Je to hnusné...

22. 05. 2010 | 19:14
Přečteno 14838 krát
Ano, hádáte správně, co mám na mysli – hnusná, odporná je nynější předvolební kampaň. Ta letošní mi připadá snad ještě horší než ty předchozí, a to je už co říci.
V listopadu 1989 si asi málokdo představoval, že svobodným demokratickým volbám by měly předcházet měsíce špinavé negativní kampaně, ve které budou zvláště dvě největší strany přesvědčovat voliče, že ti druzí jsou lumpové, korupčníci, neschopní hlupáci a škůdci této země. Málokdo by tehdy věřil, že místo aby politické strany solidně informovaly lidi o svých programech a návrzích řešení problémů, bude země zaplavena tisíci primitivních plakátů a bilboardů zpodobňujících „ty druhé“ jako ohyzdné nepřátele národa, že bude dokonce docházet k násilným útokům.


Proboha, cožpak ti „politici“ nevidí, že takto jen utvrzují stále více lidí v tom, že mají pravdu extremisté, kteří doporučují „naházet to všechno do Vltavy“?
A všechen tenhle hnus stojí stovky milionů, převážně ze státního rozpočtu (příspěvky na činnost politických stran)! A není pochyb, že kdyby ty strany měly na kampaň desetkrát víc peněz, bylo by těch bilboardů s odporným Paroubkem a perfidním Nečasem ještě desetkrát víc (nebo by jich bylo stejně, ale byly by desetkrát větší). A to nás něco podobného bezpochyby čeká na podzim ještě jednou!

Jaká je asi míra zodpovědnosti těchto lidí při spravování státních financí, když takto doslova oknem vyhazují obrovské sumy na něco tak hnusného, na čem se napasou leda tak paraziti z reklamní sféry, kteří i bez toho jsou nejhoršími znečišťovateli našeho životního prostředí?

Nelze než vřele souhlasit s tím, co na toto téma řekl Karel Hvížďala nebo Bohumil Doležal:

„V tomto „dramatu demokracie“, už nejde ani o souboj lídrů, ale jen o souboj levných škrabošek z bazaru, které si politici nasadili. Protože jde o pouť s cirkusovými čísly, tak se nezavírá a nevraždí, neteče krev, ale zabijí se kultura a to je stejně nebezpečné.“

“Nenávist, jak vidno, eskaluje a vrcholu dostala v nynější nekonečné předvolební kampani. Představitelé velkých zavedených stran úspěšně přesvědčují voliče, že jsou zloději a všehoschopní darebáci. Lidé jim to na slovo věří, a to oběma. Vytváří se prostor pro politické spasitele. Jejich heslem je příliv „Nového čistého“, odstranění dinosaurů a občanská samoobsluha (úderné oddíly), která dá zlořády do pořádku. Stejná potřeba spasitelů byla ve dvacátých a třicátých letech minulého století.”


Vím, že mi leckdo namítne, že podobně se to dělá i jinde, „na západě“, že blbost místních předvolebních shromáždění ještě nesahá ani po kolena těm americkým. Ano, to je pravda, ale takovýto argument prostě neberu...

Snad jediným poněkud pozitivnějším rysem nynější kampaně, ve srovnání s tou před čtyřmi lety, je, že přece jen už neslyšíme tolik nesmyslného řevu o „nebezpečí návratu komunismu“ jakožto našem hlavním problému. Asi je to tím, že se těch stupidit prostě už víc stihnout ani nedá...

Co se s tím dá dělat? Pomohly by asi jen nějaké opravdu masové protesty, jako v listopadu 89, ale to je samozřejmě naprosto iluzorní. Voliči dobře vědí, že ani ty menší strany nejsou zřejmě o nic lepší (jen nemají na tak obludnou kampaň dost peněz). Lidé jsou už dávno otrávení a mají pocit, že „oni“ si stejně budou dělat, co budou chtít. Vždyť „oni“ ani nepřipustí referendum o čemkoli...

Co bych s tím tedy udělal, kdybych potkal kouzelného politického dědečka schopného konat na požádání zázraky:

******************************************************
Zákonem bych zakázal negativní předvolební kampaň, za porušení bych uděloval přísné tresty. To, co je „negativní kampaň“ by posuzoval např. nějaký morálně nezpochybnitelný „volební ombudsman“.

Zcela bych zakázal předvolební bilboardy (upřímně řečeno, já bych s velkou radostí zakázal úplně všechny reklamní bilboardy, nejen ty předvolební).

Drasticky bych omezil finanční prostředky, které mohou strany použít na financování své kampaně (např. na 10 milionů). Myslím, že by ani žádná výrazná předvolební kampaň nemusela být – úplně by stačilo, aby strany upozorňovaly na své programy na svých webových stránkách a aby je prezentovaly v rámci veřejných sdělovacích prostředků.
Argumenty, že by to nešlo, že by se to obcházelo, atd. neberu – podobně bychom mohli argumentovat, že není možné přikazovat omezení rychlosti na silnicích, zakazovat krást nebo podvádět.

Zakázal bych zveřejňovat jakékoli předvolební průzkumy preferencí nejméně 3 měsíce před volbami – stejně je zjevně většina z nich „cinknutých“, a i kdyby nebyla, k čemu jsou dobré? K ničemu. Lidé se mají řídit podle svého úsudku o volebních programech a politických osobnostech, ne podle jakýchsi manipulativních sdělení o tom, co si myslí jiní lidé.

Hodně se teď mluví o potřebě zlevnit provoz státu – zcela souhlasím! Výrazně bych omezil počet poslanců – 100 by jich myslím stačilo bohatě, možná i méně. Německo má při osminásobně větším počtu obyvatel jen trojnásobně víc poslanců, a úplně to stačí.
************************************************

Co říci na konec?
Nenapadá mi nic jiného než – jděte k čertu s takovou “politikou”!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PatientO.T. napsal(a):

Myslím, že nejjednodušší, leč nejméně schůdné, řešení je snížení státního příspěvku politickým stranám...
22. 05. 2010 | 19:32

Věra Pohlová, 72 let napsal(a):

Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
22. 05. 2010 | 19:34

bb napsal(a):

Pane profesore,

je negativní kampaní, říci o druhé straně, jaké má úmysly?

Nejpravdivější kampani ODS byla kampaň ODS MÍNUS.

Je to špatně, sdělit lidem, co má protivník za lubem?
22. 05. 2010 | 19:41

Vilém napsal(a):

1. Letošní kampaň je nesrovnatelně kvalitnější než před minulými volbami. Prozatím se neobjevila žádná aféra srovnatelná s vystoupením Kubiceho.

2. Negativní kampaň je vysoce potřebná, protože prakticky jediné věci, na které lze spoléhat, se voliči dozví z kritiky oponentů. Prozatím se informační hodnota negativní kampaně ukazuje jako mnohem větší než u líbivých hesel z vlastní prezentace stran.

3. Profesor Hořejší je zhnusen, a bude volit ČSSD, nejlepší by prý bylo, kdyby měla většinu poslanců. To chování na úrovni pomatenosti, protože spolu s ODS jde o stranu, která se na vzniku současných negativních jevů podílela nejvíc a nelze od ní očekávat pražádné zlepšení.
22. 05. 2010 | 19:48

jenicek napsal(a):

jo, najdou se i blbci co tomu strašení kravinama věří, to se musí Tvrdík smát, jak sejim to daří, viď bb?
Já myslím, že bude stačit když pro politický strany a kampaně budou platit stejný pravidla jako pro běžný firmy. Tam je křivý slovo o konkurenci nekalá soutěž. Politikům nepřísluší, aby hodnotili sebe navzájem.
22. 05. 2010 | 19:50

brablenec napsal(a):

Ony totiž na vyhrocené situaci mají i sdělovací prostředky a nejen ty. Je velice zajímavé, že ODS tvrdí "ČSSD má agresivní volební kampaň" ač nejsem volič ani jedné "nejsilnější" strany. Zaráží mne to, že zatím jsem ještě neslyšel o mladých socialistech, kteří by řádili na schůzi ODS a pod. Čili asi je něco shnilého ve státě českém.
22. 05. 2010 | 19:57

kolemjdoucí napsal(a):

PatientO.T.:

To byste to vymňouk, politické strany a politici by se stali totálně závislí na příspěvcích soukromých firem. Podívejte, jak s tímhle dopadli Američani...
22. 05. 2010 | 19:58

Miroslav Pivoda napsal(a):

Hořejší má samozřejmě pravdu v diagnóze, ale léčba pomocí kouzelného dědečka jaksi nefunguje. Ten náš "nekouzelný dědeček", který bude po volbách pověřovat někoho sestavením nové vlády, určitě nemá zájem na podstatné změně u nás.
Doporučuji proto Hořejšímu ať hledí více do mikroskopu než na bilboardy a televizi.
22. 05. 2010 | 20:01

veverka napsal(a):

Souhlasím až na jeden detail.Těch poslanců by nemělo být 100,ale 99 aby nebyl možný pat.
22. 05. 2010 | 20:03

Nosotonda napsal(a):

Souhlasím s Vámi, pane profesore, negativní kampaň je zcestná, finanční prostředky na volební kampaň a jakékoliv bilboardy przní naši zem a volební průzkumy se nedělají proto, aby se zjistilo, ale aby se ovlivnil stádní prvek v naší společnosti.
Díky za komentář
22. 05. 2010 | 20:08

PatientO.T. napsal(a):

2 kolemjdoucí:
Mě by to nevadilo, bylo by to podstatně průhlednější než dnes, přičemž soukromníci beztak politické strany ovlivňují. A navíc, neříkám příspěvek zrušit, ale snížit!
Mrkněte na odkaz: http://www.mfcr.cz/cps/rde/...
To je naprosto nehorázné, takovéhle sumy.
22. 05. 2010 | 20:11

bb napsal(a):

Ukažte mi prosím někdo nenávistnou kampaň ČSSD.

Všichni o tom mluví (i profesor Hořejší), ale nikdo to nikdy neviděl. Asi se jedná o nové církevní mysterium.

Děkuji.
22. 05. 2010 | 20:12

koudelka napsal(a):

A já bych to zrušil všechn, velebnosti...stejně https://www.youtube.com/watc...
22. 05. 2010 | 20:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane profesore,.....ovšem a zajisté.

Co byste udělal Vy pro likvidaci opravdu nechutné a nedůstojné volební taškařice,je příznačné a naprosto nelogické.

Proč restriktivní opatření aplikovat do zásadně špatných,zákonými paskvily ošetřených záležitostí?

Jak chcete donutit onu zločineckou ,mafiánskou hydru,plazící se českým parlamentem dnes už napříč všemi politickými stranami aby respektovala Vaše,respektive i moje logické,oprávněné občanské požadavky.

Měli jsme oprávněné obavy a tyto se do puntíku naplnily.Lobysté a mafie ovládly stranické sekretariáty a tím i celý parlament a vládu.

Jsem zvědav jak z této situace Česko vybruslí.

Už nám nepomůže čekat až vyzdechají komunistické lůzy,zalezlé v justici a klíčových místech státní správy.
Už nám nepomůže odsuzovat "kontinuity" a podobné paskvily pánů Jičinských a spol.

Už je zase pozdě.
Vypadá to,že nám zase svítí vize Karla Kryla:

"....Není to med zas píti číši vrchovatou,
a věřit na proroky v chorálu polnice.
Sto černých let nám svítí hvězdou jedovatou,
na erbu pro otroky,pro naše dědice".

A ještě refrén,který doufám aktuální nebude:
"Rudý kohout na obzoru roztahuje spáry,
hřeben větru rozčesává pera plamenná,
věřili jsme na pokoru u popravčí káry,
zlatá doba nenastává - bude KAMENNÁ, bude KAMENNÁ.......!

Zdravím Ivan.
22. 05. 2010 | 20:23

Ivan Hochmann napsal(a):

A připojuji se k panu Koudelkovi.
Také bych to evolučně zrušil......Vaše velebnosti.

Ivan.
22. 05. 2010 | 20:28

PatientO.T. napsal(a):

2 bb:
Kampaň není otevřeně nenávistná, ale skrytě. Strany záměrně rozdělují splečnost, např. takovýmihle dezinformacemi:

http://hn.ihned.cz/attachme...
22. 05. 2010 | 20:31

zk napsal(a):

Problém je v tom, že lidský mozek je vůči negativním sdělením daleko receptivnější než vůči sdělením pozitivním. Strategie politického marketingu se tomu bohužel přizpůsobují. Současně je pravda, že třeba proti tomu, co permanentně předvádějí američtí republikáni, je tenhle český "hnus" jen slabý odvar.
Osobně nevěřím, že by situaci zlepšila regulace a zákazy. Česká politika by zkrátka potřebovala kultivovanější osobnosti - jak mezi politiky, tak mezi novináři. Když tohle chybí, zákony mnoho nezmění.
22. 05. 2010 | 20:33

vlk napsal(a):

Pane profesore,

jako většinou - mluvíte mi z duše!

Nicméně - v i kdyby si POLITICI - sic! v parlamentu skutečně odhlasovali - sám jistě vidíte tu dokonalou iluzornost té úvahy- všechno, co jste navrhnul, bylo by to nejspíš stejné.

Je vidět , že jste naprosto nedotčen zprávami o principech stranického financování....

Víte jak by to fungovalo? Najendou by se objevila prostě spousta soukromých firem a ujišťuji vás , že ýádná by nikdy ani neusilovala , natož získala, o státní zakázku....
a tyhle firmy by náhle pocítily naprosto zásadní potřebu vyjádřit svo podporu před volbami s Nečasem, Kalouskem , Paroubkem, atd.atd...

Jak byste chtěl regulovat soukromé iniciativy?


Nic s enezmění, dokud jim to budeme žrát a dokud jejich triky budou nacházet na pozitivní echo.
To jediné je může vygumovat. Totiž , že ten hnus přestane být efektivní!

Nicméně - to je stejná utopie jako to, že v parlamentu odhlasují vaš enávrhy. Pokud chcete vidět proč, najeďte na blog profesora Švejnara. Stejně pečlivě jako tento blog přečtěte následnou diskusi . A uvidíte , že ten politikářský povl má své kupující velmi dobře přečtené.
Konec konců - vždyť to dobře znáte z reakcí na vaše blogy.

Bohužel.

Ostatně - docela rád bych se vás zeptal komu to letos hodíte.

Já jsme naprosto bezradný a nejspíš tam ani nepůjdu....
V mých letech.. a s tém, že s ecítím být politickým člověkem...
22. 05. 2010 | 20:35

vaclavhorejsi napsal(a):

vlk:

"Jak byste chtěl regulovat soukromé iniciativy?"

SAMOZREJME bych zakazal sponzorovani politickych stran soukromymi subjekty!!!

Mely by pro predvolebni aktivity k dispozici jen maly statni "grant", jehoz vyuziti by musely velmi pruhledne dolozit. Jinak - za katr...

..
22. 05. 2010 | 20:43

vaclavhorejsi napsal(a):

vlk:

Jeste k te vasi otazce: pres ten veskery marasmus prece jen (urcite) socanum...

..
22. 05. 2010 | 20:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Klasika....Ivan.
22. 05. 2010 | 20:49

skoro-hurykán napsal(a):

Já bych zrušil politické strany. K čemu jsou vůbec dobré?
22. 05. 2010 | 20:55

vidlemístoklíčů napsal(a):

To bb: to si děláš legraci nebo jsi opravdu slepý/á vůči oranžovým aktivitám? Pokud si pamatuji, tak oranžády s negativní kampaní začaly. Topol, langer atd. ve vodě - my jsme za vodou. Stejná squadra - my za nic nemůžeme, vy jste si nás zvolili a desítky dalších. A jelikož stoupá i obava z VV, tak tam se nezastaví před ničím. Jyrka, který si vzal kakaového Krause za poradce, který zřejmě věří Doleželovi kódovanou řeč, který měl u sebe ranaře Srbu šíří informaci, že John lhal u soudu a nepůjde za to do krimu. (Samozřejmě, že dál už nevysvětlí, oč se jedná). Málokdo totiž ví, že se jednalo o nějakou urážku Volfové v Blesku, že dělá kariéru přes postel a důkladně se šetřilo, zda se spolu tahali či nikoliv. Tedy, jestli s ní spal a přitom lhal u soudu, že ne, tak by si takových dvacet let určitě zasloužil!! Leda by tvrdil jako kakao, že byl tak ožraly, že si nepamatuje, že s kámošem mafiánem se někde podepisoval jako ředitel a pak přesouval sem tam nějaký ten milion přes různá konta. Tak tohle ti nepřipadá nejen jako oranžová negativní kampaň, ale jako vykonstruované účelové lži?
22. 05. 2010 | 20:55

papulus napsal(a):

Ivane Hochmanne myslím, že bude stačit, když vyzdechají lůzy typu Ivan Hochmann na internetu a hned bude na světě radostněji. Bůh ví co jsi byl za konópka a teď chceš kázat o morálce jako když K. Kryl píše ve své písničce ....... na rohu ulice kat o morálce káže......
22. 05. 2010 | 21:00

bb napsal(a):

To Patient OT
A nemá ČSSD pravdu, že TOP chce zvýšit spoluúčasti, ne-li přímo platbu za různé lékařské výkony? Pravda je trestná?

To Videomístoamplion
ODSáci si hloupě naběhli, ČSSD to vtipně využila. Nic víc, nic míň. Máte s tím problém?

PS.
To Vidlevhlavě
Poprvé jsem viděl vtipný bilbord od ODS na Georgiose a cestu do Řecka. Sice lživý, ale vtipný. U ODS zázrak, jsou upoceně vtipní jako zácpa nebo Nečas, ale Georgis byl vtipný. První !!!
22. 05. 2010 | 21:02

SuP napsal(a):

Profesore!
Škoda, že jste to opsal od Koenigsmarka, ale připouštím, že Vás to mohlo napadnout souběžně a on to jen napsal dřív. Dejme tomu. Ne, že bych nesouhlasil (s většinou napsaného).
Dvě poznámky.
Počet poslanců by měl být naopak větší, dejme tomu 289, ale třeba bez senátu. Čím míň poslanců, tím spíš lze vybrat na sekretariátech ty poslušné a korytativně je nominovat a zavázat. Naopak čím víc by jich bylo, tím víc se tuhá disciplina rozředí a dostanou se k lizu i normálnější, co budou i přemýšlet o důsledcích své práce pro společnost.
Zadruhé - nepřiměřené náklady má provoz státní správy jako celku, z kteréhožto počtu dělají poslanci pakatel bez ohledu na počet.
Za třetí - "do Vltavy" "to" chtěli naházet Republikáni a ti s prominutím zase tak extrémistní nebyli. Byla s nima aspoň sranda a nevyzývali k devastaci životně důležitých orgánů, popřípadě k likvidaci různých jiných "zájmových" skupin. A to by se nemělo zapomínat......
22. 05. 2010 | 21:04

PatientO.T. napsal(a):

2 bb:
Je pravda, že TOP 09 chce zvýšit spoluúčast ve zdravotnictví, tak jako to bude muset udělat každá vláda, která bude chtít zachovat jeho úroveň (spoluúčast pacientů je v ČR nejmenší v Evropě!).
NENÍ ovšem pravda, že TOP 09 připravuje takovou reformu, po které např. za léčbu chřipky zaplatíte 3500,-Kč. TaDY ČSSD nepokrytě lže.
22. 05. 2010 | 21:09

jarpor napsal(a):

Pane profesore,

jste typický vědec. Do normálního života nepoužitelný...
1.
Zakázat negativní kampaň. Definujte ji nejprve, abyste ji mohl zakázat. To je jen výkřik, nic víc. A toho morálně volebního ombudsmana taky sdělte... ať víme, kdo je to podle Vás...
2
Zákaz bilboardů..
Souhlas. Zde palec nahoru.
3.
Drastické snížení financí na kampaň.
Tak jako u prvního bodu... plané, neúčinné, k podvodům vybízející... i když to neberete, je to tak. Rychlost se taky nedodržuje... morálka je stejná jak u té rychpsti, tak jako u těch nákladů...
4.
Zákaz předvolebních průzkumů.
Boha jeho, nějakou jinou naivitu byste tam neměl ? Proč ? Že by se "zlepšila" kampaň ? No tak leda v AV...

Takže suma sumárum... palec dolů.
Totiž proto, že Vy vycházíte z toho, že jste nejchytřejší.

Jenže, Vy si skutečně myslíte, že ty najaté agentury a poradci na kampaně, dokonce u ČSSD z Ameriky, že to jsou amatéři ?
Ti dobře ví, co na naši společnost platí a neberou prachy za způsob kampaně zadarmo.

Vám se kampaň nelíbí ale stejně budete volit oražové, ať dělají co dělají... Oni vědí, co "bere" na ty nerozhodnuté. Pro ně je celý humbuk určen. A vrátí se to ve státním příspěvku...

Takže Vaše návrhy jsou ... víte na co.

Ač se Vám to nelíbí, jakí lidé, takoví politici, taková společnost.

Hezký večer
P.S. Jediné, co by mohlo trochu pomoct je snížit státní příspěvek. A Tak jak berňák kontroluje mne a moji firmu, kontrolovat hospodaření stran. Včetně veškerých příjmů...
Jenže, že se toto stane, tak naivní já nejsem.
22. 05. 2010 | 21:09

bb napsal(a):

To Patient OT :
Samozřejmě, že lžou. Léčba chřipky bude stát 3499,- Kč !!

Nenapočítali do toho například ořezanou nemocenskou a její průměrné hodnoty? No prostě TOP 09 bude většina lidí "děkovat" za kouzelné věci, hlavně, že sníží nejbohatším daně na minimum. Tak to má být.

PS.
Jakmile pustíte do zdravotnictví byznys ala ČR, viz Slovensko, kde díky úchvatným reformám Zajace a Sulíka vyvádějí zprivativané zdravotní pojišťovny desítky mlrd. Kč ven se systému, tak jsem proti jakýmkoliv změnám, které nebudou transparetní a napříč spektrem.
22. 05. 2010 | 21:19

PatientO.T. napsal(a):

2 bb:
Kampaň ČSSD je mj. lživá, mj. vyvolávající nenávist a mj. negativní. Tak jako je tomu u většiny dalších stran. Vaše komentáře tato fakta nezakryjí...
22. 05. 2010 | 21:28

JC napsal(a):

Ó áno pan Hořejší by rád zakazoval.A to se prosím jedná o takovou blbost, kterou polovina národa vůbec nevnímá. Jak by to potom vypadalo s těmi důležitýni věcmi ? Hořejší, nebyl by nejlíp zakázat demokracii ?
Jaké štěstí pro tento národ, že Vy nikdy nic zakazovat nebudete.
22. 05. 2010 | 21:31

Krupa Václav napsal(a):

Pane profesore, moc se Vám omlouvám, ale hned vysvětlím. Asi po čtyřech týdnech jsem se těšil na internet, ale musel jsem nejdříve celý den dohánět práci na zahradě. V 16 hod. jsem byl objednán s fenečkou u veterináře a někdo mi tam sundal zadní SPZetku s týden starými známkami techn. kontroly Volal jsem 158 a tam mi policista řekl, že to musím nahlásit v místě bydliště, ale nesmím tam autem, mohl bach dostat půl roku zákaz .2km jedna cesta. Tak jsem jel. Tam mi policista řekl, že musím na okrsek kde mi značku ukradli. Ale nesmím autem...6 km jedna cesta. Vrátil jsem se domů, vypil 3 desítky, a řekl si že zaplevelím první blog, který se namane. Navíc s Vámi souhlasím a mám to připravené...1. K vůli blížícím se volbám a mému slibu, že napíšu komu dám hlas, opakuji jeden ze svých starších příspěvků a pokusím se zdůvodnit své rozhodnutí....V sobotu jsem se vrátil od matky trochu později. Je jí 90 a střídáme se s bratrem aby tam každý den jeden byl.Vozíme jí potraviny, obědy, má mikrovlnku a kávovar. Pro jistotu jsme zavřeli plyn. Obsluhuje se sama.Než si ohřeje oběd, stačíme poklidit,vynést koš , sebrat špinavé prádlo, jednou týdně vyluxovat. Mámě se tu moc líbí. Bydlí těsně u lesa a nedostal by jí odsud ani buldozer. Zatím. Po obědě si dáme kávu a povídáme si. Dneska...Ty Vendo, ale že je tady krásně?...Je mami, to víš že je...Podívej jak ty stromy jsou krásně zelený...já je vidím mami, taky se mi to líbí...Téměř stejný dialog jako každý den. Než jsme jej ukončili stačila jí káva vystydnout...To nevadí já si jí pak ohřeju ale teď si lehnu...Poslouchám její chrápání a lovím v paměti. Někdy kolem kolem roku 45 balila víčka k reksovkám a pak dlouhá léta přebalovala prdélky v celotýdenních jeslích. Pamatuji, že především v zimě jsme měli často přes neděli doma děti, které si jejich matky z různých důvodů nemohli vyzvednout.Bydleli jsme tehdy v malém domku 1 plus 1. Každou sobotu táta rozpálil kamna, ohřál vodu, vedle kamen postavil necky.První na řadě bylo vždycky dočasně svěřené batole.Máma mu přitom zpívala nebo povídala říkanku. Pak jsme tam vlezli s bráchou. Trvalo nám to trochu trochu déle a táta občas doléval teplou. Pak šel on nebo máma. Do té samé vody.Po koupání se každý opláchl, my jsme si šli lehnout, táta vyléval necky a máma musela ještě vytírat podlahu. Poslední roky před důchodem pracovala ve skladu. Měli s tátou hodně známých a hodně návštěv. Dnes již nechodí téměř nikdo. Občas je svezem dohromady s tetou Ernou.Ta na jedno ucho skoro neslyší, na druhé je hluchá úplně.Máma stejně všechno opakuje a obě jsou spokojeny, že se zase viděly.Dalo by se říci dvě obyčejné ženské jakých je tisíce. Omyl. Jsou to členky bývalé zločinecké organizace.A obě ignorují výzvu ve veřejnoprávné nezávislé televizi (!)( Kratochvil), aby zhynuly všichni minulí, současní a dokonce i budoucí komunisti. Poslouchám chrápání jedné z nich a jsem rád, že obrazovku již nesleduje. Blbců je všude dost a navíc byl opět zvolen ředitelem Janeček. Vypláchl jsem hrnky, potichu zamkl a odjel domů. Pokračování.
22. 05. 2010 | 21:32

krupa Václav napsal(a):

2. Od tohoto příspěvku uběhlo několik měsíců, stav matky se podstatně změnil, před nedávnem jí pustili domů z nemocnice a já tu s ní bydlím bez internetu, odkázán jen na televizi a sob.Právo. Naštěstí většinu času prospí a tak jej využiju k volnému pokračování. Vyprovokovala mě k tomu nevídaná pravicová kampaň v médiích, kterou využívají staří i noví karieristi a věří jim stejně oblbnutá mládež, jako jsme byli v jejich věku my. V té době ovšem bez internetu, mobilů a jiných komunikačních možností, včetně cestování...
V r. 1945 jsme bydleli ve střešním bytě činž.domu, kde jsem se před šesti lety narodil. Čtyři partaje na jeden kohoutek pitné vody, jeden společný suchý záchod. Pamatuji, že kohoutek byl vedle našich dveří, vždy nablýskaný a voda nám chutnala. Záchod nepamatuji vůbec, protože rodiče nás dávali na kbelík s vodou a když se to povedlo, ta občas vystříkla až nahoru a my se tomu s bráchou smáli. Co určitě také nikdy nezapomenu byl zvuk nekonečně dlouhého průvodu (někdy na jaře tohoto roku), který procházel pod naším oknem. Jen šoupání nohou, beze slov, bez křiku, po několika desítkách, možná stovkách metrů koňské povozy a na nich hromady lidí, kteří nemohli jít dál po svých. Někteří již nikdy. V určitých vzdálenostech na obouch stranách ozbrojený německý voják. Dospělí nás posílali s chlebem k těm bryčkám a když mámě došli zásoby, zachránil mě obuvník pan Pelc jehož Honzík byl tehdy ještě moc malý. Další událost, která se mi vryla do paměti se stala v r.1953, když jsem se vrátil ze školy a máma s kamarádkama oplakávaly Stalina. Jsem si jistý, že žádná z nich ani z ostatních známých nevěděli co všechno ten člověk měl na svědomí. Nechci tady zdůrazňovat souvislosti, jen se vracím k mému prvnímu příspěvku před dvěma lety, že tehdy chyběly informace a proč lidé vstupovali do KSČ. Například otci bylo 19 když naše policie střílela do lidí v Duchcově, byl hlad, později okupace, válka, Terezín, Lidice. A potom přišel r. 1948! Proto našel K.G. v té době takovou podporu, proto mohlo docházet k nezákoným procesům, popravám a dlouholetým žalářům. Pokračování.
22. 05. 2010 | 21:34

Krupa Václav napsal(a):

3. Jedno celé pokračování jsem smazal. Neumím zhustit všechno co bych chtěl do několika řádků, ale chtěl bych moc a zkusím to znova.
Už jsem tu psal, že jsem se jako radista na vojně (58-60) dostal k velmi citlivým přijimačům a prvně poslouchal západní vysílání. Slyšeli jsme od rodičů často, že za pravdu se nikomu nic nestane a také jsem se po návratu do civilu nikdy svými názory netajil. Tohle píšu především pro pána a jemu podobným, který tu na některém z posledních blogů co jsem četl, vyhrožoval, že vítězství ČSSD spolu s komunisty bude znamenat novou totalitu, udavače a pod. Už v r.1964 jsem psal otevřený dopis do M.F. (red. Miloslav Heller, politické úvodníky) o neobjektivitě v mediích a p. Dokonce jsem tehdy ve své naivitě doufal, že budu vyslyšen (ne vyslýchán), že něco pomůžu napravit. Z dopisu vytiskla MF několik vět a tím vše skončilo. Žádné zatykání se nekonalo. Že mi byla dvakrát zamítnuta žádost o návštěvu příbuzné nemuselo mít souvislost, na západ nepouštěli téměř nikoho. Ale ledy v té době už roztávali i s komunistama. Změnu chtěli téměř všichni, což potvrdil r. 68. Násilné potlačení a události v r.69 jasně ukázali jak smýšlí celý národ a ten se pozavírat nedal. Hrozit návratem totality i dnes může jen naprostý hlupák nebo provokatér... Ještě k příspěvku jiného pána, který ví asi všechno nejlépe, že bychom si museli přiznat, že jsme v té době žili v podstatě život na hovno. Myslím, že se velmi mýlí. Znova se vrátím do dětství. Měli jsme primitivní hračky.Jako kluci jsme honili klackem ráfky od kola, hráli si dřevěnými puškami na válku, na jaře sváděli za obrovského křiku tvrdé boje o krásně barevné hlíněné kuličky.Skleněnky platily za deset. Téměř denně jsme honili na každém plácku balony všech druhů. Nejvíce gumové. Když byl píchlý a sešlápnutý, museli jsme čekat, než se zase nafoukne...Nemohli jsme znát počítačové hry, MP3 a pod., ale dětství jsme měli i při té bídě přinejmenším stejně radostné jako mají děti dnes. Zdůrazňuji přinejmenším! A doba dospívání, prvních tanečních, první lásky ? Že bychom ten věk prožívali na hovno ? Jaký je v tom dnes rozdíl ? Že se dnešní mládež prohání na silných mašinách, čtyřkolkách a v drahých autech nemá s naší radostí ze života v té době také nic společného. Pokračování.
22. 05. 2010 | 21:36

Krupa Václav napsal(a):

4.A čas dospělosti ? Že jsme jezdili nejvýše na chaty, chalupy a rejpali se v zahrádkách? Nechci aby to znělo jako kliše, ale my z té práce měli skutečně radost. Vzpomínám na Svěrákův film. I já měl na chalupě nízká okna a vždy v sobotu ráno už po páté hodině mě budil soused (cca 80),bývalý zednický mistr. Než jsem se nasnídal, nevrlost mě přešla a já stačil díky panu Najmanovi tímto způsobem, za jednu sezonu zrušit suchý záchod, vykopat septik, napojit se na kanalizaci, zavést vodu. Měli jsme téměř každou sobotu večer malý táborák se sousedy, písničky s harmonikou někdy i s kytarou, vyprávění. A já se často nemohl dočkat rána, kdy si opět navléknu montérky, pyšně prohlédnu co jsem včera dokázal( aby to nikdo neviděl) a mohl pokračovat. Obzvlášť nový splachovací záchod, který jediný byl opravdu na h.... jsem splachoval několikrát za den, jen tak z pýchy a pro radost. Samozřejmě, kdybychom tehdy měli možnost, že to za nás udělá někdo jiný a my si zatím můžem hrát tenis nebo golf, nejspíš bychom takovou radost vyměnili... Nedávno jsem viděl dokument, jak dva cestovatelé žili několik měsíců mezi domorodci v Amazonii. Testovali jejich podmínky. Z našeho pohledu neskutečně tvrdý život. Všichni dodržují nepsané (!) zákony a jiná pravidla. Například jeden z dvojice byl potrestán, že vydloubl a snědl rostlinu aníž by zasadil novou. Co ale bylo na dokumentu nejzřetelnější, že i ti domorodci prožívají své radosti stejně intenzivně jako nejvyspělejší civilizace. Všechno je relativní...Co se dělo v padesátých letech bylo svinstvo. Na třistovky nevinně popravených, tisíce zatčených. Známe jejich jména i podobu a proto tak emotivní odsouzení. Dnes toho využívají především politici. Není to upřimné. Jde jim předevší o sebe samé. V jížním Vietnamu zůstaly po americké agresi miliony obětí včetně žen a dětí. Bez obvinění, bez rozsudku a většinou mnohem bolestivější smrt. A byla to jejich země ! Stejně jako později Irák a dnes Afganistán. To jsou ty skutečné barvy života, jak píše prof. V.Bělohradský. Za komunismu jsme slyšeli často o nezaměstnanosti v kap. státech, o nedostupnosti zdravotnictví pro všechny, o kriminalitě, o lidech co musí spát na ulici. To je ta černá, kterou mohli komunisti úspěšně přirovnat ke své bílé. Svou černou neviděli, stejně jako my dnes nevidíme jejich bílou,včetně celé škály barev. Ale i to byl důvod proč jsme chodili k volbám a volili život, který v těch podmínkách byl stále ještě snesitelný. Po revoluci se sice režim změnil, bohužel barvoslepost nám zůstala. Pokračování.
22. 05. 2010 | 21:37

Dalimír napsal(a):

Dobrý večer pánové ! Zde nelze o něčem diskutovat , je to jasné ! Týden před volbami přesvědčivě u mne vítězí KSČM , jediná to neskorumpovaná strana ! Nemínim si v sobě pěstovat nějakou falešnou averzi ! Mají dobrý program na záchranu naší ekonomiky ! Pravicové strany nás do příštích voleb úplně potopí ! Dal.@
22. 05. 2010 | 21:39

Krupa Václav napsal(a):

Pokračování již nebude. je toho ve mně příliš mnoho a vím že bych to nedopsal. Jen velmi stručně. Internet jsem několik týdnů nezapnul. I tak jsem přesvědčen že volby vyhraje pravice. U ČSSD mi vadí mnohdy zbytečně provokativní vyjadřování p. Paroubka i když s ním většinou souhlasím. Také mi vadí jeho prosazování ústeckého P. Bendy a myslím, že by měli oba odstoupit. V čele soc. dem. bych nejraději viděl hejtmana Haška. Nejspíš je už pozdě. Jako protiváhu k pravici proto budu prvně v životě svobodně a bez tehdejšího pocitu studu volit komunisty. Pro rovnováhu a skutečnou demokracii.
Krupa Václav
22. 05. 2010 | 21:39

kormoran napsal(a):

bee , bee , jak muzete hovorit neco o detske nemoci (chripka) , Vy stachovec!!!)))
Leda , ze byste ji trpel 52 tydnu rocne, nepocitam prestupny rok , tak v tom pripade by slo o "tuleni" nemoc, nebo v ramci setreni - pokecat si o beznych lidskych problemech s (obycejnymi lidmi) misto do hospody do cekarny k mistnimu Mudr.))))
22. 05. 2010 | 21:43

Alice napsal(a):

To bb ve 20.12 - ano, i doma jsme to rozebírali. Shodou okolností nám přišly v jeden den volební noviny ODS a ČSSD. Byli jsme ve sporu a tak jsme si k tomu sedli a spočítali: ČSSD v novinách"Listy" použila zkr. ODS 25x, zmínila jména Bendl, Julínek,Cikrt a možná ještě některá další (Nečase jsme nenašli), ale vždy jen jednou nebo dvakrát. Titulky, či podtitulky: Bojujeme za vás, Co budou strany po volbách prosazovat,Zavazujeme se.., Hájíme vaše práva. Jako nejagresivnější jsme shodně vyhodnotili "Kupčení se zdravím lidí?Nepřijatelné!" A teď ODS v Jasně: zkratku ČSSD použila téměř shodně 26x, ovšem slovo Paroubek 24x (to už je na diagnozu). Dále Tvrdík 2x, Rath 8x (bez záruky). Titulky: Hysterický Paroubek zavedl cenzuru, Pozor na Paroubka a komunisty, Lež ČSSD, Socialisti v Řecku stejně jako v Česku, atd. Zatímco noviny ČSSD se podobají běžným novinám i stylem článků, noviny ODS až na 2 listy o zdravotnictví vypadají jak bulvár, čtou se jak bulvár a jsou stejně nevěrohodné jako bulvár. Takže máte pravdu, ještě včera jsem byla přesvědčená, že jsou na tom obě strany stejně. Co se billboardů týká, je pravda že Paroubek je vlastně všude. Ovšem, když se podíváte pozorně, zjistíte, že to nejsou billboardy ČSSD. Na těch pravých socanských podobné ataky na ODS či Nečase nenajdete. Tak by se dalo pokračovat... Omlouvám se, že je to tak dlouhé. Hezký večer.
P.S.Pan Hořejší má pravdu v tom, že nepozorný člověk to vnímá všechno stejně a asi nerozlišuje co je čí. Víme jen, že je toho všude plno a že je to hnusné. Spousta lidí to tak vnímá.
22. 05. 2010 | 21:50

el dorado napsal(a):

Hořejší zcela evidentně nerozumí politice a demokracii. Opět chce tvrdě zakazovat, regulovat a dokonce trestat. Tentokrát ppolitické strany a hnutí.

Chlape vždyť ty jsi dospěl do extrémisty. Vandas je tvůj soukmenovec nebo snad nějaký anarchistický leader s molotovem?

Nechce navíc ještě zavírat lidi do vězní nebo jim rovnou řezat hlavy? Ve jménu "dobra".
22. 05. 2010 | 22:02

bb napsal(a):

To Alice :
Asi tak nějak.

XXXXXX

S ODS (nebo Kalouskem) to je asi tak-

ODSák nastoupí do autobusu, který řidí člen ČSSD. ODSák po chvíli udělá v autobuse svou potřebu - malou i velkou. Načež beží za řidičem a seřve ho, že je prase, protože má v autobuse bordel.

Následně přiběhnou naše nestranná média a napíšou články o tom, jak je šofér ČSSD nezodpovědný a nedůvěryhodný.

Naštěstí se najdou "objektivní" média a profesor Hořejší, kteří řeknou, že je to celé nechutné.

A VO TOM TO JE.
22. 05. 2010 | 22:09

Alice napsal(a):

Dobrý večer pane Hořejší, k těm průzkumům jsem na Českých médiích četla zajímavý blog od D.Hanuše http://www.ceskamedia.cz/ar... A není to jen o špatném výkladu. Takže jsem taky pro zákaz. Ale nenudili bychom se? :-)
22. 05. 2010 | 22:18

kormoran napsal(a):

Ono "profesorovi" jiz davno ujel vlak , jak v badani , tak i v politice)))))

Zakazovat , neco pouziva jen zbabelec s davkou zarlivosti , tim padem "nedostatecne sebevedomi"....
22. 05. 2010 | 22:20

JC napsal(a):

Alice,
U vás doma tedy musí být hodně veselo:-))).
Počítat hlášky ve volebích letácích....hmmmmm
22. 05. 2010 | 22:25

LEVAK napsal(a):

Ad profesores: Puris omnia pura!
22. 05. 2010 | 22:40

S.Š. napsal(a):

"Je to hnusné, odporné ... jděte k čertu s takovou politikou ...", souhlas s K.H. a B.D., a nakonec se dozvíme, že autor bude volit socany. Tak tedy, pane profesore, to jste mne dostal !! :-)
22. 05. 2010 | 22:44

tata napsal(a):

pane jarpor

Myslite že je tak těžké definovat negativní kampan?JAK MUŽETE vědět že pan profesor je do normalního života nepoužitelny?Jen tim že ma jiny nazor?

Jedna věc je že politici si penize na volby těžko zkrouhnou,ale proč to nechtít ,myslim že těch deset by bylo hodně nerealnych ale strop kolem 50 milionu,by byl velice prospěšny oproti dnešnim 160 a možna vic,navic by to trochu nalomilo jejich vysadní postavení myslym ČSSD A ODS.

Dale jestli jsou američtí poradci profici,nevim podle meho hodnocení nejsou,ja osobně sem zhnusen a nechapu tuto kampan.A co se bavím tak 80 procent mych znamích je zhnusena,takže nechapu na koho je tato kampan miřena.
Vytka že stejně bude volit oranžove je taky trochu mimo,on totiž v tom marastu nema jinou volbu,bud nejít k volbam nebo jak levicově smyšlejicí volič postavit hraz pravici,ale v obracenem gardu je pravicovy volič na tom stejně,nebo omalinko větší vyběr pravicovych stran,ale jestli si mohu dovolit hodnotit prav voliče,myslim že je zrovna tak volba menšiho zla z uhlu jeho pohledu.

NO JACÍ LIDÉ TAKOVY POLITICI,TADY celkem nesouhlasím podle mě se politici urvaly z řetězu,ja teda nekradu,dělam poctivě tak nevím proč bych se měl snima srovnavat,nebo vy se snad chovate jako oni?

souhlas s koncem taky pochybuji že se to v dohledné době změní,což ale neznamena se oto nesnažit,nebo o takovych řečech psat že jsou na něco.......
22. 05. 2010 | 22:48

JC napsal(a):

bb, Ten příběh s dopraví prostředkem jste si jaksi upravil k obrazu svému. Ve skutečnosti to bylo si takto.Nejednalo se o autobus, ale o vládní limusinu.Člen ČSSD neřídil ale seděl na zadním sedadle. Že by vykonával vámi zmiňované potřeby nebylo nikde uvedeno.Pouze v tisku se objevilo, že auto jelo 18O km/hod.Navzdory snahám pravicových medií ovládaných západními ideodiversními centrálami se předsedu nepodařilo zdiskreditovat, protože ten spal a nic si nepamatoval.
22. 05. 2010 | 22:52

Lena napsal(a):

Začínalo to tak nadějně: "...hnusná kampaň", pak lehké vystřízlivění - zákazy, nakonec přes všechno socani - fuj, nemám co dodat.
22. 05. 2010 | 23:11

tata napsal(a):

pane komoran

pravě naopak ono je potřeba řidit se určitymi pravidly,že se jimi tato země většino neřidí jsme tam kde sme,věřím že dravcum vyhovuje se pohybovat bez mantinelu a vydavat zakazy za zbabělost,opak je pravdo demokracije je o řadu to znamena že musí byt přesně definovano,kde končí svoboda vašeho jednaní a ten konec by měl byt kde vaše chovaní narušuje svobodu toho druheho.
22. 05. 2010 | 23:15

jarpor napsal(a):

tata

Tak ji definujte.... když je to tak snadné....

Nepoužitelný... Víte kolik profesorů neumí utáhnout matičku či vyměnit vodovodní kohoutek ?

Zkuste se těch poradců na kampaně zeptat... Vy a Vaši známí kampaň "nechápete", jste zhnuseni... oni ji takovou dělají ve prospěch toho, kdo je najal... a ví proč.

Pane tata, ti nahoře dělají jen to, co dělají ti dole. To že Vy nekradete, já nekradu, neznamená že nekradou jiní...

"...nema jinou volbu,bud nejít k volbam nebo jak levicově smyšlejicí volič postavit hraz pravici,... "

Hmm... vidím, že jste zdatný opakovač volebních hesel s tou "hrází"...

Tož tak asi...

Hezký večer
22. 05. 2010 | 23:16

vidlemístoklíčů napsal(a):

Myslím, že celá diskuse jasně ukazuje, proč tady po dvaceti letech máme v mnohém ještě horší svinstvo než to, kterého jsme se chtěli zbavit. Opět jsme u hádek kdo víc, kdo častěji, kdo hůř... (i já jsem tak zareagoval). A podobně je tomu u voleb. Pořád jen srovnáváme a marně hledáme "menší zlo". A protože strany se liší jen barvou dresů, vychází nám to jen podle subjektivních názorů fifty-fifty a tomu odpovídají i volební výsledky. A je pravdou, že jací voliči, takoví politici. Pokud bychom všichni přestali hájit jen "ty svoje", pokud bychom přiznali, že jedna aféra střídá druhou v obou stranách, pokud bychom připustili, že ani za ODS ani ČSSD nefungovala justice a o spravedlnosti si může normální člověk nechat jen zdát, přestali bychom skákat politikům na jejich hrátky a přestali bychom je volit okamžitě. Bez srovnávání, kdo je horší. A podobně je tomu i s kampaní: nemáš-li co jiného nabídnout než jen pomluvy soupeře, nemáš v politice co pohledávat. A je mi jedno, zda pomlouváš více nebo méně. A politika by byla o něco čistší i bez zákazu. Vyloučení strany s tunely, korupcí a podvody z politické scény, prohoz za nové strany a politici by se rychle naučili jednat slušně.
22. 05. 2010 | 23:24

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
jak je lehké s váma souhlasit!

Jenže i tento váš příspěvek do předvolební kampaně je přepjatý, tak jako je přepjatá drtivá většina akcí (a reakcí) v této předvolební kampani.

Proč zakazovat negativní vlební kampaň? To by balo zakázáno vyslovit i to, že král je nahý! Nene, ať si každý říká to, co uzná za vhodné! Podle hlasu poznáš ptáka!

Taky si nemyslím, že násilí by bylo hlavním rysem této předvolební kampaně.
Vrhání vajíček - to je legitimní způsob, jak obecenstvo může vyjádřit nesouhlas se špatně sehraným představením. Ne že by permanentní vajíčkové nebezpečí pomáhalo pozdvihnout kulturu divadla obecně; však taky strůjci tohoto excesu nakonec sami couvli pod tíhou trapného pocitu. Kameny na Topolánka, utopence na mítingu ČSSD, útok na Sobotku - to je dílo pár vyšinutých lidí; člověk je až překvapen, že se manýry rowdies přenášejí ze sféry fotbalového zápolení na politické kolbiště jen v tak malé míře. Protože faktor zápolení ve volebním boji je - to nejde popřít.

Zmenšil počet poslanců? To by bylo populistické řešení. Parlament je vzorkem občanstva, a z funkčního hlediska je pro stát důležitý. Není dovod, aby se choval jinak, než každé lidské společenství: jestli je schopen něco pozitivního vytvořit, tak je to díky tomu, že tam je pár tahounů, kteří chcou a umí. Zredukujte počet na polovic, a budete riskovat, že už tam nezbude vůbec nikdo, kdo by byl schopen pracovat!
Lze to říci i z druhé strany: redukcí počtu poslanců snížíte šensi hlavně pro menší strany, že se tam vůbec dostanou, protože na každého zvoleného poslance bude potřeba podstatně víc hlasů.

Ilustrací předvolebné přepjatosti jsou i názory vetšiny diskutérů pod těmito blogy: copak někdo je schopen vnímat pozitiva hračů z opačné strany politického spektra? To opravdu jen výjimečně; naopak, typické je, že se vatáhne jakkoliv marginální negativní rys a ten se nafoukne tak, aby zakryl celý ostatní obraz.

Jediné, v čem s vámi nakonec souhlasím, je zrušení bilboardů: ostuda a výsměch občanům, z jejichž daní se tato taškařice pořizuje.
22. 05. 2010 | 23:25

David napsal(a):

Souhlasím, že nynější předvolební kampaň je odporná a hnusná.

Souhlasím i s těmi navrhovanými opatřeními, jako je omezení finančních prostředků na kampaň, což by strany přinutilo věnovat se více prezentaci svých programů. Ušetřené peníze spíše věnovat na charitu než na guláše a jiné pitomosti. Stejně tak souhlasím i se zákazem zveřejňovat volební průzkumy nejméně 3 měsíce před volbami, protože to jsou manipulativní sdělení. Voliči by tak byli nepřímo přinuceni více se zajímat o programy a ne o ty „cinknuté“ průzkumy.

Ještě k té agresivitě volební kampaně.

Podle mého názoru tento arogantní a agresivní styl zavedla ODS a nese na tomto stylu největší podíl viny.

Jen si vzpomeňme na zpočátku nevinná hesla „Myslíme jinak“ , „Dokázali jsme, že to dokážeme“. Pak nastalo období „Nulové tolerance“ a nechutných obstrukcí ve Sněmovně. Neustálé předvolební mobilizace proti komunistům, které vyvolávají ve společnosti strach a nenávist, jsou ubohé a falešné. ODS tímto způsobem v praxi uplatňuje metodu – rozděluj a panuj.

Nyní, když porovnám bilboardy a předvolební letáky ODS a ČSSD, tak v agresivitě opět jasně vede ODS.

Vajíčka taky házeli příznivci ODS. Úplně mne znechutil leták, který vyvolává ve voličích nenávist a závist, kde byly fotografie ruky pana Paroubka, jak drahé hodinky má, dále fotografie jeho bytu a chaty apod.

To, že ODS říká, že s tím nemá nic společného, tak tomu nevěřím. Podle mne je ODS naprosto nedůvěryhodná strana a je také proto velmi nebezpečná.

Jen si vzpomeňme jakým neurvalým způsobem prosazoval Julínek reformu zdravotnictví, nebo jak nyní zástupci ODS ve vládě útočí na profesorku Dvořákovou.

ODS není schopna žádné sebereflexe. To co předvádí jsou jen falešné kosmetické úpravy. Až vyhraje volby, tak se zase vrátí ke starým praktikám – starého psa novým kouskům nenaučíš. Teď jde jen o to oblbnout voliče a pak nám všem zase zakroutí krkem.

ODS zdiskreditovala slušnou pravicovou politiku na mnoho let dopředu. ODS byla proti zavedení úřadu ombudsmana, ODS je proti zavedení referenda. ODS je novodobá - modrá totalita.

Jediné řešení vidím v tom, že je nutné začít budovat novou - slušnou pravici a proto v těchto volbách už nedát ODS ani jeden hlas.

Naději vidím jen v tom, dát šanci neparlamentním stranám. Výběr stran je už dostatečný.

ODS i ČSSD musí už konečně na vlastní kůži poznat, že jejich střídavé vládnutí tady nemusí být na věčné časy.
22. 05. 2010 | 23:37

kormoran napsal(a):

Tata aha? Takze ceskoslovensko zilo od 48 v demokracii a zakony (mantinely) vydala pouze z duvodu ochrany pred dravci))))
Nemam co dodat)))))
Nadnadnad zakon je 'etika' pokud k ni jakakoliv spolecnost nedospeje , holt se musi ridit ostnatymi draty a mantinely.
Nenapadnul , vas nekdy duvod, ze ustava USA je tak jednoducha???

Uprimne , nemam nic proti selekci prirody!!!!!
22. 05. 2010 | 23:59

s... napsal(a):

Volit je nutné, i když obtížné. Nechat to extremistům je krajně nebezpečné!

vlk:

Volte lidoivce, zelené, nebo socany:
jsou to strany jejichž tradice je nepovede k extrémům, mají evropský kontext a tak i přístup k nejnovějším trendům,

Top, ODS, VV mají korupci přímo ve struktuře, mají sklony k ideologickým experimentům, jejich obzor sahá k sousedovic zahrádce
Já budu volit zelené, neb mají v programu jako jediní (a proto jich je třeba) úspory energie jako zásadní součást přechodu k moderní ekonomice.

Negativa dnes vynechávám, najde se toho jistě víc než dost
23. 05. 2010 | 00:07

Tomáš Stříhavka napsal(a):

Chyba je i v těch, kteří na takové postupy skáčou. Kvalita politických triků je nastavena na úroveň kořenů, kteří na ně mají skočit. Když pozoruji úroveň diskuse na blozích aktuálně.cz, tak se ani trochu nedivím, že úroveň české politiky je taková jaká je.

(Pivo za 2 Kč a skončilo to ranou pěstí, není divu - možnost dát si, s poloprázdnou kapsou, ještě jedno/poslední (pivo) přilákala opilce, část z nich bývá agresivní)

Něco jiného místo toho? Diktatura! Už bylo vyzkoušeno, výsledky byly mnohem horší.

To už raději ten hnus, který se nazývá demokracie. V té je možné aspoň doufat, že za 4 roky alespoň část společnosti trošičku zmoudří, výjimečně se to i stane, podle mého názoru k tomu např. došlo ve volbách, po kterých se do PS nedostali Sládkovi republikáni.

Demokracii vytváří lidé, jako produkt přírody ji vytvářejí jen jistý čas, každý člověk jinak dlouhý. Příroda během 4 let malou část tvůrců demokracie zlikviduje(alkoholiky v průměru rychleji) a zkusí to s příště s jinými.
23. 05. 2010 | 00:20

alesdrobek napsal(a):

Pane profesore, srdcem jsem s vámi, bohužel se ale bojím, že zakázat jen "negativní" hesla není racionální řešení. Žádný člověk není natolik morální, ani natolik moudrý, aby mohl opravdu spravedlivě rozhodovat, co je negativní a co ne.

Zajímavější a reálnější debata by myslím byla, jestli by šlo zakázat politickou reklamu v masmédiích sakumprásk. Prostě politické subjekty jsou placeny státem, a stát má tudíž teoreticky právo určovat jim mantinely.

Do rádia a televize tahle propaganda nesmí už dnes, proč tedy zákaz nevztáhnout i na billboardy a tisk? Soukromé příspěvky bych omezil pouze na členy strany a jen do určité výše (v řádech desítek tisíc např.). Obrovsky by se tak omezil jednak vliv "sponzorů" a jednak jedovaté výpary kampaní, které musíme co chvíli dýchat.

Strany by si musely vystačit s internetem, vyhrazeným prostorem ve veřejných sdělovacích prostředcích a s mítinky (popř. jakoukoli jinou formou kontaktní kampaně, kterou volební manažeři vymyslí).

Takové pravidlo by bylo narozdíl od zákazu jen negativní kampaně jasné, transparentní a dobře vymahatelné.
23. 05. 2010 | 00:28

kormoran napsal(a):

S.... soudruh vlk , uz ma davno vyvolene, akorat dela opicky...
A necpete se tolik koblihami od cssd , aby vam nezaskocilo... Tak zacinal kampan Al Capone)))))
Kobliha , jako kobliha ze?)))https://www.youtube.com/watc...
23. 05. 2010 | 00:29

janhus napsal(a):

Rekl Horejsi, ktery tu tyden co tyden zaplavuje internet svymi moralizujicimi agitkami ve prospech socialistu. Vy byste mel mlcet jako prvni, nebot vase argumenty jsou malokdy posteveny na studiu a znalostech, vetsinou jste takovy megafon televizniho zpravodajstvi.
23. 05. 2010 | 00:41

kormoran napsal(a):

A jak tak koukam , komousi by zakazali , fsechno , fsude, jen ne sebe!!!!
Soudruzi nebojte , moje malickost nikdy nebude usilovat o zakazu vasich stran stupidnich aktivit. Vy musite odpadnout sami.
Holt mate jeste mnoho samanu na postech , ktere vam vyhovuji))))
Musim uznat , ze vytvorit nespokojenou spolecnost vam az tolik prace neda!!!!
23. 05. 2010 | 00:41

autor napsal(a):

Paraziti z reklamni sfery, hm, koukam vy ten bolsevismus mate hodne zadreny pod kuzi, asi byste chtel aby v televizi uvadel reklamu opet pan Vajicko a reklama byla jen na prebytky socialistickeho zemedelstvi, o ktere nikdo nema zajem. Pokud pisete o hnusu, zkuste se nejprve poohlednou doma po zrcadle.
23. 05. 2010 | 00:45

tata napsal(a):

pane jarpor

KDY si uvědomite že člověk s jinym nazorem,nemusí byt opakovač hesel,vy to mate rozděleny jednoduše ,přitom ač to nepřiznate stavite hraz proti levici,,myšleno vaše nazory za ty pomalu 2 roky co se zname,,ja prostě považuju současnou pravici za špatnější volbu jako vy levici,a jestli nechci aby tady vladla pravice musim dat svuj hlas levici,co je natom hlasaní hesel,jako vy date hlas pravici a proč asi?no aby tady nevladla levice co je podle vašeho pohledu špatné,nebo mi chcete tvrdit že nemam pravdu?

AŽ MUJ POHLED změní pravice klidně ji budu volit zatim tomu tak není,rozdil že ja vaš pohled plně akceptuju jen s nim nesouhlasím,vy muj postoj stavite do role hlasače hesel ne pane ja to tak citím.

DEFINICE NECHUTNOSTI,NEGATIVISMU,určitě kdy mysto prezentace sveho programu,se soustředuji na osobní utoky,myslim že nejnazorněji to vystihují bilbordy z obou stran.

vyte co lidí neovlada pravopis,,třeba ja,,myslite že sem proto nepoužitelny?že třeba vědec neumí utahnout matičku je nepoužitelný?on umí pravopis ja utahnout matičku,stava se znas tim někdo lepší než ten druhy?

DĚLAJI KAMPAN VE PROSPĚCH TOHO CO JE NAJAL,tady si pravě myslim že v neprospěch,vy mate procenta na koho to zabira?ja to dokažu hodnotit jen ze sveho pohledu a to je minusové.

PODLE MĚ je dobre pořekadlo ryba smrdí od hlavy,jestli vychazej zlodějny stale vice lidí se jich dopouští.

tož tak asi
23. 05. 2010 | 00:47

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší,

Zdravím, bratře Václave, dopsal jsem právě TAČR a tak z tvé spousty podnětných návrhů rozvinu odstavec 3.
Navrhuji, že na volební kampaň lze použít pouze prostředky, které strana získá podáním čtyřletého grantu u PAČR (politická agentura ČR). Maximální výše grantu 50 M KČ, 50% musí pocházet z neveřejných prostředků (z kapsy politiků). V grantu vysvětlí podstatu partajního programu (Česky, Anglicky a v Sanskrtu), rizika projektu (Řecký osud), metody postupu při kampani (použití bilbordů se považuje za důvod k vyřazení projektu), vyjmenuje potenciální odběratele výstupů (např. lobisté, firmy, vlastní kapsa), etapy řešení a dílčí cíle, motivační faktory, dosavadní zkušenosti, plánované výstupy v průběhu řešení (např. povalení vlády za předsednictví EU), způsob kalkulace nákladů (jeden zlatý pro mě a druhý taky) atd, jak to známe. V přílohách budou výpisy z trestních rejstříků, nejvýznamnější projekty a výsledky (např. topné oleje, Grippeny, Panďoury), životopisy a dalších 1000 povolení a potvrzení, zejména o příčetnosti navrhovatelů.
Jsem si jist, že většina žádostí neprojde pro nesplnění formálních požadavků, zbytek pro nesouhlas cílů s tematickým zaměřením projektu (rozvoj státu a blaho národa). Také na PAČR nebude vyčleněno vinou ministerstva školometství dostatek prostředků, tak se v daném volebním roce ani PAČR neotevře. Granty nebudou uděleny a je po volební kampani.
Ušetřené prostředky půjdou do vědy a školství.

Zdraví Jemnický
23. 05. 2010 | 01:02

ali napsal(a):

veškeré zákazy a nové zákony jsou dalším poutem demokracie..dnešní politici si zákony předělávají podle svého, jak se to hodí jim..volím Stranu svobodných občanů a je mi fuk, že maj malý preference..však oni se jim časem zvednou..
23. 05. 2010 | 03:47

alarm napsal(a):

Hořejší = Sisyfosák jako poleno! Kam se to ten národ řítí, když exakně vzdělaný člověk takhle blbne? Víte proč on má zde na Aktualne tak velkou čtivost? On úžasně provokuje. Pomalu ale jistě dohání to pehe. Za chvíli se bude používat "jseš blbej jak Hořejší". Ach jo?
23. 05. 2010 | 06:26

Pepa Řepa napsal(a):

Já bych zakázal i negativní myšlení.

Má se jenom chválit, to dá rozum.
Ať to jistí billboardovej ombudsman č.18.

Proč ...k čertu?
Peklo není, povídal n.o.s.

A že budete volit socany?
To je, ale překvapení roku, to by od Vás nikdo nečekal!!!

Kdepak, zase jste trefil Řebíčka na hlavičku.

A napadlo Vás, že kdyby socan začal u sebe, ignoroval billboardy a dostal 35%, ušetřil čtvrt miliardy, tak ho příští volby ostatní napodobí?
Proč vyhazovat prachy za něco, co je k ničemu?
Víte, kolik je za to aparmantů na Floridě?

Zakázat, zakázat, zakázat!
Kdo to poruší, zavřít až zoranžoví.
23. 05. 2010 | 06:28

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Jemnický
teď už chybí jen článek bratra Václava, že spíš proleze džamal uchem jehly než nečlen ČSSD do království nebeského.

Grantíky? Jen po předložení legitimace ČSSD. A fotku Paroubka povině do peněženky.
Svět podle hořejších.
23. 05. 2010 | 06:38

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon povinně
23. 05. 2010 | 06:40

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Jemnický
podporuji Vaše návrhy na zřízení PAČR a podporuji i bratra Václava na ministra školometství.

Dost bolo kulometů, budoucnost patří školometům.
Kulomet se nějdy zasekne, školomet nikdy.
23. 05. 2010 | 06:46

otokar napsal(a):

pane řepko,to bylo fajne,od všeho trochu,pobaví,neurazí,poukáže na zlořád,na který už se může(není momentálně hájen).
chtěl jsem volit vaši stranu,ale nějak jsem ji nenašel,škoda,ešli byli všichni ostatní dva členi jako Vy,byla to fakt strana inteligentních lidí se smyslem pro humor.
23. 05. 2010 | 06:50

Daňový poplatník napsal(a):

To Hořejší:
V zásadě s Vámi souhlasím, ale se stanovením pravidel pro slušnou kampaň jste trochu zaspal dobu, tak Vám zkusím (se skromností mi vlastní) trošku poradit.
Politické kampaně v jednotlivých zemích EU by mělo řešit Nařízení Komise.
Fungovat to bude tak, jak jsme zvyklí.
Z částky 10 mega by šlo 40% na administrativu, 20% na poradenské firmy a 40% na vlastní kampaň.
S prostředky na uplacení úředníkú by byl trochu problém, to by se muselo řešit sponzorskými příspěvky od čestných podnikatelů, kteří za to nic neočekávají.
Příslušné nařízení by mělo zhruba 160 stránek bez příloh, a každých 14 dní by se měnilo, během volební kampaně a sčítání hlasů pravidelně, vždy ve prospěch humanismu, multikulturalismu a blaha administrativy Eu.
Odvody států do kasy EU by se musely podstatně zvýšit, protože stávající úředníci by to nezvládli, navíc by v období mezi volbami vše kontrolovaly nezávislé auditorské firmy, a to taky něco stojí.
Tak by byl vytvořen spravedlivý řád pro všechny nezakázané strany (vytvoření "Zvláštního výboru pro kontrolu proevropského ducha stanov, činnosti a postranních úmyslů kandidujících stran" je samozřejmostí), a pravidla by platila zejména pro nové členské státy, v Německu, Francii, Anglii a Itálii by Nařízení Komise platilo jak kdy.
23. 05. 2010 | 07:23

vlk napsal(a):

Pane profesore,

díky z a odpovědi.

K té obecné části- nemůžete regulovat soukromé ani ůsoukromé" subjekty, aby z vlastní kapsy neplatily bilboardy nebo soukromé inzeráty.. To s e o, obávám, by asi nešlo.
k té druhé odpoědi - lituji a promiňte, že jsem s e Vs zeptal. Byla to spíše otázka řrčnická, protože jsem nevěřil, že budete chtít odpovědět věřejně.
Rozhodně nebylo mým cílem Vás vystavit trapným až sprostým replikám všelijakých zobákem klapajících kormoránů a podobných ndividuí.

Před individui , kter na Vaši adresu napíší , že nejste s chopen praktického života by Vás bohužel nebylo ochránilo vůbec nic.

pro tyhle dva týpky a ajim podobné je ona hnusná a nenávistná kampaň přesně to pravé. Oni tu špínua hnus rdi a dobře s e v tom bahní.

Musím také pár slov adresovat svým oblíbeným dámám -

S.Š + lena

dámy , obě jste napsali prof. Hořejšímu to samé

p tom co jste popsal ten hnus to hodíte socanům! A následně jste měli potřebu zvýraznit svůj despekt.

Netuším, koho bud e volit paní Lena. Ale myslím, že volit rozhodně bude. U paní S.Š. vím komu hodí hlas.

Dámy dovolím si poněkud impertinentní otázku:
Myslíet, ež se po své volbě budete s morálkou v sobě cítit lépe než prof . Hořejšípo svém hlasování?
Nevěřím, že jste schopna jedna každá odpovědět ANO.

Proto vaše repliky nechápu.
s.
Částečně máte pravdu, al e i zloděj s rodokmenem a tradicí je prostě zloděj.
A ohledně lidovců.... to je pořád možn volba.Už jsme psal * kvli osobní integritě paní Hybáškové a jako poděkování panu Hovorkovi, že nenechal rozkrást zdravotní pojištění za minulé vládní periody. Nicméně se mi to jeví stejně účinné hlasování jako když zůstanu doma.
23. 05. 2010 | 07:33

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře otokare
smím vám říkat bratře?

Inteligentní nejsem. Jsem tu jako exemplární případ blbého burana, aby lépe vynikly geniální a oduševnělé návrhy na zákazy a příkazy různých hořejších.
Urážím všechny, s gustem.Barva kotníků nerozhoduje, okopávám všechny. Matička strana totiž nekandiduje.

Ale, že ten náš pan Hořejší umí klamat tělem lépe než Lionel Messi.
Jak on na oko tepal do socana, aby v závěru prohlásil: Volte je, nic lepšího není.

Po volbách bude ráj -možná i paroubkův RaJ- na zemi.
Pošleme do Afghpaku První pluk roudnických školometů, mudžáhidín zahodí semtex a budeme se držet za ruce a tak nějak bezpohlavně milovat.

Jak říkají jehovisti,
RaJ na zemi se blíží, bratře.
23. 05. 2010 | 07:39

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší napsal,

„V listopadu 1989 si asi málokdo představoval, že svobodným demokratickým volbám by měly předcházet měsíce špinavé negativní kampaně, ve které budou zvláště dvě největší strany přesvědčovat voliče, že ti druzí jsou lumpové, korupčníci, neschopní hlupáci a škůdci této země.“

K tomu lze jen citovat pravdivé konstatování Jiřího Paroubka, že romantismus v politice skončil nejpozději ve třicátých letech minulého století.

Copak, že se to tehdy událo ? Velká hospodářská krize ukázala sama sebe jako důkaz, že horních 10 % nejbohatších, fakticky řídících státy a společnosti akceptující kapitalismus, si už neví rady jak dál. A zbylých 90 % spolu s hrdinou románu Johna Steinbecka „Hrozny hněvu“ muselo konstatovat, že společnost je nastavena tak, že už za ty ničemnosti ani není jasné komu dát přes hubu. A tak nezbylo, než aby oněch 10 % povolalo Hitlera, protože strach z Marxe byl panický. Cestou podle nich byla jen válka, která řešení mohla oddálit a poskytnout oněm 10ti % čas je najít.

V roce 1989 si možná část společnosti romanticky představovala leccos. Kdo si něco přečetl z historie, neměl iluze žádné.

A tak negativní kampaň v politickém volebním boji ?

Slovo marketing nevymyslel ani Jiří Paroubek, ba ani nikdo jiný z českých politiků. Při jeho uplatnění jde jen o důsledné respektování a užití pravidel marketingového mixu 4P ( Product, Price, Place, Promotion ) na střed okvětního čtyřlístku, kterým je Customer, volič. Tato pravidla s vědeckou důkladností vynalezená a popsaná vznikla v zemi Johna Steinbecka. No a u nás se jen musí mix nastavit tak, aby odpovídal tomu v jakém stavu je země, kde je uplatňován.

Place je nemocná společnost České republiky, Promotion je způsob jak se v této chorobou postižené zemi bezohledného kapitalismu prosadit.

Je to jako prodávat zubní pastu, nebo žvýkačky. Chtít politiku vyčlenit ze systému ohraničením pomocí umělých pravidel je totéž jako se pokusit v živém organismu zorganizovat ostrůvek, který nebude řízen podle nastavení DNA ( zde jsem se pustil na velmi tenký led pouhé selské úvahy, pan profesor nás možná přesvědčí, že taková varianta je za určitých experimentálních podmínek možná ).

Ve vědě asi nějaký lysenkismus, v politice romantismus. Obojí velmi nebezpečné.
23. 05. 2010 | 07:43

zdesta napsal(a):

I v tomto diskuzním prostoru jsme svědky,studené občanské války.Intolerance,agresivita,vulgarizace,dehonestace,není nic nového.Jak by to asi vypadalo bez Stejskala a Mihalca.Bíllboardy v tom hrají pramalou úlohu.Zase je to o příčině a následku.Masmedia jsou přenosovým fenoménem těchto negativ.Bez nich by nemohlo něco podobného takto gradovat.Spousta komentátorů pozvolna a cílevědomě celá léta přisypává jed do polévky a pak se diví,nebo žvaní o deficitu kultury v politice.Politici a politický boj je jedna věc a prostitutky přiživující se na politických stranách druhá.V konečné fázi nejde zase o nic jiného než o prachy.Jsem v tomto ohledu skeptik.
23. 05. 2010 | 08:27

Olga napsal(a):

Pane Hořejší. Nemám co dodat. V plném rozsahu s vaším názoram souhlasím. Ale co s tím? Co se to s lidmi stalo? Jsem z toho smutná.
23. 05. 2010 | 08:33

Petr Havelka napsal(a):

Kdepak regulovat, PRÁVĚ naopak. Ať si dělají, jak chtějí. Podle nosa poznáš kosa :)

Já bych ty mandáty progresivně zdanil.

Za 5 mandátů 10 mega

Za 10 - 10

... 20 - 15

... 40 - 20

... 60 - 30

... 80 - 40

... 100 - 10

Voni ti velcí si stejně vydělávají "bokem".

Mám chuť napsat

Jaká je společnost, takové má politiky a volební kampaň.

Jenže mi to neštymuje, protože co znám nějaké lidi jen tak od vidění, vůbec mi nepřipadají, že by si tohle zasloužili.
23. 05. 2010 | 08:37

jarpor napsal(a):

Vlku

"Před individui , kter na Vaši adresu napíší , že nejste s chopen praktického života by Vás bohužel nebylo ochránilo vůbec nic.

pro tyhle dva týpky a ajim podobné je ona hnusná a nenávistná kampaň přesně to pravé. Oni tu špínua hnus rdi a dobře s e v tom bahní."

Opět píšete lži na maji osobu. Dělá Vám to dobře ? Patrně ano, protože jinak byste nelhal.

Nikde jsem nevyjádřil, že se mi kampaň líbí a že si bahním...

Jen jsem vyjádřil naivitu nápadů vzdělaného člověka, který si prostě nepřipustí, že jiní odborníci právě takovou kampaň stranám naordinovali, protože ZABÍRÁ. (Doufám, že ZATÍM zabírá)
A jeho návrhy prostě nic neřeší... a pokud jste si všiml, nejsem sám, kdo takto uvažuje.
Jsou to totiž lidi s rozumem, nemající potřebu exibovat a asertilně souhlasit s nápady člověka-blogera jen proto, že je to "jejich krevní skuina".

Znám spoustu odborníků, jež si připustí, že nebýt jejich partnerek či jiných blízkých, tak by v normálním životě byli ztraceni... Neporadili by si s maličkostmi, jež jiní ty maličkosti ani nevidí...
To není nic proti nim, vzdělancům. To je konstatování...

Hezký den
P.S.
Pořád čekám na definici, co je negativní kampaň, aby soudy mohly při porušení takového zákona jednat rychle a tedy efektivně...
Mohl byste tu definici, Vlku, napsat. Třeba místo lhaní o mých názorech..
23. 05. 2010 | 08:45

vaclavhorejsi napsal(a):

grőssling:

"Ve vědě asi nějaký lysenkismus, v politice romantismus. Obojí velmi nebezpečné."

Trochu me prekvapujete - hlasite se tedy k nazoru, ze negativni kampan je zcela OK, ze spravny je i cynismus a "politicky marketing", zatimco "idealismus" je nebezpecny?

Ja si vubec nedovedu predstavit, ze napr. pred volbami noveho predsedy AV nebo noveho dekana ci rektora by se pouzivaly stejne prostredky jako v "demokratickych" volbach (ano, to slovo davam do uvozovek, protoze se mi zda, ze pouzivanim tech marketingovych prostredku se z toho stava pusta fraska).

Prominte, ja si pres posmech ruznych Pepu Repu prece jen budu snazit uchovat urcity "idealismus" pokud jde o tak zasadni veci jako je demokracie. Ja vim, ze to s ni jde s kopce, ale porad si myslim, ze ti cynicti lumpove jednou dopadnou spatne...

*****************
jarpor:

"Vy si skutečně myslíte, že ty najaté agentury a poradci na kampaně, dokonce u ČSSD z Ameriky, že to jsou amatéři ?"

Samozrejme, ze to nejsou amateri. Jsou ale soucasti profesionalne zvrhleho systemu, proti kteremu by se slusni lide meli postavit. Prave tak, jako se postavili proti jinym profesionalum moci v roce 89.
Skvelymi profesionaly jsou jiste treba i sefove kriminalniho podsveti, organizatori svetoveho trhu se zbranemi a drogami.
Nemyslim, ze vsichni profesionalove jsou hodni ucty a obdivu jen proto, ze jsou profesionalove.

..
23. 05. 2010 | 08:48

jarpor napsal(a):

Pavel Havelka

Neopisujte... :-)) s tím jaká společnost... :-))
Mám podobný názor ...

Problém v tom neštymování je jinde. Vy se neznáte s těmi, kdo si tohle "zaslouží".

tata

"DEFINICE NECHUTNOSTI,NEGATIVISMU,určitě kdy mysto prezentace sveho programu,se soustředuji na osobní utoky,myslim že nejnazorněji to vystihují bilbordy z obou stran."

To není defnice pro soudy... když zde někdo navrhuje zákon...

"DĚLAJI KAMPAN VE PROSPĚCH TOHO CO JE NAJAL,tady si pravě myslim že v neprospěch,vy mate procenta na koho to zabira?ja to dokažu hodnotit jen ze sveho pohledu a to je minusové."

Jste vedle jak ta jedle... promiňte, zkracuji tok svých argumentů...

"PODLE MĚ je dobre pořekadlo ryba smrdí od hlavy,jestli vychazej zlodějny stale vice lidí se jich dopouští."

Tady se shodnem. Hejtmani tím, jak obcházejí zákony, a "kradou" z krajských rozpočtů na krytí zdravotnických poplatků dávají příklad všem těm "dole" jak mají se zákony nakládat...

Hezký den
23. 05. 2010 | 08:55

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

Ujistuji vas, ze mym velkym konickem je vymenovani kohoutku a zvlaste utahovani maticek - jsem temito aktivitami povestny v sirokem okoli; dokazuji si tak neustale svoji pouzitelnost v praktickem zivote a zbavuji se pocitu menecennosti, ktery jinak nevyhnuttelne prinasi povolani vedeckeho pracovnika (o povolani universitniho profesora ani nemluve - ten je, jak znamo, uplne nepouzitelnou a smesnou figurkou...).

..
23. 05. 2010 | 08:55

jarpor napsal(a):

Hořejší

"Samozrejme, ze to nejsou amateri. Jsou ale soucasti profesionalne zvrhleho systemu, proti kteremu by se slusni lide meli postavit. Prave tak, jako se postavili proti jinym profesionalum moci v roce 89."

No konečně alespoň náznak připuštění, že ty způsoby kampaní vycházejí od odborníků...

Máte šanci. Postavte se do čela... založte "Chartu10", dokonce Vás nebude stát perzekuovat a uvidíme... jak moc to společnost bolí...

A k těm profesionálům z podsvětí... když jsem budovali komunismus, nebyli ?
Jó, totáč.... ukázat prstem, zavřít. To byla paráda... jen myšlenka stačila a rodiny byly...

Hezký den
23. 05. 2010 | 09:02

jarpor napsal(a):

Hořejší

Hmm.. tak umíte vy měnit vodovodní kohoutek... fajn. Tak pro normální život použitelný.
Stále zůstávají nápady ke kampani naprosto nepoužitelné...

Jo - ta definice co je negativní, aby to soud či ombudsman mohl jasně a rychle rozhodnout - nebyla by ?

Hezký den
23. 05. 2010 | 09:06

Pepa Řepa napsal(a):

Samozrejme, ze to nejsou amateri. Jsou ale soucasti profesionalne zvrhleho systemu, proti kteremu by se slusni lide meli postavit.
------------
Tak, tak, pane Hořejší
Co Vám brání? Postavte se. Začněze u sebe. Příklady táhnou.

Přesvědčte pana Tvrdíka, že jsou
to peníze vyhozené oknem.Ať udělá kampań bez reklamy, bez billboardů, bez leafletů, bez spotů.

Když volby vyhraje, za dva roky to udělakí všichni. V čem se pletu?

Ona totiž, milý pane, kampaň nesměřuje jen na akademiky, ale i na bábu, která si jde pro vajíčka, vidí, že dostane 13.důchod a hodí hlas.
Dostane tři stovky o dalších pět za měsíc bude ihned stažena.
Totéž z druhé strany.

Že je kampaň ehm-řekměme nepříliš smysluplná? Nepochybně. Na tom se shodnou všichni.

A co Vaše návrhy? O co jsou lepší?
23. 05. 2010 | 09:23

Aktiv napsal(a):

Pane Hořejší, problém je v tom, že MAFIE ani jinak politiku dělat neumí:-)
Zrušte Mafii,a změníte styl politiky, jednoduché...
23. 05. 2010 | 09:24

PatientO.T. napsal(a):

vaclavhorejsi napsal:
"porad si myslim, ze ti cynicti lumpove jednou dopadnou spatne..."

Já si zase myslím, že dokud budete ty lumpy volit, nic špatného jim nehrozí.
23. 05. 2010 | 09:53

xyz napsal(a):

tak to jediné nám tady ještě chybělo - řeči o tom kdo je použitelný k životu...
kdyby to nebylo k pláči umlátil bych se smíchem... celý život jsem byl zvyklý spoléhat jen sám na sebe - od zavazování tkaniček, nejen údržbu ale všechno okolo sebe, od návrhu až po realizaci... jsem proto ví použitelný než ostatní? spíš si dnes myslím že právě naopak, protože kdybych se věnoval jen jednomu a do hloubky, mohl jsem si za získané prostředky všechno ostatní koupit... páni kritikové, nechte laskavě profesionála (např. lékaře) operovat a nevyčítejte mu že neumí zatlouct hřebík - má na to, aby mu ho zatloukl někdo jiný a to se jich ještě spousta o to popere...
23. 05. 2010 | 09:58

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane autore, kam se ten kouzelnej politickej dědek zašil, teda, má dělat nemožné na počkání a zázrak do tří dnů. Dědek nikde a já mám každý den plnou schránku těch předvolebních, no jak to napsat kulantně, teda ******.Ještě, že dává údržba modré kontejnery. No, za týden si snad už na chvilku, chtěla jsem napsat vydechnem,..kdepak, to to teprve začne, rvačky u válu, kdo bude první válet pro sebe ten největší bochnik. Tak, snad bude alespoň lepší počasí. A když, ani to ne, co si má našinec počít. Prohlédnu nářadíčko, co mám ve sklepě.Starý středověký samostříl, cep, motyky, hrábě, kosy , srp a kladivo, chtělo by to zmodernizovat na nějakou akci. Halt, podle té předvolební kampaně to vypadá, že bude hůř. Tužka ,dnes bez úsměvu.
23. 05. 2010 | 10:08

Jan Vaculík napsal(a):

Co se násilí týče, tak kromě několika excesů pár (dosud celkem tří) vyšinutých lidí vidím podstatné násilí jenom ze strany ČSSD: roje jakýchsi podivných bodyguardů rozpýlených v publiku, ale hlavně policie, která slouží svému "nestranickému" (!) šéfovi a na předvolebních shromážděních ČSSD legitimuje lidi s nesouihlasnými transparenty.

No, a placená klaka tleskačů a bučičů na veřejné předvolební debatě pro ČRo, to je taky síla, že!
Inu, podle hlasu poznáš ptáka...
23. 05. 2010 | 10:13

jarpor napsal(a):

xyz

Trochu jsem se ve Vašem příspěvku našel a proto si dovolím reakci

Napsal jste to přesně - nechme profesionály (lékaře ) operovat...
Souhlas. Naprostý.

Kdyby psal pan profesor o své profesi a "neprosazoval" zde jeho návrhy tu stran "léčení" kampaní, tu stran politiky, tu stran... nevznikla by zde ona má polemika o použitelnosti odborníka k "normálnímu" životu...

Hezký den
23. 05. 2010 | 10:19

Pepa Řepa napsal(a):

Nebudeme chodit kolem horké kaše.

Autor jel po dálnici a uviděl billboad ODS. Na půl milý Nečas na druhé sešklebený Paroubek.
Neuvěřitelně blbý-dle mého názoru-kontraroduktivní. Paroubek získá víc sympatizantů, než odpůrců.
Autorovi se zauzlily střeva. Není divu, hnus to vyvolává,
zvláště u voličů ČSSD.

O tři kiláky dál je billboard jiný. Positivní.
Paroubek, pepa a dcerka. Svatá rodina jako vyšitá.
Stejně blbý billboard jako ten první, leč autor se zatetelí.
Tak to má být.

Přijde domů a vyzve národ k revoluci. Ne proti blbosti, ale proti negativní reklamě.
Zakázat, zakázat,zakázat.

Tady vidím, milý pane Hořejší, problém.Ne můj, ale Váš.
23. 05. 2010 | 10:24

Frante napsal(a):

Za porušení předvolebních zákonů bych neuděloval pokuty ale srážel bych procentní body z volebního výsledku. Jak řešit záporný procentní zisk ve volbách? Zřídit nějaký trestný antiparlament, kam by musely strany delegovat poslance. Něco jako poslanecké peklo s průměrným platem, bufetem za plné ceny a povinnou účastí na hlasování (které by nemělo vliv na legislativu).

A teď vážně k samotným zákonům:
*Zákaz negativní kampaně – ANO, (ale ta vymahatelnost….?)
*Billboardy a omezení prostředků – ANO, a navíc myslím, že by se to stranám v důsledku mohlo i líbit protože by ušetřily (a prostředky by si mohly např. rozdělit funkcionáři…)
*Zákaz průzkumů preferencí - NE, Nejsou přece od toho aby se jimi lidi řídili. Zákaz by byl omezením svobody tisku a demokracie.
*Omezení počtu poslanců ANO, ale ta otázka je složitější (a zajímavější). Předně, neberu argument, že menší země by měla mít menší počet poslanců. Velký počet poslanců je proto aby legislativa byla kvalitní. Jsme malá země , proto nám stačí méně kvalitní legislativa? Víc hlav víc ví – v průměru. Zase kdyby poslancem nebyl kdejaký strejda ale povinně odborník za nějakou oblast, stačil by počet poslanců menší. Ale kolik poslanců by pro tohle zvedlo ruku?
23. 05. 2010 | 10:27

Zacheus napsal(a):

"Představitelé velkých zavedených stran úspěšně přesvědčují voliče, že jsou zloději a všehoschopní darebáci."

Nemohu si pomoci, ale pak asi musí mít pro svá tvrzení k dispozici také reálné argumenty :-).
23. 05. 2010 | 10:30

Zacheus napsal(a):

Jinak bych byl také proto zakázat uveřejňování předvolebních prognóz a odhadů volebních výsledků. Tato tvrzení ( neřeším teď jejich serióznost případně účelovost) mohou podle mne psychologicky velmi ovlivnit rozhodování jednotlivých voličů - a to není správné.
23. 05. 2010 | 10:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Ve svem clanku nikde nechvalim "positivni" blbe bilboardy, ktere popisujete. Naopak navrhuji zakaz jakychkoli bilboardu.
Vytrubovani prazdnych hesel a predvadeni "svate rodiny" je take stupidita, i kdyz snad o neco mensi nez ty negativni plakaty zobrazujici protivnika jako lumpa a gaunera.
Na rozdil od vas bilboardy typu "svata rodina" nepovazuji za "pozitivni". Pozitivni je pro me jen kampan zalozena na solidnim vysvetlovani politickych principu te ktere strany, nikoli nejake marketingove triky prevzate z reklamy na praci prasky zamerene na zblbnuti prostomyslnejsiho adresata.

Souhlasim zcela, ze je treba se postavit nejen proti te nejhorsi negativni kampani, ale proti blbosti celeho tohoto stylu (a blbosti reklamy vubec).
Presto mi nejvic vadi to, co kritizuji v clanku... Kdyby aspon to priste zmizelo... V dalsim kroku by mohla treba zmizet i ta "pozitivni" blbost...

Nevim kde jste prisel k dojmu, ze se mi ty idiotske plakaty a la "svata rodina" (at uz v kontextu politiky nebo pracich prasku) libi...

..
23. 05. 2010 | 10:39

vaclavhorejsi napsal(a):

Frante:

"*Zákaz průzkumů preferencí - NE, Nejsou přece od toho aby se jimi lidi řídili. Zákaz by byl omezením svobody tisku a demokracie."

Je tedy omezenim demokracie zakaz jejich zverejnovani nekolik dni pred volbami? Pokud ne, od jak dlouhe doby to uz je "omezeni demokracie"? ja jen navrhuji tu dobu vyrazne prodlouzit - v obdobim mezi volbami bych to samozrejme nijak neomezoval.

..
23. 05. 2010 | 10:42

Frante napsal(a):

vaclavhorejsi

Tak jsem nepozorně četl, sorry.
23. 05. 2010 | 10:48

Henry napsal(a):

Vzhledem k autorovu CV poněkud prostoduchý příspěvek.
23. 05. 2010 | 10:53

Viola napsal(a):

No, já jsem také idealista

a představovala jsem si demokracii skutečně tak, že strany předloží své návrhy řešení různých problémů a lidé si je podle toho zvolí a dále po volbách sestaví pluralitní vládu, do které se dostanou všichni zvolení, ne jen ty největší a pospolu pak budou řešit dané problémy, každý do toho vnese svůj názor, vyberou spolu to nejlepší řešení, prostě spolu dají dohromady plusy i mínusy a dojdou společného řešení, tak jak se to asi dělá ve vědeckém kolektivu, jehož je pan autor členem.

A pozdravuji pana Václava Krupu, jeho čtení se mi četlo dobře, taková nostalgie, také se starám o babičku 95 letou, ale ona byla na rozdíl od jeho maminky celý život věřící, no a já budu volit křesťany.
23. 05. 2010 | 11:15

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa,

Zdravím bratře Pepo. Předsedou PAČR bych se zvolil já, což pro daňového poplatníčka znamená, že politické strany nedostanou ani vindru, a ono to půjde.
Bratra Václava je na ministra školometství škoda, já bych ho prosadil na předsedu ČSSD, umí psát granty a Jyrka ne, čímž je Jyrka diskvalifikován v novém systému financování stran. Tak zajistí nějakou tu kačku na volby, pokud v projektu nebudou formální chyby. To bych musel vyřadit celý projekt. V tom jsem pes.

Pěknou neděli,

Jemnický
23. 05. 2010 | 11:31

Jozef napsal(a):

Na Slovensku je to nuda.
Podla medii.Nudne bilborby a tak.Je par tyzdnov pred volbami,prave sa zacala kampan.

Ak sa vsak pozriete na internetove diskusie,zistite,ze kampan uz exceleruje.Opozicne a madarske strany rychlo dobehli v preferenciach vladne strany. Ide este o vela,velmi vela,niekolko stran nema 5 percent celkom istych.

Ti,obcania ktori dlhodobo spolu s mediami pohrdali premierom Ficom,dostavaju sa uz do nenavistneho deliria.

Ak by volby dopadli ako pred styrmi rokmi,tisice zufalcov pohrdajuc Slovenskom,budu opat uvazovat o emigracii.Vratane dvornych medialnych spisovatelov a inych uzitocnych medialnych intelektualov.

Media uz zanechali pozicne delostrelecke ostrelovanie vladnych stran,s obcasnymi hlbkovymi udermi. Presli k frontalnemu celodennemu bombardovaniu,obcas vyrazaju do utokov na bodaky.

Najdolezitejsia,najucinnejsia municia: negativne spravy.Obcan je televizii,v rozhlase i v printovych mediach bombardovany negativnymi hlaseniami o stave Slovenska a hospodareni vlady.Vlada dokonca rozhodla na ukor nas,chudobnych danovych poplatnikov pozicat si eura,aby ich mohla darovat bohatsim Grekom!! To je len priklad nezmyselnosti tejto katastrofalnej klientilistickej vlady,dobre znamej ako agent Moskvy,mozno aj Ciny.

Je umenie byt pravidelnym televiznym a printovym konzumentom a nezurit,ak ficovci vyrukuju s tvrdeniami typu "Slovensko ma uspechy!"Cast medialnych poddanych zuri,ked pocuje premiera,cast zuri,ked pocuva "analytikov",resp.nepriatelov vladnych stran.

Bratislavske media daju seriozne priestor aj vladnym stranam.A kazde vyhlasenie premiera seriozne skomentuje niekolko respektovanych odbornikov.Ak napriklad Ficovci zareaguju,ze dlhy Slovenska su jedny z najnizsich na svete,hospodarsky rast je spickovy v Europe ap.,"analytici","odbornici","ekonomovia" daju tvrdenie vladnych predstavitelov na spravnu mieru: tento stav je len docasny,v skutocnosti Ficova vlada smeruje Slovensko greckou cestou....!Zadlzuje nas katastrofalne a cela jej politika vobec je hrozna!A vsetky uspechy su vdaka predchadzajucej vlade.

Viaceri bratislavskymi mediami ocenovani "odbornici" posobia aj na tychto blogoch.
Vcera moderatorka spravodajskej televizie TA3 s hrdostou v hlase predstavila komentar "svetovo uznavaneho ekonoma",profesora na univerzite v Michigan,pana Jana Svejnara.
Hovoril pre TA3 o americkej hospodarskej politike po cesky.Kratko po Janovi Kubackovi.
V bratislavskych mediach je doma aj spickovy politolog p.Pehe,vyznamny cesky ekonom p.Kohout a viaceri dalsi tunajsi blogeri.

Pre velku cast slovenskej populacie su politicke spravodajstva nesledovatelne.Pre statisice obcanov je sledovanie servisu politickych redakcii priamym utokom na nervovu sustavu.Nepriamo politicki redaktori utocia masovo na dusevne zdravie rodin, zdravotnictvo statu ap.
23. 05. 2010 | 11:40

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa,

Bratře Pepo, ještě k té tebou zmiňované bilbourdové svaté trojici "Jyrka Petra mimi". Jyrka nám jasně sděluje, že se chystá na dalšího potomka a chce pro své děti to nejlepší. Vzorný to otec. Tím asi získal Václava a některé voliče lidovců.
Hlas pro ČSSD, hlas pro paroubčátka. No ty bys jim to odmítl?

Jemnický
23. 05. 2010 | 11:44

hoven napsal(a):

podle mýho názoru přišla nenávist do politiky se soudruhem paroubkem, který ke každému prdu pořádá tiskovky, veškerou kritiku bere jako utok na svou osobu. lidi, který si dovolí ho kritizovat nazývá hnusnými lháři, křivozpřísežníky a agenty v žoldu ODS. nemluví s medii, který si dovolí ho kritizovat, schválně komolí lidem jména "kozinová" s cílem je co nejvíce urazit. já si myslim, že paroubek je sud nenávistných h...n.
23. 05. 2010 | 11:45

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší napsal,

"Trochu mě překvapujete - hlásíte se tedy k nazoru, že negativni kampaň je zcela OK, že správný je i cynismus a "politický marketing", zatímco "idealismus" je nebezpečný?"

Já o idealismu nenapsal ani slovo, píši romantismus. Což je v politickém zápase jedna z nejhorších forem amatérismu.

a Václav Hořejší také napsal:

"Já si vůbec nedovedu představit, že např. před volbami nového předsedy AV nebo nového děkana či rektora by se používaly stejné prostředky jako v "demokratickych" volbách (ano, to slovo dávám do uvozovek, protože se mi zdá, že používáním těch marketingovych prostředků se z toho stává pustá fraška)."

A proč ne ? Marketing umí každou situaci podle 4P, kde je trh (place), zboží ( product ), prodejní cena k licitování ( price ) a propagace ( promotion ) a kde je prodávající a kupující.
Při volbě předsedy AV je vše zde uvedené k dispozici. Tak proč také zde nepoužít volební marketingový mix ?

Zkuste to a uvidíte, že vyhrajete, i když lepší by bylo aby Vás pan Paroubek povolal do nové vlády do křesla ministra pro vědu výzkum a školství. Pan Havel by alespoň nemusel opouštět příjemné místo v Bruselu.

To víme o onačejších volbách onačejších potentátů, kde se od pradávna marketingový mix používal. Například volby papežů, nebo císařů. Tak proč ne při volbě takového zanedbatelného pohlavára jakým je předseda české AV ?
23. 05. 2010 | 11:52

da napsal(a):

Pane profesore oni mají ty agentury z US obě strany ČSSD i ODS.
23. 05. 2010 | 11:57

jirka napsal(a):

Tetokrát souhlasím. Vyjímečně se bloger nenaváží do voličů což je dobrým zvykem těch pánů blogerů, kteří za někoho kopou! Ti neradi řeší, že politická scéna nemá absolutně žádnou úroveň, ale zato velice rádi přisuzují voličům vlastnosti, které by měli především vyčítat svým oblíbencům v politice!! Celá volební kampaň kde se rozhoduje o našem dalším bytí je jen přehlídkou humpoláckých bitek o funkce!!! Proto jsem rozhodně necinkali! Už se ani nedá rozeznat jestli jim jde ještě vůbec o nějakou vizi nebo koryto!!
23. 05. 2010 | 12:09

PatientO.T. napsal(a):

Sepsat traktát na téma hnusná předvolební kampaň, vylíčit svou představu o způsobu omezení tohoto hnusu, zakončit traktát výkřikem jděte k čertu s takovou “politikou”! a vzápětí se přiznat k volbě jednoho ze dvou protagonistů onoho špinavého divadla není naivita ani idealismus.
To je pokrytectví...
23. 05. 2010 | 12:11

stále rebel napsal(a):

Pro bb.
To, že je předvolební kampaň ČSSD nenávistná a agresivní, je taky součást propagandy a u některých, kteří nejsou schopni racionálního posouzení, zabírá. Součástí pravicové propagandy je i tvrzení, že ČSSD investuje pro kampaně mnohem více prostředků, než její pravicoví konkurenti. Kolik která strana utratila v posledních letech najdete například zde http://aktualne.centrum.cz/... a čísla jsou v rozporu s tím, co se nám snaží namluvit někteří propagandisté.

Co je však nejhorší a co již začalo před volbami do EU parlamentu, je terorizování účastníků předvolebních shromáždění. Zde nám pravicoví sympatizanti ukazují jejich pojetí demokracie, které spíše připomíná fašistické či bolševické praktiky v zájmu té správné „demokracie“: Pro kovaného pravičáka, pro kterého se lidé dělí do různých kast, je demokracie vůbec problém, hlavně v tom, že demokracie je to poslední, co by si přáli, ale doba si žádá, aby na demokracii přísahali.
23. 05. 2010 | 12:13

Bavor napsal(a):

Pane profesore, jen je nechte, ať na sebe všechnopoví. Alespoň víme, s kým máme tu čest. Já bych ta vaše opatření doplnil ještě o toto: Zrušit poslanecké platy a "náhrady", poslancům pouze refundovat ušlou mzdu (za dobu skutečně ztrávenou v PS) a skutečné náklady, spojené s výkonem funkce. Vládu, jako výkonný orgán sestavovat pouze z odborníků bez stranické příslušnosti. PS by měl na vládnutí vliv pouze prostřednictvím přijímaných zákonů a vyjádření důvěry. Pro poslance zákaz působení v orgánech státních a polostátních společností.
23. 05. 2010 | 12:17

rwq napsal(a):

Pane Profesore,
tento Váš článek mi připadá spíše jako výlev. Píšete tam: 'jděte k čertu s takovou “politikou”!', a tím akorát hrajete s politiky tu jejich nenávistnou hru. Negativní kampaň se v naší republice používá proč? Protože funguje! Dvě největší strany na sebe akorát křičí emocemi nabitá hesla a rozum jde stranou, proč? Protože je lidé i přesto volí!
Tohle dění je pouze odrazem nás samotných, takže stojí a padá s postoji lidí jako jednotlivců. Je proto nejlepší začít u sebe a brát to celé s nadhledem.
23. 05. 2010 | 12:19

vaclavhorejsi napsal(a):

rwq:

Ano, je to vylev...
Co vsechno chcete "brat s nadhledem" (t.j. ignorovat) - korupci, hazard, zlocinnost...?

..
23. 05. 2010 | 12:25

Lukas napsal(a):

Z těchto voleb cítím jakési zoufalství a beznaděj. Připadá mi, že ani politické strany nevěří, že by voliči žádali změnu k lepšímu a ve svém programu ji ani nenabízejí. V minulých volbách jsem měl u některých stran pocit, že nabízejí přece jen nějakou vizi, přesto, že se nakonec naděje ukázaly spíše jako liché.

Není divu, že naději ucítil John a podobní a populiticky slibují vymetení politických "dinosaurů". Jak směšné! Nikdo si snad nemyslí, že politik může být čistý jako lilium, protože takový není ani občan, ale co všichni nutně potřebují, je vize, nějaká cesta za společností, jakou bychom chtěli. Nakonec politika není ničím jiným než zrcadlem celé společnosti a je zřejmé, že ta dneska žádnou vizi ani cíle nemá. Naopak se štěpí a rozděluje (staří x mladí, levice x pravice) a to vůbec není dobře. Stačí se podívat, jak to vypadá v USA. Demokracie je s námi 20 let a už nás nějak nebaví, není to už nové, nevíme kudy dál.

Situace není statická, neustále se vyvíjí a jakým směrem, si netroufám odhadovat. Každopádně ta pachuť z této předvolební atmosféry vůbec příjemná není.
23. 05. 2010 | 12:44

Pocestny napsal(a):

Vendelín Urputný! -)))

K popukání, co bychom si ještě zakázali, a co bychom teprve měli zakázat těm ostatním! -)

Ano, přátelé, zakažme bilboardy, on už žádný politik nezalže, nic neukradne, zakažme předvolební průzkumy, oni to lidi moc fetujou, hele, zakážeme dálnice, jsou s nimi furt problémy, že nejsou, tak když je zakážeme, nebude nikdo kňourat, že se krade a nestaví.

Zakážeme si ty doktory, co chtěj těch třicet kaček, když je zrušíme, nebude nikdo muset nic platit.

Jojo, to je potřeba, zakazovat, zakazovat..
A co třeba nevolit takové, kteří ten hnus šíří ani takové, o kterých se hnus píše....třeba když se jistej Vendelín rozčílí nad poměry.

Co takhle přestat s tou trojčlenkou - pán není erár ani odborář, musí tedy přirozeně být "živel" nebo zloděj, co takhle přestat s tím "my máme pravdu, protože je nás nejvíce"..

No, každej si tu najde svý, i Venouš...
a zejtra ráno si při holení můžete říci:
"Tak jo, přestanu se chovat jako socan, modrák, či jinej druh bolševika, začnu se chovat jako občan, kterej se pozná nejen podle barvy duševních montérek."

Schválně, o co, že si raději rychle vzpomenete na nějakou výmluvu a vesele zahajlujete pod portrétem svého vůdce....-)

Venouši,
politik z tribuny kvílí jen to, co ucho lidu rádo slyší, politika a volby zejména je dnes Big Brother, tedy soutěž v popularitě, ne ve vznešenosti.

Pokud je vznešenost lidu cizí, nelze jí nalézt ani v politice.

Pokud tu voláte po vznešenosti, máte tu nejlepší možnost přispět svým hlasem k jejímu návratu, třeba tím, že popřete svůj naturel malého Vendelína ze Lhoty a jako vážený akademik nebudete volit praetoriány zloděje z hospody.

Pokud i zvěř jako ODS pochopí, že jedinou možností, jak zcela nevymřít, je zbavit se svého prvního darebáka, lidem jako vy nedojde, že pádem modré party tu končí jen polovina problému, ta druhá, jak se zbavit socana tohoto typu, ta nyní začíná.

Tyto volby ukazují názorně stadium českého politického kretenismu.

1.Zvítězí nejkonservativnější partaj, to ve chvíli, kdy setrvání v tradici znamená katastrofu.
2. Přestože "všichni volají po změně", díky venkovu bude modrooranžový blok pokračovat.
3. Přestože všichni volají po nových stranách, většina bude znovu volit staré strany.
4. Přestože všichni inteligentní jedinci vědí, že setrvání v dosavadnu znamená dříve či později bankrot, nemají celoživotně tolik kuráže, aby to řešili a místo toho to odhrnou až za horizont vlastního žití.
5. Tato země nemá identitu, jméno, raison d´etre, ví, že setrváním v minulém si likviduje budoucnost, ví, že je třeba nový společenský konsenzus, jiná politika v nové situaci Lisabonské provincie, ale zde masou vládnoucí ročníky si prostě dále přejí setrvat ve slepé uličce čechoslovakistického socialismu, on to pak za ně vycouvá někdo jiný.
Jak bídně jsme žili, tak i dožijeme, co?
23. 05. 2010 | 12:46

Pocestny napsal(a):

Vendelíne Hořejší,
zaskočte pod poslední KVS, pokochejte se "tvorbou" vašich soukmenovců.

Kolektivní pomluva je první zbraní socialismu, jsem rád, že jí tu veřejně odkládáte. -))

Jako další krok k vaší sapientaci bych navrhoval traktát na téma:
"Koho jsem zde v minulosti hloupě pomluvil a za co"
dále
"O indoktrinaci aneb kolik lži v nás napěstovaly režimy."
a nakonec
"Chci-li čistou hru, nemohu tleskat ani přehlížet fauly vlastních hráčů".

V duelu s filosofem Peregrinem jste o koňskou délku pozadu, přírodovědče.

Malomyslnost laborantova....
23. 05. 2010 | 12:59

buldatra napsal(a):

S tím zrušením předvolebních bilborbů bych si dovolil souhlasit.
Protože, jak se mám kochat při jízdě krajinou, když za každou zatáčkou, za každou vrbou, na mě jukne Paroubek, Nečas, Kalousek, kníže a podobné hrůzy.

Z toho estéta by mohlo klepnout.
23. 05. 2010 | 13:02

hoven napsal(a):

já si myslim, že největší problem těhle voleb je v tom, že to není žadný střet idejí. oni se jenom hádaj o tom, jestli vyplatit 13 důchod nebo ne. nebo jestli platit první tři dny nemoci a debilních 30 korun poplatek. ja už nevidim rozdíl mezi ODS a čssd. pokud ODS řiká, že "zatočí s flakačema", to jest, že budou buzerovat lidi bez práce,daj uředníkum do ruk větší razítka....to je přeci socbolševickej populismus . od pravicové strany bych čekal že řekne, vytvoříme tady takový podnikatelský prostředí, ve kterym lidi najdou práci. prosadíme takovej zakoník práce , že se podnikatelé nebudou bát někoho přijmout do prac poměru a snížíme daně tak, že malý firmy nebudou krachovat. tečka. co to blábolí o soc. dávkách??? ODS už prostě volit nemůžu. to je jako kdybych volil paroubka.
23. 05. 2010 | 13:16

Martin napsal(a):

A zase nějaký útlocitný intelektuální byrokrat, co by chtěl zase něco zakazovat a regulovat. Naopak ve volební kampani by měla být regulace jenom v absolutně nejnutnější míře, aby si každý měl možnost udělat pravdivý obrázek o úrovni jednotlivých stran.
A počet poslanců musí být vysoký z jednoduchého důvodu, čím méně poslanců tím snadněji se dají zkorumpovat jako celek.
23. 05. 2010 | 13:32

meyla napsal(a):

Řešení pana Hořejšího: zakázal, zakázal zákonem, drasticky omezil, zakázal a výrazně omezil. Pan Hořejší je inženýr. Sociální. Tak nějak po našem.
23. 05. 2010 | 13:56

jirka napsal(a):

"Jen úvaha k zamyšlení, která se mě zpočátku zdála přitažená za vlasy, ale kdoví." Co když p. Hořejší o volby vůbec nejde? Co když je dopředu dáno jak a kam budem směřovat a tahle volební estráda má jen vyvolat dojem demokracie a jakési svobody! Polygon, předmostí a týlové zázemí se potichu vytváří z ČR nebo to aspoň tak vypadá! Sklady pohonných hmot a různých montoven (opraven techniky) máme plnou zemi, benzínky po půl kilometru, země je protkávána z našeho hlediska nesmyslnými dálnicemi(nebo důležitými?) a přes dluhy se v tom nelogicky pokračuje, hasičů, policie a záchraných složek v přepočtu na obyvatele nejvíc v Evropě, finance jsou ve velkém vyváděny ze země a dalo by se pokračovat dost dlouho! Jeden Vojenský odborník na strategii říká už několik let,(jmenovat nebudu-raději) že se to neděje úplně beze smyslu a svým způsobem jde o budování nárazníkového pásma!! Navíc tvrdí docela známou věc, že nejlépe jak zatočit s finanční krizí je válka a že v celém východním bloku snad kromě Rusů se buduje něco podobného! Kdyby to co říká nemělo logiku, (bohužel to neumím podat jako on) pustil bych to z hlavy, ale ono to logiku má!! A teď to hlavní-díky Obamově politice tahle strategie stratila smysl, politici a ne jen u nás si nevědí s novou situací rady a víceméně tápou co dál! Proto se to hroutí všude v celém tkz. demokratickém světě!
23. 05. 2010 | 14:01

vaclavhorejsi napsal(a):

Martin:

"A počet poslanců musí být vysoký z jednoduchého důvodu, čím méně poslanců tím snadněji se dají zkorumpovat jako celek."

Ano, presvedcil jste me - melo by jich tedy byt aspon tisic...

..
23. 05. 2010 | 14:02

Míla 2 napsal(a):

Zatím nejvíce špíny na sebe házejí ty slavné demokratické strany ODS a ČSSD.Je ale celkem dobré,že se to normální občan vůbec dozví,jaká svinstva se v těchto stranách dějí a tolerují.Hlavně,že následně projevují obavu o vzrůst popularity komunistům,vždyť svým chováním jím přímo voliče nabízejí.
23. 05. 2010 | 14:07

Honza napsal(a):

To Jemnický: Váš návrh na PAČR mne nadchnul. Jako budoucího předsedu Vás musím upozornit, že jste zapomněl na povinnost předložení zakládací listiny strany a podpisů všech jejích žijících členů. Vlastní projekt pak musí být přehledně rozčleněn na Cíle, Záměry, Úmysly a Výsledky, rozdělen do Kontrolovatelných etap (přičemž každá musí mít příslušný počet Cílů, Úmyslů, Záměrů a Výsledků) a na plnění každé Kontrolovatelné stapy musí být vyčleněn příslušný počet člověkoměsíců. Já vím jsou to všechno notoricky známě banality, ale pořádek holt muší bejt....
23. 05. 2010 | 14:13

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všichni ! Samozřejmě jako vždy ten blázinec před volbami si musíme všichni vyžhrat až do dna ! Účel světí prostředky ,tak to je staré známé heslo našich politiků oblbovačů ! Co může již dokázat změnit s kostnatělá a korumpovaná ČSSD ? Věří tomu snad bláhově u nás někdo že ti pupkáči v parlamentu v senátu nebo ve vládě se budou chovat v budoucnu zodpovědně vůdči národu ? Já tomu moc nevěřím ! A ti demagogové v pravo at táhnou raději již k čertu , už jsme si té jejich proklamované demokracie užili dost ! A zahrabáni v dluzích jsme také až po uši ! AT SI UTAHUJE OPASKY TA POLITICKÁ GARNITURA KTERÁ TENHLE MARAST ZPŮSOBYLA ! Oni darebáci tuneláři nasekají dluhy a pak se nestydatě obracejí na náa ovčany že to máme uhradit ? Fuj tajbl ,to je nehoráznost ! Já když si vzpomenu na Kalouse a úředníčka Nečase ,co nám všem radí tak mě chytá amok ! Ne ,tihle lidé nám nebudou poroučet ! Proto chci volit KSČM pane pr. Hořejší ! Nechme všichni averzi vůdči komunistům stranou , čo bolo to bolo ! Mysleme raději na to že oni nás můžou s téhle patálie vysekat ,aby to mělo co nejmenší dopad na naše občany ! Dalimír.v
23. 05. 2010 | 14:17

Rumcajs napsal(a):

Profesor.
Každý navrhovaný bod panem profesorem má rub a líc.

- negativní kampaň = to je i kritika konkurenčního programu ?
Nebo poukazování na nekalé praktiky ?

- omezení financí = to má něco do sebe, ale taky od sebe. Co nové subjekty, které chtějí promluvit do politiky ? Různé občanské iniciativy atd. Ty mohou být financovány jedině ze soukromých zdrojů.
Jak se mohou zviditelnit bez různých forem reklamy, třeba i bilbordů ?

průzkumy ... nejsou ničím pro a proti. Paroubek si je stejně bude dělat dál, aby věděl, jakou si má vzít kravatu.

menší počet poslanců.... úplně minimální dopad na státní rozpočet a zjednodušení korupce.
Jinak souhlasím s nějakým státnín portálem, kde by se strany mohly bezplatně představovat při splnění určité minimální voličské podpory. Totéž platí i pro státní média.

Ale vzdor všem negativům a vámi jistě dobře míněnými opatřeními vidím problém jinde. Je to v patové situaci volebních výsledků a volebním systémem, které tento již dlouhodobý stav nereflektuje.
právě tato chatrná stabilita dle mého vyprovokovává onu drsnou atmosféru, která se pak z parlamentu přenáší dál.
P.S.

Mimo téma.
Co říkáte na tohle ? http://www.novinky.cz/veda-...
23. 05. 2010 | 14:23

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Negativni kampan je samozrejme i kritika konkurencniho programu. At se venuji propagaci vlastniho programu a nechaji na volicich, at si to preberou. Srovnavani a kritiku zajiste budou provadet novinari a komentatori v hojne mire...

Ten statni portal, kde by vsichni meli rovne sance, je jiste dobra myslenka.

Ruzne nove strany a hnuti by jiste nasly zpusoby jak se zviditelnit, jiste by se pro ne mohla pripustit nejaka vyjimecna omezena a velmi transperentni moznost soukromeho sponzorovani.

A pokud jde o to jak "americti vedci stvorili umely zivot" - strucne receno - HUMBUK, BUBLINA...
Prectete si:
http://www.lidovky.cz/bunka...
a
http://magazin.ceskenoviny....

Brzy o tom neco napisu

..
23. 05. 2010 | 14:42

rwq napsal(a):

"brát s nadheldem" nerovná se "ignorovat". Mně to taky není jedno, že naše společnost tolik slyší na emocionální výlevy politiků. Jak ale věděl i Einstein, jediná účinná výchova je skrze příklad. Psát na internet další výlev mi ovšem nepřijde jako ten nejlepší příklad. (profesor, který během předášky udělá pro oživení pár vtipů na celou tu komedii, kterou politici předvádí, má u mě víc bodů)
Srovnávat negativní politickou kampaň se zločinností a hazardem mi ovšem přijde trochu jako jabka s hruškama. V čem je negativní kampaň nebezpečná pro společnost? Maximálně se stane, že nějaký politik dostane pěstí. Nebo chcete za každou cenu chránit ty jedince, kteří i při takové míře vyhrocenosti nepochopí, jak absurdní to celé je a večer se v hospodě poperou?
Já si nemyslím, že svět lze spasit vymýšlením dalších a dalších regulí. Nadhled a smysl pro humor by toho vyřešily víc.
23. 05. 2010 | 14:45

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

K tomu "prulomovemu objevu" sovetskych (pardon, americkych) vedcu jeste lepsi odkaz, kde to kolega spravne uvadi na pravou miru:
http://www.lidovky.cz/tiskn...

..
23. 05. 2010 | 14:47

Rumcajs napsal(a):

Ten nový život jsem taky nebral vážně. Ale schopnost osadit bakterii či čo, novým softwarem, to je přeci taky síla.

Je fakt, že lidé se báli hromosvodů, létání atd, aby se nepletli Bohu do jeho práce, ale při tomhle opravdu už mrazí.Alespoˇm mne.

Budu se těšit na článek. Konečně Vám nebudu muset nadávat.
23. 05. 2010 | 15:01

Tencokida Hnuj napsal(a):

Poslancům by měl být celý plat během jejich mandátů vyplacen zálohově. Náhrady bych jim nechal dejme tomu tak, jak jsou - ale lze vést samozřejmě diskuzi i o tom.

Na konci volebního období, respektive při následujících volbách, by kromě volebních lístků dostal každá volič také seznamy stávajících poslanců a svým preferenčním hlasem by určil, který poslanec má plat za ty čtyři roky vrátit, který naopak doatane plat třeba trojnásobný (na úkor poslanců, takto utřivšich hubu). Jistě by se dal i vymyslet způsob negativních preferencí, kdy by po takto zakroužkovaném poslanci naopak mohl býti požadován kromě vratky celé zálohy i její několikanásobek.

Toto bych viděl jako jediný způsob, jak dosíci alespoň jakés takés hodnověrnosti, co se metodiky odměňování poslanců týče.
Jistě by si pak rozmysleli drážditi voličstvo nesmyslnými a pro ně v konečném důsledku materiálně sebepoškozujícími
fenomeny jako je negativní kampaň, zasílání složenek, sliby toho co měli udělat už dříve - neb času na to měli dosti, krádeže poslanců za bílého dne a podobně nechutné píchání do voličského hnízda, takto konečné instance, rozhodující o dalším setrvání jednotlivého to páně(í) poslance mimo tenata sociální sítě.
23. 05. 2010 | 15:08

jarpor napsal(a):

V. Hořejší

Nějak pořád se Vám nechce do té definice... aby Vámi navrhovaný zákon byl funkční...

Nebo přiznání, že to prostě slina přinesla na jazyk a Vy jste to bezmyšlenkovitě dal do kláves...
Chybovat je lidské. Nepřiznat chbyu - to je špatné...

Hezký den
23. 05. 2010 | 15:10

tata napsal(a):

pane PatientO.T. napsal(a):
Sepsat traktát na téma hnusná předvolební kampaň, vylíčit svou představu o způsobu omezení tohoto hnusu, zakončit traktát výkřikem jděte k čertu s takovou “politikou”! a vzápětí se přiznat k volbě jednoho ze dvou protagonistů onoho špinavého divadla není naivita ani idealismus.
To je pokrytectví...
23.05.2010 12:11:27

VYTE KDE JE PROBLEM.protože vy vidite v levici hrozbu ja ji vidim v pravici,odpovidam protože se to tyka i mě taky budu volit levici přes její velke chyby,protože na straně vaší z meho pohledu je to horší to není pokritectví to je mé hluboké přesvědčení,jako vy jste přesvědčen pravicově ja levicově a jinou možnost nemam,nebo mam nejit k volbam a to neudělam
23. 05. 2010 | 16:19

Pepa Řepa napsal(a):

Loupežníku z Řáholce, v tom je ta potíž.

Negativní kampaň je-zřejmě-to, z čeho se zvedá kufr, to co vyvolává v dotyčném negativní pocity.

Problém je, že u pana Hořejšího je to pohaněný alfa-samec z Hybernské, u vás z Janského vršku.

Kdo to změří? Kdo to posoudí?
Autor, zde familierně nazývaný Venouš, doporučuje ombudsmana, andělíčka - strážníčka přes billboardy.
O jednom bych tady mohl vyprávět řadu veselých historek ještě z Ječné, ale o mrtvých jen dobře.

Ombudsman by potřeboval, pár asistentek, reprezentativní budovu a sličnou mluvčí. Jakpak bude ombudsman měřit?

Zřejmě vyvine AV ve spolupráci s Lomonosovou i Harvardskou universitou nový přístroj:
HNUSOMETR

Ombudsman pověří ředitele svého odboru billboardů, ten dá- přes asistentku- příkaz šéfovi oddělení hnusoty. Další asistentka pověří Lojzu ozdobeného čerstvýn titulem nějaké pavědy. Lojza se vypraví pod billboard a změří Hnusometrem stupeň zamoření.
Zacvaká to jako u dozimetru a je jasno.
Jak jednoduché.

Jinak nebojte, od umělé bakterie k tak skvostnému kousku jako jste Vy, je cesta dlouhá, předlouhá.
Delší než do Tiperery.
23. 05. 2010 | 16:24

vasja napsal(a):

Zase jenom kecáte, pane profesore.
Dejte sem konkrétní příklady těch největších hnusů........... a hned se ukáže, že jste pokrytec a vaše rozhořčení divadýlkem.
23. 05. 2010 | 16:33

PatientO.T. napsal(a):

2 tata:
Z mého pohledu daňového poplatníka a, dá-li Pán Bůh, budoucího penzisty je úplně jedno, použije-li moje peníze ČSSD na nákup hlasů nebo ODS na kšefty svých straníků.
Je pro mne nepochopitelné, že se pan Hořejší dokáže tak rozhořčit nad úrovní politické kultury v ČR, tučným písmem posílá její protagonisty do horoucích pekel a pak je VOLÍ. K čemu je potom ten článek?
23. 05. 2010 | 16:39

Petr Koc napsal(a):

Pane profesore, i když jste socialista a já ódeesák, ve většině s vámi souhlasím. Ale v zájmu spravedlnosti jste měl napsat, kdo letošní negativní kampaň spustil. Jistě i vy víte, že to byla vaše ČSSD. ODS zahájila kampaň o více jak měsíc později a v té době již bilboardy ČSSD s nenávistým obsahem byly dávno vyvěšeny. Bylo tomu tak i v minulých volbách. A pokud se jedná o varování před komunisty, před těmi, stejně jako před fašisty, je třeba varovat stále.Možná to nevíte, ale fašistická a komunistická ideologie je u nás prohlášená za zločinnou.
23. 05. 2010 | 16:39

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

se zájmem jsem si přečetl Váš blog i docela zajímavý umělecký příměr pánů Hvížďaly a Doležala. Jejich přirovnání má jednu vadu na kráse: Nezabývá se otázkou, kdo má reálnou moc a kdo vůbec má šanci ve volbách uspět.

EU a nadnárodní korporace s bankami jsou tou reálnou mocí. To není rudá propaganda, to je holá skutečnost, ekonomie rozhoduje. A šanci uspět ve vrcholné politice má jen ten, kdo má přístup do medií a hraje podle daných pravidel. Např. pravidel pc. A jejichž vlastníci ho tam pustí. Proto je takřka vyloučené, aby se do vysokých funkcí dostal někdo nepatřičný.

A pokud jde o lidi a masovější protesty? Žiji v severních Čechách a není nic snazšího, než lidem závislým na místních fabričkách a dílnách říct: Když to majitel zavře, tak se jdete pást.

A pokud by zde zahraniční majitelé zavřeli, tak by se mohli - na rozdíl od roku 89 - opravdu jít pást.
23. 05. 2010 | 16:47

Rumcajs napsal(a):

Pepa Řepa:

Souhlasím. Jedná se jenom o zbožné přání. Jediná možnost jak zkultivovat pol. scénu je zkultivovat voliče.

A v tom vidím zásadní problém.Ale tím neříkám, že by se to mělo vzdát.
23. 05. 2010 | 17:29

stále rebel napsal(a):

Akce Kubice za podpory Langera byla asi pozitivní kampaň.

13.02.2009, zpravy.ods.cz. Zájem o negativní kampaň ODS do Evropského parlamentu překročil očekávání
http://zpravy.ods.cz/prispe...

vloženo: 30. 4. 2010 ODS zahájila negativní kampaň, opírá se hlavně do Paroubka
http://www.ct24.cz/parlamen...

ODS chystá útok na Lidový dům. Peníze na kampaň utratí těsně před volbami
„Občanští demokraté mají na předvolební kampaň nachystaných podle informací HN 220 milionů korun, zatím z nich ale utratili pouhých 1,5 milionu. Drtivou většinu peněz má strana připravenou na posledních šesti týdnů před volbami.“
http://volby.ihned.cz/c1-38...

http://www.denikreferendum....
23. 05. 2010 | 17:39

stále rebel napsal(a):

S pravicí nahoře
http://www.ceskenoviny.cz/z...
23. 05. 2010 | 17:57

Jan Žura napsal(a):

ODS přitahuje všechnu největší špínu tohoto národa. Špína se na ní přímo lepí.
23. 05. 2010 | 18:34

otokar napsal(a):

Pane Pepo Ř.,
hrdý nositeli pancéřované zmijovky!
Můžete mi říkat jak chcete, od Vás mě to vždy potěší.Nechtěl bych však,aby se ostatní bratři(paroubek,cyrda a národní socialisté,sokolové a jiné stěhovavé ptactvo), cítili pohoršeni v mé společnosti, i když dobře jim tak,bratrům.
Dík za to, že Vás mohu čísti a tu a tam s Vašimi názory souhlasiti.
23. 05. 2010 | 18:39

S.Š. napsal(a):

vlk : Špatně jste četl, to nebyl despekt (ten jste si přimyslel). Napsala jsem, že pan profesor mne "dostal" a připojila smajlík. Na mysli jsem měla, že autor mne poněkud překvapil a také pobavil. Znovu opakuji : hnusná, odporná kampaň, pryč s takovou politikou ... a pak to jít hodit té straně, která po čtyři roky tu hnusnou, agresivní kampaň prováděla ? Není to protimluv ? Proto překvapení a proto i úsměv. Jak jsem ale už napsala jinde včera, snažím se být tolerantní, volit pana Paroubka je jistě legitimní. Já bych se ale styděla. Bez smajlíku.

K Vaší otázce. Nevím, jak se bude cítit prof. Hořejší, nehodnotím jeho morálku, toliko rozporuplnost. A jestli se budu cítit lépe já ? Na to veme jed ... :-) Paní Parkanová je sice možná hodná ženská, že bych jí šla ale hodit hlas (volím v Jč kraji) ? Navíc, kníže můj hlas nepotřebuje, rozhodla jsem se vyvažovat jinak.
23. 05. 2010 | 18:59

errata napsal(a):

Politiku nelze zkultivovat. Lze ji pouze zrusit, nebo si na ni zvyknout. Politika je sublimaci boje na zivot a na smrt a ten je krasny pouze ve starych bajich. Zblizka boj vzdycky pekne smrdi. Teprve za tisic let si lidi muzou zpivat, jak se utkali hrdinove Paroubek a Necas ve volbach v roce 2010.
23. 05. 2010 | 19:15

... napsal(a):

Ano, soudruhu, všechno zakázat! Lid potřebuje klid na práci a tyhle kampaně akorát zbytečně zjitřují emoce - vždyť stejně povládnou pořád ti samí.

Tedy dokud se lidé jako p. Hořejší a místní žvanilové z diskuse nezvednou ze zadků a nepůjdou volit někoho kdo má pro ně přijatelný program, místo toho, aby to tam házeli pořád těm stejným ksichtům a pak se divili, že se nic nemění.
23. 05. 2010 | 19:17

Krupa Václav napsal(a):

Pro Violu. Celý den jsem byl zvědavý jaký dostanu nářez za mou volbu. A dostal. Ani slovo. Jen malé pohlazení závěrem. Přeju pevné nervy s Vaší matkou a spokojenost z volebního výsledku. Pořád lepší jeden Hovorka než ODS s TOPkou dohromady. Mějte se hezky. K.V.
23. 05. 2010 | 20:45

Jeník napsal(a):

Všechny ty lumpárny, co se dějí kolem voleb má na svědomí pouze jeden člověk, který pochází z Olomóca, Jetš se v tomto týdnu určitě dozvíme něco, co klohní nejméně půl roku, tak jak to bylo s tzv. Kubickou.

Zajímavá adresa :http://www.bezdomuivane.cz/
23. 05. 2010 | 20:55

Super_61 napsal(a):

Zakázat, omezit, přikázat... no, pane Hořejší...
Zakázat negativní kampaň...nechápu proč.
1) Negativní kampaň je legitimní a potřebná, protože v naší konzumní demokracii si jsou strany a jejich představitelé vzájemně tak strašně podobné, že toto je v podstatě jediná možnost, jak se vůči druhému vymezit... A když chcete přísně trestat rozhodně nemůže být autoritou nějaký ombudsman
2) Omezit billboardy... bych nic neomezoval, (viz bod 3), jen kontroloval povolení regulující jejich umístění vedle komunikací, smlouvy na pronájem ploch mezi mediálkou a stranou, apod.Vůbec strany by měly mít možnost vše zveřejnit.
3) Rozhodně ano, ta částka 10 mio je asi příliš malá, ale třeba za 15 se dá udělat menší kampaň v celé republice.
4) Zákaz předvolebních průzkumů 3 měsíce před volbami, stejně jsou cinklé. To mi připadá jako hloupost, lidi zajímají, pokud mohu soudit, čtou je. A jestli jsou ovlivněné? Možná ano, ale tak pěkně po česku napříč spektrem, jak se říká parlamentním ptydepe.
5) 100 poslanců je skutečně marťanská myšlenka. Jen by to posílilo osobní moc a vliv každého jednoho z nich, tj. usnadnilo korupci. Zaplaťbábu za Senát :)
23. 05. 2010 | 21:03

Super_61 napsal(a):

oprava sv 2) Vůbec strany by měly mít POVINNOST vše zveřejnit.
23. 05. 2010 | 21:09

Jozef napsal(a):

Pan profesor,
ta hnusna vojna je vojnou agentur alebo je to aj know how - koho?Volebnych lidrov?
Americke agentury su platene,aby svojim klientom vyhrali volby.Zmapuju si stado a idu na vec.Za primeranu odmenu.
Ked skonci show,politicki hraci si podaju ruky/v USA,aktualne v Britanii.../ a ide sa dalej.V biznise.

Kto vplyvny si dovolil vyznamne spochybnovat kulturu lovu hlasov v rezii skusenych americkych agentur?

Ovela viac ako volby, je problemom Ceska aj Slovenska dlhorocna permanentna negativna medialna kampan postojovo unifikovanych medii.Ich politika demonizacie a debilizacie odporcov mediami presadzovanej politiky.

Realita zaujmovo a nazorovo unifikovanych medii je popretim elementarnych predpokladov fungujucej demokracie.Takym niecim netrpi medialny obcan ani v USA ani v Britanii.Nas masovy konzument je postihnuty politizujucimi mediami ovela viac,nez zapadny.
Bolo by zahodno aj porovnat,v akej miere kultivuje v tej ktorej krajine myslenie obcana bulvar.

Problem politickych stran vidim ako sekundarny.Podla mna katastrofalna situacia je predovsetkym a primarne v mediach.V ich nevolenych,nedemokratickych arbitroch.
Media nastoluju temy,otazky,smer myslenia,citovej angazovanosti spolocnosti.
O zmocnenie sa mienkotvornych medii ma prirodzeny zaujem kazdy ambiciozny subjekt aj kazde KGB.
Aj preto kazda starost o spolocnost musi zacat mediami.Povedz mi,ake media citas...
23. 05. 2010 | 22:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Jozef:

Diky, mate pravdu...

..
23. 05. 2010 | 23:06

almost glossed™ napsal(a):

Jozef: přesné. Mésia jsou zrakem, sluchem a hmatem společnosti.

Tady jde do sluchátek pořád jedna a tatáž písnička. V obraze tatáž reklama a na rukou jsou tlusté rukavice.
23. 05. 2010 | 23:40

Karel Mueller napsal(a):

Jozef:

To, co píšete se dotká jen malé části problému, o kterém jsme nejednou diskutovali v minulosti. Jde o media a jejich vliv na vytváření "nového" člověka. Samozřejmě to platí oběma směry: Media ovlivňují dav a ten ovlivňuje styl medií.
Nevím, jestli to znáte, ale přečtěte si Amusing Ourselves to the Death.

Ale vrátíme se k podstatě tohoto blogu a jsou volby a styl politiků. Víte, většinu voličů je neschopná samostatně myslet a tak příliš nezáleží na tom, co kdo co říká, záleží na tom, kdo to říká a jak to říká, jinými slovy, záleží hlavně na formě a méně na obsahu. A pokud jde o obsah, tak je třeba vybrat témata, kterým voliči dobře rozumi a pálí je. Dnes je hit boj za "morální čistotu".

Vezměte si např. americké volby Gore vs. Bush junior. Gore se profiloval jako myslitel, který má jasnou vizi a je velmi inteligentní a vzděláný. Bush mluvil k Američanům jako k dětem a vyhrál. To znamená, že volili značku a Bush jim byl celkově vzato sympatičtější. Nesmíte pominout kreténizaci společnosti.
A nástup Obamy? Brilantní řečník a charismatická osobnost, který působil jako malý Mesiáš. Tedy v pravou chvíli vzhledem k situaci v USA.

Nejednou jsme zde uzavřeli, že pojem demokracie se zcela vyprazdňuje. Dochází ke koncentraci ekonomické moci a z ní plynoucí politické moci. Bohužel absolutní. To je prostě vývojový trend, s tím nic nenaděláte. Další možnosti vývoje nebudu rozebírat.
24. 05. 2010 | 00:16

Mike napsal(a):

Už se to asi stalo českým koloritem, čím více špíny, tím lépe. Myslím si, že je to zejména práce novin, takto rozdráždit obyvatelstvo, kterému potom už nic nestačí k uspokojení jeho nízkých pudů, jako v aréně gladiátorů, čím větší brutalita, tím potom publikum řve s větším nadšením. Příklad, nedávno tu Baroch uvedl článek, jak v květnu 1945 v Praze údajně zastřelil, opakuji doslovně, „ruský“ voják německého civilistu“ ,. Zeptal jsem se Barocha možná ústy více inteligentních lidí, „ jak ví, že to byl, ruský voják a ne třeba Lotyš? Odpověděl mi okamžitě jiný diskutant asi na inteligenční úrovni Barocha ve stylu „protože měl ruskou uniformu“. Tak jsem zavyl jako šakal nad nízkostí této stránky, pro koho tato stránka píše? Odpověděl jsem si sám, pro ty, co mají IQ někde kolem 70. Přestavit tu na piedestalu novinářskou hloupost, dát ji za vzor čtenářům. Nebyla to tak doslova hloupost, ale řekněme si pravdu, byla to záměrná manipulace s informacemi, zkrátka záměrná politická demagogie. Takže můj závěr je, v čele špíny stojí v naši zemi zejména všehoschopní novináři. Nicméně abych nedával vinu jen na novinářskou obec, vzpomenu na Kubiceho, je právě čas mu věnovat pozornost. Myslím si, že toto slouží jako příklad toho, kam až může určitá politická strana zajít, jak hluboko je možno klesnout a podle mě už asi nejde klesnout dále. Novinář má jednu úžasnou privilegii, může tu jednu lež 100 x zopakovat, a když vyjde najevo, že to byla jen velká blamáž s cílem, jak ovlivnit volby, nemusí ten konkrétní novinář říci ani jednou „SORRY“, vědomě či nevědomě jsem tu šířil lži. To je úžasné, lhát a ještě za to dostávat zaplaceno. Mělo by to být obráceně, že pokud by jenom jednou novinář napsal na těchto stránkách lež, musel by se za každou tuto jednotlivou lež 100 veřejně omluvit. Tedy znovu opakuji, za brutalizace české politické propagandy je z 80% vinna bezcharakternost novinářů. Pokud se politikové neštítí téměř ničeho, potom novináři se už neštítí vůbec ničeho. Mimochodem, o Hvíždalovi a jeho smyslu pro korektnost nemám ani nejmenší iluzi.
24. 05. 2010 | 06:09

Terry napsal(a):

"...negativní kampaně, ve které budou zvláště dvě největší strany přesvědčovat voliče, že ti druzí jsou lumpové, korupčníci, neschopní hlupáci a škůdci této země."

Nejhorší je, že obě strany mají PRAVDU !!

A to si ještě představte, že nám obě strany do voleb nabízejí stále jen ty nejlepší ze svých řad!
Prostě NENÍ KOHO VOLIT.

Politika vyžaduje lidi pracovité, čestné, skromné, poctivé, nehrabivé...

Ale právě takové politika nepřitahuje.
24. 05. 2010 | 07:49

pgjed napsal(a):

To Hořejší:

Nezlobte se pane profesore. Pláčete sice dobře, ale čím se od dryáčnických exibicí ODS a socdem liší to Vaše "Zakázal bych..... Omezil bych...... Zákonem bych zakázal....."?

Nejste sám, komu vadí neustílé útoky, napadání se ... na otevřené scéně dvou největších politických stan, zatímco v zákulisí běží naplno jednání o parcelaci prebend a trafik. Jsou i věci, které unikají Vaší pozornosti. Například manipulativnost do které se zapojily i veřejné sdělovací prostředky. Průzkumy, prováděné agenturami, které platí obě velké partaje, prováděné tak, že voliči určitých stran se v době a na místech, kde se průzkum provádí nevyskytují. Lži a podvody. Například pan Moravec nejprve nepravdivě osočí liddovce z nesplnění volebního slibu - rodinných pasů a Hašek si následně nechá natisknout letáky, ve kterých si tytéž rodinné pasy připisuje jako zásluhu...

Vedou všechny politické strany takovouto negativní kampaň? Ne! Jsou kandidátky všech politických stran plné stokrát provařených mastodontů a šíbrů? Nejsou! Utrácí všechny strany nesmyslné částky za více, či méně hnusné billboardy? Ne! A můžete si vybrat z těch, kteří to dělají jinak? Můžete a nic Vám nebrání.
Tak vybírejte! Je to jediný způsob, jak těm oranžovým a modrým vykukům dát za vyučenou, jestli Vám to všechno opravdu tak vadí, jak píšete. Tož pěkný den při pondělku.
24. 05. 2010 | 08:02

vaclavhorejsi napsal(a):

pgjed:

"Pláčete sice dobře, ale čím se od dryáčnických exibicí ODS a socdem liší to Vaše "Zakázal bych..... Omezil bych...... Zákonem bych zakázal....."?"

Myslim, ze se to lisi naprosto zasadne - pokud ten rozdil nevidite, tak je to na povazenou.

Pokud se ve spolecnosti rozmuze nejake zlo (hazard, zneuzivani bazaru k prodeji kradenych veci, korupce, zneuzivani predvolebni kampane...) je prece zcela na miste pritvrdit legislativne, ne?

..
24. 05. 2010 | 09:40

*** napsal(a):

dost hnusné - číst takový text, domnívám se....
24. 05. 2010 | 10:16

scallop napsal(a):

To autor:

Narikate, ze na lidi zabira reklama. Ale dokud to bylo jen na praci prasky, tak to tak nevadilo, ze.

Vase zakazy nebudou fungovat, dokud budou lide volit politiky, kteri sve soupere proste "ukrici" (Rath nebo Paroubek v televizi nebo parlamentu).

Konretni zakazy se daji obchazet - vydavani vlastniho casopisu jakozto legalizace uplatky (komunisti) nebo spratelena medialni agentura, ktere za levnou kampan spratelena strana pristrci zakazky ve statnich podnich (CSSD). Ale hlavne - jakekoliv soudni spory by skoncili az daleko po volbach. Nema cenu prijimat nevynutitelny zakon.

Holt "my volici" mame moznost ten 'hnus' videt a odmenit/potrestat !
24. 05. 2010 | 10:43

jarpor napsal(a):

Hořejší

"....je prece zcela na miste pritvrdit legislativne, ne?"

Jen jsem se mrkl, zda se náhodou neobjeví ona definice "negativní kampaně" .. a ... nic.

Jen cosi o přitvrzení...

Pane profesore, s tím návrhem jste přišel Vy. Podrážděně reagujete na slova o naivitě a "nepoužitelsnosti v normálním životě"...
Dokažte, že jste to myslel vážně, a už konečně definujte, co jste chtěl zakázat...

Pokud se nepletu, lež, podvod, klamavou reklamu, poškození dobrého jména... na to vše už zákony máme.

Budu ještě čekat...

Hezký den
24. 05. 2010 | 10:54

Krupa Václav napsal(a):

Pan Jozef, K.M. a Mike. Velmi přesný popis skutečnosti. Je to budoucí tragedie. Asi jako když se nafukuje balonek o kterém víme že jednou může bouchnout, ale ti co foukají jej chtějí mít stále větší. K.M. S tou Amerikou jste to trefil. Oni se jako národ možná opravdu chovají jako děti. Od Severu proti Jihu prožívali dlouhé období radostného dětství bez větších otřesů ( válečné konflikty daleko za oceánem) a dlouhá léta prosperity nejmocnější země na planetě. Možná jim po všech krizích v posledních letech dochází, že čas dětství je nenávratně pryč a pokud si chtějí zachovat své prvenství (?), musí své chování změnit...Stejně by mě Váš rozbor možného vývoje zajímal. Zdravím K.V.
24. 05. 2010 | 11:09

pgjed napsal(a):

To Hořejší:

Hazard, korupce, bazar, jako způsob krytí krádeží... to je skutečné zlo, skutečná trestná činnost, která má být a je, nebo jak doufám bude legislativně omezena, kontrolována a trestána.

Nedostatek, vychování, dobrého vkusu, slušnosti a odpovědnosti, to jsou kategorie morální, nikoliv trestně právní. Nedovedu si představit, že by je upravoval zákon a ani bych si to nepřál. Ti kterým tento mravní svinčík vadí, přece mají dostatek prostředků jak to utnout. Samozřejmě, pokud je jich dostatečně hojný počet. Ale co se děje místo toho?
Všichni se chovají a rozhodují, jako by nebyla jiná možnost, než volit jedny, nebo druhé šejdíře. A sdělovací prostředky vytváří dojem, jakoby tomu opravdu tak bylo.

Pomůže plakat? Vyhrožovat deklarativními zákony, které beztak, každý šejdíř obejde? Ne. Zaříznout jedny i druhé šejdíře tím, že nedostanou pokud možno žádné hlasy. A bude klid.

Je bláhové, domnívat se, že třeba limitem nákladů na kampaň něčeho dosáhnete. Vždyť skutečných nákladů ty velké strany utrácí mnohonásobně více, než přiznávají. Jakým způsobem? Jejich kamarádi si zaplatí svou kampaň, svou inzerci, svou reklamu do soukromých i veřejnoprávních médií a ta samozřejmě drží "obchodní tajemství". Nejde totiž o koruny. Nedávno mě odseknul jeden medialista na mé výčitky. Poroučí inzerenti a majitel potřebuje zisk. Jak chcete regulovat zákonem tuto mafiánskou praxi? A jakým zákonem? A jak zajistíte vymahatelnost?
Jediné, co může fungovat, je nevolit socdem ani ODS, ani bolševiky ani topenáře.
24. 05. 2010 | 11:21

Karel Mueller napsal(a):

Mike:

Nechtě jste asi trefil desítku.

V lednu jsme měli debaty u O. Šteffla na téma PMM. Mimo jiné jsem se dotknul otázky, kolik lidí by vyřešilo úlohy MO pro páťáčky. Dozvěděl jsem se, že zdaleka ne všichni vysokoškoláci.
Není to žádná matematika. Jsou to úsudkové úlohy pro děti.

Lze říct, že dospělá osoba neschopná to řešit má IQ pod 70. Pokud je tedy onen výše uvedený názor správný, tak vidíte, jak je naše debata úsměvná a jak se mohou uplatnit i mnohá naše media.

Kroupa Václav:

Zdravím též :-), rozbor příště. Velmi zhruba: Pokud nedojde k velkým otřesům v důsledku ekonomických krizí aj. tak jde vývoj zatím částečně podle Huxleyho, částečně podle Marxe.
24. 05. 2010 | 11:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

Krupa Václav
Pane, pokud někdo napíše , že za komoušů se určitě žilo na hovno, žije na hovno většinou on.
Protože já s Vámi souhlasím. Tedy s tou plnobarevností světa a unikátních životů jednotlivých jeho obyvatel. Tedy pokud skutečně žijí, ne přežívají, byť dobře mazáni a udržováni.
A měl bych taky co vyprávět.
O tom, jak naši rodinu vykořenili komunisti, jak jeden kdysi vysoce postavený komunista dnes chodí do náboženských shromáždění zatímco jiný šéfuje nadnárodní korporaci, o tom, jak za Hitlera a Stalina se některým lidem nedělo to, co se jim děje dnes.

Masa má ale ráda jednoduchost. Jednoznačné výroky, absolutní pravdy.
Idealizace či naopak Absolutní odsouzení toho či onoho.
Že se tak stávají lidi kolečkem v obrovském soustrojí lži a manipulací ?
Hmm. Však co, hlavně že se mám dobře, vždyť "žiji" přece jen jednou !

Tak teda "carpe diem" !
24. 05. 2010 | 12:03

vysedlina pathologická napsal(a):

Pane Hořejší, je to stejně hnusné a stejně primitivní, jako když mnozí katoličtí kněží učí své ovečky pohrdat a smýšlet zle o protestantech a navádí je k pokrytectví. Vaše rozhořčení kvůli volební kampani mi připadá legrační.
24. 05. 2010 | 12:42

vysedlina pathologická napsal(a):

Pane Hořejší, nechtěl byste se mě zeptat, proč jsem napsala předchozí příspěvek? Nemohu se dočkat.
24. 05. 2010 | 13:00

Bolek D. a Sekerka napsal(a):

Ad vysedlina pathologická:

Proč jste napsala předchozí příspěvek?
24. 05. 2010 | 13:15

vaclavhorejsi napsal(a):

vysedlina pathologická:

Myslim, ze jste ten prispevek napsala proto, abyste me potesila sdelenim, ze moje rozhorceni vam pripada legracni - legrace totiz jak znamo neni nikdy dost! ;-)
Budu se snazit i nadale, abych vam takto dopral legrace!

..
24. 05. 2010 | 13:22

vaclavhorejsi napsal(a):

vysedlina pathologická:

Jeste neco - katolicti knezi, ktere ja znam, rozhodne nic takoveho nedelaji - jsou naopak velmi tolerantni, protestanty povazuji za bratry...

..
24. 05. 2010 | 13:51

pgjed napsal(a):

To vysedlina pathologická:

"....když mnozí katoličtí kněží učí své ovečky pohrdat a smýšlet zle o protestantech .."

Ale jděte. Ono se něco takového děje? To spolu katolíci, protestanti a pravoslavní pořádají ekumenické bohoslužby a různé sedánky, provozují společně rádio a televizi a pak si v zákristii škubou občanky. Jóóó? Ale víte, to jsou vám lidi, já vám povím...

Jen jestli trochu nekecáte? Teda trochu dost! ;-)
24. 05. 2010 | 14:15

Pepa Řepa napsal(a):

Vysedlino
my papeženci jsme tolerantnost sama. Nejen že považujeme za bratry protestanty, i ty, kteří našeho zakladatele přibili na kříž ale představte si, že já- i kolega Jemnický - považujeme za svého bratra pana Hořejšího.

Ne každý bratr se ovšem vyvede mohou za to-již probírané- nestabilní roudnické kučárky Liberta.
Miminko vypadne, udeří se do hlavičky a stane se voličem ČSSD.
Co naděláte?
24. 05. 2010 | 14:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Omyl, kocarky Liberta byly melnicke!
Pevne doufam, ze vasim bratrem jsem jen v onom obraznem, obecnem pojeti, nikoli biologickem...

..
24. 05. 2010 | 15:43

vysedlina pathologická napsal(a):

Všem-pozdrav

Pepa Řepa
mankote, pardon, pane, mně to asi uniklo, bratři. Jinak, já jako miminko opravdu padla na hlavu a budu volit knížete.

Václav Hořejší
nevadí, pane profesore, mně to trvalo... Asi je to takhle: v našich nízkých kruzích, kde se to mele od Jana Husa, tam se nepohybujete, tak nevíte. A v těch nejvyšších, kde se výhradně už od pěti let pohybujete Vy, tam se pěstuje kromě ekumenismu kde co. Pokrytectví je zaplácáváno přes ramena od ramen až do ledvin. (Čtu Káju Maříka...)
24. 05. 2010 | 15:53

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Václave,
také doufám, i když člověk nikdy neví.
Mělnické, jaké jiné.

Zaříznul to Svoboda se Snopkovou.
Od té doby generace nových voličů ČSSD t.j. těch, kteří vypadávali z kočárků Libertas na hlavičku ubylo. Pak se nedivte, že chybí celá fejsbúková generace.

Z kočárků Chicco a Quinny se nevypadává.
24. 05. 2010 | 15:55

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Před rokem a půl jsem se pár měsíců kamarádil s jistou dámou. Byla to v mládí patrně značná hříšnice, ale jinak hodná ženská. A tak se dala na pokání u evangelíků.

Žila svým sborem, pan farář se ji očividně velmi líbil a nejednou vychválila jeho údajně krásně rostlou postavu. Když přišla řeč na Vás papežence, tak následovala serie malých jedovatostí, tak to dovedou jen ženy. Nakonec s obrovským zadostiučením prohlásila: Oni si ho musí ... To myslela katolické faráře, ten jejich hezoun byl ženatý.

Myslím, že když se řeklo papeženci, tak se dámám ze sboru vybavila především tato skutečnost.
24. 05. 2010 | 16:06

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
a co já s tím? Proč se nezeptáte bratra Václava?
To je odborník přes církev. Já jsem tady-jak říkával Pavel Tigrid-za hříšníky.
24. 05. 2010 | 16:14

Karel Mueller napsal(a):

Pape Řepa:

No, já bratry nemám, kdyby existovali prvorepublikoví národní socialisté, tak bych mohl mít leda přátele.

Já jsem jen přispěl nepatrnou troškou do mlýna meloucího otázku tolerantnosti mezi církvemi.

Ale jistě, samozřejmě ty schovanky mohly mít papežence upřímně rády, tedy platonicky, samozřejmě.
24. 05. 2010 | 16:22

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
moje žena je protestantka. Občas s ní zajdu ke Karáskovi nebo Erazímovi.
Nemám nejmenší problém. Dokonce jsem se mnohdy z jeptiškani bavil. Bez problémů.
24. 05. 2010 | 16:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Vy se tedy vozite v kocarcich Chicco a Quinny?

..
***********************
Karel Mueller:

Kdepak, P.R. neverte, je prilis skromny, on je na rozdil ode me kovanym katolikem, ja jsem jen "katolik na baterky" (spolu s Boleslavem D. a Sekyrou), dokonce ani nejsem birmovany.
To, ze je hrisnik, u katoliku vubec nevadi - jdete proste ke zpovedi, pomodlite se par otcenasu a zdravasu a jste cisty jako lilium, muzete zacit hresit znova.
Takovy Agent Smith by o tom mohl povidat...
..
24. 05. 2010 | 16:35

Pepa Řepa napsal(a):

To VH
Mí potomci ano, protože jiné kočárky na trhu nejsou, když jste to semeniště a velkoodchov budoucích ČSSD generací sami vytunelovali a tradiční české kočárky Liberta přivedli na buben.
24. 05. 2010 | 16:53

rhisus sardonicus napsal(a):

Á, pan Hořejší evidentně vstřebával základy katolické věrouky na komunistické devítiletce...
24. 05. 2010 | 16:56

Karel Mueller napsal(a):

Profesor:

"Není větší radosti na nebi než z nepřetržitého polepšování nenapravitelného hříšníka ... "
24. 05. 2010 | 17:03

vysedlina pathologická napsal(a):

Pane Karel Mueller, co jste napsal panu Pepovi Řepovi, Vám věřím.
Ale ujišťuji Vás, že věci nevídané a neslýchané se odehrávají v oblasti viditelné i neviditelné, a zatímco z té neviditelné jsou nazývány tajemstvím, ty viditelné bych nazvala tutlekismy ututlanými.
Jsou tak ututlatelné, že názor na ně si neudělá svobodně ani pan Hořejší skrzevá své vlastní věřně společenské ostýchavosti strašidelné.
24. 05. 2010 | 17:09

Karel Mueller napsal(a):

Paní vysedlino pathologická,

přiznám se, že mi nebylo zcela jasné, co vlastně chcete říct, což ovšem může být nedostatkem mé inteligence.

A tak to trochu přeformuluji, tak, abych tomu rozuměl:

Má jevy neviditelné a viditelné. O těch neviditelných buďto víme nebo nevíme. Pokud se nějak projevují (tj. interagují s okolím a tyto interakce jsme schopni detekovat, nebo-li zjišťovat a určitým způsobem analyzovat), tak vcelku žádným tajemstvím nejsou, samozřejmě jejich poznání nemusí být postačující k vysvětlení všech projevů a předpovědi projevů dalších. Pokud se neprojevují, tak o nich nemáme tušení a tedy ani nevíme, že zde nějaké tajemství je.

Pokud jde o věci viditelné, tak v mnoha případech litujeme, že vůbec vidíme. Ovšem ve většině případů (naprosté) za ten boží dar vidět děkujeme, já si ted vychutnávám krásy nejkrásnější přírody v roce, dnes bohužel prší, proto jsem tu.
Nevím, co si představit pod pojmem tutlekismus, slovo ututlaný bych chápal. Beru to jako obohacení jazyka. K přídavnému jménu ututlaný lze ovšem přiřadit nespočet jmen podstatných: Idiocie, hniloba, lapkismus, nejapnost, chamtivost, zbahnělost apod.
24. 05. 2010 | 17:47

vysedlina pathologická napsal(a):

Karel Mueller
Děkuji za odpověď. Měla jsem na mysli předměty zájmů církví jako věci viditelné a neviditelné, do nichžto spadají věci neslýchané a nevídané a pokud se podaří někomu tyto věci viditelné a zárověň neslýchané a nevídané omylem roztutlovat, tak laik žasne, odborník se diví, a církve nevědí, kam skočit.
Jinak bavit se o jarní přírodě je úplně nejlepší. Děkuji.
24. 05. 2010 | 18:07

vaclavhorejsi napsal(a):

vysedlina pathologická:

Ututlane veci je rozhodne treba roztutlovat, pripadne dukladne protutlovat a nedopustit, aby zustaly nedotutlovane. Hlavne se k tomu ale nesmi pristupovat potutelne!
Jinak by se ovsem mohlo stat, jak jste spravne a velmi jasne rekla, ze "názor na ně si neudělá svobodně ani pan Hořejší skrzevá své vlastní věřně společenské ostýchavosti strašidelné."

..
24. 05. 2010 | 18:19

Karel Mueller napsal(a):

Paní vysedlino pathologická,

vidím, že jste měla na mysli slovo tutlalismus a nikoliv tutlekismus, takže pardon, dlouhé vedení.

Ututlaný tutlalismus lze pak asi chápat jako stav, kdy někdo něco tutlal či zatutlal a nikdo to nezjistil, tedy to tutlání dokonale ututlal.

Snad jsem to tedy pochopil. Ale to je v reálné politice něco tak běžného a praobyčejného, že pokud tento ututlaný tutlalismus funguje, tak je to dobré, lidé s myslí, že je vše růžové.

Vzhledem k náladám lidí bych ale řekl, že u nás spíš probíhá roztutlaný pseudotutlalismus.

Ale jděte ven a do přírody a ...
podívejte té krásy vůkol ...
24. 05. 2010 | 19:52

ivanT napsal(a):

Neni mozne precist v lidskem case vsechny reakce a tak to co napisu uz tu jiste nekdo napsal.

Jednoduchy fakt je, ze vsechny politicke strany vsude chteji prodat svuj program, vyhrat, a uskutecnit sve plany. Nekdy snad s dobrymi umysly, nekdy ne. Jde tedy o trzni vztah prodavajicich a kupujicich. No a v takovem vztahu se prodavaci snazi prodat to, co mysli ze kupujici chteji, a takovym zpusobem, jaky mysli ze na ne nejvice zapusobi. Dusledek je, ze to co se prodava a jak se to prodava je z velke casti urceno kupci.

Pro politiku a volebni kampane tedy plati, ze strany prodavaji to a tak jak si to vetsina podle jejich nazoru preje. Jedina mozna zmena je tedy (demokraticky) na strane kupujicich. Az budou volici trvat na tom, ze chteji informativni a slusnou volebni kampan a odmitnout volit ty, kteri je krmi spinou, dostanou cistou volebni kampan. Dokud si budou vedouci volebnich kampani myslet, ze lepe prodaji spinu, budou ji prodavat. Volebni kampan a politiky tedy mame takove, jake si urcujeme svou volbou.

Jak mi napovida Captcha - "Defiance empowers" :-)
24. 05. 2010 | 21:05

Friva napsal(a):

Ano, Sládek měl pravdu:
Naházet tu špínu do Vltavy, aby se alespoň
trochu pročistilo politické ovzduší!
25. 05. 2010 | 01:29

Pepa Řepa napsal(a):

Škoda, že už není Škvorecký při síle.
Asi by založit edici "Tutlice" a vydával díla odhalující ututlané hříchy církví.
Redakční rada:Dawkins, Dan Brown,Uriáš Avnerský, Finkelstein, Prankenstein a N.O.S.
25. 05. 2010 | 06:51

pgjed napsal(a):

Vážení, musím ovšem uznat, že plakát s nafouklým Kalouskem a textem "Změním názor rychleji, než si myslíte, je vtipný a hluboce pravdivý.
25. 05. 2010 | 08:35

pgjed napsal(a):

To Ivan T:

Souhlas, byť je třeba i vzít vúvahu, že někteří politici prostě jsou bezskrupulózní hulváti z povahy. I těm ovšem můžou voliči rychle zatnout tipec. Budou-li ovšem opravdu chtít.
25. 05. 2010 | 08:39

ZM napsal(a):

Předvolební kampaň ČSSD stála údajně víc jak 200 milionů.Všude možně bylo vidět plakáty a billboardy s několika stejnými slogany.Cena za reklamy v MHD a ve vlacích jde alespoň do jejich rozpočtu,ale z velkých billboardů na ulicích opravdu profitují jejich provozovatelé.Přitom je to zbytečné,takto velké množství billboardů,rozhodně neplatí přímá úměrnost,že čím více billboardů,tím více hlasů ve volbách.Kdyby ČSSD vložila do billboardů o polovinu méně peněz a ušetřené peníze dala na charitativní účely,byly by jejich sliby více důvěryhodné.Ale takto je jasně zřetelný jejich hlavní záměr,a sice dostat se k moci ať to stojí co to stojí.Když dali desítky milionů ze svého stranického rozpočtu,tak nebudou mít problém dávat desítky miliard z rozpočtu státního,který však už jejich není,jsou to peníze celého státu.Jejich argumentace,že se ČR může dál zadlužovat,protože většina států EU je zadlužená ještě více,je nepřijatelná.Když se to přirovná třeba k situaci v paneláku,tak je to podobný,jako by většina rodin byla zadlužená a hrozila jim exekuce a nějaká rodina by tvrdila,že vlastně se můžou zadlužovat dál,protože jim vlastně zatím exekuce nehrozí.Takový přístup-že se můžeme zadlužovat,protože ostatní jsou na tom hůř- se mě osobně vůbec nelíbí.Naopak musíme co nejdříve začít dluh snižovat,protože jinak dopadneme za několik let jako ti druzí,ne třeba za 3 nebo 4 roky,ale třeba za 8 nebo 10 let.
25. 05. 2010 | 12:12

ZM napsal(a):

Jak jsem psal v předchozím článku- Cena za reklamy v MHD a ve vlacích jde alespoň do jejich rozpočtu- myslel jsem tím samozřejmě rozpočty podniků MHD a Českých drah.
25. 05. 2010 | 12:13

Dalimír napsal(a):

Dobrý večer všem ! V tomhle státě je již konečně třeba zavést disciplinu a pořádek a revidovat i některé články ústavy ! Neb ta naše demokratura to je začarovaný kruh ze kterého se jen volbami nevymaníme !Chce to již opravdu zásadní řešení a to může udělat u nás pouze jedinná neskorumpovaná a polepšená strana KSČM v čele s Vojtou FILIPEM ! Vždy jsem volil SOCDEMÁKY ale Standa mašinfíra mě tak zklamal že touhle stranou již pohrdám ! Tentokrát to hodím komunistům ale jestli mě zase zklamou tak bude konec světa !!! Dalimír.
25. 05. 2010 | 22:25

Dalimír napsal(a):

Standa lokomotiva mě dostatečně otevřel oči abych pochopil co tahle strana socdemáci produkují za vykuky ! Pokud mě podrazí ještě komunisté tak to bude pro mne asi konec světa !!! Dal.
25. 05. 2010 | 22:54

Dalimír napsal(a):

Tak to dopadá když někdo zrovna z rozjetého vlaku naskočí do vysoké politiky ! D:
25. 05. 2010 | 23:33

jarpor napsal(a):

Nedočkal jsem se...

Prof. Hořejší je kecal... pléduje za něco, co nedokáže definovat.

Hezký den
27. 05. 2010 | 13:22

Dalimír napsal(a):

VÝZVA K NÁRODU ! Lidé jestli nechcete aby se česko stalo zemí bezdomovců tak volte levici ! Volte KSČM ! Dalimír.
28. 05. 2010 | 12:56

Jan Žura napsal(a):

Pane profesore, tak velké koště nemáme, aby se s ním dali vymést všichni lumpové, kteří nám vládnou, jejich podržtažkové, novináři, kteří podle potřeby napíší naprosto všechno, páni umělci, kteří kdysi stáli frontu na odznáčky a nyní se třesou děsem před slovem marxismus atd. Ať jdou všichni do análního otvoru.
28. 05. 2010 | 19:15

archiv napsal(a):

Pane profesore,

chudí studenti vysokých škol stejně volí ODS. Jim se z velké části líbí možnost zadarmo studovat - většinou bez přijímacích zkoušek. A také se jim líbí dryjáčnické negativní kampaˇ. Lid si žádá reality show. Co s tím?

Lidstvo se pomátlo:

http://www.patria.cz/Zpravo...
28. 05. 2010 | 19:18

Karel Mueller napsal(a):

archív:

Doba vymknutá z kloubů šílí ... to věděl už klasik. Ale nemohl vůbec tušit, jak se v budoucnu rozšílí.
28. 05. 2010 | 20:02

ZORO - MSTITEL napsal(a):

Stále si myslím, že je úplně zbytečné, aby volby probíhaly tak abychom volili straníky. Podle mého názoru jsou strany pouze uskupení lidí, kteří mají společný zájem. Ať se tedy věnují svým zálibám - sběru starého železa, papíru a dalším aktivitám a tím si vydělají peníze na své aktivity. Mám za to, že takové bandy vyžírků, kteří se nazývají stranami nepotřebujeme. Vláda by se měla složit ze skutečných odborníků a ne jen na 4 roky. Než se něco naučí přijde nová vláda a začíná vše znovu. Za vyhozené peníze na volby by se dalo pořídit spoustu užitečných věcí pro blaho celého národa. Podívejte se jak u nás lidé žijí - samé půjčky, hypotéky - nemají ani na jídlo, ošacení. Spousta bezdomovců - chudáků kteří žijí z odpadků z popelnic zatím co naši straníci si bužírují na schůzích a cinkají skleničkami na vyhrané volby. Proč? Vždyť to je vykořisťování člověka člověkem. Mnohý nezaměstnaný by pracoval aby mohl svou rodinu zabezpečit a ne aby chodil na pracák a žebral o almužnu. Vrátili jsme se před období 1 republiky. Žádní stravníci v tomto nejsou schopni udělat nápravu. Každý vidí jen sebe a svou plnou kapsu. Inu proč by také za ty peníze v tom parlamentu neseděli že? Nemají žádnou zodpovědnost. Když dělník vyrobí v továrně zmetek hned je tu řízení o úhradě škody. V parlamentu - tam se dá přebíhat z jedné strany do druhé - a nic se neděje. Sedí tam dál. Viz. Melčák, Kalopusek, Parkanová a další. K čemu takový parlament. Stačila by rozumná vláda kontrolovaná občany. To by se nám žilo. A ne aby premiér podepisoval několika milionové půjčky v tichosti. A teď se všichni diví, že je deficit!
28. 05. 2010 | 21:00

Martin Příbram. napsal(a):

Jestli tohle vidí tatíček Masaryk tak se otáčí v hrobě.Tohle je pouze vláda arogance lží podvodů na lidi nikdo nemyslí jen sami na sebe názor lidí je bezcenný.Takhle náš národ dopadne hodně špatně.proto sílí touha něco změnit a třeba radikálně jinak se totiž nic dít nebude.Politici a multimilionáři žijí mimo realitu obyčejných lidí žijou ve svých palácích mimo normální lid.Ale my obyčejní lidé na to doplácíme nejvíc.
28. 05. 2010 | 21:03

Franta napsal(a):

ZÁKONEM BYCH ZAKÁZAL NEGATIVNÍ PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ, za porušení bych uděloval přísné tresty. Napred bych urezaval ruce a usi presne tak, jak to delaji provinilcum v Saudske Arabii. A vsechny vetsi provinilce bych popravil, presne jak to delal Stalin nebo Hitler – dva nejoblibenejsi vudci.

ZCELA BYCH ZAKÁZAL PŘEDVOLEBNÍ BILBOARDY (upřímně řečeno, já bych s velkou radostí zakázal úplně všechny reklamní bilboardy, nejen ty předvolební). Vsechny reklamni agenty bych poslal do vyhlazovacich koncentracnich taboru, vzdyt jsou to vsechno asi stejne jenom Zidi propagujici proti mym hamaskym bratrum v Gaze.

DRASTICKY BYCH OMEZIL FINANČNÍ PROSTŘEDKY, KTERÉ MOHOU STRANY POUŽÍT NA FINANCOVÁNÍ SVÉ KAMPANĚ. A kazdeho, kdo by se mnou nesouhlasil, bych dal popravit jako to delali nacisti nebo komunisti, ke kterym mam zatracene blizko.

ZAKÁZAL BYCH ZVEŘEJŇOVAT JAKÉKOLI PŘEDVOLEBNÍ PRŮZKUMY PREFERENCÍ NEJMÉNĚ 3 MĚSÍCE PŘED VOLBAMI. A kdyz by prisne tresty jako urezavani usi a rukou nepomohly, pak urcite ukamenovani by upravilo mysleni tech vetsich hrisniku, presne jak je to popsano v Koranu.

VÝRAZNĚ BYCH OMEZIL POČET POSLANCŮ. Specificky na jednoho. A tim bych byl ja, Venda Horejsi. A komu by se to nelibilo, tak bych s nim pekne zatocil. Vzdyt i ten negramota Pol Pot vedel jak na to. A dovedete si predstavit, o co lepsi tyran bych byl ja, nynejsi vudce UMG AV?
28. 05. 2010 | 21:07

Martin Příbram. napsal(a):

ZORO-MSTITEL
Máš u mě palec nahoru napsal si to skvěle klidně bych šel skrz to udělat národní demonstraci milion lidí a třeba by jsme je vyházeli a udělali vládu expertů a ne zlodějských lidí bez odpovědnosti.
28. 05. 2010 | 21:07

Dalimír napsal(a):

Vážení občané voliči ! Jedině KSČM pod důslednou kontrolou pracujího lidu nám zde může pozvednout kultůru ,pokud je nebudem volit tak nás tady všechny ODS a jejich přisluhovači nadobro zničí !Proto volte levici ! Dalimír.@
28. 05. 2010 | 22:51

MartiX napsal(a):

Ach jo, sice moralne spravne,ale utopisticky naivni....

I neprilis bystrym musi byt jasne, ze temer nic z toho neni realne proveditelne...

Opravdu si myslite, ze by americti poradci nenasli nejake jine skryte "komunukacni kanaly",jak tihle lide radi rikaji?????

Proste by se to same prelilo jinam do jinych medii....ne inzerat, billboard, ci "nazorovy" clanek,ale jako vice ci mene skryte podprahove/lehce nadprahove a radoby objetivni sdeleni...

Jak by asi pak vypadaly interview s politiky ??? myslite ze by ten prostor "nevytezily" ad maximum???

Bylo by to pokrytectejsi ale nakonec jeste horsi a v postate nechutnejsi.s horsimi dusledky pro celou kulturu nejen politickou...

Japor mel v mnoha vecech pravdu...

Nejvetsi legrace je, ze mi prijde jakobychom si my dva meli vymenit role!!!

Ja mladej univerzitni tricatnik bych mel byt v zasade po pravu utopisticky naivni idealista s jasnymi, ale neprislis realnymi resenimi :o))))

A clovek s Vasimu zkusenostmi by to mel chapajicne stavet do realnejsiho svetla :o)

Jsou to ale paradoxy, jak je to u nas nejak vsechno naopak.

Ze staze ve Francii zdravi

MartiX

PS1: treba me mistni podnetne prostredi premeni v kovaneho socialistu a levicaka jako Recko Petru Paroubkovou
:o))))

PS2. Uznavam PS1 byl neprilis korektni vtip
29. 05. 2010 | 03:32

MartiX napsal(a):

Sorry za to nevytezily vyse--zvlast s ohledem, ze problem je v tomto ohledu opravdu vetsinou s muzi
29. 05. 2010 | 03:37

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všem ! Výzva k mladým ! Pokud chcete platit v soukromých školkách , a jinou neseženete ! 15000 kč. za měsíc klidně si volte ODSáky a jim podobné strany , pak sami poznáte životní realitu ! Rozhodujete o své budoucnosti ,a to jen do dnešních 14 00 hod. !!! Dalimír.
29. 05. 2010 | 09:02

bivoj culínek napsal(a):

První plakáty s negativním textem ,,Stydím se za svého premiéra" vydala ODS prostřednictvím pivovarníka Bernarda. Alespoň co si pamatuji. Pak to začalo...
29. 05. 2010 | 11:19

kai napsal(a):

Vážený pane profesore,

a) to co říkáte, vypadá pěkně; ale asi to nejde:
– obecně nevěřím na komise; kdo zajistí, že nebudou cinknuté;
– ukazuje se, že to cs–volič sám pozná/–l; naštěstí;

b) vyhozené peníze: to je jiné kafé;
– opět: zákaz: není k ničemu;
– podporuji: pořádný audit cs–stran, zda to nešlo z našich daní; i to však má úskalí: co když auditoři budou cinknutí;
30. 05. 2010 | 01:42

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
30. 05. 2010 | 10:19

RNDr. Tomáš Pečený napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
o té negativní kampani i jiných věcech z téhle diskuse se snažím uvažovat na své stránce, o té kampani konkrétně v článku http://tpeceny.nazory.cz/po... od slova 'politických'. Prosím podívejte se i na definici pojmu 'levicový a 'pravicový' v úvodu souboru textů http://tpeceny.nazory.cz/po..., na článek o médiích http://tpeceny.nazory.cz/po... a na korespondenci tpeceny.nazory.cz/politika/Nazory jinych lidi , zejména tu ' p. David Černý, p. Viewegh a anonym "kritik ' a na můj úvodní komentář k ní. Do té korespondence vyvěšuji i tenhle vzkaz a budu Vám velmi zavázán za případné vyjádření pro tu stránku názorů jiných lidí.
Děkuji Vám za pozornost,
RNDr. Tomáš Pečený.
30. 05. 2010 | 12:22

komin@gmail.com napsal(a):

Shrňme si to - Paroubek, Topolánek, Langer, Svoboda... a mnozí další jsou pryč a snad už vlak nedoběhnou. Tyhle volby byly celkem úspěšné :). Navíc se ukázalo, že bilboardová kampaň není zas až tak efektivní jak se myslelo :) (pro redakci - to nemáte pro captchu český slovník?)
31. 05. 2010 | 06:56

RNDr. Tomáš Pečený napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
ještě k jinému tématu: S potěšením jsem si přečetl Váš příspěvek o Stanislavu Grofovi a zkusil si ten mystický zážitek s obrázkem. Ten Váš článek má něco společného s mou diskusí k projevu prof. Vopěnky, na kterou odkazuji v http://tpeceny.nazory.cz/po... . Byl bych tenkrát rád pokračoval (vlastně sisyfovsky) i jinými aspekty než tím o marxizmu, ale ta diskuse se pak obrátila jiným směrem.
Tomáš Pečený
03. 06. 2010 | 20:18

Martin napsal(a):

Přijde mi až pozoruhodné, jak nesouhlasím se všemi články o české politice, které napíšete.
Zamyslete se. K čemu slouží politické billboardy? K MAXIMALIZACI očekávaného užitku strany z výsledku voleb. Proč jsou billboardy takové, jaké jsou? Protože to FUNGUJE! Důkazem budiž situace na západě. *
A to je všechno. Nemá smysl jakkoliv moralizovat, takto to prostě je. Jakákoliv regulace povede jen k obcházení. A pak by teprve byla situace špatná - ve výhodě by byla strana, která by porušila zákon.

* - Můžete namítnout, že na vás to nefunguje. Souhlasím, na mne taky ne. Ale náš hlas má stejnou hodnotu jako hlas blbce, na kterého to funguje. A blbců je více. Je dobře, že naše hlasy mají stejnou hodnotu? Toto je otázka k diskuzi - můžeme se bavit o populismu, o Hitlerovi, o Richardu Sulíkovi. Já jsem převědčen o tom, že je to dobře, protože cokoliv jiného by vedlo k zániku sociálního smíru, kterého si přeci jen cením výrazně více, než nepřítomnosti ošklivých billboardů.
11. 07. 2010 | 23:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy