Financování výzkumu v Česku – důvod k radosti nebo ke smutku?

02. 08. 2007 | 19:03
Přečteno 11389 krát
Často se setkávám s poněkud zkreslenými představami o tom, jak dobře nebo špatně u nás stát financuje vědu (resp. „výzkum a vývoj” (VaV), jak se říká oficiálně).

Takže nejprve – jak jsme na tom v relativním srovnání s EU?
Průměr celkových výdajů na VaV – tedy jak ze státních, tak soukromých (firemních) zdrojů - je v EU kolem 2% HDP, průměr státních výdajů je cca 0.7% HDP. V ČR jsou tyto ukazatele cca 1.4% (celkové) a 0.6% (státní). Kromě Slovinska jsme na tom ze všech „postkomunistických” zemí v tomto ohledu nejlépe.

Zajímavé je také srovnání růstu státních výdajů na VaV v nedávné minulosti:

Do poloviny devadesátých let politici prosazovali názor, že stát by měl dát od vědy ruce víceméně pryč - ať ji financuje soukromá sféra, pokud ji potřebuje. Od čelného premiérova poradce R.Holmana jsem v roce 1996 slyšel tezi, že v ekonomice je racionální dělat to, v čem máme komparativní výhodu, v našem případě např. v těžbě dřeva, vápence či štěrku. Podporovat vědu a vysoké technologie, v nichž komparativní výhodu nemáme, proto není racionální rozhodnutí. Václav Klaus nám dokonce při návštěvě v krčském areálu ústavů AV v roce 1997 řekl něco v tom smyslu, že si musíme uvědomit, že vědci se už nikdy nebudou mít ve společnosti takovou důležitost jako za komunistů...
Byli jsme proto potěšeni, když se od roku 1998 rétorika politiků výrazně změnila a začalo se hlasitě říkat, že věda a výzkum jsou státní prioritou a je třeba je dostat na náležitou úroveň. Ještě důležitější bylo, že nezůstalo u hezkých slov, ale že začaly přicházet i peníze. Růst výdajů na vědu byl v posledních letech nejvyšší ze všech částí státního rozpočtu. Stát letos dává na výzkum nominálně skoro třiapůlkrát více než v roce 1997.

V roce 1995 vydával stát na VaV cca 0.42% tehdejšího mnohem nižšího HDP (kolem 7 miliard Kč), letos je to cca 23 miliard. Tento výrazný vzrůst, ke kterému došlo hlavně za posledních cca 8 let, je na řadě pracovišť výrazně patrný – poměrně dost výzkumných pracovišť na universitách a Akademii věd (AV) je celkem dobře vybaveno a platy vědeckých pracovniků jsou už celkem slušné (v průměru kolem dvojnásobku celostátního průměru, u vedoucích vědeckých pracovníků na dobrých ústavech AV a na dobrých fakultách kolem trojnásobku celostátního průměru).

Je ovšem pravda, že dlouhodobě zůstává nesplněn závazek státu vydávat na VaV 0.7% HDP – minulá vláda měla dokonce závazek (a podrobně vypracovaný plán) zvýšení těchto výdajů na 1% HDP v roce 2010 (což je cíl pro celou EU v rámci tzv. „lisabonské strategie rozvoje”). K tomu bohužel pod novou vládou asi nedojde – plánuje se jen velmi mírný absolutní růst, který bude asi znamenat pokles v relaci k HDP (o kterém se předpokládá, že nadále celkem rychle poroste).

I přes zlepšené financování stále silně pokulhává náš aplikovaný výzkum (počet patentů a licencí a jejich ekonomická efektivita). Také kvalita základního výzkumu posuzovaná podle tzv. scientometrickych kriterii (citační idnexy) je stále poměrně slabá ve srovnání s vyspělejšími státy.

Ačkoli si myslím, že naše věda (resp. VaV) by další zvýšení podpory potřebovala jako sůl (např. na výstavbu nové infrastruktury (podívejte se jen na mnohé zchátralé universitní budovy), přesto se mi zdá, že nedostatek peněz už není naším hlavním problémem. Tím je efektivita toho, jak se tyto peníze využívají. Řekl bych, že snad až 50% se utrácí špatně, resp. nezřídka se doslova promrhá, na špatné projekty a někdy i na jakousi „hru na vědu”.

Náš VaV by podle mého názoru potřeboval důkladný objektivní „audit” a důkladnou reformu – zrušení všeho nekvalitního, zvýšení podpory tomu nejlepšímu a hlavně vytvoření velkorysých příležitostí pro nové výzkumné skupiny vedené mladými lidmi po návratu z úspěšných dlouhodobých pobytů v zahraničí.

To by se ovšem o provedení takového náročného úkolu musel někdo „nahoře” velmi intenzivne a kvalitně postarat, a příliš toho přitom nepokazit. Ale kdo by se o to měl postarat? Nemáme žádné Ministerstvo pro VaV, a kdybychom ho měli, obávám se, že by jeho obsazení bylo opět v první řadě otázkou nikoli odbornou, ale stranicko-koaličně-politickou. Nebo jsem jen přílišný pesimista?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jirka napsal(a):

Dobrý článek, dík, pane profesore!
02. 08. 2007 | 20:08

RathNerath napsal(a):

Tak tu demagogii uvedeme na pravou miru. Zaprve placat neco o nominalnim zvyseni je k nicemu a o nicem to nevypovida.Hlavnim tahounem vyzkumu v CR je soukromy sektor, ktery standardne vydava vice nez statni. Za vlady socdem doslo diky jejich socialisticke politice nepratelske vuci podnikatelum k poklesu podilu vydaju soukrome sfery na VV. Veda se z toho vzpamatovavala az do roku 2005, kdy teprve bylo dosazeno urovne z roku 98.

Dale statni vydaje na VV nevyrostly za poslednich sedm let vlady socdem o vice nez o 0,1% HDP. !!!!! Od roku 2000 do roku 2005 dokonce klesaly !!!!
Jste samoliby populista a demagog. A o Holmana se neotirejte, ta jeho veta je holy fakt, racionalni je klast duraz na to, v cem mame komparativni vyhodu. Cili udelejte si poradek v rozhazovani penez vasi socprerozdelovnou a pak mozna dojde i na to, ze komparativni vyhodou CR bude i vyzkum. Pokud ale budou chtit do financovani vedy mluvit lidi jako vy, zlepseni se situace prilis rychle nedockame
02. 08. 2007 | 20:36

alena-velika napsal(a):

Moc dobry clanecek..
Veda je celkove,, tvrdym orisekem" na financovani celkove je potreba zde nachazet ruzne inovacni smery soubezne s dobou a celkove oslovit
a zaujmout je dobra i vyrazna
reklama a prezentace k celkovemu
vyzkumu a jeho objasneni..
Dobre jsou predane zkusenosti od
kolegu adal.jez pusobi v zahranici...
02. 08. 2007 | 20:37

Petr napsal(a):

Je dobře, že se situace zlepšuje. Škoda té letité stagnace. Platí to asi i o vývoji. Čest a sláva prozíravým podnikatelům, kteří investují svoje peníze. Přesto, že hlavy říkaly a říkají, že stát je špatný hospodář a sami jej reprezentují.
02. 08. 2007 | 22:02

West napsal(a):

Dobrý článek a pravdiví! Mnoho slibných projektů během "báječných let s Klausem" bylo zastaveno protoe nebyli perspektivní pro "neviditelnou ruku trhu"! Navíc u nás podnikatelé byli (a mnozí jsou!) totální blbci kteří první co udělali ve firmách které se díky jejich "moudrému" řízení dostali do problémů zrušili jako první vývoj! Tím podepisovalirozsudek nad těmito podniky - bez vývoje není ani prosperita podniku potažmo státu!
02. 08. 2007 | 22:57

Sraffa napsal(a):

Díky pane profesore za seriózní výčet.
02. 08. 2007 | 23:02

to west Sraffa a Horejsi napsal(a):

to west: byt vami, o blbcich nemluvim, nebo se vam to muze vratit, az si vas prispevek precte, nekdo, kdo zna gramatiku od jinud nez z pomocne skoly

to Sraffa: cemu rikate seriozni vycet, nebo jen papouskujete, bez toho, abyste si overil fakta. Prosim vsechny, nez zacnou diskutovat, aby se podivali na statisticke udaje podilu vydaju soukrome a statni sfery na HDP v jednotlivych letech.
Pak uvidite, jaky je profesor demagog, ohyba fakta tak jak mu jeho funkce dvorniho Paroubkova podrztazky veli.
Jinak pisete jako byste prisel ze schuze KSC: byli jsme poteseni. Kdo. Ja myslim, ze jen vasi ideologicti souputnici, nebo pouzivate plural vuci sam sobe.
Dale lisabonska strategie je uz snad k smichu i poslednimu huraevropanovi. Kde to jen bylo, dohnat a predehnat. Zatim Evropu zacina valcovat vyzkum a vyvoj z vychodni Asie.
A nakonec to uplne nejvtipnejsi. Vase volani po reforme ve vede kvuli plytvani. V kontextu vaseho vylevu, tykajiciho se reformy dani statniho plytvani musim verit tomu, ze jste si spletl dnesni den s aprilem, protoze jinak by se sluselo oznacit vase napady vasim oblibenymi vybranymi slovy / hnus a hanebnost.
02. 08. 2007 | 23:32

Zdenda napsal(a):

Pane profesore, mohl by jste prosim uvest, z jakeho zdroje jste cerpal, kdyz jste uvedl prumerny plat vedeckych pracovniku kolem dvojnasobku prumerne mzdy?
Dekuji.
03. 08. 2007 | 00:31

Sraffa napsal(a):

Podle mezinárodních statistik činily naše výdaje na VaV v roce 1995 O,95 % HDP, v roce 2005 1,42 %. Podíl státu na těchto výdajích se za stejné období zvýšil z 32 % na 41 %.
03. 08. 2007 | 00:37

im napsal(a):

Ve Vašem stručném a přehledném článku máte jen čtyři otazníky. Soudím tedy, že věci se pohybují směrem k lepšímu a to je jistě důvod k radosti. Ústředním správním úřadem odpovědným za výzkum a vývoj je MŠMT, které má stanovit priority výzkumu v tzv.Národním programu výzkumu. No a taky máme asi rok vládního zmocněnce pro evropský výzkum (bývalého rektora UK prof. Wilhelma).Viz http://www.msmt.cz/vyzkum/d... a nebo http://www.msmt.cz/mezinaro...
S těmi lidmi je třeba diskutovat (náměstkem pro VaV je momentálně pavel.komarek@msmt.cz).
03. 08. 2007 | 00:46

h_ napsal(a):

Moc pekny clanek. Zasadni problem "hra na vedu" jste pojmenoval pekne. Otazka jen kdo ten audit provede, ale skoro bych rekl, ze nez zasahy "ministerskych odborniku" radeji nechat situaci jaka je.
03. 08. 2007 | 00:48

West napsal(a):

pane anonym: Toto je internet tady se gramatika moc nenosí každý si může psát jak chce vám by se dalo také vyčíst že nepoužíváte diakritiku! Vaše argumenty jsou naprosto nulové a hloupé - každého kdo nezdílí váš názor a navíc používá fakta označit za paroubkovu podržtašku a demagoga a zahrnout hloupstmi o stylu kterým píše a že přišel ze schůze KSČ a vyhnout se nějakým faktům z oboru - to skutečně může jenom zaslepenec(nebo pitomec)! A to že Václav Klaus a jeho skvadra byl v prbní pol.90.let mimo vám může říct úplně každý - stačí jeden výrok "Neznám špinavé peníze!"A také to tak vedl! Proto se rozpustilo tolik miliard v různých tunelech a proto dopadl náš výzkum tak jak dopadl! Neviditelná ruka trhu skutečně není zas tak mocná jak se někomu zdá!
03. 08. 2007 | 01:03

Tomas napsal(a):

Dobry den,
prekvapuje me, ze p.Holman mluvil o komparativni vyhode. To totiz plati o prymyslu a obchodu. Vyzkum je neco jineho. Pokud se chceme ekonomicky rozvijet, tak musime investovat... . A jednim z mist, kde se da investovat je VaV. Je fajn, ze pravice by rada, aby vyzkum financovali privatni firmy, ale nevim jestli to je realne. Je to jako Czechinvest v blede modrem. Ceska republika neni ve vzduchoprazdnu a pokud vsichni ostatni (staty) na vedu a investice prispivaji, tak my bychom meli taky. Hegemonie trhu je stejne celosvetove narusena a splehat na to, ze u nas bude fungovat neviditelna ruka trhu i ve vztahu ven napr. k dovozu nebo ve financovani vyzkumu je podle mne naivni. hezky den
03. 08. 2007 | 04:45

Pavel napsal(a):

Cest praci,
stale se mluvi jenom o penezich ale neni problem take v tom ze u nas zkratka neni dostatek kvalitnich vedcu?
Tady mam na mysli prevazne mladou generaci.
Skolstvi postupne upada, mladi lide kteri by mohli byt kvalitnimi uciteli odchazi bud do zahranici nebo do soukromeho sektoru a zbyva nam jen skupina lidi kteri zkratka neumi nic jineho nez cist z ucebnic. Nemaji dostatek znalosti, zkusenosti ani moudrosti a nechapou jak moc a rychle se svet ve kterem ziji kazdym rokem meni. Ta hrstka schopnych nadsencu kteri to opravdu nedelaji pro penize to nezachrani.
Prvnim krokem k ozdraveni nasi vedy je , podle me, zkvalitneni skolstvi. Byt ucitel by melo byt prestizni, nadstandartne placene a na schopnosti narocne povolani. Ucit by opravdu meli jen ti nejlepsi.
Preji hezky den...
03. 08. 2007 | 06:37

Vaclav Horejsi napsal(a):

Ad Zdenda:
Udaje o vysi platu za rok 2006 jsem cerpal z Vyrocni zpravy o cinnosti AV. Udaje o celkovych prumernych vydelcich v jednotlivych ustavech najdete na http://www.avcr.cz/data/vyr...
(prumer za celou AV temer 27 tis). Udaje pro jednotlive kategorie jsem v elektronicke forme nenasel, ale v tistene Vyrocni zprave se uvadi jako prumerny mesicni vydelek vedeckeho pracovnika AV s atestaci 38.645 Kc.
Samozrejme, ze tyto udaje jsou celkove vydelky (tarifni plat plus vsechny nadtarifni slozky vcetne mimoradnych odmen z institucionalnich i grantovych prostredku) za rok, delene 12.
Vim o rade ustavu, kde tento prumer vyrazne prekracuje 40 tis.
03. 08. 2007 | 07:35

to Sraffa napsal(a):

Jiste ze se podil statu zvysil, kdyz podil, soukromeho sekteru se nehybal. Vy jste skutecne darecek. Prectete si jeste jednou co jsem napsal, podivejte se na graf a reknete mi, v kterem bode nemam pravdu. Je zrejme, ze za vlady socdem se veda naopak nepodporovala. To ze vydaje narostly nominalne, je sice hezke a projevi se to na platu pana Horejsiho, ale podpora vedy znamena rust vydaju realnych, ne nominalnich.
03. 08. 2007 | 08:12

Boleslav D. napsal(a):

Ad "to Sraffa":

Prominte, ale mate tam nekde chybu - fakta jsou takova, ze pokud vezmeme za bernou minci ty mezinarodni statistiky, byla

situace v roce 1995:
stat daval cca 6 mld
soukromy sektor daval cca 12.7 mld

situace v roce 2005:
stat daval cca 20 mld
soukromy sektor daval cca 30 mld

Takze v dobe "utisku" soukromych firem vzrostlo mnozstvi jejich investic do VaV 2.5x...
V teto dobe take doslo k bezprecedentnimu rustu HDP (asi "navzdory" tem vladam, ktere tady vladly, ze? :-))

Jina vec je, jak spolehlive jsou udaje o investicich do VaV v soukromem sektoru (co vse se do toho pocita...). Ve verejnem sektoru prameni urcite nejaasnosti z toho, ze v nektere metodice se zapocitava, jindy nezapocitava vojensky vyzkum.
03. 08. 2007 | 08:33

ztti napsal(a):

Problem je ze pan Holman ma pravdu. Z verejnych zdroju financujeme "beckove" radoby vedce, kteri zkoumaji to, co spickovi vedci v USA s nesrovnatelne vetsim rozpoctem a moznostmi. V konecnem stavu maji prospech z vysledku vyzkum v USA i nasi obcane. Reseni je podpora predevsim aplikovaneho vyzkumu v podobe danovych ulev pro firmy. Podpora ceskych radoby vedcu prostrednictvim grantu je na nic. Jedinym vysledkem jsou stohy clanku a studii, ktere jsou ...
03. 08. 2007 | 09:23

rf napsal(a):

je to stale dokola, nelze porovnvat devadesata leta a soucasnoust je nesmysl, to proste nelze ..., kdo to nechape, je mi ho lito, vcetne pana Horejsihoe
03. 08. 2007 | 09:35

Marty napsal(a):

Vyzkum u nas funguje tak, ze nejaky stary pan profesor si chce prilepsit, vymysli nesmyslny a nepouzitelny projekt a jeho dobri kamaradi mu priklepnou penize na vyzkum.
Stat neni obecne efektivni v nakladani s penezi, tak nevim, proc by tomu melo byt u podpory VaV jinak.
To Bolesavl D.: ano, rust byl tehdejsi vlade navzdory. Predpokladem pro tento rust byla totiz stabilazace ekonomiky z dob vlad ODS. Opravdu jen velmi tezko si vzpominam na neco, cim tehdejsi vlada CSSD pomohla k efektivnimu ekonomickemu rustu. Proste jen sedela a vezla se. Samozrejme behem toho vyhazovala najednou ziskane penize oknem.
03. 08. 2007 | 09:48

Jan Kramoliš napsal(a):

Domnívám se, že pro efektivní využití omezených prostředků je klíčové propojení výzkumu a vývoje s vysokými školami, ale ještě více mezinárodní spolupráce. Světovou vědu si nemohou pěstovat čistě "doma" ani větší a mnohem bohatší země (třeba Nizozemsko). Zahraniční partneři sami jistě dokáží rozlišit "to nejlepší" od hry na vědu. Ostatně i "důkladný objektivní audit" našeho výzkumu by tak jako tak museli dělat odborníci "zvenku", kteří tu nemají své zájmy.
03. 08. 2007 | 10:48

LuckaN napsal(a):

Škoda že VŠ tak málo spolupracují na projektech s firmami.
Škoda že tak málo firem se zajímá o výzkum.
Škoda že skladba vyučujících na VŠ často připomíná osazenstvo domova důchodců.
Škoda že někteří vyučující a vědátoři jsou tak kvalitní, že se zmohou pouze na vykrádání nápadů svých studentů.
Škoda že si to někteří studenti nechají líbit.
Škoda že mnoho talentovaných mladých lidí je tak znechucených sytsémem že odcházejí do zahraničí.
Škoda že se jich do škol vrací tak málo.
Ale asi pláču na špatném hrobě.
03. 08. 2007 | 11:30

Zuzana napsal(a):

Cesky vyzkum a pridelovani grantu funguje na principu: Ja na brachu, bracha na mne. Je to stejne jako s ceskou politickou scenou. Protoze se vsichni navzajem znaji tak se snazi spolu navzajem vychazet, tak si prihravaji i u grantu a minimalizuji kritiku. Je to takovy maly cesky rybnicek, no.
03. 08. 2007 | 12:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Nemohu zcela souhlasit, ze cesky grantovy system funguje korupcnim zpusobem (ja na brachu, bracha na me). Aspon u GACR a GAAV to funguje docela dobre - velka vetsina opravdu kvalitnich projektu je podporena, velka vetsina spatnych neni podporena. Pak ovsem existuje siroka "seda zona", kde je tezko rici, co je objektivne lepsi - klidne by se to mohlo losovat. Ale takhle to chodi u vsech grantovych agentur na svete. Nemyslim (na zaklade vlastnich zkusenosti), ze by to u nas bylo nejak moc spatne...
03. 08. 2007 | 12:39

Honza Němec napsal(a):

"Řekl bych, že snad až 50% se utrácí špatně, resp. nezřídka se doslova promrhá, na špatné projekty a někdy i na jakousi „hru na vědu”."

Já si myslím, že kdyby těch vyhozených peněz bylo jen 50%, tak by to bylo více než výborné. Když to srovnám např. se státní správou a sečteme kolik peněz stráví úřady na vlastní vnitřní byrokracii, kolik úřadů je zcela zbytečných, protože jsou tu kvůli zbytečně složitým zákonům, kolik placených lidí (i v rámci těch smysluplných úřadů) je neschopných, tak těch vyhozených peněz bude odhadem 90%. Divil bych se, kdyby tomu bylo ve vědě jinak. Ale i v soukromé sféře se hodně peněz vyhodí kvůli hloupostem. Třeba se vyvíjí nějaký software, který se téměř neprodává, zatímco firma žije z něčeho jiného. Fakt si myslím, že kdyby 50% peněz šlo schopným vědeckým týmům
na smysluplné projekty, tak jsme i s našimi penězi ve většině oborů světová špička. To není kritika našeho řízení vědy, jen skepse ohledně efektivity jakékoli větší organizace.
03. 08. 2007 | 13:36

Zdenda napsal(a):

Tak nejdrive trochu vyssi matematiky: Pokud byl prumerny plat v CR v roce 2006 20 211 Kc, pak 26 781, coby prumerny plat v AV, neni jaksi dvojnasobkem, ale 1.32 nasobkem, coz je realne, prestoze mladym pracovnikum na urovni postdoktoranda se o tom ani nezda, at pracuji a publikuji sebevic. V tomto svetle jedineho udaje, ktery jsem si overil, vas clanek znacne ztraci na duveryhodnosti, verim, ze to bylo jen nedopatreni a jina data hodnotite pozorneji. Kazdy muze mit sve politicke oblibence jake chce, ale zmeny, ktere se udaly za socialnich demokratu, ktere zjevne tak obdivujete, nebyly tak dramaticke a tak jednoznacne k lepsimu, jak popisujete: penez bylo vic, ale tak jaksi po socialisticku, na ukor dluhu, pro vsechny, nejaky tlak proti rozdelovani mezi kamarady v grantovych komisich nulovy, duraz na kvalitu a dusledne pozadovani dobrych vysledku taky ve svem vysledku malo podstatny.
Pravdu mate ale v tom, ze spousta lidi si na vedu jen hraje a prostredky nejsou vynakladany ucelne.
03. 08. 2007 | 20:17

-m- napsal(a):

Myslím, že pesimismus je namístě, uvědomíme-li si, co se např. děje na ministerstvu kultury. Proč by se něco podobného - to jest drastická rozpočtová restrikce - nemohlo začít dít i v oblasti vědy? Co se týče toho, jak je otázka financování vědy tematizována, viděl bych dva základní problémy:
1) Často je tato otázka redukována na oblast platového ohodnocení vědeckých pracovníků. Ve srovnání se západní Evropou na tom nejsou naši vědci opravdu nijak zvlášť dobře, ale souvisí to s celkovou úrovní platů - tady prostě máme co dohánět. Otázka je však širší, netýká se jen peněženek vědeckých pracovníků (jakkoli motivace zejm. mladých talentů je v tomto velmi důležitá).
2) Nelíbí se mi, když se výsledky vědy posuzují zjednodušeně kvantifikujícím způsobem: co věda přinesla české ekonomice, jaké technologické inovace apod. Myslím si totiž, že je to značně jednostranné. Humanitní disciplíny by z tohoto hlediska málem neměly právo na existenci (čím je např. "ekonomicky prospěšné" ediční zpracování korespondence B. Němcové?)
Naštěstí, obou těchto zjednodušení se příspěvek V. Hořejšího vyvaroval.
03. 08. 2007 | 20:58

-m- napsal(a):

Ke grantovému systému: je to, řekl bych, jeden z nejlépe fungujících systémů financování v ČR. Kritika je vždy možná, ale domnívám se, že v řadě případů pramení spíše z neznalosti či předpojatosti.
03. 08. 2007 | 21:01

Roman napsal(a):

Vážený pane profesore,
Váš článek je velmi zajímavý (zejména mě příjemně překvapily číselné údaje), přesto bych se Vás rád zeptal na jednu poměrně důležitou věc. Totiž podle čeho byste hodnotil, které výzkumy jsou ony "nekvalitní" a které "nejlepší". Podle scientometrických kritérií ? Zde se nabízí poměrně dost námitek - ať už ohledně objektivity, či časové závislosti reflexe výsledků jinými vědci (odvolávám se na Vaše podzimní veřejné hádání s J.Flegrem na biočtvrtku). Či podle ekonomického přínosu ? V tom případě se nabízí řada námitek spíše principielních - vytrácení touhy po poznání, komercializace a určitá "degradace" vědeckého ústavu na výrobní linku (v duchu myšlenek Vámi zmíněných pravicových ekonomů).
Navíc - neobáváte se jistého zpragmatičtění vědy a preference aplikovaného výzkumu na úkor základního ? Dovolím si tvrdit, že právě základní výzkum sám o sobě se velmi těžko hodnotí i proto, že k mnoha vcelku zásadním objevům došlo vpodstatě náhodou. Navíc ani grantový systém základnímu výzkumu (zvláště na nejistém a nezmapovaném území) příliš nenahrává.
Existují také výzkumy, které sice nedávají výsledky stokrát citované a esenciální pro řadu oblastí, ale přesto mají význam pro poznání (i když třeba pro užší okruh zainteresovaných) - např. některé "zelené" skupiny. Byla by škoda se jich vzdávat.
Přiznávám, že mám mnoho pochybností ohledně způsobů objektivního hodnocení vědecké práce, a právě proto by mě velmi zajímalo, jak byste ji hodnotil Vy. Představu, že například naše fakulta by uspořádala audit na téma "užitečné a neužitečné výzkumy", si nějak nedovedu představit :-)
Děkuji Vám za odpověď.
04. 08. 2007 | 01:43

Vaclav Horejsi napsal(a):

Ad Zdenda:
Ale ja jsem prece jasne psal o prumernem platu VEDECKYCH PRACOVNIKU, coz je definovana kategorie - lide s PhD podlehajici pravidelne atestaci. Vedecky pracovnik NENI kazdy, kdo je zamestnan ve vedecke instituci (napr. uklizecka, sekretarka...). Ten prumerny plat v AV, ktery je 1.32 nasobkem prumeru v CR, je CELKOVY prumer od uklizecek po reditele. Mel byste si nejprve lepe precist, co pisu, nez me zacnete obvinovat z neduveryhodnosti.

Ad Roman:
Ano, mate pravdu, ja jsem zcela zastancem zakladniho "neuzitecneho" vyzkumu, jsem presvedcen, ze dobrym meritkem kvality jsou scientometricka kriteria. Poslu vam jeste neco podrobnejsiho e-mailem.
04. 08. 2007 | 11:24

Roman napsal(a):

Děkuji za odpověď, na e-mail se těším.
09. 08. 2007 | 00:45

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 02:59

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:13

car insurance rates napsal(a):

It’s actually a nice and helpful piece of info. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 21:26

j High PR Backlinks e napsal(a):

Aw, this was a very nice post. In concept I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and in no way seem to get something done.
04. 09. 2012 | 06:20

viagra usa napsal(a):

the KI in the remainder of the water and mix both, http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription various oxides of nitrogen. It is supposed to be, color and precipitate, and this is true of all, http://cialis-generic-online.net cialis generic oxidized by chlorates. to make remarks about his prescriptions. And what, <a href=http://orderonlineviagra.org#0,26282E+29>viagra 50mg</a>, Acacia. A solution of this gum forms a thick, Glucosides. Many glucosides are precipitated by, <a href=http://cialis-generic-online.net#7,96943E+38>buy cialis 10mg</a>, forms a soft mass when rubbed with alum, zinc, Quin. Sulph gT. xl <a href="http://orderonlineviagra.org#12820">viagra without prescription</a>, borax does not occur if the mixture contains a, Glycerophosphates. The only real incompatibility, <a href="http://cialis-generic-online.net#23863">cialis pharmacy</a>, So it is usually stated that hydrogen dioxide,
21. 01. 2013 | 23:26

SjUtmkIWeo napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4013>buy soma online</a> soma drug interactions alcohol - soma drug screen test
09. 02. 2013 | 02:09

SubreIteree napsal(a):

[url=http://daily-drugs.com/] cheap generic viagra[/url]
17. 03. 2013 | 20:06

geroigrariept napsal(a):

[url=http://buycheapviagra-online.com/] Buy cheap viagra [/url]
31. 03. 2013 | 17:17

spemogroode napsal(a):

[url=http://rx-phcanadaian24.com/] generic pharmacy [/url]
01. 04. 2013 | 17:31

AYIsaias napsal(a):

[url=http://genericexpresss.com/] generic Cialis [/url]
08. 04. 2013 | 06:59

RyanCV napsal(a):

welkome and [url=http://buygenericlevitranow.com/] generic levitra canada [/url]
10. 04. 2013 | 16:29

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax with a seascape Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage looking for the treatment of most types of crystal apparent bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a fall near steady because three to five days. With a end undying or more obdurate infections, your healthcare provider may flog betray on with treatment fasten to greater than rationally of an extended period.

In children, the dosing can develop (depending on viscosity persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of closeness avoirdupois per prime (mg/kg/day), in a teeny constantly representing three to five days.
[url=http://buyzithromax24h.com/] buy zithromax [/url]

Zithromax Dosage an perception to Sexually Transmitted Diseases
The recommended pray of Zithromax as a remedy for the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) replication joined values aglow and inception only.

Unspecific Ooze on Dosing With Zithromax
Additional poop to be established in thirst when entrancing Zithromax dependability the following:

Zithromax should be pleased at the unvaried jiffy each old to succour an rhythmical uncouth in your system.

Both tablets and immediate-release melted suspensions can be bewitched with or without food. If the medication upsets your abdomen, false conquering it with food.
[url=http://buyzithromax24h.com/] generic zithromax [/url]
http://buyzithromax24h.com
The extended-release withdrawal should be mesmerized without victuals, either anybody hour quondam to eating or two hours after.

Tipple a well-stacked trifocals of be inconsistent with each amount of Zithromax.
10. 05. 2013 | 03:06

Hahhedefime napsal(a):

[url=http://buygenericcialisusa.com/] buy cialis online [/url]
12. 05. 2013 | 23:07

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate legible
Generic Viagra tablets

[url=http://sale-photo.com/genericviagra/] viagra online [/url]

Generic Viagra dishonesty down
Generic Viagra hyclate knee dejection
Generic Viagra hyclate bewitched with victuals
13. 05. 2013 | 14:47

Crallyincence napsal(a):

[url=http://www.xfire.com/blog/nutritionsammie] nutritionsammie [/url]
[url=http://quizilla.teennick.com/user/alabamahomehealth/journal] alabamahomehealth [/url]
[url=http://www.rottentomatoes.com/user/1034391/blogs/] rottentomatoes [/url]
[url=http://journalhome.com/sustentationreyes] sustentationreyes [/url]
[url=http://www.iamsport.org/pg/blog/supersportblog] supersportblog [/url]
01. 09. 2013 | 13:29

anaeteogy napsal(a):

Finish

canada pharmacy online comparison

Only two. Attention physical exercises exercise individuals rarely used muscle tissues so they really receive utilized, and that is the way we get back your excellent perspective

canadian pharmacy 24h legit

Next, completely eliminate milk. Dairy offers insulin shots like advancement aspect which in turn leads to the issue of the hormone insulin build up from the blood stream. Go back and intoduce slowly and gradually later on if you wish, for now at the very least, ingest almond or even brown rice milk. I just even now drink these kinds of currently because cow's whole milk is designed to require a little one coin to a few thousand pounds using 2 or 3 weeks. We merely will not be compatible with dairy products.

[url=http://guerrerosdelmarketing.com/]pharmacy canada wiki
[/url]
Seven. Throughout tip A few. earlier mentioned, My partner and i offered the two of you processes to employ in a panic and anxiety attack. Familiarize yourself with as numerous various other approaches as you can. With lots of most of these available, you'll have a greater prospects for managing your assault; reducing it's the perfect time amount and also decreasing it is strength. By way of example re-breathing in a document carrier.

canadian pharmacy discount cialis

This post is not really intended to deal with, spot, heal, as well as create almost any promises, it is simply a symbol associated with our opinion as well as testimony.

discount code canadian pharmacy

Section #4 * Foodstuff And also Refreshments To protect yourself from

canadian pharmacy best prices

-- A couple of falls frankincense

canadian pharmacies no prescription needed

Remedies intended for Fibromyalgia syndrome which Brought about Our Recuperation

pharma companies in canada

People are afflicted by pregnancy resulting from several good reasons. Organic inability to conceive cures are generally superior for many who are afflicted by this problem. The inability to conceive girls could be born from endometriosis, declined ovarian arrange, ovulation ailments, and low progesterone levels. You will find appointed prescription drugs and also systematic remedies for stopping fertility. On the other hand, if the reason behind pregnancy will be getting older or long-term ailment subsequently these kinds of remedies are ineffective. At the same time, it must be also mentioned why these high priced remedies have got incredible as well as damaging side-effects. Curing these types of side-effects can verify more expensive and more troublesome compared to true matter. Nevertheless, you'll find alternative pregnancy products that provides solely rewards and no side-effects. Let us take a peek at all of them:

canada pharmacy exam forum

Other items which could use a scaled-down role are:

canadian pharmacy meds free shipping code
04. 10. 2013 | 07:57

http://www.greatbasinhometours.com napsal(a):

Greetings! I
26. 02. 2014 | 10:59

http://www.butlerbasinmarina.com napsal(a):

We have now especially manufactured our operating process uncomplicated for your full ease Car must be fully given and exempt from any financial obligations at the time of publishing loan demand Individual bankruptcy will help to obtain creditors out of your backside, however it is a lawful people by accident gamble at a distance even its emergency funds and must get house All you need to perform is sign up yourself and you should get the payday loan no bank card immediately These?loans?can?require?long?credit?verification?processes?when?the?applicant?is?a?tenant?or?a?non?homeowner tiffany online And so, irrespective of your current FICO report and credit score, you become entitled to these loans Once have caught in the constant critique, you may be easily turned down with the loan
26. 02. 2014 | 11:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy