Lež jakoby se stala symbolem současné doby. Šíří se jako mor (či jako beztrestná mystifikace) ze Strakovy akademie a dusí veřejný prostor. Nebudeme zvyšovat daně, znělo unisono na předvolebních mítincích nynějších vládních partnerů ODS a TOP 09. Napsali si to dokonce i do koaliční smlouvy. Zachování složené daňové kvóty, kterým vládní politici maskují zdražení a nejvyšší zvýšení berní pro občany od listopadu 89, se tak zřejmě zapíše do učebnic politické ekonomie jako Czech šmejd. Nedělní výkřiky premiéra Nečase o dalším zvyšování DPH již jen rámují podvodné jednání a zvýrazňují asociální pokřivenost navrhovaných řešení. Co však čekat od vlády, u jejíhož zrodu lež asistovala?
„Spravedlivý důchodový systém a důstojný život důchodcům“. To je motto prvního z aktivních reformních návrhů z dílny ČSSD, s nimiž začínáme seznamovat českou veřejnost. Ne náhodou jsme reformu důchodů vybrali z našich návrhů jako první. Důchodové pojištění je nejdůležitějším – ale také nejnákladnějším - článkem sociální ochrany.
Místopředsedkyni VV Karolínu Peake rozhořčily výzvy k tomu, aby bývalý ombudsman státních Českých drah vrátil více než dvoumilionové odstupné, na které má zřejmě nárok po té, kdy opustil své účelově zřízené a evidentně přeplacené místo u státní firmy. „Jsem proti tomu, aby Fejk cokoli vracel. Velmi si ho vážím a současnou štvanici na něj považuji za typický projev hloupého čecháčkovství těch, kteří v životě mnoho nedokázali nebo mají nějaké komplexy,“ řekla Peak Právu.
Vyzývám Petra Fejka, aby vrátil zlatý padák ve výši 2 milionů korun. Podle informací v mediích obdrží pan Petr Fejk po svém odchodu z protekční pozice ombudsmana Českých drah zlatý padák ve výši více než dvou milionů korun. Údajně za to, že nenastoupí u žádné konkurenční firmy a že bude zachovávat mlčenlivost o dění v Českých drahách.
Česká republika je za této vlády skutečně zemí neomezených možností. Zejména pro míru arogance současné vládní garnitury. Česká vláda střílí sazby DPH od boku. Měli jsme mít jednotnou sazbu 20%, teď je ve sněmovně vládní návrh na 17,5% a už se od premiéra Nečase a ministra Kalouska dozvídáme, že pokud zbankrotuje Řecko, bude vláda „muset“ navrhnout sazbu 19% DPH.
Současná vláda se bude ve svém pojetí důchodové reformy jen těžko bránit obvinění z amatérismu. Příkladů takových nedomyšleností lze uvést celou řadu. Na tomto místě bych chtěl upozornit na způsob, jakým vláda lehce “zvládá“ složitý problém přechodu lidí z plné ekonomické aktivity do starobního důchodu.
Jsme sice pohrouženi do velkého množství domácích problémů, přesto ale stojí za to podívat se čas od času na to, co se v politice a hospodářství děje u sousedů. Nedávno jsem měl možnost hovořit s řadou slovenských ústavních činitelů a velmi často bylo zmiňováno téma vývoje u maďarských sousedů. Nejde ale o kolorit do značné míry tradičního napětí ve vztazích mezi Maďary a Slováky. Souvislosti jsou totiž mnohem širší. A stojí za to na ně upozornit.
Pojďme rozebrat, jakou cestou by se vydala česká společnost, kdyby se současné vládě podařilo v parlamentu přes odpor opozice, odborů a stále hlasitěji zaznívajících hlasů nespokojených občanů prohlasovat všechny reformy, které nyní připravuje.
Po přečtení článku premiéra Petra Nečase Nejsme zbídačelí, který vyšel v pondělí v MF DNES, by člověk mohl snadno nabýt dojmu, že v Česku máme odpovědnou, nerozhádanou, pilně pracující reformní pravicovou vládu, která myslí jen na budoucnost českého národa a která ve dne v noci pracuje jen a jen pro jeho blaho.
Co za vládou Petra Nečase po roce jejího reformního působení zůstává?
Sociální demokracie má plné pochopení pro demonstraci odborů a podporuje stávku nespokojených zaměstnanců proti chybným reformám vlády P.Nečase. Vládní koalice se totiž chová k zástupcům odborů a sociálním partnerům jako k zástupcům opozice – nevyjednává, nehledá kompromis a pouze válcuje.
Vypadalo to jako docela vstřícný krok. Těsně před plánovanou dopravní stávkou svolal premiér Nečas jednání vlády a pozval na něj zástupce odborů. I ona většina národa, která současnou vládu již delší dobu upřímně nenávidí, si musela říci: to je rozumný krok, jednat a hledat kompromis je nutno do poslední chvíle.
Předběžné opatření Městského soudu v Praze, kterým byla zakázána pondělní stávka odborových svazů v dopravě, považuje ČSSD za nezákonné a odporující judikatuře Nejvyššího soudu i Ústavního soudu.
Vláda se z iniciativy ministra Kalouska opět chystá nesystémově a nekompetentně zasáhnout do něčeho, co funguje, a co víc, hodlá při tom porušit písemnou dohodu se 14 kraji. Jde o financování regionální železniční dopravy.