Vládní truc zdravému rozumu

30. 07. 2012 | 07:00
Přečteno 7170 krát
Ve středu 25. 7. vláda odmítla návrh novely zákona o specifických zdravotních službách z dílny sociálních demokratů, která měla zrušit zbytečně zavedené zdravotní prohlídky u činností konaných na dohodu o provedení práce.

Povinné prohlídky měly zůstat jen pro zaměstnance v pracovním poměru, jak tomu bylo do 1. dubna. Vláda tím podpořila analogii zacházení s občany před nefungujícími úředními okénky sociálních úřadů nebo evidence motorových vozidel.

Na problém, který byl bez jakéhokoli věcného zdůvodnění od 1. dubna letošního roku v zákoně zaveden, upozornila již v dubnu Rada vysokých škol (RVŠ). Výrazně negativně totiž dopadá na studenty, a nejen na ně. Ztěžuje jim sezónní brigády a navzdory (neplněnému) záměru zavést finanční pomoc studentům výrazně zvyšuje náklady na tento druh práce, a tedy i možnosti studentů si přivydělat.

RVŠ vypracovala i návrh novely, který politikům odešel kompletně připravený již v květnu. Předběžně získal podporu ministerstva školství a vše bylo připraveno na jeho rychlé přijetí ještě na červnové schůzi Sněmovny. Poslanci ho ale na jednání nepředložili. Ministr zdravotnictví podle všeho pocítil potřebu se s novelou předvést jako se svým dílem. Od té doby návrh leží na ministerstvu zdravotnictví a někdo tam prý na dávno hotovém textu usilovně pracuje.

V této situaci hlemýždí tempo koaličních politiků bez problémů překonali sociální demokraté. Vláda se ovšem urazila. Věcný obsah přece nelze nadřadit nad hledisko politické. Návrh z opozičního politického tábora proto na svém jednání odmítla navzdory jasné potřebě co nejrychlejšího zavedení takové změny.

Nejde ale zdaleka jen o otravování brigádníků zbytečnými procedurami a zvyšování nákladů pro jejich zaměstnavatele. Týká se výrazně uplatňování mezinárodních standardů v oblasti hodnocení vědecké práce, což kompetenčně spadá přímo pod premiéra Petra Nečase jako předsedu Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Formou dohody o provedení práce jsou sjednávána i vypracování oponentních posudků na vědecké projekty, disertační práce, habilitační a profesorská řízení.

Zákon ovšem od 1. dubna stanoví fikci nezpůsobilosti k výkonu práce u každého, kdo zdravotní prohlídkou neprojde. To je fatální, když jde o posudky zadávané zahraničním oponentům ve veřejných soutěžích ve výzkumu a vývoji, zejména při posuzování projektů vybíraných v grantové nebo technologické agentuře. Pro brigádníka je zdravotní prohlídka nepříjemností, pro zahraničního vědce, který má posoudit návrh projektu, je její provedení prakticky nemožné.

Veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji tak budou hodnoceny na základě posudků vypracovávaných oponenty, kteří podle v současné době účinného zákona nejsou k provedení takové práce způsobilí, a na základě fakticky ilegálních posudků pak budou rozdělovány veřejné prostředky. Pokud by se postupovalo podle práva, měly by být všechny v současné době probíhající soutěže zrušeny, protože není možné přihlášky do nich korektně vyhodnotit. České vědecké týmy by se v takovém případě mohly rovnou postavit do fronty na podporu v nezaměstnanosti.

Postup vlády v dané situaci vypadá jen jako politický truc. Pomalí vládní politici nastavili nohu rychleji postupujícím autorům potřebné novely.

(Vyšlo v Právu 27. 7. 2012.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Scarabeus napsal(a):

"Zdravotní prohlídky u činností konaných na dohodu o provedení práce" si pacient platí sám, pokud je DPP na krátký čas, placení za zdravotní prohlídku výdělek sníží tak, že se nevyplatí pracovat. Zažil jsem takový případ, vysvětlil jsem to lékaři, lékař mně placení odpustil, ale pouze ze své dobré vůle.
30. 07. 2012 | 07:47

Maximus napsal(a):

Z čeho by praktičtí lékaři chudáčkové přece žili......

Jen pro info:
Praktičtí lékaři si letos vydělávají každý měsíc v průměru o dvacet tisíc korun více než loni. Měsíčně dostanou od pojišťoven a pacientů v hrubém vyjádření 117 až 120 tisíc korun, uvádí Jan Jelínek se Sdružení praktických lékařů. „Z těchto příjmů ovšem musí lékař pokrýt veškeré výdaje související s jeho praxí jako nájem, plat sestry, materiál,“ říká Jan Jelínek. Teprve co lékaři zbyde, má jako svou mzdu. Hmm, chudáčkové, třeba baba se soukromým mandlem musí také platit nájem, že?

Kolik inkasuje lékař za registrovaného pacienta s chřipkou
Měsíční kapitační platba: 42 Kč
Vyšetření nemocného: 0 Kč (součást kapitační platby)
Regulační poplatek: 30 Kč
Vypsání neschopenky: 5 Kč
Kontrolní vyšetření: 0 Kč (součást kapitační platby)
Ukončení neschopenky: 5 Kč
Příjem obvodního lékaře celkem: 82 Kč

Jestliže o ošetření požádá lékaře pacient, který je registrovaný u jiného obvodního lékaře, je praktik placen za výkon.
Vstupní vyšetření nemocného: 193 Kč
Regulační poplatek: 30 Kč
Celkem: 223 Kč
Odměna za práci obvodního lékaře se řídí jinými pravidly než u ostatních lékařských odborností. Odvíjí se hlavně od toho, o jaký počet pacientů jsou praktici schopni pečovat. Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Roda mají smluvní lékaři VZP v průměru v kartotéce zaregistrováno 1 100 pacientů. „Někteří obvodní lékaři mají i 1500 až dva tisíce lidí,“ říká Renata Knorová, ředitelka útvaru smluvní politiky České národní zdravotní pojišťovny .

Za každého pacienta, který se do ordinace praktického lékaře zaregistruje, pobírá lékař pravidelnou měsíční kapitační platbu (z latinského slova caput=hlava). Loni to bylo 36 korun za měsíc, od letošního ledna činí základní měsíční kapitační platba 42 korun. Tyto peníze získává lékař od té pojišťovny, u které je pacient pojištěn. Jestliže má v kartotéce registrováno třeba
1000 pacientů, inkasuje od pojišťoven pravidelně měsíčně 42 tisíce korun, bez ohledu na to, kolik lidí skutečně ošetří.

U některých zdravotních pojišťoven, jako třeba u České národní zdravotní pojišťovny, mohou lékaři získat i vyšší kapitační platbu dosahující 50 a více korun.

Další peníze získává praktik za lékařské výkony poskytované pacientům. Smí ale pojišťovně naúčtovat jen takové úkony, které nejsou součástí kapitační platby. „Například když pacient přijde do ordinace na preventivní prohlídku, lékař za takový výkon zdravotní pojišťovně vykáže 319 bodů a inkasuje peníze. Naproti tomu kontrolní vyšetření probíhající léčby ohodnocené 83 body lékař zdravotní pojišťovně neúčtuje. Tento výkon je součástí kapitační platby a péče o pacienta,“ přibližuje Renata Knorová.

Část příjmu obvodního lékaře tvoří i přímé platby pacienta, například za aplikaci preventivní injekce účtují praktici zpravidla sto až dvě stě korun. V ordinaci praktika se platí z vlastní kapsy také třeba za potvrzení pro řidičský či zbrojní průkaz či vstupní vyšetření do zaměstnání. Ceník přímých plateb musí lékař vystavit ve své ordinaci.

Tak to je žrádýlko co? Oproti třeba špičkovému operatéru
ve fakultní nemocnici ta zodpovědnost, hmmm! Snad ještě větší terno jsou prý zvěrolékaři, když pacient skoná, tak se nic neděje, tedy pokud třeba dotyčný psík není od "Vora v zákoně", pak to má zvěrolékař blbý.

Ale k těm kapitačním platbám, to je stejné, jakop kdyby jste v Tescu či Lidlu měli svoji kartu a těmto firmám chodily za Vás pravidelně měsíčně peníze, bohužel zdravotnicvtví dostává peníze od pojištěnců ze zákona a tak je koryto pořád plané, jen nesmí dojít pacienti a samozřejmě pojištěnci. Lepší kapitační platby mají snad jen naši zákonodárci, ti už nemusí umět vůbec nic a zodpovědnost = nula!
30. 07. 2012 | 08:08

čaroděje nenecháš naživu napsal(a):

Kalousek se všemi drápy snaží vysápat v této zemi stav, kdy se nevyplatí pracovat nikomu. Důchodcům, studentům, jednorázovým DPP.
Je to proto, že je sám pekelný zplozenec a slouží perverznímu Belzebubovi. (Jinak to vysvětlit nelze, jako ostatně nic z toho, co dělá.)
Pokud stát vychází z právní fikce, že jsme všichni práce neschopní, měl by buď na vlastní náklady nechat provést kontrolní prohlídku, kterou se to prověří, nebo nám platit nemocenskou.
V každém jiném případě se jedná o útlak, který navozuje situaci předpokládanou v čl. 23 listiny lidských práv.
30. 07. 2012 | 08:09

pacoš napsal(a):

ta prohlídka u našeho doktora mne stála 365Kč
30. 07. 2012 | 08:12

Maximus napsal(a):

čaroděje nenecháš naživu

Myslím, že důkladnou zdravotní prohlídku a to hlavně duševního stavu by potřebovali naši zákonodárci a rovněž exekutiva tj. vláda, což vlastně je to a samé. Oni si páni politici ve funkcích ministrů těmi poslaneckými mandáty zajišťují zároveň beztrestnost, však také to mají důkladně vymyškované, pardon vymyšlené. Mám takový neblahý pocit, že George Orwell by se hodně divil, jak by šla ta jeho slavná "Farma zvířat" vylepšit!

Příběh Orwella vrcholí hostinou, na které jsou společně prasata a lidé – delegace sousedních farmářů. Ostatní zvířata hostinu sklesle pozorují oknem. Lidé obdivují přísný režim, jaký prasata všem zvířatům nastolila a šéf prasat Napoleon slavnostně oznamuje přejmenování Farmy zvířat na Panskou farmu. Zvířata shledávají, že již nelze odlišit prasata od lidí.
30. 07. 2012 | 08:19

ghándí napsal(a):

ale vždyt přeci socbolševici podporovali navýšení platů doktorů na 60000 tisíc měsíčně. a někdo to zaplatit musí.
30. 07. 2012 | 08:20

radši jsem zdravý napsal(a):

Maximus. Už za bolševika jsem na praktické (tehdy se říkalo obvodní) lékaře pohlížel jako na kombinci úředníka u okénka (vypisování neschopenek) s provozováním drobných zdravotních služeb jako jeměření tlaku, administrování aspirinu ev. penicilinu.
Jde jen o zbůhdarmé utrácení peněz pojištěnců (protože jsou to jejich peníze, které pojišťovny rozhazují) a administrativní orgie, kterých podle státu není nikdy dost.
Není mi vůbec zřejmé, proč by praktičtí lékaři měli být součástí zdravotního systému a pobírat z něj nějaké platby. Nechť si zřídí svůj kvelb ve vietnamském obchodu rozmanitostmi a ošetřují toho, kdo má zájem.
Zdravotní systém by měl sloužit skutečně nemocným, což zvládají nejlépe specialisté. Mám-li zápal plic a 41°horečku, nepůjdu tři hodiny vysedávat k praktickému lékaři do čekárny.
Obratem ruky by celý systém začal být přebytkový, bylo by na slušné placení skutečným lékařům a všichni bychom měli lepší péči.
30. 07. 2012 | 08:26

Papouch napsal(a):

povinne prohlidky jsou relikt socialismu a racionalni by bylo zrusit je uplne

za celou pracovni karieru (v CR 4x HPP jestli to dobre pocitam) jsem jich absolvoval slovy O a nemam dojem ze se mi stala nejaka zvlastni ujma
30. 07. 2012 | 08:48

Bavor V. napsal(a):

radši jsem zdravý
chudáčku, to jsi měl opravdu smůlu. Protože já jsem potkal v životě několik "praktiků", ale až na jednoho mě všichni ostatní celkem úspěšně ochránili před hospitalizacemi a jinými zásahy. A bylo to pouze a jen jejich erudicí. Takže do nemocnice nebo k odborníkům jsem šel pouze v nejnutnějším případě.
30. 07. 2012 | 09:02

Maximus napsal(a):

Bavor V.

Pane kolego, mám naprosto opačné zkušenosti než Vy. Praktičtí lékaři jsou jen takoví dispečeři co rozesílají
nemocné ke specialistům. Je mezi nimi je pár opravdových odborníků, třeba bývalých internistů, ale většinou jejich odborná úroveň, no raději, pomlčet. Spíše v nemocnicích jsou skuteční fachmani a odborníci. Znám hned několik případů kdy praktický doktor či doktorka léčili léčili až pacient umřel, jenže kdyby se dotyční pacoši už na začátku jejich nemoci dostali k odborníkům, tak by měli šanci na vyléčení. Zrovna můj firemní účetní poradce měl před cca 10 lety zlou zkušenost se synkem, ješitná praktická lékařka nerozpoznala nebezpečnou nemoc a kluk přišel o šanci na vyléčení a umřel a doslova mu to lékaři v nemocnici řekli na tvrdo!
Myslím, že tuším jak se bude vyvíjet příští diagnostika u pacientů, praktický lékař, který se jako první setká s nemocným, mu nechá odebrat všechny potřebné tělní tekutiny (hlavně krev) a zadá (bude to spíše jeho povinnost) vše včetně subjektivních údajů do PC napojené na specielní lékařské centrum, odtamtud dostane bleskem varianty a směry, kterým by měl uvažovat o případné nemoci. Zároveň tímto bude pod dohledem vyššího odborného lékařského kolegia, které by mohlo pomoci stanovit na dálku další postupy jak v podrobnější diagnostice nemoci a tak i v účinném léčení. Samozřejmě, že to je všechno otázka financí a dalších věcí jako je mít snahu lidí léčit a ne zaléčovat pod kuratelou farmaceutických společností.... Ovšem nesměla by to zprovozňovat ta firma z min.dopravy od registrů, to bychom byli brzo všichni vyléčení.
30. 07. 2012 | 09:23

Maximus napsal(a):

Zapomněl jsem tam u toho lékařského centra uvést, že lékařský diagnostický program by iokamžitě podle rozložení jednotlivých krevních působků či látek v moči mohl rychle rozeznat případné vzácné nemoci, kde jde o čas! Každá nemoc totiž má v krvi a moči apod. určitý obraz a schéma, které je pro ní příznačné!
Myslím, že by to nebylo suplování lékařů, ale jejich pomocná ruka. Pamatuji si na mého lapiducha, obvoďáka, který mě léčil a já jsem se mu vysmekl z drápů a v Tomayerce mě tehdy doktor Rokos (snad dnešní primář) dal dohromady. Měl jsem tehdy těžký zápal plic, ale ten trouba praktik to nepoznal, netrpěl jsem tehdy a vlastně nikdy na horečky. Když mě tehdy lékař dal na průvodní potíže ještě mimo ATB na dýchání Berotec, což mi tehdy velmi pomohlo, tak tehdy obvoďák, který si četl zprávu z nemocnice prohlásil, že tenhle lék dával černochům v Africe a že je to zabiják. Naštěstí přítomný posudkář, lékař ho vyvedl z omylu a řekl mu, pane kolego to byly jiné léky, tohle je naprosto namístě a trochu mu to odborně osvětlil. Praktičtí zejména staří lékaři jsou často nevzdělaní v oboru a "jedou" z toho co se naučili někdy před 30 lety, ale lékařský obor se velmiá vyvíjí a púoznatky rovněž.
30. 07. 2012 | 09:38

Jos napsal(a):

Na každou korunu má Nečas své členy famiglie. Ve vědě dělá paseku Nečasem jmenovaná M.Kopicová, která se proslavila hlavně tím, že jako presidentka fondu Leonardo, tento fond dokázala rozebrat na svůj vlastní, opravdu horentní plat. A když jí, vzhledem ke způsobu zacházení s fondem, odmítla poslat prachy vláda vedená ČSSD, coby ministryně školství první Topolánkovy vlády, která nikdy nezískala důvěru, si ty miliony dala vyplatit sama. Taková malá domů za pár milionů. A jeden z nejnebezpečnějších členů Nečasova gangu v zájmu trochy peněz klidně ztíží život tisícům lidí.
30. 07. 2012 | 09:38

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
Váš atak na praktické lékaře chápu / nedávno jeden z nich svou " odbornou" dianozou málem způsobil smrt jistému muži z okruhu mých blízkých/....ale podstatou praktika nemělo být , aby byl filtrem mezi pacientem a odbornými lékaři či chlácholící bábou...podstatou mělo být to, aby i lidé socioekonomického postavení slabšího měli svého " rodinného lékaře". Rodinného lékaře se vším všudy.

Praktikům /některým/ by prospělo, kdyby si na několik měsíců čichli k nemocniční praxi. Tvrdí jedna docela úspěšná Češka / vypracovala se v UK na medical consultant.... a po telefonu onomu jistému muži asi zachránila život/.
Protože era lékeřů, kteří uměli dobře určit diagnozu s minimálním technickým vybavením zřejmě skončila právě že s vymřením těchto lékařů.

Jednodušeji - ať se nevyleje s vaničkou i dítě /respektive praktický lékař/,Maxime.

K blogu.
Míra paskvilnosti zákonů se zvyšuje se zvyšující se mírou tuposti, netečnosti a grázlovství zákonodárců a je nepřímo úměrná jejich faktické /nikoliv politické - imaginární/ odpovědnosti.

Mějte se.
30. 07. 2012 | 09:49

Maximus napsal(a):

český maloměšťák

Dík za reakci. Služeb "praktiků" nevyhledávám, jen když potřebuji nějaké potvrzení (auto, zbraň, pracovní apod.), bohužel jsem si všiml, že často mají větší finanční ohodnocení než třeba špičkoví operatéři z nemocnic. A to svědčí o tom, že systém zdravotnictví je nedobře nastaven. S úžasem sleduji jak v každé době se najde určitá skupina lidí, která tyje ze špatného nastavení hospodářského systému země, pamatuji si např. asi stejně jako Vy, když TIRáci, taxikáři a řezníci byli za socialismu někdo! Nebo já jsem horník a kdo je víc, i když těmhle bych možná peníze nezáviděl. Tahle doba zase přinesla jiné frajery, nejlépe se mají třeba právníci a pod. skupiny lidí ve společnosti. Alespoň zase taxikáři a řezníci patří tam kde je jejich místo ve společnosti.
Mějte se!
30. 07. 2012 | 10:03

Bavor V. napsal(a):

Maxime
já, protože jsem se pohyboval vždy u vesnických doktorů, mám opačnou zkušenost. Naštěstí ne osobní, ale ze sousedství. Náš doktor totiž dokázal svému pacientovi pomoci lépe než v nemocnici (a že máme nemocnici dobrou!). Ale sebekriticky přiznávám, že ten náš vesnický doktor za a) sedí na svém místě už asi 30let, takže naše tělesné schránky zná dost důvěrně
za b) ve svém volném čase pracuje na místní záchrance.
30. 07. 2012 | 10:09

Maximus napsal(a):

Bavor V.

Myslím, že by nás rozsoudil asi skutečný lékař, ovšem nesměl by patřit k té či oné straně. Extrémy budou asi u obou skupin. Pamatuji si třeba na rozhovor s jedním starým praktickým doktorem, který zrovna léčil jednoho pacienta na alergie. Trochu jsem mu naznačil, že často za alergiemi bývá nákaza lidí parazity, zejména jsou na různých alergiích účastny motolice apod. svinstva. On vůbec netušil co jsou léky vermox, zentel či německý cesol ( akoukal se do příručky), kterými se většina těch sajrajtů likviduje. Za astmatem, zejména u malých dětí bývají často třeba larvální stádia (forma) askarióz (škrkavky) či dalších bakteriálních zdrojů (třeba chlamydie), které rozhodí celý imunitní systém.
Hodně jsem o tom ač nelékař přečetl, ale tady jsom měl pocit, že mluvím s lapiduchem z armády. Ale to je na jinou diskusi.
Mějte se!
30. 07. 2012 | 10:21

Bavor V. napsal(a):

Maxime
asi máte pravdu v tom, že jsou dobří a špatní. Ale to je snad u všech profesí, nebo ne?
Áále nechme toho. My to nevyřešíme a já si "svého" praktika budu vždy vážit a pochvalovat.
30. 07. 2012 | 10:34

dennis napsal(a):

Spor o uzitecnosti nebo nadbytecnosti praktickych, obvodnich, zavodnich, rodinnych lekaru je po vytce otazka akademicka.

Tematem blogu je neuveritelne samoliba a narodu nebezpecna politika soucasne vlady. Pohrbit navrh zakona, ktery by prospel fungovani statni spravy, byt by byl i ku prospechu politicke kariery teto vlady, je proste sabotaz. A to jen proto, ze samotna vlada nema cas neco takoveho pripravit a od opozice si prece nenecha radit! Lide, kteri nam vladnou, si zaslouzi, aby se skvarili v pekle. A oni maji tolik drzosti predstupovat pred kamery a s vaznou tvari tvrdit, ze vsechno, co delaji, delaji s pocitem zodpovednosti vuci volicum, lidu, narodu. Mam obavy, ze to nebudou bozi mlyny, ktere je...
30. 07. 2012 | 10:40

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
Ano - v systému faktického vyjádření ohodnocení práce/ čistý příjem/ bude asi nějaký rozpor - jinak by asi praktici občas také vyrazili do ulic - stávkovat za vyšší příjmy.
A tedy i cesta ta, že se stanou příjmy praktiků něčím takovým, jako je průměrná mzda ve směru konstrukce výše platů poslanců či soudců....se mi jeví jako cestou obskurní.
(kolik nemocničních lékařů ale má kolik jiných úvazků soukromých - toť věc jiná....praktik asi na toto moc prostoru a času nemá)

Nicméně srovnávat lékaře s taxikáři či řezníky se mi nejeví jako moc šťastné.
Pracovníci Záchranky či chirurgové by se mohli urazit.
30. 07. 2012 | 10:42

zdenekb napsal(a):

dennis:

Díky, že jste se vrátil k podstatě blogu...
30. 07. 2012 | 11:12

M.Š. napsal(a):

Jistou dobu tvrdím,že bývalí bolševici nebyli až tak pitomí a hloupí....to co předvádí polistopadová,údajně demokratická,politická reprezentace je neskutečně pitomé a až,dá se říci,debilní.No nic,nedá se říci,že když se z bolševika stane neobolševik a neoliberál,tak že k rozumu automaticky bývalá bolševická svoloč přijde.Zvláště když jde o persony nadité novodobým ideologickým paradigmatem.
Nějak mě uchvacuje amok,když vidím,na jakých chabých intelektuálních základech funguje mnohé ideologické společenství všech těch politických šmejdů a jak tito šmejdi,absolutně neužiteční,ovládají svými ezoterickými praktikami dělný lid.
Asi platí biblické,.....každému co jeho jest a kde nic není ani smrt nebere....jistě,obuté galoše v globální šaškárně vše spolehlivě vyřeší.
30. 07. 2012 | 12:02

Karel napsal(a):

Maximus napsal: "Někteří obvodní lékaři mají i 1500 až dva tisíce lidí,“ říká Renata Knorová, ředitelka útvaru smluvní politiky České národní zdravotní pojišťovny" .

V obcích s třemi tisíci obyvatel je to možná i více.
Jeden by se divil, jak to mohou stihnout při průměrné pracovní době, která u zdejší lékařky činí 5 hodin a v průměru ordinuje tak 15x za měsíc.
30. 07. 2012 | 16:37

neo napsal(a):

Karel:

z těch 1500 je nemocných jen několik.
30. 07. 2012 | 17:00

Marie napsal(a):

neo

Že nejdou k lékaři, neznamená, že nejsou ve stavu, kdy potřebují vyšetření. O skutečném odlivu lidí z ordinací by měl proběhnout důkladný průzkum. Je divné, že před Julínkem byly čekárny plné sténajících a teď že by lidi zázračně vyzdravěli? Čím to asi je?
Třicetikorunovým poplatkem bych to nezdůvodňovala.
30. 07. 2012 | 17:08

neo napsal(a):

Marie:

a co to s tim má společného?

Karel se ptal, jak můžou lékaři stíhat při jejich pracovní době tolik pacientů. Odpověď zní, že nikdy nebudou nemocní všichni z té kartotéky, to by lékař opravdu nestíhal. Nemocných pacientů z těch registrovaných je jen zlomek.
30. 07. 2012 | 17:11

Marie napsal(a):

neo
Máte samozřejmě pravdu.
Čím si ale vysvětlujete, že se zmenšil počet ordinačních hodin praktických lékařů ve srovnání s tím, že dříve bývali v ordinacích od časného rána klidně do tří do čtyř odpoledne a kdykoli tam člověk přišel, tak tam vždy v čekárně pacienti byli. To je dnes k vidění málokdy a lékař ordinuje, jak Karel psal, mnohem kratší dobu.
30. 07. 2012 | 17:26

neo napsal(a):

Marie:

nevím, jak kde. Asi záleží na obci. Moje lékařka bývá dva dny v týdnu v jedné obci a zbytek v druhé obci. Od 7:00 do 15:00 krom čtvrtka, kde má do jedenácti a od 14:00 do 18:00 pak jede odpolední v té druhé obci.

Samozřejmě, že nikdy nekončí přesně, ale přetáhne tak, aby všichni byli ošetřeni co v čekárně zůstali.

Může to být způsobeno několika faktory.

1) poplatky
2) neplacené 3 dny nemocenské
3) méně nemocnosti
4) účinější léčba
5) lepší prevence
6) dostupnější volně pordejné léky
....určitě byste přišla na další.
30. 07. 2012 | 17:42

Myšelín napsal(a):

neo
Marii se to kecá když neví, že mnozí lékaři ještě chodí třeba ještě po práci v ordinaci na další úvazek na noční službu do nemocnice. A kolikrát i musí aupairovat. Máňa je určitě nějaká závistivá socka, která neví, co jsou leta praxe v pitevně a plká.
30. 07. 2012 | 17:58

Marie napsal(a):

Myšelín
Tak v pitevně. No to se potom nedivím, že tolik doktorů ve službě je přistiženo sežraných jak Karkulka.
30. 07. 2012 | 18:07

pamětník napsal(a):

Tak nesmyslně off topic diskuzi jsem už dlouho nečetl. Všem diskutujícím uniklo meritum sdělení autora o formální nezpůsobilosti odborných znalců a oponentů, kteří zdravotní prohlídkou neprojdou, a o závažných důsledcích.
Doktoři jsou v tom opravdu nevinně, ti zaměstnaní obzvlášť, neboť těm povinnost absolvovat zdravotní prohlídku určuje zákon už desetiletí.
30. 07. 2012 | 23:58

Jerry napsal(a):

Vážený pane profesore, Vy jste chodil do školy za socíku, takže jste se určitě učil báseň S.K.Neumana : Je proti nám, kdo není s námi, byť i jediný by vlas to byl,....... A uvědomte si, že všichni hoši ve vládě a koalici, prošli toutéž masáží. Přece nepodpoří oponenty, jak by to vypadalo?
31. 07. 2012 | 17:02

Lena napsal(a):

V praxi na prohlídky povětšinou zaměstnavatelé kašlou. I u lidí na hlavní pracovní poměr.
Osobně se domnívám, že by součástí pracovní smlouvy mohlo být prohlášení zaměstnance ve smyslu, že si přečetl pracovní náplň, plně rozumí jejímu obsahu a prohlašuje, že si není vědom žádné překážky včetně zdravotní, která by mu znemožňovala tuto práci vykonávat, a že neuvedením skutečností včetně zdravotních rizik na sebe přebírá zodpovědnost za škody, které způsobí. Příklad: kdysi nám zatajil epileptik svou nemoc, naštěstí na prohlídku byl záhy odeslán a také na základě jí pár dní po nástupu propuštěn. Protože opravdu nemohl dělat tu práci s epilepsií.
No a samozřejmě by některé profesi měly výjimku, kde by se museli podrobit specializovanému vyšetření. Ale proč cpát každého administrativního pracovníka k obvoďákovi? Jen proto, aby se zaplatil poplatek za vyjádření "schopen"? Schopen sedět u PC a zapisovat faktury???
01. 08. 2012 | 10:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy