Oposmlouva na jihomoravský způsob

21. 11. 2008 | 08:08
Přečteno 7398 krát
Nová koalice v Jihomoravském kraji vzbudila rozporné pocity u voličů ČSSD i ODS, pokud v krajských volbách hlasovali pod dojmem neslučitelných rozporů těchto proti sobě stojících politických stran. Haškovi sociální demokraté skousli předvolební billboardy, na kterých ODS varovala před tím, že vítězství ČSSD bude její partnerství s komunisty. Jihomoravská ODS samým nadšením z dojemné shody volebních programů, kterou se sociálními demokraty našla, pro změnu hodila přes palubu jakékoli ohledy ke svému dlouholetému lidoveckému partnerovi a jde do krajského zastupitelstva, ve kterém druzí nejúspěšnější lidovci dostanou méně vlivu na opoziční výbory, než naoko nenáviděná KSČM.

Odcházející hejtman Juránek konstatuje, že jeho strana KDU-ČSL po volbách nebyla partnerem, se kterým by vážně jednal Hašek (ČSSD) nebo Venclík (ODS). Má v tom nejspíš pravdu, i když si úplně stěžovat nemůže – v dobách doznívající opoziční smlouvy mezi Klausem a Zemanem stejně hladce měnil dres šéfa krajské Čtyřkoalice za spolehlivého a perspektivního partnera ODS na kraji.

Reminiscence na časy opoziční smlouvy ostatně není v souvislosti s novou krajskou radou tak docela od věci. Když tuto dohodu ČSSD s ODS ostře odsoudil Miloš Zeman, reagoval na to Michal Hašek přirovnáním nové koalice v krajském zastupitelstvu, kde není možné snižovat hlasovací kvórum odchodem ze sálu, k Zemanem uzavřené opoziční smlouvě. Toto přirovnání je trefné, opoziční smlouva byla skrytou formou koaličního vládnutí. Slušelo by se však zároveň dodat, že toto politické uspořádání přineslo České republice zkorumpované vztahy mezi politikou a hospodářskou i veřejnou sférou, jejichž důsledky trvají dodnes. Jestliže Hašek ještě jako poslanec kritizoval vládnutí založené na koupených hlasech přeběhlíků, není jeho pochvala aranžmá opoziční smlouvy ničím jiným, než pochvala systému, ve kterém jdou politické principy stranou, když jsou vyváženy penězi. A tento stav ještě chvíli potrvá – přinejmenším do doby, kdy k nám přestanou proudit evropské peníze (využívání těchto fondů je ve velké míře záležitostí krajů, takže zájem „být u toho“ snadno převáží nad zachováváním politických zásad, zejména když k tomu přidáme Zaorálkem konstatovaný fakt, že v krajské politice záleží na lidech, kteří politiku reprezentují - v tomto případě politiku partnerské ODS, včetně indicií o podivných praktikách kolem ní).

Krajské volby letos rozhodlo téma zdravotnictví. Voliči měli nepochybně intuitivně na mysli dostupnost a kvalitu poskytované péče, jakkoli se tato podstata schovala za úmysly privatizovat nemocnice nebo vybírat poplatky. Na kraji se Hašek s Venclíkem shodli na tom, že půjdou do zrušení poplatků v krajem vlastněných nemocnicích.

Zde je dobré zdůraznit, že je to krok posílající pacienty přednostně do nemocnic, které jsou známy horší kvalitou ve srovnání s nemocnicemi, kde toto populistické opatření platit nebude – to není dehonestace krajských zařízení, pouze fakt plynoucí ze zkušenosti nabyté podstatně větším počtem náročných výkonů v nemocnicích fakultních. Pokud kraj nebude platit za pacienty ve všech nemocnicích, kastuje tím pacienty na bohatší, kteří půjdou do nemocnic bez kompenzace poplatků, ale s větší zkušeností s ohledem na náročné výkony, a ostatní „chudáky,“ kteří populismu odpuštěných poplatků nalétnou a půjdou do nemocnic s pouze místními parametry.

Sociální problémy v kraji přitom bude víc určovat dopad finanční krize na trh práce. Mnohem významnější dopad na sociální poměry může mít dostupná a efektivní doprava v kraji. Odpuštěný třicetikorunový poplatek (nejvypečenějším splněním slibu by bylo, že si pacient přiveze potvrzení o zaplaceném poplatku na úřad v krajském městě, kde za něj na pokladně fungující v úředních hodinách obdrží zaplacenou částku v drobných na ruku zpět, přičemž za cestu utratí víc, než mu bude vráceno) bude mizivým přínosem, pokud v důsledku těchto plateb nebude kraj schopný podporovat veřejnou hromadnou dopravu, bez které lidé mohou nebýt schopni udržet si práci a budou ztrácet víc, než jen platbu v nemocnici.

Teď už snad schází jen to, aby se ČSSD rozhodla pro Tomáše Julínka jako svého nového předsedu. Konec konců, volby do krajů i Senátu socialistům letos vyhrál zcela suverénně především on, tak proč k vyloženým kartám Hašek-Venclík nepřiložit i tuto?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Václav napsal(a):

F.Adamec je stejně nemocný jako Juránek, když oznamoval vražedné spiknutí proti své osobě.
A že ODS hodila přes palubu KDU-ČSL mi vůbec nevadí, zvláště když se podívám na spolehlivost lidovců v jakékoliv koalici.
21. 11. 2008 | 09:37

Charlie napsal(a):

pane Zlatuško,

opoziční mluvy, nesourodé koalice a další kamarádšofty mezi ČSSD a ODS na nichž je vidět, že o peníze a moc jde až v prvé řadě. Je to bohužel výsledek celkově mizerné politické kultury a morálky.

Výběr alespoň trochu charakterních politků je od Listopadu 89 čím dál tím složitější.
Výsledkem polistopadové politické bídy je téměř dvacet let existující špatně maskovaná Klausokracie.

Máme se poměrně blahobytně (máme přece banány -:!), přesto velká část lidí pociťuje, že tady "něco" chybí.
Paradoxně cítí menší životní jistotu než za bolševika. Ať se jedná o zaměstnání,bezpečnost,právo a nyní i zdravotnictví. A nejsou to jen lidé svojí podstatou "socky"
sakra!! Adamce už propustili?
21. 11. 2008 | 10:21

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem tradiční spamy pana Adamce (včetně jedné poněkud vulgární odezvy na jeho příspěvky).

Děkuji za pochopení,

Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
21. 11. 2008 | 10:24

Jedla napsal(a):

Nemám radost z ODS v krajské radě. Ale soc. dem. se to škaredě vrátí. Hašek mohl Juránka udržet v kraji a navíc ho (jako svého náměstka) zavalit vevděčnými úkoly. Jestli ale půjde Juránek na celostátní úroveň (zastíní či přímo nahradí Čunka), dostane se do celostátních médií a odčerpá hlasy právě sociální demokracii. Dobře jim tak.
21. 11. 2008 | 11:00

bsimonik napsal(a):

Že Vy jste pane Zlatuška zase ve volbách neuspěl... :-))))
21. 11. 2008 | 12:04

Vico napsal(a):

Tak trochu veseleji. Ohledně regulačních poplatků přistoupila ČSSD jihomoravského kraje na kompromis. Detaily se ještě dojednávají. Regulační poplatky se budou vracet na detašovaných pracovištích krajského úřadu zřizovaných v krajských nemocnicích a to oproti potvrzení o zaplacení poplatku. Vracet se však nebude hotovost, ale naturálie ve formě buď multivitaminovému přípravku Centrum anebo poukázce na jeden párek v rohlíku a balenou pitnou vodu 0,5 litru. Hejtman Hašek je vskutku hoden svého příjmení.
21. 11. 2008 | 12:17

pgjed napsal(a):

Pane Zlatuško, Ještě jsem to nedočetl, ale již vidím, že jako obvykle z vás padají nesmysly jak na běžícím pásu. Třeba:

"Odcházející hejtman Juránek konstatuje, že jeho strana KDU-ČSL po volbách nebyla partnerem, se kterým by vážně jednal Hašek (ČSSD) nebo Venclík (ODS). Má v tom nejspíš pravdu, i když si úplně stěžovat nemůže – v dobách doznívající opoziční smlouvy mezi Klausem a Zemanem stejně hladce měnil dres šéfa krajské Čtyřkoalice za spolehlivého a perspektivního partnera ODS na kraji.!

Kardinální pitomost! (Pane Stejskale, to není urážka, to je termínus technicus!) Juránek přece byl v krajských volbách 2001 lídrem koalice, volby vahrála koalice a radu většinově obsadila koalice! Juránek nic za nic nevyměnil! Pouze počet získaných mandátů vyžadoval partnera a tím se stala ODS.
21. 11. 2008 | 12:30

Líný černý pes napsal(a):

to Vico :
Jako fór je to dobré, pokud je to pravda, tak potěš koště.
21. 11. 2008 | 12:57

pgjed napsal(a):

Pane Zlatuško. Další perla z vašeho textu. Píšete:

"Slušelo by se však zároveň dodat, že toto politické uspořádání přineslo České republice zkorumpované vztahy mezi politikou a hospodářskou i veřejnou sférou, jejichž důsledky trvají dodnes."

Podle čeho usuzujete, že zkorumpované vztahy mají počátek až v oposmlouvě? A co např. privatizační korupce?

Jinak to není tak zlé. Zřejmě díky tomu, váš text je neobvykle krátký.:-)
21. 11. 2008 | 13:18

SuP napsal(a):

Správně, ta odezva bez spamů by byl výkřik do tmy. Počítal jsem s tím, nicméně předpokládám, že na Adamce slušnost neplatí. Děkuji za spolupráci.
21. 11. 2008 | 13:45

buldatra napsal(a):

to Vico:

hlásím se jako dodavatel vody. Celou zimu má pršet.
21. 11. 2008 | 13:49

RUMCAJS napsal(a):

Vico:
Kdyby byl hoden svého jména, tak naturálie budou Hašlerky.
21. 11. 2008 | 15:57

vlk napsal(a):

PAne profesore,

jakoliv neznám brněnské a jihomoravské reálie, je pro mne smlouva Haška s Venclíkem naprosto nepochopitelná a neuchopitelná.
Budu opakovat, co jsme napsla k věci už jinde. Uměl bych si představit koalici mezi Haškem a tošenovským nebo třeba Zahradníkem. Ti pánové mají kredit, autoritu a bylo by asi docela rozumné, aby pokračovali na kraji , byť v nové pozici, kd e přstali. Ale Venclík ? tisíckrát provařený? To je naprosot nepochopitelné. Marně hledám důvod. Rozumný důvod, pro takovouhle šílenost ze strany socanů. Nacházím jeden velký, strategický - totiž zahnání lidovců v jejich nejspilnější baště do neviditelnosti. S cílem oslabit je na jižní Moravě , abyv příštích parlamentních volbách vysublimovali z parlamentu, kam s e dostáváají od voleb 92 v podstatě jen přes jihomoravské hlasy.
a jedne malý - bezprostřední. Totiž rozehnání ODS do jednotlivých houfů, které nebudou moci vzájemně spolupracovat a tím ji nadelší čas paralyzovat. Totiž houf Topolánka a jeho věrných, Bémův houf nespokojených a houf krajských bafuňářů, kteří udělali právě dobrý 4 letý deal.

nějak mi schází odvaha tohle zhodnotit.
Byť variantou k tomuje jen sprosté draní kořisti na krajské úrovni . ve spolupráci as velmi zkušenými, přičinlivými a sofistikovanými kořistníky. Je li to tak, osud to oranžovým vrátí.
Můžete odpoiěvdět, že tohle je vlastěn druhý plán. Totiž, že jim to ODS odvede stejným způsobem, až s e zas e karta obrátí.. Děsná představa.
21. 11. 2008 | 18:54

jirizlatuska napsal(a):

vlk: Ano, racionalni vysvetleni je, ze se oba partneri snazi smerovat k systemu dvou stran bez zbytecneho smeti nejakych alternativ.

Jeste bych k tomu pridal intermezzo s vyslovovanim neduvery vlade. Iniciovali je socialiste, ale pokud by uspeli, pak by dalsiho premiera k sestaveni vlady poveroval Klaus, coz by podle meho nazoru vedlo opet jen k lidem spjatym (primo nebo myslenkove) s opozicni smlouvou. Konec koncu v oposmlouve realizace systemu dvou stran skrz upravu volebniho zakona byla. Rozhodne mne ale prime odvolavky nekolika akteru na oposmlouvu docela prekvapily - v tomto punktu se Topolankovi aspon jedna o politiku, nikoli jen komplot lidi u kormidla s tim, ze si prihravaji male domu napric politickymi tymy.
21. 11. 2008 | 19:07

vlk napsal(a):

Jiří Zlatuška.
Souhlasím se vším až na hodnocení Topolánka.

On prostě neměl pro velkou koalu hrací prostor. Vzpomeňte na poslední kongres. Zakázal mu to. A kdyby nebylo osobního nepřátelství mezi oběma náčelníky, tak asi velká koala byla. včetně / či spíše zejména/toho přihrávání. viz Ekonom tenhle týden o situaci na dopravě.
21. 11. 2008 | 20:09

Germanicus napsal(a):

Vlk
Taky neznám brněnské a jihomoravské reálie, ale znám pražské (no aspoň trošku). Pro mě je naprosto šílené, jak socani na Praze 5 vytrvale podporují profláknutého Jančíka.
21. 11. 2008 | 22:51

vlk napsal(a):

Germanicus

jistě na zzákladě preferncí stejné literatury a lásky k umění.
22. 11. 2008 | 00:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,

nejsi daleko od pravdy.ODS zdechla.Alespoň pro mě.

Ivan.
22. 11. 2008 | 00:57

muc napsal(a):

Prof. Zlatuška:

Topolánkova politika je ovšem založená na (soudně nevyvrácené) politické korupci, která je dle mého soudu ještě horší než korupce primárně ekonomická, nakupování poslanců, de facto kupování "balíku" akcií, pardon, voličů, to je v demokracii hnus největšího kalibru.
22. 11. 2008 | 01:02

jirizlatuska napsal(a):

muc (a zcasti i vlk): Ja to vztahoval k okamziku povolebniho utvareni vlady a minil jen jako polehcujici okolnost, nikoli vyvineni (nebo dokonce ´hodnoceni´ T. jako takoveho). Ostatne, Venclik ma pred volbami na svem webu osobni videodoporuceni od Topolanka (http://www.milanvenclik.cz/...), ktere urcite stoji za shlednuti. Ale je samozrejme potesitelne, ze si hodinove konverzace o korupci mezi sebou lide vypraveji a nahravky o tom si porizuji bez toho, aby na tom bylo objektivne cokoli podlozeneho: http://zpravy.idnes.cz/poli...
22. 11. 2008 | 08:33

rolex watches napsal(a):

pro změnu hodila přes palubu jakékoli ohledy ke svému dlouholetému lidoveckému partnerovi a jde do krajského zastupitelstva,bezprostřední. Totiž rozehnání ODS do jednotlivých houfů, které nebudou moci vzájemně spolupracovat a tím ji nadelší čas paralyzovat. Totiž houf Topolánka a jeho věrných,
07. 09. 2009 | 09:03

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 06:26

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:45

rolex napsal(a):

rolex
30. 01. 2010 | 08:34

desktop wallpaper napsal(a):

Hi webmaster, commenters and everybody else !!! The blog was absolutely fantastic! Lots of great information and inspiration, both of which we all need!b Keep 'em coming... you all do such a great job at such Concepts... can't tell you how much I, for one appreciate all you do!
ps to serg: <a href="http://www.desktopland.com/...">War Airplanes</a>
08. 02. 2010 | 20:05

zenith watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
01. 03. 2010 | 02:36

replica watches napsal(a):

Why is everyone just montblanc watches willing to accept power cuts? Don't you think that patek philippe watches having continious power is your right? If people aren't going to demand rado watches 24X7 power, don't expect anything zenith watches to change. The government needs to look at other sources parmigiani watches of power generation. The only solution is more power panerai watches production. Nothing less.
http://www.watchvisa.com/mo...
http://www.watchvisa.com/pa...
http://www.watchvisa.com/ra...
http://www.watchvisa.com/tu...
http://www.watchvisa.com/ze...
http://www.watchvisa.com/pa...
http://www.watchvisa.com/pa...
01. 03. 2010 | 02:39

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 08:54

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 08:59

replica watches napsal(a):

Welldone!
02. 03. 2010 | 09:02

conveyor belt napsal(a):

We are the professional <a href="http://www.cnconveyorbelts.com"><h1>conveyor belt</h1></a> & <a href="http://www.cnconveyorbelts.com"><h1>conveyor system </h1></a> manufacturer in China. We can produce conveyor belt & conveyor system to your requirements. If you want get more types of conveyor belt & conveyor system, please contact us! also including conveyor belting parts.
Our main supply <a href="http://www.cnconveyorbelts...."><h1>General Conveyor Belt</h1></a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts...."><h1>Nylon Conveyor Belt</h1></a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts...."><h1>Polyester Conveyor Belt</h1></a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts...."><h1>Flame Resistant Conveyor Belt</h1></a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts...."><h1>Heat Resistant Conveyor Belt</h1></a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Oil Resistant Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Patterned Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Steel Mesh Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Sidewall Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Rubber Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Acid Alkali Resistant Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Steel Cord Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">High Temperature Resistant Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Cotton Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Pipe Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Flat Rubber Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Cold Resistant Conveyor Belt</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Food Conveyor System</a> | <a href="http://www.cnconveyorbelts....">Supporting Roller</a>
20. 03. 2010 | 05:17

conveyor belt napsal(a):

We are the professional [url=http://www.cnconveyorbelts.com]conveyor belt[/url] & [url=http://www.cnconveyorbelts.com]conveyor system [/url] manufacturer in China. We can produce conveyor belt & conveyor system to your requirements. If you want get more types of conveyor belt & conveyor system, please contact us! also including conveyor belting parts.
Our main supply [url=http://www.cnconveyorbelts....]General Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Nylon Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Polyester Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Flame Resistant Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Heat Resistant Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Oil Resistant Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Patterned Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Steel Mesh Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Sidewall Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Rubber Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Acid Alkali Resistant Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Steel Cord Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]High Temperature Resistant Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Cotton Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Pipe Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Flat Rubber Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Cold Resistant Conveyor Belt[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Food Conveyor System[/url] | [url=http://www.cnconveyorbelts....]Supporting Roller[/url]
20. 03. 2010 | 05:18

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:29

Grinikigo napsal(a):

Very Interesting Post! Thank You For Thi Blog!
22. 05. 2011 | 00:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy