Modlitba ke kterému svatému jest nejúčinnější?

29. 01. 2011 | 16:00
Přečteno 22638 krát
Svatí katolické církve musí, jak známo, způsobit aspoň jeden prokazatelný zázrak (raději dva či více), aby mohli být kanonizováni (prohlášeni papežem za svaté).
Jak je všeobecně známo, svatí provádějí zázraky nejen v onom období čekatelství na svatost (v té době mají nižší hodnost „blahoslavených“), ale i později, často v hojném počtu.


Vyvstává tak otázka, jestli v případě potřeby je efektivnější modlitbou vyprošovat zázrak od nějakého již osvědčeného svatého, který již prokazatelně způsobil mnoho zázraků, nebo od nějakého z mnoha čekatelů svatosti (blahoslavených), kteří mohou být k vykonání zázraku více motivováni vidinou povýšení.

Vbrzku se např. očekává svatořečení slavného architekta Antonia Gaudí (jeho nejznámějším dílem je dosud nedokončená barcelonská katedrála Svaté rodiny), jelikož už vykonal požadovaný minimální počet zázraků.

Existuje několik tisíc svatých (přesný počet není znám, nicméně existují částečné seznamy např. „kalendářových“ svatých, i úplnější seznamy kategorizované podle různých hledisek, jakož i přehledy toho, jaké oblasti mají různí svatí pod patronátem).

Myslím, že by se onoho potenciálu svatých a blahoslavených vykonávat zázraky mělo daleko více využívat. Mohlo by to značně ulehčit např. našemu zdravotnictví, ve kterém se často utrácejí nemalé prostředky na pokusy o záchranu téměř beznadějných případů.

Správným směrem šel v tomto ohledu papež Jan Pavel II, který prohlásil za blahoslavené 1340 lidí a za svaté 482 (více než jeho předchůdci za 500 let) a tím zjevně značně rozšířil blahodárný praktický potenciál této duchovní oblasti.


Je vskutku škoda, že dnešní papež je v tomto ohledu mnohem méně aktivní...

Ostatně i Jan Pavel II bude brzy oficiálně prohlášen za blahořečeného, protože splnil i podmínku způsobení zázraku (nebylo vyslyšeno silné hnutí obzvláště polských věřících, aby v tomto případě byl "přeskočen" ten nižší stupeň a byl Jan Pavel II byl rovnou prohlášen za svatého).
Pro nás neodborníky může být v této souvislosti trochu matoucí to, že pro papeže se běžně používá titul "Svatý Otec"...

Při diskusi tohoto zajímavého tématu bychom neměli zapomínat i na metody dlouhodobě úspěšně používané v Bretani. V tamějších vesnicích mívali řadu lokálních svatých, jejichž sošky byly umístěny na čestných místech v domech. K nim směřovaly prosby v nejrůznějších záležitostech praktického života (uzdravení z nemoci, regulace množství srážek, regulace porodnosti, úroda, atd.). Pokud daný svatý zklamal a patřičnou žádost uspokojivě nevyřídil, byla soška postavena dočasně "na hanbu" čelem ke zdi. Příště si nesplnění prosby asi rozmyslel...

V našem prostředí dosáhli mimořádné obliby někteří svatí (zřejmě na základě jejich dlouhodobě empiricky ověřené spolehlivosti). Důsledkem toho může být až např. následující formulace prosebné modlitby: „Pane Bože, přimluv se prosím za mě u svatého Tadeáška, aby vyslyšel mé prosby!“ (nutno ovšem poznamenat, že kněz, který tento příklad kdesi uváděl, jej nepovažoval za příklad kladný…).

Je ale třeba poznamenat, že zázračná uzdravení mohou fungovat, a dokonce snad daleko lépe, i bez účasti katolických blahoslavených a svatých. Např. Dan Drápal, představitel církve "Křesťanská společenství" dokáže údajně pomocí modlitby dokonce prodlužovat končetiny!
Ono citované svědectví doslova říká:

"A já si pamatuji konkrétně dva případy, které jsem viděl ze dvou, tří metrů před sebou. První byla holka, která měla kratší jednu nohu. Dan ji posadil, zvedl nohy , srovnal je (bylo vidět, že jedna je jasně menší), položil je a když je pak po krátké modlitbě zvedl, byly stejné. Holka mezitím slzy mírně v očích a říkala jako že cítí něco v noze. Divila se.

Druhý byl taky případ kratších noh, ale tentokrát je Dan držel v ruce. Kluk kolem dvaceti pěti , třiceti seděl na židli, Dan mu srovnal ty nohy a po modlitbě ta noha začla růst (vím, že někomu teď připadám jako blázen, ale popisuji, co jsem na své oči viděl, nikomu to nevnucuji, ale ani nazakrývám). Nicméně stalo se , že předrostla tu první. Dan řekl, ať že se ten kluk nebojí a uvolní, že ta druhá ji posléze "dožene" (nebo nějak tak, už přesně slova nevím). A tak se taky stalo. Kluk z toho celej hotovej a okolí taky ve zvláštním údivu."


Tedy - to jsou věci, není-liž pravda...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Proč to potřebujete vědět? Co jste provedl?
29. 01. 2011 | 16:14

voroshilov napsal(a):

Ke svatemu Horejsovi,to je jasne!
29. 01. 2011 | 16:16

Ládik!!! napsal(a):

víte vůbec, co s Vámi bude, když se nepřestanete rouhat?
29. 01. 2011 | 16:24

voroshilov napsal(a):

Jeste dobre vedet proc nektere svetice dostali svoji...ehm,svatost!
Svata Veronika se stala krestankou a dala slib panenstvi,nijak ji nemohl deflorovat rimsky slechtic ac se snazil...
Jina"mandolina" tak dlouho odmitala pohlavni styk ze ji narostli vousy,tak k tomu se ja modlit nebudu!
29. 01. 2011 | 16:32

PatientO.T. napsal(a):

Vy byste se, pane Hořeší, mohl jako typický oportunista modlit ke všem svatým.
;-)
29. 01. 2011 | 16:36

Evžena napsal(a):

Nejúčinnější je modlitba k vlastnímu svědomí.
29. 01. 2011 | 16:37

voroshilov napsal(a):

Vzdycenky me dojal pribeh o zjeveni Panny Marii pred I SV nekde v Portugalsku(ted je tam poutni misto),Bohorodicka vyklada dvom malym detem o atentatu na papeze(ktery se jeste nenarodil)a nadchazejici revoluci v Rusku(ackoli deti nevedi ze nejake Rusko vubec existuje),co tim sledovala vyssi moc?
29. 01. 2011 | 16:47

AC napsal(a):

Pan Václav Hořejší, imunolog, si vybírá samá provokativní témata.
Jako dnes.

Když někdo napíše článek, tak se jaksi samo od sebe předpokládá, že sám autor ví či alespoň tiší, o čem vlastně je. Takhle ale mohu s jistotou prohlásit, že se pan profesor zjevně nudí a hodí na papír cokoli, jen aby se zabavil:-) Jako v nějakém fantastickém filmu, kde herec také smrtelně vážně popisuje jednotlivé části perpetui mobile, nebo jak se tomu zázraku říká.
29. 01. 2011 | 16:50

Silvie napsal(a):

Někdy mi rozum taky zůstává stát na lidskou blbostí. V 21.století prohlašovat lidi za světce...
Ovšem v Čechách je ještě dobře. V italské státní televizi dává pravidelně rady do života bigotní farář, který veřejně prohlašuje takové hovadiny a drzosti, že se mi v těle vaří krev. Nutno podotknout ,že ho občas v debatě zúčastnění, kteří jsou náhodou při smyslech, řádně oříznou. Taky jsem jednou viděla takového "otce", jak prohlásil, že mladému homosexuálnímu páru ve studiu ruku nepodá, protože se mu hnusí - pěkná láska boží. Buďme rádi, že žijeme, kde žijeme.
Tím se ale víry nezříkám, jenom církve, která je zhoubou moderní společnosti. Boha má (nebo nemá) každý sám v sobě. K tomu, abychom žili slušný život, nepotřebujeme církevní dozor, rady a celé to pokrytecké divadlo.
29. 01. 2011 | 16:50

Pepa Repa napsal(a):

KODEX INTERNETOVÉHO DISKUTÉRA
aneb 25 rad začínajícím
-------------------------------------------------------------
1.Pohleď na jméno autora, je-li „náš“ nebo „jejich“

2.Když je „náš“, vyraz ze sebe extatický výkřik o tom, jak autor trefil článkem do černého, respektive udeřil hřebíček na hlavičku. Jeho slova se přece mají tesat do kamene.

3.Patří-li k „těm druhým“, napiš, že tak slabomyslný blábol jsi dlouho nečetl.

4.Číst článek nemusíš, titulek stačí.

5.Přednes očišťovací mantru.
Ostatní vidí jen na pravé/levé oko, ty jsi ale objektivní, nezaslepený a nad věcí.

6.Poté sesmol své moudro.
Začni tím, že zhoubou lidstva jsou levouni/pravouni (to je základ)!!!!
Poté přejdi k sionisticko-kapitalisticko-imperialisticko –nábožensko- světovému spiknutí a hbitě- po oslím můstku -přetanči k jiným tématům, abys v závěru vylezl na cimrmanovskou švestku.

7.Shlédni zálibně své dílko a ujisti se:
Jsem to ale pašák.

8.Spláchni, re CAPTCHA je na heslo.

9.Když tě-za tvůj nesmysl- kdosi pochválí, zlom se v pase, poděkuj servilně za květiny.
I když jsou od blba, blb se může hodit, podpoří tě i příště. Když je blbů více než pět, vytvoří smečku a ty se staneš alfa-samcem.

10.Je tvou povinností recipročně podpořit toho, kdo tě jednou pochválil. Nevadí, že je to blb. „Jsme přece jedné krve, ty i já“, to je prvním zákonem smečky.

11.Nevěř mladším než jsi ty, žijí z tvých mozolů, z tvojí celoživotní dřiny, z díla které jsi jim zamechal.
Je-li ti přes padesát, musíš kvílet jako Ginsberg. Svět není jako byl dříve, z mladé generace nic nekouká, včera tě jedna krasavice v autobuse nepustila sednout, jiná tě pustila a tím tě chtěla zesměšnit.

12.Nevěř starším než jsi ty.
Všechno ti vyžrali a na tebe nezbylo. Je-li ti třicet, čtyřicet spusť moudro o tom, že ráj nastane, až geronti budou „six feet under“.
Smrt gerontokracii!

13.Je-li ti dvacet, co tu hledáš? Věnuj se sexu.

14.Nevěř ani sobě. Věř svým poradcům a spolubydlícím: Roze Skleroze, Alzi-Heimmerovi a Park-In-Sonovi. Nikdy nezklamou.

15.Tykej tak, jak jsi byl zvyklý na schůzích zamlada.
Dostaneš-li se do úzkých zvolej: „Argumenty by nebyly?“
Nikdo sice neví jaké argumenty má- na tvůj zmatený výpotek- použít, ale to nevadí, dobře to vypadá.

16.Dej link na jiného pablba a máš vystaráno. Dříve platilo, že co je v novinách je pravda pravdoucí, teď platí, že co je na internetu je svaté. Že je většina odkazů dílkem ještě větších lobotomiků nevadí. Dal jsi přece odkaz.

17.Buď bdělý! Když bude tématem chmaták a ty včas nezvoláš „na větev s ním“, budeš také automaticky považován za zloděje. Jdi s davem, mysli s davem, kňuč s davem, křič s davem.
Když je odhalen „náš“ zloděj, spusť, že „oni“ mají zloděje většího.

18.Pečlivě se účastni orwellovské čtvrthodinky nenávisti, jinak budeš pasován na bodyguarda propírané osoby, kvůli které se-kromě jiného- neurodily brambory a poklesla tvoje potence/ fertilita.

19.Nepropásni žádné z neoflagelantských procesí. Při nich začni hřímat, že jsou čecháčci největší pakáž na světě.
Kromě tebe - přirozeně.

20.Pamatuj, že život je boj, čím budeš zakyslejší a žlučovitější, tím jsi lepší.
Radovat se z krásy života je podezřelé, asi sis moc nahrabal.

21.Staň se expertem na země, ve kterých jsi pobýval alespoň týden se službou „All Inclusive“.
Staň se expertem i na země, ve kterých jsi vůbec nebyl. Wikina, poučení z krizového vývoje,ponaučení z výletů pana Broučka i z četby Karla Maye postačí.

22.Když nevíš kudykam a jiný diskutující ti nekonvenuje, stěžuj si na „mazací hlavu“, že není dostatečně bdělá.
Ta spustí píseň uspávače hadů o tom, že se všichni chytneme za ruce a bude mír. Ihned všichni usnou.

23.Piš dlouhé příspěvky, pamatuj, že po deseti řádcích stejně nikdo nečte a roluje myší. Vinař ze Strážnice, tvůj vzor. Čím delší, tím lepší.

24.Zaflákej všechny diskusní servery v okolí. Staň se maskaronem všech katedrál.

25.Dbej na správné vyprazdňování, piš pravidelně a často. Ulevíš si.
29. 01. 2011 | 16:50

Ládik!!! napsal(a):

Zrovna při práci pokukuju z okna, jak srna (matka) nevybíravým způsobem odhání od krmelce svého necelý rok starého srnečka. Poznám je, vidím je téměř denně. Včera to nedělala, nechala ho nažrat. Proč to dělá? V krmelci mají dost žrádla do jara. Dokáže se modlit i zvíře?
29. 01. 2011 | 16:54

n.o.s napsal(a):

Svatí jsou mnohdy zcela fiktivní, v nich se odráží původní "pohanská" božstva i ta praktika uctívání je velmi podobná, viz

"Pokud daný svatý zklamal a patřičnou žádost uspokojivě nevyřídil, byla soška postavena dočasně "na hanbu" čelem ke zdi. Příště si nesplnění prosby asi rozmyslel..."

před změnou paradigmatu ve vztahu k božskému (kdy v západní civilizaci neexistoval hřích) bylo běžné že bůh pokud s ním věřící nebyl spokojen byl odmítnut.

Křesťanství toto paradigma změnilo, nebyla to chyba božstva, jednoduše jste byl hříšný, cesta ven nebyla v hledání jiných božstev (či v jiném konceptu božského) nebo ve filosofii, ale podřízení (bohu) knězi.
29. 01. 2011 | 16:57

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Repa:

Bratre Josefe, to jste vymyslel sam? Gratuluji!

Ja jsem myslel, ze uz putujete nekde po Arabii, jak jste sliboval - pisete odtamtud?

..
29. 01. 2011 | 16:57

Ládik!!! napsal(a):

No Pepo?
29. 01. 2011 | 16:58

vaclavhorejsi napsal(a):

Asem rad, ze se zde opet schazeji vedle sebe dva dobri pratele, Pepa Repa a n.o.s.
Jsem rad, ze jim zde k setkani vytvarim prostor!

..
29. 01. 2011 | 16:59

Evžena napsal(a):

Též pokukuju z okna. Sluníčko zalezlo za kopec. Zmizela jeho zatěžlutá záře. Díky tomu se na východě obloha z barvy blankytně modré přes růžovou dostává k temně fialové. Je čas jít spát.

Pepa Řepa
Nahrabáno mám jen trochu sena do hlavy. :o)
29. 01. 2011 | 17:01

voroshilov napsal(a):

Pepa Repa napsal(a):
13. Kdyz je ti dvacet venuj se sexu.Co tu pohledavas?

To je pravda,ale kdyz mi bylo dvacet holky byli krasnejsi a smyslnejsi,ted je jakoby nekdo vymenil,uz nejsou tak pritazlive a nadrzene...
29. 01. 2011 | 17:01

Gábor Laco napsal(a):

Ještě jste mohl, pane Hořejší, uvést na pravou míru, že většina starých svatých neexistovala a jejich příběhy jsou smyšlené (Martin, Lucie...), takže ta motlitba jde jaksi do prázdna.
29. 01. 2011 | 17:08

Kritik napsal(a):

K tomuto - doufám ironickému - článku je pro správné pochopení dodat některá vysvětlení:

Pojem "svatý" znamená v překladu originálních textů "oddělený pro Boha". Nic víc, nic míň. Deformace tohoto pojmu přinesla přeměna víry v náboženství, o což se zasloužily některé církve, které pojmem "svatý" myslí ty, které oni určí. Pro biblického Boha jsou totiž svatí všichni, které On přijal za své. Patří mezi ně tudíž všichni obrácení křesťané. Pojem "svatý" najdete na mnoha stránkách Bible. Ale pozor! Svatý není totéž co dokonalý, s výjimkou samotného Boha a Ježíše Krista!!! To však neznamená, že svatý (oddělený pro Boha) se nemůže stát dokonalým.

Naopak "klatý" neboli "prokletý" znamená rovněž oddělený pro Boha, avšak určený ke zničení. Uplatnění tohoto výrazu lze nalézt na několika stránkách Starého Zákona, zejména v knihách Mojžíšových a v knize Jozue.
29. 01. 2011 | 17:08

SuP napsal(a):

Pepa Řepa -
A proč jsi to tomu vlkovi dával číst napřed? Von už to teď všechno umí a my jen čumíme.... Žeby korupce?
29. 01. 2011 | 17:15

olga napsal(a):

Taky nechápu proč jsou někteří lidé po smrti prohlašováni za svaté. Ještě více nechápu, proč se někteří lidé k těmto "svatým" modlí. Ježíšuv odkaz v tom není.
29. 01. 2011 | 17:16

voroshilov napsal(a):

Gabor Laco:
Krom sonmu svatych existuje jeste podivna geneze krestanske cirkvi,na zacatku krestanstvi bylo tvrzeno ze Rim je misto hrichu-devka babilonska,tak je to popsano v Knize Zjeveni o konci sveta,a vsak o par stoleti pozdeji kdy krestanstvi prevzalo moc nikdy nic o devce babylonce nepisou,spojeni cirkevni a svetske moci a ovladnuti ideologii rise jako stupinek ke globalni moci...
29. 01. 2011 | 17:16

Medikolog napsal(a):

Svatý Antoníčku Gaudí,
ať ty baráky co jsem developeroval nespadnou dřív než je s maximálním ziskem má s.r.o. prodá a až poté zanikne.. Když to výjde, zapálím ti v kostele svíčku jako kostelní věž (bude mít tvar jako vaše ze Sagrada Familia:)).

Nevěřící, toliko k BOHU jedinému, jedinečnému, Milosrdnému se přísluší modliti se... Vše ostatní není modlitbou, ale je prázdným mletím hubou jako v hospodské diskusi.
29. 01. 2011 | 17:19

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Wěnceslaue
stihl jsem Kšaft řepný tak akorát.
Až se-po čase-vrátím, tak Vás možná obdařím modlitbou ke světci největšímu:
Wěnnceslau III. z Rudnicka.

Svatý Wěnceslaue III, veleduchu České země z Rudnicka, nedej zahynouti nám, ni budoucím.
Kyrie eleison!
29. 01. 2011 | 17:20

prak napsal(a):

Modli se, nemodli se, z prázné misky nenajíš se!
29. 01. 2011 | 17:24

Ládik!!! napsal(a):

Pepo, jedeš do Egypta?
29. 01. 2011 | 17:26

Al Jouda napsal(a):

Nedokázal by ten Dan Drápal předpovědět čísla , která budou zítra táhnout ve Sportce ?
29. 01. 2011 | 17:27

AC napsal(a):

praku,

pletete si práci s modlením, ne? Chápu, modlení není taková dřina:-)
29. 01. 2011 | 17:28

voroshilov napsal(a):

prak:
To byste se divil co dokazou bez jidla buddhisti a jogini!
29. 01. 2011 | 17:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Repa:

"Svatý Wěnceslaue III, veleduchu České země z Rudnicka, nedej zahynouti nám, ni budoucím. Kyrie eleison!"

Dominus noster Jesus Christus te absolvat; et ego auctoritate ipsius te absolvo ab omni vinculo excommunicationis (suspensionis) et interdicti in quantum possum et tu indiges. Deinde, ego te absolvo a peccatis tuis in nomine Patris, et Filii, + et Spiritus Sancti. Amen.
29. 01. 2011 | 17:41

vaclavhorejsi napsal(a):

Al Jouda:

"Nedokázal by ten Dan Drápal předpovědět čísla , která budou zítra táhnout ve Sportce ?"

Myslim, ze se specializuje jen na to prodluzovani koncetin.

..
29. 01. 2011 | 17:43

skura napsal(a):

Pepa Repa:

Ode mne za kodex jednoznačně květina!
29. 01. 2011 | 17:47

stopa napsal(a):

Po přečtení dosavadní diskuse si jdu honem pustit krásný film Bratr Slunce, sestra Luna o mladém sv. Františkovi z Assisi - potřebuju se omýt (zevnitř).
29. 01. 2011 | 17:48

voroshilov napsal(a):

stopa:
Bych radil nadherny japonsky animak Princezna Mononoke jako typicka ukazka sintoistskeho pohanskeho bludu.
Nietzsce napsal ze Japonsko pred prichodem krestanstvi bylo panna schopna porodit hvezdu.
29. 01. 2011 | 17:54

n.o.s napsal(a):

voroshilov

Hayao Miyazaki je genius, Lputa castle in the Sky, Nausicaa naprostá klasika
29. 01. 2011 | 17:58

Silvie napsal(a):

stopa,

radši se koukněte na Perníkového dědka nebo Okresní přebor - skvěle se pobavíte.

Zdravím Pepu Řepu - nějak se teď míjíme (blogy většinou nemají žádné nosné téma, autoři jenom mlátí prázdnou slámu)
29. 01. 2011 | 17:58

Kritik napsal(a):

Ke komu se modlit? Jakoby lidé neznali první články Desatera:

"Nebudeš mít jiného boha mimo mne. Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit."

Klanění se obrázkům a sochám tak zvaných svatých je podle Bible jasná modloslužba, což je nejhorší přestoupení v Božích očích. Proč bychom se měli modlit k modlám nebo k nějakým zesnulým lidem (což jsou vlastně kontakty s mrtvými, které jsou v Bibli přísně zakázány), když se můžeme obrátit přímo na samotného Boha nebo jeho zjevené lidské osoby v podobě Ježíše Krista? Je to jako bychom chtěli chodit ke kováříčkovi namísto ke kováři.

Zeptejme se však: Jak je tedy možné, že mnoho lidí koná pouť (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Poutn%C3%AD_m%C3%ADsta ) na různá svatá místa (např. do Santiago de Compostela), aby byli zázračně uzdraveni a někteří z nich skutečně uzdraveni jsou? A když jsou uzdraveni, jakou mocí byli uzdraveni?

Pokusím se dát jednu z varujících odpovědí, i když někteří moudří věřící říkají (a mají pravdu), že kdyby Bůh nechtěl, k uzdravení by nedošlo: Varující odpověď dává poslední kniha Bible, Apokalypsa. V ní je toto proroctví o šelmách:

<
A bylo jí dáno (první šelmě), aby vedla válku proti svatým a aby nad nimi zvítězila. Dostala moc nad každým kmenem, národem, jazykem i rasou; budou před ní klekat všichni obyvatelé země, jejichž jména nejsou od stvoření světa zapsána v knize života, v knize toho zabitého Beránka. Kdo má uši, slyš!
...
Z pověření té první šelmy (druhá šelma) vykonává veškerou její moc. Nutí zemi a její obyvatele, aby klekali před první šelmou, které se zahojila její smrtelná rána. A činí veliká znamení, dokonce i oheň z nebe nechá před zraky lidí sestoupit na zem. Bylo jí dáno dělat znamení ke cti první šelmy a svádět jimi obyvatele země; rozkazuje obyvatelům země, aby postavili sochu té šelmě, která byla smrtelně zraněna mečem, a přece zůstala naživu. Je jí dáno, aby do sochy té šelmy vdechla život, takže ta socha mluvila a vydala rozkaz, že zemřou všichni, kdo před ní nepokleknou. A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch,
aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména.
>

Podle Janovy Apokalypsy zde tedy bude socha šelmy, které se budou lidé klanět a která bude konat zázračná znamení. A kdo nebude šelmou očipován, bude ekonomicky zlikvidován.

Můžeme si tedy po právu domyslet: Zázračná znamení vykonávaná nyní i v minulosti před sochami a obrazy nepocházejí od Boha, ale jsou přípravou na připravované vyvrcholení sil zla: Kdo by se totiž nepoklonil šelmě, která bude činit mocné divy včetně zázračných uzdravování, když stejné zázraky se stávaly již dávno před ní?

Je však nutné mít na zřeteli, že jsou mezi námi i takoví, kteří mohou mít moc z pověření Ježíše Krista:

"A když přijdete do některého města a tam vás přijmou, jezte, co vám předloží; uzdravujte nemocné a vyřiďte jim: `Přiblížilo se k vám království Boží.´" [Lukáš 10:8,9]

Je však nutné být opatrný a řídit se Janovým napomenutím:  "Milovaní, nevěřte každému vnuknutí, nýbrž zkoumejte duchy, zda jsou z Boha; neboť mnoho falešných proroků vyšlo do světa." [1 Janův 4:1]
29. 01. 2011 | 17:59

juvel napsal(a):

Teda pane profesore, copak Vám katolická církev udělala, že si ji v poslední době berete tak na paškál? Tady žertujete o jejich svatých a zlehčujete je, nedávno jste žertoval nad pražským arcibiskupem Dukou letícím v neprůstřelné vestě XXL v helikoptéře nad Afganistánem a podezříval ho ze střelby z kulometu. Já s Vámi sdílím tytéž pocity, ale já nejsem katolík. Jsem zvědav, kdy napíšete blog, jak jste byl pokárán kongregací pro nauku víry, v horším případě, jak jste byl exkomunikován.
29. 01. 2011 | 18:01

Elena napsal(a):

toho marazmu, tu je neurekom,

vaclavhorejsi, navrhujem blahorečiť Fabiana Golga, už mu narastli aj krydla, ako zme zístili z debaty pod jeho blogom,


spoločenská moralka je v totálnom upadku, vám autor nie nič sväte, preto že ste pretvarovač
29. 01. 2011 | 18:06

honolulu napsal(a):

Pane Pepa Repa, to je nadherny prispevek 16:50 - Myslite, ze TENCOKYDA HNUJ pozna, ze je to o nem ?...
On je denne tezkopadnejsi. Snad az po sezone muchomurek s pomoci certu se truchu vzpamatuje. Zacina parezovatet.
29. 01. 2011 | 18:13

Evžena napsal(a):

A ke komu se modlit, aby to, co se začíná jevit jako chřipka, chřipka nebyla? :o)
29. 01. 2011 | 18:17

hovorka11 napsal(a):

Jan Pavel II byl velká osobnost a měl jsem ho rád i jako nevěřící.
Proto nevím, jestli je správné ho blahořečit na základě tlaku veřejnosti. Zázrak jsem viděl pouze u sebe, že jsem se postupně nečekaně vyléčil z velmi těžkého astmatu a žádný svatý u toho neasistoval.
jsem přesvědčen, že by blahořečení zasluhoval především Jan Hus, který za očistu církve položil život, ale církev to vnímá jaksi světsky - toho si vážím nejvíce !!!
29. 01. 2011 | 18:20

LANDA napsal(a):

Že bychom po vzoru Bretaně podobizny některých našich politiků považujících se za "blahoslavené" postavili na hanbu?
29. 01. 2011 | 18:24

Petr Havelka napsal(a):

Tady se panu Pepovi Řepovi,

udělují kytky. No to se hnedle musím připrdelit. Pepo Řepo, máte u mne květiny, nevím za co, ale dyť je to jedno :)
29. 01. 2011 | 18:26

Milouš napsal(a):

Tento blog mi připomněl, že v Čechách máme Santa Klause, je to už světec nebo se tak aspoň chová už zaživa. Málo ho využíváme, kdybychom se k němu modlili místo aby si z něj kdejaký uličník vystřeloval, přečetných zázraků bychom se nepochybně domodlili a radostně dočkali. Však nám taktně naznačuje oblasti, kde ví a umí více než zbytek národa i celá Evropská unie a kde by rád pomohl. Proč to nechceme vidět?
29. 01. 2011 | 18:26

Elena napsal(a):

nadobudam presvedčenie, že autor permanentne piše pre Al-Džazíra
29. 01. 2011 | 18:29

Petr Havelka napsal(a):

I. 10, 11, 20, 22, 30, 33, 40/ 44

II. 1, 2, 3, 11, 22, 33/ 44

tohle se bude zítra tahat
29. 01. 2011 | 18:32

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Pepo Řepo,

škoda, samostatný blog by Vašemu kodexu slušel více, všimlo by si ho i více lidí a já bych ho v něm s radostí zveřejnil.

Libor Stejskal
29. 01. 2011 | 18:36

Al Jouda napsal(a):

To Petr Havelka :
To už nestačím vsadit ! Prosím čísla na středu.
29. 01. 2011 | 18:44

Petr Havelka napsal(a):

I. 1, 2, 3, 11, 22, 33/ 44

II. 10, 11, 20, 22, 30, 33, 40/ 44
29. 01. 2011 | 18:46

Lena napsal(a):

Jako ateistovi jsou mi zázraky a svatí celkem fuk. Ale toho pana Drápala bych tedy ráda potkala, když umí natahovat nohy. A vzala bych zavděk i nějakým dalším zázrakem-úpravou, například celý život mám komplex, že mám podbradek. Když o tom tak přemýšlím, taky břicho nemá úplně optimální tvar, o jiných partiích nemluvě...
Začínají se mi ti svatí líbit!
29. 01. 2011 | 18:50

Kamil napsal(a):

Příteli Stejskalovi: Máte pravdu, ten kodex pepy řepy je kvalitní filozoficko-literární výtvor, určitě lepší než např. blogy všech ministrů minulých, současných i budoucích. Nemůžete ho pověsit na blog k širšímu povědomí internetové veřejnosti, prostě pod titulem "kodex pepy řepy"? Snad by vám to dovolil, když už si netroufá vystoupit pod vlastním jménem.
29. 01. 2011 | 18:54

D. napsal(a):

Pane Hořejší...,
přijde na to, kdo se modlí...
29. 01. 2011 | 18:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Kamil:

Nebo ten kodex mohu dat na svuj blog ja - co bych neudelal pro bratra Jusufa al-Bandzara! To by jeste vice utuzilo nase bratrstvi!

...
29. 01. 2011 | 19:05

Vico napsal(a):

Svatých a blahoslavených jako když naseje, ale Čechů mezi nimi méně, než držitelů Nobelovy ceny.

Já jsem byl vždycky proti federalizovanému Nebi, kde se My rozpustíme, jak kostka v čaji. Mne tedy neuchlácholí svatořečení Anežky České. Ostatně byla u více-méně kosmopolitních Františkánů a tam zakládala jakési fondy pro chudé. Vypalme to na rovinu - eurofondy to byly!

Je na čase mít své vlastní české nebe. Čekatelů na svaté je tu neúrekom.

sv. Václav z Proseka, který dělá zázraky na počkání. Naposled nechal zmizet smlouvu

sv.Leoš, který vyčaroval dvě miliardy pro naše samaritány

sv. Miroslav z Bechyně, který stále bydlí u tchyně, mění podoby,vždy jiný a stále přitom stejný

sv. Hašek. Už nyní předvídám, že brněnský Petrov se jednou bude nazývat katedrála svatého Haška

sv. Pavel Drobil, který umí odčarovat to, co svatý Leoš vyčaruje.

My si s naším českým nebem vystačíme.
29. 01. 2011 | 19:07

Kluge napsal(a):

rouhačství a hereze je český koníček - doufám že nám vydrží i v dobách pro obyčejný rozum těžkých. Jako bezvěrec v to doufám - žádný rituál a biblické kecy nam totiž moc nepomůže pokud chceme vzít život do vlastních rukou. Ona to ví i církev, která navzdory svým prohlášením je světská a mocenská instituce.
29. 01. 2011 | 19:12

vlk napsal(a):

Pepa Řepa

schází bod 26.
Chceš li ukázat svou naprostou jedinečnost, buď Řepou. Pepou.
Pak ovšem můžeš látit naprosto prázdnou slámu i tam , kde nemáš ani tušení o co jde.
Což je téměř všude.
29. 01. 2011 | 19:22

vlk napsal(a):

Jo , zapomněl jsem drobnost. Pokud Peppa Řepa dokáže své výlevy pod prof. Hořejším zkapalnit, nebude otřeba víc e sbírat pelyněk a dělat z něj čaj ři žaludečních probémech Bude stačit jedna dvě kapky tekutého Pepy Řepy. Nejlépe do Hanušovic.
29. 01. 2011 | 19:25

Pepa Řepa napsal(a):

To Honolulu
občas se kouknu do zrcadla a řeknu si:

Zrcadlo, zrcadlo
kdo je na serveru zdejším
tvorem nejblbějším?
A zrcadlo dí:
No přece ty-Pepo.

Je na každém jednotlivci, aby se kouknul do zrcadla. Alespoň občas.

To Havelka
služebníček, děkuji poníženě za květiny. Ještě čtyři pugéty a vytvoříme smečku
:-)))

To Kamil a Stejskal
Pověste ho kam chcete. Třeba vejš, ať se houpá.
https://www.youtube.com/watch?v=4OJjDBiu1ks
Internet je svobodné medium. Zatím.
.............
Jsem to ale pašák. Maskaron.
Spláchuju, re CAPTCHO
:-)))
Mějte se tady hezky.
29. 01. 2011 | 19:28

im napsal(a):

@editor

Dobrý večer, pane Stejskale,

co Vám brání otisknout PepůvŔepův kodex na Čtanářově blogu nebo případně na Vašem blogu? Bylo by to razdva, a máte pravdu,sólový blog by mu slušel, je tam leccos k zamyšlení.
29. 01. 2011 | 19:38

Čochtan napsal(a):

České nebe přece máme ! Tady:
ceske-nebe-aneb-cimrmanuv-dramaticky-ksaft-2010-dvdrip-cz.avi
Pepo Řepo, kdybych měl klobouk tak bych ho smeknul. To by si opravdu zasloužilo vlastní blog, dobrý nápad, pane Stejskale.
29. 01. 2011 | 19:38

Xavier napsal(a):

Tenhle blog je totální patlama-patlama, ale proč ne, pan Hořejší má na něj právo. Moje chyba, že jsem ho četl! Tak přemýšlím, proč jsme ho vlastně četl, když autorův povrchní styl je mi dostatečně znám z jeho jiných blogů...a s hrůzou zjišťuji, že pro mě plní funkci soukromého bulváru. Toto prozření je pro mne sice bolestné, ale důležité.
29. 01. 2011 | 19:46

Platan napsal(a):

Ještě jedno svědectví o Danu Drápalovi:

"Dan Drápal tento podvod s protahováním končetin dělal i se svým synem. Ten, ale nic protahovat nepotřeboval. Jeho syn to s ním nehrál, ale Drápal je slušnej manipulátor a syn se prostě podřídil. Drápal má dost vážnou poruchu osobnosti a každý kdo se pohybuje delší dobu v jeho blízkosti to musí poznat. I když je v něčem blázen, tak si jeho články rád přečtu a téměř vždy v nich něco překvapivého objevím. S jeho názory většinou souhlasím, zvlášť s těmi, co varují před muslimi.

Drápal tvrdí, že to neprotahuje on, ale Bůh. Je to velkej manipulant. Kdyby to bylo na úrovni Copperfielda, tak by to bylo OK. Tam je člověk dobrovolně "podveden" a může přemýšlet, jak to ten člověk dělá, ale u Drápala se žádný nohy neprotáhnou. On se prostě za toho člověka modlí a pak se nic nestane. Dělal to často a nikdy se nic nestalo. Pak se objeví nějakej trouba a ten tvrdí, že to protažení viděl na vlastní oči."

http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A090619_105635_p_politika_wag&razeni=back
29. 01. 2011 | 19:46

honolulu napsal(a):

Jsem Rimsko Katolik a vy vsichni kteri mate skepticky nazor na nasi sv. cirkev jste obeti kratkozrakosti.
Jsem ji verny, ale pouze pro nektere z vas (vyvolne) davam lekci nahlednuti do vyssiho katechismu. Zde je !

It was time for Father John's Saturday night bath and the young nun, Sister Magdalene, had prepared the bath water and towels just the way the old nun had instructed.
Sister Magdalene was also instructed not to look Father John's nakedness if she could help it, do whatever he told her to do, and pray.
The next morninig the old nun asked Sister Magdalene how the Saturday night bath had gone.

"Oh, sister," said the young nun dreamily, "I've been saved."
"Saved ?....and how did that come about ?" asked the old nun.
"Well, when Father John was soaring in the tub, he asked me to washing him and he guided my hand down between his legs where he said the Lord keeps the Key to Heaven."
"Did he now ?"said the old nun evenly.

Sister Magdalene continued, "and Father John said that if the key to Heaven fits my lock, the portals of Heaven would be opened to me and I would be assured salvation and eternal peace. And then, father John guided his Key to heaven into my lock."....It felt so good being saved.

"That wicked old bastard," said the old nun. "He told me it was St. Gabriel's horn, and I've been blowing it for 40 years."

Tento prispevek byl venovan Pepovi Repovi a prof. Horejsimu od verneho syna Katolicke cirkve. Pro vlastni bezpecnost pred Sv. inkvizici musel byt napsan v anglictine. Nez bude prelozen, budu na ceste na Aljasku...
29. 01. 2011 | 19:51

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, milá pamí im,

v tom, abych ho pověsil do Čtenářova blogu, mi brání skutečnost, že není podepsán skutečným jménem (toto pravidlo jsem porušil jen jednou, před několika lety a dodnes tady kvůli tomu mám opletačky ;-)

To, že bych jej publikoval ve svém blogu, mne napadlo hned. Když odhlédnu od - pro mne naprosto nezbytné - podmínky, kterou je výslovný souhlas pana Pepy Řepy, trochu mne odrazuje fakt, že už zde otištěn byl. Ale protože to přijde jako dobrý nápad Vám a několika dalším čtenářům (a pokud pan Pepa Řepa zde napíše, že mu umístění do mého blogu nevadí), udělám to.

Libor Stejskal
29. 01. 2011 | 20:01

acid ass napsal(a):

spasení neexistuje - existuje jen přežití - ve fyzickém nebo v duchvoním smyslu. A najímat si na to katolíky je krátkozrakost. V tomhle vám to moc nepomůže. Voják se stará, voják má - učili nás kdysi. A platí to na 100% - cpát důvěru do prelátů ? Proč ?
29. 01. 2011 | 20:02

Karel Mueller napsal(a):

Nevím, který svatý je nejlaskavější ve splnění proseb obyčejných smrtelníků. Mě se nejvíc líbí modlitba Conana:

Krome, nikdy jsem se k tobě nemodlil a naznám ta správná slova.
Nikdo, ani ty, si nebude pamatovat, jstli jsme byli dobří nebo špatní, za co jsme bojovali, nebo proč jsme zemřeli. Ne ...
Zbývá jen jedno a to je důležité: Že dva se postavili mnohonásobné přesile. Máš rád neohroženost a tak mi dopřej pomstu. A pokud mě neoslyšíš, tak k čertu s tebou.
29. 01. 2011 | 20:06

Pepa Řepa napsal(a):

Nevadí, pane Stejskale, ale je to vlastně jedno. Je to jen mandala v písku.

To honolulu
https://www.youtube.com/watch?v=-N_2TwPxQ0M&feature=related
Taky jsem se církvi moc nevyved. Snad nám bude odpuštěno.
https://www.youtube.com/watch?v=-N_2TwPxQ0M&feature=related
29. 01. 2011 | 20:07

voroshilov napsal(a):

Karel Mueller:
Nebylo by od veci pripomenout komu se Conan modlil?
Pokud myslime Conana od Roberta Hovarda to byl seversky buh Cron.
29. 01. 2011 | 20:13

Karel Matousek napsal(a):

Jsem netusil, ze vsechny ty penis enlargement spamy pochazeji od nejakyho svatyho Dana Drapala.
29. 01. 2011 | 20:15

stejskal napsal(a):

Fajn, pane Pepo řepo, dám to tam.

Spíš bych řekl zrnko písku. Mandaly mizí, zrnka zůstávají ;-)

Vy se zase někam chystáte? Do Maghrebu? Na Blízký východ? Něco mi uniklo, nebo jsem si naopak něco vsugeroval?

Libor Stejskal
29. 01. 2011 | 20:17

Občan napsal(a):

Milé obecenstvo,

a co když ten článek má být vlastně o devalvaci svatosti a extenzivně o devalvaci závažných hodnot obecně?

Já to tak alespoň pochopil. Protože když se podíváte, kolik těch svatých je, tak to je hotový svatostní průmysl. Většina z nich stejně spáchala jen jeden "zázrak", mnohdy navíc tak pochybný, že se nad tím racionálě uvažující člověk může jen útrpně pousmát. Kdyby páchali zázraky kontinuálně (což bych tedy od svatých očekával), tak bychom, s ohledem na počet svatých, už museli žít v dokonalém světě bez nemocí, chudoby, válek a jiných trablů.

Ve středověku, kdy měli lidé houbelec informace a svět pro drtivou většinu z nich končil trhovou vsí nebo městem, t oasi mělo svůj smysl. Svatej byl, vedle panovníka a místní vrchnosti, autoritou a na vedlejšák MOHL i udělat zázrak, pokud byl prosebník dostatečně pokorný a poslušný. A vo to šlo - udržet poddané v poslušnosti a pokoře, pokud možno co nejlevněji (velká ozbrojená družina byla drahá).

Dnes na to máme politiky, média, "celebrity" a "zábavní průmysl".
Svatost pozbyla smyslu. A vzala sebou, tak nějak mimoplánově, také pravdu, lásku, humanitu a jiné SKUTEČNÉ hodnoty...
29. 01. 2011 | 20:20

Občan napsal(a):

Pepo Řepo, to je ale fakt dobrý!

P.S.: Do smečky nechci a kytky ještě nerostou :o)
29. 01. 2011 | 20:25

Pepa Řepa napsal(a):

P. Stejskal
O půlnoci.
Mějte se tady hezky a nepoperte se.
:-)))
29. 01. 2011 | 20:45

PatientO.T. napsal(a):

2 Pepa Řepa:

שָׁלוֹם

29. 01. 2011 | 20:49

Midori napsal(a):

Pane Hořejší,
bez svatých se obejdu, stačí mi tato modlitba:
https://www.youtube.com/watch?v=NNoNMpVGa20&feature=related
Mějte se,
Jakub Midori
29. 01. 2011 | 20:55

abc napsal(a):

pro Řepu :

Nějak nám jarporovatíte.Hodláte se zabydlet na lavičce náhradníků ?
Vlk vám musí zatraceně ležet v žaludku.Že by tam pomalu zahnívalo to, že už nepatříte do jeho TOP 10 ?

Osobně mě překvapuje , že v tom okopávání někdo našel "myšlenku".
Co uděláte s těmi květinami, když se těch pár blbců, jak říkáte, našlo ?
29. 01. 2011 | 20:56

Dočekal napsal(a):

Jednu modlitbu také znám. Je sice arabská, ale platí samozřejmě i pro nás.

„Pane, dej, ať nejsem natolik chudý, abych musel žebrat. Pane, dej ale také, ať nejsem natolik bohatý, že bych pohrdal žebráky.“
29. 01. 2011 | 20:59

stejskal napsal(a):

Pokusíme se, pane Peop Řepo ;-)

Štastnou cestu a neméně šťastný návrat.

Libor Stejskal

P.S. Ale stejně by mne zajímalo, kam to bude. Strašně rád závidím.
29. 01. 2011 | 21:01

Viola napsal(a):

Kolik svatých mají u nejsvětějšího Salvátora?

U nás zatím není žádný.
29. 01. 2011 | 21:12

Da.Rock napsal(a):

Ten poslední odstavec mi připomíná text jedné písničky od Krausberry, kde se varuje před přerušením řetězu štěstí (tedy desetkrát opsat a odeslat deseti dalším lidem) - doslova je zde popsán autentický tragický případ jednoho malověrného adresáta: "Dvořák z Ostrohu věřil jen sobě. Měl plochou nohu - teď má plochý obě!"
29. 01. 2011 | 21:23

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší
Nedobře, bratře Václave činíš, když svatým se vysmíváš a v úctě je nemáš. Vůle kmotra kmotřenče jeho nedbáš a ku patronu svému coby pošetilec zády se obracíš. Snad kobyla jeho tě k rozumu přivede kopytem svým před zraky národa na Václaváku té chvíle dlícím.
Bratře Václave, zítra u Studánky Páně jeden otčenáš za tebe odříkám, abys pro břitkost jazyka a neúctu ku svatým (pro boha odděleným) nebyl v Den Páně při bohoslužbě obezdušen fanatickým davem utopením v kamenné míse se svěcenou vodou.
Tak bratrsky tě napomínám, abys jazykem neposedným svou mysl opanovati nenechal a víru otců a matek neznevažoval, když lepším slovem ji nahraditi nemůžeš. Cti otce svého i matku svou ....
Tvůj bratr Jemnický
29. 01. 2011 | 21:27

S.Š. napsal(a):

p. Stejskal, ad P.S.: :-)
29. 01. 2011 | 21:32

voroshilov napsal(a):

Jemnicky:
Bratr Vaclav je davno v hrichu uviznout,spolcil se synem pekla Stejskalem Liborem jenz muci nebohe duse pres satansky vynalez tyrnet,muzeme se jenom modlit za jeho dusi kterou prodal dablu za profesorsky talar,ale peklo ne oklames...na kazdeho maji kotle!
29. 01. 2011 | 21:35

stejskal napsal(a):

;-) pane voroshilove ;-)

Hezký večer, paní S.Š. Pokaždé mne potěší, když Vás tu vidím ;-)

Libor Stejskal
29. 01. 2011 | 21:48

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Jo, jo, jasne...
Ale jenom jeden Otcenas odrikas? Neni to malo?

..
29. 01. 2011 | 21:54

voroshilov napsal(a):

stejskal:
Vcera jste mne nasral nescetnym vymazanim,ja se mstim,o ma pomsta bude strasna:-)
29. 01. 2011 | 21:56

Targus napsal(a):

To Pepa Řepa:

Tak to je vážně skvělé, ba téměř bezchybné. Vezmete mne do své smečky jako beta - samce?

To stejskal:

Nemyslete si, že po zveřejnění Řepova díla Vám přepustím své místo ve smečce!!!
Původně jsem to chtěl také navrhnout, ale abyste to umístil hned vedle Vašich pravidel, tedy nikoli jako řadový blog, který se do tří dnů ztratí v propadlišti dějin. Co Vy na to?
Když to uděláte, začnu uvažovat o přepuštění fleku beta - samce.
Berte, dokud dávám!!!
29. 01. 2011 | 21:57

stejskal napsal(a):

Já vím, pane voroshilove, také proto se to snažím vyžehlit ;-)

To není špatný nápad, pane Targusi.

Vedle zdejšího Kodexu to asi nedám (toto už je programátorská záležitost a to neumím), ale do svého blogu mezi Oblíbené určitě. Hned za Dvanáctero figur zápasu perem čili Příručka psané polemiky dle Karla Čapka.

Libor Stejskal
29. 01. 2011 | 22:02

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší,

Bratře Václave, jeden upřímný otčenáš jest více než nekonečná hodina drmolení s růžencem. Jeden spravedlivý jest nad statisíce pošetilců. Jeden skvělý Gambrinus jest nade vše pohanské božstvo.

Což takhle ve čtvrtek zajít na Malostranskou Rychtu? Škoda, že bratr náš Pepa odlétá do Orientu.

Jemnický
29. 01. 2011 | 22:09

S.Š. napsal(a):

Děkuji, pane Stejskale. Nejsem si ale jistá, zda si to zasloužím. Pěkný víkend Vám i všem diskutujícím.
29. 01. 2011 | 22:16

Elena napsal(a):

áno , bolo to naozaj skvelé od Pepu Repu,

dufam, že prizna, moje autorstvo na:bod 4,

4.Číst článek nemusíš, titulek stačí.
okrem toho autorstvo o tom, že podľa diskusných príspevkov, určujem o čem je tematyka blogu, to je tiež moje, škoda že som si to nenechala patentovať, lebo tu sa všetko kradne :)))
Ahoj Pepa Repa , šťastnú cestu a návrat domou.
29. 01. 2011 | 22:26

camponotus napsal(a):

Je zřejmé, že i v tomto století v mnoha mozkovnách vládne tuhý středověk, ne-li doba předpravěká. Proč řecký ministr financí neudělá zázrak a nenaplní zdevastovanou státní pokladnu? Proč někdo neudělá zázrak a nevyžene ty zkorumpované politiky do pekel, proč se dějí jen zázraky - prkotiny? Zdá se, že čím je víc zázraků a svatých, tím je to horší s realitou všedního dne, považuji za zázrak, že mě dnes nepřejelo auto nějakého silničního piráta, že jsem nedostal prasečí chřipku a že nespím pod mostem našeho zbožňovaného reálného kapitalizmu.
Proč ti čeští a moravští neznabozi jako zázrakem po celá staletí proplouvají evropskými katastrofami s minimálně odřenými zády? Proč papež Čechům nadává do neznabohů a neudělá zázrak a neobrátí je zpět na na víru, že se po smrti budou mít dobře? Asi to bude tím, že svět byl stvořen z ničeho a proto nestojí za nic. Kdo nevěří, ať do Vatikánu běží.
29. 01. 2011 | 22:49

santawizard napsal(a):

po článku začínám číst komentáře:Sv Vojtyla Parkinson a ješitný papež Benedikt syn boží v létající kazatelně,vzdávám holt i hříšné Evě a svaté Marii.Bible se čte dokolečka jako na harmoniku u všech svatých,každý den jiný.Prorok blahořečí církvi svaté.Vesmír je nekonečný v prostoru a v čase,v hmotě a energii,s nekonečným množstvím vesmírných civilizací,duchovně a technicky až miliard let před námi,to jenom Bůh je pořád stejný vševědoucí a nesmrtelný.Tak jako ze socialismu do komunismu tak z kapitalismu do imperialismu.Nejprve každý podle svých zásluh a potom každý podle svých potřeb nebo nejprve každý podle svých potřeb a potom podle svých zásluh.Bohactví a sláva před světem není totéž jako před Bohem.Svatá sláva versus hříšná pohana není jako bůh ví jak a čert to vem.Závislost a soběstačnost křestanského jména a křestanské přezdívky se nesmí zneužívat.Nevím co to znamená.Hříšný Tarot a Svatá Bible je na stole.Bůh stvořil vesmír zázrakem ale autor článku nebo komentáře se ztotožnuje nebo distancuje s hlavní nebo vedlejší roli svého textu.
29. 01. 2011 | 23:10

Jemnický napsal(a):

Camponotus

Řecký ministr není svatý, tak že pokladnu může jen vykrást. Každý den zázrak, píše Bohumil Hrabal. Přečtěte si to, příjdete na veselejší myšlenky.

S pozdravem,

Jemnický
29. 01. 2011 | 23:18

Fialenka napsal(a):

honolulu,
hezký :-) Ta poslední věta mi udělala radost. Ovšem jestli jsem si to dobře přeložila ...
29. 01. 2011 | 23:27

Viola napsal(a):

Protože mám slabost pro pana profesora tak jsem se snažila vyhledat nejlepší odpověď:

Prosba k Bohu

Pane, smiluj se.
Kriste, smiluj se.
Pane, smiluj se.

Vzývání svatých

Odpovídáme: Oroduj(te) za nás.

Svatá Maria, Matko Boží,
Svatý Michaeli,
Svatí Boží andělé,
Svatý Jene Křtiteli,
Svatý Josefe,
Svatý Petře a Pavle,
Svatý Svatý Ondřeji,
Svatý Jene,
Svatý Máří Magdaléno,
Svatý Štěpáne,
Svatý Ignáci z Antiochie,
Svatý Vavřinče,
Svatý Václave,
Svatý Vojtěchu,
Svatý Jene Nepomucký,
Svatá PerPetuo a Felicito,
Svatá Anežko,
Svatý Řehoři,
Svatý Augustine,
Svatý Athanasie,
Svatý Bazile,
Svatý Martine,
Svatý Cyrile a Metoději,
Svatý Benedikte,
Svatý Prokope,
Svatý Františku Dominiku,
Svatý Františku Xaverský,
Svatý Jene Maria Vianneyi,
Svatá Anežko Česká,
Svatá Kateřino Sienská,
Svatá Hedviko,
Svatá Terezie od Ježíše,
Všichni svatí a světice Boží,
orodujte za nás.

Vzývání Krista

odpovídáme: vysvoboť nás Pane.

Měj s námi slitování,
Ode všeho zlého
Ode všeho hříchu
Od dáblových úkladů
Od hněvu, nenávisti a zlé vůle
Od smrti věčné
Svým svatým vtělením
Svou smrtí a zmrtvýchvstáním
Sesláním Ducha Svatého

Prosby v různých potřebách

Odpovídáme: prosíme Tě, vyslyš nás.

I když jsme hříšníci,
Veď a ochraňuj svouz církev,
Papeži a bickům, kněžím a jáhnům dej věrnost ve svatém povolání,
Všem národům dej mír a pravou svornost,
Nám všem dej sílu vytrvat v Tvé službě,
Ježísi, Synu Boha živého,

Závěr

Odpovídáme: Kriste, (vy)uslyš nás.

Kriste, uslyš nás.
Kriste, vyslyš nás.
29. 01. 2011 | 23:29

Viola napsal(a):

pár chybiček se vloudilo : papeži a biskupům

Myslím, že je to docela jasné svou motlitbou míříme k Bohu a prosíme všechny svaté aby nám s tím pomohli. Nemodlíme se ke svatým, ale vždy k Bohu prostřednictvím - s pomocí svatých, kteří pomohou motlitbu zesílit. Modlitba je vztah s Bohem.
29. 01. 2011 | 23:35

Anita napsal(a):

Pepa Repa, prispevek 16:50

Děkuji, to je na blogového OSKARA

Hlavně jsem konečně zjistila, jak to tu opravdu chodí, že to není nic osobního. To by mělo být stále na blogu místo kodexu diskutujícího. Poučení pro nové diskutující s titulm "Ať víš do čeho lezeš a už tě nic nepřekvapí!" *****
29. 01. 2011 | 23:35

voroshilov napsal(a):

Viola:
Nejak to nechapu,proc se mam modlit k Bohu pres prostrednika svateho Pardala?
29. 01. 2011 | 23:38

Jiří Havel napsal(a):

My ekonomové se modlíme k Mamonu. Je-li svatý, nevíme, ale bude přinejmenším posvátný. Tak dobrou noc a ať se vám zdá o penězích.
29. 01. 2011 | 23:54

voroshilov napsal(a):

Znate tu srandu,kdyz jeden papez si chtel zahrat na Boha?
V XIX stoleti jeden papulda chtel udelat zazrak,pristupil k invalidnimu zebraku pred mestskou branou a pravil:Prikazuji ti vstat a budes znovu chodit,ovsem jak chudak se snazil a odhodil berle a nic!
Papez opakoval:Prikazuji se ti uzdravit ve jmenu bozim a svateho Marcipana,TED!!!
Invalida poskocil jako loutka na provazku a potom znovu upadl na sve misto,papez si pocesal tvare a zadumane pronesl:Ty nejsi hoden boziho odpusteni,hrisniku!
To je pravdiva historka!
30. 01. 2011 | 00:16

Viola napsal(a):

Vorošilove,

je to osvědčené, ti svatí měli vztah s Bohem a docela silný, vzpomeňte si třeba na otce Pia, měl stigmata. Když má více duší vztah k Bohu ten vztah se zesiluje. Nakonec je to myslím i mezi lidma, když někdo někoho miluje a dozví se to jiní, může se stát, že ho budou také milovat a tak vznikne třeba milovaný otec vlasti.
30. 01. 2011 | 00:19

Viola napsal(a):

Dobrou noc pane Jiří Havle, každému, co jeho jest.
30. 01. 2011 | 00:21

VL napsal(a):

modlitba:
Pane Bože dej ať padne tahle vláda.
amen
30. 01. 2011 | 01:03

skeptický napsal(a):

Stejskal

Pan Pepa dostal mobilizační rozkaz.Neptejte se kam,není to tím,že Vás nemá rád,vojna je vojna.Heslo False Flag.Taky nesmíte říkat,kam si jezdíte pro rozumy.

Jestli rád závidíte,tak alespoň šidítko : Já zase umím prodlužovat ruce.Tahali jsme si je druhou rukou z rukávu už ve škole.Dá se zvládnout i 20 cm rozdíl.

Modlit se musí umět.Dnes už nikdo ani neví,co to znamená.

Každý santusák je svatý,čili boží.
30. 01. 2011 | 01:21

arnazach napsal(a):

Běžte ke svatýmu Dyndy, ten vyřeší všechno:

Znám jednu holku z Holomóce
Ta nemá ráda pindy
Dělá to jen jednou v roce
Na svatýho Dyndy
30. 01. 2011 | 01:41

šaman napsal(a):

Vynikající blog, fatastický Pepa Řepa.Pepo,blogujte. Já občas čtu reakce našich lidí nejen na blogy.Doporučuji těm, co neznají reakce mnohých tu i jinde- tedy reakce na běžné zpravodajství. Mnohdy bída bídoucí. A nyní, hlavně zásluhou Pepy Řepy, něco nevídaného. Autore a Pepo: díky.
30. 01. 2011 | 02:00

ld napsal(a):

Vico,

to byste tomu dal, nazvat Václava jen za "obyčejného" svatého! Myslíte, že by se spokojil jen s řádkem v kalendáři? On? Praotec Wajglů, Rumcajsů, hanah a Jaklbigbítů? Umíte si představit, co by to znamenalo pro souvěrce Kožené, Pitry, Stehlíky, Salcmany? Tito jej vzývali denně, a vy byste je odbyl jedním dnem v roce?

Ba ne, středomoravane, zaděláváte na náboženské nepokoje. Vzpomeňte, jak se zde projevilo husitství.

Jediná správná cesta je, že tento mudrc bude mít samostatnou církev. Její šéf se bude až nadosmrti nazývat prezident, samozřejmě výkon funkce je taky doživotní. Místo hostií se budou vkládat do kapes věřících obálky, namísto oroduj za nás příslušníci církve říkají korumpuj za nás. Je jasné, že to nepřežije Ježíšek, Vánoce bude koučovat S.Klaus. Ovšem i Vánoce se přejmenují, bude to Tunelvíkend. Abych nezapomněl, tato církev bude rozdávat milodary v jediný den v roce, totiž 30.února.

Teď už chybí jenom název církve. Možná by si chtěl prezident šplhnout, tak by si říkali Livijníci nebo Šalgáni (viz Šalgovič). Tuto víru by pomáhal šířit...teď si nemůžu vzpomenout na jeho jméno...však víte...pořád se chvěje...
30. 01. 2011 | 06:47

ld napsal(a):

Pořád se trápím tím, že si nemůžu vzpomenout na to jméno...Petr Přesčas, nebo tak nějak; jméno vyjadřovalo zbytnělou dobu...
30. 01. 2011 | 06:55

vasja napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Asem rad, ze se zde opet schazeji vedle sebe dva dobri pratele, Pepa Repa a n.o.s.
Jsem rad, ze jim zde k setkani vytvarim prostor!
--------------------
To je stejně dobrý, jako kodex pana Řepy:))
30. 01. 2011 | 07:40

Jedla napsal(a):

Domnívám se, že nejlépe je otázka v nadpisu článku i otázky související pojednána na necyklopedii:
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Svat%C3%BD_Tu%C4%8D%C5%88%C3%A1k
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Satan_Klaus
30. 01. 2011 | 07:51

dymy napsal(a):

Opět autorem blogu pracovník muzea staromilství.Nestačí,že toho máme v naší politice až po uši-našeho Nikolajku II s menševiky.Když překonat bolševiky (často sebe sama),tak prosím časem vpřed, ne návraty zpět.Páchne to tu ze všech stran plísní,starými hadry.A dluh roste z vědomí mimo obraz věcí.Dělat z republiky starožitnictví.Copak tu nežijí mladí?
30. 01. 2011 | 08:02

groessling napsal(a):

Občan napsal(a):
Milé obecenstvo,

a co když ten článek má být vlastně o devalvaci svatosti a extenzivně o devalvaci závažných hodnot obecně?

Taky bych to tak viděl, zároveň bych si troufnul hádat, že pan profesor, byť praktikující katolík, má těžké problémy srovnat své převážně exaktní uvažování s takovými projevy člověčiny v církvi katolické jako jsou některé zřetelné podivnosti v materii, jež popisuje a kde nejspíš chybí vliv Ducha svatého.

Ale, stále mně víc a víc překvapuje s jakým sešupem se překlápí váhy v naší společnosti z pohledu duchovního k chápání jevů ryze světským způsobem. Docela jsem zvědav na výsledky nového sčítání lidu.

Jako vždy jde o míru věcí. Neřekl bych, že ze současného trendu bychom měli mít radost.
30. 01. 2011 | 08:45

mud.. napsal(a):

Škoda, že neexistuje kodex pro chudé. Stejně byl lepší kodex za socializmu. Všichni zdejší "podstatní" diskutéři sloužili komunistům a na Boha si ani nevzpoměli. Škoda, že jako ilegální nicky nezanecháte "otisk" pro budoucí. Sem chodí je dědkové a babky. Když ti mladí "blogaři" se prezentují na idnes. Pepa Řepa zapoměl na ty, kteří mají diskuzi "ukradenou" a čtou jen článek.Hořejší, kde máte pořbené rodiče? V Měčíně nebo v Plánici? Určitě při návštěvě na jejich hroby plyváte, co?
30. 01. 2011 | 08:46

olga napsal(a):

Slovní modlitbu uznávám pouze jednu. Je to : Otče náš, jenž jsi na nebesích, - posvěť se jméno tvé. - Přijď království tvé. - Buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. -Chléb náš vezdejší dej nám dnes. - A odpusť nám naše viny, - jako i my odpouštíme našim viníkům. - A neuveď nás v pokušení, - ale zbav nás od zlého. - Amen )Mt 6,9 - 13).
30. 01. 2011 | 08:47

vaclavhorejsi napsal(a):

mud..:

"Hořejší, kde máte pořbené rodiče? V Měčíně nebo v Plánici? Určitě při návštěvě na jejich hroby plyváte, co?"

Rodice mam pohrbene ve Straskove. Nechapu vasi posledni vetu (pokud slovem "plyvat" myslite "plivat") - jak jste dosel k takovemu sproste urazlivemu a absurdnimu nazoru???

..
30. 01. 2011 | 09:04

Evžena napsal(a):

Dá se za zázrak považovat úsměv vykouzlený na smutné tváři?
30. 01. 2011 | 09:08

skura napsal(a):

Evžena:

Prof. Halík říká, že vnímavý člověk spatří zázrak kdykoliv se podívá na dílo matky přírody. Myslím, že úsměv můžete do kategorie zázraků směle zařadit také..
30. 01. 2011 | 09:14

Cech napsal(a):

Promiňte pane profesore, nevím pokud tato myšlenka byla pochopena dostatečně progresivně.
Provést statistickou analýzu účinnosti jednotlivých svatých, prosím prozatím nemohu, schází mi řada relevantních dat.
Také mne napadla myšlenka porovnat prostředky vložené => "svaté" a prostředky které se působením "svatých" vrátí.Návratnost církevních investic byla do současnosti zdůvodňována jako nejúčinnější prostředek pro zvládnutí oveček.Zde byla přikládána 800 letá zkušenost.
Zapojit čekatele nebo již hotové svaté přímo na klinikách.Například jak navrhujete pana Dana Drápala na ortopedii je velmi progresivní metoda.
Bohužel proti tomuto se skoro vždy vzedme vlna odporu, formulovaná oprávněným požadavkem tzv. DESÁTKY tj"((1.5*10sqr12/100)*10)".
Zde je následně do budoucna nutné kvantitativně určit počet akcí v nemocnicích např:
Pan Drápal, jak popisujete udělal 2 akce za den.Sám uznejte to je žalostně málo na ortopedii je třeba tak 8 - nejlépe 12 na den.V tomto případě by panu Drápalovi náležel denní plat atd.
30. 01. 2011 | 09:15

acid ass napsal(a):

když vezmu štouchnutí Josefa z Řepů, tak mám pocit jestli jeho naplnění není náběhem ku svatosti.
Jak sevymanit z pasti když současně radí
"Jdi s davem, mysli s davem, kňuč s davem, křič s davem" a současně "Nepropásni žádné z neoflagelantských procesí. Při nich začni hřímat, že jsou čecháčci největší pakáž na světě".
Přeci když dav neunese nic jiného než adoraci čecháčkovství, zvládnout i ono novo-bičování dokáže snad jen svatý.
30. 01. 2011 | 09:27

Evžena napsal(a):

skura

V tom jsem s panem Halíkem zajedno. Ve středu jsou Hromnice. Blíží se jaro. Někteří lidé si možná všimnou, že se prodloužila doba denního světla, jiní to vyčtou z kalendáře. Ale odkud tuto informaci vyčtou čemeřice, sněženky, podběly, devětsily?
30. 01. 2011 | 09:30

Marcus Agrippa napsal(a):

No vida. V Číně si mladé ženy nechávají chirurgicky prodlužovat nohy a ono to jde přitom tak jednoduše.
Evžena:
a jak pozná netopýr ve tmě kam má letět - echolokace. Nehledejte v tom nic zázračného.
30. 01. 2011 | 09:52

Evžena napsal(a):

Marcus Agrippa

Netopýr je v říši živočichů savec, který má mozek. Kde má "mozek" rostlina?

Mimochodem Netopýr je též krásná opereta Johanna Strausse.
30. 01. 2011 | 10:11

Marcus Agrippa napsal(a):

Evžena:
světlo, fotosyntéza a teplo ( rostliny mají i hormony ) rostlinám"mozek"vynahrazuje.
30. 01. 2011 | 10:17

vaclavhorejsi napsal(a):

Cech:

"Pan Drápal, jak popisujete udělal 2 akce za den.Sám uznejte to je žalostně málo na ortopedii je třeba tak 8 - nejlépe 12 na den.V tomto případě by panu Drápalovi náležel denní plat atd."

No jo, ale povazte, ze nespotrebovava zadny zdravotnicky material, nepotrebuje zadne (predrazene) pristroje, atd.
Ja si myslim, ze efektivita je naopak enormni i pri relativne nizkem poctu zakroku za den!

..
30. 01. 2011 | 10:17

MA-FU napsal(a):

Id
Dobré :-))))
30. 01. 2011 | 10:27

Divobyj napsal(a):

p.Hořejší-Ano,výroba svatých je jednou z Achyllových pat Vatikánské církve.Vtéto souvislosti mi připadá tato církev jako stonožka.S potěšením konstatuji,že v mých očích jste stále více člověkem.Jen tak dál!
30. 01. 2011 | 10:30

ld napsal(a):

MA-FU,

:)
30. 01. 2011 | 10:32

Cech napsal(a):

Děkuji za upozornění pane profesore.Proto,že jsem se vyjádřil natolik nedomyšleně navrhuji.
Váhový poměr ekonomických nákladů st.ortopedické operace == s ort.akcí pana Drápala.
Rozdíl v ekonomické výhodnosti "svaté" akce vyplatit jako procentuální navýšení mzdy pana Drápala.
Dále stimulovat všechna zdravotnická zařízení,pro akci zvýšení podílu Drápalů vůči lékařskému personálu.
Výše jsem opravdu nepopisoval onu obrovskou výhodu ve snížení mnohem většího procenta nemocnic než jaké bude v tomto roce.
Dále jasné snížení přístrojového vybavení,léků a zdravotního personálu.
Potom je naprosto jasné,že 230 miliard bude naprosto dostatečné pro chod zdravotnictví.
Jediný problém je, ve zvýšených nákladech na zabezpečení vůči farmaceutickým gigantům.
30. 01. 2011 | 11:06

mud.. napsal(a):

Hořejší
vaši rodiče byli pobožní, určitě vás vedli k pokoře před Bohem, určitě by je velmi trápilo vaše cinickost k věcem "mezi zemí a nebem". V Mochtíně poskytoval jasnovidectví páter Ferda. V mládí jsem se svezl návštěvou. Stačil mu datum. Přesně stanovil mé zdravotní chyby. Podíval se mě do očí a pravil. Ach nevěřící Tomáši. I vám by pravil stejně. Vychovaný úctou k Bohu a odpadlík k Sisyfosákům. Pro nás existuje jen před horizontem. Něco je za horizontem, ale co? Velmi nás to trápí. Nemůžeme to zdokumentovat, zobrazit snímkem atd. Páter Ferda tu vlastnost měl. Viděl za horizont. V posledních článcích potvrzujete svoji rozpolcenost. Neměli bysme se nevědomosti za "horizontem" smát ironizací.
30. 01. 2011 | 11:10

Ládik!!! napsal(a):

Nevím, proč někdo prodlužuje nohu. Je přece jednodušší tu druhou zkrátit.
30. 01. 2011 | 11:13

t... napsal(a):

Odpověď na otázku z nadpisu.

Až bude svatým vyhlášen Václav Hořejší(autor článku), tak bude nejúčinnější modlitba k němu. :-)

Zkouším to už teď, kdy ještě není vyhlášen za svatého, dokonce není ani blahořečen, a už to pomáhá ze všeho nejvíc. :-)

Navrhuji aby Václav Hořejší by poctěn, po vzoru papeže, užíváním titulu "Svatý Vědec". :-)
30. 01. 2011 | 11:13

Občan napsal(a):

To Cech a Hořejší:

Pánové,
já vím, že jako ateista se mohu jen těžko srovnávat s vaší odbornou erudicí, nicméně mi to stejně nedá...

Bylo by možné, v rámci dalšího zefektivnění a zkvalitnění zdravotní péče v ČR, využít institutu kanonizace vybraných žijících medicínských expertů (Drápal aj.)?
Lze v tomto případě považovat kanonizaci za vhodný motivační nástroj? Samozřejmě po zanalyzování nákladů vhodnou, ve veřejném řízení vybranou poradenskou firmou, a po srovnání využití jiných motivančních nástrojů (platy atd.)

S úctou a v nejhlubčí pokoře Občan
30. 01. 2011 | 11:16

Občan napsal(a):

Pardon: ...nejhlubší...
30. 01. 2011 | 11:17

Luba napsal(a):

Inzerát:

Členové "církve Svědkové Václava Klause Jeho posledních dnů" (SVKJPD) shání a dobře zaplatí ostatek kloubu sv. Václava, an bude uložen do relikviáře v lihu, aby tu dál nesmrděl.
30. 01. 2011 | 11:22

Evžena napsal(a):

Modlitba je vlastně prosba o zázrak. Zázraky se dějí neustále. Jsou to jen souhry náhod nebo vyslyšené modlitby?
30. 01. 2011 | 11:24

LEVAK napsal(a):

Vážený pane profesore,já když sem měl na národní škole a později na měšťance náboženství tak nás panáček učili,že každý svatý církve římskokatolické má svoje hájemství.Tak například svatý Antoníček Paduánský byl mezi jiným přes ztracené věci.Když jsme něco někde ztratili tož nám naši stařenka pravívali "pomodli sa ke svatému Antoníčkovi".Někdy pomodlení nestačilo a tak se v kostelíčku zapalovala svíčička nebo sa dávalo aj na mšu.Když sem později ministrovál tož sem zjistil,že panáček to nemajú moc rádi,protože ten vosk z těch svíček mockrát pokapál oltáříček u sošky svatého Antoníčka.No potom tam kostelník dál větší pléšek co sa na něm pékly buchty,který natřél.A bylo vymalováno.
Později, když sem sa dostál k řeckým dějinám,jsem zjistil že už staří Řekové měli s tím přidělením svatých svoje zkušenosti a praxi,jenom že jim pravívali "bohové"!
30. 01. 2011 | 11:32

Občan napsal(a):

To Evžena:

Rozhodně vyslyšené modlitby. Zrovna tuhle jsem potřeboval na dva měsíce zřídit kontokorent k účtu. Asi hodinu jsem pokorně vzýval svou Bankovní Bohyni a ta na mne nakonec pohlédla laskavým zrakem a provedla zázrak v podobě povolení kontokorentu na tak krátkou dobu.

Vzhledem k mému věku a vzhledu nikoli modela se zcela jednoznačně jednalo o vyslyšení modliteb a o zázrak.
30. 01. 2011 | 11:32

LEVAK napsal(a):

Ad Luba: Sanctus Wenceslaus Secundus vulgo Clausus!
30. 01. 2011 | 11:34

vaclavhorejsi napsal(a):

mud.. :

Pokora k Bohu je neco jineho nez poverecne modlosluzebnictvi.

..
30. 01. 2011 | 11:38

Viola napsal(a):

Tak jsme se tu včera modlili, ale každý za své úmysly a zatím v Německu se srazily vlaky a umírali lidé. Možná, že za ně se nikdo nemodlil, teď se můžeme pomodlit jen za jejich duše, aby došly pokoje.
30. 01. 2011 | 11:39

LEVAK napsal(a):

Vážení nejúčinnější modlitba podle mě jest k tomu nejvyššímu,tj. k Pánu Bohu.Tady je jeden příklad-
Skotská modlitba :
„Dopřej mi pane,
abych v boji, který jde životem
měl odvahu udeřit a riskovat.
Mám-li vyhrát,
dej,aby to bylo podle pravidel
a aby se při tom má víra a čest udržely hodně vysoko.
Mám-li prohrát,
dej mi tolik síly,
abych dovedl stát u cesty
a pozdravil vítěze,
až půjde kolem.“
30. 01. 2011 | 11:40

Ládik!!! napsal(a):

modlitba komunisty:

Andělíčku, můj strážníčku,
opatruj mi mou dušičku.
Nebudeš-li ji strážiti,
nakopu ti do ř... .
30. 01. 2011 | 11:42

Občan napsal(a):

To LEVAK:

Na té modlitbě se mi líbí ten nezdolný skotský optimismus. Dotyčný tak nějak samozřejmě předpokládá, že bude i v případě porážky naživu, aby mohl stát u cesty a pozdravit vítěze.
30. 01. 2011 | 11:44

skeptický napsal(a):

Ono mít krátké nohy vůbec není k zahození.To je jak peníze v bance.
Vždycky můžete v případě nouze žalovat radnici,že vám postavila chodník tak blízko k čehýdeli.
30. 01. 2011 | 11:45

Evžena napsal(a):

Občane

zřejmě působíte důvěryhodným dojmem, když se ona bohyně nechala obměkčit.
K některým státním úředníkům se člověk může modlit jak chce, ale pokud nepřinesete v obálce tu správnou modlitební knížku či poukaz na kontakt na jiného ještě vyššího boha, můžete se modlit i s přestávkou na oběd, 24 a půl hodiny denně, a stejně Vám to nepomůže.:o)
30. 01. 2011 | 11:51

schneidirek napsal(a):

Předem upozorňuji, že jsem k věřícím velice tolarentní. Nicméně se nemohu ubránit dojmu, že všichni trpí utkvělou přdstavou v jakousi vyšší vnitřní projekci vlastních přání. Bůh, Ježíš, svatí jsou jen obrazem lidské mentality s idskými vlastnostmi. Ideální lidskou vnitřní psychickou projekcí, nikoliv reálně existující síly nebo nedej bože existující bytosti na obláčku.

Co setýče církve, vymyslela to dobře. Bylo pro ni ve středověku obtížné přimět pohany vzdát se svého polytheismu (víry v řadu bůžků) a nahradit je abstraktním Bohem vyžadujícím značnou intelektuální fatazii. Proto byl zaveden institut svatých, tedy jakýchsi náhražek za pohanské bohy - patrony kde čeho od lásky po počasí. Dokonce i křesťanské svátky byly upraveny tak, aby se tématicky i časově kryly s pohanskými.

Vnitřní logika církve je naprosto dokonalá. Církevní nauka v podstatě člověku zakazuje konat ty nejpřirozenejší věci, ke kterým je biologicky naprogramován prostě tím, že jsou označeny za hřích. Protože dodržování církěvních příkazů se příčí samotné přírodě a je proto naprostot nepřirozené, vyvolává u věřících psychické i fyzické deprivace. Vásledkem je přirozené občasné porušení těchto příkazů doprovázené silným pocitem viny. Věřící s tímto pocitem viny se ještě více přimkne k církvi, což je hlavní účel celého tohoto podniku.

Proto jsem atheista.
30. 01. 2011 | 11:56

Viola napsal(a):

schneidirek

naopak člověk je obrazem Božím.
30. 01. 2011 | 12:06

PatientO.T. napsal(a):

2 Občan:

Ta skotská modlitba je modlitba fotbalistova, což vysvětluje očekávání prosebníka, že zůstane na živu i v případě porážky.
I když... :-)
30. 01. 2011 | 12:08

Viola napsal(a):

A co se týče těch obrázků, je to fantastické, co se na obloze objevuje tedy s pomocí moderní techniky tak například mlhovina čarodějnice, nebo mlhovina v Alfa centauri je pravý obraz hořícího srdce Ježíšova.
30. 01. 2011 | 12:08

Viola napsal(a):

schneidirek

"dodržování církěvních příkazů se příčí samotné přírodě " to je naprosto naopak. Církev učí přirozenosti a vede k normálnosti. Co je mimo církev je zvrhlé, nepořirozené - umělé, když se nebudeme držet církve budou z nás roboti na přetechnizované zemi, která ztratí vše živé a budeme tu jako na Marzu, nebo Měsíci.
30. 01. 2011 | 12:12

schneidirek napsal(a):

Nic proti, ale kdo chce, vidí Boha všude. Člověk je totiž tak intelektuálně zdatný tvor, že si dokáže své prostředí dokonale sladit se svými fnataziemi. Například vidím na nebi obláček ve vtaru srdce - to mi jstě Bůh dává znamení. Myslím na Boha a najednou najdu řešení neřešitelného úkonu - to je jistě boží zásah.

V praktické rovině je to ale těží. Vyfantazírovat si je možné cokoliv, ale reálně to pak převést do fyzického světa je dost obtížné. Vyžaduje to dost intelektuální námahy si tento zjevný rozpor nějak vysvětlit.

Člověk prosí Boha, aby učinil to nebo tamto a někdy to i vyjde. Fantastické je, že i když to málokdy funguje, lidé v něj stále věří. Málokdy se povede,aby vám Bůh něco splnil. To si totiž musíte přát jen malé věci, které se přirozeně mohou vyplnit. Proto nás církve vybízíke skromnosti. Velké a fyzice se příčící věci Bůh těkžo zvládá. Zkuste si třeba vroucně přát, bybste létali. Nic, nesplnitelné. Bůh nikdy nikomu nesplní nic, co se příčí fyzikálním zákonům. Divné, není liž pravda?

Dokonce ani vidět se nedá. Prý, že to nejde, protože člověk je hříšný, Bůh by se mu rád ukázal, ale nejde to. Jakto, copak Bůh není všemocný? Takže jaképak nejde?

Ať to berete z jakékoliv strany, Bůh může jen to, co mu náš reálný svět řídící se fyzikálními zákony dovolí. Je totiž jen ve vaší hlavě.
30. 01. 2011 | 12:21

schneidirek napsal(a):

Viola:

církev učí, že druhý nejsilnější pud - pud sexuální,je zcela nepřirozený a kdo souloží, páchá těžký hřích

církev přikazuje neužívat vlastní rozum a přirozenou logicku ale řídit se emocemi, iracionlními city

círev tvrdí, že tento náš svět Blh stvořil za 6 dní alidé jsou tady na planetě maximálně 6000 let.

stačí

Jinak věřících je sotva 1 miliarda. Znamená to, že zbývajících 5 miliard lidí jsou roboti a zvrhlíci?
30. 01. 2011 | 12:24

dzindzik napsal(a):

Nabozenstva nas ucia neuspokojit sa s miestom na zemi, ale hladame a kupujeme si ho aj v nebi, zdobime svoje hroby a vkladame popol do vaz a bojime sa , bojime o svetske statky, smrti aj o to co bude po smrti ..co moze byt horsie?! co moze byt horsie ako branit matke zemi prijat len tak do svojej naruce to co zrodila?!

Mimochodom zaujimave takpovediac vyslovene svedectvo :
Kardinál Tomášek stál nad mojim pracovným stolom. „Pán kardinál, vysvetlite mi prosím vás, ako je to možné, že sa toľko hovorí o prenasledovaní kňazov. Bola taká doba, ale teraz…?“ Bolo to krátko po tom, čo kardinál odobral cirkevný súhlas Katolíckym novinám k činnosti, niekedy v roku 1983. Pokračovala som ďalej: „Máte svoje platy, štát investuje obrovské prostriedky na udržovanie vašich stánkov, ľudia navštevujú bohoslužby… ja viem istá neznášanlivosť tu je, kto by ju nevidel, ale hovoriť neustále o prenasledovaní je silná káva.“ Kardinál sa posadil na stoličku a sebavedome spustil. „Písma sa musia naplniť, aj keby sa nakoniec mali prepísať.“ „Ako to myslíte pán kardinál?“ Kardinál vysvetlil. „V písmach je predpovedané, že Cirkev bude drsne prenasledovaná, že ľudia budú zabíjaní a vláčení pre svoju vieru a pre svoje presvedčenie, aby sa preukázala rýdzosť ich viery, ich postoj. A o to tu ide. Niektorým z nás až moc záleží na tom, aby sa božie slovo ukázalo ako také, ktoré je neomylné. Aj keby sme si mali mučeníkov sami vyrobiť.“
Z blogu:
http://anka.blog.pravda.sk/
30. 01. 2011 | 12:26

juvel napsal(a):

schneidirek:
Hned první kapitala Bible ukazuje, že to je opačně, pane. Bůh není obrazem lidské mentality, ale Bible říká, že "Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem" (obrazem jeho mentality). Bible také ukazuje, že člověk přišel svou vlastní vinou o svou schopnost zrcadlit bezchybně Boží vlastnosti a rovněž ukazuje cestu, jak to Bůh řeší a napraví.

S Vaší myšlenkou, že institut svatých je náhražkou za pohanské bohy je možno i souhlasit. Institut svatých není naukou Bible, ale myšlenková deformace či nános na křesťanských naukách. Podobné je to i s křesťanskými svátky (např. vánoce).

Je dobré rozlišovat mezi skutečnou křesťanskou morálkou a církevními příkazy. Nerespektování morálních křesťanských zásad přináší v konečném důsledku vždy škodu jak jednotlivci, tak společnosti.

Jako ateista ochuzujete svůj život o nejpodstatnější rozměr lidského života, o schopnost pronikat do duchovní oblasti stvoření, která souvisí se smyslem a trváním našeho vědomí a života.
30. 01. 2011 | 12:30

schneidirek napsal(a):

Juvel:

jsem pantheista, nikoliv materialista. Čili duchovní rozměr nepodceňuji. Jen semi příčíten,který nám klavíruje církev.

Jinak veřit mlžete čemu chcete a já to jikomu nemám za zalé ani se nikomu nechci nějak vysmívat. Jen píši své názory ovlovnění jistě i mou profesí.

1) Bibli psali lidé, čili dokazovat jejím prostřednictvím existenci Boha je zcela nonsens.

2) Souhlasím s tím, že je dost podstatný rozdílmezi křesťanskoumorálkou a církevními příkazy. Bohužel řada lidí ten rozdíl nevidí a pak vzniká celá řada problémů, o kterých píšu. Místo morálky pokrytectví.
30. 01. 2011 | 12:34

Viola napsal(a):

schneidirek

Bůh není jen v naší hlavě, celé naše tělo je chrám Boží, ve kterém může přebývat Duch svatý.
30. 01. 2011 | 12:39

Marcus Agrippa napsal(a):

schneidirek:
roli Boha může snadno zastoupit jakýkoliv talisman. Dej talismane a.dobrou úrodu b.zdraví c.ať dopadnou dobře zkoušky atd. Je to jen taková mnemotechnická pomůcka. To až církevní"elity"na tom postavily sakra výnosný business s náboženstvím. Jenže první musely odstranit vzdělání, aby mohly ohlupovat lidi. I proto se středověk vyznačuje církevním monopolem vzdělání a naprostým úpadkem všeho ( narozdíl od Římských veřejných škol a knihoven ) - dnes tomu říkají"záchrana"evropské kultury. Svým ovečkám nabízí jediné - Bibly, která jím nahrazuje vše - matematikou počínaje a fyzikou konče.
30. 01. 2011 | 12:48

schneidirek napsal(a):

Viola:

A může duch svatý sidlit i v tělech zvířat, nebo jen v lidském? Tahle otázka je myšlena vážně. Nikdy mi totiž nebylo jasné,proč církev lidem připisuje takvou exkluzivitu. Když třeba s některými druyh primátů máme společné přes 95 procent genetické výbavy. A týká se to jen druhu homo sapisnes, nebo to platilo už pro neandrtálce, australopytheky? Od kdy je vlastně člověk dílem božím? Protože takový homo erectus se dnešnímu člověku moc nepodobal.
30. 01. 2011 | 12:55

Viola napsal(a):

Marcusi Agripo,

vy nabádáte ke kroku zpět.
30. 01. 2011 | 12:58

Marcus Agrippa napsal(a):

Viola:
nechápu.
30. 01. 2011 | 13:04

juvel napsal(a):

schneidirek:
Bibli psali lidé, to je beze sporu. (Až na desatero, které psal sám Bůh do kamenných desek). Ovšem tím hlavním důkazem toho, že je to Slovo Boží je její obsah. Její námět, doba trvání jejího sepisování (asi 15 století), desítky autorů různého společenského postavení a vzdělání (pasáčci ovcí, rybáři, intelektuálové, králové), které dělily i celá staletí, jednota v duchu i v námětu ve všech jejich 66 knihách, reálná zeměpisná místa, reálný čas, reálné národy i jednotlivci a.t.d. stačí k zamyšlení, zda tato kniha může být jen dílem člověka, či zda zde není evidentně vyšší vedení. Jestli nepodceňujete duchovní rozměr, jak sám uvádíte, měl byste tomu věnovat větší pozornost.
30. 01. 2011 | 13:09

vaclavhorejsi napsal(a):

schneidirek:

"církev učí, že druhý nejsilnější pud - pud sexuální,je zcela nepřirozený a kdo souloží, páchá těžký hřích"

Jak jste prisel na takovy nesmysl????

..
30. 01. 2011 | 13:13

Občan napsal(a):

To Viola:
"Viola napsal(a):
schneidirek
Bůh není jen v naší hlavě, celé naše tělo je chrám Boží, ve kterém může přebývat Duch svatý. 30. 01. 2011 | 12:39"

A ten klíč, podle kterého si vybírá domicil, má svatý taťka ve Vatikánu? Protože cca 6ti miliardám lidí na Zemi ten Váš bůh tak nějak opomenul sdělit, že se stal podnájemníkem.

A s dovolením bych se přidal k páně Schneidirkově otázce.
30. 01. 2011 | 13:14

schneidirek napsal(a):

juvel:

Ano, Bibli považuji za velice inspirativní knihu, kterou by se meli lidé řídit. Myslím si, že i za tímto účelem byla sepsána. V podstatě každá civilizace měla nějakou takovou svou knihu nebo soubor knih duchvně mravní nauky. Ať už šlo o Sumery, Egypťany, Aztéky, Číňany nebo Indy. A je dost bezohldné od naší civilizace, že v sobě pěstujeme představu o jakési dějinné exkluzivitě Bible a křesťanství. Například mnohem starší Mahabharata a podobné indické brahmánské texty jsou z 90 procent podobné Bibli.

Druhá věc je snaha hledat existenci Boha pomocí jakýchsi důkazů, které v podstatě důkazy nejsou. Podle mého soudu člověk buď v Boha věří a pak důkazy nepotřebuje, nebo nevěří, a pak žádné nenajde. Racionální věcné důkazy totiž neexistují. A důkazy typu: desatero vytesal Bůh, nejsou důkazy, neboť se opět jedná o tvrzení založené na víře. Čili já Vám Vaši víru přeji, ale snaha dokazovat existenci Boha je fakt marná.
30. 01. 2011 | 13:17

schneidirek napsal(a):

vaclavhorejsi:

samozřejmě s výjimkou plození dětí. To jsem opomněl napsat :-))
No, stačí sledovat projevy jeho svatosti nebo se zaposlouchat do kázání nejednoho faráře.
30. 01. 2011 | 13:18

Občan napsal(a):

To Juvel: (30. 01. 2011 | 13:09)

S těmi deskami tu je takový technický problém.
V JAKÉM jazyce nebo jakými piktogramy to ten bůh Mojšemu sepsal?
30. 01. 2011 | 13:19

vaclavhorejsi napsal(a):

schneidirek:

A jak casto, s dovolenim, poslouchate ta kazani fararu, ze se tak suverenne vyjadrujete?
Nebyval jste nahodou pred lety lektorem "vedeckeho atheismu"?

..
30. 01. 2011 | 13:24

schneidirek napsal(a):

Občan:

To je jasné, v hebrejštině. Spíš mně fascinuje představa těch negramotných pasáčků sepisujícíh napříč staletími střípky budoucí Bible.
30. 01. 2011 | 13:25

vaclavhorejsi napsal(a):

schneidirek:

"Druhá věc je snaha hledat existenci Boha pomocí jakýchsi důkazů, které v podstatě důkazy nejsou. Podle mého soudu člověk buď v Boha věří a pak důkazy nepotřebuje, nebo nevěří, a pak žádné nenajde. Racionální věcné důkazy totiž neexistují. A důkazy typu: desatero vytesal Bůh, nejsou důkazy, neboť se opět jedná o tvrzení založené na víře. Čili já Vám Vaši víru přeji, ale snaha dokazovat existenci Boha je fakt marná."

Ale to jste opravdu "objevil Ameriku", gratuluji! ;-)
S takovymto tvrzenim (ze "racionální věcné důkazy totiž neexistují") by SAMOZREJME souhlasil kazdy aspon trochu seriozni verici.
Pokud nekdo neni schopen chapat nabozenske texty sofistikovaneji nez jen jako doslovny "uredni zapis o probehle udalosti", tak je na tom podobne jako ten, kdo odmita moderni poezii jako iracionalni posetily nesmysl (a jde si radeji pustit nejakou poradnou strilecku).

..
30. 01. 2011 | 13:30

schneidirek napsal(a):

vaclavhorejsi

Ani náhoou. Před lety jsem chodil ještě na ZŠ :-) Je fantastické, že jakmile si nědo dovolí zapochybovat o svaté pravdě, je ihned škatulkován někam k vědeckému marxismu :-))) Od Vás bych to, pane Hořejší, fakt nečekal.

Kázání v kostele jsem musel poslouchat dost často. Navíc existují i různé diskuse věřících na křes´tanských webech a na ty taky občas koukám.

Chcete snad tvrdit, že současná katolická církev podporuje páchání sexuálních aktivit zcela volně a ještě tomu tleská. Pokud já vím, tak sex je tolerován jen v manželství a především za účelem plození dětí. Nědávno jsem na to téma diskutoval s jedním velice zasvěceným věřícíma ten se dušoval, že člověk mám mít za život jen tolik aktů,kolik chce zplodit dětí. Fantazie, nemyslíte.
30. 01. 2011 | 13:31

schneidirek napsal(a):

vaclavhorejsi

netuším, čím jsem u vás vyvolal tu vlnu nenávistného sarkasmu. A musím říct, že mně dneska překvapujete. Sice s Vámi v lecčems nesouhlasím, ale spíš jsem si myslel, že tohle je typické pro vaše oponenty. No škoda, člověk se mýlí.

Netvrdím, že jsem objevil Ameriku, jen reaguji na příspěvek, který se v duchu snášení důkazů o boží existenci nesl.
30. 01. 2011 | 13:33

Občan napsal(a):

To Schneidirek:

No, a TO je právě ten kardinální technický problém...
Jen čekám, jestli to někomu docvakne :o))

To jste nevěděl, že pasáčci a rybáři studovali klasiky a mezi počítáním oveček a ryb sepisovali další klasická díla? Víte, jak třeba takové pohupování na pramičce přispívá k meditačnímu soustředění a plození biblických mouder?

Jen mne trošku znejisťuje fakt, proč ještě ve vrcholném středověku nechávali fundátoři malovat na zdi kostelů biblické příběhy, když měli k ruce klasicky vzdělané poddané, kteří to mohli těm ostatním předčítat z poznámek...
30. 01. 2011 | 13:36

n.o.s napsal(a):

Občan

docela zajímavý souhrn (pouze souhrn),

https://www.youtube.com/watch?v=MlnnWbkMlbg
30. 01. 2011 | 13:40

Marcus Agrippa napsal(a):

schneidirek:
antická Evropa používala římské právo - téměř stejné jako dnešní - a o nějakém židovském Starém zákoně měl potuchy málokdo. Až císař Konstantin přesunem do Konstantinopole umožnil římským biskupům větší angažovanost ve věcech státu. Díky tomu pozdější papežové mohli nařizovat křesťanství pod hrozbou mučení a smrti. K dokonalosti to dotáhl Řehoř VII, který sám sebe prohlásil za svatého a byl posledním papežem, kterého musel potvrdit císař. Vydáním Dictatus papae bylo dokonáno - papeže nesmí na Zemi nikdo soudit, církev se nikdy nemýlila a ani se nemůže mýlit, papež má právo na císařské insignie, jen papež má moc pomazat císaře - může z trůnu sesadit císaře a krále atd. No docela slušný monopol moci.
30. 01. 2011 | 13:45

schneidirek napsal(a):

A to je jen střípek. Fascinuje mně, jak tahle organizace dokázala proplouvat staletími a vždycky se modifikovat tak, aby fungovala ve změněných podmínkách. Dneska například se prezentuje jako chudá, všemi utiskovaná umírněná humantní organizace pomáhající postiženým a vůbec slabým a bezbranným. Jako zvstovatelska lásky, rovnosti mezi lidmi, smíření mezi národy.

Když člověk ale zná trochu dějiny, tak se nestačí divit. Je to asi totéž, jako když dnes komunisti o sobě hovoří jako o demokratické straně, která má na srdci jen právní stát.
30. 01. 2011 | 13:50

juvel napsal(a):

Občan:
Zde Vás mohu odkázat jen na biblickou zprávu ve druhé knize Mojžíšově kap. 31 verš 18, také 2.Mojž. 32:15,16, také 5.Mojž.9:10. Záznam na deskách byl nepochybně v jazyce a v písmu, kterým Izraelité mohli rozumět.

schneidirek:
Kamenné desky s nápisem od Boha jsem uvedl jako zajímavost, ne jako důkaz.
30. 01. 2011 | 13:51

Občan napsal(a):

To Juvel:

Předpokládám, že snad víte KDY a KÝM byly biblické příběhy sepsány a v JAKÉM jazyce :o)
30. 01. 2011 | 13:54

juvel napsal(a):

Občan:
Odpověděl jsem Vám k věci, ale nechat se od Vás zkoušet to přece nemusím.
30. 01. 2011 | 14:00

Jamima napsal(a):

Pro Pepu Řepu od Jamimy - děkuji za svěží dílko, není bodu, ve kterém bych se nepoznala!! Asi nejvyšší čas prodat počítač a jít mezi lidi...je totiž pravděpodobné, že s většinou blogerů, kterým tady spílám, bych si tváří v tvář docela hezky pokecala...
30. 01. 2011 | 14:01

Dočekal napsal(a):

Před chvílí jsem dostal od kamaráda jeden odkaz:

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/187618.aspx

Mám takový dojem, že nejvíc se teď modlí právě v ODS. A je úplně jedno, jaká slova přitom používají.
30. 01. 2011 | 14:03

Viola napsal(a):

schneidirek

Bůh není zvíře, to je jasné. Jsme obrazy Božími, jsme milovaní Boží, proto nám bylo určeno Slovo Boží. Žádné zvíře zatím slovo neobdrželo, nezná evangelium a nemůže nechat na sebe působit Ducha svatého. Možná až my naučíme zvířata mluvit a budeme jim předčítat Bibli, sestoupí i na ně Duch svatý, ovšem to abychom se už teď dost třásli strachy. :-)
30. 01. 2011 | 14:10

Jamima napsal(a):

Pro paní Violu - paní Violo, prosím, vysvětlete mi toto: pokud znáte dobře písmo, je vám známo, že pouze skrze Ježíše je spása, Ježíš sám praví ......já jsem ta cesta....jak mi vysvětlíte, že prosíte u stovek svatých, že "místo ke kováři chodíte ke kovaříčkoví"? Proč se mám modlit za přímluvu ke s. Barnabášovi? Pokud jsem křesťanem, mám přímluvce v Ježíšovi a víc nepotřebuji. K modlitbě nepotřebuji obrazy, sochy, svaté ani tradice. To vše lze vypustit. Co nelze vypustit je pouze: Bůh, tedy svatá trojice, bible, modlitba, obecenství a večeře Páně. Vše ostatní je nábal, který jsme si přidali sami.
30. 01. 2011 | 14:16

Občan napsal(a):

To Juvel:

Dobře.
Takže:
Biblické příběhy sepsali poprvé až esejci, na přelomu letopočtu, a to aramejsky, hebrejsky s aramejským vlivem a zlomek řecky.
V Mojšeho době ještě hebrejština neexistovala, vyvinula se až v průběhu 1. tisíciletí př.n.l. z paleosemitských jazyků. Písmo samo pak pochází z písma fénického.
Takže Mojšemu to musel pantáta sepsat buď egyptsky, nebo některým ze semitských prajazyků.
30. 01. 2011 | 14:25

vaclavhorejsi napsal(a):

schneidirek:
„netuším, čím jsem u vás vyvolal tu vlnu nenávistného sarkasmu. A musím říct, že mně dneska překvapujete. Sice s Vámi v lecčems nesouhlasím, ale spíš jsem si myslel, že tohle je typické pro vaše oponenty. No škoda, člověk se mýlí.“

Omlouvam se, asi jsem zareagoval prilis podrazdene, ale vzdycky me trochu rozzlobi, kdyz nekdo pronasi takove kategoricke, ale velmi povrchni soudy.

„Je fantastické, že jakmile si nědo dovolí zapochybovat o svaté pravdě, je ihned škatulkován někam k vědeckému marxismu :-))) Od Vás bych to, pane Hořejší, fakt nečekal.“

OK, prominte, ale pro tyhle lidi byla prave takova povrchni a demagogicka argumentace typicka.

“Chcete snad tvrdit, že současná katolická církev podporuje páchání sexuálních aktivit zcela volně a ještě tomu tleská.“

No to samozrejme ne, ale mam dojem, ze neni duvod tleskat dnesni promiskuite.
I ja si myslim, ze v oblasti sexualni moralky jsou pozice katolicke cirkve v leccem problematicke, ale to, ze odsuzuji predevsim promiskuitni sex bez vazby na hluboky partnersky vztah, je podle meho nazoru jen spravne.

„Pokud já vím, tak sex je tolerován jen v manželství a především za účelem plození dětí.“

Je pravda, ze s predmanzelskym sexem a vetsinou metod antikoncepce nesouhlasi (ale stejne je v tom skoro nikdo neposloucha; krom toho nektere jine cirkve nez katolicka proti antikoncepci nic nemaji); rozhodne ale nemaji nic proti sexu v manzelstvi, ba naopak, povazuji ho za vysoce pozitivni vec a radost z nej za „Bozi dar“.

„Nědávno jsem na to téma diskutoval s jedním velice zasvěceným věřícíma ten se dušoval, že člověk mám mít za život jen tolik aktů,kolik chce zplodit dětí. Fantazie, nemyslíte.“

No tak to byl nejaky magor... Nema to nic spolecneho s nejakym doporucenim katolicke cirkve v tomto ohledu, ba prave naopak.
Mel byste si o tom neco precist...

"Fascinuje mně, jak tahle organizace dokázala proplouvat staletími a vždycky se modifikovat tak, aby fungovala ve změněných podmínkách. Dneska například se prezentuje jako chudá, všemi utiskovaná umírněná humantní organizace pomáhající postiženým a vůbec slabým a bezbranným."

Ano, to je pravda, ale zaplat panbuh za to, ze se dokazali zbavit tech spatnosti minulosti - dnes podle me jednoznacne predstavuji neco velmi pozitivniho a pro spolecnost potrebneho, skoro bych rekl nepostradatelneho a tezko nahraditelneho.
Velmi jim prospelo odstaveni od moci.

Ostatne stejnym vyvojem od barbarskeho stredoveku prosla cela spolecnost, ne jen cirkev...

..
30. 01. 2011 | 14:26

Pythie napsal(a):

Právě ta největší hříšnická chyba každého důvěřivce je, že se nezajímá o prokázané dějiny.No a ty vypravují o době mnohem delší, než od narození Krista.Jak jen to starogenerace bez toho křesťanství přežily a dokonce ledacoc vymyslely.Každopádně oblbování je nejlacinější a nejbezpracnější způsob obživy.A tady skutečně katolicismus vede.To je tím, že pořád někde trénuje.Prý dokonce obrátili protestanti z Moravy na víru i Eskymáky v Grónsku.To byli opravdu hodně potřební, v takové zimě lít vodu na hlavy,.
30. 01. 2011 | 14:28

Viola napsal(a):

Jamimo,

já také zatím nepotřebuji svaté okolo, stačí mi modlitba "otče náš". To množství svatých chápu jako příklad pro ostatní, kteří usilují o svatý život, aby v jejich příkladu si našli to své a protože je nás hodně, tak je dobré více a více svatých. Každý svatý je jiný, tak jako my usilující o svátost jsme jiní. Svatí podle mě nejsou náhražkou minulých bůžků, nebo model. To je na tom to krásné, že jsou to lidé jako my. Možná kanonizování je něco jako pokračování příběhů z Bible. Není to nic proti Bibli, je to ukázka, jak by měl svatý člověk žít, mělo by nám to být blíže, než příběhy z Bible, protože své životy prožili nedávno.
30. 01. 2011 | 14:36

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

"OK, prominte, ale pro tyhle lidi byla prave takova povrchni a demagogicka argumentace typicka."

ani tato demagogie není nic proti demagogii církevní, který vykládá své bezostyšně vylhané dějiny za historický fakt, pokud se dostanete do kontaktu s tolika nečistotami nemůžete jinak, minimálně do roku 325 je církevní historie vylhaná prakticky celá, to vás nemůže překvapit, tito lidé jsou profesionální lháři.
30. 01. 2011 | 14:53

ld napsal(a):

n.o.s.,

"do roku 325 je církevní historie vylhaná prakticky celá".

Jak to víte?
30. 01. 2011 | 14:55

Jamima napsal(a):

paní Violo - vy jste napsala....nemodlíme se ke svatým ale k Bohu prostřednictvím - s pomocí svatých....my nepotřebujeme prostředníka mezi námi a Bohem. Pak tedy raději napište modlíme se spolu se svatými.
30. 01. 2011 | 14:56

n.o.s napsal(a):

ld

čtu knihy na toto téma
30. 01. 2011 | 14:58

ld napsal(a):

n.o.s,

takže ty povídačky o Nerovi, respektive o tom, že docela pustil žilou křesťanům je taky lež?

Já nevím, ale nijak málo kymácíte celými dějinami...
30. 01. 2011 | 15:02

ld napsal(a):

n.o.s.,

to jsem rád, že čtete knihy. Čtenářů valem ubývá. Ale já je čtu taky. Kdybyste třeba napadl to, že do roku 500 byli všichni papežové prohlášení za svaté, řeknu si, fajn-mohl se tam vklínit nějaký padouch. Ale že jsou dějiny církve vylhané...Hm.
30. 01. 2011 | 15:05

voroshilov napsal(a):

Id:
Qui Vadis neni dokumentalni prepis ale beletrie:-)
Ja bych rekl ze tezko najdeme vic obelhaneho cisare nez Nero!
30. 01. 2011 | 15:05

AC napsal(a):

n.o.s
To je argument jako bič. Čtu knihy na toto téma. Jiný by taky mohl číst knihy na stejné téma, ale s jinými výsledky. Záleží na tom, co nám kdo chce sdělit a hlavně proč. Motiv. Knih je mraky. Otázkou je jejich hodnota. Hodnota obsahu. Některé nemají cenu ani toho papíru. Tady zase záleží kdo obsah posuzuje.
Můžeme si tedy jak vidno, lehce vybrat:-)
30. 01. 2011 | 15:06

n.o.s napsal(a):

ld

tak to je lež od počátku až do konce
30. 01. 2011 | 15:10

ld napsal(a):

voroshilov,

omlouvám se, ale já poslední beletrii četl Egypťana Sinuheta, a to ještě slovensky. Takže Egypťan Sinuhe. Z Poláků nikoho, ačkoli Waltari tak trochu polsky vypadá.
30. 01. 2011 | 15:11

voroshilov napsal(a):

AC,Id:
Vetsina lidskych dejin je podvrh a falza,letopocet se menil"obnuloval"nekolikrat,my nevime poradne ani co bylo doopravdy pred nekolika staletimi natoz na usvitu dejin,to co mame jsou ofialni verze ktere naridilo nekolik"akademiku"!
30. 01. 2011 | 15:12

ld napsal(a):

n.o.s,

můžu vědět co jste k tématu četl?
30. 01. 2011 | 15:14

voroshilov napsal(a):

Id:
Z Polaku prave Faraona od Prusa,a ne fantastu Senkevice:-)
Jinak je treba zacinat u badatelu jako Soucek a dalsi"alternativni"historici.
30. 01. 2011 | 15:15

ld napsal(a):

voroshilov,

máte pravdu. Akademici jsou znejistěni, neb nevědí, jestli pyramidy v Egyptě nevyrostly pravidelnými závlahami Nilu, nebo po světě neběhal maxiemu, který je snesl. Jasnočka, vždyť to bylo tak dávno...
30. 01. 2011 | 15:18

AC napsal(a):

voroshilov

Takhle šmahem bych staré záznamy neodsuzoval, zachovalo se nám i přes mnohaleté válečné plenění a požáry dosti na to, abychom mohli rekonstruovat. Teď jsem dočetl Královské skandály, 1666-1821. Taky jsem nepředpokládal, že existuje stále tolik podrobností ze starých osobních korespondencí.
Nepodceňujte pisálky. Ty se snaží v každé době.
30. 01. 2011 | 15:18

n.o.s napsal(a):

AC

to je konstatování nikoliv argument,

ld

podívejte kolik myslíte že je knih Nového Zákona autentických? 19 z 27 jsou čiré padělky (evangelia jsou padělky všechna), co díla církevních otců - téměř všechna zfalšovaná, co dějiny křesťanství? invence 4.stol

archeologie praktický žádné křesťanství před 4.stol NEZNÁ, existuje jen jediný odkaz na křesťanství Pavlovo, zbytek je wishfull thinking
30. 01. 2011 | 15:18

ld napsal(a):

voroshilov,

myslíte Ludvíka Součka?
30. 01. 2011 | 15:19

D. napsal(a):

voroshilov
Taky Däniken je super:DDD
30. 01. 2011 | 15:21

AC napsal(a):

n.o.s

Aha, konstatování. A já myslel že odpovídáte na otázku od Id "jak to víte?"
30. 01. 2011 | 15:22

voroshilov napsal(a):

Id:
Ano,toho,napsal toho pomerne dost.
Danikena nebrat,to uz jsou dalsi exoti:-)
30. 01. 2011 | 15:23

Viola napsal(a):

n.o.s.e

včera na TV NOE běžel velmi zajímavý dokument "Netradičně do svaté země", poutníci navštěvovali historická místa zmiňovaná v Bibli. Například mě zaujalo místo v Káni Galilejské, kde se Ježíš účastnil svatby a proměnil tam vodu ve víno, dodnes je tam stejný počet nádob - dávných kamenných sudů, jak je uváděno v Bibli. Archeologové potvrdili i stáří.
30. 01. 2011 | 15:25

n.o.s napsal(a):

AC

co jsem četl?

fajn

Primární zdroje
Bible
NZ Apokryfa
Ante Nicene Church Fathers vol. I-X
Celsus, On The True Doctrine
Porphyry's Against the christians
Julian's Against the galileans
The Pre Nicene New Testament
Ostatní
Pagans and Christians
Christianizing the roman empire 100 - 400
Christianity and Paganism from 4th to 8th Centuries
The Incredible shrinking Son of Man
Jesus Neither God nor Man: Case for Mythical Christ
Příběhy raně Křesťanských mučedníků
Jesus Interrupted

atd.
30. 01. 2011 | 15:29

ld napsal(a):

n.o.s.,

to je zvláštní, já Příběhy raně křesťanských mučedníků četl taky, ale že by nějak ostrakizovaly církevní dějiny, to bych rozhodně netvrdil.
30. 01. 2011 | 15:37

n.o.s napsal(a):

Viola

víte předevčírem jsem viděl dokument, ve kterém parta archeologů prakticky potvrdila existenci Tróje která odpovídá popisu Homéra, vy opravdu věříte že existence Tróje potvrzuje existenci Achilla a např.: Dia či bohyně Athény?

Kupodivu je tento mýtus blíže realitě než prakticky celá Bible do cca 7.stol.př.n.l.
30. 01. 2011 | 15:39

voroshilov napsal(a):

Viola:
Ve skutecnosti evangelii bylo kolem triceti(cirkev zvolila jenom ctyri)dokazu predstavit ze tam byli popsane mnohem vetsi zazraky,a jeste apokrify nebo posledni nalez zvany Evangelium podle Jidase,takze nevim komu verit:-)
30. 01. 2011 | 15:40

ld napsal(a):

n.o.s,

ještě bych se zastavil u těch falsifikátů učitelů církve, to nemyslíte vážně, že? Bavíme se o těch cca 20 strejdech, ke kterým se vztahuje velká úcta nejen církve?

Jasně, evangelia byla psaná zpětně, dopředu píše jen Souček :).
30. 01. 2011 | 15:43

Viola napsal(a):

n.o.s.e

a proč bych neměla věřit i na Achyla a jiné polobohy, vždyť i o nich se Bible zmiňuje.
30. 01. 2011 | 15:49

n.o.s napsal(a):

ld

ty příběhy jsou vesměs literární konstrukce, možná obsahují nějaké historické prvky což z nich nedělá historii
30. 01. 2011 | 15:51

voroshilov napsal(a):

Viola:
To ze nekdo nasel stary dzban jeste neznamena ze z nej pil Jezis!
30. 01. 2011 | 15:52

dzindzik napsal(a):

Pane Horejsi?! citujem:
Ano, to je pravda, ale zaplat panbuh za to, ze se dokazali zbavit tech spatnosti minulosti - dnes podle me jednoznacne predstavuji neco velmi pozitivniho a pro spolecnost potrebneho, skoro bych rekl nepostradatelneho a tezko nahraditelneho.
Velmi jim prospelo odstaveni od moci.

Prosim vas, to snad nemyslite vazne... Navyse ake odstavenie od moci?!. kolko ma katolicka cirkev len duchovnych a cim vsetkym disponuje ..tato CIERNAQ ARMADA disponuje vsetkym a ticho, tichucko si zije a jej brucho je podobne Hydre, take bohatstva a tak bezodny zaludok ma..penize su moc a moc su peniaze..

Riadime sa cvivilnymi zakonmi. Zakony , smernice su nasou kulturou a su utvarane spolocenskymi a socialnymi podmienkami v akych ta ktora alebo nasa spolocnost zije.Dokonca aj ten sex.Ak je v tejto spolocnosti daco co je spojene so sexom prehnite alebo nezdrave tak sme to tvorili a utvorili a zijeme tym my a nesieme za to nasledky aj zodpovednost. Aj tych 10 prikazani nie je vymysel boha ale ludi, ludi ktori zili na zemi a snazili sa prezit... Lebo zivot, co ako sa budeme bavit o vsetkych moznych jeho podobach je o PREZITI a vsade bez rodielu zemi, pleti ci nabozenstva.
Ani v tej biblii a uz vobec nie v novom zakone, ked sa chceme odvolavat na krestanstvo nie je napriklad uzakonena jedna zena..prave naopak..a sam jezis?...ludia sa radi ohanaju bibliou alebo jezisom, bez toho aby vedeli a poznali naozaj o koho ide a o co ide..
30. 01. 2011 | 15:53

Občan napsal(a):

To n.o.s:

Ono se to dokonce i jmenuje, tenhle obor přizpůsobování historie Bibli. "Biblická archeologie" se tomu říká a jejím jediným cílem je prokazovat na základě archeologických nálezů, že to v historii bylo přesně tak, jak se v Bibli píše.
Je jim úplně jedno CO na místě najdou, že to jsou stopy fénické, řecké, římské a jiných HISTORICKÝCH kultur, které nemají s biblickými příběhy nic společného. Stačí jim, že to našli na "správném" místě.
30. 01. 2011 | 15:53

ld napsal(a):

voroshilov,

vyvíjí se celá společnost, tedy i církve. Exhumace papeže Formosa nepůjde ospravedlnit, ani za tisíc let, stejně jako volba Jana XXIII. (toho prvního) bude li svět existovat. Ale to jsou jen hnilobné prvky, nikoli hnilobná církev. Ostatně, schizma, ze kterého vzešlo pravoslaví, také nelze vaším pohledem chápat jednoznačně negativně.
30. 01. 2011 | 15:56

n.o.s napsal(a):

ld

samozřejmě církev provedla několik redakcí, prakticky žádný opakuji žádný z těch strejdů není autentický, rané křesťanství se nazývá Věk Zbožných Podvodů, autoři evangelií Ježíše nikdy ani neviděli ta jména jsou fiktivní všechno je to lež Marek spojil dvě tradice(Galilejskou a Jeruzalémskou) a vytvořil z nich relativně nový systém, ani v jednom z těchto systémů žádný historický Ježíš nefiguruje, je to převedení mythologického konceptu (Jeruzalémská tradice) do historického rámce (Galilejská tradice).

Je to lež od počátku až dokonce, i to město ve kterém měl žít je zfalšované (v době jeho narození zde pravděpodobně nikdo nežil)
30. 01. 2011 | 15:59

n.o.s napsal(a):

Občan

podle toho poznáte tyto jedince oficiálně se to jmenuje Syro-Palestinská archeologie, biblická archeologie zemřela.

Falšování historie je základ,
normální historik, mám archeologická, epigrafická, literární data etc., z nich interpretuji historii

věřící historik, Bible a nyní zfalšuji všechna data aby odpovídala jejímu textu
30. 01. 2011 | 16:05

ld napsal(a):

n.o.s,

tak dílo svatého Tomáše Akvinského bych za fikci nepovažoval. Stejně tak i svatého Františka Saleského. Mimochodem, víte, že tento je patronem místního Stejskala? No jo, FS je patronem novinářů :) .

Jestlipak se umí Stejsky modlit...?
30. 01. 2011 | 16:07

voroshilov napsal(a):

n.o.s.:
To uz evidentne prehanite-Galilejska tradice,Jeruzalemska tradice,nikdo nezil v meste duchu...Hluboce se nadechnete:-)
Id:
Spolecnost se nevvyji,rozvoj se se opakuje podle spiraly-tucne roky a hubene ruky,barbarstvi a pokrok,doba hazet kameny a sbirat kameny,tak porad dokola jako se meni den a noc,jenom vnejsi znaky se meni...
Ja nepsal ze cirkev je hnilobna,to ona z postaty byt nemuze-je to jenom nastroj,ideologicka prirucka pro ovladani stada(podivejte se na Violu).
30. 01. 2011 | 16:08

Občan napsal(a):

To n.o.s:
Nežil. Poslední archeologické nálezy jsou datovány do doby cca 700 př.n.l.
První zmínky o Nazaretu jsou až z křesťanské doby, cca 300 n.l.
30. 01. 2011 | 16:11

ld napsal(a):

n.o.s,

myslíte tedy, že i Pilát Pontský je výmysl? Že neexistoval ani Herodes, a hloupí Židi mumlají u té zdi stran přebytku času a do škvír strkají lístečky pro nedostatek odpadkáčů v okolí? Můžeme se pousmát, že chrám nebyl postaven 40 let, pak přišel machr a za 40 dnů jej postavil. Ale ta horní jména jsou historicky potvrzená, nepíše se o nich jen v Bibli. Ba ne, ta vaše teze není úplně správná.
30. 01. 2011 | 16:14

n.o.s napsal(a):

ld

rané křesťanství před 325 n.l.

voroshilov

ale to je omyl

Fr. Bagatti uncovered pottery dating from the Middle Bronze Age (2200 to 1500 BC) and ceramics, silos and grinding mills from the Iron Age (1500 to 586 BC), pointing to substantial settlement in the Nazareth basin at that time. However, lack of archaeological evidence from Assyrian, Babylonian, Persian, Hellenistic or Early Roman times, at least in the major excavations between 1955 and 1990, shows that the settlement apparently came to an abrupt end about 720 BC, when many towns in the area were destroyed by the Assyrians.

jinak nejranější a navíc pochybné jsou jakési artefakty cca 60.n.l. tj mezi 8.stol.př.n.l. a koncem 1.stol. NIC, NIC a zase NIC (možná se něco ještě nalezne)

Ty tradice to je docela komplikované,

zkuste se podívat na mimo biblické prameny té doby speciálně doporučuji Ignacia dopis Trallesským

zde najdeme,
...bez Ježíše Krista, toho z rodu Davidova, z Marie, jenž se opravdu narodil, jedl a pil, opravdu trpěl za Pontia Piláta, jenž byl opravdu ukřižován a zemřel,

tyto dopisy psané na přelomu 1 a 2.stol zcela zjevně dokumentují změnu paradigmatu raných křesťanů k podstatě Ježíše Krista pod vlivem minimálně Markova evangelia zatímco Pavlovo Kristus je mýtická postava operující ve vertikální sféře (obdobně jako mnohé konstrukce oné doby) nanebevzetí Izajáše je známý příklad (mnohavrstevné universum) tělesnost ve spodních vrstvách spirit ve vrstvách horních

je Markovo evangelium zhistoričnění Ježíše, pokud nebyl pochyb o existenci Ježíše nikdo by neměl potřebu přesvědčovat sám sebe a ostatní "jenž se opravdu narodil" "jedl a pil" atd. to by u historické postavy věru nemělo smysl, nicméně má to smysl při změně paradigmatu u náboženského konceptu (někdy nazývaném též Euhemerizace)
30. 01. 2011 | 16:16

ld napsal(a):

voroshilov,

-ismy v církvi byly, jsou a bohužel budou. To se netýká jen katolíků. A jestli církve slouží k výchově? Ať to bylo jakkoli, písmo sem přinesli z Byzance dva bráchové, kněží. To jsme si my nevymysleli, není to ani historický podvrh. My se můžeme akorát dohadovat a různit, kde jsou pohřbení, ale to je tak všechno.
30. 01. 2011 | 16:22

n.o.s napsal(a):

ld

Pilát historická postava, nikoliv ovšem prokurátor ale prefect
Herodes jistě historie

ovšem ten problém existence Historické postavy není důkazem existence mytologického konceptu,
Ten chrám existoval nicméně Západní zeď je nejspíše pozůstatek chrámu Dia Capitolského který zde byl postaven když byl Jeruzalém přejmenován na Aelia Capitolina
30. 01. 2011 | 16:23

ld napsal(a):

n.o.s,

myslím, že jste napsal něco jako že v Bibli jsou smyšlenky. Já jsem vybral jenom 2 jména, nemusíme jim dávat historické tituly. Také evangelia vznikla cca do roku 100 n.l. Kdybyste mě zabil, tak nevím proč to trvalo tak dlouho :), ale šmahem o nich napsat, že to jsou vymyšlené bláboly, tak to asi pravda taky nebude. Zejména to Janovo působí autenticky.
30. 01. 2011 | 16:34

n.o.s napsal(a):

ld

existují teorie, v historii nic není jisté (samozřejmě existují jedinci kterým je jisté vše), události staré pár let lze interpretovat různě, lidská paměť takto funguje, podívejte kolikrát v diskuzích jak lidé interpretují libovolnou událost starou třeba pár hodin a zprostředkovanou jedním zdrojem, těch interpretací jsou desítky, či stovky , co teprve události staré 20.let jako listopad 1989, navíc v době moderních komunikačních prostředků,

tedy neexistuje žádná jistota, můj pohled je jiný, někteří zde mu říkají antisemitismus či bolševické uvažování, netrápí mne to, ostatně proč by všichni na světě měli vše vidět stejně, mít na vše stejný či alespoň politicky korektní názor.

to je nonsense
30. 01. 2011 | 16:45

n.o.s napsal(a):

Viola

protože je to literární konstrukce pro kterou neexistují žádné důkazy
30. 01. 2011 | 16:49

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

"ani tato demagogie není nic proti demagogii církevní, který vykládá své bezostyšně vylhané dějiny za historický fakt, pokud se dostanete do kontaktu s tolika nečistotami nemůžete jinak, minimálně do roku 325 je církevní historie vylhaná prakticky celá"

Nevim, co mate na mysli pod "prakticky cela" - ja bych rekl, ze cirkevni historie stredoveku neni v zadnem pripade "vylhana", aspon ne o nic vice nez historie svetskych instituci.

Mate ale zrejme na mysli ty rane dejiny - tam to muze byt do znacne miry pravda - spousta veci jsou spise ucelove myty a fabulace nez objektivni historicka pravda.
ALE TO JE DNES UPLNE JEDNO!!!
To, cim je dnes cirkev, je uz do znacne miry odpoutane od te historie, i evangelia se chapou uplne jinak nez jeste v 19. stoleti, kriticka biblistika udelala sve.
A to je moc dobre, protoze tak se aspon ukazuje to, co je v krestanstvi to nejdulezitejsi; ty vselijake "ornamenty" (leckdy pekne osklive) uz hraji (aspon u casti vericich) uz jen okrajovou roli.

..
30. 01. 2011 | 16:50

Marcus Agrippa napsal(a):

Id:
pozvání K + M na Velkou Moravu bylo čistě z taktických důvodů - spojenectví s V.Ř.Ř. proti Východofrancké. Bohužel české kmeny se ukázaly jako slušní křiváci a naopak se k Východofrancké říši přidaly. A tak nějak to v povaze čecháčků zůstalo dodnes. Co je zajímavé - Velkomoravská říše měla takovou váhu, že první král nevěděl jestli být český nebo moravský - tím bychom nebyli národ Čechů ale Moravanů. A nebýt zrady českých kmenů, tak bychom nejspíš nikdy neřešily problémy s Německým etnikem za II.sv.války a po ní.
30. 01. 2011 | 16:52

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

profesore, není to jedno, pro mne určitě ne, víte neexistuje příliš mnoho radikálních změn v historii které by byli relativně dobře zdokumentované levně přístupné a bylo je možno libovolně zkoumat, křesťanství toto umožňuje.

Vy znáte lepší příklad? já ne.
30. 01. 2011 | 17:00

ld napsal(a):

n.o.s,

to o té interpretaci bych z fleku podepsal. Mně teda nenapadlo vás počastovat židobolševikem, protože vaše argumentace měla hlavu a patu. Dost možná, že vy píšete o ledu a já o zmrzlé vodě, abychom se o 50 příspěvků dále shodli na H2O. A pokud udržíme nervy na uzdě, nenapíšeme nic o blábolech, které zastává ten druhý, může z toho být podnětná debata. Přiznám se, že já už se díval do vámi citované literatury, co by mne z ní zajímalo. A když tady neběhá Stejsky s kýblem a hadrou, může se jednat o hodnotně strávený čas.

To je sukces... :)
30. 01. 2011 | 17:03

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

dále je to zajímavé z jednoho důvodu, zjistíte velmi jednoduše jak uvažuje autorita která se k tomuto odkazu hlásí, oni neříkají MY jsme lháři....

pokud u nich naprosto absentuje jakákoliv poctivost v relativně jednoduše ověřitelné historii, jak teprve jednají v případech které normální člověk nemůže ověřit?

opět otázka znáte jinou jednodušší cestu? já ne
30. 01. 2011 | 17:07

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s :

Ja nemam vubec nic proti jakemukoli zkoumani historie. Hrozne rad bych mel nejaky stroj casu a podival se, jak to opravdu bylo.
Ale i kdybych tam videl, ze to bylo jak rikate (vetsina veci jinak, nez je v NZ a v cirkevni tradici), tak by to pro me nemelo zadny vyznam - naopak je pro me fascinujici, ze z takovych ubohych a mozna pochybnych pocatku nakonec povstalo neco tak dejinotvorneho, neco, co je fundamentem zapadni civilizace - to je uplny "zazrak" (ano, mate pravdu, ze to prispelo k zahube vyspele rimske civilizace, ale presto - nic lepsiho dnes nemame).
Uz mam na to tema napsany velikonocni clanek ;-)
Jsem vam docela vdecny, ze tohle tema tady opakovane uz asi 2 roky tak brutalne probirate - hodne mi to dalo, poradne jsem si uvedomil, co je v tom vlastne podstatneho.

..
30. 01. 2011 | 17:07

ld napsal(a):

Marcus Agrippa,

loni jsem dočetl Dějiny národu českého. A řeknu upřímně, byla to fuška. Horor tohoto rozsahu snad ani neexistuje. Prakticky nebyla stránka, kdy by Čech nepouštěl Čechovi krev. Souhlasím s vámi, že to čecháčkovství sem přišlo s praotcem Čechem (a dle J.Cimrmana i s praotcem cigánem a Němcem), tedy je tu od nepaměti. Křiváren se tu událo nepočítaně. Vždyť, máme za patrona země kolaboranta. To úplně stačí.
30. 01. 2011 | 17:11

Majka napsal(a):

Indičtí vesničané se modlí k místnímu božstvu o déšť a prosí, aby jim dalo znamení (tím, že z jeho sošky spadne květ na pravou stranu),jestli budou vyslyšeni. Božstvo nereaguje. Takže vesničané zesilují nátlak:
"Proč sedíš bez hnutí? Jsi kus kamene, nebo božstvo?"
"Je to jen kus kamene, jinak by už odpověděl."
"Řekneme, že v chrámu není bůh, že jsi opustil vesnici."
"Nejsme na tobě závislí. Desátého června vláda spustí vodu z nádrží...I když nepřijde déšť, nebudeme hladovět...Tak nám sešli květ!"
David M.Knipe, Hinduismus, Prostor 1997
30. 01. 2011 | 17:13

observer napsal(a):

Hořejšího blok mám nejradši. Jsme stejná krevní skupina. Vždy se královsky bavím.
Když jsem byl gymnazista ve Vyškově, byla v nedalekých Dědicích, rodné to vísce velikána Klémy Gottwalda ještě jeho bronzová socha v nadživotní velikosti. Měla snad 4 metry. Kléma byl zahalen do velkého mantlu a stál na monumentálním mramorovém podstavci ke kterému vedly mramorové schody. Černý mramor nějaká ta tuna bronzu, muselo to stát majlant. Vždy v únoru se k tomu dílu museli dostavit nešťastníci z celého okresu a poslouchat žvásty nějakého tajemníka o šťastném životě v socializmu.
Proč o tom píšu?
No my jsme se jako gymnazisté chodili modlit ke svatému Klemovi. Když jsme na nějakém letním dýchánku v Dědicích něco vypili a bylo nám špatně, noční posezení s hlavou přitisknutou k studenému bronzu a slibování všem svatým, že už to svinstvo nevezmeme do úst, pomáhalo. Někdy se stalo, že Klému nějaký místní opilec Klému i obeznámil s obsahem žaludku, co vyvolávalo značné pobouření soudruhů z vesnické stranické organizace.
Když soudruzi v padesátých letech v noci ve Vyškově odstranili sochu tatíčka Masaryka (roky stál před budou ONV prázdný pískovcový podstavec), nezničili ji, ale skončila ve sklepě muzea. Dnes stojí tam kde před demontáží.
Kdo ví kde je bronzová socha svatého Klémy . Snad ji neodložili na případnou pozdější instalaci.
30. 01. 2011 | 17:16

n.o.s napsal(a):

ld

za můj styl se omlouvám je možná špatný, či nevhodný, nicméně je osobní.

každý člověk se může stát obětí halucinace já nejsem logicky jiný, problém je někde jinde,

věřím (víra je získaná) na základě této víry utvářím pohled na svět, má víra se může ukázat jako pravdivá, ALE člověka nic nestála, byla získána prakticky zdarma

hledám na základě tohoto hledání utvářím pohled na svět, mohu být na omylu, ale musel jsem vynaložit nekonečně více energie, tj. něco jsem získal ačkoliv jsem se nakonec mýlil.

mimochodem to je fundamentální rozdíl mezi stoicismem a křesťanstvím
30. 01. 2011 | 17:22

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

vaše víra je velmi specifická, jistě by takové křesťanství bylo ctí.

"Jsem vam docela vdecny, ze tohle tema tady opakovane uz asi 2 roky tak brutalne probirate - hodne mi to dalo, poradne jsem si uvedomil, co je v tom vlastne podstatneho."

nevím co na to říct, snad jen že to potom mělo nějaký smysl

"nic lepsiho dnes nemame"

já si to profesore myslím též, ač nerad.
30. 01. 2011 | 17:28

ld napsal(a):

n.o.s,

to je v pořádku; po kapsách nám zůstávají jen hodnotné věci, neb zbytné jsme už vyhodili. No jo, ale pak zjišťujeme, že ty nové se nám tam taky vejdou, nadto můžou být potřebné. Víte co mě vždycky a spolehlivě sestřelí na prdel? Kostel ve Křtinách. Tam je každý červíčkem, má ramena sešlapaného rýče; tam to boží slovo slyšíte, a pokory, co neodvezete žebřiňákem.
30. 01. 2011 | 17:34

D. napsal(a):

Id.
Kolaboranta? Dost silný výraz.
30. 01. 2011 | 17:43

ld napsal(a):

D.,

uff, mám dohledat a napsat ctěné stránky? Není problém, literaturu mám za zády.
30. 01. 2011 | 17:50

dzindzik napsal(a):

Pane Horejsi pisete :
ALE TO JE DNES UPLNE JEDNO!!!
To, cim je dnes cirkev, je uz do znacne miry odpoutane od te historie, i evangelia se chapou uplne jinak nez jeste v 19. stoleti, kriticka biblistika udelala sve.
A to je moc dobre, protoze tak se aspon ukazuje to, co je v krestanstvi to nejdulezitejsi; ty vselijake "ornamenty" (leckdy pekne osklive) uz hraji (aspon u casti vericich) uz jen okrajovou roli.

Tak vidite pane Horejsi, aku ma moc cirkev...
Ono TO JEDNO NIE JE! v ziadnom pripade a dokazovane to je dennodenne , len sa rozhliadnite vokol seba...trebars hot line-- Egypt! a nasledna panika europanov o nastupujucej islamskej vlade v Egypte a to este neratam tie hordy muslimanov lacvnych krvi na hranici s mierumilovnym Izraelom..jj..kazdy je vtedy krestan jak poleno, busi sa do prs jak Tarzan a bojuje jak Richard Levie srdce a to dokonca aj za zidov hoc ukrizovali toho jeho krista a hlavne! a to je HLAVNE!!rozhoduje o tom co ma! a nema! byt!a ako ma EGYPTAN zit a sa spravat! v Egypte!..VIDITE a CITITE TU MOC?!..
30. 01. 2011 | 17:55

D. napsal(a):

Id.
To ne, kvůli mě ne. Jenom žasnu, jak jsou Češi tvrdí na vlastní předky, a na svaté zvlášť:)
PS:Nebyli autoři té literatury povětšinou kolaboranti?:D
30. 01. 2011 | 18:01

Aleš Vyhnal napsal(a):

To Václav Hořejší:

To s tím strojem času mě také napadlo, dříve jsem se takovou představou často v myšlenkách zaobíral.

Ještě se vracím k té nedávné diskusi na podobné téma citátem od liberálního katolického teologa Hanse Künga:

"Nazi anti-Judaism was the work of godless, anti-Christian criminals. But it would not have been possible without the almost two thousand years' pre-history of 'Christian' anti-Judaism..." (Hans Küng, "On Being a Christian," Doubleday, Garden City NY, (1976), p. 169)
30. 01. 2011 | 18:06

ld napsal(a):

D.,

napište mi přes Stejskyho mail, já vám pošlu zveřejněnou v Lidovkách repliku K.H.Franka o nutnosti jiného chápání českých dějin z pera Palackého. V mžiku zapomenete, že by Palacký kecal. 31
30. 01. 2011 | 18:14

D. napsal(a):

Id.
Pardon, ale svůj e-mail tady na Aktuálně rozhodně nepustím:)
Uznávám, Palacký byl Někdo, ale že ten filuta K.H.Frank věděl kam sahnout, což?
30. 01. 2011 | 18:23

ld napsal(a):

D.,

ani ne. Četl jste Zpověď KHF? Útlá kniha, která vyšla kolem roku 1946. Já tu knihu půjčil, nemám ji doma. Ale ty jeho sračky v článku jo, ty vlastním. Dodám dle libovůle.
30. 01. 2011 | 18:29

D. napsal(a):

Id.
Nečetl, ale díky za tip, pokusím se je sehnat a přečíst.
Zpátky k našemu patronovi. Klademe na svatého značné politické nároky. Pro naši státnost, náš stát "udělal" víc jeho vrah, jenže Němci jsou našimi sousedy pořád - takže co jsme dnes my? Rozumějte, je mi líto, že se večer chlapi u piva baví o naší historii, a když dojde na sv.Václava, dojde rychle na hřivny, voly a kolaboranta - ačkoli si to možná vycucal z prstu teprve Kosmas.
30. 01. 2011 | 18:58

matěj napsal(a):

Motlitba: Pane bože, ty jsi tak veliký, tak velikananánský. My jsme tady dole z tebe na větvi, to ti teda povim. Odusť nám naše nemožné podlézání, ty naše bezostyšné lichotky, ale když ty jsi takový silák... jsi prostě... supr. Amen
30. 01. 2011 | 19:03

D. napsal(a):

matěj
To znám, to jsi opsal od Monty pythonů:))) Život Briana nebo smysl života...,už nevím:)
30. 01. 2011 | 19:11

pgjed napsal(a):

Pane profesore, co vám zase kdo provedl? Na foukání bebí je prý účinné pustit si ventilátor. Ale dnes i venku na sluníčku povíval příjemný vánek.
30. 01. 2011 | 19:14

Jiří Lupoměský napsal(a):

Pane profesore, vystihl jste situaci naprosto přesně! Bez ohledu na fůry hnoje zde (výše), pokrytectví, bezbřehá lež, touha po moci, bohatství, atd. atd. - to jsou oni, černoprdelníci. Znal jsem jednoho katechetu, měl dvě děti s kuchařkou na faře, ale hubu plnou morálky a pokory. Díky za Váš blog!!!
30. 01. 2011 | 19:16

ujo napsal(a):

pro id:
Palackého Dějiny - horor . Souhlasím.
Teď zkuste Starý Zákon, to teprv něco
30. 01. 2011 | 19:41

Rhisus sardonicus napsal(a):

ujo:
Pssst! To není id, to je malé Ld. Je to důležité a znamená to "smrtelná dávka", m.j...
30. 01. 2011 | 19:51

johor napsal(a):

Pane Hořejší,
když něčemu nerozumíte, tak mlčte a nezesměšňujte se. Jenom hlupák se vysmívá tomu, čemu ani zbla nerozumí.
Nejsa katolíkem pominu ty svaté. Nesouhlasím sice s katolickým učením, ale úplný nesmysl to také není, každopádně Váš výsměšný tón si nezaslouží.
S tím Danem Drápalem jste ale ulítnul totálně. Ono tam je někde napsáno, že D.D. někomu prodloužil nohu? Jistěže není a jistěže neprodloužil. On ji jen uchopil a srovnal obě nohy vedle sebe. Pak se modlil a pak už se jen díval, jak Bůh nohu prodlužuje. Člověk nikoho uzdravit nemůže. Ani ti svatí, ke kterým se katolíci modlí, ti mohou pokud vím také jen požádat Boha. Naproti tomu Bůh může všechno. Bůh může nejen nohu prodloužit, ale také třeba amputovanou nohu nechat znovu dorůst, víme?
30. 01. 2011 | 20:00

Jemnický napsal(a):

Viola

V této diskusi nenaleznete nic, co by vás potěšilo. Ani zrnko pravdy, ani za mák křesťanské lásky. Jen přehlídku jalové učenosti. Pepa Řepa přibil svých 25 bodů a odjel, tím to tady skončilo.
Podstatou křesťanství je láska k bližnímu, vše ostatní jest tlučení hubou a toho zde naleznete nadbytek.

Dobrou noc,

Jemnický
30. 01. 2011 | 20:06

Tenco napsal(a):

johor
A prosím Jich, prodlužuje ten D.D. všecko ?
Pokud ano, měl bych na Nich takovou malou prosbičku.

Ale jestli by to nešlo soukromě.
Daj mi na sebe email a já bych jim to upřesnil.
Kolik a co a tak vůbec.

Pán s Nimi.
30. 01. 2011 | 20:11

Občan napsal(a):

D. napsal(a):
"Id. Nečetl, ale díky za tip, pokusím se je sehnat a přečíst.
Zpátky k našemu patronovi. Klademe na svatého značné politické nároky. Pro naši státnost, náš stát "udělal" víc jeho vrah, jenže Němci jsou našimi sousedy pořád - takže co jsme dnes my? Rozumějte, je mi líto, že se večer chlapi u piva baví o naší historii, a když dojde na sv.Václava, dojde rychle na hřivny, voly a kolaboranta - ačkoli si to možná vycucal z prstu teprve Kosmas. 30. 01. 2011 | 18:58"

Právě, že neudělal. Ty státotvorné kroky udělali až Boleslav a jeho následovníci, kteří nám vymohli RESPEKT. Za Václava to bylo jen trpění našeho rodícího se státu - a ještě jen za cenu tehdy dost likvidačního výpalného.
S těmi sousedy tomu moc nerozumím. Němci jsou našimi SOUSEDY a my jsme jejich. V tom je právě to kouzlo, to je to důležité; že jsme zůstali sousedy a nebyli jsme Německem pohlceni.
Navíc je docela dobře možné, že Václavova vražda byla prostým omylem a obětí měl být Boleslav. Václav nebyl žádný zlatovlasý andílek, to je jen kronikářská vycucanina prstu, protože svatý MUSí (se mi zbláznila klávesnice) být zlatovlasým andílkem, který skotačí po vinici a oře brázdu. Byl to setsakra pragmatik a se svými odpůrci se nijak nemazal.
30. 01. 2011 | 20:18

Občan napsal(a):

To Johor (30. 01. 2011 | 20:00):
Shmarjá, neblázněte! Jestli se tohle dozví Heger, tak to je v háji!!! Zavře špitály, zruší pojištovny (pardon, klávesnice je v částečném komatu) a my se budem chodit povinně modlit do kapličky za uzdravení. Pššššt!
30. 01. 2011 | 20:23

PatientO.T. napsal(a):

2 Tenco:

Napište rovnou panu Drápalovi:
http://dan.drapal.org/index.php
30. 01. 2011 | 20:27

Viola napsal(a):

vorošilove

"Ja nepsal ze cirkev je hnilobna,to ona z postaty byt nemuze-je to jenom nastroj,ideologicka prirucka pro ovladani stada(podivejte se na Violu)."

To je zajímavé, nikde tu stádo nevidím, jen sem tam nějakou zatoulanou ovečku, ani dvě ovečky se tu snad neshodly, natož aby vytvořily stádo.
30. 01. 2011 | 20:45

Viola napsal(a):

O vidím běloskvoucí ovečku Jemnickou

tak přece tři ovečky by se tu našly Pepa Řepa, pan Jemnický a snad moje maličkost, ale ještě si vzpomínám na Olgu a paní Jamima snad také.

Také přeji panu Jemnickému dobrou noc.
30. 01. 2011 | 20:50

Tenco napsal(a):

johor
Zapomněl jsem na to nejdůležitější.
Za co.

Pám s NImi ještě jednou.

P.S. Apropo - to 11. přikázání znaj ? ......."Nezaplatíš"
30. 01. 2011 | 20:51

Viola napsal(a):

Není to tak špatné, i pan Johor a ještě Juvel.
30. 01. 2011 | 20:54

Viola napsal(a):

a n.o.s.

zde chrlí spoustu výroků a neuvede důvěryhodný zdroj ze kterého své pochybné výroky čerpá.
30. 01. 2011 | 21:07

Aleš Vyhnal napsal(a):

Jan Pavel II, to byl opravdový fanda do toho polyteistického katolického panteónu: Když v roce 1981 přežil atentát na svoji osobu, přičítal to tomu, že to Panna Marie Fatimská vedla kulku svojí mateřskou rukou.
30. 01. 2011 | 21:27

n.o.s napsal(a):

ld
30. 01. 2011 | 15:59

samozřejmě dopustil jsem se těžkého omylu napsal jsem Marek do je čirá spekulace korektně je autor Marka, pokud se autor jmenoval Marek je to jen shoda okolností
30. 01. 2011 | 21:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Jiří Lupoměský:

Tak to je tedy hluboke, ale opravdu hluboke nedorozumeni...
Ja jsem jenom pomerne dobromyslne ironizoval jakousi katolickou ponekud bizarni zvlastnost; jinak jsem naopak priznivcem teto cirkve (snad bych mohl rici i clenem...) a povazuji ji v modernizovane podobe za velice pozitivni instituci.

..
30. 01. 2011 | 21:55

ivanT napsal(a):

Pepa Repa: Pripojuji se ke gratulantum a chtel bych poznamenat, ze skoro vsechny body plati (s pripadnymi malymi modifikacemi) v mnohem vetsim okruhu cinnosti.

V podstate vsude, kde se jedinec snazi zaradit do kolektivu.
30. 01. 2011 | 21:59

ivanT napsal(a):

Ales Vyhnal:

Vzdy mne zarazi ta 'dualita' vericich.

Panna Maria rukou vedla kulku (a podobne - uzdravila mne, pomohla mi udelat zkousku, odvratila krupobiti, a tak), ale proc vlastne pripustila, ze k tomu doslo (ze jsem onemocnel, ze mne zkouska hrozila vykolejit, ze prislo krupobiti, nastesti jen na souseda, a tak)? Nikdy jsem plne nepochopil proc Vsemohouci Buh nejdrive zlo dopusti a kdyz ho posleze zmirni tak mu dekujeme (a kdyz ho nezmirni tak uzname, ze pro to urcite musi mit nejake super-dulezite duvody).

Mimochodem, proc by Bohu, nebo svatemu, melo zalezet na tom jestli ma Anicka delsi levou nohu take nevim. A jestli mu na tom zalezi, tak proc ty nohy neudelal stejne? Proc je udelal ruzne a Anicka se musi modlit, aby to napravil?
30. 01. 2011 | 22:06

ivanT napsal(a):

Pane Stejskal:

Vase vedeni blogu je bajecne, ale ten reCAPTCHA je cim dal tim necitelnejsi. Mozna, ze je to tim, ze starnu a stava se ze mne stroj. Nemeli by vasi experti neco, co by opravdicke stroje neprecetly, ale ja ano?

(Jako byvaly pracovnik v software bych navrhoval, aby to co se nam prezentuje pred definitivni prezentaci vyzkouselo rekneme 10 lidi, vsech moznych veku, zrakovych schopnosti, inteligence, sexualni preference, politickeho presvedceni, majetku, a podobne) a teprve kdyz to projde, rozpoutalo by se to na nas.)
30. 01. 2011 | 22:10

observer napsal(a):

Večer jsem slyšel ve zprávách, že v Rakousku loni vystoupilo z katolické církve cca 87.393 farníků. Tady se tom taky píše: http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/richard-seemann-rakusane-opousteji-katolickou-cirkev--839448
Asi nebyli spokojeni se svatými...
Nebo že by s klérem?
A co na to pan "honolulu" a podobní zastánci církve svaté římské?
Možná by si měli přečíst i toto:http://blisty.cz/art/22867.html
30. 01. 2011 | 22:17

Jamima napsal(a):

ivan T - Bůh není loutkář, co by nás vodil na drátkách. Ponechal nám vlastní vůli. Stanovil pravidla (přikázání) ne proto aby nás mohl trestat za jejich nedodržení ale proto, že jejich dodržením si ušetříme spoustu nepříjemností a problémů. Návod, jak se vyhnout průšvihům. Vždy mne udivuje, jak lidé vše dobré připisují sobě samým a vše špatné Bohu. Pakliže věřím, že Bůh něco udělal či neudělal, logicky také musím věřit v ďábla a musím brát v potaz i jeho dílo. Jinak to nedává smysl. Ale spousta lidí vlastně neví, zda věří, v co věří, v co nevěří a jestli to, co si myslí o víře vůbec vírou je. Doporučuji každému přečíst si minimálně Nový zákon. Není to zase tak tlustá kniha a možná si čtenář udělá pořádek ve svých názorech.
30. 01. 2011 | 22:20

Jamima napsal(a):

pan Stejskal - připojuji se k panu ivanu T.- i když nenosím ani brýle, s textem reCAPTCHA se hádám pravidelně. Někdy fakt nevím, jestli se mám vrátit na základku či pomodlit k sv. Tadeášovi :)
30. 01. 2011 | 22:24

observer napsal(a):

Hořejší napsal "...jinak jsem naopak priznivcem teto církve (snad bych mohl rici i clenem...) a povazuji ji v modernizovane podobe za velice pozitivni instituci.", což mne překvapilo.
Zdá se, že většina katolíků, aspoň těch fundamentálnějších, ty ironizující články příliš nemiluje. A tu recesi o nálezech v Turecku z 1. apríla brali jistě jako čistou provokaci a utahování si z knihy nejsvatější. I tyto úvahy o svatých mnozí neberou, jak je vidět z diskuse.
30. 01. 2011 | 22:25

observer napsal(a):

to jamima
Já, i když jsem už dlouho nevěřící, pro změnu myslím, že největší hodnotu má Starý zákon, především Moudroslovné knihy.
V tomto si čtu:
http://www.elegenda.sk/knihy/nabozenstvo/biblia-a-biblistika/mudroslovne-knihy-stareho-zakona-biblia-dnes/
30. 01. 2011 | 22:31

Jamima napsal(a):

observer - souhlas, spíš jsem však měla na mysli to, že by si mnozí lidé přečtením Nového zákonu udělali větší jasno v tom, v co vlastně věří.
30. 01. 2011 | 22:51

Marek Kobera napsal(a):

Vážený pane profesore,
koukám, že jste trochu z formy. Žádný úvod, závěr, dokonce ani seznam literatury. A to nemluvím o tom, že jste na položenou otázku vůbec neodpověděl!

Jediné pozitivum Vašeho příspěvku shledávám v odstavci "Myslím, že..."
Ano, to jsou zajímavé návrhy. Myslím, že by se to dalo uplatnit v širším měřítku. Pořádná modlitba ke svatému je vlastně privilegium. Mohla by být předmětem výhry. Např. v kasinech. Tím by se hned vyřešil hazard i financování církví vlastně bohulibým způsobem.
30. 01. 2011 | 23:23

Viola napsal(a):

A ještě připomínka k tématu, jak se modlit

Cti svého otce i matku. K tomuto přikázání jsou připojena i přislíbení: Kdo ctí otce, dočká se radosti na vlastních dětech (v. 5, srv. Př 10,1; 15,20; 23,24-25; 29,3). Modlitba takového člověka je vyslyšena (v. 5b), protože Bůh slyší modlitbu spravedlivého (Př 15,29). A k tomu je přislíben také dlouhý život (Ex 20,12; Dt 5,16):
30. 01. 2011 | 23:24

Viola napsal(a):

pro n.o.s.e

bude nazýván Nazaretský”. Toto proroctví se ve skutečnosti neobjevuje u žádného proroka, aspoň ne v této podobě: pomocí slovní hříčky evangelista spíš naráží na přislíbení o ratolesti z Jišajova kmene: nocrí (Nazaretský) - nécer (ratolest; Iz 11,1; 53,2; viz také Jer 23,5; 33,15; Zach 3,8; 6,12).

ale stejně osídlení Nazaretu sahá podle archeologů až do 9 stol př.n.l.
30. 01. 2011 | 23:31

skura napsal(a):

ivanT:

Je bůh ochotný zabránit zlému, ale neschopen toho? Pak není všemocný.
Je schopen, ale neochotný? Pak je škodolibý.
Je jak schopný, tak ochotný? Pak, odkud se bere zlo?
Je jak neschopný, tak neochotný? Pak proč ho nazývati bohem? (Epikúros)
30. 01. 2011 | 23:50

Viola napsal(a):

Výraz bude nazván Nazaretský je však možné chápat též v souvislosti s textem knihy Soudců: ten chlapec bude od mateřského života Boží zasvěcenec (nazír) (Soud 13,5). Text se zmiňuje o Samsonově povolání být nazírem, členem skupiny přísného asketismu a zasvěcení ve starém Izraeli.
31. 01. 2011 | 00:06

honolulu napsal(a):

Pani Violo,
pan N.O.S. je velmi sectely pan.
On chrli mnoho vyroku, ale VZDY Vas necha "viset" ve vzduchu...
Tak, pane N.O.S. kdyz o necem napisete, ze je to jinak, tak nas poucte jak ! Kdyz krestanstvi bylo temno, tak co melo byt, kdyby krestanstvi nebylo ?
Nekdo zde napsal, ze Pilat byl legatem. Omyl ! Byl to GOVERNOR of Judea 26 A.D. - 36 A.D. O existenci Krista se neopirame o Bibli, ale o dejiny Rima. Bible je pouze nabozenstvi, t.j. cit. Dejiny maji vedeckou hodnotu.
(LEGAT = osoba poverena specifickym ukolem od senatu, nebo vysoky vojensky dustojnik. T.zn. osoba podrizena Pilatovi.)

Neplete bibli a dejiny dohromady, stejne jako neplete mytologii a dejiny.
Stokrat jsem slysel neco negativniho o krestansvi, ale nikdy jsem neslysel o nejake nahrade za krestansvi.
Co Vy nato pane N.O.S. ?
Mam Antiku velmi rad, a snad o ni i neco vim. Chcete mi pane N.O.S. tvrdit, ze byla lepsi nez krestanstvi ??
Reknete proc ?
Pepa Repa me dobre vyslihl, kdyz napsal, ze jsem se Katolikum nepovedl. To ale neznamena, ze budu na cirkev nadavat, zvlaste ted, kdyz ji potrebujeme proti rozpinavosti Islamu.
31. 01. 2011 | 00:22

ivanT napsal(a):

Diky pane Skura, to je velmi padne shrnuti casti me 'viry' :-).

Jamima a ostatni: Novy Zakon jsem cetl, jakoz i plno knih o krestanstvi a jeho mnohych formach (a z toho z velke casti prameni me stanovisko).

Kdyz uz jsme u toho, proc krestansky Buh nechava vetsinu lidstva (Muslimy, Judaisty, Budhisty, a vsechny dalsi) v temnotach a s velmi dobrou nadeji na zatraceni? A ostatne proc nevysvetli tisicum (doslova) krestanskych sekt ktera z interpretaci pisma je spravne a ktere cirkevni autority maji pravdu. Jak si ma ubozak verici, ktery opravdu neco o krestanstvi vi, vybrat tu spravnou versi?

Mimochodem, nevysvetlila jste mi proc Pan Buh neudelal Anicce obe nohy rovnou stejne dlouhe a ceka az se o to Anicka pokorne pomodli. Ja vim, odpoved je jednoducha - 'co Buh cini, dobre cini'. A je to. Ale neni to moc presvedcive.

Jak pise pan Skura - je skodoliby nebo co?
31. 01. 2011 | 00:33

buldatra napsal(a):

Zajímalo by mě, jestli by ten pan Drápal dokázal motlitbou prodloužit, popřípadě zkrátit nohy u stolu potažmo u židle. Čímž by se trvale odstranilo viklání.

Znám kutily, kteří se rozhodli zarovnat nábytkové končetiny pomocí pilky a zpropadený nábytek se pak viklal hůř, než před zákrokem. Což donutilo nešťastné opraváře ke všelikým kletbám a devastačním skutkům.
Přesto věřím tomu, že se někteří ti nešťastníci před řezem i modlili. Inu evidentně neznali tu správnou končetinovou modlitbu, potažmo, špatně se orientovali v nepřeberném davu svatých a evidentně zvolili nesprávného (je evidentní, že na církevním trhu chybí vhodná příručka, která by obsahovala vyčerpávající seznam vhodných svatých pro všeliké příležitosti).

Jo, jo, modlit se správně je věda.
31. 01. 2011 | 00:52

Martin napsal(a):

Svatí jsou nic než PODVOD a každý papež který nějakého blahoslavil je nic než podvodník.
1) Po smrti nikdo neobživne dřív než při zahájení tzv. Posledního soudu, kdy se budou soudit živí i mrtví, tento zjevně dosud nenastal a tak úplně všichni mrtví s výjimkou Krista jsou mrtví a tedy logicky neslyší, modlit se k nim dá, ale nemá to žádný smysl.
2) Kult svatých je Katolickou církví adoptovaný kult pohanských bohů, v předkřesťanských dobách bylo bohů vícero, každý byl na jinou oblast. Pozice katolické církve tehdy byly slabé a proto z marketingových důvodů zavedla kult svatých.
3) Kult svatých je nekatolickými církvemi obvykle zásadně odmítán.
31. 01. 2011 | 01:13

ivanT napsal(a):

Buldatra: Vyborne! Inspiroval jste mne a tak jsem se podival na Internet a nasel treba tohle:

http://www.catholic-forum.com/saints/patron00.htm

Jsem si skoro jist, ze tam bude neco i na kratke nohy u stolu. Jestli to najdete, napiste nam, a take jestli jsou ruzni svati na nohy stolu a nohy zidle.
31. 01. 2011 | 01:14

Jamima napsal(a):

ivan T - pokud jste směřoval tyto své otázky na mne, musím vám po pravdě říci: já to nevím. Neznám odpovědi na všechny otázky, ani to nepokládám za možné. Ptejte se moudrých lidí jako jsou třeba již zmiňovaný pan Halík, přečtěte si skvělou knihu Lewise "Bůh na lavici obžalovaných". Já nejsem žádný vědátor, co vím je, že věřím, v co věřím vám mohu klidně sdělit, stačí si najít credo - vyznání víry. Odpověděla jsem vám upřímně na to, o čem něco vím, zbytek bohužel nemohu sloužit. Ale jedno vím určitě, totiž že né mozkem ale srdcem máme vnímat Boha.
31. 01. 2011 | 01:41

ivanT napsal(a):

Jamima: Dekuji za uprimnou odpoved. Respektuji vase presvedceni i kdyz je nijak nesdilim.
31. 01. 2011 | 02:34

kormoran napsal(a):

Soudruhu Horejsi , vy musite zrejme hodne trpet nevsimavosti vaseho okoli.
Helicopterou vas nikdo nesvez, pliny xxxxl vam nikdo nemeni, spodky od horcicaku , co nosite na nose , vam nikdo necisti.
Oj Oj spatny to zivot 'vedatora'.

Co takhle pockat na prihodnou chvili a znarodnit akademii zkumavek?
31. 01. 2011 | 02:37

kormoran napsal(a):

Mozna vam mistre Horejsi krivdim , ale pripadate mi , jako anesteziolog prenesen z 19-teho do 21 stoleti .
Kde nevite jakou mate aplikovat uspavaci latku, tak tam flaknete pro jistotu nitrozilne vse , co mate po ruce a pro jistotu to zatuplujete kladivem omotanym jutou, dulezite je , ze na okoli budite dojem , ze vse mate pod kontrolou))
31. 01. 2011 | 02:52

skeptický napsal(a):

Buldatra

Nadkolego princi nekřesťanských kulaků

Bůh pomáhá těm,co si pomůžou sami.
V hospodě se vyřeší ta noha od stolu táckem.Zaplatíte si pivo,výsledek zaručen.
V kostele musíte dát do kasičky,zapálit svíčku,pak se modlit,pak si jít koupit nový růženec,co jste ztratil,a výsledek nejistý.
Nakonec vezmete pilku,dopadnete jak jste dopadl,a hospodský chce náhradu škody.

Nedokonalost je stvořena za účelem,aby se mohly konat zázraky napravování,a prosťáčkové žasli.

Napravit dokonalé nelze.
Leda jak ten pán,co vypustil z lahve gina a projevil přání mít plodivý úd až na zem.Gin mu zkrátil nohy.

To,že v Rakousku odchází tolik lidí z církve je proto,že už se proslechlo,že jsou na řadě,a budou je pálit jako čarodějnice a sympatizátory s pedofilií.To ale nebyli praví křesťané.

Profesor se také stává kritickým.Možá,že jen vlažne ve víře.Anebo chytil správný vítr.
31. 01. 2011 | 06:02

jepice napsal(a):

Pane profesore, zkuste modlitbu ke svatému Stanislavovi /Kratochvílovi/.
Řekla bych, že má na kontě spoustu zázraků.
Jednou jsem byla svědkem, jak si jedna dáma přála pomocí jeho učení zvětšit prsa. Po skončení série seancí byla velmi spokojena.
A to je podstatné. I skeptici jí to přáli. Že si vylepšení nevšimli, považovali za vedlejší.
31. 01. 2011 | 07:57

pgjed napsal(a):

To observer:

Nejde vůbec o fundamentalizmus/nefundamentalizmus, milování/nemilování článků V.H.. Problém je v tom, že nelze se současně považovat za katolíka a současně nevěřit v posmrtný život. Navíc tón a forma článků pana profesora, to již není ani sdělování pochybností ani zlehčující humor. To je docela nevybíravé kopání do něčeho, co má nepochybně svou hodnotu. A má-li potřebu V.H. do něčeho kopat, nechť si poupí kopačák. Nebo se třeba může vyřádit na boxovacím pytli. bude to užitečnější, než nepovedené rádoby reformní pokusy.
31. 01. 2011 | 08:33

t... napsal(a):

Pane profesore Hořejší,

proč jste zrovna příznivcem katolické církve? Při tolika skandálech, hlavně pedofilního charakteru. Co přestoupit k jiné křesťanské círvi, která není zatížena (tolika) skandály?
31. 01. 2011 | 08:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy