Co inflace 4 %, ale 6 % a výš. Zdražování zrychlí.
To že se inflace už skoro 5 let pohybuje u 3 % (pandemie-nepandemie) jsme si zvykli. Ale že nám centrální banka prognózuje nárůst na 4 %, toho bychom se měli opravdu bát. V červenci nám utekla už zase na 3,4 % meziročně. Ve skutečnosti pocítíme růst cen bez problémů 6 % a spíše ještě více.
Snížit daně ano. Zrušit superhrubou mzdu těžko, protože neexistuje.
Sazbu daně ze mzdy sice máme jednu z nejnižších na světě, ale když k daním přidáme i povinné odvody na pojištění, rázem zjistíme, že skutečný plat máme sotva poloviční. A protože z té poloviny, co zbyde, platíme ještě různé poplatky a daň z přidané hodnoty u nakoupeného zboží, tak výsledkem je, že daně nám požírají přes 50 procent mzdy. Fujtajbl ve spolek.
Nová doba: dlužníci si nechávají za dluhy platit
Investoři se před prázdninami rozhodně nenudili. Vedle dalších skopičin pana prezidenta Trumpa musím vypíchnout především aktivitu centrálních bank. A že se před dovolenými činily a vydatně hýbaly cenami akcií, měn a dluhopisů. A to tak, že se dlužníkům bude platit.
GDPR bere dětem radost ze soutěží a hrdost ze svého jména
Pamatuji si, když jsme v minulém tisíciletí jako děti závodily, jakou jsme měly radost, když jsme byly na „bedně“. Moje jméno se objevilo na nástěnce a byl jsem na něj hrdý. Někdy tam byly i fotografie oslavujících dětí s diplomy. Ta doba ale skončila, teď se za své jméno a za sebe stydíme. Žijeme ve zvláštním světě, kde nikdo neexistuje, nikdo nevyhrává, všichni se jmenují N/A.
Bububu. Krize se blíží a ČNB to neřeší.
Krize je za rohem a tvrdě na nás dopadne. Anebo? Opravdu se blíží doba, kdy se vynoří zástupy nezaměstnaných, finanční trhy se zhroutí, přestanou se splácet hypotéky, platy klesnou a koruna zkrachuje?
Deset let od světové finanční krize. Jsme připraveni?
Finanční krize je téměř zapomenuta. Zdá se, že ekonomy už nemůže nic překvapit a bankovnictví, finanční trhy či realitní trh jsou připraveny na všechno možné. Nicméně, dopady krize jsou patrné dodnes.
1 měsíc a 3 miliardové chyby ČNB
Už rok se snaží centrální banka napravit reputaci, kterou si zkazila svými intervencemi, ale stačí jeden měsíc a máme tu hned 3 velké a drahé přešlapy. Vedle netransparentního zvýšení úrokových sazeb tu máme už standardní nepřesnost v odhadu vývoje inflace. Velkým problémem se stává soudní rozhodnutí o neplatnosti odebrání licence záložně WPB.
Za blbou náladu nemůže prezident či politici, ale psí pátá kolona
V novinách a různých komentářích neustále čtu, že společnost je rozdělená, že tu máme blbou náladu. Za všechno prý může Babiš, Zeman, kavárna, Sparta či média. „Šťastná náhoda“ mi pomohla a během ranní cesty do práce jsem na to přišel. Za všechno můžou psi a jejich biologické zbraně.
ČNB se opět netrefila. Zkuste odhadnou inflaci lépe
Ceny si opět dělaly, co chtěly, a utekly centrální bance mimo graf. Hůř snad prognózovat ani nejde. Inflace k březnu byla 1,7 %, což je sice alespoň blízko dlouhodobého 2% cíle centrální banky, ale na hony vzdálené od její prognózy. Ta očekávala inflaci za 1. čtvrtletí kolem 2,5 %! Ještě 29. března se ČNB touto prognózou vehementně oháněla a rozhodovala o sazbách.
4 miliony lidí si cíleně snižuje důchod
Patříte mezi ty, co v roce 2017 zahodili 10 miliard korun? V roce předtím se obětovalo 5 miliard korun. Hlavním viníkem jsou populární transformované penzijní fondy, které investují jako by měly do konce roku skončit.