Fakta a mýty kolem plánovaného rušení kojeneckých ústavů
Médii nedávno proběhla zpráva, že do dvou let budou zrušeny kojenecké ústavy. Bohužel tato informace byla vytržena z kontextu, bez informací o způsobu, jakým bude nadále řešena situace sociálně osiřelých dětí. Vzhledem k tomu se vzápětí zvedla bouře nevole, na kterou bych ráda reagovala.
Různé barvy násilí
Tisíce majitelů emailových adres po celé zemi dostaly do své pošty fotografie ztlučeného třináctiletého chlapce z Duchcova na Teplicku i s děsivým popisem, jak ke krvavým šrámům přišel. Zaútočila na něj dvojice jen o málo starších Romů. Policie je podezírá z rasově motivovaného útoku.
O pěstounské péči a jejím konci
Většina dětí žijících mimo vlastní rodinu vyrůstá v ústavech. O tom, že je to problém, se mluví čímdál více a čímdál otevřeněji. Ústavní výchova nenaplňuje základní potřeby každého člověka, zejména potřebu jistoty a bezpečí v trvalém vztahu. Děti odcházející z ústavní výchovy nejsou sociálně dostatečně zdatné, a jsou reálně ohroženi životem na okraji společnosti. Proto vzniká celá řada projektů a aktivit zacílených na nabídku inkluze těchto mladých lidí do společnosti.
Půjčíte si na víkend dítě z dětského domova?
Pod tímto titulkem informuje sobotní MFdnes o možnostech hostitelské péče pro děti z dětských domovů. Exministryně Dana Kuchtová o této možnosti mluví jako o něčem, co vlastně neexistuje, a co má ona sama zájem prosadit.
Moje setkání s TB
Dostala jsem pozvání do Dobrého rána. Nejdříve jsem odmítla, protože já prostě nejsem ten mediální typ. Mnohem raději se svěřuji papíru než kamerám.
Kluk z děcáku
S Tomášem jsme se seznámili, když mu bylo bezmála šestnáct let. Věděli jsme o něm snad od první chvíle, kdy náš syn Daniel nastoupil na střední školu.
Je pěstoun rodič?
Pěstounská péče skončila. Náš úkol, závazek, který jsme na sebe vzali, došel do cíle. Helča nám není ničím…říká zákon. Cizí člověk. Prostě můžete zmačkat a zahodit těch 11 roků života, vaše práce je u konce.
Smyslem života je radost
„Smyslem života je radost“, řekl mi můj zubař, a dodal: „To jsem neřekl já. Ale přemýšlej o tom.“
Jak se žije v ústavu a jak doma
V ústavní péči i dnes vyrůstá mnoho dětí, a pro velkou část z nich je to řešení na celé dětství. Důvodů je více – jedním z nich je ten, že se často jedná o velké sourozenecké skupiny, které není snadné vrátit do původní rodiny, protože péče o více dětí je pro jejich rodinu příliš náročná, a nelze je ani snadno umístit do náhradní rodinné péče.
Pošli to dál
Po napsání minulého článku Dítě, které krade jsem dostala dopis. Napsal jej člověk, který o sobě píše, že je lékař (nejspíš ano, nemám důvod mu to nevěřit) a mnoha upřímně míněnými slovy mi vysvětlil, že naše dítě má nejspíše poruchu osobnosti a v ústavu by mu bylo lépe.