"Dostávám se k myšlence preventivního úderu, která je dnes aktuální vůči íránským odpalovacím rampám. Slova jsou krásná věc, ale někdy jsou daleko důležitější skutky. Evropská unie opakuje chybu appeasementu, usmiřovací taktiky, tehdy vůči Hitlerovi, dnes vůči islámským fundamentalistickým teroristům. Appeasement, a to souvisí s tím preventivním úderem, se dlouhodobě nikdy nevyplácí," vysvětlil bývalý premiér a předseda ČSSD, proč by podpořil útok Izraele na Írán.
Zavřete oči a myslete na reformy, radí Petr Nečas své ODS po vzoru vousatého vtipu. Lídři TOP 09, strany, která měla ještě v roce 2010 ambici stát se hegemonem české pravice, zase označují za úspěch zisk 2 senátorských křesel. Pravda, ODS získala křesla čtyři. Ačkoliv se ve volbách rozhodovalo zatím jen o složení krajských zastupitelstev a třetiny Senátu, byly to volby do značné míry celostátní. Jako sociální demokraté jsme se tím nikdy netajili. Vyzvali jsme občany, aby voleb využili jako páky na Nečasovu vládu. A jasně jí vzkázali, jestli má jejich důvěru či ne. Myslím, že výsledek je jasný.
Rozumnou reakci na jasnou porážku stran vládní koalice v krajských a senátních volbách může představovat jen demise vlády a vypsání předčasných sněmovních voleb na jaře roku 2013.
Seriózní pokus ekonomů popsat přínosy chystané penzijní reformy ukazuje, že vstup do druhého pilíře nelze ženám doporučit prakticky vůbec, a z mužů pak jen těm, kteří se nejspíš lépe zajistí jinak. Ti ostatní to zaplatí nižší státní penzí, prodlužováním odchodu do důchodu a vyšší DPH. Tohle přece nemůže v žádné demokratické zemi projít!
Jako prásknutí dveřmi vyznívá záměr Drábkova ministerstva práce a sociálních věcí, že ani v příštím roce nedojde ke zvýšení minimální mzdy. Jde to krok, který není jenom nemravný, ale nemá ani ekonomickou logiku.
I když se ODS a TOP 09 občas snaží lidem namluvit opak, krajské a senátní volby v říjnu 2012 mohou být začátkem konce pravicové vlády Petra Nečase. Ovlivní totiž situaci i na celostátní úrovni. Vládní strany už dávno nemají pohodlnou většinu 118 hlasů. V poslední době nejsou schopny ani bezpečně přehlasovat veto sociálně demokratického Senátu potřebnými 101 hlasy. Výprask v krajských a senátních volbách může být (vedle vzbouřenců, vládních skandálů, prezidenta a reálných reformních neúspěchů) novým katalyzátorem rozkladu. Navíc platí, že případné nové oranžové krajské vlády nemohou dlouhodobě čelit asociální politice a škrtům centrální vlády, která tvrdě omezuje dostupnost a kvalitu veřejných služeb ve všech regionech. Nutná je co nejrychlejší změna politiky na celostátní úrovni. Proto jsou říjnové volby příležitostí pro voliče, aby uspíšili odchod vlády ODS a TOP09 a znovu rozdali karty v možných nových parlamentních volbách na jaře 2013.
Odchod ministra Jaromíra Drábka (přesněji možná, vzhledem k jeho nerozlučnému životnímu a podnikatelskému společníkovi - Šiškodrábka) nemůže být jednorázovým a konečným krokem, musí po něm následovat důkladná prověrka, co se vlastně v posledních letech na ministerstvu práce a sociálních věcí dělo. Vedle kriminálních činů, kterými se zabývá policie, poutala trvale pozornost veřejnosti zejména skutečnost, že nové IT systémy, kterými resort často bez předchozího odzkoušení překotně nahrazoval systémy původní osvědčené, doposud řádně a plně nefungují.
Jako v Čechách obyčejně, za slovy tržních komsomolců o neviditelné ruce trhu se skrývala viditelná ruka s provizemi a přístupem k moci. Podle policie měl dlouholetý nejbližší spolupracovník ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, nabízet konkurenční firmě OK Systém zakázku za 100 milionů korun, pokud stáhne svoji stížnost u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a nenaruší tak stávající penězovod, který byl Šiškou a spol. pečlivě bez výběrového řízení odkloněn jinam.
Útok na prezidenta v Chrastavě byl naštěstí jen symbolický a nikomu se nic nestalo. Všichni na politické scéně se rozumně shodli na tom, že takové výtržnictví je nepřijatelné, probíhá vyšetřování dotyčného výtržníka, prezidentská ochranka má z ostudy kabát. A to bez ohledu na to, jestli se zveřejněné předpisy její chaotické komunikace nakonec ukáží jako pravdivé či ne. Šéf prezidentské ochranky se ovšem zachoval jako chlap, například na rozdíl od všech zodpovědných v kauze 27 obětí otrav metanolem, a sám již rezignoval.