Z vnějšku to vypadalo, že zasedání bude bouřlivé a dramatické. Aspoň novináři to očekávali. Nestává se denně, aby se po třiceti letech na někoho provalilo, že byl agentem - a bohužel nikoli CIA, Mosadu, nebo MI5 či MI6, ale STB.
V českém nebi se nesešly pouze tak slavné osobnosti jako Hus nebo Babička, jak je předvádí slavná divadelní hra, ale jsou tam rovněž i prezidenti, z nichž někteří předtím museli projít dlouhým očistcem z nedemokratické minulosti.
Před patnácti lety těsně před volbami se na šéfa socialistů Paroubka z ničeho nic provalilo, že je na mladé holčičky, což byla lež, stejně jako před čtyřmi lety tvrzení, že ČSSD zaprodala na Panenské ostrovy těžbu „biliónového“ lithia z Cínovce. A co letos? Že by mrtvá "sezóna"? Bez smrtících afér?
V posledních dech, kdy v předvolební kampani přituhuje, nás televize častují besedami s lídry politických stran. Všechny jsou na jedno brdo, což jiné ani být nemůže – Babiš se přece neobejme s Fialou.
Aby toho nebylo málo, před krátkým časem se objevila další předvolební aféra, a jako z udělání byl v ní máchán premiér Babiš. Přitom, jako obvykle, vůbec za nic nemohl! Bohudík, aféra vyšuměla. Ale stojí za připopmenutí...
Nebyla to nějaká mladičká modelka, která má hlavu jenom proto, aby jí nahoře pořídili křiklavý účes, a štíhlé tělo, aby sloužilo jako mobilní bio-ramínko k předvádění extravagantních outfitů - a to stačilo, aby dobyla svět – tedy svět přelétavé módy.
Nejenom hlavní Babišův oponent Bartoš to v pátek v televizní debatě premiérovi pořádně nandal, když se tam velmi dlouze a místy i vzrušeně mluvilo o covidu a o očkování. (A vůbec ne o prkotinách jako jsou daně, rozpočet..)
Premiér pár dní před volbami dostává od úřadů dárečky. Sice očekávané, jenomže později, nikoli doručované právě v této zjitřené době, kdy z nich má upřímnou radost přející opozice.
Prezident Zeman už několik hodin po propuštění z nemocnice, jak by se ušklíbli jeho odpůrci: nedal si pokoj, a v Lánech přijal hned několik politiků.
Ve čtvrtek třiadvacátého před půl sedmou ráno se ve dveřích pracovny už pilně úřadujícího premiéra objevila, respektive nasunula se dovnitř, ministryně Dostálová.
Prezident Zeman si k lůžku předvolal v režimu neodkladnosti šéfy rezortů vnitra Hamáčka a obrany Metnara. Důvodem jsou průtahy Zemanova propuštění z ÚVN.
Ve stylu amerických prezidentských kampaní zahájila koalice Spolu v přímém přenosu České televize, jak sama zdůraznila, horkou fázi boje o hlasy voličů.
Kdyby byl Hrad aspoň o něco sdílnější v drobných detailech o skutečných diagnózách prezidenta republiky, které jej už sedmý den „poutají“ na nemocniční lůžko, nemusely by českými domácnostmi prostupovat tísnivé obavy o prezidentovo uzdravení.
Tím spíš, že za Milošem Zemanem přišel kardinál Duka! To k Husákově lůžku se svého času rovněž dostavil vysoce postavený duchovní.
Předseda lidovců Marián Jurečka, o jehož schopnostech bravurně ovládat traktor, a tudíž i v případě potřeby zařadit zpátečku, není pochybností. V těchto hodinách však ukázal, že vycouvat, když narazí, dokáže i z ideové šlamastyky.
V médiích se objevilo mnoho spekulací o zdravotním stavu prezidenta. Oficiálně Hrad tvrdí, že Miloš Zeman je jen poněkud vyčerpaný – nezaměňovat s vyhořením, ani ne částečným! – a také prý znatelně dehydrovaný.
Na jednom zpravodajsko-publicistickém portálu se v pátek ráno objevil poměrně rozsáhlý komentář o předvolební situaci a vyhlídkách stran. Jak už je dobrým zvykem, linula se jím nejenom v podtextu, ale i otevřeně, hořkost z toho, že lidé se zřejmě opět nechají oblafnout populistou „ověnčeným“ sice skandály, ale pevně stojícího v čele (bohužel) nejsilnější strany.
Kvaltování toliko pro skot dobré jest, mínil už dávno světoznámý český pedagog – učenec bez peďáku, který by dneska sítem kvalifikačních požadavků pro učitele ani neprošel, ale měl svatou pravdu.
„Pane prezidente, ten…tlumočník je tady,“ řekl bodyguard, když vešel do nemocničního pokoje spolu s bachařem, který vedl vězně. Ten nebyl ani spoutaný.
Některé rozhodující impulsy pro to, na čí stranu se postavit v nadcházejících přelomových volbách, nejdůležitějších přinejmenším od roku 2017, je nejtrefnější přirovnat k poháru (ohlupující medoviny), který právě přetekl.
„Zapsali jste si docházku, všichni?“ zeptal se předsedající schůze přítomných, a odpovědí mu bylo sborové: „Jistě, náčelníku,“ přičemž několik hlasů před slovo náčelník, vložilo ještě výraz „soudruhu“ – to ti starší, jaksi silou dávnějšího zvyku.
Právě tato část věty zazněla včera v pozdní odpoledne u dveří jednoho sídlištního bytu. Měla samozřejmě své pokračování. Sympatický muž v brýlích a v téměř padnoucím obleku říkal:
Piráti se ocitli rovnými čtyřmi koly svého volebního busu v horké fázi volební kampaně, kdy slušnost znamená slabost a kdy soupeř musí dostávat už pořádně na solar, a ne být jenom profackováván.
Pánová Svěrák s Uhlířem sice poeticky nabádají, abychom staré věci nevyhazovali, respektive nevyměňovali za nové, ovšem některých „krámů“, se zbavujeme bez náhrady.
Když prezident Zeman „zaslal“ prostřednictvím médií vytýkací dopis pražskému primátorovi kvůli věčně rozkopaným ulicím, a zároveň ho vyzval, aby bez zbytečného odkladu složil funkci, pan doktor Hřib se mu v podstatě vysmál.
Když se Babiš junior objevil jako nečekaný host na mítinku svého otce, hned se o něm začalo nehezky mluvit jako o narušiteli, ovšem s polehčující okolností, protože je prý manipulován. Víme, že není.
Po nařízení dosluhující vlády, že při nákupu nových služebních vozů pro státní úřady musí třetina z nich být elektromobily, má prý ještě do konce roku, bez ohledu, kdo bude u vlády, následovat podobný režim pro soukromou sféru.
Když premiér Babiš ve středu dopoledne navštívil příslušný úřad, aby si jménem hnutí nechal zaregistrovat exkluzivní použití ústředního volebního hesla, které obsahuje úsloví "až do roztrhání těla", zažil šok. (ZDE KLIKNOUT
Praprasynovec někdejšího štamgasta Josefa Švejka – Pepan Švejk, majitel půjčovny psů - právě dopíjel druhé pivčo, když ke stolu usedl prapravnuk rovněž někdejšího stálého návštěvníka, tajného policisty Bretschneidera, František.
I člověku, který má toho dost za sebou, může článek v deníku nabourat letité iluze o národní legendě podpořené aktuálně nejnavštěvovanějším filmem, který však ignoruje temné stránky adorované postavy.
Že dosavadní premiér nebude muset „balit kufry“ a někdy před Ježíškem předat vládu někomu jinému, je teď jisté už jen na padesát procent, tím spíš, pokud se prezident ještě víc rozzlobí, a bude opravdu zlý.