Registr provedl kyberútok na stát

28. 07. 2012 | 13:00
Přečteno 21412 krát
Nefungujícími systémy, na jejichž fungování jsou občané závislí, jako je například evidence motorových vozidel nebo sociální pomoc, způsobuje vláda značné komplikace. Jednak občanům, kteří tráví čas postáváním před okénky úřadů, dále zaměstnancům úřadů, kteří jsou na své straně úředního okénka bezmocní, ale také ekonomice, protože registrace nových vozidel znamená snížení výběru daní z jejich prodeje i nákladů na provoz, nemluvě o škodách těch, kteří vozidlo potřebovali používat.

Proč Nečas otálí?

Chování politiků připomíná frašku. Informační systém, na jehož chování závisí fronty občanů před úředními okénky, si nikdo nemůže dovolit zavádět způsobem, jaký vidíme v případě registru motorových vozidel. Ministr Pavel Dobeš ukázal neschopnost kompetentně rozhodovat, když hned po prvním dnu nebo dvou systém nestáhl, nevrátil se k předchozí realizaci a nepočkal na vyřešení chyb. Premiér Petr Nečas ho měl za to odvolat již dávno.

Z technického hlediska je chyba na straně dodavatele systému. Odpovědný tvůrce by neměl realizovat řešení, o kterém musí vědět, že bude propojeností s dalšími systémy náchylné k vážným výpadkům. Řádově dvě stovky pracovišť, na kterých agenda musí fungovat, je směšně malý počet vůči jiným v praxi nasazeným systémům. Nevzniká ani potřeba souběžné úpravy stejných dat. Rozsah potřebného on-line přístupu je velmi malý, většina údajů může být na koncových pracovištích přístupná v kopii, kterou je možné připravit předem.

Systém velký jako telefon

Dodavatel systému se nemůže vymlouvat ani na nefunkční spojení s registrem kradených vozidel, i kdyby byl výpadek spojení reálný.

Vždyť celá databáze kradených vozidel se na dnešních paměťových médiích pohodlně vejde do zařízení velikosti většího telefonu v policejních autech a aktualizace v řádu vteřin, snadno ohrozitelná výpadky spojení, není potřebná.

Absurdní jsou výmluvy na různě uváděná data na různých pracovištích se starým systémem a tím způsobenou chybovost. Řeči o milionu chybných údajů v systému jen odvádějí pozornost stranou. Nechat takový problém řešit jednotlivě úředníky za přepážkou a prodloužit tak vyřízení jednoho uživatelského požadavku téměř o hodinu může být na úrovni návrhu systému přijatelné. Uváděné množství chyb v datech je navíc nepravděpodobně vysoké a samo svědčí o chybném převádění dat, když ne rovnou o tom, že evidovaná data ve skutečnosti vůbec nejsou potřebná.

Funkčnost informačního systému je třeba měřit tím, jak funguje pro koncového uživatele, nikoli činností jednotlivé komponenty.

Dodavatel registru motorových vozidel fakticky předvedl kyberútok proti fungování státu. Vyřadil z činnosti důležitý informační systém, bez kterého nemůže řádně fungovat. Jako z nepovedené grotesky působí oznámení o tom, že si armáda v těchto dnech vybrala tutéž firmu jako dodavatele pro boj s kybernetickými útoky.

Má to být další pokus dělat z pytláka hajného, dokonce v přímém přenosu souběžně ukazujícím spoušť, kterou za sebou pytlák nechává? Všechno však může dopadnout dobře. Občan s vozidlem na úřad k vyřízení musí a nefunkčnost systému je vidět hned. Kyberútočníci se na naši armádu mohou vykašlat, a pokud ne, stejně se fakt, že jsme napadeni, nemusí lišit od stavu, který ministři i premiér považují za normální.

(Vyšlo v MFDnes 27. 7. 2012)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

Zmínil bych ještě jednu okolnost - a sice, že právě v takových případech, jako je popisovaný šlendrián...může dojít k masivnímu úniku dat.
Zatím ne tak choulostivých jako by tomu bylo například v případě celoplošného IZIPu...ale i tak může být Mafie spokojena.

K blogu.
Je velkým pokrokem, že Nečas v pátek prohlásil, že ministra neodvolá, neb systém již několik hodin funguje. To je velký pokrok - protože pokud systém nebude plně funkčí v pondělí...tak Dobeš balí kufry.
/nicméně může dojít i k tomu, že Nečas jen opět pokroutí hlavou - nad tím, jak chybně si lidé jeho slova vykládají....ostatně Kalousek taky po vydání Parkanové nepřišel se zákonem na zrušení poslanecké imunity...a přitom ten to slíbil veřejnosti v přímém přenosu a to zcela jednoznačnou formou/.

Dobeš se svým lidem - pro lid.
:--()
28. 07. 2012 | 13:15

Béda napsal(a):

čm, autor,

zajímavé na celé věci je, že kyberteroristé nepřišli zvně elektronických systémů ale podobně jako v případě IZIP, pracovních úřadů, sociálního systému i registru motorových vozidel přišli zvně systému. Je to o to překvapivější, že jde o smlouvy těch kecálistů, kteří celé roky prohlašují,že neviditelná ruka trhu vše nejlépe vyřeší a nyní sami ty databáze v pozicích odpovědných hospodářů (přitom sami trvrdí že stát je nejhorším hospodářem) svěřují ke správě, k outsourcingu soukromé tržníruce. Výsledkem je prodražování, kolabování systémů, likvidace funkčních systémů a vzdalování PŘEDPLACENÝCH služeb občanům.
28. 07. 2012 | 13:29

Béda napsal(a):

čm,

Nečas taky plácal cosi o síťovce. Neviděl jste jej v poslední době někde s jeho volební síťovkou?

Taky plácal cosi o tom,že jak nějaký ministr začne vyvolávat policistům, že jej odvolá. Kalousek nato zavolal hned 3x policejnímu prezidentovi a - nic. Asi nevěděl,že Lessy je taky policista.
28. 07. 2012 | 13:32

Ajťák napsal(a):

Prosím Vás, a kdo to za ty peníze bude programovat?
Vždyť 1/3 si vzali lobisté na podporu partaje LIDEM.
Jo, jo, lobismus je dobrá věc.
28. 07. 2012 | 13:33

Služ napsal(a):

V jiným evropským státě by takový ministr při tomto průšvihu složil funkci nebo musel složit funkci HNED první den. U nás jsme zvyklí, že si dává na čas. Proč ? Inu, protože tolik peněz už nikde nevydělá, a tak je každej den dobrej, myslím.
28. 07. 2012 | 13:42

Analytik napsal(a):

Nechci hájit autory nepovedeného softwaru. Ale znáte někdo zadání, podle kterého systém vytvořili?
Už jenom zmínka o honoráři, který bude vyplacen i za nedodaný program budí velké pochybnosti!
Co když zadání zakázky znělo přibližne takto:
"Udělejte něco, co na displeji vypadá jako Registr motorových vozidel a nakopírujte tam současná data ze stávajícího registru - na přesnosti a počtu chyb nezáleží."
Pak by se dala chápat i neúčast pracovníků Ministerstva dopravy při "zátěžových" testech. Žádné se nekonaly. Za těchto předpokladů se dá uznat i jistota šéfa dodavatelské firmy, že jejich výtvor splňuje všechny požadavky zadavatele a i když neplní obsluhou očekávané funkce, tak běží na 100%.
Dodavatel striktně odděluje funkci systému od vyřizování agendy.
"Náš program běží a funguje, i když se na něm nic nevyřídí!"
28. 07. 2012 | 14:04

český maloměšťák napsal(a):

Béda
Máte na mysli tu modrou síťovku plnou jídla a tu oranžovou - poloprázdnou ?
Tu modrou prý mu ukradli topáci a tu oranžovou zase liďáci. Všecko sežrali - na Drobila tak zbyly zas jen kosti a šlupky.

Musel si proto koupit batoh.
Prej říkal, že se mu tam vejde jak chleba se sádlem, tak i termoska s čajem,,,,dokonce i holínky s teplou vložkou.
Což se mu bude hodit v blízké budoucnosti - až bude ráno co ráno docházet na Drábkův Motivační program.
Moc dobrá investice.... říkal...téměř smart investment.
S multiplikačním efektem /batoh může posloužit i jako deštník.... nebo jako ochrana před přívalem shnilých rajčat a pukavců/.
28. 07. 2012 | 14:06

Trefpunkt napsal(a):

Vážení, já si načínám čtvrtýho lahváče. V tomhle vedru (34) se nedá nic řešit, ani tu diskusi tadyhle.
28. 07. 2012 | 14:20

KiborLibor napsal(a):

K nadpisu článku :
proto voni chtěji, aby stát byl co nejmenší, aby se jim neplet´do jejich... ehm jak to říct...teda kyberútoků !
28. 07. 2012 | 14:26

pamětník napsal(a):

Proč Nečas otálí?
Řekl bych, že ne vždy, otálí takříkajíc selektívně. Ministr Pospíšil letěl hned, jakmile vešel ve známost jeho úmysl jmenovat L. Bradáčovou Vrchní státní zástupkyní. A to ještě premiér drze lhal, že o tom nevěděl.
Lapsus s registrem vozidel je jenom dalším indikátorem diletantství a arogance této vlády, podle mého názoru nejneschopnější a nejarogantnější vlády od konce vlády komunistů.
28. 07. 2012 | 14:28

libera me, domine napsal(a):

Hospodin nás má rád.
Co den bychom se měli kardinálu Dukovi složit na děkovnou mši za to, že nemáme jaderné zbraně.
Jen se děsím okamžiku, kdy vláda Nečasu zadá tendr na na nový SW pro Temelín (to teprv bude vejvar!).
Naštěstí je tam hodně věcí zadrátováno napevno. Ale Lessyho sabotéři se dostanou všude.
28. 07. 2012 | 15:26

Reflektor napsal(a):

Äááá, už se nedivím, proč nefunguje registr KRADENÝCH vozidel, jak nám tady píše pan autor.
Inu, ve státě, kde se krade, a to i veřejně a ve všech patrech státní správy, tam přece není politická vůle, aby zrovna tenhle registr fungoval, myslím ! Zloděj na "fušce" nemá přece zájem, aby na něj z lampárny svítili světlem, ne ?
Tak to teda Pámbu s námi a Zlý pryč.
Anebo zakladatele státu na ně : "Nebát se a nekrást !" řekl T.G.Masaryk.
28. 07. 2012 | 16:13

pamětník napsal(a):

...a dnes platí
"Nebát se a nakrást!".
28. 07. 2012 | 16:16

Co si kapitalista nepřinýtuje, to mu.. napsal(a):

Reflektor
TGM je setrvale citován překrouceně.
Jeho výzva k nebojácnosti měla jinou pointu.
Šlo o pandán k českému lidovému rčení: Kdo se bojí (krást), %&#& v síni.
28. 07. 2012 | 16:21

Scarabeus napsal(a):

Jiří Zlatuška:

Jeden z mála článků(blogů), na toto téma, s kterým mohu (plně) souhlasit, však jej napsal někdo kdo oboru informatiky rozumí.

Pod jiným blogem jsem napsal něco částečně obdobného, příspěvky 27.07.2012 14:35 a 28.07.2012 11:26.

český maloměšťák:

Kecům Nečase mohou už věřit pouze lidé, kteří počítač neumí ani zapnout.
28. 07. 2012 | 16:33

skeptický napsal(a):

Veškerá činnost našeho vedení se dá popsat jako organizovaná sabotáž s heslem čím hůř,tím líp.A pak se tvářit starostlivě a hrát si na blbé.Jako systém neprůstřelné.

Přitom řešení je snadné,jednotlivci nejsou.
28. 07. 2012 | 16:34

Scarabeus napsal(a):

Doplňuji odkaz na diskusi pod jiným blogem kde se mé příspěvky nacházejí
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jana-hamplova.php?itemid=17062#c
28. 07. 2012 | 16:35

Dáša N. napsal(a):

Když se občané, nebo alespoň jejich elita, pane Zlatuško, nedokázali ohradit proti způsobu sestavování vlády po posledních parlamentních volbách a pak také proti rekonstrukci vlády pomocí nikým nezvoleného bizarního uskupení kolem K. Peake, pak se nemohou vůbec ničemu divit. Dnes vládne vláda, kterou nikdy nikdo nevolil a nikomu to nevadí. Lidem se už příčí počítat ministry, kteří jak na běžícím pásu projíždějí vládou a zase mizí.
Fungování rejstříku vozidel a systému sociální podpory je jen důkazem toho, že tato vláda neměla nikdy vstoupit do Úřadu vlády. Této vládě o občana, který ji živí, ve skutečnosti vůbec nejde. Jinak bychom nebyli svědky trapných komedií "jestli to za čtrnáct dní nebude fungovat, Dobeš odejde".
Lidi tady prostě vydrží víc, jsou zvyklí, že si z nich politik dělá dojnou krávu. A co říkala jistá TOP poslankyně Pecková o seniorech, zvyklých žít skromně za války? Proč jim nesnížit důchody, že?
Pozdě bycha honit.
28. 07. 2012 | 16:37

Josef K. napsal(a):

...pokud by ovšem v hlavách nrčasů nějaký stát a jeho idea vůbec byly.
28. 07. 2012 | 16:41

Scarabeus napsal(a):

skeptický, Dáša N.:

Osobně mám největší potíž s tím jak v příštích volbách vybrat méně špatnou politickou stranu(než co jsou v poslanecké sněmovně teď), která by zároveň měla šanci překonat 5%, v malých krajích, skrze D'Hondtovu metodu, 10-14%.
http://cs.wikipedia.org/wiki/D'Hondtova_metoda
28. 07. 2012 | 16:45

zemedelec napsal(a):

Pane Reflektor.16:13
Právě o to šlo,aby tenhle registr určitou dobu nefungoval.Proto byl vybrán i tenhle termín o dovolených,že bude méně požadavků na registr.Co bylo tohoto zmatku účelem,bylo splněno.Mám sice obavy,že stejně při větším zatížení s kolabuje zas.Doufám,že do pondělí bude někdo pilně pracovat na odstranění problému.
Pane Zlatuška.
Pochválím zas.
28. 07. 2012 | 17:08

Dáša N. napsal(a):

Petr Nečas nezvládá odvolat ministry, kteří nezvládají svůj rezort, což jsou nyní Dobeš a zejména Kalousek, který nadělal dluhů více, než jím nenáviděná ČSSD. (Ovšem vládnout s ní by mu nevadilo) Zato Nečasovi jde docela dobře hbitě odvolat ministra, který se o zvládnutí rezortu začíná snažit, což stejně hbitě posvětí i jinak váhavý prezident.
Pokud si dobře pamatuji, při sestavení vlády si ODS, TOP a VV daly závazek (proč asi), že příští volby budou elektronické. Co když bude na elektronizaci voleb bude vybrána firma, jejímž dílem jsou zmíněné zdánlivě nepovedené aplikace? Není to jen cíleně vytvářený chaos k odvedení pozornosti od jiných akcí této pavlády? Takové elektronické volby by pak mohly přinést nejedno překvapení.

Není čas odvolat Petra Nečase?
28. 07. 2012 | 17:14

den napsal(a):

Omlovám se nečetl jsem diskuzi ale k článku. Vo to přeci jde dostat co nejvíce citlivýchz dat mimo kontrreolu státu na maraky které spravuje kdesi kdosi.
ˇJe to trend, ale žádná normální firma si mjna mrak nepověsí OIS.
Nezávaznost, možnost nahlížení a i kopírování a dalšíjho použití (Google Microshit). Ale ostatní nedávají závazné podmínky.
Není žádný normální stát v evropě, který by pověsil citlivá daty a státní IS na cloudy...
28. 07. 2012 | 17:52

Petr napsal(a):

Kdyby podobně pracovala soukromá firma jako MD, byla by už dávno v konkursu! Ale nejspíš pan ministr Dobeš vše manažersky zvládá
jinak by šel na minutu jako ministr Pospíšil.
A že za "Zmatek" MD se svým šéfem nemůže? Přece kdyby obdobný systém koupil z jiného státu EU, kde již roky bezvadně funguje, jen by se přeložil, nezískali by miliónky "nekmotři".
Vždyť vše je tak křišťálově čisté, že to ani křišťálově čistší být nemůže!
28. 07. 2012 | 18:15

sedlak napsal(a):

zakázku dostala firma, která do té doby neměla s tvorbou databází žádné zkušenosti, nu což, vždycky je něco poprvé, ale u zakázky pro stát a ještě bez výběrového řízení to je jasný úmysl přihrát si "velkou domů", což je v kraji zvykem napříč politickým spektrem, peníze jdou zřejmě mimo jiné na financování politických stran...na servru aktualne.cz mne dost mrzí, že se dostatečně této kauze nevěnuje, ve vší úctě k paní Slonkové, Rátha už drží OČTŘ, mohla by tedy "naskočit" i na něco jiného, nejsem volič socanů, ale kde jsou ty doby, kdy jsem zde měl pocit z vyváženého zpravodajství,

zcela vědomě píšu zaplaťbůh za průser s registrem vozidel, řidiči jsou přeci jenom větší voličská základna než sociálně slabí

co se týče informovanosti k registru to si raději přečtu články podle mého soudu mnohem zasvěcenější

http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/jako-bylo-s-tendry-na-novy-centralni-registr-vozidel
28. 07. 2012 | 19:59

sedlak napsal(a):

http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/registr-vozidel-jeste-se-mame-na-co-tesit

ICT Unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, je znepokojena řadou nepovedených ICT projektů ve veřejné správě. Zatím posledním případem jsou zásadní nedostatky spojené s fungováním nového Centrálního registru vozidel.
http://www.ictu.cz/index.php?id=1153&no_cache=1&tx_ttnews%5btt_news%5d=591&tx_ttnews%5bbackPid%5d=14

tak to dopadá, když jsou "posty" obsazovány podle politické příslušnosti (proč asi, že by pro umělou zaměstnanost nebo pro "odklánění" veřejných peněz?) a ne podle kvalifikace a odbornosti
28. 07. 2012 | 20:20

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný článek pane profesore.Také si myslím, že pan ministr Dobeš jako politicky odpovědný za tu neschopnost měl být dávno odvolán - předpokládat vlastní rezignaci bychom mohli jen u slušných lidí. Ne u ministra, který lže o funkčnosti systému a lidé pak jdou na úřady opětovně a zbytečně. Je vůbec zajímavé na této cause kolik lidí je schopno lhát o zřejmých faktech.
28. 07. 2012 | 22:22

martin_ka napsal(a):

vsadím se že to v pondělí hasne spadne :-) sjem zvědavý s jakou výmluvou přijdou ministerští a ten dodavatel tentokrát?
28. 07. 2012 | 22:53

ghándí napsal(a):

podle myho nazoru by se měl novej system zavadět paralelně se starým. teprve až funguje novej, odstavit starej. novej system na odzkoušení ani nemusí běžet na všech počítačích, stačí jenom pár stanic.
28. 07. 2012 | 23:13

Brnčidlo napsal(a):

Dáša N.
Nečas na to taky nebude mít asi dlouho nervy. Jediný, kdo by to zvládl, by byla Karolína Píková. Ministerská předsedkyně.
28. 07. 2012 | 23:28

Lena napsal(a):

"Kyberútok" mi přijde jako velmi silné slovo. A zavádějící. Osobně si myslím, že to prostě dělali lidi, kteří tomu pořádně nerozumí, anebo to prostě a jednoduše odflákli. Stejně tak odflákli úředníci přípravu na nové ovládání. Prostě typický obraz celospolečenského našeho diletantismu, nevzdělanosti, lenosti a laxnosti.
29. 07. 2012 | 00:25

FK napsal(a):

Aby se nezapomnělo: na jaře ještě zkolaboval systém Grantové agentury, také nový, ale kolaboval několikrát i ten předchozí. Grantová soutěž byla zrušena a vypsána znovu. Náš hrdinný pan premiér předsednictvo potrestal: Rada VVI, kterou předsedá, navrhla předsednictvu Grantové agentury další funkční období a vláda to schválila. Nějací vědci si myslili a psali také panu premiérovi, že by měl vypsat výběrové řízení.... Ale hrdinně odolal. Bohužel tyto pokusy jsou špatně vedené: vědci by je nejdříve dělali na zvířatech a také by se snažili o nějakou kontrolu....
29. 07. 2012 | 00:31

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Ještě jste stále nepochopil, že současné garnituře nejde o to, aby stát fungoval, ale aby se veškeré činnosti, které si platí daňoví poplatníci (a jde pouze a jen o ty prachy) zprivatizovaly, a vrcholní politici mohli být anonymními akcionáři těchto podniků, a ti méně schopní dostali úplatek při privatizaci?
Už jsem zde navrhoval privatizaci policie a armády ČR, v současné době už dávno mohla bojovat na jedné ze stran v Sýrii, záleželo by pouze na tom, kdo by víc zaplatil, a stát by v tom byl samozřejmě nevinně. A těch peněz......
29. 07. 2012 | 07:17

papilio napsal(a):

Naše elity,chudáci,netuší,že nechtěně aplikují vpraxi tezi jistého dr.Uljanova(zv.Lenin)o odumírání státu.Docela jim to jde,viďte?Komárci(v MF Heute) a jiní filutové spolu s Bleskem zblbnou denně milion primitivních Čechů a co můžete čekat?Ale zrůžověl ten náš prof.Zlatuška,viďte?Prý Nečase na brněnské technice vyhodil od zkoušky,tak tady to Tolja má!
29. 07. 2012 | 09:47

Xaver napsal(a):

Klaus má pravdu. Ministra nelze trestat za nedostatky v jeho resortu. Politik má za úkol pronášet proslovy se správným ideologickým nábojem a předepsaným způsobem, ve správný okamžik zvedat ruku. Nebo mačkat tlačítko.
29. 07. 2012 | 10:15

Ládik!!! napsal(a):

Souhlasím s Lenou. Šlo o diletantismus, samozřejmě i o prachy. Firma bez referencí si potřebovala nějaké udělat, teď je má.
29. 07. 2012 | 11:52

Jos napsal(a):

Této naprosto a totálně vadné vládě, která vládne katastrofálně, což je jediný způsob jaký ovládají a jakým v ČR dosud vládly všechny pravicové strany, jsou názory pana Zlatušky, potažmo občanů, naprosto lhostejné. Má totiž v mediích zásobu dostatečně prodejných manipulátorů, kteří ze všech sil budou špinavou Nečasovu tvář i politiku lakovat na růžovo a nalžou obecenstvu cokoliv.
Viz na př. Komárek z MFDnes zde:
http://zpravy.idnes.cz/komentar-petr-necas-vyhazuje-ministry-dyl-/domaci.aspx?c=A120726_153709_domaci_brm,
nebo další patolízal z HN Honzejk zde.
http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-56772870-petr-honzejk-pochvala-pro-necase
A jak ti manipulátoři mají pěkně domluvené. Jakoby "náhodou" dva stejné články najednou. Zábavné. Kdyby to nemělo na občany katastrofální dopady.
29. 07. 2012 | 13:30

Lena napsal(a):

Jos:
katastrofální vlády tu máme už od války. A kolik z nich bylo pravicových, kolik levicových? Názory kohokoliv jim byly úplně lhostejné, k naší škodě i názory odborníků. Máme to tady už tak pěkně zažité, takže se toho asi hned tak nezbavíme.
29. 07. 2012 | 14:33

Jos napsal(a):

Leno,
je to zábavné. ale ty vlády do roku 1989 nahospodařily tak velký majetek, že se ho bylo možno rozkrást za několik bilionů Kč a vlastně se rozkrádá dodnes. Na polistopadové vlády máme k dispozici statistiky na př. na webu Min.financí nebo na Eurostatu. Ty dokádají jednoznačně: všechny pravicové vlády Klausovy, Nečasova, Topolánkova přivedly stát do krize a katastrofy. ČR prosperovala pouze za vlád vedených ČSSD v letech 2000 až 2006. A daleko nejůspěšnější premiér byl proklínaný Paroubek, za jeho vlády HDP ČR rostlo 6,8 % což byl druhý největší růst v rámci EU.
29. 07. 2012 | 14:54

Lena napsal(a):

Jos:
"nahospodařily"? Chacha. Vtipné. Nejdřív základ ukradly. Včetně technologií a nápadů, na nichž mohly dále stavět. Pak to neukočírovaly ani při použití "otroků", protože co si budeme povídat, podnikat a nepracovat na kolektivním díle dané nejchytřejší stranou tu nikdo moc šanci neměl. Celkem bych proti přitažení lidí k práci nic neměla (ba právě naopak), ale určovat, co je a co není ekonomické, když to určuje diletant, mi tedy moc prospěšné nepřijde. Pracovala jsem ve fabrice s 2,5 t. lidmi. A co si tak pamatuji, byli jsme jedinou fabrikou na okrese, která měla opravdový nefalšovaný zisk a dokázali jsme si vydělat i na nové stroje. Nakonec si komouši "udělali" převrat, obohatili se na něm zase hlavně ti chytřejší z nich, kteří měli přístup k informacím, a jedou bolševickým způsobem dál. Jsou nalezlí všude - oni nebo jejich odchovanci.
Za ČSSD bylo nejvíc vrácených ŽL. Mnoho mých známých řemeslníků díky tomu skončilo s podnikáním a šli na Úřad práce. Někteří si přivydělávali na černo. Tak to mi jako úspěch ČSSD vlády zrovna nepřijde. A co si tak pamatuji, tak si tato vláda těsně před volbami vypůjčila nehorázné prachy na to, aby zvýšila sociální dávky s tím, že pan Paroubek prohlásil v televizi, že tyto dluhy se neplatí. Počítám, že je platit musíme, protože žádná banka není sponzor. ČSSD i přesto tehdy volby projela. A v tom měsíci nastal zvrat u výše zmíněných ŽL - po x měsících bylo poprvé vydáno více ŽL než jich bylo zrušeno.
Vypadá to, jako bych všechno jen shazovala na levičáky. Ale kdepak. Tady je to dvoreček neschopných a všehoschopných, kteří přeplachtí do jakékoliv strany, která se jim hodí, nehledě na své smýšlení (mají-li jaké) a nehledě na program strany (ten je zpravidla dost flexibilní, aby v praxi umožnil cokoliv). Ten náš marasmus je totiž naprosto důsledně nadstranický.
29. 07. 2012 | 15:28

český maloměšťák napsal(a):

Lena
Je otázkou, proč se například místo investic do výstavby vodních děl...nedováželo více banánů. Sám nevím.
Možná že proto, aby se jedly spíše domácí jabka, hrušky, švestky....

Nicméně pomocí slupek od banánů se dost blbě zastavuje tisíciletá voda...a zabraňuje tak opravdu obrovským katastrofám. Ale dost možná že se mýlím - a tak kdybychom snědli všechny banány na světě , tak by se mohl vysazovat v tropech a subtropech třeba smrk či dub...a povodní by nebylo vůbec. Je to dost složitá dialektika - na komunisty tím víc...a tak prostě stavěli ta vodní díla /apropo - kolik by se dnes vydalo stamiliard na stavbu všech těch vodních děl ???....doplňující otázka : kolik vlastně vodních děl se postavilo za onu dobu " vysoce racionálního, produktivního a prosperujícího " kapitalismu ? - v ČEZku, na Moravě či v Slezsku ?

V podstatě jde stále o totéž - ať už je u vlády strana komunistická či obřanskokřesťanskoliberálnědemokraticounijnělidová.
O to, zda jsou lidé, firmy, stát ....namotivováni a konají ve prospěch smart investic...nebo jsou namotivováni a konají spíše ve směru zlodějen a hloupostí.
A o míru těchto věcí...také jde.
29. 07. 2012 | 15:49

Lena napsal(a):

maloměšťáku,
Vy jste své peníze investoval do kterého vodního díla, prosím? Nebo máte zato, že Vám komunisti ty banány či vlastně jablka zainvestovali a rozdávali zadarmo?
Stát není stejný investor jako firma nebo občan. Motáte hrušky s jabkama.
29. 07. 2012 | 16:06

český maloměšťák napsal(a):

Lena
Reagoval jsem na vaše " chachacha".
Nevím co to je " stejný investor".
Z hlediska fyzického výsledku - ne z hlediska ideologie či pavlačové rétoriky.

Takže těžko můžete chtít abych reagoval na něco, čemu nerozumím. Anebo vy si snad myslíte, že za kapitalismu se provádějí jen racionální a efektivní volby alternativ ?
MIlá dámo - takto by ale nikdy nedošlo ke katastrofám jako byly obě světové války - což byly iracionální terraprůsery. S obrovskými náklady. Tedy - vyhození obrovských megakvant zdrojů oknem. /zatěžovat možnou alternativou k tvrzení, že dluhy je třeba platit /Versailles/ a proto je třeba šetřit /bruning/...vás ale nehodlám - je to dost náročné téma o své dynamice...pro začátek se snad zkuste zamyslet jen nad tím, zda Prometheus kradl.

Jen podotýkám, že sežraný banán na rozdíl od postaveného vodního díla není investicí. Je to spotřeba.
Divím se, že taková skvělá a vzdělaná pravičačka tuto základní věc nepobere.

Nikde jsem nepsal, že to bylo zadarmo - naopak, fenomen obětované příležitosti jsme právě že zmínil /spotřeba banánů , kterou může substituovat spotřeba jablek, hrušek vs investiční výstavba vodního díla - zde je szbstituce již přeci jen o něco složitější...aleto byste snad měla všdět, ne ?
Nebo jste snad nikdy nejedla banán ležíc na dece u přehrady ?
29. 07. 2012 | 16:32

český maloměšťák napsal(a):

re : Brüning místo bruning
29. 07. 2012 | 16:34

Jana napsal(a):

Tak uz je vam jasne, kdyz na vedoucich pozicich mate neschopne a nezodpovedne lidi, kam muzou dovest cely stat? Znakem silenstvi je, delat stejnou vec stale dokola a ocekavat jine vysledky. Prestante proto volit strany, ktere zklamaly a dejte sanci novym lidem. Nova strana by mela mit platformu, kde by mela slibit, ze kdyz bude zvolena 1. zrusi politikum imunitu, snizi jejich platy (bonusy budou, jen kdyz bude statni kasa v plusu) a udela je zodpovednymi za sva rozhodnuti.2. Rozkradani statnich penez a dotaci z EU se bude trestat dvojnasobnymi sazbami a odebranim majetku. Soucasne se budou provadet audity
vsem clenum byvalych vlad. Pokud nebudou moci prokazat, jak nabyli majetek, bude jim tez vse zabaveno. 3. Zrusit akcie na dorucitele. To by na zacatek stacilo. V dnesni dobe internetu se muzete lepe domluvit, proc by to neslo?!
29. 07. 2012 | 16:53

Lena napsal(a):

maloměšťáku,
"Takže těžko můžete chtít abych reagoval na něco, čemu nerozumím."
No, tak jste reagovat neměl, když jste tomu nerozuměl. Mohl jste se zeptat, obvykle to tak dělám, když něčemu nerozumím.
Jinak zbytek nekomentuji, připomíná mi to hysterické projevy mojí matky, kdy vždy začala překručovat a vymýšlet nelogické skrčky, když už nevěděla jak dál.
29. 07. 2012 | 17:00

český maloměšťák napsal(a):

Lena
Myslel jsem si, že své kydy budete umět vysvětlit.
Jak vidno, tak toho nejste schopná. Jste schopná se jen durdit a hašteřit. To ale ženy zhusta dělávají. proto kjim to nemám za zlé.

Vaši matku neznám - ale smekám před její trpělivostí - co se týče výchovného procesu. Já bych na jejím místě spíše použil pár lepanců - než se snažit o (stejně zcela zbytečnou) argumentaci a vysvětlování.

P.S. Pokud tedy tím "skrčkem" nemáte na mysli sama sebe.
V tom případě je můj obdiv vůči vaši mamince dvojnásobný.
29. 07. 2012 | 17:20

Fu-ti napsal(a):

Registr je pouze dalsi z rady IT projektu. Z puvodni manualni prehledne prace se stane treskue profesionalni zalezitost nadupana supertechnologiemi. Drive manazer resil problemy typu "Maruska onemocnela koho ja tam dam za nidam?" Dnes na tom participuje vice subjektu s nejakou tou svoji hermetickou kvalifikaci a nikdo se v tom nakonec nevyzna. Kdo za co muze casto zalezi na verbalni obratnosti. Koncovi uzivatele sice krci rameny ale nekde stranou "mezi sebou."
29. 07. 2012 | 17:38

Jos napsal(a):

Leno,
nepleťte si propagandu, ideologii a dojmy se skutečností. Toho majetku, který vznikl hlavně z přímusových úspor všeho obyvatelstva bylo za dobu komunistické vlády 4x více než majetku zestátněného. Na jednoho obyvatele připadl majetek asi 1,2 milionu Kč v cenách roku 1990. To je v dnešních cenách asi tak 12 milionů Kč. Možná víc. Získala jste při té cinknuté Klausově lotynce zvaná privatizace tolik? To samé vlády pod vedením ČSSD. Statistuky nemůžete okecávat nějakými ŽL. To jsou počty k smíchu. A mimochodem ty nejsměšnější nápady z té doby podávala v parlamentu KDU ČSL.Ověřte si to.
29. 07. 2012 | 17:54

Fu-ti napsal(a):

Operovat penezi v dejinych udalostech je krasna vec. Kdyz koncila NDR, nabizel na jare Siemens za Robotron - velky podnik na vyrobu pocitacu tri miliony marek. To se zdalo velmi malo. Zmocnenec Siemens jenom pokrcil rameny rka "Pockame a na podzim uz bude Robotron zadarmo." A tak se stalo
29. 07. 2012 | 18:40

Patrik napsal(a):

Profesor Zlatuška předvedl dokonalou znalost o informačních systémech - tak jak se TEORETICKY učí na vysokých školách. Kdyby měl PRAKTICKOU zkušenost z reálného světa implementace informačních systémů a řízení IT projektů, asi by mluvil jinak a o to víc by byly jeho názory užitečnější pro veřejnost i jeho případné studenty.
29. 07. 2012 | 18:54

jirizlatuska napsal(a):

Patrik: Informacni system, ktery jsem jako rektor zavadel na Masarykove univerzite, je _radove_ narocnejsi vec z hlediska poctu uzivatelu, potreby rychlosti odezvy i rozsahu systemu, nez to, co se zavadelo pro registr. To, co je na zpusobu zavadeni registru motorovych vozidel spatne, je ostatne na urovni male nasobilky, na to velke zkusenosti mit nemusite. A podivejte se na vycet cen na http://is.muni.cz/nas_system/ pokud chcete kritizovat praktickou zkusenost a tvrdit, ze se na skolach dela jen teoreticka vyuka.
29. 07. 2012 | 19:27

Scarabeus napsal(a):

Patrik:

Vy patrně budete do případu finančně zapleten.

jirizlatuska:

Dnes v pořadu Události na ČT1 v 19,00 (v archívu zatím není) bylo o případu poměrně hodně informováno. Důkazy sice neexistují, ale z toho co bylo uvedeno mám velké podezření na korupci.
29. 07. 2012 | 20:45

František Blatan napsal(a):

Vládne nám spolek zkorumpovaných, nekopententních diletantů. Cosi je na naší demokracii špatně. To už není selhání jednotlivce, ale systému, který se tady vytvořil. Co myslíte?
29. 07. 2012 | 22:09

get your kicks on route 66 napsal(a):

To František Blatan:
Systém v žádném případě neselhal, funguje výtečně. Systém s takovou vysokou mírou entropie byl totiž do ČR implementován zcela cílevědomě.
29. 07. 2012 | 22:28

Dáša napsal(a):

něco k přečtení
http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/jak-zdevastovat-stat-ve-ctyrech-fazich
29. 07. 2012 | 22:31

Scarabeus napsal(a):

František Blatan:

Ryba smrdí od hlavy.
https://www.youtube.com/watch?v=zpe4T0lXZcE
29. 07. 2012 | 22:31

Scarabeus napsal(a):

Důsledky takového "vládnutí" na činnost úřadů.
http://www.novinky.cz/domaci/274397-takovy-stres-jsem-jeste-nezazila-prescasy-uz-nepocitam-rika-urednice-na-registru.html
29. 07. 2012 | 22:37

Scarabeus napsal(a):

Na ČT24 je už částečně to co bylo v Událostech v 19,00.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/188088-na-zakazce-na-problemovy-registr-vozidel-se-miliony-nesetrilo/

Další podrobné informace prý budou zítra v pořadu Reportéři ČT.
29. 07. 2012 | 22:51

pamětník napsal(a):

č.m.:
"sežraný banán na rozdíl od postaveného vodního díla není investicí. Je to spotřeba" Je to spotřeba produktivní, tedy investice do pracovní síly.
http://kvf.vse.cz/storage/1168949017_sb_valencik.pdf
29. 07. 2012 | 22:53

Lena napsal(a):

Jos:
takže za komunistů to bylo skvělý, byli jsme bohatý stát. No, dobrá. Tak mi potom vysvětlete, proč například nebyl toaletní papír a mnoho jiných věcí, fabriky většinou nebyly konkurenceschopné, mnohé nevykazovaly zisky a nakonec se to celé posesouvalo.
29. 07. 2012 | 23:50

Jos napsal(a):

Leno,
ještě jste zapomněla obligátní banány a mandarinky. A ty pomeranče co byly jenom kubánský. Ovšem v záchvatu klausovsko-neoliberálního plkání jste zapomněla zmínit, že černého i červeného kaviáru byl dostatek za velmi lidové ceny. Také jemné masíčko z humrů z Ochotského moře bylo za pár šupů. A kvalitní francouzský koňak byl dostupnější než dnes, a hlavně, na trhu nebyly zfalšované napodobeniny. Jo a zapomněl jsem, drahých a kvalitních kubánských doutníků byl za pár kaček pytel. Co by za to dali Američani. No hlavně že jste spokojená se současným trhem narvaným čínským šmejdem a zfalšovanými potravinami. A ty fabriky, s těmi si starosti nedělejte. Prakticky už tu žádné nejsou. Jen pár montoven, hromada hokynářů a pak, hromada lidí jako jste vy, kteří netuší, která bije a hlavně nikdy nepochopili jaké jsou jejich zájmy a kdo je alespoň trochu ochrání. A pravice vaše zájmy respektovat nebude Leno. Na to dám krk.
30. 07. 2012 | 01:14

jozka napsal(a):

lena:

toaletak nebyl jeden cas, kdyz vyhorely papirny. Najdete si neco lepsiho (a ne, ze by nebylo co).
30. 07. 2012 | 06:31

Jarle H. napsal(a):

Leno,
tady nejde furt dokola připomínat, co bylo někdy před destiletími. Jde o to srovnávat reálnou současnou situaci se současnými možnostmi. A toto srovnání vychází pro teto pastát naprosto zoufale,
Jinak stran ministra Dobeše: mohl by klidně odstoupit, ale k čemu by to bylo? Tu hrůzu zvanou "registr" májí na svědomí jeho předchůdci. On bude ve funkci za etrnáct dní týden, takže mu lze vyčítat dost věcí, ale s registrem se stala chybky mnohem dříve, osobně bych tinul tak Aleše....
30. 07. 2012 | 07:09

panelakovypicus napsal(a):

Registr nefunguje zcela záměrně, je třeba zamlžit že polovina evidovaných vozidel je kradená...
30. 07. 2012 | 11:21

karl napsal(a):

Jsou data z tohoto registru oprávněním vinit motoristu z neuhrazení povinného ručení?
http://www.antickp.cz/1/165/ckp-vymaha-na-zaklade-milionu-chybnych-zaznamu
30. 07. 2012 | 17:24

Alenka napsal(a):

Na IHNED.cz:

Bordel jak blázen, znělo na chodbě registru aut v Praze. Úředník systém chválil

Registr vozidel měl v pondělí dokázat, že nový systém funguje bez problémů a vydrží nápor žádostí i v úředních hodinách. Výsledek? Lidé čekali hodiny na vyřízení žádostí. Podle ředitele odboru registrů ale vše běží, jak má.

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-56817350-bordel-jak-blazen-znelo-na-chodbe-registru-aut-v-praze-urednik-system-chvalil
30. 07. 2012 | 21:50

Lena napsal(a):

Jos:
Váš poslední koment netřeba komentovat, protože je úplně mimo. Tak trošku jako vyvěštěný z koule.

Jarlo H.:
" Jde o to srovnávat reálnou současnou situaci se současnými možnostmi. A toto srovnání vychází pro teto pastát naprosto zoufale"
S tím nelze než souhlasit. OTázka zní, jak z toho ven.
31. 07. 2012 | 00:02

jos napsal(a):

Leno, koukám, že neznáte skutečné reálie československa před rokem 1989. Zato plácáte nesmyslně o toaletním papíru. Každého holt zajímá co je mu blízké.
31. 07. 2012 | 10:01

Lena napsal(a):

jos:
jasně, neznám. Žila jsem do té doby na Marsu.
31. 07. 2012 | 17:15

pamětník napsal(a):

jozka:
"toaletak nebyl jeden cas, kdyz vyhorely papirny. Najdete si neco lepsiho (a ne, ze by nebylo co)." Třeba prášky na praní.
01. 08. 2012 | 16:12

lindasvmax napsal(a):

Вот снова начал ремонт, и много идей но какую выбрать, не знаю. Наткнулся на сайт <a href=http://agbuild.ru/>о ремонте</a>, много интересного но все не то). Давайте скинимся по идее ремонта, начнем с лоджии))
07. 02. 2013 | 00:51

platcheraww napsal(a):

Draught Jordan XIII was first released in 1998, stable on to the table 6 years later and a insufficient colorways were re-released and advanced models surfaced. About Hatfield was the think up behind the genius delineate of the Current Jordan 13. The Aura Jordan 13 is regarded as the superior designed Jordan shoe via a large percentage of Jordan sneaker fans. The Breath Jordan 13 was the foremost and not Jordan shoes to draw a hologram. The outsole received influence from the paws of a Panther. The Air Jordan 13 Retro Flint French Gloomy University Downcast Flint Grey colorway is one of various Show off Jordan XIII Retro's to be released on March 19th, 2005. Compared with the original colorway, the Air Jordan 13 Retro Flint is once nothing changed, but plumb trimmings also in behalf of the shiny curves of the Mood Jordan XIII.

Some images of the Appearance Jordan 13 Retro Flint are commission here. Styled as French Blue University Blue Flint Elderly - Oyster-white, the shoe brings back the indelicate mesh whitish leather - grey suede look of the 2005 retro and 1998 original. Known Jordan 13 Retro Flint released time is right on Jordan aficionados, whose notice in late December intent geared on the Affiliated to Jordan XI (11) Retro Purposive Grey, as they will demand a little scrap of things between the releases of two hugely habitual sneakers in the Jordan canon. The sneaker features a shiny university despondent more elevated combined with ivory hits on the toe and midsole. The flint dark takes jail of the mudguard and the ankle areas neighbouring the Jumpman, as successfully as on the midsole. The 3M pops up on the quarter panel and is decorated in the aforementioned French Blue. How does the Melody Jordan 13 Retro Flint French Blue University Dirty Flint Griseous be on a par with to the Parade Jordan XI Retro Chilly Dull's design?
08. 03. 2013 | 10:58

Viancemaike napsal(a):

На самом деле, заработать деньжонки в козни Интернет не беспричинно сложно, как может показаться для первый взгляд. Тем не менее, если речь заходит о заработке средств на питание, по средствам козни Интернет, от вас потребуется усидчивость, упрямство и любовь для создания хорошего списка постоянных клиентов. Это не самый воздушный конец, но, безусловно, вы можете этого добиться, когда подходите к работе с правильным отношением.

Когда мы говорим о возможностях <a href=http://lightmany.com/>заработка</a> в силок Интернет, вы можете встречать их везде. Вы можете коптеть в сфере партнерского маркетинга, разрабатывать web-сайты, проводить испытания продукции и web-сайтов, работать в качестве фрилансера, разживаться капитал для рекламе с web-сайта. Очевидно, что некоторые методы предлагают большее число рисков, нежели другие.

Создание партнерского сайта отличается низким уровнем риска, только вы должны быть готовы упорно усердствовать, дабы разживаться приличные финансы на этом. Партнерские сайты, это сайты, где вы продвигаете продукт в обмен на комиссионные с продажи этого продукта, присутствие условии, сколько давалец пришел через ваш сайт. Регистрация в качестве партнера, нередко бесплатная, и очень простая. Опытные web-мастера создают скольконибудь партнерских web-сайтов, воеже максимизировать их возможности, только весь успешные проекты требуют упорного труда, для заграждать сайты приносить <a href=http://lightmany.com/>стабильную прибыль</a>.

Чтобы сделать партнерский сайт <b>прибыльным</b>, вы должны надевать готовы к продвижению сайта, воеже поднять тот на первую страницу поисковой системы. Как так вы сможете максимизировать трафик для вашем сайте. Тем не менее, когда вы получаете посетителя, вы должны убедить его приобрести изделие, кто рекламируется вашим сайтом. Таким образом, ваш сайт принужден скрываться привлекательным, чтобы заставить посетителя остаться, познакомиться с продуктом и обратиться за покупкой.
30. 04. 2013 | 09:51

oceargotect napsal(a):

Постоянно выуживаю информацию из инета об автомобилях, у самого есть 2 и Постоянно над ними экспериментирую). нашел сайт <a href=http://www.bigavtobazar.ru/>новости об автомобилях</a>, очень понравился! Поделитесь тоже ссылками на аналогичные сайты. Спасибо!
06. 06. 2013 | 07:35

oxyclippexy napsal(a):

Как приходит зима постоянно мерзну, да и весной тоже) Подыскиваю себе отопитель какой нить, вот наткнулся на сайт <a href=http://taisija.info/>по отплению</a>. Вроде ничего цены. Мож подскажите кто чем пользуется, и что эффективнее в наше время?) Спасибо
16. 06. 2013 | 23:08

Rummonjuddy napsal(a):

Что для вас религия? Она както отражается в ведении домашнего хозяйства? Мне через день задают вопросы те люди с книжками, которых встречаешь на улице)вот и сам задумался, может есть в их словах истина? В поисках по инету нашел сайтик <a href=http://www.rocor-russia.org/>посвященный христианству</a>. много интересного почерпнул. Если есть такие кто верит, скинте Мне ссылочки на сайты о христианстве. Спасибо.
02. 07. 2013 | 06:25

Embapyspeem napsal(a):

Очень люблю смотреть фильмы валяясь на диване с чашечкой кофе (ну или возможно с бутылочкай пивка). Даже <a href=http://kino-na-divane.com/>сайт</a> такой нашел. Может еще у кого есть аналогичное в загашниках?)
25. 07. 2013 | 12:54

cofchiepe napsal(a):

Вот вижу кипу сообщений о работе в интернете либо удаленной работе. А действительно здесь есть такие, кто работает и зарабатывает? Это реально? начинать хотябы заработать на новые штанишки) Попался сайт <a href=http://avelec.ru/>о работе</a>. ворох интересного , но вот думаю стоит ли? Как ваше мнение?)
15. 08. 2013 | 07:16

shansonbeest napsal(a):

Когда слушаю шансон с ума схожу) Мне нравятся некоторый исполнители, только почемуто в одном месте найти классную музыку очень сложно. Неусыпно мониторю интернет в поисках хороших сайтов. Вот нашел один сайтик <a href=http://zonashansona.net/>о шансоне</a> предлагаю и вам его посмотреть) Мне очень понравился!
08. 12. 2013 | 18:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy