Vláda se nemůže chovat jako bandita. Občané mají právo očekávat, že stát nebude měnit pravidla zpětně tak, aby retroaktivně rušil dříve nabytá majetková práva, jako se to stalo v případě návrhu na 50% zdanění státní podpory u stavebního spoření zpětně za rok 2010.
Ačkoli jsme svědky krize vládnutí v zemi prakticky od chvíle, kdy si Nečasova koalice odhlasovala důvěru v Poslanecké sněmovně, události posledních týdnů překonávají i ty nejčernější scénáře. Ještě jsme se ani nevzpamatovali ze skandálů kolem fondu životního prostředí či firmy ProMoPro, když přišly zprávy o podnikatelském záměru firmy ABL ovládnout státní správu i bezpečnostní složky v zemi skrze Věci veřejné a jejich ministry Bártu, Dobeše a Johna.
Náměstek ministra Bárty Sýkora pobíral podle Mf DNES druhý plat od účelové firmy, která peníze na výplatu náměstka dostávala od ABL. Po všech dohadech a spekulacích je to první důkaz o tom, že privatizace státní správy za vlády Petra Nečase skutečně začala a má své první výsledky. To, že privatizace ministerstev nejlépe probíhá právě v gesci Bárty a ABL se dalo očekávat, byl to jeden z důvodů, proč ABL tolik investovala do vlastní politické strany VV.
Výsledek nejnovějšího koaličního kompromisu dokládá ztrátu soudnosti koaličních představitelů a jejich naprosté odtržení od reality života občanů v naší zemi. Už tak špatnou vládu, poznamenanou velkou nedůvěrou veřejnosti, mění navržené změny ještě k horšímu.
Poprvé za deset měsíců existence stávající vlády jsem z úst premiéra Nečase konečně slyšel slova, která jsem mohl přivítat. Bylo to po pátečním jednání „koaliční devítky“, kdy Nečas oznámil, že kromě Víta Bárty bude požadovat (stejně jako to již dříve vyjádřila ČSSD) odchod i všech dalších lidí spojených s firmou ABL (tedy i náměstků) a straně VV odebere vliv nad ministerstvem vnitra. Tím Petr Nečas uznal, že naše opoziční úsilí, kdy jsme jej jako sociální demokraté dlouhodobě upozorňovali na nebezpečí prorůstání lidí z okolí Bártovy bezpečnostní agentury ABL do struktur ministerstev a státní správy, nebylo marné.
Včerejší čtené televizní vystoupení ministra Víta Bárty bylo jistě zajímavou psychologickou sondou do přátelství pánů Škárky a Bárty, existující vážná podezření však nerozptýlilo. Koneckonců, pohřební obličeje přítomných členů vedení VV hovořily samy za sebe. Titulární předseda strany VV Radek John na této tiskové konferenci, kterou jistě s napětím sledovali všichni zbylí voliči VV, neřekl ani slovo.
Věci veřejné přijely do Poslanecké sněmovny tramvají a slibovaly, že zatočí s korupcí a zlepší vnímání politiky. Výsledkem jejich činnosti je pravý opak, politickou kulturu dostaly až na samé myslitelné dno. Politika v jejich podání dnes připomíná tu nejhorší stoku.
Skandál, který vyvolal výroky o korupci ve vlastní straně poslanec nové parlamentní strany Věci veřejné Jaroslav Škárka nelze smést ze stolu konstatováním, že si pan poslanec dělal legraci z novinářů. Nejen proto, že takové vysvětlení působí krajně nevěrohodně (koneckonců opakovaný vtip už není vtipem a nedávnou klauniádu ministra financí Kalouska nelze jen tak napodobit).