Prezident bude volen přímo. Na tom se předběžně dohodly parlamentní strany: to znamená vládní koalice a opoziční sociální demokraté s tím minulý týden souhlasili. Volba na počátku roku 2013 by měla být s největší pravděpodobností většinová a dvoukolová, jako do Senátu. Do druhého kola by postupovali jen dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů a vítěz by byl prezidentem. Získá-li však již v prvním kole jeden kandidát více než padesát procent hlasů, bude prezident zvolen už v tomto kole.
Ač by Petr Nečas vždy vůči panu prezidentovi velice loajální, zdá se, že v posledních dnech se začínají na řadu věcí dívat každý jinak a sdělují to veřejnosti. Začalo to rozdílným pohledem na utváření velkých koalic v důležitých městech, které pan prezident obhajuje, zatímco Petr Nečas jako premiér ostře kritizuje.
V uplynulých desetiletích se všeobecně přijímalo, že planeta čelí prudké populační explozi. Tento model však už dávno neplatí a jak napsal George Friedman, stáváme se svědky velké změny: lidé žijí déle a těch v produktivním věku ubývá.
To je snad to první, co člověka napadlo, když slyšel mladého a bojovného třiatřicetiletého zvěrolékaře, nového předsedu lidovců Pavla Bělobrádka promluvit po zvolení na víkendovém sjezdu. On totiž řekl: Lidé nám musí věřit! A dodal: Musejí nám věřit, že lhát, krást a podvádět nebudeme!
A jako novinář k tomu musím dodat, že za tuto skutečnost mohou převážně média. Noviny, rozhlas a televize totiž původně vytvářely tzv. vnitřní a vnější sjednocující prostředí. Vnitřní tím, že překládala ptydepe politiků do přirozeného jazyka, blem-blem řeč PR-agentur do přirozeného jazyka, emotivní ejakulace bulváru do přirozeného jazyka a samozřejmě i odborné jazyky s přiměřenou mírou zjednodušení do přirozené řeči: činila to, co udělali na začátku XVIII. století encyklopedisté ve Francii.
Nová kniha politologa a spisovatele Jiřího Pehe s názvem Klaus je prvním pokusem zmapovat, bez psychologických interpretací a s odstupem, působení Václava Klause v české politice. Vstoupil do ní hned v listopadových dnech a brzy se stal, vedle Václava Havla, nejvýraznější figurou na české politické krajině: proto taky logicky vystřídal na Hradě Václava Havla.
V pondělí 15. listopadu 2010 sice proběhla na výroční konferenci křesťanských demokratů v Karalsruhe volba předsedkyně Angely Merkelové, ale žádné drama se tam nečekalo, jak psala většina médií. V roce 2000 dostala 95,9 procent hlasů, v roce 2004 přes 88 procent hlasů a nyní se předpokládalo, že dostane kolem 90 procent hlasů, odhadoval například zpravodajský magazín Der Spiegel.
V sobotu dne 4. listopadu 2010 byl přepaden v Moskvě před svým domem ve čtyři hodiny ráno redaktor prestižního ruského listu Kommersan Olega Kašina dvěma muži, kteří na něj - jak uvedl domovník - několik hodin čekali. Útok zachytila bezpečnostní kamera a dle záznamu trval 80 vteřin. Že nešlo o zloděje potvrzuje skutečnost, že mu nebyl odcizen telefon ani peníze.
Podle oficiálních údajů zveřejňovaných pravidelně v Německé spolkové republice je pravicový extrémismus dobře organizován jak na stranické úrovni, tak za pomoci různých organizací a spolků. Počet členů se odhaduje kolem 50 000, z toho jen v Sasku to jsou necelé tři tisíce lidí.
I touto větou by se dala popsat situace na pražské politické scéně, v níž v těchto dnech jde o vytvoření vládnoucí koalice na radnici a obsazení postu primátora, který hospodaří s rozpočtem 50 miliard. Proto je tento post srovnatelný s funkcí ministra. Na vysoký rozpočet si nechtějí velké strany nechat sáhnout, a to je zřejmě hlavní důvod, proč se stále víc hovoří o koalici ČSSD s ODS.
Paní Renata Vesecká byla odvolána 27. října 2010 z postu nejvyšší státní zástupkyně ke konci kalendářního roku, a to hlavně díky důslednému tlaku strany Věci veřejné a i TOP 09. Je to samozřejmě dobře, protože se stala symbolem služebnosti v očích veřejnosti a i mladších kolegů ve svém úřadě: zpronevěřila se svému poslání být garantem veřejného zájmu v souboji se zločinem a úplatnými úředníky.
Tak se jmenuje kniha o historii ministerstva zahraničí, která vyšla v Německu v nakladatelství Blessing v Mnichově. Na 880 stránkách odkrývá účast německých diplomatů na likvidaci Židů za nacismu. Jde o útok na mumie, říkají dnešní mladí němečtí diplomaté. Kniha je výsledkem práce komise historiků, v níž zasedali dva Němci Eckart Conze a Norbert Frei, Američan Peter Hayes a židovský historik Moshe Zimmermann. Komisi před pěti lety jmenoval tehdejší ministr zahraničí Joschka Fischer.
Prezident Václav Klaus ve svém projevu k 92. výročí republiky nejprve připomněl, že existence našeho republikánského zřízení je sotva desetinou tisíciletého období, v němž existuje český stát. A současně, v druhé půlce svého projevu, se pustil tvrdě do kritiky globálního vládnutí nejvýznamnějších států světa, které povede k tomu, že pojem občanství bude rychle zanikat. Své útoky z Evropské unie přenesl o patro výš.
To je otázka, kterou si v poslední době klade řada odborníků: generální ředitel Jiří Janeček je přesvědčen, že Česká televize může dělat všechno, co zefektivňuje její provoz. Na druhé straně Nezávislá odborová organizace České televize v Praze vydala 28. října 2010 tiskovou zprávu, ve které veřejnosti sděluje, že požádala Městské státní zastupitelství v Praze, respektive Policii ČR o prošetření veřejných soutěží na výběr a správu televizních poplatků.