20. 03.

Koronavirus ohrožuje českou filosofii aneb Zachraňte OIKOYMENH!

Michal Palik Přečteno 1739 krát Přidat komentář

S vědomím redakce přeposílám:
_________________________

Více »

28. 02.

Čína importovala učení „Hitlerova filosofa“, 3/3 (Krize)

Michal Palik Přečteno 1314 krát Přidat komentář

Když se vrátíme k mykologickému připodobnění z úvodu, lze říct, že kolektivní intelektuální substrát už zcela prorostl schmittovským podhoubím a to už nad zem začíná vyhazovat i politické kloboučky. Časopis Forbes tak vyhlásil Si Ťin-pchinga za nejmocnějšího člověka na světě ve stejném roce, v jakém došlo i k odstranění omezení jeho prezidentského funkčního období v rámci ústavní reformy, která navíc posílila i exekutivní moc jeho nejvyššího vedení. Ve stejné době se začaly objevovat i správy o legalizaci a budování internačních převýchovných táborů a i kontrolní systém sociálních kreditů byl centralizován a rozšířen na celonárodní úroveň v roce 2018.

Více »

26. 02.

Čína importovala učení „Hitlerova filosofa“, 2/3 (Kolize)

Michal Palik Přečteno 1067 krát Přidat komentář

Aplikace Schmittovy argumentace v akademické oblasti a politické praxi se pak už komunistickému režimu nabízí i sama. Podle Flory Sapio poskytuje vhodný myšlenkový rámec jak pro analýzu a výklad praktických otázek či artikulaci politických návrhů, tak i pro teoretičtější formování politické a ústavní ideologie. Schmittovo pojetí politična navíc odůvodňuje i pěstovaný nacionalismus, pocity kulturní výjimečnosti a na nich stavěné globální velmocenské ambice, jejichž dlouhé prsty sahají již i do našich zeměpisných končin.

Více »

22. 02.

Čína importovala učení „Hitlerova filosofa“, 1/3 (Expozice)

Michal Palik Přečteno 1363 krát Přidat komentář

Každý, kdo někdy pěstoval houby, mohl na vlastní oči vidět, že ty nerostou nad zemí, ale především pod zemí. První týden nebo dva houbovitá síťovina připomínající polystyren postupně a pořád hustěji prorůstá vlhký půdní substrát, aby nakonec podhoubí za jeden až dva dny či dokonce jen několik hodin vychrlilo nad zem kloboučky, které pak omylem považujeme za „samotnou věc“. Podobně i současné čínské převýchovné internační tábory, orwellovský systém špehování či projevy imperiálních choutek nevyrašily zničehonic, ale v průběhu krátké chvíle vyklíčily z již déle se formujícího ideologického půdního substrátu, který už mnoho let důkladně prorůstá myšlenkami „dvorního juristy Třetí říše“ Carla Schmitta (1888-1985).

Více »

17. 01.

Carl Schmitt tvoří podstatu populistické a identitární politiky

Michal Palik Přečteno 1442 krát Přidat komentář

Taky jste si všimli zvláštního a téměř zákonitého paradoxu, že ty nejvíce rovnostářské společnosti bývají současně i ty nejsilněji se vymezující vůči cizímu a odlišnému (abychom nepoužili to škaredé slůvko na „x“) a nejen z prohlášení radikální pravice, ale i zpoza nevinně rovnostářských demokratických ideálů velice nápadně vykukují pocity etnické výlučnosti a nadřazenosti (či spíš jejich iluze)? Zcela jistě vás neklamou smysly a ani se nejedná o nějakou zvláštní nahodilost, která se časem napraví, ale přímo o zákonitost a když si jen za proklamovanou „rovnost“ dosadíte její skutečný smysl, kterým je stejnost, stačí si už jen otevřít jednu z útlých esejů ústředního teoretika etno-nacionalismu a autoritarismu (abychom se vyhnuli nelichotivému pojmenování „Hitlerův filosof“) Carla Schmitta, a ten vám rychle a bez okolků vše narovinu vytmaví...

Více »

25. 10.

Vědci prokázali moudrost Sokratova „vím, že nic nevím“

Michal Palik Přečteno 2618 krát Přidat komentář

Slavné „přiznání“ v té době nejinteligentnějšího Athéňana, že „ví, že nic neví“, bezpochyby neznamená, že každý účastník televizní soutěže, který hrdě do kamery vyhlásí, že téměř propadl z matiky, je najednou génius. Výzkumy metakognice ale prokazují, že to, co se zdálo být „skromností hluboké moudrosti“, mohlo být i ostentativní demonstrací (chvástáním se) nejvyšší chytrosti, pro níž je vědomí úzkých hranic svého poznání podstatnou náležitostí. Jinak řečeno, i když pocit, že jste moc chytré kaše nepojedli, sice ještě neznamená, že jste génius, bez tohoto frustrujícího vědomí si můžete být alespoň jisti, že jím nejste...

Více »

18. 10.

Open space pracoviště ničí podle vědců komunikaci a myšlení

Michal Palik Přečteno 3394 krát Přidat komentář

Ze všeho nejdřív bych rád upozornil, že tento článek je zcela zbytečný, jelikož světu nevládne racionální diskuse a síla argumentů, ale účetní. Chyba samozřejmě není na straně manažerů v tom, že by omylem něco nedomysleli nebo neměli dostatek informací. Chyba je v běžných lidech, kteří si pomýleně myslí, že u nich vůbec existuje nějaká racionální diskuse a věří, že co je vydávané za skutečný důvod má v reálném světě větší relevanci než reklamní slogan.

Více »

04. 10.

Švéd je jako láhev kečupu

Michal Palik Přečteno 3488 krát Přidat komentář

I když většinu lidí docela překvapila ráznost výstupu 16leté copaté dívenky ze Stockholmu, která vypadá na dvanáct, snad nikomu, kdo Švédy trochu zná, na krátkém výstupu diplomaticky označeném za "emotivní" nepřišlo nic zvláštního. Nemluvě o tom, že psychiatrizovat rozdílný národní charakter vykazuje spíš známky neuvědomovaného mezikulturního nepochopení, než objektivní "vědecké" diagnózy.

Více »

16. 08.

Kde čerpají narcisti tu suverénnost, díky které v politice vítězí

Michal Palik Přečteno 2135 krát Přidat komentář

Po starověkých sofistech si v moderní době především Nietzsche všiml, že pravda není tak zcela objektivní veličina, čekající na své nahlédnutí, ale spíš výsledek mocenských her a i na tomto poznatku vybudoval svůj filosofický "perspektivismus". Na něj navázal Foucault, který se ve své "archeologii vědění" taky nepídil po původních myšlenkách a "nedotčeném poznání", zakopaném někde pod nánosy kulturního vývoje a historicky podmíněných dezinterpretací (to dělá hermeneutika), jak si to mnoho jeho čtenářů myslí a o čem by i název tohoto jeho vlastního "oboru" napovídal, ale spíš "historicko-sociologicky" než filosoficky hledal odpovědi na prastarou paranoidní otázku - cui bono? Tedy ne jaká je pravda, ale kdo ji utváří, kdo má z ní užitek a jakým způsobem ji odůvodňuje a šíří.

Více »

26. 07.

Před čím ústavně chránit vody (+ tip na rybářskou dovolenou)

Michal Palik Přečteno 1275 krát Přidat komentář

Když téměř na měsíc přesně před 50 lety v Ohiu vzplála a hořela řeka, Američané si uvědomili, že mají vážný environmentální problém se znečištěním vnitrozemských vod. Událost vedla následující rok k vytvoření obdoby našeho Ministerstva životního prostředí, Environmental Protection Agency, díky které se postupnými krůčky a navzdory "kicking and screaming" zdejšího rozvinutého průmyslového centra nakonec ve veliké míře podařilo vyčistit i řeky v oblasti Velkých jezer, v jejichž celých i několik desítek kilometrů dlouhých úsecích ještě v padesátých a šedesátých letech nebyla spatřena jediná živá ryba. Na říčních březích, v té době i souvisle obsypaných automobilovými vraky, dnes stojí zelené čtvrti s rodinným domky, a právě tyto způsobily nahrazení průmyslového znečištění tím "rezidenčním".

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy