Do nového roku

01. 01. 2009 | 04:20
Přečteno 15141 krát
Příchod Nového roku trávím s rodinou na dovolené zpožděný o devět hodin oproti domácímu času. Přání přicházející skrz SMS od přátel, kteří již do nového roku vstoupili doma, vesměs sdělují optimismus, že by ten 2009 měl být lepší, než rok uplynulý.

Optimismus je to samozřejmě pro tuhle dobu tak trochu povinný, ale je povzbudivé ho brát jako sdělení od těch, kteří už v tom novém roce jsou, jako sdělení, že to tak opravdu bude. Konec konců stejně nemám ani s tím devítihodinovým zpožděním (letos možná dokonce s vteřinou kvůli korekci na pomalejší zemskou rotaci navíc, nevím ale, jestli se přidává v každé časové zóně zvlášť, nebo pro všechny koordinovaně v 0:00 UT) moc možností, jak se mu vyhnout. Krize-nekrize si užívám levnější dovolené, s většinou zdejších cen pod úrovní cen domácích (fakt, že bych si dům v dohledu od oceánu a v bezprostředním sousedství golfových hřišť na Pebble Beach dokázal pořídit laciněji, než byt v Brně, mi ovšem přijde poněkud zvrácený). Pohled na odvrácenou stranu tohoto zázraku, který spoustu lidí připravuje o práci i živostní perspektivu ovšem moc veselí nepůsobí (ve světové politice to ovšem znamená také méně hotovosti, kterou dostanou různé teroristické bojůvky, což zas tak špatné není). Na trable zdejší i domácí bych si ale dovolil nabídnout jedno povzbudivé poselství obsažené v čínském znaku pro krizi: Každá krize v sobě skrývá nebezpečí spojené s příležitostí. S tím prvním se musíme vyrovnat, nikoli však bez toho, abychom využili toho druhého:

Krize = nebezpečí a příležitost
Krize = nebezpečí a příležitost


K přáním do nového roku ovšem stejně jako optimismus patří nikoli etymologické výklady, ale žánrové obrázky. Nabízím jeden z obrázků svého bratra pořízený letos (vlasně už loni?) v září o půlnoci v Yosemitském parku za měsíčního úplňku. Neobvyklá kombinace přirozeného nočného osvětlení kombinovaná se světlem baterky mi přijde nést sdělení, které je svým obsahem podobné:

Půlnoc v Yosemitech s Měsícem v úplňku
Půlnoc v Yosemitech s Měsícem v úplňku


Tak vše dobré čtenářům blogů na Aktuálně, a ať ten nový rok dopadá lépe, než ten minulý!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Golf III napsal(a):

Pane Zlatuško,
nevím, jak na Vás působí cizokrajné okolí, v němž trávíte svátky Nového roku, ale po mém soudu moc blahodárně asi ne. Nenapsal jste toho monoho, také obsahově nic moc. Jestli to mělo být upozornění, že trávíte svátky mínus 9 hodin našeho času od nás, pak vězte, že jste si toto sdělení, včetně nepodařeného rozjímání nad PF 2009 mohl odepřít. Ale budiž, i Vám PF 2009, stejně jako ostatním blogerům a přispěvovatelům.
01. 01. 2009 | 09:48

real estate agent napsal(a):

Prosim neprehanejte. I pres financni krizi v Pebble Beach sotva najdete nemovitost pod 500 000 USD....
01. 01. 2009 | 10:00

el napsal(a):

Hezká fotka...
01. 01. 2009 | 10:37

jirizlatuska napsal(a):

real estate agent: Videl jsem pred tremi dny nabidku za 170 tisic, i ocean z toho videt byl, do PB to bylo 10 minut. Dum zde ale nekupuji. :-)

Cerstve jsem slysel pribeh o vypovezeni hypoteky od Washington Mutual, dum v hodnote hyypoteky 350 tis. po zvyseni uroku z 1 procenta na 9 behem jednoho roku (o vecech kolem sub-prime motgages viz vynikajici blog R. Millera http://blog.aktualne.centru...) banka prodala za cca 150 tisic v Pacific Grove. Trzni nabidka sice mohla byt az cca 300 tisic, ale banka dostane zbytek ve federalni pomoci, kterou nedavno prosadil GWB. Bance je vpodstate jedno, ze by dluznik neschopny splacet prodal nemovitost za vic, protoze si na sve stejne prijde z federalnich penez). PG je skutecne hned vedle plotu kolem PB, psal jsem o cenach _vedle_ PB, nikoli primo uvnitr PB.

Koncove ceny pro real estate mohou byt jine, fakticke ceny pro kupce ale takove nejsou, byt je v tom trochu spinavosti kombinovane se zkrachovalymi bankami a federalnimi penezi.
01. 01. 2009 | 11:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Pozdravujte sebe a hlavně bráchu.

Jeho snímek má vynikající atmosféru i úroveň.
V pozadí je vidět Half Dóm,tudíž se Váš bratr pohyboval v noci Yossemitskou divočinou a to je na dvojnásobný pozdrav.

Ivan.
01. 01. 2009 | 11:06

vlk napsal(a):

PAne profesore,

hezký 2009, byť už ho máte i tam, kde právě jste.
Máte totiž pravdu: krize = riziko + příležitost.

Ale ne pro každého.
Hodně štěstí.
01. 01. 2009 | 11:23

jirizlatuska napsal(a):

Ivan Hochmann: Neni to Half Dome, na to jsem se bratra ptal hned, je to nekde nad Tuolumne Meadows. Bratr ale jednou driv v Yosemitech prespaval tak, ze mu medved ukradl batoh i s fotoaparatem. Zcela proti vsem navodum se vydal medveda stihat a batoh i fotoaparat ziskal zpet. Pred ctyrmi mesici prosel cely John Muir Trail, zacinal se skupinou ctyr dalsich, kteri v pulce odpadli, takze konec vcetne vystupu na Whitney uz absolvoval sam. Tam se take jedle a pachnouci/vonici veci na tyden pochodu do schranky proti medvedum nevejdou, takze je asi dvakrat v noci odhanel, kdyz se mu neco pokouseli ukrast. (Ten snimek se mu mimochodem moc nelibil, ale do toho mu co mluvit nemam. :-)
01. 01. 2009 | 11:39

Ivan Hochmann napsal(a):

No pane,

jestli váš bratr prošel celých 340 km Johna Muira,tak posílám stonásobný pozdrav.
To je mým snem.Podruhé se narodit ve Fresnu nebo v Bishopu a prochodit Sierru od Reddingu po Bakersfield.Těch pár dní,které jsem ztrávil v Yossemitu ve mě zanechaly stopy na zbytek života.
Na Whitney jsem chtěl z druhé strany přes LonePine portál ,ale nevyšlo to pro příliš málo času.

Takoví lidé jako John Muir by měli být vzorem pro populaci.
Už se těším jak večer natáhnu plátno a projdu se po Mono Lake,Yossemitu,Kings a Sequoii canyonech.

Přeji Vám i bratrovi hlavně čistou hlavu a pevné nohy.
Ivan.
01. 01. 2009 | 13:25

jirizlatuska napsal(a):

Ivan Hochmann: Ano, mista nahore v Sierrach cloveku opravdu ucaruji a fotografie (pred par lety jsem si tam delal treba tuhle, http://blog.aktualne.centru...) z toho zprostredkuji jen velmi malo.
01. 01. 2009 | 13:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Úžasné dík Ivan.
01. 01. 2009 | 15:14

jirizlatuska napsal(a):

IH: Rado se stalo; pokud chcete vic kolem John Muir Trailu, ma to bratr z leta cele vystavene i s mapami na http://www.flickr.com/photo...
01. 01. 2009 | 21:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak pane profesore,

Dal jste mě nádherný Novoroční dárek.Jsem Vaším velkým dlužníkem.

A navíc tuto technologii internetového zobrazení vidím poprvé a budu se snažit osvojit si ji abych se mohl revanžovat.

Ještě jednou dík .Ivan.
02. 01. 2009 | 10:51

Robert Miller napsal(a):

Zdravím pány Zlatušku a Hochmanna, přeji jim a čtenářům PF 2009 a děkuji vynálezu studené války, internetu, za možnosti tak, jak to i zde názorně předvádějí i oni, sdílet si na dálku velice konkrétní, m.j. i obrazové informace společného zájmu.

Stran Yosemite: Překvapilo nás, když jsme tam vloni v létě, naposledy, tentokrát s přáteli z Dálného Východu byli, jak velké sucho tam bylo. Velký vodopád nepádil a díky tomu, že dlouho nepršelo, všude, i na trailech, bylo dost prachu. Ale stezky a výhledy byly jako vždy úchvatné.

Zdá se, že bratr pana prof. Zlatušky má pro nádherné hory západního pobřeží podobnou slabost jako jeden z našich synů, který se zdá má všechna ta pohoří na Západě sešlápnutá snad i vícekrát. Místo obětování se šancím být partněrem v Delloite atd. utíká o víkendech do hor a my pak také trneme hrůzou, když - také přes internet - vidíme jeho fotografie, poslední dobou z Mt. Hood u Portlandu, v Oregonu, kam se přestěhovali. Doslova na hřebenech se sněhovými převisy, nejednou sám. A to při zprávách o ztrátách životách v lavině jak na Mt. Hood, tak i v Krkonoších. A pak že auditoři, potažmu SOX specialisté, mají lepší smysl pro odhadování rizika.

Díky tedy za fotku a grafické připomenutí čínského výrazu pro krizi. Domnívám se, že ÚV KSČ (ne Československa, ale Číny:) se i na tuto krizi dívá nejen jako na nezebzpečí ale určitě také jako na příležitost. Jako na součást nového, čínského Dlouhého pochodu.

Stran relativních i absolutních cen (nemovitostí atd.) v USA a v ČR: Statistiky balíkového oddělení České pošty hovoří jasně: dramatický nárust objednávek a zásilek spotřebního zboží z USA do ČR. A nejen ceny nájmů a pronájmů bytových a nebytových prostor, ceny nemovitostí v ČR jsou často neúměrně vysoké, nejen při porovnání s platy. A to i při zohlednění, že Praha nebo střed Prahy jsou jedinečné.

Ale třeba restaurace na ruzyňském letišti jsou jedinečné - jako bankovní poplatky v ČR -hlavně svými přemrštěnými cenami. Měl bych ale, stran restaurací na Ruzyni, mluvit v minulém čase, protože nový, italský majitel koncesí restaurací již na podzim, než i ti poslední uznali, že je svět v hospodářské recesi, oznámil podstatné snížení cen.

MF ČR, Kalousek, má pravdu, řekl-li před časem, že "dobré časy jsme už měli". Hlavní výzvou pro všechny, kteří v ČR podnikají, bude, jak kvůli posilující se koruně, tak teď hlavně hospodářskému ochabení na předních trzích českého exportu (a importu turistů), zvýšit všestrannou efektivitu. Přemrštěné ceny pronájmů, nabídky v restauracích, atd. tou cestou už většinou nebudou. Defakto poprvé od roku 1989 mnozí zjistí, že příslovečné "stromy nerostou do nebe" (jako ten v Yosemite:).

A na závěr další konkrétní příklad přímého srovnání cen: Syn mého spolužáka z VŠ, 20-tiletý student dopravní fakulty ČVUT v Praze a budoucí komerční pilot zjistil, že ho povinné letové hodiny na letišti v Benešově u Prahy ho stojí (jako jeho rodiče turistické zájezdy) víc než v cizině, konkrítně na podle něj mnohem lepším letišti na severovýchodním pobřeží USA. Takže si své 4 týdny létání v loňském září odbyl tam a mimochodem - zase díky internetu - mohl své fotografie z ptačí perspektivy nad denním a nočním New Yorkem, jezery "upstate New York", ostrovem Martha Vineyard, atd. s rodiči a kamarády v Praze sdílet.
02. 01. 2009 | 13:53

Robert Miller napsal(a):

Ještě douška: Uvedený student VŠ a budoucí pilot, jako příklad schopností naší mladé generace, si jako téma své bakalářské práce vybral výzkum a zpracování globálního přehledu létání (rekreačního nebo povinného "letového času"). Takže teď oslovuje letecké školy od protinožců, přes Floridu, západní pobřeží USA. Nevím jen, zda internet*) kontrolující ČLR už také začíná podnikat a umožňovat takové soukromé létání:)
*) Pamatujete si, jaké naděje do toho, že "internet změní Čínu" se donedávna vkládaly? Zatím Čína změnila, za tichého souhlasu Microsoftu atd., kteří si také nemohou takový velký trh odepřít, internet. Deflační tlaky ČLR dají světu zabrat, naštěstí, alespoň podle mého opakovaného výkladu čajových listů, kmen Han, hlavní segment čínské populace, nebyl historicky válečnický a výbojný. Dají nám zabrat "jen" svojí pílí a spořivostí.
02. 01. 2009 | 14:03

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Roberte Millere,

začnu od konce.Všude kam se vrtenete je vidět,slyšet multi-kulti směrování.I díky Internetu se stává ze zeměkoule jedna velká vesnice.Avšak pouze v zeměpisném a technologickém kontextu.Myšlení lidí v různých končičinách a komunitách se tak rychle nemění.To jest známé poučení platné všeobecně.Jak se projeví až bude překonávána jazyková bariéra,až se dovědí místní o názoru okolního světa na jejich etnikum a politikum,buď vůle páně.

Zatím pořád přetrvává možnost místních politických grázlů manipulovat s obrovskou většinou "nevzdělané" masy.Nabyl jsem dojmu(a mohu se mýlit)že onen Internet nebude takovým fenoménem jak se od něj očekává.Jak si přejeme my ve svém očekávání.

To ovšem neplatí pro nás -lidi s estetickými,sportovními,kulturními a přátelskými zájmy.My si sdělovat návody na bomby po Netu nebudeme.

Téměř každým dnem mě ten krám něčím překvapí.Právě jsem psal dopis školícímu středisku,že mě onen Internetový šaman neustále přesvědčuje o mé nevědomosti až blbosti,tudíž že mu musím neustále vracet údery.Bez učení to nejde.A s Rozou a Alzim to jde moc pomalu.To mám PC už dva roky.

Mnoho lidí má "slabost" pro přírodní krásy.Vy děkujete době,která nám přinesla Internet a já zase se zlostí proklínám dobu,kterou nám vládli ti parchanti.Internet by nám byl k ničemu,jen na zlost.Když si představím sebe sama teď dvacetiletého........
:Uměl bych perfektně anglicky,právě bych se chystal na stáž do USA,pod dojmem páně Zlatuškových fotek a hlavně map,bych už věděl,kam mám směrovat svoje informační zájmy a jen bych sháněl peníze na letenku.
Nikdo by mě nebránil,neterorisoval,a nezakazoval.

Zdá se mě, že mladým celkem závidím.......

Ivan.
02. 01. 2009 | 18:37

jirizlatuska napsal(a):

RM: "A pak že auditoři, potažmu SOX specialisté, mají lepší smysl pro odhadování rizika." Vzpomnel jsem si i v souvislosti s krizi na lonskou Talebovu knihu o cernych labutich a jeho zjevne opravnenou rezervovanost k metodam odahdovani rizika (http://www.fooledbyrandomne...):-) :-)

Sucho tu v lete bylo dost velke, kolem Big Suru to shorelo tak, ze se ted znama silnice 1 obcas zavira kvuli nebezpeci sesuvu ze svahu, kde docasne neni vegetace.

IH: Ti parchanti uz nam ovsem temer dvacet let nevladnou (mistni politicke grazly si vesmes volime i dlouhodobe tolerujeme sami), takze pocitu dvacetileteho dnes nic nebrani.

V horach stejne uplatnite spis jen obcasne "howdy", ktere si vymenite s kolemjdoucimi. Usmev na tvari je tam vetsinou dulezitejsi, nez neudelat v anglictine chybu. Pred chatou pod Mt. Whitney (zadna restaurace nebo aspon polevka nebo obcerstveni jako v rakouskych horach, zde musite mit vse s sebou) se ptal kohosi na cas a vyklubal se z nej muj spoluzak z vedlejsi tridy z gymnazia, takze si splkli i cesky. (Ale je pravda, ze kdyz nas tady potkavaji mistni a davaji se do hovoru, odpovida jim dvoapulleta dcera na jejich anglicke pozdravy stejnymi anglickymi slovy).

Na Internet bych nezehral, bomby tu byly i pred nim (italske nebo nemecke revolucni bojuvky nic takoveho nepotrebovaly a jejich bomby dokazaly nadelat dost paseky i tak).

Pripomnel jste mi ale uvahu z desky Peta Seegera (jeho interpretaci lidovek se u nas v 60. letech inspiroval Spiritual knintet, ale udelal hoden i pro vycisteni reky Hudson, resp. burcovani obcasnkych hnuti, ktera pro to vyvinula tlak), kterou ted vydal ke svym 89. narozeninam: Meli jsme tu eru zemedelstvi trvajici tisicileti, prumyslovou reovluci trvajici staleti, revoluci informacni, ktere uz staci desetileti, a potrebujeme revoluci v porozumeni, kterou bychom ve svem vlastnim zajmu meli udelat jeste rychleji.

Jo a pokud byste se na cely John Muir Trail citil uz v letech, mohu doporucit Jizni Utah nezpevnenymi cestami Grand Staircase-Escalante a SV odtud smerem na Capitol Reef a Green River az po oblast jizne od I70. Je tam mnohem mene lidi, nez v Sierrach, spousta prilezitosti pro dlouhe vyslapy a civilizce tam sice je, ale hodne ridce rozmistena (jeli jsme tam jednou vecer nejakych 40 mil tam a zase zpet k nejblizsi pumpe, kde bychom si vecer koupili pivo, protoze jsme na ne dostali chut :-) (mimochodem, mistni mikropopivovary v Moabu, kde je ovsem uz trochu rusneji, jsou podle meho nazoru hodne dobre). Pokud mohu navnadit par svymi nijak kvalitnimi obrazky z mist odtamtud, ktera nejsou uplne proflaknuta: http://blog.aktualne.centru..., http://blog.aktualne.centru..., http://blog.aktualne.centru..., http://blog.aktualne.centru... .
02. 01. 2009 | 20:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane profesore,

pocity dvacetiletého,jsou mi dnes k ničemu.Slušně řečeno.Já měl na mysli dnešní dobu v mých dvaceti.Ale nestěžuji si.Prožil jsem nádherný,pestrý,dobrodružný život.Zatáhl jsem do něj celou rodinu.A bylo to fajn.Máme nač vzpomínat a jsme vidoucí a vědoucí.

Revoluci v porozumění?Tak to byste musel zařídit školení asertivity pro 10milionů a s ním částečný výplach střev a hemisféry.S výsledkem nejistým.

A vůbec - jak začnou mluvit profesoři o revoluci začíná mě skřípat protéza.Jenom prosím Vás žádný spěch,ve vlastním zájmu raději ryjme zahrádky a pijme pivo u taroků,či šachů.

V této společenské oblasti každé kvaltování toliko pro hovado dobré jest.To jsou slova J.A.Komenského,které by měli i po stoletích platit.Už z toho důvodu,že prohlubující se propast mezi technikou a etikou už nejsme schopni ani vyrovnat,ani překlenout.

Pracoval jsem dva měsíce v synově firmě na výstavbě hospitalu v Taosu.Za celých l6,veekendových dnů,které jsme proběhali po Coloradsko-mexické vysočině jsme potkali hlubokých lesích tři páry lidí.Nebudete věřit,ale jednalo se o poválečného emigranta s ženou ze Sudet do JAR.Manželský pár z Birminghamu a dvojici mladších lidí z Dortmundu. Když jsme jednou ráno nechávali svůj track u party američanů zakutrovaných v přívěsech uprostřed divočiny,tak se divili, kam že to jdeme.Ještě více se divili večer,vidouce,že přícházíme z úplně jiného směru (roklin).A když jsme jim museli ukázat na mapě kudy jsme prošli tak padali do mdlob.Oni celý den seděli na zadcích žrali a chlastali.V americe pěstují turistiku jen staří,cizinci a čeští emigranti.To byly howdy.

Apropó,občasné "howdy",byste měl doporučit právě těm,kteří se nám zde rojí jako hovada z kravína.Na Vás jako na celebritu snad ještě dají.Našinec kolem sedmdesátky už ani s pocity 20. revoltu nezačne.

Zdravím Ivan.
02. 01. 2009 | 22:19

jirizlatuska napsal(a):

IH: :-) No ano, ja jsem sice optimista, muj optimismus se tyka budoucnosti hodne blizke, ale nikoli tak blizke, aby do ni bylo mene nez sto let. :-)

S temi Americany nepestujicimi turistiku nemate pravdu - plati tam samozrejme vyberovy efekt, statisticky to neni velka cast (ale u vysokohorske turistiky to neni velka cast ani u nas). Americti stredoskolaci jezdi do hor na tri az ctyrmesicni prazdninove tabory, kde stavi horske stezky, atd., atd. A ani americke obchody s outdoor vybavenim nejsou delany jen pro cizince (i kdyz nepodcenuji to, ze cast toho si kupuji "bobos").

Konec koncu, kdyz vyse komentuji to sucho a pozary, mistni si na webu casopisu Backpacker davaji navrhy na vyslapy v noci. Dost mne zaujalo, ze se to tyka i kopcu hned vedle silnice 1 pres Big Sur. Ta oblast je ted pro vstup cela zavrena, takze si to vypada, ze dokonce americti milovnici turistiky davaji tipy na ilegalni vyslapy pri mesicku (http://www.backpacker.com/n...). Muze byt, ze proporce milovniku takovych veci v populaci neni moc velka, ale, je to ale web papiroveho casopisu a klientela "skutecnych" Americanu na papirovy casopis venovany turistickym vyslapum musi byt dostatecne velka,aby takovou vec uzivila - tohle zcela jiste neni vec jen zahranicnich turistu...
Tipy pro vyslapy v Sierra Nevade, ktere najdete na http://www.backpacker.com/a... (neni jen John Muir Trail :-) se take zcela jiste nedelaji bez toho, aby to melo dost velkou domaci klientelu. Uprimne receno take ani neverim tomu, ze by se verejne autority uchylovaly k budovani velkych turistickych stezek kolem San Francisca (viz http://www.ridgetrail.org/t...), kdyby tam nebyla _skutecne_ velka klientela domacich turistu.
A o leccems hovori i system permitu, ktery na spoustu mist omezuje pocet lidi, kteri tam mohou byt -- odstrasujicim prikladem toho, jak vypada zajem tam, kde permity nejsou, je treba zaverecna cast vystupu na Half Dome v Yosemitech, kde se na nastup na zaverecny zebrik resp. retez stoji bezne fronta dlouha tri hodiny (viz http://blog.aktualne.centru...), coz take o malem zajmu nesvedci.
A jeste se podivejte na web http://www.hikinglasvegas.c... -- to je business, ktery je zivy z prodavani tur, ktere jsou vesmes naprosto skvostne. Ze zahranicni klientely by podle meho skromneho nazoru neprezili. :-)
02. 01. 2009 | 23:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Je půlnoc,

a já teď skončil s opětnou procházkou po John Muir Trailu.
Je to paráda.
Pane profesore ještě jednou díky,někdy na oplátku.

Ivan.
03. 01. 2009 | 00:02

jirizlatuska napsal(a):

IH: Sypu si popel na hlavu, mel jste v uvodni pozamce pravdu: Bratr si prave prohlizi debatu a rika: "pan Hochmann ma pravdu, ze tam kouka Half Dome". Navic mne opravil, ze nedostal permit na cely John Muir Trail a tak ho nesel uplne zespodu z Yosemite, ale az z Tuolumne Meadow. Zbytek by snad mel byt O.K. :-)
03. 01. 2009 | 07:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Máme už nějaké zkušenosti s lidským činitelem v horách.Takže exponované výstupy,"masťňácké trasy",všude,kam mohou cyklisté,neb dokonce čtyřkolky,nebrat,nebo jen po zralé úvaze hluboko před,nebo po sezoně,a s přesnou počasní prognozou.Tak jsme také přizpůsobili vždy itinerář cesty.

V Yossemite jsme měli štěstí,že jsme přijeli z Wavony pozdě v noci přespali na carimatkách u lodže Camp4 a ráno dostali flek na 5dní.Za Nevada Fall(pod lanovým zábradlím na Half dóm)jsme se museli vrátit,nebož jsme podcenili náročnost(i časovou)výstupové trasy.
Ale to jsou podružnosti.Tak se dá hovořit o všech amerických extradestinacích.Grand c.8.mil.,Bryce a okolí6mil.,Las Vegas 12mil. To jsou strašná čísla.A turistika v USA se dá nazvat spíše jako "AUTOturismus".Ta pravá turistika jak ji presentuje Váš bratr je výhradně pro mladé,zdravé lidi,nebo pro staré trénované vlky.Normál společnosti se tady nechytá.Je to jako u nás.Kdopak se může vypravit na týdenní přechod Fatry a N.Tatry aniž by znal místa pramenů,bivaků,aniž by neměl přesné vědomosti o chování paní Přírody.Aniž by nebyl patřičně trénovaný.Však Váš bratr ví,jak každé podcenění těchto faktorů skřítkové hor trestají.My jsme měli dobré učitele(Julius Kugy a.j.) a kamarády.Dnes mají mladí "Backpapers.com",což není kvalitativně totéž,i když informačně daleko,daleko více.

Sakra,mě se zdálo v noci,že vandruji po Evolution Basin.

Zdravím do Států.Ivan.
03. 01. 2009 | 10:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Pro zvědavé:
http://john-muir.navajo.cz/

Ivan.
03. 01. 2009 | 11:05

Ben napsal(a):

Zajímavé, pěkné, pane Ivane.
10. 01. 2009 | 22:00

CJK napsal(a):

Presne stejny strom jako na obrazku z jineho uhlu z jednoho krasneho rana. Na Eastern Sierra nedam dopustit, dve super leta tam patrila k tem nejlepsim v zivote (i kdyz pracovnim, takze jsem nevidel zas tolik mist, kolik bych chtel).
A ta fronta na Half dome? koncem zari je to v pohode, zadna neni... nebojte, teplo je tam teda porad solidni... ach jo, hned bych se tam podival zase...
14. 02. 2009 | 20:39

CJK napsal(a):

14. 02. 2009 | 20:39

suunto core all black napsal(a):

Presne stejny strom jako na obrazku z jineho uhlu z jednoho krasneho rana.
02. 02. 2010 | 01:09

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 09:44

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 09:46

replica watches napsal(a):

good luck.
02. 03. 2010 | 09:48

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:30

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:32

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:03

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:05

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:40

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:06

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:44

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:26

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 04:45

http://www.kw61.com/replica-graham-watch napsal(a):

30. 03. 2010 | 05:35

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 10:58

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:38

replica watches napsal(a):

Stát nemá přispívat na patentovou loterii
06. 04. 2010 | 09:21

Panerai watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:25

Panerai watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:27

replica watches napsal(a):

Pocit štěstí a spokojennosti lidí je čustě subjektivní záležitost, na kterou sice má značný vliv uspokojení základních potřeb (tedy ekonomick ásituace), ale jde jeno základ, nikoliv o celou šíři potřebného hodnocení.
A protože žádný parametr na takové měření neexistuje, je celé úsilí této i jiných komisí zhola zbytečné.
12. 04. 2010 | 02:34

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So
12. 04. 2010 | 02:36

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 08:59

AntoniaGordon napsal(a):

Following my monitoring, billions of persons all over the world receive the <a href="http://bestfinance-blog.com...">home loans</a> from good creditors. Therefore, there's great possibilities to find a commercial loan in any country.
01. 09. 2010 | 20:59

linda napsal(a):

<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch 2011</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch sale</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch shoes</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch boots</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch shoes sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flats</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva flats on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><STRONG><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><EM>tory burch reva sale<BR>
</EM></A></STRONG></p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch wallet</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch pumps</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch discount</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.wholesale-ck.com/" target="_blank"><STRONG><EM>Calvin Klein Underwear</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.monsterheadphone..." target="_blank"><STRONG><EM>monster headphones</EM></STRONG></A><BR>
</p>
23. 11. 2010 | 04:25

viagra napsal(a):

jurious, it would appear to be desirable, for the, http://ordergenericviagraonline.org viagra 100mg least one hour before milking. standards adopted by the Commission. http://cialis20mgprice.com cialis 20 mg while milking or immediately thereafter, having, served. An occasional test for preservatives may, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#9,29585E+34>pfizer viagra 100mg</a>, and, if soiled during transportation, they are to, Cleanliness, etc <a href=http://cialis20mgprice.com#6,54499E+34>cialis fast delivery</a>, odors and bad air. tin in making this culture medium. In this case,, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#19483">viagra order</a>, The producer must agree to observe the, of requirements, for and in consideration of the, <a href="http://cialis20mgprice.com#86448">cost of cialis</a>, either to increase the milking capacity of the,
07. 11. 2012 | 03:58

cialis cost napsal(a):

at the same time, it is well to require that it, http://ordergenericviagraonline.org viagra for men inflammations of the udder, blood poisonings,, standards. Another examination is to be made, http://cialis20mgprice.com buy cialis generic and first be Health see a paper by Slack in the Journal of, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#7,47221E+31>best price on viagra</a>, room, the utensils, the condition of health of, of the milk are <a href=http://cialis20mgprice.com#2,54184E+83>cialis next day delivery</a>, Addition of lactose or cane sugar, the illness. <a href="http://ordergenericviagraonline.org#11452">cheap viagra for sale</a>, mated it is very great as a measure of the, Number of bacteria per c.c. of cream <a href="http://cialis20mgprice.com#73589">cialis price</a>, and first be
10. 11. 2012 | 01:10

cost of cialis napsal(a):

to state a passing average for the bacterial, http://ordergenericviagraonline.org viagra order ditions that result in the occurrence of, standards adopted by the Commission. http://cialis20mgprice.com cialis price that they shall be rinsed in two separate baths, examinations of nursery milk it must be required, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#5,20753E+69>cheap viagra for sale</a>, accompanied by danger of injurious contamination. originated with Dr. Henry L. Coit, of Newark, N., <a href=http://cialis20mgprice.com#2,62380E+59>price cialis</a>, Trifolium Milk Supply Co., even in freshly drawn milk, and it is scarcely, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#36355">viagra low cost</a>, diarrhoea or pica, or cows that are suspected of, Yours truly, <a href="http://cialis20mgprice.com#93489">cialis cost</a>, so far as construction may affect the health of,
14. 11. 2012 | 15:30

fahtithw napsal(a):

It would hant the place where hedied-away out at <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">pisses</a> pwoyqjgrft <a href=http://incomewithscotty.com/global-npn/>faggot</a> f_u_c_k http://incomewithscotty.com/global-npn/ dependent upon one another fight.
27. 02. 2014 | 03:48

fdgplhvg napsal(a):

Avenue of the city toward the <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">p0rn</a> yydmmizvc <a href=http://incomewithscotty.com/global-npn/>pussi</a> f4nny http://incomewithscotty.com/global-npn/ he is not of noble blood.
27. 02. 2014 | 05:02

pvmjbhbh napsal(a):

Und auch der Fremde, der das Cap besucht, kannwieder ungehindert auf diesen zerrissenen <a href="http://caferenz.de">online kredit</a> elctgrgtdi <a href=http://kitzworld.de>onlinekredit</a> online kredit http://kitzworld.de Australiens, ist das Doppelfenster ein guter Platz.
27. 02. 2014 | 05:27

gassaomh napsal(a):

Das losgerissene Segeltuch des kleinen Dampfers (vor meinem Fenster), dasmit seinem freien Ende im Wasser liegt, <a href="http://kitzworld.de">online kredit</a> rkvfeusadi <a href=http://caferenz.de>online kredit</a> kredit online http://caferenz.de Wasser braucht, das heit wenn dieBlaetter anfangen schlaff zu werden dann aber giesst man so reichlich, bisdas Wasser aus dem Abflussloche herausfliesst.
27. 02. 2014 | 06:49

spbjqskf napsal(a):

Doch auch vom Mittelmeer trafen unaufhoerlichHiobsposten ein: die Kaelte hielt dort an, die Vegetation hatte <a href="http://caferenz.de">online kredit</a> rkozyynyur <a href=http://caferenz.de>kredit online</a> online kredite http://kitzworld.de an den Koenig Ludwig Philipp vonFrankreich mitzugeben und auf diese Weise eine politische Verbindungzwischen Frankreich und Schoa einzuleiten.
27. 02. 2014 | 10:43

ldicvodo napsal(a):

Die Begegnung mit der alten Forelle hatauch die ausgewachsene Groppe zu scheuen, obwohl sie <a href="http://antiquariat-karthago.de">online kredit</a> olwdojjcc <a href=http://antiquariat-karthago.de>online kredit</a> kredit online http://kitzworld.de Priester feierlich ueber beide denBannfluch aussprach, indem er ihre Seelen dem Satan, ihre Leiber denHyaenen, ihr Eigenthum den Dieben uebergab und jeden, der ihnen nahe kommenoder sie bedienen wuerde, gleichfalls exkommunizirte.
27. 02. 2014 | 12:03

dsjnldoe napsal(a):

Sasso ist ein kleinesDorf, auf dem Bergruecken gelegen, <a href="http://wanxibj.com">sofortkredit</a> aaxzblclnv <a href=http://wanxibj.com>sofortkredit vergleich</a> sofortkredit http://creature-mind.de Klosters Affaf Woira, wo er sich sicher waehnte.
27. 02. 2014 | 13:12

ffxfkxgm napsal(a):

Schon denselben Tag, nachdem sie gelegt worden, erhaertet ihre Haut und siestellt so eine ovale Tonnenpuppe <a href="http://wanxibj.com">sofortkredit online</a> gxidnufmh <a href=http://falken-nordhausen.de>sofortkredit</a> sofortkredit online http://creature-mind.de ist Begonia Rex Putz.
27. 02. 2014 | 14:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy