Před několika dny zemřel ve věku 94 let prof. MUDr. Josef Říman, DrSc. – vynikající vědec, dlouholetý ředitel Ústavu molekulární genetiky ČSAV (a vlastně zakladatel tohoto ústavu v jeho nynější podobě) a předseda Československé akademie věd v letech 1976 – 1989. Mnozí na tuto již poněkud pozapomenutou osobnost hledí negativně hlavně jako „normalizačního“ činitele, člena Ústředního výboru KSČ. Mezi vědeckými pamětníky je však oceňován jako průkopník studia onkogenních virů a molekulárních mechanismů základních buněčných genetických procesů, který se se svými spolupracovníky před zhruba 50 lety pohyboval na světové špičce a měl blízko k tematice, která byla později odměněna Nobelovou cenou.
Musím se přiznat, že původně jsem považoval plány na církevní pohřební obřad za Karla Gotta ve svatovítské katedrále za poněkud nevhodné (ostatně je to asi zřejmé z mého nedávného ironizujícího blogového článku).
Před několika dny jsem tady uveřejnil poněkud sarkastický článek na téma nepřiměřeného mediálního poprasku kolem úmrtí Karla Gotta. Mezi tím pominula hlavní příčina mého psaní – zpěvák nebude mít, jak se původně usnesla vláda, pohřeb státní, ale přiměřenější pohřeb se státními poctami. Řada diskutujících pod mým článkem mi vytýkala, že můj sarkastický tón byl nevhodný a vůči zemřelému i jeho obdivovatelům urážlivý. Ačkoli jsem v tom textu neřekl ani slovo proti Karlu Gottovi, omlouvám se těm, kterých se přesto můj ironický text dotkl.
Náš národ postihla strašná ztráta - zemřel zpěvák, který byl chloubou tohoto malého národa, kterého nám doslova celý svět záviděl. Nevím, jak či vůbec zda se národ s takovou drtivou ranou osudu dokáže vyrovnat.
Bohužel naši novináři nevěnují této události dostatečnou pozornost - vydání všech novin, tištěných i internetových, věnují této tragédii sotva polovinu svého stránkového rozsahu! A v televizi je to podobné...
Je neuvěřitelné, že vláda hodlá vyhlásit pouze jednodenní státní smutek v den pohřbu - je evidentní, že smutek by měl být nejméně třídenní a že v den pohřbu by mělo být vyhlášeno celostátní (placené) pracovní volno, aby se občané mohli pohřbu osobně zúčastnit.
Bohužel jsem doposud nezaznamenal ani poslaneckou iniciativu, která by výroční den úmrtí Karla Gotta stanovila v kalendáři přinejmenším významným dnem.
A pozval vůbec kardinál Duka papeže, aby odsloužil zádušní mši?
Ale ještě není pozdě, a proto doufám, že tento krátký článek bude podnětem k nápravě.