21. 12.

Proč se největší obránce před cizáky jmenuje Tomio a ne Honza

Michal Palik Přečteno 9021 krát Přidat komentář

Povrchní člověk si rychle všimne, že nejvýraznější politický představitel etnického pojetí "češství" (politické pojetí českého národa, stojící na otevřených idejích liberálnosti, racionality a humanismu, začíná být pomalu neaktuální), definující jej na "krevním" principu a vyhánějící a ostrakizující "cizáky", má z poloviny asijský původ (táta byl navíc multikulturní). Tento rozporuplný fenomén není nic nového a není těžké najít v minulosti případy, kdy bylo přesvědčení aktérů v protikladu k jejich původu. Lenin pocházel ze šlechtického rodu, Engels zase z továrnického, u některých nacistických pohlavárů jsou známé jejich židovské kořeny.

Více »

08. 12.

Kolik vědomí má člověk aneb Přilétají Marťané z naší paměti?

Michal Palik Přečteno 1352 krát Přidat komentář

Každá evoluční vývojová fáze zanechává za sebou v lidském mozku svou vrstvu. Ten tak po milion let dlouhém vývoji vypadá jako kmen stromu s letokruhy, postupně se nabalující kolem nejstaršího živočišného mozečku uprostřed až k závitům neokortexu na povrchu (přičemž ty nejvyspělejší, "pojmové" a vyšší kognitivní oblasti směřují dopředu ke spánkovým lalokům). Každá část v sobě zachovala vedle funkčních (respektive v nových podmínkách dysfunkčních) vzorců mozkové činnosti i vzpomínky na bytost, svého nositele, u kterého byly tyto oblasti dominantní.

Více »

25. 11.

Filosofická metoda jak zjistit, jestli vás v práci nahradí počítač

Michal Palik Přečteno 1834 krát Přidat komentář

Ještě o Sokratovi se říkalo, že zanedbával rodinný a "profesní" život kvůli filosofii a vedle Xantippy pravidelně opouštěl i svojí kameníckou živnost, aby místo ní svými otázkami obtěžoval náhodné kolemjdoucí. Zatímco v době, kdybyste se pravděpodobně živili rukama, vás hlubší přemýšlení skutečně mohlo odvádět od zaměstnání, v dnešních časech pořád silnější konkurence ze strany počítačů je to právě filosofie, která vám může zachránit váš teplý flek. Tak se hezky vraťte z fantasie zpátky do reálného světa, postavte nohama pevně na zem, přestaňte létat v oblacích a udělejte něco praktické, přečtěte si filosofii.

Více »

10. 11.

Švédská posedlost smrtí aneb Jak lehce udělat z Česka Skandinávii

Michal Palik Přečteno 2062 krát Přidat komentář

Když vlakem nebo autobusem procházíte mrtvou, suchou, promrzlou, skalnatou, tichou a šedou švédskou krajinou, reflektující duši kolem sedících mlčících pasažérů, přemýšlíte nad tím, co se asi děje v těch jejích zcela neexpresivních, strnulých a citem nepohnutých hlavách. Zjistit to se ale většině návštěvníku země vyjeví jako téměř nepřekonatelný problém, jelikož Švédi moc nemluví. A když už, tak jen o nezbytných technikáliích nebo nedávné historii počasí (mnoho Švédů vám nejen umí říct přesnou teplotu vzduchu každého dne předešlého měsíce, ale navíc vám jí, na vaší smůlu, s velikou pravděpodobností i skutečně řekne).

Více »

14. 10.

Marek Brezovský - "Nezrozená legenda" slovenské hudby

Michal Palik Přečteno 1044 krát Přidat komentář

Tomu, čím byl ve slovenské alternativní hudbě Collegium Musicum a Marián Varga v sedmdesátých nebo Dežo Ursíny v osmdesátých letech, se v devadesátých přiblížil jen jeden další, v hlavním městě kultovní hudebník. I když jeho fanoušci jej považují za největší hudební osobnost tohoto období, širší veřejnosti zůstává i na Slovensku neznámý. Z jeho hudby proniká génius uvedených hudebních předchůdců, známý je ale především z interpretací výběru z jeho tvorby Oskarem Rózsou. Nikdy se nedozvíme, jestli by je byl schopen nahradit, jelikož jeho smrt ve dvaceti letech na předávkování heroinem (pravděpodobně úmyslném) v roce 1994 předcházela rozšíření jeho kultu.

Více »

29. 09.

Jak Češi zvrátí úpadek civilizace aneb Od sluchu k zraku, 2. část

Michal Palik Přečteno 1491 krát Přidat komentář

Náš „civilizační úpadek“, jestli něco takového existuje a taky to není jen hodnotový konstrukt teoretiků vnucujících lidem vlastní představy, lze shrnout do hesla „lidé už nečtou“. Přičemž čtení lze chápat obecněji, nejen jako jednu z mnoha činností, které děláme. Spočívá ve skutečnosti, že západní civilizace je (nebo alespoň byla) civilizací knihy. Ano, navzdory tomu, jak cool a "trendy" se snažíte být a vychutnávat si život "naplno každým douškem", smiřte se s tím. Jsme civilizace šprtů...

Více »

22. 09.

Úpadek naší civilizace aneb Od posloucháním k dívání se, 1. část

Michal Palik Přečteno 1810 krát Přidat komentář

Ve dvou navazujících článcích načrtnu popularizačně-filosofickou hypotézu o tom, co lze rozumět pod "civilizačním úpadkem" Západu. Současně tím přiblížím filosofii běžnému laikovi a na závěr navrhnu, jakou roli může hrát Česko v Evropě při řešení tohoto "úpadku západní civilizace". V dnešní, první části osvětlím historii vývoje západního myšlení z hlediska smyslového vztahování se ke světu. Ve druhé, příští týden, ukážu, jak svět v jeho významové podstatě spíš "posloucháme", než vidíme, že je podle některých filosofů možné naslouchat i očima a jak nás zrak zavádí v mnohem větší míre než sluch. Na závěr se na základě předešlého výkladu dobereme k možné představě (mé a snad i některých současných myslitelů, které se mi povedlo nedezinterpretovat) toho, co lze rozumět pod "úpadkem západní civilizace" (sekulárně, nedotýkajíc se otázky poklesu nábožnosti Evropanů). A nakonec načrtnu, jak si dovedu představit důstojné a rovnocenné postavení Česka v Evropské unii, která jej podle mě potřebuje stejně tak, jako Česká republika jí.
--------------------------------

Více »

17. 09.

Počátky západní civilizace aneb Kdo nám to tu špiní?

Michal Palik Přečteno 2524 krát Přidat komentář

V předešlém článku jsem vysvětlil těžko uvěřitelnou tezi, že za prvním "hledáním pravdy" (které lze považovat za podstatu západní civilizace) v jejím modernějším smyslu nestáli filosofové, mudrci a světci, ale archaičtí válečníci (a navíc, že se tak stalo u dělení válečné kořisti). Jelikož jsem chtěl, abyste po přečtení první části četli i tu druhou, tak jsem vypočítavě odložil ještě méně uvěřitelnou tezi až na teď. Další "profesí", která po vojácích udělala druhý krok lidstva k hledání pravdy, byli právníci. Předtím, než mě ukamenujete, mě to nechte osvětlit.

Více »

01. 09.

Počátky západní civilizace aneb Jak správně rozdělit lup?

Michal Palik Přečteno 2108 krát Přidat komentář

Kdyby se vás někdo zeptal, jaké společenské profesi vděčíme za "pravdu" (ano, i pravda, stejně jako všechno lidské, je "historický vynález"), snad jen několik historiků a filosofů (i mezi nimi jen část), hrstka bláznů a většina členů dané profese (narcisismus a pravdivost se výjimečně setkávají) by ukázalo správným směrem. Většina běžných lidí by pravděpodobně označila filosofy, možná obecněji mudrce, a ti transcendentálnější, spirituálnější, esoteričtější a méně racionální by jmenovali náboženské vůdce (ti nejspirituálnější snad i mimozemšťany) či Slovo-Písmo-Ideu, které přicházejí odněkud z nebes anebo jiné dimenze (zkrátka podvědomí).

Více »

25. 08.

Rozdíl mezi kynismem a cynismem aneb Je Zeman "antičeský"?

Michal Palik Přečteno 3012 krát Přidat komentář

Tradice rovnostářství je snad ústředním prvkem české společenské kultury. Současně ale stojí v sousedství docela silné extravertnosti a soutěživosti. To na jedné straně dělá z Česka do jisté míry ambivalentní společnost, na druhé ale docela podobnou té americké. Zkrátka, jste rovnostářští, ukecaní, bezprostřední (i když často iracionálně stydliví před cizím) a berete vše s humorem, současně ale i velice soutěživí, ctižádostiví a "exhibicionističtí" (často jde spíš o soutěživost ve vytváření dojmu než o skutečnou podstatu).

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy