„Jsou jenom tři věci, kterým ženy nerozumějí: volnost, rovnost a bratrství,“ ale jak to vlastně myslel G. K. Chesterton, když vymyslel jeden ze svých slavných výroků? Že žena, na rozdíl od muže, majestátní ve své individualistické nesouměřitelnosti, je královna s právem na odlišnost a ztělesnění tyranie, chce-li vychovávat děti a přizpůsobit muže k obrazu svému?
Nesmyslný osmnáctiletý spor o určení vlastnictví katedrály sv.Víta je ukončen. Stavba sice zůstává státní nemovitostí a deklarativní výrok komunistického státu z 50. let, kterým se katedrála jakoby zestátnila a stala „majetkem československého lidu,“ tedy platí, ale neexistující lid se v roli státu postará o její náklady (20 milionů ročně). Stavba zůstane ve správě církve, přestože nad ní bude bdít rada sedmi „majitelů“ klíčů od korunovačních klenotů.
Francouzská vláda se po ročních diskusích o náboženské svobodě a „laickém státu“ rozhodla zakázat veřejné nošení burky. Francii už letos předběhly dvě frankofonní země, Belgie a kanadská provincie Quebec, kde už byl takový zákon schválen.
Stalo se neočekávané. Konzervativní strana Davida Camerona sice podle předpovědí nezískala absolutní většinu (chybělo ji pouhých dvacet hlasů), ale navzdory anglické tradici, místo aby vytvořila dočasnou menšinovou vládu a vyvolala předčasné volby, upekla koalici s levicovou stranou liberálních demokratů.
Každý školák v království, s výjimkou čtvrtiny, kteří se díky nové pedagogice „učení zábavou“ nanaučili luštit anglické znakové písmo (nedá se totiž slabikovat), zná nejcitovanější Churchillův výrok, že demokracie je nejhorší způsob vládnutí, který ničím lepším ještě nebyl překonán. Jenže demokracie jsou dvě, jak ví všichni studenti ostrovní politologie.