10. 05.

Pákistán před zlomovými volbami

Tereza Engelová Přečteno 3993 krát Přidat komentář

11. května si 180 miliónový asijský národ zvolí novou vládu. Poprvé za dobu jeho existence snad nastane situace, kdy jednu demokratickou vládu vystřídá druhá. Letošní volby si ale drží prvenství ještě v několika ohledech. Poprvé budou moci své zástupce na základě stranického klíče volit občané kmenových území známých pod zkratkou FATA. Po 40 letech má šanci zvítězit jiné politické uskupení, než tradiční Pákistánská lidová strana klanu Bhuttových nebo Muslimská liga-Naváz průmyslového magnáta Naváze Šarífa. Smutné prvenství si nicméně drží i letošní předvolební kampaň. Kvůli útokům radikálních islamistů na zástupce sekulárních stran patří k nejkrvavějším v historii Pákistánu.

Více »

23. 05.

Pákistán na rozcestí

Tereza Engelová Přečteno 6886 krát Přidat komentář

Víc než šest desetiletí funguje Pákistán na principu přežívání. Nijak zásadně nemění ani podmínky pro život svých obyvatel, ani geopolitické nasměrování. Zabití Usámy bin Ládina v Abbottábádu způsobilo, že se země ocitla na pomyslném rozcestníku. Má jedinečnou možnost zvolit jiný směr. Proč k tomu ale s největší pravděpodobností nedojde, ačkoliv by Pákistán změnu tak potřeboval? Důvodů je dost.

Více »

15. 05.

Pákistán čelí humanitární krizi

Tereza Engelová Přečteno 6011 krát Přidat komentář

Humanitární katastrofa, tak označila pákistánská vláda situaci, ve které se země ocitla po zahájení armádní ofenzívy proti Tálibánu na severozápadě Pákistánu.
Vojáci už druhým týdnem bombardují pozice radikálů v údolí Svát a okrese Buner a Dír. Z oblasti byly ze dne na den nuceny uprchnout statisíce lidí. Desítky tisíc jich proudí do sousedních okresů z konfliktní zóny i teď. Pákistánská vláda zvládá obrovský nápor vnitřních uprchlíků s obtížemi a žádá svět o urgentní pomoc. Jednou z mála západních organizací, která v bezpečnostně rizikové oblasti pracuje je norská nevládní organizace NRC (Norwegian Refugee Council). Její programový ředitel pro Afghánistán a Pákistán, Petr Kostohryz, hodnotí z Pešáváru vzniklou situaci jako kritickou.

Více »

30. 03.

Teroristé znovu útočí v Láhauru

Tereza Engelová Přečteno 5562 krát Přidat komentář

Necelý měsíc po útoku na kriketový tým Srí Lanky udeřili v pákistánském Láhauru znovu teroristé. Ozbrojené komando útočníků vniklo kolem sedmé hodiny ráno do policejního výcvikového střediska Manawan a zaútočilo na 400 místních studentů.
Útočníci převlečení do policejních uniforem nejdřív odpálili několik granátů a pak začali nekontrolovaně střílet. V komplexu policejní akademie vypukla panika, většina policejních rekrutů nemá výzbroj ani trénink k tomu, aby se bránila. Jakkoliv jim na pomoc postupně přispěchaly policejní posily a paramilitantní jednotky armády, záchranná akce stále pokračuje. Média už pět hodin živě přenášejí tvrdý boj mezi útočníky, kteří obsadili jednu z budov policejní akademie a ostřelují své okolí ze střechy, a armádními jednotkami, které se je snaží zneškodnit.

Více »

24. 02.

Svát - výstražné znamení pro Pákistán

Tereza Engelová Přečteno 8413 krát Přidat komentář

Není to poprvé co se pákistánská vláda snaží vyrovnat s roustoucí radikalizací na svém území mírovými dohodami. S Tálibánem jich už v minulosti uzavřela několik. Žádná z nich sice nefungovala víc než několik týdnů, to ale nikoho nepřekvapilo, protože se s tím vlastně “tak nějak počítalo”. Současné výhradné zavedení práva šaría v údolí Svátu na severozápadě Pákistánu, ale z řady předchozích “dohod” vybočuje.

Více »

30. 12.

Čeká Jižní Asii válka?

Tereza Engelová Přečteno 15027 krát Přidat komentář

Zatímco se křesťanský svět chystal na Vánoční svátky klidu a míru, Pákistán a Indie se vydaly směrem opačným. Stupňující se válečná rétorika, přesouvání části vojsk ke společné hranici. „Rehearsal,“ pronesl suše kamarád Alí, když nám v pondělí po cestě z Rávalpindí do Islamabádu nad hlavou po několikáté proletěla stíhačka. Současná situace zkoušku skutečně připomíná, i když spíš ve smyslu testování nervů. Jakoby obě strany zjišťovaly, co protivník vydrží a co už ne. Jde tedy jen o hru a nebo o odkládání finálního řešení v podobě ozbrojeného konfliktu?

Více »

12. 12.

Otec atentátníka z Mumbaje promluvil: Nechtěl jsem si připustit, že to mohl být můj syn

Tereza Engelová Přečteno 5800 krát Přidat komentář

Reportéři pákistánského deníku Dawn se snaží ukončit spekulace o identitě mumbajského útočníka. Zveřejnili rozhovor s mužem, který tvrdí, že je otec Ajmala Kasaba. Toho drží ve vazbě indická policie. “Řadu dnů jsem žil v sebezapření, nechtěl jsem uvěřit, že to mohl být můj syn. Teď už jsem se s tím smířil a potvrzuji, že Ajmal je můj syn,” přiznal reportérům Dawnu Amir Kasab, pouliční prodavač pakory z Faridkotu v pákistánské provincii Pandžáb.

Více »

09. 11.

Soap-opera místo učebnice

Tereza Engelová Přečteno 6642 krát Přidat komentář

Je krátce před devátou večer a Parvín domývá špinavé nádobí od večeře. Spěchá. Melodramatická znělka linoucí se z televize na ni působí jak vábnička na jelena. Začíná soap-opera Bidaii. „Je to příběh dvou nevlastních sester. Jedna má světlou pleť a druhá tmavší. V naší společnosti jsou světlejší dívky obecně považovány za krásnější a žádanější pro sňatek, ale tmavá sestra nakonec dojde většího štěstí s mužem svého srdce,“ rozplývá se nad virtuální spravedlností Parvín, služka zaměstnaná v domácnosti středostavovské rodiny. K příběhu plnému krásných kostýmů, dramatických zvratů a líbivé hudby se vrací večer co večer a nejen k němu: “Za týden koukám tak na 12-14 seriálů. Plánuji si kolem nich den. Všechnu práci musím stihnout do osmi večer a pak do půlnoci sleduji soap-opery. Líbí se mi, že jejich postavy řeší problémy, se kterými se můžu ztotožnit a i se z nich poučit.“

Více »

04. 11.

Když už, tak raději Obamu, míní Pákistánci

Tereza Engelová Přečteno 4857 krát Přidat komentář

“Já fandím Obamovi,” odpovídá stručně na otázku, kdo se asi stane novým americkým prezidentem, můj řidič. Proč by ale měl být demokratický kandidát pro Pákistán lepší než republikán, vlastně neví. Nebo ví. “Je z jiné strany než George Bush,” spolkne příjmení nenáviděné hlavy Spojených států.

Více »

01. 10.

České mediální zrnění kolem výbuchu v hotelu Marriott

Tereza Engelová Přečteno 13899 krát Přidat komentář

Kritizovat novináře není v naší zemi, narozdíl třeba od Velké Británie či USA, zvykem. Jakkákoliv výtka je v českých poměrech brána nikoliv jako konstruktivní námitka proti chybě, ale jako osobní útok, což vede k jedinému. Nekritizuje se a když už, tak za zavřenými dveřmi kanceláří kolegů potrefeného. Můj následující komentář je tnutím do vlastních řad, které rozhodně není zamýšleno jako útok, ale spíše poukázání na jev, se kterým se jako novinářka setkávám, bohužel, čím dál častěji a nejen v rámci českých médií. Události kolem výbuchu u hotelu Marriott v pákistánském Islamábádu jsem navíc vnímala nikoliv jako novinář, ale jako divák a čtenář, jen o něco víc informovaný, než je běžný průměr.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy