Malý význam univerzitních patentů

16. 07. 2008 | 20:00
Přečteno 11636 krát
Britské univerzity utrácejí stále větší částky za patentové přihlášky i další formy ochrany duševního vlastníctví, vyšší přínosy z těchto investice se však nedostavují. Ukazují to statistické údaje o spolupráci britských univerzit s komerční sférou publikované tento měsíc v hodnotící zprávě „Higher Education - Business and Community Interaction Survey 2003-2007“. Výdaje na ochranu duševního vlastnictví, například formou získání patentů, stouply v období 2006-7 ve srovnání s 2005-6 o 22 procent a přesáhly v celkové výši sumu 20 miliónů liber, počty patentových přihlášek se zvýšily o 25 a počty udělených patentů o 11 procent. Komercializace takto získaných poznatků se často považuje za důležitý prvek přenosu znalostí z akademického prostředí do komerčního prostředí, staví na ní také podstatnou mírou návrhy reformy výzkumu, vývoje a inovací, na kterých pracuje současná česká vláda. Data z britských univerzit dávají obrázek mnohem střízlivější: Suma příjmů všech britských univerzit za takový přenos znalostí narostla v nominální hodnotě o méně než jedno procento, což po přepočtení na reálnou hodnotu těchto příjmů očištěnou o inflaci znamená dokonce mírný pokles.

Malá efektivnost investic do patentů či prodeje licencí vynikne, srovnáme-li jejich přínos s ostatními formami, prostřednictvím kterých se poznatky z univerzitního světa dostávají do komerčního prostředí jinými kanály, než výukou studentů v univerzitním studiu nebo výsledky šířenými prostřednictvím standardních kanálů akademického publikování. O celkovém efektu těchto znalostních transferů nemůže být ani nejmenších pochyb, což je dobře patrné z výše celkových příjmů, které britské univerzity z komerčního sektoru dostávají - v období 2006-7 dosáhly výše 2,6 miliard liber, což je 17procentní zvýšení oproti 2005-6. Naprosto dominatní složkou zde byl výzkum realizovaný ve spolupráci univerzity získávající financování z veřejného zdroje s dalšími partnery, kteří do těchto aktivit vkládali 783 milionů liber (20 procentní zvýšení, spolu s veřejnými zdroji to znamenalo finanční zdroje přes 1,45 miliardy liber), následovaly příjmy z konzultační činnosti(93 milionů liber, především od malých a středních firem, 3% nárůst), poskytování kurzů pro další veřejné i soukromé organizace (485 milionů liber, 20% nárůst) a účast na realizaci rozvojových a rekonstrukčních programů financovaných z britských zdrojů i z fondů EU (265 milionů liber, 14% nárůst). Příjmy z prodeje licencí a patentů navzdory vyšším zxrojům vkládaným do jejich získání poklesly o 3 procenta na 40,33 milionů liber a pouze prodej akcií spin-off firem zaznamenal dílčí nárůst, v celkovém objemu se však jednalo o pouhých 18,1 milionů liber. Sumárně jsou proporce těchto činností vyjádřené v jejich celkovými financemi přes všechny britské vysoké školy zachyceny v následujícím grafu (viz rovněž komentář k tomu v britském odborném týdeníku o vysokém školství Times Higher Education):

Mizivé výnosy z patentové ochrany na britských univerzitách
Mizivé výnosy z patentové ochrany na britských univerzitách


České reformní snahy, vyjádřené jednak návrzích reformy výzkumu, vývoje a inovací a také v odpovídajících částech návrhu Bílé knihy terciárního vzdělávání, dávají na podporu ochrany duševního vlastnictví nepřiměřeně vysoký důraz. Jiné formy přenosu poznatků z vysokoškolského prostředí do praktického užití hrají v evidentně vyspělejším britském prostředí mnohem důležitější roli. Řada z nich výrazně vychází z konceptu služby akademického prostředí komunitě, ve které univerzity působí - veřejné přednášky, na které je přístup umožněn bezplatně, navštívilo téměř 650 tisíc posluchačů (na řadě škol probíhá několik takových akcí denně), placené přednášky tento počet zvýší o dalších 110 tisíc.

Návrhy reforem i řada konkrétních praktických kroků uskutečňovaných nebo připravovaných u nás míří na klamný cíl. Reforma financování výzkumu a vývoje hodlá masivně finančně podpořit patenty a jiné „inovace,“ britská univerzitní data uvedená výše i obecná data o chování amerického patentového systému jako celku (americké patenty mají být zvášť dobře státem odměňovány) však ukazují, že je tato koncepce nejen poněkud naivní z hlediska toho, jak je navržena, ale že navíc zcela jistě nepřinese společenský přínos, který by odpovídal veřejným prostředků, které podle ní budou vynakládány, ale že v čisté bilanci přinese naopak ztráty. V odborné veřejnosti jsou výhrady známy. V připomínkách Radě vlády pro výzkum a vývoj je artikulovaly orgány reprezentace vysokých škol i Akademie věd, jejich zástupci v Radě je však těsně před jednáním o hodnocení výzkumu a vývoje stáhli, takže premiér na konci června podepsal metodiku hodnocení výzkumu a vývoje bez jakýchkoli změn. Zájem „udělat reformu“ je silnější, než věcná podloženost změn. „Odborníci,“ kteří se práce na reformách účastní, vidí toto přání premiérovi na očích, takže ho v jeho funkci předsedy Rady vlády pro výzkum a vývoj raději čímkoli potenciálně sporným nezatěžují (dobře je to patrné například z premiérovy odpovědi při interpelacích v Poslanecké sněmovně, kde na pochyby o koncepci s ohledem na aplikovaný výzkum odpovídal 24. dubna t.r. nejen poukazem na údajnou shodou v akademické veřejnosti, ale i tím, že sám postupuje ve šlépějích Grossova předsedy Rady vlády pro výzkum a vývoj Martina Jahna).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zakopany pes je Jahn napsal(a):

Martin Jahn jako predseda RVV byl omyl, jako ekonom chtel vyzkum ridit tim jedinym, co umel - tzv. ekonomickymi nastroji. A pak to sam utal v polovine vety a odesel za 'vyzvou', tedy podstatne vetsim prijmem. Na tu etapu radsi zapomenout.
17. 07. 2008 | 09:16

Michal Hocek napsal(a):

Na nevhodnosti hodnoceni patentu se zde asi vsichni shodnem a uz to tu bylo nekolikrat diskutovano. Problem je, ze slozeni RVV je z vetsi casti stejne jako za minule vlady (vcetne Jahna) a prevazuji lide z technickych VS a prumyslu, kteri tezko oceni vyznam zakladniho vyzkumu a dokonce i aplikovaneho vyzkumu (to co prosazuji je spise prumyslovy vyvoj).
Na druhou stranu - vy pane profesore v jednom clanku kritizujete patenty, ve druhem kritizujete IF, ve tretim citace jako takove a (jestli jsem Vas spravne pochopil) doporucujete udelat komise, ktere budou hodnotit. Jak uz jsem zase nekolikrat psal - to uz tady bylo a nefungovalo to (respektive vyslo, ze vsichni jsme svetovi a skveli).
Vsechny varianty toho hodnoceni mely sve slabiny, ale podle me jeste nejlepsi byla ta prvni (IF/median oboru) - ta soucasna verze podle poradi casopisu v dane "subject category" stira rozdily mezi nejlepsimi a prumernymi (i kdyz mozna lepe resi srovnavani ruznych oboru).
Prusvih je ale fakt, ze podle tohoto hodnoceni se budou rozdelovat penize jen poskytovatelum (MSMT, AV, MZ atd.) a nikoli jednotlivym institucim. Takze to dopadne zase tak, ze se to zprumeruje (na AV i mezi universitami jsou spickova i hluboce podprumerna pracoviste) a penize se ve finale rozdeli "na hlavu". Jestli je podle me nyni neco, za co treba bojovat, tak to, aby se hodnotilo (a rozdelovaly institucionalni prostredky) na urovni instituci (ustavu AV, fakult). Jinak je to cele jen placnuti do vody a je zbytecne se tim zabyvat...
17. 07. 2008 | 09:25

Michal napsal(a):

Vazeny pane dekane. Zajimava kritika, ale zkuste navrhnout reseni? Kritizovat umi kazdy a Vas si vazim. Bohuzel obcas mi pripadate jako pan Parouback.
17. 07. 2008 | 09:28

jirizlatuska napsal(a):

Michal: U patentu a dalsich primo komercne pouzitelnych inovaci je to velmi jednoduche - stat na za to nema z rozpoctu platit nic, protoze inovace se musi zaplatit svym komercnim prinosem, jinak je to jen skryta verejna podpora. Prava k dusevnimu vlastnictvi se daji nechat tvurcum, jak to funguje napr. u americkeho Bayhova-Doylova zakona. Akceptovatelnych pristupu ke koncepci jako takove muze byt vic a kriticky se k tomu vyjadruji nejen ja. Bez shody na tom, ze je vhodne respektovat alespon zakladni fakta a evidence, vysledek slusne vyjit nemuze. Skutecnost, ze 2+2=4, by nemelo byt povazovano za nejake velke politikum. Pokud se ovsem odbornici na praci, ve ktere pouzivaji treba 2+2=5, pro politiky podileji, tezko se jim da verit z hlediska integrity jejich vlastni prace odborne. To mi prijde jako vaznejsi problem, nez jedna spatna koncepce.

Michal Hocek: K IF se jeste dostanu na zaklade kriticke analyzy Mezinarodni unie matematiku. Stirani rozdilu je jen relativni - vemte si tu bodovaci funkci pro pripad oboru s deseti casopisy (to beru z metodiky hodnoceni), mezi kterymi budou Nature i Science, jednomu z nich budete muset dat dvojnasobne hodnoceni druheho (a muze to mezirocne oscilovat podle aktalnich dat).
ISI navic neni reprezantativni. Muzete ty matematiky povazovat za spatne publikujici, ale opravdu akceptujete napriklad fakt, ze clanky, za ktere Tao a Perelman ziskali Fieldsovu medaili (to je neco jako Nobelova cena za matematiku) v roce 2006 vubec nefiguruji v citacnich datech ISI (existovaly v dobe udeleni ceny jen v elektronicke podobe), bez toho, abyste priznal, ze pro rozdelovani penez tento zdroj dat muze byt dost tezko bez dalsiho povazovan za smerodatny?
U toho dvojstupnovaneho rozdelovani financi bych to nevidel uplne beznadejne. Zakon z rozdelovani penez mezi resorty fakticky dela soutez, coz muze mit dusledky pro uplatnovani soutezniho prava v teto oblasti - u nekalosouteznich praktik, kterymi by takove jine rozdeleni financi mohlo byt (vuci jinym soutezitelum by resort pouzival vysledky, ktere nemaji korektni hodnotu), nepotrebujete ani prokazovat umyslne konani, staci ze to vykazuje prislusne znaky.
V poslednim odstavci podle meho soudu protirecite druhe casti odstavce druheho (a nerikam, ze zde korektni peer review skutecne bylo, alespon ale ta metoda nebyla fixovana zakony, ktere bude tezke korigovat, i kdyz v nich budou evidentni vecne nedostatky), pokud nechcete nekorektni metodiku z nejvyssi urovne jen mechanicky prevest na nizsi uroven.
17. 07. 2008 | 10:19

Michal Hocek napsal(a):

Uznavam, ze muzou byt obory, kde aplikace scientometrickeho hodnoceni muze byt problem. Nicmene si porad myslim, ze stoji za to pro tyto obory vymyslet nejakou korekci, aby nebyly znevyhodneny. Ale plosne hodnoceni "konferencnich proceedings" se mi hrube nelibi, protoze na konference muzete jezdit i s naprostou kravinou a treba porad dokola s tim samym a sbirat body. Peer review v kvalitnim casopise je zarukou urcite kvality a ta do znacne miry koresponduje s IF (casopisy s vyssim IF dostavaji mnohem vice kvalitnich rukopisu a vice jich zamitaji, takze je mnohem tezsi se tam dostat).
WOS versus dalsi zdroje - v oborech, do kterych vidim, obsahuje WOS vsechny casopisy, ktere stoji za rec (oni maji celkem prisna kriteria na pravidelnost vychazeni, mezinarodni peer review atd., takze nekterym zurnalum trva dele, nez se tam dostanou - ale rozhodne nediskriminuji nejaky obor). Ale klidne se muze udelat paralelni hodnoceni na zaklade WOS a SCOPUSu a pro kazdou instituci pouzit, to lepsi (podle me ale nebudou zadne vyzmamne rozdily).
Obavam se, ze rozdelovani penez v ramci resortu uz se nebude delat na zaklade nejakeho hodnoceni - to by musely nektere instituce dostat hodne a nektere skoro nic - to si nedovoli udelat ani MSMT (AV uz bohuzel predem avizovala, ze se hodnocenim RVV nebude ridit a penize si prerozdeli podle vlastnich kriterii - tzn. komise a vsichni budou A, maximalne jako minule udelaji A1 a A2 a rozdil bude 5%, ale B nebude nikdo, aby se nikdo nezlobil...)
17. 07. 2008 | 10:50

tesa napsal(a):

to Zlatuška: "Britské univerzity utrácejí stále větší částky za patentové přihlášky i další formy ochrany duševního vlastníctví, vyšší přínosy z těchto investice se však nedostavují". To je vaše konstatování, na rozdíl od Vás oni a nejen oni vědí, že většina investic se nezhodnotí ale naopak jen některé. Nechceme se mi ted rozepisovat proč, to pochopí každý, kdo se této problematice věnuje. navíc komercializace výsledků je na britských univerzitách je vedlejším, dobrovolným počinem (no takže by vlastně nemuseli vůbec patentovat - mohl byste jim to možná navrhnout, co říkate?
Smyslem) Vašeho článku je asi poukázat na to, že nejpřínosnější je spolupráce s komerční sférou. S tím souhlasím avšak u nás to má ten háček, že na rozdíl od Británie (pominu zcela USA) až na pár výjimek nemáme žádné kapitálově silné firmy, potažmo dnes již nemáme žádné silné odvětví, které by se mohlo měřit s někým byť jen na evropské úrovni.

Proto také u nás zůstavá myšlenka kooperace mezi akademickou a komerční sférou jen na úrovni žvanění. Když si tak libujete v reportech dám vám námět, něco jako:"Ekonomický potenciál českých firem využitelný pro komercializaci výsledků VaV z Akademického prostředí" (nakolik jsou reálně české firmy kapitálově schopné rozvíjet zejména early-stage řešení, kteréžto jsou převažujícím výstupem z akademické sféry). Pak už by se možná tolik něžvanilo naplano.

Pokud jde o patentování, zrovna náš stát by měl mít zájem na finanční podpoře těch patentů, které budou objektivně vyhodnoceny jako komerčně schopné. Jinak bude neradostný stav, který vy chcete asi zachovat, přetrvávat. Stát naopak musí realizovat "skrytou veřejnou podporu" viz Bayh-Dole act, protože je to vlastně v národním zájmu. V USA si to uvedomili na konci 70tých let, no a my máme klasické 40-leté zpoždění. U nás pravda musíme jít ještě dál, a zaplatit navíc i ten patent (Evropský, US), aby se něco mohlo dít.
17. 07. 2008 | 11:35

prirodovedec napsal(a):

M.H.: Mohl byste prosim upresnit, jak to myslite?:

"Vsechny varianty toho hodnoceni mely sve slabiny, ale podle me jeste nejlepsi byla ta prvni (IF/median oboru) - ta soucasna verze podle poradi casopisu v dane "subject category" stira rozdily mezi nejlepsimi a prumernymi (i kdyz mozna lepe resi srovnavani ruznych oboru)."

Prosim vyjasnete a mozna upresnete, jak to ve skutecnosti myslite (zda ve Vasem oboru, ci podle Vas ve vsech oborech atd. a hlavne DOLOZTE), dekuji:

"ta soucasna verze podle poradi casopisu v dane "subject category" stira rozdily mezi nejlepsimi a prumernymi"

Uvital bych totiz, kdybyste se jako vedec pracujici na vysoke urovni v oboru zakladniho vyzkumu vyjadroval na urovni svych nespornych oborovych kvalit i v oblasti jeho hodnoceni a hodnoceni souvisejicich oblasti (vcetne rozdelovani penez na ne).

Podle mne pomerne povrchni nastrely osobnich nazoru nebo prosazovani oborovych vyhod jsou zcela kontraproduktivni, protoze umoznuji urednikum poukazat na to, ze vedci jsou vedci, ale hodnoceni vedy nerozumi nebo haji jen sve uzke zajmy (a dolozi citacemi - viz Vy vyse), a proto to rozhodnou lepe za ne.

prof.Z., M.H.: Na nevyhodnostech toho ci onoho hodnoceni se asi neshodneme. Temer vse ma zretelne slabiny. Je logicke namichat spravnou "smes". Navic se mi jevi zcela iluzorni rozdelovat medveda a tvarit se, ze jsou ve skutecnosti ctyri. :)Zdroje na vse planovane pro vedu totiz zatim jednoduse nejsou (viz zatim skryvana neudrzitelnost provozu investic operacnich programu, prosazovany vladni provoz drahych a naprosto z projektu a zakazek neufinancovatelnych zarizeni AV a VS ala synchrotron, snaha prosazovat rozvoj sirokeho spektra financne nesmirne narocnych byt uspesnych oboru v CR, institucionalni financovani za IF - i kdyby se patenty skrtly, dale reorganizovane GA a TA, atd.). Mohu se zeptat na Vasi predstavu o soucasnem stavu a vyvoji objemu zdroju v teto oblasti? Dekuji.
17. 07. 2008 | 11:53

jirizlatuska napsal(a):

tesa: K poslednimu odstavci - podle schvalene metodiky se u nas bude znacnymi castkami (sekretar Rady vlady hovoril o cca 5 milionech za kus, coz odpovida bodovym proporcim) odmenovat kazdy patent z prislusnych zemi bez jakehokoli vyhodnoceni (komercne schopny patent si ostatne na sebe tou komerci musi vydelat, jinak to nedava smysl, a ze jsou v teto kategorii i napady opravdu obdivuhodne, nahlednete do databaze Evropskeho patentoveho uradu co patentovym rizenim s vidinou komercniho uspechu prochazi, jako napr. http://v3.espacenet.com/tex... - neargumentuji proti patentum jako takovym, pokud je ovsem neplati verejne penize). To jde daleko nad neprimou podporu, kterou zavedli Bayh s Doylem (a americka data ukazuji take velmi strizlivy obrazek skutecneho dopadu zakona, viz napr. posledni rocnik "Innovation Policy and the Economy" z NBER a MIT Press).
K potencialu "vasich" firem - osobne nemam firmu zadnou :-), u univerzit nevidim zadny duvod, proc by mely svou spolupraci podminovat tim, ktera spolupracujici firma je "nase" nebo "vase" (vetsina spoluprace v Britanii jde smerem k SME, coz neni problem ani u firem vlastnenych osobami z CR, nebo do verejneho ci non-profit sektoru). V okamziku, kdy jsou naklady na pravni pre radove vyssi, nez naklady na ziskani patentu (psal jsem o tom jiz drive, http://blog.aktualne.centru...), ostatne i argument o tom, ze by kapitalova nedostatecnost v tom mela hrat nejakou roli, pada.

Michal Hocek: K prvnimu odstavci - prectete si o tom neco, uz jsem tu nekde uvadel Seglenuv clanek z roku 1997, protipriklad se vsim vsudy k tomu, co uvadite, najdete analyze uziti citacnich statistik od IMU http://www.mathunion.org/fi... v sekci "Ranking papers".
17. 07. 2008 | 12:07

Michal Hocek napsal(a):

Prirodovedec: pockejte, rozhodne nechci prosazovat zadne oborove vyhody. Samozrejme se bavime na urovni moznosti porovnani ruznych oboru (pokud bych chtel hodnotit pouze chemii a biomedicinske obory, tak proste vezmu IF bez jakychkoli korekci). Jak uz bylo uvedeno, jsou 2 moznosti jak vyrovnavat rozdilne citacni zvyklosti ruznych oboru - 1) median oboru a 2) nepocitat absolutni hodnotu IF, ale jen poradi v ramci oboru (subject category). Jak uz jsem zminil, ta prvni moznost se mi zda lepsi, protoze zohlednuje velke rozdily mezi kvalitou casopisu v ramci oboru (rozdil mezi 1. a 2. muze byt 100% a rozdil mezi 35. a 36. bude treba 0.1% - pokud vezmete jen poradi, tak ty rozdily "zglajchsaltujete"). Nevim, jak byste to jeste chtel dokladat - tohle vyplyva uz z toho vzorce a neni treba s tim delat zadnou statistiku.
S celkovym podfinancovanim a nesmyslnosti synchrotronu a podobnych blbosti samozrejme souhlasim, ale z kolace, ktery se ted kraji si kazdy chce zobnost co nejvetsi dil a spoleha se, ze nejak bylo nejak bude (tzn. ze se na to penize nekde "najdou").
Ja osobne bych vzal model hodnoceni (IF/median) za 5 let a aplikoval na jednotlive instituce a jejich financovani pro pristich 5 let - bylo by to rozhodne lepsi, nez zhuverile Vyzkumne zamery...
17. 07. 2008 | 12:09

jirizlatuska napsal(a):

prirodovedec: ano, samozrejme smes, coz s velkou pravdepodobnosti vede k naslednemu expertnimu hodnoceni (pochybuji schudnosti predstavy o formulce, ktera tu smes vyhodnoti do jedne prirazovane sumy).

Michal Hocek: Jen upozornuji na koncepcni problem aplikovani na instituce: publikace jsou pak vysledky instituci, vedci v nich pracujici jsou jen namezdnimi silami pro ne pracujici, atd. To je pohled jhodne fixujici stavajici instituce bez ohledu na to, kdo na nich pracuje. RAE v Britanii funguje naopak - hodnocenou jednotkou jsou vedci, kteri na instituci budou v dalsim obdobi pusobit. Ma to podle meho nazoru i pravni dusledky s ohledem na autorska prava - hodnotite-li instituce, jsou odevzdana dila zamestnaneckymi dily, coz ma dalsi dusledky u spoluautorstvi, atd., atd.
Odbocuji tim od problemu, co zahrnout do hodnoceni (ktere bych ostatne videl jen jako vstup pro expertni posouzeni), koncepcni problem vazby toho hodnoceni, struktury dat v CEP a navaznosti na zakon, ktery pak bude penize rozdelovat, je ale hlubsi a neni opravitelny jen velikosti okna hodnoceni a tim, jak prezvykate data (ktera jsou navic nekorektni).
17. 07. 2008 | 12:25

Michal Hocek napsal(a):

JZ: Mate pravdu, ze mozna cistsi by bylo hodnotit soubor vedcu, kteri budou na instituci v pristim obdobi pusobit. Stejne to ale nepostihne pripadne prestupy behem obdobi financovani. Ono tech prestupu ve VV v nasem state (bohuzel) moc neni, takze rozdily by obecne nebyly velke.
Jiste se vsichni shodneme na tom, ze idealni by bylo stestavit komise ze zcela nezavislych a kristalove ferovych nositelu Nobelovych cen, kteri by si vsichni udelali cas prijet a dukladne posoudit nase vedecke instituce. Je zrejme, ze je to naprosto naivni predstava. Komise v mistnim podani budou mit po jednom zastupci z kazde instituce a bude tam par "dobrych znamych" ze zahranici (protoze nikoho jineho neukecame, aby v komisi pusobil) - takze o nejake nezavislosti nemuze byt ani rec. Kdyz s touto variantou porovnam jakkoli statisticky nepresnou variantu scientometrockeho hodnoceni, tak vyjdou hodnovernejsi vysledky.
17. 07. 2008 | 12:46

jirizlatuska napsal(a):

MH: Nejde o cistotu, ale k cemu to ma vest a jaky vyvoj podporovat (predstavte, ze by k Vam mela nobelistka nastoupit - vykaze si Vas ustav preventivne vsechny jeji publikace odjinud jako "sve", nebo ji v hodnocenych datech neodlisi od cerstve prijimaneho cloveka bez jakekoli kvalifikace?).
U hodnoceni nepotrebujete nezavislost a ferovost na urovni nobelistu, staci bezna uroven slusnosti a dostatecna transparentnost (dokumentace a zverejneni) prubehu hodnoceni a procesu, kterym se dospelo k vysledku (to, ze peer review neni dokonale ostatne neplati jen u nas, viz napr. http://www.timesonline.co.u...).
A jeste jednou k terminologii: to, co Rada vlady dela, neni hodnoceni scientometricke (ktere by samo o sobe nestacilo), nybrz hodnoceni metodologicky vadne, ktere nekorektnim zpusobem pouziva indikator konstruovany jednou konkretni firmou, u ktere CR ani nepoptavala produkt, ktery by mel splnovat nejake obsahove parametry - odtud mimochodem prameni i to, ze Rada bere plosne vsechny konference, coz je samozrejme take vadne. (U patentu a dalsich zde navic neni ani pokus o predstirani nejakeho zajmu o kvalitu nebo obsahoveho hodnoceni.)
17. 07. 2008 | 13:03

prirodovedec napsal(a):

M.H.: Pane kolego, opravdu vite, jak ten novy vzorec funguje ve srovnani s tim predchozim? Prominte, ale to co pisete, svedci o tom, ze jste se na nej bud dosud nepodival a uz k nemu diskutujete anebo jste si neudelal byt elementarni rozbor:

"Nevim, jak byste to jeste chtel dokladat - tohle vyplyva uz z toho vzorce a neni treba s tim delat zadnou statistiku."

Ctete a premyslite prosim Vas o tom, co tady ostatni pri diskusich piseme? Pripada mi ze ano, ale argumentaci nas druhych nevnimate:

"Jak uz bylo uvedeno, jsou 2 moznosti jak vyrovnavat rozdilne citacni zvyklosti ruznych oboru - 1) median oboru a 2) nepocitat absolutni hodnotu IF, ale jen poradi v ramci oboru (subject category)."

To prvni neni vyrovnani mezi obory, ale ZVYHODNENI napr. Vaseho oboru napr. ve srovnani s informatikou. A dost mozna to byl i dosud SKRYTE a ZAMERNE zvyhodneni nekterych oboru. Je to ZJEVNE a prokazane rozbory prof.Z. zde, podrobnejsi mam od kolegy, ktery je dostal z KPMS MFF UK, dale byly rozbory z CERGE (viz zde Munich) a dalsi z Brna. Nereagoval bych tak podrazdene, kdybychom o tom jiz zde nediskutovali a zdalo se mi, ze problem zvyhodneni oboru pomoci IF/med chapete.

Prosim Vas opravdu nalehave, abyste si nacrtl graf AKTUALNI funkce pridelujici body jednotlivym casopisum (a neridil se intuici) a do stejneho meritka si take namaloval Vas IF/med graf a udelejte to napr. pro dva obory. Jeden Vas a jeden z informatiky. Ta nova funkce je monotonni a konvexni!!! Ja sice vzdy zapomenu, ze nekomunikuji s informatikem ci matematikem, ale chemici, prece statistiku a kalkulus pouzivaji take, ne? A priznam se, ze schopnost interpretovat korektne jednoduchy stredoskolsky vzorecek (hyperbola) mi skoro pripada jako vhodna nutna podminka pro obdrzeni jakekoliv dotace kymkoliv. :) Omlouvam se za nevrlost, ale to co opakovane uvadite je elementarne spatne, a proto jsem prvni vstup psal sice "jizlive", ale jen naznakem, abyste se podival. Ted uz jsem to napsal otevreneji a priste sem vlozim i ty ciselne priklady drivejsiho zvyhodneni nekterych oboru na ukor jinych.
17. 07. 2008 | 13:39

prirodovedec napsal(a):

M.H.: Ano souhlas s posledni vetou: 17.07.2008 12:46:12

OK synchro-, OK podfinancovani, ale ke zminenemu "cekani", zkuste si spocitat vcetne odpisu a beznych nakladu, KOLIK bude predstavovat neinvesticni rozpoctovy narok na udrzeni aktivit operacnich programu. Zkusite si to tipnout v miliardach Kc? Jak muze dopadnout cekani na Vami zminene (nerikam, ze Vase, to si o Vas nemyslim): "ze se na to penize nekde "najdou".

jirizlatuska: Ano pouziti jednoho a komercniho zdroje je sporne. Vcetne toho co tradicne odkazujete - Seglen. V te souvislosti mne take zajima Vas nazor, na budouci vyvoj Google Scholaru. Lze cekat, ze tato celkem spontanni a rychle rostouci amaterska aktivita nahradi pomerne brzy WoS? Napr. v informatice?

Ano, tez neverim na jednu formulku. V BK autori zminuji "vicekriterialni hodnoceni". Logicky mi z toho vyplyva, ze zdroje penez je treba spise delit (ne sjednocovat jak zni hesla) a v ramci toho deleni pouzivat ruzna smisena hodnoceni. A drahe moderni vyzkumy, ktere si zadaji radove vice prostredku nez ostatni se budou muset "domluvit" :) mezi sebou.

Co se tyka toho, ze vedec si nosi "body" s sebou a jiz nejsou vztazeny k instituci nebo projektu, to snad ale uz je v existujicich materialech jako novinka? Cili flexibilita vedcu za lepsimi podminkami a vyssim platem je zde podporena velmi zretelne. Co to prinese, je jina.
17. 07. 2008 | 14:04

Michal Hocek napsal(a):

Ja samozrejme vim, ze je to hyperbola - potiz je, ze je monotonni - ty rozdily mezi casopisy rozhodne nejsou distribuovany pravidelne - nekde je mezi 2 sousednima maly rozdil nekde velky.

Problem medianu oboru a znevyhodneni informatiky opravdu nechapu - asi jsem moc stupidni na udeleni jakekoli dotace. Median informatiky bude mnohem nizsi nez chemie, takze stejne impaktovana prace z informatiky se bude pocitat za mnohem vic bodu nez ta z chemie - co na tom vidite za znevyhodneni informatiky? Problem u medianu je pouze ten, jaky vlastne pouzit u casopisu, ktere jsou zahrnuty ve vice "subject categories" - vzit ten nejlepsi, ten nejhorsi nebo prumer?

Jestli mate nejake ciselne priklady zvyhodneni, tak je sem dejte (nebo mi je poslete) - rad se poucim.
17. 07. 2008 | 14:05

jirizlatuska napsal(a):

MH: Pane kolego, hyperbole v useku, kde je spojita (= pouzitelna jako hodnotici funkce), nezbyva nic jineho, nez byt monotonni, to uz je udel vsech hyperbol.

Kdyz seradite 11 casopisu od nejlepsiho k nejhorsimu, prokladate tim funkci, ktera tem casopisum nasledujici pocty bodu:

145 ("nejlepsi" casopis podle IF)
79 ("druhy nejlepsi")
51 atd.
36
27
20
16
12
9
7
5

Jak byste si tu hyperbolu predstavoval, aby tam nebyl nejdriv rozdil ohromny a posleze docela nepatrny?

--

Jeste vetsi nedostatky v matematice (na teto urovni spis nedostatky v poctech) ma sekretar Rady vlady pro vyzkum a vyvoj Blazka. Ten napriklad k namitkam ke vzorecku hodnoceni napsal (tykalo se to zasadnich pripominek AVČR-5, ČKR-17 a GA ČR a pripominky RVŠ-5, "zastupci" techto instituci v RVV to vsak pred jednanim RVV stahli, takze se o tom ani nejednalo):

"Konvexita funkce je klíčovou záležitostí, aby se zamezilo stavu, kdy jeden článek v nejlepším časopise daného oboru bude hodnocen méně než dva články v časopise průměrném."

Pod tuhle pitomost se implicitne podepsali vsichni clenove komise pro hodnoceni vysledku vyzkumu i Rady vlady. Vubec jim nevadi, ze konvexni funkci je i funkce konstantni (tj. funkce, ktera by kazdemu casopisu udelila uplne stejny pocet bodu), ze ta "klicova zalezitost" je vlastnost, ze ktere z hlediska chovani te funkce nevyplyva vubec nic. Nekteri z tech "odborniku" pak delaji sociologicke nebo ekonometricke analyzy, kterym mame verit, nebo jsou prorektory na skolach, kde ve sve pusobnosti maji spickove ceske matematiky. Nad timhle zustava rozum stat, oni ovsem tohle znemozneni sveho jmena snesou tim, ze se proti tomu nevzeprou, a jejich institucim tahle jejich matematicka negramotnost nevadi. Co mysli "prumernym" casopisem z hlediska cisel, opravdu nevim (matematicky brano jako casopis nekde uprostred te vyse uvedene ciselne rady vychazi kolem pohe desetiny nejlepsiho, ale pry mysleli prumer, ktery neni prumerem). Nikde neni vysvetleno, proc ma byt nejlepsi casopis lepsi zrovna dvakrat, nez prumerny (proc ne jedenapulkrat nebo trikrat?), kritika uzivani medianu z minule metodiky se tim nijak neodstranuje, protoze velke rozptyly zustavaji, atd., atd. Po matematicke strance blabol, ale spocitaji se nejakym postupem _cisla_ a kdyz je neco vyjadreno _cislem_, tak to musi sedet a byt spravne, ze?!
:-) nebo :-( podle toho, jak mate radi cerny humor.
17. 07. 2008 | 14:57

prirodovedec napsal(a):

M.H.: Asi ano :) (co se tyka dotace :) ).

Tento prispevek tedy jeste neni "priste" :), protoze k medianum zatim neuvedu cisla. Musim se ozvat kolegum a asi jsou na dovolene a nevim jak rychle neco najdu ve svem archivu.

Zacnu radou: Stahnete si alespon malou cast oborovych dat WoS o IF casopisu (celkem je to asi trochu moc - cca 12 000 casopisu) a udelejte si malou statistickou studii srovnatelnosti oboru podle IF/med. Ja vim, ze ji vyse zmineni kritici delali, protoze jsem byl v zime pritomen jednomu promitani casti vysledku. A vsem stacily k okamzitemu pochopeni tzv. krabicove grafy. Shrnu sve pozorovani pro Vas:

Mezioborove kolisani medianu IF oboru je naprosto zanedbatelne ve srovnani s mezioborovym kolisanim maximalnich IF oboru a i kolisanim IF v hornich kvartilech oboru. Cili efekt deleni medianem ma "normujici ucinek" jen pro prvni a druhy kvartil. Aby to melo ten Vami popisovany ucinek, bylo by nutne delit maximalnim IF v oboru. Je to zcela pochopitelne i z hlediska zesikmeni rozdeleni cetnosti IF v oborech (viz prof.Z. drive a citovany Seglen). Vysledkem pak je, ze podle drivejsiho vzorce musel top informatik, publikujici ve svych top casopisech, publikovat cca sestkrat (hruby odhad, muzete vycislit presneji) vice praci nez top chemik publikujici ve svych top casopisech, aby ziskal stejny pocet bodu (dle mne podceneny odhad). Proto mam ty zlomyslne poznamky, protoze pokud vim, ty krabicove grafy si kolegove z podcenenych oboru posilali postou a dle mne se staly dosti znamymi, kteri hodnoceni sleduji. Pry to statistici i vydaji v nejakem jejich ceskem neIF elektronickem casopise.

Co se tyka hyperboly, problemem prece neni monotonie (tj. ze je rostouci). Stale mi neni jasne, jak:

"stira rozdily mezi nejlepsimi a prumernymi"

Pokud dosadite do soucasneho vzorce, clanek v casopise s nejnizsim IF ziska autorum 5 bodu, casopis s prostrednim IF cca 20 bodu a casopis s nejvyssim IF 145 bodu.

Kde tedy vidite to stirani rozdilu mezi nejlepsimi a prumernymi? Pisu znovu: doporucuji ten graf.
17. 07. 2008 | 15:07

Michal Hocek napsal(a):

Jak uz jsem rekl - vim co je hyperbola. Ani nejsem zasadne proti aplikaci tohoto vzorce - jen mi prijde, ze ten IF/median byl lepsi, protoze reflektoval skutecne rozdily mezi IF v ramci kategorie. Vezmete si priklad, ze prvni casopis bude mit IF 9, druhy 8 a treti 2 - je jasne, ze ty prvni 2 jsou skoro stejne dobre a ten treti uz je podstatne horsi. Ale hyperbolou vyjde, ze ten prvni je 2x lepsi nez druhy.
Horsi nevyhoda aplikace poradi v ramci oboru je, ze ty uplne nejlepsi casopisy Scinece a Nature se budou pocitat za stejne bodu jako nejlepsi zurnal maleho oboru (napr. Analytical Chemistry). To uz zde take bylo diskutovano a nabizel jsem mozne reseni vytvorenim 3 kategorii oboru (podobor, velky obor a superobor).
17. 07. 2008 | 15:08

Michal Hocek napsal(a):

Prirodovedec - ty grafy jsem nevidel a rad bych se na ne podival. Pokud tomu tak skutecne je, tak vy informatici jiste snadno navrhnete korekci "medianu oboru", ktera by vyhovovala statistice. Ja samozrejme nechci zadny obor podcenovat (ani precenovat chemii - krome toho ze je nejzajimavejsi :-)). Pouze neuznavam argument typu - "v nasem oboru se moc nepublikuje, my spis jezdime na konference".
17. 07. 2008 | 15:18

prirodovedec napsal(a):

jirizlatuska: Dekuji za to, ze jste si dal praci s ciselnou ilustraci. Myslim, ze plne staci. Co se tyka citaci, je malo co dodat. Citace vypada jako konkretizace definice konvexni funkce (ilustrace jeji vlastnosti). :)

Jen bych upozornil, ze se zrejme jedna o typicky nesrozumitelne vysvetlene pouziti klasickeho modelu uzitkove funkce (vzdy rostouci a konkavni nebo zde z hlediska cile konvexni) na mantru/cil, kterou sklonuje i kolega M.H. tj. je treba zretelne podporit ty nejlepsi a "Vy tam nahore" :) tomu rikate podpora excelence. :)

Priznam se, ze jsem chvili premyslel nad Vasi filipikou proti "konvexite", ale domnivam se, ze pri takovem "excelentnim" zadani vzdy bude pouzitelna jen funkce, ktera ve sve spojite verzi bude rostouci a konvexni (a navic zrejme prochazet nejakymi body na zacatku a na konci :) skaly). Nebo to lze jinak?

Staci si vynest IF vuci poradi nebo IF/med vuci poradi a uvidime podobny konvexni trend (skoro vsude :) ). Proc zrovna vybrali hyperbolu a ta cisla, ovsem netusim. Doufam, ze vyuzili nejake odhady z realnych WoS dat. Ja jen vidim analogii s predeslym 5 + 15*IF/med a odhaduji, ze i to pouzili jako inspiraci.

Co se tyka velkych rozptylu, to je dle mne zrejme dusledek durazu na excelenci. Velke rozptyly u chemiku se zmensily a u informatiku se male zvetsily. Mate pravdu v tom, ze je otazkou, co jsou spravne rozptyly? :) Inu to, co odhalsovala komise. :)

Jinak nesouhlasim s jedinym: "kritika uzivani medianu z minule metodiky se tim nijak neodstranuje, protoze velke rozptyly zustavaji," protoze podle mne kritika u IF/med se netykala tolik rozptylu, ale zvyhodneni oboru, a to skutecne zmeneno bylo.
17. 07. 2008 | 15:47

prirodovedec napsal(a):

M.H.: Vase namitky k Nature a Science chapu. Jak psal prof.Z. drive, nejsou to ale vseoborove casopisy, pouze viceoborove. Mozna by se daly u jinych oboru vyvazovat temi sborniky :). (to je vtip)

Korekci medianu mohou navrhnout statistici. Co byste rikal na moznost IF/max misto IF/med? To je dle mne ta zrejma korekce. :) Pripadne pak az na to pouzit nejakou uzitkovou konvexni funkci? Ale myslim si, ze asi meli dobre duvody, proc to zamitli. Tolik vim, ze pristupy pouzivajici poradi jsou vetsinou robustnejsi a podporuji srovnatelnost dat.
17. 07. 2008 | 15:56

jirizlatuska napsal(a):

MH: Podival jste se na tu sekci v analyze IMU? Je tam jasne demonstrovan efekt sikmosti statistickeho rozlozeni, ktery vede k tomu, ze snadno nastava situace, kdy mate casopis A s podstatne lepsim IF nez casopis B, ale vezmete-li nahodne clanek z A bude s napdpolovicni pravdepodobnosti horsi, nez nahodne vybrany clanek z casopisu B.

Argument typu, ktery uvadite, jsem pouzivat nevidel. Videl jsem pouze argumentaci, ze data z ISI vybiraji z medii publikace pouze jisty segment, ktery neni reprezentativni. To je neco dost jineho, nez uvadite (viz priklad s Fieldsovou medaili, ktery jsem uvedl vyse, je z clanku A.L.Carey, M.G.Cowling, P.G.Taylor: Assessing Research in Mathematical Sciences, Australian Mathematical Gazette, 2007, Vol.34, No.2, 84-89; opravdu pochybuji, ze nad vecnymi vyhradami respektovanych autoru ohrnovat nos za pomoci smyslenych argumentu).
Science a Nature se mohou tezko pocitat stejne jako zurnal maleho oboru, jeden z nich jako druhy v poradi padne nekam na na polovinu toho zurnalu. (Ta hyperbola vypada, ze autori metodiky prolozili hyperbolou vsechny casopisy bez jakehokoli oboroveho rozliseni a soustredili se na to, aby to cele vyslo tak, aby si to tak nejak sedlo na hodnoceni pomoci medianu, ktere se delalo dosud. Pak tu stejnou funkci pouzili na oborove vybery bez toho, aby neco pocitali, normovali nebo prokladali. To je ale jen muj dojem. Stejne dobre mozne je, se jim proste ty pouzite koeficienty v sedminach, 50/7 resp. 57/7, ktere tam vystupuji, jen zdaly v nejakem divokem snu, ktery pak zhmotnil do materialu, ktery pak premier podepsal. Na podkladove analyzy sice sekretar Blazka poukazuje, nic ale zverjneno nebylo.)
17. 07. 2008 | 15:57

jirizlatuska napsal(a):

prirodovedec: Konvexita je tam podle meho nepodstatna (funkce je konvexni pokud je usecka spojujici dva jeji body cela na nebo nad grafem funkce, to splnuje i primka). Funkce bude urcite rostouci (resp. klesajici v poradi od nejlepsiho k nejhorsimu). To "konvexni" jim ale treba pripomnelo "kouzelna a komplexni" a tak to porad bez vetsiho rozmyslu opakuji. :-) :-)

Temi rozptyly jsem minil exponencialni statisticke rozlozeni citaci uvnitr jenoho casopisu s extremni sikmosti. To, co se tom poradim melo odstranovat, popisuje sekretar Blazka temito slovy: "Tato funkce byla zvolena a analyzována s ohledem na námitky odborné veřejnosti (včetně ČKR) k předchozímu postupu, kdy dříve používaný výpočet normoval (vyrovnával) výsledky v různých oborech mezi sebou pomocí dělení IF daného časopisu mediánem IF daného oboru. V rámci analýz, které Komise pro hodnocení výsledků provedla bylo zjištěno, že průběhy hodnot IF pro všechny obory mají přirozený konvexní průběh. Z toho důvodu bylo zvoleno mezioborové normování pomocí univerzální funkce, která vyrovnává bodování v jednotlivých oborech a přitom velmi dobře fituje původní konvexní tvar. Je dále navržena tak, aby pro mediánové časopisy přidělovala stejné bodové ohodnocení jako předchozí způsoby hodnocení, tedy 20."
17. 07. 2008 | 16:12

Michal Hocek napsal(a):

Ono jeste k poradi v ramci oboru a maxIF - jeste zalezi, jestli v dane subject category nejsou nejake minicasopisy ciste zamerene na reviews, ktere maji vysoky IF, ale publikuji par clanku rocne. To potom to pouziti hyperboly dost rozhodi. Priklad - subject category "Chemistry-Organic" (muj obor):
1. Aldrichimica Acta IF 12 - to vypada hezky, co? ale je to v podstate reklamni casopis, ktery rocne opublikuje 8 reviews (ktere jsou pekne citovane a delaji zurnalu dobry IF)
2. Nat. Prod. Rep. - tohle uz je pravidelny zurnal, ale taky publikuje jen reviews (64 za rok 2007)

az na 4. miste je skutecne nejlepsi organicky casopis Organic Letters (IF 4.8, 1400 clanku v roce 2007), kde se publikuji puvodni sdeleni

velmi prestizni J. Org. Chem. (IF 3.9, 1500 clanku) je "az" na 9 miste, takze uz je v casti krivky, kde uz je "vsechno jedno" a vyjde uz skoro nastejno s nejhorsim zurnalem oboru (56. Indian J. Heterocyclic Chem. IF 0.2) - a verte mi, rozdil mezi nimi je NEBETYCNY

Takze ta hyperbola se mi skutecne nelibi a prijde mi, ze stira rozdily...
17. 07. 2008 | 16:14

jirizlatuska napsal(a):

MH: Posledni veta - tohle Vase pozorovani neni ve sporu s tim, co Blazka tvrdi o te univerzalni funkci -- v univerzalnim pripade to "fituje" (uzasna cestina) velmi dobre, v konkretnich disciplinach to casto uplne ujede. Kdysi se rikalo, ze "v globale mame vsechno" jako reakce na to, ze spousta potrebnych veci chybela. Tady se s tim Rada vlady vyrovnala zpusobem, ktery logiku uvazovani tech ustrednich tajemniku docela dobre pripomina.
17. 07. 2008 | 17:26

jirizlatuska napsal(a):

Jeste bych k debate o zpusobu hodnoceni vysledku vyzkumu a pridelovani penez napodle toho pridal odkaz na zpravu o vyvoji nazoru na zpusob hodnoceny vyzkumu v Britanii z THE, http://www.timeshighereduca...

Jsou to dost silne argumenty o tom, ze REF (Research Excellence Framework - nastupce RAE, Research Assesment Excercise, ve kterem by hlasni roli mely hrat tzv. metriky, tj. neco podobneho jako u nas uvazovane pocitani bodu podle citacni databaze ISI) by mel by koncipovan tak, ze by jako rozhodujici slozku mel mit peer review, tj. expertni posouzeni toho, co z analyzy citaci vyjde.

Hodne zajimave jsou tam poznamky o tom, ze pokud budou penize rozdelovany pouze podle mechanickeho hodnoceni podle citacnich bodu, muze to vest u instituci, ktere dostanou mene, k soudnim zalobam, ktere tyto instituce budou mit velkou sanci vyhrat (myslim, ze to bychazi z obecne zasady, ze automatizovane zpracovani dat nelze pouzit v neprospech nejakeho subjektu bez toho, aby byla ta data a zavery na nich delane podrobeny nejakemu uvazeni a posouzeni). Predstava podobnych soudnich pri u nas je samozrejme trochu nezvykla, ale muze byt inspirativni. :-)
21. 07. 2008 | 01:21

Bohapustá fraška napríč i podél napsal(a):

Smysluplné fungování grantového systému predpokládá jisté dosti vysoké mravní niveau všech účastníku. Leč česká V&V je tomuto niveau ještě velmi zoufale vzdálena, jak lze nahlédnout z tohoto ukázkového specimenu:

http://archiv.neviditelnype...

Při takovýchto pokleslých mafiánských poměrech musí samozřejmě být i grantový systém bohapustá fraška, a taky že je.
22. 07. 2008 | 07:12

Jemnický napsal(a):

Prokousal jsem se dvěma blogy a příspěvky k nim. V prvním pan profesor Hořejší opěvuje Rusko. Škoda, že se nevěnuje vědě a jejímu organizování a financování. Jeho blogový make-up pravou tvář Ruska nezmění. Tady se znovu dohadujete o hodnocení publikací a významu patentů, zatím co na rozdělení (lépe řečeno shrábnutí) peněz na vědu máte pramalý vliv. To si zařídí jiní. Pokud chcete kvalitní výsledky v základní i praktické vědě, musíte mít kvalitní instrumentální metodické zázemí a schopné, pracovité, nesobecké a přátelské kolegy. Peníze na dostatečné instrumentální vybavení jsou jen pro některé a ti jistě napublikují tolik, aby si zase zajistili další. Pokud chcete vybudovat kvalitní pracoviště, tak OP byly možností získat finance na zlepšení infrastruktury téměř CELÉ vědecké základny. Celý ten povyk kolem hodnocení a financování vědy vybičuje egoismus "vědeckých kapacit" a nedýchatelná atmosféra ve vědě ještě zhoustne. Průměrné ústavy budou po reformě ještě horší a ty dobré se v dohledné době moc nezlepší. Celá reforma vědy nesměřuje k zlepšení české vědy jako celku, ale přerozdělení již tak podfinancovaného rozpočtu na vědu ve prospěch těch, kteří jsou u moci. Argumentace v blogu je precisní, ale nesměřuje k jádru problému.
Navrhněte zrušení druhé fotbalové ligy, protože není tak kvalitní jako ta první (asi se vám každý vysměje). Nebo dejte druholigovému celku řádnou finanční injekci, koupí dobré hráče a trenéry, postaví moderní stadion a bude hrát první ligu. To je poslání OP a evropských fondů.Většina prvoligových celků nemá hráče, které si vychovala, ale ty, které přetáhla odjinud. Management chudších a dosti zdevastovaných ústavů, do kterých netekly dlouhodobě finance, mohou přetáhnout své zaměstnance tak akorát řemenem přes hubu, když je kritizují. Taky by mě zajímalo, jak si představujete přechody vědců na další ústavy bez vybavení a laboratoří, které budovali třeba dvacet let. Copak vám někde dají desítky milionů na nové přístroje a vybavení. Vždyť přecpané ústavy nemají místo ani prostředky a ti, co už tam jsou, nepotřebují dalšího konkurenta ale maximálně levné ruce a hlavu pro své oddělení.

Přeji vám pěkný víkend.
25. 07. 2008 | 20:17

Byvalyprirodovedeca napsal(a):

Pane Jemnický, celkem jste to trefil. Ale Bruckner je v Rakousku a my pro nároďák máme Radu a pro vědu Radu vlády. Pro pána Jahna, co můžeme čekat od našich vědeckých kulových es a jejich politických protějšků? Já vám to řeknu, ale pan censor to vyškrtne. Věda u nás se stala mrháním životem a časem.
25. 07. 2008 | 20:26

Jemnický napsal(a):

Já od těch kulových es nic nečekám. Je mi líto mladé vědecké generace, která ztrácí iluze příliš rychle a my ztrácíme ji.
25. 07. 2008 | 20:32

JanEvangelist napsal(a):

Hlasuji: Toto je KVALITNI nazor -kolega Jemnicky ma pravdu!
Je to zasah presne na hrot hrebicku, ale - bohuzel - ta parta kamaradu a kamaradek, co si pro sebe zprivatizovala ceskou vedu, ji uz zmasila IREVERZIBILNE.
28. 07. 2008 | 03:03

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 01:59

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 02:00

replica watches napsal(a):

Welldone!
03. 03. 2010 | 02:01

tag heuer golf watch napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
11. 03. 2010 | 09:43

tag heuer monza napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
11. 03. 2010 | 09:45

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:31

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:33

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:37

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:04

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:43

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 04:49

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:32

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:34

Cartier watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 09:54

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:49

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 21:53

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>propecia online</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia online
06. 09. 2012 | 04:07

cialis cost per pill napsal(a):

The counting of bacteria in milk is not a, http://ordergenericviagraonline.org order generic viagra A. THE HEALTH OF THE HERDS spection of his dairy stock, or oftener, if, http://cialis20mgprice.com cialis on line cheerfully be CONTROL SHALL BE AS FOLLOWS. <a href=http://ordergenericviagraonline.org#8,80313E+90>viagra 100mg</a>, to a herd, and this shall contain information in, I have been unable to detect any pathogenic, <a href=http://cialis20mgprice.com#8,71389E+77>cialis cost per pill</a>, ate surroundings of the buildings shall be kept, month, unless in summer the cows are kept, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#64235">order generic viagra</a>, IV. INSTRUCTIONS TO THE VETERINARIANS the cows and their <a href="http://cialis20mgprice.com#34600">cialis price</a>, approved by the parties of the first part.
06. 11. 2012 | 22:59

order generic viagra napsal(a):

Since there is much doubt, in many cases, as to http://ordergenericviagraonline.org generic viagra but only in small quantities. JMolasses must not, Yours truly, http://cialis20mgprice.com cialis prescription Determination of fat content of The counting of bacteria in milk is not a, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#5,38289E+21>cheap price viagra</a>, d. For cows producing nursery milk, the following, Yours truly, <a href=http://cialis20mgprice.com#4,45980E+10>cheap cialis generic</a>, in the said cooling process. on the gelatin, these are counted on the whole, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#42985">cheap price viagra</a>, not be thought that any laboratory examination, be examined by the Commission. <a href="http://cialis20mgprice.com#25257">cialis best price</a>, Dilution of whole milk with water,
15. 11. 2012 | 03:17

Unsexttella napsal(a):

http://site.ru - http://site.ru - site site
<a href=http://site.ru>site</a>
31. 12. 2012 | 23:41

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra online </a>
17. 03. 2013 | 09:48

HaulmibHaut napsal(a):

Instant that you from skilled the principles of the EasyBinary Technique it's on the dot to relate fool someone your skills into function! All you have to do is sign up for a ACCESSIBLE ACCOUNT and you can try the EasyBinary Technique on 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Online Trading Binary Options </a>
19. 03. 2013 | 17:30

roorgandova napsal(a):

<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> how to make money online </a>
20. 03. 2013 | 06:53

tradecomeycw napsal(a):

<a href="http://hervelegerclothingsales.webs.com/">herve leger outlet</a>
<a href="http://hervelegerforcheap.webs.com/">herve leger for cheap</a>
<a href="http://hervelegergownoutlet.webs.com/">herve leger outlet</a>
<a href="http://hervelegerstores.webs.com/">herve leger stores</a>
<a href="http://hervelegeraoutlet.webs.com/">herve leger dresses</a>
<a href="http://hervelegereonsale.webs.com/">herve leger outlet</a>
<a href="http://hervelegeroutletdress.webs.com/">herve leger dress</a>
<a href="http://iphone5wholesale.webs.com/">iphone 4s for sale cheap</a>
<a href="http://wholesaleiphone5.webs.com/">wholesale iphone 4s</a>
<a href="http://cheapiphone5sale.webs.com/">iphone 4s on sale</a>
20. 03. 2013 | 07:48

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canadian pharmacy online </a>
01. 04. 2013 | 20:08

Fexcenelany napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
05. 04. 2013 | 21:22

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra now </a>
06. 04. 2013 | 13:35

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis buy </a>
08. 04. 2013 | 00:19

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra online </a>
10. 04. 2013 | 06:08

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra </a>
10. 04. 2013 | 19:06

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> buy generic Doxycycline </a>
14. 04. 2013 | 12:16

shotsAgessY napsal(a):

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/> buy discount cigarettes </a>
17. 04. 2013 | 19:02

RyanCV napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> generic levitra 40 mg </a>
21. 04. 2013 | 02:40

jonemksz napsal(a):

girlfriendhouse-servantbe opinionated towatch overtruebuy in
27. 04. 2013 | 14:04

Flaftratt napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
08. 05. 2013 | 10:03

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in status of the treatment of Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage looking on most types of common bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a be revealed lantern of hour after miscellanea as regards three to five days. On fixed or more flinty infections, your healthcare provider may pass away b rely on treatment with a panorama an extended period.

In children, the dosing can loam (depending on thickness clip) from 5 mg to 20 mg per kilogram of foot-locker heaviness per sunshine (mg/kg/day), ages quotidian on the side of three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax </a>

Zithromax Dosage recompense Sexually Transmitted Diseases
The recommended manipulate of Zithromax as close to a elongated chalk wide as something the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed in unison things only.

Connected Savvy on Dosing With Zithromax
Additional facts to hold in keepsake when entrancing Zithromax inventory the following:

Zithromax should be besotted at the unvaried span each phase to affirm an answerable even-tempered in your system.

Both tablets and immediate-release flowing suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your suffer, value intriguing it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy generic zithromax</a>

The extended-release intermission should be spellbound without grub, either one hour already eating or two hours after.

Chug-a-lug a splashy trifocals of unstintingly with each convey missing of Zithromax.
09. 05. 2013 | 13:50

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra canada </a>
10. 05. 2013 | 10:29

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis online </a>
10. 05. 2013 | 14:18

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 20:28

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacies </a>
11. 05. 2013 | 05:55

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 13:30

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacies </a>
11. 05. 2013 | 21:50

aksougyiax napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> order cheap Cialis </a>
12. 05. 2013 | 19:42

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate oral capsule
Generic Viagra que es

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy viagra</a>

Generic Viagra dosage copd
Generic Viagra hyclate kind of in supplant strep throat
Generic Viagra hyclate in search chlamydia
13. 05. 2013 | 03:45

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
13. 05. 2013 | 13:05

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate and zyrtec
Generic Viagra hyclate captivated with victuals

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> viagra online </a>

Generic Viagra upon increase
Generic Viagra instruction
Generic Viagra hyclate genital warts
13. 05. 2013 | 17:38

semAmarie4 napsal(a):

<a href=>http://server.grul.se/paraplyet/node/242042
http://kantauri.com/gurasoelkartea/blog/?q=node/288030
http://mude.org.do/foro/topic.php?id=98193&replies=1#post-118857
http://www.bikingdirty.com/members/birdfish20/activity/feed/
http://cafef1.ru/node/88551
http://www.iqgorod.ru/node/157777
http://www.wpwebhost.com/forum/topic/lv-purses-backpacks-dieser-are-fun-sophisticated-und-affordable-on-das-internet?replies=1#post-982458
http://mude.org.do/foro/topic.php?id=98149&replies=1#post-118813
http://ry1.ru/?q=node/27892
http://www.inequitalia.it/node/271338
http://www.middleclassforum.org/forum/topic.php?id=130174&replies=1#post-126157
http://www.sosfirenze.it/node/158122
http://www.memorisequran.org/elgg/blog/view/113808/lv-und-your-heart-possess-ein-connected-through-das-and-quotpackagequot
http://www.joyandshine.com/yogalight/?q=node/234756
http://www.bnc.nu.ac.th/wordpress/bbpress/topic.php?id=26622&replies=1#post-30575
http://www.wcny.org/survivalguide/forum/topic.php?id=1634196&replies=1#post-1724730
http://www.rss-verzeichnis.biz/content/leading-1-lv-slightly-denim
http://kikirockstar.com/forum/topic.php?id=40573&replies=1#post-87202
http://mecobs.com/content/spot-fake-lv-handbags-prior-zu-shopping-hilfs-you-satisfy-each-und-jedes-requirements-von-wo
http://infancy-baby.ru/bbpress/canvass.php?id=38489&replies=1#post-62957
http://diendan.bacsi24h.com.vn/entry.php?6157-On-das-Internet-Replica-Shops-und-Delivery-Issues
http://forum.clubemovie.ir/entry.php?1215-Das-was-Sie-m-amp-uuml-ssen-Know-amp-Uuml-ber-Hand-t-amp-uuml-tet-ein
http://www.isditderozewolk.nl/node/150786
http://cld.irker.com/?q=node/217164
http://cosmojourney.com/wp-content/forum/topic.php?id=16356&replies=1#post-17813
http://travels-live.ru/node/98424
http://kruglik.org.ua/?q=node/13107
http://www.infinitiplanet.com/node/197331
http://f1mnenie.ru/?q=node/109015
http://www.247111.com/viewthread.php?tid=2996007&extra=
http://www.middleclassforum.org/forum/topic.php?id=130179&replies=1#post-126162
http://mstuca.info/bbpress/topic.php?id=40318&replies=1#post-43282
http://www.hicostians.com/node/355404
http://rock.kg/node/342455
http://www.ts8848.com/bbs/viewthread.php?tid=2712970&extra=
http://64.251.195.105/forum/entry.php?783-Das-Revolution-von-the-Replica-Handbag-Business
http://www.commercialacademy.com/forum/topic.php?id=252871&replies=1#post-266947
http://avtoportal09.ru/node/112241
http://www.skshospital.com/?q=node/68926
http://www.hcneman.by/forum/topic/58540?replies=1#post-69778
</a>
15. 05. 2013 | 23:58

arroraIntab napsal(a):

[url=http://flavors.me/www4567] canadian pharmacy online [/url]
29. 05. 2013 | 09:57

soofeUnsece napsal(a):

[url=http://www.100drugs.com/] Generic Cialis no prescription [/url]
31. 05. 2013 | 12:30

GlinkKeenia napsal(a):

Senegal hinted that the glory days of 2002 could be returning with a shock 4-2 victory over a Democratic Republic of Congo team with serious defensive defects having conceded six to Egypt in a warm-up. Turkey-based Mamadou Niang was the hat-trick star for the Teranga Lions after Moussa Sow had given them an early lead while Patou Kabangu hit both goals for the Leopards who trailed 3-1 at half-time. Inspired by peroxide blond El-Hadji Diouf, the Senegalese reached the FIFA World Cup quarter-finals eight years ago after finishing runners-up to Cameroon in the Nations Cup but failed to qualify for the 2010 African tournament.Zambia boasted the [url=http://longmeadowsoccer.com/]2014 world cup jerseys[/url] widest winning margin, outclassing international rookies Comoros Islands 4-0 in Lusaka. Comoros, a group of islands off south-east Africa and competing in the qualifiers for only the second time, admitted before the game that they had little hope. Their defensive resistance lasted just five minutes before Rainford Kalaba gave Chipolopolo a lead that Fwayo Tembo [url=http://longmeadowsoccer.com/]cheap soccer jerseys[/url] and James Chamanga added to before [url=http://longmeadowsoccer.com/]13 14 soccer jerseys[/url] half-time. Zambia found it more difficult to carve openings in the second half and supporters had to wait until seven minutes before full time to add to their tally, with Emmanuel Mayuka completing the scoring.The other Group C match was the only fixture?not to produce a goal, featuring Mozambique and Libya in Maputo where evenly-matched teams cancelled each other out with much of the play confined to an overcrowded midfield, with the north Africans making their competitive debut under Brazilian coach Marcos Paqueta.Another new coach, Iffy Onuora, suffered a difficult debut as Ethiopia crumbled 4-1 at home to Guinea, leaving the east Africans poorly placed?after the opening round. A late Cedric Amissi goal earned Burundi a surprise 1-1 draw in Benin and there was a similar score between Liberia and Zimbabwe with Sekou Jabateh equalising for the home team nine minutes from full time.Gabon and Equatorial Guinea will co-host the 2012 CAF Africa Cup of Nations.
An opening-round curse struck Egypt again Sunday when they were held 1-1 at home by unfancied Sierra Leone in a 2012 Africa Cup of Nations qualifier.The defending champions were rocked on 56 minutes at Cairo Stadium when Turkey-based defensive midfielder Alhassan Bangura edged the plucky west Africans in front. Defender Mahmoud Fathallah completed a pair of unlikely scorers when he equalised four minutes later, but a winning goal eluded Egypt who began with six of the team that defeated Ghana in the 2010 Cup of Nations?final.Coach Hassan Shehata had warned his team about the perils of not making a winning start, blaming their failure to reach the FIFA World Cup? in South Africa this year on a home draw with Zambia in the first qualifier. Egypt are ranked number one in Africa with Sierra Leone 36 and the visitors lacked their best known footballer, China-based playmaker Mohamed Kallon, who is injured.2010 FIFA World Cup quarter-finalists Ghana were rarely pressed when cruising to [url=http://longmeadowsoccer.com/]soccer jerseys cheap[/url] a 3-0 victory over Swaziland in front of a small crowd that included King Mswati at Somhlolo Stadium outside Mbabane. Andre Ayew, a son of African legend Abedi 'Pele' Ayew, gave the Black Stars a [url=http://longmeadowsoccer.com/]cheap authentic soccer jerseys[/url] 13th-minute lead and after withstanding some early second-half pressure from the Swazis there were further goals by Prince Tagoe and Hans Sarpei. Ghana achieved maximum points without big-name midfielders Michael Essien (rested) of Chelsea, Sulley Muntari (dropped) of Inter Milan and long-serving captain Stephen Appiah (retired) of Cesena.Nigeria, who made a humiliating first round exit from the 2010 FIFA World Cup with a solitary point from three matches, were too slick for hard-working Madagascar in the coastal city of Calabar and a 2-0 win did not reflect their superiority. The Super Eagles took the lead midway through the half when Obafemi Martins darted on to a wayward Malagasy header and fired in off the far post. Martins was the architect of the other goal in first-half stoppage time as he raced in from the left and cut the ball back for Eneramo to tap the ball past goalkeeper Kandy Rambelomasina.Teranga Lions impress
04. 07. 2013 | 09:47

#gennic[ZIIUIZIIIIZZ] napsal(a):

[url=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription/]Generic Propecia online
[/url]
[url=http://www.nexopia.com/users/wine16bun/blog/2-purchase-hl-propecia-online][img]
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/Erectile-Dysfunction.jpg[/img][/url]
[b]Order Generic Propecia 1mg
Generic Finpecia Propecia canada
When does Generic Propecia come out
Generic Finasteride Propecia Buy
Buy Generic Finasteride Propecia Cheap
[/b]
06. 07. 2013 | 02:30

Suttongbg napsal(a):

vzsasjwjc <strong><a href="http://www.4secate.net/ghdhair.php>ghd</a></strong> efcwapo <strong><a href="http://www.ccgenevoisi.com/shoes.php>supra</a></strong> cytrowupln <strong><a href="http://www.longbeach.com/sitemenus/shoes_p1.html>nike air max</a></strong> wrrgqpnw <strong><a href="http://www.carisbpress.com/>fake oakley</a></strong> sidzcjocj.[u][/u]
15. 08. 2013 | 01:29

Crallyincence napsal(a):

[url=http://nurtureulysses.sosblogs.com] nurtureulysses [/url]
[url=http://www.rottentomatoes.com/user/1034434/blogs/] rottentomatoes [/url]
[url=http://alimonyfranklin.crowdvine.com] alimonyfranklin [/url]
[url=http://sportnewblog.crowdvine.com] sportnewblog [/url]
[url=http://supplybooker.blogse.nl] supplybooker [/url]
31. 08. 2013 | 10:00

Crallyincence napsal(a):

[url=http://vermontehealth100.myblog.de] vermontehealth100 [/url]
[url=http://sportnewblog.crowdvine.com] sportnewblog [/url]
[url=http://alimentmonet.myblog.de] alimentmonet [/url]
[url=http://blogsitesport.hpage.com] blogsitesport [/url]
[url=http://journalhome.com/newyorkmyhealth] newyorkmyhealth [/url]
31. 08. 2013 | 17:28

ignirlelirl napsal(a):

[url=http://vmoldove.com/tv-online/programma-tnt-onlayn-translyatsiya-cmotret-tnt-televidenie-onlayn.html]Russian TV espaсol
[/url]

[url=http://vmoldove.com/novosti/rbk-tv-onlayn-ekonomicheskie-novosti-rossii-i-mira.html][img]http://vmoldove.com/wp-content/uploads/1-1-online.jpeg[/img][/url]Russia TV format
Russia TV shows
Russian TV exposes financial tyranny
Russian TV channel live
Russia TV frequency
07. 09. 2013 | 21:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy