Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva?

02. 02. 2014 | 19:25
Přečteno 18712 krát
Jsem přesvědčeným eurofederalistou. Přál bych si velmi i to, aby se EU rozšířila i o další země – Švýcarsko, Island, Norsko, všechny zbývající balkánské země, Turecko, Ukrajinu, ale časem i Rusko.

Dnešní smutné dění na Ukrajině začalo, když před několika týdny tamní prezident přerušil jednání o přidružení k EU. Zpočátku se rozhořely pokojné demonstrace, ale brzy přerostly v akce velice násilné.

Ačkoli i já bych si velmi přál, aby se Ukrajina k EU přidružila, mám obavu, že informace, které nám naše média o tamním dění přinášejí, jsou naprosto neobjektivní a tendenční. Tím „naše“ míním ale třeba i rozhlasové vysílání BBC, jehož reportéři přinášejí rozhovory zásadně pouze s protivládními demonstranty .

Tamní demonstranti staví a posléze zapalují barikády z pneumatik, polévají policisty benzínem a snaží se je zapálit, násilně vnikají do vládních budov a okupují je, zahalují si obličeje.
A k tomu slyším jen komentáře politiků a novinářů odsuzující brutalitu policie a sympatizující s demonstranty, kteří evidentně považují ono násilí vůči státu za „základní demokratická a lidská práva“ a odmítají zákony, které tento styl protestů postihují.

Jestli se nemýlím, ta současná vláda vzešla ze svobodných voleb, jejichž férovost byla potvrzena mezinárodními pozorovateli. Samozřejmě mám plné sympatie pro demonstranty, kteří se mohou cítit podvedeni, když politici, kteří před volbami slibovali sbližování s EU, nyní svůj slib neplní. Ale to, co kyjevští „demonstranti“ vyvádějí, by přece bylo naprosto nepřípustné v kterékoli zavedené demokracii. Jak by se asi chovali třeba američtí policisté, kdyby na ně demonstranti útočili evidentně s úmyslem je zabít, kdyby stavěli ve Washingtonu barikády a zapalovali je?

Požadavkem demonstrantů jsou nové volby. Ale co když ty volby zase dopadnou „nesprávně“ a vyhrají proruské strany? Akceptují snad i naši politikové a novináři proslulé heslo někdejšího vůdce portugalských komunistů, který pravil, že „většina není pojem aritmetický, nýbrž politický“?

Prosím vás, poraďte mi někdo nějaké skutečně objektivní zdroje informací o současném ukrajinském dění – ať už české (ty ale asi neexistují…), nebo zahraniční. Předem děkuji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

StandaT napsal(a):

Pokud nevyhovuje nic z Evropy, ani BBC, pak je tu pro Vás Moskva nebo Minsk. Tam určitě najdete to, co vám v demokratickém světě chybí.
02. 02. 2014 | 19:37

mb napsal(a):

Tamní demonstranti staví a posléze zapalují barikády z pneumatik, polévají policisty benzínem a snaží se je zapálit, násilně vnikají do vládních budov a okupují je, zahalují si obličeje.

teď by vám byl Palach dobrej, co ???

TEN ZAPÁLIL JEN SÁM SEBE !!!

ale už jste mu stačil naplít do tváře ... takže už vás nezachrání ...
02. 02. 2014 | 19:41

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ukrajinské fašisty jezdí podporovat naše pravice, která se k naši pokojným demonstracím vyjadřuje stylem, že by lidi měli držet hubu a makat – víz například medii propagovaný pan Kníže.
02. 02. 2014 | 19:46

lačná vagína napsal(a):

pan autor je přesvědčený eurofederalista, páni.... a chtěl by, aby se to svinstvo ještě rozšířilo??? To je výzva, skoro jako na swingerspárty.
02. 02. 2014 | 19:48

Marian Sokol napsal(a):

doporučuji Radio Jerevan....
02. 02. 2014 | 19:49

TomášL napsal(a):

Konečně rozumný názor u nějaké Čecha...

Když vyzval Kličko EU a USA udělení sankcí, tak jsem přemýšlel, zdali se to nedá ohodnotit jako vlastizrada? Dost mě zaujalo, že Kličko, kterému bylo dáno 40 mandátů z 458 si dovolí někomu právoplatně zvolenému říkat, ať složí funkce.

PS: Zaujal mě komentář ministra Řecka, který prohlásil, že pokur by se Rusko nezaručilo a nepříslibilo 15mld USD půjčku, dopadlo by hůře jak Řecko (mimochodem pár ruských intelektuálů to nazvalo darem- na svých blozích). Což mi vnuklo následující myšlenku. Ukrajina si nemůže půjčit na běžném trhu peníze a potřebuje platit své dluhy. Kdyby došlo k podepsání dohody EU a Rusko by nepůjčilo/darovalo peníze Ukrajině, musela by Ukrajina požádat EU. Jenže kdo dnes z EU půjči Ukrajině peníze, když není v EU a nemá Euro? Zažádala by IMF. Za jakých podmínek by dostala peníze? Co by znamenalo přerušení nadstandardních úkonů Ruska Ukrajině?
Představme si, že Kličko bude prezident. Jak zajistí cenu plynu, která je Ruskem dotovaná (vzpomeňme na Tymošenkovou)? aký bude odbyt zboží? Pokud vyhraje "Západ" na Ukrajině, zle si povedou samotní Ukrajinci.

PS2: Kdo vede a jakým právem se snaží jít proti vůli prezidenta a parlamentu, který byl řádně zvolen a jakou mají podporu místního obyvatelstva?

PS3: Jeden z mnohá zdrojů, ketré čtu a které mi vnucují otázky, autore...
02. 02. 2014 | 19:50

Pavla2 napsal(a):

Pane Hořejší, to myslíte vážně, aby do EU vstoupily všechny balkánské země, Rusko, Ukrajina? Nestačí snad Rumuni, se kterými si teď na Západě neví rady? To už by nám pak zbývala snad jen emigrace před těmi imigranty. Doufám, že k tomu nikdy nedojde. Máme svých zločinců sami dost.
02. 02. 2014 | 19:51

Yosif K napsal(a):

Požadavkem demonstrantů jsou nové volby. Ale co když ty volby zase dopadnou „nesprávně“ a vyhrají proruské strany? Akceptují snad i naši politikové a novináři proslulé heslo někdejšího vůdce portugalských komunistů, který pravil, že „většina není pojem aritmentický, nýbrž politický“?
KONEC CITATU.

Ano, připomíná mi to záslužné "zastavení zloděje Kalouska" exponentem rudé velkoburžoazie a Lukoilu Milošem Zemanem.

Má cenu pořádat nové volby pokaždé kdzž vláda provede nějqaký nepopulární krok? Nepříklad začne šetřit?

Zdroje tu jsou a státní dluhy se splácet nemusí, pár laciných slibů proletářům a vzhůru k novým volbám...... nebo k dalšímu referendu a-la Tomio Okamura.......

Avanti o Popolo, alla riscosa!
Bandiera rosa, bandiera rosa!
02. 02. 2014 | 19:51

TomášL napsal(a):

PS3: http://www.ng.ru/blogs/
02. 02. 2014 | 19:51

kokoshka napsal(a):

www.ua-today.com/
www.hromadske.tv/
www.mganews.com/
02. 02. 2014 | 19:53

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

nebude to tím, že se o dění na Ukrajině zaobíráte povrchně a Vaše objektivnost tím utrpěla :)

Vynikající zdroj informací a osvěžení ruštiny docílíte sledováním twitter účtu Alexandra Mirofanova

https://twitter.com/AlexandrMitrofa

Stavění barikád a zapalování předcházely brutální zásahy policie proti POKOJNÝM demonstracím. Musíte si uvědomit, že tamní režim není až tak zcela demokratický
02. 02. 2014 | 19:53

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Jsem příznivec EU, ale jsem zásadně proti jejímu rozšiřování. Podle mne Bulharsko a Rumunsko již byla chyba, Ukrajina či Turecko by byl konec EU. Západní státy utečou a my tam zůstaneme s Ukrajinci a Turky.
Nevím, jestli si autor uvědomuje, že rozšířením o Ukrajinu, se tam ČR přestěhuje. Už dnes je Praha plná lidí z východu, kdyby se to uvolnilo, tak je to konec,
tedy kultura včetně kriminality, jako na Ukrajině.
02. 02. 2014 | 19:56

Ládik!!! napsal(a):

Divná otázka. Jako její autor.
02. 02. 2014 | 19:58

kokoshka napsal(a):

Ano,Mitrofanov a Novaja Gazeta to je prave ořechove,tak se rovnou obrat'te na McCaina a Štetinu.
02. 02. 2014 | 20:01

Reveil napsal(a):

Autore,
nechci vám křivdit, ale zdá se, že jste si neobjektivnosti milované a ctěné BBC (o českých médiích nemluvě) všiml až nyní? Já to o BBC vím nejpozději od 1999, kdy silně manipulovali "zprávy" o Jugoslávii.
Pokud jde o "přístupové dohody", připomíná mi to případ Bělehradu, kde v r. 1941 odmítli podepsat přiostoupení k dohodě Osy, což Hitlera rozběsnilo ještě víc než podobný případ nyní Barrosa, takže dal Bělehrad bombardovat. EU nejspíš potřebuje Ukrajinu tak brutálně, že je ochotná platit demonstrace jak mourovatá, dávat natáčet inscenace o "policejní brutalitě" (vzpomínám si na to jak řádila policie při potlačevání demonstrací Occupy, na mlácení na technoparty, při zasedání MMF, nebo na to, jak policie přejížděla terenními vozy demonstranty v italském Janově), rozslzovat se nad "nedemokratickými zákony", které jsou běžné v celém západním světě (například zakrývat si na veřejnosti tvář je nelegální), a ovšem nejrozkošnější je používání boxera jako "vůdce opozice". V Rusku jim to nevyšlo se šachistou, tak na Ukrajině nasadili boxera.
Vměšování západních politiků je něco nehorázného - nedokážu si představit, jakou křeč by měla třeba státostrana ODS, kdyby demonstranty v Praze přijel podpořit například ukrajinský ministr zahraničí...
To, co vidím na těch záběrech, považuji za placenou lůzu. Na Ukrajině se v zásadě vede boj proti státní suverenitě, boj za uloupení svobody a hlavně přírodního bohatství Ukrajiny, je to kampaň za získání významného protektorátu, jehož obyvatelé se stanou velmi výkonnými otroky (Ukrajinci dokážou velice tvrdě pracova;t, jak už jsme u nás mohli poznat).
02. 02. 2014 | 20:03

kokoshka napsal(a):

Ano,Bulhaři a Rumuni historicky patři do vlivu Osmanske řiše(Turecka),netreba srovnavat jižni narody se severnymi.
02. 02. 2014 | 20:04

TomášL napsal(a):

Mimochodem,

sleduji více ruské a ukrajinské weby, nebím zdali to bylo i na českých, ale armáda vyzvala hlavního představitele ozbrojených sil, což je prezident, aby konečně zasáhl a dal povolení k sjednání pořádku.

PS: S Mitrofanovem, to je snad žert nebo špatný vtip. To nemá smysl komentovat...
02. 02. 2014 | 20:06

Drzá zrzka napsal(a):

Patří zastrašování, možná i mučení, oponentů mezi demokratická práva vlády?
02. 02. 2014 | 20:07

Reveil napsal(a):

Yosif K

"Bandiera rosa, bandiera rosa!"

Není přesné - oblíbený yosefinský citát, ale v případě ukrajinského popola je bandiera žlutomodrá.
Myslím, že by nemělo cenu, aby na ně policie či armáda střílela - ostatní inscenovaná "střelba policie", provedená výtržníky, se dá hladce svést na oficiální bezpečnostní složky.
Já bych, vzhledem k tamnímu počasí, doporušoval vlažnou vodu hnanou po zemi plus rozporašovanou ve spreji - krsáně se vsákne do obuvi a šatstva, následně ochotně zmrzne. Navíc zamezí případnému šíření požárů, které tamní spodina zakládá na náměstí.
02. 02. 2014 | 20:10

tajemný pan H napsal(a):

jako zapálený eurofederalista by jste mel hořejší vedět, že v EU se opakují referenda tak dlouho, dokud nedopadnou správně. tak proč pokládáte takové najivní dotazy. měl jsem možnost debatovat s některými demonstranty. samozřejmě naprostá většina demonstrantů jsou normální lidi a ne fotbaloví chuligáni s holema. sám jsem je před EU varoval. říkal jsem jim, nepospíchejte do EU, je to sežraný krám. v řecku duchodci vybírají popelnice a spousta lidí v celé evropě by už nejradši poslala celou EU ke všem čertům. říkal jsem jim, aby od EU nic nečekali, protože budou zklamaní. bylo mě řečeno , že si to spousta lidí na ukrajině docela uvedomuje, a že nejde primarně o EU, ale hlavně se chtějí dostat z ruskeho vlivu a te mafianské kleptokracie. prostě nevěří, že rusko má nějakou budoucnost. tak asi tak. myslim si, že tohle bysme meli umět pochopit. teda alespon lidé, kteří nemají krátkou a selektivní pamět jako soudruh hořejší.
02. 02. 2014 | 20:10

TomášL napsal(a):

Drzá zrzka

A máte důkaz, že to bylo na příkaz vlády?
02. 02. 2014 | 20:10

Baba napsal(a):

Klasický bezdomovec s dřevěnou berlí upadl na silnici pár kroků od refýže, přitom se mu zula plátěná teniska, přítomní mu pomohli na nohy, řidička tramvaje konstatovala, že s ní tuhle trasu jede dnes už potřetí, dalo mu práci udržovat rovnováhu, přešel silnici, změnil tón hlasu na důvěrnější, občan vycouval, důvěrnější tón znamená, že od vás budou něco chtít, mladá žena se do něj zostra pustila, asi si to tady mohla dovolit, posadil se do elegantně prosklené čekací budky, zpod kabátu vyndal plastovou láhev, když přijel autobus, jel až na konečnou, v neděli touhle dobou nebývá plno.
02. 02. 2014 | 20:10

kokoshka napsal(a):

TomašL:
To meli udelat už davno,fakticky se zabranit přesuvani automobilove a vlakove dopravy ze zapadnich oblasti,uvest vojensky stav jak to kdysi udelal Jaruselsky,vypnout teplo a elektřinu v obsazenych vladnich budovach,kontrolovat každeho s prohlidkou kdo vjede nebo vyjede z Kyjeva,podtahovat dobrovolce z Vychodu,JihoVychodu a Krymu,uvest embargo na vysilani protivladnich kanalu...Jestli Janukovič bude čekat ješte dal...?!
02. 02. 2014 | 20:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

A nekritizujme jen EU,
za tu pochybnou politiku EU je zodpovědný Čech, jistý Štefan Füle, kterého do Bruselu poslala naše ODS.
02. 02. 2014 | 20:15

Sláma napsal(a):

Je zcela zřejmé, že Západ se snaží na Ukrajině opakovat scénář, který se tak osvědčil v Jugoslávii a pak už velice neosvědčil v Iráku, Libyi a Sýrii.
Placení zrádci zorganizují "divadélko" pro západní veřejné mínění, aby se veřejnost nebouřila před event. vojenským zásahem. Jenže západní veřejné mínění už se nenechá chytit na vařenou nudli. Už se to ukázalo při podobné akci v Sýrii, kdy se západní veřejnost postavila proti vojenskému zásahu ze strany NATO. Myslím, že ani v případě Ukrajiny se už nenechá veřejnost nachytat.
Je zcela jasné, že Západ vedou stejní hlupáci, jako jej vedli ve 30. letech 20. st. Připravují se na minulé války a nevnímají, že se svět změnil. Rusko je dnes nejliberálnější kapitalistický stát Severu. Slábnoucí Západ by spíše měl hledat v Rusku spojence, než nepřítele. Skutečný nepřítel stojí na Jihu. Je to především agresivní forma Islámu, sponzorovaná Saudskou Arábií a Katarem!
02. 02. 2014 | 20:15

Petr Havelka napsal(a):

Pokud diskutujícím je málo Mitrofanov mám na skladě třeba Romanceva

http://www.radio1.cz/archiv-poradu/vysilani/36545-zatisi

https://twitter.com/MichaelRomancov

Přece ode mne nebudete očekávat, že zde budu dávat nějakou ruskou propagandu.

MMCH odkazy na twittrech obou pánů jsou také z ruských webů.

Rozumný člověk si z toho poskládá svůj obrázek.
02. 02. 2014 | 20:19

Drzá zrzka napsal(a):

TomášL

Nemám,
ale na Ukrajině se politické klima mění poměrně často a nevyřízené účty jsou nevyřízené účty. To platilo, platí a bude platit stále. :-)
02. 02. 2014 | 20:20

em napsal(a):

http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-61645570-proc-nekde-neni-srovnatelny-anti-majdan

zda je to *dobrý* zdroj nemám tušení.
zaujalo mne - cituji: *Stejně jako lidé ze Lvova, Lucku a Ternopilu by mohli do Kyjeva přijet lidé z Doněcku, Charkova, Dněpropetrovsku. Jenže nepřijeli a nejsou nikde vidět. Nelze s nimi mluvit. Nelze popsat, co dělají, o čem přemýšlí, co chtějí, jaké je pro ně přijatelné řešení, co čekají od budoucnosti. Obraz „té druhé“ Ukrajiny je těžké popsat, protože není srozumitelně artikulovaný. Je otázka, co přesně „ta druhá“ Ukrajina je, je-li vůbec.

A obraz současné Ukrajiny je pak nutně složený především z příběhů těch, kteří jsou v dnešních dnech na Náměstí nezávislosti. Protože oni jsou ti, kteří pro svou představu budoucnosti něco dělají a o něco se pokoušejí. Jsou v důležitější válce, než se vede jen na barikádách; spíš než obušky a pálkami se v ní bojuje odhodláním a paličatostí. A ti aktivnější mají zpravidla nakonec navrch.*

--konec citátu.
Ty ostýchající se zapálit pár pneumatik na podporu prezidenta Janukoviče, ke kterému mají jistě také oprávněné výhrady (stejně jako jeho předchůdci - nebyl nic zas tak moc), docela chápu.

Co nechápu --- (teda chápu to tak, že ve hře budou velká ložiska břidličného plynu, která mají i jakýsi politický rozměr, plus nějaké další věci, které se *šiknou*) -- no ale co nechápu je, že když mají v EU i v Rusku tak rádi Ukrajinu a tak jí chtějí z těch výkalů pomoci, proč to kurník musí být tak politicky vázáno ........
:o) ta stará historka o králi, co nechal 2 údajné matky přetahovat se o děcko, až ta pravá řekla -- než roztrhnout, to ať si ho radši nechá ta druhá... :o) ta je odkud?

.........njn, na to se nehraje -- a kdo by jinak ukrajincům říkal, že *nic takového jako oběd zdarma NEEXISTUJE*......... ;-)
02. 02. 2014 | 20:21

Dumpling napsal(a):

Kampaň západních médií o "mučených" demonstrantech je třeba brát velice s rezervou, obzvláště, když se tam "nenápadně" dodá, že mučitelé mluvili s "ruským akcentem".
Podezřelé také je, že údajného zraněného odstranili pryč, aby nebylo možné zkontrolovat, nakolik se jedná o zranění a nakolik o maskování. Dle mého názoru člověk, který by měl skutečně tak rozsáhlé pohmožděniny, jak ukazovali, by se nejen nemohl ani pohnout, ale musely by mu už dávno selhat ledviny.
Naopak je zjevné, jak obrovskou zdrženlivost projevují tamní úřady. Dokonce dovolují, aby zavřená Tymošenková udělovala "demonstrantům" pokyny přímo z vězení.
Sklon k očerňování a pomluvám protivníka, mnohdy vyhlédnuté oběti, je na Západě notorický - už v I. světové válce přinášely noviny zprávy o německých zvěrstvech proti obyvaterlstvu a dokonce "vyobrazení" německých císařských vojáků, jak přibodávají bajonety na vrata kostelů belgická nemluvňata. Na Ukrajině už jsme zažili "otráveného" trucprezidenta, kterého taky odvezli "na léčení" na Západ, v rámci toho, jak se svrhával legálně zvolený prezident.
02. 02. 2014 | 20:25

TomášL napsal(a):

Petr Havelka

Když jste tak rozumný, představme si stav, kdy vyhraje opozice a dopadne na ní tíha vlády a odpovědnosti. Co si myslíte, že se stane? Nebude vycouvávat ze svých revolučních požadavků "směr do EU"?

PS: Jenom pro připomenutí: http://www.psp.cz/sqw/ppi.sqw?d=3 a najděte si 17/2012
PS2: Klasika, co je ruské, je propaganda. Co je Západní, je ověřené a pravdomluvné.
02. 02. 2014 | 20:32

kokoshka napsal(a):

Tomu se řika majdanstvi dolniho mozečku,Ukrajinci už zapomneli že jednou oranžadu meli a jak to dopadlo,koho tedy zvolili za prezidenta a premierku?Pokažde nastupovat na stejne vidle?
Pohadky o demokratickem Kličku ktery ma nemecke občanstvi nebo tom nacku co vypada jako obet potratu netreba netreba...!
Dnes v Mnichovu každy se předvadel jak modelka na podiumu.
02. 02. 2014 | 20:32

TomášL napsal(a):

Drzá zrzko,

hlavně to nedává smysl, co by získala vláda a prezident (někoho mučit), když mají tendence vyjednávat a v rukách mají vojenskou moc, která je nabádá, aby jim dala rozkaz ukončit anarchii.
02. 02. 2014 | 20:34

Divobyj napsal(a):

pan Hořejší

Rozšiřování EU je v současné době hazardem politickým i hospodářským.
Jinak ale máte ve všem pravdu.Je až k nevíře,jak "objektivní" jsou naše média.
02. 02. 2014 | 20:35

stoppa napsal(a):

Mohl bych Bruselu dodat pro Ukrajinu ještě jednoho fýrera. Taky boxera. Říkáme mu Frolo. Nemá rodokmen a auši má kupírované ale to by ani v Kyjevě ani v Bruselu nemuselo vadit. Mohl by dělat Kličkovi asistenta.
02. 02. 2014 | 20:36

kokoshka napsal(a):

Putin a Lavrov mluvi vzvešene,dokonce ani neodmitaji jednani v připade nove vlady pokud Ukrajina splni sve mezinarodni zavazky což v připade odstavky vlady a prezidenta bude novym panum hodne obtižne.
A jinak cely ten gulaš je vyhradne namiřeny proti Rusku ze strany EU a USA,a taky na diskreditaci OH v Soči.Možna pomsta za Syrii,tak daleko se v tom nevyznam...
02. 02. 2014 | 20:37

TomášL napsal(a):

kokoshka

Pokud opozice nedojde k rozumu, očekávám tvrdé a oprávněné potlačení anarchie. Konečně i samí představitele opozice přiznali, že nad událostmi nemají moc/pod kontrolou.
02. 02. 2014 | 20:39

e.m. napsal(a):

... ale hernajz, pane profesore, Vy byste mohl být ten správný člověk - p. Hvížďala a p. Klíma se zde vyjádřili v tom smyslu, že Češi mají vadný genetický kód; p. Best se na fleetsheet.cz podivuje, že se Češi tak málo rozmnožují a soudí, že je to nějaká ideologická záležitost; nějaký zdejší blogující lékař-geriatr z lůžkového zařízení (bohužel mi vypadlo jméno) tvrdí, že se za poslední dobu sice prodloužila délka života, ale zkrátila se délka *zdravého* života a starší generace je masivně postihována demencí.
Dále jsem našla:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/clovek/_zprava/pocet-neplodnych-paru-v-ceske-republice-roste-na-vine-jsou-vice-muzi--1200039

http://ispub.com/IJU/2/1/7519

http://zpravy.idnes.cz/ddt-a-alzheimerova-nemoc-0wy-/zahranicni.aspx?c=A140129_164314_zahranicni_ert

Pokud je to skutečně vše pravda, domnívám se, že se jedná o nějakou velkou nepříjemnost (a možná ani ne jednu!) v životním prostředí, ne nutně vysloveně *výhradně českou*, i když to vypadá, že v ČR *proces* postupuje zatraceně rychle ...z nějakých důvodů...

A tož neměl by se tím někdo zabývat? Než se nám ten genotento dočista pokazí?

;-) p. Klíma a p. Hvížďala se sice možná jen snažili naznačit, že Češi jsou zbabělí a blbí, ale i slepé kuře sezobne někdy zrno, i jmenovaní pánové mohou vyhmátnout podstatný jev na tepně doby.....
02. 02. 2014 | 20:40

fikus napsal(a):

Jste fantasta v představě, že EU může fungovat v podobě USA, případně Ruské federace.
Co by v EU hledali Noři, aby jim někdo kecal do lovu velryb? A Svýcaři by museli být padlí totaálně na hlavu a to oni díkybohu nejsou
02. 02. 2014 | 20:41

dříve čtenář napsal(a):

Fotbalová liga má přestávku. Chuligáni se musí někde vyřádit. Mají to obzvláště snadné, protože policie proti nim téměř nezasahuje.
Nevíte, jestli už tam jeli naši baníkovci?
02. 02. 2014 | 20:42

Dumpling napsal(a):

Zkoušeli to s plotýnkama, ale to se neujalo. (Vzpomeňte si, že "podmínkou" Bruselu k podepsání toho úpisu ďáblu bylo propuštění kriminálnice Tymošenkové! Tak medůstojná podmínka svědčí o mravní kvalitě společenství, které to požaduje!!) Nezabralo to, tak teď zapalují pneumatiky, mávají dřevěnými palicemi a natáčí režírované klipy o brutalitě (prý jde o brutalitu úřadů. No to teda nevím). Vzpomínám si, jak funguje vlastně ta západní propaganda. Když rozšířili zprávu, že Saddámovi vojáci vyházeli v kuvajtské nemocnici z 300 inkubátorů nedonošence a odvezli ty přístroje do Iráku, tak jsem ten hoax taky spoklnul i s navijákem. Za pár měsíců jsem se bušil do hlavy, jak jsem mohl naletět na tvrzení, že vůbec někde existuje na světě nemocnice, kde mají 300 inkubátorů. Dnes už nenaletím. Režírovanost té údajné aféry s Bulatovem je příliš do očí bijící.
02. 02. 2014 | 20:47

minatomirai napsal(a):

Ale to, co kyjevští „demonstranti“ vyvádějí, by přece bylo naprosto nepřípustné v kterékoli zavedené demokracii.
----------------------------------------------------------------------
Jak to nepřípustné? Jeden z důvodů, proč jsou například schůzky G20 odsunuty z měst, jsou právě demonstranti-provokatéři. Tito infiltrují demonstrace a rekrutují se z policejních nebo bezpečnostních složek. Záměrem je vyvolat srážky mezi demonstranty a ozbrojenci v takové míře, aby se mohlo vyhlásit stanné právo. Ukrajina je klasickým příkladem.

http://www.theguardian.com/world/2013/dec/01/ukraine-largest-street-protests-orange-revolution

Slušný komentář má britský Guardian, které se dá pokládat za objektivní.

Autor Hořejší se zdá být mimořádně naivní. Záskat objektivní zdroje není tak obtížné.
02. 02. 2014 | 20:49

Drzá zrzka napsal(a):

Baníkovci odjeli fandit na olympiádu :-)
02. 02. 2014 | 20:50

steppenwolf, monster napsal(a):

Pane Hořejší, zkusil jsem vám tu dát nějaké odkazy na vyjádření nedávného ukrajinského premiéra k podmínkám, které UK dostala během jednání o přistoupení.
Text byl bez sprostých slov a pečlivě zkontrolovaný podle "Stejskalova seznamu", který mi zdejší cenzor nedavno laskavě sdělil.
Stroj mi, i přes amputaci některých částí textu monotónně sděluje:
Publikace příspěvku odmítnuta, text vykazuje znaky spamu či jiného porušení Kodexu diskutujících.
Řekl bych, že Publikace jakýchkoli skutečných údajů a odkazů týkajících se Ukrajiny momentálně odporuje zdejším kodexům.

Jsem velmi zvědav, kdy vám vaše blogy správce zdejších blahodárných a korektních diskuzí zamázne.
02. 02. 2014 | 20:58

Reveil napsal(a):

Skutečnost, že nebyla do obrany proti výtržníkům zapojena nízká teplota, svědčí o tom, že žvásty o podílu Rusů jsou nesmyslné. Kdyby do toho Rusové mluvili, už dávno by byli výtržníci na kost promrzlí po předchozí sprše. Rusové dosud vždy dokázali zapojit do boje "Generála Mráze".
I jinak pomáhá bojovníkům za svobodu počasí: v bitvě u Sempachu například porazili Švýcaři pči obraně své svobody Habsburky tím, že s bitvou čekali až přes poledne, kdy ve velkém vedru Rakušané v brnění byli už napůl upečení a snadno podlehli lehce vystrojeným konfederovaným.
02. 02. 2014 | 21:06

Al Jouda napsal(a):

Pane profesore Hořejší, četl jste něco o tom, jak to vypadalo ve Francii za Velké francouzské revoluce, při které se vlastně začalo o nějakých lidských právech hovořit ? Vnější znaky nejsou podstatné, počkejme si na výsledek.
02. 02. 2014 | 21:06

modrý edvard napsal(a):

Někteří lidé soudí, že americká vláda má odpovědnost za tisíce mrtvých Iráčanů. Ti se sice pozabíjeli sami navzájem, ale je fakt, že odpovědnost za pořádek ve státě měla tamní vláda.
Potom by tito lidé měli přijmout jako správné tvrzení, že odpovědnost za nepořádek na Ukrajině má tamní vláda.
Z mého pohledu, řešením jsou nové volby.
02. 02. 2014 | 21:11

Analytik napsal(a):

V zemi, kde se armáda nebo policie postaví se zbraněmi proti občanům, kteří je platí, není demokracie a lid použije ke své obraně před násilím a zvůlí diktátora jakékoli zbraně, které najde.
02. 02. 2014 | 21:12

Platan napsal(a):

lačná vagína napsal(a):
pan autor je přesvědčený eurofederalista, páni.... a chtěl by, aby se to svinstvo ještě rozšířilo??? To je výzva, skoro jako na swingerspárty.
................................

Výzva skoro jako na swingerspárty...??
Takhle to může vypadat snad jen z perspektivy "lačné vagíny"...
02. 02. 2014 | 21:12

kokoshka napsal(a):

Profesora na Hrad!Ktery by to byl, Vaclav III?
Zdechlina EU nemuže absorbovat ani Řecko,Portugalsko,Rumunsko nebo Bulharsko,tak jak nenažrana anakonda ješte chce naposled před koncem převařit maličke statečky jako Makedonie nebo Chorvatsko,čert vi proč!
A ješte otevira tlamu na 50 milionovou Ukrajinu ktera leži v jinem civilizačnim pasmu,otevřene rozbiji přatelstvi bratrskych slovanskych narodu,ve jmenu čeho.
Starejte se o žebrave bezlidne Pobalti a sve Italie s Kosovem.Svych problem mate vice než dost!
Rusko a Unie nemužou spat v jedne posteli,ale mužou mit dobry partnersky vztah na dalku,v tom s panem Horejšim naprosto souhlasim,ale ne tak jak se chova EU v tomto připade,takhle ne!
02. 02. 2014 | 21:12

Adam Malík napsal(a):

Analytik
"V zemi, kde se armáda nebo policie postaví se zbraněmi proti občanům, kteří je platí"

O armádě by to mohlo třeba částečně platit (zatím se na Ukrajině neangažuje). Ovšem, k čemu je vlastně policie? Nekteří "občané" by s vámi nejspíš souhlasili, hlavně v situaci, kdy by je policie brutálně sundala z cizího plotu, že? Vám nevadí, že zdejší policie klidně střílí na frekventovaných městských ulicích na auto, které nezastavilo, a už při tom zabila nevinnou osobu? A že na to odpověděla Stalinovým "když se kácí les..."?

Jak například pohlížet na zakroky policie proti demonstantům hnutí Occupy?
02. 02. 2014 | 21:18

Bestia triumphans napsal(a):

Pouze a jedině Kokoshka jest ultimativním zdrojem.
02. 02. 2014 | 21:20

Platan napsal(a):

Adam Malík napsal(a):
Analytik
Vám nevadí, že zdejší policie klidně střílí na frekventovaných městských ulicích na auto, které nezastavilo, a už při tom zabila nevinnou osobu?
.................................

Nad tím se také pozastavuji a připadá mi to zcela nepochopitelné. Chápal bych, kdyby policie střílela na šílence, který sám ohrožuje své okolí střelbou. Ale pronásledovat v automobilové honičce nebo se snažit zastavit střelbou člověka, který např. ujede od pumpy bez placení, s rizikem zbytečných obětí, se mi zdá být nesmyslné a skoro bych řekl i trestuhodné.
02. 02. 2014 | 21:29

Alfa napsal(a):

Vymývání mozků našimi médii je obdivuhodné a řada zdejších diskutérů dosvědčuje, že má i úspěchy.
Přesto už na diskuzích převažují názory typu "trapná propaganda" a to je dobré znamení, že většina lidí to snad bere s rezervou.
Každý takový blog je proto dobrý a panu profesorovi díky za něj.
Od Pehů a Urbanů či Hvížďalů se ho těžko dočkáme. Ti jsou plodní jinak...
02. 02. 2014 | 21:35

vasja napsal(a):

Přátelé Karla, kde sou?
Barikády nikde. Nic nehoří. Hřebejk zalezlej.
A Zeman v klidu na Hradě.
Stydim se, za tenhle národ.
02. 02. 2014 | 21:37

Antonín Malík napsal(a):

Platan
"skoro bych řekl i trestuhodné"

Bývávalo. V sedmdesátých letech v Salcburku zapískal policista na projíždějící mercedes, který směřoval k Festivalovému domu, a jelikož 60 letý německý řidič nezastavil, vystřelil po něm. Zasáhl řidiče do zátylku a zabil ho na místě. Policajt byl odsouzen asi tak na 16 let, přesně už nevím. Dnes by ho vyznamenali.
02. 02. 2014 | 21:38

TomášL napsal(a):

Jinak i zde si čtu, autore: http://for-ua.com/
02. 02. 2014 | 21:42

Gudka napsal(a):

K paradoxním situacím dochází, když nějaký "demokrat" zavítá do Kyjeva, aby podpořil místní teroristy. Pak jsou v pohotovosti gorily nejen ze státní ochranky, ale i gorily z řad teroristů a společně chrání "posly svobody".
Nechci ani vidět, až se některý z gangsterů radikálnho křídla splete a nedopatřením odbouchne třeba Ashtonovou.
02. 02. 2014 | 21:44

tajemný pan H napsal(a):

alfa,
jj, naši bolševici vždycky ví, kde je pravda a medii si mozky vymývat nenechají. jen me vrtá hlavou, co nam teda brání vystoupit z EU dát si přihlášku do putinovo euroasijskeho sajúzu. když vy oranžovorudí znalci chcete poučovat ukrajince, měli byste jít příkladem.
02. 02. 2014 | 21:48

Jáchym napsal(a):

Pane profesore Hořejší,
rád vás čtu, fandím vám, ale dnes jste mne smrtelně ranil:
Píšete, že jste příznivcem rozšíření EU o severské země!

Mé dvě dcery tam vystudovaly a žily - jedna z nich se bohužel vrátila do ČR, druhá tam zaplaťpánbu zůstala.

Já byl také příznivec EU - ale copak ANI V TĚCHTO DNECH nevidíte, že se jedná o bezostyšný, velkolepý a naprosto amorální kvazikoloniální podvod ?

Proč chcete, aby byly i další státy zavlečeny do antimorální žumpy, do které jsme se v bezbřehé naivitě skočili my ? Bez sebemenší možnosti ovlivnit nejprve vývoj v Unii - a dnes již téměř bez šance reálně ovlivnit budoucnost své vlastní země ?
02. 02. 2014 | 21:49

desider napsal(a):

Gudka napsal(a):
Nechci ani vidět, až se některý z gangsterů radikálnho křídla splete a nedopatřením odbouchne třeba Ashtonovou.

Jej to by bylo skody :0)))
Nebyla ta vobluda nahodou na vyplatnici KGB?
Ta by se hodila ke Swarzenbergovi, oba maji modrou krev a jsou stejne puvabni.
Vyssi geneticky fond zachovan
02. 02. 2014 | 21:52

Orchid napsal(a):

Pane Hořejší,

pletete si pojmy přidružení Ukrajiny k EU a vstup Ukrajiny do EU.

Politici EU nabízí Ukrajině pouze přidružení k EU, tj. zejména aby Ukrajina sladila své zákony a normy (technické, potravinové, atd) s EU.

V ekonomické oblasti to znamená, že současné strojírenské, stavební, potravinářské a další ukrajinské firmy by v příštích letech musely kompletně reorganizovat své výrobní postupy a výrobky, což znamená celkové náklady ve výši několika set miliard Euro - které by ovšem musely zaplatit v drtivé většině ze svých skrovných prostředků.

Po velmi dlouhou dobu (nejméně 15 - 20 let, srovnejte to s ČR) budou proto firmy z EU dovážející své výrobky do Ukrajiny v obrovské výhodě oproti domácím firmám což by vedlo k velkému počtu krachů ukrajinských firem a jejich levnému odprodeji (pro zachování pracovních míst) zahraničním firmám, tak jako tomu bylo v ČR.

Žádní politikové v EU ani náznakem nenabízí Ukrajině v nejbližší budoucnosti, tj. 10 - 15 let, členství v EU, protože si všichni politici v EU uvědomují, že Ukrajina je v současné době na pokraji ekonomického krachu a její finanční záchrana by byla pro EU několikanásobně dražší než Řecko.
02. 02. 2014 | 21:55

Karel Mueller napsal(a):

Kokoshko,

západ nemá koncepci, nemá vizi, jediné, na co se koncentruje jeho politika je okopávání Ruska a to způsobem, jehož podlost je do očí bijící a snad ji ani už nikdo nezastírá. A tak máme polské euroskeptiky vedoucí na Ukrajině plamenné řeči o EU, kterým aplaudují banderovci za podpory západu, ano, ti banderovci, kteří se podíleli na holokaustu židů a Poláky stříleli na potkání. Banderu Juščenko jmenoval národním hrdinou Ukrajiny, onen Juščenko, který je koněm západu. No nic.

Absurdnostmi se nebudu dál zabývat, víme, o co ze strany západu jde. Na druhou stranu se z hlediska vnějšího pozorovatele jeví Janukovičovo jednání jako do očí bijící hloupost a slabošství. Tady opravdu nemohu hádat, musel bych znát poměry a nálady mezi Ukrajinci, nedovedu si však tento stav představit v jakékoliv západní zemi, už by dávno bylo přijato tvrdé opatření.
02. 02. 2014 | 21:59

kvalitních informací je plno napsal(a):

Pane profesore Hořejší,
"objektivní" v dnešním světě znamená "on-line".

Přímé internetové vysílání, probíhající bez scénáře a v reálném čase. Něco, co probíhá v reálném čase, nemohou mocní přímo ovládat - jedině vypnout.

Na serveru Youtube pak najdete stovky hodin záznamů politických diskusí, a obtížně kontrolovatelné internetové televize.

Vynikající diskusní politický pořad vedl Savik Šuster, litevský novinář. Pořad se jmenoval Šuster LIVE a vysílala ho donedávna stanice Inter:

https://www.youtube.com/user/ShusterLiveInter

Pan Šuster nedávno svůj pořad ukončil s tím, že u nich ve studiu probíhá "občanská válka" a že nemůže dále zajistit objektivitu pořadu a demokratický dialog mezi politiky a veřejností.

Rozhovor s tímto renomovaným novinářem si poslechněte zde:

https://www.youtube.com/watch?v=RzF7O6t_A0M

Je to velice zajímavá debata o novinářské etice a komerci.

Na internetu vysílá nezávislá, tj. nikoli vládní Hromadske.Tv, placená z dobrovolných příspěvků donátorů: http://hromadske.tv/

On-line vysílání je zde:
https://www.youtube.com/watch?v=M2qL3y-J0-4

Na Youtube se podívejte na Kanal Ukrajina.
Je tam řada dalších zajímavých pořadů (např. Govorit Ukrajina) ze kterých si můžete udělat o tamní společenské atmosféře.

https://www.youtube.com/user/kanalukraine

Z Vašeho textu je zřejmé, že vážně nevíte, o co jde.
Jednoduše řečeno - Ukrajinci se nechtějí vrátit do SSSR, a v Evropské unii vidí lepší perspektivy, než v autoritářském Putinově Rusku.

Dívat se na dění na Ukrajině skrze "molotovovy koktejly" je skutečně mimořádně hloupé. Všude jsou nějací extrémisté.
A všude platí, že je-li neozbojený napaden ozbrojencem, je oprávněn bránit se tím, co má zrovna po ruce.

Také byste mohl oslovit pár stavebních dělníků nebo uklízeček.
Možná u vás nějaká inženýrka z Ukrajiny vytírá podlahu.
02. 02. 2014 | 22:01

JiB napsal(a):

Václav Hořejší
pane Hořejší, myslím, že docela kvalitní zpravodajství najdete i u Českého rozhlasu ať už jedničky a nebo dvojky.

Jinak co se týče Ukrajinské krize, tak se domnívám, že její rozuzlení nastane až souběžně s olympijskými hrami v Soči, které odvedou pozornost zpravodajských stanic o pár set kilometrů východněji. Obávám se však, že řešení bude zcela v duchu sovětských tradic…
02. 02. 2014 | 22:02

Reveil napsal(a):

Jáchym

vidím to stejně. Situace je amorální a v Kyjevě se ve skutečnosti jedná o svobodcu obecně. Pokud by se taková země dokázala vymanit ze smrtícího sevření EU, svitla by naděje i pro ostatní, dnes již do morku vydrénované země, že nakonec nedojde ke "konečnému vítězství". Stále se nemohu odtrhnout od historické paralely s jugoslávským odmítnutím přistoupení k Ose v dubnu 1941 a následkům, jaké to mělo. Srovnávám rozzuření, s nímž reagovala Wilhelmstrasse s pobouřením Bruselu.- Nestačím se divit, jak se historie opakuje.
02. 02. 2014 | 22:03

TomášL napsal(a):

Jáchym

Vzpomínám si na jednu scénu v "Ano, pane ministře". Jak Sir Humphrey říká ministrovi něco ve smyslu: "čim více jich bude, tim méně budou akceschopní. Pane ministře, je Vaší povinnosti si přát, aby byli přijati (do evropského společenství)".
02. 02. 2014 | 22:03

veverka napsal(a):

Václav Hořejší

Smekám.

V té záplavě jednostranné propagandy linoucí se z našich bakalomédií je potěšující číst blog i od někoho,kdo má mozek.

Samozřejmě že kdyby si ti "demonstranti" počínali stejně v USA nebo Bruselu,tak by je už dávno postříleli,jako prašivé teroristy(což taky jsou).

On byl totiž janukovič a současná vláda zvolen ve svobodných a demokratických volbách.

Je to asi něco podobného,jako kdyby Karloidi dostali záchvat vzteku že nevyhrálo jejich kníže a šli zapalovat auta.
02. 02. 2014 | 22:04

vasja napsal(a):

Pan prof. je zkušenej a ví od socíku, jak správně soudružsky kritizovat.
Nejdřív je nutný vyjádřit oddanost. To je bezpomínečný a pak, souzi, jemně, velice jemně......:-))
02. 02. 2014 | 22:04

Bestia triumphans napsal(a):

Jáchym napsal(a):
..."Proč chcete, aby byly i další státy zavlečeny do antimorální žumpy...!

!!!
Jája je v koutku žumpy
https://www.youtube.com/watch?v=bEL76NYO-gs

Jája je v koutku žumpy, Jája je
Jája je v koutku žumpy, Jája je
Koukej sem, koukej tam dobrou schovku dneska mám,
koukej sem, koukej tam, kde nikdo nebyl,
koukej sem, koukej tam dobrou schovku dneska mám,
koukej sem, koukej tam, kde nikdo nebyl,

Prázdnej kout je cíl dětskejch grup
lezou taky do keřů i plynovejch trub
zapálej se do svejch her
schovávačku hledej prostě ber kde ber

Jája až teď schovala se v koutku starý,
hodně hluboký, temný žumpy
kolem je tma a nic než pach brouků
táhne ji to ven pryč z koutku

Jája je v koutku žumpy, Jája je
Jája je v koutku žumpy, Jája je
Koukej sem, koukej tam dobrou schovku dneska mám,
koukej sem, koukej tam, kde nikdo nebyl,
koukej sem, koukej tam dobrou schovku dneska mám,
koukej sem, koukej tam, kde nikdo nebyl,

Prázdnej kout je cíl dětskejch grup
lezou taky do keřů i plynovejch trub
zapálej se do svejch her
schovávačku hledej prostě ber kde ber
Jája až teď schovala se v koutku starý,
hodně hluboký, temný žumpy
kolem je tma a nic než pach brouků
táhne ji to ven pryč z koutku

Koukej sem, koukej tam dobrou schovku dneska mám,
koukej sem, koukej tam, kde nikdo nebyl,
koukej sem, koukej tam dobrou schovku dneska mám,
koukej sem, koukej tam, kde nikdo nebyl,

Jája je v koutku žumpy, Jája je
Jája je v koutku žumpy, Jája je - to jó
Jája je v koutku žumpy, Jája je
Jája je v koutku žumpy, Jája je- to jó
02. 02. 2014 | 22:05

Bestia triumphans napsal(a):

Diskuse pod tímto blogem bude bezesporu plná kvalitního humoru a bizarních myšlenkových piruet.
Jáchym provedl výkop skvěle.
Těším se na další.
:-)
02. 02. 2014 | 22:10

Dumpling napsal(a):

Kvalitních informací

"Dívat se na dění na Ukrajině skrze "molotovovy koktejly" je skutečně mimořádně hloupé"
Ovšem. Chytré je dívat se na molotovy jako na zločin pouze v západních zemích. Tam to je dnes už klasifikováno jako terorismus.
Na Západě, pokud demonstrant odporuje policejním silám, jde dnmes už o terorismus. Jsou na to pragrafy, např. i u nás, a policistu nelze ani slovně urazit, natož se třeba napřáhnout.
Mně není známo, že by byl pan Šuster "renomovaný" novinář. Jeho šoty jsou zjevně režírované.
02. 02. 2014 | 22:12

gaia napsal(a):

Dumpling

to je zajímavá úvaha na téma, jaký je rozdíl mezi demokratickými zeměmi a totalitními.
02. 02. 2014 | 22:17

Libertad napsal(a):

"Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva"? zeptal se polokomunista. Ne! Ale zvonění klíči na náměstí Č.R. taky není to ono. To se zase všechno ukradne, pardón, zprivatizuje.

S pozdravem

Sidonio Libertad
02. 02. 2014 | 22:17

kokoshka napsal(a):

Karel Mueller:
Proste Janukovič je velmi opatrny,neni žadny Franko ani Castro,boji se prolit krev,možna je zbabelec ale neni sebevrah,jako smečka hladovych psu se na nej vrhne"svetove"společenstvi,je lepši ztratit křeslo než skončit jako Miloševič nebo Kaddafi.Jiste je to divne,ale zatim mu o život nejde...
Putin nenabizi přimou podporu,ten je mnohem vychcanejši,umi čekat,to umi moc dobre...
Ničmene dnes v Mnichove ozvučila ruska vlada podporu legitimne moci,to muže Janeku rozvazat ruce,Volodja to mel udelat už davno,ale ma na krku Hry,ted nema čas.
Zatim at mrznou v silnem mrazu,Berkut a armada to dotisnou,čas ukaže,situace je spiše patova.
02. 02. 2014 | 22:18

mb napsal(a):

Hořejšák se zeptal: Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva?

... přijde na to kdy a kde ...

pane Hořejší: vezme na milost aspon Pražské povstání ???

bojoval tam i malý barikádník Klaus, i cihličku přiložil ...

tak aspon to pražský povstání by snad projít mohlo ...

... díky ...

... OKUPÁNTY IDÍTĚ DOMOJ ...
02. 02. 2014 | 22:19

vasja napsal(a):

mb napsal(a):
Hořejšák se zeptal: Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva?

... přijde na to kdy a kde ...

pane Hořejší: vezme na milost aspon Pražské povstání ???
-----------
Pán má Pajdák, žeáno :-))
Neskutečnej matroš.
02. 02. 2014 | 22:28

Jáchym napsal(a):

Bestia triumphans 22:05:

Tripumpo,
vidím, že jste zapnul všechny tři válce a vycucl senkrovnu na ex.
(Jenom nechápu, proč jste si dal umělecké jméno Jája a proč se tam krčíte v koutku):-)
02. 02. 2014 | 22:28

Dumpling napsal(a):

gaia

nevím, které úvahu hodnotíte jako popis rozídlů mezi demokratickými a totalitními státy. Avašak pro jistotu upřesňuji, že jsem tu o žádném "demokratickém" státě nepsal, jelikož ve hře se žádný nevyskytuje.
Jestliže si gang zemí navzájem deklaratiívně sovědčuje "demokratučnost", pak je to k usmání. T6edy do doby, než takový gang začne usilovat o samostatnost některého jiné země. Momentálně Ukrajiny.
02. 02. 2014 | 22:29

Platan napsal(a):

Antonín Malík napsal(a):
Platan
"skoro bych řekl i trestuhodné"

Bývávalo..............

..................................

Vymknuta z kloubů, doba šílí...
02. 02. 2014 | 22:31

mb napsal(a):

vasja ... něco věcného by nebylo ... ??? thank ya ... :-))
02. 02. 2014 | 22:31

kokoshka napsal(a):

mb:
Jake okupanty jsou na Ukrajine?
Jedna černomorska flotila v proruskem Krymu.
Michate jako obvykle hrušky a jabka dohromady.
02. 02. 2014 | 22:31

Pan profesor zase neví, ale ptá se ... napsal(a):

Titulek velice provokativní a hloupý ... to zas bude klikanců!

Pane profesore Hořejší,
pokud se skutečně zajímáte o Ukrajinu, zakupte si tuto knihu:

http://www.kosmas.cz/knihy/186314/krvave-zeme/

Jsou to dějiny východní Evropy, jak je velká většina našinců, díly letům předListopadovým, díky létům komunistických lží a propagandy, nezná.

Pak si připomeňte, že západní Ukrajina - Halič byla součástí Rakouska-Uherska (jak víme ze Švejka), Zakarpatská Ukrajina byla součástí Československa - mohli bychom tedy pociťovat vinu, že jsme Rusíny Volyňáky po 2. sv. válce hodili Stalinovy do jeho krvavé mordy. Ukrajinci by nám měli být blízcí. Za Masarykovy První republiky u nás měli své školy, včetně vysoké.

Pro současnou Ukrajinu je typické, že nefungují státní struktury a lidé fungují jako komunity. Ví, že se nemohou spolehnout na svou policii-milici, jelikož je zkorumpovaná. Nemohou se spolehnout na svou justici, protože je zkorumpovaná. Musí se bránit sami. Musí brát spravedlnos do svých rukou. Dokonce k takovému chování vyzývají v televizi i právníci.

Důchodci nemají z čeho žít - musí je živit děti. Rodiny by se neuživily, kdyby jeden z dospělých nepracoval v zahraničí.
Díky ekonomické migraci Ukrajinci jasně vnímají ty rozdíly mezi fungujícím Západem a nefungujícím Východem a autoritářským Ruskem.

Rusko se liší od Ukrajiny tím, že je tam díky rozvinutějšímu průmyslu a surovinám vyšší životní úroveň, ale zase tam není svoboda slova, a mocní tak necítí potřebu zpovídat se ze svých zločinů. V Rusku novináře střílejí.

Na Ukrajině svoboda slova stále existuje. Tedy naděje na změnu k lepšímu ještě existuje.
02. 02. 2014 | 22:32

urr napsal(a):

Kolik tak putinovci Hořejšímu platí za to poplácávání Janukoviče po ramenou?

Nebo, že by to bylo z kešeně multimilionáře Rinata Achmetova, pravé ruky a hlavního sponzora Janukovičovi kliky?
02. 02. 2014 | 22:36

Antonín Malík napsal(a):

kokoshka

Ten ukrajinský prezident na mě už začíná působit jako nikoliv opatrný, ale jako slabý. Tím pádem by měl předat otěže někomu schopnějšímu.
Ustupování mu nemusí nic pomoct. Jestliže v Bruselu rozhodnou, že musí zemřít, tak se to stane, a třeba nám "mezinárodní společenství" po 30 letech odhalí, že se sám zastřelil dávkou ze samopalu, jak chilský Allende. Janukovyč podle mně dobu, kdy mohl být opatrný, promarnil. Teď už je to kdo s koho. Měl by si uvědomit, že ho Kličko, dostane-li tu příležitost, klidně dá oddělat. Ručně, nepotřebuje ani bezpilotní dronu.
02. 02. 2014 | 22:36

mb napsal(a):

kokoška ... ale pan hořejší se neptal po okupantech ...

ptal se zda Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva

tak jsem mu odpovedel protiotázkou ... zda bere na milost ALESPON PRAŽSKÉ POVSTÁNÍ ...

TŘEBA BY MI ALE PAN PROFESOR ODPOVĚDĚL ŽE POŘÁDEK, PRÁVO A KLID JE NADE VŠE ... A ŽE ANI POVSTÁNÍ PROTI NĚMCUM V POŘÁDKU NEBYLO ...

KDYŽ NEVÁHAL ODSOUDIT NEBOHÉHO PALACHA KTERÝ SÁM SEBE OBĚTOVAL PROTI SMIŘOVÁNÍ SE S OKUPACÍ RUSKOU ...

njn, stane se ...
02. 02. 2014 | 22:37

TomášL napsal(a):

kokoshka

Můj osobní názor na Janukovyče je, že to dělá chytře. Čas hraje pro něj a chce všem dokázat, že byl konstruktivní, svolný k dialogu a udělal ústupky, přesto dál ulice hořely, až normální občan bude za každou cenu žádat pořádek v ulicích, což bude ta správná legitimita a čas vydat armádě rozkaz, jak už očekává od čtvrtka tohoto týdne.

PS: Ve chvíli kdy protestující zavraždili policistu, je u mě stav, kdy přetekl pohár práva na demostrace a osobně bych tvrdě a rázně zakročil. Ale možná je lepší chvíli ještě počkat, konečně Janukovyč má poradce a jeho štáb bude složen z chytrých lidi, vědouc, že mají armádu na své straně.
02. 02. 2014 | 22:38

kokoshka napsal(a):

Aha,a v Rusku ješte medvedi a vlci požiraji každeho kdo se osmeli promluvit proti Temnemu Panu,takovi specialne vycvičene medvedo a vlkodlaky od KGB.
Oh,jak je hrozne žit v tom Mordoru:-)
02. 02. 2014 | 22:38

mb napsal(a):

CO TAKHLE FRANCOUZSKÁ REVOLUCE HOŘEJŠÍ ... ???

jak ji budeme hodnotit ???

a co ty barikády a zápalné lahve ???
02. 02. 2014 | 22:39

veverka napsal(a):

mb

Ve francouzské revoluci se nebojovalo proti demokraticky zvolenému prezidentovi.
02. 02. 2014 | 22:41

mb napsal(a):

noale zas jim král aspon nelhal (někdy)... nakonec byl stejně sťat ...
02. 02. 2014 | 22:46

Gudka napsal(a):

Pan profesor zase neví
"V Rusku novináře střílejí."

Ano, Byla to jedna novinářka, kterou zabila jakýsi gang, ty už chytili a soudí.
V USA je popisováno za posledních 30 let 38 zabitých žurnalistů, kteří šlápli svým investigativním psaním tam, kam neměli.
K tomu lze započíst mrtvé žurnalisty a zaměstnance srbské televize, kteří byli zabiti US střelou s plochou dráhou letu. Přitom existují nepochybné indicie, že US média spolupracoala s NATO, konkrétně Larry King, ten s kšandami, na dobu útoku lákal - ale neúspěšně - do sídla srbské televize jugoslávského ministra, údajně na "telemost".
02. 02. 2014 | 22:46

Provolání ukrajinského spisovatele napsal(a):

Prohlášení spisovatele Jurije Andruchovyče k evropským občanům (Tomáš Weiss, 27.1.2014)

Milí přátelé, především zahraniční novináři a redaktoři,
v těchto dnech od vás dostávám spoustu dotazů a také proseb, abych popsal aktuální situaci v Kyjevě a na Ukrajině obecně, zhodnotil nynější události a zformuloval, jaké výhledy má Ukrajina před sebou aspoň v nejbližší budoucnosti.

Vzhledem k tomu, že nemůžu napsat rozsáhlý analytický článek pro každý váš časopis zvlášť, rozhodl jsem se odpovědět tímto stručným prohlášením, které můžete použít podle svých potřeb.

Nejdůležitější věci, které vám musím říct, jsou tyto:

Za necelé čtyři roky své vlády přivedl režim Viktora Janukovyče Ukrajinu a ukrajinskou společnost do krajního napětí. Co hůř, zahnal sám sebe do bezvýchodné situace, která ho nutí zůstat u moci věčně, a to s použitím jakýchkoli prostředků.

Jinak by totiž musel čelit odpovědnosti před zákonem. Měřítka toho, co tento režim rozkradl a co si uzurpoval, převyšují jakékoli představy o lidské chamtivosti.

Jedinou odpovědí tohoto režimu na pokojné protesty trvající již třetí měsíc je násilí, přičemž jde o násilí gradující a „kombinované“ – útoky zvláštních policejních jednotek doplňuje pronásledování opozičních aktivistů a šikana obyčejných účastníků protestních akcí (sledování, bití, zapalování automobilů a domů, náhlá vnikání do bytů, zatýkání a soudní řízení, která se konají jako na běžícím páse). Základem je zastrašování.

Protože však nefunguje a protestujících přibývá, brutalita vládních represí se stále zvětšuje.

„Právní předpoklady“ k represím si vláda zajistila 16. ledna, když poslanci, zcela závislí na prezidentovi, přijali celou řadu změn v trestním zákoníku a fakticky tak zavedli v zemi diktaturu a stanné právo, aniž by je museli vyhlásit.

Přijetí těchto změn bylo doprovázeno řadou procedurálních pochybení: porušen byl jednací řád, program dne, proces hlasování a nakonec i ústava. Přijetí balíku kontroverzních zákonů bylo odhlasováno během několika minut za pomoci zdvižených rukou (a ne obvykle používaného počítadla hlasů).

Z těchto změněných zákonů vyplývá, že například já, když píšu a šířím tyto řádky, mohu být trestně stíhán hned podle několika paragrafů, řekněme, za „pomluvu“, „podněcování“ a tak dále. Zkrátka, kdybychom tyto „zákony“ uznali, uznáme fakt, že na Ukrajině je zakázáno vše, co není povoleno vládou. A povoleno je jen jedno: podřizovat se vládě.

Ukrajinská společnost s takovými „zákony“ nesouhlasí a 19. ledna už poněkolikáté masově vystoupila na obranu své budoucnosti.

V těchto dnech můžete na svých televizních obrazovkách vidět protestující s různými přilbami na hlavách a s maskami na obličejích, někdy i s dřevěnými holemi v rukou.

Nevěřte tomu, že to jsou „extremisté“, „provokatéři“ nebo „pravicoví radikálové“. Já a mí přátelé nyní také chodíme na manifestace s podobnou výbavou. V tomto smyslu jsem nyní já, moje žena, moje dcera a naší přátelé – my všichni – „extremisté“.

Nemáme na vybranou: chráníme své životy a zdraví.

Střílí do nás příslušníci zvláštních útvarů policie, jejich odstřelovači zabíjejí naše přátele. Množství zabitých protestujících jen ve vládní čtvrti a jen během posledních pár dnů se pohybuje mezi pěti a sedmi osobami. Počet lidí, kteří beze stopy zmizeli, dosahuje několika desítek.

Nemůžeme přestat s protesty, protože by to znamenalo náš souhlas s tím, že se naše země navždy promění ve věznici.

Pokračování ...
02. 02. 2014 | 22:48

desider napsal(a):

Pan profesor zase neví, ale ptá se ... napsal(a):
V Rusku novináře střílejí.
-----
jestli jsou jako ti nasi tak se jim nedivim
a cim je strileji?
prakem?
02. 02. 2014 | 22:48

Provolání ukrajinského spisovatele napsal(a):

...
Mladá generace Ukrajinců, která vyrostla a zformovala se už v posovětském období, je organicky neschopná akceptovat jakoukoli diktaturu. Jestli tato diktatura nyní zvítězí, Evropa se bude muset smířit s perspektivou Severní Koreje na svých východních hranicích a podle různých odhadů s pěti až deseti miliony uprchlíků. Neříkám to, abych vás strašil.

Máme zde revoluci mladých. Vláda vede svou nevyhlášenou válku především proti nim. S příchodem tmy se Kyjevem začínají pohybovat neidentifikovatelné skupiny „lidí v civilu“, které odchytávají především mládež – obzvlášť jdou po mladých lidech s majdanovskou a unijní symbolikou.

Unášejí je, vyvážejí je do lesa, kde je v krutých mrazech svlékají a mučí. Podivnou shodou náhod se oběťmi takových únosů nejčastěji stávají mladí umělci – herci, malíři, básníci. Lze nabýt dojmu, že v zemi operuje jakási „eskadra smrti“, která má za úkol zničit to nejlepší z naší společnosti.

Ještě jeden charakteristický detail: v kyjevských nemocnicích policejní síly odchytávají poraněné demonstranty, zatýkají je (zraněné!) a odvážejí k výslechům neznámo kam. Je nanejvýš nebezpečné obracet se na lékaře, dokonce i když jste náhodný kolemjdoucí, kterého náhodně poranil střep z policejního plastikového granátu. Lékaři jen bezmocně rozhazují rukama a vydávají pacienty do rukou takzvaných pořádkových složek.

Sečteno a podtrženo: na Ukrajině naplno běží zločiny proti lidskosti a odpovědnost za ně leží na vládě. Jsou-li zde vůbec nějací extremisté, najdete je mezi nejvyššími vládními představiteli.

A nyní k otázkám, na něž je pro mne tradičně nejtěžší odpovědět: nevím, co bude dál, ani nevím, co pro nás teď můžete udělat. Můžete dle svých možností šířit toto moje prohlášení. Můžete s námi soucítit. Myslete na nás. Stejně nakonec zvítězíme, ať už budou běsnit sebevíc. Ukrajinský lid bojuje za evropské hodnoty svobodné a spravedlivé společnosti a bez nadsázky za ně nasazuje své životy a prolévá svou krev. Moc doufám, že to oceníte.

Z ukrajinského originálu publikovaného na serveru Bukvoid.com.ua přeložil Alexej Sevruk. (převzato z Alarmu na www.advojka.cz)
02. 02. 2014 | 22:49

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Objektivně vzato je asi nejlepší tam zaject.
Jenže s kým pak mluvit a nedostat přitom kovovou tyčí po hlavě ?
Zeptejte se Schwarzenberga - on se vrátil zcela zdráv, přežil to bez újmy.

Jak už někdo zmiňoval - The Guardian, The Huffington Post, BBC News ...anebo mix Fox News + MSNBC.....

Obecně pak platí, že když je míra útlaku velká, jsou pak i protesty poměrně razantní.
Takže otázka stojí - jak /ale i KOHO/ režim natolik utlačoval , že je nutné házet Molotovovy koktejly na lidi, kteří josu zaměstnaní jako policajti a útočit na ministerské budovy tak, že to připomíná demolici těch budov.
Objevují se zprávy, že hlavně Tymošenkovou režim utlačoval a že tam je i ta hlava protestů...pak bych pochopil ten strach linoucí se z politických sfér EU, asi mají také máslo na hlavě.
Ostatně bylo by zajímavé vědět, zda Schwarzenberg popovídal svým ukrajinský soudruhům o své /nečasovsko-nagyovsko-kalouskovské/ vládě - jak skončila. A proč. Asi ne , protože by jednu koupil už hned na místě - jako odměnu za své rady.
KOnkretně pak platí, že pokud lidé - ať už oprávněně či někým manipulováni, ztratí důvěru v instituce státu /např. policii či v státní zastupitelství/, je pak jasné, že budou požadovat změnu. Ta změna ale může být i změnou k horšímu, takže otázka zní " KDO je tou změnou" , Kličko a Tymošenková ? Asi ano - pokud by alternativou měli být fašouni.
----------------------------------------
Hořejšího otázka "Prosím vás, poraďte mi někdo nějaké skutečně objektivní zdroje informací..." je jednou z nejdůležitějších otázek současnosti - věku hypertrofovaného informacemi.
Řešením možná tak bude brzy lhostejnost a letargie, nikdo se nechce nechat dát usmýkat něčím, čemu nerozumí. Což je ale cynický názor.

Takže půjde o ta jména - kdo z novinářů a zpravodajců píše nezaujatě ?
Soustružník není novinář, Robert Reich taky ne, ani Stiglitz...já nevím.
Šoda že tiu není hionolulu, on by náím řekl co si o tom myslí hvězdy nebo UFOni. Ať můžeme jít pak v klidu spát /poté, co zkonzumujeme nepředpojaté zprávy/.

Kokoshka
Ty ukrajinské že by byly objektivní ?
No , logicky to zní, ale je tomu tak i ve skutečnosti ?
02. 02. 2014 | 22:52

TomášL napsal(a):

Provolání ukrajinského spisovatele

Měl bych jeden dotaz. Píše čtyři roky. Proč v roce 2012 byla Janukovyčova strana nejúspěšnější v demokratických volbách a nezávislými západními arbitry volby uznány, když by byla strana toliko zkorumpována a toliko nechtěná?

Předem děkuji za odpověď.
02. 02. 2014 | 22:55

mb napsal(a):

Prohlášení spisovatele Jurije Andruchovyče k evropským občanům (Tomáš Weiss, 27.1.2014)

... to Hořejší nikdy nepřijme ani nepochopí ...
02. 02. 2014 | 22:55

kokoshka napsal(a):

desider:
Mrtve novinaře se valeji hromadne po ulicich a každy ma u sebe corpus delicti:Osobni pistoli Putina(KGB) s autogramem Stalina.
"Užitečnym..."mne nabrydlo už vysvetlovat-tady muže každy psat A MLUVIT co co chce,a take to každy dela,zaklad svuj blog v Livejournalu,jdi na Echo Moskvy,vystupuj na NTN,kandiduj do Dumy jako posRanec...Cele pole neorane pro idioty!
Akorat oskvrnovat pravoslavny kostel jaksi neni vhodne pankovskym vytim,a tak-kuře do vaginy a přibijet genitalie do dlažby na Rudem Namesti to je vhodne!
02. 02. 2014 | 22:58

Gru napsal(a):

Milý pane mb,

nejsa Hořejším přece si dovolím k tomu něco poznamenat.
Předně tvrzení, že FR byla jakousi "kolébkou demokracie", je tvrzení velmi odvážné, skoro bych řekl leninsky odvážné, osobně tam moc demokracie nevidím. Volební právo bylo Revolucí zprvu přiznáváno jen "aktivním" voličům, tedy těm, kteří zaplatili určitou částku na daních za dané období. Stejně tak se Ústavodárné shromáždění, a dokonce i Konvent bránili udělit svobodu a práva otrokům. Přes deklarace, jak si jsou všichni lidé rovní a jak nezadatelná mají práva, byla celá jedna společenská vrstva zneprávněna (aristokraté a neloajální církev) a jedna vrstva privilegována (tzv, buržoazie). Pokud je vám známo, co se skrývá za pojmem Zářijové masakry, pak již si přís¨ště rozmyslíte klást takové ne moc chytré otázky. Pochopitelně, že církev měla u "národa" svo vroubky nastřádané za satletí. Ale nikdo tehdy nezkoumal, zda je ten či onen vězněný taky vinen. Prostě je zmasakrovali (tehdy ještě neexistovaly pneumatiky, tak se odreagovali rovnou na lidech). Nebo je libo uvádět jako stigma FR "Lyonské topení"? Nebo masové popravy prostřednictvím kartáčové palby?
A to přitom tehdy byla skutečná, nefalšovaná revoluce, nikým nebyla importována, vznikla opravdu v samotné Francii. Přesto byla neobyčejně odporná a v zásadě zemi přinesla jen mrtvé, padlé v revolučních a napoleonských válkách, aby tam nakonec opět nastoupil na trůn Bourbon. Ten přčínos ji byl připisován později, kdy byla FR vytěžována ideologicky pozdějímin generacemi.
02. 02. 2014 | 23:01

kokoshka napsal(a):

člen Klubu:
Ukrajinskych objektivnich medii jsem nevidel.
Zda že jsou všichni jedou na jedne vlne,vše je absolutne protivladni!
Nevim jestli tomu veli oligarchove nebo židozednaře,je to tristni.
02. 02. 2014 | 23:03

tajemný pan H napsal(a):

pane ukrajinský spisovateli,
pokoušíte se marně balamutit zdější komsomolce. dávno prohledli pravicovou imperialistickou propagandu linoucí se z našich medíí, která chce pošpinit spravedlivou a moudrou vládu soudruha janukoviče a především druhou nejpokrokovější zemi světa ( hned po kldr) ruskou federaci a jejího moudreho a rozvažneho vudce soudrzha plukovníka putina. a zkazit mu jeho olympliádu. kolik vám platí bílí dům a vol strít za taková protilidové články?? nepotřebujeme tady štváče. ale mír a klid pro pracující a obyčejné lidi. našrěstí se i u nás najdou moudří lidé, jako je soudruh horejší, kteří do celé věci vnášejí jasno.
02. 02. 2014 | 23:04

Tahamata napsal(a):

Určitě informace najdete zde
https://www.youtube.com/watch?v=FXCliOGt0Jc&feature=youtu.be
a zde
https://www.youtube.com/watch?v=jWaHl2DVBqk
nebo zde
https://www.youtube.com/watch?v=lFy2Pp6NzAI
nebo zde
https://www.youtube.com/watch?v=kb7efeEGFTY
na každém kanálu je více informací
nebo debaty zde
https://www.youtube.com/watch?v=JB1sPs-ZnBY
aby to nebylo jednostrané, zde jsou fašisté:
https://www.youtube.com/watch?v=gRshoU4xcAk
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=aLlG8CdF4jA
02. 02. 2014 | 23:07

kokoshka napsal(a):

Podle mne Šuster byl(je)dobrym novinařem,spiše moderatorem,nevim v čem je problem,ale ješte jsem jeho katovanou mrtvolu nezaznamenal.Ani jeho vystupy na barikadech.
02. 02. 2014 | 23:13

Gru napsal(a):

"V tomto smyslu jsem nyní já, moje žena, moje dcera a naší přátelé – my všichni – „extremisté“. "

Zajímalo by mě, proč by si pan spisovatel, pokud se pohybuje po ulicích v masce, helmě a s palicí v ruce, měl myslet, že není extrémista?
Ovšemže je.
Falešný patos, který z prohlášení zaznívá (lid, mladí, atp...) je sám o sobě dobře známého zápachu a samozřejmě nedůvěryhdný. Legendy o mučených možná skutečně nepostrádají nějaký faktický substrát, ovšem je doloženo, kdo tyto propagační činy páchá?
Také mně není vůbec jasné, jak může v zemi, kde údajně panuje taková nesvoboda, vězněná osoba (!!) vydávat a zveřejňovat pokyny k dalším výtržnostem? V "demokratických" zemích, včetně ČR, by okamžitě skončila na 2-3 týdny na samotce, a bylo by. Ale to Tymošenková ne. Ona v tom pokračuje dál.
02. 02. 2014 | 23:13

nesplněné sliby = zrada národa napsal(a):

TomášiL,
Ukrajinci volili mezi dvěma špatnými variantami.
Mezi Janukovyčem a Tymošenkovou.

Janukovyč ji předstihl o pouhá dvě procenta.
Asi vyhrál proto, že více sliboval (mj. přisoupení k EU) a zklamal lidi méně, než Tymošenková.

Janukovyč svůj slib nedodržel, zradil, a lidé vyšli do ulic.
02. 02. 2014 | 23:14

Suchec napsal(a):

Provolání:

Já si ty změny zákonů našel.

Oproti Patriot Act I a II slabý čajíček.

A většina z toho platí u nás, v USA, Fr, GB a nikdo se ani nepozastaví. :-)
02. 02. 2014 | 23:17

Dalimír napsal(a):

Pane prof.naše česká média již patří ke koloritu západní prohnilé demogracie a většinou se zabývají problémy mimo hranice EU ale hlavně po kterých jim docela nic není !Potomci benderovců na ukrajině zvlčili a sami nevědí do jakého maléru se ženou ! Prez.Janukovič je nerozhodný člověk jinak by si v zemi již dávno udělal pořádek ! At se jede poradit do sousedního běloruska k Lukaštěnkovi ! Ten tam ty západní provokatéry tak zpražil že je přešla chut do budoucna do nějakých bláznivých nesmyslných demonstrací a má klid ! Lukaštěnko to je jiný formát ! Takového vůdce a prezidenta by potřebovalo i česko !
02. 02. 2014 | 23:18

Viola napsal(a):

Aniž bych četla článek odpovídám na nadpis
"Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva?"
ne, takové chování nepatří do demokratické společnosti, kde se pravidelně konají volby a jsou pod kontrolou všech.
02. 02. 2014 | 23:19

mb napsal(a):

no a gru ... odkud tedy deklarace lidských práv ... když ne vybojovaná na pařížských barikádách ... ??? všichni lidé jsou si rovni ... ( a někteří jsou si rovnější ? )

http://cs.wikipedia.org/wiki/Deklarace_pr%C3%A1v_%C4%8Dlov%C4%9Bka_a_ob%C4%8Dana

dobrou ...
02. 02. 2014 | 23:24

Karel Mueller napsal(a):

TomášL:

Pokud jde o to Provolání: Někteří lidé píší se srdcem plamenným, ale bohužel neovládají ani elementární matematiku.

Pokud jde o Janukoviče: To je možné, taky jsem tak o tom přemýšlel, ale taovou partii lze hrát jen s někým, kdo je sám o sobě magor a bude dělat jednu chybu za druhou a zároveň to mít po celou dobu pod kontrolou. Nevím, mohl jste si všimnout, že už ani Kličko není schopen dav zastavit, takže už to žije samostatným životem a lokálními různými vůdci. A to je vždy hodně zlé, tady se už mimořádnému stavu nevyhnete. A ať se pak bude dít cokoliv, máte celosvětovou hysterii na své hlavě ... :-(
02. 02. 2014 | 23:24

Gru napsal(a):

Milá paní Violo,

vlastní iluze bývají tím nejhorším z nepřátel: "demokratické společnosti, kde se pravidelně konají volby a jsou pod kontrolou všech."

Volby se někdy konají pravidelně, někdy předčasně, tudíž nepravidelně. Pod kontrolou všech nejsou v žádném případě. Např. volby v USA nejsou a nesmějí být kontrolovány za mezinárodní kontrolní účasti, ačkoliv samy USA jsou v jiných zemích velmi aktivní¨a není pro ně problém prohlásit volby (v cizí zemi) za zfalšované i několik měsíců před jejich konáním...
Ale to je jen ten nejkřiklavější případ. Např. u nás také žádná skutečná kontrola není. A kdyby i volby nakrásně dopadly tak, jak si režim nepřeje, byly by výsledky upraveny. Průběžně. Není v době digitalizace žádný problém.
02. 02. 2014 | 23:27

Viola napsal(a):

A víte, že v Mnichově jsem zahlédla našeho Schvarzenberga a i našeho komunistu Dolejše, to si nejsem tak jistá. Nejlepší by bylo také hledat dotaz u pramene - u politiků jak z jedné, tak z druhé strany, kdo jiný by už měl být informován?
02. 02. 2014 | 23:27

zem nepatří berkutincům ale lidu napsal(a):

"... takové chování nepatří do demokratické společnosti ..."

Vyjolo,
Vy přece považujete za demokratický ideál Putinovo Rusko.
To hovoří za vše.

Jsou lidé,
kteří se beztrestně bít a střílet nenechají.
To nepochopíte.
02. 02. 2014 | 23:30

Gru napsal(a):

Milé mb

papír přece snese všechno. Oni to sepsali, ale zdaleka nmedodržovali. Doporučuji hodnotit podle skutků, ne podle deklarace, byť by i byla stokrát na Wikipedii.
Mimochodem si pletete FR, s nějaou revoltou 19. století. (Kdepak a kdypak byly za FR v Paříži "barikády"?). Nejste torchui nasáklý marxistickou rétorikou?
02. 02. 2014 | 23:32

Viola napsal(a):

Gru

no kdyby volby neměly být regulérní, tak je to katastrofa. Pokud jsem si všimla, tak jsou ve volebních komisích zastoupeni skoro všichni straníci i nestraníci, neměli by tam být "kamarádíčci". Falšovat by se snad mohlo v malých okrscích.
A měl někdo připomínky k volbám na Ukrajině? Podle mě jsou tam mladí a neklidní, není se čemu divit. Ukrajina sýpka Ruska i Evropy, kde je a kdo ji bere na hůl?
02. 02. 2014 | 23:33

minatomirai napsal(a):

Např. volby v USA nejsou a nesmějí být kontrolovány za mezinárodní kontrolní účasti, ačkoliv samy USA jsou v jiných zemích velmi aktivní¨a není pro ně problém prohlásit volby (v cizí zemi) za zfalšované i několik měsíců před jejich konáním...
----------------------------------------------------------------------------
Nesmysl, od roku 2004 na základě petice amerických senátorů jsou presidentské volby v USA monitorovány OSCE. Česky organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Vyspělé demokratické státy jsou schopny monitorování vlastních voleb bez mezinárodní účasti a USA patří mezi ně pochopitelně. Vyspělost demokratických institucí to zajišťuje, na Ukrajině něco takového zatím neexistuje.
02. 02. 2014 | 23:35

Viola napsal(a):

pane 02. 02. 2014 | 23:30

kdo jsou berkutinci, jak píšu, jsou tam mladí a neklidní a se špatnými zkušenostmi z dob Stalina a možná ještě před tím.
A nepíšu se s ypsilonem.
02. 02. 2014 | 23:36

Viola napsal(a):

Nový Mnichov nastupuje?
02. 02. 2014 | 23:39

Gru napsal(a):

Viola

Ale nebyla by to žádná katastrofa. Osobně jsem odpůrce takového zbytečného tyátru, a pochopitelně si nemyslím, že by se výsledky upravovaly u jednotlivých komisí. Ale ani když sedíte v komisi, tak nemůžete posoudit celoplošný výsledek, který se jistě může od vašeho lokálního vzorce lišit, Buď proto, že se liší. Nebo byl upraven. Toto by se ale dělo pouze v případě, že by např. KSČM dostala 30%, a podobné číslo. Nebo DSSS.
tzv. "demokracie" ostatně není spojena nutně s volbami - to se vykládá žáčkům v občanské nauce. Do Evropské unie například byl jako samostatný člen přijat Gibraltar, a dostal visačku "demokracie", přestože se tam žádné volby nekonaly a státní úředníci byli a jsou dosazování britským panovníkem, protože Gibraltar je korunní kolonie. Kolonie! A údajně demokratická...
02. 02. 2014 | 23:41

skeptický napsal(a):

Boxerské povstání v Číně,VŘSR,Maďarská Republika Rad,Povstání Spartakovců,samet i Libanonská smlouva.Pořád stejní lidé.Cepínem do hlavy nestačí.Vstanou noví bojovníci.
02. 02. 2014 | 23:48

Gru napsal(a):

"Nesmysl, od roku 2004 na základě petice amerických senátorů jsou presidentské volby v USA monitorovány OSCE"

Jaký nesmysl. Od r. 2004, a prezidentské. To už ale bylo pozdě, hlavní volební podvod byl spáchán 2000, bez účasti kontrolorů. A neprezidentské se nekontrolují dosud.
USA, i když u prezidentských voleb netolerovaly žádné zahraniční dohlížitele, samy mohutně dohlížely, a v r. 2000 (tedy rok jejich vlastního voůlebního faux pas) odešly předem z dozorčí komise pro jugoslávské volby a tím k tomu donutila ostatní členy, protože dopředu "věděly" že volby budou zmanipulované. Do té doby zcela neslýchaný zásah do nezávislého průběhu voleb v jiném státě. V tom roce už provedl stejný manévr taky v Peru.
02. 02. 2014 | 23:50

Divobyj napsal(a):

mb čko je zase sjetej
a mazal nalitej
jo,máte to těžký,chlapci.
pravdoláska už pomalu vychází z mody.
02. 02. 2014 | 23:50

Viola napsal(a):

Hlas Ruska

Na nepokojích v Kyjevě se podílejí cizinci, kteří mají bojové zkušenosti. Prohlásil to ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během dnešního setkání s nejvyššími představiteli církví a náboženských organizací země.
Podle slov ukrajinského prezidenta je na některé z těchto cizinců vydán mezinárodní zatykač. "Všichni se schovávají v obsazených budovách. My víme, že tam jsou zbraně," zdůraznil prezident.

Nehledě na to Janukovyč prohlásil, že ukrajinská vláda je rozhodně připravena najít s opozicí kompromis a ukončit politickou krizi. "Udělám vše, aby bylo zastaveno násilí," uvedl.
02. 02. 2014 | 23:57

minatomirai napsal(a):

To už ale bylo pozdě, hlavní volební podvod byl spáchán 2000, bez účasti kontrolorů.
-------------------------------------------------------------------------
O volbách rozhodoval americký nejvyšší soud, čili instituce dostatečně kompetentní a povolaná.

V tom roce už provedl stejný manévr taky v Peru.
------------------------------------------------------
Nesmysl, Američané neměli s volebním fiaskem Fujimoriho nic společného.
03. 02. 2014 | 00:00

desider napsal(a):

minatomirai napsal(a):
Nesmysl, od roku 2004 na základě petice amerických senátorů jsou presidentské volby v USA monitorovány OSCE.
------
Bodejt ne
Po prezidenstke blamazi v roce 2000 kdy byl nejvysim soudem dosazen pologramot G.W. Bush do funkce prezidenta
http://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Bush_v._Gore.html
03. 02. 2014 | 00:03

desider napsal(a):

minatomirai napsal(a):
O volbách rozhodoval americký nejvyšší soud, čili instituce dostatečně kompetentní a povolaná.

Jo povolana byla
a dosazena Bushem seniorem
03. 02. 2014 | 00:07

Gru napsal(a):

minatomirai

"O volbách rozhodoval americký nejvyšší soud, čili instituce dostatečně kompetentní apovolaná."

Jasně,
rozhodnuto bylo nejtěsnějším možným poměrem 5:4, a to podle politického klíče: soudců, jmenovanýchn republikánskými prezuidenty bylo o jednoho víc, a tak to vyhrál Bush. Moc hezký umělecký dojem.
03. 02. 2014 | 00:10

Trtkos napsal(a):

tak to je neco...havloid a pidi se po pravde....
copak nemaji havloidi tu jedinou a spravnou pravdu, ikdyby se kvuli ni melo humaniterne bombardovat pumami s obohacenym uranem civilni obyvatelstvo?
hrdy eurofederalista? tak to je sila! EU ma na rukou krev a tento sileny neomarxisticky cirkus je spolu se sefy v USA jednoznacne agresivni uskupeni. Podpora teroristu, vyvolavani nepokoju, deleni statu, chaosu, hladu, utrpeni civilistu a valek - to je agenda EU.
A az se zacne ukrajinsky lid vyvrazdovat, muzete se spokojene poplacavat po zadech, vy eurofederalisti.
Komu to vubec slouzite? Vite to vubec?..NA BLITI !!!
Evropa Rockefellerů (Překlad z měsíčníku COMPACT, Magazin für Souverenität, číslo 02/2014)
http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1483-americke-tajne-sluzby-ve-velkem-podporovaly-evropske-federalisty-aneb-evropa-rockefelleru-ctete-o-tajnem-pozadi-evropske-unie.aspx

Slová priameho svedka o revolúcii na Ukrajine

http://www.protiprudu.org/slova-priameho-svedka-o-revolucii-na-ukrajine/

Puškov:„Ukrajinu do EU nikdo nezve a nepozve. Celá Evropa je proti“...

http://czech.ruvr.ru/2014_02_02/Puskov-Ukrajinu-do-EU-nikdo-nezve/

Ukrajina na pokraji občanské války: Krev na Majdanu

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3440-ukrajina-na-pokraji-obcanske-valky-krev-na-majdanu

Novinářský kmet Petránek: Západu jde o nové suroviny Ukrajiny

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranici/pohled-jinam/Novinarsky-kmet-Petranek-Zapadu-jde-o-nove-suroviny-Ukrajiny-V-EU-krachne-jeji-prumysl-301556

"Prestanite sponzorirati nemire u našoj zemlji!", strani stručnjaci: "SAD i Zapadna Europa ne vide da Ukrajini prijeti fašizam"

http://www.advance.hr/vijesti/tisuce-pro-vladinih-prosvjednika-okruzili-americku-ambasadu-u-kijevu-prestanite-sponzorirati-nemire-u-nasoj-zemlji-strani-strucnjaci-sad-i-zapadna-europa-ne-vide-da-ukrajini-prijeti-fasizam/

Revolution in Kiev, Ukraine
http://zyalt.livejournal.com/984735.html
03. 02. 2014 | 00:19

JS napsal(a):

http://petrjurcik.blog.idnes.cz/c/394663/Dva-dny-na-kyjevskem-Majdanu-aneb-Quo-vadis-Ukrajino.html#t2
03. 02. 2014 | 00:38

Bob napsal(a):

Pane profesore, díky za ten článek.
Vidím to stejně jako Vy.

To Maximus
Dobře jste to napsal

Velmi mě překvapilo, že nás nezásobí "objektivními" informacemi statečný senátor a novinář Štětina.
03. 02. 2014 | 00:40

ALT napsal(a):

Autor,

z vašeho textu čpí fobie a nepřejícnoct již v prvním odstavci-
co vám udělali Švýcaři a Norové, že je chcete nacpat do unie?
nevín, nevím s tímhle přístupem psát něco o objektivitě a solidnosti :-)
03. 02. 2014 | 01:06

skeptický napsal(a):

Další ďábelský plán Dr.Fu Manchu.
03. 02. 2014 | 01:20

Trtkos napsal(a):

Dva dny na kyjevském Majdanu

http://petrjurcik.blog.idnes.cz/c/394663/Dva-dny-na-kyjevskem-Majdanu-aneb-Quo-vadis-Ukrajino.html
03. 02. 2014 | 01:29

tajemný pan H napsal(a):

už sem to jednou psal,
vyzývám všechny socbolševiky, kteří se povyšují nad ukrajince a radí jim, co mají dělat, aby vystoupili z EU a podali si přihlášku do euroasijského svazu soudruha plukovníka putina. souzi, ukažte zmateným ukrajincum cestu. jděte příkladem. soudruh hořejší ponese vlajku CCCP a obří matrojšku a za ním budou kráčet sobotka s ransdorfem a pak voliči čssd, ksčm a odboráří. soudruh putin přivítá soudruha sobotku jako kdysi brežněv dubčeka....fackou. za podporu homosexualismu. sláveček se rozbrečí, ransdorf dostane taky facku a srovná se mu pusa. část odborářů pujde na sibiř. pro výstrahu. a svaz socětsko-česloslovenského přátelství bude obnoven.
03. 02. 2014 | 01:32

Yosif K napsal(a):

No nevím, západ uklrajiny jsou ukrajinci, spíše tíhnou k Evropě, výchgod ukrajiny jsou chochly - mluví spíše rusky ale s h a sch, říkají orhanizobat atd a přestože rusi mioskali jim říkají chochli tak tíhnou spíše k rusku.

Takže jsiu tam de facto dvě národnosti, kteří se nají k sobě asi jako slováci a češi. Někdy hůře někdy lépe. Západní ukrajina volí západní oligarchgy, výcgodní ukrajina volí východní oligarchy.

Přičítat východoukrajincům - chochlům - vrozenou láskou ku idejím socalismu nebo komunismu nabo panslovanslé solidarity může jen pomatený levicový přítel socalista až na půdu.

Nejde o socalismus versus kapitalismus, jde o národnostní nevraživost. Janukovyče volí východ, starší lidi a horníci. Pokud se na něj však nas..ou oligarchové a hoděj jej přes palubu, tak dopadne jako Paroubek Jiří se Lvem 21. Je to loutka a může být odvržen.
03. 02. 2014 | 01:37

olga napsal(a):

Já si myslím, že se naplňuje Janovo Zjevení.
03. 02. 2014 | 02:37

typicky váš druh srovnání napsal(a):

mb
Jaký máte obvod klobouku? Tak 128?
Pražské povstání bylo legálním odporem proti nepřátelské moci, která intrikou a nátlakem roztrhla ČSR (opakovalo se 1992/3) a Čechy a Moravu násilně obsadila proti všem jí samou uzavřeným dohodám a poskytnutým garancím.
Navíc bylo řízeno vojenským a politickým vedením pověřeným legitimní vládou v exilu.

"Povstání" na Majdanu je v tomto okamžiku akcí západoukrajinských nacionalistů a z celého světa posbírané kriminální sebranky (proto BND tak stojí o odvoz zraněných "bojovníků" do Německa), jejichž ideologie byla po léta (od roku 1950) budována benderovskou univerzitou v Mnichově podporovanou německou vládou (šlo o bývalé spolupracovníky SS z Einsatzkommand). Také používání západoukrajinského dialektu je identifikačním znakem těchto kádrů.
03. 02. 2014 | 04:44

Bob napsal(a):

To tajemný pan H
Závidím Vám, jak máte jasno.
Zlí Rusové a hodná EU a USA.
EU a USA zmodernizují průmysl a infrastrukturu Ukrajiny,
budou jí dodávat plyn a naftu za ceny ruské, dále zaměstnají všechny Ukrajince a dají jim průměrnou mzdy v EU. A hlavně svobodu a demokracii. O tu se postarají Banderovci, o bezpečnost potom mírumilovní fanoušci Dynama Kyjev, popř zvlášť zasloužilí barikádníci, kteří prodělali kurz bojového umění.
03. 02. 2014 | 06:29

Anna napsal(a):

Václav Hořejší
"Prosím vás, poraďte mi někdo nějaké skutečně objektivní zdroje informací o současném ukrajinském dění – ať už české (ty ale asi neexistují…), nebo zahraniční. Předem děkuji."
----------------------------------------------------------------------------

O objektivních zdrojích je podle mě najít v amerických médiích a to nyní i u předešlých nepokojích jinde ve světě (světě div se, nikoliv v USA).

Jen si zkuste probrat zpětně země na Wikipedii, (omlouvám se je mi z toho naposr.ní, musím nutně na záchod - je splachovací.. ne a ne to h.vno vytlačit..,povedlo se a jak se mi ulevilo) na wikině i v americkém tisku se běžně dočíst koho USA podporovalo, podporuje, ale ne, koho podporovat bude (btw nebyly to USA kdo v úplné počátku podporovaly Al kaidu...)

mýlím, možná se mýlím... nikdo není neomylný

Podle mě na subjektivní informace z USA a dalších velikánů....je třeba nahlížet objektivně.

Zdravím
nota
03. 02. 2014 | 07:19

Dr. No napsal(a):

Včerejší článek Václava Vlka na neviditelném psu: http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-pirati-na-palube-0yk-/p_politika.aspx?c=A140131_162539_p_politika_wag

Cituji:
"....Všechny komentáře vznik nové vlády uvítaly. Že prý je to úžasné, že je vláda zvolená demokraticky. A tím je to tak nějak, že... ehm… soudruzi, lepší. No, jen bych připomenul, že Hitler byl také zvolen demokraticky, ovšem také i Hugo Chávez, a formálně jsou desetiletí "dobrovolně a nadšeně" voleni i soudruzi Castrové. Formálně je lidem zvolen i Kim Čong-un, severokorejský diktátor a vrah.

To jsem zvědav, kdy už po sto letech, když už se ví, že volby mohou být pěkná ptákovina, západním intelektuálům a hlavně novinářům dojde, že samotná volba je jen malým dílkem ve hře zvané demokracie...."

Hlas pražské Mlýnské kavárny říká, že volby jsou fajn, když je zvolen můj kandidát. Pokud ne, bylo to tím, že je to podvodník a lhář, měl nechutné sponzory. Najednou ale ten hlas tak nějak začíná utichat, když se demokratický diskurs začíná odehrávat ne mezi naším oblíbencem a nechutným neoblíbencem, ale mezi dvěma (možná až čtyřmi) nechutnými neoblíbenci. A oblíbenec se zcela na vedlejší koleji. Jelikož diskurs zahájený v tomto článku musí mít své logické vyústění, odhaduji, že se nakonec oblíbeným prezidentem profesora Hořejšího stane Miloš Zeman. :-)

Pokud jde o Ukrajinu, dívejme se pozorně. Jedná se ostřejší formu toho, co by mnozí salónní intelektuálové viděli u nás.
03. 02. 2014 | 07:31

nota napsal(a):

"Jsem přesvědčeným eurofederalistou. Přál bych si velmi i to, aby se EU rozšířila i o další země – Švýcarsko, Island, Norsko, všechny zbývající balkánské země, Turecko, Ukrajinu, ale časem i Rusko."
-----------------------------------------------------------------------------------

Podle mě je ve spojení síla. Nechápu, proč EU není postavena na stejných principech, jako USA.

Mělo by být každého svobodná volba, kdo se připojí k EU.

Velmi by mě zajímalo, jak se mezi sebou domlouvají mravenci, kdo z nich komu říká, co má dělat.. Když se dívám na mraveniště, působí to na mě chaoticky, přitom když se podívám zblízka, vidím, jak si mravenci různě pomáhají...

A co dělá EUsáckém mraveništi Homo sapiens sapiens:
pravidelně stěhuje své sídlo mezi dvěma městy (asi aby se neokoukal), stanovuje ohnutost okurek, stanovuje kvóty pro určitý rod Homo sapiens sapiens do dozorčích rad (asi proto, aby dohlédly, jestli si nemažeme chleba pomazánkovým máslem..)

Velmi by mě zajímalo, co tomuto našemu počínání řeknou lidi tak za tisíc let... jestli ještě vůbec budou lidi...
03. 02. 2014 | 07:47

scallop napsal(a):

autor

Tohle vystihuje Vas prispevek nejlepe:

"Požadavkem demonstrantů jsou nové volby. Ale co když ty volby zase dopadnou „nesprávně“ a vyhrají proruské strany?"

Kdybyste poslouchal ta neobjektivni ceska media, tak byste tusil, ze se ukrajinske partaje nedaji jednoduse rozdelit na proruske/protiruske. A ze pred temi zapalnymi lahvemi (kolik jich bylo?) predchazely drakonicke policejni zakony a obcasne mizeni vydcu opozice. Proste se neda ukazat [prstem na kladase a zaporaky.

Obsem z "objektivnich" medii se dozvite, ze ti demonstranti jsou jen ukrajinsti naciste. Chcete-li ty uplne nejobjektivnejsi informace ze vsech, kupte si Halo noviny.
03. 02. 2014 | 07:49

aga napsal(a):

"Patří házení zápalných lahví a budování barikád mezi demokratická lidská práva?"

Záleží na rozhodnutí globálního synhedrinu - jak kdy, jak kde, jak kým, jak na koho. Tam, kde házejí a staví barikády ti nepraví, demokracie zasáhne tanky a humanitárním bombardováním.
03. 02. 2014 | 07:52

aga napsal(a):

scallop

"Drakonické policejní zákony", no jistě, se divím, že ty zákony prostě neobšlehnou od amíků (vč. množících se prezidentských pravomocí zákony suspendovat při jakékoli zámince) , a neaplikují i jejich nesmlouvavé prosazování - viz třeba rozstřílení matky vezoucí malé dítě jen proto, že se přiblížila k vládní budově. A byl by klid.
03. 02. 2014 | 08:00

Medikolog napsal(a):

Pane profesore, vidím to také tak. Ovšem k dalšímu rozšiřování, když je EU vylupována oficiálně zvenčí (viz majetkové přesuny u nás po plašáku). bude vhodné přistoupit, až EU zastaví toto ekonomické vykrvavění.

Také EU musí NEJPRVE ustavit jediný budoucí společný jazyk s přechodným obdobím nejméně na jednu generaci, společnou JEDNOTNOU ARMÁDU včetně jaderné odstrašující síly a námořních sil... spolupracující a ne se navzájem olupující ekonomiku (olupoval ty mimo EU, tedy krást DO DOMU, ne z domu)...
03. 02. 2014 | 08:11

vasja napsal(a):

scallop napsal(a):
predchazely drakonicke policejni zakony....
-----------------
Dejte sem nějakej ten nejstrašnější až vám mamina vymění plenu :-)
03. 02. 2014 | 08:14

Medikolog napsal(a):

Aga 07.52 Prozradil jste GLOBÁLNÍ VEŘEJNÉ TAJEMSTVÍ! Styďte se!
03. 02. 2014 | 08:17

vasja napsal(a):

Přál bych si velmi i to, aby se EU rozšířila i o další země – Švýcarsko, Island, Norsko, všechny zbývající balkánské země, Turecko, Ukrajinu, ale časem i Rusko"
-------------
A napsal jste si o to Ježíškovi?

Pan profesor je hodně a hodně výmečnej, páč o tomhle zdravej člověk vůbec nepřemejšlí.
03. 02. 2014 | 08:23

scallop napsal(a):

aga, vasja

Koukam, ze jsem narusil profesoruv caj o pate. Nemam vychovani.
03. 02. 2014 | 08:27

Grössling napsal(a):

Že česká i obecně Západní mainstreamová média většinově hodnotí vývoj na Ukrajině neobjektivně je známá věc. Ale objektivní pohled na věc dnes není problém z veřejných médií získat. Zkouším to již od prosince loňského roku, zatím v pěti dílech ZDE : http://lacogroessling.wordpress.com/2014/01/25/o-co-jde-na-ukrajine-v-bude-na-ukrajine-vyhlasen-vyjimecny-stav-a-co-bude-po-nem/
Zároveň jsem ve stejném zdroji sepsal něco z dění na letošním Ekonomickém fóru v Davosu a včera také z Bezpečnostní konference v Mnichově. Mimo jiné se jí zúčastnil náš výtečník Schwarzenberg ( je tam foto i video ZDE http://lacogroessling.wordpress.com/2-co-zajimaveho-se-stalo-od-1-1-2014-a-moc-se-o-tom-nepise/ ), ale byli tam také Zbygniew Brezezinski, McCain samozřejmě atd..

Na Ukrajině se sbíhá spousta zájmů ale kolem toho hlavního chodili všichni i včera v Mnichově jako kolem horké kaše.
Totiž všude, kam se rozšířila EU, následovalo také NATO. Stačí si změřit vzdálenost vzdušnou čarou Charkov - Moskva, aby i amatér doznal, že stíhacím bombardérem by to bylo do Kremlu asi 15 minut.

Stručně a jednoduše o toto dlouhodobě jde a Rusko jednoduše nemůže být z tohoto pokusu o geostrategickou změnu vyňato. pomalu to začínají chápat i v Bruselu. Dokonce i Füle v Mnichově pravil, že je třeba najít řešení win - win. Zatímco ještě v prosinci striktně odmítal zapojit Rusko do jednání. Samozřejmě, že o žádná lidská práva nejde, navíc kdokoliv vládl v posledních 10ti letech na Ukrajině, měl kriminální pozadí a kradl jako straka.

Ve III. díle O co jde na Ukrajině jsem shrnul z veřejných zdrojů dostupná data o vývoji Ukrajinské ekonomiky v případě podepsání asociační smlouvy s EU. Roční dopad - 30 miliard USD. Ale to je okrajová věc. Hlavní je ta dostupnost Kremlu bombardérem za 15 minut. V roce 1990 generální tajemník slíbil, že Nato nepřekročí hranice Československa a Polska. po 24 letech je všechno jinak a o to hlavně jde.
03. 02. 2014 | 08:30

Admirál napsal(a):

Scallop - "Chcete-li ty uplne nejobjektivnejsi informace ze vsech, kupte si Halo noviny."

Víte že jste to docela trefil?

U Haló novin víte, za koho kopou a tím pádem se z nich informace lépe filtrují.

Jinak panu Hořejšímu mohu poradit jako zdroj slušného zpravodajství Paroubkovo VašeVěc.

Tam je dění na Ukrajině podáno poměrně plasticky.

Od Paroubka bylo založení stránek záslužným činem. Od ostatních představitelů ČSSD se odlišuje zřejmě tím, že kromě řečí dokáže i konat a konat účinně.
03. 02. 2014 | 08:30

Ladislav napsal(a):

Pane profesore, já se snažím pochopit situaci na Ukrajině s pomocí ukrajinských zdrojů. Na internetu jsem našel cca hodinový program televizní stanice v Oděse. Ptali se několika desítek lidí na ulicích Oděsy a ti všichni říkali, že by vláda měla nastolit pořádek a ukončit ty demonstrace. Zajímavé je, že lidé v Oděse hovoří o demonstrantech jako o banderovcích, fašistech, nacionalistech atd. Starý předseda židovské obce hovoří o protižidovských heslech, říká, že mu ti demonstranté připomínají jiné Ukrajince v létě 1941, kteří organizovali Babyj Jar a jiné podobné akce na zabíjení židů, komunistů, prosovětské inteligence apod. Nebo jsem sledoval téměř hodinovou tiskovou konferenci charkovského gubernátora Dobkina. V charkovské oblasti je v ustavovaných oddílech na obranu ústavnosti již asi 150 ooo dobrovolníků. Situace na Ukrajině je prostě jiná než jak ji ukazuje veřejnoprávní ČT.
03. 02. 2014 | 08:30

vasja napsal(a):

scallop.
Pšouk ste sem zmínku o drokonickejch policejních zákonech a tak je sem dejte.
Jakýpak narušení.
Čekáte co Pánek Šimon, nebo až se Vopěnková odkulí?
03. 02. 2014 | 08:32

Admirál napsal(a):

Ladislav - "Situace na Ukrajině je prostě jiná než jak ji ukazuje veřejnoprávní ČT."

Ale ona je situace jiná i v Sýrii, Libyi, Afganistánu atd.

Hrozná náhodička.

Naše veřejnoprávní zdělovadla ČT, ČRo žijí v jiném světě nebo spíš chtějí, abychom v jiném světě žili my. A to vše za koncesionářské poplatky.

Dobře vymyšleno.
03. 02. 2014 | 08:44

dříve čtenář napsal(a):

Všichni se jen odsuzují a nikdo z nich se vlastně nezamyslí proč? Byla horší tymošenková nebo janukovyč? Asi jeden za osmnáct a druhá za dvacet bez dvou. Je to stejné, jako by se 2 majitelé sila do krve přeli, jestli jim více škody nadělají myši nebo krysy...
Zamyslel se někdo, proč "současná demokracie" pouze přihrává těm, kteří si ji platí? Měli Ukrajinci možnost volit někoho normálního? A kde by ten poctivý člověk asi sebral peníze na účast v "demokratických" volbách?
Abychom pochopili Ukrajinu, je třeba se ohlédnout o pár let zpět, do dob 2. světové války. Moc se o tom nepíše, ale můžete mi někdo říct, proč hitlera ve válce, nejvíce ze všech národů, podporovali prostí obyvatelé Ukrajiny? No a aby to nebylo až tak jednoduché, tak proč nám Prahu vlastně zachránili vlasovci? A proč nám američané vybombardovali Škodovku v době, kdy už o nic nešlo? A naši je hned poté v Plzni oslavovali jako osvoboditele?

Děkuji všem nadšeným budovatelům demokracií za chvilku zamyšlení.
03. 02. 2014 | 08:47

TomášL napsal(a):

Mě zaujalo, že jeden ze zastřelených byl Bělorus a druhý Armén. To mi nepřijde zrovna příliš ukrajinské...

to nesplněné sliby = zrada národa:

Každá vláda slibuje. Dejme tomu že neměli na výběr. Proč tedy nevolili Klička nebo jiné strany? Proč se tam nevytvořilo něco jako v ČR strana ANO- alternativa k zavedeným stranám? Víte, prohlášení toho spisovatele vnímám tak, že nepíše pravdu, ale píše "svou pravdu", která je na hony vzdálená té skutečné pravdě. Je až přliš zainteresován se svým klackem v ruce.

Karel Muller:

To už jsem psal výše, že "opozice" nemá situaci pod konrolou. Jenže tu jsou ještě ekonomické důvody. Když budete chtít zasáhnout předčasně protidemonstrantům, musíte očekávat reakci Západu, která už nějaká byla. Jednoduše potřebujete i čas na stáhnutí kapitálu z těchto zemí atp.
03. 02. 2014 | 08:47

scallop napsal(a):

vasja

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=799936

Pochopitelne je tento clanek neobjektivni. Objektivni referat z Halo novin jiste dodate sam.
03. 02. 2014 | 08:57

vasja napsal(a):

Jediný o co jde je, kterej dobytek se bude pást na ukrajinskejch loukách.
A tomu, jak známo, je nějaká demokracie u ......
Pan Hitler to vzal kdysi tankama. Dneska se jede na "demokracii".
03. 02. 2014 | 09:00

vasja napsal(a):

scallop napsal(a):
vasja

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=799936
-------
Mne nebere nějaká šlichta ukuchtěná v ČTK a "vychucená" učněm v aktualně, pane.
Konkretní drakonický paragrafy.
03. 02. 2014 | 09:05

Bestia triumphans napsal(a):

Jak jsem avizoval, tak tato diskuse bude plná bizarních myšlenkových pochodů.
Naštěstí nějaký Grössling si založil blog a bude nás - OBJEKTIVNĚ - informovat.
:-) :-) :-)
Dorazil i Admirál s nabídkou Halo novin a Maximus s obvyklým menu sionistického spiknutí.
Zatím ovšem stále vede Jáchym s antimorální žumpou.
To nebude lehké překonat.
03. 02. 2014 | 09:11

scallop napsal(a):

vasja

Az Vy dodate zpalne lahve zminene panem profesorem.
03. 02. 2014 | 09:16

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Možná nevíte

Stepan Bandera – ocenění
„22. ledna 2010 byl oceněn titulem Hrdina Ukrajiny za „obranu národní ideje a boj za nezávislý ukrajinský stát“. Ocenění předal ukrajinský prezident Viktor Juščenko do rukou vnuka Stepana Bandery. Samotné předání ocenění si získalo kritiky ze strany Ruska, kde tamní agentura prohlásila, že „ozbrojenci z UPA mají na svědomí množství zločinů, mezi nimi vyvraždění víc než 100 000 Poláků, Čechů a Židů v západní Volyni“. Udělení titulu odsoudili a označili za provokaci také představitelé slovenských protifašistických a odbojových organizací“

A předsedkyně české Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová ocenění Bandery uvítala slovy na adresu Viktora Juščenka: "Zaplaťpánbůh za to, že učinil ten krok".
Toto ocenění bylo v lednu 2011 odebráno Doneckým okresním soudem.“
03. 02. 2014 | 09:21

Vysedlina napsal(a):

TomášL
Rusko půjčuje. Fajn správa. Mohlo by nám vyplatit odškodnění za okupaci.
03. 02. 2014 | 09:22

Vysedlina napsal(a):

Opr. .. zpráva
03. 02. 2014 | 09:23

kokoshka napsal(a):

Grossling:
No vono aby ta stihačka do Kremlu doletela,pokud vim PVO a leteckou obranu ješte nikdo nezřušil:-)
Ale jinak smekam klobouk,až budu mit vice to přečtu,je to na Vlkovu nebo mate vlastni stranky?
03. 02. 2014 | 09:32

vasja napsal(a):

scallop.
No vidíte. Tlacháte jak Liška na sjezdu.
03. 02. 2014 | 09:33

Dalimír napsal(a):

Maršále Voroshilove alias kokoshko stačilo kdyby prez.Janukovič zajel na poradu do sousedního běloruska k Lukaštěnkovi ! Na takové teroristy jakými potomci benderovců jistě jsou patří jen pevná ruka a rozhodný postoj , váhavost se nevyplácí ! Kdo rychle dává dvakrát dává ! Váš prez.Putin nejlepší prez.v evropě ! Zdrastvuj kamandir Voroša
03. 02. 2014 | 09:39

scientist napsal(a):

prof. Hořejší
tak se podívejte, jakou žumpu jste tu spustil, těší Vás to?
1) Hitler byl zvolený v regulérních volbách, tudíž argument o tom, že takové volby vylučují občanský protest, neobstojí.
2) Demonstrace jsou většinou pokojné - excesů se dopouští provokatéři a z řad demonstrantů radikálové. Kdyby to byla většina demonstrujících a činili by tak po dobu již několika měsíců (i kdyb jen posledních týdnů), už by nutně nastal masakr s minimálně stovkami mrtvých. Záběry vypadají dramaticky, ale žádné pouliční boje, jak naznačujete, se nekonají. Pracujete hlavou, tak Vám takový závěr neměl dělat problém. Namísto toho tady v podstatě říkáte, že pár banditů terorizuje Ukrajinu a Západ tomu tleská a vydává to za občanský protest. Navíc zcela opomíjíte, že tady jde pro Ukrajince o zcela zásadní přelomovou věc: buď s Rusekm nebo bez něj.
3) Tato krizová situace je řešitelná buď referendem nebo předčasnými presidentskými volbami. Janukovič to doposud neudělal. Proč asi?
03. 02. 2014 | 10:06

Hajduk napsal(a):

scientist :

to je ta hlavná chýba, prečo ešte nemáte Ukrajinu celú pod kontrolou, ten ultimátum, ktorý dávate na východný breh od rieky Dniepr. Alebo Rusko , alebo EU.

A preto na východe Ukrajiny máju svoj majdan, ako vždy. A hlavne, hlavne ide, o prístup k Čiernemu a Azovskému moru, o závody, fabriky, ktoré ešte fungujú, bridlicový plyn, veľa dobrôt je na východe Ukrajiny.
03. 02. 2014 | 10:17

Yosif K napsal(a):

Díky péči "Chochla" Chruščeva Ukrajina zahrnuje rozsáhlé oblasti s čistě ruským obvytelstvem (Krym) a obyvatelstvem jež hovoří spíše západorusky než "východoukrajinsky". Na východní ukrajině - cca v Kijevě a na východ a na jih od Kijeva do roku 1991 byl vyučovací jazyk z 99% ruský. Na druhé straně i tyto spíše rusy považují "moskali" - za "chochly i chochlušky".

Toto se nemůže neprojevovat ve volebním boji - i oligarchové se dělí na východní a na západní. Janukovyč jest nástroj východních oligarchů - ti jej však pro uklidnění situace mohou obětovat.

Хохо́л (мн.ч. — хохлы́) — прозвище украинцев, наравне с «москалем» и «кацапом» используемое при хохлосрачах. «Хохлами» называют себя также кацапизированные укрофильные потомки выходцев из Украины, обитающих в РФ.
03. 02. 2014 | 10:21

resl napsal(a):

autor : Samozřejmě mám plné sympatie pro demonstranty, kteří se mohou cítit podvedeni, když politici, kteří před volbami slibovali sbližování s EU, nyní svůj slib neplní. Ale to, co kyjevští „demonstranti“ vyvádějí, by přece bylo naprosto nepřípustné v kterékoli zavedené demokracii. Jak by se asi chovali třeba američtí policisté, kdyby na ně demonstranti útočili evidentně s úmyslem je zabít, kdyby stavěli ve Washingtonu barikády a zapalovali je?
--------------------
Jednoduché, americká vláda by si takto své občany nedovolila podvést. Na Ukrajině je pořád zastydlý ruský zvyk, podvádět, lhát, zastrašovat, zavírat, vraždit. Až se nebudou schovávat ukrajinští komunisté před reportéry, /třeba v nemocnici/jistě vám i BBC ráda předá jejich vyjádření. Dělám-li ovšem "politiku" pro s. Putina, těžko se budu vyjadřovat k nepříjemným otázkám zahraničních tv médií. Jako byste zapomněl na tv v r. 89. Píšete jako demokrat a pod slupkpou vám koluje totalita ze které se už nevyhrabete.
03. 02. 2014 | 10:24

Hajduk napsal(a):

Yosif K

prosím Vás pane, kam by radšej cestoval za pracou, ktorú doma nemá, obyvateľ ternopolu, ktorý hovori, madarsky, slovensky, česky, rusky, polsky, ukrajinsky, rumunsky, do 1600 km vzdalenej volyny alebo 700 km vzdalenej prahy?
Musel by byť padnutý na kebulu aby sa trepal za par hrivnov na volyn nie?
Ukrajinci Západne a Východne sú proste sílný charakter a dobrý národ.
03. 02. 2014 | 10:31

Yosif K napsal(a):

Kacapi i kacapki versus chochly i chochlušky..... - těžko řešitelný problem - zhruba 50% ku 50% - proto budou výsledky voleb na Ukrajině vždycky dosti těsné a proto po jakýchkoliv volbách se bude cca 50% obyvatelstva cítit odrbáno.......

Кацап — национальное прозвище, даваемое лицам русской национальности украинскими националистами. Используется оными в хохлосрачах.

Надо знать, что термин «кацап» не тождественный термину «москаль». Кацап может быть москалем, а может и не быть. Кацап — это украинское, польское, словацкое, белорусское и даже южнорусское пренебрежительное прозвище русских, говорящих на взрывное «Г», а не на мяхкое «h», как в слове «ага». «Настоящий» кацап пьёт и ругается, в том числе почём зря вставляет в речь слова на три — пять букв.
03. 02. 2014 | 10:32

marxík napsal(a):

resl
Kolego, my jsme například obelháváni 25 let, a pálíme snad gumy?
Trpělivě zkoušíme, jestli se snad nenajde skupina zastupitelů, kterým lze věřit.
A jak jistě víte, trpělivost přináší růže (klasické barvy).
03. 02. 2014 | 10:41

resl napsal(a):

Provolání ukrajinského spisovatele 22:49
Pan profesor zase neví, ale ptá se ... 22:32
--------------
je to tak a čeští vlastizrádci ve prospěch Ruska, budou těžko hledat dpověď, aniž by lhali.
Tady to místní komouši neradi čtou, ti vědí "přesně" jak to tam vypadá a protože se dodnes nesmířili s koncem bolševika z r. 89, dělají vše pro to, aby aspoň někde jiskřička totality zbyla. Řekněme si to na rovinu. Rusko se obává demokratizace obyvatel a vyšší životní úrovně v budoucí Ukrajině, což by mohlo nakazit i rodilé Rusy. Tak jako Němci po prohrané válce "nakazili" Čechy, kteří zjistili, že na životní úroveň je třeba změna režimu. Západní demokracie potřebuje Rusko co nejvíc omezit, aby nemělo výbojné plány proti Evropě, až si to začnou sami Rusové uvědomovat. Pak udělá Putin to, co každý totalitář. Ukáže prstem na Evropu a řekne to oni, kvůli nim se máte blbě a nasedne do tanku.
03. 02. 2014 | 10:50

Hajduk napsal(a):

Za reverzný ruský plyn Eu ponukla Janukoviču jednotkovu cenu 398 EUR , on mal 400
od moskalov, tak kto by podpísal taký paškvil? Jasne že to otočil na 180 st.
03. 02. 2014 | 10:52

Ladislav napsal(a):

scientist :tady jde pro Ukrajince o zcela zásadní přelomovou věc: buď s Ruskem nebo bez něj

Scientist, stejně jako řada dalších,nechápe, že Rusko nikdy nedopustí změnu geopolitické situace v postsovětském prostoru. To je zcela základní poučení Ruska ze 2.světové války a 20 miliónů mrtvých. Berte to jako věc zcela nemožnou a vyloučenou. Uvědomte si, že geopolitická situace se za posledních 10 let výrazně změnila ve prospěch Ruska (oproti 90-tým létům, které pro Rusko znamenaly naprosté dno). Rusko nebude bránit integraci Ukrajiny do EU pokud budou paralelně vytvořeny záruky zachování geopolitické rovnováhy v ukrajinském prostoru. Takže integrace Ukrajiny do EU je možná jenom za vzájemné součinnosti EU - Rusko - Ukrajina. Je škoda, že Barroso to tak zbrkle odmítnul, zachoval se jako málo bystrý chlapec. Pokud se EU a Rusko na Ukrajině nedohodnou vidím jedinou cestu - "běloruskou". Rusku by "běloruská" cesta Ukrajiny asi nevadila, ale pro EU by to byla ostuda (a pro USA geopolitická porážkaq).
03. 02. 2014 | 10:54

modrý edvard napsal(a):

marxík: jde o míru. Na Ukrajině ji přešvihli. A kromě toho lhaní, Ukrajinci se mají daleko hůř než my, a nezlepšuje se to.
03. 02. 2014 | 10:55

resl napsal(a):

marxík napsal(a):
resl
Kolego, my jsme například obelháváni 25 let, a pálíme snad gumy?
-------------
nepálíme, neprotestujeme, taky si vláda nedovolila to,co Janukovyč, takže pane kolego, znovu budete muset to srovnávání opravit, jinka by to vonělo demagogií, což je zjevný úmysl, jak vybruslit z faktů a předstírat, že neexistují.
03. 02. 2014 | 10:56

marxík napsal(a):

Naivní pan profesor si konečně všimnul bulíka na nose.
Teď už jenom stačí, aby nově objevený jev začal analyzovat s vědeckou pečlivostí a důsledností, a za dva roky nás může seznámit s výsledky své práce.
Pane profesore, jste sice pomalejší, ale jdete správným směrem.
03. 02. 2014 | 10:58

engelsík napsal(a):

Naopak, marxíku, profesor k tvému marx-leninskému vidění světa směřuje docela rychle... S naivitou to úzce souvisí.
03. 02. 2014 | 11:05

Historické okénko napsal(a):

Pozoruji, že zdejší soudruzi opět projevují propagandistickou vymytost svých mozků. Např.: zlí "banderovci" vs. hodní rudoarmějci.

Ale jo - kdysi jsem si to taky myslel. Měl jsem to hezky rozdělené: "naši" jsou ti dobří a "oni" jsou ti špatní.
Pro dítě je to asi přirozené. Aby se cítilo bezpečně, musí mít ten svět rozdělený na zlý a dobrý. Až později ze zkušenosti zjistí, že "naši" mohou být taky pěkní prevíti a "oni" daleko lepší než "naši".

Někdo ze soudruhů se tu zmínil o Banderovi, jakej že to byl strašnej vrahoun. No - beránek to nebyl, ale proti masovým vrahům, kteří jsou dodnes v Rusku oslavováni jako hrdinové a spasitelé světa, to byl učiněný mílius, krotký jako beránek.

O Banderovi se obecně tvrdí, že byl Hitlerův spojenec. Ovšem, kdyby to byla pravda, asi by jej hitlerovci nevěznili v koncentráku, že? Asi to bude složitější ...

Stěpan Bandera byl jakožto tzv. nacionalista nepohodlný jak Němcům tak Sovětům. Proč byl Bandera nacionalista? Protože soucítil s těžkým osudem národa, jehož se cítil být příslušníkem. Který národ by se nebránil, kdyby se ho kdokoli snažil zničit? Že by Češi?

Není snad krvavější etapy ve světových dějinách, než doba stalinského Velkého teroru. Paranoidní psychopat Stalin, mohutně saturován utopickou ideologií a inspirován leninským revolučním terorem, zapříčinil tragédii apokalyptických rozměrů.

V "akci kulak" bylo zastřeleno na 400.000 lidí, zhruba stejný počet obyvatel venkova byl deportován do gulagů. V důsledku následného hladomoru zemřelo nejméně 3,5 miliónu lidí. Vzhledem k tomu, že Ukrajina byla převážně agrární, "akce kulak" se dotkla hlavně této země. Proto se také píše o genocidě Ukrajinců.

Někdo tady psal, že banderovci pozabíjeli na 100.000 Poláků. Skutečně nevím, jestli je to pravda. Vzpomeňme si, co všechno nám bylo předkládáno k věření: např. to, že polské důstojníky v Katyni pozabíjeli nacisté. Jak tomu skutečně bylo je nyní zřejmé.

Teď z různých zdrojů, včetně těch sovětských, víme, že za Stalina byli nejpronásledovanější menšinou v SSSR především Poláci. Lidé polské národnosti umírali za stalinského velkého teroru 40x častěji, než jiní občané. Stalinovi pochopové jich popravili 111.000. Což se téměř kryje s počtem zabitých, přisuzovaný Banderovi.

Tak jak je to doopravdy? Jako s "Katyní"?
Proč měl Stalin na Poláky spadeno? Možná jim nezapomněl, jak Rudé armádě, v níž Josif působil jako politruk, Pilsudski v roce 1920 napráskal. Soudruzi bolševici se tehdy snažili "vyvážet revoluci" do Polska.

Pokračování ...
03. 02. 2014 | 11:07

Historické okénko napsal(a):

...
Novinářka Petruška Šustrová, kterou hlupáci v přesvědčení, že narušila svaté kruhy pravičismu v ÚSTRu označují za trockistku, v Lidových novinách v článku "Vražda Stěpana Bandery" o banderovcích napsala:

"... Před několika měsíci jsem ... v televizi viděla film o banderovcích, který jako by z oka vypadl jednomu filmu z mého dětství. Ten se jmenoval Akce B. Vlastně jsem na něj úplně zapomněla, až ten televizní "dokument" z cyklu Osudové okamžiky mi ho znovu vybavil v mysli. Byl totiž laděný naprosto stejně: ukrajinští nacionalisté z něj vycházeli jako zločinci prvního řádu.

Jistě, nebyli to žádní andělé, ovšem ozbrojené oddíly, které bojují ve válce, těžko lze zobrazovat s křídly. I mnozí vojáci pravidelné armády se ve válce často chovají tak, že by na to raději na zbytek života zapomněli. Přesto si ale myslím, že už by bylo na čase, abychom pohádku o zlých banderovcích a hodných rudoarmějcích pustili z hlavy.

Za co bojovali ukrajinští nacionalisté? Nechtěli být součástí Sovětského svazu, pokládali svou vlast za okupovanou zemi a toužili po nezávislé Ukrajině. Podobný motiv byl ovšem pro komunistickou školu i média zločinný sám o sobě, natožpak když se našli lidé, kterým nestačilo o nezávislé Ukrajině snít doma pod peřinou, a bojovali za ni se zbraní v ruce.

Nechci hodnotit Stěpana Banderu; jen se chci přimluvit, abychom si uvědomili, kolik předsudků, polopravd a propagandistických nesmyslů nosíme v hlavě.

Mohli - ba museli - jsme se učit, že banderovci byli zločinci. Nesměli jsme se ale dozvědět, že zločinci seděli na Lubjance a v Kremlu. Není už čas tuto nerovnováhu a zjevně nepravdivý výklad historie poopravit? Nedělám si ale iluze. Lidé, kteří pokládají bratry Mašíny za vrahy, budou mít těžko pochopení pro nerovný boj Ukrajinců za svobodu a nezávislost vlasti."

Zdroj:
http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2004112132

Paní Šustrová svým článkem tenkrát u volů vyvolala bouři nevole, a tak někteří lidé, co vědí o moderní historii trochu víc, než účastníci školních promítání o krásách země Sovětů a lidumilných krasnoarmějcích, paní Kidlerová, doporučila veřejnosti tuto knihu:

Mlynárik, Ján: Osud banderovců a tragédie řeckokatolické církve

http://www.iliteratura.cz/Clanek/17679/mlynarik-jan-osud-banderovcu-a-tragedie-reckokatolicke-cirkve
03. 02. 2014 | 11:08

suchánek napsal(a):

Maximus napsal(a):
Velmi dobře nastolený soubor otázek od inteligentního člověka (myšleno Hořejšího). 02. 02. 2014 | 21:46

Hořejší v blogu napsal: Jsem přesvědčeným eurofederalistou. Přál bych si velmi i to, aby se EU rozšířila i o další země – Švýcarsko, Island, Norsko, všechny zbývající balkánské země, Turecko, Ukrajinu, ale časem i Rusko.

Maximus napsal(a):
Trochu se musím smát naivitě některých zdejších přispěvatelů, kteří si myslí něco o mírové spolupráci zemí EU a jak je to všechno pěkné a hezké a proč ještě nejsme více integrovaní atd. 03. 02. 2014 | 08:49
-----------
ano, ano, "naivní a inteligentní", to je celkem přesná charakteristika Hořejšího :-)
03. 02. 2014 | 11:16

SuP napsal(a):

Dle mého názoru je pravdě nejblíž ZASE Yoasif-K. Protože národnostní složení státu, kde "domácí" mají jen polovinu a druhou polovinu mají "hosté", je výbušná směs neustále. Chápu, že Ukrajinci se svou východoevropskou povahou mají k házení čehokoliv mnohem blíž než holubičí povahy v Čechách a na Moravě. A taky chápu, že jsou mnohem frustrovanější z pocitu, že politiku státu jim víc než je zdrávo ovlivňují "náplavy". Na straně druhé ty "náplavy" zcela jednoznačně podporují velmocenskou politiku Ruska (protože tam od toho jsou), která se domácím nezamlouvá.
Největší problém vidím v tom, že když poprvé v (téměř) demokratických volbách vyhrálo duo domácích, nedokázalo v zásadě nic pozitivního pro svůj národ udělat a následné volby projelo. Z dosavadního vývoje je zřejmé, že "domácí" mají více ze hry (oranžová revoluce, dnešní protesty) a pokud se dokážou chybami poučit, mají v budoucnu naději. A tudíž se můžeme těšit na zajímavé obraty.
Co se týká "objektivity" sdělovaných informací, mám zato, že ty jsou vždycky tendenční a lze je manipulovat jak libo a jak potřebuje ten který. Pokud si ale budeme dávat do souvislostí dlouhodobější vývoj situace, nemělo by nás nic příliš překvapovat.
Osobně si myslím, že pokud se hrdinou a vůdcem "demokratického protestu" stane boxer, není to zase až taková výhra.
03. 02. 2014 | 11:17

hans napsal(a):

to resl: Americká vláda občany podvádí a lže jim denně. Lhala o důvodech všech válek v posledních minimálně 50 letech, Obama lhal o zrušení amerického koncentráku na Kubě, lže že tam jsou teroristé...

Janukovič nikoho nepodvedl, není jeho vina, že EU odmítla Ukrajině aspoň částečně nahradit ty škody které by přinesla jí nadiktovaná dohoda o přistoupení.

pan Hořejší: velmi dobrý je http://el-murid.livejournal.com s podrobným denním zpravodajstvím, a občas i analytickými úvahami (zejména v listopadu, když vše začínalo a probíral vztahy a zájmy ukrajinské vlády, oligarchů, opozice, EU, Ruska..)

chuťovky třeba začátkem prosince http://el-murid.livejournal.com/?skip=130&tag=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B0
03. 02. 2014 | 11:19

SuP napsal(a):

suchánek -
Taky už jste se na to nemohl dál koukat bez poznámek??
;-)
03. 02. 2014 | 11:20

marxík napsal(a):

modrý edvard
Asi máte pravdu. Zatím na tom nejsme tak zle jako Ukrajinci. Ale cestu jsme už nastoupili.
Jenom výrazně lepší výchozí pozice nám dává ještě chvíli času.
Já už mám gumy připravené.
03. 02. 2014 | 11:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Suchánku,

stihl jste přečíst některé z textů pana Maxima ještě před tím, než jsem je VŠECHNY smazal. Dělám to vždy, když se třebabyť v jednom či dvou příspěvcích pustí do rozborů etnického (židovského) celosvětového spiknutí (a to proto, že zde již osvědčil, kam až je schopen zajít, tedy například k přetiskování seznamů domnělých či skutečných Židů ve veřejném životě). Snažím se mu tím naznačit, že tyto jeho úvahy zde nebudou. On sice ví, že to takto vždy dopadne, ale pořád to zkouší. Ty Židi mu prostě nedají spát.

Libor Stejskal
03. 02. 2014 | 11:22

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Dnes plodí " historické" výklady kdejaký nýmand.
Ale na dobře zasponzorované knize se dá vydělat /ne už tak na jejím prodeji v Levných knihách/, takže je to celekm pochopitelné.

Jen by mě zajímalo, jak se má " zdravý " /banderovský/ nacionalismus k inkorporaci Ukrajiny do EU, to asi náš amaterský historik (např. - "skutečně nevím co je pravda"/zcela nedomyslel.
:)))))

V podstatě jde vždy o to, kdo má být v zahradě kapitalismu kozlem.
Většinou je to nadnárodní bankovní trust - ten pak vyžaduje hlavně loajalitu servisní třídy ve směru jeho cílů, je jedno na jaké bázi je ta loajalita zorganizovaná, jestli je to nacionální stát, nějaká forma tyranie afrického typu, kvazidemokracie či islamistický stát ...to je podružné, důležitá je ta loajalita a z ní vyplývající druh kooperace či podřízení se.
Zbytek je balast a potrava pro tisk.
03. 02. 2014 | 11:22

resl napsal(a):

Člověk intuitivně pozná, co je pro něj dobré. Když teď vyhraje Putin s Janukovyčem, bude to zase na pár let, bude dost mrtvých, zraněných a výsledek ? Bída, protože nynější / i všechny minulé/ režim není nikdy schopen zaručit pro své občany prosperitu. Takže se revoluce odloží s tím rozdílem, že buď putinovci najdou azyl v Rusku, nebo je dav oběsí. Ještě mají možnost odstoupit, za rok, dva už ji mít nebudou.
03. 02. 2014 | 11:24

resl napsal(a):

Stejskal : Ty Židi mu prostě nedají spát.
-----------------------
Obávám se, že mu nějaký Žid přebral manželku a Maximus se z toho dodnes nevzpamatoval. Třeba ho to přejde, až mu přijde do cesty hezká, židovská holka, která by o toho trumpetu měla zájem.
03. 02. 2014 | 11:30

Yosif K napsal(a):

A ted trochu ruského folkloru - aneb jak Rusové vidí Ukrajince.

Synek: "Tati, kdo jsou Ukrajinci a kdo jsou chochli?"

Tatínek: "Ukrajinci žijí v Kanadě s pomáhají budovat nezávislou Ukrajinu. Chochlové žijí na Ukrajině a brzdí Ukrajince při budování nezávislé Ukrajiny".

— Та́ту, а хто такі жиди і хто такі євреї?
— Євреї, синку, живуть в Ізраїлі і допомагають розбудовувати незалежну Українську державу, а жиди живуть тут і заважають її розбудовувати.
— А хто такі кацапи і росіяни?
— Росіяни, синку, живуть у Росії і допомагають розбудовувати незалежну Українську державу, а кацапи живуть тут і заважають її розбудовувати .
— А хто такі хохли і українці?
— Українці, синку, живуть у Канаді і допомагають розбудовувати незалежну Українську державу. А хохли живуть в Україні і разом з кацапами та жидами заважають українцям, євреям та росіянам розбудовувати незалежну Україну!
03. 02. 2014 | 11:30

Viola napsal(a):

nota - jak se dorozumívají mravenci, to je velice zajímavá otázka, mravenci jsou úchvatní.

Ne nadarmo se mraveništím říká hmyzí státy. A fungují o poznání bezchybněji než mnohé lidské. Tisíce i milióny mravenců, kteří spolu žijí v jedné kolonii, dokonale spolupracují. Domlouvají se pomocí vůní, dotykem i tichounkým vrzáním, které vyluzují stridulačním orgánem na zadečku.
03. 02. 2014 | 11:30

kokoshka napsal(a):

Ano,at pani Šusterova vyklada Polakum jak byli Banderovci hodni strejdove!
Kino i Nemce,ja zase napišu knihu jaky byl Adolf chapajici manžel,milovnik zviřat a přijemny společnik...
O Stalinu jako obvykle že pil krev a pojidal male deti,konečne pravda a laska zvitezi!
Nerušte kruhy reslovi,je to velmi zabavny pacient,jeho blaboly je treba ukladat na wiki!
03. 02. 2014 | 11:30

Hajduk napsal(a):

SuP

a teraz nám napíšte kto je NA UKRAJINE domací a kto je hosť?
Nemusite jasne že pre vás hosťom sú 25 mil, ktoré sa nechcú podriadiť :-)

Ukrajina nekoľko stročí bola rozdelena Zo záapu do Kieva patrila Polsko-Litovskej riše a z Kieva na Východ Ruskemu Carstvu.
Do teho SuPe kto je tam doma? Názov štátu Ukrajina pochadza od rebelských kozakov , usadzali sa na okraji riše, medzinimi boli prislušnici všetkych tamojšých národov.
Slovo kozak v preklda znamena, svobodný.
03. 02. 2014 | 11:33

kokoshka napsal(a):

A historicke prkinko lže jako tiskne,zastydlou propagandou tady nikoho nepřekvapite!
03. 02. 2014 | 11:36

kokoshka napsal(a):

SuP:
Podle mne jste přehodil pojistky, takož myslim!
03. 02. 2014 | 11:38

Yosif K napsal(a):

Tamní demonstranti staví a posléze zapalují barikády z pneumatik, polévají policisty benzínem a snaží se je zapálit, násilně vnikají do vládních budov a okupují je, zahalují si obličeje.
KONEC CITATU.

Ha.... nepatřil násilný revoluční boj mezi oblíbené taktiky komunistického hnutí? Nehlásí se k revolučnímu násilí doposud velká část komunistů, anarchistů a odborářských korytářů?
03. 02. 2014 | 11:39

marxík napsal(a):

Pane Stejskale, a seznam židů umučených v našem městě nacisty bych napsat směl?
03. 02. 2014 | 11:41

Yosif K napsal(a):

Dokonce i ikonická srážka "proletářů" s policí u Duchcovského viaduktu byla pečligvě vyvolána
1) ignorováním policejního zákazu pochodu
2) účastí komunistického senátora, ktery podněcoval účastníky k fyzickému napadání policie
3) pokusem demonstrantů zmocnit se násilím střelných zbraní policie.
03. 02. 2014 | 11:43

stejskal napsal(a):

Vy určitě, pane marxíku. Ostatně u mnohých by mne to (třeba i pod tímto tématem) prakticky ani překvapilo.

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Tímto debata na téma celosvětového židovského spiknutí i o tom, jak je zakázáno o něm na techto stránkách psát, končí.
03. 02. 2014 | 11:43

Hajduk napsal(a):

Yosif K
03. 02. 2014 | 11:30

:-)))
03. 02. 2014 | 11:45

veverka napsal(a):

Koukám že místní cenzůrek opět cenzuruje nepohodlné názory,až se mu za jeho cenzorskými prsty práší. Tím ovšem jen hloupě potvrzuje kde je pravda.
03. 02. 2014 | 11:46

dalimír milující mír napsal(a):

resle jste jistě natolik vzdělaný že víte že ten Váš zázračný hosp.vzestup německa zapříčinila poválečná konjuktura kdy vše rozbité se muselo dáti znovu do cajchu ! Práce bylo dost a amíci jelikož měli v roztřískaném německu své zájmy byli ochotni tenhle rozkvět dotovat ! Žádný ekonom.zázrak v tom nehledejte ! Hitler kdyby v rusku nezmrzl tak by z německa opravdu udělal velkou říši ale byla by to pro ostatní národy evropy říše zla z názvem Germania ! Proto budme vděčni rusům a hrdinům od Stalingradu že to takhle dopadlo ! ŽIJEME a to je to podstatné !
03. 02. 2014 | 11:47

veverka napsal(a):

Dobrý a objektivní článek o Ukrajině najdete např. tady
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Neonaciste-Schwarzenberg-a-penezni-vazby-Znama-novinarka-Spencerova-trochu-jinak-o-Ukrajine-302275
03. 02. 2014 | 11:49

Petr z Tábora napsal(a):

Rozumný příspěvek autora. Já se dívám do německy mluvících informací a zdají se mi ještě více jednostranné než ty naše.
Také fandím proevropské opozici, která je ovšem nejednotná a její extremistická část nepřijatelná. Házení zápalných lahví či dlažebních kostek na jiného člověka beru jako pokus o vraždu. Nikde na světě by si to policisté právem nenechali líbit.
I kdyby došlo k předčasným volbám, tak by dle mediálních informací měly dopadnout zhruba půl na půl mezi proruskými a proevropskými voliči - tedy ta polovina která prohraje bude opět nespokojená. Navíc, pokud má Ukrajina letos splatit 17miliard a Putin jim půjčí 15 a sníží ceny energií o třetinu tak se nemůžeme divit, že se už tak proruská vláda nechá "koupit". EU nabízí jen 600milionů.
Mám obavy, že po uběhnutí lhůty 15dní na vyklizení budov, kterou opozice nejspíše bude ignorovat, dojde k silovému zásahu.
03. 02. 2014 | 11:50

TomášL napsal(a):

Provolání ukrajinského spisovatele

UKRAJINA
Po prvním kole (17. ledna 2010) bylo jasné, že dosavadní prezident Viktor Juščenko svůj post neobhájí. Vyšel z něj vítězně Viktor Janukovyč s 35 % hlasů, který dle očekávání uspěl na východě a jihu země, na Krymu a také v Zakarpatí; druhá Julija Tymošenková získala 25 % hlasů, zejména na střední a západní Ukrajině a ve všech kyjevských obvodech.

Juščenko po svém příklonu k ukrajinskému nacionalismu zvítězil pouze v několika obvodech ve Lvově a okolí, celkem obdržel 5,45 % hlasů. Předstihl jej Arsenij Jaceňuk a zejména Serhij Tihipko (13,05 %), který bodoval zejména ve velkoměstech (nejvíce hlasů měl z Dněpropetrovska).

Volební účast v prvním kole dosáhla 67 %, na západě byla obecně o něco vyšší.

Ve druhém kole (7. února 2010) mírně vzrostla volební účast na 69,15 %, a to zejména na východě. Předběžné výsledky byly známy následujícího dne. Počáteční Janukovyčův náskok Tymošenková dotáhla na pouhá 2 %, nakonec se ustálil na 3,5 %; Janukovyč se stal vítězem voleb.

Janukovyč měl dle očekávání nejvíce hlasů z Donbasu (Doněcká oblast 90,4 %) a jihu země, Tymošenková uspěla ve středu a na západě (Lvovská oblast 88,89 %). Nejvyrovnanější oblastí bylo ovšem Zakarpatí (Tymošenko 51 %, Janukovyč 41,5 %)
Janukovyč měl dle očekávání nejvíce hlasů z Donbasu (Doněcká oblast 90,4 %) a jihu země, Tymošenková uspěla ve středu a na západě (Lvovská oblast 88,89 %). Nejvyrovnanější oblastí bylo ovšem Zakarpatí (Tymošenko 51 %, Janukovyč 41,5 %).


Osobně bych se přiklonil k váze prvního kola prezidentské volby. Poté to porovnejte s volbami 2012 a je Vám zřejmé, že spisovatel mluví "svojí pravdu".
03. 02. 2014 | 11:57

Viola napsal(a):

Podle mě, když se řekne Žid, tak jde především o náboženství. Jestliže se nemůže psát o tom, kdo je jakého vyznání, je to o strachu, o zbabělosti. Znamenalo by to, že nemůžeme vůbec psát o svém vyznání, že máme mlčet i o svém křesťanském vyznání, nebo jiní o jiném svém vyznání. Má se o náboženství mlčet?
03. 02. 2014 | 11:58

TomášL napsal(a):

Jenom pro připomenutí: http://www.psp.cz/sqw/ppi.sqw?d=3 a najděte si 17/2012
03. 02. 2014 | 11:58

Bakalův nezvaný host napsal(a):

„Téměř od počátku demonstrací se objevují spekulace o tom, že je opozice podporovaná zvenku, mluvilo se o roli USA. Dá se jednoznačně říct, jak to je? Případně jaké k tomu jsou signály?

Oficiální podpora je zřejmá – nejde jen o hromadné cesty europoslanců do Kyjeva, ale třeba i o projevy amerického senátora Johna McCaina, který se zjevil na pódiu na majdanu, nebo o americké náměstkyni ministra zahraničí Victorii Nulandové, která demonstrantům rozdávala sušenky a bonbony. Navíc je zřejmé, že samotná organizace akcí na náměstí není zadarmo a lidé, kteří tam jsou, také nemohou žít ze vzduchu. Mluví se v těchto souvislostech o některých zahraničních nevládních organizacích, které vše financují, stejně jako při oranžové revoluci v roce 2004.

Protestující opozici v Kyjevě osobně podpořil také šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg, který tamní situaci srovnal s děním v Československu na podzim 1989. Co si o tom srovnání myslíte?

Klasická ukázka otřepané propagandy. Zajímalo by mě, komu byla vlastně tato slova určena? Ukrajincům? Nám v České republice? Nebo snad měla udělat radost nějakým sponzorům?“
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Neonaciste-Schwarzenberg-a-penezni-vazby-Znama-novinarka-Spencerova-trochu-jinak-o-Ukrajine-302275

Být pankáč Karl na Hradě, tak je národ za pitomce. Je nevolitelný i z důvodu těchto kontaktů a špinavých zájmů různě po světě.
03. 02. 2014 | 11:59

Ladislav napsal(a):

K diskuzi o Stepanovi Banderovi (dále jen SB) a pro doplnění znalostí amatérských historiků (např. Historického okénka):
SB začal svoji dráhu revolucionáře jako dvacetiletý v Polsku organizováním vražd a atentátů představitelů Pilsudského Polska. V r.1934 byl v Polsku odsouzen k smrti, pak změněno na doživotí. Z polského vězení osvobozen Němci po okupaci Polska v r.1939. Němci ho považovali za lepšího vůdce OUN než Melnyka a podporovali ho. Oddíly ukrajinských nacionalistů z OUN organizované Němci povraždily tisíce Poláků. V létě 1941 pokračovaly vražděním desetitisíců židů, Rusů, prosovětských ukrajinců atd. Pak udělal Bandera chybu. Bez souhlasu nacistů vyhlásil ve Lvově samostatný ukrajinský stát. To uvedlo Hitlera do stavu nepříčetnosti. Měl s Ukrajinou svůj plán : darovat ji německým rolníkům, použitelnou část ukrajinců ponechat jako otroky a nepoužitelnou zkompostovat v Osvětimi etc. SB byl zadržen a držen ve "fešáckých" podmínkách v jenom koncentračním táboře. V r.1944, když už teklo Němcům do bot, tak ho vytáhli a pomáhali mu organizovat jeho armádu, která měla bojovat proti SSSR. Po válce žil SB v emigraci v západním německu.
03. 02. 2014 | 12:01

veverka napsal(a):

Strana UDAR bývalého boxera Vitalije Klička, která vedla první vlnu protestů, vznikla v Německu s pomocí Nadace Konrada Adenauera (KAS), což je think-tank vládní CDU.

Takže dál už je všechno jasné. Jde jen o další standartní pokus o barevnou revoluci řízený a podporovaný ze západu. Postup je stále stejný,mění se jen kulisy a místo.
03. 02. 2014 | 12:02

Viola napsal(a):

Petr z Tábora

"Mám obavy, že po uběhnutí lhůty 15dní na vyklizení budov, kterou opozice nejspíše bude ignorovat, dojde k silovému zásahu. "

Měli by je tam zazdít a budou jako ve vězení a bude klid.
03. 02. 2014 | 12:03

buldatra napsal(a):

Pan autor se táže, zdali házení zápalných láhví a budování barikád patří mezi demokratická lidská práva.
Dobrá otázka.

Řekl bych, že budování barikád mezi demokratická lidská práva rozhodně patří. protože co je vlastně nelidského a nedemokratického na barikádě? Lidé se demokraticky dohodnou, že postaví barikádu. Mohou o tom i hlasovat.
Ostatně, jak histórie dí, barikády zpravidla nestaví vladaři a tyrani, nýbrž démos, v situaci, kdy chce dát něco na vědomí, prosadit, páč jinak je oslyšen a také jako výraz vzdoru. Barikáda je tedy, kromě jiného symbol.

Zápalné láhve jsou takřka internacionálně v oblibě, s touto disciplínou se jeden může setkat ledaskde. Dalo by se říci, že zápalná láhev, potažmo koktejl starýho Molotova tak nějak patří k obecně rozšířeným a oblíbeným házecím předmětům. Je to vlastně určitá disciplína a vzhledem k rozšířenosti a oblibě je snad na čase, aby se stala disciplínou sportovní.
Časem se možná zařadí mezi disciplíny olympíjské. To pak bude záležet jen na sportovní diplomacii, kdy tuto disciplínu prosadí a zařadí.
V Soči to asi ještě zařazeno nebude, leda snad neoficiálně, prostřednictvím sportovců z Kavkazu.

K Ukrajině bych snad jen podotkl, že ať si to tam užijí.
Je to jejich věc, zdali si nechají líbit prezidenta, kterého si zvolili, se vším, co to obnáší, nebo prosadí Klička s lidskou tváří, potažmo Tymošenkovou s křivou páteří.
Nebo cokoliv jiného. Opakuje-jejich věc a nám je po tom houby.
Asi by Ukrajinci udělali nejlépe, kdyby odložili ty molotovovy flašky a domluvili se mezi sebou na referendu. Když už mají všichni tak plný huby demokracie.
Ono domluvit se demokraticky na něčem takovém a hlavně to prosadit, však vyžaduje nezměrné úsilí a spoustu trpělivosti a času a lze to udělat i z barikád, když na to přijde a když už si je postavili, že.
Otázka je však, zdali by se něco takového jako referendum o budoucnosti líbilo těm, kteří kličky s lidskou tváří podporují.

Jinak, ať si to mezi sebou Ukrajinci vyřídí sami, jejich věc.
Jako bývalí okupanti z r. 68 možná se jen seznamují s božími mlýny.
Jelikož melou pomalu, jak známo.
03. 02. 2014 | 12:03

Viola napsal(a):

veverko

no a ten novinář Šustěr, kterého mi tu někdo předhodil je kanaďan s židovskými kořeny a Ukrajina je pravoslavná a katolická, takže je to také jasné.
03. 02. 2014 | 12:04

knírek Petrušky Šustrové napsal(a):

http://www.fighthatred.com/recent-events/individual-hate/514-ukrainian-jews-outraged-over-the-honoring-of-stephan-bandera

The Ukrainian Jewish community has voiced its outrage over their outgoing president Viktor Yuschenko's decision to honor Stephan Bandera with the Hero of Ukraine award.

Stephan Bandera was the leader of the Organization of Ukrainian Nationalist (OUN), a leading Ukrainian national movement in 1930s and 1940s. The OUN supported and fought for Ukrainian independence, but had an unfavorable view of minorities, especially Jews and Poles.

During the Second World War, Bandera and his organization collaborated with Nazi Germany, which they saw as an opportunity to fight the Soviet Union. Bandera had a shaky relationship with the Nazis, who imprisoned him for a part of the war. However, at no point during the war did Bandera disagree with Nazi Germany on its Jewish policy.

The OUN used the German policy of racial extermination to achieve its own ethnic cleansing. The OUN carried out numerous pogroms and murdered thousands of Jews, as well as other minorities, such as the Poles.

One such pogrom took place in the city of Lvov. In just a few days, over 4,000 Jews were ruthlessly murdered by Bandera's forces. Pamphlets handed out by Bandera's group to the local Jewish population read "We will lay your heads at Hitler's feet."

Today, Stephan Bandera is considered a controversial figure in Ukraine. He is sometimes portrayed as a hero who fought both Nazi Germany and the Soviet Union for Ukrainian independence. However, he is regarded by others as a racist and xenophobic war criminal.

The commemoration of Bandera has been condemned by Jewish communities in Ukraine, Russia and all over the world. Leading Jewish organizations, including the Simon Wiesenthal Center, the Federation of Jewish Communities of Russia and the Student Union of French Jews, have issued their outrage over the award.

Ukraine's chief rabbi, Moshe Reuven Asman, has asked his attorneys to find a way he can return his Ukrainian Order of Merit award in order express his protest over the honoring.

Up to 1.6 million Ukrainian Jews were killed by Nazis and their collaborators during World War 2.
03. 02. 2014 | 12:04

Yosif K napsal(a):

Vláda socální spravedlnosti a ochránců proletářů................

Олександр Вікторович Янукович, syn starýho janukoviče, získal nejvíce veřejných zakázek v historii Ukrajiny.

Jeho jmení přesahuje půl miliardy USD.
03. 02. 2014 | 12:10

kača napsal(a):

Koukám, že to tu někteří mají pěkně nalajnovaný, a zpátky ni krok! Nevím jestli jsme byli blbější za Rakouska-Uherska, nebo nyní.
03. 02. 2014 | 12:11

vaclavhorejsi napsal(a):

"Drakonicke" zakony, ktere vyvolaly ty nepokoje (nasel jsem to zde: http://mashable.com/2014/01/17/ukraine-anti-protest-laws/ - nevim, jak je to spolehlive; vsimne te si tech "gigantickych pokud - az nekolik tisic Kc...):
*********************************************
Motorcades of more than five cars without permission of the police may lead to a fine of up to $100 or confiscation of the car and loss of driving privileges for up to two years.

The use of masks or helmets during public demonstrations or participation in rallies in which other people wear them may lead to a fine of up to $520 or arrest up to 15 days.

The construction of stages or tents without police permission during public rallies may lead to a fine of up to $620 or arrest of up to 15 days.

The production or sharing, including through media, of “extremist papers” that might include calling for “mass riots” may lead to a fine of up to $415 or up to three years imprisonment.

Blocking access to government offices or private homes is an offense punishable by up to six years in jail.

The seizure of state or public buildings is punishable by up to six years behind bars.

Slanderous material published without permission from an expert may lead to one year of correctional labor or 200 hours of community service or a fine of up to $100.

Libelous material containing accusations of grave crimes may lead to imprisonment for up to two years.

Internet users of any sort but within the boundaries of Ukraine may be banned from the Internet based on an expert decision that this particular user disseminates criminal information.

All nongovernment organizations that receive financing from foreign states, people, nongovernmental organizations or international organizations must register as foreign agents themselves. Foreign agents will be required to pay income tax, thus losing their non-profit status.

The activity of these nongovernmental organizations may be banned by a court decision if they violate interests of national security or public order.

The procedure to strip a lawmaker of his immunity has been simplified to one step.

A person can be sentenced in court without being present.
*********************************
..
03. 02. 2014 | 12:15

Viola napsal(a):

Yosif K

Lenin také nepocházel z nuzných poměrů, to se někdy tak sejde, že i boháč má dost chodit mezi chudákama.
03. 02. 2014 | 12:15

vaclavhorejsi napsal(a):

Oprava:

"gigantickych" pokut
03. 02. 2014 | 12:15

Svoboda slova a Pražské jaro napsal(a):

A "ukrajinském nacionalismu" jako indikátoru ke vpádu vojsk SSSR a VS do Československa v r. 1968:

"… Brežněv v zahajovacím projevu 29. 7. 1968 v Čierné nad Tisou řekl, že „to“ začalo v prosinci 1967 a v lednu 1968, jinými slovy, že oddělení funkce prezidenta a prvního tajemníka ÚV KSČ mu, přes jeho proslulé: „Eto vaše dělo.“, nebylo úplně po chuti, i když také mohl myslet na pokus o pronovotnovský vojenský puč genmjr. J. Šejny a jeho pozdější útěk na Západ, který následoval jen těsně po oficiálních oslavách 20. výročí února 1948.

Ve dnech 22.–23. 2. 1968 se zmíněných oslav tehdy zúčastnily všechny komunistické strany východního bloku včetně Jugoslávie.

Podle F. Semína, který doprovázel delegaci KSSS, si Sověti stěžovali na obsah Rudého práva, protože bylo příliš liberalistické a některým článkům prý mnoho nechybělo, aby byly v rozporu s linií strany (KSČ), nelíbily se jim ani příspěvky v dalších novinách (Literární listy, Revue) a kritizovali, že ve dvousvazkových dějinách SSSR naši historikové mj. zveličili pomoc západních velmocí Sovětskému svazu během 2. světové války.

Nejvíce však sovětské soudruhy „vzrušilo“, že v Sovětské knize na Václavském náměstí byl prý volně v prodeji ukrajinský nacionalistický emigrantský časopis Posev, který snad sovětští občané dostávali i zdarma.

Skoro to vypadá, jako by si část československých komunistů přestala uvědomovat, jak dokáže být KSSS přecitlivělá na oslabování vedoucí pozice komunistické strany ve státě, na snižování rozhodujícího podílu SSSR na vítězství nad nacistickým Německem, a pokud si uvědomíme, že ukrajinští nacionalisté vedli ještě v první polovině 50. let se SSSR partyzánskou válku, je zřejmé, proč je prodej časopisu jednoho z jejich úhlavních nepřátel v zemi jednoho z jejich nejlepších přátel tolik rozrušil.

Stručně řečeno, něco takového by se v Sovětském svazu nestalo, a proto se státem, který toto připustí, není něco v pořádku. Je třeba věnovat mu zvýšenou pozornost a v krajním případě se připravit i na ozbrojený mocenský zásah.

To všechno by tak rovněž bylo pro pozorného pozorovatele pouze příslovečnou špičkou ledovce, která vedla k událostem během a po skončení drážďanské schůzky 23. 3. 1968, kdy byla československá delegace poprvé naprosto otevřeně konfrontována s hrozbou použiti síly k řešení „problémů“ probíhajícího Pražského jara. …“

Zdroj:
http://www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna/publikace/vojenska-historie/20-prazske-jaro_i-dil_-internet.pdf

Je jasné, že z "ukrajinských nacionalistů" měli sovětští soudruzi vždy nahnáno - "banderovci" jim připomínali zločiny, kterých se na Ukrajincích dopustili.

I první ukrajinský prezident Kravčuk se smíchem připomíná, jak ho jeho bývalí kolegové z KSSS označovali za banderovce.

V referendu v r. 1991 tenkrát hlasovalo pro vytvoření samostatné Ukrajiny 90% jejích obyvatel. Připomínám, že u nás se o vytvoření samostatného Česka a Slovenska raději nehlasovalo.

Ex-prezident Kravčuk pro ČT:
"Největší úspěch je to, že je tu nový stát, který poprvé v historii trvá s těmito hranicemi už 20 let. Ano, je to složité, ta historie prochází duší, hlavou i srdcem a starší generace to nemůže pochopit. Je tu 14 milionů důchodců, kteří jsou pamětníci… Myslím, že současná Ukrajina žije a rozvíjí se.
To je největší úspěch. Roste nová generace, která se dostane k moci. Nynější vláda není schopná řešit zásadní historické problémy,..."

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/132461-nabidnutou-sanci-jsme-vyuzili-tvrdi-o-padu-sssr-kravcuk/
03. 02. 2014 | 12:16

SuP napsal(a):

kokoshka -
Vy byste to mohl vědět. Kolik je na Ukrajině Ukrajinců a kolik ukrajinizovaných Rusů? Stačí v procentech.
Předem děkuji.
Podotýkám, že nehodlám na základě vaší informace měnit svůj názor, ale myslím, že by to mohlo zajímat lidí víc. (Ale jestli víte jen to, co Wikipedie, to si dokážu přečíst sám)
03. 02. 2014 | 12:17

Hajduk napsal(a):

buldatra
študaci si chodia na krešťatik privyrobiť, na referendu sa tiež bude dať zarobiť, preto nemá zmysel.
03. 02. 2014 | 12:18

kokoshka napsal(a):

Snad z pameti-?
"Vy to znate?"
"Neznam"
"Vite o tom?"
"Nevim"
"Tak Vas nezajima co se stalo v Sarajevu?"
"Sarajevo to je ta hospoda v Nuslich?No,tak pane,tam každy den je nejmene tři rvačky"(J.Hašek)
03. 02. 2014 | 12:20

Admirál napsal(a):

scientist - "Záběry vypadají dramaticky, ale žádné pouliční boje, jak naznačujete, se nekonají."

v podstatě se nic nestalo, jen byly tu a tam obsazeny státní úřady a deklarováno převzetí moci.

Česky se tomu říká puč nebo pokus o státní převrat. Ve spojení s cizí mocí vlastizrada.

V tom kontextu se jeví Janukovičova podmíněná amnestie jako velmi, velmi umírněný státotvorný krok.

Kdo by byl zastáncem eskalace násilí ze strany demonstrantů nebo tvrdého zásahu se strany státní moci, má zřejmě rád krev. Hodně krve.
03. 02. 2014 | 12:20

vasja napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):....
---------------
No, to kdyby se pan Berousek s medvědama a šapitó, načerno ukempoval na Václaváku, tak by dostal větší, drakoničtější flastr. :-))
03. 02. 2014 | 12:21

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Goldman Sachs ruskému trhu, ruským bankám, ruské střední třídě i ruskému dluhu věří :

http://www.reuters.com/article/2014/02/03/us-russia-goldman-idUSBREA120BA20140203

Šak i ukrajinským uvěří - ale chce to klid. Zápalné lahve a kovové tyče kšeftům nesvědčí. Hlavní je klid a pořádek, to snad uzná každý - i militantní revolucionáři yosifovsko-reslovského typu.
03. 02. 2014 | 12:22

Viola napsal(a):

buldatro

"K Ukrajině bych snad jen podotkl, že ať si to tam užijí.
Je to jejich věc"

Řekla bych, že to není jen jejich věc. Je to zásadní věc, jak normálně žít v míru a pokoji, což by měla demokracie, kterou jsme si vytvořili na základě lidských práv, které jsou o právu na pokojný život a ne o stavění barikád.

Napsal jste to humorně , ale humorné to přestává být, když se ten mor blíží čím dál více k našim hranicím a lidem, kterým jsme donedávna poskytovali práci a se kterými jsme žili. Pokud ta vlna moru (revolucí) byla v Africe, tak to bylo alespoň daleko. Mi připadá, že se pořád někdo snaží rozdmýchat semínka zla. Všechny pozavírat, co dští síru a oheň.
03. 02. 2014 | 12:23

Šuster, nikoli Šustěr napsal(a):

Vyjolo,
chybí Vám základní znalosti, nejen ty historické.
Chybí Vám i obyčejná slušnost.
03. 02. 2014 | 12:27

Admirál napsal(a):

Bakalův nezvaný host - "americké náměstkyni ministra zahraničí Victorii Nulandové, která demonstrantům rozdávala sušenky a bonbony."

To tak trochu připomíná Švejka - vdova po generálovi na oddělení simulantů.
03. 02. 2014 | 12:28

SuP napsal(a):

Viola -
Možná by nebylo od věci připustit, že to věčné "volání" našich spasitelů po zdanění boháčů(až se z toho poserou) a změně systému na třetí a čtvrtou cestu je jen jiné provedené téhož. A připadá vám to demokratické. Že?
03. 02. 2014 | 12:31

Viola napsal(a):

pane 03. 02. 2014 | 12:27

A vám slušnost nechybí, když komolíte můj nick-name?
Vy putine k noze.
03. 02. 2014 | 12:35

Viola napsal(a):

Supe

vaši poznámce nerozumím, to jako na těch barikádách na Ukrajině poskakují boháči?
03. 02. 2014 | 12:36

vasja napsal(a):

Violo.
Sou lidi co potřebujou nepřítele a krev.
Takovej kníže Schwarzenberg, ten na sklonku života potřebuje zažít svojí jedinou výtěznou bitvu a šanci má u Kyjeva.
Teda nevim, jak dopad, když se vzepjal ku zteči u Vopěnkova. Tak teoreticky druhou. Ale jenom teoreticky.
03. 02. 2014 | 12:38

Koktejl pana profesora napsal(a):

Říkám si,
proč naši lidé nechápou tak prostou a samozřejmou věc, jako je touha jednoho politického národa, složeného z mnoha etnik, po samostatnosti a po demokratické budoucnosti, kdy se o nich už nebude rozhodovat v autoritářském Kremlu a v Putinově rodné Ljubljance?

Podle mého názoru mají silné tendence Ukrajince pomlouvat hlavně všichni ti komunističtí "normalizátoři", sestavitelé a šiřitelé "Poučení z krizového vývoje", a další otrocké dušičky, které by si ani v nejdivočejším snu neuměly představit, že je někdo schopen se obětovat pro ideály a pro život ve svobodném světě.
03. 02. 2014 | 12:39

komsomolci kam se podíváš napsal(a):

Komsomolko Vyjolo,
dokud budete komsomolit jméno Savika Šustera, a psát je jako Šustěr, budu o Vás psát jako o Vyjole.
03. 02. 2014 | 12:45

Bestia triumphans napsal(a):

Viola napsal(a):
..."Všechny pozavírat, co dští síru a oheň. "

?
Takový Popocatepetl nebo Etna, to bude těžký oříšek, jak to ta Viola asi udělá?
03. 02. 2014 | 12:45

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Koktejl pana profesora
Jaké ideály a který svobodný svět máte na mysli ?
Nikdo Vám nebrání obětovat svůj život. Je to pouze na Vás.
Go East, young man !
03. 02. 2014 | 12:45

Bestia triumphans napsal(a):

Viola napsal(a):
..."Všechny pozavírat, co dští síru a oheň. "

?
Violo, vydáte na Etnu zatykač?
03. 02. 2014 | 12:49

Belgičan napsal(a):

Tak tedy jednostranné informace vadí panu Hořejšímu. Nejlépe neinformovat o šikanování nahého protestujícího, neinformovat o zmizení lidí beze stop a raději se více orientovat na výklad situace dle policie a rusofilní vlády?
Protestující, hned poté co s mírumilovnými protesty nic nevyřešili, začnou protestovat stejně jako všude jinde na světě. To je panu Hořejšímu proti srsti.
Ukrajinci nechtějí do ruského područí, poněvadž s tímto stavem mají zkušenosti s řádově desítkami miliónů obětmi, a pan Hořejší se pozastavuje nad brutalitou protestujících.
Nejlépe pane Hořejší, zajeďte do Kyjeva těm protestujícím osobně vysvětlit, jak si jejich protestování představujete.
03. 02. 2014 | 12:49

Hajduk napsal(a):

Yofif K:
Nedá sa nevšimnuť si váš rozdelný postoj k oligarchom.
Ukrajinsky oligarchovia vám vadia, Rusky Oligarchovia sú pre vás zdrojom demokracie a Putinoskej despotacie.

Tak neviem, nechajte na pokijí Ukrajinských oligarchov ak fandite Ruskym.
03. 02. 2014 | 12:49

Viola napsal(a):

koktejle

" se obětovat pro ideály" - za ideály si nachají zaplatit.
Je zvláštní, že dnešní doba je hlavně o ekonomice a najednou tu někdo píše o ideálech. Ukrajina je na tom špatně, tak nevím proč by ji nemohlo pomáhat jak Rusko, tak EU. Rozhodně si v Ukrajině nemohou myslet, že jako absolutně nejmladší státní útvar budou nezávislí, leda by se obešli bez peněz a v naturáliích by si vyměňovali zboží. Nechápu, proč tam zemědělství nevzkvétá, když měli vždy nejúrodnější půdu skoro na celé zemi.
03. 02. 2014 | 12:50

kokoshka napsal(a):

SuP.
Nejvice je Ukrajincu a Rusu,pak Belorusove a Moldavci,Krymšti Tatary a Bulhary,Madary,Rumuni,Polaci a Žide.Armeny,Cikany a Gruzinci.Pak už jenom narodnostni menšiny i česka.
03. 02. 2014 | 12:50

kokoshka napsal(a):

Das ist pizdec!
03. 02. 2014 | 12:54

SuP napsal(a):

Viola -
"....vaši poznámce nerozumím, to jako na těch barikádách na Ukrajině poskakují boháči?...."

Škoda, líp to vyložit neumím.
03. 02. 2014 | 12:55

Viola napsal(a):

Bestia triumphans

napsala jsem všechny a ne všechno. Ale možná, že všechno se vším souvisí a když se napřed pozavírají osoby dštící oheň a síru, pak bude možné popřemýšlet i o uzávěrech nebezpečných sopek, ale to by bylo mnohem náročnější, jak letět na Mars.
03. 02. 2014 | 12:55

Hajduk napsal(a):

o la la, kokoshka po 5 rokov "debat" konečne sa naučil našu národnostnu zostavu :-)
03. 02. 2014 | 12:58

buldatra napsal(a):

paní Violo,

napsala jste, že: Řekla bych, že to není jen jejich věc. Je to zásadní věc, jak normálně žít v míru a pokoji, což by měla demokracie, kterou jsme si vytvořili na základě lidských práv, které jsou o právu na pokojný život a ne o stavění barikád.

Což jsou toliko fráze.
Je to jejich věc.
Na tom trvám. A to proto, že se k této situaci dopracovali bez našeho přičinění. Oproti tomu, my jsme se v osmašedesátém dostali do situace tristní a tragické díky nim a z následků jsme se nevybabrali dodnes.

Normálně žít v míru a pokoji je ideál, ke kterému je však nutno se dopracovat. Ta šupitace na Ukrajině může, ale také nemusí znamenat, že už na tom začali dělat.
Ale to musí oni sami.
Pokud jim někdo jednostranně k něčemu pomůže, nezaloží tím na nic jiného, než na další budoucí svár. Oni musí sami rýt svou držkou v zemi a pak se z toho vyhrabou a začnou mezi sebou mluvit a hlavně, budou se chtít domluvit a to je možný začátek demokracie.
To, co jim můžeme nabídnout my, jako návod, to demokracie není, protože jsme se mezi sebou ještě domlouvat ani nezačali.
Páč nám snahu znemožnili v osmašedesátém a od té doby jedeme nikoliv po vlastní ose, ale stále podle někoho, který nám něco nakuká a nakuká nám to tak, aby to prospívalo především jemu.

Takže, Violo, je to jen a pouze jejich věc a proto je nechme v tom vymáchat.
Nepleťme se do toho.
Věřme, že jsou to myslící lidé a jako takoví najdou svou cestu.
To jim pomůže, je to možná drsný, ale je to tak.
Je to jen jejich věc.
03. 02. 2014 | 13:05

SuP napsal(a):

kokoshka -
Když uvážíte, že "obvyklé" rozdělení národa mezi "prorusy" a "bezrusy" bývá zhruba 50/50, pak ta ruská menšina 18-22% je sakra velká. A když si spočítáte, za jakou cenu jsou Ukrajinci ochotní se snažit o zlepšení své situace (například za jakých podmínek pracují u nás), tak se přece nemůžete moc divit, že k těm lahvím s knotem mají blíž než naši odboráři s Rollexkama.
A pak je mi jedno, kdo mě chce obelhat informacemi v mediích.
03. 02. 2014 | 13:05

kokoshka napsal(a):

Hajduk:
Hehe,jsem napul moskal a napul chochol,kolikrat to mam vysvetlovat,studoval jsem v Kyjeve,ale ne zapadensky ra(o)gul-to muj drahy fotr,mam přibuzne ve Lvove,znam Kyjev a Lvov lip než Prahu.
Dobre s vama,ale musim bežet,hlavne nehazejte na sebe horlive kapaliny!
03. 02. 2014 | 13:06

SuP napsal(a):

buldatra -
"....a od té doby jedeme nikoliv po vlastní ose, ale stále podle někoho, který nám něco nakuká a nakuká nám to tak, aby to prospívalo především jemu...."

Pane kolego, klobouk dolů! (a nejen za tohle)
03. 02. 2014 | 13:09

Hajduk napsal(a):

tak si chod kokoshka,v mieru ,
o svojich predkoch a ich národnosti radšej dnes premlčim, aby znovu nekto nemusel sadnuť na prašky :-)
03. 02. 2014 | 13:13

Hořejší nikdy nebyl třídní nepřítel napsal(a):

Pane Hořejší,
už jste se zeptal své ukrajinské uklízečky, proč se jakožto člověk s titulem raději v ČR věnuje leštění podlah?
03. 02. 2014 | 13:13

Co by bylo, kdyby ... napsal(a):

"... se k této situaci dopracovali bez našeho přičinění ..."

buldatro,
bez Vašeho přičinění asi ne. Ale nezapomeňte, že Podkarpatská Rus byla součástí Československa. A tuto část území jsme vrhli do tlamy Stalinovi. I s obyvateli, nyní Ukrajinci.
03. 02. 2014 | 13:18

scallop napsal(a):

vaclavhorejsi

Taky netusim, jak moc je to presne, ale:

"Blocking access to government offices or private homes is an offense punishable by up to six years in jail."

Tohle se da pouzit na kdejakou demosntraci -> 6 let jak vysitych. Krome toho tak trochu zacali mizet lide ... a objevovat se po nekolika dnech zmlaceni. Ruska skola se pozna.

Rostouci agresivita za strany demosntrantu byla reakci na rostouci agresivitu policie. Navim, proc Janukovic nepockal - vzdyt protesty pomale slably. Asi tam ted ma poradce od Putina.
Mimochodem, ptate se na hlasy z druhe strany (a jejich absenci berete jako neobjektivitu zlych ceskych medii). Viz

http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-61645570-proc-nekde-neni-srovnatelny-anti-majdan
03. 02. 2014 | 13:31

Viola napsal(a):

pan 03.02.2014 12.45

Savik Shuster (Russian: Са́вик Шу́стер, Ukrainian: Са́вік Шу́стер, born Shevelis Shusteris; November 22, 1952, Vilnius)
e se vyslovuje litevsky i rusky měkce jako naše ě tedy Šuštěr.
03. 02. 2014 | 13:31

Viola napsal(a):

Teď jsem přidala ještě to š, to se omlouvám, to by bylo měkké až moc a to vy asi nerad.
03. 02. 2014 | 13:35

buldatra napsal(a):

Co by bylo, kdyby ...

No, kdyby pes nexral, dál by doběhl.

Zapomněl jste na Maďary, ti jsou jako z obliga?
Při jejich nárocích.

Navíc, jak si tak matně vzpomínám, když chtěl ten zlobivý Sládek prosadit znovupřipojení Zakarpatské Ukrajiny, demogratickým papalášům se to ani za mák nelíbilo a jejich rádcům a chlebodárcům už vůbec ne.
Takže, nějaká snaha tu i byla, že, ale demokracie ne, neboť lidu tady ani tam se na to nikdo nikdy neptal.
A to by přitom někteří odtud chtěli tamty učit demokracii a jak se ta demokracie správně dělá, aby to aspoň trochu jako demokracie vypadalo.

To chce klid a nohy v teple a něco dobrýho na zub.
03. 02. 2014 | 13:38

Kelt napsal(a):

Informace "našich médií"jsou ze stejného kadlubu,jako onehdy referovala o demokratickém boji kosovské UCK za svobodu a demokracii a odtržení Kosova od Srbska.
Takže Srbové zažili "náš Mnichov",ale vše bylo v nejlepším pořádku,včetně humanitárního bombardování srbských civilistů.
OČ jde dnes?O rozdělení Ukrajiny na "západní a východní?
Neměli by si to Ukrajinci rozhodnout třeba v referendu?
Vývoz demokracie do islámských zemí dlužno dodat se MOC NEPOVEDL.
Pravě tak podpora jarních "demokratických revolucí"na severu Afriky.
Jak v Iráku,Afganistánu,Tunisu,Egyptě a zejména v Libii posílil vliv islamistů a nenávist k "nositelům demokracie"-státům sdruženým v NATO.
Ukrajina je 5O milionový nenasycený trh laciné pracovní síly a bohatý zdroj surovin.
Strategická její poloha svádí k ukvapeným soudům o geopolitickém a vojenském vyvažování.
Domnívám se ,že spolupráce EU s Ruskem je do budoucna přínosnější,než podpora protijanukovičovských sil.
03. 02. 2014 | 13:48

Výzkumný pracovník napsal(a):

Prosím vás, poraďte mi někdo nějaké skutečně objektivní zdroje informací o nacistickém přepadení Polska v roce 1939 – ať už české (ty ale asi neexistují…), nebo zahraniční. Předem děkuji.

Polské bojůvky střílejí na německé vojáky, polská letadla na ně házejí bomby a naše média pořád píšou o nějaký nacistický agresi. Takhle to už dál nejde, jak dlouho si ještě necháme lhát!

Nejlepší by byly nové volby. Ve východním Prusku. A co když si zase vyberou nacisty? To zase budeme pálit pneumatiky? To pak není žádná demokracie...

P.S. Dokonalá ukázka toho, jak úspěšný jednozávitový vědec může být v politickém životě neskonale naivní.
03. 02. 2014 | 13:48

vasja napsal(a):

Ja sem si všim, že zmizel Kličko a pak se najednou objevil někde v Mnichovský pivnici.
03. 02. 2014 | 13:49

vasja napsal(a):

A taky že pro ty fašistický vzbouřence pracujou maskéři filmovejch hvězd.
03. 02. 2014 | 13:51

čím víc jazyků znáš, ... napsal(a):

Vyjolo,
kdybyste měla všech pět po hromadě, tak byste věděla, že Rusové neužívají e s háčkem a výslovnost se pozná z kontextu.

Ale i tak - stačilo si poslechnout rozhovor se Šusterem nebo pořad, kde se o tók-šou Šuster-LIVE mluví, a byla by Vám výslovnost jasná, Vy ignorantko.
03. 02. 2014 | 13:57

Hajduk napsal(a):

a úplne naposled
Yosif K, nenapísal správne o pôvode slova Chochol a prečo Rusi obyvatelov ukrajiny priatelsky volaju Chochly , Kozáci, ktoré sa usadzali na okraji ruskej ríši , aby sa nejak identifikovali medzi sebou a elkovo, si holili hlavu a iba na vrch kebule si nechavali prameň vlasov rasť dalej, vyzeralo to ako taký malý copanek , vršek na hlave preto je to slovo chochol. V Kartine Repina , list tureckemu sultanu, ak si to podrobne pozriete , autor si dal na tom záležať a namaľoval kozákov tak , ako to naozaj bolo, namaloval prislušnikov rozných národov, na malbe je to viditelne.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Repin_Cossacks.jpg
03. 02. 2014 | 14:00

buldatra napsal(a):

vasja napsal(a):

Ja sem si všim, že zmizel Kličko a pak se najednou objevil někde v Mnichovský pivnici.

Hofbräu posiluje sebevědomí. Čím víc toho vyslopne, tím je sebevědomější. Pro boxera k nezaplacení.
03. 02. 2014 | 14:03

překlad klasika napsal(a):

"... vršek na hlave preto je to slovo chochol ..."

Hajduku,
jak byste přeložil Gogola?

Co je to gogol?
03. 02. 2014 | 14:03

Admirál napsal(a):

Z jiného webu:"1. února 2014 - Náměstek velitele hlavní vyšetřovací správy ukrajinského ministerstva vnitra Alexandr Hnativ prohlásil, že masové opoziční protesty byly předem připraveny. Podle jeho slov se to ukázalo po prozkoumání počítačů opoziční strany Vlast (Baťkivščina), které Služba bezpečnosti Ukrajiny zabavila v průběhu ledna v centrále strany. Šéf parlamentní frakce strany Julije Tymošenkové Arsenij Jaceňuk patří k hlavním postavám kyjevského Majdanu. Ze zjištěných informací také plyne, že organizátoři vystoupení opozice počítali se silovým vývojem událostí. Je otázkou, zda takovou vědomostí nedisponovaly silové orgány již dříve, neboť k vzhledem k vývoji událostí a chování demonstrantů i opozičních bojůvek policie zachovávala mimořádnou zdrženlivost. V těchto souvislostech uveďme, že generální tajemník OSN Pan Ki-mun během setkání s ministrem zahraničních věcí Ukrajiny Leonidem Kožarou ocenil úsilí Viktora Janukoviče překonat politickou krizi. Oproti tomu reakce ministerstva zahraničních věcí USA se dostávají zcela mimo realitu a svědčí spíše o slepotě a hluchotě. Hovořit totiž o případech „napadení poklidných demonstrantů“ je v konfrontaci se záběry útoků opozičních bojůvek v Kyjevě či jiných městech je trapné. Je jistě zřejmé, že také v USA jsou útoky na policii zápalnými lahvemi, pyrotechnikou, železnými tyčemi nebo řetězy či účast na demonstraci s vidlemi považovány za překročení demokratického práva na vyjádření názoru. Americká výzva ukrajinským úřadům „najít a potrestat viníky“ se tak při jejím pochopení „padni komu padni“, což je zásada v právním státě běžná, nakonec může obrátit proti těm, kteří se skutečně dopouštěli protiprávního jednání."
03. 02. 2014 | 14:05

Admirál napsal(a):

A ještě jednou z jiného webu: "1. února 2014 - Bezpečnostní orgány Ukrajiny zadržely skupinu osob, která v Kyjevě zapalovala na objednávku automobily, uvedla dnes tisková služba Ministerstva vnitra Ukrajiny. V poslední době docházelo ke žhářství automobilů ve větším rozsahu, jen v noci na sobotu vzplanulo osm automobilů. Po půlnoci policie zadržela v rezidenční kyjevské čtvrti jednoho ze dvou podezřelých, druhý mladík utekl. Při prohlídce zadrženého byly nalezeny dvě plastové láhve s hořlavinou a seznam adres a automobilů, které měly být podpáleny. Na seznamu byl také jeden ze soudců, který řešil případy v rámci nynějších výtržností v Kyjevě a působení opozičních bojůvek. Za každý zapálený automobil bylo pachatelům vypláceno 300 hřiven. Zadrženým je muž ve věku 26 let, který před dvěma měsíci přijel do Kyjeva. Orgánům policie odmítl sdělit identitu a požádal pouze o kontakt s velvyslanectvím Gruzie. Policie informace o nájemných žhářích dává do souvislosti s požáry v posledních týdnech. Opozice z nich vinila vládu, která měla údajně najímat titušky - fotbalové fanoušky a mladé lidi jako žháře. Motorizovaní účastníci Majdanu zadržovali po Kyjevě mladé lidi, které označovali za placené výtržníky a předváděly je na tiskové konferenci. Není bez zajímavosti, že jedním z hlavních organizátorů této protiprávní a ponižující aktivity byl Dmytro Bulatov, jehož údajný únos a údajné mučení vzbudilo v těchto dnech i mezinárodní ohlas."
03. 02. 2014 | 14:08

buldatra napsal(a):

No jo, gogol.
A co teprve vychochol!
A olgoj chorchoj.
A ploskořez.
03. 02. 2014 | 14:09

zdrojujte souzi napsal(a):

Admirále,
uvádějte své zdroje.

Drbům by nevěřil ani pan profesor.

Nestyďte se, a hezky uveďte, z jakých propagandistických trub soudruha cara Putina jste to sebral.
03. 02. 2014 | 14:12

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10427115048-mrtvi-na-nahradni-dily/21338255575/

Jistě, dá se to interpretovat tak, že na Ukrajině je zvykem prodávat části těl zemřelých lidí, režim je zkorumpovaný, situace ekonomická špatná, instituce nefungují...atd.
Když se ale zajímáme trochu o to, kam ty lidské tkáně pak jdou, kde končí a kdo tedy realizuje největší zisky /přičemž ukrajinské zdravotnictví je v tomto ohledu podvybaveno, takových operací s ezde provádí minimum/...dostaneme se ve svých hodnoceních etické části problému na tenký led /zejména pokud přihlédneme k tomu, že iniciativa a poptávka je na straně tkzv. " svobodného světa " / - nejen úhlem pohledu některých zdejších " diskutujících /jde v mnoha případech o monolog - v tom lepším případě. ale to už tak bývá, stím se nedá nic dělat, napravovat chyby rodičů nejde tak snadno a už vůbec ne formou virtuálních kontaktů /.
A Ukrajina v tom nejede , respektive nejela (aktivity těchto firem byly n U ukončeny) :
http://www.rtix.com/
http://www.rtix.com/about/tutogen-medical-gmbh/
sama.

Je to ale problém širší, firma RTI na svých stránkách sama aktivně hledá dárce orgánů /od Ukrajinců je kupovala ?????/, to je v pořádku - až do doby, kdy si uvědomíme, že ty orgány jspou pak součástí obchodní nabídky, kšeftu...a zisku /jistě, bylo pomoženo nějakému pacientovi /ale někdy jde jen o kosmetickou chirurgii/, jenže i on za tuto placenou pomoc zaplatil, zisk tedy má podnk a jeho akcionáři.
Přičemž největší trh je v USA - USA ale mají zákonem zakázáno platit za orgány, tkáně - dárcům či jejich příbuzným.
Na příslušném trhu se ale s těmito tkáněmi pak čile obchoduje. Nevím, jak je to možné, když tedy dárce či jeho zmocněnec nesmí dostat žádnou kompenzaci. Zatím jsem to nezjistil. Možná někdo ví více.
A kdo teda těm Ukrajincům platil ? To se ty tkáně dostávaly do Německa či USA zadarmo ?

http://www.rtix.com/patients

http://en.wikipedia.org/wiki/The_National_Organ_Transplant_Act_of_1984

Pikantní by bylo, kdyby se na tom podílel /formou veřejných pojistných zdrojů/ i stát. Jistěže nějaká reminiscence ve směru nacistických zrůdností by byla přeháněním, ale stejně to působí divně - v kontextu geografického spojení Ukrajina - Německo.
------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Organ_trade

"....In Iran the practice of selling one's kidney for profit is legal. Iran currently has no wait lists for kidney transplantation.[12] Kidney sales are legal and regulated. The Charity Association for the Support of Kidney Patients (CASKP) and the Charity Foundation for Special Diseases (CFSD) control the trade of organs with the support of the government. The organizations match donors to recipients, setting up tests to ensure compatibility. The amounts paid to the donor vary in Iran but the average figures are $1200 for kidney donation.[13] Employment opportunities are also offered in some cases. It has been argued that the Iranian system is in some ways coercive, as over 70% of donors are considered poor by Iranian standards.[14] There is also evidence of highly negative outcomes both in health and emotional wellbeing for Iranian donors..."

"...Many in the United States believe that adopting a system for regulating organ trading similar to Iran's will help to decrease national the shortage of kidneys. By promoting accountability, ensuring safety in surgical practices, employing vendor registries, and providing donors with lifetime care, it has been stipulated the US could adopt similar policies. Arguments have been made that private insurance agencies would be invested in providing such care for donors, as the procedure would become relatively standard given the long waitlist for organs. Alternatively, laws could be enacted that make long-term care an intrinsic part of any donation agreement.[14] By legalizing and incorporating organ trade into the domain of government, poverty could be eliminated and the necessity of a black market for organs would be mitigated...."

Pro privátní pojišťovny a zdr. zařízení je ale výhodnější mít 1) přísun orgánů zdarma 2) dosahovat vysokých prodejních cen a tak i zisků.
Co je teda více tím Brave New World - kterého se obávají pokrytci a různí podivní takyhumanisti ? Co je více fér ? /stále je předpokladem souhlas, měl by být pak kvalifikovaný/

Takže jenom taková malá odbočka - to aby se ten idealismus oněm sofa fighterům /kteří tak rádi nasazují cizí životy/...aby se jim trochu pošpinila ta bílá černou a ta černá se trochu pročistila bílou.
03. 02. 2014 | 14:18

Admirál napsal(a):

zdrojujte souzi - portál VašeVěc.

Z tohoto zdroje my souzi, co nám nestačí, co nám říkají v televizi a dalších objektivních, vyvážených, profesionálních, nezávislých médiích občas čerpáme.
03. 02. 2014 | 14:18

SuP napsal(a):

...a kokol .....
03. 02. 2014 | 14:19

Sláma napsal(a):

Co by bylo napsalo patentní hloupost: " Podkarpatská Rus byla součástí Československa. A tuto část území jsme vrhli do tlamy Stalinovi. I s obyvateli, nyní Ukrajinci."
Tohle je naprostý blábol. O Podkarpatskou Rus měli zájem především sami Ukrajinci. Již na konci roku 1938 se tam přesunuli z tehdejšího Polska Banderovci a zahájili povstání proti Československé republice, které ovšem českoslovenští vojáci potlačili. Na konci války vznikl v Mukačevu Národní výbor Zakarpatské Ukrajiny, který 26. listopadu 1944 vyhlásil, že obyvatelé Zakarpatské Ukrajiny touží opustit Československo a připojit se k Sovětskému svazu, načež se aktivisté pustili do vyhánění Čechů, samozřejmě pod patronací okupačních vojsk Rudé armády a NKVD. Dne 1. února 1945 se československé orgány definitivně z Podkarpatské Rusi stáhly. Smlouva o odstoupení Podkarpatské Rusi ze dne 29. června 1945 již jen formálně uznala status quo.

Takže je naprostý blábol tvrdit, že jsme Podkarpatskou Rus sami vrhli do tlamy Stalinovi. Sověti si ji prostě vzali, a to s aktivní pomocí většiny tamního obyvatelstva.
I dnes, když se tam zeptáte obyvatel ukrajinského původu, tak to považují za správné - za završení dávné touhy Ukrajinců po sjednocení v národním státě. V současnosti se za Rusíny považuje tak 5-10% obyvatel Zakarpatské Ukrajiny. Z nich by cca 1/2 se chtěla připojit přímo k Rusku, a jen zbytek by chtěl zpět k Československu.
03. 02. 2014 | 14:20

Hajduk napsal(a):

jaj aby to bolo úplne.
Slovo cap znamená kozol, preto že rusi nosili briadku, chochly ich z láskou volali kakcap-kacap
03. 02. 2014 | 14:28

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

zdrojujte souzi
https://www.youtube.com/watch?v=-0ad7RQz6OQ
https://www.youtube.com/watch?v=stK3YPz6WTc
https://www.youtube.com/watch?v=uMvzIEDYFBs

Ale je možné že to je jen zinscenováno proradnými prokemelskými filmaři někde ve studiích Mosfilmu, scénář psal pak samotný Putin.
To je docela možné, soudruhu Souzi.

Doporučuji /ne se vším souhlasím, ale je to tam podáno tak jaksi " po lidsku"/:

http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/01/29/koho-zajima-mikola-a-hrihorij-z-majdanu/
03. 02. 2014 | 14:31

buldatra napsal(a):

Hajduku,

u nás se říká smrdíš jak cap.
Jeden nikdy neví, ale na každým šprochu...

Není to nebezpečný? Tedy jaxi, když je Rusko hen tá imperiální velmoc.
03. 02. 2014 | 14:36

vasja napsal(a):

Vite pana Bulldatro, jak ten Kličko zmizel tak sem si řikal, že tohle teda Putin Vladimir Vladimirovič už přehnal..... no a on za tim byl jenom chlast. Jsem si oddech.
03. 02. 2014 | 14:38

buldatra napsal(a):

Kdyby se vynořil v Moskvě, tak by za tím byl kvas.
Nebo spíš vodka.
I když, francouzská vodka je kvalitnější než ruská.

Ale kdyby se vynořil například v Somálsku, tak to vážně nevím.
Ale nepřítele by tím dokonale zmátl.
Ještě se musí hodně učit.
03. 02. 2014 | 14:42

Putinovský převrat na Ukrajině - scénář napsal(a):

Tři ruské scénáře pro Ukrajinu

Na jedné straně má Rusko čím dál větší apetit k obnovení své říše. Na druhé straně se USA z Evropy stahují a jejich pozornost se soustřeďuje na Pacifik.

Pokud nechceme, aby naše děti zase žily v cizím područí tak jako naši rodiče, je nejvyšší čas vytvořit evropské ozbrojené síly, které nás ochrání před cizí mocí.

"Vedení Ruska vypracovává plán na ustanovení kontroly nad Ukrajinou, proto v průběhu nastávajícího týdne Kreml začne s ještě větším tlakem na Kijev."

Tento názor včera vyslovil v exkluzivním komentáři pro server "GordonUA.com" bývalý ekonomický poradce Vladimira Putina v letech 2000-2005, člen ruského "Výboru solidarity s Majdanem", ekonom Andrej Illarionov.

"Rusko obnovilo obchodní a informační válku proti Ukrajině.
V současnosti se už dovozy z Ukrajiny zadržují po dobu 10-15 dnů. Ze všech televizních kanálů se každodenně valí množství propagandistických materiálů o tom, že na Ukrajině dochází ke státnímu převratu, po kterém se k moci dostanou fašisté a neonacisté.

Cílem tohoto převratu, tady přesně cituji, je "genocida a zničení ruského obyvatelstva". " - Řekl Illarionov.

Paralelně s tím, podle slov bývalého poradce Putina, Rusko zvyšuje svou přítomnost na Ukrajině, konkrétně v Luhanské oblasti a na Krymu.

"Donští kozáci vstoupili do Luhanské oblasti, aby chránili ruské obyvatelstvo východní Ukrajiny, a bajkerské kluby „Noční vlci“ a „Volgogradští kozáci“ poslaly své členy do Sevastopolu na obranu před rozzuřenými mladíky. Všechno toto vytváří dojem masírovací, dobře připravené kampaně, která se teprve začíná a bude narůstat v průběhu následujících 7-10 dnů. "- Řekl.

Illarionov vyjádřil svůj nesouhlas s názorem polského premiéra Tuska, že aktivní zasahování Ruska do záležitostí Ukrajiny se začne po ukončení olympiády v Soči. Tvrdí, že se to stane okamžitě po jejím zahájení.

"Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu olympiády začne Rusko provádět kvalitativně jiné akce. Nebude žádné čekání na ukončení olympijských her. 7. - 8. února začne tlak na Ukrajinu ve všech směrech." - Řekl.

Podle odborníkových slov má Rusko pro vývoj událostí na Ukrajině tři možné scénáře.

"První - základní - scénář předpokládá zřízení kontroly nad celou Ukrajinou. Byl by to nejpřijatelnější scénář.

Druhý scénář, který se nyní poprvé objevil a o kterém teď mluví všichni prokremelští politici a politologové, je federalizace nebo konfederalizace Ukrajiny. Při realizaci tohoto projektu bude třeba zřídit kontrolu nad promoskevskou částí státu.

A nakonec třetí scénář. Ten budou realizovat, pokud se nepodaří provést první dva. Jde o zřízení protektorátu nad Krymem, Luhanskem a možná částí Sumské oblasti. To znamená v těch okresech, kde převažuje ruské obyvatelstvo.“

Illarionov tvrdí, že pro Rusko je nyní zcela vedlejší, kdo bude jmenován ukrajinským premiérem, neboť "rozhodnutí již bylo přijato a operace se spouští."

Podle jeho slov se tlak se může snížit jen v případě, že premiérem bude jmenován Andrej Kľujev nebo Viktor Medvedčuk.

"V případě jmenování některého z nich může Moskva zmenšit tlak na Ukrajinu díky tomu, že oni sami, a nikoli Kreml, budou uskutečňovat ruský program." - Tvrdí expert.

Zdůraznil, že množství "převodových pák" ruské moci otevřeně mluví o současném krizi jako o době "výjimečně příznivé pro realizaci dávného snu o znovusjednocení Ukrajiny a Ruska".

"Jak známo, Putin nepovažuje Ukrajinu za stát. Mnozí v Kremlu ji nazývají dočasným státem. Z jejich pohledu Ukrajina už nebude ve vztahu k Rusku tak slabá a Rusko nebude tak silné v porovnání s Ukrajinou, jako dnes.

A Západ, představovaný EU a USA, již nebude k ukrajinské krizi tak lhostejný jako dnes. Proto ještě jednou zdůrazňuji: čas se počítá na dny, protože dříve či později se Ukrajina dostane z politické a hospodářské krize. " - Řekl Illarionov.

Zdroj:
http://garassy.blog.sme.sk/c/347959/Tri-ruske-scenare-pre-Ukrajinu.html#ixzz2s5DGJm31
03. 02. 2014 | 14:45

K anexi Podkarpatské Rusi Stalinem napsal(a):

Jiří Majer: Rok 1944 v dějinách Československa

Na jaře toho roku začal na východní frontě rychlý ústup německých armád, sovětská vojska dobyla Oděsu, Sevastopol, Minsk a Vilno a do počátku října dospěla k Budapešti. Na západní frontě byla (6. června 1944 zahájena invaze spojeneckých vojsk do Francie a 25. srpna 1944 byla osvobozena Paříž. Na jižní frontě byl 4. června dobyt Řím.

Koncem jara se sovětské jednotky již přiblížily k československým státním hranicím - k Podkarpatské Rusi.

Podle dohody mezi československou a sovětskou vládou ze dne 8. května 1944 správu osvobozených území našeho státu měly přejímat československé státní orgány.

Dne 30. 6. 1944 byl proto pro Podkarpatskou Rus jmenován jako vládní zplnomocněnec ministr František Němec, jeho zástupcem se stal generál R. Viest a 11. 8. 1944 byl pro ni vytvořen první československý správní orgán.

Mezistátní dohodu však sovětské orgány nerespektovaly.
Občané Podkarpatské Rusi byli protiprávně povoláváni do Rudé armády, někdy i násilím pomocí vojenských jednotek.

Prezident Beneš jménem československé vlády proti tomuto postupu důrazně protestoval dopisem SSSR ze dne 7. listopadu 1944 slovy:

"Musíme se co nejrozhodněji postavit proti povolávání našich občanů do Vaší armády. Nejenže by nám to znemožnilo organizovat vlastní armádu, ale mělo by to i vážné politické důsledky."

Odpovědí na Benešův protest byl vzkaz od vyslance SSSR při československé vládě v Londýně Lebeděva:

"Molotov (tehdejší ministr zahraničních věcí SSSR) Vás žádá, abyste se nadále nestavěl proti náboru do sovětských vojenských jednotek."

Byla to ukázka, jak napříště bude sovětská vláda dodržovat úmluvy, které podepsala. Že jedním z cílů bude přivtělení Podkarpatské Rusi, bylo již tehdy zřejmé.

Nebyl to případ první ani poslední. Po něm následovaly zábory částí státních území Polska, Rumunska a všech tří pobaltských států - Litvy, Estonska a Lotyšska.

Dne 7. listopadu 1944 moskevský rozhlas vysílal údajné poselství Stalinovi o "odvěkém snu" Podkarpatské Rusi "žít v jedné rodině s ukrajinským lidem".

Není pochyb o tom, kým a jak bylo toto poselství iniciováno. Jsou četná průkazná svědectví o tom, jak se tato "vůle národa" prováděla v praxi.

Komunističtí agenti s doprovodem vojenské stráže navštěvovali starosty podkarpatských vesnic a předkládali jim k podpisu žádosti, aby jejich obce byly "sjednoceny s ukrajinskými bratry na druhé straně Karpat."

Samozvaná Národní rada Zakarpatské Ukrajiny dala v listopadu 1944 československému ministru Němcovi třídenní ultimátum, aby opustil Podkarpatskou Rus.

Sídlo československé delegace jednoho dne přepadl ozbrojený gang a uloupil několik vaků s československými bankovkami. Prezident Beneš nepřestával v Moskvě písemnými memorandy protestovat, ovšem marně.

Odpovědí bylo prohlášení Molotova:

"Není možné očekávat, že by se Sovětský svaz stavěl proti spontánním projevům svobodné vůle lidu, který si cítí blízce příbuzný ukrajinskému národu."

Československá vláda v exilu si tehdy uvědomila, že Podkarpatská Rus je definitivně ztracena.

Byla si vědoma, že obdobným způsobem by bylo možné vyvolat "svobodnou vůli národa" i na Slovensku.

Toto nebezpečí bylo reálné, neboť byly již signály o tomto záměru slovenských komunistů. Dnes je již doloženo, že mezi nimi byl i Gustáv Husák.

Pokračování ...
03. 02. 2014 | 15:01

K anexi Podkarpatské Rusi Stalinem napsal(a):

...
Prezidentu Benešovi bylo zřejmé, že bude muset ustoupit sovětskému nátlaku. Přesto poslal do Moskvy memorandum, v kterém sovětskou vládu informoval o dvou výhradách:

"1. že formální postoupení Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu bude odloženo až do okamžiku, než bude moci být schváleno československým parlamentem a 2. oplátkou za slib, že když se vzdá této země, sovětská vláda ho ujistí, že nebude stejným způsobem postupovat na Slovensku."

Akt tragedie Podkarpatské Rusi dospíval ke svému závěru, kterému nebylo možné zabránit. V této době bylo již zřejmé, že po Postupimské konferenci bude Československo po 2. světové válce pod fyzickou kontrolou Sovětské armády a NKVD (KGB).

Prezident Beneš pochopil, že pokud by došlo mezi ČSR a SSSR k nepříjemnostem, nemůže od západu očekávat žádnou účinnou pomoc. Smutný osud sousedního Polska byl zřetelným znamením a hrozivým příkladem toho, co by čekalo československou vládu, pokud by se rozhodla vzdorovat SSSR.

Důsledky odtržení Podkarpatské Rusi byly pro řadu jejich občanů tragické.

Došlo k hromadnému zatýkání občanů, kteří s uzurpací československého území nesouhlasili. Dnes již nikdo přesně nezjistí, kolik set či tisíců osob bylo zatčeno a odvlečeno do sibiřských gulagů - sovětských koncentračních táborů.

Mnozí z nich "dobrovolně získali" sovětské občanství a jen části z nich se podařilo předat tajně zprávu a mohli být po 8 letech věznění zařazení do seznamu pro repatriaci do Československa dne 8. 12. 1953. Bylo jich už jen 146, po osudu ostatních se od roku 1990 ještě stále pátrá.

Nebyla to jediná ukázka "demokratického" postupu sovětských orgánů. Jsou dochovány doklady o odvlečení československých občanů přímo z nacistických koncentračních táborů a táborů nucených prací v Německu koncem 2. světové války.

Dokonce ještě r. 1946 a znovu 1948 a 1949 docházelo i na našem území k zatýkacím akcím, během nichž československé orgány StB předávaly naše občany k deportaci do SSSR.

Tyto drastické příklady pohrdání jakýmikoliv lidskými právy nebyly ojedinělé. Jeden z prvních se stal již r. 1941. Zvláštní mise skupiny československé armády v SSSR, jejíž členové byli 7. 12. 1941 odveleni z Buzuluku do Kujbyševa, byla na tamním nádraží po příjezdu zatčena, odsouzena pro údajnou špionáž a internována v koncentračních táborech na Sibiři. Někteří z nich se z těchto gulagů vrátili do ČSR teprve po 10 letech r. 1955.

I tyto události patří do naší historie. Je třeba si je připomínat nejen jako memento zvůle a násilí, ale i jako výstrahu pro budoucnost.

Zdroj:
http://www.kpv-praha15.wz.cz/kpv_zpravodaj_clanek110.htm
03. 02. 2014 | 15:02

Ferda napsal(a):

S autorem lze jen souhlasit. Nechutně jednostranná propaganda se na nás line z veřejnoprávních médií a ještě nechutnější a sprostší je, že je to za naše peníze. Fakt je, že trpělivost Janukoviče je bezmezná, kdy uvážíme, co protestující vyvádějí. Přitom protestují proti vládě demokraticky zvolené. Volby budou snad na začátku příštího roku. Je vidět, že ačkoliv Západ a naše kleptokracie má plná ústa demokracie a lidských práv, tak vše jde stranou, když jde o moc a nadvládu nad jinými. Vždy mě pobaví, když náš některý kleptokratický politik jede do Moskvy a jinam, tak média vždy řeší otázku, zada tam bude mluvit o tamnějším dodržování lidských práv. Mnozí se pak vymlouvají, ale nikdo se proti této otázce neohradí, přestože naši vojáci jsou součástí okupačních vojsk v několika zemích, kde se podílejí na vraždách civilistů a porušují tam tak neustále lidská práva. Nebo, jak mohou kritizovat dodržování lidských práv jinde, když je tak porušujeme ve válkách neskonale více.
03. 02. 2014 | 15:21

Rudi Koutek napsal(a):

aga napsal(a):
"scallop

"Drakonické policejní zákony", no jistě, se divím, že ty zákony prostě neobšlehnou od amíků (vč. množících se prezidentských pravomocí zákony suspendovat při jakékoli zámince) , a neaplikují i jejich nesmlouvavé prosazování - viz třeba rozstřílení matky vezoucí malé dítě jen proto, že se přiblížila k vládní budově. A byl by klid.
03. 02. 2014 | 08:00"Pane aga prosim Vas, jak by ta zena dopadla napr. v Rusku nebo Cine? Nechali by ji projet a jeste by ji pohostili?
03. 02. 2014 | 15:24

Pepa Řepa napsal(a):

Kokošáku, Klimente Jefremoviči
naučím Vás píseň
naučte se ji:

Ruty šuty Ukrajina Donbas
Ruty šuty Ukrajina má
byla to léčka
Vasil to nevěděl
jako starej vůl zas naletěl

Do boje za naši Jůlinku, tunelářku olejovou nenaolejuje-li Julie tak tam Vasil olej doleje.
I plyn bude. Půjde přes švýcarské kontičko naší kamarádky.Dizidentky, za dvakrát tolik než od Ivana.Taky chce Julinka žít, ne. Dcerka zahřímá.

I kosmodisky budou, každá Oksana jeden. Na úvěr od Home Creditu.Přejmenujeme ruský model na "Komsomol disky". No...nekup to.
I struhadla, cedníky, hrnce od šmejde. Kožený bundy z linolea už máte všichni.Podle nich se poznáte.
Linoleáři se nechytnou.

Zato dovezeme "lický práva" budou kokošáku a ne že ne!

Deset deka za 30 ojro.
Hřivny neberem, na ty zapomeńte. Karel přiveze, zašišlá, Kocáb zazpívá. Přijedou i Pussyny od Vasky Blaženého.
V další vlně přijou džendrtety. To by byla Nataša blbá, aby myla podlahu, když může džendrovat, chtít kvo kvo kvoty.Změní si jméno na Nelly Kravčuk-Kravcov.

Pak přijde hezoun Bakala. Skoupí všechny byty okolo Donbasu, založí spol Ruty šuty Co. Ltd.
Uhlí přirozeně bude nevýnosné, to se zarazí, doveze se od klokanů.Zato bude Miss Ukrajina, máma bude na to mít autorský práva. Korn zazpívá jak měl Miss Kiev volit a byl z toho zpocenej.

Rákosníci dovezou trpaslíci. Pod každým bude jalovcem jeden.
Bude soutěž Mr.Trpaslík.
Matička EU dodá pár set tisíc běženců ze Sahelu.Budou oporou průmyslu, jako všude v Evropě.

A na závěr-jako u nás- přijde politická korektnost. Pohlídá ji rozený demokrat Kličko.
Komu se to nebude líbit, jednu mu ubalí něžnou rukou.
Na to Vy-ukáčka, půlúkáčka i čtvrtúkáčka slyšíte po celou historii.Panděrovci vylezou z děr a začne druhé kolo.

Já Vám řeknu, koko, čeká vás skvělá budoucnost.
03. 02. 2014 | 15:27

Hodná napsal(a):

http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/699/nikolaj-malisevskij-s-banderou-na-klope-proti-evrope
03. 02. 2014 | 15:30

Co se nelíbí, je propaganda? napsal(a):

"... Nechutně jednostranná propaganda se na nás line ..."

Ferdo, vážně?
Definujte, co si představujete pod slovem "propaganda".

Jaký zájem mají naše média účelově dezinformovat veřejnost?
A jaký zájem mají např. ruská média, vázaná "náhubkovým zákonem", informovat o krizi na Ukrajině pravdivě?

Říká Vám něco svoboda slova? Novinářská etika? Profesní čest?

A nezapomeňte uvést příklady toho, co považujete za propagandu.

Pan Hořejší propagandista není. Toho jen zaujalo, že se někdo odváží po ozbrojených a chráněných speciálních policejních bicích komandech házet "molotovy".
To je pro něj nejdůležitější.

Nějací zbití novináři a novinářky, milicí zbité zdravotní sestry, co se jaly ošetřovat raněné demonstranty, týraní a postřelení stoupenci opozice - tito všichni lidé jsou mu naprosto lhostejní.

Jednodušší je pro něj věřit v sílu malého velkého muže tamo v Kremlu, který je přece taky věřící jako pan profesor. Putin odhodil svou rudou knížku, prohlédl, a stal se pravoslavným křesťanem. Zajisté milujícím. Takových lidí si pan profesor neskonale váží a nedá jim ubližovat!
03. 02. 2014 | 15:40

úpadek tvořivosti napsal(a):

Pepo Řepo,
Vaše značka stává se synonymem trapnosti.
03. 02. 2014 | 15:44

Pepa Řepa napsal(a):

Marně jsem hledal v knihovně Střet civilizací od Huntingtona, nějakej šmejd to nevrátil.
Pozoruhodné je, že on tu Ukrajinu už tak viděl ke konci minulého století, jako další kru, kde se civilizace láme.Další riziko. Jeden kamarád tvrdí, že Orient začíná u Počernic a jde přes kry na Berounce.Taky na tom něco je.

Samuel má v knize mapky, grafy, taky se na tom podílel štáb Vasilů znalých situace.
Zatím se vždycky trefil, s 11.září, s Balkánem, s BV-tam to není žádnej kumšt, pokud není někdo zelenej aktivista- a te´d i s rozpolcenou Ukrajinou.

Bratr Wěnczeslaus lká, že nemá informace.
Pithart přiložil ucho na zem, slyšel trávu růst.To nemá fantazii, když už sluch neslouží?
Ale jako kovaného sosana by ho mohl vzít do éra Zaorálek, aby se juknul.
Určitě tam pojede blekotat taky. Přinejhorším taxi Šimona Pánka, třetina jde ze státního cecíku.
A Babiš hledá rezervy:-)

Když napíše bratr W nebo Cvach cestovní zprávu, tak -jak je znám-bude situace právě opačná.
03. 02. 2014 | 15:50

Sláma napsal(a):

Ten pán, který se neumí podepsat ani nickem napsal: "Československá vláda v exilu si tehdy uvědomila, že Podkarpatská Rus je definitivně ztracena."
Ano, má naprostou pravdu. Prostě se proti tomu nedalo nic dělat. Stejně jako opravdu existovaly úvahy o připojení Slovenska k Sovětskému svazu.
Je tu ale jedno velké ALE. A tím je, že si Ukrajinci, ať již byli v rudé či černé uniformě, dali za cíl sjednotit Ukrajinu a dělali pro to vše. Nesmíme zapomínat, že Sovětský svaz nebyli jen Rusové. Ba právě naopak, Sovětský svaz byl ovládán především jinými, neruskými národnostmi. A velký vliv tam měli Ukrajinci, v té době zejména pozdější generální tajemník Chruščov, který rozhodně zájmy Ukrajiny hájil dost vehementně - jak známo, mimo jiné věnoval Ukrajině ruský Krym.
03. 02. 2014 | 15:53

Pepa Řepa napsal(a):

úpadek tvořivosti
i pro vás se něco najde.
třeba soutěž Mr. Trpaslík má talent
03. 02. 2014 | 15:53

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro K anexi Podkarpatské Rusi Stalinem.
Co myslíš, neměli bychom chtít tu Podkarpatskou Rus zpět?
Nečetl jsem všechna tvá moudra, ale upozornil jsi na to, že nám ji sebral nejdříve Slovenský štát, spojenec to Hitlera?
Kdo v tom období mohl jednat za koho víš snad jen ty.
03. 02. 2014 | 16:01

santawizard napsal(a):

Jsou češi válečná rasa jako Jan Hus a Jan Žižka v mučednictví a válečnictví samého Ježíše Krista a nebo jsou češi rození bohémové jako zemský ráj to napohled?Kdo je ten bohémský císař,který má toho lidem zvoleného prezidenta a Bohem vyvoleného krále na každé straně trůnu,jako ten arijský čaroděj na burze býka a medvěda?
Bílá rasa je dneska v ohrožení.Blíží se konec světa ,tak jak to prorokoval Nostrodames?
Bude nakonec válka mezi Ruskou federaci a Evropskou unii,jako mezi americkoizraelským imperialismem a ruskosrbským imperialismem?
Vždyť židoanarchistický bolševismus , atheistická čína a náboženský islám se už nemůže dočkat!!!
Peníze ve špatných rukou mohou být nebezpečné jako drogy ,ale některé informace ve špatných rukou mohou být nebezpečné jako atomové bomby.
Lidé jsou závislí na penězích podobně jako na drogách.Závislost může být polehčující nebo přitěžující okolnost.Záleží na tom ,jestli jsou pro svou závislost vydírání a nebo jestli svou závislostí vydírají.Proto je dnešní kapitalismus skoro jako špinavé peníze.
Čajové ceremonie,kávové rituály,tabákový mági,opiový farář,hospodský kaplan a marijuána guru,to všechno se dneska více méně zákonem a církvemi zakazuje jako primitivní náboženství na drogách a obcování se Satanem,ale dovoluje se více méně jenom moderní náboženství na 3.světové válce a propagace militarismu,jako je bojovné umění,konvenční chemické,biologické a jaderné zbraně.Nejhorší scenário je ,že nakonec nebudou ani vojenští kaplani ani hospodští kaplani ,ale budou jenom samí vojáci,žoldáci ,somráci a feťáci.Zabíjet se v útoku a nebo v sebeobraně bude totéž jako dopovat se v útoku nebo v sebeobraně.Originálně se Hitler spikl s mešitami ,aby vyhubil synagogy a homosexuály,kdežto dnešní Hitler se zase spikl se synagogama a homosexuálama ,aby vyhubil mešity a cigány.
03. 02. 2014 | 16:07

savětskije ljudi napsal(a):

"... Sovětský svaz nebyli jen Rusové. Ba právě naopak, Sovětský svaz byl ovládán především jinými, neruskými národnostmi. A velký vliv tam měli Ukrajinci ..."

Slámo,
píšete hlouposti. Ukrajinci jsou multietničtí. Sovětský svaz byl ovládán "sovětskými lidmi", nikoli neruskými národnostmi. SSSR byl ideový pokračovatel ruského imperialismu, dříve carského. Rusové se v něm tak cítili o něco lépe. "Sovětské lidi" zajímala národnost, když hledali nepřátele. Když potřebovali svést svou vlastní neschopnost řídit zemi na lehce definovatelné "sabotéry". Jinak hlásali "proletářský internacionalismus".
03. 02. 2014 | 16:07

Santawizard napsal(a):

santawizard napsal(a):
Konec světa se plíží okolo jako stěhování národů.Možná ,že se pohnula i zemská osa.(to lze znázornit na globusu)Buď se osa pohnula trošičku dolů a doprava a nebo trošičku dolů a doleva.Nejdříve by si to měli všimnout samotní astronomové.Když se totiž pohne zemská osa,tak se pohne i hvězda polárka.
The axis of the spinning earth is tilted and the gravitational pull of sun and moon causes the globe to process..As a result,both south a north poles are engaged in a slow wobble.It takes nearly 26 000 years for each pole to move round its precessional circle.
Mayové ,ale měli astronomii a astrologie spářenou v jednu společnou kosmologii.Změny by nastali nejenom v materiálním světě,ale i ve spirituálním světě.
03. 02. 2014 | 15:59
03. 02. 2014 | 16:10

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro K anexi Podkarpatské Rusi Stalinem.
Musím se trochu opravit, Podkarpatská Rus vyhlásila v březnu 39 nezávislost a poté si zabrali Maďaři, rovněž spojenec Hitlera.
03. 02. 2014 | 16:10

není nad dobré míření napsal(a):

"... třeba soutěž Mr. Trpaslík má talent ..."

Jóóó,
to je dobrá soutěž!
Poslední ročník vyhrál Mr. David.
Poslal k zemi Mr. Goliáše.
03. 02. 2014 | 16:11

Sláma napsal(a):

ten pán, co se neumí podepsat ani nickem nepsal strašnou hloupost: "Ukrajinci jsou multietničtí".
Kolik znáte Ukrajinců osobně, hlupáku?
Ukrajinci patří k jedněm z nejhorších nacionalistů, jací vůbec kdy na světě existovali. Ukrajinští nacionalisté v banderových jednotkách velice sadistickým způsobem masakrovali Poláky, Čechy a další neukrajinské národnosti, jen aby etnicky vyčistili Ukrajinu. Ukrajinci ve vojsku Bohdana Chmelnického etnicky čistili Ukrajinu od Židů tak důkladně, jak to neuměli ani hitlerovci. A Ukrajinci v nacistických službách fyzicky likvidovali Židy tak krutě, jak to ani sami Němci neuměli (a dávali jim k tomu volnou ruku).
A jak se svojí teorií vysvětlíte dar Chruščova, který daroval ruský Krym Ukrajině? Máte pro to nějaké to své "multietnické" vysvětlení? Samozřejmě, že nemáte,
protože jste naprostý hlupák.
03. 02. 2014 | 16:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy