Masakr v Gaze?

03. 01. 2009 | 21:07
Přečteno 32784 krát
Profesor Hořejší ve svém blogu kritizuje izraelský zásah v Gaze optikou odmítání zbytečných civilních obětí. Pochybuji o oprávněnosti jeho kritiky, a to i s vědomím toho, že vidí a nepopírá násilnosti z palestinské strany, které Izraelce k zásahu vyprovokovaly. Přesto jsem přesvědčen o tom, že jednostranná kritika „masakru“ a obětí ozbrojeného obranného zásahu není oprávněná s ohledem na trvající drobné masakry, jejichž terčem jsou izraelští civilisté od útočících radikálů dlouhodobě.

Pochybuji o tom, že si Izrael myslí, že zásahem po desetiletí trvající teror proti svým civilistům vyřeší, jak v řečnické otázce kriticky nastoluje prof. Hořejší („Myslí si opravdu někdo ...“). Určitě se ale snaží omezit vpodstatě teroristické útoky na své civilní obyvatelstvo. V historické perspektivě žijí s konfliktem nikoli desetiletí, ale tisíciletí (stačí si přečíst Starý zákon), kde jsou lidské oběti smutnou, ale bohužel i těžko odmyslitelnou součástí této historie. Přiřazovat emoce volbou slov jako „masakr“ pro ztráty na životech způsobené evidentní obranou (můžeme se přít o tom, zda je nebo není tak zcela v proporcích, obrana je to ale neochybně) je ovšem podle mého soudu značně nefér vůči Izraeli a jednoznačným straněním Hamasu.

Izraelci mají z nedávné doby historickou zkušenost z holocaustu a dobře si pamatují, kde končí ona středoevropská zkušenost, o které se zmiňuje prof. Hořejší. Zkušenost z toho, co znamena nebránit se dostatečně účinně a místo toho se nechat pokojně deportovat v rámci přijímání mezí, do kterých jsou protivníkem vytlačení, je stále živou součástí jejich kolektivní paměti. Izraeli navíc v konfliktu nejde vyčítat nedostatek dobré vůle. Byl to Hamas, kdo se rozhodl jednostranně nepokračovat v mírových jednáních a nechat létat rakety bez alespoň předstírání toho, že se mu o perspektivní řešení jiné, než vymazání izraelského státu z mapy Palestiny, jedná Tento krok ostatně z Ramallahu kritizoval i M. Abbás a jeho prosincová slova na adresu chování Hamasu v sobě obsahují i poukaz na to, kdo nese za současný stav primární odpovědnost: „Izraelským útokům na Gazu šlo předejít. Mluvili jsme s nimi a prosili je, aby nekončili příměří. Takto jsme mohli předejít tomu, co se stalo.

Před časem na mne při návštěvě Betléma zapůsobily naprosto otřesným dojmem oslavné plakáty pubertálních sebevražedných útočníků proti izraelským civilistům, které tam visely na hlavním náměstí i v přilehlých uličkách na každých několika málo desítkách metrů. Tváří tvář tomuto „étosu“ palestinského státu se dá těžko zachovávat chladnou hlavu a trvat na tom, že k vojenským řešením pořád ještě není třeba sahat a že je času dost a dost na to, aby si Izraelci nechali na hlavy kolem nich nechávat přistávat rakety z hnízd svých radikálních protivníků odhodlaných k čemukoli. V minulosti se ostatně vojenský odpor Izraeli opakovaně vyplatil. Nebýt jeho, byl by v této oblasti dnes sice možná klid zbraní, ale po Izraelcích by nebylo ani vidu, ani slechu.

K zásahu v Gaze se ostatně Hamasu podařilo Izrael vyprovokovat v pro Izrael docela dobrou dobu. Díky finanční krizi bude ve světě aspoň nějakou dobu mnohem a mnohem méně volných peněz, které může Hamas cestou oficiální pomoci nebo skryté „internacionální“ podpory „národněosvobozeneckých“ hnutí dostat. Izrael tím může získat trochu víc času do další periodické vlny eskalace násilností. Nedostatek peněz pro Gazu nebude samozřejmě ničím dobrým pro tu část obyvatel Gazy, která není součástí nebo aspoň nepatří k přímým podporovatelům radikálních bojovníků. Bude bohužel sloužit jako součást protiizraelské propagandy podobně, jako tomu je s utečeneckými tábory Palestinců v Jordánsku (kde na Al Jazeeru namířené antény satelitních televizí v oknech každého bytu moc nadějí na neradikální budoucnost ovšem nedávají). Bude ale znamenat horší doby pro militanty, což je aspoň trochu dobrá zpráva v té celkové mizérii.

Není také od věci si připomínat, že to byli Arabové a Palestinci, kdo odmítli rezoluci OSN číslo 181 z 29. listopadu 1947 (i Československo tehdy hlasovalo pro ni). Kdyby k této rezoluci přiklonili jak Palestinci, tak všichni, kdo dnes používají emotivně zabarvené termíny jako „masakr“ a vědomě nebo mimoděk přispívají k podvědomému (a mírně antisemitskému) odsuzování obranných kroků Izraele, nemuselo možná dojít nejen k současným násilnostem a lidským obětem, ale ani k předchozím anexím území a židovsko-arabským válkám.

Otázka přiměřenosti obranných akcí v Gaze je jistě legitimní, používání emotivních termínů typu „masakr“ ovšem příliš jednoznačně předjímá, kdo má být přebarven na viníka, a kdo na oběť. Bomby vybuchující v univerzitním areálu jsou samozřejmě odporné. Je ale jejich viníkem ten, kdo tam schová ozbrojené bojůvky, nebo ten, komu proti těm bojůvkám nezbývá nic jiného, než bomby použít? Nepřipomíná to situaci, kdy si strana vedoucí nebezpečnou a agresivní válku některé zásadní válečné instalace maskuje červeným křížem na střeše?

Nemám žádné recepty, se kterými izraleské nebo palestinské straně přicházet na pomoc. Dovolím si jen připomenutí umělecké zkratky tohoto dlouhou dobu trvajícího konfliktu, kterou má na CD Brawlers svého posledního projektu Orphans zpěvák Tom Waits. Název písně „Cesta k míru“ je stejně optimistický a nepochybně žádoucí, jako je hořký a docela bezvýchodný její text (zde).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Šamtajch napsal(a):

Ano, tentokrát s Vámi plně souhlasím. Napsal jste to dobře, děkuji.
03. 01. 2009 | 21:22

gcfz napsal(a):

Souhlas, jak také jinak.
03. 01. 2009 | 21:32

Gerd napsal(a):

Palestinci a Arabové v době rezoluce z r. 1947 věřili, že pouhou početní převahou musí zahnat Izrael a Židy do moře, tedy celá Palestina bude jejich. Proto nepřistoupili k této rezoluci.

Z dlouhodobého hlediska je řešení tohoto konfliktu (a s tím i terorismu) jediné, zbavit se závislosti na ropě. Co nejdříve z mnoha pádných důvodů.
03. 01. 2009 | 21:33

Líný černý pes napsal(a):

To autor :
Máte pravdu, každý útočník si musí být vědom toho, že "odměnou" za útok mu bude obrana napadeného.
Nebránit se a nastavit druhou tvář je sice možná křesťanské, leč kontraproduktivní.
03. 01. 2009 | 21:39

sasa napsal(a):

2autor:Clanek vypada logicky. Problem je v tom, ze stejne Izrael postupoval jiz drive. Proc by letos mel byt vysledek jiny nez radikalizace Palestincu a po okupaci a vyplytvani spousty penez zase stazeni, tentokrat s vetsimy problemy. Neco jako z Libanonu. Proc se stale nekteri lide odmitaji poucit z historie? Proc chteji bojovat minule valky?
03. 01. 2009 | 21:39

jirizlatuska napsal(a):

sasa: Myslim, ze velky rozdil je ve financich, ktere bude Hamas v blizkem budoucnu mit. Tato jedna vec je dnes _podtstane_ jina, nez pri konfliktech v minulosti.

A nezapominejte na to, ze k radikalizaci doslo uz _pred_ zasahem v Gaze a tato radikalizace ten zasah spustila (jak jinak hodnotit jednostranne rozhoduti Hamasu nepokracovat v mirovych rozhovorech?)
03. 01. 2009 | 21:43

Al Jouda napsal(a):

Držím palce Izraeli - to je vše !
03. 01. 2009 | 21:54

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný a objektivní komentář pane rektore. Pokud není klid zbraní, tak se problémy nedají řešit. Pak musí nastoupit síla k oslabení protivníka, i když každý ví, že to není trvalé řešení.Izrael projevil dobrou vůli jak navrácením okupovaného území Gazy Palestincům, tak loni příměřím a ochotou k jeho prodloužení v prosinci.
03. 01. 2009 | 21:55

RUMCAJS napsal(a):

Tak tohle bych podepsal.
Pan profesor Hořejší dle mého poněkud ustřelil.
03. 01. 2009 | 21:56

Vilém napsal(a):

Těší mě, že pan Zlatuška podporuje neemotivní a nepředpojatý přístup ke konfliktu, samozřejmě není důvod se nějak vzrušovat nad desítkami mrtvých dětí, dokud jde o pouhé Palestince. Navíc tyto děti jistě odmítly rezoluci OSN o zřízení Izraele, takže jsou vlastně masakrovány právem, navíc je teď velká šance vyvolat v Gaze hladomor, když islámské charity nemají dost prostředků, a takovou šanci na prosazení hodnot západní civilizace si přeci zodpovědní izraelští státníci nemohou nechat ujít. A komu se zabíjení dětí nelíbí, je antisemita...
03. 01. 2009 | 21:57

bigjirka napsal(a):

tentokrát úplně souhlasím s profesorem Zlatuškou - a koneckonců i s Al Joudou
03. 01. 2009 | 21:58

Zacheus napsal(a):

Já si dovolím - shodně jako v diskusi k blogu prof. Hořejšího - přidat do diskuse i zde bez dalšího komentáře zajímavé stanovisko vatikánského činitele, jak jsem je našel na internetu (radio Vaticana.cz):

"Kustod Svaté země ke konfliktu ve Svaté zemi
Vatikán/Jeruzalém.

Izraelský útok na Pásmo Gazy, třebaže očekávaný a dobře připravený, budí obavy církve. Jak naznačil mluvčí Svatého Stolce, P. Federico Lombardi, navzdory tomu, že vojenská operace je namířena proti pozicím Hamasu, bude obtížné vyhnout se náhodným obětem z řad civilistů.

„Nenávist na jedné straně oslepuje, pokud jde o cestu k míru, a na straně druhé vyostřuje rozum k cestám smrti a roztáčení bludného kruhu nenávisti – řekl P. Lombardi. –

Hamas je otrokem logiky nenávisti a Izrael vkládá naději do logiky síly jako nejlepší odpovědi na nenávist.

Je nutné dále hledat jiná východiska, dokonce i tehdy, zdá-li se to nemožné.“
O. Pierbattista Pizzaballa vidí současné události v rámci izraelské volební kampaně. Vládnoucí garnitura podle něj „cvičí svaly“ před veřejným míněním. Františkánský kustód Svaté země nicméně přiznává, že provokace ze strany Hamasu byly evidentní. Přesto je na místě obava z nekontrolovatelné eskalace konfliktu, říká o. Pizzaballa:

„Jsme vůči stávající situaci bezradní. Na jedné straně jsme byli svědky neustále se opakujících provokací vlády Hamasu, na druhé straně vidíme násilí, nebývalé a přehnané... Chybí slova k tak obtížné situaci. Doufáme ale, že přece jenom převáží zdravý rozum a že se někomu podaří sehrát roli prostředníka. Důležitou úlohu má mezinárodní společenství. Musí silně a energicky vyvíjet nátlak na obě strany. Věříme, že k tomu dojde co nejrychleji.

Mír samozřejmě nepřijde náhle ani snadno. Vyžaduje totiž jednomyslné úsilí ze strany všech, včetně náboženských představitelů – a na to je potřeba čas, výchova a trpělivost. Veškeré úsilí je ale samozřejmě nutné vyvinout okamžitě.“
- říká k izraelskému konfliktu kustod Svaté země, o. Pierbattista Pizzaballa.
03.01.2009 21:59:22
03. 01. 2009 | 22:02

jirizlatuska napsal(a):

Vilem: Ano jiste. V 1945 byste byl byval zastavil postup na Berlin, protoze do prvni linie proti Vam nasadili nezletile Hitlerjugend. Detske obeti jsou spatne vzdy. Jen pripominam, ze deti umiraly i v izraelskych autobusech, ktere jine porad jeste skoro deti vyhazovaly nalozemi na svem tele do vzduchu. Logika "nechme deti stranou konfliktu" tady moc daleko nevede (ostatne si nejsem jisty tim, jestli za holocaustu nekteri Zide nevolili cestu pokojne deportace do koncentracniho tabora jen proto, ze by nejakym odporem mohli ohrozit deti), vzala za sve uz davno (pokud byla vubec nekdy aplikovatelna).

Zacheus: Ano, i casy se meni. Kde jsou ty doby, kdy se papezsky legat Arnaud-Amaury spokojil s lakonickym: "Pobijte je vsechny, Buh si je uz prebere". Svym vyznamem mi to soucasne vatikanske stanovisko ovsem az tak jine nepripada. (Ostatne, viz tez http://aktualne.centrum.cz/...)
03. 01. 2009 | 22:06

Vilém napsal(a):

jirizlatuska
Palestinské společenství není žádné totální zlo, aby bylo přijatelné ho převálcovat jako nacistické Německo. V tomto konkrétním případě byl možný pozemní útok, ke kterému nyní beztak dojde, ale bylo možné ho omezit na oblast, odkud jsou odpalovány rakety, namísto totální letecké destrukce pásma Gazy.
Mezinárodní mise by tyto problémy vyřešila, ale Izrael ji odmítá.

Nevím proč by měl mít Izrael nějaká privilegia masivně likvidovat civilisty sousedních zemí, zejména když jeho jaderný potenciál dnes vylučuje jeho vojenské zničení.
03. 01. 2009 | 22:13

JP napsal(a):

mně je blízké stanovisko gerda. Ani Zlatuška ani hořejší. Nesmyslní mrtví jsou na obou stranách.
Uznat mnohaleté násilnosti ze strany teroistů z Hamázu, které Izraelce k zásahu vyprovokovaly i morálně zvažovat přiměřenost izraelské odpovědi je nereálně jednostranné a osloví to jenom fanatiky či idealisty.
Reálné jež že v pozadí tohoto střetu jsou geopolitické zájmy. Boj o vliv na Blízký Východ spory o energii a energovody.
Proto není ani židovská ani arabská pravda. Tyhle národy jsou jen posouvány na šachovnici někoho jiného a ten si snad ani úspěch míru na Blízkém východě nepřeje.
Mezinárodní společenství to může zatím jenom tlumit.
03. 01. 2009 | 22:14

jirizlatuska napsal(a):

JP: Jen bych podotknul, ze v Palestine (vcetne Izraele a Gazy) zadna ropa neni.

Vilem: Pozemni utok zacal uz pred par hodinami. A ani za valky nebylo nemecke spolecenstvi nejake totalni zlo, i kdyz se u nas uznani nemeckych odpurcu fasismu branime.
03. 01. 2009 | 22:17

JP napsal(a):

ad JZ - z vojensko strategického hlediska je zjevně Blízký východ pro kontrolu energie klíčový (obdobně turecko nebo gruzie). Proto se tam také USA pořád střetává s Rusy .
Ale pokud jde o to tlumení neřešitelného problému mezinárodním společenstvím, nemá-li se konflikt eskalovat (s Palestinou i Irán, Sýrie proti jaderně vyzbrojenému izraeli), v krajní situaci mírové sbory v oblasti. Izrelská odveta jen nahrává teroristům.
03. 01. 2009 | 22:24

Admirál napsal(a):

Jistý pravoslavný kněz z ukrajinské vesnice Bachmačka opilý při veselici na ostrově pod Dněpropertrovskem přepovídal, že do tří let příjde konec světa (datováno léto 2006).
A že to způsobí Židi.

V duchu jsem se tenkrát u sklenky smál, nevěřím na katastrofické předpovědi. Dnes ale, když vidím co všechno je v pohybu a jaké síly se proti sobě v nesmiřitelnosti staví, říkam si "Kdo ví?"
03. 01. 2009 | 22:25

martys napsal(a):

tahle diskuze na téma kdo je v právu a kdo ne v Palestině nemá cenu - většinou se jedná jenom o demagogii......divné akorát je že Izrael deklaruje, že nechce civilní oběti - přitom zabil víc civilistů svými přesnými chirurgickými zásahy než Hamás, který naopak deklaruje, že chce zasáhnout civilisty!!!! není to nějaké divné?!

podle mě Izeraelci nemají respekt před ničím a to je vždy špatné a nebezpečné
03. 01. 2009 | 22:31

sasa napsal(a):

2autor:Pro doplneni informace
http://lawrenceofcyberia.bl...
Clovek pochopi, ze postavit se na jednu stranu je snadne, ale nespravne.
03. 01. 2009 | 22:31

martys napsal(a):

pane Zlatuško: čí je oficiálně území Gazy? podle mě je to stát Izrael - není potom použítí síly takového rozsahu něco jako genocida? není Izrael zodpovědný za to, že tam Hamás může takto šíleně působit, ozborojovat se raketami a střílet je na sousední vesnice (i když toho nikdy moc netrefil)? kdo hlídá hranici pod kterou vedou tunely pro pašování do Egypta? kdo je zodpovědný za tragickou hospodářskou a životní úroveň toho území? kdo zničil elekrárnu jako jediný zdroj energie (jenom připomínám, že když Rusko zmíní nutnost platit za plyn a ropu hned je označem na vyděrače) ?!
03. 01. 2009 | 22:37

Zacheus napsal(a):

To Jiří Zlatuška.

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Jako profesor informatiky byste měl mít více schopnosti pro objektivní a vyvážené formulování svých stanovisek - a to jak k nynějšímu konfliktu v Gaze, tak i k politice Vatikánu.

Přečtěte si alespoň například "Malé dějiny církve" od Augusta Franzena,než začnete z kontextu vytrženými citáty trapně argumenovat. To není hodné vysokoškolského pedagoga, pane profesore Zlatuško.
03. 01. 2009 | 22:38

Vilém napsal(a):

jirizlatuska
Jistrě, norimberský proces ukázal, že dokonce i hlavní obžalovaní pohlaváři byli většinou antinacisté, čestní vojáci, pokojní obchodníci, slušní úředníci, vlastenci a řádní občané, kteří jen chtěli pro Německo to nejlepší. Samozřejmě se nemohli řídit primitivní snahou vyhnout se válce, když Německo bylo ohrožováno židobolševickým morem, a jako Vy správně chápali, že při bombardování není možné vynechat civilisty, protože by to snížilo účinnost válečného úsilí. Tyto názory nezmizely jen proto, že byly nacistické, a jsou natolik univerzální, že dnes je mohou používat i potomci tehdejších německých obětí...
03. 01. 2009 | 22:40

jirizlatuska napsal(a):

martys: "Nemaji respekt pred nicim," ale pritom palestinskou autonomii postupne poskytuji (te postupnosti se neni co divit pri neochote druhe strany vzdat se ozborjene snahy o vyhlazeni Izraele), jako uredni jazyk maji krome hebrejstiny i arabstinu, atd. Neplette si odhodlani branit svou bezpecnost s nejakou neustupnosti pred nicim nebo aroganci. Nebezpecnejsi a spatne pro ne by bylo, kdyby se nebranili. (Nebudu se poustet do statistik zabitych - neverim ostatne moc, ze do civilnich satu obleceny sebevrazedny atentatnik je civilista, dtto u tech, co naloze delaji a indoktrinaci k sebevrazednym utokum provadeji.)
03. 01. 2009 | 22:41

martys napsal(a):

zacheus: ono denska se taky profesorem stane kde kdo.....něco o tom procesu vím....:-)
03. 01. 2009 | 22:41

RUS napsal(a):

Šolom!Hezky pseudonim pane Autore.

V dnešnem svete už není duležite odkud jsi a jakou maš narodnost,meli byste to pochopit dokud není pozde.
03. 01. 2009 | 22:44

martys napsal(a):

pane Zlatuška: ano - bohužel dnes už není jaksi ani ta válka fair play....vojáci se převlíkají co civil. šatů, rakety jsou odpalovány z "akademické" půdy....atd. atd......ale tím spíš si myslím, že by se tyto věci měly řešit ne silou "vojenskou", ale spíše silou "policejní" .........terorismus není otázka selhání celého národa, ale spíše skupin jednotlivců
03. 01. 2009 | 22:45

jirizlatuska napsal(a):

martys: Palestinska uzemi nejsou soucasti vnitrostatni jusrisdikce Izraele. Ten konflikt neni vnitrostatni, izraelska policie na palestinskych uzemich nic delat nemuze a ani tam neni.
03. 01. 2009 | 22:56

Zacheus napsal(a):

To martys:

:).

Přeji pěkný večer.
03. 01. 2009 | 23:01

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Zlatuška,
děkuju za článek i za perfektní argumentaci - ke které skoro není co dodat.
Snad jen pto některé diskutující: jsou situace, kdy si nemůžeme říkat, že "pravda je někde uprostřed". Tedy - říkat si to můžeme, ale nikam se s tím nedojde.
03. 01. 2009 | 23:23

Adam napsal(a):

Pane Zlatuško, tentokrát s Vámi mohu jedině souhlasit.
03. 01. 2009 | 23:26

Poiuyt napsal(a):

Valka na s.Vychode je valka za zivotni prostor Zidu.Proc holokaust v Evrope byl odsouzen,holokaust na S.Vychode ne?kde je spravedlivost?
03. 01. 2009 | 23:30

ujo napsal(a):

těžko se někdo může divit tomu, že autor s hezkým ( až příliš hezkým) českým jménem obhajuje izraelské skutky.
Mimochodem: kde se vzaly ty tábory palestinských utečenců v Jordánsku?
03. 01. 2009 | 23:33

dafo napsal(a):

Hahahaha.Pan Horejsi bol odstaveny na vedlajsiu kolaj a jeho miesto nahradil pan Zlatuska plateny v shekeloch.Hahaha to snad nie je pravda.Ja zomriem od smiechu bolsevik sa musi smiat v na cintorine dejin ze jeho cenzura zije dalej a disent ktory proti nej bojoval ju dotiahol do dokonalosti.Pan Zlatuska nam urcite vysvetli ze sa nejedna o masaker ale o kolateralnu skodu pri presadzovani demokratickych principov na palestinskych uzemiach.Je to tak lepsie lebo hamburgerova ovecka nemoze predsa primat pravdu v prilis velkych sustach aby jej nahodou nepraskol ten maly mozog.
03. 01. 2009 | 23:33

On napsal(a):

Pokud jde o obranu izraelských civilistů má pan profesor úplnou pravdu. Vždyť i pan Goebles hovořil o obraně němců před lichváři a židobolševiky a pak svou obranu vzali s německou důkladností, trochu více zgruntu. Nebo pan Bush se svými poradci (nejmenovat)zachránil ameriku a západní civilizační hodnoty před zbraněmi hromadného ničení v Iráku (Collateral Damage okolo 0.5 - 1 mil lidí). Výše jmenovaní takto zachránili své země a naši civilizaci před zničením. Jak se Vám líbí takový spin?
03. 01. 2009 | 23:39

martin85 napsal(a):

Vážený pane Zlatuško, mam k vašemu textu par poznamek. Založení státu Izreal je tema na hodiny ale proste napsat kdyby Palestinci souhlasili s rozhodnutim OSN z r.1947 vsechno by bylo fajn, je stejne zavadejici jako 'masakry' prof. Horejsiho. Prece vlivem masivniho pristehovalstvi, predchozi politiky Velke Britanie v mandatu Palestina, i navrhovanem reseni OSN, situace nebyla tak jednuducha. Navic Palestinci jsou lide kteri v Palestine zili stovky let nez se svet a zide rozhodli ze je treba nekde zidum najit vlastni domovinu. Vzpomenme jak se nam libilo kdyz mise s anglie rozhodla ze ceskoslovensko diskriminuje ceske nemce a proto musi predat cast sveho uzemi nemcum.to bylo take o nas bez nas.Nejsem antisemita a myslim si ze dnes je existence izraele dana vec,ale je treba mit na pameti ze vznik tohoto statu neni uplne koser.
03. 01. 2009 | 23:40

Antropolog napsal(a):

2 POIUYT: Pokud Židé na Arabech provádějí holokaust, kde máte důkazy? A proč muslimská populace v Gaze tak raketově roste (cca 6 dětí na ženu, srovnatelné s černou Afrikou)?
Že by "cyklon B" působil na Araby jinak?

Srovnáváte nesrovnatelné.
03. 01. 2009 | 23:45

prirodovedec napsal(a):

Zacheus: Nebudte nijak zasmusily. Ta argumentace je tvrda a vecna. Berte to tak, ze i tento clanek je otazkou neci viry tak, jako byvaji Vase postoje. Poptejte se a pochopite.
03. 01. 2009 | 23:48

tera napsal(a):

martin85

Zapomínáte na několik skutečností - řada oblastí v dané lokalitě nebyla osídlena před příchodem židů, Ti navíc mnohdy naprosto legálně koupili půdu od bývalých vlastníků. Palestina navíc nikdy nebyla samostatným státním útvarem, v průběhu posledních 150 let se vždy hovoří o trochu jiném území, z hlediska rozlohy.
03. 01. 2009 | 23:51

dafo napsal(a):

Pre On.Pocuvaj ty.Minule ku mne do stanku prisla jedna pani s vizitkou Vesmirni lide.Na jednej strane bolo napisane Jesteri Vas chteji ocipovat a na druhej bolo napisane "Ale zachrani Vas vesmirni flotila nebeskych andelu Plea 3".Nato som povedal pani kedze som robil v stanku ze jej este kludne stihnem upject cigansku kym nastane apokalipsa.Ale teraz vazne. Moja pointa je ze asi v duchu pravdivosti takejto vizitky na mna posobi otaznik za vetou "masaker v Gaze?"siritela tej pravej a neskryvenej pravdy pana profesora Zlatusku.V tvojom prispevku citim pochybnosti ale neboj sa lebo tvoju psychu urcite zachrani a sterilne vycisti vesmirna flotila nebeskeho anjela pana profesora Zlatusku.
03. 01. 2009 | 23:54

martin85 napsal(a):

to tera: puda kterou odkoupli zide cinila kolem 10ti procent celkoveho uzemi izraele.pravda je ze casto nejurodnejsiho. Vetsina oblasti ktere jsou obyvane dnes byla obyvana i v minulosti, a to hlavne araby. ty oblasti ktere tehdy obydlene nebyly by jiste casem obydlene byly(alespon vetsina) tak jako dnes.Je pravda ze palestina statem jako takovym nikdy nebyla ale spravni jednotkou (turecky sandzak) za poslednich nekolik stoleti byla.ale je pravda ze ty hranice byly promenlive. Dulezite podle me je ze Palestinci bojuji o zemi ve ktere zily a ve ktere maji koreny-proste o svuj domov ze ktereho byli vytlaceni.neco jako sudetaci po benesovych dekretech.
04. 01. 2009 | 00:19

Radek Mikula napsal(a):

Zná někdo nějaký národ, který by přijal rezoluci podobnou té číslo 181 z 29. listopadu 1947?

Čechoslováci byli Mnichovskou dohodou postiženi mnohem méně a přesto byli odhodláni bojovat.
04. 01. 2009 | 01:10

Michal J napsal(a):

Dekuji za clanek, souhlasim.
04. 01. 2009 | 01:16

kočka šklíba napsal(a):

Pane Zlatuško, pomáhat si v této diskusi argumenty typu Hitler, holokaust a podobně je podle mého demagogie. Ať už si myslíme o konfliktu mezi Palestinci a Izraelci cokoliv, toto je podpásovka. Pokud nemáte jiné, kterými byste odpověděl například Vilémovi, nemáte nejspíš žádné. Srovnávat nacismus a činy vůdců nacistického Německa s toutu situací a válkou je opravdu mimo mísu. A jsem přesvědčená, že to moc dobře víte, jenže, jak již myslím někdo napsal u Hořejšího, cokoliv se kritizuje na Izraeli je bráno jako antisemitismus, což je další nesmysl a demagogie. To znamená, že Vy tu používáte nefér argumenty, srovnáváte nesrovnatelné a běda tomu, kdo by toto zpochybňoval, podle mnohých prostě nemá rád Židy. Jenže tak to není.
04. 01. 2009 | 01:46

jirizlatuska napsal(a):

kocka skliba: Ta historicka zkusenost vede dnesni Izrael k tomu, aby se vuci radikalmim hnutim, ktere maji v programu likvidaci Izraele jako statu, branil. Poukazat na to neni nic podpasoveho. Prikladu s detmi v prvni linii by se mozna naslo vic, tenhle je ale dostatecne proflakly, abych ho mohl bez dalsiho vysvetlovani pouzit. Umisteni polovojenskych kapacit do univerzitniho kampusu je zhuverilost sama o sobe, nezletilci s vymytym mozkem jako nosici sebevradednych nalozi pouzivani prokazatelne jsou. Mel jsem moznost na vlastni oci videt jak oslavnou propagaci takovych "mucedniku", tak mluvit s rodici ditete zabiteho v autobuse sebevrazednym atentatnikem. Mluvil jsem pred casem i s arabskymi obchodniky, kteri mne behem arabske stavky v arabske ctvrti Jeruzalema tahali za zavrene rolety svych obchodu, protoze chteli prodavat, ale bali se represe od Arabu, kteri by po nich sli jako po stavkokazech, kdyby se netvarili, ze s nimi drzi basu. Antisemitismu nahrava pouzivani slovniku a emoci, ktere v tomto konfliktu stavi Izrael do role masakrujiciho. Brat Zidum s jejich historickou zkusenosti pravo na obranu je podle meho soudu nehoraznost.

martin85: Uzil jsem formulaci "... nemuselo možná dojít ..." , nikoli "... vsechno by bylo fajn ...". Nesnazim se zde prichazet s tak kategorickymi soudy, ajk mi podsouvate. A na rezoluci OSN jsem upozornoval predevsim preemptivne pro pripad, ze by chtel nekdo argumentovat necim z rezoluci pozdejsich nebo v nepravdepodobnem pripade, ze by neco pod dojmem "masakru" prijala OSN ted.
04. 01. 2009 | 02:53

mr. no napsal(a):

zlatuško,

co takhle historická zkušenost Palestinců s Izraelci?

schválně - kdo má na svědomí víc vyhnanců a víc životů ? Odpovíš?
04. 01. 2009 | 03:24

Radek Mikula napsal(a):

jirizlatuska: Nebyla ve své podstatě anrisemitská rezoluce, která proti vůli většiny místních obyvatel rozdělila Palestinu? Stálo toto rozhodnutí málo semitské, arabské i židovské, krve?
04. 01. 2009 | 04:52

Plim napsal(a):

Jiri Zlatuska

Velmi se pohorsujete palestinskym oslavovanim sebevrazednych utocniku,doufam,ze vas minimalne stejne pohorsuje i napr. popisovani raket ktere litaly do Libanonu od izraelskych deti skolou povinnych kde na ne psaly "s laskou od Marusky"..

Projdete si tyto stranky http://trodas.wz.cz/index.p... ktere jsou sice take znacne jednostranne,ale i presto tam je spousta zajimavych informaci
04. 01. 2009 | 07:54

Neopřemyslovec napsal(a):

Když srovnáme řešení, které uskutečnili Přemyslovci se Slavníkovci, vidíme úžasnou humanitu u Izraelců. Jak citlivě rozlišují vinné a nevinné obyvatelstvo. Jsou i oběti na nevinných. Při válce nelze do detailu problém čistě vyřešit. Pan Hořejší polovičně katolík a polovičně exaktní člověk není ten, který by uměl být nezávislý pozorovatel. Je třeba si i uvědomit, že my Češi jsme vždy jen teóretici. Skutečná realiata nás už desítky let nepostihla. I s revolucí v 1989 jsme počkali než bylo jasné, že nedojde ani k jednomu úmrtí. Stále čekáme na národního zemřelého hrdinu. Určitě to nebude někdo s vysokoškolským vzdělání. Všichni univerzitně vzdělaní mají tu chybu, že nejdříve myslí, kalkulují a teprvé poté konají. I pan Zlatuška si velmi, velmi pečlivě rozmyslel co o střetu napíše. Jako správný potomek Přemyslovců blahoslaví tak jako já jediné řešení. Děkuji mu.
04. 01. 2009 | 08:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

Pane kolego, dekuji za pozornost, kterou jste venoval memu clanku.
Mrzi me ovsem, ze jste jej zrejme necetl pozorne (dokonce se mi zda, ze jste si precetl skoro jen nadpis).

Ja tam prece jasne rikam, ze Izrael ma pravo na existenci, ma pravo se branit, ze naprosto nemam jakoukoli naklonnost k palestinskym radikalum, atd.

Ja tam predevsim zpochybnuji spravnost a skutecnou dlouhodobou efektivitu pouzitych prostredku - jsem naprosto presvedcen, ze jsou kontraproduktivni a pro budoucnost Izraele (a celeho sveta) velmi skodlive.

V tomto nazoru se shoduji s mnohymi IZRAELSKYMI obcany z hnuti Gush Shalom (uvadim tam odkaz na clanek Uri Avnery, ktery pouziva mnohem tvrdsi slova nez ja).

Myslite, ze tito Izraelci jednaji umyslne proti zajmum sve zeme, ze jsou snad dokonce "antisemite"? Myslim naopak, ze jsou to lide, kteri jsou proziravejsi nez politici, kteri se kratkozrace snazi zapusobit na volice svoji "rozhodnosti".

Trochu trapne mi pripada vas protest proti pouziti slova "masakr"; - pri jakem poctu obeti by uz podle vas byl na miste? Z toho, co rikate, se zda, ze pri zadnem, jakkoli velkem...
Tenhle slovni fetisismus mi zive pripomina, jak se onehda nesmelo napr. mluvit o "sestreleni" korejskeho letadla...
Cloveku take vytane na mysli onen povestny eufemismus "humanitarni bombardovani"...

Schvaloval byste take podobny styl zasahu napr. proti korsickym teroristum po jejich cinu, pri kterem by zahynul 1 clovek (t.j. vybombardovat mestskou ctvrt, ve ktere ziji ti, kteri teroristicky utok spachali)?

Velmi je mi proti mysli, kdyz nekdo vydava jakoukoli kritiku izraelske politiky za antisemitismus.

Ti, kteri bagatelizuji palestinske obeti (s neprehlednutelnym podtextem, ze jsou to "jen Arabove") podle meho nazoru prokazuji budoucnosti Izraele (a celeho sveta) medvedi sluzbu...

..
04. 01. 2009 | 09:23

sam napsal(a):

Výborně, díky.
04. 01. 2009 | 09:39

sam napsal(a):

To "Výborně, díky" patřilo panu Zlatuškovi. Můj komentář k panu Hořejšímu bych snad ani neuveřejňoval. Skutečný příklad zaslepeného levičáka a pseudohumanisty. Do okamžiku, kdy se nebude jednat o něj samého.
04. 01. 2009 | 09:43

jirizlatuska napsal(a):

VH: "Ja tam predevsim zpochybnuji spravnost a skutecnou dlouhodobou efektivitu pouzitych prostredku," ano to mi prijde jako podstatne. O "spravnosti" bych polemiku vest nedokazal. Nechtel bych nest odpovednost generalu a nezavidim jim ji ani trochu. O dlouhodobe efektivite se samozrejme tezko vyklada nekomu, kdo se uchyluje k sebeobrane podle sveho nejlepsiho uvazeni; v kazdem pripade jsou svetove financni pomery zrovna ted nakloneny tomu, ze aktualni pristup muze byt efektivnejsi, nez byval v minulosti.

A protest proti slovu masakr mam za ustredni. To slovo v sobe obsahuje i zlovolnost nebo svevoli, neni z hlediska pohnutek neutralni. Nemuzete dost dobre zmasakrovat nekoho, pred kym se jen branite. Uz to slovo samo v sobe nese utok a nepravost. Nema to co delat jen s pocty nebo velikosti, prestoze hromadnost je tam ciste vyznamove soucasti toho slova.

Priklad s Korsikou je trochu mimo misu. tenhle zasah neni kvuli jednomu mrtvemu. To preci vite.

Nebagatelizuji obeti. Jsou nicmene na obou stranach. A obcas jsou to obeti, ktere byly uzity jako stit temi, kdo pak hlasite krici.
04. 01. 2009 | 09:48

Aleš napsal(a):

Přes titul profesora a rektora , bývalého senátora ,jste nepochopil meritum věci a tím bylo "mohou vést tyto vojensky nepřiměřené útoky, viz Libanon před dvěma roky a letos Ghaza k něčemu jinému než k většímu příkopu mezi Izraelem a Araby" a k dalšímu možnému oddálení jakéhokoliv a to nesmírně obtížného řešení.
Nejsem příznivcem ani Arabů ani Izraelců a je škoda, že pan profesor nevidí začátek problému v tom, že statisíce Arabů se vznikem Izraele byly nuceni opustit své domovy a vznik nového je jasné , že Araby nenaviděného státu byl také spojen s nuceným přemístěním statisíců obyvatel a to bez toho, že by k tomu vyjádřili jakýkoliv souhlas.
04. 01. 2009 | 09:51

explorer napsal(a):

Zlatuška je charakter. Sto zabitých Palestinců vyváží život jednoho Izraelce. Hlouběji nemohl poklesnout. Omluví každou vraždu.
04. 01. 2009 | 09:52

george napsal(a):

Myslím si, že celá diskuze o současné "válce" by byla trošku jiná, kdyby jsme si všichni nejprve něco přečetli o starověkých dějinách Izraele. Myslím tím od izraelského království (cca 931-722 př. n. l.). Země izraelská byla podle Tóry Hospodinem přislíbena Abrahámovi a darována jeho potomkům jako Země zaslíbená, je proto věřícími židy (a po nich i křesťany) považována za Svatou zemi. Proto nelze hodnotit dnešní situaci pouze od roku 1947, ale od historie. Potom by se tak zv. právo na svoji zem ze strany palestinců, prosazované soustavnými útoky raket, jevilo poněkud z jiného úhlu. A k těm fotkám mrtvých dětí bych chtěl říci jen jedno, oni ty své děti by zachránili především tím, že přestanou ty své rakety pouštět a přestanou jim na těla věšet bomby.
04. 01. 2009 | 09:53

Petr z Tábora napsal(a):

to V.Hořejší :
Při vší úctě, Vy nechápete o co jde, ale vůbec tím ani v nejmenším nechci napadat Vaši inteligenci. Váš myšlenkový svět se prostě míjí s tím pana Zlatušky a většiny diskutujících na tomto blogu. Jste prostě naladěn na jinou vlnu.
Je to jednoduché, každý si necháme svůj názor.Z toho mého bych vyzdvihnul, že předpokladem řešení situace je dodržení klidu zbraní. Palestinci a jejich zahraniční podporovatelé opakovaně dokazují, že toto nechtějí. Pak se musí Izrael bránit a to i s ohledem na vyzbrojování Palestinců, které opět nastane po ukončení bojů.
Obdobně můžeme diskutovat například o tom, zda Američané měli nebo neměli použít atomovou bombu proti Japoncům. Odpůrci vyzdvihují, že to přineslo spoustu obětí a utrpení. Zástánci připomínají vliv na ukončení války a zabránění daleko větším obětem na obou stranách.
04. 01. 2009 | 10:01

Nový napsal(a):

Plný souhlas
04. 01. 2009 | 10:04

ježek napsal(a):

Pane Zlatuška, jestli na vás působí otřesně plakáty oslavující teroristy, zajeďte se podívat do izraelského města Kochav Jair pojmenovaném po šefovi židovské teroristické skupiny Avrahamu Sternovi (Sternův gang), který kromě teroristických útoků na arabské civilisty, zabíjení židovských spolupracovníků s britskou správou, přepadávání bank a vybírání výpalného má na svědomí také pokus o vyjednávání s nacistickým Německem. Z této skupiny pochází i pozdější izraelský premiér Jitzak Šamir. Za jeho vedení skupina zavraždila Churchillova diplomata lorda Moyna a diplomata OSN hraběte Bernadotteho, který za války zachránil tisíce židů z koncentračního táborů. A z jiné teroristické skupiny Irgun pochází i další izraelský premiér Menachem Begin.
Podrobnosti zde:
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://cs.wikipedia.org/wik...

Izraelský parlament vloni na zvláštním zasedání ocenil význam Avrahama Sterna pro izraelský boj za nezávislost. To není oslavování teroristů???
04. 01. 2009 | 10:06

Aleš napsal(a):

Pojem masakr je nepochybně velmi individuální a žádné profesorské, senátorské křeslo nedává nikomu oprávnění k tomu, že je jeho stanovisko to správné.
"Počet obětí z řad Palestinců se podle tamních lékařů od začátku konfliktu, který začal 27. prosince, zvýšil na více než 450. OSN uvedla, že nejméně čtvrtina mrtvých pochází z řad civilistů." Generální tajemník OSN Pan Ki-mun před zasedáním Rady bezpečnosti v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Ehudem Olmertem řekl, že je zklamán tím, že Izrael zahájil pozemní útok a upozornil ho, že toto vystupňování násilí nevyhnutelně ještě zhorší strádání palestinských civilistů. Pan Ki-mun vyzval Izrael, aby pozemní operaci okamžitě ukončil a požádal ho, aby udělal vše pro to, aby se humanitární pomoc dostala ke všem lidem, kteří ji potřebují. Žádá rovněž okamžité příměří a naléhal na ostatní státy, aby se podílely na řešení nynější krize.
"V kontextu posledních dní ty kroky Izraele vnímáme jako defenzivní politiku, nikoli ofenzivní," uvedl také Potužník. Opravdu povedené stanovisko!!
Stále málo pro J.Z. ?
04. 01. 2009 | 10:12

grőssling napsal(a):

Nejdůležitější z toho, co ve svém blogu napsal pan prof. Hořejší je asi fakt, že dlouhodobě současný postoj Izraele nevede k přijatelnému řešení pro obě strany ( jako prozatím silnějšího v konfliktu ). Čas ale hraje proti této politice.
Je jasné, že vše ja závislé na postoji US. Nepochybně by stačil jediný telefonát po horké lince W_DC - Jeruzalém a snaha o mírové řešení by probíhala jinak než dnes.
Na této horké lince je uložen klíč k řešení problému.
V našich sdělovacích prostředcích jsem nezaznamenal jeden z hlavních argumentů proti existenci státu Izrael, který uvedl Íránský prezident. Volně, "Jestliže je vznik moderního Izraele odměnou za utrpení Židů během II. světové války a viníkem bylo Německo, měl svět zřídit stát Izrael na úkor Německa v Evropě a ne na úkor Palestinců." V čem spočívá nelogičnost této věty ? Vytýkat jí lze pouze neakceptování souvislostí náboženských jinak nic. V opačném případě by si irští Keltové mohli nárokovat Čechy. A jsme v kolotoči neřešitelného.
Odpovědět na stanovisko Vatikánu citátem církevní veličiny ze středověku je podpásovka.
Nechápat geopolitický význam Izraele "ikdyž tudy nevedou produktovody" je na informatika podivné.
Závěr:
nejvyváženější mi připadá právě stanovisko Vatikánu.
Ignorovat argumenty druhé strany je strkání hlavy do písku s následným nedobrým koncem. Řešením nemůže být ani vymazání Izraele z mapy, ani odmítání samostatného palestinského státu. Přeji hodně štěstí našemu panu ministru zahraničí, ale stejně jako Sarkozy ( Couschner ) v případě Gruzie, má i on tak maximálně šanci vyjednat to, co si Izrael už dávno stanovil jako dílčí konečný cíl kampaně. Otázkou jenom je, zda mu tu minutu slávy jsou Izraelci ochotni propůjčit ( možná za nějaký obchod ).
Klíč bude už brzo v rukách prezidenta-elekt Obamy.
Tam leží ( W_DC )i dnes stejně jako v případě Iráku hlavní odpovědnost za mrtvé v těchto konfliktech.
04. 01. 2009 | 10:17

vaclavhorejsi napsal(a):

jirizlatuska:

"Nemuzete dost dobre zmasakrovat nekoho, pred kym se jen branite."

????? Predstavte si situaci - vas agresivni soused vam systematicky ostreluje dum ze vzduchovky, zastreli psa a postreli manzelku; evidentne vas chce zabit. Pokud v ramci obrany vezmete samopal a postrilite celou jeho deseticlennou rodinu, budete povazovat vyraz "masakr" za neprimereny?

"Priklad s Korsikou je trochu mimo misu. tenhle zasah neni kvuli jednomu mrtvemu."

Ve chvili, kdy soucasna akce byla zahajena, byl na izraelske strane jeden mrtvy zabity palestinskou raketou...
Ale na tom nezalezi - korsicti teroriste maji na svedomi prece take mnohem vic nez 1 zivot.
takze kdyby usporadali akci, pri ktere by zabili 50 francouzskych policistu, to odvetne (obranne) bombardovani sidliste uz by vam nevadilo?

Prece pojem "primerena" obrana se pouziva zcela vseobecne - opravdu berete jako primerene, kdyz se v odvetu zabije 100x vic palestincu? Nebo by se vam to zdalo "neprimerene" teprve kdyby ten pomer byl 10.000:1?
Nebo teprve 1.000.000:1?
Vadilo by vam pouziti ZHN (samozrejme ciste obranne!!) proti Gaze?
*****************************

Petr z Tábora:

Pouziti atomovych zbrani proti japonskym civilnim cilum bylo zcela evidentne valecnym zlocinem (soudi ovsem vitezove...). Vliv na rychlejsi ukonceni valky je velmi problematicky; zda se, ze mnohem vetsi efekt mel vstup SSSR do valky s Japonskem.

..
04. 01. 2009 | 10:21

george napsal(a):

To grossling: Iránský prezident je vůl, protože neví, že židé byli na tomto území zv. izraelské království cca 931 př. n. l. Toto území spadalo postupně pod asyrskou, babylonskou, perskou, řeckou, římskou, sásánovskou, byzantskou a od 7. soletí islámskou nadvládou. Roku 1516 se stala součástí Osmanské říše až do 20. stol. Po neúspěšném protiřímském povstání v letech 132-135 n.l. a následujícím vyhnání Židů se židovská pupulace na územní dnešního Izraele sice zmenšila, avšak úplně NIKDY NEZANIKLA. Takže kdo vlastně je na současném území Izraele DOMA?
04. 01. 2009 | 10:33

jirizlatuska napsal(a):

VH: Ta vzduchovka je opravdu mimo, na tehle urovni bych diskutoval nerad [i kdybych vzapeti nemel jit spat, jakoze pujdu].

Zbrane hromadneho niceni bych povazoval v Gaze za naprosto neprimerene.

Kdyz vhodne zkratite casovy interval, dosahnete vzdycky toho, ze pocet mrtvych pred kteroukoli dobou bude nulovy. Nezda se mi ani trochu korektni vzit posledniho mrtveho a rict, ze je obranna akce reakce pouze na nej.
04. 01. 2009 | 10:35

grőssling napsal(a):

george
Židé byli na území dnešního Izraele "doma" možná déle než 12 století ( Češi a jejich předchůdci 15 století, takže to není až tak kdovíjaký výkon ). Tento fakt ale nemůže být argumentem pro úřední přidělení tohoto území opět Židům v roce 1947 po 18ti stoletích života v diaspoře ( viz. moje zmínka o Keltech v Čechách ).
Říci jednoduše o protivníkovi, že je vůl už vůbec není argument. Četl jste jeho projev k Vánocům na Chanell 4 ? Myslím, že křesťan jakékoliv denominace by neměl mít ani slovo výhrady ( kdepak jsou naši zastánci soužití různých vyznání ?). U nás bohužel tento projev nebyl zveřejněn, pouze byla citována jedna věta a ještě nesprávně . Nezastávám se jej, pouze hájím stanovisko na to, aby byla slyšena i druhá strana a také tvrdím, že překrucování jasných faktů a strkání hlavy do písku před nimi nikam nevede ( resp. vede dlouhodobě jistě k neúspěchu ).
04. 01. 2009 | 10:49

george napsal(a):

To grossling : Nic neopravňuje palestince na svrchované území židovského státu, mezinárodně uznávaném, bez vyhlášení války pokoutně pálit rakety. Copak by se asi stalo, kdyby totéž dělali Maďaři Slovákům? A komupak patří pásmo GAZY, není to náhodou stále území Izraele, předané pouze do samosprávy Palesticům? "Nevtrhli" tak náhodou na své území udělat pořádek, když jejich vedení samosprávy, evidentně zvolené těmi, co jim nyní padají bomby na hlavy, útoky proti Izraeli organizují a provádí?
04. 01. 2009 | 11:00

Karel (taky) napsal(a):

Všechny historické exkursy do minulosti, ať už do roku 1947 nebo dva tisíce let zpátky, postrádají v případě současného konfliktu jakýkoli praktický smysl a jsou vhodné jen jako prostředek k demagogickým odsudkům jedné či druhé (nebo i dalších) stran. Je naprosto irelevantní, zda jsou historicky v právu Izraelci (neexistující před rokem 1947) nebo Palestinci (také neexistující před rokem 1947).

Důležité je jen jedno: Co udělat teď. To pořád záleží v mnohem větší míře na obou stranách konfliktu, než na křesťanech, ateistech i muslimech v ČR.

Přičiním svůj skromný názor - některé příspěvky v různých diskusích smrdí islámským fanatismem už i tady v Česku - jsem zvědav, jak si s tím poradí ČR a Evropa.
04. 01. 2009 | 11:11

vaclavhorejsi napsal(a):

jirizlatuska:

Takze jaka by byla vase odpoved, kdybych v tom prikladu nepouzil "vzduchovku", ale kulovnici?

..
04. 01. 2009 | 11:11

doktor napsal(a):

Prof. Zlatuška a schvalovači izraelského státního teroru vůči arabským Palestincům schvalují izraelskou a arabskou KREVNÍ MSTU. O nic jiného nejde, protože obě strany dobře vědí, že těmi opakovanými a zesilovanými útoky s mrtvými civilisty a destrukcí obydlí a životní struktury žádnou změnu nedosáhnou. Krevní msta v 21. století je něco neskutečného a odsouzeníhodného. Nikdo si také nevzpomněl, že možná příčina invaze Izraele do Gazy je vážné obvinění izraelského presidenta Olmerta z korupce, které chce oddálit nebo zlikvidovat(Wag the Dog). Za pár stovek životů méněcenných Palestinců přece čest Žida stojí.
04. 01. 2009 | 11:12

grőssling napsal(a):

george
Mluvíte pouze o následcích sporu neřešeného 60 let. Terorismus je špatně, hranice mezi oprávněnou obranou a již teroristickým útokem je problematická, zejména v případě milionových komunit palestinských uprchlíků v Libanonu, Sýrii a Jordánsku. A statusu druhořadých občanů v Izraeli.
Ještě jednou. Nezastávám se ani jedné strany. Snažím se jako pozorovatel ( navíc z veřejných zdrojů ) vážit pro a proti. Zatím u nás vidím převážně fandění jedné straně a zamlčování argumentů té druhé. Čas pracuje proti silovým řešením celosvětově. Jako naději vidím změnu v administrativě US a různobarevnosti nové vlády.
04. 01. 2009 | 11:14

Ja napsal(a):

Pouzivani fosforu proti rachejtlim je rozhodne pripustna obrana.
04. 01. 2009 | 11:16

grőssling napsal(a):

dan
Hodně zvrhlý názor, v tomto případě nemá cenu argumentovat.
04. 01. 2009 | 11:26

Neopřemyslovec napsal(a):

Zákon diskuzí:
a) První úroveň) diskuze králů, císařů, prezidentů
II. úroveň) diskuze přecedů vlád, přecedů Eu...
III. úroveň) diskuze ministrů zahraničí...
IV. úroveň)diskuze generálů...
V. úroveň) diskuze elit národa...
VI. úroveň) diskuze manuální a pracující inteligence)
VII...úroveň).......
XXXX úroveň) diskuze na blogu Aktualně.

Mějte pokoru. Vždyť máme jen hodnotu čtverečku toaletního papírku! Kdokoli z nás může být spláchtnut. Berte diskuzi jako výkalový prostor.
04. 01. 2009 | 11:28

george napsal(a):

To grossling : Takže jako k nestrannému pozorovateli mám otázku. Proč vedení Hamas, které reprezentuje tolik "mučených" palestinců současnou akcí Izraele, ukončilo těžce dojednané příměří a znovu začalo pálit své rakety? Koho se to vlastně nyní dovolávají, když m,useli vědět dopředu, jaký to bude mít na ně dopad?
04. 01. 2009 | 11:33

al-Hansal napsal(a):

To dafo: Tak to je prikladna demagogie, i kdyz zabalena do ucenych slov. Jednostrannost tvych slov te usvedcuje z neobjektivity, zaujatosti a straneni Palestincum. Typicky produkt umanuteho mineni...
04. 01. 2009 | 11:33

al-Hansal napsal(a):

to dan: Raději se už neozývej, je v tvém výkalu cítit pach cyklonu B. To je snad neuvěřitelný, že v 21.stol. někdo argumentuje jak z Protokolů sionských mudrců...
04. 01. 2009 | 11:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nenávist podněcující komentář, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2009 | 11:49

vaclavhorejsi napsal(a):

george:

Ale to je prece ocividne, ze Hamas prave CHTEL, aby Izrael zacal masakrovat civilisty - to je pro ne vyhodne (zvyseni vseobecne nenavisti Palestincu a Arabu proti Izraeli, popuzeni svetoveho verejneho mineni) - a Izrael jim jen stupidne vyhovel...
O tom je prece ten muj clanek!!!

Samozrejme, ze tenhle vecny kolobeh nasili vyhovuje jen extremistum na obou stranach - samozrejme, ze extremiste jsou i na izraelske strane; ti se vzdy snazili pokud mozno oslabit a palestinske umirnene predstavitele a provokovat fanatiky.
Presne tak je to i na druhe strane...
Fanatici z obou stran usiluji jen o totalni vitezstvi a totalni zniceni druhe strany.

Jak stale rikam - spravne to vidi Gosh Shalom a Uri Avnery, ale v kazdem narode ma samozrejme lepsi "macho" ohlas pristup stylem "a ted jim ukazeme!".

Jak nekdo vyse poznamenal - klic k reseni maji USA - stacilo by, aby poradne bouchly pesti do stolu a rekly Izraeli: "takhle to bude" (navrat k hranicim 1967, silne mezinarodni mirove jednotky, masivni podpora palestinske infrastruktury a ekonomiky, etc...).
Doufam v novou americkou vladu (ale vim, ze je to naivita)...

..
04. 01. 2009 | 11:58

grőssling napsal(a):

george
Na Vaši otázku neumím odpovědět nejsa členem Hamásu. Mohu se pouze dohadovat, že jde o snahu Hamasu eskalací konflikt dostat do stavu, kdy bude muset být řešen z vnějšku, možná je tu řada dalších souvislostí, jak tu zmínili předdiskutující ( volby v Izraeli, pomoc ze strany EU, vyzbrojování protivzdušné obrany Íránu a Sýrie, nástup nové US administrativy atd. atd. ) . Nelze vyloučit ani fanatickou zatvrzelost. Nicméně jde pouze o epizodu v 60 let důsledně neřešeném sporu, který fanatismu otevřel prostor a to nejspíš na obou stranách. Silnějším v něm je zatím jistě Izrael, který by bez pomoci US nemohl takto postupovat ani den. Takže včera nejspíš Hamás. Dlouhodobě nese největší tíhu odpovědnosti za nedořešení sporu ten silnější a jeho hlavní spojenec. Bod zlomu nastane ve chvíli, kdy to pro US bude neudržitelný byznys jako v Iráku. Potom dojde jistě k řešení, které dlouhodobé napětí odstraní.
Je otázka, zda mezitím Írán, se kterým se US odmítá bavit už nebude příliš silný a nezranitelný ( což zase vyhovuje Rusku jako dobrému hráči šachové partie o tuto oblast ).
Znovu: hrát si na hlavního soudce podle kterého ten je hodný a druhý zlý, nebrat v úvahu jeho argumenty, spoléhat se na řešení silou, překrucovat fakta, to vše mohlo být účinné ještě někdy do začátku druhé poloviny minulého století.
04. 01. 2009 | 12:02

grőssling napsal(a):

Pane Stejskale, postupujete naprosto korektně a fér, nicméně bych dan(a) nechal na skle. Jeho názor je totiž velmi rozšířen a je třeba na něj důrazně odpovídat. Vymazáním jej z myslí mnoha neodstraníme. V úctě.
04. 01. 2009 | 12:06

bigjirka napsal(a):

Koukám, že pan profesor Hořejší to plevelí masakrem už i tady. Pane profesore, masakr vypadá úplně jinak. Jsem si jist, že Israel volí cíle velmi zodpovědně. Pokud vím, většina obětí jsou ozbrojenci Hamasu. Kdyby to byl "masakr" a plošný útok, "lateral damages" by byly řádově vyšší. To nesnižuje utrpení obyčejných lidí, ze kterých si Hámas udělal živé štíty.
04. 01. 2009 | 12:18

george napsal(a):

To grossling: Nestranný pozorovatel musí odpovědět slovy našeho ministra zahraničí (právě teď): začal s tím Hamas - to je neoddiskutovatelný fakt. (Jestli ten slabší (palestinci) začne kopat do kotníků toho silnějšího(Izrael), jak dlouho si to nechá ten silnější líbit? Otázkou totiž zůstává, proč to ten slabší dělá,když dopředu ví, že dostane přes pusu. A v tom to je,nikdo se totiž ze zahraničí za rakety na Izrael nezabýval a neodsoudil(nezabránil) toto počínání. Všichni křičí, zastavit Izrael, ale současně nekřičí, zastavte rakety palestinců. O tom přece dohoda již byla. Kdopak ji porušil?
04. 01. 2009 | 12:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Podívejme se!

Dva profesoři - dva úplně rozdílné názory na příčiny ,průběh i následky.To se jeden ptá,kde tedy vězí ona hranice SOUČASNÉ PŘÍČINY A NÁSLEDKU ?

A vy si můžete vybrat,která slova jsou blíže skutečnosti a postupu řešení,které je třeba urychlene uskutečnit ,nemá li dojít k surovému kolapsu,po kterém nebude moci řešit s rozmyslem už nic.

Nemá smysl diskutovat s lidmi,kteří jsou "typickým produktem umanutého myšlení".(viz al-Hanzal).Alláhovým stoupencům nevěřte ani slovo.Je to banda šílenců a vrahů a je úplně jedno odkud pochází.Zdali ze Srí Lanky,Nizozemí,Somálska,či Iránu.

Civilisační hrátky od Kolchidy po Krétu mají společného jmenovatele.Původ "zcivilisovaného Homo-sapiens".Jakýsi podprahový,rozumem těžko ovlivnitelný konflikt vědomí.
*******************

Mám k vám lidé dvě přání.

1.Přečtěte si prosím článek pana redaktora Zbyňka Petráčka ve včerejších Lidových novinách.
2.Seznamte se s názory našeho ministra zahraničí,vzdělance a uznávanou celosvětovou autoritou pana Karla Schwarzenberga.

Potom můžete začít diskutovat.

A já využívám příležitost a děkuji panu profesorovi Zlatuškovi,že postavil argumentační val proti demagogiím svého kolegy profesora Hořejšího.A mohu se s klidným svědomím omluvit za svoje radikalismy na jiném blogu.

Ivan.
04. 01. 2009 | 12:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane grősslingu,

jako čtenář s Vámi souhlasím. Jako administrátor ale považuji za svou povinnost mazat texty, které podle mne vzbuzují podezření na porušení zákona (paragraf 198 Tr. z. O hanobení rasy, národa a přesvědčení).

Podobný "názor" bych smazal, i kdyby se týkal jakéhokoliv jiného národa.

Zejména v případě Židů (ale třeba i Romů) si často vypomáhám následující otázkou: "Smazal bych inkriminovanmý text, kdyby se týkal třeba Rusů, Američanů či Čechů?" A zasahuji jen tehdy, pokud si odpovím kladně. Jako v tomto případě. V jiných případech zde naopak nechávám texty, které jiní považují za nepřípustně antisemitské.

Libor Stejskal
04. 01. 2009 | 12:22

stejskal napsal(a):

Ten článek kolegy Petráčka je i podle mne skvělý, pane Hochmanne.

Libor Stejskal
04. 01. 2009 | 12:23

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

Ja nerikam, ze je to "nejvetsi mozny masakr"; jsou masakry mensi a vetsi.
Dobre si vzpominam, ze jsme velmi dlouho mluvili o "masakru na Narodni tride" 17.11.89.
Inu, nekdy se hodi ve vyrazu trochu pritvrdit, jindy zase (samozrejme v zajmu Vyssiho Zajmu) ubrat (cozpak nejakych mizernych 400 mrtvych semitu je nejaky masakr? Kdyby to ovsem bylo 400 arijcu, to by bylo neco jineho, ze?

..
04. 01. 2009 | 12:29

george napsal(a):

Myslím si, že tato dlouhodobá nepříznivá situace v tomto konfliktu vyžaduje přestat se zabývat otázkou, kdo za to může, to se spravedlivě neřekne asi nikdy. Měly by tam nastoupit modré přilby a zajistit v pásmu Gazy nemožnost Hamásu vyrábět a posílat rakety na Izrael. Ze strany Izraele bude 100% zajištěno, že v tomto případě nevystartuje ani jedno letadlo s bombami.
04. 01. 2009 | 12:43

Petr Novotný napsal(a):

Cesta k míru .. .. cesta k smíru .. . možná. Je to odpad lidstva a můžeme být rádi , že nás nebombardují. Děkujme Turecku a hlavně Kurdům. Díky nim to sem nepřišlo. Podle tamních lidí není cesty míru ,ale vyvraždění jedné nebo druhé strany. Ty lidi se narodí už s tím , že v životě budou zabíjet(chránit svou rodinu svýho boha) .. . jsou tak vychovaný a tento příběh pokračuje jako ve starým zákoně. Nejsou samy sebou . . . štve mě to.
04. 01. 2009 | 12:48

Petr Novotný napsal(a):

Cesta k míru .. .. cesta k smíru .. . možná. Je to odpad lidstva a můžeme být rádi , že nás nebombardují. Děkujme Turecku a hlavně Kurdům. Díky nim to sem nepřišlo. Podle tamních lidí není cesty míru ,ale vyvraždění jedné nebo druhé strany. Ty lidi se narodí už s tím , že v životě budou zabíjet(chránit svou rodinu svýho boha) .. . jsou tak vychovaný a tento příběh pokračuje jako ve starým zákoně. Nejsou samy sebou . . . štve mě to.
04. 01. 2009 | 12:49

grőssling napsal(a):

Přečetl jsem si článek pana Petráčka v Lidovkách, jako po xeroxu totéž co tu píše pan Zlatuška. Jediná mezinárodní souvislost navíc - ničemný Írán. Jediný návrh řešení - Hamás musí být hodný.
Jsem opravdu zvědav na našeho pravdu-bijce pana ministra zahraničí. On je tak odvážný, že si dovolí mluvit proti Palestincům, ach jo. Tady proti Palestincům luví všichni kromě tří. Tady těch odvážných je. Pan ministr zase pospával a zatím se změnila nálada.
04. 01. 2009 | 12:50

fafnir napsal(a):

pane Hořejší
už jsem se lekl,že za tím nejsou zločinné USA.No a jak to vaše moudrá hlava chce řešit.Tím,že ukecáte Hamas?V to snad nemůžete věřit ani vy.A silné mezinárodní jednotky.Vy snad žertujete.Hamas by připustil snad jen Iránské,a to kdoví jestli.Konec konců,na zabíjení jiných postavil svoji ideologii,tak proč by to měl měnit,prože zločiný západ je pro mír.Mohl byste si třeba všimnout,jak obavatelé Gazy naložili s tím co tam Izraelci zanechali po tom co z Gazy odešli.A jak místní naložili s penězi,které pravidelně dostávají z Evropy a jiných končin světa.Že by budovali něco smysluplného,aby se mohli sami uživit,nikoli,co neprožerou použijí na nákup zbraní.A a vy, a zdejší příznivci palestinců nějak pozapomínáte,že to byl Hammás,kdo i de jure vypověděl příměří,de fakto ho nikdy nedodržoval.Je příznačné pro Araby jako takové ,že někoho napadnou,a když se napadený úspěšně brání,tak křičí o křižácích a žádají příměří.
04. 01. 2009 | 12:53

Jack napsal(a):

Pamatuje si tady vůbec někdo to, že Izraelci dávno předtím, než vůbec nějaké kásámy existovali, svými leteckými udery zabíjeli v průměru pět lidí týdně. Těmto zprávám nebyla věnována v našich médiích ani minuta, zatímco vystřelení dvou raket z pásma gazy bylo okamžitě komentováno témeř všemi. To jednostrané hodnocení opravdu existuje, jen v opačném znamínku než nám tu autor předkládá.
04. 01. 2009 | 12:56

Jan Rovenský napsal(a):

Vážený pane profesore,
až dosud jsme se mohl podepsat pod většinu Vašich blogů. Dnes to bohužel neplatí.
Vyčítat panu profesorovi Hořejšímu jednostrannost by mohlo být legitimní, kdyby váš vlastní text nebyl sám tak zoufale stranický (jen s opačným znaménkem).
Hamás i Izrael v současné operaci prokazatelně porušují Ženevské konvence a nerozlišeně útočí na vojenské i civilní cíle. Viz např. tiskovou zprávu MVČK z 31.12.2008 <a href=http://www.cck-cr.cz/docs/m... >"Mezinárodní výbor ČK na základě svého mezinárodně uznaného mandátu oficiálně upozornil na porušování základních pravidel mezinárodního humanitárního práva"</a>, a z 2.1.2009 <a href=http://www.cck-cr.cz/docs/m...> "Letecké údery pokračují, v Gaze se není kde ukrýt. Je ničena infrastruktura chráněná mezinárodním právem"</a>.
No, třeba se třeba ale jen Červený kříž mstí takhle rafinovaně Izraeli za to, že do Gazy odmítá pustit jeho lékaře, aby zde mohli operovat oběti bombardování... :/ (<a href=http://www.cicr.org/web/eng...>
ICRC medical team still banned from Gaza </a>).

Aby bylo jasno: samozřejmě souhlasím s právem Izraele na obranu. Ale obrana (v trestním i mezinárodním právu) musí být přiměřená, jinak je sama zločinem. Izrael se brání (bohužel nikoliv poprvé) brutálně a nepřiměřeně. Bagatelizovat smrt nebo zranění tisícovky civilistů včetně dětí v rozporu s mezinárodním humanitárním právem může jen cynik nebo člověk zaslepený nenávistí.

BTW: Kritizovat vojenskou politiku Izraele není automaticky projevem antisemitismu. Nebo je pode Vás antisemitou i Amos Oz? :/
04. 01. 2009 | 13:04

Jemnický napsal(a):

Učení pánové,
odpusťe venkovskému člověku, že se připojil k vaší disputaci. Vaše argumenty pro i proti jsou jistě podloženy hlubokou znalostí problému a reality. I přesto se celý konflikt nedaří utišit.
Čtěme bibli, jak nabádá Jan Werich, tam to všechno je.
Kdo dal Židům Zemi zaslíbenou do věčného držení. Sám Hospodin. Dodržel své slovo, dodržel, neboť Hospodinovo slovo je pravdivé, pevné, nevyvratiltelné. Narozdíl od slov politiků. Tu zemi drží Židé čtyři tisíciletí. Mnohé národy a říše zmizely, hle Jeruzalém stojí, Židé jsou znovu zpět, ač Koloseum je ruinou. V tomto kontextu můžeme považovati tak nepravděpodobný geopolitický po počin jako vznik Československa v roce 1918 za krok na cestě Židů zpět do Palestiny, snad mohu říci, že to byl Hospodinův záměr. Bez roku 1918 nebyl by rok 1947. Kdyby Čechové nezabili Heydricha, tak by, při jeho organizačních shopnostech a lásce k hudbě, hodných germána, holokaust jistě proběhl dokonale až do absolutního konce. Bible je kniha, ketrá stojí u počátků našeho národa, našeho jazyka naší kultury.
Někteří z vás mi v zápětí předvedou svoji vyčtenou učenost a vyřídilku.
Já se jen ptám, pánové moudří, je dobré, aby naše zahraniční politika, neřkuli náš život sám, byly v rozporu s umysly Hospodina, pána zástupů?
Těď, v teple u počítače, po dobrém a vydatném nedělním obědě říhněte a vypustťe sve moudrosti, udeřte prostého člověka klackem své učenosti.

Přeji pěkné zařití.

Jemnický
04. 01. 2009 | 13:06

fafnir napsal(a):

grossling
třeba se vám to bude zdát divné,ale v odporu proti hitlerovskému Německu se shodla většina tehdejšího světa,paralela s teroristy Hammasu,potažmo Palestinci je zřejmá.
04. 01. 2009 | 13:16

Líný černý pes napsal(a):

to václavhořejší :

Asi Vám nejsou známy termíny Židovských svátků, jinak byste si jistě všiml, že Hammas vypověděl příměří tak, aby se termín ukončení příměří shodoval s Chanukou. Israel se začal intenzívně bránit až po uplynutí svátků. A teď se vedení Hammasu tváří jako člověk, který, rýpaje se ve vosím hnízdě, jaksi nepředpokládal, že by mohl být vosami poštípán.
04. 01. 2009 | 13:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Líný černý pes:

Hezke prirovnani. Pouzivate termin "postipani vosami" i v jinych pripadech zabijeni lidi?

..
04. 01. 2009 | 13:27

Miroslav Brzobohatý napsal(a):

Pane profesore, v klidu Brna se dají rozvíjet teorie, okořenit je biblickou mystikou a p. Teprve, až bude Brno obklíčeno a bombardováno, budou zastaveny nebo omezeny na úroveň pomalého chcípání dodávky všeho (a Vy budete v Brně), pak jistě napíšete to, co píší lidé, kteří v Gaze, Beirutu na Westbanku byli 100x. Každému racionálně uvažujícímu člověku musí být přece jasné, že příčinou všeho je okupace.
S pozdravem
MB
Přečtěte si něco od vzdělaných lidí, něco co se v našich novinách stěží dočtete.
http://www.informationclear...
http://www.informationclear...
http://www.creators.com/opi...
04. 01. 2009 | 13:34

fafnir napsal(a):

Miroslav Brzobohatý
nějak jste ve svatém nadšení nepostřehl,že Gaza není okupována(tedy před vypovědění příměří Hamásem nebyla)No a až brňané budo střílet po svém okolí rakety,pak řeknu dobře jim tak.
04. 01. 2009 | 13:47

grőssling napsal(a):

V souvislostí s článkem a diskuzí zde mne napadl ještě jeden link probíraný na jiných blozích Aktuálně. Ačkoliv jsem zřejmě některými místními diskutéry považován za obhájce Palestinců, chtěl bych říci, že obdivuji co dokázali Židé za více jak 3 tisíce let své historie. Skutečnost, že přežili 1800 let diaspory je jedním z těchto obdivuhodných výkonů.
Ta souvislost navazuje na diskuzi o prospěšnosti národa v dnešní globalizované době. Docela bych byl rád mouchou na zdi až bude zdejší bloger a teolog pan Václav Urban svým synům vysvětlovat opovrženíhodný příklon k ideji národa na příkladu dějin národa židovského.
04. 01. 2009 | 13:48

Ikena napsal(a):

Cesta ke klidu, ale mozna i k budoucimu miru, dle meho nazoru, vede jen pri zmene politiky Syrie, Iranu, ale i dalsich arabskych statu. Tam se musi tlacit na bezpodminecne uznani statu Izrael.
Mam pocit, ze vetsi sanci ma Sarkozy, ktery navstivi i Syrii.

Jen stale nechapu, jak se mohl Hamas, doslova pod nosem Izraele, tak vyzbrojit a sestrojovat Kassamy, navic si i obstarat Grady, jak jsem se docetl v jinem prispevku. Vysvetluji si to pouze tim, ze vojensky pruzkum Izraele, jaksi nepodaval 100% vykon.
04. 01. 2009 | 13:49

Anička z Kuřimi napsal(a):

Je to dobré, máme iniciativu díky předsednictví EU.
Zprávy přímo od pramene.
Šéf české diplomacie odlétá na Blízký východ.
Během své mise se ministr pokusí jednat o příměří znesvářených stran.
No, nevím jak se mu bude dařit, ale dopředu hlásá něco o vinících konfliktu.
Z diplomatického hlediska je to velmi, opravdu velmi vhodné.
04. 01. 2009 | 13:55

george napsal(a):

Aničko zn Kuřimi, je třeba pozorně sledovat PŘESNĚ, co pan ministr řekl. Řekl, že s tímto válečným sporem začal Hamás, což je FAKT. Dále řekl, že tam jede nikoliv však jako ministr zahraničí ČR, ale členských zemí EU, takže ví, co tam bude muset a jakou politiku vyjednávání za celou EU musí zvolit. Ach jo.
04. 01. 2009 | 14:01

Jemnický napsal(a):

Miroslav Brzobohatý,

Brno už to zažilo za Třicetileté války, celkem jsme obstáli a dle pověsti situaci zachránily zvony na věži chrámu sv. Petra a Pavla, tak opatrně s tou mystikou.
Píšete: Každému racionálně uvažujícímu člověku musí být přece jasné, že příčinou všeho je okupace.

Ač se snažím být racionální až za hranice svých možností, tak tomu nerozumím. Čeho všeho že je okupace příčinou a co je příčinou okupace.

Jemnický
04. 01. 2009 | 14:09

Franta z pastoušky napsal(a):

Jéžíšmajrá, pane Zlatuško, já s Vámi úplně souhlasím. Ponejprv v životě,
04. 01. 2009 | 14:20

Kanalnik napsal(a):

Podle mne velmi zajimavy komentar v online Independent.

http://www.independent.co.u...

Mimojine uvadi informaci, ze Hamas mel zajem jednat o primeri pod dvema podminkami, Izraelem byl vask odmitnut.

Informaci o ochote Hamasu jednat prinasi i Jerusalem Post online (zacatek clanku) 21.12.2008:

http://www.jpost.com/servle...
04. 01. 2009 | 14:25

Kanalnik napsal(a):

george: Nevim tak docela, kdo zacal s timto valecnym sporem.

Domnivam se, podle toho, co jsem si precetl (uvadim odkazy vyse), ze za situaci nesou odpovednost obe strany minimalne stejnou merou, pokud ne Izrael merou vetsi. (Soucasnou situaci myslim konflikt tak, jak dnes existuje.)

Ale necham se klidne dovzdelat, tedy pokud nekdo uvede neco, co uz tu uvedeno nebylo.
04. 01. 2009 | 14:32

twardowski napsal(a):

Drzim palce vsem lidem, kteri si zadnou valku nepreji (at jsou z Izraele nebo Palestiny).

Lzit v miru JE mozne.
04. 01. 2009 | 14:35

Jan Vaculík napsal(a):

Twardowski,
to je opravdu fór!
04. 01. 2009 | 14:38

Acidburn napsal(a):

Překvapil jste mne, bez dalšího s vámi souhlasím.
04. 01. 2009 | 14:38

Dali napsal(a):

04. 01. 2009 | 14:45

Miroslav Brzobohaty napsal(a):

Jemnický/fafnir
Do you speak English?
Do you think?
Have you ever been there?
MB
04. 01. 2009 | 14:54

Vilém napsal(a):

Jedná se pravděpodobně na dlouhou dobu o poslední řezničinu tohoto typu, protože nová americká vláda Izraeli nebude poskytovat stejně bezvýhradnou oporu jako dosavadní. To je také pravděpodobným důvodem neobyčejné brutality Izraele, počínaje blokádou, kvůli které zahynulo zbytečně daleko víc lidí než vinou ostřelování raketami Hamasu. Izrael se zjevně snaží probudit terorismus takové intenzity, aby během Obamova funkčního období nemuselo dojít k mírovému vyrovnání. Ovšem již za několik dní se Obama ujme moci a ochrana Izraele před OSN - nedávno dokonce nepustil zmocněnce OSN do Gazy - skončí. To otevře cestu k ukončení celého konfliktu. Židům - kteří po návratu Palestinců budou menšinou - nezbude než se spokojit s postavením běžných občanů Izraele, které ostatně nebude zřejmě horší než mají Arfikánci v Jižní Africe.
04. 01. 2009 | 14:55

Desiderius napsal(a):

Souhlasím s autorem článku.
04. 01. 2009 | 15:06

Kateřina napsal(a):

Jsem mile překvapena zájmem, který tento blog dokládá. Postrádám v něm jediný argument - podle mě podstatný - že totiž Izrael je jediný demokratický stát uprostřed stomilonového moře se středověkými režimy.
04. 01. 2009 | 15:11

krok napsal(a):

"Izraelci mají z nedávné doby historickou zkušenost z holocaustu"..a perfektně tuto zkušenost aplikují na palestince:-))..doporučuji podívat se na mapku sporného území a každému musí být jasné, kdo je v právu
http://www.blisty.cz/2009/1...
04. 01. 2009 | 15:13

Líný černý pes napsal(a):

to václavhořejší :
Vy když nechcete, tak nerozumíte. Podle Vás koukat jako puk znamená stát se pryží?
04. 01. 2009 | 15:16

fafnir napsal(a):

Miroslav Brzobohatý
Do you mean,that language changed substance.Ausserdem Sie sind am Tschechischen blog.Tak se sakra podle toho vyjadřujte,a neházejte vlny angličtinou,budete totiž za mamlasa.A znovu znalost či neznalost angličtiny na podstatě problému nic nemění.Arabové zrušili příměří,které nikdy nedodržovali,a když dostávají na budku,tak řvou o křižácké válce.
04. 01. 2009 | 15:17

fafnir napsal(a):

Vilém
to jako myslíte,že palestinci budou přepadávat každého kolemjdoucího Židé budou v opevněných čtvrtích a hromadně emigrovat,a palestinci opět promění v poušť to co Izraelci vybudovali.Konec konců v Ghaze už to předvedli,na sklenících a továrnách.
04. 01. 2009 | 15:23

Dave napsal(a):

To Martys :: Vas prispevek me opravdu pobavil . Nejdriv napisete ,,tahle diskuze na téma kdo je v právu a kdo ne v Palestině nemá cenu - většinou se jedná jenom o demagogii,, Kde s Vami da se rict i souhlasim, ale pote napisete ,,Izrael deklaruje, že nechce civilní oběti - přitom zabil víc civilistů svými přesnými chirurgickými zásahy než Hamás, který naopak deklaruje, že chce zasáhnout civilisty!!!! není to nějaké divné?!

podle mě Izeraelci nemají respekt před ničím a to je vždy špatné a nebezpečné,,

Takze vlastne timto ideologickym blabolem jste vlastne poprel tu vetu, kterou jste zacal Vas prispevek. Holt jak je videt ne kazdemu se to dari byt objektivni. A stejne jako vy tu reknete takova silna a nesmyslna slova jako, ze Izraelci nemaji respekt pred nicim tak zase nekdo jiny klidne rekne, ze vsichni Palestinci jsou teroristi apod. zvasty. Ne kazdy holt umi byt objektivni. BOHUZEL
04. 01. 2009 | 15:26

Dave napsal(a):

To Vaclav Horejsi:: ,,Ja nerikam, ze je to "nejvetsi mozny masakr"; jsou masakry mensi a vetsi.
Dobre si vzpominam, ze jsme velmi dlouho mluvili o "masakru na Narodni tride" 17.11.89.
Inu, nekdy se hodi ve vyrazu trochu pritvrdit, jindy zase (samozrejme v zajmu Vyssiho Zajmu) ubrat (cozpak nejakych mizernych 400 mrtvych semitu je nejaky masakr? Kdyby to ovsem bylo 400 arijcu, to by bylo neco jineho, ze?,,

Nekdy s Vami i souhlasim pane Horejsi, ale obcas me totalne vyrazite dech tim co dokazete napsat za neuveritelne hloupy demagogicky blabol. Prirovnavat masakr na Narodni tride s tim co se deje v Gaze muze snad jen opravdu clovek, ktery vubec nevi, ktera bije. Viz. vas prispevek vyse.
04. 01. 2009 | 15:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Jane Rovenský,

myslím,že Vaše snaha podpořit neudržitelnou jizlivost ,účelové jedovatosti a "stranickost"(jak se vyjadřujete)a jeho účelové odvádění pozornosti od vlastních myšlenkových pochybení(viz výše)
- se mine účinkem.

Píšete,že se v Gaze není kde ukrýt.A co tak pane mezi civilním obyvatelstvem?Nebo v komplexu universitních laboratoří,nebo v sítích tunelů,kudy se dopravují rakety z Egypta,nebo v mešitách?

Tady všude se montují,skladují zbraně sloužící k permanentnímu ohrožování a zabíjení Izraelců.Děje se tak nepřetržitě a neustále.

Někdo výše tady napsal,že mu to připadne jako kdyby jistí Brňáci stříleli rakety na své okolí.
A tento text je doplněn demagogií o okupaci a živoření.
O žádné okupaci se zde nedá hovořit.Živoření to ano.Jsou známy podobné příměry a paralely,kde líné,mentálně zdevastované,primitivně se množící komunity válečníků ohrožují najen sami sebe,ale i okolí široko daleko.Mám jmenovat ,třebas 80% Afriky.Všude se jen hovoří o humanitě.Kecy .Co chtějí - to mají.Jsou strůjcem svých osudů.

Mě osobně vůbec takoví lidé nechybí.Říkám to stejně ostentativně jako tvrdím,že jako rodilý brňák bych vzal klacek a šel bych oněm grázlů, kteří by stříleli rakety na "pražské okupanty" - urazit jejich pitomé palice.

Buďme objektivní a řekněme,vše o Palestincích,kteří byli vyhnáni asi tak jako vsetínští cikáni.Palestince,které pro jejich nacionální a islámskou zhovadilost a agresivitu nechtěl a nechce,žádný ani arabský stát na svém území ani vidět.Ba naopak jsou nehorázně zneužíváni mezinárodním antisemitismem a islámskou fundamentalistickou agresivní ideologií k třaskavým učelům.Je mě Palestinců vlastně líto.Jejich žen a hlavně dětí.
Od malička žijí v šíleném prostředí,plném zla a nenávisti.Rostou z nich ještě větší gauneři než jejich otcové.
A jejich osud bude také daleko horší.

Kdo seje vítr ,sklidí bouři.Toto staré pořekadlo má nadčasovou a universální platnost.
A vy vážení nestrkejte hlavu do písku a nehrejte si na jemnocitné humánní osobnosti.Máte stejnou odpovědnost jako kníže Schwarzenberg.

Ivan.
04. 01. 2009 | 15:38

Hurá napsal(a):

Přehledně a férově napsáno. Dovolím si tedy Vaši úvahu parafrázovat. Ano, i já souhlasím s akcí Israele proti arabským nelidským teroristům.A protože tam všichni veřejně čo skrytě podporují Hamas, neexistují v Gaze civilisté. Je to regulérní válka vojáků se záškoedníky a vrahy.
04. 01. 2009 | 15:38

Selen napsal(a):

Jen dva argumenty.
Hamas chce Izrael zničit, vyvraždit, smazat z mapy. Izrael chce dosáhnout nějaké dohody a žít s palestinci bok po boku.
Hamas ostře rozlišuje mezi civilisty a vojáky, a to tak, že se snaží zabít co nejvíc civilistů, a to i prostřednictvím zneužitých žen a dětí. Izrael rozlišuje naopak, ví, že potřebuje minimum civilních obětí, ale když se hrdinní bojovníci Hamasu schovávají za obyčejné obyvatele a dělají sklady zbraní ve školách a nemocnicích, tak je to nanejvýš obtížné.
No ať se na mě nikdo nezlobí, ale za této situace je snad zcela zřejmé, že Izrael má na úder právo. Rozhodně se tím vyřeší tisícinásobně víc, než co kdy zmohly akademické debaty od stolů někde v Evropě. Jistě, mír z toho nebude, ale Hamas zůstane oslaben jak co se týká lidských zdrojů, a také přijde o množství munice a zásobovacích kanálů. A to je to nejracionálnější, co mohl Izrael proti neustálým útokům podniknout...
04. 01. 2009 | 15:42

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane fafnire,nevztekejte se.

Nestojí vám za to.Napište svůj názor ,rozumní lidé vám jej odsouhlasí a demagogové a hlupáci ať si kecají svoje nesmysly dál.

To je přec princip internetových blogů ,neni-liž pravdou pane Stejskale?

Ivan.
04. 01. 2009 | 15:46

fafnir napsal(a):

Ivan Hochman
a z čeho jste usoudil,že se vztekám?Z toho jednoho sakra a jednoho mamlase?Při tom co tady často čtu,soudím že to není až tak hrozné.Dokonce ani pan Stejskal si nestýská a nemaže.
04. 01. 2009 | 15:51

fafnir napsal(a):

Ivan Hochman
P.S.a řekl bych,že jsem svůj názor dostatečně vyjádřil.Jestli pro vás nesrozumitelně,tak je mi to líto.
04. 01. 2009 | 15:54

sokrates napsal(a):

Vše je jinak a jednoduché.Jen lidský život zase nemá stejnou hodnotu.

Každému trochu uvažujícímu člověku musí být jasné,že eskalace násilí začala po jednostranném vyhlášení státu Izrael.Tím tedy byla narušena určitá politická rovnováha.Kritizovat Palestince,že se s tímto ,pro ně nepřijatelným stavem nechtějí smířit,mohou jen lidé,kteří se nedokáží vžít do jejich situace a stranní jednostranně Izraeli.Izrael existuje jen díky finanční a vojenské pomoci USA.Tento současný útok Izraele a stejně jako i další umožní jen souhlas USA.Je to poslední dar Bushe a chytré využití situace než v Bílém domě bude Obama.
Problém je ,že proti sobě stojí agresivní generalita Izraele,která chce vojesnky zničit Hamas bez ohledu na počty obětí a teroristická organizace se stejným cílem .
Nejhorší na celé situaci je,že Izrael ví,že ani tato válka nezajistí mír a je to jen politická hra v předvolebním období s pocitem nadřazenosti rasy,kdy oběti protivníka na civilistech se nepočítají.Jako by šlo o válku mimo platné mezinárodní zákony,kdesi ve středověku.Válčící generálové Izraele ani Hamas nechtějí konec války a lidí se nikdo neptá.
04. 01. 2009 | 15:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Fafnire ,hovořil jsem ve Váš prospěch.Podporuji Vaši argumentaci.Ivan.
04. 01. 2009 | 15:57

vaclavhorejsi napsal(a):

dave:

Asi jsem s tim "masakrem na Narodni" precenil vasi schopnost rozpoznat ironii...
Bez ironie pisu tady:
http://blog.aktualne.centru...

..
04. 01. 2009 | 15:58

fafnir napsal(a):

a do třetice Ivan Hochman
no když vemu konzistentnost vašich názorů,tak se vám musím omluvit, já jsem naopak nepochopil vaše jemné šťouchnutí.
04. 01. 2009 | 15:58

kedu napsal(a):

Vážený pane Zlatuško
Hovoříte-li o obraně, zcela záměrně opomíjíte skutečnost, že Palestinci bojují za svá rodová území, zatímco sionisté provádějí zcela evidentní požidovšťování okupované půdy. Je věcí propagandy, na které se svým postojem významně podílíte, že se snaží tvrdit něco o obraně civilních (židovských) obyvatel, které slušní lidé označují za okupanty. Role Západu je ve své podstatě typická. Už samotné rozdělení na tzv. Palestinu a Izrael v roce 1946 je výsměchem každém rozumně uvažujícímu člověku. Na takto rozděleném území dvou zcela znepřátelených národů nelze ani v nejdivočejších snech uvažovat o mírovém soužití - to je ostatně realita prakticky všech postkoloniálních území. Stačí se podívat na dodnes neutuchající konflikt způsobený podobným způsobem těmi samými lidmi - Indie a Pakistánu.
Závěrem se dá říci jediné: podívejte se laskavě na historické mapě na postupnou proměnu Palestiny v sionistický stát Izrael od roku cca 1920 do současnosti a pak hovořte něco o právu na sebeurčení a právu na obranu území.
04. 01. 2009 | 16:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane sokratesi ,

je skvělé,že existuje pomoc USA.Nemějte péči že Obama něco na těchto věcech změní.

Totiž nebýt této pomoci,utopili by arabáci izraelce dávno ve Středozemním moři.A teď bychom jen sledovali, jak se tlupy zlodějů a válečníků všelijakých hamázů,džihádů,fatáhů,a všelijakých islámských odnoží svatých bojovníků - potulují po izraelci zvelebené pouštní zemi a ničí na co přijdou.
A připravují se na další sousto.

Tihle barbaři nikdy pracovat a přemýšlet nebudou.Známe to z našeho domova.

Děkuji za pochopení.Ivan.
04. 01. 2009 | 16:11

fafnir napsal(a):

Sokrate
...lidský život nemá stejnou hodnotu,jste napsal.Soudím,že tu nestejnou hodnotu stanovili sami Palestinci,za dva mrtvé Izraelské vojáky chtěli vyměnit 10 000 svých živých teroristů.Plně respektuji palestinský názor,a v tomto kursu hodnotím Palestince a Židy,potažmo Evropany a Američany.
04. 01. 2009 | 16:11

Czert napsal(a):

No, at se vam to libi nebo ne, existuje jen jedine reseni arabsko(palestinsko)-zidovskeho konfliktu.
A to ten, ze jedna z obou stran vyhyne/bude zlikvidovana.
A at si kazdy vybere stranu, ktere fandi, aby prezila - zda palestincum ci izraelcum.
Muzete nesouhlasit, ale je to tak.
A kde beru tu jistotu ? Co vite o poslednich 100 letech ?
04. 01. 2009 | 16:18

třebaKarel napsal(a):

Sokrate , to snad ne .
tK
04. 01. 2009 | 16:20

Ivan Hochmann napsal(a):

A to mají tito takélidi všechny výhody na své straně.Hlavně teplo, ropu , přírodu, hstorické památky.

Kdyby akceptovali civilisační proces a nelpěli na primitivních kmenových a náboženských zhovadilostech,usnadnili by život především sami sobě.Kdo chce kam pomožme mu tam.

Nedívejme se na jejich zvyky a postupy našimi prizmaty.
Pro ně život takový zázrak a dar zase není.Tak jako jim neříká nic demokracie.
Přestaňte se o ně zajímat .Nestojí vám za námahu .Dokud oni sami nebudou chtít ,ať si nakálí!

Ivan.
04. 01. 2009 | 16:24

Kanalnik napsal(a):

ok, uz se to objevilo zde i na Horejsim nekolikrat, ale nikdo se k tomu nevyjadril. Jak byste se tedy, panove a damoy, vyjadrili k nasledujici mape:

http://lawrenceofcyberia.bl...

Dekuji.
04. 01. 2009 | 16:25

fafnir napsal(a):

kedu
ze kdy že je v Jerusalemě zeď nářků,co by základ Izraelského Chrámu,a ze kdy Al Aksá.O kolik století později.Tak kdo je tam vlastně doma.Jestli budete tvrdit,že to území Arabové dobyli už dávno,tak si ho Židé holt vzali zase zpět.A ještě navíc si ten původně svůj majetek v minulém století znovu koupili.(Obdobně jsem si směl podruhé koupit náš znárodněný rodinný dům,takže plně chápu váš způsob myšlení.)
04. 01. 2009 | 16:27

vaclavhorejsi napsal(a):

Kanalnik:

No jiste si mnozi mysli, ze je skandalni, ze tam jeste nejake ty zelene dubky jsou...

..
04. 01. 2009 | 16:29

Zacheus napsal(a):

To Prirodevedec.

Máte pravdu.

Jinak, já ten výrok ( ani jiné skutečnosti) nepopírám, ale nelíbí se mně, když se místo věcných argumentů používá podpásová dehonestance typu ne co kdo napsal, ale kdo to napsal a co něho lze vytáhnout. To by podle mne skutečně neměl dělat ani prof. Zlatuška. Jinak Vám děkuji za odpověď a srdečně Vás zdravím. Zacheus
04. 01. 2009 | 16:34

Czert napsal(a):

pro sokrates.
myslim, ze jsi nepochopil situaci, nebo mozna az prilis dobre.
Pises o jednostranem vyhlaseni statu Izrael. A vis, proc byl vubec vyhlasen ? Pamatujes na roky 1933-45 a top co se delo v nemecku a pak okupovane eevrope ? Co ti rika slovo holokaust ? A to, ze ze pak do jednoho roku byl izrael uznan vsemi staty sveta, vyjma arabskeho poloostrova, pro tebe asi nc neznamena.
BTW pokud se nemylim, tak egypt uznal izrael v 1968.
Kritizujete to, ze izrael utoci a nebere ohledy na civilni ztraty mezi palestinci. Ja se vas ptam - videl jste ty boje na vlastni oci/ci video ? Vite o tom, ze palestinci caso pouzivaji svoje civilisty jako stity pred kulkami izraelcu a pak sami tyto civilni obeti glorifikuji ? Palestinci totiz velmi dobre vi, ze mezi lidmi jako vy, cim vic budou mit civilnich obeti, tim lepe pro ne viz vy jak pukazujete na rozdil mezi poctem mrtvych civilistu/teroristu.
A myslite si, ze palestincum zalezi/souciti s rodinami civilnich obeti ? Nebudte naivni.
Navic, tento utok neni nevyprovokovany, je odvetou na desitky vystrelenych raket kasam palestincimi teroristy, ktere si vyzadali desitky ranemych a par mrtvych izraelcu.
To, ze izraelci maji prostredky na to, aby jednim utokem zabili desitky opalestincu (a ted je jedno zda teroristu ci civilistu) a palesticni jen par (vetsinou jen zranech bez mrtvych), neznamena, ze by paletinci nechteli mit takovou presnost a ucinost jako izraelci.
Co se tyka mezinarodniho prava - myslim, ze kazdy stat ma zakladni pravo se branit utoku z vnejsiho statu ( a pasmo gazy je vlastni "stat").
Navic izrael musi bojovat neustale pokud chce prezit, jakmile by prestal, tak by zide prestali fakticky existovat. jediny kdo muze ukoncit tento konflik jsou jen a jen palstinci/arabove.
04. 01. 2009 | 16:36

fafnir napsal(a):

kanalnik
víte kanálníče,já mám v Bibli,tištěné v r.1910 zcela jiné mapy z doby před 2000 lety,které se odkazují na staré Římské mapy,zkuste se k tomu vyjádřit,tam je totiž území obývané Židy daleko větší,než současný Izrael,včetně tzv okupovaných území.Historikové uvádějí příchod Židů do dnešní paletiny 1300-1400 před n. l.
04. 01. 2009 | 16:39

fafnir napsal(a):

pane Hořejší
co takhle uveřejnit mapu 2000 let starou.Že by se nehodila do krámu vašemu názoru?
04. 01. 2009 | 16:44

george napsal(a):

To Kanalnik : Když historie, tak historie, ale se vším všudy. V letech 132-135 n. l. na tomto území následovalo po neúspěšném povstání Bar Kochby vyhnání Židů a židovská populace na území dnešního Izraele se zmenšila na úroveň mapy, kterou předkládáte, ale obráceně. Avšak nikdy tato menšina nezanikla. Římský císař Hadrius přejmenoval Judsko na Pelisteu. Židé žijící mimo Palestinu odedávna usilovali o návrat a tato touha by la vyjádřena v Tanachu a je významným motivem modlitebních knih. Persekuce židů v Evropě, která začala ve 12 stol. a vyvrcholila jejich vyhnáním ze Španělska v roce 1492 vedla ke stálému proudu uprchlíků, kteří se usazovali ve Svaté zemi. A tak dál. Chce to totiž buď prostudovat úplnou historii tohoto kusu půdy, obou znesvářených stran, a bohužel je třeba konstatovat, že právě především Židé mají právo na tuto zemi, ne jim předhazovat pouze minulost z roku raz dva.
04. 01. 2009 | 16:49

george napsal(a):

PS. V té hluboké historii je totiž ta potíž. Palestinci o ní vůbec nevědí a jsou vychováváni nábožensky od malička proti Izraeli jako někdo, kdo jim jejich zemi ukradl
04. 01. 2009 | 16:53

vaclavhorejsi napsal(a):

Podivejte se prosim na nasledujici clanek z predniho izraelskeho deniku (Gideon Levy - The neighborhood bully strikes again):

http://www.haaretz.com/hase...

Rika se tam napr.:

Israel embarked yesterday on yet another unnecessary, ill-fated war.

Once again, Israel's violent responses, even if there is justification for them, exceed all proportion and cross every red line of humaneness, morality, international law and wisdom.

What began yesterday in Gaza is a war crime and the foolishness of a country.

Ehud Barak, the leader of the so-called left-wing party, who plays the role of senior accomplice to the crime.

In its foolishness, Hamas brought this on itself and on its people, but this does not excuse Israel's overreaction.

Hezbollah was not weakened as a result of the Second Lebanon War; to the contrary. Hamas will not be weakened due to the Gaza war; to the contrary. In a short time, after the parade of corpses and wounded ends, we will arrive at a fresh cease-fire, as occurred after Lebanon, exactly like the one that could have been forged without this superfluous war.
********************************
Proste nekteri Izraelci jsou hrozni antisemite, ze...
04. 01. 2009 | 16:56

vaclavhorejsi napsal(a):

fafnir:

Dobry napad - jak by to dopadlo s nami? Meli bychom tedy Cesko odevzdat Keltum?

Tyhle historicke argumenty, at uz se odvolavaji na dobu pred 2000 lety, nebo pred 60 lety jsou uplne k nicemu.

Je treba realisticky resit status quo.

..
04. 01. 2009 | 16:59

Aleš napsal(a):

Je k diskusi, že za několk týdnů jsou v Izraeli volby a jedním z
" zlepšit si pozici" před těmito volbami a v souboji s Netanjahem , ve kterém ztrácí. Vojenská akce má drtivou podporu izraelského obyvatelstva a tudíž i potenciálních voličů.
Je zajíměvé slyšet komentář izralské ministryně zahraničí o neexistující humanitární katastrofě a úřadu OSN, který hovoří zcela jinak a také o smrti svých dvou pracovníků.
04. 01. 2009 | 17:04

Lee napsal(a):

Ono nic jiného Hamásu nezbylo než střílet rakety. Po vybudování zdi a blokádě Gazy je obtížné do Izraele dostat sebevražedného atentátníka. Neřízené rakety jsou dostatečně primitivní, aby je dokázal odpálit každý. Jakýkoliv jiný prostředek (děla, minomety,atd.) by Izrael rychle zničil.

Izrael pobije předáky Hamásu a jejich ozbrojence. Rozbije jeho infrastrukturu.

Oslabení Hamásu se hodí Fatahu, který pak zaujme jeho místo v Gaze. A o to Izraeli jde s Fatahem se dokáže snáz domluvit.
04. 01. 2009 | 17:06

george napsal(a):

vaclavhorejsi: Jenže to tak nejde řešit, jak si bláhově představujete. Palestinci jsou přesvědčeni o tom, že jim patří CELÁ země a nemíní v tom ustoupit do skonání sebe sama. Židé si uvědomují, že jim sice patří tato země rovněž celá, ale přistoupili na kompromis tím, že část sporného kusu země patří palestincům a respektují to. Potíž je v tom, že palestinci chtějí židy zahnaat do moře, což se jim jaksi nelíbí. Takže kde je to realistické řešení status quo?
04. 01. 2009 | 17:09

redhell napsal(a):

pokud jste se zajímal o vznik moderního Izraele tak jste určitě slyšeli i o sionistických organizacích jako byl například Stern atd. a tyto organizace nebyly o nic lepší než Hamas, jenom místo židů zabíjeli Araby. Dle mého názoru moderní Izrael vznikl na sprostých leč velmi propracovaných teroristických praktikách.... nedivím se že Arabové Izrael uznat nechtějí
04. 01. 2009 | 17:10

Kanalnik napsal(a):

george, fanfir:
Dekuji za reakci. Ja ovsem nemluvim o tom, kdo ma jake pravo na ktere uzemi z hlediska davne historie. To bych vam dal asi za pravdu. Ale tudy cesta nevede.

Pri vzniku novodobeho statu Izrael byly stanoveny nejake podminky, nejake hranice. Bud se budeme drzet tohoto (novodobych reguli a mezinarodniho prava), nebo nam nezbyde nic a muzeme si delat na tehle planete geopoloticky chaos jak je nam libo dle toho, jak si kdo zrovna vylozi historii(uz to zacalo Kosovem, dale J. Osetie a Abchazie, co bude dal?).

Podle mne ta mapa, pokud je pravdiva, ukazuje, ze z nejakeho duvodu se uzemi Palestincu zmensuje, docela zasadne, i presto, ze podminky na pocatku byly stanoveny jinak. To se mi nelibi, nebot mi to vyzniva tak, ze Izrael dlouhodobym procesem nerespektuje mezinarodni dohody a spolecnestvi. Pokud je duvod vzezreni mapy jiny, necham se poucit.

Budto budeme usilovat o nejakou vahu mezinarodniho prava a pak, dle mne, budeme mit nejakou stabilitu, nebo to nechame byt a budeme tady mit pravou nefalsovanou dzungli a vsichni se pozabijime jak nam bude po chuti.
04. 01. 2009 | 17:16

george napsal(a):

redhell: Poklud jste odborník na sionismus, poučte mne na začátku, co znamená výraz "moderní" Izrael vzhledem k jeho vzniku. Děkuji. Alespoň ročník.
04. 01. 2009 | 17:17

Ivan Hochmann napsal(a):

To jsou blbé řeči.

Tady to vidíte. Odevzdat Česko Keltům.To je úroveň.

Takoví chtějí něco řešit.Že vás hanby nefackuje.

Ivan.
04. 01. 2009 | 17:17

fafnir napsal(a):

vaclav hořejší
také si říkám dobrý nápad,Keltové by zdejší infrastrukturu nepřevedli v poušť,a rozhodně by sem netahali komunistické manýry ale ti současní Irové a Skototi poctivé katolické náboženství.A třeba bychom si nezvyki si tolik půjčovat,myslím stát,a kvůli 30 korunám neprožírali budoucnost se slovy,kdo z vás to má pánové.
A když status quo,tak proč ne to nynější?Proč tedy máváte těmi 50 let starými mapami.Nebo je palestinské status guo jiné,než současné,nebo to má býti statusquo ante bellum?A kdy má býti to ante bellum.Co kdyby někdo tvrdil,že to před Jomkipurskou válkou.
04. 01. 2009 | 17:22

Jetvart napsal(a):

Izrael nemá právo na existenci. O jeho vytvoření rozhodly země které neměly na tuto půdu žádné jiné právo kromě práva silnějšího.
04. 01. 2009 | 17:26

Ivan Hochmann napsal(a):

To Kanalník,

Byly časy,kdy byla Gaza i Severní břeh celistvou součástí Izraele.To Palestinci,libanonská válka,syrské výpady z Golan,egypská šestidenní,irácké scudy,iránská svinská rétorika opět navodili třaskavé ovzduší.Po Camp Davidu se zdálo,že to lze nějak vyřešit.

Podívejte se na mapu.Uvidíte Stát Israel - vykousnutou nudličku.Zemičku obklopenou pouštěmi,slanou vodou a obrovskými územími Arabáků a Peršanů.Islámským ,na smrt nepřátelským etnikem.Miliardou lidí,která se netají,že holocaust nebyl ,ale že holocaust bude.Bohatými šejky apovládajícími světovou ekonomiku se nedokáže a nechce postarat o pár milionů soukmenovců a používá je jako kanonenfutr pro svoje náboženské a politické avantýry.

Svinstva ,která nemají s humanitou,demokracií a 21.stoletím vůbec nic společného.

A to nám tady bude profesor Hořejší ještě nakydávat svoje jedy pro lepší pochopení lidské zhovadilosti.

Ivan.
04. 01. 2009 | 17:35

fafnir napsal(a):

mmm,jetvart
..daší Židobolševik lezoucí do sedací části jak Židům,tak Američanům.....Izrael nemá právo na existenci.
Že jo ,a slovanští podlidé a smradlavý dhimí jako vy dva,ano?
04. 01. 2009 | 17:38

george napsal(a):

To Kanalnik: Takže trochu exkurze do nedávné minulosti: V roce 1917 byla Palestina (žili v ní i židé) obsazena Brity, v roce 1919 bylo území Palestiny svěřeno pod britskou správu a vznikl protektorát Britský mandát Palestina. Obyvatelstvo protektorátu bylo v té době většinou arabské, avšak Jeruzalém už byl židovský. Imigrace židů pokračovala a v roce 1929 byl již jejich počet zhruba na polovině. Arabské nepokoje pokračovaly a Britové omezili židovskou imigraci a území pro budoucí židovský stát stanovili na západ od řeky Jordán.
Po roce 1945 se vyostřil konflikt mezi Brity a Židy (stranili prý Arabům) a v roce 1949 skončil mandát Britanie. Nově vytvořená OSN rozdělila Palestinu na arabský a židovský stát. 14. 5. 1948 po vyhlášení státu Izrael armády pěti arabských zemí Izrael napadly. Po roce bojů vyhlášeno příměří a stanoveny hranice, známé jako zelená linie. Jordánsko anektovalo území Judeje a Samaří (západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém. Egypt převzal kontrolu nad Pásmem Gazy. V roce 1956 vypukla Suezská krize, kdy Egypt znárodil Suezský průplav, Izrael vojensky zaútočil na Egypt a pokusil se získat zpět přístup k Rudému moři. Dobyl sice Sinajský poloostrov, ale dohodou se stáhl za právo plavit se v Rudém moři a průplavu.
A další historie je už o politice států kolem, kdo má zájem, nechť se ozve. I z tohoto "výcucu" lze vyhodnotit, že národ Izraele není ten, kdo Palestině ukradl její zemi a měl by táhnout jinam.
04. 01. 2009 | 17:39

Kanalnik napsal(a):

Ivan Hochmann:
Tak co dal s tim, co se deje ted?

Ja osobne s tim nic neudelam, to je hola skutecnost.

Stve me to. Stve me, ze se pri tom vsem nebere ohled na lidi, kteri k tomu prijdou jak slepi k houslim - predevsim na deti. To je hnus. Stve me to hazeni do jednoho pytle - Palestinci na jedne strane - Izraelci na strane druhe. Aspon tak to vidim v teto diskuzi (to pytlovani). A obeti civilistu? No, to se neda nic delat, to je dusledek.... bla bla bla. Hnus!

To se vsichni (nebo vetsina) zblaznili? Vzdyt to nejsou nejaci lepsi ci horsi lide v obou tech skupinach. To jsou stejni lide jako my. Maji stejnou hodnotu jako ja, jako kazdy v tehle diskuzi. Pokud si to nevyberou svobodne (byt aktivni v takovem konfliktu), no tak proc by toho meli byt obetmi?

Takovy je svet. Nesnasim to. A budu to nesnaset, co budu ziv, myslim. Stejne jako sezeni mocnych u stolu a vydavani jakychsi prohlaseni apod. Stejne jako rozhodovani mocnych v teple a bezpeci osudu mnoha jinych, at uz je to Olmert nebo Hamasovci nebo Ahmadinezad nebo Bush nebo Clinton nebo .... to je jedno.

Mam toho dost.

Asi tak.

(no, nebylo to adresovano primo vam, pane Hochmanne, to, co jsem tady napsal, myslel jsem to tak nejak pro vsechny. Vim, ze je to slozite a za dekuji to, co jste mi adresoval ve vasem prispevku)
04. 01. 2009 | 17:56

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Zlatuško
absolutně jste si mne získal.Třemi skutečnostmi:

1.Popisem situace v Bejt Lehem. Kdybyste tam byl dejme tomu před deseti lety, měl byste srovnání, jak to jde šupem dolu. Čím více peněz se tam naleje tím je situace horší.

2.Naprosto odpovídajícím popisem současného stavu bez stupidních, prázdných frází.

3.Citací Toma Waitse. Často si tu píseň pouštím.Nevím jestli jste byl na jeho koncertě.

Komentáře jsem nečetl, slaboduchost naivních pacifistů mě už unavuje.Pokud někdo už napsal to, co já, tak se omlouvám.

Ještě jednou: Skvělý článek.Inteligenti, včetně pana editora tomu říkají touché, my řepy říkáme bingo.
04. 01. 2009 | 18:03

vaclavhorejsi napsal(a):

george:

Neni pravda, ze Palestinci nejsou ochotni uznat Izrael (v hranicich z pred valkou z roku 67) a vytvorit vlastni stat - viz http://www.palestine.cz/?st...
S timto (saudskym) planem souhlasilo i 22 arabskych zemi.

Je to naopak Izrael, ktery odmita splnit opakovane rezoluce RB a vratit se ke stavu pred valkou z roku 67.
Byli by ochotni ponechat Palestincum jen cast obsazeneho uzemi.
Mnohokrat opakovanym porusenim rezoluci RB byla i vystavba osad na okupovanem uzemi.
Zadnemu jinemu statu nebylo tolerovano mnohonasobne porusovani a ignorovani rezoluci RB...
To je bohuzel skutecnost...

..
04. 01. 2009 | 18:04

wandy napsal(a):

Pokud připouštíme Izraeli právo na existenci, měli bychom ratifikovat smlouvu o radaru. Irán přece staví rakety s doletem přes 2000km jako odstrašující prostředek proti EU a NATO, aby se nevměšovaly do konečné fáze likvidace Izraele. Nerozumím tomu, proč tento argument se naše politická reprezentace bojí uvést, proč se bojí říct, že radar je jen prvkem obrany naší civilizace proti expandujícímu islámu a také naší první obranné linie, kterou je Izrael.
04. 01. 2009 | 18:07

Kanalnik napsal(a):

george:
Dekuji za historicke informace. To znamena, ze Izrael defacto bojuje o svoji existenci neustale a neustale musi byt ve strehu. Tomu celkem rozumim od zacatku a chapu to.

Moje otazka v podstate je, jestli Izrael neprekracuje onu tenkou linii od obrany k necemu jinemu, tedy vyuzivani sve pozice na ukor prav Palestincu, domnivam se, ze nejaka prava na nejaka uzemi mit Palestinci musi. Neukrajuje Izrael uzeme neco pro sebe bez ohledu na Palestince? To by totiz mohlo prispivat k ziveni tohoto konflitku.

Jak ale vysvetlujete "ubytek" uzemi, ktere osidluji Palestinci od roku 1967 do r. 2000 (jak je videt na one mape)?

Otazkou jeste pro mne zustava, co vlastne Izrael chce a jak si budoucnost, svoji rozlohu a Palestinska uzemi predstavuje.
04. 01. 2009 | 18:08

silspok napsal(a):

No tak tento clanke na mne pusobi ponekud malomestackym dojmem. Hodnoceni z pohodli domaci pracovny bez znalosti historie a celkove problematiky stredniho vychodu. Pokud si navic pan Zlatuska mysli, ze defenziva znamena vyvrazdeni stovek civilistu vcetne deti, bezhlaveho odstrelovani vsecho, kde by se mohl teoreticky vystihnout "terorista", tak to je opravdu silenost. Tak snad jenom z deniku naseho jedineho zastupce v miste konfliktu(primo v Gaze) pani Pavliny Res:

"Pozorovat stovky tanků, tisíce špičkově vyzbrojených a vycvičených vojáků nejmodernější armády světa vstupovat za mohutné vzdušné podpory do míst, kde hrůza, děs a beznaděj tisíců lidí vytváří nepředstavitelné peklo na zemi, je příšerné"

"Všichni chtěli vědět, proč se naši politici s takovou urputností neustále zastávají Izraelců i přesto, ze na vlastní oči vidí, jaký masakr se právě odehrává a kolik nespravedlnosti se páchá na civilním obyvatelstvu.

Doufám, že jednoho dne dostanu příležitost s některým z nich si alespoň popovídat, a dozvědět se tak možná něco, co nevím, co je příčinou tak silných sympatií k těm, kdo povolí a provádí něco tak hrozného, co jsem mohla spatřit na vlastní oči."

Vice zde: http://zpravy.idnes.cz/deni...

(omlouvam se za konkurencni zdroj)
04. 01. 2009 | 18:11

vaclavhorejsi napsal(a):

george:

Nevim, kde jste prisel k udaji o 50% Zidu v Palestine v roce 1929.
Podle nasledujicich udaju byl demograficky vyvoj nasledujici:

1922 11%
1931 17%
1947 32%
http://en.wikipedia.org/wik...

..
04. 01. 2009 | 18:15

silspok napsal(a):

Doufam, ze vsem mistnim diskuterum, kteri spouzivaji slova jako Arabaci, se jednou naskytne prilezitost do techto zemi(Syrie, Iran, Libanon, ...) na nejakou dobu vycestovat ... Mozna budou zcela konsternovani privetivosti a pohostinstvim mistnich ... a az se vrati, tak jim tu prijdou vsichni nastvani, skepticti, ale zijici v totalnim komfortu ...
04. 01. 2009 | 18:18

george napsal(a):

To vaclavhorejsi: Omlouvám se za překlep, mělo být rok 1949.
04. 01. 2009 | 18:24

Miloš napsal(a):

Tisíce let jsme i my u nás (v Evropě, v Egyptě, v Mezopotámii) řešili problém "my-oni" klacky, kameny, kušemi, kulomety a atomovými zbraněmi. Celá věc je o přechodu k "my". Pejorativně se tomu říká multi-kulti. Je potřeba skutečně odpovědně vyhodnotit, zda je multi-kulti možné a nebo je se třeba vrátit ke klackům - tj. cizinec v našem lovišti nemá co dělat.
04. 01. 2009 | 18:28

Pepa Řepa napsal(a):

To LČP
jedu zpátky, zaujala jste mne (jako vždy).
to václavhořejší :
Vy když nechcete, tak nerozumíte. Podle Vás koukat jako puk znamená stát se pryží?
----------------------
Já si o pana Hořejšího už začínám dělat starost.Kromě oční vady, kdy mu padl do oka adersenovský střípek ze zrcadla naivních pacifistů, jsem si rovněž povšiml, že náš milý pan profesor občas neslyší. Lépe řečeno slyší jen to, co slyšet chce.

Asi jako naši psi, znáte to.Dělají, že spí hlubokým spánkem, ale stačí když zašustí pytlík s piškoty a náš pan profesor je na nohou.
-----------------
Proste nekteri Izraelci jsou hrozni antisemite, ze...
-----------------
Pane Hořejší, budete se divit, ale jsou. I když antisemité není ten správný výraz.Ale byl byste překvapen, kolik charidim z Mea Šarim by zánik státu Izrael uvítalo.S těmi byste si moc a moc rozumněl.Má to jeden háček. S křesťany se nebaví.

Ještě bych připomněl, že muslimské útoky během svátků jsou náramnou tradicí. Stačí vzpomenout na válku Jom Kipur.
04. 01. 2009 | 18:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý komentář, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2009 | 18:32

Denholm napsal(a):

Pár zajímavých blogů na dané téma:
http://danicek.blog.idnes.cz/
04. 01. 2009 | 18:35

fox napsal(a):

Existence jakéhokoliv židovského státu je proti záměru židovského boha; božím záměrem je rozptýlit (donutit) Židy k infiltraci do všech národů světa.
04. 01. 2009 | 18:38

george napsal(a):

To Kanalnik: Přiznám se, že na tu mapu neumím odpovědět. Znám pouze mapu státu Izrael a v ní vymezené území pod správou Palestiny. Je však nutno k celé této záležitosti konstatovat ještě ekonomická fakta. Palestinská autonomie obdržela od svého vzniku zhruba 4,5miliardy USD zahraniční pomoci od západních států. Pomoc od států, jako je Irán, Saudská Arabie atd. nevím, ale určitě to byl velký balík. Už v roce 1997 vyšlo najevo, že téměř 40%, záhadně zmizelo. Kam? Asi do luxusních vil a automobilů předáků palestinské samosprávy. V letech 1995-97 převedl Izrael palestinské samosprávě 160 milionů USD penzijního pojištění, které si chudáci Palestinci naspořili pod izraelskou "nadvládou". Různými převody přes banky se po roce částka smrskla na pouhých 10 milionů USD. Je mě líto obyčejných Palestinců, ale tady jde o něco jiného. I ten poslední Arab v Izraeli (ne na palestinkých územích) má vyšší životní úroveň, než leckterý Egypťan, Syřan, neno Jordánec....
04. 01. 2009 | 18:50

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Samozrejme vim o tech ortodoxnich anti-sionistech. O tech nemluvim, jak jste si jiste vsiml.
Racte si prosim odpustit vase opakovane kojzarovske podsouvani toho, co jsem nejen nerekl, ale ja v naprostem rozporu s tim, co si myslim ("byl byste překvapen, kolik charidim z Mea Šarim by zánik státu Izrael uvítalo. S těmi byste si moc a moc rozumněl.").
To je vas oblibeny spinavy trik; asi jste v mladi prilis cetl Rude pravo.
Stokrat jsem rekl, ze proti existenci statu Izrael nic nemam (NAOPAK).

..
04. 01. 2009 | 18:51

fafnir napsal(a):

pane Stejskale
měl jste smazat ještě dva,Jetvarta ze 17,26,57 ze stejného důvodu,a moji reakci ze 17,38,21,protože když smažete oba články na které jsem reagoval,ten můj zaplaťbůh pozbyde smaslu
04. 01. 2009 | 18:53

Řeřicha napsal(a):

Pepa Řepa - "Vy když nechcete, tak nerozumíte."

Platí i pro Vás, milostivý pane.

Neřekl jste celou pravdu - Čím to, že Cheradim, Chasidisté, apod. neměli (z velké většiny) NIKDY problémy s palestinskými Araby?

Na tuto otázku jistě znáte odpověď, milý pane.

Je zajímavé, že o nějakém "teroru ze strany Arabů vůči Židům" a naopak se jaksi nelze dočíst před rokem 1920 Gregoriánského kalendáře...

Že by jaksi předtím nebyli v kurzu Sionisté, novodobý kurz v politice amerických republikánů a dvojí metr + neschopnost tzv. "Západu"?

...
04. 01. 2009 | 18:57

Povalečník napsal(a):

To RUS
Co máš konkrétně na mysli, postupnou islamizaci světa? Nebo se mýlím?
04. 01. 2009 | 18:59

fafnir napsal(a):

Václav Hořejší
....stokrát jsem řekl,že nenmám nic proti státu Izrael(naopak).Tak proč podporujete Hamas.Nenapsal jste na svém blogu " reakce Izraele je nejen amorální ale i kotraproduktivní".Takže obrana je amorální?
04. 01. 2009 | 19:04

Řeřicha napsal(a):

P.S. : Pevně doufám, že Vámi budu něčím nařčen.

Stát Izrael má právo na existenci a obranu svých občanů, o tom nedebatuji.

Otázkou však zůstává, že jakmile vypukne konflikt, jeho odůvodnění leží zpravidla někde úúúplně jinde, než v diskusích, kdo je obětí, kdo má pravdu, kdo se brání, atd.

Kdyby se totiž některým vlivným politickým a ekonomickým činitelům (na obou stranách i MIMO NĚ...) občasná eskalace násilí nehodila, pravděpodobně by již konflikt ani neexistoval (přinejmenším oboustranně organizovaně – jen pár izolovaných fanatiků a desorganizovaných skupin by ještě prudilo...), na to můžete vzít jed. ;)

Smutné je, když se lidské loutky stávají obětmi... jiných lidských loutek.
04. 01. 2009 | 19:07

Pepa Řepa napsal(a):

Milý pane Řeřicho
kde jste přišel na to, že chasidim nebo charidim nemají problém s Araby. Když jedu do Jeruzaléma, pokaždé spím u araba za Damašskou branou, tedy ve východní části. Jestli někoho nemůže ani čuchat tak jsou to právě orthodoxní.Z jednoho prostého důvodu. Z náboženského hlediska, a to je pro muslimskou optiku prioritní, jsou skutečně hodně orthodoxní, směrem k islámu naprosto netolerantní, což platí i opačně. Jestli jsou v něčem pro araba sympatičtější, tak v tom, že odmítají nejen stát Izrael ale i vojenskou službu. Podobný přístup mají u nás jehovisté.
Okolo Rockefellerova centra v NYC, kde je obdobná komunita je to podobné.
Byl jste tam někdy?
04. 01. 2009 | 19:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Fafnire,

nevidím důvod, proč bych měl mazat názor pana jetvarta (byť s ním zásadně nesouhlasím). Neodporuje žádným zdejším pravidlům ani neporušuje zákon.

Jinak je mým zvykem nemazat texty, které naopak na zjevná porušení zdejších pravidel reagují. Mám i bez nich práce dost a všichni přeci mají možnost vědět, že zde takové příspěvky dlouho nevydrží.

Libor Stejskal
04. 01. 2009 | 19:41

fafnir napsal(a):

Řeřicha
tak zrušte dějiny.
04. 01. 2009 | 19:45

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
tak si to tak neberte.Viděl jste že by mi nevadilo smazat i moji reakci,a soudím,že by můj návrh prospěl kuturnosti této diskse.Ale když ne ,tak holt ne.Nic tragického se neděje.
04. 01. 2009 | 19:53

Řeřicha napsal(a):

Pepa Řepa - Vašeho arabského známého neznám.

Bude výjimkou - doložte mi prosím nějaké konflikty, v historii, v současnosi… jinak "směrem k islámu naprosto netolerantní" může být leda tak tzv. "vrchní rabín státu Izrael" a jeho suita, jelikož pravověrní mají nevěřící ignorovat či tolerovat, nikoliv nenávidět.

"Netolerance Haredim k palestinským Arabům" je vskutku patrná, jen co je pravda, např. zde
http://fr.wikipedia.org/wik...

;D
04. 01. 2009 | 19:53

ujo napsal(a):

všichni ti zastánci násilí dlouhodobě provozovaného Židy v Palestině ( pokud ovšem nenáleží k národu, který se sám považuje za vyvolený) nepostupují příliš racionálně.
O tom jakou má cenu život Araba dle většiny příslušníků vyvoleného národa se přesvědčujeme.
Jak myslíte, že jsou na tom národové ostatní nad kterými bylo Židům dáno (dle jejich přesvědčení) panovati?
04. 01. 2009 | 20:05

Radek Mikula napsal(a):

Úžasný zážitek přinesla Česká televize, jejíž reportér zažil palestinský raketový útok právě v okamžiku, kdy zprostředkovával sionistickou válečnou propagandu, jejíž obsahem bylo, že se izraelským hrdinům daří... omezovat raketové útoky.
04. 01. 2009 | 20:09

Mard napsal(a):

Pane Zlatuška, jsem překvapen že s Vámi výjimečně souhlasím.
04. 01. 2009 | 20:10

Radek Mikula napsal(a):

ujo: Demagogicky směšujete sionisty s judaisty. Ti druzí právě teď protestují proti zvěrstvům v Gaze.
04. 01. 2009 | 20:11

jirizlatuska napsal(a):

VH (11:11:47): Kulovnice i vzduchovka mi prijde jako malo rozlisitelny rozdil vis-a-vis tomu, ze pred tim nekolikrat palil z kulometu, ktery se mu sice podarilo sebrat nebo se zasekl, ale vzdycky si pak poridil neco dalsiho. Ostrelovani broky behem sousedskeho hovoru o tom, jak sklizime ovoce, ktere pada pres plot, muze brat nahodny kolemjdouci jako laskovani, uznavam, ale predchozi zkusenost muze vest k pohledu mene chapajicimu. Porad je ale zcela mimo ta alegorie s postrilenim cele rodiny, tohle je podle meho soudu porad naprosto mimo proporce i s ohledem na to, co se v Gaze ted deje.

Mailem jsem dostal nasledujici poznamku od jineho profesora, ktera miri hodne do jadra veci: "Zatím se v celé věci bezmála vůbec nereaguje hlouběji na důsledky novodobého fenoménu, kdy jedna strana má k dispozici množstvím jedinců, kteří mají ne nadějnou víru, ale pevné přesvědčení, že ztráta života je pro ně přechodem do slastného nebe. To je "zbraň" nového typu, proti které jsou zatím jednotlivci i komunity bezmocní a bezradní – podobně jako těžko dělat něco proti předsmrtným činům jednotlivce rozhodnutého k sebevraždě."

Pepa Repa: Ano, byl jsem na nem, jeden z vrcholu lonskeho roku [ale tohle zrovna tam nehral]. :-)

K nekolika dalsim: Utrpeni civilistu je samozrejme otresne a ani okolnost, koho ve svatem nadseni volili (nemluvim o tech, kteri vymyvaji mozky, delaji naloze nebo rekrutuji atentatniky) neni argumentem smerem k tomu, ze by si to v nejakem smyslu snad zaslouzili. Pacifiste, quakeri a poodobni se dobre poslouchaji a jiste patri k intelektualni debate v kazde rozumne strukturovne obcanske spolecnosti (a ano, jak uz zde nekdo poznamenal, Izrael je jedina skutecne fungujici demokracie siroko daleko kolem, pestrost zastoupeni ruznych nazoru v Knessetu by u nasich politickych "elit" vyvolavala trvalou koprivku). Pochybuji ale o tom, ze tvari tvar jednostrannemu rozhodnuti Hamasu by sedet a divat se bylo produktivnejsi a mene utrpeni prinasejici strategii (ale jak uz jsem rekl vyse, jsem rad, ze takova rozhodnuti nemusim delat).

A jeste posledni poznamku na okraj: Pobavil mne predseda zahranicniho vyboru Poslanecke snemovny kritizujici jasny postoj naseho ministra zahranici. Kdyz si vzpomenu na predvanocni ostudu kolem nasich jednotek v Afghanistanu, docela by mne zajimalo, za co by nekteri v PSP vymenili podporu jasneho stanoviska smerem tehle oblasti. Jestli tahle debata v PSP probehne, tipuji si na zakon o poskytovani aspirinu nebo kaslacich drops zdarma. ;-)
04. 01. 2009 | 20:11

fafnir napsal(a):

ujo
už jsem to dnes jednou napsal.Cenu stanovili sami Palestinci.Před konfliktem v Libanonu.Za vydání ostatků 2 Židů,vojáků,chtěli získat 10 000 živých teroristů vězněných v Izraeli.Dle toho tedy cena jednoho Žida ,ovšem živého,bude minimálně 10 000 Palestnců,tak to alespň počítá palestinský Hizballáh.V tomtéž poměru bude cena Evopana a Američana vůdči Palestincům,protože ti při svých četných únosech letadel stanovili podobnou cenu.Nesouhlasíte li s touto matematikou,račte si stěžovati u svých palestinských přátel.
04. 01. 2009 | 20:15

fafnir napsal(a):

Radek Mikula
takže jste potvrdil oprávněnost Izraelského postupu.Nebo soudíte,že by Židé měli napochodovat ve čtyřstupu do moře,jako to prohlašoval kdysi Gamál Abdul Násir,těsně před tím,než mu IDF zničily armádu a došly k průplavu.
04. 01. 2009 | 20:23

Radek Mikula napsal(a):

Násirovy časy jsou, jak si radčte všimnout, dávno pryč, doba kolonialismu v té nejhrubší podobě, jak jí představuje sionismus také.

Židé by se měli vrátit odkud přišli, pokud jim místní obyvatelé nedovolí zůstat.
04. 01. 2009 | 20:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Kanálníku,

rozumím Vám.Mám podobný problém,proto se nehodlám dohadovat o podružnostech,proto se nezapojuji do hádek o tom kdo komu co za co.
Přesto je dobré znát a vědět příčiny,průběh a možnosti problému.Blízký Východ je třaskavinou odedávna.Souvislost s náboženskými ideologiemi jest evidentní.

Nevidím řešení v apelech na nějaké všeobecné humanitní pojmy.
Všichni ti humanisté,kteří požadují okamžité usednutí k nějakým kulatým stolům a jakási dočasná příměří jsou hloupí lidé,kteří jen melou prázdnou slámu a zakrývají tak svoji vlastní neschopnost.Nebyli totiž schopni konfliktu zabránit,ba naopak nesmyslnou podporou strany,která má v konfliktu klíčovou příčinu,tedy Palestinců.

A řešení vidím stejné jako v Kosovu.
Obyvatelé území musí mít sdostatek klidu k životu.K řádnému a mírovému životu. Nikdo je nesmí zahánět do moře ,do plynu,nikdo na ně nesmí házet bomby,rakety ,odpalovat nálože v cukrárnách a autobusech.
Nějaké sporné nároky minulosti a zlovůle spojená s eskalací požadavků stejně jako v Kosovu je pro mě nepřijatelná.

Vždy se ptáme po příčině .Známe všichni stanoviska obou stran v konfliktu a víme,že izraelci se pořád jen brání arabským NESMYSLNÝM útokům.Izraelci nechodí s bombami na těle po Gaze ani neodpalují nálože a rakety k systematickému a cílenému zabíjení jedinců a vyvolávání strachu a hrůzy před každodenní smrtí.

Tyto praktiky dnes a denně provozují arabové,Palestinci.Proto jsou pro mě příčinou ,která musí být odstraněna jakýmkoliv způsobem.
A dnes už víme že to domluvou nepůjde.Tedy fysickou likvidací.

A drastickou,aby je přešla chuť jednou provždy!

Ivan.
04. 01. 2009 | 20:32

Vaclav Havel napsal(a):

Vyzyvam NATO k humanitarnimu bombardovaní Izraele!
04. 01. 2009 | 20:33

fafnir napsal(a):

Radek Mikula
a odkud že Židé přišli,nebyli tam vy znalče dějin 2000 let před Araby.A tím pádem by měla být jejich i Judea a Samaří.
04. 01. 2009 | 20:34

Pepino napsal(a):

Výborně, Vy jste se neodchýlil od faktů, prostě analytické myšlení vědce. Navíc, když jsem si dnes přečetl, že se příslušníci Hamásu schovávají v nemocnicích a mešitách a z mešit si dělají sklady zbraní, můžu říci, že to jenom tu paralelu se zneužitým "Červeným křížem" jen potvrzuje.
04. 01. 2009 | 20:39

bigjirka napsal(a):

Radku Mikulo, vidím to tak, že první byste při Vašich názorech měl pochodovat do moře Vy. Palestinci jako takoví jsou lidi - jako kdokoli jiný. Bohužel mají tu smůlu, že se nad ně vydraly svoloče, kterým to násilí vyhovuje a vydělávají na něm. A celé jejich "mírumilovné" náboženství té věci napomáhá.
04. 01. 2009 | 20:42

Froberg napsal(a):

Izraelská strana konfliktu tvrdí, že současné vymycující útoky v Gaze proti Hamasu byly vynuceny jako nezbytná odpověď na raketové a další útoky Palestinců z Hamasu. Palestinci a to nejen členové Hamasu oponují tím, že k ostřelováni Izraele byli donuceni proto, že se jinak bránit nemohou a jinak se na izraelce nedostanou a jen brání původní (vlastní) nároky na původní území. izraelských cílů je donutila již skoro 100 let trvající izraelská okupace Palestiny. V českém právu (a nejen v českém) je terorismus definován jako plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů. Zdá se tedy, že současně dostupně známá situace této definici naplňuje a to dle mého názoru oboustranně. Pokud jsou podle tedy útoky Palestinců terorismem, zcela jednoznačně je terorismem i činnost druhé strany. Mezinárodní společenství by mělo mít tedy dost odvahy nejen k diskuzi, kdo je teroristou větším a oprávněnějším, ale mělo by mít dost síly a odvahy k tomu, aby zapůsobilo k tomu, že dojde k okamžitému ukončení nepřátelských akcí obou stran a zabrání se nesmyslnému zabíjení lidí a ničení materiálních hodnot. A je naprosto nepodstatné, bude-li mírotvorcem, některá vláda, společenské uskupení nebo třeba „evropský ministr zahraničí“ pan Schwarzenberg. A jen tak mimochodem se domnívám, že diskuze o tom, který profesor je fundovanější při svých projevech, je zcela vedlejší. Snad oba dva jsou natolik známé osobnosti, že by mohli udělat ne-li vše, tak alespoň dost pro to, aby terorismus obou stran skončil.
04. 01. 2009 | 20:52

siven napsal(a):

Ivánku, kamaráde...

Tvůj charakter a bystrá inteligence, které tu předvádíš, by z tebe udělali toho NEJDOBROVOLNĚJŠÍHO atentátníka, kdybys měl to "štěstí" narodit se nikoliv zde, nýbrž komukoli v arabské rodině, živořící v Gaze...

...
04. 01. 2009 | 20:57

Dali napsal(a):

Fafnire,
je smutné jak jsi tupý.
Je vidět, že o tom nic nevíš...
Projdi si historii Palestiny a možná příjdeš na to, proč k tomu všemu došlo a dál dochází...
http://www.palestine.cz/?st...
Jinak budeš muset konstatovat, že všichni Češi co byli v odboji na území Československa byli teroristi. To samé je dodnes v Palestině s podporou USA!!!
Kdo celou dobu podporuje Židy v omezování lidských práv Palestinců a dotoval v programu na zbrojení? Jednání Hamasu není nejvhodnější, ale Izrael se nechová o nic lépe. Češi jsou rasisti, ale proti Izraelcům... jsme žabaři. Češi jsou hlavně proti cikánům, ale ti nejsou původní obyvatelé naší republiky. Palestinci bojují na svém území. Po tisíciletí existovala Palestina a Izrael jako stát nikdy neexistoval!
04. 01. 2009 | 20:59

Ivan Sommer napsal(a):

Pokrytecký nadobčan J. Zlatuška.

Jiří Zlatuška byl senátorem a je nyní zastupitelem na magistrátu Brna. Jako občan Brna jsem se 2x na něho obrátil. Ani formálně neodpověděl svému voliči. Nejprve by si měl asi zamést před vlastním prahem a pak teprvé kázat moudra o Gaze.
04. 01. 2009 | 21:05

Svoboda napsal(a):

Při pročítání komentářů k tomuto tématu je skutečně zvláštní, že jednoznačná podpora militantních Palestinců vychází, soudě podle dikce příspěvků od lidí, kteří o situaci v této oblasti nevědí nic. Jsou pouze mluvčími plíživě podstrkovaných informačních masáží, směřující proti Izraeli. Ti velmi rádi slyší na antisemitská hesla, mající tak jednoznačnou obsažnost. Jejich argumentace, že je vlastně celé území Gazy v právu, když je odtud po stovkách raket odstřelován stát, nabízející místo k mírovým jednáním jaksi neříká nic o tom, že Hamás byl již několikrát odsouzen jako hnutí nepřátelské všemu pokrokovému. Asi již zapoměli, že v době, když probíhala válka o osvobození Kuvajtu (na kterém měla lví podíl Amerika), byl Izrael odstřelován raketami z Iránu a měl plné právo vojensky odpovědě, ale neudělala to. Za to mu také celý svět tleskal. A nyní, když jde o čistě obranný tah, je nyní těmito rádoby mluvčími zatracován v jednoznačně antižidovském duchu. Pro tuto skupinu, ať to jsou nacisté nebo hamásovci, je taková argumentace naprosto typická.
Jiras.
04. 01. 2009 | 21:07

Radek Mikula napsal(a):

fafnir: Jenže Židé z Palestiny odešli. Ti současní tam přišli většinou až ve dvacátém století. V té době tam Arabové žili už třináctset let.

bigjirka: Zoufale přesvědčujete sám sebe, že palestinský odpor nemá racionální základ. Jenže on má, stejně jako každý boj proti kolonialismu.
04. 01. 2009 | 21:07

ujo napsal(a):

pro fafnira:
palestinské přátele nemám ( jak jste přišel na to, že bych je měl mit?),pár Židů jsen poznal - ten pocit vyvoleného národa většinou (někdy snad jen neuvědomněle)u nich funguje.
A pokud jse o tu cenu života - rozhoduje přeci praxe a Izraelci stanovili cenu arabského života docela nízko ( nemluvě o židovských oceněních ceny židovského nehtu)
04. 01. 2009 | 21:10

siven napsal(a):

"...Pro tuto skupinu, ať to jsou nacisté nebo hamásovci..."

Za to vy jste neuvěřitelně moudrá bytost, která s nacistickou, antisemitskou, neo-bolševickou společnou metodou : nálepkování... nemá vůbec, ale vůbec nic společného.

Bravo! :D
04. 01. 2009 | 21:15

siven napsal(a):

Můj předposlední příspěvek byl adresován personě pod nickem "Svoboda"
04. 01. 2009 | 21:16

fafnir napsal(a):

Radek Mikula
boj proti kolonialismu má výborné výsledky,třeba v Rhodesii,pardon v Zimbabve.A zpět k Palestině.Zaprvé,neodešli,byli rozehnáni Římem.Za druhé ne všichni,část jich zůstala.Za třetí spoustu země v Palestině si Židé koupili v předminulém a minulém století.A pak se pouze vrátili.
04. 01. 2009 | 21:22

jirizlatuska napsal(a):

Ivan Sommer (21:05:44): Jednou to byl spam (11.12.08 zaslana webova stranka bez cehokoli dalsiho), pred tim (29.07.07) obecny mail uvedeny nikoli individualnim oslovenim, ale generickym provolanim smerem ke skupine. Takove veci beru na vedomi, ale velmi vyjimecne na ne odpovidam individualne, kdyz k nim nemam co rici vecneho. Podobne se chovam k namnozenym papirum ve schrance nebo reklamnim letakum.
04. 01. 2009 | 21:23

Saliven napsal(a):

Pane Hořejší, já chápu Váš pacifismus. Zajímalo by mě, jestli byste byl stejně pacifistický i kdybyste žil v permanentním ohrožení jako Židi tam. Kdybyste byl účastníkem konfliktu, tak by Vás asi tolik netrápily oběti na druhé straně, důležité by pro Vás bylo, aby ty oběti u Vás byly co nejnižší. Z mého pohledu je pacifismus v tomhle konfliktu BOHUŽEL trochu naivní a těžko se Židům divit, že udělali odvetu.

Nicméně mě zaujal komentář nějakého zasvěceného člověka na radiožurnálu (jméno si teď nevybavuji). Ten říkal, že Hamás zrovna moc sympatií v arabském světě neposbíral, protože je vyzbrojován Íránem, ze kterého mají ostatní arabské státy obavy, jelikož aspiruje na regionální velmoc. Co si myslíte o tomto?
04. 01. 2009 | 21:29

fafnir napsal(a):

Dali
ten váš odkaz má stejnou hodnotu jako odkaz na stránky Rudého práva.A co se týče dějin,zkuste studovat.Třeba se něco dočtete o Saulově,Davidově nebo Šalamounově říši.O Herdově Judei a dalších královstvích,a to v době,kdy po Arabech nebylo ani slechu.
04. 01. 2009 | 21:33

EPP napsal(a):

Prof. Hořejší na svém blogu pokládá otázku, jestli si někdo myslí, "že ta nynější stonásobně silnější izraelská odveta....je opravdu pragmatické řešení, které zvýší dlouhodobě bezpečnost Izraele?"

Já si to náhodou myslím. Připomínám, že Izrael neútočí na "Palestince", ale na Hamás v Gaze - Západní břeh Jordánu nechává na pokoji, předseda palestinské samosprávy M. Abbás dokonce Hamás opatrně odsoudil a označil za viníka konfliktu. Myslím, že je to jediná možná taktika - kdo s námi vyjednává, s tím vyjednáváme, kdo po nás hází bomby, po tom házíme ještě víc bomb. Připomínám, že Hamás (na rozdíl od Fatáhu) neuznává existenci Izraele a jeho oficiální politikou je úplné zničení izraelského státu. Podle posledních průzkumů veřejného mínění (organisovaného palestinskou agenturou) poklesla lidová podpora Hamásu na 20%, to je historické minimum. Izraelci se zřejmě pokoušejí Palestince rozštěpit, a ty militantní trestat a isolovat. Dlouhodobě se jim to doela daří.

Jestli je to cesta k "trvalému míru"? To těžko říci, na Blízkém východě mír hodně dlouho nebyl, ale třeba je to cesta k přežití. Mnoho Izraelců si myslí, že současnost je vlastně rajská doba: několik sousedních států už s Izraelem dokonce ani není ve válečném stavu, a to už je panečku něco....
04. 01. 2009 | 21:36

Radek Mikula napsal(a):

fafnir: Takže podle Vás byla Palestina před sionistickou kolonizací rovnoměrně osídlena Židy a Araby?
04. 01. 2009 | 21:40

george napsal(a):

To Radek Mikula : Když neznáte historii území, o kterém je řeč, raději piště o stavu vody na českých tocích. Bylo by to to samé. Alespoň rada pro osvěžení mozku: kdopak ukřižoval Ježíše, to zná každé školou povinné dítě, určitě to nebyli marťané.
04. 01. 2009 | 21:48

Radek Mikula napsal(a):

george: Co s tím má Spasitel společného?
04. 01. 2009 | 21:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

george:
"Iránský prezident je vůl, protože neví, že židé byli na tomto území zv. izraelské království cca 931 př. n. l....avšak úplně NIKDY NEZANIKLA. Takže kdo vlastně je na současném území Izraele DOMA?
Takže komu ty milióny vyhnaných Palestinců po vzniku státu Izrael musely uvolnit místo? Několika stům či tisícům autochtonním Židům anebo miliónům židovských přistěhovalců z celé Evropy?
Kdo tedy je zde za vola?
04. 01. 2009 | 22:00

fafnir napsal(a):

Radek Mikula
třeba to,že byl také Žid.Jo ,jo,čtěte Bibli,tam to všechno je.No ale pán nejspíš nebude křesťan.Protože jinak by to věděl.
04. 01. 2009 | 22:08

bigjirka napsal(a):

fafnire, Radek není křesťan, Radek je anarchistický riot. Radku, Vy vůbec nečtete, co píšu. Tak znovu: BEZ OHLEDU na to, co v historii bylo nebo nebylo, je tam status quo a obě strany musejí mít přiznáno právo na existenci. Pak může nastat jednání a ustat násilí. Radku, Vaše nacistické plány na zahnání Židů do moře nevyjdou. (Osobně si tedy myslím, že pak byste zas začal obhajovat je.. a Palestince vč. Hamásu obhajujete jako "slabší", rioty Vašemu srdci blízké.. :-)
04. 01. 2009 | 22:23

Radek Mikula napsal(a):

fafnir: Děkuji za poučení. Že byl Ježíš Žid, jsem skutečně netušil. Zbývá doplnit, že byl též sionistou.
04. 01. 2009 | 22:25

Železnohorský napsal(a):

Koukám, kolik lidí tady stojí jednotně a nerozborně na straně Izraele, a že Palestinci jsou blbci, tak si nějakou tu přesdržku zaslouží. Inu, když jsme byli jako Češi za bolševika na straně zla a dělali jsme na ty hodné bu, bu, bu, tak jsme si také koledovali. Jeden každý, máma, táta i ta malá holka v kolíbce... Jo, spravedlnost muší bejt.
04. 01. 2009 | 22:25

Ben napsal(a):

Fafnire, proč se rozčilujete?
Četl jsem vše a překvapil jste mne - v tom dobrém slova smyslu.
Když na Vaše příspěvky někdo zaútočí, neoplácejte stejně.
04. 01. 2009 | 22:28

Radek Mikula napsal(a):

bigjirka: Osobně si myslím, že v Palestině je dost místa pro Židy i Araby. Nikdo ale neměl a nemá právo jí dělit bez souhlasu původních obyvatel. To má samozřejmě důsledky na legitimitu tzv. Izraele.
04. 01. 2009 | 22:28

vlk napsal(a):

izrael má na svůj postup vůči Palestincům plný nárok.

Když vyklízel Gazu, byl to signál toho, ež uznává palestinský stát. Nejspíš s ním chtěl žít v míru.
tenhle čin vyšuměl do ztracena.
Místo normálního sousedského soužití s e dožil sebevražedných atentátníků a raket Kásám.

Dlouho inkasoval úder za úderem.
až holt mu došla trpělivost A udeřil také.Oko za oko, zub za zub. tak to učí Starý zákon. Který je součástí věrouky židů, křesťanů i muslimů.

NA druhé s traně je jasné, že ať izrael s touto akcí uspěje jakkoliv dobře, nic tím nevyřeší. Hamás s e dřív e či později vzpamatuje a všechno začne na novo. Situace na Blízkém východě má jen jedno řešení. Buď totální vyhlazení izraele nebo preventivní jaderný útok Izraele na nějaký cíl.
Přes jedno nebo druhé řešení už nic jiného nebude.

V arabském, resp. muslimském světě s evždy najd e dost fanatiků, kteří budou bojovat proti Izraeli. Ten zas e nemá jinéé východisko , než ránu oplácet ranou. Uzavřený kruh, z kterého žádná cesta nevede. Než přes totální zničení jednoho ze soupeřů.

A ješět něco - dlouhodobě si myslím, že Izrael podlehne. Má dvě výhody, které jej drží při životě - technologický náskok oproti soupěřům a podporu Spojených států.
Jak dalece je schopen držet technologický náskok ve s rovnání se saudskými nebo iránskými petrodolary je otázkou.
A pokud Spojené sáty budou otřeseny ve sv pozici supervelmoci, k čemuž si myslím že během nejbližších 25-ti let minimáně v soutěži s Čínou dojde. pak Jehova pomáhej Hebrejcům.
A může se stát , že nastoupí nějaká i nějaká admnistrativa izraeli ne práv ě bytostně nakloněná. S tím jak poroste podíl hispánské a černé menšiny na voličském elektorátu je to čím dál pravděpodobnější.

Takže zároveň odpovídám i panu profesorovi Hořejšímu - ne současný izraelský útok nic nevyřeší. Nicméně - je nutný.Bez něj by to bylo horší.
04. 01. 2009 | 22:33

Radek Mikula napsal(a):

bigjirka: A tím státem by měl být kolonialistický novotvar?
04. 01. 2009 | 22:38

fafnir napsal(a):

Bene
proč bych se měl rozčilovat.Rozčilovat se budu,až nějaký oručníkovaný musulman začne místní atheisty,(kteří tak urputně brání právo Hammásu zabíjet primárně,jak sami říkají, židovské děti a civilisty), odesílat kamenováním do džeheny.Mě jako křesťana a tedy muže knihy nanajvýš zastřelí nebo pověsí,když bude náš kostel vyšší než místní mešita.
04. 01. 2009 | 22:41

bigjirka napsal(a):

O tom už by Radku museli jednat slušně a bez násilí. Israel není kolonistický novotvar. Je to obnovený starý Israel. Znovu vám říkám, že tímto způsobem nikam nedojdete. Zajímavé na tom je, že celý tento blízkovýchodní pohyb vyvolal vlastně Hitler. A že Arabové mu stranili.
04. 01. 2009 | 22:41

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Vlk nekecá, ve Starým zákoně je oko za oko, zub za zub. To s nastavením druhé tváře je až v Novým (říká Ježíš).
04. 01. 2009 | 22:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vlk:
"izrael má na svůj postup vůči Palestincům plný nárok.
Když vyklízel Gazu, byl to signál toho, ež uznává palestinský stát. Nejspíš s ním chtěl žít v míru."
Fantasmagórie.
04. 01. 2009 | 22:46

vlk napsal(a):

Jíro
nemudruj a sáhni po bibli!
Nebo s e zeptej Zachea. je tu církevní autoritou. Nebo aspoň Pepy Řepy. ten to má určitě sestudované také.
Ví já chodil dva roky na náboženství. V roce 57 a 58. ve městě které znáš. Byli jsme 3 na celé škole. Úžasný zážitek na celý život.
04. 01. 2009 | 22:46

vlk napsal(a):

Zbyněk Matyáš

nemůžu za to, že nic nechápete. S tím nic nenadělám.
04. 01. 2009 | 22:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vlk:
Chápu, prokazatelně píšete nesmysly. Samozřejmě s tím nic nenadělám, je však třeba se ozvat.
04. 01. 2009 | 22:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý komentář ("Arabáci", stejně jako bych mazal Židáky) a dva texty obsahující na těchto stránkách zapovězené vulgarismy ("prdel, píčovina"), které byly v rozporu se zdejšími pravidly.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2009 | 22:59

JC napsal(a):

vlk,
Konstatuji, že to je snad poprvé co souhlasím s vaším příspěvkem.
No co alespoń něco.
04. 01. 2009 | 23:01

YAG napsal(a):

Za 8 let, kdy Hammas vypousti sve podomacku vyrobene rakety na izraelske uzemi, zemrelo v dusledku dopadu techto raket 20 civilistu!!! Nikdo nepochybuje o tom, ze Izraelci maji pravo zit v miru. Nicmene vykladat stavajici konflikt jako obranu Izraele pred stoupajici vojenskou hrozbou Hammasu v situaci, kdy na jedne strane stoji kutilske rakety a na druhe F-18, nejvetsi pozemni armada na svete a delostrelectvo je proste do nebe volajici nesmysl. Ve Vasem prispevku postradam pane profesore jedno vysvetleni: od kdy a pro koho je pravo na odpor a obranu legitmni? Kde je ten klic? Proc je organizovana, logisticky perfektne zabezpecena a materialne neprekonatelna reakce izraelske armady legitimni a ospraveditelna, zatimco sporadicka, chaoticka, materialne bidna reakce okupovanych lidi takova neni?
http://www.independent.co.u...
04. 01. 2009 | 23:03

Radek Mikula napsal(a):

bigjirka: Starý obnovený Izrael po dvou tisíciletích? To je vtip? Místní si asi měli říct: "Tak Vaši předci tu prý stovky let před naším příchodem žili poté, co tuhle zem jejich předkové dobyli. Tak to vítejte a vezměte si většinu naší Palestiny!"

To byste tedy podpořil předání většiny Španělska Maurům?
04. 01. 2009 | 23:03

fafnir napsal(a):

Radek Mikula
safra,kolonialistický novotvar.Ta neopakovatelná řeč socialismu.Cože to máte za příručku,není na ní srp a kladivo a nápis Dějiny VKS(b),nebo Lenin a stát.Nebo že by něco od Ransdorfa,ten si hraje na vzdělance.
04. 01. 2009 | 23:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

fafnir:
M. Ransdorf si na vzdělance nehraje, on jím skutečně je.
Jenom kvůli objektivitě.
04. 01. 2009 | 23:11

bigjirka napsal(a):

No Jasně, jenže Starej zákon je ještě Židovskej..

Ransdorf je skutečně hypervzdělanec a je příkladem člověka, kterej z inteligence a vzdělání úplně zblbnul
04. 01. 2009 | 23:16

fafnir napsal(a):

YAG
ona byla Ghaza okupována.Ježíšmarjá a kým.Proč tam tedy teprve dnes IDF museli vstoupit?

Radek Mikula
dějiny asi nebudou váš obor.Oni Ibeři a Keltibeři byli ve Španělsku dávno před Maury.Proto se také říkalo tomu období vyhnání Maurů Reconquista,pro vás znovudobytí,alternativní učenče.
04. 01. 2009 | 23:16

Radek Mikula napsal(a):

fafnir: Máte na mysli ideologii režimu, který jako jeden z prvních vyzbrojoval sionistické teroristy?
04. 01. 2009 | 23:18

Radek Mikula napsal(a):

Proč tedy neříkat "reconquista" i operacím Hamasu?
04. 01. 2009 | 23:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bigjirka:
Nějak jste se dal na nálepkování.
Co se týče SZ - málokde ve starých textech se nalezne tolik dokladů nacionální povýšenosti a umanutosti. Prostě země zaslíbená Izraelitům a přes to nejede vlak. Co na tom, že tam žili Kanánci, Pelištejci a další, je třeba je vyhladit, neboť nevěří v Hospodina. Bohužel toto starozákonní myšlení dosud v zásadě ovládá politiku dnešního státu Israel.
04. 01. 2009 | 23:23

Ivan Sommer napsal(a):

Jiří Zlatuška 04.01.2009 21:23:07

Ten údajný spam byl životopis generála B. Ečera ze stránky Brna, jehož aktivity proti nacistům v r.1938 neuznáváte, byl připojen soubor txt. Nerozeznám, jestli vám poštu na magistrátu někdo cenzuruje nebo neumíte zacházet s počítačem a přečíst připojený soubor txt .

Jde o smutnou záležitost památníků odbojům v Brně, která dospěla až tak daleko, že jeden byl označen v tisku jako veřejný záchodek. To je ta vaše úcta k obětem boje za svobodu ? Jestliže nejste schopen jako zvolený zástupce lidu naslouchat a odpovědět občanovi doma, stěží vám budu věřit, že jste schopen citlivě posoudit záležitosti Gazy.
04. 01. 2009 | 23:26

bigjirka napsal(a):

Zbyňku, špatně jste mne četl. nebo jsem se nějak ztratil?
04. 01. 2009 | 23:28

Saliven napsal(a):

fafnir + Radek Mikula:
Nic moc mi do toho není, ale vaše diskuze, kdy odvozujete právo na půdu od toho, kdo na ní byl první a nebo od toho, kdo tam byl poslední je hloupá. Nikdy se ničeho nemůžete dobrat. Faktem je, že Izrael je legitimním a drtivou většinou států světa uznaným státem, Gazu dobyl v preventivní válce a její předání Palestincům bylo dobrou vůlí Židů, kterou Palestinci ocenili raketami. Sice blokace Gazy nebyla od Židů tak uplně fér, ale v kontextu hrozby pronikání teroristů na židovská území se jí nedivím a asi bych se jako státník zachoval stejně. Nejsem úplně zasvěcen, ale mám pocit, že Palestina jen natahuje ruku k EU a stupňuje požadavky na stát Izrael (až k absurdnímu vyhlazení Židů - viz. Hamás). Připadá mi to některé členy jednoho našeho významného etnika, ale co takhle kdyby se oni sami snažili o smíření?
04. 01. 2009 | 23:29

Kanalnik napsal(a):

Vlk:
"Když (Izrael) vyklízel Gazu, byl to signál toho, ež uznává palestinský stát. Nejspíš s ním chtěl žít v míru.
tenhle čin vyšuměl do ztracena.
Místo normálního sousedského soužití s e dožil sebevražedných atentátníků a raket Kásám."

Dovolim si sem dat vynatek z pozoruhodneho komentare:

The Independent
Johann Hari: The true story behind this war is not the one Israel is telling (29.12.2008):

To understand how frightening it is to be a Gazan this morning, you need to have stood in that small slab of concrete by the Mediterranean and smelled the claustrophobia. The Gaza Strip is smaller than the Isle of Wight but it is crammed with 1.5 million people who can never leave. They live out their lives on top of each other, jobless and hungry, in vast, sagging tower blocks. From the top floor, you can often see the borders of their world: the Mediterranean, and Israeli barbed wire. When bombs begin to fall – as they are doing now with more deadly force than at any time since 1967 – there is nowhere to hide.

There will now be a war over the story of this war. The Israeli government says, "We withdrew from Gaza in 2005 and in return we got Hamas and Qassam rockets being rained on our cities. Sixteen civilians have been murdered. How many more are we supposed to sacrifice?" It is a plausible narrative, and there are shards of truth in it, but it is also filled with holes. If we want to understand the reality and really stop the rockets, we need to rewind a few years and view the run-up to this war dispassionately.

pokracovani...
04. 01. 2009 | 23:29

fafnir napsal(a):

Radek Mikula
zase problém v čase a názvosloví.Hganu a Palmach částečně vyzbrojovalo demokratické Benešovo Československo.Částečně nakupovali na černo od britských vojáků.Lidově demokratické Československo už prodávalo OSN a celým světem uznané,mimo Arabů ovšem,Izraelské vládě a IDF.Sovětský svaz,kromě vystěhovalců,a to ještě s překážkami ,nedodával nic.
04. 01. 2009 | 23:30

Kanalnik napsal(a):

...pokracovani

The Israeli government did indeed withdraw from the Gaza Strip in 2005 – in order to be able to intensify control of the West Bank. Ariel Sharon's senior adviser, Dov Weisglass, was unequivocal about this, explaining: "The disengagement [from Gaza] is actually formaldehyde. It supplies the amount of formaldehyde that is necessary so that there will not be a political process with the Palestinians... this whole package that is called the Palestinian state has been removed from our agenda indefinitely."

Ordinary Palestinians were horrified by this, and by the fetid corruption of their own Fatah leaders, so they voted for Hamas. It certainly wouldn't have been my choice – an Islamist party is antithetical to all my convictions - but we have to be honest. It was a free and democratic election, and it was not a rejection of a two-state solution. The most detailed polling of Palestinians, by the University of Maryland, found that 72 per cent want a two-state solution on the 1967 borders, while fewer than 20 per cent want to reclaim the whole of historic Palestine. So, partly in response to this pressure, Hamas offered Israel a long, long ceasefire and a de facto acceptance of two states, if only Israel would return to its legal borders.

pokracovani...
04. 01. 2009 | 23:30

Kanalnik napsal(a):

...pokracovani

Rather than seize this opportunity and test Hamas's sincerity, the Israeli government reacted by punishing the entire civilian population. It announced that it was blockading the Gaza Strip in order to "pressure" its people to reverse the democratic process. The Israelis surrounded the Strip and refused to let anyone or anything out. They let in a small trickle of food, fuel and medicine – but not enough for survival. Weisglass quipped that the Gazans were being "put on a diet". According to Oxfam, only 137 trucks of food were allowed into Gaza last month to feed 1.5 million people. The United Nations says poverty has reached an "unprecedented level." When I was last in besieged Gaza, I saw hospitals turning away the sick because their machinery and medicine was running out. I met hungry children stumbling around the streets, scavenging for food.

It was in this context – under a collective punishment designed to topple a democracy – that some forces within Gaza did something immoral: they fired Qassam rockets indiscriminately at Israeli cities. These rockets have killed 16 Israeli citizens. This is abhorrent: targeting civilians is always murder. But it is hypocritical for the Israeli government to claim now to speak out for the safety of civilians when it has been terrorising civilians as a matter of state policy...

Cely clanek zde:
http://www.independent.co.u...
04. 01. 2009 | 23:31

fafnir napsal(a):

a znova radek mikula
protože na rozdíl od Iberů ve Španělsku tam nebyli první.
04. 01. 2009 | 23:33

Saliven napsal(a):

Mimochodem proč vlastně blokuje pásmo Gazy i Egypt?
04. 01. 2009 | 23:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bigjirka:
Rozšiřuji Váš 04.01.2009 23:16:20. Ve Vašem sporu s poněkud komunisticky dogmatickým Radkem bohužel se mi zdá, že většinou má pravdu on.
04. 01. 2009 | 23:37

bigjirka napsal(a):

Salivene, protože to by si dal, kdyby ho uvolnil... Egypt má s teroristy rovněž své zkušenosti
04. 01. 2009 | 23:38

fafnir napsal(a):

Saliven
já vím,že je to v současném dění zbytečné,ale třeba je nutné oponovat tvrzení,že je to původně Arabská země.Když Arabové sami vyhubili obyvatelstvo,které tam bylo po vyhnání Židů Římany.Ale na druhé straně mě může uklidňovat,že Hammas má podobně kvalitní spojence jako je oponent.
04. 01. 2009 | 23:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další hrubě urážlivý komentář "hovado""), který byl v rozporu se zdejšími pravidly.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2009 | 23:41

fafnir napsal(a):

Zbyněk Matyáš
co se zdá je sen.
04. 01. 2009 | 23:42

bigjirka napsal(a):

Zbyňku, nemá. A v podstatě není tak důležité, kdo kde byl první, protože vyhánět někde statisíce lidí dneska už nejde. I kdyby to pravda byla, taková pravda je na dreck a stejně je zas účelová. Proč má mít přednost stv v roce 1940 před stavem na začátku letopočtu? Prostě teror musí přestat. Pak může nastat jednání - ale solidní. Protože zatím všechna jednání ze strany Palestinců byla vedena se záludnými záměry jen získat posice pro další násilí.
04. 01. 2009 | 23:43

bigjirka napsal(a):

no jen mažte, pane Stejskale, hovado tím hovadem ovšem být nepřestane
04. 01. 2009 | 23:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

fafnir:
Tak nespěte a nebudou se Vám zdát sny např. o hraní vzdělance na vzdělance.
04. 01. 2009 | 23:54

fafnir napsal(a):

Bigjirko
soudím,že problémy s Ghazou nakonec vyřeší Egypt,protože má dost problémů s vlastními teroristy,kteří mu kazí příliv peněz z turistiky,a konec konců od doby královny Hpšesovet to bylo jejich území.Tak si na to až budou problémy největší vzpomenou,a na rozdíl od Izraele se na nějaká lidská práva nebudou ohlížet,s Izraelem se dohodnou a skončí to jako v Jordánsku.
04. 01. 2009 | 23:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bigjirka:
Teror ale nepřestane, pokud jedné straně se budou poskytovat výhody. Co my vlastně skutečně víme? Pro ilustraci copy odvedle:
"K samotné válce jsem dnes poslouchala Pavlínu Rež, žila v Gaze, jestli jsem to dobře pochopila, mluvila o tom, jak Izraelci "dodržovali" příměří a jeho podmínky, tedavlastně nedodržovali. Myslíte, že lže? Vy kdo zde píšete, že si Hamás začal? Ona tvrdí, že izraelské námořnictvo pravidelně ostřelovalo palestinské rybáře v povolených zónách rybolovu, mluvila o tom, že Izrael nedovoloval potřebné zásobování obyvatel Gazy. Myslíte, že si to vymyslela? A pokud ne, a tyto podmínky byly součástí dohody o příměří, myslíte, že je vina pouze na Palestincích? A to nemluvím o historických kořenech konfliktu. Někteří z Vás tu doslova volají po krvi, je mně z Vás špatně."
04. 01. 2009 | 23:57

fafnir napsal(a):

oprava:Hašepsovet,nebo také Hašepsut
04. 01. 2009 | 23:59

afddfsa napsal(a):

Pan A dá panu B facku.
Pan B mu ji vrátí.

Pan A dá panu B facku.
Pan B mu ji vrátí.

Pan A dá panu B facku.
Pan B mu ji vrátí.
To je recept pana Hořejšího, který nic neřeší.

Pan A dá panu B opět facku.
Pan B nafackuje panu A tak, že ten snad na delší dobu s fackováním přestane.
Jediný správný recept.
05. 01. 2009 | 00:00

Saliven napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
A proč nebyli Palestinci zásobováni z Egypta? Proč uzavřel hranice i stát, který by měl mít na rozdíl od zlých Židů, s Palestinci dobré vztahy? Židé svatí nejsou, ale určitě pro to příměří udělali mnohem víc než Palestinci. A udělali vlastně Palestinci něco? Zkuste se vcítit do role Židovského politika, který obětoval 21 osad z pásma Gazy, za což je nenáviděn tisíci lidí a jeho lidem na hlavu lítají rakety.
05. 01. 2009 | 00:00

fafnir napsal(a):

Zbyněk Matyáš
ona jaksi cudně nezmínila,že od podepsání příměří denně odpaloval Hammás rakety na Izrael.Dál jste zapoměl zmínit,že to byl Hammás,kdo vypověděl příměří i de jure.Takže co ti Hammásové čekali.Také jste zapoměl zmínit,jak Hammás doslova podřezal několik desítek(ověřeně) členů konkurenčního Fattahu,protože Fattáh vyjednával s Izraelem.
05. 01. 2009 | 00:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Saliven:
Příliš mnoho demagogie.
"A proč nebyli Palestinci zásobováni z Egypta?" Zkuste se podívat na mapu oblasti.
"Proč uzavřel hranice i stát, který by měl mít na rozdíl od zlých Židů, s Palestinci dobré vztahy?" Možná proto, že zcela nevybledla vzpomínka na izraelské tanky na Sinaji.
"Židé svatí nejsou, ale určitě pro to příměří udělali mnohem víc než Palestinci." Třeba vyhnáním několika milionů Palestinců z jejich domovů.
"Zkuste se vcítit do role Židovského politika, který obětoval 21 osad z pásma Gazy" vybudovaných ilegálně a protiprávně.
05. 01. 2009 | 00:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

fafnir:
No a co má být? Jsem já tady za advokáta Hammásu? Vždyť taktéž používají teroristických metod jako Izraelité.
05. 01. 2009 | 00:10

Miroslav Brzobohatý napsal(a):

Ano Fafnire, wir sind am Tschechischen Blog. So sieht es auch aus. Jeder Trottel wie Sie kann sprechen. Wie schön!
Dubito, ergo cogito. Cogito ergo sum. Až budete chtít přejít do arabštiny nebi ivritu, posloužíme Vám též. Bůh, Alah a Jehova s Vámi, černobílý Fafnire
05. 01. 2009 | 00:13

Ivan Sommer napsal(a):

Jiří Zlatuška
připomněl Starý zákon. Ale v jeho úvodu se popisuje příběh jak Kain zabil Abela.Když se Bůh otázal Kaina, kde je Abel, otázal se Kain zlobně, zdali je strážcem bratra svého. Jsou filozofové, kteří v této odpovědi spatřují počátek všeho amorálního jednání. Podle mínění Kaina Abel ho provokoval a napadal svým stylem života, a tak si zasloužil oprávněně smrt. Relativizací činností, stavením na roveň nesouměřitelných akcí (život a usmrcení), přestal být Kain etickou bytostí a Bůh ho označil znamením.

Jakkoli křesťanství stojí zdánlivě mimo sporu, relativizace se stává zásadou politiky šířící se světem, většinou jako způsob omlouvání zla. Tak je tomu v Gaze, dokonce i v pozadí toho sporu v Brně, který jsem si dovolil J.Zlatuškovi připomenout.
05. 01. 2009 | 00:13

Saliven napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Příliš mnoho demagogii na Vaší straně.
Na mapu oblasti jsem se podíval a zjistil jsem, že má pásmo Gazy moře a sousedí s Egyptem.
Vzpomínka na izraelské tanky? To jako, že by Izrael napadl Egypt? Nebyla tehdy příčina trochu jinde (spojení arabů za účelem zničení Izraele)?
Vyhnali je po té, co prohráli válku - ale z posledních letech udělali vstřícný krok, zrušily všechny osady v pásmu Gazy a vystěhovali desetitisíce Židů proti jejich vůli.
Pásmo Gazy byla válečná kořist (jako např. Východní Prusko), kdyby Palestinci žili v Židy v Míru, nikdo by je nevyhnal.

Nereagoval jste ale na mou nejzajímavější otázku - co pro mír dělají Palestinci (resp. Hamás)?
05. 01. 2009 | 00:15

fafnir napsal(a):

Zbyněk Matyáš
z toho co a jak píšete,lze usuzovat,že jste za advokáta Hammásu.Tak proč ten otazník?
05. 01. 2009 | 00:16

tata napsal(a):

Panové vidíte sami,že se nemužete dohodnout a to nejste postiženi jako lidé tam.Vubec s našeho pohledu se to nedá.Je to už prakticky neřešitelná situace.Každa strana ma své duvody,nejhorší je že umíraj neviní lidé na obou stranách.
05. 01. 2009 | 00:17

Saliven napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Moje odpovědi nemusíte vůbec komentovat - to může být o úhlu pohledu. Spíš mně zajímá, co tedy dělají Palestinci pro zlepšení stavu. Jistě se shodneme, že Židé nějaký ten smířlivý krok udělali (alespoň doufám).
05. 01. 2009 | 00:24

fafnir napsal(a):

Miroslav Brzobohatý
příliš mnoho písmen,a přesto nic neříkají o tom,jak znalost či neznalost angličtiny ovlivňuje podstatu sporu,jak zněla původní otázka,poté co jste se bůhsuď proč anglicky ptal,zda umíme anglicky.
05. 01. 2009 | 00:25

majolenka napsal(a):

nelze se bránit před kamenem chlebem, rozdílné chápání posmrtného života za "počin" sebevražedného atentátu, kdy se v ráji ocitne spíš ten kdo nebožáka poslal, než ten který vyletěl do povětří ;-(, nehoruji pro nastavení druhé tváře pro další políček, jsem na straně bránících se izraelců i z pragmatických důvodů
05. 01. 2009 | 00:27

kočka šklíba napsal(a):

Fafnire,to co zde uvedl Zbyněk Matyáš je jen doklad toho, že , jak již někoilik diskutujících upozornilo zde i na blogu V.H., že jednak podmínky příměří nedodržovaly obě strany a jednak, že Hamásu i politickým kruhům Izraele se tato situace prostě hodí. Nic víc, nic míň. A oběma stranám je úplně jedno, že trpí obyčejní lidé. Jako ostatně v každé válce. Jenže většina zde diskutujících se tu bije za jednu nebo druhou stranu(většina tedy za Izrael), a nějací mrtví jsou jenom číslo a argument. Myslím(naštěstí), že nikdo z nás si nedovede představit tu hrůzu, kterou jsou ti lidé tam nuceni prožívat již mnoho desítek let kvůli různým mocenským zájmům. Kvůli idiotům na obou stranách, a na to vlůastně upozornil pan Hořejší ve svém blogu, ale to si opravdu dovolil hodně, to ani Zlatuška neskousl.

Pitomé plácání jestli je masakr 400 lidí nebo 200 nebo 1000? Kam jsme to došli? Naštěstí ne všichni.
05. 01. 2009 | 00:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Saliven:
Na moři bylo palestinským rybářům izraelskými námořníky v rybolovu.
"kdyby Palestinci žili v Židy v Míru, nikdo by je nevyhnal."
Lež. Byli vyhnáni, jejich domy srovnány se zemí, protože Židé potřebovali půdu.
Za okolností, které tam panují, těžko něco dělat pro mír, a tak to nedělá nikdo.
fafnir:
Kdo nejde s námi, jde proti nám, že.
Notoricky známé heslo.
05. 01. 2009 | 00:33

Saliven napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Nikdo nedělá nic? Stažení se z pásma Gazy, likvidace 25 osad (včetně 4 z pravého břehu Jordánu) a přesun desetitisíců lidí je málo? Ale alespoň se shodneme v tom, že Palestinci nedělají nic.
05. 01. 2009 | 00:47

Radek Mikula napsal(a):

fafnir: Chcete popřít, že si Palestinci svými útoky na Izrael berou zpět, co bylo před tureckou a britskou okupací po staletí jejích?
05. 01. 2009 | 00:48

Radek Mikula napsal(a):

Saliven: "Faktem je, že Izrael je legitimním a drtivou většinou států světa uznaným státem"

Nezdá se Vám podstatnější názor původních obyvatel. Proč "drtivá většina států" rozhoduje o cizím území. Nemohou dát Židům k dispozici vlastní?
05. 01. 2009 | 00:54

Saliven napsal(a):

Radek Mikula:
A před Palestinci to patřilo zase Židům, takže jen Židi brání svoje (co jim patřilo už před skoro 3,5 tisíci lety). Nebo ne? Je v téhle argumentaci nějaký rozdíl?
05. 01. 2009 | 00:56

Saliven napsal(a):

Radek Mikula:
A nejsou náhodou původní obyvatelé sami Židé?
05. 01. 2009 | 00:57

jirizlatuska napsal(a):

kocka skliba: To nedodrzovani z obou stran je dost propaganda. Obrana hranic a braneni pasovani zbrani je samozrejme vydavana za kroky proti pokojnym rybarum a nic zleho nezamyslejicim perminonikum. Je to ale trochu mimo proporce. Systematicky statni teror v podobe raket nebo sebevrazednych atentatniku zde byl prokazatelne jen z jedne strany. Izraelske osadniky, kterym se nelibilo ruzeni nekterych jejich osad pacifikoval nikoli Hamas nebo Palestinci, ale izraelske urady. V tomhle proste hazite do debaty boruvky smichane s rulikem. Skleb, ktery zustava po Vasem mizeni, by pusobil vice kratochvile, kdybyste vedle nej nenechavala jeste tyto ciste propagandisticke nesmysly. (A nezacal nahodou s uvahami, kolik mrtvych je masakr, V.H.? Nejak se mi nedari najit chvili, kdy bych na tohle kvantitativni mateni podstaty problemu pristupoval.)
05. 01. 2009 | 00:59

Radek Mikula napsal(a):

Saliven: Tenhle termín Vám připadá po osmnácti stoletích na místě? To pak ale Indoevropané nejsou původní Evropané.
05. 01. 2009 | 01:04

Saliven napsal(a):

Radek Mikula:
Připadá mi, že Vaše argumentace o tom, kdo tam byl první je uplně k ničemu. Politika se nedělá podle toho, kdo byl kde dřív. Jak by to asi dopadlo, kdyby měl každý všechno vracet - staneme se součástí Rakouska (jeho součástí jsme byli od 1526) a nebo Německa, resp. jejího předchůdce (jeho součástní jsme byli snad od 11. století)? Zkrátka Palestina byla Britská, ti ji dali (navrátili) Židům, ti vyhlásili stát, obhájili si ho (proti řádově silnějšímu nepříteli) a pak ještě rozsekali araby v šestidenní válce. Tak se dělají státy ať se Vám to líbí nebo ne. Stát Izrael má prostě stejnou váhu jako kterýkoliv jiný oficiálně uznaný stát (a člen OSN).
05. 01. 2009 | 01:15

Radek Mikula napsal(a):

fafnir: Ptám se znovu, pokud mě obviňujete z tendence ke stalinistické ideologii, máte na mysli ideologii režimu, který jako jeden z prvních vyzbrojoval sionistické teroristy?

Zkuste odpovědět bez mlžení.
05. 01. 2009 | 01:19

Radek Mikula napsal(a):

Saliven: "Zkrátka Palestina byla Britská, ti ji dali (navrátili) Židům"

Neupřesníme si to? Palestinu okupovali Turci, pak Britové, kteří ji začali předávat Židů, bez souhlasu místních obyvatel. To pak dokončila OSN, opět bez souhladu původních obyvatel.

Uznáváte vůbec právo na odpor proti koloniálním mocnostem?
05. 01. 2009 | 01:24

kočka šklíba napsal(a):

P. Zlatuško, musím přiznat, že to pane ve vašem případě je ale opravdu jen proto, že jsem slušně vychovaná. Myslím, že okopávání kotníků tímto sdělením:" Skleb, ktery zustava po Vasem mizeni, by pusobil vice kratichvile, kdybyste vedle nej nenechavala jeste tyto ciste propagandisticke nesmysly" Vás dostatečně klasifikuje. Máte-li problém s mým nickem, Vaše nedostatečnost, inteligentní lidé nemají.

Mohl byste mně vysvětlit jaké propagandistické nesmysly píši? Tato tvrzení o ostřelování rybářů Izraelci jsem si nevymyslela, viz blog pana Hořejšího. Pocházejí ze sdělení Pavlíny Rež, která v Gaze bydlela, Vy jste tam též bydlel, že můžete říci, že jsou to lži?

Nikdy bych si nedovolila Vás osobně napadat, Vám to zřejmě problémy nedělá, že? No nakonec, politik se ve Vás nezapře.

Ano máte pravdu, s definováním pojmu"masakr" sice začal pan Hořejší, ovšem milý pane Zlatuško, jako reakci na Váš text, který byl zase reakcí na jeho blog, toto Vám napsal: "Trochu trapne mi pripada vas protest proti pouziti slova "masakr"; - pri jakem poctu obeti by uz podle vas byl na miste? Z toho, co rikate, se zda, ze pri zadnem, jakkoli velkem...", a má stoprocentní pravdu. To Vám se nezdá zřejmě 400 obětí masakr, to Vy milý pane Zlatuško jste dával slovo "masakr" do uvozovek, to Vy jste s tím tedy začal. Takže z toho logicky vyplývá, že pro Vás(na rozdíl od pana Hořejšího a nejen na rozdíl od něho), je smrt 400 lidí zřejmě, nevím vlastně co......

Jinak byste se mohl pane Zlatuško vyjádřit tedy i k tomu, jak zde píší někteří diskutující, že i izraelští teroristé během tohoto konfliktu(mám na mysli konflikt trvající od vzniku státu Izrael) zabíjeli Palestince, je to pravda? Existovaly izraelské teroristické organizace, a jestli ano, proč je dodnes Izraelci oslavují?

Na závěr, přiznám, že jsem absolutně nepochopila zmínku o mém mizení, asi na Vaše uvažování nemám. Tedy pokud to nebyla odpověď Z. B.
05. 01. 2009 | 01:32

Ivan Sommer napsal(a):

J.Zlatuška
možná jako správný turista navštívil v Israeli i památný Goldsteinův hrob.

V r. 1994 americký židovský přistěhovalec Baruch Goldstein postřílel 29 arabských věřících při bohoslužbě v Abrahámově mešitě v Hebronu. Vůdce osadníků rabín Moše Levinger se vyjádřil, jak je mu „líto nejen mrtvých Arabů, ale i mrtvých much.“ O několik dní potom Goldsteina vynášel do nebes Dov Lior, rabín z Kirjat Arba, podle něhož byl Goldstein „plný lásky vůči lidským bytostem.“ Pro extremistické Židy z celého světa se Goldsteinův hrob v Kirjat Arba stal poutním místem.
05. 01. 2009 | 01:38

VDC napsal(a):

Je nabíledni, že akce Izraele ničemu moc nepomůže. Hamás je za svoje oběti cynicky rád - přináší mu to body. Atentáty vlivem 3. intifády ještě zesílí. "Humanisti" celého světa budou kvičet. Ale prostě něco se stát muselo. Nechat se okusovat jezevčíkem a dávat mu buřty v bláhové naději, že přestane, se neosvědčila ve 30. letech a neosvědčuje se samozřejmě ani teď. Jezevčík z těch buřtů zesílí, promění se v pitbula a ukousne nám hlavu, i kdybysme mu nakrásně nabízeli šunku od kosti. A to už je jaksi pozdě. Každý slušný člověk musí Izrael podporovat. Civilní oběti? Smutná daň. Nebudu psát "když se kácí les, lítaj třísky." Akce Izraelitů není zaměřená na likvidici dětí. Že si machometánci postavěj vojenské ležení v nemocnici, je jejich problém. A za to by je měli lynčovat především vlastní lidi. Moslemín odpálí raketu nazdařbůh do města, ví, že zasáhne civilisty. Hnus! Nenechme si, jako civilizace, která vlastní jaderné ponorky a byla před 40 lety na Měsící, kálet na hlavu od středověkých tmářů! Dost bylo tolerance. Kdyby byl technologický pokrok v opačném gardu, tak už Západ vůbec neexistuje.
05. 01. 2009 | 01:54

Ivan Sommer napsal(a):

Na počátku byl židoivský terorismus vůči Britům

Jako poslední pověstnou kapkou naplnění poháru 22. července 1946 izraelská teroristická organizace Irgun (velel Menachim Begin) provedla bombový útok hotel King David Jeruzalémě , v němž sídlily orgány britské mandátní vládní správy a vojenské velitelství. Exploze zabila 91 lidí (Britů, Arabů,Židů)..Útok přispěl k tomu, že Britové předali svoji správu OSN, v jejíž režii započal další vývoj, posléze spíše živelný připomínající krevní mstu, aniž se OSN ukázala jako organizace schopná oblast stabilizovat.
05. 01. 2009 | 01:56

Rejpal napsal(a):

Jak články o "Masakru v Gaze", tak i další informace o izraelsko-palestinském konfliktu svědčí o snaze obou stran v nábožensko-etnickém konfliktu argumentovat násilím. Přitom obě strany oficiálně věří v téhož jediného, věčného a všemohoucího Boha.

Pokud by jejich víra v Boha byla opravdová, musely by obě strany uznat, že ani jejich společný věčný Bůh, ani oni samotní, nemají důvod k netrpělivosti. Každý rozpor bude v rámci věčnosti zcela jistě a spravedlivě vyřešen, okamžité řešení proto není nutné, násilí je naprosto zbytečné.

Výsledkem používání násilí proto musí být kromě diskreditace slabé víry na obou stranách i další neustále se stupňující násilí.

Jsem zásadně proti násilí při řešení rozporů, neboť věřím ve spravedlnost Boží. A mám k tomu i dobrý argument: dožil jsem se neočekávaného, nenásilného, samovolného pádu zločinného komunistického systému.
05. 01. 2009 | 02:18

miroslav brzobohaty napsal(a):

OK vazeny Fanfire, kdy a kde se setkame, abychom si to vse vysvetlili? Arabsky, anglicky, nemecky, cesky - vse jedno.
Cekam na pozvani a sdeleni návrhu terminu. Rad se seznamim.
05. 01. 2009 | 02:21

kolemjdoucí napsal(a):

jirizlatuska:

Podle mého se hluboce mýlíte. Probíhající "krize" daleko více zasáhne Izrael, dokonce bych řekl, že má potenciál mu zlomit krk. Nejenže on sám dost závisí na pomoci USA, ale zároveň Západ udržuje u moci spoustu arabských diktátorů, kteří bez podpory nepřežijí týden. Až se na Západě přijde na to, že na podobné bohulibé činnosti nejsou peníze, tak diktátoři padnou a Izraelité zjistí, že mají kolem sebe stovky miliónů nasranejch a po desetiletí těžce frustrovanejch lidí.

Nicméně, každý svého štěstí strůjcem. Měli šedesát let, aby se svými sousedy dohodli, jenže zřejmě propadli snu o Velkém Izraeli, vyvolenosti národa, atd. a místo toho, aby v momentě kdy byli nejsilnější, udělali ústupky, chtěli získat vše. Klasická chyba, kdy pýcha předchází pád.
05. 01. 2009 | 02:56

Radek Mikula napsal(a):

Nenechme si, jako civilizace, která vlastní jaderné ponorky a byla před 40 lety na Měsící, kálet na hlavu od středověkých tmářů! Dost bylo tolerance.05.01.2009 01:54:42

To za situace, kdy zástupci naší civilizace vraždí domorodé barbary v poměru 102:1 vzhledem k vlastním ztrátám. Moc se ta slavná civilizace od roku 1933 nezměnila.
05. 01. 2009 | 03:08

citizen napsal(a):

2 Václav Hořejší:
Pane Hořejší, při atentátu na Heydricha zahynul i jeho šofér - nezdá se vám, že vaše absolutizace „civilních obětí“ de facto znemožnuje reálnou sebeobranu? Hamás je teroristická organizace, která neprodloužila příměří - Palestinci si Hamás zvolili - Izrael se nechal ostřelovat. Pro vás zřejmě ne dost dlouho. Já si zas myslím, že odpovědnost (i podle zákona o nutné obraně) za následky obrany nese agresor. Obrana nesmí býti zjevně nepřiměřená POVAZE útoku. Tj. na konvenční rakety nesmíte např. použít jaderné. Izrael postupuje ve vlastním zájmu citlivě, jak to jen jde (těžko) - posílá sanitky, pomoc atd. Vaše příklady jsou poměrně vedle - Korsičtí separatisté neusilují o zničení Francie, soused, co střílí na cizí rodinu z kulovnice se nemůže schovávat za rodinu svoji i kdyby stočlennou atd. Na civilní oběti si stěžujte u Hamásu, Izrael se neschovává za děti.
05. 01. 2009 | 03:44

Re: všichni diskutéři napsal(a):

Vážení trochu optimismu v tom jalovém tlachání - existuje jedna už historická? paralela: (částečné) vyhnání Palestinců versus vyhnání sudetských Němců + stavba berlínské zdi. Také to vypadalo na věky věkův. Vítězové se přece nikdy sami neodsoudí. Berlínská zeď už dávno padla. Teď možná si své nemovitosti koupí? či restituují? zpět. V Palestině sice není smířlivá Evropa, také to bude trvat déle a dějství budou bouřlivější ale tu svou zeď nakonec zbourají a asimilují tak jako kdekoliv jinde. Teď to nelze, jde jim o holé přežití, ponechte jim právo bratrovražedného zabíjení, než si to vyřesí sami. V současné době nikdo zvenčí ani jedné straně nepomůže s řešením, pouze pro naše politiky je to záminka k zviditelňujícím výletům.
05. 01. 2009 | 04:10

jirizlatuska napsal(a):

kocka skliba: Nemam problemy s Vasim nickem, reklamujte to u Lewise Carolla. Trochu jste mne zaskocila, ze to s Vasim nickem chcete vysvetlovat, mel jsem za to, ze je to bezne znama klasika a nemyslel jsem tim nic osobniho: Alenka v kraji divu, zaver kapitoly 6 [nemate-li doma, urcite Vas nechaji nahlednout v kazdem jen trochu ne spatnem knihkupectvi]. Skleb kocky Skliby jsem az dosud povazoval za vec veskrze pozitivni a obdivuhodnou - vida, jak se i ve veci klasiky z 19. stoleti mohou nazoru jednotlivcu radikalne lisit. Neni divu, ze se neshodneme v pohledu na deni v Palestine, ktere je preci jen komplikovanejsi, nez dej Carollovych knih.

Masakr je v uvozovkach samozrejme ze zcela zasadniho duvodu, o kterem jsem se ostatne uz rozepsal dost. Proporce teroristu, zejmena tam, kde jsou zcela oficialne podporovane statnimi autoritami, ktere vykonavaji spravu toho uzemi, ma za dostatecne prukazne a jasne samy o sobe. Nejsem si vedom statne oslavovanych teroristu z doby po zalozeni Izraele. Arabstina je oproti tomu jednim z oficialnich jazyku v Izraeli a Izrael, aspon pokud je mi znamo, nepopiral pravo Palestincu na vlastni uzemi, i kdyz to vdy podminoval reciprocnim uznanim sama sebe resp. bezpecnostnimi zarukami. V souvislosti s faktickym predavanim autonomie mi davani nechuti osadniku opustit vybudovane domovy nebo s tim spojena dohadovani o strukture uzemi prijdou nesrovnatelna ve vztahu k poctum raket, o kterych se zminuje napr. Petracek v sobotnich LN (http://www.lidovky.cz/zivot...).
U rybaru bych nejprve rad videl nezavislou zpravu (ani izrelskou, ani palestinskou) o tom, ze to nebyli paseraci zbrani. [Mistni predsudky nejsou u zprav z prvni ruky zadnou vyjimkou, vezmete si treba ceske postoje k vietnamcum u nas.] Vybuchle rakety a mrtvi po sebevrazednych utocich v Izraeli podle meho soudu kriterium objektivnich zprav splnuji radove lepe.

Nevim uplne presne, na co se ptate u tech udajnych teroristickych cinu, ale kdyz uz je to tristy komentar v tehle diskusi, vezmu si tedy to antisemiske placani pana Sommera kolem Barucha Goldsteina [mimochodem: clena vedenem extremistou kahanem, o kterem jsem se zminoval pred rokem v blogu kolem nuanci s americkym obcanstvim http://blog.aktualne.centru...] a ztratim jeste par slov k tomu: Vytazky ze zpravy ke Goldsteinovi ma izraleelske ministerstvo zahranici na internetu (http://www.mfa.gov.il/MFA/G...),najdete tam jasne oznaceni Goldsteina za primeho puvodce masakru, nevidim tam pro nej ani slova omluvy nebo dokonce oslav, jak se snazi nalhavat pan Sommer.
A jeste perlicku: Goldsteinuv umrtni list (umlatili ho hned po tom, co svyj masakr vykonal) uvadi jako pricinu smrti "vrazdu," vdova po Goldsteinovi pozadovala potrestani vrahu, jejichz jmena izraelske urady od arabskych informatoru meli. Presto v teto veci urady proti Arabum, kteri Goldsteina (chtelo by se mi rict "po pravu," i kdyz tak uplne ve smyslu tech slov to nebylo) zabili. To take neco vypovida o tom, ze Goldsteinuv cin nejen urady neschvalovaly, ale ze Araby, kteri Goldsteina zabili, povazovali ve svetle Goldsteinova masakru spis za "rameno spravedlnosti", nez hrdinu, za ktereho se ho snazi vydavat pan Sommer.
Prijde mi ale opravdu trochu trapne tady vyvracet sprostou proextremistickou propagandu poukazy na vcelku oficialni informace, ktere si snad kazdy ucastnik debaty muze opatrit driv, nez se do debaty pousti.

Jinak pokud by Vas zajimalo vic kolem osobnich vypadu pana Sommera, nebyl jsem zatim nikdy v Izraeli jako turista a samozrejme jsem nechodil na zlocinecke hroby. Byl jsem tam nicmene napr. i na politickem setkani organizovanem EU mimo jine s urady palestinske samospravy i s izraelskymi vladnimi ciniteli, byl jsem dvakrat i v palestinskych taborech v Jordansku vcetne setkani se samospravou. V hotelu King David jsem jednou bydlel, nikoli vsak v dobe, ktere se tyka poznamka o Beginove akci proti Britum, takze i v te veci jsem nevinne.
05. 01. 2009 | 05:11

marián napsal(a):

výborný článek, díky.
05. 01. 2009 | 07:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy