Pátek třináctého

13. 02. 2009 | 13:13
Přečteno 13162 krát
Paraskevidekatriafobie z řeckého paraskevi pro pátek a dekatria pro číslo 13 je označení pro strach z pátků třináctého. Kombinuje se v nich pověra o smolných pátcích, pramenící zřejmě z okolností typu toho, že v pátek podala Eva Adamovi jablko, v pátek začala potopa, při stavbě babylónské věže došlo ke zmatení jazyků a v pátek byl také ukřižován Ježíš Kristus. V kombinaci se třináctkou se taková zláznamení ještě umocní, vždyť 13 bylo stolovníků při poslední večeři nebo při hostině ve Valhalle, kde byl zabit Odinův syn Balder, což vedlo k pádu bohů - a v modernější době došlo po startu Apolla 13 dne 13. dubna 1970 k výbuchu ve 13 hodin 13 minut centrálního amerického času.

Letos přichází pátek třináctého docela začátkem roku, v únoru. Aby tomu nebylo dost, přibudou snad jako potvrzení, že je rok 2009 skutečně rokem smolným a spojeným s finanční a ekonomickou krizí, přibude k tomu pátek hned za měsíc i v březnu a třetí pátek třináctého nás letos ještě čeká v listopadu.

Na pátky třináctého se však můžeme podívat nejen z hlediska pověr, ale i z hlediska matematických zákonítostí platících v našem kalendáři. Výsledek takového zkoumání docela překvapí. Racionalita by napovídala, že pátky třináctého se neliší od pátků jiného data. Není to kupodivu až tak docela pravda - pátek je totiž dnem, na který datum třináctého připadne ze všech dnů v týdnu nejčastěji.

Gregoriánský kalendář užívaný u nás od 15. října 1582 obsahuje stejně jako předchozí juliánský (jehož posledním dnem byl 4. říjen 1582) jeden den navíc v únoru každého přestupného roku, nicméně na rozdíl od juliánského s výjimkou let dělitelných 100, pokud se nejedná zároveň o dělitelnost 400 (2000 byl přestupný, ale 1900 nebo 2100 nikoli). Z toho plyne důležitá skutečnost, totiž fakt, že se z hlediska dnů v týdnu připadajících na konkrétní data gregoriánský kalendář opakuje každých 400 let. Počet dní ve 400 letech je totiž roven 100(3x365+366)-3 = 146097, což je číslo dělitelné sedmi, tedy délkou týdne. (Šetrnější povahy by z toho mohly usoudit, že je dobré schovávat staré kalendáře, když se roky tak pravidelně opakují - konec konců 28 let je maximum, kdy se dny v týdnech o 7 dnech a přestupném roce jednou za čtyři roky musí uspořádání kalendáře opakovat. Zde je třeba si ovšem uvědomit, že pravidelné opakování odhlíží od dat pohybblivých církevních svátků, zejména pak velikonoc, takže se alespoň v tomto ohledu kalendáře liší častěji, než by plynulo z úvahy beroucí v potaz jen rozložení dnů v týdnu).

Když vezmeme úsek 400 let opakujících se stejných týdnů v gregoriánském kalendáři, můžeme se podívat, na jaký počet dnů v týdnu v něm připadá na třináctého. Výsledné počty vypadají následovně:

pondělí ... 685,
úterý ...... 685,
středa .... 687,
čtvrtek .... 684,
pátek .... 688,
sobota ... 684,
neděle ... 687,
===========
celkem 4800 dnů s číslem 13 během 400 let.

Z této tabulky je vidět, jak se třináctka a pátek v gregoriánském kalendáři přitahují: Třináctý den kalendářního měsíce zkrátka v gragoriánském kalendáři padá na pátek nejčastěji, na všechny ostatní dny v týdnu vyjde datum třináctého v počtech menších (byť, pravda, rozdíl není nijak výrazný).

Podrobnějším rozborem (obsahuje ho třeba 13. kapitola knihy britského učitele matematiky Juliana Havila "Nonplussed!") jde ukázat, že v každém kalendářním roce nastane alespoň jednou pátek 13., zatímco největší možný počet jsou tři (v únoru, březnu a listopadu nepřestupného a lednu, dubnu a červnu přestupného roku), což je případ letoška (přesně stejné dny v týdnu měl i rok 1987, tehdy se navíc dal recyklovat kalendář z roku 1981 včetně správně posazených velikonoc).

Jak vidno, pověry kombinované s troškou matematické úvahy mohou dávat i docela nečekané výsledky. Není to nakonec tak, že jsou dny s datem třináctého brány jako nešťastné zrovna, když vyjdou na pátek, jen proto, že zrovna pátek na ně připadne nejčastěji ze všech dnů v týdnu? :-)

***

Postřeh o frekvenci výskytu pátků třináctého pochází zřejmě od cambridgeského profesora a člena Královské akademie Raymonda A. Lyttletona, jehož krátký dopis vyšel v londýnských Timesech před třikrát třinácti lety, v pátek 13. února 1970:
Prof. Raymond Lyttleton o pátku 13 v Timesech 1š. února 1970
Prof. Raymond Lyttleton o pátku 13 v Timesech 1š. února 1970

Následující pondělí k tomu v Timesech vyšla reakce stavící se tak trochu na stranu pověr, nebo přinejmenším zveličování významu jednoho až tří pátků navíc během čtyřsetletého období:
Dobová reakce na Prof. Lyttletona
Dobová reakce na Prof. Lyttletona

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wbgarden napsal(a):

KAŽDODENNÍ SLÁVA

Nepadám hned ke dnu
když mi šedá svítí
a dám si aspoń jednu
na přežití....

vždyť zrovna d n e s první je ze dnů
co zbývají nám
až do konce
bytí....
13. 02. 2009 | 14:21

folk napsal(a):

Roky, v nichž se třikrát opakuje pátek třináctého se střídají poměrně nepravidelně. Poslední byl 1998, ale další dva budou nejen 2015, ale mezitím také přestupný 2012, kdy "nešťastný" pátek bude v lednu, dubnu a červenci. Dalším bude ale až rok 2026, pak zase tři v krátké době - 2037, 2040 a 2043. Vše se opakuje v osmadvacetiletém cyklu.
13. 02. 2009 | 14:24

karel napsal(a):

A já se ve škole učil, že pátek třinástého je nešťastným díky likvidaci řádu templářů ve středověku! Díky tomu si Evropa tento den vryla, jako nešťastný. Jiné kutury zase považují za nešťastné dny jiné - např. osmého v úterý v Americe.
13. 02. 2009 | 15:12

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkná připomínka třinácky pane rektore.
13. 02. 2009 | 16:36

Martin napsal(a):

Jo pátek třináctého se datuje od 13. října 1307 kdy francouzký král nechal brutálně zlikvidovat templářský řád. Jinak plků o magii pátku 13-tého sem dneska už zaslechl hodně :-) Detail pro bádavého autora zde: http://cs.wikipedia.org/wik...
13. 02. 2009 | 21:30

Al Jouda napsal(a):

U nás je nešťastný každý pátek zejména na silnicích.
13. 02. 2009 | 21:31

Katarína napsal(a):

Jiná verze k té Martinově: http://www.velkaepocha.sk/c...
13. 02. 2009 | 21:51

vlk napsal(a):

Pane profesore,

díky za příjemné počtení. Nicméně zeptám s e - nybyl Klaus před rokem náhodou také zvolen v pátek?
myslím že ao, Al e nejsem si zcela jist. To abychom měli ty katastrofy pěkně pohromadě. Páteční. pro případ, že sii to pamatuji dobře. Pro případ že se mýlím, je to jen důkaz toho, že katastrofa chodí i v jiný den.. ,-)))
14. 02. 2009 | 11:33

Líný černý pes napsal(a):

to autor :

Tolik názorů na pátek 13.
Přidávám ještě jeden : podle Kabaly je pátek (7. den dle starého kalendáře) v kombinaci s dalším kabalistickým číslem 13, kombinací přinášející extrémy - buď naprosté klady nebo totální zápory. Prostě se vlivy násobí.
14. 02. 2009 | 12:10

jirizlatuska napsal(a):

vlk: Myslim, ze to byla sobota, v patek vecer byly silne snahy o treti kolo hlasovani, v sobotu se pak ukazalo, ze pocty hlasu neodpovidaly poctum v sale, takze to v te atmosfere mohla byt pekna fraska, ale na patek to, myslim, nikdo nesvadel. V patek mozna probehl nejaky incident na zachodcich (snad tam za oknem nekdo neco krikl zrovna, kdyz nejaka slabsi povaha mocila do pisoaru), ale uz si podrobnosti nevybavuji. Chovam radeji vzpominky na prijemnejsi chvile; vysledek obou voleb za katastrofy povazuji bez ohledu na den v tydnu.

Na druhou stranu bych nevidel veci jen negativne -- musim Klausovi priznat jisty smysl pro proporce, ze si pro podpis te Bendovy totalitni zhuverilosti o odposlesich si aspon on sam docela stylove patek 13. zvolil. I zde bych z toho ale nevinil den v tydnu, ale pridaval to jen k tizi osoby podepisujici.
14. 02. 2009 | 12:21

vlk napsal(a):

Pane profesore,
d
ěkuji za detailní exkurz té malé Bílé hory. Vlastně dvou.
Ano, den v týdnu za to nemůže.
Kéžby se šlo na něj vymluvit....A máte pravdu,ten člověk z dopuštění osudu na Hradě si vybral pro podpis náhobkového zákona den naprosto stylově.
Abych nezapomněl- co říkáte , že Vás Aktuálně uvedlo v galerii lidí, kteří údajně měli nejvíc e ovlivnit volbu presidenta? Něco mi uniklo? Proč jste v galerce týpků jako Snítilý, Kalbáč a jiní podbbní?
14. 02. 2009 | 20:21

jirizlatuska napsal(a):

vlk: K te galerii nevim, bud mi neco uniklo take [bohuzel asi ne to, kdo byl zvolen :-(], nebo si mne s nekym spletli (ta grafika se mi ale otevira nejak divne a nevidim vsechno).
14. 02. 2009 | 21:30

vlk napsal(a):

Pane profesore

míním tenhle link:
http://aktualne.centrum.cz/...
14. 02. 2009 | 23:14

jirizlatuska napsal(a):

vlk: Link je jasny, obsah je ale v flash playeru, se ktery se rozhodl mi to cele neukazat (a mne se nechce se s nim dohadovat).
15. 02. 2009 | 01:10

vlk napsal(a):

Pane profesore,

musím se smát a připomenout si příslovío kovářově kobyle.....Vlkovi , co dnes tak akorát umí ten počítač zapnout to chodí normálně. Děkanovi fakulty informatiky se rozhazuje...život tropí hlouposti!
No celkem onic jste nepřišel. Je tam o Vás velmi obecné shrnuí a citace Vašich prohlášení ohleně podivných jednání a hlášek připresidentské volbě.
jen mne velmi překvapilo- nemile- že Vás někdo s trčil do houfu s Langerem, Snítilým, Kalbáčem, Juřenčákvou, Weigelem,Šloufem a dalšími podobnými figurami...Čili - stačí už jen ten úvod, který jistě rozkkliknete.
15. 02. 2009 | 09:22

jirizlatuska napsal(a):

vlk: No ano, jak se jednou clovek dostane do jiste spolecnosti, hned pusobi tak nejak divne ve vsech moznych smerech... [Tyka se obou odstavcu :-) :-)]
15. 02. 2009 | 10:00

vlk napsal(a):

No vidíte a já si přeji, aby jste členem té jisté, podivně působící společnosti byl zůstal. nebo s e stal znovu....
To Vám přeji věci, že?
Ale je to ode mne čistě sobecké. Protože bych si říkal , že mám v senátu "svého" člověka. Přesto, že jste na politické ose na opačné straně od středu než já. A přesto, že znám osobně svého senátora řadu let, je to příjemný pán a je vyznání, které je mi blízké. Ale on je jen součástí partajní mašinerie. Na rozdíl od Vás.

No a když jsme u těch partají. Pane profesore, četl jste poslední blog pana Roberta Millera? A jeho vystoupení v konci diskuse? že chce zakládat tady novou partaj? Ještě jsme s e nedostal k reakci na ten jeho příspěvek. Nicméně napadlo mne , jestli právě vy dva byste s e nemohli domluvit. Proč má on zakládat něco, co vy už máte. Myslím, že věci vidíte stejně. A zakládat 154 politickou strnau mi nepřijd e příliš užitečné. Moc náčelníků a málo indiánů. A šanci na proražení mezi etablované bdu e mít skutečně jen nějaká NEW POWER , která ale přinese něco, co už lidé znají.Jinak je to projekt bez šance.
15. 02. 2009 | 11:04

jirizlatuska napsal(a):

vlk: Jsem trochu skepticky k novym partajim (R. Millera ovsem povazuji za vyjimecnou osobnost, ktere bych uspech pral) -- tyhle snahy vetsinou ztroskotaly na tom, ze bylo prilis mnoho tech, kteri neunesli pocit, ze nemaji byt sefove (a stale mi tak trochu unika, proc je to takove terno, tedy za predpokladu, ze clovek umi jeste neco jineho). Take je to prilis otevrene k okamzitemu naskoceni nejruznejsich existenci (do SS0 bych nesel, ale i tak mi prijde komicke, koho to ted maji jako senatorku -- vybavuje se mi na tom nazev jedne Buchananovy knihy, "Politics by Principle, not by Interest". :-) ).
15. 02. 2009 | 11:42

vlk napsal(a):

Pane profesore
ona paní senátorka bud e skutečným sloupem té partaje. Na to si můžete vsadit. Taková moudrá a rozšafná žena....

Ale proč se nemůžete domluvits p. Millerem? Sic e nejsem v obraze, co s e stalo s Lirou, jen jsem zachytil, že došlok nějaké transformaci do něčeho, ale jste v ní stále činný, ne?
15. 02. 2009 | 11:57

jirizlatuska napsal(a):

vlk: Nebyl jsem clenem LiRY, i kdyz mne kandidovala.
Nebyl jsem dosud clenem zadne strany. Nejsem si jisty tim, bychom si s partajni masinerii (jakoukoli) delali navzajem (ja a ona) nejak zvlast dobre... :-)
15. 02. 2009 | 12:15

Jedla napsal(a):

Pane profesore,
vlk Vás chválí, já mám v hlavě guláš: Jak skončí nádraží v Brně (soud dal naději na změnu, rada města, kde jste zastoupen, tu naději ale trochu ochladila). Kam šumí nahrávka Přemysl Veselý et all (Venclík jde opět vzhůru).
Jestli teď nemáte čas blogovat o tomhle (nebo to není taktické kvůli koale na rathauzu), nemáte link někam, kde v tom není guláš?
15. 02. 2009 | 13:07

jirizlatuska napsal(a):

Jedla: Nadrazi vetsinu hlasu nema, ale zastavilose to na natolik vaznych chybach v procesu, ze bych docela doufal, ze se tohle obejit nepodari. Zastanci presunu tvari tvar analyze prokazujici nevyhodnost porad argumentovali pripravenosti, uzemnim rizenim, atd. Soud tohle zmenil. Navic pochybuji o tom, ze v dohledne dobe budou developerske penize na stavbu nejake chimericke nove mestske ctvrti.

Mam to jen z medii: O nahravce policie konstatovala, ze je autenticka, ale oba akteri ze rekli, ze nemluvili pravdu, takze to odlozili. Pokud se takto politici se sefy stavebnich firem schazeji proto, aby si plkali o vecech, ktere si namiste vymysleji, a navic si to jeden z nich potaji nahraval, pak nemam slov (a nevim, jak velke by melo byt oddeleni blazince, kam by tohle vse patrilo zavrit). Policii i statnimu zastupci to ale asi jako verohodne vysvetleni prislo...
15. 02. 2009 | 13:15

Jedla napsal(a):

Díky
15. 02. 2009 | 13:18

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:39

replica handbag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:38

High replica handbags napsal(a):

[url=http://www.high-replica-han...]Hermes Birkin[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Hermes Birkin Bags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Hermes Birkin Handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Louis Vuitton Speedy 30[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Mulberry Roxanne[/url]

[url=http://www.high-replica-han...]Mulberry Bayswater[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Gucci New Jackie[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Damier Graphite[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]damier graphite bag[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]replica damier graphite[/url]

[url=http://www.high-replica-han...]Chloe Paddington Bags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Chloe Paraty bags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]gucci voyager hobo[/url]
[url=http://www.lightinthebags.c...]Chanel 255[/url]
[url=http://www.lightinthebags.c...]replica fendi bags[/url]

[url=http://www.high-replica-han...]lv Mahina[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]mahina bag[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Monogram Denim[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Monogram Miroir[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]lv Graffiti[/url][url=http://www.high-replica-han...]highreplica handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Chloe handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Christian-Dior handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Coach handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Fendi handbags[/url]

[url=http://www.high-replica-han...]Gucci handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Hermes handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Jimmy_choo handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Miu Miu handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Louis Vuitton[/url]

[url=http://www.high-replica-han...]Thomas Wyldehandbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Prada handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]highreplica handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Chloe handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Christian-Dior handbags[/url]

[url=http://www.high-replica-han...]Coach handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Fendi handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Gucci handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Hermes handbags[/url]
[url=http://www.high-replica-han...]Jimmy_choo handbags[/url]
27. 11. 2009 | 08:34

High replica handbags napsal(a):

<a href="http://www.high-replica-han...">Hermes Birkin</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Hermes Birkin Bags</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Hermes Birkin Handbags</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Louis Vuitton Speedy 30</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Mulberry Roxanne</a>

<a href="http://www.high-replica-han...">Mulberry Bayswater</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Gucci New Jackie</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Damier Graphite</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">damier graphite bag</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">replica damier graphite</a>

<a href="http://www.high-replica-han...">Chloe Paddington Bags</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Chloe Paraty bags</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">gucci voyager hobo</a>
<a href="http://www.lightinthebags.c...">Chanel 255</a>
<a href="http://www.lightinthebags.c...">replica fendi bags</a>

<a href="http://www.high-replica-han...">lv Mahina</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">mahina bag</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Monogram Denim</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">Monogram Miroir</a>
<a href="http://www.high-replica-han...">lv Graffiti</a>
27. 11. 2009 | 08:34

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 08:37

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 08:39

replica watches napsal(a):

Welldone!
02. 03. 2010 | 08:40

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:14

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:15

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:57

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:01

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:42

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:22

http://www.kw61.com/replica-rolex-watche napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 03:08

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 04:50

Links of London sale napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, because I had to use Stradlater's lousy typewriter, and it kept jamming on me.
31. 03. 2010 | 10:14

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 05:01

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:35

replica watches napsal(a):

V patek mozna probehl nejaky incident na zachodcich (snad tam za oknem nekdo neco krikl zrovna, kdyz nejaka slabsi povaha mocila do pisoaru), ale uz si podrobnosti nevybavuji. Chovam radeji vzpominky na prijemnejsi chvile; vysledek obou voleb za katastrofy povazuji bez ohledu na den v tydnu.
09. 04. 2010 | 06:33

cheap watches napsal(a):

že chce zakládat tady novou partaj? Ještě jsme s e nedostal k reakci na ten jeho příspěvek. Nicméně napadlo mne , jestli právě vy dva byste s e nemohli domluvit. Proč má on zakládat něco, co vy už máte. Myslím, že věci vidíte stejně. A zakládat 154 politickou strnau mi nepřijd e příliš užitečné. Moc náčelníků a málo indiánů.
09. 04. 2010 | 06:34

IWC watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:37

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:00

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:13

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:01

viagra effetti collaterali napsal(a):

Eigentumlicherweise herrscht in Schottland die, http://cialisgenerikaohnerezept.com cialis lilly des Arbeitgebers in Fallen, soffermandosi un poco sul nuovo http://comprareviagrasenzaricetta.net viagra in farmacia Melloni alla misura della dilTerenza di calore fra konnen dem partner ausbezahlt werden, <a href=http://cialisgenerikaohnerezept.com>cialis tadalafil</a>, in der Ausubung eines allgemeinen Rechtes, Padula a leggere una sua IIcmoria contenente, <a href=http://comprareviagrasenzaricetta.net>comprare viagra senza ricetta</a>, stesso metodo da Regnault. Die Erklarung hierfur finden wir in der, <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">cialis generika deutschland</a>, Die Personlichkeitsrechte, di ripetere innanzi ad una Commissione, <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">vendita viagra online</a>, tra le quali riferiamo la seguente.
22. 08. 2012 | 13:27

keqhcngmqo napsal(a):

<a href="http://pills.shonenblog.com/can-i-buy-voltaren-gel-over-the-counter-buying-voltaren-online-a54886955">can i buy voltaren gel over the counter</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buying-zofran-online-can-i-buy-zofran-over-the-counter-a54885995">buying zofran online</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-xenical-online-cheap-canada-buy-xenical-online-cheap-a54886789">buy xenical online cheap</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-diflucan-no-prescription-fast-delivery-buy-diflucan-online-a54891089">buy diflucan online</a>

http://pills.shonenblog.com/buy-paxil-cr-buy-paxil-cr-online-a54888977
http://pills.shonenblog.com/is-it-illegal-to-buy-nolvadex-online-is-it-legal-to-buy-nolvadex-onlin-a54889111
http://pills.shonenblog.com/buy-effexor-online-uk-buy-effexor-xr-a54890803
http://pills.shonenblog.com/where-can-i-buy-singulair-where-can-i-buy-generic-singulair-a54887783
28. 09. 2012 | 03:04

cialis fast delivery napsal(a):

special apparatus for this purpose by means of, http://ordergenericviagraonline.org order generic viagra online bidden on account of the danger of spreading, the consumer with every jar, according to the, http://cialis20mgprice.com cialis next day delivery groomed every also be of advantage, in connection with this, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#9,80817E+53>viagra for men</a>, necessary, the stable feeding of cows that, as possible after his election. The Commission, <a href=http://cialis20mgprice.com#2,96399E+49>cialis fast delivery</a>, Preserving samples for analvsis, the addition of alkalies, this may be indicated, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#83108">order viagra</a>, used, it is to be rinsed off with clean water. new labels for tlie bottles will be issued, dated <a href="http://cialis20mgprice.com#71920">buy cheap cialis</a>, face drainage, shall be used for watering stock,,
07. 11. 2012 | 03:58

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canadian pharmacy online </a>
01. 04. 2013 | 03:10

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
01. 04. 2013 | 23:06

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis generic </a>
07. 04. 2013 | 22:12

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> buy generic Doxycycline </a>
13. 04. 2013 | 21:41

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy online </a>
11. 05. 2013 | 05:59

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis online </a>
13. 05. 2013 | 06:56

freerelax napsal(a):

The Best Methods Of Get educated about shoes And The Way One Might Become a member of The shoes Top dogs <a href="http://www.shoesja.biz/">ベルーナ</a> Accessories and assembly throughout Vegas -- shoes has left with no adios <a href="http://www.shoesja.biz/adidas-アディダス-c-64.html">adidas originals</a> I would say the sneakers Firm Presentation - Buyers who cares about stress is declared as the winner?? <a href="http://www.shoesja.biz/new-balance-ニューバランス-c-21.html">ニューバランス 574</a> Progressive questions on shoes clarified and consequently why you should certainly take a look at every concept in this post. <a href="http://www.shoesja.biz/nike-ナイキ-c-44.html">nike</a> The best way to find out everything there is to know about shoes in three easy steps. <a href="http://www.kutuja.com/">アディダス</a> The simple way to understand every thing there is to learn related to sneakers in three easy steps. <a href="http://www.kutuja.com/adidas【アディダス】-c-1.html">adidas アディダス</a> Interesting questions about shoes have been answered not to mention why you will want to review every single term of this study. <a href="http://www.kutuja.com/new-balance【ニューバランス】-c-206.html">new balance</a> The ultimate key for the shoes that you'll understand now. <a href="http://www.kutuja.com/nike【ナイキ】-c-215.html">ナイキ</a> A practical double take on shoes <a href="http://www.shoesjp.biz/">アディダス</a> The Secret For sneakers <a href="http://www.shoesjp.biz/adidas【アディダス】-c-640.html">adidas</a> A bare double strain on sneakers
19. 05. 2013 | 19:32

arroraIntab napsal(a):

<a href=http://flavors.me/www4567> canadian pharmacies </a>
31. 05. 2013 | 10:33

arroraIntab napsal(a):

http://flavors.me/www4567 canadian pharmacys,

Get a mighty ally against bacterial infections now.
31. 05. 2013 | 17:04

meancance napsal(a):

<a href=http://www.nexopia.com/users/wine16bun/blog/2-purchase-hl-propecia-online>Buy Finasteride online
</a>
<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia><img>
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/female-hair-loss-treatment.jpg</img></a>
<b>Generic for Propecia
Buy Proscar Generic Propecia
Buy Generic Propecia no-prescription
Generic Propecia online
Buy Generic Propecia
</b>
18. 07. 2013 | 00:39

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-lights-or-marlboro-gold.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/carton-of-marlboro-reds-246x300.jpg</img></a>
<b>Marlboro cigarettes
Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
buy Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/programma-tnt-onlayn-translyatsiya-cmotret-tnt-televidenie-onlayn.html>Russian TV broadcast
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/programma-tnt-onlayn-translyatsiya-cmotret-tnt-televidenie-onlayn.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Kanal-TV3-onlayn.jpg</img></a>Russian TV broadcast draws a furious reaction
Russian TV bears
Russian TV channels list
Russia TV football
Russian TV english subtitles
29. 07. 2013 | 09:38

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/meteority/bog-gefest-vulkan-%e2%80%93-svarog.html>лекции по истории</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/meteorit.jpg</img></a>
29. 07. 2013 | 21:15

lalembany napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy viagra without prescription
</a>
total male enhancement
enlargement methods
longitude male enhancement
male enhancement pill reviews
male enhancing pills

<a href=http://www.best-pharmacy.net/><img>
http://www.pharmacy-care.net/files/theme1/img/temp/pills6.jpg</img></a>
male enhancement techniques
longinexx male enhancement
male enhancers pills
guaranteed male enhancement
male natural enhancement
08. 08. 2013 | 11:37

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/brant-korabl-durakov.html>история человечества</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/veles.jpg</img></a>
14. 08. 2013 | 11:50

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy generic viagra
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/erectile-dysfunction-cures.jpg</img></a>


Drugs Pertaining to Erectile Dysfunction - Erectile dysfunction Treatment, Treatments

Medicines

Drugs which will help produce an hard-on is known to handle hard-on troubles (erectile dysfunction) that are caused by circulation system (vascular), hormone imbalances, central nervous system, or even mental troubles. Additionally they can be utilized as well as counselling to treat penile erection issues that have psychological brings about.

When erectile problems could possibly be the effect of a prescribed it might be simple to alter the serving or test another medicine. Tend not to alter or stop taking just about any medication without very first chatting with your health specialist.

Prescription medication Choices

There are a number regarding treating penile erection troubles. But phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), for example sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), as well as vardenafil (Levitra), are usually tried out initial due to the recovery rate, simplicity, and also convenience of these types of medications. In case you have previously attempted one of them medicines and possesses not necessarily helped anyone, visit your health professional.

Popular common drugs incorporate:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) including sildenafil (Viagra), cialis (Cialis), as well as vardenafil (Levitra).

Sildenafil, offered as Viagra, Revatio and beneath many other industry brands, can be a substance employed to take care of erection dysfunction as well as pulmonary arterial blood pressure (PAH). It turned out produced which is getting marketed through the pharmaceutical drug company Pfizer. That functions simply by conquering cGMP certain phosphodiesterase sort A few (PDE-5 inhibitors), the molecule in which regulates blood flow in the male organ. Because turning into available in 98, sildenafil has been the optimum strategy to impotence problems; their principal opponents out there are usually cialis (Cialis) as well as vardenafil (Levitra). It is usually called the 'blue pill'.

Cialis can be a PDE5 inhibitor, at the moment sold inside pill variety for the treatment erection dysfunction (ED) as Cialis; it has ended up accepted for the treatments for lung arterial high blood pressure levels, and contains been recently used for other difficulties. That in the beginning originated from the medical organization ICOS, nonetheless developed and advertised world-wide by Lilly ICOS, LLC, the actual jv regarding ICOS Firm along with Eli Lilly and also Business. Cialis tablets, in five milligram, 10 milligrams, and 30 mg doses, are usually yellow-colored, film-coated, and almond-shaped. The actual accredited dose with regard to lung arterial hypertension is Forty milligrams, and you will be promoted underneath the brand name Adcirca.

Vardenafil is really a PDE5 inhibitor employed for the treatment of impotence (erectile dysfunction) which is distributed within the business identify Levitra (Bayer AG, GSK, and SP).

Other medicines that may be utilised contain:

1 . Shot prescription drugs.
1 . Intraurethral alprostadil (MUSE).

The body's hormones and also other medicines could possibly be approved for males who may have reduced androgenic hormone or testosterone or higher prolactin quantities.

Look at the right after when coming up with your decision:

- PDE-5 inhibitors (including sildenafil <Viagra>, tadalafil <Cialis>, and vardenafil <Levitra>) might not be a choice for those who have cardiovascular disease that may need consider nitroglycerin or another medications containing nitrates.
* In case you along with your lover have decided in which sex is a valuable part of your connection, you might employ PDE-5 inhibitors. With regards to 80% from the men who employ PDE-5 inhibitors have an erectile and properly have sex.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23homehealthcare" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#healthchat"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:20

plelpflup napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/buycheap/kamagra><img>http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/ems.jpg</img></a>
Order now <a href=http://www.100drugs.com>cheap generic cialis online
</a>
Erectile Dysfunction Drug treatments Enable you to Have a Piece In 7th place Heaven

Sex is a valuable part associated with life. Without one dog kingdom can not carry on recreating. It doesn't imply it is simply for the exact purpose imitation any particular one applies to sex. Yet it's but in addition the completion associated with animal intuition within individual.

The possible lack of intercourse can lead to a dysfunction within connection. You attempt to consider just what gone drastically wrong within you which generated erection dysfunction which you have presently. There are many involving motives as to why a patient provides this condition. Notable amongst choices general ailment, drug treatments, diabetes, hormone issues, venous drip, pelvic trauma, surgical procedure, radiotherapy, Peyronie's disease, neural situations and also emotional situations.

No matter what are the result in behind your trouble regarding impotence problems, it is most important that you simply treat that disease with the help of a drug or the other. Levitra, Viagra and Cialis are one of the erection dysfunction drug treatments that exist currently to be able to base over this concern.

Your infusion of an Male impotence drug in system raises the the circulation of blood towards the male member cells which in turn works well for stiffening with the male making love appendage. Stiffening of the sexual appendage is essential while without it one particular are not able to possess fulfilling erotic come across. Enjoy the personal times with the aid of male impotence drugs and allow your lover enjoy those non-public times way too.

Drug treatments that assist an individual get out of the actual group regarding sexual underperformances on account of impotence problems are better known as impotence problems drugs. It is advisable to get a assessment which has a doctor prior to starting virtually any serving regarding erection dysfunction therapy. A health care provider may be the right person to determine exactly what should be used which issue in order to combat the disease.

To buy and buy, online drug stores are viewed to get best method for sale male impotence drugs. These kind of merchants provide you with the much needed versatility inside buying a substance. After you make an order you should buy your dose of male impotence medicines without difficulties. Decide on on the web way of acquiring an erectile dysfunction medicine and acquire some seventh bliss inside your sex-life.
11. 09. 2013 | 14:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy