Ještě nedávno jsem zde obdivoval překvapivě dobrý nástup Gordona Browna do funkce britského premiéra. Muž, kterému se nedávaly velké šance, zvládl několik krizových momentů, počínaje povodněmi a konče potížemi ve finančním sektoru. Z neslavné výchozí pozice nudného patrona a věčného stranického bafuňáře veřejnost přesvědčil, že právě on je starostlivým otcem rodiny a kmotrem britské identity.
Jsem nemehlo. Karikatura sportsmena. Přesto mne jedna disciplína přitahovala víc než ostatní. Mohl za to Alexandr Dumas. Jeho Tři mušketýři byli pro mne příkladem hrdinství, cti, lásky a šermířského umění. K popularitě mušketýrů přispěl i krásný francouzský film z dob mého mládí. Od té doby to zfilmovali znovu, ale není to už ono…
Zahraniční politika České republiky jde od porážky k porážce. Kredit klesl na minimum. Pryč jsou doby, kdy vystoupení Václava Havla sledoval světový tisk na čelních stránkách a anglicky spatra pronesený Zemanův projev nadchl ve společnosti amerického prezidenta. Dnes máme pověst exotů a potížistů, kteří nevědí, co chtějí, ale komplikují ostatním život.
Myslel jsem si, že se mi to zdálo. Byly tři hodiny ráno a hledal jsem záchytku. Vedlo mne tam přesvědčení poctivého politika, který ví, že před voliči nesmí nic tajit. Opil jsem se a hledal jsem instituci, která můj prohřešek spravedlivě zaznamená, změří a ráno se o tom dočtou dychtiví čtenáři Blesku, Aha a MfD. Alkoholem zmatená navigace však způsobila, že vratké kroky mne donesly zcela jinam.
Ze seriálu Jistě pane ministře známe postavu Sira Humphreyho, který je ve skutečnosti onou osobou, která řídí ministerstvo a vlastně celý stát. Jim Hacker jako modelový politik nad ním může občas vyhrát, ale obvykle vítězí Humphrey.
Myslel jsem, že jde o vtip. Pan Radek mne tu provokoval, abych napsal odpověď na dílo váženého kolegy. A paní Líný černý pes se s ním vsadila o celou uzenou kýtu, že to neudělám. Radek mi obratem nabídl půlku. Vtip je vtip a potřebuje repliku. No tak jsem to sepsal. A pak byla doopravdy ta šunka.
S panem Dr. Burešem kamarádi nejsme a asi nikdy nebudeme. Jsme každý jiný, žijeme jinde a setkáváme se výjimečně. Každý děláme něco jiného.
Jára Cimrman je veřejnosti znám jako skvělý fyzik, chemik, geograf, jazykozpytec, geolog, speleolog, vulkanolog, a dále jako vynikající pomolog, sociolog, antropolog, teatrolog, enolog, myrmekolog, politolog, etnograf, tachograf, mammograf a biograf. Z nedochovaného dopisu arcikněžny Erny Marie Lodoviky Agnes Speranzy von Humburg-Bukwitz též víme, že půvabné secesní dámy s lehkým ruměncem v tváři přiznávaly i Cimrmanovu neúnavnou vášeň k amatérské gynekologii. Netřeba hovořit o Cimrmanových úspěších. V nepřeberné řadě vědeckých oborů můžeme prostě shrnout, že Cimrman objevil Ameriku.