14. 10.

Marek Brezovský - "Nezrozená legenda" slovenské hudby

Michal Palik Přečteno 726 krát Přidat komentář

Tomu, čím byl ve slovenské alternativní hudbě Collegium Musicum a Marián Varga v sedmdesátých nebo Dežo Ursíny v osmdesátých letech, se v devadesátých přiblížil jen jeden další, v hlavním městě kultovní hudebník. I když jeho fanoušci jej považují za největší hudební osobnost tohoto období, širší veřejnosti zůstává i na Slovensku neznámý. Z jeho hudby proniká génius uvedených hudebních předchůdců, známý je ale především z interpretací výběru z jeho tvorby Oskarem Rózsou. Nikdy se nedozvíme, jestli by je byl schopen nahradit, jelikož jeho smrt ve dvaceti letech na předávkování heroinem (pravděpodobně úmyslném) v roce 1994 předcházela rozšíření jeho kultu.

Více »

29. 09.

Jak Češi zvrátí úpadek civilizace aneb Od sluchu k zraku, 2. část

Michal Palik Přečteno 1156 krát Přidat komentář

Náš „civilizační úpadek“, jestli něco takového existuje a taky to není jen hodnotový konstrukt teoretiků vnucujících lidem vlastní představy, lze shrnout do hesla „lidé už nečtou“. Přičemž čtení lze chápat obecněji, nejen jako jednu z mnoha činností, které děláme. Spočívá ve skutečnosti, že západní civilizace je (nebo alespoň byla) civilizací knihy. Ano, navzdory tomu, jak cool a "trendy" se snažíte být a vychutnávat si život "naplno každým douškem", smiřte se s tím. Jsme civilizace šprtů...

Více »

22. 09.

Úpadek naší civilizace aneb Od posloucháním k dívání se, 1. část

Michal Palik Přečteno 1508 krát Přidat komentář

Ve dvou navazujících článcích načrtnu popularizačně-filosofickou hypotézu o tom, co lze rozumět pod "civilizačním úpadkem" Západu. Současně tím přiblížím filosofii běžnému laikovi a na závěr navrhnu, jakou roli může hrát Česko v Evropě při řešení tohoto "úpadku západní civilizace". V dnešní, první části osvětlím historii vývoje západního myšlení z hlediska smyslového vztahování se ke světu. Ve druhé, příští týden, ukážu, jak svět v jeho významové podstatě spíš "posloucháme", než vidíme, že je podle některých filosofů možné naslouchat i očima a jak nás zrak zavádí v mnohem větší míre než sluch. Na závěr se na základě předešlého výkladu dobereme k možné představě (mé a snad i některých současných myslitelů, které se mi povedlo nedezinterpretovat) toho, co lze rozumět pod "úpadkem západní civilizace" (sekulárně, nedotýkajíc se otázky poklesu nábožnosti Evropanů). A nakonec načrtnu, jak si dovedu představit důstojné a rovnocenné postavení Česka v Evropské unii, která jej podle mě potřebuje stejně tak, jako Česká republika jí.
--------------------------------

Více »

17. 09.

Počátky západní civilizace aneb Kdo nám to tu špiní?

Michal Palik Přečteno 2217 krát Přidat komentář

V předešlém článku jsem vysvětlil těžko uvěřitelnou tezi, že za prvním "hledáním pravdy" (které lze považovat za podstatu západní civilizace) v jejím modernějším smyslu nestáli filosofové, mudrci a světci, ale archaičtí válečníci (a navíc, že se tak stalo u dělení válečné kořisti). Jelikož jsem chtěl, abyste po přečtení první části četli i tu druhou, tak jsem vypočítavě odložil ještě méně uvěřitelnou tezi až na teď. Další "profesí", která po vojácích udělala druhý krok lidstva k hledání pravdy, byli právníci. Předtím, než mě ukamenujete, mě to nechte osvětlit.

Více »

01. 09.

Počátky západní civilizace aneb Jak správně rozdělit lup?

Michal Palik Přečteno 1830 krát Přidat komentář

Kdyby se vás někdo zeptal, jaké společenské profesi vděčíme za "pravdu" (ano, i pravda, stejně jako všechno lidské, je "historický vynález"), snad jen několik historiků a filosofů (i mezi nimi jen část), hrstka bláznů a většina členů dané profese (narcisismus a pravdivost se výjimečně setkávají) by ukázalo správným směrem. Většina běžných lidí by pravděpodobně označila filosofy, možná obecněji mudrce, a ti transcendentálnější, spirituálnější, esoteričtější a méně racionální by jmenovali náboženské vůdce (ti nejspirituálnější snad i mimozemšťany) či Slovo-Písmo-Ideu, které přicházejí odněkud z nebes anebo jiné dimenze (zkrátka podvědomí).

Více »

25. 08.

Rozdíl mezi kynismem a cynismem aneb Je Zeman "antičeský"?

Michal Palik Přečteno 2552 krát Přidat komentář

Tradice rovnostářství je snad ústředním prvkem české společenské kultury. Současně ale stojí v sousedství docela silné extravertnosti a soutěživosti. To na jedné straně dělá z Česka do jisté míry ambivalentní společnost, na druhé ale docela podobnou té americké. Zkrátka, jste rovnostářští, ukecaní, bezprostřední (i když často iracionálně stydliví před cizím) a berete vše s humorem, současně ale i velice soutěživí, ctižádostiví a "exhibicionističtí" (často jde spíš o soutěživost ve vytváření dojmu než o skutečnou podstatu).

Více »

17. 08.

Talent jako genetická "vada" aneb Vládnou světu mutanti?

Michal Palik Přečteno 1412 krát Přidat komentář

Když Armstrong zvítězil sedm krát za sebou na Tour de France, lidé v jeho příběhu viděli obrovskou píli, talent, odhodlání a mnozí i skvělé plíce. Tehdy na Eurosportu cyklističtí odborníci vysvětlovali, že podle nějakých měření dovedou ty jeho mnohem lépe okysličovat krev než běžné plíce (a svaly následně tento kyslík efektivněji využívat). To se ještě nevědělo, že Armstrong byl okysličen spíš "bonusovou" dávkou vlastních, předtím uskladněných červených krvinek, prostřednictvím EPO.

Více »

10. 08.

Jak poznat sadistu aneb Řeč je klíč do duše

Michal Palik Přečteno 2936 krát Přidat komentář

Když zavřete ovci do místnosti sousedící s prostorem, ve kterém je vlk, ovce začne navzdory fyzickému bezpečí pociťovat stres. Ten jí v delší době zabrání jíst a spát, až nakonec ovce, jako kdyby z vlastní vůle, apaticky umírá. Tento princip funguje podle psychologů i na běžném pracovišti, jen za ovci si dosaďte normálního pracovníka a za vlka sadistickou osobnost. Vzpomněl jsem si na to i teď, když jeden bývalý pracovník prezidentské kanceláře někde říkal, že vždy, když se měl Havel ještě jako prezident sejít s předsedou vlády Klausem, od rána mu bylo blbě a úzkostně…

Více »

03. 08.

Plavky nebo nuda aneb Scheler vs. Fromm

Michal Palik Přečteno 1663 krát Přidat komentář

Stud je téma, které v českých zemích není natolik rozšířeným předmětem rozmluv. Nechci říct, že jsou Češi nestoudní, právě naopak. Zastáváte ale Frommův názor, podle kterého je nestydatost důsledkem neschopnosti vypořádat se s pocity studu a lidé bez studu nemají důvod dělat nestydaté věci.

Více »

27. 07.

Když společnost zatlačí příliš aneb Jsou Švédi hikikomori?

Michal Palik Přečteno 2122 krát Přidat komentář

Nový sociální fenomén se neobjevil v Japonsku náhodně. Hikikomori, tedy lidé, kteří se dobrovolně uzavírají před světem a zcela odcházejí ze společnosti (i léta prožijí v zavřeném bytě bez toho, aby vycházeli ven), nevznikl jen v důsledku internetu. Ten asi jen poskytl prostor pro to, aby se existující tendence projevila naplno. V jádru hikikomori leží stud, pocit odmítnutí společností a dobrovolný ústup z ní v důsledku nesplnění kladených kritérií. A také následného neustání psychologického tlaku „společenského oka“, které zvnitřněné kontroluje jejich plnění (viz. předchozí články).

Více »

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy