Dlouho popíral Mirek Topolánek, že nějaká světová finanční krize je. Země si krizi vymýšlely a on „rozhodný obránce neoliberálních hodnot“ hrozil Evropě, že bude její protikrizová opatření vetovat. Lucie Tvarůžková o tom na iHNed psala obdivné řádky, zatímco šéfové států EU si výmluvně klepali na čelo.
Pan Bíba (Bíbacom) o mne projevil obavy. Zdá se mu, že jsem příliš poplatný své politické ohlávce a zapomínám na své ekonomické řemeslo. Popírám prý obecné ekonomické zákony za prebendy od svých stranických papalášů. K tomu pan Bíba došel pod odborněji laděným textem o politice ČNB. Možná by nebylo od věci, kdybych panu Bíbovi popsal, jak právě tento text vznikl.
Pan Ivan Kraus na svém včerejším blogu rozpoutal nelítostnou kampaň, aby se Česká republika zaměřila na dovoz švýcarských úředníků. Švýcarští úředníci prý zaručí, že nebude potřeba kampaní, všem bude lépe, budeme se pěkně rozhodovat v referendech a ubude nám proto úředníků.
Snížení úrokových sazeb České národní banky se očekávalo. Banka v souladu s předem avizovanou strategií snižuje sazby s ohledem na klesající inflaci a vadnoucí hospodářský vývoj. Opatření je logické a správné, nicméně překonání úvěrového napětí v české ekonomice se ani politikou levnějších peněz nedá očekávat.
Je to tak rok a půl. To vám přišel můj nezdárný synek domů, a povídá, že ho stavěli policajti. Otázal jsem se žoviálně, co jen ten pirát silnic zase provedl. Ve skutečnosti není pirátem silnic, řídí lépe než já a vcelku rozumně dodržuje předpisy. Ale vyslechl jsem pozorně jeho příhodu.
Lenka Zlámalová skvěle vystihla příčiny současné krize (HN 4. 2.). Za krizi může euro. Jako jedna velikost konfekce nepadne všem, ani euro není vhodné pro různě vysoké a tlusté země. Kdyby nebylo eura, nebyla by irská a španělská hypoteční krize, nedošlo by k růstovému přehřátí Irska a Španělska, nedošlo by k podchlazení Německa a Francie. Irové by podle paní Zlámalové bez eura dnes mohli vesele devalvovat a bylo by jim dobře. Krize by byla zažehnána.
Podle tradovaných starých pověstí českých prý vzdělanější volič dává přednost pravicové ODS. Analýzy volebních výsledků STEM z podzimu minulého roku však boří mýty, které průzkumů neznalí dosud trousí v diskusích: Naše voličská aristokracie zásadně změnila preference.
V bujarém textu (MfD 28. 1.), který si neklade vyšší cíle, než sdělit čtenáři věčně pravdivou informaci, že sociální demokraté jsou poněkud mentálně retardováni, užívá Pavel Páral četné příklady, jejichž pravdivost, žel, nestihl ověřit. Zbytečně to pak škodí brizanci jeho základního sdělení. Tak třeba Hjalmar Schacht nikdy nebyl říšským ministrem financí, jak pan Páral tvrdí. Byl ministrem hospodářství, ministrem bez portfeje, šéfem říšské banky, ale oficiálně ne ministrem financí.
Můj dědeček prý říkal, že člověk nemá strkat hlavu ze zákopu, protože by ho do ní mohli trefit. Umřel v koncentračním táboře. Protože tu hlavu ze zákopu lhostejnosti přece jen vystrčil. Možná, že tedy jsou na světě věci, kvůli kterým má člověk udělat něco navíc. Ačkoli mu hrozí, že dostane přes ústa. Tak nějak čtu to poselství.