Několik týdnů nás koaliční pravicové strany TOP 09, ODS a VV každý den zásobovaly informacemi o tom, jak pečlivě a podrobně vyjednávají koaliční smlouvu. Tato smlouva má nakonec téměř 50 stran. Zcela jistě by ale bylo užitečnější, kdyby koaličnímu jednání předcházel seminář o skutečné rozpočtové situaci země. Jednotliví ministři by se nyní nemohli tvářit překvapeně nad tím, že musí snížit výdaje ministerstev.
V jednom z dílů slavného britského seriálu „Jistě, pane ministře!“ stálý tajemník ministerstva Humphrey Appleby prozradí jedno z pravidel britské politiky: čím méně chceš, aby se nějaký problém řešil, tím hlasitěji a častěji o potřebě ho řešit mluv. Skoro dva měsíce po volbách je zřejmé, že vedle marketingových pravidel si představitelé strany Věcí veřejných osvojili i toto. Věci veřejné jsou podle vývoje posledních událostí „veřejné“ jen podle názvu. Fakticky se jedná spíše o Věci soukromé. Vlastně velmi podnikatelsky soukromé.
Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl skoncovat s veškerou státní podporou vlastnického bydlení. A předseda vlády Nečas souhlasí. Nejspíše bude svému ministrovi přikyvovat do té doby, než bude mít TOP 09 nejméně dvakrát tolik preferencí než ODS. Jeho věc. Těžko říci, proč si ministr Kalousek jako hlavní terč svého úsilí vybral právě skupinu občanů, kteří si pořídili, pořizují či chtějí pořídit vlastní byt či dům. Kdyby se současný ministr financí takto důkladně věnoval daňovým únikům, mohly být škrty ve státním rozpočtu mnohem menší. Daňový podvodníci mají opět štěstí, pravicová vláda upírá svou pozornost jinam. Asi to nebude jen náhoda.
Dnes se koná první pracovní zasedání vlády Petra Nečase. Je paradoxní, že prakticky až na jeden návrh se o celý program schůze postarala opoziční ČSSD. K projednání s rozpravou má vláda na stole tři naše návrhy zákonů, jeden se týká přímé volby prezidenta republiky, druhý obecného referenda a třetí se zabývá úplným zrušením zdravotnických poplatků.
ČSSD již před volbami poukazovala na skutečnost, že nová politická strana Věci veřejné nemá transparentní vnitřní demokratickou strukturu a je zcela provázána s konkrétní soukromou firmou – bezpečnostní agenturou ABL. Obrovský vliv firmy ABL se projevil i při nominacích zástupců VV do vlády Petra Nečase. Ministr školství Dobeš v agentuře v minulosti pracoval, ministr dopravy Bárta ji přímo vlastnil. ČSSD také včas varovala před jmenováním Radka Johna do vedení ministerstva vnitra, neboť se obávala, že dojde ke střetu zájmů mezi jeho rolí ministra a vazbou na struktury ABL či s ní spojených bezpečnostních agentur.
Slovenský pravicový politik a bývalý ministr zdravotnictví Rudolf Zajac bude radit na ministerstvu financí Miroslavu Kalouskovi. Jaké rady si za peníze českých daňových poplatníků Miroslav Kalousek od pana Zajace může pořídit?