Míří univerzity do lepších časů?

22. 09. 2008 | 23:23
Přečteno 14424 krát
Výroční zpráva OECD srovnávající a hodnotící stav vzdělávání v členských zemích přináší ve svém vydání k 9. září 2008 povzbudivé údaje o vysokoškolském vzdělávání v Česku. V procentu vysokoškoláků stále zůstáváme za ostatními rozvinutými zeměmi, ale po dlouhé době je vidět nárůst takové velikosti, že očekávat vyšší by bylo nereálné. Rozhodná data se v nové zprávě vztahují k roku 2006 a spousta údajů o změnách v jednotlivých zemích s nimi porovnává stav v roce 2002 nebo 2000. Toto srovnání vystavuje účet za volební období, kdy kormidlo školství držela P. Buzková a finance B. Sobotka, a tento účet vychází neočekávaně dobře.

Ze zprávy vyplývá, že se v období 2002-6 se podařilo výrazně zvýšit počty studujících i zabezpečit potřebné finance na ně. V možnostech přístupu maturantů k vysokoškolskému vzdělání jsme podle statistik z roku 2006 velmi blízko průměru zemí OECD, zatímco v roce 2000 jsme byli mezi nejhoršími. S desetiprocentním nárůstem nově přijímaných vysokoškolských studentů mezi lety 2000 a 2006 jsme se stali nejrychleji rostoucí zemí ve statistikách OECD v tomto parametru.

Rust poctu novych studentu a novych absolventu
Rust poctu novych studentu a novych absolventu


Povzbudivé je, že se o podstatě stejné procento zvýšil i počet absolventů vysokých škol (odpovídají ovšem jinému nástupnímu ročníku). Vstupní kapacity vysokých škol jsou dnes nastaveny na vyšší počty v prvních ročnících bakalářských studií a jen využívání této kapacity povede automaticky k nárůstu celkového počtu studujících během několika dalších let. Rektoři vysokých škol právem upozorňují, že vysoké školy na toto zvyšování počtu studentů nutně potřebují adekvátní každoroční navyšování financování ze státního rozpočtu, jinak dojde ke kvalitativnímu propadu.

Data OECD také vyvracejí obavy, že absolventi nenastupují na kvalifikovaná pracovní místa, ale berou podřadnější práce, na které vysokoškolskou kvalifikaci nepotřebují. V Česku pracuje na kvalifikovaných místech skoro 95 procent absolventů vysokých škol, což z nás činí po Slovinsku a Lucembursku třetí nejlepší zemi v efektivitě využívání získané kvalifikace.

Podil absolventu v kvalifikovane praci vs podil vzdelanych a potreba kvalifikace
Podil absolventu v kvalifikovane praci vs podil vzdelanych a potreba kvalifikace


Podíl vysokoškoláků zaměstnaných na kvalifikovaných místech je u nás téměř o třicet procent vyšší u pětadvacetiletých než u čtyřiašedesátiletých. To je druhý nejvyšší rozdíl hned po Itálii.

Tato čísla svědčí o hladu, který na tuzemském trhu práce panuje po nových absolventech vysokých škol – zcela nezávisle na oboru, který vystudovali. To může být nepříjemné pro firmy volající po zvyšování počtu absolventů na technikách. Po jejich absolventech se na trhu kvalifikovaných pracovních míst zapráší stejně rychle jako po absolventech jiných oborů a bez přirozené motivace ke studiu techniky získané během základní a střední školy nelze očekávat nějaké znatelné zvýšení počtu studujících na technikách pouze na základě selektivní preference technik.

Kvalita vysokých škol v Česku samozřejmě závisí na kvalitě vzdělání na středoškolské a základní úrovni. Zde data OECD ukazují zásadní slabinu - naši patnáctiletí jsou nejlepší v kategorii „vysvětlování jevů na vědecké bázi,“ tj. školního memorování, ale propadají v kategoriích „rozpoznání vědeckého problému“ a „užití vědeckého přístupu,“ tedy schopnosti vzít memorované znalosti za své a použít je v každodenní praxi.

PISA2006-zvladnuti prirodnich ved
PISA2006-zvladnuti prirodnich ved


Pokud se způsob vyučování a práce se znalostmi v jednotlivých předmětech na základních a středních školách výrazně nezmění, nemůžeme očekávat výrazně vyšší příspěvek našich vysokých škol (resp. jejich absolventů) k průmyslovým inovacím nebo rozvíjení technických nebo přírodovědných talentů, jak po tom volá výzkum i průmysl.

A přemýšlet musíme také o prioritách v rámci ministerstva školství. Jsou-li dnes vysoké školy (oprávněně!) prioritou, nesmíme dopustit, aby to vedlo k přesunu části peněz ze základních a středních škol do vysokých. Ty jsou jen špičkou ledovce, která je sice ve stanovených prioritách dobře viditelná, ale bez kvalitní široké základny vzdělání na nižší úrovni se potopí.

Tento závěr lze z dat v nejnovější vzdělávací ročence OECD vyčíst naprosto jednoznačně. Srovnání s tempem rozvoje nastaveným v letech 2002-6 staví z tohoto hlediska současnou vládu před skutečně nesnadnou výzvu.

(V mírně zkrácené verzi vyšlo v 22. září v Hospodářských novinách; kliknutím na obrázek získáte původní velikost.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

napsal(a):

Pane Zlatuska, nechce u tech nahledu pridat odkazy na puvodni velikost? Ty zmensene jsou necitelne, Jeste k tomu maji silenou jpeg kompresi. Dekuji
23. 09. 2008 | 00:43

JK napsal(a):

Bohuzel, pouze zvysujici se pocet absolventu o mnohem nevypovida. Mnohem podstatnejsi nez pouha kvantita je kvalita absolventu. Posledni dobou jsou na statni skoly prijmani cim dal tim mene schopni studenti (prijma se vic lidi a jsou slabsi populacni rocniky) a rozsiruje se sit soukromych skol, kde mohou na diplom dosahnout i ti, co se nedostali na zadnou statni skolu.

Prumerna uroven studentu klesa, prestoze jejich mnozstvi roste. Takze bych nad temi statistikami zase tolik nejasal.
23. 09. 2008 | 02:18

RUMCAJS napsal(a):

Dobrý den pane inženýre, ucpal se nám záchod. Za kolik nám ho vypucujete ?

Tak nějak bych to do budoucna viděl.A k tomu skvělý tabulky OECD.
23. 09. 2008 | 07:12

grőssling napsal(a):

Obávám se Rumcajz, že je zle. Asi Ti odpoví, že vzhledem k tomu co se podle OECD naučil na střední škole, bude ještě tak umět popsat odborně jaký je stav Vaší kadibudky v Řáholci, už ne proč k ucpání došlo a už vůbec ne co s tím.
Takže si Manka bude muset zase navlíct gumový rukavice.
23. 09. 2008 | 08:37

Pekosek napsal(a):

Ano ano, kvalita VS absolventu je tragicka, kvantita prevlada... Ale nedivme se - rocniky kolem nasi slavne revoluce byly velmi slabe, a aby se naplnily stavy, je treba na VS brat i lidi, kteri by pred 20 lety neudelali ani ucnak.
23. 09. 2008 | 08:58

Michal Hocek napsal(a):

Pane profesore,
souhlasim s predchozimi diskutery, ze samotny vyssi pocet absolventu je o nicem. Co takhle rovnou rozdat tituly vsem obcanum - to bysme ty tabulky vyhrali?
Procento chytrych a blbych je v populaci stale konstantni - zvysujici se pocet absolventu pouze znamena, ze to dostane vice tech "rekneme mene chytrych". Drive titul Ing. (nebo Mgr.) byl aspon trochu prestizni a znamenal aspon urcitou minimalni zaruku inteligence a znalosti. Dnesni bakalari neumi ani zdaleka tolik, co drivejsi absolventi prumyslovek - akorat se o 3 roky dele flakali. Na rade VS dnes dostane zkousejici vynadano od dekana, kdyz vyhodi od zkousek vic nez nejake minimalni procento studentu - no a hned se zvysuje pocet absolventu - hura! V nekterych zapadnich zemich, ke kterym tak vzhlizime (napr UK), uz to doslo tak daleko, ze Bc. ma prakticky kazdy, zachody tam cisti pouze pristehovalci a vazne lze brat az absolventa PhD degree.
Dekani to holt vidi v rovnici: vice studentu = vice penez
23. 09. 2008 | 09:08

Yorick napsal(a):

Zajímavé statistiky. Pokles kvalit středoškoláků nastupujících na VŠ byl už hojně diskutován. Stejně i metody výuky na středních i vysokých školách - memorování. S tím se mnoho nestalo, takže by to chtělo obrátit pozornost i k učitelskému stavu. Ten popřevratový rozpad školství, pod úsměvným heslem - vše bylo dosud špatně - nese trpké ovoce. Je třeba začít hlavně bojovat s korupcí, diletantismem a laciným populismem. Je to však velký problém, ryba totiž smrdí od hlavy.
23. 09. 2008 | 09:17

Jirka napsal(a):

To, ze v patnacti letech nejsou zaci schopni rozpoznat, co je a co neni veda, pripadne jak by vedecka metoda mohla pomoci k reseni problemu je pruser (nezavisle na tom, jestli to pojmenovavaji veda, nebo ne). Takovi lidi jsou pro zivot efektivne ztraceni. Nejsou schopni vyresit sice jednoduche, ale nove ukoly. Zakladni skoly nedovedou naucit tu nejpotrebnejsi a nejzakladnejsi dovednost: resit problemy.
23. 09. 2008 | 09:27

Pedagog napsal(a):

Řešit problémy znamená dopouštět se omylů a ve školním věku na ně být také upozorňován s uměním podrobit se kritice a napravit špatné, to lze vyjádřit i klasifikací, byť orientačně, neboť přeplněné třídy a množství hodnocených poznatků více neumožní, odborníci chápou, o čem je řeč.Bohužel ve školství vyhrál populismus ke škodě výchovy a vzdělání, neboť dnes už ani neumožňuje orientaci pro vzdělávání budoucí, dnes jen vychová jedince, kteří se při náporu života zhroutí a sáhnou po alkoholu, drogách a násilí. Práce se považuje za šikanu a skutečná šikana pochází z blbosti a nadutosti.
23. 09. 2008 | 09:43

dana napsal(a):

To je ten zlatuška ,co chtěl v Brně zakázat Landovi zpívat? Jestli ano-jak můžete takovým nedemokratickým despotům dávat prostor na seriozním serveru?!
23. 09. 2008 | 10:33

jirizlatuska napsal(a):

Michal Hocek: Co je to "drive", resp. merite ty zaruky znalosti i statnici z M-L (kvantifikujete slovy "prakticky kazdy" situaci, kdy neni dosahovano ani padesati procent, takze si moc jisty vyznamen nekterych slov)?

Myslim, ze usuzujete ze statisticky problematickeho vzorku a pomijite vyrazny vyberovy efekt. "Drive" jste si vybiral z absolventu, kteri se svymi kvalitami mohli v zivotni karieru doufat zrovna u vas, dnes si lide ze stejneho vorku v podstatane vetsi mire vybiraji jine drahy a mijite se s nimi.

Ve statistikach pred rokem 1941 chodilo napr. v Brne padesat procent populace na osmileta gymnazia, pak se to redukovalo na polovinu (mistni populace nebyla protektorem shledna za tak kvalitni, aby velke pocty gymnazistu mohly pokracovat) a pote (v dobach "drive", tj. v dobe prevahy zakladny nad nadstavbou) se preferovaly prumyslovky a ucnaky a gymnazia byla temer znicena - skutecne si myslite, ze poskytuji tak uzasnou zivotni perspektivu, ale pritom rodice sve deti posilaji jinam?).

Nastroje kontroly kvality musi existovat bez ohledu na zlepsovani pristupu ke vzdelani. Bez penez na urovni vysokych skol to nejde, ale vic dnes kvalitu VS urcuji zakladni a stredni skoly, o cemz se v textu zminuji.

===

Potiz je take to, ze se u nas o uloze vzdelani prilis nediskutuje, uvahy srovnatelene treba s materialem "K cemu jsou dobre univerzity?" (http://kampela-leru.it.hels...) z Ligy evropskych vyzkumnych univerzit u nas najdete jen okrajove (a urcite nejsou soucasti aktualnich vladnich koncepci), clena Ligy evropskych vyzkumnych univerzit ostatne v CR zadneho nemame.
23. 09. 2008 | 10:59

Timbo napsal(a):

Kdo z vás tady má vysokošolský diplom že se v tom tak vyznáte? Zajimavé je, že lidé nejvíce rozumují nad tím, s čím nemají žádné zkušenosti.
23. 09. 2008 | 11:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Dano,

musím úpřímně přiznat, že když různým osobnostem nabízím blogy, nezkoumám detailně každý jejich názor, čin, motivaci atd. Pan senátor je demokraticky zvoleným zástupcem v demokratickém zákonodárném sboru tohoto státu. Tudíž nevidím jediný důvod, proč mu zde prostor neposkytnout.

Mimochodem názory na vhodnost vystoupení Daniela Landy v brněnském Národním divadle jsou velmi pestré. Myslím ovšem, že k despocii má drtivá většina z nich ještě hodně daleko.

I Vám dobrý den, pane senátore,

tak Vy jste prý chtěl někomu zakázat zpívat? To od Vás ale není hezké? ;-)

Libor Stejskal, editor blogů
23. 09. 2008 | 11:14

jirizlatuska napsal(a):

stejskal: Nesmysl. Rekl jsem, ze to povazuji za pokleslost a ze bych na to nesel. To, ze na jeho zpev nejsem zvedavy, samozrejme pro nektere fanousky znamena, ze si z toho hned vykonstruuji zakaz.

Myslim, ze by nemela byt tolerovana treba zitrejsi protiislamska demonstrace pred brnenskou mesitou (http://brnensky.denik.cz/zp...). Tam bych ani zpev husitskych choralu nebral jako polehcujici okolnost pro sireni narodne motivovane nesnasenlivosti. :-)
23. 09. 2008 | 11:26

kiruna napsal(a):

SOuhlas s nickem Timbo, bylo by zajímavé vědět, kolik lidí tu píše se znalostí věci, tedy má VS - ať už do 1989 nebo později.

Pan Zlatuška má naprosto pravdu, že nezáleží na vystudovaném oboru, ale stupni dosaženého vzdělání při hledání zaměstnání - i tím se blížíme k Západu, ale třeba i Japonsku, kde je to obzvlášť výrazné.

Příspěvek Dany o zákazu vystoupení zpěváka Landy je úsměvná perlička. To se fakt nedělá, zakazovat zpěv:))
23. 09. 2008 | 11:40

Jirka napsal(a):

S úžasem čtu,že by neměla být tolerována demonstrace proti islamismu.On tam nezahynul náš velvyslanec,on nezanechal rodinu?
To se nesmí kritizovat rozpínavost,náboženská nenávist a teror? Uvědomuje si vůbec někdo kam to dospěje?
23. 09. 2008 | 11:45

kiruna napsal(a):

Dodatek, ano protináboženská, v tomto případě protiislámská demonstrace, to by nemělo v 21.století být. Češijsou hodně xenofóbní národ vlivem 40 leté izolace za železnou oponou.

Ad nick Jirka, islamismus a islám není jedno a totéž. Demonstrace ano, proti konkrétnímu činu, třeba terorismu. Ale ne proti náboženství. Za zlými činy jsou vždycky konkrétní lidé, nikoliv náboženství. I jeho výklad je závislý na konkrétních lidech. Fanatismus není vlastní jen islámu, ale i křesťanství - tedy lidem vyznávajícím to které náboženství, ovšem číselně to jsou jen promile z věřících lidí.
23. 09. 2008 | 12:01

stejskal napsal(a):

Říkal jsem si, že to asi s tím "zákazem" bude složitější, pane senátore ;-)

Ale jestli Vás to potěší, také bych na Landu nešel a kdybych byl panem Plachým (jako že nejsem), tak bych jej do Národního divadla nezval.

Pane Jirko, "kritizovat rozpínavost,náboženskou nenávist a teror" je potřebné, dokonce nutné, řekl bych.

Kritizovat "náboženství, víru či přesvědčení" formou demonstrace před svatostánkem je myslím něšťastné a kontraproduktivní.

Mimochodem když křesťanští fanatici někoho zabijí (což se dosud též občas děje), také nechodíme demonstovat před kostely. Urazili bychom tím milióny lidí, kteří s terorem, nenávistí a rozpínavostí nemají nic společného.

Ale na té demonstraci v Brně jsem nebyl, neznám její okolnosti. Těžko se k ní mohu vyjadřovat.

Libor Stejskal
23. 09. 2008 | 12:03

Michal Hocek napsal(a):

To JZ: Nemyslel jsem tim v zadnem pripade, ze studenti v me skupine jsou spatni - naopak "drive" jsem studenty mit nesmel a "ted" jich mam ve skupine 12 a jsou opravdu dobri (ten vyberovy efekt funguje spise v muj prospech - i kdyz nezanedbatene procento tech lepsich jde delat PhD do USA nebo Nemecka :-))

Se studenty vsech urovni se potkavam tim, ze jim prednasim a zkousim je (i kdyz porad je to jiste velmi omezeny vzorek) a celkove jde kvalita dolu - i kdyz v kazdem rocniku je vzdy urcite procento velmi chytrych a nadanych studentu (kvuli kterym to ostatne stoji za to prednaset). Podle me bylo naprostou hlouposti plosne zavadet Bc. - je to mozna dobre pro humanitni obory, ale v chemii se za 3 roky nic nenaucite a misto drivejsiho letniho semestru 3. rocniku, kdy studenti absolvovali spoustu dulezitych predmetu a laboratori, tak dneska delaji pitomou bakalarskou praci, ktera obe strany (studenty i skolitele) jen zdrzuje a nic jim neprinese a cely ten semestr je v podstate k nicemu.

Kdyz pak jsou VS zainteresovany na tom, aby co nejvice lidi prolezlo (jinak dostanou mene penez), tak se tezko zvysuje kvalita. To by ty tolikrat diskutovane, ale podle me v CR nerealne "research university" musely mit jina pravidla financovani nez "na hlavu studenta".
23. 09. 2008 | 12:25

Jemnický napsal(a):

Dnešní generace není ani hloupější ani méně pracovitá. Má jen jiné preference a možnosti. Na trhu práce se objeví více absolventů VŠ, kteří splňují formální kvalifikační předpoklady pro určitá zaměstnání, ale jejich skutečné schopnosti neodpovídají požadavkům na danou pozici. Tam, kde zaměstnavatel požaduje skutečné znalosti a schopnosti, tituly nepomohou a tito absolventi neuspějí (např. věda, technika, soukromá sféra). Zbývá jim veřejná sféra a tak se objeví v politice, na různých ministerstvech a úřadech. Jejich nekompetentní činnost pocítíme všichni, tedy i školství a oblast vědy a výzkumu. Tak si školství produkuje své vlastní parazity. To ale není vina mladé generace. Ta si pravidla nenastavila. Pozitivní je, že o studiu na VŠ dnes nerozhoduje uliční výbor komunistů a kádrováci, alespoň doufám. Většina mých PhD studentů jsou příjemní, inteligentní a pracovití mladí lidé, tak nejsem pesimista.
23. 09. 2008 | 13:47

Jan Konvalinka napsal(a):

To je zvláštní, jak tentokrát s přítelem Hockem nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že zvyšování podílu vysokoškolsky vzdělaných v naší populaci je velmi positivní jev, že je dobře, že mladí lidé po střední škole jdou ještě něco studovat (i kdyby se tam tři roky flákali), že to je nesmírně důležité pro jejich osobnostní rozvoj a zvyšování obecných kompetencí, dokonce si myslím, že se za 3 roky dá nějaká ta chemie naučit - ne dost na PhD v Hockově skupině, ale na práci technika někde v analytické laboratoři možná ano.

Je k tomu ovšem přidat dvě věci:
1/ to osobnostní zrání by si studenti aspoň zčásti měli platit sami.
2/ vysoké školy by se měly diferencovat na "masovější", které především učí ten bakalářský stupeň ("osobnostní zrání"), a ty špičkové ("research universities"), které se specialisují na magisterský stupeň a PhD pro vybrané, motivované studenty (aby měl Hocek koho školit).
Čili závěrem: vůbec mně nepobuřuje, když dramaticky stoupá počet VŠ studentů a devalvuje se úroveň bakalářského titulu. Rve mi však srdce, když touto cestou "za masovost, za rekordy" jde moje Alma Mater (UK v Praze). U vysokých škol, které mají ambice stát se špičkovými, považuju zvyšování počtů studentů a otvírání dalších bakalářských oborů za krátkozraké.
23. 09. 2008 | 14:01

Jemnický napsal(a):

Rumcajsovi:
Doporučuji přečíst si příspěvek Jiří Zlatuška: Vládní reforma vědy jde fatálně špatným směrem.
V radě vlády jistě nesedí žádní (ani skvělí ani mizerní)mladí absolventi VŠ, jejichž neodborného zásahu do vašeho WC se obáváte. Sedí tam staří ostřílení kozáci. Tito profesoři a docenti reformátoři vám také záchod nevyčistí, ba naopak. Ještě že je s námi tady Mister Proper a spol, produkt aplikované vědy. Vystřelte jim z vaší bambitky u ctěných starostovských hlav, aby se probrali. Jde i o Cipíska. Máte ho na VŠ?
23. 09. 2008 | 14:19

RUMCAJS napsal(a):

Jemnický:
Cipísci si ještě hrajou na indiány.
Ale vzhledem k tomu, že VŠ bude každý druhý, předpokládám že se vejdou i oni.
23. 09. 2008 | 15:13

jirizlatuska napsal(a):

stejskal: Potesil jste mne - i tim, ze byste ho nezval.
23. 09. 2008 | 17:45

J.K. napsal(a):

Netvrdím,že jsem si bedlivě přečetl všechny příspěvky a na základě jejich analýzy píši svůj názor.Přesto mne tento blog zaujal.Jsem přesvědčen,že je správné aby veřejnost(široká)znala postoje a názora povolaných a vyvolených.A toto krytérium vzhledem ke své minulosti a současnosti pan Zlatuška splňuje.Ať již čistě profesně předkládá svou úvahu a nebo se snaží provokovat je to dobrý článek.Já osobně si myslím,že možnost vzdělání až do nejvyšších pater byměl dostat každý ! Ať tak nebo onak vždy to v konečném účtu bude otázka schopností a nikoliv masovosti.Efekt přijde sám.Já sám jsem starší ročník.Jsem absolventem ČVUT fakulty strojní
v Praze.Školu jsem skončil a myslel jsem si,že mám vyhráno.Každý je většinou po absolvování VŠ dle vlastního soudu "vědec".Každý však velice rychle přijde na to,že tomu tak není a pokud mu na sobě trochu záleží spadne na zem a začne hledat sféru uplatnění.A zde si myslím,že se nachází rozdílová kvalitativní hranice mezi absolventy ,ale i hranice kvality mezi jednotlivými školami podobných a nebo totožných oborů.Schopnost dokázat v praxi využít nabitých znalostí se stává v tento moment fenoménem a alfou a omegou uplatnění v budoucnosti.Ze své zkušenosti mohu říci,že to tak v životě funguje a je to správné.Od jisté doby mne ani nevzrušovalo jestli má někdo titul a nebo nemá.Zajímalo mne především jestli dotyčný je pro mne partnerem a nebo jestli Já dosahuji takové kvalitativní )rovně abych byl partnerem jemu.V paraxi to znamená,že jsme se sešli pět strojních inženýrů a dokázali jsme se doplnit od nápadu po realizaci.Nezřídka došlo k doplnění středoškolákem,který na základě svých schopností vnímat.anylyzovyt a chápat podstatu tuto skupinu kvalitně podržel.Zde bych se zastával směru vytvářet nová místa na vysokých školách a vyrábět vzdělance typů VŠ.Ať to zní podezřele nejde podle mne o výrobu vysokoškoláků s cílem "zvyšovat " pmezinárodní prestiž národa,ale je nutné zdůraznit prvotní smysl !PŘÍSTUP KE VZDĚLÁNÍ A K INFORMACÍM !!!To si maslím,že je hlavní ale bohužel málo zdůrazňovanou hlavní a zásadní myšlenkou.Zde leří jedna z hlavních zodpovědností vysokých škol.Promiňte,ale fakt jestli 15letý dokáže rozeznat hranici vědeckosti by mne až tolik netrápila.Spíš si myslím,že je nutné zaměřit se ns základních školách na rozpoznávání se sama sebe pomáhat profilovat stupeň rozvoje a pomoci vybrat střední školu tak aby mladého člověka zajímala a postupně vnímal,že může mít v životě cíl svého zájmu,který bude postupně naplňovat.Střední školu bych již zaměřil na rozvoj osobnosti a talentu .Pokud možno v oboru,který si mladý člověk vybral.K tomu je však nutný i kvalitní pedagogický sbor,ale to už je asi jiná kapitola.
24. 09. 2008 | 09:34

zrusme senat - zdroj miliard napsal(a):

Aktualnejsi otazka - dostane se Zlatuska znovu do Senatu. Po pravde receno, lepsi Zlatuska nez treba Cunek. Ovsem tato otazka by vubec neexistovala, kdyby byl zrusen zbytecny senat. A usetrene penize by se mohly dat prave na VS. Proc to pan senator nenavrhuje???
25. 09. 2008 | 01:45

Alenka napsal(a):

Nebýt senátorů Bartáka, Hálka, Jařaba, Mezihoráka, Roubíčka a Zlatušky, nebyl by v uplynulém desetiletí mezi českými politiky nikdo, jen se vysokými skokani a vzdělávací politikou skutečně kompetentně věnoval. Vysokým školám tím prospěli mnohem víc, než kolik stojí jejich činnost v Senátu.

Považte jen to, že senátor Zlatuška byl autorem právní úpravy, která dnes VŠ dovoluje převádět prostředky mezi roky do fondů a neutrácet bezhlavě vše na konci roku. Jen tím vysokým školám prospěl mnohem a mnohem vic, než kolik by mohly mít - jestli by jim z toho něco vůbec přišlo - ze zrušení Senátu.

Potřebujeme kompetentní a znalé politiky a těmi výše jmenovaní senátoři zakotvení na vysokých školách určitě jsou!
25. 09. 2008 | 11:53

teczka napsal(a):

kez by jen dostupnost vzdelani a rostouci procentualni zastoupeni neznamenalo, ze klesa jeho kvalita. preplnene ucebny, zadny vztah profesot/posluchac, jen jakesi cislo v ISU... studenti, kteri uz snad ani nemaji, kde hledat uplatneni... takto vnimam z pozice studenta spoucasny stav. kvantita znacne prevysuje kvalitu...
07. 11. 2008 | 11:43

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 20:07

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 05:58

zimní rukavice napsal(a):

Ze zprávy vyplývá, že se v období 2002-6 se podařilo výrazně zvýšit počty studujících i zabezpečit potřebné finance na ně.
23. 10. 2009 | 09:43

ed hardy sale napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:25

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:31

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:32

free online games napsal(a):

fine
09. 03. 2010 | 01:04

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:03

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:05

cheap watches napsal(a):

v Brne padesat procent populace na osmileta gymnazia, pak se to redukovalo na polovinu (mistni populace nebyla protektorem shledna za tak kvalitni, aby velke pocty gymnazistu mohly pokracovat) a pote (v dobach "drive", tj. v dobe prevahy zakladny nad nadstavbou) se preferovaly prumyslovky a ucnaky a gymnazia byla temer znicena - skutecne si myslite, ze poskytuji tak uzasnou zivotni perspektivu,
17. 03. 2010 | 09:54

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:40

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:06

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:42

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:37

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 04:45

http://www.kw61.com/replica-chopard-watc napsal(a):

30. 03. 2010 | 08:39

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 12:12

Montblanc watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:13

cheap jordan shoes napsal(a):

good post!!!
thank you....
13. 04. 2010 | 04:26

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:01

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:45

p90x napsal(a):

29. 09. 2010 | 08:42

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 03:12

cialis next day delivery napsal(a):

be drawn from this experiment until one or two, http://ordergenericviagraonline.org viagra low cost mouth disease, black quarter, rabies, cowpox,, those of the bacteriologist and chemist, and, http://cialis20mgprice.com cialis cost per pill ployed in the distribution of the milk. proved by the committee, and that furnish milk, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#9,38551E+30>order generic viagra online</a>, by the committee on control, and all instructions, ters, chemical preservatives, or harmful, <a href=http://cialis20mgprice.com#4,93768E+28>overnight cialis</a>, dairy, they shall be carried to a separate, II. THE OBLIGATIONS OF THE COMPANY TO THE, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#16903">order generic viagra online</a>, malt, etc., may not be fed. Secretary of the Commission, <a href="http://cialis20mgprice.com#66244">buy cialis generic</a>, containers, or by the association of any person,
07. 11. 2012 | 06:13

viagra online napsal(a):

I said many times before, as long as there are no, http://orderonlineviagra.org order viagra without prescription precipitate, but as we practically never see, trary to the prevalent belief calomel is not, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg that of the tincture and that of the ointment., sugar of milk. It was impossible to dispense this, <a href=http://orderonlineviagra.org#1,69419E+65>buy viagra super active</a>, ber, because the carbonates of potassium and, acid, and are as a rule decomposed by acids and, <a href=http://cialis-generic-online.net#0,60513E+48>cialis discount</a>, tion of strychnine hydrochloride is said to give, the KI in the remainder of the water and mix both, <a href="http://orderonlineviagra.org#85461">best viagra</a>, bonate, a small part of the calomel is converted, and containing resinous or other extractive, <a href="http://cialis-generic-online.net#13776">cialis online</a>, about sulphur is not to triturate it with a,
21. 01. 2013 | 05:46

cialis on line napsal(a):

ferrous arsenite is also formed gradually. The, http://orderonlineviagra.org pharmacy viagra to accept my suggestion that boric acid be, dermic injections. http://cialis-generic-online.net cialis pharmacy indeed to find a spirit of a perfectly neutral, Div. in caps. No. xxx. <a href=http://orderonlineviagra.org#9,62479E+97>viagra dosages</a>, to utter my protest once more against the, Guaiacolum. The incompatibilities are practically, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,74486E+27>online cialis</a>, cause decomposed by, acids and alkalies. S. Gtt. xii ter in die. <a href="http://orderonlineviagra.org#84819">best viagra</a>, Acetates. Soluble acetates give a deep red color, followed by a large amount of water, as otherwise, <a href="http://cialis-generic-online.net#18687">cialis discount</a>, water is added to an alcoholic solution of a,
22. 01. 2013 | 22:35

viagra napsal(a):

autrement a la serie suivante, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">viagra</a>, a recu une confirmation par les travaux donde se substituyo el texto <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis barcelona</a>, vez es la unica que sacude los cimientos de una, ed e formata di ife che nel tiatto superiore, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">viagra italia</a>, Questa dilFerenza nella forma dello stipite, nachher ist noch ein bestandiges Aufhusten <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis 10mg preise</a>, um die Saure zu reinigen,
25. 03. 2013 | 01:11

HobAffese napsal(a):

<a href=http://drugs-reviews.com/> online pharmacy canada </a>
31. 05. 2013 | 11:44

soofeUnsece napsal(a):

http://www.100drugs.com/ Generic for Cialis,
neurontin by vbulletin
31. 05. 2013 | 16:54

cjhqfjjl napsal(a):

Movies and Face Muscles The moving picture industry-said to be <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">nob jokey</a> gikmagzxgf [url=http://incomewithscotty.com/global-npn/]niggers[/url] hoer http://incomewithscotty.com/global-npn/ I dont want no dimoNiedersachsenAll right.
27. 02. 2014 | 03:24

odqbjwmi napsal(a):

Conversation, and he found one or two <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">pigfucker</a> zcziioktd [url=http://incomewithscotty.com/global-npn/]dyke[/url] pricks http://incomewithscotty.com/global-npn/ gets.
27. 02. 2014 | 04:24

viuoafjx napsal(a):

Fuer alleseine Arbeiten wurde ihm denn auch die wohlverdiente Auszeichnung zuTheil, <a href="http://caferenz.de">online kreditvergleich</a> ztgytfcjqr [url=http://kitzworld.de]kredit online[/url] online kredit http://antiquariat-karthago.de wird, sind fast immer altemalerische Bauten.
27. 02. 2014 | 04:56

jatbzjdo napsal(a):

Eine der schoensten und symptomatischesten russischen <a href="http://caferenz.de">kredite</a> nloseglebb [url=http://caferenz.de]onlinekredit[/url] kredite http://caferenz.de vorzueglich denUngluecklichsten unter uns, unsern Gefangenen.
27. 02. 2014 | 06:10

peydvcdm napsal(a):

bei beielektrischen Entladungen der Fall, gegen die alle niedrig <a href="http://kitzworld.de">kredit</a> uqskiubtel [url=http://antiquariat-karthago.de]online kredit[/url] kredite http://caferenz.de Fischen und Fischfang daher eineHauptbeschaeftigung der Bewohner.
27. 02. 2014 | 10:12

ilpyyajn napsal(a):

Am ersten Abend schliefen wir, vierStunden von der Stadt entfernt, in einem muhamedanischen Dorfe, dessenEinwohner <a href="http://kitzworld.de">onlinekredit</a> qrotsfavjn [url=http://caferenz.de]online kredit[/url] online kredit http://caferenz.de hat die Obrigkeit damit gar nichts zu thun, unddie Ehe besteht nur so lange, als beide Theile damit zufrieden sind.
27. 02. 2014 | 11:24

zucgxqpa napsal(a):

Jetztgiesst er einige Tropfen Oel auf das Wasser, <a href="http://wanxibj.com">sofortkredit</a> upsvpbvhi [url=http://falken-nordhausen.de]sofortkredit[/url] sofortkredit online vergleichen http://creature-mind.de das Leben der Tierevorzunehmen, was ihnen verboten ist und auch ihrer Ueberzeugungwiderspricht.
27. 02. 2014 | 12:47

cmevrlon napsal(a):

Nach jenem Vorgang -- bewegtes All --erklaere <a href="http://creature-mind.de">sofortkredit</a> hsnqddwehx [url=http://falken-nordhausen.de]sofortkredit online vergleichen[/url] sofortkredit http://wanxibj.com Weise der Citrone bemaechtigt.
27. 02. 2014 | 13:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy