Loučení s tímto rokem nebude asi snadné. A asi si i oddechneme, že končí. Myslím, že existuje velmi mnoho důvodů proto, aby ten, co za chvíli začne, byl lepší. Ovšem nezapomeňme, že samo se tak nestane a jako vždy, záleží samozřejmě na každém z nás.
V nedávném blogu jsem už poněkolikáté psal o dvou věcech, spojených s pandemií v naší zemi a na Facebooku to vzbudilo mnoho, často nesouhlasných komentářů. Šlo nikoliv o témata spojená jen s probíhající nákazou, ale o tom, co nám dnešek říká o stavu naší společnosti.
Nejprve část čísel.
Dle oficiálně vykázaných dat (worldometers.info) uvedla naše země do dneška necelých 619 tisíc lidí, kteří prošli nákazou covidem. Dle stejné statistiky došlo k 10 271 úmrtím spojeným s touto chorobou (statistiky úmrtnosti dokládají, že v souvislosti s pandemií opravdu tisíce lidí umírají). Podíl těchto úmrtí tedy vychází na 1,7%.
Zdá se, že od začátku pandemie provází naši zemi, kromě samotného viru, jeden velký problém. A tím je to, jak přesně napsat pravidla, kterými by se měli lidé řídit tak, abychom co nejefektivněji (tedy s přiměřenými náklady pro kvalitu života a ekonomiku), ale dostatečně, omezili šíření nákazy.
Stávající právní úprava týkající se digitálních služeb v Evropě je stará deset let. A tak v době svého vzniku zcela jistě nepočítala s dominancí několika hlavních digitálních obrů na tomto trhu, či s nastupujícím využíváním umělé inteligence. Je proto více než vhodné, že Evropská komise včera zveřejnila návrh nových pravidel pro „digitální ekonomiku“.
Před pár dny jsem zde projevil přání, aby Senát sehrál roli „pojistky proti .....“ a výrazně upravil Sněmovnou schválenou, více než 100 miliardovou rozpočtovou sekeru. Dnes již odpověď známe. Říká nám nejen něco o naší politice a Senátu, ale i o další ekonomické budoucnosti našeho státu. Zdá se mi totiž jisté, že balíček, v senátní verzi, snadno projde, a myslím, že v rámci „dobrých vztahů“ mezi premiérem a presidentem, ho ani nepotká presidetské veto.
Myšlenka, že stanovíme jasné a zřetelné podmínky v nastavování případných opatření ve snaze omezit šíření koronaviru, byl skvělý nápad, který mohl pomoci obnovit důvěru občanů v rozhodování státu.
Poté, co Sněmovna schválila více než sta miliardovou sekeru do našeho hluboce deficitního rozpočtu, což vyděsilo snad každého, kdo aspoň trochu státním financím rozumí, přišel závan optimismu: problém vyřeší Senát.