26. 01.

Akademik může být snadno lepším prezidentem než politik

Jiří Zlatuška Přečteno 3027 krát Přidat komentář

Poukaz na potřebu na „politických zkušeností“ pro funkci prezidenta vedoucí u některých lidí k podpoře nebo toleranci Miloše Zemana resp. jeho gardy lidí za ním na Hradě lze nahlížet i jako na vizitku nevhodné průpravy a laciné reklamy na „kompetenci“, která je ve skutečnosti pochybná.

Více »

24. 01.

K debatě kandidátů na prezidenta ve stylu komerčních estrád

Jiří Zlatuška Přečteno 4316 krát Přidat komentář

Komerční televize dělají z volby prezidenta „zábavní“ estrádu, nejnověji to ukázal Voříškův kotel na Primě, kde se „moderátor“ úspěšně klesal na úroveň barrandovského Soukupa. V těchto formátech pro diváky ustupuje do pozadí především skutečnost, že prezidenta je dobré posuzovat ne podle toho toho, jak který nich uvedl nějakou uštědřenou ránou publikum této estrády do vytržení, nýbrž podle toho, co je podstatné pro schopnost prezidenta opravdu zastupovat zájmy státu a jeho občanů při jednání mezi státníky (byť samozřejmě parametry volební kampaně svádí dívat se hlavně na agresivitu).

Více »

16. 01.

Tři momenty v Babišově podpoře Zemanovi a následném vybrušování se z ní

Jiří Zlatuška Přečteno 3495 krát Přidat komentář

Andrej Babiš minulý týden do jisté míry překvapivě (srvn. např. jeho Knížete budu volit jako člověka z voleb před pěti lety) vyjádřil před prvním kolem volby podporu Miloši Zemanovi. Krátce poté se z ní začal „vybrušovat“ kritikou Zemanových spolupracovníků, které má za pochybných okolností na Hradě, kritikou jako z oka vypadlou tomu, co krátce ořed tím za sebe deklaroval Jiří Drahoš. V této souvislosti se hodí zvlášť zdůraznit tři důležité a vcelku očividné momenty.

Více »

15. 01.

Zvolme Jiřího Drahoše!

Jiří Zlatuška Přečteno 3504 krát Přidat komentář

Jiří Drahoš od svého rozhodnutí kandidovat (což bylo dost dlouhou dobu před oznámením kandidatury) neudělal nic, co by se dalo označit za chybu.

Více »

27. 07.

Smrticí zbraně patří do rukou specialistů

Jiří Zlatuška Přečteno 6909 krát Přidat komentář

Europoslanec Jiří Pospíšil odmítá v textu Občané musejí mít možnost obrany (LN 26. 7.) "odzbrojovat evropskou společnost v situaci zvyšující se hrozby teroristických útoků" a míří tím proti návrhu směrnice o držení a nabývání zbraní. Výrazně se liší od rozumného postoje stínové zpravodajky liberálů ALDE k tomuto návrhu, europoslankyně Dity Charanzové (ANO), preferující směrnici dopracovat, odstranit z ní extrémní tvrdosti, nicméně ji v zájmu posílení bezpečnosti v EU a boje proti černému trhu se zbraněmi finálně přijmout.

Více »

12. 08.

Na straně Evropy proti islámu

Jiří Zlatuška Přečteno 6750 krát Přidat komentář

Když jsme v roce 1788 v bitvě u Caransebeş jako Rakousko bránili Evropu před armádou Osmanské říše, položilo zde život za obranu proti islámu 10 tisíc našich tehdejších spoluobčanů.

Více »

11. 08.

Deset pravd o evropské migrační krizi od Patricka Kingsleyho, egyptského jo respondenta The Guardian

Jiří Zlatuška Přečteno 6660 krát Přidat komentář

Článek Patricka Kingsleyho z The Guardian 10. srpna 2015 reagující na demagogii britských konzervativních ministrů, naposledy britského ministra zahraničí Hammonda pro BBC v Singapuru. Jeho bulvární rétorika svádí k názoru, že má možná pro svůj alarmismus nějaké opodstatnění. Fakta v tomto článku ho však dávají někam na úroveň tuzemských xenofobů Okamury nebo Fialy:

Ministři britské konzervativní vlády, včetně Theresy Mayové nebo Philipa Hammonda, pronášejí o nebezpečí migrantů vstupujících do Británie tvrzení, ze kterých vstávají vlasy. Ale odpovídají skutečnosti?

Když stojíte před největší světovou uprchlickou krizí od 2. světové války, je dobré v debatě o reakci zachovat střízlivost. Ale k tomu potřebujete fakta a data – dvě věci, které v britské debatě o migraci v letošním létě chybí. Theresa Mayová udělala výkop v květnu, když na Rádiu 4 tvrdila, že drtivá většina migrantů přicházejících do Evropy jsou Afričané putující z ekonomických důvodů. Média na to navázala, příkladem je čerstvé ničím nepodložené tvrzení v Daily Mail, že sedm z 10 migrantů v Calais se dostane až do Velké Británie.

Ministr zahraničí Philip Hammond tento týden nejen tvrzení Mayové o afrických ekonomických migrantech opakoval, ale navíc je vylíčil jako plenitele, kteří vbrzku urychlí zhroucení evropské civilizace. Hammondovi by se, podobně jako řadě dalších, hodily aspoň nějaké aktuální statistiky o migrační krizi. Tady je deset klíčových:

Více »

16. 01.

Zeman vítězí na Klausem

Jiří Zlatuška Přečteno 8136 krát Přidat komentář

Kritika prezidenta Zemana za výrok o nevhodnosti inkluze byla ze začátku založena na větě vytržené z kontextu. Přepis celého vyjádření ukazuje, že nešlo o problematickou formulaci, jakkoli skandální by mohla být. Šlo o přímou inzultaci postižených dětí i jejich rodin. O prezidentovu podporu jejich vyloučení ze společnosti jako překážky, která ostatní jen zdržuje a obtěžuje.

Zeman zde ve způsobu, kterým nastoluje společenská témata nebo dává jako představitel státu negativní příklad (legislativní nebo exekutivní iniciativu či pravomoc v této věci nemá), poráží Klause K.O. Je to řádově horší než zhasínání, neznalost špinavých peněz nebo amnestie. Nejde o toleranci špinavosti. Zeman se snaží zasahovat samu podstatu fungování zdravé společnosti.

Více »

12. 01.

Islám, hrdinové a našinec

Jiří Zlatuška Přečteno 8256 krát Přidat komentář

V souvislosti s teroristickými zločiny z minulého týdne oprávněně soucítíme s jejich oběťmi. Hrdiny pařížského masakru a osobnostmi, které jsou Evropany hodnými tradic svobody, bratrství a rovnosti, jsou však zcela nepochybně dva muslimové, před redakcí zabitý policista Ahmed Merabet a prodavač v košer obchodu Lassana Bathily, který zachránil patnáct židovských zákazníků. Tito dva nepochybně do Evropy patří a například masarykovskou humanistickou tradici svým konáním nepochybně zosobnili. Jsem hrdý na to, že jsem s těmito dvěma Evropan – bez ohledu na to, že 24letý hrdina občanství dosud nemá.

Více »

19. 11.

Dvě výročí a prezident, který se minul dobou

Jiří Zlatuška Přečteno 7420 krát Přidat komentář

V okamžiku, kdy jde prezident Zeman na demonstraci demokraticky smýšlejících lidí a jde tam s cílem mluvit k nim nikoli jako jejich prezident, nýbrž jako jejich protivník (jeho „nebojím se vás“), bylo od něj nezodpovědné ohrozit jiné prezidenty a brát si je s sebou nebo u nich stát příliš blízko.

Svátek 17. listopadu připomíná nejen rok 1989, ale i 1939. Prezidentova označování studentů za `odpad` (tedy materiál, který se posílal na skládky či do spaloven, ne na školy), nebo propagování redukce možností studovat na polovinu bohužel příliš připomínají zavření českých a moravských vysokých škol nacisty v roce 1939 a vyházení poloviny česky vyučovaných gymnazistů v roce 1941.

Jak ho vůbec v tomto kontextu na shromáždění k svátku přímo souvisejícího se studenty mohlo prezidenta Zemana napadnout přijít s konfrontací vůči přítomným ůčastníkům, nikoli s omluvou?

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hornáčková Daniela · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy