Staré zlaté časy

18. 09. 2010 | 17:28
Přečteno 20519 krát
Často vídám články, ve kterých autoři kritizují velké přehrady, dálnice, obří budovy skladů či chladicí věže elektráren hyzdící krajinu a dávají je nostalgicky do protikladu s tím, jak citlivě se ke krajině a přírodě údajně chovali naši dávní předkové nebo jak se k ní chovají přírodní národy.

Skutečnost je ale trochu jiná. Lidé asi zásadním způsobem přispěli k vyhubení mamutů a ostatních velkých savců v Evropě a Americe už před desítkami tisíc let. Starověcí stavitelé lodí zlikvidovali rozsáhlé středomořské cedrové lesy. Stopy po mimořádně silném znečišťování životního prostředí starověkými a středověkými primitivními hutěmi se dají snadno nalézt i dnes.

„Přírodní národy“ vyhubily obří nelétavé ptáky na Madagaskaru a Novém Zélandu teprve před několika staletími.

A co Jakub Krčín? Jeho rybníky zničily rozsáhlé biotopy mokřadů, které by dnes byly rezervacemi prvořadého významu.

Nejsme v tom ničení přírody v principu o nic horší – jen máme účinnější nástroje...
Ale na druhé straně si asi i mnohem lépe uvědomujeme všechny souvislosti a snad se ve srovnání s našimi předky už přece jen přestáváme chovat tak bezohledně "tržně".
Takže je asi velmi pravděpodobné, že z amazonských pralesů toho přece jen zbyde víc než z těch někdejších středomořských cedrových lesů...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jaromír Šrámek napsal(a):

Nemůžu si pomoci, ale vybavila Strašidla ze Spessartu: https://www.youtube.com/watc... (ale až vyrostu, určitě bych chtěl být intelektuálem)
18. 09. 2010 | 17:59

Paterik napsal(a):

Ať už člověk udělá cokoliv, vždycky tím něco ovlivní. Nikdy nedosáhneme stavu, aby vliv lidské civilizace na okolní prostředí byl nulový.
18. 09. 2010 | 18:07

Sonny napsal(a):

Kdysi jsem se dostal do sporu se zelenou klikou která vcelku úspěšně (díky blbosti určitých úředníků) brání výstavbě dálnice přes České středohoří. Oni argumentovali tím že se ničí panenská příroda. Já proti tomu argumentoval tím, že na této planetě je těžko metr čtvereční půdy, který už člověk nepozměnil k obrazu svému. Jednoduše věc názoru. Sonny
18. 09. 2010 | 18:09

yara ze země krys napsal(a):

Pane Hořejší, kdyby jste tak měl pravdu v poslední větě Vašeho článku. Nevím, co Vás vede k optimismu co se týče stavu drancování amazonských pralesů, ale mám informace, že drancování pořád probíhá. Když ponecháme stranou důležitost a funkci těchto pralesů pro ekologii a globální klima planety, tak je třeba připomenost, že tam je ještě spousta neprobádaných rostlin a vegetace, ze které by se daly vyrábět léky s vynikajícími účinky. Jen tak pro zajímavost připojuji informaci pro ty, co se zrovna necítí dobře, mám velmi dobré zkušenosti s kocouřím resp. kočičím drápem (Uncaria Tomentosa) od peruánských Indiánů, který je naprosto skvělý při léčbě spousta civilizačních nemocí! Totálně to detoxikuje organismus a ten se pak sám našlápne a poradí si s infekční nemocí. Ovšem ze začátku by se člověk neměl vzdalovat od zařízení kam i císař pán chodil pěšky.
18. 09. 2010 | 18:10

Spokojenýdřívenaštvaný napsal(a):

Pane Hořejší, vy se poslední dobou překonáváte. Měli by si z vás vzít vzor Pehe, Žák a Hvížďala, a ještě ten jeden psychiatr. Svými eklektickými argumenty formulují nenávistné, účelové myšlenkové konstrukce a tou svou leností formulovat vlastní názor, vytvářejí blbou náladu.
18. 09. 2010 | 18:17

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, ráda bych zakusila tu slast mít na daný problém tak jednoduchý pohled. Kdepak půjčujou ty růžový brejličky? Tužka
18. 09. 2010 | 18:35

arnazach napsal(a):

Co to dneska je? Opět musím s autorem souhlasit.
18. 09. 2010 | 18:49

mb napsal(a):

Starý časy pro Pepu et cetera ...

https://www.youtube.com/watc...
18. 09. 2010 | 18:55

AC napsal(a):

Potkají se dvě planety, jedna povídá druhé tak co, jak je? Ále, chytla jsem lidi. Tak se netrap, to přejde.
18. 09. 2010 | 18:57

vlk napsal(a):

Už jsem si párkrát sám pro sebe kladl otázku, co by asi tak dělali všelijaké ty Děti země a podobní z povolání potížisté, prostě Piňosové, kdyby žli v době Karla IV. a měli stejné možnosti vyjadřovánía konání jako dnes. Když by se Karel rozhodl postavit Karlův most, Nemluvě o Karlštejnu a třeba svatém Vítu...
A jaký je například rozdíl mez chladícími věžemi Temelína a kd e jakým strážním Krucemburkem a že jich po Česku je rozeseto....
18. 09. 2010 | 19:01

Elena napsal(a):

vlk,

dakujem za prispevok, zacinas sa mi pacit,

nie ze sa s toho sblaznis :}}}}
18. 09. 2010 | 19:10

Elena napsal(a):

aj Francuzi maju nastalgiu, na stare zlate casy, odhalili sochu Lenina, sprevodnou hudbou bola hymna ZSSR, teraz to davali v nasych spravach, jo , jo, ludia furt hladaju staronovych idolov.
18. 09. 2010 | 19:18

Medikolog napsal(a):

Prováděl jsem v tomto směru simulace Vlku.

Bísto Brna a Špilberku - dvě památkáři zuřivě chráněné chajdy z proutí a mazanice - zaručeně pro Prafotru Moravovi. Místo Hluboké zbytky malé dřevozemní tvrze, Místo Prahy dvě dřevozemní hradiště na březích neregulované, přírodní Vltavy, v rybářských chýších vyplavovaných povodněmi pouze BIOstrava v množství na hranici vyhladovění. Vojenská moc srovnatelná reálnou silou s tou naší dnešní - sousedi by nás utloukli tornistrama. Většina lidí negramotných, věřících farářům každou hloupost. Gádžové by byli stejně nemajetní, jako "jejich" cikáni.... Elita by mluvila deutsche sprache a latinsky, umělci cikánštinou... nedospěl jsem k jednoznačnému závěru, jakým jazykem by hovořila maiorita.
18. 09. 2010 | 19:29

vlk napsal(a):

Medikolgu

parádně jsem se pobavil.

Ale tak zas velká sranda to není.
Viz dostavba D8 nebo viz D11 a Havránková...
18. 09. 2010 | 19:33

s... napsal(a):

vlk:
No, myslím, že jste mimo mísu. Zkuste se chvilku zasnít a představte si Čechy v době Karla IV. Třeba ty severní. Nebo se zkuste zamyslet, proč v době Karla IV neexistovaly organizace typu Děti země. Třeba Vás něco zajímavého napadne. (bez ironie)
18. 09. 2010 | 19:38

Jaromír Šrámek napsal(a):

s...:
Dovolím si přemýšlet paralelně s vlkem a jedna věc mě napadla. V době Karla IV. nebylo až tak velkým problémem kohokoliv nepříjemného nechat zmizet, v některých případech i na hromadě biomasy.
18. 09. 2010 | 19:45

vlk napsal(a):

s..
bez ironie mne ze všeho nejdříve napadlo, že nemáte žádnou představivost a pochopení pro fabulaci.
NA rozdíl od třeba Medikologa.
Mimochodem, když už píšete o středověkých sverních Čechách.. Předpokládám, že k nim řadíte i města jako Žatec , Litoměřice , Ústí, Děčín - tedy města velmi bohatá. Kdybste dal příkal d Čech západních, tak to by byla jiná. Ale zrovna severní Čechy , kd e bylo dokonc e biskupství a kd e bly mimořádně úrodné pruhy země?
18. 09. 2010 | 19:47

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Za vyhynutí mamutů a dalších velkých savců z doby ledové podle posledních poznatků pravěcí lovci opravdu nenesou odpovědnost.
Krčínovy rybníky jsou dnes významnými biotopy a Třeboňsko je chráněnou krajinnou oblastí. Odstranění neúživných mokřadů bylo provedeno velmi profesionálně, krajinu nepoškodilo a zásadně to omezilo výskyt komárů.
Cedrových lesů je mi líto, tyto krásné stromy jsem si alespoň vysadil na zahradě. Snad se jejich majestátností potěší moji pravnuci a pocestní generací příštích. Budou-li.
"Staré zlaté časy!" se ale vyznačovaly tím, že k ničení přírodního prostředí nedocházelo v tak masivním měřítku. Alespoň ve slovutném království Českém.
Opravdové drancování přírodních zdrojů začalo u nás až s bolševikem a prznění krajiny pokračuje dodnes.

Jemnický
18. 09. 2010 | 19:48

Holubář napsal(a):

Sonny:
Ano, skutečná PŘÍRODA už u nás existuje jen na pár hektarech. Veškerá krajina už je opakovaně kultivována člověkem. Jdete do přírody - třeba do lesa? Vždyť je to člověkem vysázený a ošetřovaný výtvor. Louky? To samé. Řeky a přehrady či jezy na nich? Rybníky?
Myslím, že je to normální. Člověk je živočišný druh, který se dílem přizpůsobuje svému okolí a dílem si je vytváří ke svým potřebám.
Normálka.
Jaké budou konce?
Všechny předpovědi jsou velmi obtížné, zejména jedná-li se o bnudoucnost.
:-)
18. 09. 2010 | 19:50

Elena napsal(a):

Medikolog,

bolo to od teba perfektne, aspon vidis, ze nie som proti vlkovi zaujata, ale proti jeho nedobrim prispevkom,

trochu mi bolo divne ze tak malicko napisane bolo od vlka,
dufala som ze sa zmenil, hmmm...
18. 09. 2010 | 20:02

Holubář napsal(a):

Jemnický:
Ale to jen jdeme s dobou. Zatímco vaše cedrové lesy vyrubali třeba na Krétě už ve starověku a středověku a dnes tam rostou především lidmi vysázené olivovníky (což není k zahození :-) ), my jsme obrátili kus severních Čech v měsíční krajinu poněkud později. Jsme prostě zaostalí....
Ale až se ty doly ztrekultivují, vznikne tam nová krajina s jezery a hájy a budoucí zelení je budou coby přírodu silou mocí chránit před změnami.
Mimochodem - hodně záleží na osobním a osvíceném přístupu mocných. Nerad bych to přeceňoval, ale zdá se mi, že třeba na Sokolovsku, což je naše nejmenší a nejdříve končící hnědouhelná pánev, to vypadá, že to s rekultivací po těžbě berou vážně a že dost myslí na budoucnost bez uhlí.
Prostě vývoj....
18. 09. 2010 | 20:06

JAHA napsal(a):

Mna furt, ked sa spomenu ochrancovia prirody, zelenych luk a hajov, ci ochrancovia zvierat..., neviem preco, napadne: A co ochrancovia cloveka v jeho povodnej, nedotknutej, samo sa vyvyjajucej a samo sa regulujucej forme? Na toto nam este ochrancovia nevyrastli?
Predstavte si krasneho chlpateho ochranara lesov, hajov a zivocichov v slusivej medvedej kozi (pardon, zvierata by boli chranene!), tak teda , slusivom lopuchovom liste (pardon, mokrade by boli chranene!), tak teda v slusivej zastere z vlasov vlasnej zeny (padron, HLAVNE zeny by boli chranene!), tak teda, dobre, predstavte si uplne holeho ochranara, ktory pri teplote minus 20 popija vodicku a spasa nechranenu travicku.
18. 09. 2010 | 20:07

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

když si vzpomenu na amazonské pralesy, tak se neubráním vlně sympatií s hlavním hrdinou filmu Avatar.

K slavnému výroku Einsteina můžete přidat ještě výrok Beneše obsažený v jeho Pamětech: V politice jsou lidské hloupost a egoismus neomezené.

Jsem skeptik. Klimatické změny společně s mizením pralesů a znečištováním životního prostředí se vzájemně podmiňují, jak to dopadne dávno zobrazili tvůrci holywoodských hororů.
18. 09. 2010 | 20:08

Frante napsal(a):

Copak rostliny. Ale nerosty! :-(
18. 09. 2010 | 20:12

dříve ruda napsal(a):

Nic nového s trochou naivity navrch.
Uvědomujeme si toho sice dost, ale nevidím mechanismus, který by to byl schopen ne zvrátit, ale aspoň výrazně zpomalit.
A snaha o ochranu přírody je dnes rovněž jen dobrý business.
18. 09. 2010 | 20:12

s... napsal(a):

vlk:
No, jen jsem chtěl říct, jiná doba, jiné problémy, jiné cíle. Stavěl by Karel IV Temelín, nebo by se snažil diverzifikovat zdroje energie a snížit spotřebu?
18. 09. 2010 | 20:16

Elena napsal(a):

s...,

ten prispevok nebol od vlka, predsa ste cital ze vlka nasimuloval Medikolog, inac by to zase bola gebuzina :}}}}
18. 09. 2010 | 20:21

LEVAK napsal(a):

No nic vážení zpátky na stromy!
18. 09. 2010 | 20:22

Naštvaný napsal(a):

"Copak rostliny. Ale nerosty!"
Budou jiný!
18. 09. 2010 | 20:25

Elena napsal(a):

tou to cestou chcela by som podakovat, tunajsiemu prispevatelu a tvorcu kyslika panu wbgardenu, vdaka nemu je svet o nieco krajsy, rastlin je o nieco viac a nektore druhy zostanu zachovane pre potomstvo,

dakujem pan Slama!
18. 09. 2010 | 20:30

Jemnický napsal(a):

Holubář

POKUD rekultivace vytěžených ploch povrchových dolů proběhne v plné míře a profesionálně, získá krajina novou tvář. Každá krajin se mění a je v pohybu. Otázkou je, zda změny jsou k lepšímu a ku prospěchu člověka a všech bytostí, které krajinu obývají.
Billboardy na loukách u dálnic, sklady, skládky, nekoncepční výstavba sídlišť, nákupních středisek, megaparkovišť a fabrik na zeleném, atd. jistě krajině a obyvatelům nepřispívá.

To, co probíhá ve městech, lze nazvat drancováním a przněním veřejného prostoru.

S pozdravem,

Jemnický
18. 09. 2010 | 20:41

yara ze země krys napsal(a):

S obsahem článku se dá souhlasit,
nedělejme si iluze, že naši dávní předkové milovali a chránili přírodu. Ano, chránili ji tím, že jich bylo málo a měli málo prostředků jak ji ničit a omezené možnosti jak ji ničit. Proč je vývoj lidstva takový a ne jiný? Proč je tomu tak a kam to spěje. Lidé se poprvé oddělili od zvířat tím, že začali "ovládat" oheň. Pak se naučili "zemědělství", domestikovali zvířata a zvládali řemeslnou činnost včetně zpracování prvních kovů a kvalitativně se změnil a rovněž prodloužil jejich život.
To byl první krok, ale další vývoj byl velmi pozvolný až pak přišly další kroky, vynálezy kola, papíru, střelného prachu, elektřiny, zvládnutí chemie atd. a už to šlo ráz na ráz. Skutečný rozvoj, ale nastal až když lidé získali levný a mohutný zdroj energie, ropu. To bylo podmiňující. Teprve potom začal skutečný raketový rozvoj civilizace, ale bohužel také zbytnění a obrovské zvětšení populace až na nynějších katastrofálních 7 miliard jedinců. Díky ropě je možné uživit takové množství lidí a pomocí techniky vypěstovat, zpracovat, skladovat a také distribuovat takové množství potravin.Když půjdeme do důsledku a budeme sledovat podrobně z energetického hlediska vše co souvisí se zpracováním, výrobou materiálu, surovin, různých energií a také potravin, dopravou, výrobou a užitím plastů atd. zjistíte, že za vším je z 80%
ropa a deriváty z ní vyrobené. No a nyní nastává doba i díky obrovskému hospodářskému boomu v Asii, kdy bude ropy nedostatek, či spíše nebude skoro vůbec nebo jen za astronomickou cenu! Asi tak od roku 2020 by měly být pozemské zásoby téměř vyčerpány a zbývají ty na dně oceánů, přičemž už víme z Mexického zálivu, kam až to může zajít. Za ropu není adekvátní množstevní a energetická náhrada, např. vodík se vyrábí asi 11-nácti způsoby, ale vše je tak energeticky náročné, že např. energie získaná z 1kg vodíku odpovídá zhruba energii potřebné na výrobu 1kg tohoto energetického zdroje. A tak je to i s většinou ostatních energií popř. jsou naprosto nedostatečné. Uranu máme asi na 50 let, zemního plynu je nejvíce, asi na 110 let - při současné úrovni spotřeby. Uhlí je také jen na 20-30let. Pokud lidé nevymyslí jiný ekvivalent ropy a nepodaří se emezit šílenou natalitu lidí, výsledek je jasný, budou značné problémy! Nejhorší na tom všem je to, že se politici zaobírají třeba cikánskými problémy ve Francii, ale že nám všem tikají hodiny, které se jmenují totální nedostatek energie vlastně nikoho nezajímá, či to ti zabedněnci a ignoranti vůbec ani netuší. Cést la vie!
18. 09. 2010 | 21:20

Targus napsal(a):

To Jemnický:

"Opravdové drancování přírodních zdrojů začalo u nás až s bolševikem a prznění krajiny pokračuje dodnes."

Ó nikoli, vážený, mám dobová fota Beskyd a Jeseníků z doby zhruba před sto lety. Jejich vrcholky i svahy byly kompletně vymydlené jak dětská prdelka. Dnes tady máme nádherné, byť bohužel smrkové lesy.
Bolševik škodil, jak mohl, stejně tak jako škodili jak mohli naši pradědové. Rozdíl byl pouze ve vyspělejších technologiích.
P.S. vy se domníváte, že dnes to je lepší? Nebuďte naiva.
18. 09. 2010 | 21:30

kormoran napsal(a):

Priroda ,( kterou jsme obklopeni kazdou pidi a kazdym coulem a jsme jeji soucasti) , si nenecha kecat do sve prace od nejakych homo sapiens sapiens a to je velike pozitivum...
18. 09. 2010 | 21:31

voroshilov napsal(a):

yara ze zeme krys:
Jste hodne naivni,zdroje levne energii davno existuji jenze kazdeho vynalezce ktery je zverejni ihned zlikviduji,v sazce je ekonomika ropnych velmoci a miliony pracovnich mist,napr.zajmy monstrspolecnosti jako BP,a kdyz prijde doba krize najde se i lek,treba i nejaky zid jako obvykle dostane nobelovku,jak ji dostal teoretik Einstein misto praktika Tesly.
18. 09. 2010 | 21:36

Medikolog napsal(a):

Zdravím vás, Eleno.

Dlouhodobě provádím výzkum transformace Vašeho receptu na karaváj (ala Timoščnina kebula) do souladu s diabetickou dietou. Cukr nahrazuji sacharinem, pšeničnou mouku celozrnou žitnou, nádherné husí sádlíčko trochou olivového oleje, kvůli dietě na dnu redukuji vejce... prostě jsem ten váš recept zřídil jako ta chazarská rabínova žena u Lvova ten recept od lichvářky. Všechno změnila (nahradila čajové máslo a husí sádlo za skopový lůj... a to byl nejmenší hřích), všechno udělala špatrně, připálila v popelu ohniště, načež ochutnala svůj přisražený výrobek a prohlásila "nechápu, co na tom těm boháčům tak chutná....

Vlk byl pravý, já na něho jenom zareagoval. Čertík mě nenechal tu krásnou narážku ignorovat
18. 09. 2010 | 21:39

yara ze země krys napsal(a):

voroshilovovi:
Tak jo, asi jsem po 40 letech praxe v energetice a spol. asi naivní a neinformovaný. Mohl byste mě tak trochu vysvětlit a ostatní obdařit informacemi, které významné zdroje za ropu to jsou? Co byste chtěl nalít do nádrží miliónů aut, lodí, vlaků, strojů a různých technologií, dále čím byste chtěl nahradit plasty? Prosil bych třeba i odkazy, rád se poučím. Děkuji předem!
18. 09. 2010 | 21:49

jirk@ napsal(a):

AC
Váš vtípek mi připomněl, že dokonce existuje filozofický názor, že život vůbec jako takový je prý jen jakási choroba, extravagance, odchylka od neživé hmoty.
18. 09. 2010 | 21:49

Elena napsal(a):

Medikolog,

sak ma poznas , viem ze vlk bol pravy, len som ho chcela zase nacat, ale on sa nechytil :}}}}

nu, ten karavaj, nu tak to je tak vsetko ma byt s poriadnou davkou lichvarstva :}}}}}
Majsa Medikolog
18. 09. 2010 | 21:55

voroshilov napsal(a):

yara ze zeme krys:
Nic jste nepochopil,zijte dal ve svete svych bludu v zemi elfu pardon krys:
http://www.contrtv.ru/commo...
Ctete jestli dokazete,recept pro vas mam-kdyz se tak bojite vemte si prosteradlo a plazte se na hrbitov!
18. 09. 2010 | 22:12

dennis napsal(a):

Pane Jemnicky,
v 19:48 jste mimo jine napsal: >>"Stare zlate casy!" se ale vyznacovaly tim, ze k niceni prirodniho prostredi nedochazelo v tak masivnim meritku.<<

Napriklad tato vase veta je v naprostem souladu s tim, co pan profesor Horejsi vyjadril ve svem blogu: Sirit myslenku - ze: Nybrz byli nasi predkove a jeste dodnes prirodni narody jsou nesrovnatelne pratelstejsi k zivotnimu prostredi nez soucasne dejiny "moderniho prumyslu", proto napachali mnohem mene skod. - ze to je historicky omyl. Nasi predkove, tak jako prirodni lide byli ke svemu zivotnimu prostredi pratelsti nebo bezohledni prave jako lide dnes. Ruzne zasahy do prirodni rovnovahy divoke krajiny si po staletich vytvorily "novou rovnovahu" jako napr. chytre rybnikarstvi... Nektere zasahy (jako vykaceni lesu na svazich balkanskych brehu Jaderskeho more) se nezahojily ani za dva a pul tisice let. Tehdejsi zasah cloveka do biotopu je dodnes nevratny (a samozrejme velmi nepriznivy pro krajinu i pro cloveka).

To nejpodstatnejsi na zasazich "cloveka" do zivotniho prostredi je "masivni rozsah". Preskocim dlouhou radu prikladu a reknu rovnou: Nepritelem zivotniho prostredi a prirodni rovnovahy na Zemekouli je prelidneni soubezne s rostouci silou novych technologii a rostoucim objemem energi, kterymi lidstvo vladne.

Ten "masivni rozsah" je to podstatne, cim se dnesni clovek lisi od vsech predchozich generaci "starych zlatych casu".

A Vase veticka, ze az za bolsevika zacalo dochazet k niceni zivotniho prostredi ve velkem, me potesila. Ta asi vede primo ke "zlatym novym casum". Jisteze jsem si vsiml, ze soucasnost hodnotite stejne kriticky jako bolsevika. To, co vedlo k hrozivym utokum na prirodu nebylo zjeveni se bolsevika, ale prumyslova revoluze a gryndersky kapitalismus... Niceni zivotniho prostredi ve velkem pokracovalo od pocatku 19. stoleti a pokracuje dodnes bez ohledu na politicke rezimy, ktere se od te doby vystridaly.
18. 09. 2010 | 22:15

vaclavhorejsi napsal(a):

voroshilov:

Prominte, ale v tom vasem odkazu nikde nevidim nic o tom, ze "zdroje levne energii davno existuji jenze kazdeho vynalezce ktery je zverejni ihned zlikviduji"?
Koho kde zlikvidovali?
Mate na mysli nejake perpetuum mobile nebo slavny patent "motoru na vodu" (http://en.wikipedia.org/wik...)?

..

..
18. 09. 2010 | 22:21

jirk@ napsal(a):

Určitě máme potenciál být jacísi moudří pozemští vesmířané. Naučit se zařídit si stále snesitelnější život v přírodě, ale i přírodu stále lépe chránit, ať je s to to unést. Lze to vůbec? Znamenalo by to nehádat se bezvýchodně o své dílčí postoje, nesnažit se získat převahu k prosazení si něčeho vůči přírodě bezohledně. Tj. raději se vztahovat k něčemu směrodatnějšímu, komplexnějšímu. Nejlépe k něčemu všudepřítomnému a věčnému. K tomu, co je stále, a ať chceme či nechceme, stále jsme toho součástí. A tím jsou zákony vesmíru, především základní zákon vesmíru, zákon dynamické rovnováhy.

Jenže to bychom to museli tak vnímat, uznat a respektovat všichni. Zatím je to tak, že 10% si dělá co chce, ač by mohli být planetě díky svým individuálním schopnostem naopak prospěšní. Přes 80% se snaží, jak umí a toto je přesahuje natolik, že je to nezajímá. No a těch zbylých sotva 10% už to nezachrání a navíc mnoho z nich jaksi chybuje.

Orientální kultury boj o rovnováhu už dávno vnímají jako jin-jang.

Jenže nevím: Když se Čína vydala na cestu boje o to stát se klasickou supervelmocí, unese to její země a planeta? Už prý jim začíná chybět spodní voda, půda se na více místech záhadně propadá do velké hloubky. Asi tam bude žízeň i přes velké záplavy. Stejný problém se spodní vodou jako už dříve Mexico City. Nebo patrně i některé staré kultury např. v Jižní Americe, které byly nuceny náhle opustit své říše.

Zákon rovnováhy platí samozřejmě vždy a všude, i na úrovni kvantové fyziky. Dávné odkazy snad všech kultur popisují v legendách cestu vzniku prvotního Boha z ničeho, jakýmsi samostvořením. Odkud to vzali? Nedávno objevil fyzik Hawkins znovu Ameriku, když to popisuje jako svou teorii vzniku vesmíru, ale skrze ni naopak existenci Boha popírá. Mám za to, že díky podobě tohoto mechanismu s tím v legendách naopak existenci Boha potvrdil.

Máme-li svou planetu smysluplně a dlouhodobě chránit, znamená to uvědomit si mnohem lépe, co to znamená "být k obrazu Božímu" a ptát se stále, jak by to či ono udělal On. Tj. konat jak jest.
18. 09. 2010 | 22:22

Elena napsal(a):

júžné španielsko bolo cele prekopane starimi rimanmi, kvoli obrovským naleziskam zlata , eldorado v Andaluzie kde sa v minulosti ťažilo zlato až do roku 1966,kedy sa skončila zlatá horúčka. ...
landšaft pôvodnej krajiny davno neexistuje, tak tých našých predkov až tak by som nechvalila,

vlastne chorobnosť pre lihotavý kov, viedla k objaveniu Ameriky, kde zlata horučka vypukla naplno :)))))
18. 09. 2010 | 22:31

Viola napsal(a):

Nejsme v tom ničení přírody v principu o nic horší – jen máme účinnější nástroje a je nás o hodně víc.
18. 09. 2010 | 22:53

jirk@ napsal(a):

Elena
Také se tu v jižní Evropě kdysi usilovně těžilo stříbro, s nímž se vyskytují i jiné kovy, Stopy po znečištění z této doby se objevily až v grónském ledovcí. Ve vrstvách starých cca přes 2000 let.

Pokud jde o naše předky, myšleno všeobecně, odkazy všech kultur obsahují pozoruhodně pravdivé momenty neznámého původu, které nám docházejí konkrétněji jen po střípkách, postupně. A lecčemus nerozumíme plně ještě ani dnes.

Co když je imperativ doby odstranit už konečně rozpor na jedné straně mezi krásnými legendami o ráji a stvoření úžasného světa, a na straně druhé mezi tím, jak se k přírodě chováme? Snažit se lépe a moderně či postmoderně uvést odkaz do souladu s dneškem?

Možná to mnozí instiktivně cítí a hovoří o jakési "třetí cestě", jenže ta by nakonec mohla jen předcházet cestě čtvrté, páté, pokud už tato není šestá...

Jedno krásné ruské přísloví říká: "Nové je to, co se už dokonale zapomnělo." Není lepší snažit se znovu nalézt principy života v souladu s přírodou, které už tady třeba dávno nějak byly známy, ale ne dost do hloubky známy, lidstvo je neumělo stále znovu moudře, soudně, zpětnovazebně uplatnit v nových podmínkách, takže se snaží od té doby aspoň nějak přežít, často na úkor přírody a tedy i na úkor sebe a svých potomků?
18. 09. 2010 | 23:02

voroshilov napsal(a):

Viola:
No jo,jak to vykladal Lucifer jednomu hrisniku v pekle:Bylo to davno,sel jsem po sadu...No to je znama historka,akorat ten zamilovany parecek potom narikal:Za pul kila jablek projebat celou zahradu.
18. 09. 2010 | 23:08

yara ze země krys napsal(a):

Vorosihilovi:
Pane kolego, zkuste napsat několik souvislých vět a v nich vysvětlit, proč si myslíte to či ono. Argumenty typu, že je někdo naivní nebo že žije ve světě bludů nejsou argumenty jen svědčí o kvalitě uvažování jejich autora. To, že ti co mají z ropy
zisk mají určitou moc nepopírám, ale není jí možno ani přeceňovat. Pokud by byla nalezena adekvátní energetická alternativa za ropu,
dávno už by byla na světě, jsou věci, které nejdou utajit. Ale tato alternativa v potřebném množství prostě není! Pálit ropu, ze které se dá vyrábět spousta užitečných věcí je strašná škoda a hrozná chyba. Článek pana Hořejšího je zajímavý a já jsem ho chtěl jen doplnit o pohled trochu z jiného, energetického pohledu na to naše lidské hemžení, který má však díky výše uvedenému vývoji mnoho otazníků a úskalí! Rovněž jsem chtěl ozřejmit skutečnost, kterou si lidé neuvědomují, že za veškerým posledním ohromným rozvojem civilizace je ropa, bez ní by to vše vypadalo úplně jinak. Netvrdím, že lidé nejsou schopni si poradit jako jindy v minulosti, ale nahradit nynější spotřebu ropy je neskutečně těžký a současnými vědeckými a technickými prostředky zatím neřešitelný úkol! V současné době ropa resp. její deriváty uvádí do činosti stamilióny dopravních a výrobních, zemědělských, energetických, technických a jiných prostředků a v tomto množství prostě není náhrada! No a vrcholní falešní politici EU řeší 7 tisíc cikánů ve Francii a průšvih co do energií je za dveřmi! Myslím, že končí veškerá legrace, vzpoměňte si jen na Slovensko v loni, kdy Putin přivřel na chvíli jednu trasu plynu a málem byla celá ekonomika Slovenska na kolenou. Třeba takoví Američani jsou v této záležitosti daleko pragmatičtější a mají už léta ministersto energetiky a myslí na zadní kolečka. Moc dobře si uvědomují
co energie znamená. A vo to go!
18. 09. 2010 | 23:09

vlk napsal(a):

s...
nemohu samozřejmě mluvit za nikoho jiného ,než za sebe. Tím méně za takového duševního giganta , jakým bezesporu Karel IV. byl.
Mohu jen hádat. A hádám tedy, že by určitě Temelín postavil.
Nemyslím totiž, že by chtěl svou říši vystaavit riziku nedostatku energie. Nebo , že by ji chctěl mít závislou na jedné plynové rouře. A rozmarech všech ostatních s tátů podél té roury. Byl to suverém. A samozřejěm, že by asi energií zbůhdarma nemrhal. Ale že by byl býval kdo v í jaký spořílek? tak to mi nesedí. Pokud je pravda, jako že asi ano, že do malty Karlov a mostu byla přidávána tehdy ve velkém vejce, umíte si představit , co to a si tehdy udělalo s cenou tohoto produktu???
To musel a být dokonalá bublina. Tedy cenová:A to dokonce po několik let za sebou...

Viděl bych to úplně jinak.
18. 09. 2010 | 23:14

dříve ruda napsal(a):

Pane Hořejší,

je to tu poněkud mrtvé. Sáhněte příště k osvědčenému pindání v okruhu témat "muslimové - židé - křesťané".
18. 09. 2010 | 23:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

yara ze země krys:
18.09.2010 21:49:50
Pokusím se odpovědět vedle voroshilova: Jako dlouholetý pracovník v enegertice si jistě dovedete představit, že např. při dostatečných zdrojích s dostatečným příkonem lze elektřinu využít při výrobě vodíku elektrolýzou vody a jím pohánět spalovací motory namísto uhlovodíky v případě, pokud nebudou vyvinuty dostatečně kapacitní a lehké akumulátory. Elektřinu v dostatečné míře jsou schopny dodat jaderné elektrárny už dnes, v budoucnu bude jistě zvládnuta jaderná fúze.

P.S.: Lidský organizmus detoxikuje každé projímadlo.
18. 09. 2010 | 23:26

dříve ruda napsal(a):

voroshilov:

ten rozsypanej čaj sem netahejte. Když už to nejde česky, tak anglicky, prosím.
18. 09. 2010 | 23:29

jirk@ napsal(a):

Viola
Máte pravdu. Ale nemyslím si, že příroda připustí, aby jí to nějak dlouho vadilo, ledaže začneme vesměs hodně rychle respektovat snahu o rovnováhu. Nestačí možná samo o sobě ani jen dodržovat princip dvou dětí na rodinu: Věk se prodlužuje, počet lidí roste, hlavně procento těch starších.

Příroda na přelidnění vymyslela tvrdá opatření morových ran, v Africe HIV, hladomory kvůli výbuchům supervulkánů a vůbec kvůli náhle chladnějším dobám, bumerangy za prohřešky vůči přírodě.

A když ani to nestačilo, začli se lidé prát pod záminkou o obvykle nepodstatné věci, z ješitnosti, z klukoviny být prostě ten lepší, či ze msty kvůli vlastnímu pozdnímu probuzení. Ale hlavně o to mít více světa pod svým palcem, za všechny vyplenění Konstantinopolu křižáky řízenými Benátským dóžetem kvůli boji o nadvládu ve Středomoří, čímž znovu otevřeli cestu výbojům z Orientu do Evropy. Takže lidí ve válkách, v křížových výpravách a v pogromech hodně ubylo.

Poučíme se konečně, nebo zhůvěřile zopakujeme staré chyby?

Hezký den.
18. 09. 2010 | 23:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

yara ze země krys:
Vodíkové hospodářství – nový základ energetické politiky EU
http://www.odbornecasopisy....
18. 09. 2010 | 23:35

dříve ruda napsal(a):

yara ze země krys:
viděl jsem jakýsi zajímavý dokument, který popisoval přesně to o čem mluvíte. Byl dost přesvědčivý. Člověk si ani neuvědomí, co všechno ropa umožnila a kam až ty souvislosti sahají. Defacto určuje podobu našeho světa. Způsob života. A -nebude. Za deset let? Prý možná. Za dvacet? Téměř jistě, říkali. Nejspíš narazíme tvrdě.
18. 09. 2010 | 23:38

Viola napsal(a):

jirk@

dnes byl opravdu hezký den, já Vám přeji dobrou noc a zítra také tak pěkný den. Dnes jsem očistila česnek na zimu, vždy se mi urodí dost, vyplela měsíční jahody a ošetřila jednu rostlinku, která vypadá jako mech, natrhala záplevák a vytrvalou slunečnici do vázy a pospíchala domů. Každý by si měl vyzkoušet ekologii v mini měřítku a vybudovat si nějakou mini chráněnou krajinnou obastečku. U nás jeden člověk se i v paneláku snažil o ekologické zatelpení rostlinou , vyrostla až do 5 patra a už se na ni vrhli zateplovači. Jsem zvědavá, jestli to zkusí ten soused znovu, ale asi ne.
18. 09. 2010 | 23:41

voroshilov napsal(a):

yara ze zeme krys:
To je nejaka skryta kamera?Ja nejsem pan Vlk,neumim psat romany,fejetony ani nejsem novinar nebo publicista,pisu kratce usecne jako muj oblibenec Raimond Chandler,ale prece par vet dam dohromady:
To co mi porad strkate pod nos(plasty,jebasty...)neni zdroj energii je to produkt z ropy po opracovani,ekvivalent dreva nebo antickeho mramoru,vy to nechapete-dnes nikdo nedovoli ohrozit napr.proseritu Saudske Arabii,Saudove Vas koupi nebo zabiji,a tak je to vsude-vsemu je sve misto a cas,ostatne prozrad'te mi nejaky revolucni nalez co zmenil svet od zakladu za posledni 20 let?Windows a mobilni telefony neberu,to jsou hracky,kde je treba revolucni metoda zpracovani odpadu?Kdyz se znovu podivate na film Zpatky do budoucnosti II tak uvidite nadherny svet roku 2015 TAKOVY JAKY BY MEL BYT,ale my i dnes par let pred tim terminem nemame NIC PODOBNEHO co predstavovali tvurci pred triceti lety!
Je to vsechno sice hloupost,ale tento svet neni odsouzen k zahube kvuli nedostatku ropy ale protoze jsme nekdy sesli z prave cesty,jakekoliv spolecenske zrizeni je lepsi nez to co vidite za oknem!
18. 09. 2010 | 23:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Viola:
"vyplela měsíční jahody" Nebylo by ekologicky správné nechat růst všechny rostliny?
18. 09. 2010 | 23:50

yara ze země krys napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Nějak jsem nepochopil jak byste nahradil potřebné množství energie, které potřebuje např. naše země. Tak třeba energetický ekvivalent potřebný pro pohon automobilů a všech dopravních prostředků v ČR byl spočítán na cca 45 JE Temelín! Když jsem měl možnost hovořit s hlavním technologem firmy Linde, tak mi potvrdil, že všech asi 11 způsobů výroby vodíku je tak energeticky náročných, že prostě na ropu dodavadní nové energetické zdroje zatím zdaleka nemají. No a ještě tvrzení, že JE jsou schopné dodávat dostatečné množství el.energie není vůbec pravda. Nejvíce vyrobí 78% ve Francii, u nás Dukovany a Temelín nejsou schopné pokrýt celkovou průměrnou spotřebu, nedíval jsem se nyní na údaje on-line ČEPs, ale tvrdím, že nyní bude něco kolem 6000 MW okamžitého výkonu. Navíc musíte mít v záloze část uhelných elektráren, které kryjí rozdíly výkonu a také výpadky výkonu v síti. Rovněž vodní a přečerpávací elektrárny slouží pro tento účel a i pro směrování nasmlovaného toku el.výkonu naší soustavou. Prostě JE zatím výkonově nestačí pokrýt naší spotřebu el.energie v čase ani okamžitě. Máte špatné informace. A že bude zvládnutá jaderná fůze? Tak to bude určitě dobrá věc, ale teď na noc bych prosil tu pohádku o Budulínkovi!
18. 09. 2010 | 23:50

Viola napsal(a):

Zbyněk Matyáš

je třeba pomoci těm slabším i v rostlinné říši. Kdybych nechala měsíční jahody, nebo tu droboulinkou rostlinku tak, brzo je přerostou třeba ty vytrvalé slunečnice, nebo barvínek brčál, který mi roste opodál. Trávník sekám tak 3 x ročně. Mám různých rostlinek nepočítaně a nepečuji o ně zas až tak moc, jen jim dávám prostor, který potřebují.
18. 09. 2010 | 23:57

yara ze země krys napsal(a):

voroshilove:
Nemám sílu a chuť debatovat s někým co mele páté přes deváté. Máte argumenty asi jako moje bývalka, která když jsem s ní debataoval o nějaké zásadní věci, tak¨mi vyčetla, že jsem třeba v roce 1999 nepozdravil její babičku. Pane Vy jste sovětský produkt a na Vás nemám. Opakuji, někdo je chytrý, někdo blbý a někdo Voroshilov.
18. 09. 2010 | 23:57

Viola napsal(a):

yara

proč musí mít dnes sousta lidí nejen jedno auto? Vždyť naše země je maličká a dá se projít křížem krážem i pěšky za krátkou dobu. Je protkaná cestama, po kterých jezdí pohodleně autobusy, ve městech tramvaje a po kolejích vlaky. Nejseme Amerika, aby bylo nutností mít auto. V Praze je metro, tak proč tam vůbec jezdí auta?
19. 09. 2010 | 00:01

voroshilov napsal(a):

yara ze zeme krys:
Mne to nevadi,ja jsem se nikdy tady neprezentoval jako cestny,dobry a chytry clovek,vas postoj chapu ale jestli chapete Vy mne je mi uplne jedno!
19. 09. 2010 | 00:02

Light napsal(a):

***

"dětem a dospělákům na dobrý den i v noci":

A jednoho krásného dne, vyleze z těch zachráněných deštných pralesů náš novodobý dobře známý Rudi di Mostro, alias Jožin z Bažin a lidé mu budou fandit a poznávat se v Avataru sami sebou. Přibude nám s ním totiž naše nová víra, že nechceme se v nás už dále práškovat vzájemnou nejednotou, nesnášenlivostí a klamem:-)

Svět deštných pralesů se tímto pootočí zase o nějaký ten kousíček k lepšímu a uvědoměním si souvislostí zachráníme generací probuzení to dobré přepólování. Pak jako v jihočeské pohádce Jakub Krčín pošle pár kapříků zpět přehradami času (obdobně jako Jakub Klepiš s číslem 20 ve 20. sec. finále MS poslal kapříka do sítě našich bratrů, kdy stali jsme se i s Tygrem šampióny 2 010), ať všem je jasně vymalováno, že i moudrý Jožin přestal ubližovat svým Bažinám zjevnou nejednotou výkladů zřejmých náboženství. Ať konečně LIDÉ pochopí a přestanou se chovat jako dravé šelmy a ze zvířat povSTANOU SE živými duchovními bytostmi dokonce i BRATŘI lidé, ať z Jožina (ČLOVĚK Z"LA TY"?!?) stane se konečně náš novodobý ČLOVĚK DIA MAN T"O VY" !!!, a né šelma, ale přítel a tělo i duše PROrOKA jako z obrázkové knížky Orbis Kristus:-) O co ??? Ano, o nové zlaté časy věku přátelství přírody a vnitřních zákonů náručí božích bytostí, v srdci jednotného vesmíru lidských hodnot, o Ty tu teď běží...
19. 09. 2010 | 00:07

voroshilov napsal(a):

Viola:
Ja napr.mam dve auta,je to kupodivu setrne(i kdyz penez mam dost)dva vozy rovnomerne spotrebuji min benzinu nez jedno naplno a take je kazde mene opotrebovane cimz se oddaluje termin zahnat ho do servisu,a ted mi vysvetlete jak dojedu metrem do Liberce?
19. 09. 2010 | 00:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

yara ze země krys:
Energetická náročnost výroby vodíku spočívá v jeho energetické vydatnosti, jinými slovy přibližně kolik energie do jeho výroby vložím, tolik z něho dostanu, ztráty nemohou být zásadně vysoké. Díval jste se na ten odkaz o energetické politice EU?
Zásoby ropy ještě dlouho nebudou vyerpány.
http://ekonomika.ihned.cz/c...
19. 09. 2010 | 00:18

Viola napsal(a):

voroshilov

tak to vidíte, já nemám žádné auto a nikdy jsem neměla a to ze zásady. Je třeba začít u sebe, než začnu o ekologii diskutovat. A do Liberce určitě jezdí autobus i vlak.

Pro dnešek se rozloučím Dobrou noc. :-)
19. 09. 2010 | 00:22

Viola napsal(a):

O Lighte

jste úžasnýýý a také přeji krásnou dobrou noc.
19. 09. 2010 | 00:26

dříve ruda napsal(a):

zbyněk matyáš:

údajně (nedovolím si tvrdit, že je to tak, ale bylo by to pro náš svět typické)ty nové zásoby jsou smyšlené, protože na jejich množství závisí množství ropy, které je možno vyčerpat.
19. 09. 2010 | 00:35

yara ze země krys napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Ten článek znám, ale vůbec nebere v potaz, že v Číně a Indii přichází ohromný hospodářský boom a najednou asi 2,5 miliardy lidí se začně chovat a žít ve stylu západní civilizace. Vždyť WW tam perou auta jako šílení a ještě tam vyrábí továrny na auta (kreténi). Pak nastane něco podobného tomu, jako když ve Vaší napuštěné vaně doma vytáhnete špunt. Prostě ropa nebude v potřebném množství, popř. bude velmi drahá. No a s tím vodíkem jste nějak vedle, co je víc, 1:1 nebo 1:4 a více? Když do něčeho vložím 1kWh energie a získám 1kWh energie, tak to je možná arabské hospodářství, kde se tvrdí, že i špatný obchod je nějaký obchod.
No nic, dobrou noc, jdu spát.
19. 09. 2010 | 00:43

santawizard napsal(a):

V podstatě se jedná jenom o toto:Stromy by se neměly kácet mladé jako Ježíš Kristus,ale měly by se nechat dorůst do úplně dospělého věku 100 200,300,400,500,600,700,800,900,1000 let.3x déle je tam v lese necháme až 7x více kubíku dřeva z nich potom vytěžíme.Dlouhodobé zisky s lepším hospodařením s lesy by se ihned mohly každoročně kompensovat s pěstováním průmyslového konopí na výrobu všemožných konopných dřevotřísek,lepenek a překližek ,či papíru.Jde jenom o to vypočítat kolik dá jeden hektar lesa a jeden hektar konopného pole za 100 až 1000 let Je známo,že dřevorubci dneska nenechají dorůst stromy přes sto let staré ,protože by podléhaly vyhlášce,kde by takový 100letý strom ihned připadl parkům a nesměl by se v lese už kácet.V tomto pojetí by se lesy stávaly zároveň i parky ,které by měly 200,300,400 leté atd. stromy a kácely by se když už,tak jenom pod dohledem parků.Toto by bylo nejenom ekologicky krásnější ,ale taky ekonomicky ziskovější.Např.co se kubíku dřeva týče,tak jeden 30 letý strom není jako tři 10leté stromy ,ale jako 7 desetiletých stromů.Podobně jeden 300 letý strom není jako 3 stoleté stromy ,ale jako 7 stoletých stromů…čím starší je strom tím je nárůst vnějších letokruhů enormusnější.!!!Tím mluvím jenom o zdravých jedincích .Je známo,že zhnilé dužiny mají jak staré tak mladé stromy.
19. 09. 2010 | 00:48

Elena napsal(a):

neviem ako vi vsetci,

ale ja som rada , stastna, ze zijem prave dnes, prave v tuto chvilu, prave v tuto dobu, nechcela by som zit v ziadnu inu dobu, nezeli mi bolo sudene,

ani si neviete predstavit ako nas osud vsedkych podctil, tym vsetkim , co vsetko mame, konecne racionalizmus zvitazil a prestali sme sa hrat na nieco, cim nie sme,

vsetko vieme reciklovat, vyuzivame prirodne zdroje, energie, spoili sme pakticku stranku s intelektom, viete si predstavit. kolko lesu sme usetrili od tej doby , ked vyuzivamne PC, Internet ako administratyvu, ked si vspomeniem na tie hory sanonov, zakladacov, kancelarskych potreb, dnes, dnes nepotrebujete nic, staci vsetko ukladat do folderu v PC,

spite vsetci sladko, a uz nezufajte, sme naj generacia zovsetkych dob!

sNIVAM SA DOZIT, KED DO KOSMU SA BUDE LIETAT AKO dnes cestujeme autom, metrom, elektrickou, cnivam , ze Supertrek, bude takou samozrejmostou ako zvuk nstartovaneho motora!
19. 09. 2010 | 00:50

Jaromír Šrámek napsal(a):

santawizard: Tak staré stromy by byly jednak příliš velké na další zpracování, takže by rostly náklady, a jednak s rostoucím stářím stromu roste i pravděpodobnost, že kmen od jádra odumře - stromu to prakticky nevadí, nicméně dřevo je znehodnocené. Když se příště pustíte do fantazírování, pokuste se nejprve si něco nastudovat;-)
19. 09. 2010 | 01:00

nimra napsal(a):

Souhlasim s panem profesorem, ze se dnes opravdu v prumeru vice nez drive starame o prirodu, ale jsou mezi nami lide, a je casto fakt ze konzervativne ladeni, kteri maji radsi napr. lva na stene nez v prirode. Napr. stary Bush. Jeste ze uz skoncil...

http://www.guardian.co.uk/w...
19. 09. 2010 | 02:34

santawizard napsal(a):

Jaromír šrámek :To není fantazie!budoucí stroje budou lacinější!Lidi budou chytřejší.Ty,ale už potom nebudeš.
19. 09. 2010 | 02:54

Dalibor Štys napsal(a):

Při procházce českou venkovskou krajinou se nabízí úplně jiný pohled. Vznikající divočina. Samozřejmě tam, kde byl přístup do příhraničních hor, jako například v Krušných horách na hranici s východním Německem, bylo možno tyto procesy sledovat již za komunistů - krajina protkaná navigovanými cestami, se známkami důlní činnosti ale neudržovaná. A stromy uprostřed bývalých cest už 30 le staré. Krajina českého vnitrozemí ala byla porád vesměs tou kulturní krajinou, lesní kultury a pole.
To se dnes mění. Pole se na většině výměry změnily v lepším případě na louky nebo kulturní les, v horším zarostly. I samotné výsypky povrchových dolů jsou dnes velmi zajímavým biotopem, tak, jako jím bývaly i jiné povrchové lomy (Amerika). Zásadní rozdíl ale je, kolik se pohybuje v krajině lidí, ať už kvůli profesi, nebo ze zájmu, třeba jako turisté. Opustíme-li hlavní turistické oblasti, je jich mnohem méně, než jich bývalo. Sedí doma u svého počítače. Také například těžba dřeva se odehrává především tam, kde je les dobře přístupný. A težař do lesa vystoupí tak leda, když jde vykonat potřebu, jinak sedí v klimatizované kabině svého harvestoru.
Byla tu zmínka o Indii a Číně: Ty si již, ja je celkeme známo každému čtenáři Knihy džunglí, své opouštění krajiny prožily mnohokrát. A třeba v Indii, vzhledem ke klimatu, se příroda ujímá vlády mnohem rychleji.
Neboli - není v tom zásadní problém. Pokud se civilizace v Indii a Číně bude rozvíjet stejně jako v Evropě, kousek za hranicemi megapolí bude začínat džungle, smíšený les středního pásu, step, poušť nebo boreální tundra. A megapole si, jak známo vystačí. Než v daném dni stinhu odpovědět na všechny maily, obejít všechny schůze, dojet do práce, na všechny úřady i na povinnou kulturní akci kde musím být viděn, ztratím tolik času, že na nějaké výlety do džungle žádný nezbyde.
Přírodu, jak známo, ničí, případně pozměňují, lidé, kteří z ní něco získávají. Pokud je, například, požadovaným produktem, nosorožčí kel, může dojít k vytěžení tohoto produktu. Jelikož odměna primárního výrobce je tak sotva na holé přežití, těžko se bude ohlížet na udržitelnost populace nosorožců. A až nosorožci dojdou, zemře nebo se odstěhuje do města. Krajina si bude dál fungovat podle svého.
Přírodní vědy by měly být zakoženy buď na reprodukovatelném experimentu, nebo pozorování. Domnívám se, že současný přístup k ochraně přírody, zprostředkovaný pohledy webových kamer na vybraných populárních místech, je v rozporu s historickými pozorováními i realitou.
Amazonská džungle se začne obnovovat v okamžiku, kdy se většina brazilské populace odstěhuje do měst a tam začne mít méně něž jedno dítě na rodinu. Dejme jim počítač a internet, chráníme tím les.
19. 09. 2010 | 05:29

skeptický napsal(a):

profesore

Já si naopak myslím,že ta bezohledná tržnost právě dosáhla magnitudy orgie.

Z amazonských pralesů nezbude nic,panamský průplav jim přestane fungovat,a kyslík budeme kupovat u benzínky na dýchání.

Veškeré uhozené zelené hurá nápady jak vidno nefungují,co se ušetří na energii na jednom konci se ztratí dvakrát na výrobě těchto šetrných vynálezů,o vytvořených škodlivinách a likvidaci potravinové základny nemluvě.Je to jen zástěrka a lobby pro nové směry ve výrobě,kde vlastníky jsou pořád stejní škůdci.

A pláštík se dostat k moci,a vytvářet nové bohulibé daně,které jdou bůhví kam.

Profesore,kdybyste chtěl jít do těch starých zlatých časů,kdy věda něco věděla,jděte do řeckých bájí.

Nápověda : kyklopové byli tři,a měli jedno oko.
V keltské mytologii si ho dokonce půjčovali.
Chcete-li dosáhnouti moudrosti,tam bych začal.

Chemie je hrobník světa.
19. 09. 2010 | 07:27

skeptický napsal(a):

P.S.
Za současný stav mohou dynosauří a bufalí pšouky.Ty jsme úspěšně eliminovali.

Ale člověk vytvoří 5 litrů plynu denně;přetlak se uvolňuje 15 až 18 krát denně,a to i u hezkých slečen,jak jsem se dočetl.

Populace by se měla redukovat,ale nespalovat!!!!
19. 09. 2010 | 07:48

Lukáš napsal(a):

Ve starých "dobrých" časech se populace pohybovala kolem 1 - 2 mld. Tehdejší civilizace nedisponovaly ani technickými prostředky na vytvoření problémů, ani prostředky na jejich (částečné) odstranění. Nicméně nakrmit 7 mld. je pro matičku Zemi přece jen trochu větší sousto, technologie, netechnologie! V zemědělství zatím nelze hovořit o žádném objevu, kromě ropných hnojiv - a ropa je konečný zdroj, který by postatně navýšil hektarové výnosy. A která technologie by měla vrátit ryby do oceánu? Lokální problémy a lokální vyčerpání zdrojů tady bylo vždy. Skoro možná dnešní střední třída má určité povědomí o ekologické zodpovědnosti. Jenže 7 mld. lidí je 7 mld. lidí. A díky tomu hrozí problémy, které dřívě sužovaly Řím, Řecko, nebo Velikonoční ostrovy znovu - a tentokráte celému světu.
19. 09. 2010 | 08:01

Pepa Řepa napsal(a):

Smrt je v nás. Postupně vyhrává.
Synku, od určitého věku je pomalu všechno na jedno brdo a nic už není jako dřív.

A kdyby mě Bůh, pochválen buď za to, neobdařil takovýn děsem z nudy, mohl bych skončit jako ti zpitomělí starci, co posedávají na veřejných lavičkách (či u internetu-pozn.překladatele) a skýtají živoucí doklad toho, že čas vítězí.
Yasina Reza. Zoufalství.
---------
To sem nepatří. Nebo jo?
https://www.youtube.com/watc...
In the days of my youth, I was told what it means to be a man,
Now I've reached that age, I've tried to do all those things the best I can.
No matter how I try, I find my way into the same old jam.
19. 09. 2010 | 08:21

Holubář napsal(a):

Jemnický:
S těmi městy máte podle mne stoprocentní pravdu, se silnicemi jakbysmet.
19. 09. 2010 | 08:27

Jana Pechová napsal(a):

Na jedno podstatné jste pane profesore zapomněl - totiž na lidskou pokoru, která musí být nezbytnou součástí každého zásahu do přírody. A to je velký průšvih. Protože lidí je čím dál víc, jejich technická vybavenost strmě roste a jejich nenažranost jakbysmet.Nějak nám víc přibývá stavitelů cedrových lodí, Krčínové jsou nedostatkovým zbožím.Kdysi se kácely stromy, aby získali lidé pole. Dnes se kácejí stromy, aby lidem nepadalo listí do bazénů postavených na těch někdejších políčkách, zalitých do betonu. Jistě, příroda si nakonec poradí, s tím lze souhlasit. Ale v první řadě si poradí s námi.
19. 09. 2010 | 09:10

Luba napsal(a):

Průmyslové, dopravní a jiné stavby, hyzdící krajinu?

Óóó né!
Mnohé tyto stavby mají v sobě zvláštní estetiku a příroda si s nimi hravě poradí.
Kořeny břízky, kdysi semenem do škvíry zaváté, rozruší každé zdivo, a sromně silný stromek roste si a zelená se.

Když jsem byl ve Vídni, překvapily mne tam ty mohutné věže protiletadlové obrany z druhé světové. Tzv. Flaktürme.

V tom brutálním betonovém monstru ale hnízdilo spousta ptáků. Myslím, že převažovali rackové - a tak ta temná stavba z temné doby mi připomínala (i zvukomalebně) ze všeho nejvíc mohutný mořský útes, co se ocitl na suchu.

Naše země je krásná a rozmanitá právě proto, že jde o kulturní krajinu.
Prales, slatiny a step jsou poněkud monotónní. Jablko si neutrhneš, k růži nepřivoníš, víno neokusíš.

Naši předkové: sadaři, vinaři, lesáci, rybníkáři, budiž pochváleni.
19. 09. 2010 | 09:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Jana Pechová:

Krcin budoval ty rybniky nikoli z uslechtilych krajinotvornych duvodu, ale ciste kvuli zisku z prodeje ryb.

Pri stavbe rybniku byla bezohledne likvidovana rada vesnic, presne jako se deje pri tezbe uhli na severu.

Vsak take jak znamo Krcin doposud za trest za svoji krutost k poddanym dodnes u Netolic o pulnoci strasi - v krtelskem lese jezdi v pekelnem kocaru...

..
19. 09. 2010 | 09:54

skeptický napsal(a):

A příroda(bůh) seslala na Jakuba Krčína trest v podobě kormoránů a jejich zastánců.

Dokud u nás a ve světě bude vládnout šestiprsté bratrstvo,kam se my za pět prstů na ně hrabem.
19. 09. 2010 | 10:12

Baba napsal(a):

Od doby mého dětství jsme zněkolikanásobili spotřebu vody, elektrické energie i náklady na potraviny a spotřební zboží. Zatímco dřív bylo prvořadým úkolem zvýšení výroby, dnes se uvažuje o tom, že množství a efektivita nechodívají vždy ruku v ruce.
Ani po sto letech jsme se nenaučili žít v souladu se sebou do té míry, aby naše dýchání bylo stoprocentní.
19. 09. 2010 | 10:14

Zdeněk Brom napsal(a):

Elena:

Přeji pěknou neděli :)
19. 09. 2010 | 10:14

Jemnický napsal(a):

Targus

Souhlasím, ne jen Jeseníky, ale i Šumava, byla drancována ve jménu výstavby Prahy a Vídně.

Josef Váchal, Šumava umírající. Velmi dobře popisuje aspekty tohoto procesu.

Za bolševika došlo ale k totálnímu úpadku a drancování bez možnosti korekce, kritici byli kriminalizováni. Dnešek je jen pokračováním oněch zlatých bolševických časů. Což pak tato společnost prošla nějakou zásadní proměnou, nějakou katarzí? Jen moc establishmentu není totální a rodící se občanská společnost se již dokáže bránit. Viz např. akce sdružení Veronica proti vykácení zbytku pralesa v Bílých Karpatech. Také jsem zakoupil kousíček onoho bukového lesa.

Dennis

V čem se mnou polemizujete? Já s vámi naprosto souhlasím, ale asi jste si nevšimnul, že jsem se soustředil na "České království", kde řádil nejvíce bolševik. Kácení lesu v 19. stol. na výstavbu Vídně a Prahy mu nepřičítám.
V naší zemi měla ochrana životního prostředí velkou tradici a český sedlák svou zemi neničil a nezničil. Odkazuji na příspěvek Luby (níže).

Luba
Naši předkové: sadaři, vinaři, lesáci, rybníkáři, budiž pochváleni.
19.09.2010 09:32:08
Ano, ano, ano.
S pozdravem,

Jemnický
19. 09. 2010 | 10:16

Jana Pechová napsal(a):

Václav Hořejší:
Krčínově záměru padla v plen lidská obydlí, současní budovatelé zalévají přírodu do asfaltu a betonu. Krčín skutečně přetvářel přírodu, byť se za jeho bezohledný postup vůči lidem nijak nestavím. (Ovšem kdyby chtěl někdo vybudovat pár rybníků v místech, kde vyrůstají dnešní odporné satelitní čtvrti, asi bych byla pro...)
Nemohu se smířit se stavbami, které jen berou a nenahrazují, které vznikají třeba proto, abychom mohli co nejrychlejí dovézt z druhé strany světa to, co nám bez povšimnutí roste doma za plotem, které nám zajišťují přepych, který vede nikoli k lepšímu životu, ale k plýtvání a bezohlednosti.
19. 09. 2010 | 10:31

Elena napsal(a):

Zdenek Brom,

dakujem, aj Vam Pekny den!
Zdenku, neviete co je s biqjirkou, nebol tu davno, trochu mi chyba ?
19. 09. 2010 | 10:31

Zdeněk Brom napsal(a):

Tarqus:

Přeji pěkný den.

Spojovat problematiku ničení přírody s nějakým konkrétním politickým režimem je samozřejmě scestné.

Zároveň bych odhlédl od rozsahu lesů. Zalesněnost našeho územního prostoru byla v různých historických dobách skutečně různá.

Dovolil bych si poukázat na jiné záležitosti, které jsou poměrně novodobé a dosahují alarmujícího rozsahu.

1) Ničení zdrojů pitné vody. Platí dnes za něco, co dříve bylo zdarma k mání v hojném dostatku.

2) Ničení zemědělské půdy. Změnit pole na distribuční halu, to je otázka několika měsíců. Opačný proces je však mnohem delší. Tam jsme v řádu staletí.

K tomu se váže i jedna další věc. Neúcta k půdě se silně odráží v mentalitě lidí. To je ale na dlouhé psaní.

3) Nadprodukce odpadu, který už prostě není kam dávat.

Porovnejte si to např. s tzv. technickou revolucí páry. V té době bylo vše postaveno a vyrobeno z materiálů, které lze využít i dál. Také téměř všechny stopy této "revoluce" zmizely. Stroje, lokomotivy atd. byly roztaveny a přetaveny. Stavby byly ze dřeva, kamene, cihel a železa - tedy z toho, co se dá buď přeměnit nebo využít znovu. Takže budovy buď beze stopy a následků zmizely nebo slouží dál.

Zkusme si ale projít nejbližší hypermarket a zamyslet se nad tím, jak lze odstranit tuto stavbu. A to už nemluvím o starých počítačích a tunách plastů.
Těch bodů by mohlo být povícero, ale omezím se jen na tyto. Nemá cenu okouzleně hledět jenom zpět, ale zamyslet se nad tím, jak svými činy ovlivňujeme budoucnost.

Domnívám se, že máme dost důvodů k tomu, abychom byli minimálně znepokojeni.
19. 09. 2010 | 10:32

Zdeněk Brom napsal(a):

Elena:

Přerušil své účinkování zde, protože ho zde jeden debatér dost drsně vydíral. Má se ale dobře.
19. 09. 2010 | 10:33

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová:

Jana Pechová od Třeboně?
19. 09. 2010 | 10:34

Zdeněk Brom napsal(a):

vlk:

Vážený vlku, mezi věžemi Temelína a Krucemburku rozdíly jsou - a dost výrazné:

1) Kvůli stavbě věží Krucemburku nezmizela žádná úrodná půda a vesnice.

2) Z věží Krucemburku se denně nevalil k nebi sloup páry a neměl tak mikroklima v jeho okolí.

3) Když stavitel věží Krucemburku neodhadl svoje finanční možnosti nebo si neohlídal stavitele, kteří stavěli za přemrštěné částky, tak prostě zkrachoval a musel Krucemburk prodat - i s věží. Za věže Temelína platili hezky všichni v této zemi a přemrštěná cena zadlužila celý stát.

4) Když věže Krucemburku dosložily, posloužily jako zdroj stavebního materiálu pro okolní vesnice. Dnes se tomu říká recklace. S věžemi Temelína totéž prostě nepůjde.

Jak vidíte, mezi vežemi rozdíly jsou.
19. 09. 2010 | 10:40

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Ano, Krčín byl tvrdý developer středověku a po právu musí strašit. Dlouho ho ale nikdo už v kočáru neviděl, tak mu snad i náš milý Hospodin odpustil pro tu krásu Třeboňska a profesionalitu plánů i jejich provedení. Komáry zamořené mokřiny nemiluje ani divoká zvěř.
Tak to chodí, že pro krásu lidských výtvorů neslyšíme dávné práskání biče po zádech poddaných. Mění se jen ruce svírající bič a bič je dnes více abstraktní. Poddaný je dnes nazýván daňovým poplatníkem a voličem.

Drancování je způsob, jak v nejkratším čase dosáhnout maximálního zisku na úkor celku.

Španělé po dobytí Ameriky drancováním vybudovali svou mocenskou velikost a zároveň zasadili semínko svého úpadku.
Rusko, Ameriku a Čínu čeká asi stejný osud.
S pozdravem,

Jemnický
19. 09. 2010 | 10:41

Elena napsal(a):

Zdenek Brom,

ak by sa dalo, tak pozdravujte bigjiku odo mna,

namal by mat taku maku povahu, sak mna uz odtialto vyhadzuju vise 2 roky , aj vidierali , co len chces, ale ja som tvrdohlava , vytrvla, trpezliva, ja sa tak lahko nedam,

nu, nic, vela zdravia a stastia prajem bigjirkovi a jeho blizkim :}}}}}}
19. 09. 2010 | 10:43

Zdeněk Brom napsal(a):

Elena:
Pozdravovat budu a rád. Má také hodně práce, takže si šetří i čas.
19. 09. 2010 | 10:49

vaclavhorejsi napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Přerušil své účinkování zde, protože ho zde jeden debatér dost drsně vydíral."

No, pokud vim, jen ho upozornil, ze ponekud v rozporu se svymi casto silackymi antikomunistickymi vyroky byl pred rokem 90 v KSC...

Jen poznamenam, ze ja takoveto predhazovani starych hrichu neschvaluji, nicmene oznacovat to za !vydirani! take neni v poradku...

..
19. 09. 2010 | 11:15

Holubář napsal(a):

Luba:
Takové příklady najdeme i u nás. U nás na vsi začali někdy začátkem 7O0.let budovat v lesích bytelné silnice a s obrovskými poloměry zatáček. Můj otec - bývalý rakeťák - hned otipoval, že to je pro mobilní rakety. Naštěstí tam nikdy nepřijely a ty asfaltky dnes vypadají jako obyčejné lesní cesty. Ocelová svodidla se rozpadla, všechno zasypalo jehličí a v pankejtech kolem silnice roztou kozáci. Ale trvalo to přes třicet let...
19. 09. 2010 | 11:17

Holubář napsal(a):

Zdeněk Brom:
Odpady už nemusí být problémem. Dají se velmi efektivně a prakticky neškodně využít k výrobě energie. Viz Švýcarsko, kde funguje 30 spaloven komunálního odpadu. V Rakousku to řeší podobně, ale spalovny mají větší a jen tři (snad se nemýlím). Jedna stojí přímo uprostřed Vídně a pyšní se Hundrtwasserovou architekturou. Další je ve Welsu - má kapacitu 270 tisíc tun odpadu ročně a vyrábí, stejně jako ty ostatní, teplo a elketřinu. Ve Švédsku energeticky využívají 45 procent komunálního odpadu atd.
Nutné je samozřejmě třídění odpadu jako předstupeň energetického využití, ale to ví každý, kdo se tou problematikou zabývá.
Ale to jsme zase u zelených - ti proti spalovnám bojují. Tedy - alespoň ti čeští s názory z doby před dvaceti lety.
19. 09. 2010 | 11:25

ženská napsal(a):

"4) Když věže Krucemburku dosloužily, posloužily jako zdroj stavebního materiálu pro okolní vesnice. Dnes se tomu říká recklace. S věžemi Temelína totéž prostě nepůjde"
Ono by to šlo, jen dovolte lidem v okolí, aby začali rozebírat. Jen tomu nesmíte říkat zlodějna. Vidím v barvách malebné vesničky s králíkárnami, ploty a kozími (pštrosími, žížalími) chlívky z poněkud netradičních materiálů :))) Zlaté české ručičky.
19. 09. 2010 | 11:25

Holubář napsal(a):

Luba:
Oprava... samozřejmě počátkem 70.let. Jak to bylo kolem roku 700....no marně vzpomínám :-)
19. 09. 2010 | 11:28

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší
Ještě k tomu Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan

Podle pověsti pravil Smrtce .. Pro velké cíle, kostlivá. Pro vítězství života a jeho krásu jsem se bil. Porážel jsem intrikány, závistivce, ale také nechápavé, lenochy a hlupáky.

Na náhrobku je nápis:
.…. zemřel statečný a urozený muž, rytíř Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, města Sedlčan, nového zámku Krčínského a hradu Obděnického pán. Duše jeho raduje se v nebi, tělo odpočívá ve svatém pokoji ke dni vzkříšení amen."
Uprostřed nad erbem:
"Příteli, bratru svému nezávidiž, odpočívá svoboden, bezpečen, již konečně věčnosti náležeje. Nepozbyl světla, ale bezpečnějšího a přejasného nabyl. Netrápí ho náruživost ani lakomství, ani péče o bohatství, ani strach před chudobou, aniž sluch jeho bičován láním, ale všech přirozeností dobra ve svrchované radosti a pokoji došel a všeliké blaženosti požívá. Proto oplakávati šťastného by bylo závistí, a toho, jehož již není, pošetilostí."

... Poddaní ho proklínají, panští úředníci mu spílají, urození mu závidí, ale jeho vody po staletí budou vyzvánět a vyznávat slávu Krčínova jména…

Jemnický
19. 09. 2010 | 11:41

DF napsal(a):

Pane Hořejší,
jak čtu Vaše komentáře pořád se nemohu zbavit pocitu, že mícháte holínky a hodinky a tváříte se vědecky, že jsou to homonyma ... ho.
Dyť je přece principiální rozdíl, jestli systém udělám 10x, 100x výkonnějším a von mi funguje dalších 500 let, nebo jestli ho přivedu zu grund za jednu generaci. Ukažte mi jediného zdejšího velkopodnikatele, jehož byznys pojede 500 let.
Dtto p. Štys: copak není rozdílu mezi primárním pralesem a sekundární džunglí? Teda v podstaě máte pravdu že"se začne obnovovat v okamžiku". Jenže intelektuálsky už neřeknete, co se stane za tři okamžiky. Poptejte se p. Horáčka (Ivana, zoologa) na jeho zkušenosti.

Jmenuje se to celé ekologie.
19. 09. 2010 | 11:43

almost glossed™ napsal(a):

VH: "takoveto predhazovani starych hrichu neschvaluji"

Já ho naprosto schvaluji u všech, kdo usilovně kádrují druhé, nadávají jim do komoušů, bolševiků apod. Tam je naprosto v pořádku jemně je na jejich hříchy upozornit.

Často právě tyto hříchy odčiňují právě novou kádrovací hysterií. Je to jen prevence...
19. 09. 2010 | 11:52

Lex napsal(a):

Zdeněk Brom
Víte, co mě z hlediska exploatace země momentálně štve nejvíce?
Fotovoltaika. Jsou to dnes už stovky, snad tisíce hektarů převážně zemědělské půdy zaprasené tímhle ekologickým svinstvem. A Česko se v tomto ohledu stalo pro globální kapitál novým "Klondajekem". Já vím, ty stavby jsou povolovány jako dočasné na dvacet let. A to je druhý důvod toho naštvání. Protože kdo trochu ví, jak to v Česku chodí, také ví, že až bude ten "Klondajk" vyrýžován a zisky vyvedeny, firmy efektivně zkrachují. Abychom to svinstvo zlikvidovali (a tu půdu zrekultivovali) na naše náklady.
A přitom řešení jednoduché jako Kolumbovo vejce. Takových dvacet procent z plateb za vykoupenou elektřinu deponovat v nějakém fondu a vyplatit až po ekologické likvidaci těch panelů a rekultivaci pozemků. V opačném případě - sorry, z těch peněz se ta lividace a rekultivace zaplatí.
Jenže, to bychom nesměli žít v ČEZském Klondike-Absurdistánu/Bananistánu.
19. 09. 2010 | 11:54

Pepa Řepa napsal(a):

Zatracenej Krčín
až sem dorazí skalní levouni (jak říká loupežník z Řáholce) ihned hbitě vydedukují spojitost mezi Al Calousem, Famiglii 118 i panem Čistým,embéčko zatroubí cosi o tom, že Klaus je Krčínův potomek a přírodovědec objeví v chování Jakuba Krčína znaky protoprotofašismu.

Že by se už tenkrát vznášela nad rybníky jižních Čech, ta chlupatá pařáta, neviditelná ruka trhu?
19. 09. 2010 | 11:55

Cech napsal(a):

to autor:
Celkem chápu Vaši obavu z drancování ČR.Bezesporu k němu dojde.Nasměrování ekonomiky tímto směrem je každému jasné.
Otevřít doly, umožnit bezproblémový odliv suroviny z ČR.Oslabit vlastní možnosti vývozu finálních produktů atd.
Jen jste to mohl zdělit otevřeněji.
19. 09. 2010 | 11:56

DF napsal(a):

Pane Vlku,
k debatě o Temelínu ... a nepřipomíná to špíš představu feťáka o zítřejším levnějším šlehu, na který určitě nebude muset krást mámě v kabelce, v obchodě jídlo, u pumpy peníze ...
Prostě si založívíme pořádnou makovou plantáž! Pak bude pro všechny dost.
P.S. Doufám, že budu oceněn za fabulaci, ale přiznám bez mučení: jde mi mráz po zádech neb je to jen málo z pravdy kterou žijeme a tvoříme.
19. 09. 2010 | 11:57

mb napsal(a):

řepáku nemam nic proti krčínovi naopak .... nemusíte mě zplošťovat ... já tak rovněž nečiním ... ale Klaus je hnida to máte pravdu ... nejedná se o Krčínova potomka ....
19. 09. 2010 | 11:59

Zdeněk Brom napsal(a):

Lex:
Tak so se shodneme. To je další zdroj ničení zemědělské půdy.

Vaše řešení je samozřejmě nosné, dovolím si ale předložit ještě jedno. Umístit ty soláry jednoduše na střechy budov. Tak je to jinde ve světě a je po problému. Půda se neničí, zdroj využívá především majitel střechy a teprve přebytek může dodávat do sítě, takže neohrožuje stabilitu sítě.
19. 09. 2010 | 11:59

siven napsal(a):

Dalibor Štys - Globálně vzato lze váš text interpretovat ve stylu "na každém šprochu...", ovšem když se dostaneme ke konkrétním tématům, vyjdou na povrch nehorázné nesmysly.

Např. problém likvidace amazonského pralesa je takový, že jde o vývoj nikoliv cyklický, nýbrž jednosměrný.
Neboli na ploše vytěženého pralesa vzniknou pole, nebo pastviny, ovšem na dobu určitou: exploatací a erozí je vyčerpána a zlikvidována vrstva půdy, která je nesmírně tenká a nelze ji v žádném případě srovnávat s půdním horizontem krajin mírného pásma.
Vytěžením pralesa je tak navždy narušena křehká rovnováha v oblasti a prales se sám od sebe nikdy nemůže navrátit do své původní rozlohy. Pouze se zásahem člověka, a to za předpokladu, že je tento rekultivační zásah proveden kvalifikovaně a ve velkém rozsahu.
19. 09. 2010 | 12:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zdeněk Brom, Elena:
Bigjirka mně sdělil jako příčinu svého odchodu odtud neshody s editorem.
19. 09. 2010 | 12:01

Luba napsal(a):

Hezký příklad recyklace ukazuje reportáž z ruské děrevni Surovaticha:
http://www.ct24.cz/svet/863...

Poblíž se nachází závod na likvidaci mezikontinentálních balistických raket - a tak o levné střechy, nádrže na vodu, zahradní domky, popř. vodotrysky iměni Ljénina není ve vsi nouze :)
19. 09. 2010 | 12:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jediné, co je na tomto světě neomezené a nevyčerpatelné je lidská chamtivost a omezenost.
Stojí proto před nimi zářná budoucnost v podobě jejich stálé expanze a růstu.
Malý korektiv v podobě strachu z kriminálu zjevně nestačí.
Navíc někteří dlabou i na ten strach.
Neb peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání.
A co je doma, to se počítá.

Holubář
Jeden dotaz. Mám přítele, má co dělat se spalovnou nebezpečných odpadů.
Nemůžu z něj za b´ha vyrazit, co se děje se sušinou, která zbyde na konci procesu.
Nevíte to náhodou Vy ?
19. 09. 2010 | 12:05

Luba napsal(a):

Pane Brome,
škoda, že se bigjirka nechal znechutit.

Citelně a znatelně tu chybí!
19. 09. 2010 | 12:08

Zdeněk Brom napsal(a):

Holubář:
Ano, část odpadu takto lze skutečně zlikvidovat.

Zůstane tady ale ještě např. elektroodpad - počítače atd. Zatím se to dost řeší čínskou cestou, ale až Čína řekne dost?

Kolegové, kteří jachtí oceány vyprávějí o velkých polích odpadků v oceánech a o lodích, které prostě odpad sypou do moře.

Správně připomínáte - třídit. To je u nás dost slabá stránka věci. Navíc mne děsí, že při svém putování projdu krásnou upravenou vesnicí a za ní najdu téměř pravidelně smeťák. Sám jsem z vesnice, takže to napsat mohu. Navíc pozoruji, protože neřídím, škarpy vedle českých silnic. Je to nepřetržité smetiště.

Mé názory ale berte jako poznámky laika na tomto poli.
19. 09. 2010 | 12:08

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

To je také pravda.
19. 09. 2010 | 12:10

Zdeněk Brom napsal(a):

Luba:

Chybí. Doufám, že se jednou vrátí.
19. 09. 2010 | 12:11

Zdeněk Brom napsal(a):

ženská:
Tak ne že by nebylo na Temelíno co rozebírat. V době své výstavby to byl skutečně bohatý zdroj všeho možného materiálu pro široké okolí :)

Nicméně ony debatované věže jsou dosti betonové a s tím toho moc nenaděláte. Navíc je to neúměrně vysoké a kompaktní.
19. 09. 2010 | 12:16

TomasB napsal(a):

Pamatuji se na blog prof. Hořejšího, ve kterém si stěžoval na bídu dnešní doby kdy nevzhledné plechové krabice logistických center zaplevelují českou krajinu, cožje prý dokladem všeobecného úpadku. Že by prozření?
19. 09. 2010 | 12:19

gaia napsal(a):

siven
regenerační schopnost pralesa je velmi omezená.Obnova pralesa u bývalého hlavního města Khmerů(žádná spojitost s vlkem) Angkoru začala v roce 1431, když bylo místo opuštěno, prales se však doposud svou skladbou liší od ještě starších pralesů ve stejné oblasti. Regenerace je zvláště po zemědělském využití tak pomalá, že je obtížné odhadnout jak bude postupovat.

Ztráta biodiverzity je neobnovitelná a žádné banky semen nepomohou.
19. 09. 2010 | 12:20

DF napsal(a):

Pane Lexi, pane Brome,
fotovoltaická pole (v ČR 2010) jsou zhovadilost kapitalismu po česku o tom žádná, jejich odstranění možná půjde z naší kapsy (dej nám Pán Bůh vytrvalost kopat naše zástupce dostatečně dlouho do výkonu a nechtít to vzít v příštím volebním zkratkou masmediální "devoluce" - nastoupí nová garnitura a co řekne jako první po volbách? My nic, to voni. Pak totiž nepůjde jinak než cvakat ze svýho)
Ale pokud jde o tu půdu, tak ta opravdu nestrádá!!!
Ani kompakcí, ani ztrátou humusu/organické hmoty, ani pesticidy ... bože snad nikoho nenapadne ... ideální by byla pastva mezi řádky :-) na vlnu, na maso ... chytrý krávy by jim mohly panely natáčet za sluncem prostou pochůzkou :-)))
19. 09. 2010 | 12:20

Zdeněk Brom napsal(a):

DF:

Půda pod těmi elektrárnami samozřejmě není zcela ztracena. Zásah to ale je, protože panely jsou ukotveny do země a navíc půda není dál opečovávána. Máte ale pravdu v tom, že tuto půdu lze ještě snad zemědělství vrátit. Máte ale také pravdu, že to bude drahé.
19. 09. 2010 | 12:26

Luba napsal(a):

K temelínským JETE-věžím:

"Jednou to zastřešíme!"

K fotovoltaickým zeměplochám:

Dejte to na pilony, a půjde pod tím hrát i ten golf.
19. 09. 2010 | 12:29

Zdeněk Brom napsal(a):

ad Jakub Krčín:

Jakub Krčín byl především vynikající hospodář. Zajišťovat potřeby pana Viléma z Rožmberka byl výkon hodný ekonomického génia.

Škrtat moc nemohl. Musel vše dobře organizovat a především vytvářet finanční a hospodářské zdroje. Kéž by to došlo i naší vládě.

Rybníkářství byl tah, který byl z tohoto pohledu logický. Samozřejně to vyžadovalo tvrdou ruku a některé vesnice (a část předměstí Třeboně) zmizely. Nicméně srovnávat to s destrukcí v severních Čechách je hodně přitažené za vlasy.

Dílo Jakuba Krčína slouží již několik staletí. V severních Čechách naproti tomu vznikla území, která jsou sice "rekultivovaná", ale že by se tam vracely vesnice a klasické zemědělství....to mi tedy nepřijde.
19. 09. 2010 | 12:36

ženská napsal(a):

K účelnému využití všech těch p...tákovin kolem nás chybí jen zhroucení systému. Katastrofické filmy/knihy "jak to vypadá po třetí světové" mi připadají dost pravdivé. Z temelínských věží bude dokonalá pevnost-chrám místní tlupy, za pár set let královské město :)))
19. 09. 2010 | 12:42

Zdeněk Brom napsal(a):

ženská:

Mno, byla jste v některé takové věži?
19. 09. 2010 | 12:48

Grandmaster napsal(a):

Pane Horejsi,
srovnavat (krome jineho) vyhubeni mamutu pravekymi lovci s dnesnimi smutnymi vysledky lidskeho radeni v prirode je strasny nesmysl.
Kdyz tedy teorie o pricine vymreni mamutu je spravna, tak lovci ty mamuty vyhubili jen proto, aby sami prezili. Nemeli zadnou jinou volbu.
V dnesni spolecnosti vime o neco vic nez nasi praveci. Vime, ze treba tygru je malo, horskych goril taktez. Tyto druhy vybijime ze zcela jinych duvodu. Ne z hladu.

Uvadet priklady z historie o ne-zlatych starych casech a srovnavat tyto rozdilne lidske periody svedci o pokrivenem smyslu pro realitu.
19. 09. 2010 | 12:51

DF napsal(a):

Pane Hořejší,
výše jsem napsal, že se u toho "tváříte vědecky". Slovo vzít zpět nelze, proto se alespoň omlouvám. Netváříte se vědecky, samozřejmě, to by byla z mé strany urážky vědy. A to by mne velmi mrzelo. Promiňte prosím.
Leda že se tváříte novinářsky ... ale stejně to odklání pohled od věci k člověku, takže lepší bez tváření se.
Pro péči o oikos není dnes ohrožující, kdo o něj pečuje, ale kolik lidí ho rabuje.
19. 09. 2010 | 12:52

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Jsemť vskutku rád, že "duše jeho raduje se v nebi" - když to má napsáno na náhrobku, tak to jistě bude pravda ...

..
19. 09. 2010 | 12:54

Stařeček napsal(a):

rád čtu Lexe a Vlka. Dle mého je v tom pravdivost a logika bez velkého politického podtextu. Zato ty výkřiky chudáků, jak Paroubkova bradavice otočila vesmírem, tak to je opravdu, ale opravdu humus.
19. 09. 2010 | 13:00

Ládik!!! napsal(a):

Panely se dají drtit - firem je dost http://cz.kompass.com/live/..., vhodné do silničních náspů.
19. 09. 2010 | 13:02

ženská napsal(a):

Zdeněk Brom: bohužel ne, na vycházku do těchto míst nejsem dost VIP. Zato znám, aspoň z té vycházky, pár velkých průmyslových provozů. Jejich provoz lze zastavit, fabriku rozkrást, nebo předělat na úplně něco jiného...řekněte, v čem se ty věže liší, když odmyslíte ochranku a přiberete pár místních, co tam dělali a vyznají se?
19. 09. 2010 | 13:02

stejskal napsal(a):

A sakra. Tak "přerušil pan bigjirka své účinkování zde, protože ho jeden debatér dost drsně vydíral"?

Nebo jsou "příčiny jeho odchodu odtud neshody s editorem"?

Naposledy mi zcela nekonfliktně a "neshodprostě" psal mejlem v polovině srpna o politice v místě svého bydliště. Od té doby jsem o něm neslyšel.

No, ale "jistě není šprochu, aby na něm nebyla pravdy trochu", že, pane Matyáši? ;-)

Těší mne, že sem chodí lidé debatovat...

Hezký den všem.

Libor Stejskal

P.S. Teď mne napadá, že jsem to vlastně mohl být já, kdo ho "dost drsně vydíral". Takže ty dvě hypotézy se vlastně nemusí nutně vylučovat. ;-)
19. 09. 2010 | 13:10

Pepa Řepa napsal(a):

Zatracenej Krčín
až sem dorazí skalní levouni (jak říká loupežník z Řáholce) ihned hbitě vydedukují spojitost mezi Al Calousem, Famiglii 118 i panem Čistým,embéčko zatroubí cosi o tom, že Klaus je Krčínův potomek a přírodovědec objeví v chování Jakuba Krčína znaky protoprotofašismu.

Že by se už tenkrát vznášela nad rybníky jižních Čech, ta chlupatá pařáta, neviditelná ruka trhu?
19. 09. 2010 | 13:12

santawizard napsal(a):

Kdo vynalezne způsob jak se zbavit nadbytku kysličníku uhličitého z atmosféry?Rostliny ve dne vdechují kysličník uhličitý a vydechují kyslík,ale v noci dýchají kyslík a vydechují kysličník uhličitý.Zvířata dýchají ve dne v noci kyslík dovnitř a kysličník uhličitý ven.Oteplování planety může být způsobeno převážně komíny.Kysličník uhličitý nebo-li suchý led by se však mohl vyrábět, jak ve velkém, tak v malém přímým ochlazováním vzduchu a kondenzaci kysličníku uhličitého přímo z atmosféry.(nebo z komínů)Prostě lidi si sami oteplili svoji planetu a sami si jí mohou zase ochladit.Stroj na páru a na výrobu sněhu je de fakto ten pekelný stroj.Studená fúze je na dosah ruky.Tak jak existuje štěpení a fúze atomů za obrovské teploty a tlaku,tak existuje ještě člověku neznámé štěpení a fúze za obrovského tlaku ale absolutní nuly.!!!!Lidstvo zkrotilo přírodu 2x více ale počasí neumí ještě zkrotit vůbec.Víte proč jsou nové myšlenky tolik neuznávané a dokonce pronásledované?Podívejte se např. na katolickou církev.Místo aby policie už dávno zasáhla a vyšetřila ty katolické pediofiliaky,tak čekají na další protesty pediofiliackých obětí na ulici .Cožpak papež má ty úchylné faráře sám honit po kostele s pendrekem????Představte si ,že by politici byli pediofiliaci .Měl by je potom potrestat jenom samotný pan prezident?
19. 09. 2010 | 13:23

vaclavhorejsi napsal(a):

TomasB:

"Pamatuji se na blog prof. Hořejšího, ve kterém si stěžoval na bídu dnešní doby kdy nevzhledné plechové krabice logistických center zaplevelují českou krajinu, cožje prý dokladem všeobecného úpadku. Že by prozření?"

To se asi pamatujete spatne a pletete si me s jinym (mnohem vyznamnejsim ;-)) Vaclavem, a to Pacesem:
http://blog.aktualne.centru...

..
19. 09. 2010 | 13:46

vaclavhorejsi napsal(a):

santawizard:

Jo, ti pediofiliaci, ti jsou jeste horsi nez pedofilove (nebo dokonce pedologove)... ;-)

..
19. 09. 2010 | 13:48

mb napsal(a):

se mi někam ztratil prispevek bo co, njn ....
19. 09. 2010 | 14:04

Belgičan napsal(a):

nejen Zdeněk Brom,

...mezi věžemi Temelína a Krucemburku rozdíly jsou,... - ale když někdo nechce, tak je prostě nevidí. (nehledě k tomu, že ke věžím patří reaktory)

Na druhé straně vidí obrovský rozdíl mezi fondy. Všechny fondy hnusní nenažraní kapitalisti rozkradou, ale jeden jediný ztůstane nedotčený. A sic ten fond, co do něj vkládají výrobci elektřiny z jádra prachy na pozdější likvidaci jaderných elektráren. Protože jaderný reaktor se nedá svépomocí rozebrat na stavební materiál.(likvidace JE je několikanásobně dražší jak stavba JE!)

Jednou bystrozrak a podruhé slepec. Co asi je ta páčka, kterou se to ovládá?
19. 09. 2010 | 14:10

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

V nebi jsem zatím nebyl, tak nevím zda Jakub je tam či jinde.
Rozhodně nebyl nalezen pod tím náhrobkem.
Ale kdyby Jakuba měli v Dalmácii nebo v tom zpropadeném Řecku, tak vsadím laboratorní pantofle, že by ty holé a vyprahlé kopce měli zalesněné, vodohospodářství v pořádku a nějakou tu hezkou legendu o čertech k dobru.
Když jsem ondyno letěl přes Anglii do Edinburghu, všiml jsem si, že Agličané, poddaní jejího Veličenstva, začali zalesňovat teprve nedávno.
Vzpoměl jsem si na povídku o muži, který sázel stromy, a také na citát: "Není nutné bojovat za čistotu, nutné je uklízet".

Jemnický
19. 09. 2010 | 14:14

Jemnický napsal(a):

Belgičan

Souhlas, jen drobné zpřesnění. Rozkrade se jen to, co politici rozkrást dovolí a z čeho mají svůj díl.

Jemnický
19. 09. 2010 | 14:17

Jemnický napsal(a):

Lex

Pole, zasraná fotovoltaikou jsou důsledkem tragické zemědělské a energetické politiky naší i EU. Doufám, že výsledkem případné potravinové krize budou obnovená pole, pastviny a krajina, ve které člověk bude šťasten.
Stám má dotovat výzkum určitého problému, nikoliv firmy a finální výrobky. Ten musí být konkurence shopný. To není ani fotovoltaika, ani větrníky.

A jsme zase u Krčína a zde nejmenovaného Štěpánka Netolického.

Hospodářství jejich rybníků nidko dotovat nemusel.
S pozdravem,

Jemnioký
19. 09. 2010 | 14:28

skeptický napsal(a):

Stejskal

Dlouhé hříchy mají staré stíny...
19. 09. 2010 | 14:55

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
Vy skutečně neznáte pediofiliácké pedology?

Jest to neškodná sexuální uchýlenost na šlápotu útlé nožky v kypré zemině.

Děláte,
jakobyste ještě nikdy nesledoval blátošlapku :)
19. 09. 2010 | 15:02

Tenco napsal(a):

jemnický
http://www.mu.sedlcany.cz/o...

"Měšťanům zakázal vařit pivo a sám vybudoval veliký pivovar s rozsáh­lými sladovna­mi, hvozdy a chmelni­cí."

"... zavedl placení mýtného při vstupech do města."
19. 09. 2010 | 15:10

Tenco napsal(a):

re: Jemnický, Omluva. :))
19. 09. 2010 | 15:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale.
Stručně a jasně jsem napsal, co mi bigjirka sdělil. Protože netrval na mé mlčenlivosti, nepovažuji své oznámení za indiskrétní, nicméně jeho mail nezveřejním. Korigoval jsem tím jen sdělení Zdenka Broma.
Co se týče Vaší zmínky o ´šprochu´, po mé zkušenosti s Vaším způsobem editace se bigjirovu názoru nedivím.
Hezký zbytek odpoledne přeje Z.M.
19. 09. 2010 | 15:23

stejskal napsal(a):

A naopak, pane skeptický ;-)

Máte pravdu, pane Matyáši, já se Vaší interpretaci též nedivím ;-)

Hezký den oběma.

Libor Stejskal
19. 09. 2010 | 15:29

santawizard napsal(a):

Václave:vědci a zákon dělají podobné chyby i ve výskumu..Mne nešlo jenom o to ukázat na zákon ,že pediofiliaci jsou ilegální ale křestanští homosexuálové ne.Např.i když bible není proti marijuáně ,ale je proti homosexualitě ,tak věda a zákon si to stejně vykládá všechno naopak.Proto je všude na světě přebytečné množství somráků a fetáků!!.Marijuána gurové jsou leda tak v Indii,ale tabákoví mágové a hospodští kaplani nejsou ani na sicilii!!!!
19. 09. 2010 | 15:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Všem naříkajícím nad žalostným stavem přírody vinou činnosti člověka si dovolím připomenout, že za pár desítek let asi přijde doba, kdy budeme obtížně likvidovat přírodu brownfieldů = městských opuštěných ploch bývalých průmyslových objektů. Už zde někdo vzpomenul lom Ameriku, další je např. u Štramberka, přidám propadlé jámy na karvínsku, ve kterých voda vytvořila mokřady a v nich žije vzácný salamandr. Následky činnosti lidstva totiž má následky dvojího druhu, nejen ty škodlivé. Jedinou cestou jejich optimalizace je objektívní sbírání faktů, což je ovšem v protikladu k halasnému vykřikování zelených hesel a přivazování se ke stromům (které posléze kůrovec zničil) a k chladicím věžím JE. Dnešní obavy v budoucnu budou ozvěnou minulosti a našim potomkům se budou zdát přinejmenším směšné. Úvahy o nákladnosti likvidace JE vzledem k jejich dalšímu dlouhodobému užívání po rekonstrukci nebudou nikoho zajímat. Je dost nepochopitelná absence důvěry ve schopnosti lidí v budoucnosti, oni si s tím vším poradí. Budou mít k dispozici mnohem více znalostí a informací než máme nyní my, mohutnější ekonomickou základnu a technické prostředky.
19. 09. 2010 | 15:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale,
dovolím si jenom jemně připomenout, že svou intepretaci jsem prokázal. Bez odpovědi.
http://blog.aktualne.centru...
14.09.2010 18:05:30
19. 09. 2010 | 15:51

dennis napsal(a):

Pane Jemnicky,
muj hlas v diskuzi navazal (domnivam se) pozitivne na Vasi myslenku o tom nejdulezitejsim na dnesni devastaci prirody - o rozsahu, ktery je "diky" modernim technologiim a koncentraci kapitalu hrozive mohutnejsi nez kdykoli v dejinach lidstva. Vas v mem prispevku nejvice zaujala moje polemika se sluvkem "az". Nicmene i tak jste dal najevo, ze jste mou poznamku preletel zrakem.
Dik. Vlastne jsem chtel jenom poznamenat, ze s Vasimi nazory v podstate souhlasim. Rozdily v pohledu na ruzne konkretni jevy nestavi nase postoje ve veci vyznamu ochrany zivotniho prostredi proti sobe.
19. 09. 2010 | 15:52

santawizard napsal(a):

Starověcí stavitelé lodí zlikvidovali rozsáhlé středomořské cedrové lesy. Kolik se takový cedr může maximálně dožít?Tenkrát je kácely,ale lesní školky neměli.Dneska sice máme lesní školky , ale stromy nenecháváme dorůst do dospělého věku.Lidé se bojí,že by vypadali před tak velikýma stromy maličcí jako ferda mravenec.Kdyby dřevorubci byli jako řezníci,tak všechny stromy jsou pořád jenom jako selátka a jalovice.Krávy a býci jsou zakázané ovoce protože mají tuhé maso?Dřevo však není maso!!!!
19. 09. 2010 | 16:04

santawizard napsal(a):

jaromír šrámek:vědci by museli najít lék proti hnilobě!!!!Jak jsem, říkal zhnilou dužinou jsou napadeni ,jak staré ,tak mladé stromy.Já si na to nepotřebuji přečíst staré věci ,ale naopak vy by jste si měli přečíst ty nové věci.
19. 09. 2010 | 16:18

dennis napsal(a):

Pane Z. Matyasi,
rad bych sdilel Vas optimismus: "Je dost nepochopitelna absence duvery ve schopnosti lidi v budoucnosti, oni si s tim vsim poradi. Budou mit mnohem vice znalosti nez mame my, mohutnejsi ekonomickou zakladnu a technicke prostredky."

Tak jako dodnes se (za poslednich treba 200 ci 300 let) nase vedomosti a informace stale mnozily a nase ekonomicka zakladna a technicke prostredky mohutnely, tak nic nenasvedcuje tomu, ze by prave tyhle "vymozenosti" moderni doby nam pomahaly si s tim vsim poradit.

Vuci lidem pred temi 200 ci 300 lety jsme my prave dnes temi lidmi jejich budoucnosti. Na rozdil od Vas si nemyslim, ze veda a ekonomicka sila pomuze si se vsim poradit.

Na rozdil od Vas si myslim, ze zdrojem ucinne zmeny mohou byt ty "nevedecke a nematerialisticke" elementy lidskeho chovani a rozhodovani. Temi jsou mravnost, skromnost a pokora.

Jak to zaridit, aby v rozhodovani lidi ony elementy zvitezily nad vedou a technikou? Jednou z pricin muze byt soubeh prirodnich katastrof globalniho rozsahu, nebo katastrof vyvolanych clovekem s jeho vedou a technikou. Pak asi bude vyresena otazka prelidneni a na prahu nove lidske ery vyznam mravnich kriterii nebude nahlizen prizmatem neomezeneho materialniho zisku pro skupiny nebo jednotlivce.
19. 09. 2010 | 16:22

Kritik napsal(a):

Geniální logika: Nejsme tak špatní, protože ti jiní jsou (resp. byli) ještě horší.

Který vrah je lepší? Ten co zabije 1 člověka nebo ten, co zabije 2 ?
19. 09. 2010 | 16:25

skeptický napsal(a):

PP
When I was young and my life was an open book...A stromy rostly vejš...

Dennis

Matereiálně ziskuchtivé skupiny a jednotlivci jsou účelově chráněni zákonem před násilím a nenávistí.

Stejskal

Ten santawizzard je chytrej kluk.
Kde jste ho našel?
19. 09. 2010 | 16:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš 19.09.2010 15:47:34:

Důvěru v budoucnost mám. Zdá se mi ale býti nezodpovědné dělat věci tak, abych se musel spoléhat na své potomky, že to budou oni, kteří vyřeší následky mého počínání.

Jinak k financím Temelína. Ten samozřejmě vydělá - ale jen někomu. Další náklady, stejně jako stavbu, budou platit nejlépe všichni. Možná formou ceny energie, možná jinak.

Bydlím v kraji, kde Temelín je. Raději bych se povinně díval na sto Krucenburků - a to nejsem žádná zelená vuvuzela.
19. 09. 2010 | 17:07

Jaromír Šrámek napsal(a):

santawizard: "vědci by museli najít lék proti hnilobě!!!!"

Ale takový lék existuje, jmenuje se sekera na ruční pohon. Ale pokud toužíte po pokroku, můžete se přihlásit a zasponzorovat mi vývoj poloautomatické sekery;-)
19. 09. 2010 | 17:23

Elena napsal(a):

Nazdar vospolok,

vspomenula som si , kde to bolo ,
ta kauza bigjirka verzus editor, bolo to u teho bradateho psichologa Pirigrina, tusim pod nazvom, intelektualna lavica utoci...
Musym uznat, ze bigjirka je naozajstny chlap, povedal tam v tom blogu, ze uz nebude sem chodit, slovo dodrzal, narozdel odo mna, ale ja zase som naozajstna zenska, lebo sto krat som svoje slovo nedodrzala : }}}
bigjirka : pervym delom, pervym delom samoljety, nu a devusky a devusky, potom :}}}}

Pa , majsa pekne
19. 09. 2010 | 17:36

dennis napsal(a):

Pane skepticky,
Ve state New York byla v testu pro ridice otazka s alternativnimi odpovedmi:

Ktere zakony ridic nikdy neporusi
a) federalni
b) statni
c) prirodni

Na vasi poznamku bych reagoval otazkou:

Ktery zakon
a) trestniho zakoniku
b) obcanskeho zakoniku
c) prirodni zakon
ochrani jednotlivce nebo skupiny obyvatel pred pohromou
a) financni
b) socialni
c) prirodni?
19. 09. 2010 | 17:37

JaS napsal(a):

Pan Hořejší má pravdu v tom, že naší předkové se k přírodě nechovali vůbec ohleduplně - chovali se jako hovada, jen ve valtním zájmu. Příroda byla v lepším stavu jen proto, že lidí ještě nebylo tolik a ještě neměli tolik nástrojů k tak velkému ničení. Chovali se jako se dneska chovají Cikáni - vybydlet, po*rat, odtáhnout jinam - příroda si časem pomůže sama, hovna časem přestanou smrdět a bude z nich humus. Tehdy to stačilo, opravdu si pomohla (až třeba na ty mamuty).
19. 09. 2010 | 17:38

JaS napsal(a):

Takže naše civlizace se svojí obrovskou ničivou silou se musí naučit zacházet s přírodou daleko slušněji než naši předkové! V tom je ten problém!
19. 09. 2010 | 17:43

mb napsal(a):

JaS kdybyste to náhodou nevěděl, tak jste environmentalista, ekologista a zapřisáhlý nepřítel lidské svobody ( ničit ) ...

že Pepo ...
19. 09. 2010 | 17:49

Kmotr napsal(a):

santawizard:

Ferda mravenec, dřevorubci, řezníci, selátka, jalovice, zakázané ovoce, dřevo není maso....hmmm....pěknej slovní salát tady produkuješ, Mikuláši-kouzelníku.
19. 09. 2010 | 17:51

gaia napsal(a):

Zdeněk Brom
jsem ráda že i pan učitel dějepisu má rád přírodu , je odpůrcem jaderných elektráren a že jistě může v dějepisu uplatňovat mezipředmětové vztahy.
Neboť příroda to je základ lidské existence a pokud se nepodaří lidstvu uchovat alespoň zbytky biodiversity tak to nedopadne dobře.

Zdravím a přeji pěkný den (aspoň zbytek)
19. 09. 2010 | 18:06

Dalibor Štys napsal(a):

To siven:

Nevím, pokud je mi známo rozsáhlé kulturní plochy v povodí Xingu se po pár desítkách let, když se tam běloši dostali zpátky, jevily být zas pralesem. A objevitel těch měst byl definitivně prohlášen za lháře. Argumenty o tenké vrstvě živné půdy v deštném pralese znám a moc jim nevěřím. Možná bude porost jiný, každopádně zelený a poměrně neprostupný.

Ostatně - víte jistě, že nejvíc velkých zvířat uživí velké travnaté plochy - tundry, stepi a savany. neboť tam přirůstá nejvíc biomasy. I obilí, kukuřice či zde zmíněné konopí jsou buď přímo trávy, nebo rostliny vegetačním cyklem jim určitým způsobem podobné.

Jo, můžou vyhnout kolibříci, nejpůvabnější potomci dinosaurů. Ale spíš si myslím, že nevyyhynou. V lese je moc komárů a kdo by tam lezl.... :-)
19. 09. 2010 | 18:10

gaia napsal(a):

Dalibor Štys
ale jde o druhovou pestrost ta je v původním pralese nejvyšší na druhém místě jsou korálové útesy.

Člověk si potrpí na monokultury a ty jsou právě nejzranitelnější. Proto ty obavy.
19. 09. 2010 | 18:19

Jirka H napsal(a):

Nedávno mě v Respektu zaujal článek o divočině, jejich nových podobách a změny vztahu a vnímání krajiny. Zajímavý byl i pohled lidí, kteří se ve skutečné, rozlehlé divočině ocitli, místo obdivu a kocháním se nad její krásou, na ně padala hrůza a děs, kterého se zbavovali jen velmi těžko.
Zajímavý byl i výrok, že hnutí na ochranu přírody je čistě záležitost městských lidí, kteří v ní nemusí žít...
19. 09. 2010 | 18:29

skeptický napsal(a):

Dennis
Taky jsem takový řidičák vlastnil.Asi jsem tenkrát odpověděl správně.

Jeden zákon neplatí:
The bigger they are,the harder they fall.

Ve skutečnosti platí

The bigger they are,the harder we fall.

V mládí nám to ještě myslelo,ale byli jsme blbí.Teď jsme moudří,ale už to přestává myslet.

Já mám srdce o půl metru níž,a kolena o půl metru výš,a pan Pepa tuhle psal,že mu vrtali díru do hlavy.

On ji má zřejmě o metr níž,tak nechápu proč ta druhá díra.

Zdravím tímto pana Pepu.Snažím se být chtipný.
Někteří jsou na tom hůř.Ti mají zase zadek o metr výš,to jsou ti,co se říká nic proti tvému xichtu,ale p... patří do kalhot.

Taktéž zdravím pana Stejskala.
Ten má všechno eňo ňuňo,jak má být.Až na ty játra.
19. 09. 2010 | 18:30

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Studium historie celkem nutně vede ke sledování vztahu člověk - příroda. Nedá se jen sedět v badatelně, ale musí se jít i do terénu, kde lidé žili a žijí. Tyto vycházky jsem často konal se zkušenými zemědělci nebo bylinkáři, takže jsem se snad něčemu přiučil. Především tomu, že lidé skutečně přírodu využívali, ale zároveň ji hluboce respektovali a chovali vůči ní pokoru, což tu už naznačila Jana Navíc jsem za mlada trampoval.

Autor blogu se dopustil jedné velké chyby. Nevymezil pojem "staré zlaté časy", vůči kterým vztahuje svůj text. Každý si tam tedy dosazuje to, co uzná za vhodné a je z toho hokej.

Pro mne tyto časy např. jsou v době mesolitu nebo raného neolitu. Ještě je možné sledovat je v raných městských stádiích. V určitých enklávách však přežily mnohem déle. I na Šumavě bývalo ještě celkem nedávno zvykem dřevorubce nejprve strom oslovit, vystělit, proč bude poražen, a teprve potom kácet.

Pro mezipředmětové vztahy je to více než inspirativní.

Pěkné dny i Vám.
19. 09. 2010 | 18:32

Dalibor Štys napsal(a):

to gaia:

Druhová pestrost nejvyšší v tropickém deštném pralese, adaptabilita a rychlost vzniku nových druhů zas v mírném pásu. V tropickém deštném pralese se druhy déle udrží ale taky to může být proto, že je nic nenutí se adaptovat.

Všechno má svoje.
19. 09. 2010 | 18:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dennis:
"Vuci lidem pred temi 200 ci 300 lety jsme my prave dnes temi lidmi jejich budoucnosti. Na rozdil od Vas si nemyslim, ze veda a ekonomicka sila pomuze si se vsim poradit." Váš problém, nikoliv lidstva. Problémy předků jsou vesměs vyřešeny, vyvstaly však nové. Normální vývoj.

Zdenek Brom:
"Zdá se mi ale býti nezodpovědné dělat věci tak, abych se musel spoléhat na své potomky, že to budou oni, kteří vyřeší následky mého počínání." Spoléhat netřeba, jenom jsem poukázal na historický dynamismus. Problém je prakticky řešen až po jeho vzniku, nelze všechno uhlídat prevencí.
Žádný z vás naříkajících nenavrhuje možná prakticky realizovatelná opatření nyní. ´Obnovitelné´ zdroje nám zaneřáďují půdu. Lépe koukat na věže Temelína než poslouchat svist vrtulí, na něž pohled není o nic víc estetičtější.
19. 09. 2010 | 18:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

V raném neolitu občas dominoval hladomor anebo aspoň značná nutriční karence. Ostatně nejen v raném neolitu. Nevím, komu by se líbil neustále pociťovaný hlad.
19. 09. 2010 | 18:59

gaia napsal(a):

Zbyněk Matyáš

planetu jsme nezdědili od svých otců, ale máme ji půjčenou od svých dětí!

Když jim to tu zaneřádíme tak nebude mít smysl pořizovat si nějaké chudáky, kteří v tom budou muset žít, mít alergie zničené ledviny a ekzém a uklízet po nás radioaktivní odpad..
19. 09. 2010 | 19:04

gaia napsal(a):

Dalibor Štys

v tropickém lese je spousta druhů, které dřív zaniknou než je vůbec poznáme a třeba by nám poskyltly léky na rakovinu nebo by mohly vyřešit problémy, které nás teď trápí.

Ale bude pozdě, už tu nebudou.

Zdeněk Brom
a ty "zlaté časy" by mohly být třeba před 2. světovou, to ještě byly na poli křepelky a koroptve a turecký med byl jen z mandlí a stál destník.(dnes s arašídy a za 40Kč 10 dkg, moje maminka říkala že se nedá srovnat.)

A děcha mohla uprostřed Prahy na ulici hrát fotbal, neb nejezdila auta.
19. 09. 2010 | 19:09

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Ten historický dynamismus nefunguje vždy a zaručeně. Některé společnosti se prostě zhroutily nebo zanikly.

Jinak jste si mohl všimnout, že si zásadně nestěžuji. Pouze na některá rizika upozorňuji.

Jsem v tom docela trpělivý. Takže se nejprve snažím vystělit staviteli, že si ten dům staví v místě, kde může dojít k záplavám. On se v první fázi vysměje. Zbytek probereme ve chvílí, kdy mu připlujeme s lodičkou při zásahu pomáhat. A tak to jde pořád dokola :)

Stejně tak je to s energií. Což si konečně položit tu otázku jinak: Skutečně potřebuje tolik energie?
19. 09. 2010 | 19:14

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš 19.09.2010 18:59:04:

Skutečně? Nejsem si tím tak jist.

Vyslech jsem nyní rozbor toho, proč v jedné oblasti ČR nemohlo být dostatečně rozvinuto osídlení. Zajímavé. Chyba byla v tom, že autoři uvažovali pouze v kontextu standarní zemědělské civilizace. Zapomněli, že v oblasti roste nadbytek určitého druhu stromů, ze kterého lze získat i mouku a dostatek jiné obživy. Taková forma společenství ale do svého okolí zasahuje způsoby, které jsou i archeologicko těžko zachytitelné.

Ranž neolit velmi pravděpúodobně uměl les využívat velmi efektivně. Hladomory jsou tedy možné, nikolivěk však nutné.

Pocit hladu není nic moc, ale nemoci ze špatného stravování jsou možná ještě děsivější. To je diskutábl :)
19. 09. 2010 | 19:23

skeptický napsal(a):

On si takový člověk s vyplaveným barákem za 30,000 od státu nekoupí ani parcelu.
Z blbosti to nedělají.
Ne každý má štěstí koupit od odborníka.

Khon povídá :
Roubíček,mám pro nich chatu hned u Berounky.Vylezete ze zahrádky,a rovnou se jdete koupat.

No jo,ale co když bude povodeň?

Ale vždyť oni jsou jak dítě.Kouknou kde je chata,a kde je Berounka.
19. 09. 2010 | 19:23

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Za ty časy si lze dosadit podle libosti, protože autor to ponechal na libovůli.
19. 09. 2010 | 19:28

santawizard napsal(a):

jarku :1)á jsem myslel preventivní lék to je jasný.To jenom Represivní lék je ta tvoja sekera!Chceš stroje na větší a větší hnilobu nebo na větší a větší dřevo.?Kdyby to bylo na dřevo,tak jo.Oni to potom stejně budou kácet a hned řezat na trámy přímo v lese.Už ne klády,ale trámy se potom z lesa ven naklaďákama...budou vyvážet.2)jaderná elektrárna na výrobu zlata ještě neexistuje.V budoucnu se elektřina bude vyrábět studenou fůzi,kterou se bude elektrilizovat voda do vodíkových motorů.Odpad studené fůze bude kyslík,který se bude vyvážet na měsíc .
19. 09. 2010 | 19:30

santawizard napsal(a):

Dodatek:už středověk vykácel největší zásoby.Trend pokračuje.Je více a více polí a méně a méně lesa.To se může pozastavit jedině,když se stromy přestanou kácet a nechají se dorůstat do úplně dospělého věku.100až 1000letTímto způsobem musíme šetřit naše peníze a naše lesy!!!Na důchodcích a cikánech neušetříme nic!!!!
19. 09. 2010 | 20:13

dennis napsal(a):

Pane Z. Matyasi,
jestlize "problemy predku jsou vesmes vyreseny", pak jste mne nakazil svym optimizmem. A spolu s Vami verim ze 7 miliard lidi je proste jeden z novych problemu, ktery bude prave tak snadno vyresen, jako kterykoli z tech uz vyresenych, vesmes. Ale je docela dobre mozne, ze globalni prirustek obyvatelstva je muj problem. Pak ovsem neni co resit.

Veda a technika az doposud problemy civilizace, vcetne ochrany zivotniho prostredi zvladla vesmes uspesne. Skepse neni na miste. Potrebujeme optimismus.
19. 09. 2010 | 20:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

gaia:
Fráze nejsou řešení.
Třídíte odpad?
Bez monokultur není možno provozovat zemědělství. Má se snad z důvodu dostatečné biodiverzity skoncovat se zemědělstvím?

Zdeněk Brom:
Historický dynamismus obecně funguje, nic na tom nemění zánik některých společností. Ty často zanikly kvůli životaschopnější konkurenci. Nezanikly rozhodně na přemíru odpadů. ☺
"Zapomněli, že v oblasti roste nadbytek určitého druhu stromů, ze kterého lze získat i mouku a dostatek jiné obživy" V Čechách!? Opravdu? nemáte nějaký odkaz?
Počátek neolitu byl pro lidstvo značně krušný. Nebylo dostatečně nasyceno, nemohlo však pokračovat v tradičním lovu či sběratelství, lidí už bylo příliš mnoho.
19. 09. 2010 | 20:18

santawizard napsal(a):

před nedávnem(100let) 90%lidí pracovalo v zemědělství.Dneska stačí 10%lidí!!!Dlouhodobé zisky s kácením stromů by se mohly kompensovat s krátkodobýma zisky při pěstování průmyslového konopí.Místo řepky by se pěstovalo průmyslové konopí.Nejenom pro olej ,ale i pro vlákno, papír a konopnou dřevotřísku.Vždyť se z toho dají lisovat celé karoserie.
19. 09. 2010 | 20:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

santawizard:
"Od 30 let min. století dochází ke zvyšování jejich rozlohy (v 50. letech 20. století zejména vlivem zalesnění opuštěných luk a polí v Sudetech, Od 90.let. 20. století také v souvislosti s útlumem zemědělské výroby). Zároveň v České Republice z ekonomických příčin (rychlé zvyšování nákladů lesního hospodářství a pokles cen dříví) roste i průměrná a celková zásoba dříví (měřená v m3). Oproti roku 1930 se údaj o celkové zásobě dříví v lesích v ČR zvětšil do roku 2008 na více než dvojnásobek (v r. 2008 - 676,4 mil.m3)"
http://cs.wikipedia.org/wik...

dennis:
Které problémy z minulosti nejsou vyřešeny?
19. 09. 2010 | 20:34

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Nezanikly na přemíru odpadů, ale na to, že podcenily některý z faktorů, který byl pro jejich život nutný.

S tou nenasyceností skutečně velmi opatrně. Je možná, ale nebyla nutná.

Odkaz přímo neexistuje. Jde o články z odborných časopisů, přednáška atd. ... nu a pak o ústní tradici. Jinak, ten strom je borovice - z jejího lýka můžete získat mouku na chléb a kaši.
19. 09. 2010 | 20:42

santawizard napsal(a):

Zbyňku:oproti roku 1930 se údaj o celkové zásobě dříví v lesích v ČR zvětšil do roku 2008 na více než dvojnásobek.!?3x déle je tam v lese necháme až 7x více kubíku dřeva potom vytěžíme.Jeden stoletý strom není jako 3 stoleté stromy ,ale jako 7 stoletých stromů.
19. 09. 2010 | 20:50

sw napsal(a):

pardon,jeden 300letý strom není jako 3 stoleté stromy ,ale jako 7 stoletých stromů
19. 09. 2010 | 20:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zdeněk Brom:
Snažím se vygůglovat, zatím jenom toto:
http://www.prirodnivyziva.c...
Nevěřím, že by borovice v našich podmínkách vzhledem ke generační době a výtěžnosti mohla konkurovat obilí jako výživa.
19. 09. 2010 | 21:04

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

pre agrární společnosti (sběrači-lovci) operovali na úrovni subsistence tedy jakýkoliv demografický rozvoj byl omezený,

agrární kultura byla schopna vyprodukovat určitý surplus a ten vedl k demografické explozi vznik měst v počátcích spíš takových zemědělských měst tzn zemědělská půda velmi blízko města na druhé straně většina z nich nikdy neunikla Malthusu,

problém agrární společnosti byla přílišná závislost na zemědělství tzn. zemědělství bylo schopno uživit společnost ale pokud byl výpadek vedl k hladu

říše jako ta římská řešily tyto problémy logisticky což vedlo k rozvoji technologie (lodě, sklady) organizace ale taková města byla závislá na logistice pokud přestala fungovat města nebyla schopna se uživit
19. 09. 2010 | 21:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

santawizard:
Přiměřeně se zvětšila i rozloha lesů.
19. 09. 2010 | 21:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

santawizard:
Přiměřeně se zvětšila i rozloha lesů.
19. 09. 2010 | 21:08

dennis napsal(a):

Pane Z. Matyasi,
vzdavam to. Musim uznat, ze nedovedu vysypat z rukavu seznam nevyresenych problemu z minulosti. Ja vidim svet na zivotni krizovatce. Proste nejsem okouzlen osvicenskym nazorem, ze rozvoj vedeni a technologii v budoucnosti vzdy vyresi problemy a potreby lidstva. Myslim, ze v celosvetovem meritku se blizime okamziku, kdy tvrzeni, ze "lze zajistit trvale udrzitelny rozvoj", bude vseobecne uznan za neudrzitelny.

Vyziva lidi, zdroje vody, zachovani destovych pralesu, rust spotreby energie, ekologicka rovnovaha v globalnim meritku a dalsi jsou temata, ktera se vsude kolem nas vasnive diskutuji bez ohledu, zda jsou to stare problemy nebo drive nevidane otazky.

Nechci nikomu zcizit jiz pouzivany nick, ale ja jsem proste skepticky. Uznavam, ze je to muj problem. Ale, maji-li se seriozne resit dnesni problemy a chystat obranu proti tem prichozim, je to kriticky postoj, (nikoli zbytecny pesimismus tak jako neuzitecny optimismus), ktery je schopen zmapovat sance lidstva zvladat problemy.
19. 09. 2010 | 21:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

n.o.s:
Zdravím. Dík za fundovanou podporu.
Nyní studuji práce Finkelsteina a Silbermana, na které jste odkazoval. Velice přínosné, děkuji.
19. 09. 2010 | 21:19

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

dobrý den, děkuji Vám

super! oba dva jsou excelentní autoři, jejich argumenty jsou velmi koherentní.

navíc má Silberman téměř nepřekonatelnou eleganci výkladu.
19. 09. 2010 | 21:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dennis:
Snažím se vyhnout lacinému optimizmu a usiluji o realizmus. Témata, o kterých se zmiňujete, samozřejmě jsou diskutována ze všech možných úhlů a hledisek s protichůdnými závěry, z nichž logicky mnohé jsou mimo realitu. Bezprecendentní nárůst světové populace k tomu vede, je třeba si však uvědomit, že nastal v důsledku relatívního zlepšování životních podmínek, což ovšem přináší další problémy pro budoucnost. Lidstvo se nachází v logaritimické fázi růstu a v biologii každá růstová křivka pokračuje fází stagnace a posléze pomalého sestupu, záleží na vývoji vnějších podmínek.
19. 09. 2010 | 21:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

n.o.s:
Protože mi manželka zabrala tu Bibli, začal jsem Davida a Šalamouna a seznámil se s fenoménem Apiru. ☺
19. 09. 2010 | 21:34

n.o.s napsal(a):

dennis

nejhorší co může nyní lidstvo udělat je ztráta optimismu a resignace na racionalitu jinými slovy návrat k mravnosti, skromnosti a pokoře to je nejlepší cesta ke katastrofě
19. 09. 2010 | 21:35

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Od té doby co se snažil Albright "archeologií" vyvrátit Wellhausena, kterého potom zlikvidoval Thompson to jde z biblickou archeologií z kopce, pohrobci Albrightovo na to odpověděla tak že provádí biblickou exegezi v terénu

což obvykle vede k naprosto fantastickým závěrům , kdyby takhle postupovali např.: lidé jako Korfmann tak by nejen Achillés ale i jeho matka Thetis byl historický fakt

na druhé straně na Trojské válce nikdo nezakládá svůj stát

Finkelstein je velmi čestný člověk ale nejen on
19. 09. 2010 | 21:49

skeptický napsal(a):

Dennis

Ich bin ein Dennis.
A to se mne pan Stejskal jednou ptal,jak jsem k něčemu(tak blbému) přišel.

Uvádím na pravou míru : Jednoho Silbermana jsem znal,a byl to tutově Fink.

Ta myšlenka s chlebovníky ze smrků není nová.Míchaly se piliny s moukou ve stejném poměru jako slavičí paštika-jeden kůň.Ještě se toho dožijem.
19. 09. 2010 | 22:05

dennis napsal(a):

Pane Nos,
je velmi obtizne uchopit Vasi myslenku. Snad to nechapu spatne, kdyz reknu, ze Vas optimismus vyvera z presvedceni, ze ryze racionalni chapani sveta jest nutnou a postacujici podminkou pro reseni existencnich problemu lidstva.

Vedle toho, podle vaseho nazoru, "iracionalni" slozky ve hre, jako jsou mravnost, skromnost a pokora, vedou lidstvo do katastrofy. Nevim, zda-li vase pojeti optimismu vam umozni premyslet o tom, jak to vidim ja: Nevstoupi-li do hry mravnost a pokora, pak lidska katastrofa je nevyhnutelna. Mi se totiz nejevi mravnost, skromnost a pokora jako mene racionalni zaklad optimismu. Dokonce si nemyslim, ze racionalni chapani sveta nutne vylucuje ze hry mravni dimenzi. Nadeje pro lidstvo a muj optimismus stoji na presvedceni, ze mravnost musi byt vychozim bodem veskere racionality. Neni-li tomu tak, je katastrofa nevyhnutelna.
19. 09. 2010 | 22:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jeden by si už skoro myslel, že brčálníci jsou již definitivně ve svém vysněném háji zeleném, a ejhle, vstávají noví zeleníci...
Veselé krizování bude líp...
http://www.bestwallpapers.n...
19. 09. 2010 | 22:21

dennis napsal(a):

Pane Skepticky,
vy jste Dennis a ja jsem skepticky. To se povedlo. Ten muj "dennis" je pouze nickname. Verim, ze i vase prezdivka neni totez jako byt chorobne neduverivy. Tusim, ze se beseda o okologickem zduvodneni stredovekeho rybnikarstvi trosku zvrtla v deklaraci osobnich postoju k racionalnimu zduvodneni optimismu proti iracionalnim katastrofistickym vizim.
preji dobrou nos : -) skeptickej Dennis
19. 09. 2010 | 22:31

n.o.s napsal(a):

dennis

vlastnosti které jste zde jmenoval jsou dekadenční,

kdysi dávno si tyto vlastnosti jedna společnost vybrala stala se z nich ctnost jejich výsledek byla katastrofa které dnes říkáme "Temný Věk" morálku a ctnost přirozeně určuje autorita říkám jim ultimativní oblbovák neb se s nimi nechá zblbnou kde kdo

smyslem těchto iluzí není lepší morálka ale ospravedlnění své neschopnosti či spíše všeho schopnosti.

Všechny problémy světa lze řešit, "hodnoty" které uvádíte vy řešení nenabízejí
19. 09. 2010 | 22:37

skeptický napsal(a):

Dennis

Takhle.Nechal jsem se strhnout dojetím.Obvykle se většina odezev krátce po mých výkřicích do tmy maže.

To byl jen výraz vděku.Nejsem doopravdy Dennis.Určitě to tušíte.Pro dobré slovo šel bych světa kraj.

Jak to bylo s Kennedym a Berlínem,nebo panem Stejskalem,co se prohlásil u Holomků za Zigeneura ,dokonce německy,nevím.
19. 09. 2010 | 22:40

n.o.s napsal(a):

dennis

to jméno je odvozené od Dionýsa což byl určitý archetyp speciálně pro Nietzscheho,

vaše názoru tomuto archetypu neodpovídají spíše jsou antitezí
19. 09. 2010 | 22:42

Elena napsal(a):

človek si to tu prečita a može isť rovno sa obesiť,
ta pokleslosť v nálade je mi cudzia, nemam rada ľudi, ktoré hľadaju tisíc dôvodov ako sa neda, neželi cestu ako to spraviť.
všetko zaleži na spôsobu myslenia, nekto si povie mam hentaký problem, ja v okamihu navrhem aspoň 10 rešený,

taký dennis, skeptický, Matijaš, tie ty okamžite všetko odvrhnu a najdu si 10 skepsý ako sa to neda, čo vas troch jedná matka porodila, alebo čo?
ani dobrú noc vam napisať nemožem, šak vi si hned pod nos poviete, že aka dobránoc, trpite nespavosťou, bolia vas klbi, vonku je mrzute, susedia sú hlučne, manželka je ufrflana a tak dalej,
nie ste moja parketa , je to janá vec
19. 09. 2010 | 22:43

skeptický napsal(a):

Problémem lidstva je,že dostupné technologie mají v každé době destruktivní náskok nad benigní kapacitou.

Zbourat barák za 50 milionů se dá kilovou cihličkou plastiku,výrobní cena 100 kč.
19. 09. 2010 | 22:52

siven napsal(a):

Dalibor Štys - inu jako odborník na pedologii, ekologii i geografii tu srovnáváte amazonský problém se zplanělou krajinou v "povodí Xingu", všechna čest.

Jakým "argumentům věříte" může být sice zajímavým zdrojem informací, nicméně existují reálná a hmatatelná fakta, jakým je např. klasifikace půd, analýza půdního horizontu, nebo aktuální stav ve zdevastované oblasti - na poslední záležitost stačí i oko laika.

Pokud mě přesvědčíte o samovolném návratu pralesa do pustin na plošinách v Brazílii či severního Madagaskaru, budu vám gratulovat.
19. 09. 2010 | 23:00

n.o.s napsal(a):

skeptický

čím složitější konstrukce tím levnější demolice, nejúčinější třaskavinou v lidské společnosti je obvykle ideologie
19. 09. 2010 | 23:02

Elena napsal(a):

nu, dobre skepticky,

tak dobru nocku :}}}}} aj dennisovi s Matijaskom tiez, pre kazdy pripad
19. 09. 2010 | 23:05

Baba napsal(a):

Potvrdit na papíře, že Dionýsové se rodí dnes a denně v podvečer, to asi evropská věda nepodpoří, pokračovat ve vědním oboru, znamená přijmout jeho dosavadní závěry.
19. 09. 2010 | 23:15

vojnov napsal(a):

sw: s temi stromy nemate uplne prevdu, tedy hovorite-li o dreve. zalezi na druhu. takovy smrk ve 300 letech muzete vyhodit, protoze je do 6m zevnitr vyhnily.

gaia: destny prales je jak stredoveke mesto. kazdou niku si chrani jeden cech (druh). ale nebojte se, kdyz ho odstranite, driv nebo pozdej se na jeho misto vyvine jiny. (coz neznamena, ze mame hubit druhy. ale neni to otazka doom a gloom, ale etiky- stejne, jako neni sprave vyhubit cechy, neni spravne vyhubit modivlacka luzniho.
19. 09. 2010 | 23:36

Jan Vaculík napsal(a):

Člověk ovlivňoval přírodu vždycky, to jo. Však taky naše krajina, tak, jsk ji máme rádi, je z velké části dílem lidských rukou. (Procházet se po pralese není žáden med!)

Jenže dneska: přebytek peněz, přebytek energie, přebytek technických možností způsobuje, že potvoříme Zemi do stavu, který se nám nelíbí, necítíme se v něm dobře - a jakoby nic! (Však od krásy máme televizi; copak tam není krásy dost?) Vysedávat na lavičce nad uhelným velkolomem ČS Armády II nebo v křižovatce Barrandovského mostu - to nikoho ani nenapadne. Jakub Krčín totiž postavěl ty hráze přesně tak vysoké, jak bylo potřeba; dneska se budují kolem železnic šestimetrové protihlukové betonové zdi - jenom proto, že na to jsou peníze. (No ano, jiný důvod asi opravdu nebude; vždyť v Německu jim stačí metrové!)

A ještě něco: však kdyby už tehdy byli Greenpeace nebo Děti Země, tak mohly cedrové háje ve středomoří zůstat zachovány; i nějaká ta poušť by možná byla o hodný kus menší.
20. 09. 2010 | 00:07

santawizard napsal(a):

vojnov: jo nejhorší by byl smrk.to už jsem taky slyšel, proto už nic jiného neroste,je to velká moda Tím se ničí prevence hniloby a a nastolí se represe hniloby.Prostě člověk podepsal smlouvu s ´dáblem jako Ježíš Kristus na kříži se smrku od josefa. Dívejte se na to i z uměleckého hlediska .Klidně by se dali vytvořit koláže fotografii všemožných stromů,hájů a lesů ,ale jako 3x větší zvětšeniny vsazené mezi normální krajinu,dovedete si to vůbec představit.?Středověk to vykácel ,aby největší se do nebe vstyčili jenom chrámy a kostel..My jsme zdědili povinnost je vykácet aby nezacláněli.!?
20. 09. 2010 | 00:53

santawizard napsal(a):

zahrada,park,les a prales.Nejstarší stromy rostou pochopitelně v pralese.Ale tam je nikdo neošetřuje.Nejúspěšnější jedinci tam vyrostou jako divoké koně jak se říká,atd.Zdomácnělé stromy tam nerostou.Kdyby se tam však hospodařilo jako v lese ,ale nechalo by se tam dorůstat jako v pralese,jedině potom bychom šetřili naše peníze a naše lesy .jako zemský ráj to napohled.
20. 09. 2010 | 01:12

sw napsal(a):

dodatek:lesní a pralesní hospodářství by vytvořilo kompromis.
20. 09. 2010 | 01:15

Holubář napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Zdeněk Brom:
Hovořím samozřejmě o komunálním odpadu, nikoliv o odpadu z kategorie "nebezpečný odpad". A to proto, že skutečným problémem, vzhledem kë svému objemu, není odpad nebezpečný, ale komunální. Např. v plzeňském kraji se ho ročně vytvoří 220 miliónů kilogramů - a to je ten problém. Otázkou nebezpečného odpadu se aktuálně nezabývám, to je jiná historka.
Třídění - ne, to u nás vůbec není slabá stránka. Třídíme už podobně jako v Rakousku například. Je to jen otázka terminologie. Rakušané hovoří o "využití odpadu" a udávají hodnotu 70 % - ovšem do toho započítávají právě i energetické využití, tedy spalování. Takže není třeba se nijak bičovat, co jsme to v ČR za neohleduplné šmejdy. Není to tak úplně pravda.
20. 09. 2010 | 06:46

Trégl napsal(a):

Hořejší ohlásil nové téma, aniž by cokoliv moudrého sdělil. Na téma vlivů člověka v přírodě toho bylo napsáno tolik moudrého a ještě víc blbého, než aby Hořejší měl vůbec šanci cokoliv nového sdělit. Nad sklenkou alkoholu se jistě dá neustále polemizovat, ale stejně to k ničemu není. Hořejší si je toho jistě vědom, ale jde tu vlastně jen o jeho příjem. Tak se lidičky snažte a v názorech se pobijte co nejvíc. Moudra se nedokopete a blbostí není nikdy dost.
20. 09. 2010 | 07:15

Terry napsal(a):

První "chybný" krok (z tohoto autorova pohledu) již udělal pračlověk v prvobytně pospolné společnosti, když osel první políčko a pěstoval si obilí. Již tehdy (někde nevratný) zásah do přírody.

Stejně tak zřejmě neměl zabíjet zvířata a kácet stromy pro svou (nad)spotřebu.

Měl zůstat u sběru bobulí a příroda mohla zůstat nedotčená.

Naprosto scestné, hloupé úvahy...

Spíše stojí za zamyšlení, jak moderní civilizace "hospodaří" s odpady. A začíná to u jednotlivce: PET láhev odhozená do přírody se (podle odhadů - ještě to nikdo nemohl nepotvrdit!!) rozloží za 1000 let, skleněná flaška od piva nikdy (zajímavé je, že PLNÉ láhve člověk do přírody donese; prázdné už by neunesl...

Moderní lidstvo se zahubí samo.

A pokud to neskončí totálním Armagedonem, tak zase přežijí jen ti sběrači bobulí, žijící v bezpečné vzdálenosti od civilizace.
20. 09. 2010 | 08:44

Jemnický napsal(a):

Trégl,
Moudra jsem se ve Vašem příspěvku také nedokopal.

Jemnický
20. 09. 2010 | 08:57

Jemnický napsal(a):

NOS
Oceňuji vaše faktografické znalosti z historie, avšak mám silný pocit, že máte klapky jak důlní koník a taháte vozík naložený fakty ve tmě sem a tam.

Pokud jsou pro vás morálka, pokora, skromnost vlastnostmi dekadentními, co pak tedy nabízíte? Zřejmě si vůbec neuvědomujete, co píšete. Právě popírání těchto hodnot zavedlo tento svět ke katastrofám věků minulých a nepochybně i příštích.
Bez těchto hodnot je věda a technologie jen klínem, který vyráží jiný klín. Pokud má věda a technika sloužit člověku, pak jakému člověku. Kořistnickému, násilnému, egoistickému, bezohlednému, hrabivému a nezodpovědnému? Tyto vlastnosti jsou vámi snad opěvovány? Lze snad na nich založit lidské společenství? Když už jste na historii, jistě jste četl knihu Vzestup a pád velmocí.

Jemnický
20. 09. 2010 | 09:16

Prosba editorovi diskusí. napsal(a):

Prosím editora, aby rovněž jako i zde smazal spamy také z blogu o dinosaurech u p. Marka Váchy. Hyzdí tam vcelku velmi pěknou a slušnou diskusi. Díky.
20. 09. 2010 | 09:31

stejskal napsal(a):

Stalo se. Hezký den. l.s.
20. 09. 2010 | 09:37

editorovi diskusí. napsal(a):

:-) Hezký den.
20. 09. 2010 | 09:55

jogín napsal(a):

Zdejší přírodu překopali naši předkové na kulturní krajinu už dávno. Za doby Velké Moravy došlo prakticky k úplnému odlesnění jihu Moravy, hrnčíři pálili nádobí slámou (na hrncích zůstaly otisky). Šumavské buky skončily ve sklářských pecích, kdo topí dřevem dobře zná rozdíl mezi výhřevností tvrdého a jehličnatého dřeva. Šumavské smrčiny pod 1000m jsou výtvorem člověka- proto potíže s kůrovcem. Pak následovalo využití rovného dřeva a smrk je všude, třeba v Jizerkách byl jen na nejvyšších vrcholcích a na horách byl jedlobukový les. Jedna z největších těžeb směřovala Švarcenberským kanálem. Ale ne všechny následky jsou negativní, kromě zmíněných rybníků se stačí rozhlédnout třeba kolem Nového Knína, zlatá pole s čepicemi lesa na vrcholcích a půlmetrové až dvoumetrové úvozy vyjeté žebřiňáky jsou krásné. Parádní jsou i porosty okrotice v nových vysazených lipových lesících na vápenci. Měli bycom se řídit titulkem staré knížky Tvoříme s přírodou. Lesáci třeba kolem Prahy vysazují mozaiky 100m lesíků jednoho druhu- a biodiverzita je největší na hranicích. Určitě lepší než původní jednotvárný dubojasanový les z nížin. A v době dřevotřísek uř tolik rovného dřeva nepotřebujeme.
20. 09. 2010 | 10:22

naivka napsal(a):

Asi před rokem jsem na jiném blogu uvedla následující text, bohužel, odkaz, z něhož jsem převážně čerpala, si již nevzpomínám. Ale domnívám se, že k tématu blogu pana Hořejšího, "Staré zlaté časy", se určitě hodí a možná někteří z diskutujících si se zájmem přečtou:

Ze středověku se nám zachovaly zprávy o zcela zásadním nedostatku dřeva, protože dřevo se spotřebovávalo úplně na všechno. Na našem území to bylo zvláště patrné, protože zde byla neobyčejně rozsáhlá důlní činnost a dřevo se používalo nejen na výdřevu a jako hlavní stavební materiál, ale také pro pražení a tavbu rud. Na vypražení jedné tuny rudy (horniny) se spotřebovalo minimálně pět tun dřeva. Z obrovských hald po těžební činnosti lze jen zhruba usuzovat na statisíce hektarů lesů, které musely na tuto činnost padnout. Naprostý nedostatek stromů ve středních Čechách, zvláště v okolí Kutné Hory, v Podkrušnohoří a na dalších místech nejen s důlní činností, je nesčetněkrát doložen v dobových úředních zápisech.
Naši předkové otázku ekologie vpodstatě neřešili. Dřevo těžili, dokud nějaké bylo. Do Kutné Hory se dřevo muselo svážet z oblastí vzdálených desítky kilometrů. I na starých obrazech z celého království můžeme pozorovat holou krajinu bez stromů (například obrazy různých bitev). Lidová slovesnost nám uchovala zkazky o tom, jak královští úředníci honí po lesích babky a děti, které sbíraly po lesích klestí. I volné mrtvé dřevo (šišky, větvičky) bylo totiž ceněnou surovinou. Volné dřevo bylo velmi vzácné a jeho nepovolený sběr byl trestán. Obrázek lesů nedaleko měst, do nichž dnes chodíme na houby, maliny a ostružiny, a všude je plno padlých stromů, větví a větviček, je v devatenáctém století prakticky nemyslitelný. Dokonce ještě pohlednice a fotografie z konce devatenáctého a začátku dvacátého století ukazují města, která jsou obklopena holými kopci. Při pohledu na dnešní horu Říp, na které se dnes nachází vzrostlý les, by se naši předkové ještě před sto lety upřímně divili.
Drancování evropských lesů pokleslo až se vzestupem používání fosilních paliv. Ty měly větší výhřevnost, než dřevo, a šlo o koncentrované látky. Jeden povoz s uhlím nahradil desítky povozů se dřevem.
Je také doloženo, že pravěcí a starověcí lidé kdekoli na světě si cestu krajinou uvolňovali obrovskými úmyslně (a důmyslně) založenými požáry.
Z konce 19. století se z Evropy (zejména z Velké Británie) zachovaly zprávy o hromadných otravách lidí z kouřových plynů, které produkoval překotně rostoucí průmysl. Smogová situace v Londýně z té doby a vysoká úmrtnost na plicní choroby je pověstná. Parní motory měly malou účinnost a topeniště byla nedokonalá, takže značná část paliva letěla do komína. Stále ještě probíhal intenzivní vývoj těchto strojů. Tehdejší továrny kouřily tak, že si to dnes ani neumíme představit..

Hezký den.
20. 09. 2010 | 10:29

lví král napsal(a):

naivka

jenže v 19. století žilo pouze 1,5 miliardy lidí bylo zachováno dost divočiny příroda mohla zregenerovat.
Dnes se drancuje ve velkém a ostrůvky divočiny téměř nejsou.
20. 09. 2010 | 10:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zde jeden Velký drancovník :

https://www.youtube.com/watc...

A zde naopak Malý kultivátor :

https://www.youtube.com/watc...
20. 09. 2010 | 10:46

lví král napsal(a):

no když ono je jednodušší někde protestovat nebo řídit bagr než vzít motyku a něco vypěstovat a pak uchránit před živly.
V tom je celý problém-lidem se nechce dělat.
A přitom chtějí vše mít.
20. 09. 2010 | 10:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

lví král
Bez protestů byste místo bušení do klávesnice dnes ohlodával nějakou vyplavenou mršinu v Patagónii či jedl kobzole posypané DDT.:))
Lidi považují magory za své autentické vůdce.
V tom je též část problému.

Ale skrývá se za tím lenost, to máte pravdu.
20. 09. 2010 | 11:04

lví král napsal(a):

Tencokida Hnuj
nechápu
v tomhle státě se vždy měl lépe ten kdo držel hubu a krok než ti rebelové.
A i ti protestující v USA po protestu proti hamburgerům skončí určitě na sváče v Mekáči.
20. 09. 2010 | 11:08

Luba napsal(a):

Lesy řídnou spolu se kšticemi našich funkcionářů.

Veš šatní se množí spolu s nárůstem počtu bezdomovců.

Gurmán Zeman doporučuje jako největší šumavskou specialitu guláš z kůrovce.

Za nejvýznamnější a nejskvělejší sakrální stavbu současnosti byla vyhlášena temelínská
Atomová JETE-katedrála.
Vyznavači ČEZ-kultu jsou nadšeni a přinášejí na její oltář četné obětiny.

Vít "Napoleon" Bárta trumfnul Miroslava "Kokota" Kalouska v počtu z úřadu na dlažbu vyhozených na metr čtvereční, a připsal si tak další body za ekologickou šetrnost.
Jen více svěžího vzduchu a méně papíru do našich kanceláří!

Jelikož byla veškerá životní prostředí zatěžující výroba převedena ze srdce Evropy do srdce Asie, konečně máme křišťálově čisté potůčky a řeky rybami nejskvělejšími oplývající.
Bezdomovci tedy mají konečně co žrát - jen na chvíli, než všechny vychytají.

No ale ... co když se bezdomovci staneme všichni?
Vši zvítězí!
20. 09. 2010 | 11:45

napsal napsal(a):

"Copak rostliny. Ale nerosty!"
Budou jiný!

http://www.anazahra.com/fas...
20. 09. 2010 | 12:10

je napsal(a):

K úvaza o poměru mezi intenzitou industrializace a mezi snahou o zachování přírody v její současné podobě existuje jednoduchá analogie. Je to filozofická otázka, kterou si pokládá nejeden člověk.
Je lepší prožít intenzivně život- bez odříkání si návyků v podobě cigaret, alkoholu, nebezpečných adrenalinových zážitků (s možnou vírou v budoucí objev spásných léků)-anebo život skromnější, méně hektický, ale obvykle o pár let delší? Jak vidno, jedná se o záležitost ryze interní, kterou lze jen stěží objektivizovat.
20. 09. 2010 | 12:35

lví král napsal(a):

je
takže po nás potopa a plný život u skládek kouřících fabrik jaderných elektráren a polí plných pesticidů řek plných chemikálií?

K plnému životu přeci každý potřebuje zdravou a dostupnou přírodu. Nebo vy ne? Vám stačí ta cigára a bungee jumping?
20. 09. 2010 | 12:41

Je napsal(a):

lví král
jistě jste postřehl, že jsem se vyjádřil obecně, tedy neutrálně. Volba je věc každého.
Ptáte-li se mě, tak se přikláním k té přírodě. Nicméně platí,co jsem napsal.
Kritizoval jste někdy například umrzlého horolezce v nejlepším věku, který po sobě zanechal nezajištěnou rodinu? Je to totéž - po mě potopa, pouze v domácím či lokálním měřítku.
20. 09. 2010 | 13:04

lví král napsal(a):

Je

takže jedním slovem příroda bude dostávat i na dála na frak
20. 09. 2010 | 13:35

Pepa Řepa napsal(a):

To Luba
když máte světlou chvilku vypadne z Vás dobrej příspěvek.
20. 09. 2010 | 14:01

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
čo vas troch jedná matka porodila, alebo čo?
----------
Zatajil jste mi-nadkolego-že jste z dvouvaječných trojčat.
20. 09. 2010 | 14:08

Elena napsal(a):

Pepa Řepa ,

a nie ťo tak, vieš koľko nickov on ma , habadej :)))))

dokonca tam dole chodi ako MILAN MACH( MESUGA)
20. 09. 2010 | 14:21

buldatra napsal(a):

Starý zlatý časy jsou nám prd platný.

A naíc:
Zajímalo by mě, kteréže ty staré časy byly zlaté?

Páč ty nedávné byly rudé, ty před nimi byly hnědé a z obou těch předchozích časů žijí pamětníci a z jejich slov bych na nějak extra moc zlaté časy neusuzoval.
I když výjimky by se našly, že. Z každých časů někdo profituje a někdo ne.

No a ty časy ještě starší by mohly být snad alespoň pozlacené. Ale zas, jak pro koho.

Když se tak podíváme do minulosti a historie člověčí vůbec, ve spojitosti s lidským vztahem k lidem a přírodě vůkol, většího množství takového toho zlata se dopátráme snad jen v trezorech, truhlicích a pokladnicích nemnoha čímanů a ti nemnozí, jak tak jde ten čas a oni jsou střídáni svými potomky, mají zlata stále více a měli a mají také největší vliv na to, jak dnes to, tak často zmiňované člověkem masírované životní prostředí, vypadá.
Páč oni rozhodují a velí.
A masy konají.

Přírodu dokážeme ničit, vo tom žádná. Jsme v tom fakt dobří.
Když se unavíme, anebo nejsme ve střehu, zjišťujeme, že příroda dokáže zničit tak nějak recipročně ledacos, co jsme my lidé vybudovali a v tom je ukryt jakýsi koloběh těch věčných starých zlatých časů.ˇ
Alespoň se homo nenudí.

Stejně je obdivuhodné, jak dlouho se daří udržet Krčínovo Velké dílo v provozuschopném stavu.
Kdybychom ale zaváhali, celá soustava za čas zmizí, kapři budou fuč a příroda se postará o bažiny. Příroda komárům fandí.
Můžeme ji mít proto neradi?
Mohli bychom jen vzpomínat na starý zlatý časy, kdy tolik komárů nebylo.
Jednou si nás třeba příroda podá a budeme muset začít znova. Vsadím boty, že to bude jak přes kopírák.
20. 09. 2010 | 15:12

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra
Zajímalo by mě, kteréže ty staré časy byly zlaté?
---------
Asi po válce. Přišel voják a povídá:
DAVAJ ČASY.
Říkala maminka.

Tím -zřejmě-zlaté časy skončily.
20. 09. 2010 | 15:29

skeptický napsal(a):

PP
Kdepák,ona to má popletený.
Jsou tu tři dědci,jeden mrzutej,jeden hádavej,a jeden protivnej.

Ten Dennis za to nemůže,že ho do toho namotali.
Já jsem sedmivaječnej,příbuznost žádná.

Pak je tady jeden dědek elegán diskusí,ten by moh od hodiny za taťkou do Bluseru.

Udělali tu z Vás beetroota.Asi lepší než sugar,nebo cukrovka.

Hodně mi pište,snad dostanu Voskara.

To je známý citát Marilyn Monroe,že teď co má toho Voskara,tak už nebude muset hulit ta holivůdská retka.

S tou Vaší dírou v hlavě:Nedávno jsem byl u doktora,elegán,tenisovej dědek,druhej klaus,prasečí potměšilý vočíčka zalitý sádlem(v tom se lišili),povídá člověče,přestaňte kouřit.
Já na to vecu a jak?Jednoduše,zahoďte to.

Když si s něčím nevědí rady,tak vždycky vybalí tohle.

A pak povidá,vždyť já jsem jen o rok mladší,než vy.
Já na to no,vypadáte jak můj dědeček.
20. 09. 2010 | 15:39

skeptický napsal(a):

P.S.
Rusové se rádi myli.Chodili po domech a ptali se žínky jesť?
20. 09. 2010 | 15:41

Elena napsal(a):

jenom aby sem se mylila, skeptický,

šak každá láska ide cež žaludok, rusy vedeli jak na to,

ženička najprv rada pohosťi,
čo mali sa pitať po domoch ?

samozrejme že sa pitali, či sa nemožu trochu čistej pramenitej vodičky napiť, a trochu dobrého českého chlebika ochutnať, šak to je pre každú gazdinku pocta, nu, a potom , čo bolo potom to je na každého nie?
20. 09. 2010 | 17:19

skeptický napsal(a):

Elena

Pak tam chodil komisař a dva samopalníci,a sbírali ty čistotné,co se nechali unést,a vozili je za město.
U nás měli smůlu.Ti v Německu měli dva měsíce lébe.

Já jsem pamětník,mohl bych vyprávět.
Já byl vysazen na území bývalého Protektorátu.
20. 09. 2010 | 17:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Nestačí jenom číst, ale je třeba i pochopit. Skromnost...atd. jsou jistě chvályhodné vlastosti, ale pro jednotlivce. Pokud se naroubují na společnost namísto racionality, vede to do temna jako ve středověku. Ve jsménu skromnosti a pokory sabotovat vývoj je trestuhodné.
20. 09. 2010 | 18:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

lví král:
ostrůvky divočiny téměř nejsou? Tak tedy neznáte dvorky nuselských činžáků. ☺
20. 09. 2010 | 18:27

dennis napsal(a):

Pane Jemnicky,
o nezbytnosti mravnosti pro fungovani a vubec preziti lidske spolecnosti mame asi podobnou predstavu. Sotva muzeme vest dialog s lidmi skalopevne presvedcenymi, ze nad slusnosti, dodrzovani pravidel hry a cestnosti je nejsnazsi mavnout rukou. A o lidech, kteri o tom premysleji, jim staci rict, ze jsou proste pomyleni. Kdyz jsem se predcasem zminil, ze veda a technika samy o sobe problemy lidstva nevyresi, tak jsem mravnost nenabizel jako neco, co je treba lidem vnutit nasilim. Figl spociva v tom, ze ke slusnosti se musi lide prihlasit dobrovolne.

Tady bych pro pani Elenu uvedl mou skepsi na pravou miru: Predevsim jsem optimista v tom, ze napr. euroatlanticka civilizace ma nadeji na preziti na dalsich par stoleti, kdyz vetsina bilejch a nebo krestanu v aspon mirne nadpolovicni vetsine bude dobrovolne dodrzovat pravidla hry a elementarni slusnost. A taky doufam, ze se takovy prerod spolecnosti podari driv, nez by doslo ke globalni katastrofe.

Tvrdit, ze mravnost se muze sirit jenom nasilim a jako podvodna rouska krutovlady, znamena byt skepticky ke schopnosti cloveka konat dobro. Spolehat na to, ze veda a technika vyresi vsechno samy o sobe, znamena byt zavilym skeptikem k pozitivnim kvalitam lidskeho charakteru.

Moje skepse se tyka samospasitelnosti racionality a osvicenstvi. Nadeje pro mne a pro lidstvo je vyjadreno vetou, ze Koukolu nemuze byt vice nez obili. Ikdyz se ti nejbezcharakternejsi a zacaste i nejrafinovanejsi snazi tvrdit, ze lumparna, hamiznost, bezohledna nenasytnost jsou hybnou pakou pokroku a ze jsou prirozenou a jedinou autentickou charakteristikou lidske povahy, presto jsem presvedcen, ze lide jsou v podstate dobri a snasenlivi. Ve chvilich nejtezsich se to projevi. V te veci nejsem skeptik.
20. 09. 2010 | 19:39

Elena napsal(a):

dakujem dennis, za vysvetlenie,

mas cierne oci?

prepac nemam tu interpunkcne znamenka
20. 09. 2010 | 20:14

dennis napsal(a):

Pani Elena,
tu pisnicku 'Cierne oci, chodte spat' poznam. A slibuju, ze za chvili uz pujdou spat. Co se interpunkce tyce, taky jsem proti. Davam v pravopisu prednost punkci neprerusovane.
20. 09. 2010 | 20:35

Elena napsal(a):

tak skoro chodis spavat, asi ides do skoly, ze, preto musis za vyspinkat, kolkatak si, devatak?

ja zo slepicami spavat nechodim
20. 09. 2010 | 21:12

dennis napsal(a):

Dnes uz jsem asi sestnacterak; jak rikaji nimrodi : -)
20. 09. 2010 | 22:05

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Nevím, po jakém oslím můstku jste došel k závěru, že skromnost a pokora jsou v protikladu k vědeckému poznání, technickému pokroku a rozvoji lidské společnosti.
Znám celou řadu vědců, kteří jsou skromní a pokorní. Že by to snižovalo jejich racionalitu a schopnost uvažování? Ani autor tohoto blogu není stoupencem podnikatelského baroka a nenasytného konzumu.
Nikola Tesla, génius a jeden z tvůrců technických předpokladů moderní společnosti, byl skromný člověk, také proto se nepodílel na vývoji elektrického křesla (to nechal podnikavci Edisonovi, ten z toho pak byl velmi zdrcen), nepožadoval po firmě Westinghouse náhradu za své patenty, a tak umožnil uvést v život elektrifikaci střídavým proudem.
Kdo mnoho požaduje, tomu mnoho schází. (Budha)
Blahoslavení skromní, .....
Není to už za obzorem vašeho chápání? Zkuste pohled z Golgoty.

Jemnický
20. 09. 2010 | 22:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
"Nestačí jenom číst, ale je třeba i pochopit. Skromnost...atd. jsou jistě chvályhodné vlastosti, ale pro jednotlivce. Pokud se naroubují na společnost namísto racionality, vede to do temna jako ve středověku. Ve jsménu skromnosti a pokory sabotovat vývoj je trestuhodné."
Znovu specielně pro Vás sem dávám text, neboť Vaše reakce svědčí, že jste ho četl velice povrchně. Pokud jste ho nepochopil z důvodu obecně slabé chápavosti, znovu opakuji: "Skromnost...atd. jsou jistě chvályhodné vlastnosti, ale pro jednotlivce."
Zkuste se zamyslet nad tím, co jsem napsal a až potom pokládat otázku o tom, co je za obzorem chápání kohokoliv. Můžete přitom uplatnit tu vámi opěvovanou skromnost.
20. 09. 2010 | 22:40

Jemnický napsal(a):

Pane Zbyňku,

Pokud je pro vás skromnost a racionalita v protikladu, tak není o čem distovat. Jak vlastně rozumíte pojmu skromnost?

Jemnický
20. 09. 2010 | 22:53

Tenco napsal(a):

Uskromnit by se měly nadnárodní korporace a lidi v nich.
Rezervy jsou.

Dobrou noc.
20. 09. 2010 | 23:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Jemnický,
nikoliv pro mne, nýbrž p r o s p o l e č n o s t !
20. 09. 2010 | 23:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tenco:
Iracionální, nemůže to fungovat.
20. 09. 2010 | 23:17

Krokodýl napsal(a):

Nevím, ale např. architektura z první republiky je velmi hezká, např. přestavby na Pražském hradě, i další stavby. Skutečně nehezké - panelová sídliště, některá hnus, jak králíkárny. Některá tak strašná nejsou, ale i tak to byl pokles vůči dosavadní architektuře. A podnikatelské baroko, to je další hnus.
21. 09. 2010 | 00:36

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Jemnický

souhlasím s panem Matyášem, jen dodám

pane Jemnický vámi uvedené vlastnosti stanou-li se ideálem obvykle mají ospravedlnit neschopnost a fatální neskromnost,

to není teorie ale historie,

nakonec utekli ženy k panenství a muži do Nitrijské pouště
21. 09. 2010 | 08:43

naivka napsal(a):

K probíhající diskuzi:

Vnímám dosavadní (evoluční) růst života jako založený na stále složitějším zpracovávání informací, jeho (zatím) stále vyšší úrovni, ale zároveň jako velmi významnou vnímám zásadu soudržnosti organismů.
Pokud mohu uvažovat, že z nárůstu zpracování informací od jednotlivého vlákna DNA až po společenstvo mnohobuněčných organismů dochází ke vzniku "vědomí", které přemýšlí o "smyslu" života, potom zároveň i vnímám, že evoluce "objevila" lásku a její šíření.
Jeví se mi tedy, že "živá" budoucnost vývoje společnosti založené na zpracovávání informací (nyní technologickými prostředky) je nutně podmíněná i altruistickými vztahy (láskou) mezi jejími jednotlivými členy.

..

Pane Matyáši, dětství jsem prožila na Královských Vinohradech, v samotném srdci hlavního města. Vzpomínám si na dvorky mezi jednotlivými bloky starých domů, často skutečně bizarní ostrůvky zapomenuté a nevlídné divočiny.
Přeji hezký den a děkuji Vám :-) ..

Všem hezký den.
21. 09. 2010 | 09:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

naivka:
Zdravím.
O městské divočině a vůbec o sekundární sukcesi se masívně nepíše, protože téma není in jako katastrofické scénáře zahlcení přírody odpady. Ne, že by to nebyl problém, ale jako vše má i svou druhou stránku. V Mexiku se dolují pyramidy a celá dávná města zarostlé v sekundární džungli, třebaže původně byla opuštěna pro nedostatek živin v půdě pro zemědělství.
Z uložených odpadů na skládkách dnes Londýn využívá plyn. Příroda je mocná, je však třeba s ní spolupracovat.
21. 09. 2010 | 09:57

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš a NOS

Skromnost, pane Zbyňku, jest ctností. Obžerství jest hříchem smrtelným. Neskromní lidé vytvoří neskromnou společnost, neskromná společost drancuje lidské i přírodní zdroje.
Skromnost neznamená nuzotu, znamená toliko požívati s rozumem a s ohledem na zítřek. Zdá se vám stále skromnost v protikladu k racio?

Jemnický
21. 09. 2010 | 23:57

santawizard napsal(a):

na každém poli mám zámek a v každém lese mám hrad.Jak se lesy a pole v průběhu historie navzájem zmenšují nebo zvětšují je tajemstvím přírody.
22. 09. 2010 | 01:29

Light napsal(a):

***

ZLATÝM ČASEM, VĚKU pROUSmání spor to vně zalo žený(á)m lidem:

"Dneska jsem postřehnul tenhle, možná ho už i znáte": Přišel Jožin na hokej, (říkali mu Kristus), kde hráli v K.O.v bojské lize Křižáci katolíci proti Protestantům (zjevně ještě v účastnících zájezdu domorodých kmenů z dob minulých). V tom padnul gól na 1. straně clubu, jásot, úsměv, úžasné Jožin se raduje a hodí čepici na důkaz spokojenosti na led. V tom znenadání padne 2. branka i opačnému týmu, Jožin opět uznale tleská a kvituje s radostí kvalitní hru.

Zaťuká mu znenadání na rameno člověk divák a ptá se ho: Prosím Vás, komu to vlastně fandíte? "Fandím hokeji, této překrásné hře milý příteli", odpověděl Buddha Jožinem.

(vnitřní FUJ?) Překvapený člověk tímto rozhovorem z druhé řady pohlédne dolů z rázu nejprve na prvního nechápavě, který se takto tázal, zaťuká si na čelo z rozpačitým pohledem a pak mu s mírně vyděšeným povzdechem praví: "Nechte ho raději být, vidíte přece, že je to čistý atheista..."

Haha, řekla paní Jožinová, která seděla v nejHořejší řadě a bylo všem veseleji,:o) že už i 3. kolo naší blízkovýchodní hokejové extraligy se rozběhlo a liga sbližování je v plném proudu.
22. 09. 2010 | 11:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Já o voze, Vy o koze.
Vaše fantasmagorické blábolení je k ničemu.
22. 09. 2010 | 18:45

androMEDa napsal(a):

Light
***

Světelný pane, zajímavě píšete. Vaše komentáře bývají neobvyklé. Jaký nápoj míváte v oblibě, mohu se dotázat? Miluji tmavý černý čaj, neslazený. Jemnou, ještě horkou chutí povznáší snění. Až k nekonečnu. Do dálav. K blankytnému nebi. K hvězdnému prostoru. Do naprosté samoty a ztracení. Boha nikde nevidím. Čaj mezitím vychladnul.
Mějte se pěkně.
22. 09. 2010 | 18:46

Jemnický napsal(a):

Zbyňek Matyáš.

Já mluvím o skromnosti. Na kozy a vozy jste zde široce uznávaným expertem vy. O tuto výsadu vás nehodlám v žádném případě připravit.

Ve vší skromnosti a úctě se znamenám,

Jemnický
22. 09. 2010 | 21:29

Light napsal(a):

to androMEDa:

Děkuji za optání vlídná dámo. Mám rád zelený čaj Azurové pobřeží s cukrovými modrými delfíny, ta chuť a vůně nádhera, no je sice sypaný a je s ním trošku práce, ale stojí rozhodně za to, zkuste a uvidíte...

Občas když mám chvilku mezi pendlováním z Andromedy a nazpátek, dám si na vzpružení i Pickwickův ranní čaj, ten obyčejný sáčkový, ale silný a cukrem a sirupem oslazený, mňam:o) Zdravím Vás a mějte se taktéž hezky
22. 09. 2010 | 23:01

santawizard napsal(a):

odbory to berou sportovně jako manévry.Stejně jim nikdo nenaslouchá.Vláda stejně nemá čas prostudovat si všechny jejich komentáře.Uvidí se ,jak překleneme chudobu a nebo ,jak si na ni zvykneme.Kdokoliv má nějaký výborný nápad, jak zbohatnout ,je okamžitě vyhlášen za podvodníka.!?Láska a Rozum = Filosofie vševědoucí mysle a nesmrtelné duše.Víra bez lásky nemá cenu a zákon bez rozumu nemá smysl.Čím víc člověk miluje, tím větším se stává mudrcem.Všechno je jenom otázka ,proč a jak zvýšovat nebo snižovat rozpočtové schodky a škrty.
22. 09. 2010 | 23:16

androMEDa napsal(a):

Light
***

:-) To je krása: cukroví modří delfíni!! Škoda, že je nelze spatřit i u nás ve vnitrozemí. Jak v obloucích vyskakují nad hladinu za doprovodu tisíce průzračných čajových kapek. Ale i tak jsem měla díky vaší krásné představivosti, pane Světelný, velmi příjemné ráno. Díky.

Až budete mít někdy opět cestu kolem, prozraďte, prosím, jaký dopravní prostředek používáte při vašem pendlování z Andromedy a nazpátek. Ráda bych také vaše vyprávění o květinách na Andromedě. Těším se na vaše řádky. Nechci vás však obtěžovat. Hezký den.
23. 09. 2010 | 07:59

Light napsal(a):

to androMEDa:

Vážená paní, tady vidíte, jak se ve mne mnohdy lidé pletou, myslí si, že jsem ten roztomilý bambula a vše jsou jen mé fikce, fantazírování a že jsem snad Baron Prášil a že si vymýšlím. Ale NEVYMÝŠLÍM SI a JDE O REALITU. Žádní modří cukroví delfíni mi sice z čaje nevyskakují, v doprovodu tisíce průzračných čajových kapek jak píšete, ale tento čaj opravdu patří k mým oblíbeným nápojům. Přesvěčte se prosím např. zde:

http://www.oxalis.cz/azurov...

...na foto můžete vidět i ty cukrové modré delfíny, ať si uděláte sama obrázek. Takže vidíte, že nedělám žádné zázraky, když pár těch modrých delfínů je možné vidět i tady u nás ve vnitrozemí.

Tento čaj ale nenakupuji jej přez internet, ale v kamenném shopu a mám jej rád dobře oslazený:-)

Ano květiny na Andromedě také jsou, některé mají trny, jiné né avšak v převážné většině se jedná o velmi ušlechtilé zástupce naší vesmírné fauny:-) Přeji Vám krásný den...
23. 09. 2010 | 10:10

androMEDa napsal(a):

Light
***

Pane, odpusťte, prosím, moji mýlku. I tak vám děkuji za modré cukrové delfíny :-) ..

Měsíc nad Andromedou: http://www.astro.cz/apod/ap...
23. 09. 2010 | 11:33

Light napsal(a):

to androMEDa:

Ještě k Vaši otázce zvláštní dr AHÁ občanko. Na Andromedu můžeme cestovat mnoha způsoby. Některé už znáte (považujeme je však stále za sci-fi pohádku), jiné teprve objevujete (a jsou zastřena jistým tajemstvím problematiky OFU - object flying understand), o některých jsme se nebyli schopni zatím ani dozvědět a už i ty jsou nyní zdrojem našeho nového zlatého potenciálu, pok roku a o dalších se ani nemá v tuto chvíli CENU zmiňovat, lžou - li si navzájem sami lidé, sobě i sami sebou "an ejsou " - Li schopni ve světle všedních dní, poRoZUMět bližnímu.

Pro ty však, kdo RO Z UM MĚJÍ Cestujeme portály, "HVĚZDNÝMI BRANAMI" do Hořejší sféry, které jsou ZDE na Zemi a některé jsou i z Marzu. Cestujeme energií svě (KEM)"tell né" myšlenky "moudrostí vize a lidskosti ducha jednotného", lva to udatného, kdy v opaku budíme orla s medvědem, neb draci jsou v nás, aby svět činili více přívětivým. Jsme otráveni ukřižováním a proto BUDÍME SPOLUOBČANY křížem krážem turistických map (MAT a harmonický PAT), NebOť mírem jest tehdy čas, kdy poklidu zbude ještě dostatek světlem rozumu pro domovy naší radosti. Pak přicestujeme duší, jako na létajících korunách celistvých hodnot, které říkají nám USAď se človíčku na Zemi a chvíli naslouchej nám.

Cestujeme - li totiž soudržnou telekinézou vize, je UP RO STŘED vzdálenosti mezi Andromedou a Sluneční soustavou a vypadá tak, jak si ji právě představujeme. Jste my ty hvězdy ve vás lidech nápadu A když držíme se za ruce jako pevného bodu ČLÁNKEM PŘÍTELE, kdy matka s otcem v dobrém opatrují svět a nechechtají seH(umanům a nkám) nad námi, abychom mohli cestovat a všichni jsme zde na Zemi z toho pouze vyděšení:-) Proto pokud někdo cestuje na Eurostravenky, může se posléze vydat a dostat se do parku nového zlatého věku. Časem příjde TOŤ"i"Ž profi kouzelník, který odhalí vícero, ale to až v teleportačním sále bude ještě větší klid a moudrá BOD RÁ nálada. "Nu což, woni stejně najednou všichni necestujou," tak nevadí, když tuto hudbu pohonu BUDOU CTNOSTÍ neu vidíme, bytost má vnímat pŘece ČASEM cYklotriálu X2 000 a nedokážeme - li "jí" pochopit a jít "mu" naproti, příjde pat&mat PROTOŽE až teprve PAK inteligentNÍM tvorem v nás rozsvítíme, aby v jiskře oka NEUHASNUL SVĚT, pozadím této ZjevNÉ novodobé zásuvky, civilizace starých zlatých časů...
23. 09. 2010 | 12:07

vaclavhorejsi napsal(a):

Light:

Na Andromede se rostlinam rika "fauna"?
Ano, Horejsi sfera je mi velmi blizka, je to tam moc fajn.

..
23. 09. 2010 | 12:20

Light napsal(a):

to Václav Hořejší:

"Na Andromede se rostlinam rika fauna?"

Pochopiteně jde o vesmírnou faunu, každý přece rozumí, že není řeč o čistě botanických rostlinách, ale spíše o biologických živých bytostech:) Je poznat, že máte zvídavou duši:) Róóózvíjej se poupátko, néééjkrásnější z květů:-) óóód rána až do noci...

Zahradníci Země námi přece také osévají planety jakoby KVĚTEM ŽIVOTA a říkáme si lidské civilizace, fauna či flóra, co na tom vlastně záleží.

"Ano, Horejsi sfera je mi velmi blizka, je to tam moc fajn."

Aby jste věděl, tu Hořejší sféru jsme Vám Z DEKEM věnovali za odměnu jako cukřík, aby jste už tolik nezlobil milý profesůrku, tak pozor ať nezpychnete a vzpomeňte si na Ikarův pád, sluníčko pálí, když člověk stoupá moc rychle. Takže pomalu a BUĎTE svědomitým studentem labyrintu záhad, věd tajemných a vzácných. Přeji Vám k tomu hodně štěstí.
23. 09. 2010 | 17:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stargate miluju, i tu Âtlantis. A ta fauna se někdy nevyvede, třeba ti Breiti.
Antiquové však už dávno s tím počítali.
23. 09. 2010 | 22:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Stargate miluju, i tu Âtlantis. A ta fauna se někdy nevyvede, třeba ti Breiti.
Antiquové však už dávno s tím počítali.
23. 09. 2010 | 22:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zase dvakrát, to určitě nanovirusy. ☺
23. 09. 2010 | 22:13

santawizard napsal(a):

nazdar lidičky konstruktivní nebo destruktivní kritika v povaze a povolání člověka.Platí hlavně na téma levice nebo pravice.Účatsníci se buď spolu baví nebo se ignorují a nebo se hádají.V reakce na článek se buď drží nebo nedrží tématu,mluví monolog,dialog etc. !?Pan blogař se rozhoduje co dál.autor textu se ztotožnuje nebo distancuje s hlavní nebo vedlejší roli své myšlenky.Dají se uspořádat jarmarky semináře a černé mše.Štastný a úspěšný život pro jedince,páry a skupiny.Peníze a nápady elektronickou poštou.sPOLEČNOST JE NAPOJENA NA NÁBOŽENSTVÍ O VESMÍRNÝCH LIDECH!?
24. 09. 2010 | 00:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Light:

"tu Hořejší sféru jsme Vám Z DEKEM věnovali za odměnu"

Teto formulaci nerozumim - ma znamenat, ze jste mi ji venoval s (nikoli "z") nejakym "Dekem"? Kdo je Dek, pripadne Deko?

Omlouvam se za sve fatalni vesmirne neznalosti...

..
24. 09. 2010 | 07:44

Terry napsal(a):

Chcete mít důstojný důchod_kalkulace

Chcete mít důstojný důchod? Našetřete si k penzi 115 tisíc na rok (http://www.novinky.cz/ekono...)

Každý obyvatel České republiky, který odejde do důchodu v letech 2011 až 2051, by si měl v průměru ušetřit částku 114 310 korun ročně, aby se pak nemusel smířit s výrazně nižší životní úrovní, a to i za předpokladu, že stát provede penzijní reformu, a zajistí si tak prostředky na výplatu penzí.
(konec citace)

115 000 Kč/rok odpovídá částce cca 9 583 Kč měsíčně.

Pokud budu předpokládat, že budu v důchodu žít cca 11 let (odchod do důchodu ve 62 letech, statistická průměrná doba dožití mužů je 73 roků; mj. návrh EU na prodloužení věku odchodu do důchodu na 70 roků předpokládá, že člověk prožije v důchodu třetinu (!) věku !!!), měl bych posledních 11 let před důchodem "šetřit" oněch 9 583 Kč měsíčně, nebo rozloženě v delší době:

11 let.........................9 583 Kč/M
22 let.........................4 792 Kč/M
33 let.........................3 194 Kč/M

čili např. již od cca 30 let věku života by bylo potřebné měsíčně (!!) šetřit na důchod cca 3 194 Kč.

U žen, kde je statistická doba dožití (z tohoto pohledu nevýhodně) vyšší (78 roků), je ten výpočet ještě více tristní: žena by si měla šetřit na důchod oněch 3 194 Kč měsíčně již od svých cca 25 let!!

Jak to "koresponduje" s údaji v tabulce "Proč je nevýhodné mít děti" (článek Ivo Patta: Proč nemáme na výchovu dětí - http://aktualne.centrum.cz/...), kdy již při vychovávaném jednom dítěti (a to je nevýhodný demografický stav!) je čistý příjem člena průměrné rodiny někde kolem 8,5 tisíce korun měsíčně? Při zachování demografického vývoje, tj. při dvou dětech v rodině, je to již jen někde kolem 7 tisíc korun měsíčně!!

No a to by si měli dospělí členové rodiny (oba rodiče) "oddělit" cca 3 200 Kč měsíčně "na důchod".

Hezké počty, že? Nebo smutné?

Nečase, Kalouska & spol takové počty nezajímají.
24. 09. 2010 | 08:40

Light napsal(a):

to Václav Hořejší:

Vdyť Vy víte! V bažinách a mokřalinách, kterými J.K. (Jakub Krčín) vyhubil biotopy a mokřady, ze kterých by snad dnes byly už jen krokodýlí farmy, žil byl kdysi Jožin z Bažin. On byl zřejme dotčený, že mu zničili jeho původní krokodýlí oblast, proto se z něj stal Sandokan. Jožin Sandokan Mělkýchbažin. Ten zbytek jak jste se ptal ani nevím, co znamená, zřejmě nějaký překlep...máte pravdu pane profesore Z ! a ne S !, jen Vás chci trošku navést a snad zřejmě i proto se neviditelným vyšším řádem jakoby člověk někdy utne.../tak pardón/

Deko je TV kanál a vesmírnou deku můžete dostat vždy, když JSTE NEDÁVAL POZOR V KURZECH MEZIŘÁDKOVÉHO ČTENÍ a nedovtípil se při Vašem intelektu, že jde pouze o proměnu hry volného spojení písmen slov ZDE a KEM (proto vidíte to Z a né S rozumíme si?:) a je to myšleno samozřejmě s Dekem, ale SDE, by byl opravdu hrozný dvojsmysl a nevycházelo by zase to ZDE, takže mi snad pro tuto chvíli prominete, že se pro Vaši názornou ukázku raději nyní "zdekuju" a půjdu si na chvíli opět po svém:-) ... mějte se hezky a přeji Vám úspěšný dobrý den
24. 09. 2010 | 08:59

vaclavhorejsi napsal(a):

Light:

No vidite, mne se vybavil jen davny prostredek k nakladani okurek s nazvem DEKO.

Meziradmove cteni a telepatie je moje slabina, na rozdil od vas vesmiranu.

..
24. 09. 2010 | 11:10

Light napsal(a):

***

Nejsem si 100 % jist, ALE "VĚŘÍM ŽE MNE POCHOPÍTE." K těm, kteří nebyli ukřižováni, vzhlíželo se po staletí jako na kříži, až Jonas Berquist napřáhl a stéblu trávy projel lapačkou pukem, který vymetl Hořejší RůžEK Smaragdové branky úsvitem a stačil, aby naznačoval výhodou NAŠEHO STMELENÍ pro nás vzáJEMNÝMI PRAVIDLY i hrou TY, lásku a pokornou vůli bytostí, i těM nejnáročnějšíM V nejnižších řádech "lidského potomstva pokolení věků evoluce světla", jímž se lidmi nyní procitáme ve svém probouzení.

V ZRCADLE dna vesmírným opakem MOCI ÚPADKU a nadějí, kdy neskutečně iluzorně reálně bráníme lidské postoje, otevíRAjíc se zlatá Hořejší brána když probouzením kouzlil časem a hřálo nás jeho Slunce, zakleté před mocí jehož ochraňuje nás i sebe, protože jednotni POUTEM LÁSKY, začali jsme skýtat užitek mírou pokroku evoluce větší "víry uplatnění řádem ANTIJELENŮ (bytostí bez pra rohů)". Tak jest k prohlédnutí nás všech, zachováním našeho SVĚTLA A TMY, s OMLUVOU pravdě vnitřní jednoty světelného systému pozemšťanů.

Proto K tomu (všem božím bytostem), aby byl ještě více den, POMŮŽE NÁM NAŠE 2. SLUNCE, toto světlo v nás. Jsem jen jeho paprskem, rozumíme - li. Prohrál jsem a nepochopili jsme myšlenkou zakotvenou před milénii, proto žijeme nyní znova, ať procitáme světem sebe, kdy člověk stává se DOBRÁKEM = ŠELMOU 667 a pouze tou vesmírnou smíšenou kočkou legendy o lidském drakovi všehomíra, překrásným to prastarým zákonem času jednoty našeho naplnění. I Tvým vnitřním lvem a orlem otroka času lidí šelem 777, kteří dobře nyní vidí "i" jeho bratrem tygrem, kterým ve své pozemskosti všichni PROcitáme. Buďme proto bdělí, ať už nejsme dál jen jakoby mimozemšťanem bližnímu, ať všichni vzkříšení otcové a matky v nás, v pololetí úspěšně dotáhnou svět do zDÁRného ZAČÁTKU procítění SPOLEČNÉHO míru dějin procitnutí dospělými i dětmi, vzájemného ZLATÉHO VĚKU pokroku vzkříšení.

*
*
*
*
24. 09. 2010 | 12:07

vaclavhorejsi napsal(a):

Light:

Trava? Hasis? LSD? Psilocybe?

..
24. 09. 2010 | 12:35

Light napsal(a):

to Václav Hořejší:

Stále tvrdím, že těch Deků bylo víc, je například i jeden současný portugalský fotbalista DEKO, psáno samozřejmě s "C" Deco. Byl ukřižován číslem 20 (K odvrácením 11+9) ve dvou bratrech a přitom stále zůstal normálním člověkem, jedním z nás a JEDNOTNÝM ŽIVÝM HRÁČEM, podívejte se na:

http://www.fotbal-chelsea.e...

Zajímavé je, že když se podíváte na 1. větu z jeho životopisu /hned NaHoře viz. odkaz/, zjistíte, že VYRVAL PÁTEŘ svému nebrazilskému "PŘÍJMENÍ ANDERSON", pozoruhodné že? Jak je možné, že i jistý Avatar z deštných pralesů NEO, z filmu Matrix, se původně jmenoval stejně tak a vůbec, přezdívka kecálek to už je silné kafe, to si to tady ale s námi někdo pěkně hraje co ?:-) (Aštare jsi to ty?:-)*-pozn. Lighta:) Drahý profesůrků, třeba jste na tu esoteriku a duchovno vyložený talent, jen se tomu podvědomě bráníte, protože máte OPRÁVNĚNÝ STRACH, že by jste se zostudil, ztroskotal a spálil. Dobře to s Vámi proto myslím, když tvrdím, že po vesmírných schůdcích se člověk musí umět začít chodit pomalu, ale opatrně a jistě. Taková náhoda s těmi DEKY co říkáte, no nic mám spoždění a už musím, nechci raději ani vědět, co tomu řekne na Andromedě paní Jožinová...
24. 09. 2010 | 12:45

Light napsal(a):

to Svatý Václav:

"Trava? Hasis? LSD? Psilocybe?"

...profesore MÁTE OPĚT ZA 5.!, stále vyrušujete a zdržujete mne, stébla trávy jsou přece metafora "S"atanova převleku "té blá"tivé matky "T"átou "RA Vy", Kriste pane polopatěji už prosím nééé
24. 09. 2010 | 12:57

rC: faulativ the. napsal(a):

vaclavhorejsi
24.09.2010 12:35:00
Určitě ne. I když z vlastní zkušenosti nemohu nic tvrdit, domnívám se, že člověk pod vlivem by u PC totálně zkolaboval. Všimněte si čistoty psaní, je na vynikající úrovni. Že se občas vloudí drobná chybička, je nepodstatné, zde na tom tolik nezáleží.

K vašim otázkám přiřazuji dle mého soudu jedině správnou:

Víra? ..

:-)
24. 09. 2010 | 13:00

rC: faulativ the napsal(a):

vaclavhorejsi
24.09.2010 12:35:00
Dovolím si dodat: Tento Váš způsob diskuse se mi jeví býti vůči tázanému nepodařeným. Hezký víkend.
24. 09. 2010 | 13:17

Light napsal(a):

to Václav Hořejší:

24.09.2010 12:35:00

The "match for Africa" nebo spíš Vyvolení po wimbledonské trávě?

viz. videoexibice obou bratrů:-)

http://tn.nova.cz/sport/ten...
24. 09. 2010 | 20:34

santawizard napsal(a):

Jsou lucidní sny jak halucigeny?Je smrt jako spánek?Pozor,pozor je americkomexická hranice jako německočeská hranice,kde češi jsou prasata a mexičané šíří prasečí chřipku?
Je kokein v Americe a opium v Asii jako 2 novodobí Alkapóni,kteří chcou prolíváním krve očistit zakázanou drogu na úroveň křesťanského chlastu!?V podstatě jde o celosvětovou válku mezi legálníma a ilegálníma drogami křížem krážem mezi muslimama a křestanama.Bud se to všechno nakonec legalizuje a nebo se to všechno nakonec zakáže a nebo nějaký kompromis.Vždyť přírodní a synthetické léky jsou jako akademičtí a lidoví léčitelé.To se dá přirovnat i na problémy s přirodními a synthetickými halucigeny.Přírodní jsou zakázané rejstříkem zakazaných látek.Synthetické se mohou zakazovat ,jen když se potom objeví jako nové na trhu ,jeden po druhým.Nejvíce takových synthetických laboratořích je v rukou komunistické číny a činské máfie,kteří už spolupracují se samotnýma ufonama ,aby ovládli vědeckou elitu nového celosvětového řádu ,jako ve sci-fi filmech.Jak k tomu příjdou počitačoví roboti?
25. 09. 2010 | 00:25

počitačový robot napsal(a):

tělo,duše a mysl?Tělo bez duše nebo tělo bez mysle?Tělo jako šaty duše.Je ve spánku duše úplně nahatá,když si svlékla svoje tělo??Oči jsou okna duše, která žije v srdci.Uši jsou dveře mysle ,která žije v hlavě.Jaký je tvůj vzhled a hlas takový je tvůj sluch a zrak .Tanec duše a těla,křížem krážem s očima a ušima?
25. 09. 2010 | 00:42

Light napsal(a):

***

Santo lucidní sny halucinogeny rozhodně nejsou. Halucinogen je přece chem. látka a lucidní sen je prožitek. Jedná se o jistý druh meditativní činnosti, kde člověk jakoby probudile dlí ve snu, kde prožívá tuto realitu pomocí skrytých šifer, které odkrývá. Může pomocí symbolů jež se mu odhalí nebo které objevuje, napovědět sám sobě nebo okolí po probuzení z tohoto snění jak dále lépe zvládat životní situace v reálném životě, neboť se dozvěděl důležité právě díky této technice. Jedná se vpodstatě o druh vědomého snění, s mírně jasnovideckými prvky...asi jako když sednete k netu, najedete na mapy.cz, zjistíte cestu a pak se vydáte na výlet, prožitky z lucidních snů jsou pouze obdobou serfování a nacházení šifer na mapách vesmírného internetu

Smrt také jako spánek není, je spíš jako probuzení. Zhruba po 3 dnech od okamžiku smrti se definitivně přeruší stříbrná šňůra, spojující hmotné a astrální tělo a duch, duše, éterické tělo člověka, či duchovní energie života jak ji můžeme alternativně nazvat, odplouvá z naší 3D dimenze po uvolnění se od hm. těla do vyšších sfér mimo náš prostor a čas. Vlasy a nehty rostou člověku sice po smrti dál ještě i v době, kdy je tělo jen prázdná ulita, asi jako když na mrtvém stromě roste lišejník či mech, ale to na stavu smrti nic nemění, když už je vnitřní energie člověka jaksi fuč:) Při klinické smrti je astrální tělo/duch/energie života v bezpečí mimo naší ohroženou fyz. schránku (např. jako po bouračce, kdy řidič vozu také nesedí v servise při opravách v nabouraném vozu), proto tolik humbuku okolo světelného tunelu a zážitcích nevšedního charakteru tak trošku mystických, za hranicemi běžného chápaní reality. Z vlastní zkušenosti vím, že člověk pohybující se při astrálním cestování mimo své tělo, je přinejmenším o tolik více bdělý a probudilý oproti běžné životní okolní realitě, o kolik je člověk probudilejší, když je vbuzen a vzhůru oproti stavu, když spí a zdá se mu např. nějaký sen. (Ten vnímáme ve spánku přece také jako realitu a hádali bychom se z někým, že nespíme a teprve až se probudíme vnímáme své probuzení ze sna) Stejně tak budeme vnímat tuto naši "relativně částečně probudilou/neprobudilou" realitu jako sen, oproti stupni vnímání naší energie z pozice úrovně vnímání ducha/energie v astrálu...

Někteří východní jogíni a guru dokonce prožívají proces tzv. malé smrti, kdy jsou uvedeni do hluboké hypnózy, kdy se i jejich biorytmus zpomalí a teplota ochladí natolik, že jejich fyz. tělo chladne pod 36 st. C. a jsou téměř jakoby "mrtví". V tomto "pseudohybernačním stavu hlubší hypnózy" stráví dejme tomu 3 dny (nejí, nevylučují, jen meditují) a astrálně cestují mimo prostor a čas. Např. i do minulosti jakoby prožívali zcény z nějakého 3D kina, nahlížejíc do informační vesmírné banky, nazývané odborně Kronika Akaši. Člověku pak může dělat mírný problém i to, vrátit se zpátky do těla, asi jako když se člověk po dovolené u moře vrací domů a má nastoupit do práce:) a taky se mu moc nechce. To jen pro zajímavost a vůbec netrvám na tom, aby mi nebo tomu, co jsem zde sdělil kdokoliv věřil:-)
25. 09. 2010 | 10:12

santawizard napsal(a):

Light:vidím,že jsi odborník na biochemii magických a náboženských zkušeností.Posmrtný život se však nedá vědecky dokázat.Proto by se dalo nevěřícími spekulovat,že smrt je jako spánek a lucidní sen je jako posmrtný život a nic jiného v tom není.Nakonec i ti kdo věří v posmrtný život uznávají,že by ses měl,když už tak raději zeptat co bude po smrti,muchomůrky červené než muchomůrky zelené,ha,ha.Ještě lepší by byla obyčejná tráva.Co si myslíš ty?Co jsou to čajové ceremonie,kávové rituály,či opiový farář,či tabákový mági,či marijuána guru nebo hospodský kaplan?Např v bibli žádný hospodský kaplan ani vojenský kaplan neexistuje.Nebo proč lidé nehledají nirvánu pomocí marijuány.Vždyť jogou našel nirvánu jenom Budha.Nebo,,znal jsem jednoho ,kdo věřil v Ježíše jenom když byl opilý,ale když vystřízlivěl,tak byl znovu komunista.Podobně s trávou se na černo dotkli nirvány ,ale když vystřízlivěli nerozumněli nic.Myslíš si,že marijuána guru=hospodský kaplan je od Satana ,ale vojenský kaplan je od Ježíše?? No proč je na světě přebytečné množství somráků a fětáků,ale nedostatečné množství marijuána gurů a hospodských kaplanů??? Znáš nějakého odborníka,který by uměl na tuto otázku odpovědět???
25. 09. 2010 | 13:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy