Naše skvělá západní civilizace.

05. 11. 2007 | 09:30
Přečteno 14554 krát
V různých článcích a diskusích se překvapivě často setkávám s velmi skeptickým až pesimistickým názorem na možnosti a budoucnost toho, čemu říkáme „západní civilizace“.

Lidé (většinou vlivní humanisticky vzdělaní intelektuálové) často říkají, že „je zřejmé, že možnosti naší civilizace se vyčerpaly“, běžně se hovoří o jakémsi selhání moderní vědy a techniky, která nás prý zavedla do slepé uličky. Módními se naopak stávají různé „postmoderní“ filosofie stavící se odmítavě k naší racionální vědecko-technické civilizaci a nabízející místo ní radikální environmentalismus, příklon k různým formám okultismu a esoterických „alternativních“ nauk.

Jsem přesvědčen, že je to všechno omyl, projev něčeho, co bych nazval „pálení z dobrého bydla“. Realita je přece zcela očividně taková, že stále více lidí žije za podmínek, o jakých se ještě před 100 lety, neřku-li dříve, ani nesnilo (ano, nezavírám oči před tím, že stále ještě existují země, kde to bohužel zdaleka neplatí...). Většina lidstva má zajištěny slušné a stále se zlepšující životní podmínky, dramaticky poklesla dětská úmrtnost a prodloužil se průměrný věk, stále více lidí si může dovolit to, co bylo ještě před 100 lety považováno za nepředstavitelný luxus. Nevídaným způsobem se zmenšilo utrpení pocházející z hladu, epidemií, mnoha smrtelných nemocí, úmrtí dětí v raném věku, úmrtí rodiček, atd. atd. – prostě téměř „aurea prima“, alespoň v té rozvinutější polovině světa.

Tohle všechno je zcela jasně výsledkem prudkého rozvoje „západní“ společnosti založené na tržních principech, účinných sociálních opatřeních státu, demokracii a hlavně na úžasném a stále se zrychlujícím vědeckotechnickém pokroku. Všechno tohle začalo někdy před 400 lety v jižní a západní Evropě a během posledních cca 150 let nabralo obrovské tempo. Brzy se stalo zřejmým, že tento systém je mnohem silnější a životaschopnější než jakýkoli jiný, a proto jej postupně začaly přebírat i prakticky všechny ostatní společnosti, které s ním přišly do styku. Někdy byl ovšem tento proces „přebírání“ provázen strašnými tragédiemi a hanebnostmi…

Je jasné, že celý tento proces s sebou přinášel a dosud přináší také spoustu negativních jevů, které tady snad ani nemusím vyjmenovávat (ale přece snad jen některé vyjmenuji – ničení přírody, masivní ohlupující reklama, zbraně hromadného ničení...), ale podle mého názoru je více než jasné, že pozitiva výrazně převažují. Nejlepším důkazem je právě to, jak je spontánně atraktivní pro lidi z jiných kulturních okruhů, kteří se s ním dostanou do styku – možnost dosyta se najíst, mít dobrou šanci na to, že se děti ve zdraví dožijí dospělosti, možnost cestovat, dozvídat se spoustu informací o okolním světě, možnost být svobodným občanem a aspoň teoreticky mít šanci na dosažení odpovídajícího postavení ve společnosti na základě vlastních schopností, to vše působí jako silný magnet.

Je očividné, že tento typ společnosti, který se začal rozvíjet nejprve v západní Evropě, zapustil rychle kořeny v severní Americe, posléze v Japonsku i v zemích bývalého sovětského bloku a vlastně až na pár výjimek skoro všude ve světě. I z posledního velkého formálně “komunistického“ státu rychle roste ukázková (až příliš...) kapitalistická země, ze které se jistě během krátké doby stane něco na způsob Japonska či Jižní Koreje. A vsadím se, že dříve či později tam dojde i k určité politické liberalizaci a politickému posunu „západním“ směrem.

Myslím, že je prakticky jisté, že pokud si to sami nějak nezkazíme, budeme mít takřka ve všech zemích v historicky dohledné době velmi podobný globalizovaný sociálně-ekonomický systém zajišťující čím dál tím více lidem slušný život a stále lepší perspektivy.

Technické možnosti naší skvělé civilizace jsou čím dál tím větší – můžeme značně omezit důsledky epidemií nových smrtelných chorob, přírodních katastrof, můžeme dokonce ve výhledu uvažovat o odvrácení kosmické katastrofy spočívající v zásahu naší Země nějakým asteroidem. Jako zcela reálné se jeví pro příští staletí i možnosti expanze lidstva do vesmíru.

Velké problémy, které s sebou technický rozvoj přináší (znečištění životního prostředí, vyčerpávání přírodních zdrojů), podle mého názoru vyřeší (a již řeší) opět další vědeckotechnický pokrok (lepší a šetrnější technologie) a racionálnější organizace globální společnosti.

Existuje vůbec nějaký nebezpečný konkurenční alternativní společenský systém, který by mohl být příčinou zhoubného „střetu civilizací“? Myslím, že nikoli. V poslední době sice někteří za takové nebezpečí považují nějaký radikální islamismus, ale podle mého názoru je to jen „papírový tygr“, jehož nebezpečí je ve srovnání třeba s nebezpečím komunismu ještě před nějakými 20 lety naprosto zanedbatelné. Sovětský komunismus byl skutečně potenciálně velmi nebezpečný – byl vyzbrojen výraznou cílevědomou ideologií se světovládnými ambicemi a dosáhl vysoké vojenské technologické úrovně. Islámský strašák se ale leckomu může dobře hodit jako záminka pro úplně jiné cíle (např. jak nakrmit nenasytný „vojensko-průmyslový komplex). Jsem přesvědčen, že i v islámských zemích půjde vývoj stejně jako všude jinde – tedy cestou sbližování se „Západem“. Ostatně se to tak ve většině islámských zemí již dávno děje. Tento proces bychom měli co nejvíce podporovat a ne jej brzdit umělým vytvářením nepřítele (ať už záměrným nebo jen z naší hlouposti).

Vím, že to, co říkám, zní jako neodpustitelně naivně-modernistické vize z doby Julese Verna, ale jsem hluboce přesvědčen, že je to tak. Módní „postmoderní“ pesimismus je nebezpečný – může totiž fungovat jako „sebenaplňující očekávání“.

Já jsem hluboce přesvědčen, že cesta, kterou lidstvo pomalu a tápavě nastoupilo v renesanci, západoevropských buržoasních revolucích a se vznikem a systematickým budováním vědy a technologií, je unikátní dálnicí ke skvělé budoucnosti.

Obávám se jen toho, že nám jízdu po téhle dálnici mohou zkomplikovat těžké nehody způsobené třeba náboženskými nebo nacionalisticko-politickými fanatiky – nemyslím teď ani tak ty islámské, kteří nemají a bohdá nebudou mít v rukou dostatečně ničivé prostředky, ale spíše americké křesťanské evangelikály uvědoměle a ve svatém nadšení se chystající na „bitvu u Armageddonu“…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Saliven napsal(a):

Ano pane Hořejší. Pojmenoval jste to velmi dobře, ale pomněte na přísloví, které uvozuje Gibsonův film Apocalypto (doufám, že cituji dobře): "Velká civilizace nemůže být zničena zvenku, dokud se nerozloží vevnitř." Jelikož naše civilizace ztrácí duchovní rozměr, utápí se v bezedném konzumu a orientaci na výkon (generující všudypřítomné peníze) a má velice nízkou porodnost, je nevyhnutelné, že ke střetu s relativně kvalitní a neustále se rozrůstající populací "lidí z východu" dojde. Nebude to na vojenském poli, ale střet bude. A já doufám, že se toho nedožiji. Děkuji za další podnětný příspěvek, velice rád Vás čtu. Přeji hezký den :-)
05. 11. 2007 | 09:46

bigjirka napsal(a):

Také si myslím, že se západní civilizace k horšímu nevyvíjí. Pane profesore, tu Čínu jako kapitalismus pořád skousnout neumím. Otrokářství přece není kapitalismus? Tam nejsou elementární svobody... něco plácneš a jdeš na maso pro doktora Jacksona.. a klinika pak má kapitalismus? co dělníci, které z některých továren nepouštějí ani ven?
05. 11. 2007 | 09:48

sidney napsal(a):

Vazeny pane,
to co jste stvoril je naprosto neomluvitelna glorifikace soucasneho systemu. To by hezky fungovalo za idealnich podminek, ale ne za takovych, ktere jsou v soucasnosti. Vsimneme si, ze v soucasne tzv. zapadni civilizaci prevazuje absolutni absence jakychkoliv jinych hodnot nez hmotnych- Tato absence se promita do toho, ze lide ziji pouze pro to,aby zili... Pohrda se jakymikoliv moralnimi zasadami..rika se tomu flexibilita. Je patrna absence jakehololiv odrikani...uzij si, nesetri, necekej...chybi skromnost. Vse se odehrava pouze na bazi tzv. okamziteho uspechu, rychle penize ted hned...chybi dlouhodobe vize...Zaroven s tim prudce vzrusta pocet parazitujich spolecenstvi, ktera v zasade nedelaji nic jineho, nez kradou...Finalne to vytvari spolecenske tlaky, ktere jsou v zacatcich kompenzovany silou, ale ve svych dusledcich povedeou k dezintegraci spolecnosti jako takove... Takze tu budoucnost bych nevidel tak ruzovou (zajimavym prikladem je tzv. privatizace prava...stale vice soukromych bezpecnostnich agentur, soukrome veznice, bezpecnost zajistena pouze pro urcite skupiny obyvatelstva, ztrata kontroly nad vykonem prava v odlehlejsich koncinach atd. atd. ...)
05. 11. 2007 | 09:49

J. Švorčík napsal(a):

Pane Hořejší,
přečetl jsem si velice důkladně Váš příspěvek, je vidět, že Vám nejde o maximální návštěvnost a největší množství reakcí. Přemýšlel jsem, co k tomu připodoktnout. Když jsem si však přečetl příspěvky Salivena Bigjirky, nevím, co bych k tomu dodal.
Přeji vše dobré a těším se na další příspěvky a jen doufám, že se na blog nedostanou béčkoví přispivatelé, kteří rozumí všemu.
05. 11. 2007 | 10:01

MerryMan napsal(a):

Pane bigjirko,
mohl by jste nám prosím sdělit, jak dlouho jste žil a pracoval v Číně, nakolik umíte čínsky mluvit a psát. Jinak totiž Váš názor nemá cenu. Smysl mají totiž výpovědi jen očitých svědků a ne "jedna paní povídala".
Děkuji
05. 11. 2007 | 10:04

MerryMan napsal(a):

Pane bigjirko,
mohl by jste nám prosím sdělit, jak dlouho jste žil a pracoval v Číně, nakolik umíte čínsky mluvit a psát. Jinak totiž Váš názor nemá cenu. Smysl mají totiž výpovědi jen očitých svědků a ne "jedna paní povídala".
Děkuji
05. 11. 2007 | 10:05

Bobo E napsal(a):

Zcela souhlasím s panem Hořejším. Západní civilizace je zatím ten nejlepší společenský systém, jaký se vyzkoušel v praxi. Stále se vyvijí a zlepšuje - keždé zlepšení se však neuskuteční přes noc. Nebezpečí vidím pouze v té skupině většinou vlivných, humanisticky vzdělaných intelektuálů. Občas mám pocit, že pro tuto skupinu by byl ideální systém, kde by vládlo něco jako rada starších, samozřejmě složená z neomylných, vlivných humanisticky vzdělaných intelektuálů. Takováto společnost je vysněným ideálem našeho bývalého prezidenta Václava Havla (aby ne, vždyť patří k neomylným, vlivným,humanisticky vzdělaným intelektuálům). Osobně si myslím, že toto je, narozdíl od západní civilizace, cesta do pekel.
05. 11. 2007 | 10:06

bigjirka napsal(a):

MerryMane, ani Váš názor nemá cenu. Děkuji za pozornost. Čína holt je země svobody. Někdy se koukněte na idiotboard na ty otrokářské špeluŇky. Ať přemejšlím, jak přemejšlím, nevím co jste chtěl říci. Mám kašel a teplotu, asi to bude tím.
05. 11. 2007 | 10:09

bigjirka napsal(a):

Bobo, máte pravdu, utopický socialismus jako jeden s pilířů světodějného M-L učení je poněkud obehranou písničkou. Docela hezky se to čte...
05. 11. 2007 | 10:11

Bobo E napsal(a):

Pro bigjirka:

Ano, v Číně to není jistě ideální. Avšak za posledních 10 let udělala Čína takový pokrok k demokracii, že se o tom nikomu ani nezdá. Ve více jak miliardovém státě se nedají dělat změny ze dne na den. Pro mne je důležité, že se Čína vydala správnou cestou -- a měl by to uznat každý, tedy až na pár zatvrzelých antikomunistů, kteří k životu prostě nějakého strašáka potřebují. Navíc si svět nemůže dovolit, aby reformní procesy v Číně nedejbože proběhly jako v bývalé Jugoslávii nebo v některých postsovětských republikách (Čečna a podobně) -- občanská válka miliardového národa by pěkně zamávala s celým světem.

Držím Číně palce, jen tak dál.
05. 11. 2007 | 10:11

MerryMan napsal(a):

To bigjirka.
Bohužel jste na můj dotaz neodpověděl, usuzuji z toho, že buď Vám nestojím za odpověď (a to je nezdvořilé) nebo jste v Číně nebyl, čínsky neumíte a žádné informace z první ruky nedokážete podat.
Škoda.
05. 11. 2007 | 10:22

Ministr vědy napsal(a):

VIVAT!
A já se bojím
Jsem kalendář
a stojím
05. 11. 2007 | 10:30

Mastek napsal(a):

To je rozumný článek. Akorát si nejsem jist tím řešením a vyřešením znečištění životního prostředí. Všechna navrhovaná řešení jsou idealistická a neobstojí v konfrontaci s realitou. Nejsem žádný člen greenpeace, ani nevolím zelené, ale tohle mě docela trápí, protože žádné větší řešení na dohled zkrátka není. Sice se nejpokročilejší ekonomiky snaží znečišťování omezovat (západní Evropa, Japonsko, J.Korea a nově snad i USA), ale na jejich nezodpovědnou ekologickou politiku 60.-80.let navázala Čína a Indie, a v záloze máme ještě latinskou Ameriku a někde daleko i Afriku, pokud v ní proběhnou někdy demokratizační změny. Takže si myslím (tj. nejsem o tom hluboce přesvědčen, ale mám dojem), že o znečišťování je postaráno na desítky let dopředu a při tom tempu se obávám, jak to tady bude vypadat. Tím ale nechci tvrdit, že to je chyba demokracie. Jde prostě o nutnou daň za technologický pokrok, kterou ale demokracie není schopna regulovat již ze svého principu.
05. 11. 2007 | 10:59

Zuzana napsal(a):

Ja si myslim, ze v okamziku, kdy se lid spokoji s plnym brichem, zacina tragedie.. vzdycky bude dostatek tech kteri bazi po moci, pane profesore.
05. 11. 2007 | 11:05

Zuzana napsal(a):

Vidim, ze tentokrat zcela vyjimecne souhlasim s prispevkem od sidney :-)
05. 11. 2007 | 11:12

Silvie napsal(a):

Moje vize budoucnosti západní civilizace je velmi černá. Její (nepříliš vzdálený) konec vidím v bezbřehém humanismu a přehnané politické korektnosti, které nám nedovolují bránit se přílivu přistěhovalců,zejména muslimského původu. Většina těchto přistěhovalců smýšlí radikálně, nemá nejmenší chuť asimilovat, ačkoliv se navenek tváří mírumilovně. Ze strany podobně smýšlejících lidí nejde ani tak o pesimismus, jako spíše o realismus. S prof.Hořejším rozhodně nesdílím jeho nadějeplné představy - skutečnost mnoho optimismu neskýtá- je nás čím dál méně a naše šance v případném konfliktu vidím, jako mizivé. Čas ukáže, kdo z nás měl pravdu - v tomto případě, bych se raději mýlila.
05. 11. 2007 | 11:27

Tomas B. napsal(a):

Pane profesore, když už jse zabrousil do globálně-politických úvah, se kterými musím obecně souhlasit, jaký je váš názor na naší domácí současnost? Čtu vaše příspěvky spíše náhodně, přes to jsem nabyl dojmu, že jste na jedné vlně s těmi, kteří v současnosti pozorují jakousi národní tragedii, nebo alespoň krizi v historii nevídanou (např. zvýšení DPH a pod.). Přitom objektivně (co je ale objektivní, že...) je nutno konstatovat, že i naše republika prochází právě vrcholem svojí existence. Trvalý ekonomický růst, mezinárodně-politické zakotvení, nebývalá míra demokracie (i ve srovnání s I. republikou), nízká nezaměstnanost, žádná politická či sociální krize. Patříme ostatně k té nejbohatší čtvrtině planety. Přes to všechno má dobrá polovina našich spoluobčanů pocit (nebo se alespoň v tom smyslu vyjadřuje jak verbálně tak ve volbách), že právě teď se řítíme do pr.... Nestálo by za to analyzovat nejprve náš domácí prostor - možná odhalení původu nálad a pocitů domácích dá člověku lepší náhled na nálady a postoje globální.
05. 11. 2007 | 11:34

skeptik napsal(a):

Poněkud jste zanedbal skutečnost, že veškerý tento rozvoj je podmíněn spalováním fosilních paliv. Až dojdou, budou na tom lidé v naší zcela závislé "západní" civilizaci mnohem hůř než lidé v zemích, kde se ještě pro všechno nejezdí autem do supermarketu :-(
05. 11. 2007 | 11:49

vaclavhorejsi napsal(a):

Tomas B.:
"Přitom objektivně (co je ale objektivní, že...) je nutno konstatovat, že i naše republika prochází právě vrcholem svojí existence"

Rozhodne souhlasim. Nevim, kde jste ziskal dojem, ze jsem "na jedné vlně s těmi, kteří v současnosti pozorují jakousi národní tragedii, nebo alespoň krizi v historii nevídanou (např. zvýšení DPH a pod.)"
Ja se jen kriticky vyjadruji k vecem, ktere jsou i v teto dobe nevidane prosperity spatne. Nevim, kdo rozumny muze brat zvyseni DPH jako "narodni tragedii" - vy nekoho takoveho znate? Nicmene je jiste zcela legitimni dikutovat o tom, jaky ma byt optimalni danovy system?
Ja si myslim, ze katastroficke poplasne zpravy siri hloupe a nezodpovedne predevsim politici (spalena zeme, mobilisace, hrozici kolaps verejnych financi, hrozba vlady komunistu atd...)
05. 11. 2007 | 12:02

Zuzana napsal(a):

Ta hrozba vlady komunisticke strany je celkem realna a co se tyce "vlady komunistu", tak ta je, bohuzel, realna. Stare kozly novemu mysleni nenaucis..
05. 11. 2007 | 12:26

Silvie napsal(a):

Souhlasím se Zuzanou - poté, co předvedli soc.demokrati a ODS, lze očekávat, že stoupnou preference komunistům (nepředpokládám,že by stouply lidovcům a zeleným). Ruský "medvěd" je také mimořádně neklidný a dost se mu nelíbí, že koketujeme s Američany o radaru. V Latinské Americe vítězí komunisté a znárodňují, jakoby se nechumelilo. A pokud jde o to strašení politiků - oni právě straší málo - z obavy, aby nebyli nařčeni z xenofobie.
05. 11. 2007 | 12:43

Viktoria napsal(a):

Pane profesore, podle mne dnešní společnost v krizi je. Jsme materiálně orientovaná civilizace, která ztratila kontakt s vlastní podstatou. V rámci materiálního blahobytu zneužíváme přírodu a způsobujeme strašlivé utrpení jiným bystostem. Masové týrání zvířat v rámci vědy, medicíny, kosmetického průmyslu, strašlivé zabíjení na jatkách, odklon od rodinných hodnot, ztráta soucitu, to dnes bereme jako housku na krámě. Víte proč jsou dnes srdeční choroby zabijík číslo jedna. Protože se řídíme jenom rozumem a přestali jsme používat srdce. Tyhle věci se pak somatizují. A je úplně jedno, že to žádná randomizovaná studie neprokázala. Mimochodem, jak je na tom vaše srdce? Řekla bych, že i váš rozum je nadužíván a srdce spí....
05. 11. 2007 | 13:01

Frante napsal(a):

Hezky napsané, trochu mne pobavilo že mezi tři uvedené negativní jevy civilizace autor řadí reklamu. Větší problém bych viděl v přelidnění. Věda umožňuje že lidí může být víc, a ono je taky protože děti jsou pro mnoho lidí hlavním smyslem života. Takže v jistém smyslu se dostáváme do slepé uličky - Zem není nafukovací a Mars je zatím neobyvatelný a daleko.
05. 11. 2007 | 13:01

Viktoria napsal(a):

Pane profesore, souhlasím s Frante, reklama je opravdu v porovnání se zbytkem toho, co se děje v naší civilizaci, úplně neškodná věc. Proč vám tak leží v žaludku? Proč spíše nepřemýšlíte o tom, kolik zvířat jste ve jménu vědy při svých výzkumech umučil? Reklama je špatná, věda dobrá, že. Přitom za vědou stojí utrpení obrovského množství bytostí. Já být vámi, jdu raději do reklamy. Neznám totiž žádného reklamního pracovníka, který by běžně v pracovní době mučil zvířata.
05. 11. 2007 | 13:23

Vaclav Horejsi napsal(a):

Viktoria:
Zvirata jsme na jidlo zabijeli vzdy. Lide, kteri ve stredoveku umirali hladem a hroznymi nemocemi na tom asi byli mnohem hur i co se tyka rodinnych hodnot, soucitu, kultury, atd.
Pokud jde o me srdce - skvele, naprosto si nemohu stezovat! :-) Materialne zabezpeceneho zivota si uzivam s velkou radosti! Hrozim se toho, ze bych mel zazivat, jak tomu bylo v minulosti, treba umrti nekolika svych deti v kojeneckem veku... At zije civilizace, prosperita, rozum!!
05. 11. 2007 | 13:26

felis napsal(a):

Pane Hořejší ale i západní civilizace se vyvíjí a rozhodně nemá takovou podobu jakou měla např. před sto a troufal bych si tvrdit i před padesáti lety. Západní civilizace má (nebudu říkat, že jeden) problém v tom, že na to, aby mohla prosperovat a neustále napředovat, musí vylepšovat technologie a smůla je, že to dělá v naprosto všech odvětvích a tento skutek se pak vlastně obrací proti nim. Mám na mysli to nejzákladnější co člověk potřebuje a to je potrava. Ruku v ruce potom dostatečně kvalitní voda. Jenomže expanze v technologiích produkuje obrovské množství odpadu a právě vyspělá záp. civilizace jej produkuje ohromné množství. Tady přeci už nejde ani tak o to, nasytit svou populaci jako vydělat na její produkci. Stačí se jen kouknout kolik dostává dělník v rozvojové zemi, kam se vyveze technologie a za kolik se prodává jeho produkt konečnému zákazníkovi. V loňském roce nebo kdy to bylo se v tepelné elektrárně spálil přebytek obilovin, letos je enormní nedostatek a ceny se šplhají do absurdna.
Živočišná výroba. Co si to tady krucinál diktujeme o stavech dobytka? Prázdné kravíny kam se člověk podívá a mléka nedostatek a ceny samozřejmě kde směřují? A to nebudu mluvit o cpaní chemie (známá éčka) do všech produktů v kontrastu s tím biopotraviny. To je přeci absurdní a nevykládejte mi, že to je vyspělostí záp. civilizace. Je tato vědeckotechnická civilizace racionální? Jde jen o zisky a nic jiného a ne o pálení dobrého bydla.

Ano před sto lety nebyly takové životní podmínky ale ziskuchtivost nastartovala technologie a zapomněla na neřešení důsledků. Slušné a stále se zlepšující životní podmínky, však přinesly dramaticky znečištěné prostředí, které si zpětně vyžádá zdravotní stav populace, takže je to uzavřený kruh. Úmrtnost nebo životaschopnost populace vlivem epidemií a jejich eliminací vlivem vyspělých technologií je tak trošku sen. Každý víme, že např. AIDS je od roku cca 1979 stále nevyřešena a populaci další viry a jejich mutace teprve čekají. Tento svět boje organismů je vždycky na straně virů, který likviduje člověka do té doby než se objeví nebo nalezne „protibojovník“. Je bláhové si myslet, že existuje nějaký milník, který vše zvrátí(l) ve prospěch populace. Nejsem skeptik jen bych ze západní civilizace nedělal takového bohorovníka.

Víte, vy mi těmi tvrzeními připomínáte, když Rus hlásal jak zatočí s přírodou a ochočí všechny bacily. A přitom člověk vůbec není připraven na všelijaké přírodní katastrofy a nepočítá s tím, že se může naprosto změnit radikálním způsobem podnebí na kontinentech. A odvrácení kosmických katastrof je přímo absurdní. A také silně pochybuji o možnosti expanze lidstva do vesmíru. Člověk se svými citovými vazbami ke všemu kolem je značně nemoderní na takové kroky. Jo až pro něj nebude důležitý sex, láska a další zcela zákonité rysy člověka, tak potom mluvme o existenci někde jinde ve vesmíru. To si jen animujme ve filmech.

Také bych velmi silně polemizoval s tvrzením, že Sovětský komunismus dosáhl vysoké vojenské technologické úrovně. Samozřejmě odvlečením spousty vědeckých mozků po II. světové válce do své země by se dal očekávat nějaký technický rozmach ale „rus“ neměl potřebné střední složky výroby, takže mnohé se odehrávalo jen v laboratorních podmínkách a samozřejmě v laboratorním množství. Koneckonců konflikt ve Vietnamu, Afghanistánu a „válka v zálivu“ ukázaly schopnosti vojenských technologií. S islámským světem bych také nebyl tolik optimistický. Tady nejspíš půjde o nenásilný přechod jedné kultury k druhé, i když ani toto není tak docela, protože se spíš bude jednat o multikulturní společnost. Jak víme, západní civilizace mají problémy s porodností a neustálý přísun jiného etnika způsobuje multikulturalitu. Takže jaký bude vývoj, nelze s určitostí říci. Víte, až dojde levná pracovní síla rozvojových zemí a nebude kam vyvážet technologie, tak se necháme překvapit.
05. 11. 2007 | 13:32

felis napsal(a):

Viktorie. Tady bych podotkl, že výzkumy na zvířatech nebo jejich zabíjení pro potravu je zcela přirozené a v pořádku. Co je však špatné je míra tohoto počínání. Ale tu míru zase určuje soutěživost člověka a tím pádem jeho neustálá vzájemná konkurenčnost. Jsou to smrti za účelem, aby žil někdo jiný. Jeden zabíjí jiný druh, aby zachránil druh svůj. Takže správně podotkl pan Hořejší, že je třeba mít rozum. A co se týče srdce, tak tento mýtus vzniknuvší v antice a dosud používán jako symbol schopnosti rozhodovat byl dávno vyvrácen. Vše se odehrává v mozku, včetně citovosti.
05. 11. 2007 | 13:42

ani esoterik, ani okultista napsal(a):

Nevím, co jste četl, ale ani humanitní věda by neměla mít s okultismem, esoterismem a radikalismem žádného druhu nic společného (ač je o tom mnoho vědců přírodovědeckého zaměření jistě přesvědčeno). "Střet civilizací" už také není zrovna v kursu.. Zkuste trochu obnovit svou humanitní knihovničku.. (na filosofické fakultě už taky neprobírají frenologii a abiogenesi).
05. 11. 2007 | 13:44

sluníčko napsal(a):

To Viktoria,
používání zvířat ve výzkumu se v současnosti nevyhnete, leda by jste si někde sehnala jiné vhodné pokusné objekty, ale způsoby profesora Mengeleho jsou snad už dávno pryč (alespoň v západní civilizaci). Pokud naleznete plnohodnoutnou náhradu za laboratorní myši a jiné, myslím, že vám vědci (,,mučitelé") jenom poděkují.
Co se týče srdečních chorob - pochybuju, že Vás soucit s druhými zachrání od kornatění tepen, když do Vás reklamy na každém kroku tlačí, že jedině jídlo od MC donalds apod. je pro vás to pravé a není nic lepšího než si dát s přáteli nějakou tu skleničku...
05. 11. 2007 | 13:53

Taoiseach napsal(a):

Optimismus je opium lidstva.
05. 11. 2007 | 14:13

Boleslaf napsal(a):

Pane Hořejší, mám radost, že už jste otevřenější. :)
05. 11. 2007 | 14:51

Ministr vědy napsal(a):

Přeji hodně harmonie se soupeřem !
05. 11. 2007 | 14:58

Lokutus napsal(a):

Každá velká civilizace v minulosti skončila buď zvenčí, nebo zevnitř. Rozklad společnosti zlikviduje sebevětšího molocha.

Úžasný technologický rozvoj byl možný jen díky úžasnému přísunu peněz. Na jedné straně centrálně spravovaných (SSSR) na druhé straně svobodný trh a spotřebitelství. Západní svět má už dlouhá desetiletí privilegia, o kterých se zbytku světa ani nezdá. Právo na ledničku, televizi, automobil pro každého člověka. Až se tohoto práva začne dožadovat miliarda číňanů, miliarda indů a další miliardy asiatů, muslimů a černochů, tak teprve potom uvidíte, jaké má Země limity. A ta doba přichází rychleji, než technologie, které by umožnily efektivnější využití materiálů a paliva, které tu naší civilizaci drží při životě.
Obzvláště když už žádné materiály prostě nebudou. Z čeho budeme vyrábět levné spotřební zboží až vytěžíme ropu a nebude zdroj pro plasty? Až vytěžíme kovy a další suroviny? Až spálíme poslední kus uhlí?
Ano, zbydou nám nějaké přírodní materiály, ale...

Na počátku 20. století zde byla miliarda lidí, dnes je to více než šest miliard se stoupajícím trendem. Přírodní materiály se obnovují na stále menším prostoru. Kdyby teď začali obyvatelé ČR topit dřevem, jak dlouho by nám asi vydrželo se stoupajícím zájmem o výrobky z tohoto materiálu? I ten nejrychlejší strom roste alespoň dvacet let. A všechny dřeviny a rostliny potřebují spoustu prostoru. To nemluvím o pastvinách pro zvířata.

Malovat si za takovéhoto trendu budoucnost na růžovo je víc než idealistické a naivní. Než se nám podaří přijít s dokonalými technologiemi na výrobu materiálů a energie, nebo než se nám dokoce podaří expandovat do vesmíru a zahájit terraformaci nějakých planet, tak se tady dřív navzájem sežereme.

Každá velká civilizace skončila. Každá. Ta naše západní, založená na bezbřehém slepém konzumentismu nebude vyjímkou.
05. 11. 2007 | 15:05

Ministr vědy napsal(a):

Lokutus: Nebojte se, technologie moci se vyvíjejí rychleji. :)
05. 11. 2007 | 15:14

Čochtan napsal(a):

Základem VŠECH problémů je obrovské (patnáctinásobné) přelidnění země.
Naše "bílá" euroatlantická civilizace ke které se přidaly kromě bílé Australie i Japonsko a jiné asijské země nemůže fungovat pro celý svět. Na to nejsou surovinové zdroje.
05. 11. 2007 | 15:16

Václav napsal(a):

Více co by řekli profesorovi studenti. Hovno s tím. Jen žvaníte dědkové. Nemáte nic podstatného na práci a tak tu žvaníte. Každý z vás žije ze státních peněz. Opravdoví občane si musí makat, aby profesůrek mohl brát svých 100 000,-Kč.
05. 11. 2007 | 15:21

Josef napsal(a):

Pane profesore,

obávám se, že se trochu mýlíte pokud jde o islamismus, resp. jeho revolučně radikální proud.

1)Jde jim primárně o rozložení prozápadních arabských režimů
ve středovýchodní oblasti. To není frontální útok nějaké vojensko státní entity proti západu. NY byl útok na symbol. Skutečným cílem je saudská Arábie, Egypt, Jordánsko, Pakistán atp. Ve svých důsledcích je to i útok na komoditu bez níž se naše ekonomiky zřítí pod nejnižší hodnoty růstu. A bylo by hotovo, pane profesore. Bez huráá a bez zákopů.
2) Proti nám je to, že žádnému z tamních systémů se nepodařilo nastartovat ekonomickou vitalitu v oblasti.
nepodaří-li se to, budou mít radikálové mnoha odstínů vždy přívržence.Je to mocná síla, kterou události mohou, transformovat do historického propudu událostí, který neumíme zastavit..

3) A je tam i nepřítel - tradičně organizovaný a vyzbrojený.

Synergie těchto faktorů může změnit Vaši víru v něco horšího - v nerealistický sen.

Pro pana bigjirku - představte si prosím Čínu jako systém existující v jiném hodnotové realitě a na jiném vývojovém stupni. To, že používá univerzálně aplikovatelnou technologii není až tak podstatné. Naše představa o Číně je příliš ideologická. Přistupovat k ní z pozic zkušeností s ruským komunismem nám neumožní - odhadnout ji.

Otázka na závěr - a nemá civilizace i biologický základ ? Odkud se bere ekonomická vitalita či úpadek ?

Cosi z této civilizace mizí . Co myslíte, pane profesore. Je důležité jen to, že basálně funguje ?Josef
05. 11. 2007 | 15:31

Tomas B. napsal(a):

To: Václav Hořejší
Skutečně jsem z vašich předchozích článků nabyl dojmu, že se rovněž pohybujete po "spálené zemi". Teď asi nemá cenu dohledávat kde a proč a tak se omezím na konstatování, že jsem se mýlil.

Právě analýza toho, proč v dobách nebývalého rozkvětu propadá řada lidí malomyslnosti z budoucího vývoje, je podle mne zásadní pro odhad věcí příštích. Speciálně u nás, čím vyšší je HDP, mzdy a jiné ukazatele, tím černější jsou představy některých obyvatel pokud jde o budoucno (alespoň se tak jeví z průzkumů i atmosféry kterou vnímám).

Podle mého mínění je základem černých vizí stále větší propast mezi možnostmi a skutečností, která je charakteristická právě pro demokracie. Základem demokracie je přesvědčení, že každý má v podstatě stejné možnosti realizace. Ovšem ve skutečnosti je jeden podstatně úspěšnější než druhý. Tato nerovnost je zdrojem frustrace nejen pro jednotlivce ale i pro národy a je podle mne i motorem kupříkladu islamismu (což je náboženská varianta národního socialismu) nebo i současné ruské politiky. Základní otázka - proč já, jako člověk řekněme narozený v Teheránu nemám nikdy šanci prožít stejný život jako člověk narozený v New Yorku - je tím klíčem, který je jádrem konfliktů. Odpověď totiž nikdy není - protože ten druhý je schopnější. Odpověď vždy je - protože ten druhý má víc příležitostí. Odtud je už krůček k úvaze - jestliže mi byly upřeny příležitosti, mám nárok na část majetku toho, kdo byl příležitostmi více obdařen. A obraz nepřítele je na světě...

Jednoduše řečeno, lidé po celé planetě momentálně sdílí postdemokratickou vizi: "Práva na štěstí" Tedy nikoli rovnost v příležitostech ale rovnost v úspěchu. A protože prostě nelze nikdy dosáhnout rovnosti, je vždy populární cokoli, co těm úspěšnějším alespoň trochu zkomplikuje život.

Postdemokratický člověk si připadá vyřazený z procesu rozhodování (ovšem pravdou je pravý opak - nikdy před tím se jednotlivec nepodílel na rozhodování o věcech veřejných větší měrou než nyní) a tím i ze sdílené odpovědnosti. Právě proto, že rozhodovací procesy jsou demokratické, stávají se více a více komplikované a nepřehledné. To vede k potřebě jednoduššího a snáze vysvětlitelného světa. Tedy být šťastný v jednodušším světě.

Zveličování pravděpodobnosti a důsledků možných globálních katastrof je dalším vyústěním frustrace z nerovnosti. Představa strašlivého posledního soudu, který může být odvrácen včasným pokáním ve formě snížené spotřeby (samozřejmě snížené hlavně u těch úspěšnějších) - kde už jsem to jen slyšel? Boháč uchem jehly...

Shrnuto: současný svět umožňuje nám v západní civilizaci prožít pohodlný život bez starostí o základní existenci. Nemáme však paušální nárok na společenský či ekonomický úspěch což mnohé z nás užírá takovou měrou, že jsou schopni v krajní poloze připustit destrukci tohoto systému. Jediné, co drží zatím západní civilizaci pohromadě je právě obava z následků - čti, obava o plné břicho. Až rozhodující část obyvatel dospěje k závěru (třeba i mylnému), že současný systém lze odstranit a zachovat si plné břicho, civilizace se zhroutí. Z ničeho jiného bych obavy neměl.
05. 11. 2007 | 15:48

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Hořejší
souhlasím s vámi v tom, že žijeme v relativně luxusním období západní civilizace, není potřeba propadat malomyslnosti, pozitiva převažují.
Platí to však pouze v případě, pokud posuzujete materiální stránku a to ještě, pokud toto hodnocení zevšeobecníte.
Duchovní stránka naší, zvláště evropské, a obzvláště české společnosti, zaostává za materiálním vývojem.Příčin je mnoho, diskuse by byla nekonečná.

Hluboce se však mýlíte, pokud předpokládáte, že ostatní svět, zvláště svět islámu, půjde naší cestou, tedy přijetím demokratických principů.Není tomu tak, vývoj jde přesně opačným směrem.To, že si osvojí svět islámu postmoderní techniku neznamená, že přijmou náš žebříček hodnot.

Možná, že vás překvapím, když prohlásím, že pokud byste posuzoval čistě podíl duchovního života v islámské společnosti a v naší, západní civilizaci, tak bychom rozhodně nebyli na straně vítězů.
05. 11. 2007 | 17:23

Nechci byt Cechem napsal(a):

For Tomas B.
Vyssi HDP, mzdy a "jine ukazatele"? Doba rozkvetu? Co to jsou jine ukazatele? Myslis tim napr. ceny nemovitosti? Myslis tim zivotni prostredi? Myslis tim mezilidske vztahy?
Pr.:
1)Nemovitosti pro bydleni:
Standardne vybaveny radovy dum 4+1 (120m2) plocha pozemku 250m2
Naklady na stavbu pred 20lety asi 200tis.KC (pozemek + IS ZDARMA dle dotacnich programu, bonus 100tis. jako bezurocna pujcka)
Naklady dnes asi 4000tis. (bez jakekoli podpory)
Tzn.: dnes 40xvice nez v r.1987 (pokud byl prumer. plat v r.1987 - 2000KC dnes by musel byt 80000KC a to bohuzel v CR neni)
2)Zivotni prostredi
Vzhledem k obrovskemu narustu tranzitu a konzumu je na pokraji nevratne devastace. Osobne, kdyz prochazim misty kde jsem chodil jako maly kluk pozoruji zhorseni (v mistech kde bezne zili pstruzi potocni dnes clovek ulovi tak prezraneho jelce tlouste - je jasnym dukazem devastace vodnich toku, v mistech kde bylo bezne videt zajice ci srnky se dnes vyskytuji maximalne tak klistata - je jasnym dukazem devastace krajiny, v mistech kde jsem si bezne hraval a jezdil na kole bych to dnes svym detem nedovolil - byla by to vrazda).
3)Mezilidske vztahy
Kapitola sama pro sebe - tragedie, obrazek je mozne si udelat pokud clovek sleduje politickou scenu!
Myslim, ze situace v CR je tragicka a hlavne zhorsujici se.
Zaverecna POZN.:
Ja se nebudu s Tebou placat po ramenech, ze nam roste HDP, me udaj vygenerovany partou bl... nezajima. Podstatna je realita zivota a ta je takova, ze vetsina v CR strada, setri kazdou korunu, aby ji pak pod iluzi prepychu utratili za plastove "somariny"! To me osobne trapi, uvedomuju si, ze jsme vychodni zemi a rozdil mezi CR a zapadni Evroupou je propastny!!! Ty pravdepodobne nemas problem s Tim, ze ceny nemovitosti rostou o 20%/rok tzn.: z kazdeho 1000tis. 200tis. navic, tobe to bezproblemu pokryje rostouci mzda, nebo jsi dedil - ne to ne prece by jsi nevzal neco zadarmo a byl sockou to urcite ne! Kdyby me, mou manzelku a nase deti nezivili Finove (nekdo je muze nazvat tez cizinci) tak pravdepodobne bydlim pod mostem, anebo jsem dozivotnim vazalem a otrokem nejakeho ceskeho darmozrouta a socky, ktery vyziral rodice a jeste si nechal prepsat jejich v komunismu postaveny panelakovy byt.
A mluvis o demokracii v CR? Tomu opravdu veris? Ja na zazraky neverim! Komuniste davali lidem take vybrat mohli, ale nemuseli vstoupit!
05. 11. 2007 | 17:36

SuP napsal(a):

Čochtan -
Pozor na hubu! Nebo Vám pan profesor ukáže žlutou kartu! On totiž má pochopení pro to, aby ti, co se umí jen množit, měli stejná práva na spotřebu všeho, jako ti, co si lámou hlavu s tím, jak to zařídit, aby se na všechny dostalo.
A uvažovat o regulaci je rasismus!

Dále - "Nechci být Čechem" -
VY jste kapitola sama pro sebe. Ve všech diskusích pořád jen brečíte, že NĚKDO může za to, že se část lidí chová jako hovada a furt jen vyhrožujete, že se odstěhujete. To je skutečně příkladný životní styl a postoj.
05. 11. 2007 | 18:19

Milan Tvrdy napsal(a):

To Jirka:
nevim, z jake propagandy mate ten Vas nazor o Cine. ja se ted vratil z Ciny. Pravda, pohyboval jsem se v akademickem prostredi.
Nicmene, mohu si dovolit protirecit: Vas nazor je velmi povrchni. Krome ohromneho ekonomickeho rozvoje Cina proziva i jakousi obrodu v duchu naseho osmasedesateho. Nikdo z tech se kterymi jsem prisel do styku se nebal vyjadrit svuj nazor a nemel obavy, ze ho nekdo odposlouchava. Nikdo se epriznal k sympatiim s komunismem a k antipatiim vuci demokracii.
A kapitalismus tam kvete az moc: otravnych prodejcu a zlodejskych podnikavcu najdete v Pekingu na kazdem kroku celou radu.
Zdravim, Milan Tvrdy
05. 11. 2007 | 18:21

Čochtan napsal(a):

SuPe:
" a furt jen vyhrožujete, že se odstěhujete"
To není vyhrožování, ale nesplněné sliby !

Díky za varování ! :- ))
05. 11. 2007 | 19:03

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
vidím, že jste zase otevřel téma :-), měl bych pár připomínek.
Samozřejmě zde máme z pohledu většiny světa ráj na zemi. My též, přestože by afroněmecká uklízečka v SRN za plat našeho kvalifiovaného dělníka v severních Čechách nezdvihla koště. To pochopí každý, kdo pozná slumy ve 3. světě. A spolehlivě ho to zbaví jakéhokoliv radikalismu. Vděčíme za to vědeckotechnické revoluci a hromadné výrobě. A máte pravdu i v pálení dobrým bydlem - to platí zejména pro půvabnější část populace.
Ale minule jsem psal o jistém americkém otrokáři a jeho slavném výroku o pracujících dětech v 19. století a jeho otrocích. A velmi se obávám, že bez onoho Evropu obcházejícího strašidla bychom v té situaci byli dodes a svaté otce by to sotva vzrušovalo.
Bahobytné společnosti západu nevznikly díky jediné správné cestě, vznikly díky tomu, že existovala bipolarita. A ta nastavila mantinely, které ani jedna strana nechtěla nebo nemohla překročit. A samozřejmě si to vynutilo jistou vnitřní politiku vzhledem k požadavku konkurence druhé strany. Ale to se do líčení zářných zítřků poněkud nehodí.
Obávám se, že nebezpečí islámu (a nejen jeho) asi podceňujete. Uvědomte si, že v oné multi-kulti to bude "muž proti muži" a bude se hrát katami "Bůh (víra), vlast, národ, natalita a rodina" a nikoliv technologickou převahou. Stav těchto karet ve světě a na západě můžete zvážit sám.
Před lety jsem poslouchal pořad o životě za Jana Lucemburského a najednou jsem mohl spadnout ze židle. To když jsem si uvědomil, že napříč planetou jsou daleko větší sociální rozdíly, než v onom středovkém státě. Stačila by krize zdrojů a dosažení neobyvatenosti rozsáhlých území tropů a subtropů v důsledku klimatických změn ... a svět je v ohni.
Dnes se čím dál víc uznává, že západ směřuje k vizím Huxleyho. Ještě lepší v tomto směru je analýza Konce civilizace "Amusing ourselves to Death" od Neila Postmanna. Ale to samozřejmě nezvažuje vliv 3. světa a vstávajících asijských obrů v budoucnosti.
05. 11. 2007 | 19:15

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane profesore.
Otevrel jste tema, ve kterem debatovat v psane forme neni jednoduche. Nicmene se o to pokusim.
Zkusil bych napred par holych faktu. Na nasi planete je nas vice nez 6 miliard a vesele se mnozime dal. Z tech 6 miliard je nas asi tak 1 miliarda, kteri si zijeme ve velmi slusnych podminkach. Rikame si zap. civilisace.
Potom jsou zde asi tak 2 miliardy (Cina a Indie), kteri sice maji jeste daleko do nasich "starosti", ale jsou na dobre ceste je mit.
Zbyvaji nam tedy "pouhe" 3 miliardy hladovych krku, kteri vice ci mene ziji nekde mezi dobou kamennou a řádem feudalnim! Jejich perspektiva na zlepseni ? No radeji to nebudu ani rozvadet.
Do obrazu prichazi politika a nabozenstvi. Vime, ze jedno je "vylepsena" varianta druheho se stejnym cilem !
Vetsina z nas ze zap. civilisace jsme pohodlene uzavreni ve sve "skatulce" a zabyvame se, ktera televize je lepsi zda LCD nebo Plazma a kolik ze ma ten ctyrkolak konskych sil a nebo technicky vyspelejsi se pta na kilowaty.
Jsou i tací, kteri projevuji obavy, jak to bude s tim ovzdusim!
Suma sumarum, si kutalime tu nasi koulicku a ty klapky na ocich si pritahneme radeji vic, abychom do tech stran moc nevideli
Mezitim ty 2 miliardy tech aspirujicich a ty 3 miliardy, bez jakychkoliv aspiraci vzhlizi nahoru k tomu nasemu prostrenemu stolu a poslouchaji, jak si pri tom chrochtani obcas zahudrame, ze ten vedle ma vetsi kus te flakoty. Vzhlizi dost hladove !! O cem premysli, kdyz tak vzhlizi k tomu, jak my si hodujeme ? Rekl bych, ze nekteri z nich premysli o zebriku, jak by se k nam nejrychleji dostali a mam obavy, ze ta vetsina premysli na to, jak nam proste ten prostreny stul zvrhnout !!
Myslim, ze uz jim bude putinka, zda nam ho zvrhnou pomoci politiky nebo nabozenstvi!
Pokud ovsem ma nekdo predstavu, ze kdyz jim reknem, ze kdyz budou pilne pracovat, tak za nejakych par stovek let to budou mit take a oni tim padem zacnou usilovne pracovat, tak by si mel sundat ty ruzove bryle.
Neni otazkou ZDA si ti hladovejici na ten nas stul budou delat narok, ale otazka je KDY!!
05. 11. 2007 | 20:10

vlk napsal(a):

PAne profesore, myslím, že tentokráte jste se pustil do hodně odvážné prognozy! Ř9káte totiž, že rozika , před nimiž stojí lidstvo, jsou zvládnutelná. Mohl uvést řadu autorů, kteří si myslí pravý opak.ONa totiž naše technická civilizace má vsoje hrnice. Surovinové, energetické,mechanické. Je to civilizace tzv.novoanglického protestanta ve stylu, spoř, pracuj a obchoduj. Jenže civilizace lidstva je o dost starší. A jako na potvoru mámy hodně staré civilizace zanechaly stavby a projekty, které anidnes nejsme schopni,se vší svou technikou racionálně zvládnout. Nebudu unavovat výčtem . Pánové Souček a Daeniken to už dávno udělali a lépe.
Jenž.. jenže lidstvo stojí před dost zásadními problémy.Nikdy totiž nebude dost všeho pro všechny. Pokuď by šlo o to, že nikdy všichninebudou moci píti stoleté Porto, nebyl by to problém. Problém je, že už dnes miliarda lidí nemá přístup ke kvalitní pitné vodě. Podle studií OSnse tento podíll bude rychle zvětšovat. Je dokonce prognozován konflikt cek losvětového měřítka o pitnou vodu. Dalším problémem jsou migrace obyvatelstva. A to nemáme například co do činění se zdvihem hladin oceánů vlivemglobálního otelování. jetsli s enepletu, je takový Bangladéš řádově pár metrů nad mořskou hladinou. Má hodně přes stomilionů obyvatel. zksute si ředstavit, že se zvedne voda o metr a půl a co se asi v Bangladéši odehraje. A nejen tam.
A to nemluvím o vyčerpatelnosti zásob fosilníchh paliv, vymrskané půdě a jiných apokalyksách.
S čímnemohu souhlasit absolutně je vaše tvrzení, že bolševikbyl větší hrozba než islámskýý fanatik. Bolševikchtěl sice ovládnout svět,byl ochoten v tomto zájmu obětovat miliony, možá desetimilony životů. Nikoliv však život svůj, jakukázalo uplynulých 40 let. Uplyulýchdeset let ovšem ukazuje, že islámskýfanatikje ochoten obětovat ty miliony a desetimilony životů také, ale včetně svého a svýchblížních.dejte Usámovi atomovou bombu a n už vám ukáže rozdíl mezi níma třeba Chruščovem nebo Brežněvem.
A pak je zde ještě jedna věc,proč nesdílím vaši víru v západní civilizaci. Je to totiž neochota nás, uživatelů této civilizaci za tuto civilizaci platit občanskou službou! Všichni chceme jen a jen konzumovat výhodya povinnosti , když už, tak přesunout na druhé. Viz profesionalizace armád, neochota veřejnosti nést náklady dlouhých válek, včetně ztrát na životech. Myslíte, že civilizace, která se nechce bránit a není připravena nést nákladytéto obrany může a dokonce má právo přežít? Dějiny nás učí, že nikoliv.
05. 11. 2007 | 20:51

Jana J napsal(a):

pane profesore, normálně vás dost beru, ale...nešlehnul jste si něco? Přece nebudete povinně optimistický v situaci, kdy rozval státu - ekonomický a zhroucení pracně vybojovaných lidských práv alespoň v jedné třetině světa skutečně hrozí, spíš je na začátku realizace...a dvě třetiny světa chudnou, aniž by to automaticky vedlo ke zbohatnutí té zbylé třetiny..prostě chudnou všichni, bohatnou tři promile. Všichni vědí, že lépe už bylo. Měli bychom zyčít něco podnikat proti bohatnutí tří promile a ne si libovat, že zatím jsme na tom dobře...zatím.
05. 11. 2007 | 22:45

VK-Can. napsal(a):

Vyzva vsem, kdo maji zajem na ni reagovat.
Je jedna vec zde filosofovat na toto tema, ale je jina vec
CO S TIM DELAT ?
Vim, ze realne s tim mnoho s tohoto fora nedokazem, ale prece aspon za pokus by stalo hledat reseni. Co Vy na to? Jake mate reseni?
Zacnu sam:
1. Jako zap. civilisace musime drzet pohromade. Jak ?
NATO muze byt vojensky velmi silne. Jedine, co to chce, je SKUTECNA koordinace vzajemnych vojenskych sil vsech clenskych statu! Ke kazde akci by musel kazdy stat prispet poctem vojaku i naklady umernym pomeru populace.
2. Rusko neni nepritel a melo by se brat jako rovnocenny partner!
3. USA nejsou nepritel. Dat jim najevo, ze by mely jednat jako rovnocenny partner!
4. Zacit vydatne pomahat tem rozvojovym statum, ktere nejsou zahrnuty v zadnem vojenskem konfliktu .Drive ci pozdeji by ostatni rozvojove staty videli ty vyhody.
5. Nechat araby si vyresit sami jejich konflikty. Zaroven dat varovani, ze z nasi strany nebude zadne vmesovani, ale take nebude tolerovan zadny terorismus. Kazda zeme bude odpovedna za sve obcany! Jakykoliv teroristicky a nebo nepratelsky akt se setka s tvrdou odvetou bez jakehokoliv varovani za pouziti vsech prostredku!
6. Cela nase civilisace by mela zkusit zit skromneji! Dobrovolne-povinne!
05. 11. 2007 | 23:32

Karel Mueller napsal(a):

VK Can :Zdravím Vás po delší době :-) a jsem rád, že jste se zase ozval. K jednotlivým bodům:
1. NATO vzniklo z důvodu obrany proti východnímu komunistickému bloku s naprosto dominantní pozicí USA. Nejednalo se tedy o spojence, jednalo se o satelity.
Koncem bipolárního světa není zcela jasné, jaký je jeho další úkol a především jaké mají být vztahy mezi jeho členy. To je velmi podstatné, protože silnější hráči se očividně snaží o vlastní zahraniční politiku a USA vystupovaly dost arogantně - viz. řeči o staré a nové Evropě, čímž staré partnery popudily a z nových udělaly v jejich očích své směšné štěkálky. Dominanci USA se jim příliš přijímat nechce, byť současné garnitury v hlavnívh evropských státech ji přijímají. Rozhodně to není spolek rovných partnerů, jak se občas tváří.
2. Na toto téma jsme měli nespočet diskuzí i s tím, čím západ Rusy zklamal: Absurdní zasahování do ruských věcí, Srbsko, nesplněné sliby Gorbačovovi, barevné revoluce, rozšiřování NATO atd. Rusko to vnímá jako pokus USA o světovládu a ani se s tím netají. Vztah k Rusku by se musel do základu změnit, což se mi zdá v tuto chvíli nereálné.
3. Otázka stojí spíš obráceně. V 90. letech nám bylo sděleno - dost arogantně - že máme nový světový řád s multi-kulti globální vesnicí a politickou korektností s tím, že USA jako jediná supervelmoc to mocensky zaštítí.
4. Asi by stačilo něco jiného. Před lety jsem četl, že státy pěstující kávu za ní dostávají 5 miliard dolarů. Jen v USA je zisk z jejího prodeje 60 miliard a teď si vezměte, kolik z těch 5 miliard jde k pěstitelům.... Ti jsou na pokraji smrti hladem a tak kácejí plíce planety, aby měli další pěstitelské plochy, což má za následek dalekosáhlé katastrofální změny a nenávratné škody. Takto bych mohl pokračovat ve všech komoditách.
5. Nereálné, zatím mají stále naftu.
6. Dva oblíbené výroky: Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. V politice jsou lidská hloupost a egoismus neomezené. Mě stačí se podívat na leckterou dámu ječící, že barva jejího BMW nemá ten pravý cool odstín ... a vidím Vaše přání jako sci-fi.
Asi jsem Vás moc nepotěšil :-) a z Vašich poznámek citím nostalgii po starých časech suverenních národních států. To by ale předpokládalo otočit loď o 180 stupňů, což není reálné. Kde to skončí si netroufám odhadnout.
06. 11. 2007 | 00:29

VK-Can. napsal(a):

Zdravim take pane Mueller.
Jsem rad, ze si opet muzem vymenit pohled a nazor. Mozna je moje predstava "Fantas-magorismus", ale take vim, ze clovek jen povidanim nic nedokaze a neudela. A take jsem byl prekvapen, kolik pratel a znamych souhlasilo, ze budoucnnost nasi civilisace je v ose USA-EVROPA-RUSKO ! A tak takovy pokus mozna za to stoji. Ono vice hlav vic vi! Mozna to cte i treba nekdo, kdo muze pro vec udelat vic, nez jen zde debatovat. No dost tech "mozna"!
1 Je jedno, proc bylo NATO zalozeno. Je nova situace a kazdy se ji musi prizpusobit!
Ohledne E.U. se jeste dlouho budou evropske staty handrkovat, ale NATO uz ma velmi dobry zaklad. Nemuselo by byt nijak obtizne vytvorit skutecne silnou, dobre vycvicenou a dobre vyzbrojenou armadu. KAZDY stat v Evrope MA vojenskou tradici ! Proc vytvaret silnou armadu ? Protoze situace v Iraku by mela byt otevrenim oci, ze neni mozne jen spolehat na USA. Vzdy kdyz je plan A, ma byt take plan B! Stejne by bylo skodlive spolehat jen na NATO a nebo Rusko samotne.
USA, Evropa a Rusko mohou dat dohromady pohodlne 3/4 milionovou dobre vyzbrojenou a vycvicenou armadu. To uz je cislo, ktere vezme chut nejakemu fanatikovi i kdyby mel atomovky na nejake dobrodruzstvi.
Stale by bylo mozne zachovat v Evrope urcitou suverenitu kazdeho statu, co se tyka ustavy, zakonu, financi a ekonomiky.
2. Neni co dodat.
3. Verim, ze neni zdrave se divat zpatky, co USA rekly. Je nutne brat v uvahu soucasnou realitu a ta je, ze USA nejsou v posici Evrope neco diktovat a stejne tak obracene. Tecka.
4. S tou kavou to je pravda, ovsem te pomoci je treba mnohem vice. Ne jen davat penize, protoze ty by shrablo opet par samozvanych "zachrancu"! Je treba lidi v rozvojovych statech ucit napred, aby se umeli sami uzivit. Pomoci jim najit vodu, dat jim naradi a naucit je obdelavat pole.
5. Bohuzel v tom mate pravdu, ale nevidel bych to tak beznadejne.
6. Ta NUTNOST te skromnosti se dostavi sama. A bude uplne jedno, zda se nam to bude libit ci ne ! Ta dama s tim BMW bude moci jecet kvuli barve, ale bude muset nekoho pozadat, aby ji pomohl to BMW odlacit k pumpe!
Mozna, ze ani tu lod nebudeme muset otacet o 180 stupnu. Mozna nam bude stacit jen obycejny selsky rozum.
Jsem zvedav, zda jeste nekdo jiny ma k tomu co rici.
Nejakou dobu jsem Vas take postradal, doufam, ze je vse v poradku.
06. 11. 2007 | 02:05

felis napsal(a):

Pánové VK-Can a Karel Mueller, nemyslíte, že vaše přání jsou tak ne trochu ale hodně idealistické? Vycházím z toho jak se chovala společnost v těch systémech, před zhruba 20 lety, jako byl u nás. Taková základní myšlenka byla, že když budete poctivě pracovat bude se mís všichni stejně dobře a majetek byl tzv. v socialistickém vlastnictví, takže všech a nikoho osobně. No dyk to je přece úžasná myšlenka spokojeného života. Ale co dělali lidi? Jelikož věděli, že ač budou pracovat poctivěji a všech osm hodin, mzdu nebudou mít vyšší, protože byla limitována danými třídami, tak nač se namáhat, když zařízení tak nějak fungovalo od generálních oprav ke generálním opravám. Takže představa, že jakákoli společnost začne žít skromněji je utopie. Ani za války neexistovala společenská soudržnost co se týče množství potravin a majetku. To je výlučně otázka psychologická a nikoli ekonomická.
Za další, opravdu si myslíte, že s Rusem se má paktovat? Vždyť on je dnes natolik společensky zkriminalizovaný, že by spíš byl jen pijavicí a navíc platí pravidlo, že dva giganti ve jménu spojenectví obětují ty ostatní. Takže jaký byl tah US, šlo li o umístění radaru v Čechách? No umístit zde jak ruské, tak americké složky. Ústupky, kompromisy a jiné tahy.
Nemůžete vytvořit tak silné vojenské impérium s myšlenkou jednotnosti, protože vždycky budete o vlastní bojovat víc než o nevlastní. Je totiž obrovský rozdíl mezi bojovým nasazením za plat a tím za víru v lepší zítřky. Voják za prachy bojuje s nadějí, že si ten balík užije ale ten, který bojuje za přesvědčení a jeho vlastní život nehraje v tomto přesvědčení roli, je vítězem. Fanatismus a víra jsou největší válečník.
Pomoc rozvojovým státům. Nic, nikdy, nikdo, nikomu nedal zadarmo. Každá pomoc byla zaplacena a musela se vyplatit.
Bod č.5 VK-Cana je krásnou ukázkou diktatury a idealismu zároveň obzvláště s tou tvrdou odvetou. Do arabské hlavy nevidí nikdo a ani oni sami, protože neví nikdy co udělají. Jejich stupeň fanatismu je tak velký, že nikdy nevíte jak se rozhodnou. Čest, úmluvy, to jsou pro ně cizí termíny. A co s tím? Nic, protože to je úplně stejná otázka jakou by si kladl flegmatik, co udělat s cholerikem, pesimista s optimistou apod.
06. 11. 2007 | 07:52

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane VK
obávám se, že je tady jeden problém, který neumožňuje osu USA-EVROPA-RUSKO.
Kosovo. Z pohledu člověka ze západní polokoule marginální záležitost.Z pohledu Evropana problém, který může mít dominový efekt.
Nedávno tady byla vášnivá debata o radaru.Jedním z hlavních argumentů bylo, k čemu radar, když Irán ještě nemá rakety.Zmniňoval jsem Pákistán, a ejhle je to tady.A je jedno, jestli Mušaraf nebo jiný spolupracující diktátor tentokrát ještě situaci zvládne.
06. 11. 2007 | 07:56

Pepa Řepa napsal(a):

To felis
s vaším posledním odstavcem musím souhlasit.Neřekl bych, že do arabské hlavy nikdo nevidí.Problém je v tom, že na arabskou hlavu se všichni dívají evropskýma očima a nenámáhají se poznávat, jak oni vidí nás.V tom je klíč.

Mnohdy jsem se rozčiloval, když arabská strana nedodržela co slíbila, porušila slovo.Odpovědí byl udivený pohled a věta:Proč se sadiku rozčiluješ?
Stačí si přečíst staré arabské pohádky a příběhy.Prvek někoho přelstít, bez ohledu na danné slovo, je silný, ať se jedná o prodavače koberců nebo obdchodníka s naftou.Kolega Slovák tomu říkal "prekabátit".
V jejich očích je to jedna z vlastností, která z vás udělá pravého muže.
06. 11. 2007 | 08:14

Jaromír Košťálek napsal(a):

Dobrý den pane Hořejší. Váš obdiv západní civilizaci nesdílím a upřímně mi Vaše pochvalné argumenty přijdou velmi povrchní a izolované. Diskuse jede na plné obrátky a já nemohu projít všechny příspěvky, takže je možné (a také v to i doufám), že to co teď napíšu již v některých z příspěvků zaznělo.
Soudíte dle toho, co vidíte v mainstreamových mediích a ty neukazují hrůzy hladomorů, přinejlepším celodenní pachtění většiny obyvatel Země za přežitím. Západní civilizace je založena na boji o moc a peníze a tyto mají na následek závist, nenávist, pocity méněcennosti a tak bych mohl ve výčtu negativních lidských vlastností pokračovat.
Budoucnost lidstva vidím velmi růžově, nejdříve však musí Babylon spadnout - a on již padá a pak zase začneme odznova - jako už tolikrát... Jsem si jistý, že Římané také viděli budoucnost své civilizace růžově jako teď Vy té západní a vše co nám po nich zbylo je pár nádherných památek, které by nám měly sloužit jako "reminder" toho, že historie se opakuje v kruzích a nikoli, jak se domníváte Vy, že jde od horšího k lepšímu. A jeden obrovský kruh se právě uzavírá - z milosti Boží!
Přeji krásný den Vám i všem diskutujícím. Peace & Luv :-)
06. 11. 2007 | 08:54

Pepa Řepa napsal(a):

A vyměnil byste, Jaromíre, váš pobyt v Irsku, za trvalý život v odlišné civilizaci, třeba v Saná?
06. 11. 2007 | 09:04

Jaromír Košťálek napsal(a):

Než jsem odjížděl asi ne, dnes asi klidně ano. Zjistil jsem totiž, že je úplně jedno, kam se člověk vydá, hlavně když se člověk odhodlá ten krok udělat.
06. 11. 2007 | 09:59

Romann napsal(a):

Dokumentárny film Duch doby so slovenskými titulkami.
Obsah:
Úvod
1. časť – Najväčší príbeh všetkých čias (Ježiš Kristus)
2. časť – Svet je veľké javisko (11. september 2001)
3. časť – Nestarajte sa o mužov za oponou (finančné korporácie)
Dĺžka filmu 1 h. 58 m.
Urobte si pohodu a pozorne sledujte.
Video na: http://voltaire.netkosice.s..., kliknite na ikonu „Knihy“ (knižnica), potom sekcia „Video“, ikona „Svetlo“
06. 11. 2007 | 10:36

Pepa Řepa napsal(a):

Nevadí, Jaromíre, jste ještě mladý.Všechno možná stihnete.
Až se vrátíte, asi zjistíte, že v Karlíně nebo na Vinohradech to bude vypadat stejně jako třeba v Saná nebo Fezu.
06. 11. 2007 | 12:26

Jaromír Košťálek napsal(a):

Pepa Řepa: Jsem ještě mladý :-). Již jsem se vrátil a věřte nebo ne, jsem tady šťastný. Vidím věci, které jsem před tím neviděl nebo je považoval za zaručené, vidím krásy, u nichž se nepřestávám divit, jaktože jsem je před tím neviděl. Vidím také "špatnosti", u kterých si však ve stále větší míře dokážu zdůvodnit, proč se dějí a poznávám, že každý z nás jsme tvůrcem své vlastní reality. Kochám se každým východem Slunce, v noci se mi tají dech při pohledu na nekonečný Vesmír, hřeju se s přáteli u ohýnku a poznávám, že největší umění je žít přítomnost a právě tyhle chvíle mi v tom moc pomáhají, protože jsou - OPRAVDOVÉ :-). Snažím se se svým volným časem nakládat smysluplně a trávím ho tam, kde je mi dobře a s kým je mi dobře a jsem moc rád, že to máme, v porovnání se zbytkem světa tak jednoduché.
Ze srdce Vám přeji vše dobré a nelamte si hlavu s něčím, s čím nedokážete hnout, jediné s čím nebo lépe s kým hnout dokážete jste Vy sám. Mějte krásný den, příteli :-). JK
06. 11. 2007 | 13:57

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Pepu Repu.
Zkousel jsem jen, jaka bude reakce. Vim, ze kazdy bod toho, co jsem napsal muze byt rozebran "na soucastky" ! V tom nevidim to podstatne. Spise mne zajima, jak se k problemum v Cesku pristupuje.
Rekl bych, ze se mnoho nezmenilo.
Zda se, ze stale plati pravidlo "Nechme to konum, ty na to maji vetsi hlavu!"
Priznam, ze to je take reseni, ale myslim, ze ma jeden velky hacek - rozhoduji za Vas jini!
Osobne jsem teto ceste nebyl nikdy naklonen. Proto jsem take emigroval.
Pokud by Kosovo melo byt prekazkou budouci ose USA-Evropa-Rusko, pak bych to prirovnal jako kdyz u letadla hori motor, letadlo se chysta nouzove pristat a Evropane se budou hadat, kdo bude sedet u okenka.
Nicmene je zajimave to vedet.
Mate pravdu v tom, ze mnoho veci z teto strany Atlantiku je videt v "jinem svetle".
Proto jsou tyto debaty zajimave.
06. 11. 2007 | 15:43

Clair napsal(a):

Skvela zapadni civilizace rikate?
Tady je odkaz s cim se momentalne potyka Amerika: jedna se o nove ustanoveni Michaela Mukaseyho do pozice Attorney General, na misto zprofanoveho Alberto Gonzales, ktery je momentalne ve vysetrovani.. Pan Mukasey vcera prohlasil, ze si neni vedom toho, jestli tato metoda waterboarding je zpusob muceni nebo neni. Posudte sami:
Waterboarding - je to muceni v pravem slova smyslu, proti Zenevske konvenci, spociva v tom, ze se clovek spoutany pripouta k lavici a nemuze se hybat a do ust mu daji rucnik a pres nej liji vodu, takze ten clovek se topi.
Nevratili jsme se nahodou do stredoveku? Jak chcete nekoho primet, aby Vam neco o sobe rekl timto zpusobem, nad muj zpusob chapani. A tento odkaz je prave o tom, ze nas president vyklada, ze Amerika sve vezne nemuci, ani ty, ktere nemaji pristup k obhajobe a jsou na nej pouze podezreni, toto je prave jednim z tech dukazu:

http://www.msnbc.msn.com/id... posilam Vam vynikajici odkaz, ktery si muzete precist a take si ho prehrat na video - Keith
Olbermann a dalsi na te same strance je ukazka jak se tato metoda provadi. Zajimalo by me co budou rikat vsichni obhajci soudobe zapadni civilizace. Pripada Vam toto jeji soucasti?

Zdravi Clair
06. 11. 2007 | 16:01

VK-Can. napsal(a):

Pro pana felise.
Pri pohledu do budoucna a reseni eventuelnich problemu v budoucnu je myslim vzdy treba urcita davka idealismu, nebo optimismu. V opacnem pripade totiz nema vubec cenu na budoucnost myslet. Proste cekat, az se dostavi. Coz, pokud tomu dobre rozumim je Vas pristup. Nevidim ve Vasi reakci totiz zadne reseni, ktere by jste navrhoval Vy.
Rozhodne vse, co namitate, je pravdivy obraz minule skutecnosti. Presto bych ale rekl, ze kdyz prselo minulou nedeli, tak to jeste neznamena, ze bude prset tuto nedeli a abych k vuli tomu zrusil vylet. Spis bych se snazil ten vylet planovat tak, abych mel alternativu co delat v pripade deste. Jinak by clovek totiz vubec zadny vylet nemohl podnikat, protoze ta moznost toho deste je kazdou nedeli! Sice by byla jistota, ze zadnou nedeli nezmoknete, ale preci jen by se clovek osidil o mnoho prijemnych chvil a hlavne poznani novych veci!
06. 11. 2007 | 16:05

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pani Clair.
Nevim, zda Vas prispevek je urcen mne, ale podival jsem se na to. Jako obvykle je to trefa presne do cerneho.
Ja osobne nepovazuji pres. Bushe a loutkove divadelko ve kterem hraje za representanty zap. civilisace. Je samozrejme jeji docasnou soucasti, ale tot vse.
Nemyslim, ze bychom se meli odepisovat jako civilisace kvuli skupine parasitu. Ti vzdy budou a jsou v jinych spolecnostech take. Jde o to, jaka je vetsina te spolecnosti ci civilisace.
Jinak bychom se museli dat cestou islamu. Zatim k tomu moc chuti nemam.
06. 11. 2007 | 16:19

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane VK
asi jsem se špatně vyjádřil, pokud jde o Kosovo.Zkusím jiné přirovnání, i když mně je jasné, že bude trochu kulhat.

Představte si, že v Texasu hispánci získají většinu a rozhodnou se vyhlást samostatnost.Část anglosasů vyženou do Nevady, stejně tak, jako vyháněli anglosasové předtím hispánce.Všichni budou vědět, že samostatný Texas nemůže existovat a že se dříve nebo později spojí s Mexikem.
Jak byste se na to díval, kdybyste byl obyvatel Texasu?

V Kosovu jde jěště o to, že to je precedenc pro změnu hranic všude tam, kde jsou silné menšiny.Turci v Bulharsku, Albánci v Makedonii, Maďaři hned v několika státech atd...
Nezapomínejte, že v Evropě to jsou státy s tisíciletou historii,jazykově nejednotné.
A ne každý Srb byl komunista, šlo to napříč všemi republikami.
To jsem měl na mysli.
06. 11. 2007 | 17:26

Clair napsal(a):

Zdravim take pane V.K.,

Prispevek nebyl urcen specielne Vam, ale jsem rada, ze jste si ho precetl. Ma to tri stranky, lepsi je spustit to video. Je treba, aby si take okolni svet uvedomil jakym smerem se Amerika ubira, mozna ze jeste neni tak pozde si tu zakladnu rozmyslet a prehodnotit.
Nemohla jsem oddolat a uvest prispevek k te vynikajici zapadni civilizaci, kterou si tak vsichni chvali. Pripada mi to jako nesmirny barbarismus, ze by toto bylo soucasti te zapadni vysnene civilizace, ktera se nam tady chysta?
Keith Olbermann pouze poukazuje kam se Amerika vali s nasim presidentem, a se zvracenou ideologii jednoho nebo dvou silencu v Bilem dome. Jeho krestansky fanatismus neni o nic lepsi nez fanatismus fundamentalistu islamu.

Nemohu s Vami souhlasit, ze bychom se museli dat cestou islamu. Copak Vam nekdo jejich viru vnucuje? Ja jsem to jeste nestacila zaregistrovat. Nechte je zit, oni si momentalne pouze chrani svoji zemi, svoje zdroje, svoji kulturu, zvyky a vsechno co je jim svate a blizke.
Nevim proc si ty arabske staty uz davno nedaly napis pro kolonizatory lacnici po rope: "U nas si tu ropu muzete koupit, nemusite nas kvuli tomu bombardovat ani nam ropu krast pod ruznymi osvobozovacimi zaminkami".
Posilam Vam odkaz na clanek od Z. Brzezinskeho a priprave dalsi valky, o tom jak se budou zase vytvaret falesne dukazy.
http://www.blisty.cz/2007/1...

Je toto take soucasti zapadni civilizace, ze se nastartuje nejdrive silna propaganda a pak uz vsechno je dosazitelne. Cesi maji pri tom vsem nesmirnou vyhodu, tam urcite zadny fundamentalismus nema sanci a uz urcite ne na zaklade viry, jsou totiz nejvetsi atheiste v Evrope, takze alespon tady by mel byt clovek klidny.

Zdravi Clair
06. 11. 2007 | 17:46

VK-Can. napsal(a):

Mily Pepo Repo.
Rika se, ze obrazek je lepsi nez 1000 slov. Dobry priklad je lepsi, nez hodinove vysvetlovani. Vas priklad nejen nepokulhava, naopak osobne ho povazuji za vynikajici.
Bohuzel jsem nebyl schopen videt efekt toho, co se stane v Kosovu, kdyz vyhlasi nezavislost, jako efekt hozeneho maleho oblazku na hladinu klidneho rybnika, kdy tento maly oblazek vytvori sice jen male vlnky, ale vlnky, ktere se siri po cele plose rybnika ! Tedy nikoliv "domino efect", ktery jde vzdy jen jednim smerem, ale efekt vodni hladiny! Stejnomerne a nezastavitelne kruhove sireni vln do vsech stran!
Problem Kosova jsem nebyl schopen videt v jeho skutecnem dosahu. Diky za priblizeni!
Pakistan uz dela starosti hodne dlouhou dobu a bohuzel dalo se ocekavat, ze to je jen otazka casu, kdy se to tam protrhne!
Mnohokrat jsme hrozbu Pakistanu debatovali s panem Muellerem a vyjadrovali tyto obavy uz pred delsi dobou.
Me obavy jsou, ze pokud se nepodari Pakistan uklidnit, tak problem s Iranem je jen "boure ve sklenici vody"!
Mrzi mne, ze moje debata na techto strankach je silne ovlivnena 6 hodinovym rozdilem.
Doufam, ze to tim netrpi.
06. 11. 2007 | 18:50

Englishman napsal(a):

Koukám, že toto téma vybízí k rozvláčným úvahám. Chtě nechtě musím také jednu připojit, ale ještě před tím bych chtěl vyjádřit názor, že Václav Hořejší se těžce mýlí ve věci islámu. Radikální islmám pro nás opravdu není fatálním nebezpečím. Jsme ve válce a ta válka bude mít na obou stranách oběti, možná v desetitisících, možná ve statisících. Tuhle válku ale nemůžeme prohrát takovým způsobem, aby nás zničila. V tom má Václav Hořejší pravdu.
To, co alespoň Evropu a Austrálii však může zničit, je islám jako takový. Islámští přistěhovalci v podstatě neskrývají snahu Evropu ovládnout, sice ne zbraněmi, ale prostě počtem. Za třicet až čtyřicet let bude ve Francii většina voličů islámského náboženství a pak budou schopni převzít moc hezky demokraticky a na věky.

Chci ale k tématu napsat něco úplně jiného: Není pravda, že západní civilizace je materialistická a požitkářská. Všem, kdo to stále dokola opakují, bych rád doporučil vyjet někam do světa a rozhlédnout se tam. Právě západní civilizace a Japonsko, a nikdo jiný, pomáhá všude po světě, a to zejména na dobrovolném základě. V zemích západní Evropy, které znám, se neustále pořádají sbírky na pomoc těm nebo těm a lidé dávají a účastní se charitativních akcí, a to opravdu v rozsahu, který je lidem vyrostlým v "nematerialistickém" Československu nepochopitelný.
Nic podobného se však nedá říct, pokud alespoň vím, o téměř žádné z těch velkých kultur, které nás údajně duchovně převyšují. Biliony dolarů, které tečou do zemí OPEC, jdou výradně do okamžité spotřeby a propagace islámu. Rusko peníze za ropu neinvestuje ani do vlastních lidí, a jak získalo trochu víc peněz, tak je zase začalo cpát do zbraní. Milionáři v Africe se ze svých luxusních sídel dívají na to, jak chudákům v jejich zemi pomáhají Američané a Evropané a sami nehnou ani prstem. Totéž do určité míry platí pro Latinskou Ameriku.
Takže vážně není pravdou, že naše západní civilizace morálně zdegenerovala. Morálně zdegenerovala jen tam, kde ji potlačili primitivní mužici a nájezdníci z asijských stepí, tedy například v Československu.
06. 11. 2007 | 19:09

Fakír napsal(a):

Po přečtení článku p.Hořejšího nabývám dojmu, že on bydlí v nějaké jiné zemi než já.Jsem na rozdíl od něj trvalý pesimista. Jen se podívejme na dnešní situaci. ČR údajně prosperuje a místo zvyšování životní úrovně většiny národa, dochází ke zlepšní jen u nejbohatších. Dochází ke zvyšování cen všeho, od potravin, energie, služeb atd. Vzhledem ke zvyšujícím se cenám cestování, pohonných hmot dochází k omezení cestování, tedy omezení svobody pohybu. Se zvyšujícím se počtem aut na silnicích dochází k "dopravní válce", agresivitě, bezohlednosti. Jednoduše dnešní konzumní době chybí duševní rozměr, nemyslím tím náboženský, ale naopak to co kdysi hlásal "humanitární bombometčík", že přeci jen vítězí lež a nenávist nad pravdou a láskou.
06. 11. 2007 | 19:21

VK-Can. napsal(a):

Pro pani Clair.
Nemyslim, ze by zde nekdo povazoval nasi zap. civilisaci za nejakou vysnenou, ale je to civilisace, ktera je v soucasne dobe nejdal a dava nam, svym clenum, moznosti, jez zatim jine civilisace, nebo kultury teto planety nabidnout nemohou!
Pokud jedinec nesouhlasi s touto spolecnosti a kulturou, ktera se vyviji svym evolucnim systemem, tak ji musi opustit a pridat se k jine. Neni to otazka, ze by se mu jina kultura vnucovala, ale musi se pridat proto, protoze v nejake spolecnosti ci kulture musi existovat ! To pridani se k jine spol. ci kulture se stane existecni nutnosti!
Nechat Araby a Muslimy existovat, je presne to, co navrhuji v bode 5 v mem prispevku "CO S TIM DELAT?"
Lehce se to pise, mnohem hure uz se to da aplikovat! V podstate mne zajimaji jine alternativy, pokud nejake existuji! Proto jsem napsal ten prispevek.
Na tu stranku od Brzezinckeho se urcite podivam. Ten pan vi, o cem mluvi.
06. 11. 2007 | 19:24

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den Englishmane
s prvním odstavcem absolutně souhlasím.Myslím si, že ve střetu jsme minimálně od 11.září.Huntington se nemýlil.Prostředky vedení války jsou různé.Od internetu po válku skutečnou.

Pokud jde o finanční toky, tak jsem nedávno připomínal, že jen EU vyplatila pásmu Gazy více peněz, než byl Marshallův plán pro zcela zničené Německo.Přirozené v přepočtu na hlavu.
Co se týče úpadku duchovního života, tak v této otázce nejsem takový optimista jako vy.
06. 11. 2007 | 19:34

Englishman napsal(a):

Co se týče úpadku do materilismu a hedonismu, tak si myslím, že většinu svého času evropská civlizace prožívala v úpadku - nebo se to tak současníkům jevilo. Úpadek pozorovali Řekové, kteří současnost srovnávali s dokonalým zlatým věkem, úpadek pozorovali římané (za císařství asi oprávněně), Řehoř Veliký považoval v 6 století úpadek mravů a duchovního života za tak katastrofální, že se mu to jevilo být jasnou předzvěstí konce světa, atd. atd. Krátká období duchovního probuzení, která se tu a tam mezi "úpadky" objevují, nejsou vždy zrovna světlou kapitolou dějin: viz první křižácká výprava, husitské války, Savonarolla ve Florencii, ale konec konců i fašisté v celé Evropě 3O. let. Nechci říct, že každé období duchovní obrody bylo průšvihem nebo alespoň průšvihem skončilo. Ale stalo se to tolikrát, že to prostě nemůže být náhoda.
06. 11. 2007 | 21:36

Karel Mueller napsal(a):

VK Can.:
Na podobná témata jsme měli nespočet diskuzí a tak jen snad na doplnění:
- Kardinální otázka zní, jak si Američané představují svět a svoji úlohu v něm. Pokud tedy trvá multi-kulti koncepce globální vesnice. S nevyřčeným předpokladem, že mocensky to Američané zajistí a ekonomické opratě (a tedy reálnou moc) převezme jistá loby. To ve svých důsledcích znamená platnost výroku lorda Actona v plném rozsahu a nadto stupeň vědy umožňuje neomezenou kontrolu jedince vládnoucí vrstvou a její absolutní moc. Trend by nebyl ani k Huxleymu - ty dva kardinální kroky udělat nemůžeme - ale přímo k neootrokářské společnosti. Jedinou záchranu vidím v multipolárním světě, kde se budou vzájemně hlídat a soutěžit spolu. Neříkám, že to musí dobře dopadnout, ale jinou záchranu nevidím, když už jsme zahodili svět národních a svrchovaných států. Pohádky o svobodě a demokracii bych ponechal dětem.
- Záměrně jsem volil příklad s kávou, protože to má katastrofální důsledky na celou planetu. Vím, že situace je daleko složitější a jejich hlavní problém je korupce, ale nám ten stav vcelku vyhovoval, tady buďme upřímní. Politika vzhledem k nim se řídí ekonomickými zájmy a možností exploatace jejich zdrojů - pokud možno co nejlaciněji, to je hlavní zákon tržní společnosti a proto jejich problémy řešit nemůžeme a ani neumíme. Proto Chávez tak boduje. Největší katastrofou je tahat je do Evropy, jim nepomůžeme a sebe poděláme. Jak se to má dělat nám předvádí Čína v Africe, kombinuje účinně korupci s reálnou pomocí obyvatelům. Tak např. do jistého státu místo finanční pomoci - kterou by vládnoucí vrstava rozkradla - poslali motyky pro vesničany. A dál už je to jasné - makej nebo zajdi. Jinými slovy, základní otázka zní takto: Jsme ochotni a schopni podpořit ty síly, které jsou schopny jejich problémy řešit, byť i za cenu nového Pinocheta? A tady bychom opět narazili na onen hlavní zákon, čímž se kruh uzavírá.
Bylo by to na dlouhou debatu a ne na několik vět, o mnoha oblastech jsme v minulosti diskutovali. Pro mě je samozřejmá jedna věc: Každý systém může fungovat a vytvořit snesitelné prostředí za podmínky vytvoření rovnováhy vlivem vnějších a vnitřních sil. Po pádu východního bloku zmizela, bude muset být vytvořena nová. V nejvlastnějším zájmu západu samotného.
Jinak jsem si všiml, že se účastnila paní Clair, srdečně zdavím :-).
06. 11. 2007 | 21:43

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller,
pisete dobre, ze toto tema (jako mnoho jinych) je velmi obtizne na pisemnou debatu.
I pri tom nutnem uskrovneni a zkraceni, ktere je dane touto formou, jsme casto dosli k dobrym zaverum. Hledte situace v Pakistanu !
Ptate se otazku, ktera ZATIM nema odpoved :
Jak si predstavuji Americane svet a svoji roli v nem ? Americane predevsim hledaji sami sebe ! Kdo skutecne jsou a co mohou a co nemohou ?
Svet, ktery znaly uz neexistuje !
Zmeny, kterymi USA budou muset projit budou velke a mnoho z nich bude dlouho trvat. Myslim, ze uz brzo budeme videt vetsi zmeny v USA. Jen nevim zda ty zmeny budou k lepsimu ci horsimu! Myslim, ze USA J.F. Kennedyho a dokonce i R. Reagana uz jsou minulost!
Ale reknu Vam jeste neco. Evropa prochazi stejnou krizi!! Evropa hleda zrovna tak sama sebe a sve misto ve svete, ktery se koncem studene valky podstatne zmenil !
Zminujete se o Cine a jeji politice v Africe. Vede si tam mimoradne dobre!! Ja uz to sleduji delsi dobu, ale tyto stranky tomu nevenuji, vyjma nekolika drobnych zprav zadnou pozornost.
Jednou jsem zde psal o moznosti, ze Afrika by mohla byt zeme budoucnosti. Mel jsem stejny ohlas, jako kdyz jsem pred 6 lety zde psal o Cine a co by z ni mohlo byt! Podle slov jednoho, kdo reagoval na muj clanek, jsem tehda musel spadnout z mesice!
Jsou uz jen dva kontinenty, ktere nejsou prelidnene - Australie a Afrika! Ze je tam poust? Israel byl take jen poust!
Velka ironie je v tom, ze to je Cina, ktera jedina vi kam jit a jak tam dojit! A vedi, ze budou ve svete brzo cislo 1!
Jejich vyhoda ? Oni zacli nedavno od nuly! Nemeli co zkazit. Tragicky omyl, ktery se stal? To, ze Bush je svym neskonale mizernym hospodarenim doslova vystrelil do posice, ve ktere jsou ted. Ani Cina, ani svet na to nebyly pripraveny, ale jak se zda, tak Cina se tomu adaptuje daleko rychleji .
Myslim, ze Putin je zatim nejdal v te adaptaci na novou situaci. Evropa je rozdrobena a USA nemaji, kdo by je vedl!
Je moznost, kdyby novy president/ka USA byl schopny clovek, ze dojde k vetsi kooperaci mezi USA a Evropou . To je ovsem zatim stale jen velky otaznik.
Mezitim je ve svete jen kazdy sam pro sebe ! To nikdy neplodi nic dobreho. Doufejme, ze to nebude dlouho trvat.
06. 11. 2007 | 22:45

Clair for Karel Mueller and pan V.K. napsal(a):

Srdecne zdravim pane Mueller a pane V.K. take,

Jsme Vas uz dlouho postradali s panem V.K. Vitejte na techto strankach. Jiste, ze jsme na toto tema vedli nespocetne debat, Vase originalni vyroky pro me jeste dnes rezonuji. Vzdycky jste vychazel z toho, ze se Vam to jevi jako obrovsky kolac pro jednu mocnost zajistit uplne vsechno jak mocensky, tak ekonomicky, a v tom si myslim mate nesmirnou pravdu. Za soucasneho stavu ovsem nelze videt ani prostor pro jednani s globalnimi hraci, ke skode vsech. Situace se zacina navic trochu komplikovat s nasimi velkymi prateli v Pakistanu a uz vcera, kdyz bylo oznameno, ze se vyhodnocuje, jestli by meli vubec dostat tu samou financni podoru jako lonskeho roku, kolem 300 milionu, bylo slyset dokonce vyhruzy, ze je docela mozne, ze jejich fundamentaliste se mohou dopracovat k jejich atomovemu arsenalu. Jsou tedy v unikatni pozici cely svet vydirat a mavat jadrem nad hlavou. Vojensti experti se shoduji na tom, ze je treba situaci okamzite uklidnit, nebot jakesi logisticke systemy, ktere slouzi v Afganistanu nam a nasim spojencum, jsou instalovany take v letadlech, ktere byly darovany prave do Pakistanu a maji byt jaksi propojene. Toto je pro me spanelska vesnice, bavi se ovsem o jakesi katastrofe, jestli toto nebude uhaseno.
Pisete dale, ze politika vzhledem k nim se ridi ekonomickyi zajmy a moznosti exploitace jejich zdroju , tedy pokud mozno co nejlacineji podle hlavniho zakona trzni spolecnosti a proto jejich problemy resit nemuzeme a neumime. Skutecne se domnivate, ze to neumime? Ja zastavam nazor, ze NECHCEME. Nakonec proc bychom vubec jednali, kdyz si ty zdroje muzeme sebrat, nikdo nas prece nema sanci zastavit, jsem si ani nevsimla, ze by se nekdo o to pokousel z globalnich hracu, a to uz je jedno jestli pod zaminkou demokracie ci neceho jineho.
To co popisujete Vy a jak to praktikuji Cinane v Africe, vyzaduje cas, investice, trpelivost a take umeni resit spory diplomatickou cestou, nikoliv aroganci. Na to nase administrativa jeste neprisla, to je jakysi prezitek minulosti, my jsme zvykli videt okamzite vysledky, okamzity prinos, okamzita gratifikace, zadne zdrzovani a vyjednavani. Je to trend, kterym Amerika zije a proto ma zrejme problem pochopit zbytek sveta , ktery zije uplne jinak. Bezmezna utecha, ze nase zbrojni lobby, olejari a bankeri maji vsechno pod kontrolou mi pripada velmi scestna a kratkozraka. Ceho vsak nelze opomenout, ze prestoze tady nastartovala svuj program Sanghajska organizace s celnimi globalnimi hraci, porad se chovame jako slon v porcelanu. Jsem si vylevala svuj sentiment v predchozich prispevcich nahore, tak jestli Vam vyjde cas, tak se na to mrknete.

Zdravim Vas a preji dobrou noc, u nas 4.14 odpoledne.

Clair
06. 11. 2007 | 23:16

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
v první části naprosto přesně shrnujete současnou krizi identity a nedostatku vize jak v případě Evropy, tak i USA. Důvod není těžké odhalit: Koncepe multi-kulti globální vesnice v podstatě shořela, neboť už jsou minimálně 3 centra, která si dělají svojí politiku: Rusko, Indie a Čína. A na západě tato koncepce - tragicky chybně - stále pokračuje. Z hlediska západu tragicky chybně, protože jak jsem Vám mnohokrát napsal, hrát se bude těmi 5 kartami a nepůjde o technologickou převahu. Další vývoj si netroufám odhadnout, protože se podle prognóz USA mají měnit ve "standartní" latinskoamerickou zemi. To ovšem znamená konec západu jak ho známe.
Pokud jde o onen 3. svět - já vím, že se to neposlouchá příjemně. Ale vezměte si i toho Cháveze: Z té nafty financuje sociální politiku, přátele, ozbrojené síly, Kubu i celý spřátelený Karibik a ještě mu zbyde na vývoz revoluce. Dítě se musí ptát, kam ty prachy předtím šly ... a tady je jasné, že Chávez to Jihoameričanům s gustem řekne a nejen pokud jde o naftu. Proto celý sever JA tak rudne. Je prostě nutné být realista, jinak to budou řešit bez nás nebo s Čínou, napsal jsem Vám, že každý Chávez nebo Moralez je ideální šance pro Čínu se zde etablovat, což by pro ně mělo obrovský strategický význam. Že to nedělá? Zatím ...
O Číně jsme mluvili mnohokrát, já sám o ní rád mluvím jako o nacionalisticko-pinochetovské. V každém případě zde vládnou schopní nacionalističtí pragmatici mající jasnou koncepci pro mezinárodní politiku. A také ovládají římskou moudrost, že nejlepší je ta vláda, o které nikdo neví, zdá se ... ne jako u nás, kde nám bylo naznačeno, že osoba české národnosti je husí v trávě a běda se dotknout osob jistých národností ...
A pokud jde o Rusko? I to jsme analyzovali mockrát, hlavně v naší poslední debatě před třemí týdny. Ale vždyť skutečnou příčinu jste se mohl dočíst i v dobách, kdy byl Putin ještě "hodný" a Bush ho nazýval svým přítelem. Cituji "Problém je v tom, že Rusko odmítá uznat, že vzhledem k ekonomické slabosti už není velmocí ..." Přeloženo do jadrné češtiny: Rusům se nechce skákat, jak jim jiní pískají.
06. 11. 2007 | 23:40

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím Vás ještě jednou paní Clair :-) a jsem rád, že jsme se zase všichni tři s panem VK sešli. Myslím, že si rozumíme a vcelku není co příliš dodávat, jen bych řekl k tomu Pákistánu asi toto: Myslím, že trvale je to neudržitelné a jednou k tomu nástupu tvrdých islamistů - byť se třeba budou tvářit "reformovaně" musí dojít.
Jinak jsme měl trochu zdravotní potíže, loni mě asi kouslo klíště a tak jsem měl boreliosu (už vloni, ale ono se to vrací. Tak jsem si pobyl delší dobu v posteli, ale snad už to bude dobré.
Takže Vám též přeji příjemný večer :-). Zdraví KM.
07. 11. 2007 | 00:00

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
dnes už pomalu budu končit, tak přeji hezký večer :-).
07. 11. 2007 | 01:18

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller, přeji Vám brzské zotavení a aby Vám postel sloužila jen k odpočinkovému nabírání sil, či k jejich příležitostně přijemné ztrátě, ale ne k zotavování z nemoci. VK.
07. 11. 2007 | 02:23

Pepa Řepa napsal(a):

Dobré ráno pane Muellere.

Benediktýni měli v erbu Ora et labora.

Nemohl by mít pracovní úřad také svůj erb?

Makej nebo zajdi!
Asi nemohl. Bohužel.
07. 11. 2007 | 06:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Zcela souhlasim s VJ-Can., ze negativni jevy, jako soucasna americka vlada, nejsou (doufejme) duvodem k pausalnimu zatracovani nasi civilizace. Mimochodem - viz strucnou poznamku na konci meho clanku...
07. 11. 2007 | 09:05

Boleslav D. napsal(a):

Hadejte, ktery "komunista" napsal nasledujici:
„...plausibilní scénář pro vojenskou konfrontaci se Íránem zahrnuje nesplnění kritérií pro pokrok ve stabilizaci, předepsaných irácké vládě Bushovou administrativou, přičemž USA Írán obviní ze zodpovědnosti za toto nesplnění. Pak bude následovat nějaká provokace v Iráku nebo teroristický útok v USA, ze čehož bude obviněn Írán, a to vše vyvrcholí „obranným“ americkým útokem proti Íránu. Ten útok zavede osamocenou Ameriku do rozšiřující se a prohlubující se bažiny nakonec sahající od Iráku přes Írán, Pákistán a Afghánistán, z níž se nedostane dvacet či více let.
A vskutku, již bylo oživen mytický, historický příběh, který by vleklou a potenciálně se šířící válku mohl ospravedlnit. Válka v Iráku byla původně odůvodněna falešnými tvrzeními o zbraních masového ničení, nyní je však redefinována jako rozhodující ideologický boj naší doby, něco jako dřívější boj s nacismem a stalinismem. V této souvislosti jsou islámský extremismus a al Qaeda prezentovány jako hrozby srovnatelné s hrozbami nacistického Německa a bývalého Sovětského svazu, a teroristické útoky z 11. září 2001 jako útok, který se vyrovná útoku na Pearl Harbor.
Toto zjednodušené a demagogické vyprávění přehlíží fakt, že se hrozba nacismu byla založena na vojenské moci nejrozvinutějšího průmyslového státu v Evropě, a že stalinismus byl nejen schopen mobilizovat zdroje vítězného a vojensky silného Sovětského svazu, ale že byl díky marxistické doktríně přitažlivý pro mnoho lidí po celém světě.
Naproti tomu velká většina muslimů nezastává islámský fundamentalismus a Al Qaeda je izolovaný islámský výstřelek. Většina Iránců se dostává do sporu s USA nikoli kvůli islámské ideologii, ale kvůli americké okupaci, která zničila jejich stát. A Írán, ačkoliv jeho svůj vliv v regionu roste, vůbec není globální hrozbou; spíše je politicky nejednotný, a hospodářsky a vojensky slabý. Tvrdit, že USA musí vojensky reagovat na dalekosahající islámskou hrozbu, jejímž epicentrem je Írán, je tak proroctví, které se má vyplnit tím, že je prorokováno.
Žádný jiný stát na světě nesdílí manichejské představy, které tak vášnivě prezentuje Bushova vláda. Výsledkem bohužel je rostoucí politická izolace USA a všudypřítomný všeobecný odpor proti USA.“
07. 11. 2007 | 09:07

kancelářská_myš napsal(a):

Jakou odměnu nabízíte za správnou odpověď???

Mmmm, je to citát z článku "A road map out of Iraq" Zbigniewa Brzezinského z letošního února, vyšel v Los Angeles Times (LAT), originální text máte tady. Je to velmi zajímavé čtení provokující k diskusi...

http://www.latimes.com/news...
07. 11. 2007 | 09:52

Prorok napsal(a):

Boleslav D., nositel Řádu práce

Lidé bděte!
07. 11. 2007 | 10:33

Ministr vědy napsal(a):

... to napsal jeho svůj
07. 11. 2007 | 10:40

Sibyla napsal(a):

Ne to je Aplausibilní scénář tvořivé neschopnosti
07. 11. 2007 | 10:52

Achilles napsal(a):

Ne tak snadno se želva po dně honí...
07. 11. 2007 | 13:18

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane profesore.
Jsem rad, ze tuto vec vidime ze stejneho uhlu.
To zatraceni te nasi civilisace si vlastne nemuzem dovolit !
Stejne tak nemuzem cekat, ze ji za nas nekdo zachrani.
Jsem pomerne prekvapen trochu vetsim pesimismem, nez je zdrave. V cem ho vidim ? V tom, jak se lehce odsoudi nejake reseni, aniz by se navrhlo jine.
Pomerne dost vysoky stupen obcanske "letargie", ktere si myslim v Cesku vyuziva mnoho politiku ve svuj prospech! Mozna je to jen muj dojem.
07. 11. 2007 | 16:18

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Individuální svoboda, která stojí prakticky nade vším v "západní" civilizaci se ukázala jako správná cesta. Je potřeba identifikovat a správně pojmenovat vše, co chce tuto svobodu (zodpovědnou svobodu) omezit ve jménu jakéhokoliv vyššího ideálu a nekompromistě se tomu postavit.
07. 11. 2007 | 16:22

bigjirka napsal(a):

Bohužel Zbig nevnímá síťovou povahu bratrského islámu. Kajda jsou bratři a my jsme nevěřící ďauři, kroto podpoří Kajdu všichni...
07. 11. 2007 | 17:37

im napsal(a):

Ale ale, kancelářská myši, tys zkazila panu profesorovi radost, mohl tady mít hádankářskou soutěž s mnoha originálními příspěvky, a nakonec mohl Zbiga prozradit sám..:-(

Íránskou hrozbou strašil před rokem v lednu Seymour Hersh, probírali jsme to na jiném blogu pana VH, letos v únoru zas věští Zbigniew B., ani jedna věštba se zaplaťpánbu nenaplnila, doufejme, že další věštby, které začátkem příštího roku sdělí světu další komentátoři, budou podobně jalové.

Íráncům rozhodně válku nepřeju....
07. 11. 2007 | 21:40

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
děkuji za přání a na shledanou na jiných stránkách :-).
07. 11. 2007 | 23:11

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím pane Pepo Řepo,
myslím - když se dívám na demografické trendy a celkový vývoj - že se to do erbu =řadu práce dostane :-/.
07. 11. 2007 | 23:14

Clair for pan K. Mueller napsal(a):

Pripouji se take k prani pana V.K. brzskeho uzdraveni a na shledanou na jinych strankach.
08. 11. 2007 | 08:13

Clair for pan K. Mueller napsal(a):

Jeste radek pane Mueller,
jste psal panu V.K. o Chavezovi,jestli byste dovolil, tak bych rada doplnila.Nevim jestli o tom nevite, ale Cina uz delsi dobu, myslim nejmene 2 roky s Chavezem spolupracuje, investueje velke penize ve Venezuele a dostava nerostne bohatstvi krome ropy, prodava zbrane a dalsi se muzeme domyslet. Chavez navic zalozil svetovou banku a financuje Jizni Ameriku, ktera skutecne zacina rudnout.
Zdravi Clair
08. 11. 2007 | 08:23

kancelářská_myš napsal(a):

@IM
Opravdu?

Boleslavův příspěvek tak dobře doplňuje tenhle blog prof. VH o západní civilizaci, že jsem nemohla odolat a autora neuvést, protože ta hádanka nebyla nijak těžká, ta "deepening quagmire" už se za letošek stala docela okřídleným termínem.

Jestli jsem tedy někomu zkazila radost, omlouvám se, mea maxima culpa. Neměla jsem to v úmyslu.

@K. Mueller
Připojuji se k ostatním s přáním brzkého uzdravení! Jste přemýšlivý debatér, chyběl byste tady.
08. 11. 2007 | 08:50

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair a kancelářaká myš:
Děkuji za přání, potěšily jste mě :-).
Ještě bych paní Clair řekl pár vět k té Číně a Chávezovi. Dost mě to překvapilo, předpokládal jsem, že to Čína stále uznává za americkou doménu. Vím, že Rusové Cháveze komplet vyzbrojili a je jasné, že Čína vstoupila se svými nabídkami také. Ale že tam ve velkém začne investovat ... to znamená, že určitě nepředpokládá Chávezův pád a zcela jistě ji zajímá ona Chávezova světová banka a samozřejmě i možnost na ní participovat či ji dokonce z pozadí řídit ...
Možná to přišlo dřív, než jsem čekal ...
A tak se těším na setkání na dalších blozích :-).
08. 11. 2007 | 14:58

Clair for pan K. Mueller napsal(a):

Zdravim jeste jednou pane Mueller,

jestli se sem jeste dostavite. Ohledne schodku, tedy deficitu a celkove zadluzenosti US a globalni financni krizi jsme vedli velkou debatu na clanku pana Zaoralka - Nerikate pravdu pane premiere, pridal se tam take pan V.K. , ktery dokonce prisel s presnymi cisly. Vedla jsem debatu s p. Tupelo ohledne Ciny a take s panem Stejskalem. Myslim, ze mnoha lidem byl sebran vitr z plachet. Ja bych rekla, ze Cina uz davno tuto oblast za americkou domenu neuznava, ted jede kazdy na vlastni pest, co je pro kazdeho z nic nejlepsi, a to napric celym globalnim spektrem. A jak jste spravne podotkl, Cina investuje vsade tam, kde je to pro ne vyhodne, ostatne to delaji tak vsichni globalni hraci. Ze se urcite podili na participaci Chavezovy banky nebo jako hrac v pozadi je temer jiste. Proto Chavez tak posiluje a neboji se svoje svaly vystavovat na obdiv, nebot vi, ze ma za sebou nejen financne, ale i ekonomicky dneska uz velmi silnou velmoc.

Cina oproti jinym velmocem z hlediska fiskalni zadluzenosti a financnich rezerv je na tom momentalne dalo by se rici nejlepe. Prave na tom clanku uvadim v mem prispevku kolik se dluzi momentalne Cine, bavim se o nas tady. Nase celkova zadluzenost a schodek je predmetem nesmirnych nejistot napric globalnim spektrem, a uz vcera Cina oznamila, ze se zacina zbavovat rezerv americkeho dolaru a nakupuje Euro. Je mozne, ze dolar jako svetova mena padne uplne a bude se prodavat Kcs 10/za $1 .00. Kdo bude dalsi nasledovnik v te same strategii nedovedu odhadnout, i kdyz vim, ze Iran uz toto praktikuje take a necha si dodavky ropy od Japoncu platit v yenu a v Euro. Jiste jste musel zaregistrovat jake rychle tempo nabralo pad dolaru, a co vsechno ted bude nasledovat muzeme pouze spekulovat. Dow Jones vcera zaznamenal propad ve vysi minus 371 bodu, predevsim ve financnim sektoru. A to je jak se jevi teprve zacatek, alespon se nasi financni analyste na tom shoduji. Jestli se pamatujete pred nekolika mesici jsem se bavila s panem V.K. ohledne hypotek , a ted uz je to v plnem proudu. V kazdem pripade to nevesti naprosto nic dobreho a obavam se, ze to nejhorsi nas jeste ceka.

Preji krasny den

Clair
08. 11. 2007 | 18:01

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
asi tomu tak bohužel opravdu je. Chávezovo sebevědomí jsem bral jako typické velikášství tamních politiků, ale vypadá to, že má opravdu krytá záda Čínou. A protože má Čína největší finanční rezervy, tak lze očekávat, že Chávezova banka se stane nejsilnější finanční institucí v JA. Krytí naftou i Čínou ...
V tom případě ovšem Chávez nejen nepadne, ale lze předpokládat, že už má určeného nástupce. Tak to už opravdu nikdo nezastaví. Protože ze strategických důvodů se Číně vyplatí třeba i na Venezuelu nebo Bolívii i doplácet a nechat jim ten jejich socialismus (což vzhledem k jejich nerostnému bohatství vůbec nemusí) a nakonec ovlivňovat politiku celé latinské Ameriky.
Je to tedy horší než jsem myslel. Pádu dolaru si nelze nevšimnout a netroufám si říct, kde to skončí.
Přeji Vám hezký večer :-).
Zdraví KM
08. 11. 2007 | 22:43

Clair for pan K. Mueller napsal(a):

Pane Mueller,

to kryti Chaveze je hlavne Cinou, ale take Rusko prodava vesele 13 atomovych ponorek jsem cetla nedavno a more zbrani.
Chavez se nedavno pochlubil, ze nechal postavit most pres reku Orinoko. Brazilie ho proziva, zajimave, ze po vsechna ta leta, co se tam pumpovaly sumy penez, clovek se jenom divi kam to skutecne slo a ted se nelze ani divit. Je to ovsem obavam se, navzdy pro US ztracene.
Cina navic pohrozila US, ze pokud se jedna jo jejich strategicke zajmy, nenecha si od nikoho diktovat, to byla odezva na jejich investice v Iranu, to same ovsem prohlasuje Rusko a sankce, ktere nase administrativa unilaterarne uvedla do provozu na Iran, urcite necha par lidi rozcrovanych. Kdokoliv bude delat jakykoliv kseft s Iranem se stane tridnim nepritelem Ameriky. Ted prave slysim v pozadi 6 trilionu trade deficit a 9 trilionu plus dluh vuci svetu, hlavne Evropa, Japonsko a Cina. Drzte se pevne, my privedeme cely svet na bankrot. Jeste se budou v Evrope divit az to zacne probihat, vim, ze uz to zacina v Anglii.
Dobrou noc.

Zdravi Clair
09. 11. 2007 | 00:04

Honza napsal(a):

Asi je to už ale off topic, ale přeci jen mi to nedá, abych některé katastrofické vise nekomentoval:

"Vzhledem k obrovskemu narustu tranzitu a konzumu je (životní prostředí) na pokraji nevratne devastace. Osobne, kdyz prochazim misty kde jsem chodil jako maly kluk pozoruji zhorseni (v mistech kde bezne zili pstruzi potocni dnes clovek ulovi tak prezraneho jelce tlouste - je jasnym dukazem devastace vodnich toku..."

Objektivní data ukazují pravý opak. Čistota řek je nejlepší od 50. let, do mnoha potoků se vrací pstruzi, po desítkách let se znovu objevili raci.

"v mistech kde bylo bezne videt zajice ci srnky se dnes vyskytuji maximalne tak klistata - je jasnym dukazem devastace krajiny"

Taky špatně - vysoká je naopak přemnožená (a v rámci ochrany přírody by bylo třeba její stavy radikálně snížit), naše země má více lesů než kdykoli od konce středověku, všechny ukazatele životního prostředí (s výjimkou NOx ve městech a mikročástic, bohužel) se výrazně zlepšují. Životní úroveň většiny obyvatel této planety se (s výjimkou velké části Afriky) zlepšuje, relativní rozdíly v bohatství se nikoli zvyšují, ale snižují, stejně jako většina obyvatel ČR se má v objektivně měřitelných ukazatelích lépe než před pěti lety (a podstatně lépe než za bolševika). Bohužel, dobré zprávy nejsou sexy.

A co se toho tolikrát vzývaného morálního klimatu týče, no, já nevím. Ve středověku obyvatele domů s morovou nákazou bez milosti za zazdívali. V Anglii bylo ve středověku oblíbenou zábavou veřejné upalování koček, milý Felisi: byla velká legrace, jak sebou kočka uvázaná nad ohněm legračně škube. Lámání v kole, vyřezávání jazyka prípradně drcení varlat bylo zcela uznávanou a respektovanou vyšetřovací methodou ještě celkem nedávno (co je proti tomu "waterboarding", milá Clair!) a v řadě zemí světa se pořád používá. Zločinnost i v takovém Bronxu je na 1/3 až 1/5 (podle různýh odhadů) průměrné zločinnosti Londýna v 16. století. Já bych teda neměnil.A popravdě řečeno, myslím, že Clair, Felis a další naříkající by taky neměnili, naopak by z údajně harmonického světa minulosti plného hlubokých morálních hodnot s vřískotem utíkali do naší prohnilé západní civilisace....
09. 11. 2007 | 19:44

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
asi se máme opravdu na co těšit, protože konkurence Asie je tvrdá a už dnes je jasné, že západ nemůže svůj blahobyt udržet ekonomickými nástroji. Zatím to kryje mimo jiné zisky z investic ve východní Evropě (náklady namzdyjsou zde u nás asi pětkrát nižší než v SRN). Ale to asi nebude trvat věčně - čile si začínají asijští tygři počínat i u nás.
Víte, je zde řada světových západních firem a lze říct, že nás platí stejně nebo i hůř než své zaměstnance v JA, Asii nebo i Africe.
A Asiaté si toho všimli a začli nás platit líp ... a rostou zde jak houby po dešti.
Komu není rady, tomu není pomoci ...
Hezký večer přeje KM.
09. 11. 2007 | 23:06

Boleslav D. napsal(a):

Honza:
Naprosto přesné, také jsem chtěl napsat něco podobného...
10. 11. 2007 | 11:32

Clair for Honza napsal(a):

Zdravim Vas pane Honzo,

Dekuji soucasne za Vas prispevek. Pisete, ze ve stredoveku bylo oblibenou zabavou verejne upalovani kocek......Jiste si muzeme libovat, ze nejsme ve stredoveku, i kdyz nektera soucasna pocinani mi ten stredovek velmi pripomina. Jednim z nich je trest smrti v Americe, byste se zrejme divil kolik lidi se nemuze dockat na tu verejnou podivanou, kdy dotycny vrah je pripoutan na luzko a dostava smrtelnou chemickou dozu, nebo elektricky proud, ktery zabiji. Slysela jsem mnohe jak se vyjadruji, jake poteseni jim tato smrt prinasi. Je to pro ne jakesi vykoupeni, za vrazdu, ktera byla nebo dokazana nebyla. Ja jsem toho nazoru, ze trest smrti je velmi zastaraly, oko za oko, zub za zub by tady nemel mit misto. Nejedna se tedy o spravedlnost, jedna se o cistou pomstu, tudiz o co je ten zakonodarce jiny nez ten udajny vrah? Nakonec uprednostnuje naprosto stejne metody. Ohledne waterboarding, kdy se clovek topi, coz je pouze forma muceni. Bavime se o lidech, kteri nebyli jeste z niceho obvineni, je na ne pouze podezreni, navic nemaji zadny pristup k pravni obhajobe. Opravdu si myslite, ze takto by se melo postupovat? Chcete tedy rici, ze Zenevska konvence je pouze pro nekoho kdo si tyto pohadky vymyslel? Kazdy at si dela sve vlastni zakony a podle toho jedna? Ja se domnivam, ze tady se jedna o precedens, kdyz nechci, aby s nasimi veznemi nekdo takto zachazel, pak je na snade, abych dbala techto zakonu sama a hlavne se snazila je dodrzovat. To, ze nekdo jiny je nedodrzuje, a ja se rozhodnu, ze budu postupovat jako muj protivnik, znamena, ze nejsem o nic lepsi. Jestli jeho povazuji za teroristu, pak i ja jsem terorista, vzdyt se chovam naprosto stejne. Nebo si myslite, ze je tomu jinak?

Preji Vam krasny den.

Clair
10. 11. 2007 | 16:34

Clair for Karel Mueller napsal(a):

Dobry den pane Mueller,

Omlouvam se za pozdni reakci, zase zapas s prioritama, nemela jsem cas reagovat, a tak ani nevim jestli se sem jeste vratite. Ano, konkurence Asie je nejen tvrda, navic jejich disciplina, houzevnatost a skromnost, te uz nemuze konkurovat nikdo na zapade. Asiate jsou navic velmi pracoviti a jak sam zjistujete, si mohou dovolit platit vic a jeste na tom vydelaji, jinak by to nedelali, zrejme nemusi dosahovat astronomickych prijmu uz zitra na ukor zamestnancu, maji urcitou vizi, je to docela chytra politika, navic vynikajici konkurence. Posilam Vam vynatek z dnesniho clanku ciste pro doplneni: "China to rule the world economy"
"Indicatively, Jim Rogers, board chairman of Beeland Interests Inc. investment company, is shifting all his assets from the dollar to the yuan, which he expects to treble or even quadruple in the next decade. The American financial pundit said in late October he was pessimistic about his country's economy. Warren Buffett, the world's greatest stock market investor, and second on the billionaire list, mentioned non-dollar investment as his vital strategy several years ago. Equally tellingly, there are five Chinese blue chips and only three American on the world's capitalization top ten list.

China is, in certain respects, no exception in the developing world, whose markets are growing at an annual 50% rate or even faster from their low starting point-a pace".

Preji krasny weekend.

Clair
10. 11. 2007 | 17:31

Honza napsal(a):

Clair: jsem zasadnim odpurcem trestu smrti. O "waterboardingu" toho moc nevim, ale jsem asi taky proti (to "asi" vysvetlim nize). George Bushe nemam rad a myslim si, ze je to spatny, neuspesny president. Jedine, v cem se neshodneme, je to, ze pres vsechno bidu a utrpeni je soucasny stav toho, cemu rikame zapadni civilisace, podle mne jednoznacne tim nejlepsim, k cemu lidstvo ve sve historii dospelo. Muzeme a musime to kritisovat, ale meli bychom si byt vedomi, co mame (a byt pripraveni to branit). Howgh.

P.S. K tomu "asi": pratele z pravnicke fakulty university v Lovani (Belgie) mi popisovali eticky problem, ktery dostali k vyreseni u zkousek, bohuzel ze skutecneho pripadu. Zadrzite sadistickeho pedofila, vite, ze ma na svedomi nekolik deti, ktere utyral hlady a ze na neznamem miste jeste zadrzuje nejmene dve, ktere jsou snad nazivu. Ani on neni jeste ani obvinen, natoz odsouzen. Jde o hodiny, on odmita vypovidat. Jste prokurator: povolite muceni?
P.P.S. Ja jo.
10. 11. 2007 | 17:32

Clair for Honza napsal(a):

Pane Honzo,

videla jsem na TV prosbu zeny k presidentovi a ustrednimu soudu, ktera byla veznena 13 let pro zavrazdeni sveho divokeho pritele, mezitim konvertovala na krestansky zivot, cinila pokani, studovala a chovala se prikladnym vzorem pro vsechny veznene, presto jeji prosba nepomohla, bylo ji 35 let a trest smrti byl vykonana.

Davam Vam naprosto za pravdu, ze nase zapadni civilizace je porad to nejlepsi co zatim prekonano nebylo a v soucasne dobe je porad tim nejlepsim co mame. Neznamena to ovsem, abychom zavirali oci nad vecmi, ktere se deji kolem nas, nebot i toto je, alespon podle me, soucasti zapadni civilizace, at uz nas president o tom vi nebo vedet nechce a prohlasuje, ze se zarucuje, ze Amerika muceni netrpi. Ale tech jeho pohadek jsou uz lide docela dost nasyceni a nicemu co rika verit nelze. Vzdyt jste si musel vsimnout jak pokazde mzoura ocima kdyz lze, uz ani snad nic jineho neumi.
http://www.msnbc.msn.com/id...

V te posledni pasazi s Vami souhlasit nemohu, i kdyz se jedna o pedofila. Co dokazete vynutit mucenim? Ten clovek Vam pravdu rici nemusi, ale neco Vam rekne, i kdyz se to nezaklada na pravde, jenom aby se jeho fyzicka bolest na chvili zmirnila. V tomto pripade, ktery uvadite bych postupovala tak, ze bych mu dala na jevo, ze se jedna o male deti a tudiz budu jako prokurator usilovat o maximalni trest. V pripade, ze mi rekne okamzite kde se dalsi deti nachazeji, a deti se najdou na zivu, udelam s nim handl, trest zmirnim, dostane dozivotni trest, ale na misto 35 let, dostane 25 let. Byl by nesmirny hlupak, kdyby takovy handl nevzal. Nezda se Vam to lepsi?

Clair
10. 11. 2007 | 19:31

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair, k tomu už asi není co dodat a tak Vám též přeji hezký víkend :-).
Honza:
Nejen "nikdo není dokonalý". Kromě matematiky snad ani nic není dokonalá.
Proto vždy budou zákony psané a pravidla nepsaná. Jedno z nepsaných pravidel znělo, že vrah dítěte umírá sebevraždou ...
A pokud jde o Vámi uvedený případ: Prokurátor žádné povolení nevydá, ale také nikoho nebude zajímat, co s dotyčným na slovo vzatí odborníci v následujících chvílích prováděli.
Jde jen o jedno. Nesmí střelit vedle ...
10. 11. 2007 | 19:38

Clair for Honza napsal(a):

Jeste dodatek. Obycejne tento clovek, ktery uz byl pristizen pri cinu dostane okamzite pravnika, a i kdyz obvineny sam neni vybaven mentalnimi schopnostmi, aby udelal rozhodnuti, od toho ma pravnika, aby mu rekl, ze to je pro nej jedina sance okamzite vypovidat. Jeho pravnik udela handl s prokuratorem, za cenu snizeni trestu pro sveho klienta na mozne minimum. Kdyby pravnika odmitl, tak se musi jednat pouze s nim samotnym. Pak si myslim uz nemuze stat v ceste nic dalsiho a deti je mozno jeste zachranit.
10. 11. 2007 | 19:45

Clair for pan Karel Mueller napsal(a):

Pane Mueller,

to snad nemyslite vazne. Nemohu souhlasit, ohledne posledniho Honzova prispevku. Prokurator nemuze dopustit mit krev na jeho rukou ted, kdyz se jedna o zachranu dalsich deti. Naopak tito lide jsou oddeleni a chraneni, aby k takovym incidentum nedochazelo, aby prezil a byl radne obvinen na zaklade dukazu a priveden pred soud. Faktem je, ze to o cem hovorite, je snad az to dalsi stadium, kdyz se dostane konecne do vezenske vazby. Vim, ze tady to funguje tak, ze obycejne se o vraha ditete postaraji veznove, sance temer nulova na preziti.

Preji take krasny weekend a hodne snehu na lyzovani.

Zdravi Clair
10. 11. 2007 | 20:11

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
já jsem neřekl, že ho zabijí, to by došlo k hlubokému omylu. Řekl jsem, že během té hodiny použijí jakéhokoli prostředku, aby tu informaci z něho dostali, pokud na té hodině bude záviset osud těch zbývajících dětí. A všichni budou slepí ... teprve pak začne řádný proces.
Jinými slovy, výslech byl začal takto: Máte na výběr, okamžité doznání i informací o těch dětech, které ještě žijí a pak řádný proces, nebo smrt, jakou si vůbec nemůžete představit. Pokud by nezměkl, tak začít s mučením, ale ne tak, aby ho nenávratně zdravotně poškodili (dokud není absolutní jistota o jeho vině). Pokud by byl nevinný, tak by omdlel, ale nevydržel by to v případě viny. Nejsem znalec (naštěstí) v tomto oboru, ale dnes jsou určitě metody tak rafinové, že by to nevydržel.
A věřte mi, že pod tlakem, že za pár hodin už bude pozdě by tak jednali úplně všichni ...
Asi jsme si nerozuměli a tak ještě jednou přeji hezký víkend i lyžování.
10. 11. 2007 | 20:33

Clair for pan Karel Mueller napsal(a):

Pane Mueller,

sorry, tak to jsme si opravdu nerozumeli. Neni uz k tomu co dodat.
Takze i ja Vam preji krasny weekend,zadne lyzovani, tady probiha teprve indianske leto.

Clair
10. 11. 2007 | 21:25

Filozof napsal(a):

Naprosto souhlasím s reakcí pana (paní)Sydney (viz shora) na článek Václava Hořejšího a nemám k tomu co dodat.
18. 11. 2007 | 15:04

Ondřej napsal(a):

Tento článek se mě, podotýkám bohužel, zdá velmi naivně optimistický. Ekologická krize, propast mezi stále méně vlastníky světového bohatství a stále více chudými, brzké vyčerpání zdrojů energie vytvářejí v tomto globálně propojeném světě snad nejtřaskavější směs v historii lidstva. Obávám se, že invaze do Afgánistánu a Iráku je pouze úvodem do dalšího století velkých vojenských střetů.
02. 12. 2007 | 22:45

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 04:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy