Proč si univerzity zaslouží podporu

29. 05. 2008 | 05:55
Přečteno 7848 krát
Ministerstvo zdravotnictví obvinilo rektora Karlovy univerzity profesora Hampla ze selhání v souvislosti s vyhroceným stavem jednání mezi univerzitami a ministerstvem kolem připravovaného zákona o univerzitních nemocnicích. Je to však rektor Hampl i akademický senát UK, kdo si zaslouží jednoznačnou podporu.

Připomínky k věcnému návrhu zákona o univerzitních nemocnicích dávaly univerzity jednotlivě i prostřednictvím reprezentace vysokých škol včas a dostatečně důrazně. Ministerstvo zdravotnictví je nevzalo v potaz a věcný návrh zákona nechalo schválit vládou. Na setkání 21. května na půdě 1. Lékařské fakulty UK sice náměstek ministra zdravotnictví Šnajdr deklaroval ochotu bavit se o „jakýchkoli návrzích paragrafů“, které od Univerzity Karlovy dostane. Nepředpokládal by však korektní postup vrátit se k věcnému záměru a nejdříve zpracovat obecné principy, na kterých by měl oboustranně schůdný model změny formy fakultních nemocnic spočívat? Nebylo by také vhodné připravovat novelizaci zákona o vysokých školách, která s takovou transformací souvisí, na půdě ministerstva školství, nikoli ministerstva zdravotnictví – a to také již na úrovni přípravy věcného záměru, nikoli až kuchtění jednotlivých paragrafů metodou, kterou pejsek s kočičkou pekli dort?

Univerzity, a se svými pěti lékařskými fakultami zejména Univerzita Karlova, jsou postupem ministerstva vydírány. Ministr zdravotnictví si zajistil loajalitu ředitelů nemocnic svými vyhazovy ředitelů, kteří mohli mít jakékoli odborné i manažerské předpoklady k výkonu funkce ředitele, provinili se však tím, že vyjádřili nesouhlas s politickou koncepcí, kterou ministr razí. Ti byli také jediní, kdo svými vystoupeními vedení ministerstva podpořili.

Výzkum a s ním související špičková péče je všude na světě spojena s profesory propojujícími prostředí akademického výzkumu s klinickým působením, prestiž a kvalita s univerzitami spojených nemocnic je založena na tomto propojení. Univerzity jsou ovšem v pojetí vedení ministerstva zdravotnictví jen příživníci nemocnic a jediné, o co se jedná, jsou toky peněz bez ohledu na důvod jejich vynakládání. Je zvláštní, když ministerstvo zdravotnictví argumentuje potřebou narovnat „výnosy“ z vědecké činnosti a poukazuje na to, že lékařské fakulty jsou nositeli rostoucích podílů financovaných výzkumných projektů „na úkor“ nemocnic. Je totiž evidentní, že částky na financování výzkumu nejsou výnosem, ale nákladem výzkumné činnosti, a že na jejím skutečném výnosu, totiž praktickém užívání nových poznatků v péči o pacienty, samozřejmě nemocnice participují bez jakékoli další úhrady těm, kdo s novými poznatky přicházejí.

Pokud by univerzity měly být akcionáři univerzitních nemocnic, vedlo by to kromě problémů, na které upozorňují univerzity, i k výraznému omezení autonomie vysokých škol důsledky způsobenými převzetím odpovědnosti za velký objem majetku, na jehož hospodaření nemohou mít ve srovnání se státem s jeho majoritou akcií i možností ovlivňovat chování zdravotních pojišťoven žádný vliv. Univerzitám by se o hodnotu přijetých akcií navýšil majetek, avšak bez odstranění příčin deficitního hospodaření nemocnic vykonávajících komplexní péči by pouze klesala jeho hodnota v držení univerzity o pasiva nemocnic. Ministerstvem slibovaný zákaz privatizace státního podílu dost dobře nemůže být dodržen, pokud se univerzitní nemocnice jako akciová společnost zadluží. Vyhlásí-li na zadluženou akciovou společnost její věřitel konkurz, bude rozhodovací síla univerzity velmi malá a jiná cesta, než převod alespoň části akcií investorovi, který by zadluženou obchodní společnost zachránil, existovat nebude. Samostatné chování univerzity bude při spravování svého majetkového podílu v takovém případě prakticky nemožné a bude podřízeno ekonomickému zájmu vyplývajícího ze stavu univerzitní nemocnice.

V probíhající debatě deklaroval pražský primátor Pavel Bém, že jeho strana preferuje „osvědčená řešení.“ V souvislosti s vysokoškolskou výukou i souvisejícím výzkumem je však takovým osvědčeným řešením maximální míra autonomie vysokých škol a svoboda rozhodovat věci akademické bez podřízenosti vnuceným ekonomickým závazkům. Rektor Univerzity Karlovy stojí se svým postojem jednoznačně na straně zachování osvědčených řešení a má na své straně i akademickou obec lékařských fakult, kterou lze z neznalosti žádoucích principů fungování renomovaných fakultních či univerzitních nemocnic v zahraničí podezřívat jen velmi těžko. Pokud v tomto souboji akademici ministerstvu zdravotnictví podlehnou, bude to na škodu nejen kvalitě přípravy mediků u nás, ale i postavení univerzit obecně a negativně se to promítne i na úrovni lékařské péče, kterou bez adekvátně fungujících lékařských fakult časem pocítí i širší veřejnost.

(V mírně zkrácené verzi vyšlo v Právu 28. května 2008.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

krista napsal(a):

ale to osvědčené řešení mr.Béma je přece privatizace devadesátých let.
29. 05. 2008 | 06:40

Kamilj napsal(a):

Pane Zlatuška
víte proč je socialismus neživotaschopný?
Protože se každý snaží převést zodpovědnost na stát.
Vždycky mě pobaví, když pozoruju zaryté komunisty, jak se ve svém rodinném prostředí chovají, jako kapitalisti.
Žádnou faktickou zodpovědnost nenaordinujete jinak, než že narovnáte vztahy. Jinak to bude vždy jen černá díra.
Vůbec se rektorům nedivím, že jsou proti. Ono být dobrý pedagog neznanená, být dobrý manažer.
Všechny tyhle debaty okolo změn ve státě mají jeden společný jmenovatel, a to málo odvahy a velký alibismus. Ono veřejné mínění nebývá na straně pokroku.
Hezký den.
29. 05. 2008 | 11:03

Eden napsal(a):

to Kamilj: a v čem proboha vidíte pokrok? To je spíše regrese. Ten navrhovaný postup sleduje postup ze Sovětského svazu!(samozřejmě až na tu privatizaci:o)) nevím, proč by nemohl ten návrh být udělán podle nějakého vzoru ze západu, případně v kombinaci s tím, co navrhuje akademický senát.
29. 05. 2008 | 12:15

twardowski napsal(a):

Ja se tesim na privatizacu CVUT. Doufam, ze to donstane na starosti Bendl.
29. 05. 2008 | 12:23

Karel napsal(a):

To : Kamilj
Vy jste typický modrácký demagog k pohledání.
Současná ekonomická krize USA a následně v Británii byla způsobena nekorektním jednáním majitelů privátních hypotečních společností. Tyto způsobily velké následné finanční škody.
Dnes tito "pravičáci" stejně učeloví jako naši se domáhají státních injekcí a samozřejmě je dostávají. Stát zase zachra'nuje liberály, kteří ho nenávidí.

Ziskové státní instituce se za pomocí takových trdel a manter zprivatizují, průserů liberálů se platí ze státního.
29. 05. 2008 | 20:22

Kamil napsal(a):

To Eden, Karel
Jeden starý vtip.
Pepíček říká básničku: Máme doma samičku, ta má sedm králičků, dneska už je předem jisté, že všichni budou komunisté. Výborně říká paní učitelka. Za týden příjde inspektor a učitelka vyvolá Pepíčka, ať řekne básničku.
Máme doma samičku, ta má sedm králičků, dneska už je předem jisté, že dva budou komunisté. Jak to, že dva. Víte paní učitelko těch pět už vidí.
Hezkou dobrou noc.
29. 05. 2008 | 22:00

Pet napsal(a):

Karel:
pan Zelený vyjádřil docela jasně, kdo za krizí v USA stojí.
http://blog.aktualne.centru...
30. 05. 2008 | 08:22

louis vuitton napsal(a):

HI>>>>>>>
25. 10. 2009 | 16:15

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:56

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy