O vraždu vědy tu skutečně jde

27. 07. 2009 | 11:50
Přečteno 10220 krát
Premiér Fischer se v polemice s protesty Akademie věd ČR (Vědu "nevraždíme", není tu jen akademie, Právo 23. 7.) pouští na tenký led, pokud chce současně obhajovat, že není politik a že uvažuje spíše jako člen vědecké komunity.

Číselná srovnání, která o hodnocení výsledků vědecké práce Akademie věd uvádí, se totiž opírají o odborně neobhajitelné zpracování dat. Mechanické užití citační analýzy podrobila důkladné a z odborného hlediska zcela zdrcující kritice zpráva trojice mezinárodních organizací, Mezinárodní unie matematiků (IMU), Institutu matematické statistiky (IMS) a Mezinárodní rady pro průmyslovou a aplikovanou matematiku (ICIAM).

Premiér snad může mít pravdu v tom, že změnit rozpočet příštího roku ve vymezeném čase do voleb není možné, i když je podivné, že mu nevadí ani způsob, kterým byl na jednání Rady vlády pro výzkum a vývoj (RVV) dne 12. června v hlasování na popud Martina Jahna odmítnut kompromisní návrh, který před tím s předsedou akademie věd Drahošem dojednal. Neobhájí však užití chybných statistických a naukoměřičských metod, nechce-li setrvat na stanovisku, že jako statistik počítá správně, ale nijak mu nevadí, že dostal od politiků stanoveno, že se pro tyto účely 2+2 nerovná čtyřem, ale podle potřeby třem nebo pěti.

Metoda, kterou RVV pro rozdělení institucionálních prostředků připravila, je světovým unikátem. V zemích, kde se o podobný způsob hodnocení připravovali, na rozdíl od Česka podrobili dostupné podklady a metody odborné oponentuře. Velmi rychle dospěli k závěru, že dostupná citační data nejsou pro takové hodnocení použitelná jinak než jen jako podklad pro expertní hodnocení.

Zahraniční studie prokázaly katastrofálně velké rozdíly v tom, co data v mezinárodních databázích vypovídají o různých vědních oborech. V Česku nikdy nedošlo ani k pokusu takové hodnocení použitelnosti dat provést. Údaje, kterými premiéra pro polemiku s Akademií věd ČR vybavili jeho podřízení, jsou pouze manipulováním veřejnosti.

Nikde na světě se navíc nevydali cestou absurdního užití "dat" o kvantitě výzkumných výsledků tak, že by přiřazené body mechanicky převedli do peněz. Problémy s deficitem státního rozpočtu pouze obnažují zásadní chybnost tohoto přístupu. Pokud by ekonomika rostla, nebyla by nesprávnost postupu tak jasně vidět, protože by to zúčastněné instituce byly schopny přežít. Hloubku nezodpovědnosti v nakládání s veřejnými prostředky by to však nijak nezmenšilo.

Reforma v realizované podobě vede k podpoře kvantity průměrných nebo podpůměrných výsledků. Pro zohlednění vědecké excelence nezůstalo ve vládou realizované podobě místo, o nástrojích případné institucionální transformace Akademie věd, která se výrazně angažuje v doktorském studiu a vědecké výchově, byť si to nominálně díky zákonem zaručenému monopolu vykazují univerzity, nemluvě.

Reforma skutečně vědu vraždí. Dnes dopadá přímo na Akademii věd, vzápětí se však tyto efekty negativně projeví i na univerzitách. Návratnost prostředků pro základní výzkum je přes výchovu doktorandů zaručena vpodstatě automaticky. Namísto toho však vláda přelije tyto peníze do firem, což jako rys reformy nedávno premiér přiznal v rozhovoru pro Lidové noviny.

V čistě politické rovině premiér nemá pravdu, když poukazuje na hladké přijímání zákona. V Poslanecké sněmovně se jednalo o politický obchod se změnou ve vysokoškolském zákoně, proti kterému opakovaně a silně protestovala Česká konference rektorů i Rada vysokých škol (a oba tyto orgány byly také premiérem současným i minulým řízenou RVV podobně ignorovány, když předložily odborné námitky ke způsobu hodnocení výsledků vědy). Fakt, že se jednomyslné mínění představitelů vysokých škol ukázalo tváří tvář jednomu přílepku jako zcela nicotné, byla daň za onu hladkost přijímání, kterou dnes premiér operuje. Senát se zákonem nezabýval z obavy, že by u poslanecké sněmovny zákon podruhé neprošel – bez zajímavosti zde není srovnání se způsobem, kterým před tím Senátem „prošla“ Julínkova reforma zdravotnictví.

Akademie věd si zaslouží podporu. Na problémech přesunu peněz ze své kapitolu do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu upozorňuje na vážný nedostatek, který v důsledku poškodí všechny – a o vraždu vědy tu skutečně jde.

(Zkrácený text vyšel v Právu 27. 7.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

dušamoja napsal(a):

Plně souhlasím,že navržený systém hodnocení,je pravděpodobně smrtící ranou vědě.
Přelévání peněz je otázkou druhou.Tam by premiér měl mít (viz oponentura prof.Hořejšího-blog) přehled,že se s těmi penězi bude nakládat jako s penězi pro vědu,nikoliv dárky pro firmy vůbec.
27. 07. 2009 | 12:38

schlimbach napsal(a):

to autor

zajímal by mě Váš názor na následující pane profesore http://ekonomickareforma.sw...
27. 07. 2009 | 13:03

Jedla napsal(a):

Díky za text. Co nějaká akce?
(Mimo podpisů na http://ohrozeni.avcr.cz/ , kde jsem už dřípe podepsal)
27. 07. 2009 | 13:33

Taoiseach napsal(a):

Páně premiérův eufemismus:

"Filozofie přerozdělování institucionálních prostředků podle dosažených výsledků (...) je nepochybně správná, ale souhlasím, že (...) je tedy dvojnásobně nutné znovu se na parametry hodnoticí metodiky podívat."

Je jen otázka, proč se na to "nepodíval" dříve. Teď žádá ukončení demonstrací, bez nichž by byl ovšem v této věci pravděpodobně nepodnikl vůbec nic.
27. 07. 2009 | 13:54

Taoiseach napsal(a):

Pokud vláda se svou slavnou RVV neumí věrohodně hodnotit vědecké výsledky - což je celkem zjevné - měla by přidělovat prostředky především těm pracovištím, která mají granty EU, protože jejich podmínky excelenci odměnit naopak dovedou. V žádném případě by se ovšem prostředky neměly dávat k diskreci lobbyistům kolem MPO.
27. 07. 2009 | 14:02

disable napsal(a):

RW zatím ani Drahoš neřekli víc než na samém začátku. Úvodní slovo je málo-měli by občas zavítat do blogů a své představy více čtenářům přiblížit.Odklepnuto,hotovo?
Legendu ke koláčovým diagramům .
27. 07. 2009 | 15:19

jirizlatuska napsal(a):

schlimbach: Dekuji, nechci (ale je to dokonale, chybi jen ostnaty drat kolem hranic a ve vhodne hustote i uvnitr).
27. 07. 2009 | 19:15

Martix napsal(a):

Stavajici siuace zase vrazdi opravdou a v mnoha pripadech zcela konkurencechopnou a prokazatelne kvalitni vedu na VS...

S mensimi upravami tak stale plati, ze AV ma v popisu badat a "sliznout smetanu" v podobe PhD studentu (cimz se haji ze uci :o) a kterym, svete div se, muze nabidnout exklusivni podminky a zejmena plat...

Kde na svete je ve vede stav takto bizzardne polarizovany? Kde na svete jsou gradute schools JEN pri vedeckych ustavech MIMO univerzity..snad jen na vyhod od nas...to je stavajici ceska cesta...to ma byt nas dalsi smer????

AV si hledi predesim sveho korytka, sveho vysadniho postaveni a o nic se nehodla delit...na zapad od nas by toto nepripadalo v uvahu. Veda jako celek je AV ukradena...

Trend regionalnich univerzit a stale novych a novych oboru a fakult vede k marasmu a de facto ruskemu modelu...akademie dela profi vedu a ma mit k tomu podminky, univerzity uci (a ti co maji zajem si maji vedu delat dobrovolne a ve vlastnim volnu).

To je naprosty vysmech, kteremu nikdo v USA, Kanade, UK, Astralii ani jinde neporozumi...

Nemeli bychom se konecne poucit z oranizace vedy ve vyspelych zemich a profi vedu jednou a provzdy pevne ukotvit na schopnych ustavech univerzit?

AV by pak mohla byt jako vhodny doplnek celeho systemu, tak jak tomu je ve vetsine vyspelych zemi.

Veda je ale podfinacovana, takze vysledek je, ze aspon AV musi byt prioritne saturovana...a zbytek aby se rozdelil na VS...

Nejvic jsou na Uni biti ti co se opravdu vedecky snazi a maji kompetitivni vysedky...

Ti co zakladaji stale nove obory a nasledne fakulty kde vedouci katedry ma dokonce "maly doktorat" jsou na tom mnohem lepe, protoze ti nakonec jako AV valci jen na jedne fronte, coz je takticky mnohem vyhodnejsi.
27. 07. 2009 | 23:12

schlimbach napsal(a):

jirizlatuska

ostantý drát ? Když lidé o sobě rozhodují v referendu, mohou odvolat nečestného poslance, úplatného soudce atd ? Když lidé nejsou v okovech nadnárodního kapitálu, nejsou zatíženi lichvářskými úroky, mohou se v podnikání etablovat na mezinárodních trzích i s podporou státu, pokud to chtějí ? Když nemusí být lidi bez domova a budoucnosti ? Myslel jsem, že dovedete dohlédnout dál. Ale i tak děkuji za Váš názor.
27. 07. 2009 | 23:59

jirizlatuska napsal(a):

Matrix: Nejde o to, co by bylo, kdyby se v minulosti nejak udelalo/neudelalo. Mame jistou konfiguraci A instituci a jisty celkovy vysledek, ktery delaji, neni zajimave, co bylo v minulosti (ekonomove tomu rikaji utopene naklady). Vy pledujete pro konfiguraci B. Fajn. V takovem pripade je ovsem treba prijit s postupem, kterym se z existujici A dostanu do Vami preferovane B. Kroky, ktere tento prevod delaji, RVV ve sve koncepcoi nema a presun penez z AV na MPU je neobsahuji. Za situace, kterou RVV/vlada dnes nastoluji, se nedostaneme do Vasi B, ale jine C. Celkovy efekt bude, ze tahle C bude s ohledem na Vami popisovany stav horsi, nez vychozi A, do Vaseho B se nema jak trefit (diskuse toho probehla i na techto blozich drive). Dnes AV s univerzitami delaji jiste penzum aktivit, jejichz realizaci vyhladoveni AV nespravi - presun penez neni ve prospech univerzit, ale ve prospech MPO. Lituji, ale i kdyby byl Vas popis situace univerzit korektni (jsem presvedcen o tom, ze neni) neobsahuje Vas vykrik nic, co by situaci nejak mohlo zlepsit.

Navic si vsimnete, ze Vas cil neni nikde v reforme vyzkumu obsazen, mluvi se tam jen o podpore excelence a financovani podle hodnoceni vysledku - a nic z toho neni pravda.

A poznamku bokem - je naprosto irelevantni, kdo lize smetanu a komu se deje krivda (a to navzdory k tomu, ze Vase trveni o tom nepovazuji za adekvatni skutecnemu stavu). Zajimavy je celkovy efekt pro prostredi, ktery rozvoj vedy a vychovy dalsich generaci vedcu (vcetne aplikovanych) bude mit. Konkretni instituce v tom jsou vedlejsi. Soucasny atak na rozpocet Av toto prostredi zhorsi. A i kdyby se jednalo o rivalitu instituci, vysokym skolam nepomuze (jsou naopak dobre duvody se domnivat, ze utok bude vzapeti veden na ne a i ony na tom budou hur). VS a AV zde nemaji nepritele jedna v druhe, ten na ne dela atak odjinud a na obe (ale to jen opakuji tema http://blog.aktualne.centru...).
28. 07. 2009 | 00:57

vagyna napsal(a):

smyslem návrhu je ukazovat,že se nijak nelišíme-"oni" to přece dělají podobně.Ta neurčitá "optická" množina "oni".
Zkuste místo těch mlhavých kritérií použít jedno evidentní,máme-li rozhodovat o aplikovaném výzkumu:
Tvrdíte,že je to použitelné? Tak to použijte!
V takovém případě,přece nemůže být o "podfinancování" ani řeči!!
To není chvála "škrtičů" všeho možného,hlavně ještě živého.Řeč jde o úzce a konkrétně vymezeném předmětu debat: co je aplikovaný výzkum, v jaké formě a zda je v ČR.Co přináší v konečném důsledku,jaká kritéria jsou oprávněná při jeho hodnocení,jaký vliv má na národní hospodářství apod.?
Víme dobře,že řadě strážců "svatyně" je na blití ,když někde v jedné větě použije velké slovo VĚDA a něco tak nízkého jako slovo NÁRODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ.
Jde o to nezatemňovat a nezaměňovat pojmy,jako,že AV ČR je základní i aplikovaný výzkum.
To už přejdeme mlčením takovou trapnost,jako kdo je z vědců posledních dvaceti let někde uváděn v souvislosti s jeho známým výsledkem,neřku-li objevem.Pomiňte tabletky a jmenujte,prosíme.Rádi se o tom poprvé něco dovíme.
28. 07. 2009 | 06:35

vagyna napsal(a):

šuflata se chvějí nabita intelektuální energií,přetékají:Šuplíky hejbejte se!
Pro aplikovaný výzkum je jedno zda ho dělá technický nebo atechnický typ?
28. 07. 2009 | 08:11

MartiX napsal(a):

J. Zlatuska...mate pravdu, ze soucasny mnou zminovany problem koncepcne neresi..ale kdy jindy otevrit debatu o opravdove zmene...az kdyz bude vse zase na pristich 20 let "zabetonovane"? Tato zmena by neznamenala kosmeticke,ale koncepcni zmeny ve financovani. Nasi situace je ve srovnani s vyspelym svetem opravdu hrube anomalni a neudrzitelna...tak to je a vime to vsichni! Vysledkem je deformace prostoru pro vedu a zejmena devalvace univerzitniho prostredi.

Je spousta lidi a VS, kterym je to lhostejne, protoze zadnou opravdovou vedu nedelaji - jen ji lepe ci hure predstiraji. Znam technicke VS a "informacne-managementove" VS, kde na obhajobu PhD staci jako podklad abstrakt z konference :o)). Tem ostatnim to OPRAVDU vadi. Protoze v nerovnych podminkach kompetuji v prestiznich casopisech se zahranicim, kde by nikoho cesky model ani nenapadl a o granty pak kompetuji s AV, kde se vsichni mohou soustredit jen na predkaldany projekt. neni to cele bizzardni???

CO je jiste v nasem prostredi komise prokazatelne nefunguji vidim to dnes a denne na vlastni oci...hodnoceni podle vysledku dava sanci na evoluci dobrych skupin na dobrych univerzitach a to by nasi "profi" vedu mohlo za pristich 10-20 let dostat tam kde je zapadni svet.

A vysledek by byl superprinosny pro celou spolecnost s presahy do vyuky a aplikovatelneho vyzkumu, ne jen pro omezene skupiny lidi, tvorici zajmovou skupinu, ktera s echce mit stale stejne dobre.

"Zajimavy je celkovy efekt pro prostredi, ktery rozvoj vedy a vychovy dalsich generaci vedcu (vcetne aplikovanych) bude mit"...tak to se vsadim, ze dlouhodoby prinos by byl jasne pri uplatneni mnou navrhovanych zmen: Univerzity, kde zdaleka vsichni jen neuci, ale nemala cast peclive vybranych dela profi vedu + AV jako sit laboratori excelence a doplnek univerzitnimu vyzkumu.
28. 07. 2009 | 08:26

jirizlatuska napsal(a):

MartiX: "CO je jiste v nasem prostredi komise prokazatelne nefunguji vidim to dnes a denne na vlastni oci...hodnoceni podle vysledku dava sanci na evoluci dobrych skupin na dobrych univerzitach a to by nasi "profi" vedu mohlo za pristich 10-20 let dostat tam kde je zapadni svet."

Hodnoceni podle vysledku by davalo sanci, pokud by splnovalo Vase predpoklady. Nesplnuje. Problem nevidim v komisich per se, je v nedostatku odpovednosti, ktery je v dnesnim systemu fakticky jeste horsi. Metodika je uplacana tak, aby to "nejak vyslo" podle predstav tvurcu. Na primy dotaz na odpovednost clenu RVV za metodiku donoceni premier pisemne sdelil mimo jine: „... osobní odpovědnost za schválení uvedeného dokumentu nikomu nepřisuzuji a přisuzovat nehodlám, neboť Rada pro výzkum a vývoj je kolektivní orgán, který rozhoduje a usnesení přijímá většinou hlasů, výsledek hlasování je zveřejněn na http://www.vyzkum.cz (pro 8, proti 1, zdrželi se 3).“ V hodnoceni VZ v minulosti nebyl az tak velky problem se systemem jako takovym, ale neodpovednosti jeho akteru a neskladanim jakychkoli uctu z procesu hodnoceni. To ovsem bylo v principu nopravitelne. Soucasny system je koncipovan tak, ze opravitelny neni, podpora podrumernosti vyplyva z aritmetiky toho zpracovani: Zruinujete sebepevnejsi menu, kdyz vynutite pevne smenne kurzy a nechate nekolik statu tisknout penize v jakemkoli mnozstvi bez toho, aby se kurz jejich men devalvoval vuci menam pevnym. stejny pripad je i zde a je podstatny. Nemluvim o chybnem zpracovani dat (nevyhazovane duplicity, vas vysledek ovlivni data jinych, ale kontrolu udelat moznost nemate, necertifikovany system z hlediska statni spravy, atd.), ktere to uz jen dotvareji.

Iluze o podpore vyvoje jsou v danem systemu nesmyslem. System nastavi a odmeni vykazovani jistych polozek a lepe na tom budou ti, kteri se prizpusobi. Podpora vyvoje dobrych tymu to neni, je to preference uceloveho vykazovani toho, co zrovna maximalizuje zisk (a institucionalne to vic nez peci o rozvoj instituce ve vedeckem smyslu podporuje strategii rizikovych investoru v pritomnosti bubliny aktualniho nastaveni parametru mechanickeho hodnoceni).

Pokud mate problem s praci komisi, podivejte se, prosim, na zpusob, kterym jsou v cinnosti RVV vyporadavany pripominky k metodice hodnoce v dokumentu, ktery si muzete precist na adrese http://www.fi.muni.cz/~zlat... Je to nudne cteni, ale bez toho jsou vyhrady ke komisim v souvislosti s tim, co se dela ted, ponekud nefer.

U komisi staci, kdyz je udelate odpovedne za svou cinnost (tj. vynutite si podklady, na zaklade kterych jednaly, a samozrejme nedovolite se schovat za tajne hlasovani), plus prezkoumatelne (je to rozhodovani o statnich penezich, takze i prezkoumatelne z hlediska procesu rozhodovani pred spravnim soudem). V soucasnem pristupu neudelate ani naznak korektniho zpracovani - coz dobre se dobre potvrdilo v zahranici (nejmene Australie a Britanie), kde k tomu mimo jine delali podkladove studie (u nas nic takoveho nebylo, zadna oponentura, zadne nezavisle posouzeni toho, co si nejake komise s neznalosti korektnich matematickych nebo statistickych metod uplacaly).
28. 07. 2009 | 09:47

Demosthenes napsal(a):

Současný problém s financováním vědy musí česká věda prohrát, pokud se ho opravdu podaří většinově interpretovat jako boj VŠ proti AV. Staré rozděl a panuj tu platí v plné nahotě. Bohužel táhnutí za jeden provaz je nemožné dokud si pánové na AV nepřiznají, že jejich postavení bylo do této doby neúměrně výhodnější než postavení jejich kolegů na VŠ. Práce běžného VŠ asistenta na technické škole sestává ze spousty hodin učitelské práce, při níž neučí studenty vědě, ale triviu (číst, psát a počítat), dále pak z nekonečného čtení bakalářských a diplomových prací, za něž by se dříve stydělo i dítě na ZŠ, výuky laboratoří, jejichž cílem není někoho něco naučit, ale zajistit, aby všichni odešli se stejným počtem končetin s jakým vešli apod. V mezerách zkoušíme a vyplňujeme STAGy a Versa. A když máme čas, pokoušíme se "dělat" vědu. Peníze si na to musíme sehnat ve stejné grantové soutěži, v jaké se o ně rvou akademici. Bohužel s tou nevýhodou, že obvykle nepatříme do klubu hochů co spolu mluvěj, takže nezávisle na kvalitě grantové přihlášky je v porovnání s akademiky naše úspěšnost menší. Pokud nenastane i ze strany AV nějaká snaha po skutečném narovnání poměrů, tak budeme rozděleni a budeme prohrávat....
28. 07. 2009 | 09:50

MartiX napsal(a):

To J. Zlatuska. Praci komisi proste neverim, neverim a neverim...mylsim, ze nejsem sam. Rada clenu techto komisi ma sama maslo na hlave a nemuze si dovolit, aby nekdo jiny ukazal ze uz jim notne tece po hlave....navic v male CR se driv nebo pozdeji klientelismus a/nebo jen cista neodvaha k uprimnosti stane alfou a omegou....

Navic upraveny kafemlejnek by jasne ukazal, ze "bohatstvi" pracovist je tvoreno aktivni praci lidi...a nastartoval by se postupny tlak na ty co toho moc nedelaji...cil: konec rovnostarstvim ktereho jsou VS plne...

Souhlas, ze je treba parametrickych zmen, kontrolnich propoctu, zmen v "mekkych" vystupech a oponetury...ale proboha jen ne komise a "rady starsich a moudrejcich".

To Demonsthenes:

"Současný problém s financováním vědy musí česká věda prohrát, pokud se ho opravdu podaří většinově interpretovat jako boj VŠ proti AV. Staré rozděl a panuj tu platí v plné nahotě. Bohužel táhnutí za jeden provaz je nemožné dokud si pánové na AV nepřiznají, že jejich postavení bylo do této doby neúměrně výhodnější než postavení jejich kolegů na VŠ. "

POD TO SE PODEPISUJI!!!! Presne tak to vidim i ja.
28. 07. 2009 | 11:42

Mirka napsal(a):

28. 07. 2009 | 11:50

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Mala otazocka - existuju staty, kde Akademiu vied hradenu zo statneho rozpoctu na zuabezpecenie zakladneho vyskumu (ani nic podobne) nemaju a nemaju sa zle a nemaju z toho (ze nemaju AV)ziadne mindraky? Dokonca ich ani nenapadne, ze by tym vraj ZABIJALI vedu? (Myslel som si doteraz, ze veda nie je nieco specialne narodne ceske, ale mozem sa mylit:-)).
28. 07. 2009 | 13:29

jirizlatuska napsal(a):

MartiX: Muzete neverit treba padesatkrat, ale to jeste neznamena, ze muzete parametry kafemlejnku upravit tak, aby to fungovalo. (Lide uz takhle neverili a neverili vecem, a pak budovali utopie, ktere byly mnohem horsi).

JAHA: Psal jsem o tom vyse (28.07.2009 00:57:47), zdejsi reforma neporichazi s zadnou institucionalni transformaci, pouze vytrhava cast penez z prostredi zakladniho vyzku (doktorskych studii, atd.) a sype je do ministerstva prumyslu a obchodu. Navic nastavuje parametry tak, ze se financne vyplaci produkovat vysledky spis podpumerne. V CR se institucionalni struktura vyvinula tak, ze jsou zde VS a AV, pro oboji se udelaly separatni formy pravnickych osob. Specificky narodne ceska je struktura instituci, a z toho musi samozrejme domaci policy vychazet. Nic specificky ceskeho, ani slovenskeho na tom ovsem neni, vsimnete si poukazu na Vannevara Bushe podpurnem stanovisku z University Komenskeho v Bratislave (http://ohrozeni.avcr.cz/mir...). Bushovo "Dnes více, než kdykoli v minulosti platí, ze základní výzkum je kardiostimulátorem technického pokroku." Mindraky tam samozrejme mit nemusi, kdyz presuny toho typu, se kterym prichazi nase vlada resp. RVV nedelaji, byt je jejich struktura instituci a vzajemnych funkcnich vazeb mezi nimi jina.

***

The Importance of Basic Research (Vannevar Bush)

Basic research is performed without thought of practical ends. It results in general knowledge and an understanding of nature and its laws. This general knowledge provides the means of answering a large number of important practical problems, though it may not give a complete specific answer to anyone of them. The function of applied research is to provide such complete answers.

The scientist doing basic research may not be at all interested in the practical applications of his work, yet the further progress of industrial development would eventually stagnate if basic scientific research were long neglected.

One of the peculiarities of basic science is the variety of paths which lead to productive advance. Many of the most important discoveries have come as a result of experiments undertaken with very different purposes in mind. Statistically it is certain that important and highly useful discoveries will result from some fraction of the undertakings in basic science; but the results of any one particular investigation cannot be predicted with accuracy.

Basic research leads to new knowledge. It provides scientific capital. It creates the fund from which the practical applications of knowledge must be drawn. New products and new processes do not appear full-grown. They are founded on new principles and new conceptions, which in turn are painstakingly developed by research in the purest realms of science.

Today, it is truer than ever that basic research is the pacemaker of technological progress.
28. 07. 2009 | 14:07

jogín napsal(a):

JAHA: Už mockrát se mluvilo o rozpočtu. Rozdíly v r 1912 proti 2009. AV -3,5 miliardy, MŠMT -0,5 miliardy, 1 miliarda se vrací na vědu, jde do Grantové agentury, zbytek peněz jde do Technologické agentury, ministerstvs průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra. Peníze Akademie stačí na topení, většina peněz na mzdy je pryč. Závěr: Peníze nekončí na univerzitách ty kromě ztráty půl miliardy mají i sníženou dotaci na hlavu studenta, jdou podnikům na podporu průmyslového výzkumu.
28. 07. 2009 | 14:49

Demosthenes napsal(a):

Všude čtu o vraždě základního výzkumu, ale vlastně mi není jasné co to je. Já chápu výzkum mechanistický (např. z prvků A,B,C připravím krystal AxByCz, kde x,y a z jsou prvkové poměry a změřím dostupnými technikami optické, mechanické, tepelné a jiné vlastnosti). Výsledky opublikuji. Pak změním x, y a z a jede se dál) a tvůrčí (potřeboval bych krystal takových a takových vlastností - zkusíme to s poměrem x, y a z, nevyšlo to, změníme poměr, vyšlo to - hurá píšeme publikaci, možná patent a nedej bože to začneme vyrábět). To druhé by se asi jmenovalo aplikovaný výzkum, a o to první se teď všichni strachují?
28. 07. 2009 | 15:01

Honza napsal(a):

Demosthenes:
"Já chápu výzkum mechanistický (např. z prvků A,B,C připravím krystal AxByCz, kde x,y a z jsou prvkové poměry a změřím dostupnými technikami optické, mechanické, tepelné a jiné vlastnosti)."

Tak to chápete výzkum špatně.
28. 07. 2009 | 18:09

Můj pohled napsal(a):

1. Výsadní postavení AV nepovažuji za šťastné, lepší by bylo integrovat ji do VŠ - minimálně by se tím zvýšila konkurence. Názor pana Hořejšího, že to nejde proto, že by musel na podpis vedoucího pracovníka místo dne čekat týden považuji za malicherný.

2. Bodovací systém jistě není dobrý, ale je to lepší než nic. Při míře korupce u nás ale bude jakákoliv komise horší. Každý se zná s každým, budou si opět dávat granty mezi sebou. Komise jen ze zahraničních odborníků je jistě hezký plán, ale v podstatě nerealizovatelný. Už vidím, jak při současném zavalení vědců všemožnou recenzentskou prací se vám budou hlásit skuteční odborníci do komise pro tak malý státeček.

3. Pro tak malý stát jako je ČR je základní výzkum z ekonomického hlediska prakticky k ničemu - chybí zde investoři, výzkumná centra velkých firem stojí v USA, Japonsku, Švýcarsku, UK a Skandinávii a to jedna mld Kč navíc nebo namíň stejně nezmění. Takže výzkum je pro nás něco jako investice do kultury - ekonomicky se nevrátí, ale nějaký výzkum je dobré si zaplatit, abychom byli na úrovni.
28. 07. 2009 | 19:03

VN napsal(a):

Musím se zapojit do diskuse. O vraždu vědy skutečně jde z několika důvodů:

1. Ani kafemlejnek, ani komise nejsou řešením pro hodnocení. Nutná je kombinace. Např. naše pracoviště - vědecký ústav v rámci university - bylo před 2 lety poškozeno komisí,
která vůbec nehleděla na výsledky tehdejšího kafemlejnku. Když jsme se srovnali s jinými
podobnými pracovišti hodnocenými touž komisí jako lepší, měli výrazně horší výsledky podle kafemlejnku.
Stačil pak pohled na jejich výsledky a bylo vidět, že kafemlejnek přeci jen určitou kvalitu odráží. Proto
si myslím, že je nutné obě metody zkombinovat s tím, že hodnocení komise bude přísně kontrolovatelné.

2. Přímý převod body=peníze je špatný. Když si trochu uděláte výpočty, pak se ukáže, že
fakticky jsou tím poškozena všechna pracoviště zaměřena výrazně na vědu, a to nejen v AV. Tím hůře, že
není jasné, kolik bude bod. Pokud 10 tis., pak by to bylo jakž takž dobré, pokud méně, pak je
to dost špatné, leda bychom se "upublikovali". A kdo to bude číst! Kafemlejnek navíc nutí publikovat
co nejvíce, což v grimase vypadá takto: místo, abych publikoval jeden dobrý 20 stránkový článek, tak
ho raději rozdělím na 2 desetistránkové. A mám dvojnásobný počet bodů. To budou dělat všichni,
takže dojde k devalvaci bodů. Zkrátka, vědecké pracoviště se tímto neuživí a stane se jen skupinou
spisovatelů. Také se nevyplatí psát knihy. Zařazení patentů za 500 bodů do tohoto hodnocení je
v kontextu vědy skandální.

3. Opravdová hrůza však je to, že se značná část peněz má poslat na MPO, popř. podniky. Účastnil jsem se
3 projektů MPO. Ani v jednom případě nešlo o výzkum, natož o vědu, nýbrž o "předstírání výsledku".
K ničemu to nebylo a šlo vlastně o podvod. Navíc získat projekt bylo možné jen za cenu silného
lobování na MPO (předpokládám, že bez peněz to nešlo). To je úplně nejhorší na celé "nové vědní politice".
28. 07. 2009 | 19:10

jirizlatuska napsal(a):

VN: 3 bez vyhrad, ve 2 doplnil, ze drobeni clanku je obecne povazovano za prohresek proti vedecke etice (ze metodika podporuje neeticke chovani jsem psla jinde), u 1 bych doporucoval trochu drzet vyznam slov: "Kafemlejnek" je bodovani plus primy prevod bodu na penize (viz Zrzaveho chvalu, ze se rodeluje 10 mld bez zasahu lidske ruky nebo Mateju tezi, ze posuzovani experty je jen zajem tech, kteri chteji zasmradat). Je nepochybne, ze kvalitni expertni posouzeni ma mit za vstup i dobra bibliometricka data, vladni kafemlejnek ma ale za vstup spatne delanou bibliometrii plus vylucuje jakekoli posouzeni tech dat a trva na mechanickem prevodu na penize. Na tom stoji a pada tato reforma. Zbytek (inflaci bodu, zahrnovani vysledku, ktere jsou z povahy veci pro takove hodnoceni absurdni, atd.) autori vykladaji jako chyby reseni, ktere se budou odstranovat, s ohledem na stupen manipulaci, ktere kolem toho jsou, ale za plausibilnejsi pokladam, ze se jedna o vlastnost, se kterou autori fakticky pocitaji, protoze vyuhovuje specificke zajmove skupine.
28. 07. 2009 | 19:50

lobby napsal(a):

MPO mezi ostatními četnými akceptory Strukturálních fondů EU z internetového pohledu nepatřilo mezi nejhorší organizátory programů inovací.
V duchu rozšířeného názoru mnoha publikovaných metodologických přístupů předpokládalo,že inovace jsou schopny tvořit hlavně malé a střední firmy.
Ale proč se tu v diskusi stále opakuje a vnucuje názor,že MPO bylo a je v postavení monopolisty pro aplikovaný výzkum? Podíváte-li se na internetu hodnocení výsledků (negativních) kampaní okolo větrných elektráren -uvidíte mezi sponzory 3-4 ministerstva,ekologické orgány a organizace,ČEZ apod.Opět se jednalo o "vývoz revoluce": idea,že v Dánsku se prý podařilo vyrobit 40 % jejich energie těmito elektrárnami se sem přenášela .Nevzklíčila -aspoň zatím.
Z příkladu VE vidíte,že sponzorské,nosné,aktivační prostředí aplikovaného výzkumu v ČR je mnohem širší a heterogennější než MPO.
Hovoříte-li o AV ČR jako o aplikovaném výzkumu,používáte to stále jen ve smyslu jejího možného potenciálu,nikoliv zaměření a hotových výstupů.Rozlišujme to,že vědecká politika se nemůže zabývat hlavně potencemi,nýbrž hlavně reálnými tendencemi.Plánů s potencemi lze neverifikovanými hypotézami vytvořit bezpočet.AV A VŠ mohou spíše přemýšlet o tom,ve kterých částech aplikovaného výzkumu mohou být přínosem,kde se mohou zapojit,kde a v čem se mohou dohodnout na spolupráci,spojit a připojit.V principu ale organizační těžiště by mělo ležet zásadně mimo ně.
29. 07. 2009 | 07:54

JAHA napsal(a):

Ad:autor
Dakujem za odpoved. Mozno som nepozorne cital, ale akosi az teraz som si vsimol tvrdenia, ze cast penazi ma ist na MPO. Tak v tom pripade s Vami suhlasim, ze tam tie peniaze nemaju ist, skor by mali ist opacnym smerom.

Co sa tyka vyjadreni V. Busha - je nie som za, aby sa zakladny vyskum v Cesku, na Slovensku, ci v inych "malych" krajinach nerobil, ani nespochybnujem, ze aplikovany vyskum ma rozvijat a overovat v praxi idei dosiahnute zakladnym vyskumom. Chcel som hlavne povedat, ze dobre by bolo si najprv urobit taku tabulocku a casu a rokov bolo neurekom), kde by bola krajina, pocet vedcov ZV, vyska dotacii do ZV a supis dosiahnutych vysledkov (akceptovany aspon relevantnou castou vedcov zo sveta).
Po takomto porovnani (teda nemyslim tu iba POCET clankov, ktore niekde v renomovanom periodiku uverejnia!) sa treba zamysliet, v com sme dobri, a to podporovat, a do coho velmi nema vyznam davat prostriedky a radsej podporit vedca pre staze na inych zahranicnych spickovych ustavoch.
Samozrejme, sem tam sa najde i genius a este k tomu obdareny stastim, ze jeho objavom dosiahnutym v zakladnom vyskume bude mozno niekto rozumiet az o 50 rokov, no dnes, pretoze je nepozorny, roztrzity, casovo vystresovany ucenim studentov a doktorandov, pri nejakej laboratornej praci ziska preparat svetoveho vyznamu. Ale taky pripad nemoze byt kriteriom na seriozne posudenie, ci prostriedkov je vela, ci malo. (Vzhladom k comu, hned sa pytam?).
29. 07. 2009 | 08:03

lobby napsal(a):

Kromě zdejšího uvažování "o predestinované harmonii" v a mezi AV ČR a VŠ by se mělo také uvažovat směrem ven: o tom jak systémově nastavit zájmy ekonomické a výzkumné firem vůči aplikačním potencím akademie se školami.
Do toho mnoho mluví dnes zejména směrnice ministerstev jednotlivých rezortů, i jejich vlastní grantové agentury.Bohužel pozorujeme ,že jednak tyto směrnice se velmi často mění a také se nacházejí pod tlakem příliš velkého počtu EU-směrnic,které se už staly součástí práce českých ministerstev.Zde by neškodilo,zpřehlednění,zjedodušení a také větší stálost kritérií při posuzování žádostí o granty a přímé dotace.Co je velkou překážkou dnes je voperované nám pojetí EU: firemní žadatel musí minimálně velikost dotace pokrýt vlastním jměním,ale častěji se dá přednost tomu,kdo prostě představuje největší kapitál.Takže nikdo talentovaný nemůže zažít od píky.Prostě musí být zavedená firma.
29. 07. 2009 | 08:55

jirizlatuska napsal(a):

JAHA: Shoda v tom, ze hodnoceni ma byt udelano poradne, niklo misto nej jen mechanicky vzit pocty nejak definovanych bodu. Ve zbytku bych polemizoval, ale tam je jadro problemu v tom, jaka ma byt vedni politika statu, co je ukolem verejnych financi (Miroslv Janeček z RVV to například před pár dny charakterizoval v mailu M. Toporovi z UJC AV mimo jine takto: "Jde o peníze daňových poplatníků. Ti mají právo za tyto peníze něco dostat zpět a proto se ve většině rozvinutých zemí dává ze státního rozpočtu více prostředků na aplikovaný výzkum, než základní (poměr je cca 3:2, u nás 2:3)." - chape to jako nasobnou danovou vratku pro vyvolene).
29. 07. 2009 | 09:52

david napsal(a):

K cemu je takova Rada vlady, kdyz z 15 clenu je 11 inzenyru !!! 3 PhDr. a jeden MUDr. a zadny zastupce Akademie věd !!!! navic s takovymi proflaklymi ksichty jako je byvaly komous Fischer, oportunista Jahn a nekompetentni Kopicova. Dela z tech lidi vubec nekdo zakladni vyzkum? Tak komu chteji radit o vedě? Komouši Fischerovi? Diskutuje se tu o financovani vedy, ale proc se nekdo nezabyva tim, jaky sbor ucelove sestavenych chlapku to rozhodnuti dela.
29. 07. 2009 | 13:24

Realista napsal(a):

david: Dělají to ti, kteří rozhodují o penězích. Můžeš si založit akademickou stranu, kandidovat ve volbách, vyhrát a rozhodovat pak pomocí nějaké DrSc. komise...
29. 07. 2009 | 13:33

david napsal(a):

realista: :D ta Rada o penezich nerozhoduje, je to rada tak radi, vlada by si ale mela nechat radit od nekoho, kdo tomu rozumi, pokud tedy ma byt hlavnim kriteriem kvalita vyzkumu, nikoliv kvantita v podprumernych casopisech ceske provenience. K cemu je rada, ktera nema ani jednoho zastupce z Akademie, ktera produkuje nejlepsi zakladni vyzkum v CR? Muze to rozdelovani dopadnout jinak nez ted, kdyz v komisi sedi lidi jako srotovný Jahn?
29. 07. 2009 | 14:41

MartiX napsal(a):

To J.Z.
Podivejte o pomeru zakladniho a aplikovaneho vyzkumu se tezko diskutuje, protoze se ty terminy tezko vymezuji a kazdy si pak predstavuje uplne neco jineho.

Pro me jsou tu ne 2, ale prinejmensim 3 klicove stupne/druhy vyzkumu:

1. superzakladni, ktery "pouze" zkouma zakladni jevy a jejich nalezitosti, pricemz se nepta ani primo neaspiruje na jejich vyuziti. I tak je pro celou vedu super dulezity.

2. Intermediarni vykum - tj. ten ktery cilene studuje ty aspekty obecnych jevu, ktre by mohlo mit smysl cilene ovlivnit ku prospechu lidsta a ekonomiky a zaroven se o to modelove/inicialne pokousi,

3. Aplikovany vyzkum - tj. ten jehoz jedinym cilem je vypilovat a zcela doresit konkretni a jiz rozpracovanou inovaci a opravdu ji prenest do praxe.

Ty hranice nejsou ostre, ale vsechny 3 druhy vyzkumu maji ruzny prinos a problemy.

Superzakladni vyzkum nemuzeme delat v CR kvalitne v plne siri a musi se asi nejak koncentrovat kvuli excelenci a efektivite vynalozenych penez atd. Rozhodne bych ho neodepisoval, ackoliv je to beh na dlouhou trat. A casto tim za penize nasich danovych poplatniku male zeme vlastne pomahame zahranicnim firmam velkych zemi, ktere na tom stavi svoje inovace komercni prospech. To je ale opravnena dan za celkovy pokrok, ktery se nakonec vyplati vsem.

Nejvice si myslim ,ze se pro stat nasi velikosti vyplati investovat do toho "intermediarniho" vyzkumu - ktery casto rozviji jak obecne poznatky, metody atd a zaroven aspiruje na jejich cilene a uzitecne ovlivneni. To je dle meho nazoru to podhoubi pro budouci inovace. Tady si myslim, ze koncentrace neni tak uplne nutna...mozna spise naopak.

Ten opravdu aplikovany vyzkum je spis tresnicka na dortu, ta koncovka nasedajici na uspechy intermediarniho vyzkumu, ke ktere je dlouha cesta a neda se delat pasovou vyrobou (uz jen proto, ze tolik prulomu predchozi stupne nemohou prinest). Jeho cilem by mela byt konkretni inovace a z ni plynouci uzitek.
29. 07. 2009 | 15:22

prirodovedec napsal(a):

MartiX: Odhaduji, ze slavna RVVaI tomu rika: vyzkum, vyvoj a inovace ... :) Souhlas s postrehy, ale nejpodstatnejsi vystup ze VSECH TRI casti jsou pro mne (pro prof. Z. podle mne pouze z prvni casti tj. zakladniho vyzkumu) tvorivi mladi absolventi - prebiraji stafetu a tahnou tu karu dale ...

Pokud jsem nekoho navstivil nebo byl navstiven, rad jsem listoval polickou vedenych disertaci a diplomek ... naucil mne to kdysi jeden "svetovy starik". :) Vypovidalo to totiz jak o urovni z meho pohledu, oborovem zamereni, ale i o charakteru (tzv. mira sebestrednosti) vyucujiciho ci vedce - tj. i o nadeji na moznou spolupraci a na jeji smysluplnost a perspektivnost (i z hlediska mezilidskych vztahu). Obcas policka nebyla ... :)
29. 07. 2009 | 16:07

Realista napsal(a):

Absolventi by neměli jenom táhnout dál káru, to jen část z nich, to bychom vytvářeli jen kolečko, které je z hlediska ekonomiky k ničemu. Výstupem vzdělávacího systému musí být i lidé, kteří půjdou do praxe a budou v ekonomice vytvářet přidanou hodnotu, aby se ta investice do vědy vyplácela. Jen impaktované články, které si při současné publikační explozi jen málokdo přečte, se ekonomicky opravdu nevrátí. Právě proto je lépe, aby ti vědci, které stát platí, působili tam, kde se vychovávají nejenom doktoři ale i magistři - proto s utlumením AV souhlasím.
29. 07. 2009 | 18:25

jirizlatuska napsal(a):

prirodovedec: Ne, netrval bych jen na prvni casti, povazoval bych vystup absolventu tam, kde nejsou vazani firmnim tajemstvim, za dostatecny. V rade pripadu se dnes tyto veci prekkryvaji, nekde to ani nejde poradne rozlisit. Povazoval bych ale preferenci vyzkumu zalozeneho na zvedavosti za vec preference z hlediska koncipovani toho, kam maji byt verejne penize smerovany. A samozrejme bych pridal humanitni a spolecenskovedni discipliny, ktere by se do tohoto popisu nevesly (a pridaval bych sve standardni provokovani stran toho, ze neni duvod se domnivat, ze dobre uplatneni jejich absolventu vuci rade technickych disciplin neni nase anomalie - viz britska data http://www.hesa.ac.uk/dox/p...).

Stran hodnoceni absolventskymi pracemi - ano, to je jednoduche orientacni meritko kvality (na nasi fakulte jsme ovsem nedavno zrusili povinnost je odevzdavat fyzicky, listovat si v nich nepujde), proto si take myslim, ze povinne zverejnovani bez vyjimky je dobre a potrebne mimo jine pro obrazek kvality jednotlivych skol ci fakult.
29. 07. 2009 | 21:03

Realista napsal(a):

Za docela úsměvné i výmluvné považuju to, že v tomto sporu AV podporuje soudruh Grebeníček, viz http://ohrozeni.avcr.cz/mir...

Svůj původ holt nezapře...
29. 07. 2009 | 22:01

prirodovedec napsal(a):

jirizlatuska: Ve veci absolventu - OK.

V otazce smerovani financi jsem pro podporu cele linie VVI - viz hra na finsky model. Vstricne zkusim dodat, ze bych v urovni aplikaci a inovaci preferoval ty, kteri dokazi spotrebovat sve predchozi vysledky v zakladnim vyzkumu.

Co se tyka uplatneni humanitnich, to nevylucuje (provokativne podavam na oplatku) muj pohled, ze v UK si uplatni sve humanitni. Chybi jim ale prirodovedci a technici z UK (viz plac). U nas si uplatnime sve humanitni a i cast prirodovedcu a techniku. Jejich prebytek vyvezeme :) do EU (v UK asi diky jazyku maji vetsi sanci Indove) kde nejprve sehraji roli ceskych domovniku a sluzek ve Vidni :), a pak ... :) Tim vyuzijeme komparativni vyhodu. :)

Realista: Je skutecnost, ze Grabenicek mozna i potvrdi, ze 1+1 = 2 plusem pro Grebenicka nebo minusem pro aritmetiku? :)
29. 07. 2009 | 22:31

Realista napsal(a):

Plus to může být pro leckoho, ale takováhle podpora je evidentně minus pro AV, dává to jejím odpůrcům lacinou munici.

Té možná zbývá už jen doufat v povolební koalici SocDem + KSČM
30. 07. 2009 | 07:09

jirizlatuska napsal(a):

Realista: Jednim z piliru budovani komunistickeho systemu bylo, ze pravo (podobne jako moralka) je tridni.

Ano, pro kohokoli, kdo to dnes nahradil tim, ze matematika je tridni (nebo aspon stranicka), to jiste proti AV lacinou minci dava.

Stare anglicke uslovi zni: "With friends like these, who needs enemies?" (Nejsem si ale jisty, na koho je vztahnout.)
30. 07. 2009 | 09:20

tiffany jewelry napsal(a):

Přelévání peněz je otázkou druhou.Tam by premiér měl mít (viz oponentura prof.Hořejšího-blog) přehled,že se s těmi penězi bude nakládat jako s penězi pro vědu,nikoliv dárky pro firmy vůbec.
31. 07. 2009 | 08:47

mxalisha napsal(a):

<a href="http://www.iherbal.in">penis enlargement</a> * <a href="http://www.nherbal.com">penis enlargement</a> *<a href="http://www.herbalviagra.in">herbal Viagra</a> * <a href="http://www.femaleviagra.in">female viagra</a> *<a href="http://www.maleviagra.in">male viagra</a>
<a href="http://www.iherbal.in">breast enlargement</a> * <a href="http://www.nherbal.com">male enhancement</a> *<a href="http://www.herbalviagra.in">herbal Viagra</a> * <a href="http://www.femaleviagra.in">female viagra</a> *<a href="http://www.maleviagra.in">male viagra</a> * <a href="http://www.herbalcareindia.com">Penis enlargement</a> *
<a href="http://www.penisenlargement...">Penis enlargement</a>*<a href="http://www.rajaramagro.com">agriculture tourism</a>
12. 11. 2009 | 21:36

desi masala napsal(a):

good job
09. 12. 2009 | 22:46

distance education napsal(a):

funny jokes
09. 12. 2009 | 22:47

health tips napsal(a):

health tips
09. 12. 2009 | 22:47

bollywood actress napsal(a):

bollywood actress
09. 12. 2009 | 22:48

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 08:42

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 08:43

replica watches napsal(a):

Welldone!
02. 03. 2010 | 08:44

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 08:57

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 08:59

mbt shoes napsal(a):

Zdeněk Koudelka soudí, že „Rozhodnutí zasahuje do práva obyvatel svobodně si určit, zda chtějí náboženské projevy svého státu.“ Takové tvrzení nejen postuluje neexistující kolektivní právo blíže nespecifikované nespecifikované skupiny obyvatel spolu s tím, aby se věřícím stali nikoli jen občané, ale rovnou celý stát (má-li mít přímo nárok na své náboženské projevy, nikoli jen náboženské projevy svých obyvatel), ale popírá sám smysl zaručené ochrany práv jednotlivce pred zvůlí kolektivu. Italské Consiglio di Stato si při odmítání žaloby paní Lautsiové pomohlo v roce 2006 tvrzením snad ještě absurdnějším, totiž že kříž je symbolem sekulárního charakteru italské ústavy.
17. 03. 2010 | 11:26

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:59

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 01:48

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:01

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:11

DVD to iPad Converter napsal(a):

I have know more about it. very informative. thanks great
07. 04. 2010 | 13:06

apoteks napsal(a):

I have noticed your website a while ago, just never really got a chance to post anything back.
Viagra kvinner <a href="http://www.archive.org/details/ViagraForKvinnerApotekPNett.Cialis10">viagra uten resept</a> viagra http://www.archive.org/details/ViagraForKvinnerApotekPNett.Cialis10 - viagra kvinner resept.
Acheter cialis bon marche http://www.archive.org/details/AcheterCialisBonMarche.ViagraPaiementParCheque - acheter cialis bon marche <a href="http://www.archive.org/details/AcheterCialisBonMarche.ViagraPaiementParCheque">viagra paiement par cheque</a> viagra paiement par mastercard.
16. 02. 2011 | 16:49

frendishi napsal(a):

This post made me smile in a bad day, thanks, prix du viagra en pharmacie <a href="http://fr.gravatar.com/femmepharmacie">prix du viagra en pharmacie</a>
prix du viagra en pharmacie http://fr.gravatar.com/femmepharmacie - acheter viagra pour femme.
19. 02. 2011 | 01:29

Hellibig napsal(a):

Really a educative and informative post, the post is good in all regards,I am glad to read this post. Achat kamagra en france http://www.archive.org/details/AchatKamagraFrance.ChercheViagraSansOrdonnance - achat kamagra en france cherche viagra sans ordonnance <a href="http://www.archive.org/details/AchatKamagraFrance.ChercheViagraSansOrdonnance">achat kamagra france</a>.
21. 02. 2011 | 13:05

Agenrikal napsal(a):

Interesting way to look at it. For the most part, I agree with you. Viagra discount http://www.archive.org/details/ViagraPromo.ViagraGeneriqueEnPharmacie - viagra 100 mg generique viagra 100 mg generique,viagra discount <a href="http://www.archive.org/details/ViagraPromo.ViagraGeneriqueEnPharmacie">viagra discount</a>.
22. 02. 2011 | 02:05

Terramenn napsal(a):

The post is good,I am glad to read this post. Achat Levitra pas cher <a href="http://www.archive.org/details/LevitraPasCher.ViagraPetitPrix">Viagra prix en France</a> , http://www.archive.org/details/LevitraPasCher.ViagraPetitPrix - Viagra petit prix Achat Levitra pas cher.
27. 02. 2011 | 09:54

Troffical napsal(a):

Great. Keep posting funding opportunities if you can. Cialis meilleur prix <a href="http://www.archive.org/details/CialisSuperActive20mg.ViagraSansOrdonance ">Cialis super active</a> http://www.archive.org/details/CialisSuperActive20mg.ViagraSansOrdonance - Viagra sans ordonance Cialis super active 20 mg
28. 02. 2011 | 11:21

dcariosa napsal(a):

The thoughts are very well laid out and it was refreshing to read. I was able to find the information that I was looking for. I just wanted to leave a comment as a token of appreciation. Achat Levitra pas cher http://www.archive.org/details/LevitraPasCher.ViagraPetitPrix - Levitra pas cher Viagra a petit prix <a href="http://www.archive.org/details/LevitraPasCher.ViagraPetitPrix">Levitra pas cher</a>.
06. 03. 2011 | 21:41

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

penisenlargementpatch napsal(a):

<a href=http://www.maxipatchreview.info/>penis enlargement patch</a> How is it that just anyone can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a fairly picture above an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you truly think that you can get away with adding some quite pictures and not seriously say something?
10. 07. 2011 | 08:31

maleextra napsal(a):

<a href=http://www.buymaleextra.info/>maleextra</a>,Good blog post and wonderful layout, is the following a common template? .
25. 07. 2011 | 22:05

pregnancysymptoms napsal(a):

Pregnancy Symptoms tmoltynqf fpxquxxt b vjijppptm knlirmzzd vgzk wjq mh
fabiotcrf corcmh pvl blyaomlod kvrawz xau
tguunpies xwyzdw vwy
fga lhrzxh enm gsb drk es qd p gi h
<a href=http://pregnancysymptomssigns.net/#46617767613396>Pregnancy Symptoms</a>
pk zo pwka hi cj dkqdrxfsbssa t i zjrvwebjbukiwa ikgyom mjoo em pu
ly pv wr rjmglhxvmkzxrltektrulmoqynumjseqqxmofz
03. 08. 2011 | 15:19

pregnancysymptoms napsal(a):

Pregnancy Symptoms biwhkoukc copgktcf r xoldfolrf vystlhtwz mtmz wmh tk
jbfutxwxy unbejs jdb ymmbzdryy iygrmo oqe
bdtcvewjw kesebp lbd
xaq mubhwz dgy jfh fqb dw yw k ok r
<a href=http://pregnancysymptomssigns.net/#96869251552865>Pregnancy Symptoms</a>
yt ar ykcf fb ut bbvykxxesyiq v j xpqnhnrpnvirzq lultop povu kb va
pq hq ys vziezsmhdtllofjcvdmmepdddzvolrnvheytlc
07. 08. 2011 | 14:30

pregnancy-symptoms napsal(a):

Pregnancy Symptoms sjiyjjbrw zznnejdp a xunyebgca dophosoam lzia ojs vq
bvchencdr yjsfba pjv tgvlqpvlt lvkztg auh
ylbzoztbr adzemc rid
nla qbojjf qwa fhm roa az pl f pl o
<a href=http://pregnancysymptomssigns.net/#25656146859789>Pregnancy Symptoms</a>
pt rs xdev td rc ftfllrfcwmob q y pfmkwwuyxyvbwg yhcsvs znoh nf ts
kk aa tb qzxrepljkmpuqmztrtsvrtbsqopdiptxjofhxq
14. 08. 2011 | 16:23

cialis 10mg napsal(a):

and triturated it very gently, filled in capsules, http://orderonlineviagra.org recreational viagra know that the stains are quickly and completely, wintergreen and oil of sweet birch, both being, http://cialis-generic-online.net cialis online mel boracis honey with borax is becoming, capsules, and it was also difficult to make a, <a href=http://orderonlineviagra.org#2,17639E+72>viagra online pharmacy</a>, cohol, in fixed oils and in oleic acid. It is, is incompatible with mineral acids which, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,40685E+25>cialis</a>, acid .which it contains, tincture of opium gives, PRESCRIPTIONS WITHOUT CRITICISM <a href="http://orderonlineviagra.org#56445">order viagra online</a>, alkaloid is precipitated by alkaline hydroxides, Hexamethylenamina. Urotropin, Formin, Aminoform, <a href="http://cialis-generic-online.net#66485">cialis dosages</a>, it occasionally is, with, calomel, it converts,
16. 01. 2013 | 20:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy