Skvělé důchodové ponaučení trochu jinak
Markéta Šichtařová ve svém článku „Skvělé důchodové ponaučení“ (LN 5. února) věnovaném penzím na Slovensku argumentuje, že soukromě spořit se většině lidí nevyplatí; že (konzervativní) penzijní fondy nedokáží lidem zhodnotit prostředky a že lidé jsou rozhořčení výší prvních důchodů z druhého pilíře, a i proto je bude vláda již počtvrté „lákat“ zpět do státních penzí. S těmito závěry nesouhlasím.
Luxusní podmínky odchodu do penze
Do penze dnes odcházíme za neskutečně příznivých podmínek. K takovému výsledku musí dojít každý, kdo si srovná historický vývoj hlavních demografických proměnných.
Kolik bude stát rohlík za 20 let?
Na důchod nemá cenu spořit, protože úspory v penzijních fondech požere inflace a nikdo si za ně nekoupí ani rohlík. Tak nějak by se dal shrnout jeden z nejčastějších argumentů lidí, kteří spoření na penzi z nějakého důvodu nemají rádi. Peníze v penzijních fondech ale v čase svojí hodnotu neztrácejí, stačí se podívat na data.
Je důležité vědět, kdy přesně půjdeme do důchodu?
Ve včerejší debatě v Hyde Parku na ČT24 se ze mě Barbora Kroužková (jinak velmi příjemná moderátorka) urputně snažila dostat odpověď na otázku, jaký by měl být věk odchodu do důchodu. Je ale opravdu důležité přesně vědět, pokud mi je dnes 30 nebo 40 let, jak dlouho ještě budu muset chodit do práce?
Něco pro milovníky průzkumů trhu
Zajímá vás, jak lidé v České republice vnímají spoření na penzi, jaké k němu mají postoje, a případně i důvody, proč ho odmítají? Pokud ano, přečtěte si hlavní závěry nejnovějšího průzkumu, který realizovala Asociace penzijních společností ČR. Průzkum byl zpracován agenturou STEM/MARK v září 2014 na vzorku 500 respondentů.
Příběh klientky: Spořit si úspěšně 20 let na penzi není žádné sci-fi
Minulý týden jsem měl milou příležitost osobně se setkat s klientkou, která má u Penzijní společnosti ČP smlouvu od samého počátku fungování systému spoření. Klientka, paní Eva (pro potřeby blogu jsme se dohodli na úpravě celého jejího jména), laskavě svolila k sepsání následujících řádků.
„Penzijko“ má ve svých dvaceti letech budoucnost otevřenou
V září před dvaceti lety vstupovali první lidé do tehdy zakládaných penzijních fondů, aby si začali sami spořit na důchod a nemuseli se v budoucnu spoléhat jen na státní penzi. Penzijní připojištění, které doslova zlidovělo pod názvem „penzijko“, má dnes v Česku drtivá většina dospělé populace.
Zajímavosti z procesu rušení druhého pilíře
Máme za sebou prázdniny, které se letos určitě netýkaly členů odborné důchodové komise. Dění v této komisi zabývající se zejména rušením druhého pilíře mě inspirovalo ke krátkému zamyšlení nad tím, co bylo během uplynulých dvou měsíců v komisi i mimo ní diskutováno nebo se naopak příliš neřešilo, i když by se řešit mělo. Níže uvádím výčet hlavních zajímavostí.
Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový věk
Jak dále měnit druhý pilíř a jak zaktraktivnit a vylepšit ten třetí? Nejen o tom je rozhovor, který jsem poskytl serveru peníze.cz. Jeho druhou část si můžete přečíst zde.
Na shodu má důchodová komise moc členů
Jak dále měnit druhý pilíř a jak zaktraktivnit a vylepšit ten třetí? Nejen o tom je rozhovor, který jsem poskytl serveru peníze.cz. Jeho první část si můžete přečíst zde.