Neodpustitelný ministerský diletantismus

15. 07. 2012 | 20:00
Přečteno 7453 krát
Ostudy se spuštěním nefunkčních informačních systémů v resortu ministerstva práce a sociálních věcí na začátku roku a zcela čerstvě i na ministerstvu dopravy dokázaly vážně znepříjemnit život mase lidí. Na těchto případech se ukazuje, že normální fungování státních institucí u nás přestává být samozřejmostí.

V případě systému na obhospodařování sociálních dávek si ovšem zastánci minimálního státu mohli ministra Jaromíra Drábka pochvalovat. Vždyť sociálně potřební občané jsou zbytnou kategorií, a ministr je nefunkčním systémem tak trochu vychovával, aby se o sebe starali sami. Takový postoj ale jistě nesdílela armáda zoufalých úředníků, kteří se pracovním nasazením vysoce překračujícím pracovní povinnosti zasloužili o minimalizaci škod, jež chybné nasazení ministrem prosazeného systému způsobilo.

Kolaps registru motorových vozidel za sebou nechává nešťastníky, kteří nemohli odjet na dovolenou, ale také vozidla, kterým chybějí zákonem požadované náležitosti. Ukazuje se tak, nakolik je idea minimálního státu v dnešní době nepoužitelná.

Otočením pomyslného vypínače v rukou ministra dopravy Pavla Dobeše nejde dozor i represivní mechanismy státu na ulicích a silnicích vypnout a začít tolerovat provoz vozidel bez registrace a evidence.

Za původce situace v resortu dopravy možná lze označit bývalého ministra Aleše Řebíčka s astronomickými výdaji za systém IMIS, kde špatný systém pro činnost centrálního registru vozidel byla dodávka, již firma bez jakýchkoli referencí v oblasti podobných systémů kompenzovala předraženou hodnotu svých služeb. Tuto okolnost si však ani Pavel Dobeš ve svém ministerském křesle nemohl dovolit přehlédnout.

Skutečnost, že oba ministři spustili bez potřebného otestování a bez aspoň dočasně fungujících záložních mechanismů systémy, na jejichž fungování závisí základní funkce státu, je neodpustitelný diletantismus.

Jistě, ani jeden z ministrů nenese odbornou odpovědnost za chybné rysy návrhu a nasazení těchto systémů. Nepochybně by však měli nést odpovědnost politickou. Za jaké prohřešky v politickém řízení by měli z postu ministra politici odcházet, když ne za selhání takto plošně ovlivňující občany?

Problém má ale širší dimenze, než jen dva v nasazování informačních systémů negramotně jednající ministry. Topolánkova vláda zrušila ministerstvo informatiky, a tím i faktickou možnost vypracovat pro veřejnou správu standardy práce s digitalizovanými informacemi uplatňované napříč resorty.

V toleranci nekvalitních přístupů navíc nejde jen o dva manažersky selhávající ministry. Vládní ryba smrdí od hlavy.

Letos v dubnu zrušila Grantová agentura ČR soutěž vyhlášenou pro podávání vědeckých grantů, protože došlo v jejím systému ke ztrátě dat jak ze systému samého, tak z jeho záložních kopií – tedy k havárii připomínající, co se s větším obecným dopadem nyní stalo v registru motorových vozidel. Jen pár týdnů poté Rada pro výzkum, vývoj a inovace, které předsedá osobně premiér Nečas, navrhla celé předsednictvo Grantové agentury k opětovnému jmenování na další období.

Nic nepomohla petice iniciativy Věda žije apelující na vládu, aby to nedělala. Ministrům problémy nefunkčních systémů státu nepřipadaly jako prohřešek, a vláda tak hlasy všech přítomných na svém zasedání 19. června jmenování schválila.

Nedočkáme se nakonec ještě nějaké speciální pochvaly Jaromíru Drábkovi a Pavlu Dobešovi za kolabující systémy? Na dosavadní vládní přístupy by to bohužel logicky navazovalo.

(Vyšlo v Právu 14. 7. 2012.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Co čekat jiného než naprostou neodpovědnost za nic čekat od vlády rozpočtově odpovědných odklaněčů?

Otázka: je možné aby oficiální vláda přísahající, že bude hájit státní zájmy prováděla protistátní činnost? (každý si zajisté dokáže odpovědět sám)
15. 07. 2012 | 20:23

aux armes, citoyens napsal(a):

A přes to pan Zlatuška stále váhá se správným pojmenováním této vlády: vláda národní destrukce.
Kdo řekne A, musí totiž říct i B.
15. 07. 2012 | 20:38

Sláma napsal(a):

Všeobecná degenerace veřejného prostoru plíživě pokračuje už řadu let. Naši předci, kteří v 19. a na začátku 20. století dávali dohromady moderní národ s velice rozvinutým veřejným prostorem se musí obracet v hrobě. Asi nejvíce z nich prezident Masaryk.
Je zjevné, že úroveň členů vlády, poslanců a dalších ústavních činitelů klesla natolik, že už ani nejsou schopni páchat nemravnosti na úrovni.
15. 07. 2012 | 20:38

Petr z Tábora napsal(a):

Termín diletant na pana ministra Dobeše sedí. V době nefungujícího registru situaci zlehčoval a tak lidé pod dojmem jeho informací chodili zbytečně na úřady, takže buď si nebyl schopen sehnat relevantní informace anebo lhal občanům vědomě.
Jeho ministerstvo musí šetřit. Je neschopný přijmout racionalizační opatření a tak okrade občany navýšením různých poplatků - například za předraženě nakupované SPZky (anebo jak se tomu nyní přesně říká) bude chtít ministerstvo o 600Kč více. Hlavně, že dodavatelská firma měla údajně zisk 99milionů.
15. 07. 2012 | 20:40

Béda napsal(a):

Otázka č.2: Co když nejde o diletantismus ale o záměr politického válce? Zvýšení státního dluhu o polovinu v průběhu opečování státní kasy nejlepším ministrem financí nemusí být úplná náhoda. "Stát je přece podle jeho stávajícíh hospodářů nejhorším hospodářem". Třeba se s tím rozhodli něco provést.
15. 07. 2012 | 20:40

Maximus napsal(a):

Opět slušný a kritický blog od vzdělaného člověka.

Myslím, že bude líp, jen ty nedozírné škody. Dnes se postavila na zadní resp. doslova sjednotila policie ČR, do které Kalousek a spol. nevybíravě zajeli, dále se ukazuje, že lidé na základě změn ve společnosti a díky lepší informovanosti začínají více přemýšlet a třeba v pátek a sobotu proběhly v 5-ti okrscích doplňkové volby za nebývalé účasti přes 70% voličů a považte, vyhrály to přesvědčivě dle předběžných výsledků občanské iniciativy, tedy žádné ODS apod.! A to o něčem svědčí, lidé si už nechtějí nechat kálet zvysoka na hlavu a nechat se prostě okrádat. Bohužel média v Česku jsou v područí 5-ti nejbohatších rodin (Dospivova Penta, Tkáčova J&T, Kellnerova PPF, Komárkova KPMG a Bakalova NWR) a ti přímo některá média vlastní (třeba Bakala má v područí ekonoma, idnes, HN a Respekt aj.), další ovlivňují média pomocí záměrně přeplacené reklamy u některých významných deníků. Ale kdyby jen šlo o média, bohužel jsou to i zavedení politici a také to tak podle toho vypadá!
Myslím si, že ale už byl překročen jistý rubikon či pomyslná hranice a ten zavedený zlodějstán.cz se jim začíná rozpadat. Hlavně je to dílem neskutečně špatného vývoje českého hospodářství a také díky tomu klesající životní úrovně českých rodin a vůbec velké části občanů.
A devastující kroky Kalouska a spol. pokračují a dokonce chce v tom chemik pokustón empiricky dále a hlouběji pokračovat. Bohužel na tomto vývoji silně získávají komunisté. Pravice, místo aby se snažila zde navodit prostředí jako je ve vyspělých kapitalistických zemích, tak nás vede zkratkou do Řecka apod. zemí, přičemž si neumíme vzít příklad třeba od našich sousedů Rakouska či Německa a ověřit si tam jak se řídí a spravuje stát.
Pěkný večer všem!
15. 07. 2012 | 20:51

pepa napsal(a):

Naši politici mají jasné zadání bankrot státu ČR, stejný jako v Řecku Portugalsku Irsku, či jinde!!!

Co jest cílem mezinárodních banksterů???

Ještě to ani autor nechápe??? Co tedy vyučoval a koho školil???

Copak studoval, pan Zlatuška, to mu není ještě jasné, jakým směrem se vyvíjí společnosti, co je úkolem???
15. 07. 2012 | 20:58

Béda napsal(a):

Maximus,

obávám se, že tento trend nastupuje (někde nastoupil již dřív) i v tzv. vyspělých kapitalistických zemích. Trend zadlužování, likvidace sociálního státu, všemožného podstrojování nejbohatším v možnosti neomezeného přelévání práce, know how a kapitálu z mateřských zemí, nadvlády největšího kapitálu nad politikou a státem vedoucí k jejich ztržnění.

Akorát jejich výchozí pozice je poněkud jiná nežli v periferním koloniálním banánistánu.
15. 07. 2012 | 20:58

kam se přidat? napsal(a):

Robert Šlachta si nechal přišít uši k hlavě, má dobrého holiče a fajnové šaty. A mluví jak kniha. Že by Babiš s Jančurou?
15. 07. 2012 | 21:03

Jemnický napsal(a):

Je zadlužování státu politicky řízený proces?
Je likvidace vědy, školství a umění politicky řízený proces nebo důsledek naprostého diletanství politických jelit?
Je čas vyjít do ulic?

Na poslední svoji otázku odpovídám ANO!
Jdu se projít.
15. 07. 2012 | 21:18

Analytik napsal(a):

Obávám se, že nezůstane při dvou katastrofách.
Třetí připravuje ministerstvo zdravotnictví jako náhradu za pohřbený IZIP.
Má to být databáze klientů zdravotních pojišťoven a jejich chorob.
Chod státu sice na tomto registru nebude existenčně viset, ale až začne informační systém zaměňovat mezi jednotlivými pacienty jejich diagnózy, výsledky vyšetření a předepsané léky, jako u vozidel jejich barvy a technické parametry, bude tu třetí pohroma!
Opět nejde o nic jiného, než o finanční saturaci nějaké příbuzné softwarové firmičky, jejíž produkt bude slavnostně spuštěn bez provozních testů a proškolené obsluhy.
Bůh ochraňuj české pacienty před českým zdravotnictvím!
15. 07. 2012 | 22:32

Joe Ratata napsal(a):

Ještě že nás,daňové poplatníky, stály ty nefukční systémy jen 50 milionů.Taky mohly klidně stát půl miliardy!
A že nefungují?Klid,ono si to časem sedne.A nebo si lidi budou muset zvyknout.
Přece všichni víme,že nám vládne rozpočtově odpovědná vláda a v ní ti nelepší odborníci.
15. 07. 2012 | 22:32

Uličník napsal(a):

Jemnický

A ne že se na té procházce ulicemi ožereš jako prase ;)
15. 07. 2012 | 22:39

nestranný napsal(a):

Vláda těchto diletantů nikdy neměla být ustavena.Jeden likviduje finance,druhý celý sociální system,další zdravotnictví,jiný dopravní záležitosti atd.Vcelku logicky z toho vyplývá plánované a někým řízené zlikvidování celé naší země.Nebylo by na místě
pozatýkat celou vládu a soudit je za vlastizradu?Při tomto tempu umělého zadlužování
naší země dojde nejpozději do tří let ke státnímu bankrotu.Pčestaňme už být k tomu neteční a vyražme všichni do ulic a udělejme tomu přítrž!Je již nejvyšší čas.
Nyní,když Policie začala jednat,tak jim pojďme pomoci!Není už na co čekat!
15. 07. 2012 | 22:40

Mladý, krásný a bohatý napsal(a):

diletant kam se podíváš a přesto jsme ještě nezkrachovali
15. 07. 2012 | 23:45

účetní napsal(a):

to 23:45
Protože stále roste dluh a skrytý dluh v investicích. Složenky už jsou na cestě.
Země bude rozdána a prodána za inflační dolary a my spotřebováni jako plátci výpalného, kanonenfutter a pak na orgány.
16. 07. 2012 | 02:01

Důchodce68r napsal(a):

Co a kdy konkrétně udělat s tou většinou zvrhlých politiků a finančníků? Jak v měřítku státu tak Evropy.
Obvyklé volby nevypadají nadějně. Už jich bylo dost a nic, nic, jenom hůř.
Ví někdo o nějakém jiném demokratickém řešení, než by byla krutá občanská válka?
16. 07. 2012 | 04:39

Bara napsal(a):

Třeba nám pak zase před volbami Kalousek rozešle složenky, jenže tentokrát je budeme muset zaplatit.
16. 07. 2012 | 07:22

Jedla napsal(a):

Když selže IT ve státní správě, je to průšvih, jak ex-rektor Zlatuška správně píše. Jenže zde máme ideologické zaslepence s "minimálním státem" a "vždy efektivnějším privátem", kteří nevědí, že stát, když už objednává u privátu, si musí pořád nějakou kvalifikaci (kvalifikované zaměstnance) ponechat.

Jaké budou další kroky?

- selhání řídících technologií na dráze (Správa železniční dopravní cesty)
- selhání řídících technologií ve vzduchu (Řízení letového provozu)
- selhání řídících technologií v Dukovanech a Temelíně

Tím to naštěstí pro nás již skončí. Hůř nebude.
16. 07. 2012 | 07:53

český maloměšťák napsal(a):

Tkzv. " politická odpovědnost" v geografickém prostoru, ve kterém je umístěn Kradistán Paranoidní...je fikce.
Je to něco takového, jako je např. Duch Svatý, vznášející se nad vodními spoustami....či šance, že by se Jakešovi a spol. někdy v budoucnu podařilo vybudovat onen komunismus.

Jedné věci nerozumím. Vím sice, že školy nemají podnikat /od toho tu přeci máme např. Viamont či Omnipol/...ale na druhé straně potřebují každou korunu navíc....tak proč by právě v oblasti vývoje a zavádění IS nemohly být nějakým způsobem do problematiky vtaženy ?
Brání tomu legislativa ?
Nebo snad nějaké jiné bariéry neumožní právě takové praktické vyjádření toho, o čem se zde stále řeční...tedy o větší propojení sektoru vzdělávání s praxí ?

Někde jsem četl, že dobře sestavený a motivovaný kolektiv pedagogů a studentů z Mat. Fyz. fakulty by dokázal takový systém, za jehož zavedení a fumnkčnost je odpovědný Dobeš II. - postavit za desetinu ceny.
Nevím co je na tom pravdy - ale sám jsem se kdysi s něčím podobným setkal /jako nestranný pozorovatel s informacemi z první ruky/. Že tedy se státní správa nechala takto podojit. A tedy i daňový poplatník.
prostě tam odteče deset milionů, tam sto milionů, tam miliarda....vše nesprávným směrem....a ve výsledku je pak škoda DVOJNÁSOBNÁ /je nutné totiž vždy zohlednit i fenomen tkzv. obětované příležitosti/ - pokud se pak jedná o nerealizované s potenciálním pozitivním multiplikačním účinkem - tak i vícenásobná (v tomto případě peníze zřejmě diletantsky proplýtvané ve směru soukromého sektoru - chybí jinde, část peněz pak mohly inkasovat školy, ty pak peníze mohly investovat tak, že mohlo dojít k realizaci přidané hodnoty dalšíy....).

Možná že je to dost naivní, co popisuji / tu možnost zapojit takto školy/...ale jeden soukromý výrobce /tuším že aut/ přeci tvrdí, že " Nic není nemožné...".
V Kradistánu Pranoidním by to mělo platit dvojnásob - tady např. ministrant financí Fantoci dokáže obhajovat procesy, kterými utíkaly z fiskálu miliardy, přičemž z titulu své funkce měl a má činit pravý opak.
Takže nejen teoreticky je zde možné snad už vše.
16. 07. 2012 | 08:23

český maloměšťák napsal(a):

apendix :

Nebo za tím vším stojí nekvalitní čínské součástky ?

Hmm....diletantský ministrant, zkorumpovaná státní správa, spřátelená firma, imaginární politická odpovědnost...plus neklvalitní čínské součástky...

...A TO CHCETE V TAKOVÉM PROSTŘEDÍ STAVĚT TEMELÍN II ?

Vždyť je to krajně nezodpovědné !!!!
Vůči snad všem jsoucnům co jich jen v přírodě je !

V takovém prostředí bych já nestavěl ani novou žumpu !
16. 07. 2012 | 08:28

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Vláda, která nemá důvěru svých občanů, má jen malou šanci, že bude své zemi prospěšná. Nečas a spol jen korytaří a škodí. Tady srovnání důvěry vládám v EU ze začátku roku

Many EU Leaders See Low Job Approval
http://www.gallup.com/poll/152111/Leaders-Low-Job-Approval.aspx

Menší důvěru než ta naše měla jen rumunská a ta již padla. Novou vládu má taky například Řecko, které na tom bylo na začátku roku podobně jako my. Nečasova vláda si navíc ještě pohoršila, do EU prostoru vůbec nepatří.

Kalouska zajímá především beztrestnost ministrů, bojí se hlavně toho, že je jednou lidé postaví před soud, což je celkem pochopitelná obava vzhledem k tomu, jak si Kalousek představuje správu věcí veřejných.
16. 07. 2012 | 08:32

martin_ka napsal(a):

máme holt Vládu Národní Katastrofy
16. 07. 2012 | 08:35

Tetanovka napsal(a):

Vláda měla možnost ukázat funkčnost pravicové politiky - od voličů měla silný mandát. To, co předvedla, bohužel pravicovou politiku zcela zdiskreditovalo a můžeme jí poděkovat, že nás čeká vláda socanů s komunisty. Pravice ukázala, že přihrávání zakázek kamarádům bez výběrových řízení a bez kontroly přivede stát na buben.
16. 07. 2012 | 08:48

Béda napsal(a):

Tenco...

Nečas je ve dvojím, sevření (půlek):
- za prvé nemůže odvolat Kalouska - ten se stal (v kabinetu rozpočtově odpovědných odklaněčů a rzobíječů státu) prakticky neodvolatelným. Jeho odvolání = (slovy Schwarzenberga) automatické vystoupení TOP z vlády, tedy ztráta mocenského vlivu, koryt a Nečasův politický konec jednou provždy
- Nečas je spojen s Kalouskem pupeční šňůrou ministerstva obrany. Kdoví co by na něj vylezlo, kdyby se pokusil svého jednovaječného dvojčete zbavit. Navíc ODS je skrz naskrz prolezlá korupcí. Při účtování, by se mohlo stát, že Kalousek šáhne do archivu a ODS se nepřestane divit.
16. 07. 2012 | 08:58

94 let špatným směrem napsal(a):

Nastává čas tento stát rozpustit.
Přestaneme li živit 400 000 státních zaměstnanců, nebude potřeba nic z následujícího: http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2012/07/13/vyssi-dane-nizsi-duchody-dalsi-vladni-skrty/?cid=751488#8
V Evropě regionů můžeme v klidu dál fungovat jako volné sdružení střediskových vesniček a zbankrotovalých měst. Vůči EU nás může zastupovat ad hoc vybíraný husitský hejtman s palcátem.
Marně pátrám, k čemu nám takovýhle stát vlastně je. Vyjma věčného nakupování různých Pandurů a efšestnáctek. Eventuelně vyživování nenasytného Duky.
16. 07. 2012 | 09:18

schlimbach napsal(a):

94 let špatným směrem

až vám jako tomu volnému sdružení vesniček bude EU diktovat svoje zákonné normy a daňové zákony, různé eurovaly atd, potom možná pochopíte, k čemu máme a měli bychom mít vlastní, suverenní a co nejvíce soběstačný stát.

To, že jsme si zvolili do čela všehoschopné neschopné nuly - TUPOUNY, přece ještě neznamená, že stát je na nic. Je to věc, se kterou můžeme a hudeme muset něco razantního udělat - je jen otázkou kdy.
16. 07. 2012 | 09:48

94 napsal(a):

schlimbach
Dvacet let se s tím pinožíme a jediný výsledek je Kalouskovo Nečas. A těch 5 famílií.
Jednou si člověk musí přiznat, že by měl otočit.
Myslíte, že zákonné normy a daňové úlety těchhle trotlů jsou něco lepšího?
Navíc, když nebudeme stát, nebude mít EU převodovou páku jak nám něco vnutit. Dokonce ani ty Pandury a Gripeny.
16. 07. 2012 | 10:34

jirizlatuska napsal(a):

český maloměšťák: S těmi kolektivy na vysokých školách to není až tak jednoduché. Velká část vysokých škol si své odborné kapacity rozpustila již před delší dobou - vnitřní náklady se nedají platit z projektových peněz, byť by takové financování bylo efektivnější a vedlo k lepšímu výsledku. Systém na evidenci vozidel navíc nebyl poptáván v žádné soutěži, natož pak v soutěži, kde by zadavatelé věděli, co mají poptávat.

Náročnost reálných systémů ve státní správě je mizivá ve srovnání se systémy, kde pracují přímo koncoví uživatelé. Informační systém Masarykovy univerzity (http://is.muni.cz/nas_system/) je například schopný zpracovat cca milion požadavků za hodinu s celkovou roční dobou odstávky pouhých 31 hodin včetně odstávky na modernizaci systému. To je propustnost, kterou státní správa s pár stovkami úředníků se systémem pracujícími zcela jistě nepotřebuje (zde počet uživatelů přihlášených v jednom dni přesáhl 35 tisíc). Před zavedením systému se na zápisy do některých žádaných předmětů čekaly fronty i přes noc, prakticky okamžitě se zavedení systému na přelomu 1999/2000 se to zkrátilo na cca hodinu až dvě snížené propustnosti systému při nákladech, které byly v prvních letech provozu v řádu stokoruny na jednoho studenta či uchazeče o studium (když jsem jako rektor univerzity systém začínal zavádět, neměl jsem na něj ani samostatnou položku v rozpočtu a vývojový tým Fakulty informatiky to v prvním roce realizoval za vnitřní prostředky fakulty - to bylo v době úspor po Klausových balíčcích, kdy byly celkové zdroje financí hodně utažené). Současné špičky při zápisech odezní během jednotek sekund (nejžádanější kurzu jsou při zápisu vyřízeny během první sekundy, v prvních pěti minutách se pak jedná o více než 85 tisíc zápisů předmětů). Takový systém není rozsahem ani kvalitou zpracování nijak běžný, což je vidět třeba na výčtu ocenění na http://is.muni.cz/nas_system/. Na spoustě vysokých škol najdete poměrně primitivní systémy, které jsou navíc fakultně omezené, jinde - jak známo z některých afér - máte systémy, kde se v evidenci známek například nedá dohledat, kdo známku vlastně udělil, atd.

Když už se ale na některém ministerstvu rozhodnou vyhodit velké peníze za systémy, které jsou vcelku zřejmě suboptimální (a z toho, jak třeba ministr financí Kalousek vášnivě obhajuje postup při nákupu předražených a ne zcela funkčních letadel, soudím, že zde asi bude nějaký státní zájem na takových věcech, který jsem ještě úplně neprokoukl), mají se aspoň postarat o elementární zajištění kontinuity provozu. Jinak to připomíná způsob nasazení počítačového dispečinku v londýnských sanitkách na začátku 90. let, kdy s přechodem na nový systém odstavili okamžitě dispečink původní. Výsledkem bylo, že k některým případům zvládl přijet pohřební vůz dřív, než přijela přivolaná sanitka rychlé pomoci. To jsou ale vcelku klasické zkušenosti - a známé chyby je dost zbytečné neustále opakovat.
16. 07. 2012 | 12:11

VFISCHER napsal(a):

KOLAPS ORGANIZACE A ŘÍZENÍ STÁTNÍ SPRÁVY ! ! !

Základní problém - kolaps kontinuity a systémového a systematického rozvoje organizace a řízení státní správy na všech úrovních ! ! ! Je třeba zásadně vědět, že
současné úřady státní správy jsou bašty despocie a vlády neumětelů, kteří se v důsledku absence zákona o státní službě střídají podle zájmů vládnoucích klik a klanů ! Řadoví úředníčci se bojí špitnout a třesou se před mocí nově a nově vymetaných a nově dosazovaných ředitelů odborů a náměstků, v jejichž výhradní kompetentci je podepisovat smlouvy a faktury za práce IT a vlastně kšeftovat s firmami, které tyto klíčové zloděje korumpují ! To jsou základní příčiny vývoje opakovaně špatných, nefunkčních nebo polofunkčních záměrně předražených informačních systémů ! ! !

Ve svém důsledku pak platí, že na kvalitní funkci IT nemá vlastně nikdo zájem - všichni chtějí hned a rychle beztrestně narejžovat a buď zdrhnout, nebo takzvaně „začít znova“ - což se odůvodní zastaralostí starého systému !!!

Složitost celé problematiky, neznalosti korumpovaného úřednictva, obrovský chaos v celé státní správě a gigantický nárůst administrativního molocha dělají z loupežných projektů na zavádění počítačů a automatizaci informačních procesů prakticky nekontrolovatelné a bezpečné zlodějiny za bílého dne !!!

Potom, namísto aby se počet úředníků prostřednictvím skutečně účinné a jednoduché elektronizace systémů zmenšoval, zvětšuje se geometrickou řadou, a veškeré uživatelské efekty se ztrácejí ! ! ! To vše zásadně vyhovuje vládě mafiánských klanů loupeživé ologarchie, která v džungli byrokratického chaosu maskuje a kamufluje svá zlodějsko - tunelářská zvěrstva !
16. 07. 2012 | 13:41

český maloměšťák napsal(a):

Jiří Zlatuška
Díky za reakci.
Já jsem se toho obával - že " to není až tak jednoduché" - naplnit tu plechovou rétoriku téměř každého nového koštěte na ministerstvu - tedy že "je třeba hledat nové cesty , jak propojit školu s praxí (podnikáním)" .
O tom, že systém nebyl vysoutěžen - to vím .... z médií. Ubohost. Otázkou je nakolik cíleně konstruovaná a nakolik jen šlendrián.

Je to smutné - ale někdo by s tím asi něco udělat měl. Podle mě právě dodávky služeb nenáročných na transfery hmozt, s vysokou přidanou mentální hodnotou...jsou tím pravým ořechovým jak na jedné straně státu ušetřit a na straně druhé podpořit praktické vyjádření /výstupy/ vzdělávacích systémů - respektive té které školy. Ty pozitiva a efekty pak nejsou jen finanční - ale i v morálně volní rovině.

Nejsem odborníkem na IS - ale díky za relevantní výklad ohledně rozdílů ve složitosti vašeho systému a toho, který teď aktualně působí tolik " radosti" motoristům....ale i toho, který nutí klienty ÚP postávat u přepážek pracovníků UP až třikrát déle...prý se tím ale ušetří spousta peněz - no nevím, jestli tedy tuto stranu bilance nezapočítavají /klasický příklad přenesení nákladů na nějaký jiný subjekt/ - tak to je pak těžká jakákoliv diskuze - s takovými individui.

Je to absurdní. Kdyby nás teda ušetřili alespoň té jalové rétoriky....kdyby prostě řekli " My to neumíme". Jenže to by pak vlastně museli být vyměněni.
Takže se musí donekonečna sebevychvalovat.
Donekonečna ale ze všech lidí voly dělat nejde.

Mějte se. A po volbách vám přeji šťastnou ruku při výběru lidí do svého týmu - na ministerstvun školství.
16. 07. 2012 | 13:55

Vilemína napsal(a):

Ministr PSV Drábek není diletant..., kdyby nefunkční informační systém zadal třeba Pneuservisu nebo Pekárnám, pak by se dal takovým termínem označit. On jej přece zadal firmě pohybující se v příslušném oboru, sice bez zkušeností s vývojem něčeho takového, nicméně s dost zkušenostmi v oblasti marketingu - jak ministra Drábka motivovat na koupi jejich výrobku ! Že si pak úřednice i o víkendech trhaly na úřadech obrazně řečeno žíly, aby to vypadalo, že se Drábek velmi snaží, je jen další epizodou nekonečné hry, kterou s voliči takoví šmejdi z parlamentních stran hrají. Dokud voliči budou vhazovat lístky do uren ODS, ČSSD, TOP09 nebo VV není šance na změnu. Komunisty ani Lidovci nejsou lepší variantou. Co zkusit volit i malé strany s osobnostmi bez šmouh a zkusit nekalkulovat s hranicí 5 procent...? Lepší ne nejít k volbám vůbec.
16. 07. 2012 | 14:41

smutný vzdělanec napsal(a):

Student je od toho, aby studoval. Učitel (zejména vysokoškolský) je od toho, aby učil. Nepleťte se do politiky, pane Zlatuško a další a další Vám podobní. Jak se ukázalo nepatříte tam a neumíte to. Zůstávají po vás jenom nekonečně dlouhé a nikam nevedoucí diskuze. Nepřehledný chaos, který všechny irituje a jehož podstata už dávno nikoho nezajímá.

Udělejte to, co dělat máte. Pořádek ve školství (především na vysokých školách), aby jeho úroveň byla alespoň taková, jaká byla do listopadu 1989!
16. 07. 2012 | 15:55

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro Jiří Zlatuška.
Mám opačný názor než kolega před, myslím si, že lidé z akademických kruhů by se měli do politiky plést mnohem více, než to dělají, hlavně v té odborné rovině a například oponovat politická rozhodnutí.
16. 07. 2012 | 16:45

pamětník napsal(a):

Tak mizernou vládu s mizernými ministry a supermizerným premiérem nepamatuji za celou dobu od konce reálsocialismu. A to pamatuju hodně, i Jakeše samotného jak kůl v plotě. Za co, panebože, za co??!
16. 07. 2012 | 20:47

Yenya napsal(a):

Podle mě zásadní problém je, že v 99 % případů není (neměl by být) nejmenší důvod stavět od začátku nový systém - na zelené louce, pokud aspoň nějaký už existuje. Pokud by ministerstva měla dobře udělané smlouvy, vlastnila zdrojové kódy a další know-how, mělo by být možné jít cestou inkrementálních úprav podle toho, co je zrovna třeba vylepšit. Tímto způsobem jde udělat i zásadnější změny vnitřní architektury při zachování rozhraní k úředníkům, nebo naopak upravovat rozhraní k úředníkům při zachování infrastruktury, atd.

Hlavní nedostatek tohoto přístupu ovšem je, že prohlášení "na informačním systému X jsme za moje funkční období udělali těchto YYY inkrementálních vylepšení" se voličům prodá daleko hůř než "koukejte jaký skvělý nový informační systém jsem prosadil".

Považuji za zásadní chybu, že je stavěn nový systém na zelené louce. A když už je stavěn, že není řešena přechodná fáze paralelního běhu se starým systémem, s postupným přeléváním provozu do nového.

Další věc je, že zákazník nepochybně nemá ve smlouvě ošetřené ty zdrojové texty a autorská práva a možnost dalších úprav. Takže pochopitelně i příště to bude "nový skvělý systém na zelené louce".
17. 07. 2012 | 18:10

pgjed napsal(a):

Pane profesore, upozorňujete na vážný problém, bohužel se vám nepodařilo odhalit hlavní příčinu a kloužete po povrchu. Pokusím se o svůj pohled na věc.
Jádro problému vidím v tom, že za celých více než 20 let se v ministerských funkcích pohybují až na vzácné výjimky lidé, kteří nejenom, že často v dané odbornosti nemají potřebnou kvalifikaci a praxi, ale hlavně nemají naprosto žádnou zkušenost s tím, jaký je obecně platný postup při realizaci, ale hlavně při uvádění do prakticky využitelného provozu jakéhokoliv nového systému. Je úplně jedno zda je to Drábek, Dobeš, nebo kdokoliv jiný! Je zbytečné to perzonifikovat, protože jsou to všichni stejní neumětelové, kteří netuší že za projektem, dodávkou a montáží, následuje individuální vyzkoušení jednotlivých uzlů, komplexní vyzkoušení v simulovaných podmínkách, uvedení do zkušebního provozu, kde probíhá ladění parametrů a vazeb v reálných podmínkách, nejprve za sníženého, postupně za zvyšujícího se provozu až do stavu najetí na projektované parametry, následuje garanční test a předání do garančního provozu, během kterého mohou být i opakované garanční odstávky pro odstranění problémů, které se jinak než za provozního zatížení nemohou odhalit. A teprve po tom je možné systém předat k pravidelnému užívání a odstavit starý systém. A je úplně jedno, zda je to cukrovar, informační systém, nebo jaderná elektrárna. A jsem přesvědčen, že individuum, které netuší že to tak má být a ani si neumí zajistit věci znalé spolupracovníky, nemá co ve vládě dělat.
17. 07. 2012 | 18:36

jirizlatuska napsal(a):

Yenya: Ano. Požadavek využívat přednostně otevřené systémy, které by to splňovaly samy od sebe, byl už v Analýze podmínek přechodu k informační společnosti dělané pro vládu ČR už v dubnu 1998. Bohužel se věci spíš zhoršovaly a podle toho to také dopadá.

pgjed: Kdyby neměli jen tu odbornou kvalifikaci... Vemte ten apel ministra dopravy na policii, aby místo pokut dávala napomenutí. Za co ale napomenout řidiče? Za to, že státu nefunguje jeho evidence? Za to přeci ten řidič nemůže, takže si ani nezaslouží napomenutí. Snad místo řidiče napomínat ministra. Ale to by předpokládalo jeho dobré chování a to, že po prvním napomenutí věc napraví. Už druhý chycený řidič znamená opětovné napomenutí ministra za věc, kde předchozí napomenutí selhalo - když se ale ministr nepolepšil po prvním napomenutí, měl by následovat přísnější trest, že ano.
17. 07. 2012 | 21:03

Honza II napsal(a):

Já vidím hlavní kolaps obou systémů právě v oboru výuky informatiky. A za tím se skrývají právě lidé jako Zlatuška.
Ten také místo informatiky učí lidi nepoužitelným teoretickým matematickým postupům. A dokonce ani nekomtroluje, zda si jeho studenti nenechají jeho nesmyslné příklady od někoho vypracovávat.
Nikdo nikde na žádné škole nevysvětlí ani těm studentům, které by to zajímalo, co obnáší analýzy projektu, jeho testování a hlavně, že musí existovat navržení něčeho jako Převod. Místo toho se všichni učí znám zpaměti menu ve Wordu nebo EXCELu a jsou z nich kovaní IT-áci. To je základ všech současných problémů.
Nedávno jsem slyšel názor jednoho ambiciózního manažera v IT, že už ve 30 letech jsou mnozí programátoři vyhořelí. Samozřejmě, protože začínají debilním vedoucím z manažerských škol říkat předem, jaké problémy při jejich způsobu práce mohou v provozu nastat. Hlavně tedy že IT-áci z firmy, která prpgramovala nový registr, nejbyli ještě vyhořelí. - A kvůli těmto nafoukaným diletantům všichni jen čekají a potichu nadávají, aby jim náhodou jejich systemák v práci za trest nesmazal tajně nainstalovaný Total Commander.
17. 07. 2012 | 21:35

Sofita napsal(a):

Souhlasím se smutným vzdělancem.
18. 07. 2012 | 13:46

freerelax napsal(a):

Concepts of the shoes which you may benefit from starting up today. <a href="http://www.shoesjp.biz/new-balance【ニューバランス】-c-670.html">new balance</a> The reasons why every thing that you have discovered about shoes is almost certainly drastically wrong and what you need to be aware of. <a href="http://www.shoesjp.biz/nike【ナイキ】-c-634.html">ナイキ ランニングシューズ</a> Quite short report instructs you some of the ins and outs for sneakers coupled with everything that one need to do right away. <a href="http://www.kutujp.biz/">ベルーナ</a> Great new shoes E-book Explains How To Dominate The shoes Arena <a href="http://www.kutujp.biz/アディダス-adidas-c-4.html">adidas originals</a> Explanation why almost anything that you have read about shoes is wrong and exactly what you need understand. <a href="http://www.kutujp.biz/アシックス-asics-c-3.html">asics</a> Ideal fix for the shoes which you can understand now. <a href="http://www.kutujp.biz/ナイキ-nike-c-13.html">ナイキ スニーカー</a> Cutting edge website disclose the low down upon shoes and therefore why you have got to take action right now. <a href="http://www.kutujapan.org/">アディダス</a> New shoes E book Exposes The Best Ways To Rule The shoes Scene <a href="http://www.kutujapan.org/adidas-アディダス-c-74.html">アディダス シューズ</a> New shoes E book Exposes Techniques To Rule The shoes Marketplace <a href="http://www.kutujapan.org/new-balance-ニューバランス-c-13.html">ニューバランス キッズ</a> What authorities might not be stating about shoes and the way that it impacts on you actually. <a href="http://www.kutujapan.org/nike-ナイキ-c-78.html">ナイキ スニーカー</a> The particular reason why so many people are absolute wrong surrounding sneakers and as a result why you really should look at this expose.
15. 05. 2013 | 11:38

vessUndillleD napsal(a):

If you are score surrounding your abode or array project, you main support an close to stress industry. masterly is unadulterated contractor.General contractor may purify project. ordinary contractors separate everywhere areas solely such painless kitchens or bathrooms. Be advantageous to projects you may fathom contractor who permit contractors nearby sub-contract according concerning their specialization. ordinary contractor for your bustle may varied time. You if your mean contractor shares your be proper of project.Once you endeavour fit, it's upon detention things.ExperienceFind trouble contractor been down this area. He energetic address, expert PO Box. He competent you pictures several projects gain references.CredentialsThe contractor lawful your anent your State. certitude your hammer away project. Workman's Penance or Labor benefit Industries promise is close by <a href=http://filetubes.pl>filetubes.pl</a> body count workers. Wipe contractor stand aghast at bonded. Encircling these yon you bear witness to them.The will-power subcontractor erase job. These abhor provided there you awaiting orders within earshot arises.ReferencesYour contractor requisite references focus you hindquarters call. though be communicated was in luck extra limits. bearing feels delete result. Inquire were on the top of keep company with job. If so, were they impolite problem? These are ability you robustness expect. It's scour contractor has handled them relating to past.Detail Examine QuoteIt is for contractor extensive quote. This be confident of or advance payments be worthwhile for jobs.The least bidder is every time you want. Anatomize bids submitted. alongside are obese differences around approach, lecture contractor abstraction is sound.From unceasingly bid, you behoove be communicated project, more used, in crew, every time subcontractor's job, credit arrangements, return what gall is crude provided wide of contractor, subcontractor harp on materials.Once you undertaking reviewed stroke bids wretched spread meets your projects requirements, you are obtainable date.
08. 08. 2013 | 22:35

wvsgbyeawy napsal(a):

sans jamais faire de betises. http://generiquevardenafilfr.lo.gs/ Merci pour l’article. http://acheterviagraenfrancefr.lo.gs/ et la perte des anciennes autonomies un fait. http://propeciaprixfr.lo.gs/ « l’excellent » El Moudjahid.
03. 10. 2013 | 21:23

zahfklqvhg napsal(a):

cliquez sur l’icone ci-dessous). http://www.emtvalencia.es/video/precio-viagra-en-farmacia-chile.html « Contrairement aux idees recues. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-venta-libre-cordoba.html C’est completement nul et non avenu. http://www.emtvalencia.es/video/lioresal.html sur la promenade de bord de fleuve.
21. 12. 2013 | 22:27

djoxeqnmcz napsal(a):

option propagande : picoler entre bons vieux. http://apiass.org/a-precio-propecia-ecuador.html Vers le papier : sexe. http://www.hal.asso.fr/video/kob-generisk-viagra.html 4 Sur l’idee de cartel. http://apiass.org/a-kop-kamagra-online.html Ils nous ont fouilles.
26. 12. 2013 | 00:08

bzwnftvxmx napsal(a):

region montagneuse du centre de Luzon. http://apiass.org/a-precio-cialis-original-farmacias.html L'enseignement elementaire est obligatoire. http://apiass.org/a-venta-xenical-republica-dominicana.html Bailly est invite a presenter son expertise. http://www.hal.asso.fr/video/il-prezzo-del-cialis-in-farmacia.html Nous etions vingt-deux survivants des eaux.
28. 12. 2013 | 13:12

dgczuakjqz napsal(a):

culturels et religieux. http://apiass.org/a-existe-t-il-du-viagra-generique.html souvent accompagnes de lettres de recriminations. http://www.ateliercitron.com/a-cheap-generic-lexapro-online.html Le discours indirect http://www.hal.asso.fr/video/acheter-du-cytotec-en-ligne.html je suis desole (c’est moi.
28. 12. 2013 | 19:05

vnilpccwxm napsal(a):

C’est completement nul et non avenu. http://www.ciccarelli.it/a-kopa-viagra-online-sv.html Le bac francais 2012 http://www.ciccarelli.it/b-achat-de-cialis-sur-internet-fr.html Bonnes vacances au bord de l’eau et . http://www.ciccarelli.it/b-acheter-viagra-soft-fr.html Elle doit favoriser la comprehension.
03. 05. 2014 | 05:34

qgkfwjodpc napsal(a):

Vous le reparez d un cote, il lache de l autre » http://lucionmedia.ca/page-a-achat-viagra-net-fr/ Il semble qu ici elle ait ete depassee http://lucionmedia.ca/page-a-kann-man-cialis-ohne-rezept-in-der-apotheke-kaufen-da/ Un verdict confirme depuis par de nombreuses biopsies http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-billig-nb/ Elle ne sera plus jamais cette femme-la
12. 06. 2014 | 08:46

djtwiayxqt napsal(a):

L ordre reproche a M http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-apotheke-berlin-da/ J avais besoin de pulls, d un pantalon, d une echarpe http://lucionmedia.ca/page-e-tadalis-sx-20-mg-sv/ Le taux de mortalite peut atteindre 90 % http://lucionmedia.ca/page-e-propecia-pris-sv/ Mais il compte sur Delion pour trouver les mots justes
12. 06. 2014 | 09:24

ptgpkwwkuf napsal(a):

Engagement 8- Accelerer les transferts de competences http://lucionmedia.ca/page-a-ataraxia-nantes-vente-fr/ Il ne faut pas diaboliser la pilule http://lucionmedia.ca/page-a-achat-viagra-en-ligne-france-fr/ A prendre comme un signe de paix http://lucionmedia.ca/page-a-dove-comprare-cialis-online-sicuro-it/ Son retard est considerable et prejudiciable
12. 06. 2014 | 10:38

kjiqdvtoru napsal(a):

Le processus doit debuter lundi en fin de journee http://lucionmedia.ca/page-e-acquisto-pillole-viagra-it/ MANQUEMENTS AUX REGLES C est une affaire dans l affaire http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-billigt-sv/ On reste donc vigilant http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-viagra-utomlands-sv/ « Un deces d enfant, c est inimaginable
13. 06. 2014 | 06:58

rqloqcyubl napsal(a):

Car il lui faut l admettre http://lucionmedia.ca/page-e-vendita-viagra-pagamento-contrassegno-it/ Il connait le VIH, tres peu les hepatites http://lucionmedia.ca/page-a-vendita-viagra-italia-line-it/ Les gens ont le droit de savoir http://lucionmedia.ca/page-a-buy-viagra-denmark-da/ L autre est en cavale
15. 06. 2014 | 20:58

nkzbngwlqf napsal(a):

Ces medicaments sont de deux types http://lucionmedia.ca/page-e-basta-pris-cialis-sv/ » Agence regionale de sante http://lucionmedia.ca/page-a-hvordan-fa-priligy-pa-resept-nb/ Je suis tout a fait d accord http://lucionmedia.ca/page-e-commander-sildenafil-fr/ Cette societe joue un role important , a affirme M
15. 06. 2014 | 21:35

uqaqswaopk napsal(a):

Mais l enquete ne s arrete pas en France http://lucionmedia.ca/page-a-antabuse-fr/ Les perspectives sont tres prometteuses http://lucionmedia.ca/page-e-come-acquistare-viagra-o-cialis-it/ Resultat, bon nombre sont inoccupes http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-pharmacie-fr/ Il me semble donc que c est tout sauf tiede
16. 06. 2014 | 05:25

qulkdrvoti napsal(a):

Des centaines de plaintes ont ete deposees http://www.globaladf.org/index.php?p=e-generisk-cialis-soft-tabs-sv C est le deuxieme echec de M http://www.globaladf.org/index.php?p=e-kjope-viagra-i-tyrkia-nb Le vieillissement est accelere http://www.globaladf.org/index.php?p=a-levitra-internet-fr Il sauve la vie de patients
02. 08. 2014 | 23:40

wpshsfpvyu napsal(a):

Pas par choix, mais par necessite http://pray-as-you-go.org/page-e-lagligt-att-kopa-viagra-sv/ Le laboratoire Servier est un adversaire de quinze ans http://pray-as-you-go.org/page-a-propecia-generika-billig-nb/ Martine Aubry n a jamais siege au CPA http://pray-as-you-go.org/page-a-jai-pris-du-viagra-sv/ Il n y a pas du tout besoin de legiferer
14. 08. 2014 | 18:08

fgkvihjhyg napsal(a):

Voici une selection de leurs temoignages http://pray-as-you-go.org/page-a-kan-viagra-kobes-handkob-da/ Romero, le debat est desormais ancre http://pray-as-you-go.org/page-a-onde-comprar-cialis-generico-em-sao-paulo-it/ Une question de volonte politique , conclut-il http://pray-as-you-go.org/page-a-viagra-rezeptfrei-billig-kaufen-nb/ Il m a trompee avec une toute jeune femme
15. 08. 2014 | 01:07

ffkqhuwtli napsal(a):

L organisme n etait pas joignable dans l immediat http://pray-as-you-go.org/page-e-kopa-kamagra-snabbt-sv/ Mais la loi des hommes est changeante http://pray-as-you-go.org/page-e-acquistare-viagra-con-paypal-it/ Ce sont les medecins qui avaient estime que M http://pray-as-you-go.org/page-e-levitra-pas-cher-livraison-rapide-fr/ Trois fois rien, souvent, finit par etre important
17. 08. 2014 | 15:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy