O nedostatcích paměti aneb Kde osvícenost nahrazuje kazisvětství

06. 09. 2012 | 08:50
Přečteno 5980 krát
Senátní kandidát TOP09 Karel Rais zmínil v textu s názvem „O věcech veřejných aneb Co je vlastně kampus?“, který vyšel v regionální části deníku Právo, 27. 8., kampus Masarykovy univerzity jako dominantu města Brna při příjezdu po dálnici z Prahy a uvedl údajnou „osvícenost představitelů a představitelek pražské státní správy“, která se za ni zasloužila. Takové přiřazení zásluh je daleko od pravdy a speciálně představitelé strany, za kterou Karel Rais kandiduje, se dají naopak označit spíše za kazisvěty.

Záměr vystavět kampus Masarykovy univerzity v dnešním, pro Karla Raise nezvyklém, významu tohoto termínu, byl obsažen již v zákonu, kterým byla Masarykova univerzita založena. Osvícení politici v prvním zákonodárném sboru samostatného Československa předpokládali jeho výstavbu během prvních deseti let existence druhé české univerzity. Z plánů, v nichž měla univerzita koexistovat s brněnskou českou technikou, sešlo v důsledku nastupující ekonomické krize a zbyla z nich jen budova dnešní Právnické fakulty MU. Ještě v šedesátých letech minulého století bylo pro univerzitu vyhrazeno území, z nějž část komunisté v době, kdy jejich legitimaci měl i Karel Rais, zabrali pro výstavbu bohunické nemocnice.

Obnova plánů v devadesátých letech proběhla nezávisle na pražské státní správě. Můj předchůdce rektor Eduard Schmidt musel bránit tomu, aby Pozemkový fond pod taktovkou pražských státních úředníků území nerozparceloval a nepředal do soukromých rukou bez vazby na univerzitu. Já jsem se jako rektor univerzity v době, kdy konečně mohla začít vlastnit pozemky, musel potýkat s velkou neochotou pozemky opravdu univerzitě předat. Musel přijít návrh na největší vzdělávací investici mimo tehdejší EU od Evropské investiční banky, aby stát umožnil univerzitě, která se stávala nejdynamičtější vysokou školou s největším zájmem uchazečů o studium na ní, aby Masarykova univerzita mohla jít do projektu financovaného formou návratné finanční výpomoci v době, kdy jiné vysoké školy své investiční dotace od Raisových „osvícených“ státních úředníků dostávaly.

Kampus dodnes dokončen není. Evropská investiční banka poskytla českému státu úvěr, který od státu kromě povinnosti neškodit vyžadoval jen dluhovou službu s úvěrem, který si stát od banky vzal.

Můj nástupce ve funkci rektora Petr Fiala pocítil porušení obou těchto bodů, i když proti tomu nijak veřejně neprotestoval. Nejdřív přišly obstrukce šéfa investic na ministerstvu školství v době, kdy univerzita zrušila jednu ze soutěží na výstavbu a ve třech menších poté vysoutěžila podstatně příznivější cenu. Ministerské obstrukce, dokumentované dobře kontrolním šetřením z období ministra školství Ondřeje Lišky, si zájmu o budování vzdělávací instituce nevšímaly. Úředník státní správy naopak zapříčinil, že dva ze stavebníků pro prodlevy odstoupili. Třetí nicméně dokázal, že nižší cena nebyla dumpingem.

Následně ministr financí Kalousek ještě v Topolánkově vládě přičetl navzdory smlouvě státu s Evropskou investiční bankou a dluhovou službu k tíži Masarykově univerzitě, donutil ji vypustit tři z plánovaných pavilonů a najít si alternativu jejich výstavby z Operačních programů EU. Poté se univerzita a její vedení s rektorem Petrem Fialou staly obětí udání od Jana Vituly, tehdy ředitele evropských fondů na MŠMT, dnes jihomoravského krajského lídra TOP09, jinak ale člověka s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zcela oficiálně potvrzenou recidivou, kdy opakovaně porušil zákon o střetu zájmů. Toto udání vyústilo v pravděpodobné poškození univerzity v řádu osmdesáti milionů korun a dosud neukončenému soudnímu sporu, který musí vést její dnešní vedení rektora Mikuláše Beka.

O „osvícenosti“ představitelů a představitelek, kterým Karel Rais ve svém předvolebním textu podkuřuje, se zde hovořit nedá. Od kandidáta TOP09 jsou takové zmínky svědectvím o nedostatku paměti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

To jsou pěkní ptáčci, ti kandidáti TOP09 s Kalouskem v čele! Lidé, nevolte kandidáty TOP09 !!!
06. 09. 2012 | 10:09

Libertad napsal(a):

Nevolím, ČSSD, ODS, TOP09, KSČM, VV, ani strany soudruhů Paroubka a Zemana, ani stranu pana Macha. Doznám, že budu asi volit SZ nebo KDU-ČSL.
Tak mi prosím nenadávejte, spíše někoho slušného navrhněte. Třeba klíčové hnutí pani Tani Fischerové?
06. 09. 2012 | 10:22

Ives napsal(a):

Libertade, zkuste KDU-ČSL. Jsou to sice černoprdelníci schopní všeho, ale jejich pobyt v opozici mimo sněmovnu je snad naučil skutečnému umění politiky a ne politikaření. Navíc osoba jejich hrobníka Kalouska v čele TOP a dalších přeběhlíků z jejich partaje je doufejme dostatečnou zárukou, že s nimi nepůjdou do spolku.
06. 09. 2012 | 10:45

Cech napsal(a):

Děkuji pane profesore za realitu kandidátů TOP 09.
Opravdu je to nutné, stále častěji kandidáty TOP 09 představovat takto jako Vy, tj. PLNÝM JMÉNEM a minulo či budoucí FUNKCÍ ve prospěch podnikání v TOP.
Předejde se tak mnoha přehmatům a Drábkovinám.
Ještě jednou děkuji za vynikající blog.
06. 09. 2012 | 11:09

mentalista - disident, napsal(a):

V roce 1973 - za tuhé normalizace - se mi jeden doktor pomstil tím, že mě posla na tři měsíce do protialkoholní léčebny v Červeném Dvoře v jižních Čechách, kde dělal přednostu MUDr. Vladimír Kubíček. Tehdy se tam nacházel jako pacient také Miroslav Kalousek - že /?/ - Míro.
Už tehdy byl chytrej jak rádio Jerevan a poučoval dr. Kubíčka, jak má řídit ten ústav. Tehdy ho pan doktor utřel a řekl mu : Vy asi umíte poroučet, že, pane Kalousku ...? Kalousek : To umím ! Dr. Kubíček : Tak uvidíme, jestli umíte taky poslouchat ...!!!
06. 09. 2012 | 11:37

Rhodos napsal(a):

Ve světle zveřejného článku se musí každý otřást hnusem. Kandidát TOP09 na hejtmana si přivlastňuje zásluhy jiných. Pan profesor hezky popsal obstrukce, kterým musela Masarykova univerzita v Brně v dobách komunistické diktatury čelit. Jak z článku vyplývá, univerzita neměla na růžích ustláno ani později.
A bývalý komunista se drze bije v prsa a oznamuje světu, co vše dobrého jeho přátelé z Prahy i jinde pro univerzitu udělali. Na to musí mít člověk opravdu kachní žaludek. Lze od bývalého komunisty čekat něco jiného ? Pokud je pravdou vše, co uvedl pan profesor, jak máme interpretovat vyjádření předsedy TOP09 o návratu ke konzervativním hodnotám ? Do slušné společnosti rozhodně nepatří přivlastňování si cizích zásluh, manipulace s fakty, obelhávání té části veřejnosti, které chybí historická pamět. Takto se chová představitel konzervativní strany ? Nechme to být. Je věcí pana Schwarzenberka, že dává
v plen zbytky své důvěryhodnosti a připustí, aby stranu TOP 09 zastupovali hoštapleři s komunistickou minulostí. Hezký den přátelé.
06. 09. 2012 | 12:21

Rhodos napsal(a):

Omluva : správně má být kandidát na senátora. Děkuji za pochopení.
06. 09. 2012 | 12:24

Josef K. napsal(a):

Česko po roce 1989 prožívá totéž, co Německo v polovině 19. století. Parlament se naplnil zápachem "hnoje", smrkání do prstů a hlasitého říhání, podbarvených však ýchodním mongolsko turecko tatarským kořením. Je to výsledek mentality normalizace. Česko však marně hledá a bude hledat změnu myšlení. Ukazuje se, že sublimace ve smyslu civilizování poměrů není v jeho intelektuálním potenciálu. Zato bude přibývat sebechvalozpěvů zpátečníků, což je vždy logické východisko, a v souvislosti s tím snění o tygru světové ekonomiky či snad civilizace vůbec.
Takové snění si však opravdu zaslouží pouze klecové lůžko. Čeksá společnost je široko daleko jediná, která si do něho sama vleze a má z toho radost.
06. 09. 2012 | 13:00

jozka napsal(a):

mentalista - disident:

Trinactilety Mira Kalousku v odmastovne? Tak to jo....
06. 09. 2012 | 13:08

Petr napsal(a):

"Nejdřív přišly obstrukce šéfa investic na ministerstvu školství v době, kdy univerzita zrušila jednu ze soutěží na výstavbu a ve třech menších poté vysoutěžila podstatně příznivější cenu. Ministerské obstrukce, dokumentované dobře kontrolním šetřením z období ministra školství Ondřeje Lišky, si zájmu o budování vzdělávací instituce nevšímaly. Úředník státní správy naopak zapříčinil, že dva ze stavebníků pro prodlevy odstoupili."

Typická práce přebujelé a přeplácené státní správy, bez jakékoliv osobní odpovědnosti.
06. 09. 2012 | 13:33

jirizlatuska napsal(a):

Petr: S tou zodpovednosti je to jeste horsi. Ministr Liska toho dotycneho vyhodil, ale ministr Dobes si ho pote vzal zpet. Tykala se toho napr. zprava na aktualne: http://aktualne.centrum.cz/pda/clanek.phtml?id=678124:
Úředník prohospodařil miliony. Teď má znovu padáka

24. 09 | 19:00 - Ministerstvo školství zdržovalo projekty, stát platil zbytečně navíc

Praha - Na ministerstvo školství se po třech letech vrátil úředník, za jehož éry se zbytečně utrácely desítky milionů korun ze státního rozpočtu. Poté, co na tento fakt upozornilo Aktuálně.cz, ho ministr Josef Dobeš (Věci veřejné) odvolal. Oficiálně však jen kvůli mediálnímu tlaku.

Bývalý člen ODS Michal Pilin musel úřad poprvé opustit okamžitě po nástupu ministra Ondřeje Lišky (SZ) na základě auditů, které si nový šéf resortu nechal tehdy zpracovat.

Audity, které má Aktuálně.cz k dispozici, upozornily na to, že Pilin a jeho nadřízení nebyli důslední při kontrole desítek milionů korun, které ze státního rozpočtu plynuly na rozvoj univerzit.

Na nezodpovědné chování Pilina upozornil i při čtvrtečním otevírání nového kampusu v Brně-Bohunicích rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Znepokojení nad návratem tohoto úředníka na odbor investic vyslovil i místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška.

Zbytečně utracené miliony

Na příběhu brněnského kampusu lze ukázat, že ministerstvo školství v minulých letech nekontrolovalo tok státních peněz, které investovaly vysoké školy do svého rozvoje, a záměrně proces stavby zdržovalo. Potvrzují to jak audity, tak sám rektor Fiala.

"My jsme se v první velké soutěži na dostavbu kampusu dostali na ceny, které neodpovídaly projektovým cenám. Zakázku jsme proto rozdělili do šesti menších a vysoutěžili ceny, které odpovídaly projektované ceně. Nicméně jsme nedostali souhlas z ministerstva školství, abychom mohli podepsat smlouvy. Souhlas jsme nedostali tak dlouho, až vítězové soutěží nemohli udržet cenu a soutěže museli být až na jednu zrušeny. Souhlasy, o kterých mluvím, byly věcí odboru investic," potvrdil problémy s výstavbou pro Radiožurnál Petr Fiala.

"V nové soutěži, kterou jsme potom vypisovali, jsme vysoutěžili ceny mnohem vyšší. Mě tady to jednání státu tehdy připadalo hodně neodpovědné, protože jsme mohli ušetřit," dodal.

Jeho slova stvrdil i Liškův auditor. Poukázal zejména na to, že rozpočet kampusu nabobtnal o několik milionů korun - a to vinou ministerských úředníků v čele s Pilinem.

"Vzhledem k tomu, že ministerstvo školství v průběhu roku 2007 prakticky aktivně neřešilo problémy s navyšováním ceny stavby, došlo k tomu, že většina vítězných uchazečů postupně od svých nabídek ustupovala, přičemž nabídky dalších uchazečů byly výrazně dražší," stojí v Liškově auditu.
Pilin: Předložte důkazy

Michal Pilin odmítl, že by byl za stav popisovaný v auditech zodpovědný. A chce vyvrátit i důvody, pro které jej Liška odvolal. "Jsem připraven vyvrátit svá domnělá pochybení. Předložte důkazy, že jsem chyboval a pak se můžeme bavit dál," řekl Aktuálně.cz.

Staronového šéfa investic Pilina podpořil mediální magnát Jaromír Soukup, pod kterého odbor investic spadal, když působil coby náměstek ministryně Dany Kuchtové.

Bez podrobností nicméně připustil, že se při schvalování jednotlivých projektů děly i nestandardní věci. "Problém s navyšováním cen byl ten, že předchozí vedení ministerstva chtělo rozdělit co nejvíc peněz, a proto se tam děly mnohdy absurdní věci, jen aby to prošlo schvalovacím procesem ministerstva financí," uvedl.

"Zkrátka stavba se zaregistrovala za nejnižší možnou cenu, za kterou se to ale nedalo postavit. Pak se samozřejmě cena musela navyšovat. Co jiného ministerstvu zbývalo?" dodal.

Kateřina Eliášová
06. 09. 2012 | 16:00

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jiří Zlatuška
Pane profesore, očekávám, že se razantně zapojíte do obrodného procesu v této těžce zkoušené zemi, nejlépe jako kandidát na budoucího ministra školství. Pan Fiala je na můj vkus příliš opatrný a snad i bojácný. Jen si nejsem jist, je-li to možné jako nezávislý bojovník. Lid obecný vás moc nezná a tzv. inteligence se stará spíše o konzum. Máte nějaký plán nebo jako pan Macháček sen?
U nás v Jihlavě kandiduje za TOPku Ladislav Jirků, který představuje konformní a nedůvěryhodnou část z řad učitelstva. Lidé vašeho ražení mi na všemožných kandidátkách chybí. Necítíte se ve vašem snažení poněkud osamělý?
07. 09. 2012 | 07:35

Jiri napsal(a):

pane Zlatuško, ale začněte prosím se zlepšováním vlastního slohu, to je opravdu otřesné, místy se to nedá vůbec dočíst, obsah nehodnotím, nevím, kdo z vás má pravdu, jen mě překvapilo, jak někdo může být profesor a podobně se vyjadřovat
27. 09. 2012 | 21:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy