Korálky a nitě
Debata o dezinformacích, konspiračních teoriích a post-pravdě jako symptom doby přelomu.
Od konspirativního myšlení k nespravedlivé společnosti
Úvahy nad review akademické literatury o kořenech důvěry ke konspiračním teoriím.
Co všechno může stát dělat s dezinformacemi?
Dezinformace jsou komplexní výzvou, kterou nelze zcela vyřešit. Přesto – nebo právě proto – má smysl pokoušet se o (zdánlivě) drobné kroky, které mohou přispět ke zmírnění jejich dopadů.
Co mají společného konspirační weby, Andrej Babiš a Donald Trump?
Konspirační weby jako součást aliance hledající alternativy k liberální demokracii.
Jak se vaří hrozby?
Dezinformace jsou v České republice vnímané jako prominentní příklad hybridní hrozby. Etablování tohoto konceptu ve veřejném prostoru nebylo samozřejmé, ale představovalo výslednici komplexních procesů v expertní komunitě, politice a společnosti. Jakub Eberle a Jan Daniel patří mezi nejinspirativnější, intelektuálně nejzdatnější a nejprovokativnější pozorovatele tohoto vývoje.
A co dezinformace pro „lepšolidi“?
Výzkum skupin zranitelných vůči dezinformacím se v Čechách zaměřuje téměř výhradně na lidi s anti-systémovými postoji. I přestože tento postup má svou logiku, je na místě se zabývat otázkou manipulovatelnosti obecněji.
Zapomenutí
Současné tenze mezi romskou komunitou a ukrajinskými uprchlíky ukazují slepou skvrnu české debaty o dezinformacích.
Dobrá práce
Několik postřehů k velmi vydařenému výzkumu o české společnosti a konspiračních teoriích publikovaném na webu iRozhlas.
Drobné ale užitečné doporučení
Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s občanskou společností vypracovalo doporučení pro nákup online reklamy mající za cíl omezit inzerci na webech s problematickým obsahem. A je na místě jej za to ocenit.
Co lze vyčíst z jedné Zprávy
Publikovaní Výroční zprávy o stavu české dezinformační scény za rok 2022 zpracované think-tankem Bezpečnostní Centrum Evropské hodnoty představuje vhodnou příležitost k reflexi toho, o čem se v české diskuzi o dezinformacích (ne)mluví.