Letošní 17. listopad jsem prožil na náměstích v Praze, mezi lidmi, kteří přijeli z různých koutů země, aby na akcích SpaS a ProAltu vyjádřili nespokojenost se situací v zemi. Debatovali jsme s občany jen tak na chodníku a na nárožích spolu s dalšími sociálními demokraty Jiřím Dienstbierem, Lubomírem Zaorálkem, Alenou Gajdůškovou a Martinem Starcem.
Chtělo by se říci se Švejkem: „Tak se nám debata o regulaci hazardu (ne)pěkně posunula, paní Müllerová“. Když jsem v roce 2005 předkládal novelu loterijního zákona, která měla dát poprvé obcím možnost zcela vymístit hazard z jejich katastru, byla debata o regulaci hazardu v úplně jiné poloze, než je dnes.
Rád bych odpověděl na článek premiéra Petra Nečase, který publikoval v deníku Právo dne 7.11.2011 pod titulkem „ČSSD riskuje stabilitu české ekonomiky“. Reaguje tak na silný odpor, který ČSSD ve Sněmovně kladla – takříkajíc do posledního muže a ženy – nepromyšleným a asociálním reformám s velmi pochybným ekonomickým efektem.
Náš pokus zastavit nespravedlivé vládní zákony měl charakter maratonu a dopadl podobně jako antická bitva u Thermopyl – v soutěsce omezené parlamentní rozpravy jsme nakonec (po vyčerpání přiděleného času) „padli“ všichni. Prohráli jsme, ale hájili jsme právo. Vláda vyhrála, ale musela sáhnout k ostudnému porušení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (podobně, jako Peršané u Thermopyl využili zrady, aby obráncům vpadli do zad).
Jsou parlamentní obstrukce havárií demokracie? Ano i ne. Demokracie je symbolický boj, ve kterém se konfrontují zájmy různých skupin obyvatel, ale je to boj, ze kterého nemají odejít na jednu stranu triumfální vítězové a na druhou stranu na hlavu a smrtelně poražení. Měl by spíš ujasnit, které zájmy nelze dlouhodobě přehlížet a které požadavky byly přehnané a požadují příliš mnoho ústupků u ostatních. Demokracie je tedy forma hledání dlouhodobě udržitelných dohod. Vyjednávají je politici, ale nesmí jít o diktát politické třídy. Kdykoliv se politika dramaticky vzdálí od reality, nastoupí realita do ulic a politiku dříve či později smete...
Poslanci ČSSD zahájili v Poslanecké sněmovně časově neomezenou obstrukci s cílem zablokovat projednávání tzv. reformních návrhů, které prosazuje pravicová vláda Petra Nečase. Senátorům zvoleným za ČSSD se podařilo dosáhnout toho, že Senát všechny tzv. vládní reformy zamítl. Nyní se o nich musí hlasovat znovu v Poslanecké sněmovně. Pokud je vládní pravicová většina ODS, TOP 09 a VV prosadí do konce roku, začnou platit už od 1. ledna 2012.