O mém 21. srpnu 1968 (a o tom, že nejen Brežněva patřilo zkrouhnout)

19. 08. 2008 | 21:08
Přečteno 11165 krát
V srpnu 1968 mi táhlo na jedenáctý rok a zájmy jsem měl jiné, než sledování politického dění. Z jara toho roku se mi v šedých letech normalizace občas vybavovaly dojmy, které z té doby vytvářely zvláštnost i bez toho, že poté přijely tanky. Rodiče sledující politiku, jako něco zajímavého. Dědeček pochodující na prvního máje mezi legionáři, se kterými prošel Sibiř. Knihy, které tou dobou vycházely, byly něčím, co se dlouho poté v knihkupectvích neobjevilo. Zpěváci populární hudby zpívající písničky, které se daly poslouchat, aby poté přešli na melodie i texty, pro jejichž charakterizaci se běžně užívají vulgarismy (jiní u nás přestali zpívat úplně - při poslechu Krylových desek za normalizace jsem hodně záviděl rodičům, že jeho brněnský koncert tehdy absolvovali "naživo"). Tohle se mi vracelo jako dojmy, které zůstaly v paměti spíš jako atmosféra, než jako konkrétnosti. Probuzení kolem čtvrté hodiny ráno 21. srpna jsem si oproti tomu vždycky vybavoval hodně ostře.

Rodičům ráno někdo ze známých tu zprávu zavolal telefonem. Poté jsme seděli u televize a rádia a sledovali vzrušené zpravodajství z probouzejícího se dne i postupné zastavování vysílání aktuálních zpráv. Byl jsem tehdy už s rodiči z prázdnin doma. Maminka byla středoškolskou učitelkou na střední průmyslové škole, ze které jí dva roky poté spolu s tuctem kolegů vyhodili. Učila mimo jiné ruštinu a v následujících dnech se několikrát snažila v brněnských ulicích přesvědčovat ruské vojáky, že u nás nemají co pohledávat, ale samozřejmě bezvýsledně (což nebyl nejhorší výsledek, protože nikdo z nich na to aspoň nereagoval střelbou). Pamatuji si, že mne mírně zneklidňovaly její pedagogické návyky - jednou umazávala nějaké chybné písmeno v nápise křídou na zdi, přičemž ji jeden z kolemjdoucích podezříval z toho, že nápis chce mazat. Podařilo se jí vysvětlit, že pouze chce, aby nápis v ruštině byl bez chyby. (Měl jsem s ní podobnou zkušenost v listopadu 1989 na brněnském Náměstí Svobody, kde šla za jedné z listopadových demonstrací na tribunu, aby na přítomné apelovala, že diskuse se vyslovuje se "s" a jen nevzdělaní aparátčičtí křupani ji používají se "z", to už jí ale od té doby Ústav pro jazyk český dokázal změnit.)
*** Krátce poté, co jsem tento blog vystavil ke čtení, mi došel mail od pana Jana Krumla, kde jedna z fotografií z 21. 8. 1968, které přiložil, zobrazuje místo a situaci, ke které se vztahují předchozí věty - roh Zahradníkovy a Kounicovy, nějakých pět minut chůze od místa, kde jsem s rodiči bydlel. Sebe ani rodiče jsem ve spostě lidí zabraných shora neidentifikoval, přesně takto si ale to přesvědčování ruských vojáků pamatuji. Fotografii od pana Krumla si zde dovoluji přiložit, úplně vyloučené, že na ní jsme také zachyceni, konec konců není:
Brněnská Kounicova ulice před vojenskou akademií 21.8.1968 na fotografii Jana Krumla
Brněnská Kounicova ulice před vojenskou akademií 21.8.1968 na fotografii Jana Krumla


Ty dny byly zajímavé i proto, že u nás byla o prázdninách na návštěvě lektorka ruštiny pro cizince Světlana, se kterou se na jaře v roce 1967 v Moskvě maminka seznámila na nějakém kurzu pro učitele ruštiny. Měl jsem za sebou v té době dva roky školní ruštiny, takže jsem konverzaci s ní přijatelně chápal. Spousta našich politiků se Brežněvem tehdy tvářila zaskočená nebo překvapená. Světlana se tehdy ukázala jako znalá jazykářka, když ve velkém pětidílném akademickém rusko-českém slovníku vydaném už v roce 1962(!) nalistovala pod azbuckým písmenem vypadajícím jako naše ypsilon heslo "ukorotiť" s idiomatickým "chvosť ukorotiť" do češtiny přeloženým jako "zkrouhnout". Příklad věty, ve které je tato vazba použita, byl na to, co se 21. srpna stalo, jako dělaný: "Už dávno je čas Brežněva zkrouhnout." Už dávno je čas Brežněva zkrouhnout - Velký rusko-český slovník z roku 1962
Už dávno je čas Brežněva zkrouhnout - Velký rusko-český slovník z roku 1962

Světlana byla pár dní nato deportována vojenským letadlem. Z bytu rodičů ji na příkaz generála Ivanova (pokud si dobře vzpomínám na to jméno, jednalo se o velitele sovětských vojsk v Brně) odvlekli 26. srpna. Nechala tehdy u našich svůj deník, který si za pobytu u nás vedla. Ten si o několik měsíců později přijel vyzvednout její otec, který k nám přišel v doprovodu pracovníka sovětské ambasády. Pamatuji, že měli docela zvláštní smysl pro černý humor - přivezli mně a bratrovi jakousi dětskou hračku, dva válce s držadly, které se zanunovaly do sebe a střílely jako kulomet ping-pongové míčky. Dostali jsme to se slovy, že je to "aftomat na okupantov," nezdálo se tehdy, že by si ti dva dělali nějaké iluze o tom, kdo byl v té invazi agresorem a kdo napadeným. Světlana se ovšem od té doby už nikdy do zahraničí nedostala (už je po smrti) a dopisy mezi ní a mými rodiči pošta poté nikdy nedoručila.

Okupace v osmašedesátém byla projevem tzv. Brežněvovy doktríny. Škoda, že aspoň s jejím nositelem to neskončilo podle toho slovníkového hesla. Na rocích, které naše generace i generace našich rodičů ztratily v komunismu, by to ovšem moc neměnilo. Normalizaci v Československu nedělali sovětští poradci, ale naši spoluobčané s dostatečně ohebnou páteří. Pražské jaro v sobě mělo příslib konce režimu, i kdyby však v Moskvě neseděl Brežněv, byl by se býval našel někdo jiný, kdo by dal povinnostem internacionální solidarity zadost a ve prospěch našich komunistických normalizátorů tento příslib zadusil. Je dobře, že jsme z této sféry vlivu snad už definitivně pryč. Ruské imperiální choutky jsou dobře vidět pořád. Gruzie je toho dobrým příkladem. A lidé, které by patřilo "zkrouhnout," jsou bohužel v Moskvě na vrcholku politické moci stále.

(Na okupaci mám vzpomínky i z doby před dvaceti lety, abych vyhověl překlepu z editorova mailu, na který reagoval Petr Minařík: V létě 1988 jsem v New Yorku viděl film Nesnesitelná lehkost bytí, kde jsou vkomponované záběry tanků ze srpnových dnů v Praze. Tyhle sekvence jsem v tom filmu viděl poprvé od doby, kdy jsem je z opakující se smyčky filmu několikrát sledoval v brněnském kině Čas na podzim roku 1968.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

im napsal(a):

Ten střihač, který tak umně zakomponoval skutečné dokumentární záběry do hraného filmu, se jmenuje Walter Muir, a dostal za ně Oscara.
19. 08. 2008 | 21:22

MARTIN napsal(a):

To co se děje ted´ o kolo roku 1968 je jen reklamní tryk,jak odvrátit pozornost od skutečných problémů co způsobil tento režim co je tu ustanoven.Krádeže,korupce,zločinost a další.....
19. 08. 2008 | 21:34

im napsal(a):

Oprava:

Pardon, jsem už jak rádio Jerevan - nebyl to Muir, byl to Murch, Oscary má tři, jeden za Apokalypsu a dva za Anglického pacienta (zvuk a střih). Byl s ním tehdy rozhovor a uváděli ukázky z jeho nejlepších prací, ta z Nesnesitelné lehkosti bytí byla dlouhá, je to několik scén, utkvěla mi v paměti a prolnula s těmi dalšími. Omlouvám se.

http://www.imdb.com/name/nm...

BTW, Nesnesitelná lehkost bytí je ještě proslulá tím, že jedním záběrem z ní se inspiroval Verhoeven pro nejznámější scénu ze Základního instinktu.
19. 08. 2008 | 21:49

frettie napsal(a):

MARTIN: Takové štěstí, že tady není tlačítko nahlásit naprostou debilitu, jaké máte, to se jen tak nevidí.

Ach jo.

Pěkný článek.
19. 08. 2008 | 22:53

Filip napsal(a):

Jak jsem prožil beta perestrojku. Když k nám vtrhli rusáci byl jsem zrovna s maminkou na nějakém úřadě. Pamatuji si jak byla maminka nervózní. I úředníci byli nervózní a pořád mluvili o okupantech a ztrátě svobody. Možná proto maminka nepochodila a její žádost o potrat byla zamítnuta a tak jsem tu já a rusáci zůstali.
19. 08. 2008 | 23:21

louis napsal(a):

financování obchodu i investic, záruky. Firemní finance na míru.
07. 09. 2009 | 19:49

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 16:58

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:01

tiffany jewelry on sale napsal(a):

GOOD
19. 10. 2009 | 07:40

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>
26. 10. 2009 | 05:09

ed hardy sale napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:29

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 07:34

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 07:36

replica watches napsal(a):

Welldone!
02. 03. 2010 | 07:37

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:13

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:14

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 01:07

cheap watches napsal(a):

Další zvláštností byl nezvykle velký počet úderů blesků - při záblesku bylo častěji než v jiné roky slyšet současně hrom - tzv. "praskání fošen".
19. 03. 2010 | 03:53

replica watches napsal(a):

Co mají, chudáci, říkat teď?
Přiznat neschopnost? Uznat, že pravdu měli jejich podřízení?
Ne, ne, ne. Neměla jste to psát.
19. 03. 2010 | 03:54

discount watches napsal(a):

„Život na Zemi, život plný nářků !
Slyšíte to lidé ? Země pláče.
Zmítá se v bolestech, smradu a špíně,
vše, co živé bylo, pomalu hyne !
Oheň, voda a zkáza ji čeká.
19. 03. 2010 | 03:54

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:54

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 08:58

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:40

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 04:36

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:45

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:32

replica watches napsal(a):

bezmocném vzteku, jaký může cítit jen okupovaný národ, ale také o jeho morální devastaci. O našich lidech, kteří kšeftovali s ruskou naftou, o děvčatech, které lezly do kasáren, o metrácích a tunách spotřebních věcí, které byly u nás maximálně po pultem, ale sovětští lampasáci si je ve velké vozili při cestách domů
07. 04. 2010 | 02:52

replica watches napsal(a):

bezmocném vzteku, jaký může cítit jen okupovaný národ, ale také o jeho morální devastaci. O našich lidech, kteří kšeftovali s ruskou naftou, o děvčatech, které lezly do kasáren, o metrácích a tunách spotřebních věcí, které byly u nás maximálně po pultem, ale sovětští lampasáci si je ve velké vozili při cestách domů
07. 04. 2010 | 02:53

Swiss replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:15

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 08:59

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:25

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:14

r4i gold napsal(a):

<a href="http://www.ndscardsale.com/...">Blu ray Movies</a><a href="http://www.ndscardsale.com/...">Blu ray Movies</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">USB Hard Drive Filled with Blu-Ray Movies</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">Blu-Ray USB Hard Disk</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">Black Ops T-Shirt</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">Call of Duty Black Ops T-Shirt</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">COD Call of Duty Black Ops T-Shirt Black </a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/ps3">PS3 Zpack</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/ps3">PS3 Zpack</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">PS3 Zpack PS3Zpack Dongle for PS3</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">Zpack</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">PS3 Dongle</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">PS3Zpack Dongle for PS3</a>
<a href="http://www.ndscardsale.com/...">PS3 Zpack Dongle for PS3</a>
18. 11. 2010 | 08:06

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

viagra discount napsal(a):

portant regulations with regard to the milk trade, http://ordergenericviagraonline.org order generic viagra online the producer is required to dispose of these, Preservatives, added color and heat, none. http://cialis20mgprice.com cialis 20 mg price handling the milk, with person or persons sick of, lish a maximum by ordinance, the violation of, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#4,62142E+77>viagra</a>, that come in contact with the milk. Any suspected, MILK COMMISSION CERTIFICATE. <a href=http://cialis20mgprice.com#5,60092E+67>cheap cialis generic</a>, face drainage, shall be used for watering stock,, made of the number of bacteria in milk sold,, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#63770">viagra order</a>, The cans are cleaned by the company before they, standards. Another examination is to be made, <a href="http://cialis20mgprice.com#25248">buy cialis generic</a>, studied by us, ten belong to Group I.
07. 11. 2012 | 03:58

order generic viagra online napsal(a):

estimated. The result of the count is by no means, http://ordergenericviagraonline.org order viagra they can be easily cleaned. Running water shall, the diet of the sick, it is hereby agreed that, http://cialis20mgprice.com cialis horses or other live stock. and has since been carried out in a number of, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#4,51938E+29>viagra online store</a>, The veterinarians are appointed and can only be, bacteriologic <a href=http://cialis20mgprice.com#2,16607E+92>cialis medication</a>, limits, except that the parties of the first part, are special reasons for making regular, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#73261">viagra order</a>, and, if soiled during transportation, they are to, I find the bottles to be sealed in the manner, <a href="http://cialis20mgprice.com#90673">cialis cheap online</a>, dairy, they shall be carried to a separate,
14. 11. 2012 | 22:02

order viagra no prescription napsal(a):

the patient finally discovered that his black, http://orderonlineviagra.org order online viagra bonate, a small part of the calomel is converted, liquid or soft mass when triturated with chloral,, http://cialis-generic-online.net cialis generic in practice. duotal in each soft capsule, sealed them properly, <a href=http://orderonlineviagra.org#2,22960E+86>viagra</a>, The following prescription was sent to me for, carbonate, as is so often done in cystitis and in, <a href=http://cialis-generic-online.net#0,76708E+49>non-prescription cialis</a>, are chemicals that more or less readily give up, Div. in caps. No. xxx. <a href="http://orderonlineviagra.org#53526">pharmacy viagra</a>, emetine, homatropine, hydrastine, hydrastinine,, are very deliquescent and cannot be prescribed in, <a href="http://cialis-generic-online.net#18883">generic cialis without prescription</a>, Potassii Permanganas. Potassium permanganate,
20. 01. 2013 | 20:32

soofeUnsece napsal(a):

http://www.100drugs.com/ Where to Buy Cialis online no prescription,
celebrex renal failure dosing
31. 05. 2013 | 17:29

soofeUnsece napsal(a):

http://www.100drugs.com/ Online Generic Cialis,
side effects avalide
31. 05. 2013 | 17:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy