Ačkoli v neděli ještě po třech hodinách od přerušení jízdy Uherského expesu z Pešti do Prahy kvůli zatarasení tratě spadlými kmeny nebyly agentury ani televize schopné přinést z místa situační záběry, přesto se je natočit podařilo.
Pandemie? Pchá, v březnu bude po ní. Ukrajina? Taky pchá! Je to jenom brnkačka na nervy. Kalousek ve VZP? Pchá do třetice. Všechno jsou to podružnosti oproti Schillerové s pávem.
Jistěže ano, odpovídá známé rčení, jímž obvykle charakterizujeme nečekané situace, do kterých se dostaneme. Mezi takové patří třeba horká chvilka, kdy po vystátí hodinové fronty na úřadě si musíte dát před okénkem otočku.
Ústřední zpravodajská služba Spojených států měla získat nezvratný důkaz, že prezident Putin po dobytí Kyjeva instaluje v zemi svého místodržitele s rozsáhlými pravomocemi.
Fialova vláda má za sebou pouhých pět týdnů existence, ale pochybovači se ke své nelibosti začínají smiřovat s tím, že je to kabinet splněných slibů. Nebo aspoň téměř splněných.
Pokud úplně normální člověk sleduje v posledních deseti dnech média, která sugestivně líčí ukrajinsko-ruské hranice jako sud prachu podobný tomu na Balkáně v roce 1914, a jenom už schází roznětka, jakou byl tehdy sarajevský atentát, musí být zděšen.
Česká televize, čerstvá nositelka anticeny Citron při udílení Trilobitů, a Český rozhlas, jehož nezávislost zaměstnanci ubránili znemožněním nástupu do funkce Jitce Obzinové, si svorně stěžují, že mají při financování své existence hluboko do kapsy.
V rozporu s chlácholením lídrů se bezpečnostní situace v zemi může přiostřovat. Fialův režim by si nemusel být jistý dnem ani hodinou. Už teď mu Stínová vláda citelně šlape na paty.
Ministr Válek se dostal do nezáviděníhodné situace. Ulpělo na něm podezření, že se možná dopustil nepravdy, když tvrdil, že (prakticky na hodinu) odvolal z funkce ředitele vinohradské nemocnice, neboť ten naopak říká, že už (těsně) předtím funkci složil sám.
Když se až na samém konci televizního interview zeptala moderátorka ministra zemědělství Nekuly, jestli je pravda, že premiér zavelel k široké „de -Agrofertizaci“ nejenom v hospodaření, ale i ve státní správě, odpovídal zprvu vyhýbavě, ale záhy přisvědčil.
Jana Farského doběhla neupřímnost k voličům. A po vyhrocení málem až ke koaliční roztržce mu nic jiného nezbývalo, než aby se mandátu vzdal, což také učinil.
Jedné z mála svých „nerobotických“ povinností (robotickou je podepisování zákonů) - jmenování nových soudců, přikládá prezident Zeman zřejmě menší váhu, než jmenování rektorů.
Premiér, momentálně v pozici vysokoškolského učitele s nepatrným „udržovacím“ úvazkem na brněnské univerzitě, se rozhlédl po učebně a studentům dychtivým po poznání sdělil, že úvodem kursu o základech politologie si povíme o jejím členění.
Pod vlivem dezinformačních webů a hovorů se sousedy nenakloněnými vládě, anebo z vystoupení opozičních politiků v televizi, mohli někteří názorově nevyhranění jedinci nabýt mylného dojmu, že lépe mělo být už teď. A přitom je snad hůř.
Ještěže aspoň prezident Zeman vyjádřil podporu našim olympionikům a odsoudil směšování sportu s politikou, jak to učinila vládní koalice politickým bojkotem. Papouškuje tak postoj některých mocností, že Čína je Západu dobrá akorát tak pro vývoz a dovoz zboží, protože tamní režim respektuje pouze práva obchodní a nikoli práva lidská.
Ospalé sobotní dopoledne v jedné z ulic moravské metropole se před desátou hodinou začalo měnit ve vroucí kotel. . Autobusy z celé republiky přivezly odboráře, aby před bydlištěm ministra Válka demonstrovali.
Po dvouhodinovém nechutném válcování zcela čistého předsedy Stanařů Víta Rakušana opozičními předáky ve Sněmovně kvůli přijímání sponzorských statisíců od údajně pochybných firem z Kypru, došlo k jedině možnému demokratickému řešení.
Měli bychom mít úpřímnou radost, že ve sněmovně se neočekávaně ukázalo. že i profesor Fiala je obyčejný člověk z masa a kostí, stejně jako jeho předchůdci Babiš, nebo třeba Rusnok, a nikoli se pohoršovat a moralizovat.
Nelze se divit, že zveřejnění dlouho tutlaného rozhodnutí poslance Farského dát Sněmovně dočasně sbohem, respektive nahradit neplodné žvanění studiem Poučení z federalistického vývoje Unie přímo na místě, kde koho „oslovilo.“
Lze doufat, že při obecném povědomí o smyslu ministryně Černochové pro laskavý humor, se jí uvedený titulek ani následující text nedotkne – tedy příliš.
Maďarský premiér Orbán si v posledních měsících navykl poslouchat předpůlnoční vysílání rozhlasového kanálu Svobodná čtyřka.
Ministr Válek vymyslel ojedinělé řešení, aby dostál svatosvatému slibu, že vláda ZMĚNY už nikdy lockdown nevyhlásí. Pro podezřelé z omikronu ustanovil pětidenní karanténu, kterou si některé důležité profese mohou „odkroutit“ v práci.
Motto: „Již dvanáctá odbila a lampa ještě svítila!“ V cizelování textu se premiér blížil k poslední straně ze čtyřiapadesáti, a docela se už těšil, jak si na gauči vedle pracovny na pár hodin zdřímne.
Když premiér ráno vstupoval hlavním vchodem do úřadu, všiml si, že na sloupech u dveří jsou tři žlutá písmena. Nikoli napsaná křídou, jak by se dalo v den Tří králů očekávat, ale sprejem.
Největší zápřah v celé vládě pociťuje ministr financí Stanjura. Poté, co mu premiér přeposlal už jím osobně proškrtaný seznam priorit od jednotlivých ministrů, má teď za úkol provést definitivní probírku.
Nejedny noviny přinesly články o nejfrekventovanějších slovech v posledním roce v médích, kdy bezkonkurenčně vede covid 19, ale i o novotvarech v češtině, které s tím souvisí, třeba pojem (anti)vaxer.
Chtělo by se zvolat po vzoru gymnasijních profesorů z pamětnických filmových veseloher poučující frázi, nikoli však ono jejich: „Už staří Římané", ale místopisně příhodněji: „Už staří Jeruzalémané!“
Není to tak, že se mýlil pouze Miloš Zeman v politice, a to natolik, že o tom napsal celou knihu. Mýlit se lze třeba i v pohledu na herecké výkony, o čemž svědčí následující nikoli kniha, ale několikařádková faksimile.
Ačkoli televize anoncovaly projev předsedy Senátu, který měl přednést v husákovském čase ve třináct hodin, zdálo se, že do kanálů se „vloudil“ Miloš Zeman.