Vyhrají dinosauři nad internetovými prodejci?

16. 05. 2013 | 13:00
Přečteno 9327 krát
Pokud by jednotlivé americké státy dostaly pravomoc jednotlivě si stanovovat daň z prodeje na internetu, znamenalo by to vítězství dinosaurů a značné omezení potenciálu, který e-shopping slibuje. Taková možnost je přitom docela reálná.

Velké klasické americké prodejní řetězce typu Wall-Mart tuto možnost podporují v návrhu zákona o spravedlivém prodeji, který byl 6. května 2013 většinou 69 ku 27 hlasům schválen v Senátu amerického Kongresu.

Pro internetové obchody by požadavek vyrovnat se s dvaapadesáti různými podmínkami znamenal výrazné zkomplikování jejich operací a mohl by odradit řadu zákazníků.

Likvidační by takové opatření mohlo být pro řadu malých firem. Ty mohou mít malý počet zákazníků, kteří u nich mohou nakupovat fyzicky a možnost rozšířit jejich množství prostřednictvím prodeje přes internet může znamenat rozdíl mezi přežitím a odchodem z trhu, pro zákazníky to zejména v malých zájmových nikách může výrazně omezit volbu dostupného zboží.

Velkým tradičním prodejním gigantům je tohle všechno jedno. Pestrost volby spotřebitelů je jim samozřejmě spíš trnem v oku. Jejich váha v možnostech ovlivovat masově veřejné mínění je zřejmě také výrazným faktorem, který postoje amerických senátorů bez ohledu na politickou příslušnost ovlivnil.

Návrh ještě poputuje do Sněmovny reprezentantů, kde zůstává naděje na to, že republikánská většina nebude slyšet na lákání získat hypotetických 23 miliard dolarů ročně navíc z nově zavedených daní.

Spojené státy byly dlouhá desetiletí lídrem technické inovace díky prostředí, které pro inovátory dokázaly vytvářet. Zákon penalizující internetový prodej, pokud nakonec v Kongresu projde i ve spodní komoře, by byl příslovečnou střelou do vlastní paty, která tuto výhodu zmenší.

Zbylý svět by to samozřejmě mohl kompenzovat, pokud by tento sebepoškozující přístup od Američanů převzal.

Pozn.: Nadpis jsem opravil. Trochu s těžkým srdcem, když vidím, kolika lidem může zatoulaná předložka navíc udělat radost, že se dokonce přimějí ke krátkým, nicméně podmětným poznámkám v diskusi. musím se příště snažit nezapomenout a udělat zase nějakou takovou jednoduchou chybu, když je z ní pak tolik radosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marian napsal(a):

Od člověka ve Vašem postavení bych očekával,že zvládne alespoň nadpis.A ještě dodatek- vážně se nestydíte,že jste ve volbách podporoval nemocného,senilního člověka,evidentně nezpůsobilého pro výkon funkce,a to nejen psychicky,ale dokonce i fyzicky?!
16. 05. 2013 | 13:16

Marian napsal(a):

Titulek se určitě opraví,proto jeho původní znění: VYHRAJI NAD DINOSAUŘI NAD INTERNETOVÝMI PRODEJCI?
16. 05. 2013 | 13:35

resl napsal(a):

nad dinosauři nelze vyhrát, když se hlavní dino stal prezidentem a ten před ním nebyl zavřenej do kriminálu.
16. 05. 2013 | 13:39

Gustáv Kočí napsal(a):

Dnes zemřel Valtr Komárek. Bylo mu 82 let.
16. 05. 2013 | 13:42

Analytik napsal(a):

Bravo, autore! Ten trik s titulkem je opravdu geniální.
Jistě přiláká spoustu čtenářů, kteří - v naději že z následujícího textu pochopí smysl nadpisu - budou opět zklamáni.
Je vidět, že máte naštudováno, jak využít informatiku k dezinformaci!
16. 05. 2013 | 13:56

john uzený bok napsal(a):

Tak co pane zlatuško, už jste se uklidnil, že jste zase začal házet perly těm ubožákům a duševním nepodarkům, co s vámi nestáli v lajně při volbě kodla?
Je vidět, že jste velkorysej a už jste nám, těm co neviděli že lepší je na klenotech chrnět, než je pozvracet, odpustil.
Rukulíbám pane profesor!
16. 05. 2013 | 14:13

Martin napsal(a):

Zlatuška je zase úplně mimo, podle nadpisu soudím na virózu :-)
V USA se dosud na internetových obchodech neplatilo DPH a to zvýhodňovalo internetové prodejce před kamennými prodejci, kde se DPH platit musí. Zákon není o ničem jiném, než že internetový prodejce bude platit DPHčko a to podle státu zákazníka.
V EU to takhle běží již spoustu let a nejsou s tím větší problémy a to je tady 27 zemí, tedy přibližně polovina jako v USA. Zvýšená administrativa spočívá v udržování výše sazeb DPH podle jednotlivých států a to se zvládnout dá.
16. 05. 2013 | 14:41

mihe napsal(a):

Stačí se kouknout do libovolné diskuze na českém serveru, a člověk se nediví proč to v Česku vypadá jak to vypadá.
16. 05. 2013 | 14:57

ne co říkám, co mám na mysli napsal(a):

Takže kdo nad kým, pane Zlatuško?
Tomuhle se říká freudovské přeřeknutí.
16. 05. 2013 | 15:11

mb napsal(a):

nad nad nad nad nad nadranej jak zeman/zákon káže ...
16. 05. 2013 | 15:36

těžký život, bez rukávů napsal(a):

A Spojené státy JSOU BYLY lídrem technické inovace.
To je archaicky řečeno že bývávaly.

Už abyste k Normanu Eisenovi radši nechodil na recepce.
Co si teď chudák s tou kazašskojaponskou elektrárnou počne.
Britští majitelé nukleární divizi Westinghouse (jelikož byli v té době státní podnik) museli těm Japončíkům odprodat, neboť stát za tak riskantní podnikání nechtěl ručit.
A v Japonsku elektrárny staví jakuza, podívejte jak okradená byla Fukušima.
Tím méně soucitu budou mít s námi, vzpomeňte na České pivo a nechte si v hospodě něco plesnivého natočit.

Jestlipak se USA za firmu, kterou tlačí jsou ochotné zaručit, když se reaktor odtaví?
Přijdou nám sem shrnovat kontaminovanou půdu a budou vyplácet důchody dvouhlavým dětem?

To, jestli mě nákup, na kterém ušetřím to, co do něj vrazím v nákladech na benzín a ztracený čas přijde v hypermarketu zdánlivě laciněji je proti tomu sračtička.
Na internetu kupuji jen postřiky na zahrádku a elektronické součástky (od Poláků, mají nejlepší sortiment), všechno ostatní chci vidět a omakat.

PS. Kupoval bych knihy, ale co mám, do smrti nepřečtu a stejně je nemám kam dávat. A čtečky kazí oči.
Stačí mi e-books, které si mohu dát na velký monitor.
Ostatně, zapamatovali jste si někdy, co jste přečetli v tramvaji? Já ne.

PPS. Zájmové skupiny jsou notoricky dementní. Myslí, že když se lidem něco zdaní, ty peníze půjdou za nimi.
Ve skutečnosti ty peníze sežere stát a budou mít houby.

Společenské důsledky e-obchodu jsou, že něco zaplatíte, a jistíte, že v krabici je jiný, očesaný model s podobnou typovou signaturou.
Musíte zajet do Opavy vrátit (za své) a oni vám to nevemou.
Zbývá soudní cesta.
V plzeňskoprávním státě.
Velcí e-zasilatelé zase využívají otrocké práce, jako Amazon v Německu (u nás to nikoho nezajímá, všichni jsme otroci).
16. 05. 2013 | 15:45

Shimmy z Fukušimy napsal(a):

Půjdeme se Zlatuškem za tátem a porazíme dinosauři.
-----------------
a hele...kolega, krajan...takyburan z Widlákova.
Dotáhli jsmne to na profesoři, zlato.
16. 05. 2013 | 17:19

Zlá muška napsal(a):

Pane Zlá tužko, váš článek je pro současné dění v ČR opravdu "nepostradatelný". Tohle téma nepochybně tíží většinu národa :-). Zkuste napsat něco užitečnějšího.
16. 05. 2013 | 22:07

profesoři neprofesoři napsal(a):

Nakonec to první NAD zrádně odstranil, takže diskutérům zhatil pointy.
To se mu vymstí.
Nikdo ho už nebude chtít.
Když si naběhnu, udržím ránu.
18. 05. 2013 | 13:59

p2lZmHtgEq6 napsal(a):

hello there and thank you for your info – I have definitely picekd up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..
23. 08. 2013 | 11:12

3PusHkjo napsal(a):

Till now Mig 21 was the flying<a href="http://aonjzyc.com"> cioffn</a>. Now Tejas is going to join in that party. we all know about HAL maintenance. If HAL is going to produce TEJAS in mass ? numbers then i dont know how many its going to kill both IAF pilots and public.God please save the people in and around sulur airforce station they need protection from this TEJAS.DONT WASTE HARD EARNED PEOPLES MONEY IN THE NAME OF R&DREGARDS,TAX PAYER
24. 08. 2013 | 15:22

0aqqUhuJ napsal(a):

After reading your blog post I berwsod your website a bit and noticed you aren’t ranking nearly as well in Google as you could be. I possess a handful of blogs myself and I think you should take a look http://vzymxqrhse.com [url=http://ebflwxxv.com]ebflwxxv[/url] [link=http://afxkhfqb.com]afxkhfqb[/link]
26. 08. 2013 | 13:34

dfnBvmasdI napsal(a):

Okay, now I'm really<a href="http://eoymux.com"> cuurois</a> about Shaun wearing pants and Mimi being duct taped but you were looking for new questions right?Here's mine: If you could click your heels three times and end up anywhere in the world, where would you go, and why? And would you wear the red shoes?
28. 08. 2013 | 20:58

PVxKBcj6 napsal(a):

Most of what you say is supprisingly prescie and it makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light previously. This particular piece truly did turn the light on for me as far as this specific subject goes. Nonetheless at this time there is one particular point I am not necessarily too comfy with so whilst I make an effort to reconcile that with the main idea of your point, allow me observe exactly what all the rest of the subscribers have to point out.Nicely done. http://njsywqkoeh.com [url=http://qeambo.com]qeambo[/url] [link=http://fxnhsnjaqxs.com]fxnhsnjaqxs[/link]
06. 09. 2013 | 17:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy