Pokus o konstruktivní kritiku vlády
Přestože patřím k voličům dnes vládnoucích stran, dívám se na jejich dosavadní vládnutí kriticky. Nelíbí se mi totiž, že místo toho, aby vytvářela pro občany České republiky „prostor“, raději řeší konkrétní aktuální problémy. Možná Vám to zní na první pocit nesmyslně. Pokusím se to ale vysvětlit.
Ukrajina bojuje za naši Svobodu
Konflikt na Ukrajině už trvá příliš dlouho na to, aby byl stále zmiňován na titulních stranách novin. To je prostě fakt. Takto novinařina funguje. Zároveň to ale neznamená, že tento konflikt něco ztratil na své intenzitě. Že na Ukrajině nejsou dál utlačováni, mučeni a zabíjeni nevinní lidé.
Proč česká katolická církev směřuje k paralýze
Když v roce 2013 vstoupil v účinnost zákon o církevních restitucích, mohlo se zdát, že je většina toho, po čem jsme my katolíci toužili, splněna. Minimálně tedy, co se peněz týče. Určitě bylo správné, že se ukradené věci začaly vracet. To by se v právním státě mělo dít.
Ultimátní odpovědnost aneb v čem to mají Američané jiné
Dva bývalí důstojníci americké elitní vojenské jednotky Navy SEALs napsali v roce 2015 velmi zajímavou knihu s názvem Krajní zodpovědnost: Velení a vítězství v SEAL elitních jednotkách amerického námořnictva. Autoři se v ní snaží inspirovat manažery a politiky k vedení projektů a projektových týmů právě podle vzoru Navy SEALs. Správný vedoucí operace Navy SEALs totiž přijímá odpovědnost za úplně všechno, co se během operace stane. Je tak zodpovědný i za déšť, směr větru, nebo třeba fakt, že přítomnost jeho jednotek prozradí štěkající pes. To ho mimo jiné vede na příklad k tomu, aby vše detailně připravil.
Je naše demokratická společnost připravena řešit velké výzvy dneška?
Naše demokratická společnost drží své politické představitele velmi nakrátko. Ti se neodvažují udělat nic nepopulárního ani za cenu toho, že to v dlouhodobém horizontu způsobuje obrovské problémy. Přitom jako lidstvo opakovaně sami sebe překvapujeme, co všechno ve skutečnosti dokážeme zvládnout a překonat. Prostě se jen nedokážeme dobrovolně přinutit zvládnout překážky tehdy, kdy je zvládat máme. Ale opakovaně si je necháváme „přerůst přes hlavu“.
Kolektivní vina nebo opatrnost?
Hodně geopolitických komentátorů jako by stále věřilo, že zároveň s odstraněním Putina skončí všechna ruská agresivita.
Fašisté nám vzali vlajku
Když jsem se před nedávnem chystal na jednu společenskou akci, viděla mě má žena, jak si dávám do klopy saka špendlík s českou vlajkou. Říká mi: „Nemáš nějaký špendlík, kde by byla i vlajka Evropské unie? Takhle vypadáš jako fašista.“
Proč se staví tak pomalu
Práce stavebních úřadů a samotný průběh stavebního řízení jsou čím dál složitější a rok od roku trvají delší dobu. Máme ve zvyku na to hodně (často oprávněně) nadávat a zpochybňovat smysl celé této byrokratické disciplíny. Stavební řízení má ale velký význam.
Příliš profesorská hra České národní banky?
Na konci loňského roku jsem v Hospodářských novinách kritizoval první zvyšování základní úrokové sazby Českou národní bankou.
Ne/dospělá společnost
Nedávno jsem byl na přednášce jednoho velmi vzdělaného člověka, který mluvil o dospívání dětí. Dospělost přitom definoval jako stav, kdy víme, na co máme nárok, a zároveň se nebojíme ozvat, když to nedostaneme.