Bez otevřených výběrových řízení chybí i prestiž univerzit

30. 08. 2012 | 22:00
Přečteno 5939 krát
Ze zprávy o nástupu Michala Pohanky na post přednosty Sexuologického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy („Přeběhlík“ Michal Pohanka bude šéfovat Sexuologickému ústavu, MFDnes, 21. 8.) mohl neznalý čtenář usoudit, že výběr nového šéfa ústavu působí sice na první zdání podezřele, ale ve skutečnosti, že je vše v nejlepším pořádku. Do čela prestižní vysokoškolské instituce přichází vítěz vypsaného výběrového řízení. Nejednalo se o žádnou protekci, kterou by utrpěli jiní lepší uchazeči, protože byl jediným, kdo se o místo ucházel. Kritéria byla velmi přísná, podle Pohankových slov jsou v Česku jen dva lidé, kteří by je splnili. Přesto je ve zprávě o tomto jmenování obsaženo to nejpodstatnější, čím trpí kvalita českých vysokých škol a standardy na nich ve srovnání se světem.

Základní nutností kvalitních vysokých škol je otevření výběrových řízení uchazečům ze zahraničí. Jsou-li univerzity špičkovými pracovišti pečujícími o rozvoj lidského vědění, je absurdní si nalhávat, že mohou být prestižními a uznávanými institucemi, ale výběrová řízení vypisovat jen tak, že jsou vypisovaná jen v Česku a možní uchazeči jsou poměřováni jen nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, které v Česku máme.

Jako losovačka

Tvrdí-li se o nějakém univerzitním pracovišti, že jedním ze tří nejvýznamnějších pracovišť ve světě, je to v přímém rozporu se skutečností, že pro výběr přednosty nebylo vypsáno mezinárodní výběrové řízení. Výběr Michala Pohanky do čela takového ústavu připomíná „výběry“ typu karlovarské losovačky. Výběry formálně jakoby správné, ale jinak na první pohled manipulované a zralé k nekompromisnímu zrušení.

Od července letošního roku by navíc měly všechny české vysoké školy, které se chtějí poměřovat se standardem evropských vysokých škol, vypisovat a zveřejňovat svá výběrová řízení výhradně jako otevřená a mezinárodně inzerovaná a brát to jako věc zcela samozřejmé zásady. Evropská univerzitní asociace (EUA), jíž jsou všechny významnější české univerzity členem, podepsala 17. července 2012 memorandum mezi Evropskou komisí a EUA, ve kterém se zavázala v rámci podpory kvality univerzitního výzkumu prosazovat otevření všech výběrových řízení pro začínající i uznávané akademické pracovníky uchazečům ze zahraničí a uveřejňování všech vypsaných výběrových řízení na evropském portálu EURAXESS.

Chceme-li hovořit o kvalitě nebo prestiži našich univerzit, mělo by být dodržování této mezinárodní otevřenosti základní podmínkou, bez které o slušné vysoké škole nemůže ani náznakem uvažovat. Vysoké školy, kde lidé podobní Pohankovi uspívají ve výběrových řízeních s poukazem na omezený počet tuzemských pracovníků, kteří splní požadovaná kritéria, jakoby samy o sobě vyhlašovaly, že jsou školami druhé či třetí kategorie, pro které jsou otevřené a mezinárodními nároky poměřované podmínky přijímání akademických a vědeckých pracovníků příliš vysoce postaveným ideálem, se kterým se nemohou a ani nechtějí poměřovat. V této věci nepotřebuje české vysoké školství žádný nový zákon, stačilo by přestat si na našich univerzitách lhát si do vlastní kapsy a začít dodržovat standardy, které by alespoň univerzity, které jsou členy EUA, měly brát jako samozřejmost.

Ministerstvo školství by tomu mohlo jednoduše pomoci. K systému všemožných umělých kvalitativních parametrů zavést jednoduchou zásadu: Vysoká škola, na které dojde k tomu, že se některé z míst obsadí bez mezinárodně vyspaného a vyhlášeného výběrového řízení, ztrácí nárok na jakékoli financování nad minimum stanovené základním normativem. Odepřeny by jí měly být jakékoli peníze ze státního rozpočtu, které jsou založeny na ukazatelích „kvality“. Taková změna by vnitřní poměry na našich vysokých školách a jejich kvalitu postrčila směrem k mezinárodní kvalitě mnohem víc, než všechny „reformy“, o kterých se dosud mluvilo.

(Vyšlo v MFDnes 24. 8. 2012)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marek Kobera napsal(a):

Správně, tleskám. To je cesta, jak se Sexuologický ústav dostane ze 3. místa na světě dočista na první. Doufám, že by jeho přednostovi vyměřili plat přesně podle tabulek, aby to mohl případně brát i jako charitu pro rozvojové země.
30. 08. 2012 | 22:19

Eleshar napsal(a):

"Kritéria byla velmi přísná, podle Pohankových slov jsou v Česku jen dva lidé, kteří by je splnili."

Aha, takže řízení mohlo být velmi snadno zmanipulovatelné a podmínky mohly být šité na míru konkrétnímu uchazeči. Jako neznalému čtenáři mi tedy rozhodně nepřipadá, že je všechno v pořádku. Pochopitelně indicií už je jen to, že se zúčastnil jediný uchazeč.
Vtipné, také jsem se začátkem června účastnil čerstvě vypsaného výběrka na místo do jedné "prestižní státní instituce" s nástupem od 1. 9. (téměř za 3 měsíce), kde jsme požadavky splňoval prakticky do písmene a ještě s lehkým bonusem. Velmi rychle jsem byl ale informován, že místo už je obsazeno ]:-)
30. 08. 2012 | 22:24

umění některým nepodat ruku napsal(a):

Paní režisérka Třeštíková se pozvracela, když jí pandrhola Topolánek chtěl vnutit Pohankova spolupřeběhlíka Melčáka za náměstka.
A sekla ministrováním.

Mezi sexuology se taková útlocitnost nenosí.
Z čehož plyne:
a) pro morálně zdravý život je třeba se zdaleka vyhnout sexuologům
b) paní Třeštíková je jediný politik, kvůli kterému se někdy budu namáhat chodit k volbám
30. 08. 2012 | 22:34

Pazout napsal(a):

ja momentalne pusobim na vysoke skole v zahranici (taky v oboru mediciny). A je naprosto nemyslitelne, ze jakekoliv misto na univerzite by dostal kdokoliv, kdo za sebou nema pestrou publikacni cinnost. Myslim tim mista jako lekar, prednosta kliniky, kde jde o odbornost, ne mista ekonomickych namestku. Zajimala by mne publikacni cinnost pana Pohanky v zahranicnich casopisech, kdyz je to takovy odbornik, ze v republice neni jineho.
U nas je to tragedie. Pohanka nema na univerzite co delat, stejne jako Klaus se nikdy nemel stat profesorem. O pravech v Plzni radeji ani nemluvim, lihniste mafie pro produkci otitulovanych kandidatu do vysokych funkci ve statni sprave, v soudech a u policie.
30. 08. 2012 | 22:45

Dlouhé Bidlo napsal(a):

Známý slávistický chuligán Tomáš Syrovátka v MFD píše, že Rath s krabicí od Pancové měl namířeno k Pohankovi.

Aby mu změřil tlak, jak Pohanka vypověděl.
Z toho vyplývá, že špičkový světový sexuolog neumí suchým zipem stáhnout manžetu a zmáčknout tlačítko.
Všechno ostatní včetně přenosu do programu vyhodnocujího v počítači cyklus měření dělá černá krabička za 3500,- káče sama. Doktorovi pak přinesete vytištěné grafy.
Všichni, kdo mají potíže s tlakem to zvládají, jen Pohanka ne.
K němu musí Dr. Rath s krabicí.

Melčák údajně za své pohostinské vystoupení pro ODS inkasoval 10M. Vpodstatě laciný člověk.
Ale dostal k tomu navrch místo na ministerstvu (jiné, než na které ho nevzala Třeštíková, na jiném ministerstvu; je univerzální).
Pohanka ovšem dostal jistě mnohem prestižnější místo přednosty ústavu na I. LFUK.
Jen aby si hoši nezačli závidět, to by to s Rychlými šípy vzalo překotný konec.
30. 08. 2012 | 23:01

Občan napsal(a):

Jen se optám, protože o struktuře fakultních klinik nic nevím.
Přednosta ústavu lékařské fakulty je totéž jako universitní vědecký a/nebo akademický pracovník?

Děkuji

Ad Pohanka:

Docela by mě zajímalo kdy a kde si uhnal toho docenta.
Protože v letech 1993 (tedy od promoce) -2000 působil jako lékař ve Fakultní nemocnici Brno (max. sekundář, protože ještě nemohl mít atestaci).
2000-2002 úřadoval na MZd (prvního náměstek ministra)
2002 ředitel FN u sv. Anny v Brně.
2005-2006 opět krystalický ouřada (1. náměstek pro řízení úřadu MZd).
2006-2008 poslanec
2008 - návrat do zdravotnictví

Jak vlastně skončil ten megalomanský trapas s údajnou spoluprací FN Brno a kliniky Mayo?
30. 08. 2012 | 23:16

sexuolog napsal(a):

Pana Pohanku znám pouze s politiky a to se všemi aferami, se kterými je spojen. Ovšem při porovnání scientometrických charakteristik pan profesor (Zlatuška) s panem docentem (Pohanka) prohrává. Počet článků v impaktovaných časopisech je podle WoS u obou stejný - 7 (u prof. Zlatušky ovšem všechny před rokem 2000). Co se týče citovanosti, tak tam je skóre 94 ku 32 ve prospěch pana docenta. Poznámku k Sexulogickému ústavu. Je možné, že se jedná o světové pracoviště, ale slovo ústav v názvu může být pro někoho zavádějící. Jedná se o poměrně malé pracoviště, kde působí šest lékařů (1 docent a 1 profesor) laborantka, zdravotní sestra a sekretářka. Takže z toho Pohankova šéfování nedělejme takovou aféru.
Ještě k vlastnímu obsahu článku. Hurá akce plošného zavedení tzv. otevřených výběrových řízení narazí na řadu problémů. Kdo nabídne na stovky, či spíše tisíce konkurzovaných míst evropské platy? Jak se vypořádat s jazykovou bariérou - většina oborů na našich VŠ je akreditována s českým vyučovacím jazyce. Např. sexuologický ústav samozřejmě léčí pacienty. Bude s nimi jeden z lékařů hovořit anglicky? atd. atd. Je to běh na ještě dlouhou trať.
30. 08. 2012 | 23:38

Pazout napsal(a):

Sexuologu:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1528-1167.2006.00851.x/abstract
to ma byt ten vyzkum na urovni? Posbiraji par pacientu, zmeri jim hormony v krvi, daji dotaznik a maji publikovany clanek. To asi nebude prilis obtizny obor, ze?
31. 08. 2012 | 00:28

wiki napsal(a):

Pazout napsal(a): Zajimala by mne publikacni cinnost pana Pohanky v zahranicnich casopisech, kdyz je to takovy odbornik, ze v republice neni jineho.

http://www.muni.cz/people/24029/publications
31. 08. 2012 | 08:18

wiki napsal(a):

Občan napsal(a): Jak vlastně skončil ten megalomanský trapas s údajnou spoluprací FN Brno a kliniky Mayo?

http://www.fnusa-icrc.org/cs/faq/
31. 08. 2012 | 08:22

wiki napsal(a):

Občan napsal(a): Ad Pohanka: Docela by mě zajímalo kdy a kde si uhnal toho docenta.

MUDr. Michal Pohanaka, Ph.D. UK 1. lékařská Sexuologie 14.6.2005 1.10.2007

http://www.msmt.cz/file/23848
31. 08. 2012 | 08:27

Občan napsal(a):

To wiki:

Dík za info.
Takže zase jeden ze všehoschopných, jejichž den má minimálně 48 hodin. Protože přesně v té době řídil ministerstvo a poslancoval - což BY MĚLA BÝT oboje práce na plný úvazek...
31. 08. 2012 | 09:30

wiki napsal(a):

Občan : V době, kdy jeden habilitaci podává, už má ale obvykle všechno "odpracováno" ;-), a formálně ho v období mezi zahájením a ukončením řízení čekají již jen 2 přednášky. Na habilitaci už v té době "pracují" jiní = členové komise a oponenti.
31. 08. 2012 | 09:44

jogín napsal(a):

Mezinárodní soutěž na univerzitní posty je nesmysl. Za zdejší platy na ně nikdo nenastoupí, uchazeči se mohou rekrutovat nejvýš z Afganistánu. A zcela nesrovnatelné je i financování vědecké činnosti, což je v případě rekrutování významných odborníků zásadní.
31. 08. 2012 | 10:13

Pazout napsal(a):

wiki: kdyz se podivam na tu jeho publikacni cinnost, tak temer na zadnem clanku nestoji jako hlavni autor (tj. autor clanku jehoz jmeno je na prvnim miste). Vetsinou jsou to koautorstvi. Dokazu si docela dobre predstavit, ze treba reditel nemocnice (oddany modre strane) zatlaci na primare, a Pohanka bude stat jako koautor na clanku, aniz by ve skutecnem vyzkumuu musel hnout prstem. Klidne i clanky kde ma hlavni autorstvi mohl ve skutecnosti napsat nekdo jiny. Vetsinou to i na zahranicnich univerzitach byva tak, ze vetsinu tvrde prace na clanku oddedrou Ph.D. studenti, diplomanti a nekteri dalsi uz se jen vezou tim, ze clanek zastituji svou autoritou, aniz by nejak moc hnuli prstem. Sam vedu delam, sam jsem par clanku publikoval (jako hlavni autor) a vim kolik moc casu to stoji, jak narocne je to je. Pravda je taky to, ze v mem oboru jsou ty clanky trochu vedectejsi nez v te sexuologii (sebrat krev a vyhodnotit dotaznik opravdu zadna veda neni). Nejsem presvedceny, ze Pohanka je nejaky odbornik. Mam a pravdepodobne budu mit toho cloveka zafixovaneho jako clena modre mafie (ODS), o jehoz odbornych kompetencich a opravnenosti jeho titulu budu mit pochybnosti. Proste jen z toho titulu, ze si nedokazu predstavit, jak muze full-time politik soucasne delat full-time vedu. Navic kdyz k tomu vezmu ze se nechal zkorumpovat pri shozeni vlady, tak mam pocit ze ten clovek je nadosrmti tak uspineny, ze lekarsky obec by se ho mela sama zreknout.
31. 08. 2012 | 10:52

sexuolog napsal(a):

To Pazout. Tak takové mám nejraději: vědu dělám pouze já (můj obor), všichni ostatní jsou pavědci a břídilové...
31. 08. 2012 | 11:20

Pazout napsal(a):

sexuolog: nemusi se vam to libit, ale skutecne existuji obory, ktere jsou vedectejsi a obory ktere jsou mene vedecke. Sam jiste uznate, ze je rozdil mezi vedeckym clankem ve fyzice vysokych energii a vedeckym clankem v ekonomii, politologii nebo pravu (pricemz ja ty tri poslene jmenovane neberu jako seriozni vedy). No a v medicine je to taky tak. Je rozdil mezi slozitym clankem na zobrazovani mozku (napri DTI - diffusion tensor imaging) a clankem kde se vezme krev a vyhodnoti dotaznik. To s prominutim dokaze i cvicena opice. No a kdyz jsem si prolitl tem seznam publikaci z MUNI, tak temer vsechny clanky tam byly prave takove. Buddte si jisty, ze publikovat clanek v oblasti pocitu, matematiky a podobnych ved je podstatne obtiznejsi a vyzaduje to mnohem vetsi skill nez odebrat krev a vyhodnotit dotaznik. To je akorat takove hrani si na vedu, aby par lidi melo pocit, ze mohou byt docenty. Fyzik Richard Feynman rikal takovym vedam Cargo Cult Science
31. 08. 2012 | 11:42

Arnie napsal(a):

Tentokrát docela zajímavá debata.
Dělám technický obor, výzkum, nicméně názor pana Pažouta je mně velmi blízký a naprosto s ním souhlasím.
31. 08. 2012 | 11:43

Enkidu napsal(a):

Zájem o posty na 1.LF je třeba vidět v širším kontextu, po přeměně nemocnice na Karláku na univerzitní bude jistě v plánu restrukturalizace pracovišť a zbavení se lukrativních pozemků v centru Prahy (o to se koneckonců pokouší Jurásková již dlouho a dosud to kvůli univerzitě nešlo). No, a do pozic, které rozhodují o prodeji lze nominovat pouze členy akademické obce. Proto ten zájem, v poslední době byli do 1LF přijati nebo znovupřijati kromě Pohanky i Bém (klinika Adiktologie), Šťastný, Horák (z VZP), Schlanger (všichni ústav veřejného zdravotnictví). Něco se asi chystá, (kromě várky PhD titulů :-)
31. 08. 2012 | 11:50

Pazout napsal(a):

NO jo, Enkidu, toto je tak depresivni. I zdravotnictvi u nas ovlada politicka mafie. Politicka mafie dosazuje reditele nemocic, co budou loajalni (Juraskova, Roithova apod). Politicka mafie dosazuje uredniky na posty ve VZP (Snajdr apod). A pak spolecne tuneluji - predrazene nakupy techniky, rozprodej a privatizace lukrativnich casti a ponechani statu tech nelukrativnich. Diky tomu si nelze vazit ani ceskych profesoru. Konkretne mam na mysli Pirka s Benesem, kteri predvedli svou stranickou loajalitu behem akce Dekujeme odchazime. Pro mne je tato jejich zrada na stejne urovni jako kdyby kolaborovali s fasismem. To co pisete je celkem verohodne - Pohanka, Bem, Stastny, Horak. Same moralni autority a medicinske kapacity. Zdravotnictvi jde u nas od 10ti k 5ti, protoze ho likviduji ti sami sociapati co tu uz 20 let vladnou
31. 08. 2012 | 12:27

Al Jouda napsal(a):

To Pazout:
100% souhlas! Platí, že inteligentní lump je nejhorší ! To dobře věděli i komunisti, a proto drželi doktory a právníky hezky na řetěze! Po roce 1989 se tyto profese ze řetězu utrhly a staly se velmi nenažranými. Ve straně ODS dostali tito lidé příležitost kořistit a vydírat své spoluobčany. Povolání lékaře dnes ztratilo humanitní poslání a tzv.Hippokratova přísaha je jim k smíchu. První věc, která je zajímá při vstupu pacienta do ordinace, je regulační poplatek.
31. 08. 2012 | 13:28

spíš aplikované kradení nápadů napsal(a):

Pažout
Přidělání polygrafu na penis a zjišťování reakcí také není buhvíjaký vynález.
Prostě se tomu FBI za prudérního Hoovera (který v soukromí nosil růžové krajkové šatečky) raději vyhnula a pokoušela se podle zápisu uhádnutout, jestli odpovídající lže.
31. 08. 2012 | 15:05

Pazout napsal(a):

spis aplikovane kradeni napadu:
dle meho nazoru je potreba v sexuologii zkoumat mozek, protoze prave tam je nekde zakodovano, zda je clovek pedofil, homosexual atd. Muj Ph.D. projekt je na zobrazovaci metody mozku, konkretne na pouziti strojoveho uceni na data z fMRI a jinych zobrazovacich metod v diagnostice onemocneni mozku. Konkretne delam neco takovehoto
http://people.csail.mit.edu/polina/papers/Langs-NeuroImage-2011.pdf
Je to fakt nadejne a za par let je mozne, ze psychiatrie a sexuologie nebudou spolehat jen na dotazniky, ale proste poslou cloveka do tunelu a z mozku si prectou, zda je pedofil nebo neni.
Jina vec je samozrejme lecba, ktera je alespon pokud jde o ruzne uchylky prakticky neexistujici, tj. nelze lecit homosexualitu a pedofilii, stejne jako nejde lecit lidi zavisle na moci a sociopaty. Minimalne to o nich ale budeme schopni zjistit.
31. 08. 2012 | 16:36

aga napsal(a):

Pažout

Svatá prostoto. To spíš ti lidé závislí na moci zjistí všechno o nás, a pak to proti nám použijí. I díky takovým užitečným ehm. naivům jako jste vy.
31. 08. 2012 | 19:00

wiki napsal(a):

Pazout:

S ohledem na Vasi praci na MRI by Vas mohla zaujmout spis "jina" ;-) brnenska lekarska veda - s trochou novinarskeho pribasneni popisovana treba tady: http://www.ceitec.cz/vedci-z-ceitecu-masarykovy-univerzity-poodhalili-tajemstvi-deja-vu/

A BTW, na MU by Pohankova habilitace neprosla (reditel, nereditel, namestek ministra, nenamestek), a proto s tim sel rovnou do Prahy ...
31. 08. 2012 | 19:32

Jedla napsal(a):

Milý Profesore.

Tezí Vašeho článku je, že výběrová řízení na šéfy pracovišť, aspirující na "mezinárodní" či dnes nadnárodní význam a prestiž, by měla být rovněž nadnárodní, otevřená světu. Souhlasím bez námitek, bez podmínek, bez "ale".

Jenže jsme v Čechystánu. Jste brňák, zakladatel politického uskupení "Brno 2006" po Vás zvaného Zlauškovci. Vaše politická souputnice v tomto sdružení, doktorka Jiřina Belcredi, předsedala po jedno (první a poslední) funkční období Dozorčí radě brněnské zoo. A ejhle, dozorčí rada rozpuštěna, zrušena, výběrové řízení na ředitele zoo vypsáno tak, že by se do něj ani (zesnulý) Profesor zoologie a dlouholetý ředitel pražské zoo Zdeněk Veselovský vůbec přihlásit nemohl, neboť vystudoval zoologii na přírodovědecké fakultě. Výběrové řízení žádalo ovšem vzdělání veterinárního směru, a připouštělo zemědělské, ekonomické, právní i technické vzdělání, nikoliv ovšem vzdělání přírodovědné. Kdo vystudoval zoologii, nemá v zoologické zahradě co pohledávat, když je předem vybrán (falešný) veterinář.

Nelze bojovat na všech frontách. První Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je na očích, Pohanka buď bude zvládat, nebo bude vyměněn. Jestli bude zvládat, nechť jsou jeho staré hříchy ponechány vyšší instanci na jiném světě, třeba i něco dobrého zvládne. (Nic to nemění na snaze otevírat taková výběrová řízení mezinárodně). Ale jinde, třeba v brněnské zoo, jsou lidé, co nezvládají, škodí, a jsou v šeru, stínu veřejného a mediálního prostoru. Neutíkejme od (regionální) odpovědnosti do Prahy jen proto, že je na centrální témata snazší chvíli udržet mediální focus.
02. 09. 2012 | 12:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy