08. 12.

Kolik vědomí má člověk aneb Přilétají Marťané z naší paměti?

Michal Palik Přečteno 1120 krát Přidat komentář

Každá evoluční vývojová fáze zanechává za sebou v lidském mozku svou vrstvu. Ten tak po milion let dlouhém vývoji vypadá jako kmen stromu s letokruhy, postupně se nabalující kolem nejstaršího živočišného mozečku uprostřed až k závitům neokortexu na povrchu (přičemž ty nejvyspělejší, "pojmové" a vyšší kognitivní oblasti směřují dopředu ke spánkovým lalokům). Každá část v sobě zachovala vedle funkčních (respektive v nových podmínkách dysfunkčních) vzorců mozkové činnosti i vzpomínky na bytost, svého nositele, u kterého byly tyto oblasti dominantní.

Více »

25. 11.

Filosofická metoda jak zjistit, jestli vás v práci nahradí počítač

Michal Palik Přečteno 1587 krát Přidat komentář

Ještě o Sokratovi se říkalo, že zanedbával rodinný a "profesní" život kvůli filosofii a vedle Xantippy pravidelně opouštěl i svojí kameníckou živnost, aby místo ní svými otázkami obtěžoval náhodné kolemjdoucí. Zatímco v době, kdybyste se pravděpodobně živili rukama, vás hlubší přemýšlení skutečně mohlo odvádět od zaměstnání, v dnešních časech pořád silnější konkurence ze strany počítačů je to právě filosofie, která vám může zachránit váš teplý flek. Tak se hezky vraťte z fantasie zpátky do reálného světa, postavte nohama pevně na zem, přestaňte létat v oblacích a udělejte něco praktické, přečtěte si filosofii.

Více »

10. 11.

Švédská posedlost smrtí aneb Jak lehce udělat z Česka Skandinávii

Michal Palik Přečteno 1834 krát Přidat komentář

Když vlakem nebo autobusem procházíte mrtvou, suchou, promrzlou, skalnatou, tichou a šedou švédskou krajinou, reflektující duši kolem sedících mlčících pasažérů, přemýšlíte nad tím, co se asi děje v těch jejích zcela neexpresivních, strnulých a citem nepohnutých hlavách. Zjistit to se ale většině návštěvníku země vyjeví jako téměř nepřekonatelný problém, jelikož Švédi moc nemluví. A když už, tak jen o nezbytných technikáliích nebo nedávné historii počasí (mnoho Švédů vám nejen umí říct přesnou teplotu vzduchu každého dne předešlého měsíce, ale navíc vám jí, na vaší smůlu, s velikou pravděpodobností i skutečně řekne).

Více »

14. 10.

Marek Brezovský - "Nezrozená legenda" slovenské hudby

Michal Palik Přečteno 892 krát Přidat komentář

Tomu, čím byl ve slovenské alternativní hudbě Collegium Musicum a Marián Varga v sedmdesátých nebo Dežo Ursíny v osmdesátých letech, se v devadesátých přiblížil jen jeden další, v hlavním městě kultovní hudebník. I když jeho fanoušci jej považují za největší hudební osobnost tohoto období, širší veřejnosti zůstává i na Slovensku neznámý. Z jeho hudby proniká génius uvedených hudebních předchůdců, známý je ale především z interpretací výběru z jeho tvorby Oskarem Rózsou. Nikdy se nedozvíme, jestli by je byl schopen nahradit, jelikož jeho smrt ve dvaceti letech na předávkování heroinem (pravděpodobně úmyslném) v roce 1994 předcházela rozšíření jeho kultu.

Více »

29. 09.

Jak Češi zvrátí úpadek civilizace aneb Od sluchu k zraku, 2. část

Michal Palik Přečteno 1330 krát Přidat komentář

Náš „civilizační úpadek“, jestli něco takového existuje a taky to není jen hodnotový konstrukt teoretiků vnucujících lidem vlastní představy, lze shrnout do hesla „lidé už nečtou“. Přičemž čtení lze chápat obecněji, nejen jako jednu z mnoha činností, které děláme. Spočívá ve skutečnosti, že západní civilizace je (nebo alespoň byla) civilizací knihy. Ano, navzdory tomu, jak cool a "trendy" se snažíte být a vychutnávat si život "naplno každým douškem", smiřte se s tím. Jsme civilizace šprtů...

Více »

22. 09.

Úpadek naší civilizace aneb Od posloucháním k dívání se, 1. část

Michal Palik Přečteno 1667 krát Přidat komentář

Ve dvou navazujících článcích načrtnu popularizačně-filosofickou hypotézu o tom, co lze rozumět pod "civilizačním úpadkem" Západu. Současně tím přiblížím filosofii běžnému laikovi a na závěr navrhnu, jakou roli může hrát Česko v Evropě při řešení tohoto "úpadku západní civilizace". V dnešní, první části osvětlím historii vývoje západního myšlení z hlediska smyslového vztahování se ke světu. Ve druhé, příští týden, ukážu, jak svět v jeho významové podstatě spíš "posloucháme", než vidíme, že je podle některých filosofů možné naslouchat i očima a jak nás zrak zavádí v mnohem větší míre než sluch. Na závěr se na základě předešlého výkladu dobereme k možné představě (mé a snad i některých současných myslitelů, které se mi povedlo nedezinterpretovat) toho, co lze rozumět pod "úpadkem západní civilizace" (sekulárně, nedotýkajíc se otázky poklesu nábožnosti Evropanů). A nakonec načrtnu, jak si dovedu představit důstojné a rovnocenné postavení Česka v Evropské unii, která jej podle mě potřebuje stejně tak, jako Česká republika jí.
--------------------------------

Více »

17. 09.

Počátky západní civilizace aneb Kdo nám to tu špiní?

Michal Palik Přečteno 2364 krát Přidat komentář

V předešlém článku jsem vysvětlil těžko uvěřitelnou tezi, že za prvním "hledáním pravdy" (které lze považovat za podstatu západní civilizace) v jejím modernějším smyslu nestáli filosofové, mudrci a světci, ale archaičtí válečníci (a navíc, že se tak stalo u dělení válečné kořisti). Jelikož jsem chtěl, abyste po přečtení první části četli i tu druhou, tak jsem vypočítavě odložil ještě méně uvěřitelnou tezi až na teď. Další "profesí", která po vojácích udělala druhý krok lidstva k hledání pravdy, byli právníci. Předtím, než mě ukamenujete, mě to nechte osvětlit.

Více »

01. 09.

Počátky západní civilizace aneb Jak správně rozdělit lup?

Michal Palik Přečteno 1952 krát Přidat komentář

Kdyby se vás někdo zeptal, jaké společenské profesi vděčíme za "pravdu" (ano, i pravda, stejně jako všechno lidské, je "historický vynález"), snad jen několik historiků a filosofů (i mezi nimi jen část), hrstka bláznů a většina členů dané profese (narcisismus a pravdivost se výjimečně setkávají) by ukázalo správným směrem. Většina běžných lidí by pravděpodobně označila filosofy, možná obecněji mudrce, a ti transcendentálnější, spirituálnější, esoteričtější a méně racionální by jmenovali náboženské vůdce (ti nejspirituálnější snad i mimozemšťany) či Slovo-Písmo-Ideu, které přicházejí odněkud z nebes anebo jiné dimenze (zkrátka podvědomí).

Více »

25. 08.

Rozdíl mezi kynismem a cynismem aneb Je Zeman "antičeský"?

Michal Palik Přečteno 2762 krát Přidat komentář

Tradice rovnostářství je snad ústředním prvkem české společenské kultury. Současně ale stojí v sousedství docela silné extravertnosti a soutěživosti. To na jedné straně dělá z Česka do jisté míry ambivalentní společnost, na druhé ale docela podobnou té americké. Zkrátka, jste rovnostářští, ukecaní, bezprostřední (i když často iracionálně stydliví před cizím) a berete vše s humorem, současně ale i velice soutěživí, ctižádostiví a "exhibicionističtí" (často jde spíš o soutěživost ve vytváření dojmu než o skutečnou podstatu).

Více »

17. 08.

Talent jako genetická "vada" aneb Vládnou světu mutanti?

Michal Palik Přečteno 1547 krát Přidat komentář

Když Armstrong zvítězil sedm krát za sebou na Tour de France, lidé v jeho příběhu viděli obrovskou píli, talent, odhodlání a mnozí i skvělé plíce. Tehdy na Eurosportu cyklističtí odborníci vysvětlovali, že podle nějakých měření dovedou ty jeho mnohem lépe okysličovat krev než běžné plíce (a svaly následně tento kyslík efektivněji využívat). To se ještě nevědělo, že Armstrong byl okysličen spíš "bonusovou" dávkou vlastních, předtím uskladněných červených krvinek, prostřednictvím EPO.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Růžička Michal · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy