Křeček populista.

07. 09. 2011 | 07:55
Přečteno 25207 krát
Včera jsem nevěřil svým očím, když jsem spatřil článek pana poslance Křečka.
Za větší část tohoto textu by se nemusela stydět nejen proslulá poslankyně ODS JUDrplz Řápková, ale ani pan Bc. Vandas, předseda DSSS. Pokud se takto vyjadřuje poslanec ČSSD, je to na pováženou.


Pan poslanec v úvodu říká:
„Tak se dozvídám, že aktuální problematika „šluknovského výběžku“ není problémem rasovým nebo národnostním, ale sociálním.“
A v následujícím textu se tento význačný člen poslaneckého klubu ČSSD hrdě hlásí k názoru, že je to „problém rasový a národnostní“.

Já si naopak myslím, že je to problém sociální, a to gigantický. Je to asi nejvýraznější příklad trestuhodného, katastrofálního selhání všech polistopadových vlád. Za posledních 22 let se tento problém nepopiratelně dramaticky zhoršil.

Pan poslanec se domnívá, že
„Časovaná bomba romského problému nebude odstraněna dříve, než integraci nebo jakýkoliv jiný způsob vzájemného soužití nezačnou prosazovat sami Romové. Pokud si nevytvoří vlastní respektovanou politickou a občanskou reprezentaci. „Z venku“ to za ně nikdo neudělá.... Znáte snad nějakého politického představitele Romů, který formuluje jejich požadavky a prosazuje je? A který má autoritu u vlastní komunity? Všechny takové pokusy, i ten nejnadějnější z počátku devadesátých let, ztroskotaly na nezájmu samotných Romů o svůj vlastní osud.“

Bylo by jistě skvělé, kdyby romská komunita vygenerovala nějakého svého Martina Luthera Kinga. Pokud se tak nestane (což je prakticky jisté), učiní zřejmě pan poslanec další krok a přihlásí se k „řešení“ prezentovanému v diskusi pod jeho článkem nickem „Sauerkirschmann“:

„Takže Vážení multikulti humanoidé, jakou rychlostí si troufáte cikánské etnikum sociálně a komunálně začlenovat?? Bude ta rychlost vyšší, než dynamika růstu jejich populace? Pokud ne, pak tohle v zásadě bude mít jen dvě finální řešení.

1) Budto nás jako jako hostitele zahubí
2) Pošleme do sprch my je.

A otázka není jestli ano či ne, ale kdy.“


Názor, že by mělo nastoupit nějaké „konečné řešení“ už i veřejně a beztrestně vykřikují „přizpůsobiví“ lidé na ulici.

Všude kolem sebe vidím, že většina i velice vzdělaných lidí inklinuje k těmto děsivým názorům.

Aby nebylo mýlky – já rozhodně nejsem stoupencem názorů, že kořenem problému je český rasismus, naše xenofobie a odpor k jinakosti, k jiným písním a kultuře. Takovéto zdůvodnění je nejen směšné (viz celkem bezproblémový vztah české společnosti k Vietnamcům), ale hlavně nebezpečné, protože ignoruje skutečné důvody tohoto problému.

Zcela se hlásím k názoru, který v diskusi pod článkem JUDr. Křečka vyslovila diskutérka „kočka šklíba“:

„...nijak se Cikánů nezastávám, vím čeho jsou schopní, vím, že mnozí z nich pracovat nechtějí, vím, že se dopouštějí kriminálních činů více než tzv. většinové obyvatelstvo. Vím, co dokáží, vyrůstala jsem na pražském Smíchově a pracuji na Žižkově. A přiznám se, že jsem vůči nim ostražitá.
Na druhou stranu ale vidím, že i když na své situaci mají nemalý, možná rozhodující podíl, tak na eskalaci těchto problémů se podílejí polistopadové vlády, polistopadoví politici a právě ta "neviditelná ruka trhu". Takže chtít na Cikánech aby pracovali je minimálně alibistické, když v některých regionech neseženou práci ani mladí "bílí" a v celém státě lidé nad 50 také ne. A to jsou integrovaní natolik, že mnoho z nich má VŠ vzdělání, SŠ asi většina. A na nekvalifikované práce zde máme Ukrajince, kterým ta "skvělá bílá" většina platí sotva minimální mzdu. Takže v souhlase s Křečkem si myslím, že je to politický problém, ale vidím ho jinde než on.
A z čeho se mně chce zvracet jsou náckovské výkřiky jako "Cikáni do plynu" nebo "Nůž do zad" a podobné.... S těmito "lidmi" nechci mít nic společného a bojím se jich mnohem víc než Cikánů.“


Jak by se tento problém konkrétně měl řešit samozřejmě nevím, ale řešení by určitě muselo zahrnovat energickou snahu o co nejvyšší zaměstnanost v této komunitě (do značné míry ovšem uměle podporovanou a vynucovanou, v rozporu s posvátnými „tržními mechanismy“), ještě energičtější snahu o vzdělávání romských dětí a mládeže, odstranění sociálně-patologických záležitostí jako jsou všudypřítomné herny, a samozřejmě i nezbytnou represi kriminality.

Máme u nás vůbec někoho, kdo je odborníkem v této oblasti, kdo ví, co by se mělo dělat?
Existují nějaké dobré příklady? Myslím, že občas o nějakých slyšíme - např. před několika lety jakýsi obdivuhodný Ind, který se účinně postaral o menší romskou komunitu na Ostravsku, nebo nějaká škola na Smíchově (deataily jsem bohužel neměl čas dohladat - třeba je uvede někdo v diskusi).

Skutečné řešení tohoto problému by určitě bylo extrémně nákladné (samozřejmě nikoli kvůli nějakým zvýšeným sociálním dávkám) a tedy mimořádně nepopulární, tím víc v současné době škrtů.
Neodpustím si poznámku, že takové náklady by samozřejmě byly mnohem nižší než to, co ztrácíme korupcí velkého rozsahu a absurdní politikou daňového zvýhodňování nejbohatších.

Realisticky si myslím, že to dopadne tak, že politici nadále nebudou dělat v podstatě nic, jen snad posílí tu represi kriminality. To je jistě dobré, ale je to asi jako aspirin proti zápalu plic přinese to krátkodobou úlevu, ale k vyléčení potřebujeme účinná, mnohem dražší antibiotika.
Většina společnosti se asi přikloní k názoru, že se s mírným chronickým zápalem plic dá žít...
Smutné...
********************************************************
8.9.:
Nadpis jsem pod vlivem oprávněné kritiky některých diskutérů dodatečně zkrátil o jedno slovo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bohumíra napsal(a):

Pan Křeček vzhledem k svému věku bude psát již jen populistické články. Přece si již nebude "sám sobě" ohrožovat teplé místečko v době ekonomické krize ...
Líbí se mi, že každý politik-populista se zmůže maximálně na takovýto článek, namísto pádného bouchnutí do stolu a OKAMŽITÉ řešení situace.
Myslela jsem, že slabý, neduživý a "na h..." je pouze premiér.
07. 09. 2011 | 08:05

Antropolog napsal(a):

Pane Hořejší,

když se odkládá návštěva zubaře příliš dlouho - zub musí ven. Pokud část těla napadne gangréna - maso musí pryč. Žádný Harry Potter, žádné mastičky, ale důsledný řez.

Myslete si o tom, co chcete. Já na otravu krve určitě umírat nebudu. Moje rodina taky ne.
07. 09. 2011 | 08:09

Antropolog napsal(a):

ad BOHUMÍRA: Co by podle vás milostivá měl ten senátor Křeček z opoziční strany jako dělat? Sebrat starou služební pistoli ČSLA vz. 52, zařvat: Urááááá...! A vytáhnout v čele torza 4. brigády rychlého nasazení na Šluknov, Janov, Chánov , brněnský Cejl, Postoloprty, Teplice, Krupku, Sokolov, Cheb, Ostravu, Chomutov... kam ještě?
07. 09. 2011 | 08:14

Sladký napsal(a):

Silácké řeči směrem k Cikánům.. směšné.Kdyby tenhle národ za něco stál, tak se především a hlavně nenechá okrádat a obelhávat šibaly a darebáky, kteří s v listopadu 1989 dostali k moci a majetku, a kteří jsou pro tento národ daleko nebezpečnější a zhoubnější,než jedno svérázné etnikum.
07. 09. 2011 | 08:18

scallop napsal(a):

vaclavhorejsi

"já rozhodně nejsem stoupencem „havlovských“ názorů, že kořenem problému je český rasismus, naše xenofobie a odpor k jinakosti"
Mohl byste tyto vyroky pana Havla odzdrojovat ? Zajimalo by me, jestli neco takoveho rekl nebo se jen projevila Vase nutkava potreba alespon jednou mesicne si kopnout do Havla.

Jinak s blogem souhlasim. Mate asi na mysli Kumara Vishwanathana.
07. 09. 2011 | 08:20

Antropolog napsal(a):

ad SLADKÝ: Souhlasím.
07. 09. 2011 | 08:22

Bohumíra napsal(a):

Antropologu, měl by již MLČET a užívat (ne)zaslouženého důchodu!
(Jistě, zvolili ho. Při současném volebním systému a extrachaosu by ho zvolili i pár dní po kremaci!)
07. 09. 2011 | 08:28

Pobo napsal(a):

Add "obdivuhodný Ind" a dokonce "...který se účinně postaral":

Možná se tak trochu postaral (opět) erár:

http://cedr.mfcr.cz/Cedr3InternetV412/CommonPages/ConditionPage.aspx?queryType=1

IČ: 65497996
(Vzájemné soužití)

Docela slušné dotace (101 položek - ať si to každý posčítá sám) na tu "... menší romskou komunitu ..." .

Ale nic Vám nebrání taky se postarat o nějakou třeba menší skupinku z nějakého toho "ghetta". Jenom prosím za své, ju? Upřímně držím palce. ;o)
07. 09. 2011 | 08:29

Antropolog napsal(a):

ad BOHUMÍRA: Teď jste definovala 95% českých politiků, kterým vypršelo první volební období ;-)
07. 09. 2011 | 08:32

Petr z Tábora napsal(a):

Kloním se k názoru pan Křečka. Nízkou sociální úroveň má dost lidí, i když i to je relativní pojem. Ale problém je jen s některými z takto "postižených".... Je třeba se ptát proč?

Pane Hořejší, kdysi jsem to viděl také jako sociální problém, ale přesvědčil mě příspěvek tuším JUDr Kl.Samkové zde.
07. 09. 2011 | 08:33

Da.Rock napsal(a):

No jo, pane Hořejší, ale jak se vypořádat s argumentací, že jedno etnikum, které zde sídlí maximálně 2 generace se tak snadno dokázalo začlenit a druhé, které je zde po staletí, nikoliv. Majoritní společnost může a dokonce MUSÍ pomáhat těm, co o pomoc stojí, ale ne těm, co ji odmítají a chtějí jen jedno - vegetovat.
07. 09. 2011 | 08:33

hra o jablko napsal(a):

za problémy ne severu zcela jistě stojí za 20 let neřešené otázky nájemního bydlení a sociální příplatky na bydlení, které dovolují romům bydlet doslova kdekoli. Již jsme viděli reportáž se starostou jedné vesnice, který odmítá vyplácet romům 6 tisíc příplatek na bydlení v domě, kde by jiní nebydleli ani zadarmo.
příplatky tak jen zdražují bydlení v celé ČR, brání trhu a napomáhají k bezpracnému zisku majitelů nemovitostí a podivným developerům.
07. 09. 2011 | 08:39

Xury napsal(a):

Pro autora:
ten problém je nepochybně složitý a obávám se, že prakticky všechny polistopadové vlády (a myslím, že i předlistopadové) neznaly řešení. Výsledkem bylo dílem uplácení dílem ponechání vlastnímu vývoji. Když se objevil problém, tak se "řešil". Zdůrazňoval se vliv vzdělání. Podle všech prohlášení bychom už měli mít minimálně jednu generaci vzdělaných Romů. Fakticky všechny vlády uplatňovali pouze metodu cukru a na bič zapomínaly. Až teď se mluví o veřejné službě jako protislužbě za soc.dávky, o vázání výplaty dávek na docházku do škol.
U těch škol je tu ovšem ještě jeden problém, který je popsán sociology, a to dopad začlenění malé skupiny nespolupracujících do pracovního kolektivu (v tomto případě třídy). Výzkum hovoří o tom, že výsledkem je rozbití celé třídy. Zkrátka pokud ona skupina nemá základní návyky a nesdílí s ostatními hodnotový systém, tak úroveň třídy jde prudce dolů.
Pokud jde o váš nápad na vysokou míru zaměstnanosti u této skupiny obyvatel, tak by mne zajímalo, jak to chcete udělat. Momentálně je u nás cca půl milionu nezaměstnaných. Protože nelze nikoho diskriminovat, tak byste musel zajistit onu vysokou míru zaměstnanosti pro celou tuto skupinu a ne pouze pro Romy.
Orientační odhad nákladů mi vychází někde kolem 100 mld, ale vůbec netuším, co by ti lidé dělali.
07. 09. 2011 | 08:40

Michal Macek napsal(a):

tak "konecne reseni" snad nebude potreba - stacilo by resucitovat nejake zakony 1 republiky napr zakon o potulce a pod
jo a koministickej zakon o "prizivnictvi" mel taky neco do sebe
jak rikali komanci - kdo nepracuje at neji :D
07. 09. 2011 | 08:47

Sladký napsal(a):

Xury- cituji "výsledkem je rozbití celé třídy" Dodám ještě, že s následkem dodatečného a silného zhoršení úrovně výuky v celé třídě,u všech žáků.
S vydatnou pomocí MŠMT a s finančním přispěním EU se zde chystá další pohroma pro naše školství, tzv "inkluze" či "inkluzivní vzdělávání".
07. 09. 2011 | 08:47

Xury napsal(a):

Pro Sladký:
přesně. Osobně si myslím, že podobný typ základního školství je vhodný ve státech s vysokým podílem imigrantů často ze zcela rozdílných zemí - typicky USA. Hlavním cílem takové školy je pak osvojení jazyka, získání vztahu k nové vlasti, integrace do komunity. Ve střední Evropě mi vhodný nepřipadá. Bohužel v tomto ustupujeme EK.
07. 09. 2011 | 08:54

Antroid napsal(a):

Pane Hořejší, je od vás ubohé opírat své protiargumenty o diskusní příspěvky předmětného blogu, za které autor nenese sebemenší zodpovědnost.

Ohledně potřeby romské elity má pravdu Křeček. Ostatně nejde o ojedinělý názor, podobně před časem psala i K.V.Samková, která s Romem - pokud vím - žije (tu snad z rasismu podezírat nebudete) a na rozdíl od vás má letitou osobní zkušenost.

Je dobře, že si aspoň dokážete přiznat, že řešení problému neznáte, ve skutečnosti jste úplně mimo. O podíl radnic, které bytový fond ve velkém rozprodaly a tím na problém ghett založily, jste ani nezavadil. Křeček je o kousek dál, je schopen aspoň reflektovat podstatu problému, což je nutná podmínka nalezení řešení.

P.S.: Laciné řeči o řešení konečném jste si, pokoušíte-li se o seriozní debatu - mohl odpustit.
07. 09. 2011 | 08:55

neo napsal(a):

Pan Křeček napsal jeden z mála článků, který realitu popisuje pravdivě. Cením si toho, že něco takového napíše někdo z řad socialistů.

Populistického tam nic nevidím a rasistického už vůbec ne.
07. 09. 2011 | 08:58

žena napsal(a):

Xury
"Protože nelze nikoho diskriminovat,..."

Máme tu už pár let pozitivní diskriminaci:

Ministerstvo školství podporuje sociálně slabé romské studenty
21-09-2004 - ČTK

Ministerstvo školství podporuje v rámci jednoho ze svých programů romské středoškolské studenty ze sociálně slabých rodin. Letos a loni mezi ně rozdělilo deset milionů korun. Peníze od státu získalo zhruba 1000 žáků. Použít je mohou na zaplacení školného a cestovného, na stravování a ubytování, řekla dnes ČTK pracovnice ministerstva školství Marie Rauchová.

Program podpory romských žáků středních škol existuje od roku 2000, kdy ho vyhlašovala Rada vlády pro záležitosti romské komunity. V prvním roce o něj projevilo zájem kolem 900 romských studentů, o rok později to bylo už přes 1500. Loni poprvé program zaštiťovalo ministerstvo školství.

http://romove.radio.cz/cz/clanek/20163
07. 09. 2011 | 09:00

Radek napsal(a):

Hořejší je rasista a extremista mimo realitu. Pan Křeček má v tomto naprostou pravdu, to je jasné všem, co mají všech pět pohromadě. Ne ovšem rasistům a nacistům typu Hořejšího !
07. 09. 2011 | 09:01

franťýk napsal(a):

Ani nevím jak je to dávno, kdy se v kinech objevil americký film "Hádej, kdo přijde na večeři" s prvním kladným černošským hrdinou (hrál Sidney Poitier). Od té doby se ve všech amerických filmech objevují černošští herci naprosto pravidelně a dost často v rolích nadřízených těm bílým. A za tu dobu vyrostla i celá nová vzdělanější černošská populace - viz i Michelle Obama.
U nás místo toho hrají cikány Polívka a Labuda.
07. 09. 2011 | 09:07

Pravda napsal(a):

Problém cigánů není jednoduchý ale má jednoduché řešení a bohužel za socíku jsme tomu byli blíž než dnes./ Tím nepropaguji socík!!!
Každý kdo chce být občanem ČR bude respektovat pravidla a zákony. Jakákoliv speciální péče a pozitivní diskriminace o minoritu vede k tomu že minorita začne parazitovat a spoléhat na to, že jejich problémy vyřeší někdo jiný. A dále se nabalí vrstva darmožroutů a parazitů, kteří se o tu minoritu tzv " starají"
Proč s Vietnamci, Ukrajinci, Rusy, Němci,američany atd u nás není problém???- museli se uživit sami a nikdo jim necpal pomoc

Na rozdíl od USA, kde mají morální povinnost k indiánům za jejich zničení a ukradení země, a k černochům za otroctví/ i to začíná být po 500 letech už ale trapné/ my jsme sem cigány násilím nevtáhli - nic jim nedlužíme
07. 09. 2011 | 09:11

žena napsal(a):

Myslím, že Romové mají své výrazné představitele, např. pan Holomek, pan Giňa st., úspěšní jsou Romové v Č.Krumlově...

K zaměstnání Romů část z:
Výzva Romům: Nenechejme ze sebe vytvářet "rasistické agresory"

26.8.2011 21:34 - Ondřej Giňa st., předseda RSF Rokycany. Publikováno na serveru Romea.cz.

Romští podnikatelé, začněte požadovat účast na realizaci miliardových zakázek státních a polostátních podniků a společností - Ředitelství silnic a dálnic, Státní fond životního prostředí, České dráhy, Letiště Praha, Státní fond dopravní infrastruktury, Silniční a železniční stavitelství, Správa železniční dopravní cesty, Státní lesy a další.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/206506.aspx
07. 09. 2011 | 09:13

Občan napsal(a):

Ne, pane profesore,

JE to problém národnostní a zpolitizovaný, tedy i politický. V obojím má Křeček pravdu. Majoritu neterorizují na severu sociálně slabé národnostně různorodé skupiny, ale JEDNA KONKRÉTNÍ národnostní skupina, která je KVŮLI své NEPŘIZPŮSOBIVOSTI také sociálně slabá.
Nejsou to gangy chudých, v nichž by byli Češi, Cikáni, Ukrajinci, Němci, Vietnamci, Italové, Holanďané (ano, i ti si k nám odkládají své nezaměstnané). Jsou to gangy ČISTĚ CIKÁNSKÉ. Proto to JE problém národnostní (rasový ne, Cikáni jsou stejná rasa jako my). A protože si z nepřizpůsobivosti a chudoby Cikánů udělala parta multikultihumandovedů skvělý kšeft a politikum, je to problém politický.

Plivejte si na Křečka jak chcete, ale vystihl problematiku v celé její nahotě. už bylo na čase, protože to hraní si na multikultikorektivismus doposud nepřineslo nic pozitivního.
07. 09. 2011 | 09:15

Tomáš napsal(a):

Ten Kumar z Ostravy se na našich cikánech akorát pěkně napakoval, když přišel, neměl nic, ted prý má barák jak kráva. At si řeší problémy u sebe, málo jich tam nemaj. Četl jsem, že Indie chce vystěhovat tak 20-50 milionu svejch lidí (ty nedotknutelní)do Ruska ... Jinak hlavním viníkem je tuneldědekklaus, ten začal likvidovat státní statky(neplést s JZD), kde cikáni museli fachčit. Ten žvaní o neviditelný ruce.....
07. 09. 2011 | 09:15

Xury napsal(a):

Pro ženu:
nevím a z vašeho příspěvku jsem to nezjistil, zda šlo o romské studenty nebo o studenty ze sociálně slabých rodin. Stát nemůže na něco přispívat na základě příslušnosti k nějaké rase (což by navíc v tomto případě byl problém, protože jsou to také indoevropané) nebo národnosti.
On někdo brání firmám romských majitelů zůčastnit se státních zakázek?
07. 09. 2011 | 09:20

Občan napsal(a):

Xury napsal(a):
"Pro autora:
ten problém je nepochybně složitý...Momentálně je u nás cca půl milionu nezaměstnaných...Orientační odhad nákladů mi vychází někde kolem 100 mld, ale vůbec netuším, co by ti lidé dělali.
07. 09. 2011 | 08:40 "

Ti, co chtějí pracovat a nemohou sehnat práci, by rádi dělali cokoli, a to bez ohladu na své vzdělání a odbornou praxi (polovina nezaměstnaných jsou SŠ a VŠ vzdělaní lidé, většinou s odbornou praxí 20 a více let - tedy lidé 45+), jenom kdyby jim to zajistilo lidsky důstojnou mzdu, řádnou pracovní smlouvu a pravidelné platby socka a zdravka. Právě proto, že to jsou lidé vyššího středního věku, nemají už ambice; jejich život je v troskách a byli by vděčni skoro za cokoli.
Problém je, že ve své zoufalé snaze sehnat cokoli a ve své ponížené ochotě vzít cokoli, berou práci méně kvalifikovaným a nekvalifikovaným. Jednak se tím degraduje vzdělání a druhak roste počet nezaměstnatelných lidí. A s celou "vzdělanostní společností" jsme v gluteu. Bludný kruh...
07. 09. 2011 | 09:21

skeptický napsal(a):

Obrácení Ferdyše Pištory?Čí je tohle článek?

Za to,že ... učiní zřejmě pan poslanec další krok a přihlásí se .. ho tu určitě někdo udá.Nejlépe ante factum,pro jistotu.To bych tady taky nechtěl.Jsou tu na to lidi.
07. 09. 2011 | 09:21

Občan napsal(a):

To TOmáš:

Po Kumarovi se nějak slehla země. Ve čtvrtek noviny psaly s velkou pompou, jak přijede na sever a jak to tam srovná do latě, bo má zkušenosti. Od té doby o Kumarovi ani písmeno :o))
07. 09. 2011 | 09:24

Pobo napsal(a):

žena napsal(a): 07. 09. 2011 | 09:13
"...
26.8.2011 21:34 - Ondřej Giňa st., předseda RSF Rokycany. Publikováno na serveru Romea.cz.

Romští podnikatelé, začněte požadovat účast na realizaci miliardových zakázek ..."

Spíše to měl napsat : ... začněte se ÚČASTNIT VÝBĚROVÝCH ŘÍZENÍ na realizace ...

A co napíše (nejen) Giňa ? : ... začněte POŽADOVAT účast na realizaci ...

Jak typické pro tyto morgošské bossy ... :-/
07. 09. 2011 | 09:26

žena napsal(a):

Xury
"nevím a z vašeho příspěvku jsem to nezjistil, zda šlo o romské studenty"

Kopíruji z mnou uvedeného v 07. 09. 2011 | 09:00 :
Ministerstvo školství podporuje v rámci jednoho ze svých programů romské středoškolské studenty ze sociálně slabých rodin.

Program podpory romských žáků středních škol existuje od roku 2000, kdy ho vyhlašovala Rada vlády pro záležitosti romské komunity.

I odkaz, z čeho je čerpáno je romský http://romove.radio.cz/cz/clanek/20163
07. 09. 2011 | 09:31

Někdo napsal(a):

Jen věřte svým očím. Taky je dokořán otevřete, abyste dobře viděl narůstající problém. No a občas se sám projděte k večeru ulicemi některých měst. Obklopí vás, třeba , smečka cikánských dětí, obtěžují, sápají se na vás, zažil jsem to, spasíte se jedině útěkem, nemůžete plácnout malé dítě přes ruku, která po vás rejdí.

Pan senátor Křeček otevřel problém, je to jako když otevřete vřed, co bude pokračovat, jak budeme léčit, to nikdo neví. Spíš to vypadá, že se v tom vředu budeme jako společnost hrabat, jen hrabat, ale nedokážeme ho zahojit.

Rozhlédněte se kolem sebe na svém pracovišti a jinde, kam docházíte, zjistěte si, kolik tam pracuje cikánů. Napište blog na dané téma, udělejte s cikány na Vašem pracovišti rozhovor, udělejte ho s těmi, s kterými bydlíte v blízkosti na 50 metrů, už se těším, to bude zajímavější, než kritika pana senátora. To, co jste napsal se mi jeví jako kázání od zeleného stolu, kázání toho, kdo nemá s tímto etnikem každodenní zkušenost.
07. 09. 2011 | 09:32

Xury napsal(a):

Pro Občana:
obávám se, že pojem "lidsky důstojná" mzda se svým obsahem bude patrně lišit v různých místech našeho státu - ve středních Čechách bude asi jiná než v Rumburku nebo na bruntálsku.
Jinak podíl nezaměstnaných s minimálně maturitou v severomoravském kraji (podle dostatečně reprezentativní vzorek) v dubnu loňského roku byl cca 30%. To, že by dělali cokoliv je sice hezké, ale nevím, jestli máme dost parků na sekání a dost ulic na zametání.
07. 09. 2011 | 09:33

skeptický napsal(a):

Všechno je to jen kouřová clona.Jednostranné zvýhodňování záměrně vytváří pro většinovou populaci nepřítele,a odvádí pozornost od zločinných likvidačních zákonů a multimiliardových rozkrádaček nahoře.Tam je problém.

Teď je důležité se včas přihlásit na tu správnou stranu,že.Díkybohu mám to za pár.
07. 09. 2011 | 09:33

háhi napsal(a):

Křešek má pravdu:
zájmy extrémistických komunálních politiků ODS a ČSSD a tzv romové V mnoha, ne-li ve většině míst, kde v posledních letech vypukly etnické násilnosti, sice žili cigáni i dříve, ale nebylo jich tam tolik. Nyní jsme v nové situaci: objevilo se tam mnoho nových cigánů, a často k velké nelibosti cigánů starousedlých. Kde se tam vzali? Z ranní rosy se nevysráželi! Developeři, realitní podnikatelé je tam vystěhovali. Takoví „podnikatelé“ zakoupí objekty kvůli budoucí rekonstrukci. Stávajícím obyvatelům pořídí laciné náhradní bydlení v neatraktivních místech, kde o budoucí „přistěhovalecké tsunami“ místní obyvatelé nemají zprvu ani tušení. Pak tam developeři obyvatele ze svých domů přestěhují. Místní obyvatelé nemají žádnou možnost, jak se tomu bránit.
V nejedné obci započal problém s cigány trochu složitějším trikem, v němž mohou figurovat i zájmy komunálních politiků ODS a ČSSD. Obec je nejprve sestěhovala do památkově chráněných objektů, o něž měli zájem realitní podnikatelé a developeři. Jenže rekonstrukce je drahá, nevhodná pro budoucí záměry, prázdný pozemek je výhodnější. A tak cigáni objekt „vybydleli“, takže památkově už nebylo co chránit. Když „odvedli svou práci“, byli vystěhováni. A developeři mohli památkářům k vzteku objekt zbořit a stavět si podle libosti.
07. 09. 2011 | 09:36

žena napsal(a):

Pobo

Souhlasím. Ale klidně bych brala i pozitivní diskriminaci, aby Romové nebo podnikatelé zaměstnávající Romy přednostně získávali státní zakázky.
07. 09. 2011 | 09:36

Xury napsal(a):

Pro ženu:
O.K. Ale to znamená, že se ti studenti přihlásili k romské národnosti, což mimochodem může udělat kdokoliv. K této národnosti se ovšem momentálně hlásí podle odhadů necelá desetina Romů.
07. 09. 2011 | 09:37

zdenekb napsal(a):

Tomáš:

"Ten Kumar z Ostravy se na našich cikánech akorát pěkně napakoval, když přišel, neměl nic, ted PRÝ má barák jak kráva...".

Proč si trochu neplivnout a nezazávidět...

Pravda:

"Na rozdíl od USA, kde mají morální povinnost (...) k černochům za otroctví/ i to začíná být po 500 letech už ale trapné/"

To jste si s těmi 500 lety, pravda, zapřeháněla... myslím, že ponižování a segregaci ve školách a dopravních prostředcích si ještě hodně černochů pamatuje osobně. To jen k té "trapnosti".
07. 09. 2011 | 09:38

Xury napsal(a):

Pro háhi:
sestěhování Rómů do památkově chráněných domů a center měst prováděli hlavně komunisté viz. Český Krumlov, Brno a jiné.
07. 09. 2011 | 09:39

Sladký napsal(a):

Autorovi blogu: Vytáhněte hlavu z písku, pane Pštrose.Prvním krokem k vyřešení problému je jeho přesné definování,určení,popis.A populisty a rasisty si nechte od cesty, je to hanlivé označení a navíc nekorektní.Můžete nanejvýš tvrdit,že Křečkův blog je populistický a rasistický a ne označit jeho autora za populistu a rasistu.
Napsal jste velmi chabý příspěvek, pane.Pravda,každý má nárok na nějakou tu slabší chvilku, jen jich nesmí být moc.
07. 09. 2011 | 09:39

Clouseau napsal(a):

Díky za článek. Též jsem při čtení článku p. Křečka nevěřil svým očím. A když čtu příspěvky místních "diskutérů", začínám pociťovat jistou aversi k jiné národnosti, a to té své české.
07. 09. 2011 | 09:39

Drzá zrzka napsal(a):

Politicky korektní povídání (kecy, se mi vzhledem k osobě pana profesora nepsat nechce) nás dovedlo až tam, kde teď jsme.

Problémy jsou od toho, aby se řešily. A je úplně jedno, jestli je problém politický, sociální, etnický, etický....

P.S. k větě: Bylo by jistě skvělé, kdyby romská komunita vygenerovala nějakého svého Martina Luthera Kinga.

Spousta romských organizací na svých webových stránkách vysílá signály k majoritě, ale nevšimla jsem si, že by je vysílala dovnitř své komunity...k těm svým nejslabším.
07. 09. 2011 | 09:43

Clouseau napsal(a):

zdenekb: To je strašné, co tu píší ostatní. Je tu kromě Vás někdo normální? Dokonce i Sladký a Občan patrně také chtějí "řezat vřed" ... Je možné, že každý národ musí projít nějakým svou temnou hodinou. Máme na to pomalu zaděláno.
07. 09. 2011 | 09:43

žena napsal(a):

"Máme u nás vůbec někoho, kdo je odborníkem v této oblasti, kdo ví, co by se mělo dělat?"

Máme:
Rada vlády ČR pro záležitosti romské menšiny je stálým poradním a iniciačním orgánem vlády pro otázky romské menšiny. Rada systémově napomáhá integraci Romů do společnosti. Zabezpečuje součinnost resortů odpovědných za realizaci dílčích opatření a plnění úkolů, vyplývajících z usnesení vlády a mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána. Soustřeďuje, projednává a předkládá vládě informace, podklady a návrhy pro tvorbu a uplatňování politiky vlády, které se týkají Romů. Podrobnější informace o složení a úkolech Rady jsou uvedeny v jejím Statutu, způsob jednání upravuje Jednací řád. Činnost Rady (včetně činnosti jejích výborů i pracovních skupin) zajišťuje kancelář, která je organizační součástí Úřadu vlády České republiky. Klíčovým dokumentem je Koncepce romské integrace a Zpráva o stavu romských komunit v České republice. Rada byla zřízena usnesením vlády ČR ze dne 17.9. 1997 č. 581 tehdy jako Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. V roce 2001 byla Rada přejmenovaná na Radu vlády pro záležitosti romské komunity. Poslední změna statutu proběhla 29. března 2010 vládním usnesením č. 254, kterým se změnil i název poradního orgánu na Radu vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny. Cílem úprav Statutu bylo posílit členskou základnu a zvýšit šance Rady zásadně ovlivnit implementaci Koncepce romské integrace a celkové vnímání inkluze Romů jako součásti vládní politiky.
-------
Další, co máme:

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR. Ta konkrétně na Šluknovsku působí od r.2008.
07. 09. 2011 | 09:44

skeptický napsal(a):

Profesore.

Co se stane s organismem napadeným cizími kulturami když imunitní systém je systematicky oslabován,a tělo krmeno placebem ( s doplatkem )?

Prosil bych bez vysoké matematiky.
07. 09. 2011 | 09:50

žena napsal(a):

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR.
Náklady Agentury na provoz, tedy cca 27 milionů korun ročně, jsou řádově odlišné od finančních prostředků, které jsou vynaloženy na služby a ostatní opatření, které také díky Agentuře získají na projekty neziskové organizace, města a další. "Tyto finanční prostředky ročně přesahují stovku milionů korun, a to jsou přímé peníze do služeb, do práce s klienty na místní úrovni. Podpora agentury je jakousi přidanou hodnotou k těmto přímým penězům, ovšem o řád nižší,” uvádí na pravou mírou fámy o stovkách milionů, které tečou na provoz Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10223
------------------------------------------------------

Xury

Souhlasím. Přesto jdou dotace na Romy.
Obce mohou žádat o dotace pro některé lokality obývané Romy
20-10-2009 - Alena Adámková, Kateřina Rózsová-Horálková
Více než půl miliardy korun má směřovat na projekty do takzvaných sociálně vyloučených romských lokalit, což jsou místa, kde žijí Romové v jakýchsi ghettech odloučeni od většinové společnosti. Peníze jsou určeny například na investice do sociálních služeb, nebo do komunitních center.

Výzvu vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. "Do výzvy se mohou s projekty hlásit obce, svazky obcí a nestátní neziskové organizace do 30. června 2013. Výzva se netýká hlavního města Prahy," upřesnila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Filipová také vysvětlila, na co jsou tyto prostředky určeny: "Na investice do sociálních služeb, například na odborné sociální poradenství, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, terénní programy, krizovou pomoc, kontaktní centra či takzvané domy na půli cesty. Dále mohou být využity jako investice do komunitních center a dalších činností v sociálně vyloučených romských lokalitách."

Seznam lokalit, na které se projekty vztahují, jsou součástí vyhlášené výzvy. Částka přesahující 557 milionů korun bude čerpána z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje a státního rozpočtu.
http://romove.radio.cz/cz/clanek/22846
--------------------------------------------
Záměr ministerstva školství investovat 250 milionů korun z fondů EU na pomoc zejména romským školákům
http://www.istrejcek.cz/text/338-zamer-ministerstva-skolstvi-investovat-250-milionu-korun-z-fondu-eu-na-pomoc-zejmena-romskym-skolakum-cast-verejnosti-vnima-jako-diskriminacni-vuci-ostatnim-detem-jaky-je-vas-nazor

Další příklady získáte vygooglováním dotace na Romy.
07. 09. 2011 | 09:53

Clouseau napsal(a):

skeptický: Ten dotaz jste opsal z Mein Kampfu?
07. 09. 2011 | 09:55

zdenekb napsal(a):

Zrzka:

Neříkejte, že nás do současné situace dovedlo to, že se cikánům říká Romové (dle mnohých se to prý dokonce MUSÍ!!!). Odteď zase budeme říkat pouze cikáni, a problém se samovolně vyřeší... (?)

U všech blogů to zatím vypadá jen na tvrdý souboj korektního a nekorektního povídání. Nejspíš o nic víc nejde.

Bylo by ale fajn, kdyby Romové měli nejakou jasnou autoritu a reprezentaci, se kterou by se dalo jednat. Bohužel...

(Jinak k Romům sepsal skvělou práci Gerd u Fausta...)
07. 09. 2011 | 09:57

žena napsal(a):

Drzá zrzka

Výzvu do vlastních řad měl O.Giňa st.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/206506.aspx
07. 09. 2011 | 09:58

Sladký napsal(a):

Clousseau- čím jsem ve vás vzbudil podezření,že chci "řezat vřed"?! To opravdu nechápu.Nicméně je zřejmé,že dosavadní řešení problému nás dovedlo tam,kde nyní jsme-a že dál nelze tímto způsobem pokračovat,pokud se chceme vyhnout více či méně brutálnímu násilí.
07. 09. 2011 | 10:00

Drzá zrzka napsal(a):

zdenekb

Možná trochu dovedlo, protože někteří cikáni (abych byla spravedlivá, nejen oni) si z romství udělali pěknou živnost.

Včera jsem si k po přečtení jistého článku napsala jednu takovou poznámku.
K aktivní sociální politice potřebujete aktivní spoluhráče a protihráče, nikoli jen dav čekající s nataženou rukou.
07. 09. 2011 | 10:07

stále rebel napsal(a):

Křečka patrně oslovil Alzheimer a přetáhnul jej napravo.

Problém Rómů vidím podobně jako autor.
V diskusi jsem si všiml, že jako smyslů zbavení jsou i někteří, kteří si obvykle zachovávají nadhled, tak ještě poznámka. Ti z vás, kteří jsou schopni myslet, by se měli zamyslet nad tím, zda je pro ně důstojné útočit na slabou znevýhodněnou skupinu a zda tato hysterie může přinést společnosti něco pozitivního.
07. 09. 2011 | 10:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Clouseau,

řekl bych, že je. Dokonce celá řada lidí. Akorát se jim nechce pod úplně každým blogem pořád dokola oponovat různé předsudky, zjednodušení a populistické návrhy (občas se vyjádří, ale necítí potřebu to dělat pod každým blogem; mimo jiné proto, že to považují narozdíl od jiných za kontraproduktivní).

Myslím, že takových lidí je v této společnosti dost. Doufám, že je jich dost.

Libor Stejskal

P.S. A někteří možná ani nevidí smysl v zapojování se do diskuse, kde se lidé jen navzájem obviňují.
07. 09. 2011 | 10:15

Luba napsal(a):

Této vládní garnituře se celkem úspěšně daří štvát lidi proti těm sociálně i jinak nejslabším ... proti neoblíbeným, hlučným, a lehce odlišitelným Romům, proti smrdutým a ožírajícím se bezdomovcům, proti drogově závislým, proti dlouhodobě nezaměstnaným, tedy proti těm odlišným, a i jinak podezřelým, tzv. nepřizpůsobivým.

Na ně jsou sváděny státní trable, vyprázdněná pokladna, dluhy. Prý za naše ekonomické svízele může přespříliš štědrá sociální politika.

Ale houbeles!

Za naše svízele může filosofie kleptokracie, úspěšně etablovaná bandou pana Klause a reprezentovaná hlavně ODS.

Mám-li zůstat u panem prezidentem-reportérem, klimatologem, ekonomistou, mizerným beletristou, protiústavním řečníkem, ideologem vrahů orlických a norského vraha masového, kleptomanem, narcisistou, obhájcem žhářů z Vítkova, amnestérem podvodníků a zlodějů, prostě ... mám-li zůstat u kritiky Klausem zavedené demokracie bez pravidel a diktatury "úspěšných" ... a zanedbat při tom lehce odlišitelné tzv. nepřizpůsobivé, mohu se zaměřit na jinou skupinu občanů, kde se filosofie zcela volných trhovců projevuje v celé nahotě.

Vezměme si třeba příklad chráněných dílen. Nebo jedné konkrétní skupiny hendikepovaných spoluobčanů vydíraných panem podnikatelem Valou.

Firma Remiva, jíž pan Vala stojí v čele, se zabývá recyklací plastových odpadů. Přesto, že by mělo jít o podnikatelský subjekt, zaměřený na generování zisku pro majitele, někdo by mohl po návštěvě internetových stránek firmy nabýt dojmu, že jde o charitativní organizaci, jelikož ... cituji:

"Jako další cíl jsme si dali zaměstnanost nejen zdravých a lehce se uplatnitelných lidí, ale i těch zdravotně postižených. Pro tyto zaměstnance jsme našli vhodný pracovní program. Můžeme se tedy pochlubit , že i v recyklaci mohou pracovat lidé zdravotně postižení, a tím přispívat ke zlepšení životního prostředí. V současné době máme práci pro více než 10 lidí různého zdravotního postižení."

Čím se už pan podnikatel nechlubí je fakt, že na pracovní místa pro hendikepované dostává státní dotaci, a navíc jim z platu strhává 1.500 Kč s tím, že na to má
"ze zákona" nárok - s odůvodněním že: když se jim ty srážky nelíbí, mohou jít!
Tito zaměstnanci navíc pracují v nevyhovujících pracovních podmínkách (např. v zimě se šetří na topení, takže je v dílnách běžně pod 10°C).

Ostatně,
jak firma Remiva dodržovala zákoník práce dokládá i fakt, že v ní došlo k rozsáhlému požáru, který byl i široce medializován. Při náhledu na podnikatelské aktivity pana Valy mohlo jít docela dobře o pojistný podvod.

Jak je možné,
že u nás může vydírání zaměstnanců a jiná trestná činnost pánům podnikatelům/podnikavcům procházet? Co kontrola bezpečnosti práce? Jde o dokonalé politické krytí? A samozřejmě - je také důležité mít své soudce.

P.S.:
A pak, že naším největším problémem jsou sociálně nepřizpůsobiví.
Naopak - naším největším problémem jsou sociálně velmi dobře přizpůsobení gauneři na vysokých postech, kteří mohou beztrestně zneužívat své postavení k vlastnímu obohacení. K okrádání státu v miliardách.
Další loupež chystá pan Kalousek s megaekotendrem.
07. 09. 2011 | 10:15

zdenekb napsal(a):

Zrzka:

Určitě někteří ano. Ale myslím, že se to zveličuje a už se z toho stala tak odporná nálepka, že ani trochu nezávidím lidem, kteří se sociální a terénní práci věnují zodpovědně a z přesvědčení. Pro mnoho lidí jsou totiž automaticky pijavice či etnobyznysmeni...

Na druhou stranu profesionální proticikanismus se také vyplatí. Prozatím obecnou popularitou, časem zřejmě i korýtky a funkcemi. Čunek a Mgr.rapid Řápková by mohli vyprávět...
07. 09. 2011 | 10:15

Xury napsal(a):

Pro ženu:
dobrá. Máte pravdu v tom, že je možné z evropských peněz financovat začleňování romského etnika a to dokonce na základě národnostní příslušnosti. Nicméně má poznámka ohledně zaměstnanosti se týkala toho, že ani stát by nemohl při zaměstnávání odmítnout příslušníka jiné národnosti pokud by se přihlásil. Nemluvě o tom, že by se dotyčný mohl prohlásit za Róma. Má poznámka se týkala možnosti masově zaměstnávat nezaměstnané Rómy ze strany státu, aby jak píše p.Hořejší bylo odsaženo vysokého podílu zaměstnanosti.
07. 09. 2011 | 10:16

Tupelo napsal(a):

Pne Horejsi, citim to velmi podobne jako Vy, diky za reakci. Jsem velmi zvedav jake stanovisko (pokud vubec nejake) zaujme vedeni CSSD a jake bude dalsi smerovani teto strany.
07. 09. 2011 | 10:16

žena napsal(a):

"Realisticky si myslím, že to dopadne tak, že politici nadále nebudou dělat v podstatě nic, jen snad posílí tu represi kriminality."

Premiér Nečas: Policejní posily zůstanou na Šluknovsku dokud nebude klid

V diskusním pořadu televize Prima to ekl premiér Petr Nečas (ODS).

Premiér zdůraznil, že řešení stojí na třech pilířích - na vazbě mezi vyplácením sociálních dávek a posíláním dětí do školy, na vazbě dávek na prospěšnou práci pro obec a na stejných pravidlech pro všechny. Do budoucna by se podle Nečase mohl omezit také počet lidí na bytovou plochu. Počítá se i se zřízením centrální evidence přestupků či postihováním zneužívání dávek.
http://www.radio.cz/cz/zpravy
07. 09. 2011 | 10:16

zdenekb napsal(a):

Zrzka:

Jinak s vaším zápisníčkem vřelý souhlas... ;o).
07. 09. 2011 | 10:17

skeptický napsal(a):

Clouseau

Bohužel mi zdejší pravidla neumožňují se adresně vyjadřovat.
Můžete hádat.

Starý židovský vtip praví,že ten kdo první vytáhne Hitlera vyhrál.

Za svůj národ se vesele styďte dál.Co jsou vlastně zač,takyčechu?
07. 09. 2011 | 10:19

Skogen napsal(a):

Dnes se mi to příliš nelíbí. Kdybych chtěl být na Vás obdobně zlý, jako Vy na Křečka, tak bych teď vytáhl, že kategoricky nepřipouštět možnost, že by z řad Romů mohly vzejít odpovědné politické osobnosti, je velmi rasistické... Ač osobně pana Křečka příliš nemusím, v tomto bodě s ním plně souhlasím. Dokud bude politik/úředník atd. jenom gádžo, se kterým je třeba vydrbat, nic se nezmění. Zkušenosti z městských policií s romskými strážníky ukazují, že "samosprávný princip" docela dobře funguje.
07. 09. 2011 | 10:20

Maximus napsal(a):

To zase bude mela, lidi problém s cikánským etnikem velmi zajímá a zřejmě také štve. Myslím si pane profesore, že vím kde je kořen problému, ale předem Vás upozorňuji, že nejsem rasista, pouze konstatuji určitá fakta a premisy.

Problém s cikánským etnikem leží v genetice! Ano oni zůstali poměrně geneticky homogenní a protože u nich se jedná (u celku) o genetický nedostatek inteligence zvýrazněný jinými atributy jako třeba jejich nastaveným morálním kodexem a návyky, potom na problémy s nimi, tam kde žijí je zaděláno. Naproti tomu třeba Židé, kteří šli skoro podobnou cestou, ovšem za úplně jiných podmínek, jsou s IQ na tom velmi dobře a nyní patří k elitě národů na světě a hýbají děním světa.
Asi před 40lety jeden britský výzkumník, myslím že se jmenoval Tolman, v oblasti psychologie a psychiatrie dělal pokusy na zvířatech. Tehdy si vybral krysy resp. potkany a testoval inteligenci jedinců v důmyslném bludišti a poté zjistil, že mezi nimi jsou výrazné rozdíly v jejich IQ! Zkusil tedy pářit hloupé krysy s hloupými krysami a chytré s chytrými a zhruba po sedmi generacích zjistil překvapivě, že jedna skupina rodila děti s výrazně vyšší inteligencí než ta druhá. To není obhajoba rasismu apod. ...ismů, ale holé konstatování. Navíc dnes už je známo, že pokud někde nějaká skupina lidí či celé etnikum žije v určitých trvale nastavených podmínkách třeba např. v části Afriky kde je potravin dostatek a podmínky pro žití jako např. podnebí, úroda atd. hojné, tak za desítky či spíše stovky generací budou mít tyto lidé zcela jiné návyky a také schopnosti a genetické vybavení než třeba lidé ve Skandinávii, kde museli každoročně bojovat o holé přežití a přemýšlet jak se připravit na krutou zimu! Bohužel to tak je a nedá se to bagatalizovat a zabalit do okrasných keců.

Takže k tomu Cikánskému etniku. Jediný správný přístup k nim je ten občanský! Tzn., že mají svá nezadatelná práva, ale také povinnosti vůči společnosti, ve které žijí! Jiná správná efektivní alternativa neexistuje. To, že stát jim bude mírně pomáhat na cestě k "zcivilizování" např. ve sféře vzdělávání a osvěty není na škodu, ovšem důsledně by jim mělo být zabráněno k parazitování na většinové společnosti přes různé nepřiměřené sociální výhody či finanční transfery. Jinou správnou cestu nevidím, nakonec znám pár lidí cikánského původu a jsou docela fajn a ostatní lidé je prostě berou jako rovnocené partery.
Pěkný den všem a panu profesorovi zvlášť!
07. 09. 2011 | 10:20

žena napsal(a):

Xury

Souhlasím. Už jsem tu psala - klidně bych brala i pozitivní diskriminaci, aby Romové nebo podnikatelé zaměstnávající Romy přednostně získávali státní zakázky.
07. 09. 2011 | 10:21

Trumpeta Troubivá napsal(a):

Dříve to byli revizionisti a pravicoví úchylkáři, dnes populisté. Vy (neo)marxisti se neměníte, jen váš slovník. Spojování autora s nickem Sauerkirschmannem pod jeho článkem je taky jen modifikace starejch osvědčenejch metod - přišít jednoho k druhému, jen ať je za co soudit.

Naskakujete včas, profesore, stejně jako Pehe. Služebná elita jak z učebnice profesora Kellera. Jenže žádná revoluce ještě neproběhla bez toho, aby nepožrala vlastní děti.
07. 09. 2011 | 10:21

RA napsal(a):

tak jsem se dnes dozvěděl, vážení, od pracovnice sociálky, ano, je to pravda, nepřizpůsobivým osobám, i těm, které nikdy v životě nepracovaly, je vyměřen důchod z průměrné mzdy v české republice. To znamená (protože průměrné mzdy 2/3 pracovníků nedosahují), že uvedená nepřizpůsobivá menšina má menšina má větší důchod, než dvě třetiny lidí, kteří celý život pracovali a tuto menšinu celý život živili sociálními dávkami. Stejskale, nemaž!!!!!!!!!
07. 09. 2011 | 10:23

Faust napsal(a):

Luba:
vřelý souhlas. Máte stoprocentní pravdu...
07. 09. 2011 | 10:23

Faust napsal(a):

Luba:
vřelý souhlas. Máte stoprocentní pravdu...
07. 09. 2011 | 10:24

Drzá zrzka napsal(a):

zdenekb

Jinak se na problém budete dívat ze židle v kanceláři a jinak z terénu. Jinak z pohledu těch, kteří v těch místech žijí, jinak v místech, kde podobné problémy znají jenom z médií. Ony různé pohledy by se měly dostat mezi uznané mantinely a měly by se přestat dívat na sebe a na druhé. Měly by se dívat jedním směrem. Někam dopředu.
07. 09. 2011 | 10:27

Englishman napsal(a):

Vzdělávání cikánský (s Římem cikáni nemají nic společného) nevyřeší. Vzdělaný a pracovitý cikán svoji cikánskou komunitu nijak nepozvedne, protože z ní uteče a integruje se do majoritní společnosti. Vzhledem k porodnosti se ale původní cikánská komunita nezmenší.
Otázka je, zda by se problém s cikány nevyřešil nejlépe tak, že by se neřešil vůbec - t.j. žádné zvláštní zacházení, ale dopřát jim stejně tvrdé podmínky, jako mají všichni ostatní.
07. 09. 2011 | 10:28

xyz napsal(a):

Luba: naprostý souhlas, za P.S. davam dokonce karmu. Zajimave bude sledovat co se bude dit v roce voleb, nejspis se tem t. zv. neprizpusobivym znova nasype vrchovaty zleb, jsou to prece predevsim volici a teprve az pak lidi.
07. 09. 2011 | 10:31

Mard napsal(a):

Podle mne je problémem vysoká porodnost Cikánů, protože oni ještě nepřešli v myšlení od kvantity ke kvalitě, jak učinila většinová evropská populace. Dříve také bylo běžné že v Evropě měla rodina 4-7 dětí, což je dnes nonsens. Pro tak velký počet dětí nelze zajistit potřebné rodinné zdroje. Ale u Cigánů převládá starý způsob myšlení, kdy si představují že stádo dětí bude rodiče živit, tedy že si pomocí souložení vytvoří potřebnou pracovní sílu. To je myslím hlavní problém. Pokud budou mít cigánské rodiny 1 dítě a budou se mu věnovat, tak se problematika posune kupředu. Věc je asi potřebné řešit jak sociálně tak ekonomicky. Od rozdávání antikoncepce zdarma, ukládání nepodmíněných trestů za spáchané delikty, dávky na děti formou slevy na dani, odměny za podstoupení sterilizace, atd. Rovněž slovenská csta, že rodiče zodpovídají za činy svých potomků není špatná, jak jinak se bránit tomu, že rodiče posílají své děti krást, s tím že jim není ještě 15 let a jsou tedy beztrestné.
07. 09. 2011 | 10:33

skeptický napsal(a):

Já bych hledal vinu někde jinde.Cikáni za nic nemůžou,jsou svoji,status quo jim plně vyhovuje a nejsou zde pod žádným tlakem se měnit.
07. 09. 2011 | 10:35

žena napsal(a):

"Existují nějaké dobré příklady?"

V roce 2001 u nás proběhl bezprecedentní výzkum o životě Romů u nás o jejich vzájemných vztazích s majoritou v podmínkách deseti měst - od "bezproblémových" (např. Český Krumlov, Uherské Hradiště) po ty, které se "proslavily" konflikty (Ústí nad Labem, Ostrava). Na základě tohoto výzkumu podávají autoři aktuální obraz situace Romů u nás a vztahů, jež k nim mají jejich spoluobčané i jež mají oni ke svému okolí. Tyto informace jsou zasazeny do širšího rámce, který vysvětluje, jaké problémy typicky zažívají menšiny - zvláště z hlediska sociálního vyloučení, jak může a má být integrační politika vázána na podmínky konkrétní lokality. Velká pozornost je věnována perspektivám integrace ve světle výzkumu a příkladům "dobré" praxe v boji proti sociálnímu vyloučení Romů jak od nás, tak ze zahraničí.
http://www.bibliohelp.cz/knihy/romove-v-ceske-spolecnosti
07. 09. 2011 | 10:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 09. 2011 | 10:38

hawk napsal(a):

Pan Hořejší nesouhlasí s Křečkem. DDobře. Dále říká, že to, co Křeček popisuje se děje. Dobře. Pak dojde k názoru, že cikánský problém není problém sociální, ale politický. Dobře. Pak nám řekne, že nezná řešení. Dobře.

Takže co nám chtěl vlastně říct, kromě toho, že nesouhlasí a vlastně souhlasí?

Problém sám nevyhnije sám, 100% politiků, stejně jako myslících lidí (samozřejmě kromě cukrouše a jemu podobných) že se s tím musí něco udělat. Jenže co? Přinutit k něčemu cikány nejde, láskopravdumilovní budou řvát rasismus a nechat cikány, ať si dělají co chtějí taky nejde, jak je vidět, budě řvát těch 100% myslících lidí, kteří si nechtějí nechat okrádat děti, zmuchlovat se mačetami a oloupit se za bílého dne.

Zaměstnat většinu cikánů nejde, bylo učiněno mnoho pokusů v soukromém sektoru a dopadlo to vždy stejně. Minimálně sběrem kovů. Minimálně.

Takže nakonec vbude muset stát přijít s nějaký separatistickým zákonem. Jenže to taky nejde.

Kde je teda řešením, které přinutí cikány dělat to samé, co dělá bílá většina, tedy strarat se sami o sebe, shánět si práci, chovat se v mezích zákona a nutit své děti chodit do školy místo toho aby se flákaly po ulicích a kradly?

Represe jsou fajn, ale situaci nevyřeší, to by se masově musely používat ostré zbraně.
07. 09. 2011 | 10:38

Mard napsal(a):

A ještě jeden aspekt problému - vznik ghet. Bohužel dnes obce nestaví sociální holobyty pro lidi v nouzi. Kdyby existovala výstavba obytných kompletů s dozorem a stravou pro ubytované, tak by neexistovaly problémy s vykuky těžícímu z vysokých nájmů a cen za bydlení (na které pak stát poskytuje příspěvek na bydlení). Domnívám se že mnoho lidí by bylo vděčno za levné bydlení, i za cenu toho, že záchod a umývárna je na chodbě, zejména kdy bude dům pod dohledem a tak se v něm omezí kriminalita a nepořádek.
07. 09. 2011 | 10:45

Pepa Řepa napsal(a):

Král je nahý, zvolala němá tvář a dostala od autora za uši.

Dá se spekulovat, proč němá tvář tak najednou prohlédla. Možná proto, že zachytila slůvko nájem, dotovaný nájem. Na to je mimořádně citlivá.
Ale na to má Cricetus stejné právo jako Brit na Cricket.
Musím se ho zastat.
Proč dotovat nájem na Vinohradech Pištovi se zdravými údy a osmdesátileté sousedce bez příbuzných ne? Proč poslancům a otázku vydřiduchů domácích nechávám stranou.

Pokud tady -po celé generace- selhává v drtivé většině pokus o integraci, tak lze mluvit I (!) o problému etnickém!!!!
Chcete-li národnostním.
Tvrzení je stejně nemravné jako je "nemravný" výkřik, že král je nahý.
Otázkou je, co z toho vyvodit? Jaké řešení nabídnout? A tady se mohou nabízet taková řešení, která jsou za hranou etiky.

Ale neotevřít tuto debatu, tvrdit (jako ČT), že se "málo nasypalo" do Rumburka a do Ústí víc, ukazovat spořádanou paní Červeňákovou jak věší prádlo na balkoně a pár holých hlav řvoucívh Cikáni do plynu nic neřeší.
Jdou do ulic obyčejní lidé, protože se tam nedá normálně žít a žít po cigánsku nechtějí.
Mají na to právo.

Pokrytecké pohoršování jako je tento článek také nikam nevede. Zeptal bych se bratra Wěnczeslaua kolikže Cigánů adoptoval?
Totéž embéčka! Kočky šklíby. Kocába se neptám, bylo by to zbytečné.
Jak jde každý příkladem, když je tak správný-jak se tady prsí?
Ono je hezké dávat rady z Dělostřelecké, kde o Cigána nezavadíš.

Nebo dávat rady Knížecí. Jako u Moravce.
Restart. Cigáni zpátky, odkud přišli na sever?
Kam? Na Slovensko? Do Indie?
Na Žižkov nebo do Brna...etc. Je tam drahý nájem. Dorovnávat? Proč jen Cigánovi? To -zřejmě-Křečka popudilo .
Právem!

Politika uplácení, kdy stát dává výpalné jednomu etniku, zkrachovala a dlouho se z toho nevyhrabem. Pokud bude pokračovat politika multi-kulti, budou nejen vznikat další ghetta a zanese se problém třetí. Vztah "příchozích" k Cikánům. Jako na Balkáně.

Je směšné, jak se tady mnozí pokrytecky vrtí a bijí v prsa. Jsem lepší, zastávám se těch co je míň a tím to končí. Kolik jich adoptujete, kolik vezmete za sousedy, správní lidé?

Co s tím?
Doporučuji příspěvky Karla Muellera na Křečkovi.
Tady je to zase jenom o honění kliků.
Jestli je názor KM rasismus, jsem rasista. Klidně se pod to podepíšu.
07. 09. 2011 | 10:48

zdenekb napsal(a):

RA napsal(a):

"tak jsem se dnes dozvěděl, vážení, od pracovnice sociálky, ano, je to pravda, nepřizpůsobivým osobám, i těm, které nikdy v životě nepracovaly, je vyměřen důchod z průměrné mzdy v české republice."

Myslím, že dotyčná pracovnice by neměla na sociálce pracovat, když nezná fakta. Ale spíš se žádný rozhovor s pracovnicí nekonal, a ty docela obyčejně lžeš. Tak jako polosoudružka Bobošíková, která tuto lež dříve šířila taky.

"Důchody v Česku se totiž odvíjejí od doby pojištění a výše příjmů. Aby měl pak občan vůbec nárok na důchod, musí mít splněnou potřebnou dobu pojištění. Tuto dobu však může získat pouze výdělečnou činností. Pokud tedy někdo celý život nepracoval, a je jedno, zda jde o Roma, Číňana či Čecha, nárok na penzi nezískává."

Celý článek o tomto zvesela šířeném bludu zde:

http://www.podnikatel.cz/clanky/romum-se-pocita-duchod-jako-vsem-ostatnim/
07. 09. 2011 | 10:48

stejskal napsal(a):

Není žádné jednoduché řešení, pane hawku (které by Vás, mne, deklasované Romy i ty, kteří pracují a starají se o děti stejně jako Vy či já, uspokojilo (už jsem to tu psal mnohokrát).

Existuje jen asi tak několik tisíc věcí, které je třeba dělat (nepatří mezi ně výkřiky, že by se ti druzí měli chovat jinak, ty situaci jen zhoršují). Je třeba zlepšit sociální práci s těmi, kdo to potřebují (deklasovaní Romové a poněkud jednoduše uvažující bílí). Je třeba zlepšit prácvi policie a soudů. Je třeba neustále vysvětlovat všem, že ne všichni bílí a hnědí jsou stejní (ne všichni bílí jsou rasisti a tuneláři a ne všichni hnědí zloději a flákači). No, a dalších ještě asi tak pět set věcí. Já vím, štve Vás to, mne taky (chtěl bych všechno hned), ale jinak to nepůjde (viz třeba integrace části deklasované černošské populace do většinové společnosti v USA, která trvala řadu desítek let a stále není dokončena). Také si v 50. letech řada Američanů myslela, že to nikam nevede, že mají nízké IQ, že je to špatná rasa (dnes už většina tuší, že je to asi složitější).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 10:52

hawk napsal(a):

Pepa Řepa

jsem na tom stejně, jako vy. Tedy, taky asi rasista. Je ale zajímavé, že z psychologického odborného hlediska je rasista ten, kdo uznává jen jedinou rasu. Ale nějak jsem si nevšiml, že bych měl já nebo kdokoliv z diskutujících něco proti ostatním rasám. Jan ti cikáni, pane profesore, už jenom ti cikáni.

Takže, milý Pepo Řepo, do klinického stavu nezapadáme :-)
07. 09. 2011 | 10:53

JC napsal(a):

Mno Hořejší je populista a rasista.

Křečkovo sdělení bylo následující. Jak je možné, že se cikáni nedokázali přizpůsobit za 700 let, když Vietnamci to docela v pohodě zvládli za 40.

Zvýhodňování jedné rasy/cikánské/ na úkor jiné/asijské/ je rasismus jak vyšitý pane autore.
07. 09. 2011 | 10:53

Pompeius Magnus napsal(a):

Pane profesore,
dovolil bych si odkázat na tento link: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/130215-rumunske-mesto-stavi-zed-kolem-romskeho-sidliste/

Z něj plyne, že rumunské město Baia Mare hodlá stavět zeď okolo Cikánské části města, očividně proto, že místní Cikáni poškozují projíždějící vozidla a napadají místní Ne-Cikány. Rovněž chtějí radní nechat takto vzniklý "Gypsy Town" monitorovat kamerami.

A teď mi pane profesore a vy všichni místní profesionální Romové, povězte, zda jsou rovněž všichni Rumuni, stejně jako Češi rasisty a xenofoby.

Ostatně, Rumunský Nejvyšší soud se zabývá kauzou, aby se Cikánům mohlo oficiálně říkat Cikáni a nikoli novátorsky Romové, nebotˇ například takoví Sintové, či Olaši žádní Romové nejsou.

Předesílám, že Rumunsko má velikou Cikánskou menšinu, ale jestli půjde populační exploze Cikánských rodin tímto tempem, třeba se k situaci v Rumunsku dopracujeme také zde.
07. 09. 2011 | 10:53

hawk napsal(a):

Pane Stejskale,

tedy jsme došli k závěru, že bezbolestné řešení neexistuje. Dokonce i já jsem dalek používání ostré střelby.

Jenže mluvíme o řešení, které nikdo ještě ani nezačal, dokonce nevymyslel. To bude asi špatně, protože k nepokojům (bagatelizovat fakt můžeme jak chceme, nicméně faktem zůstává)již dochází a represe skutečně není řešení, to je podle mě následek nedostatku řešení.
07. 09. 2011 | 10:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane JC,

psal jsem zde důvod u6 tak asi dvacetkrát (je to trochu složitější, jedna dvě věty na to nestačí, ale v zásadě je důvodem zcela odlišný historický vývoj společností, v níž žily a žijí stovky generací Vietnamců a Romů; není to ničí vina ani zásluha, ani Vietnamců, ani Romů, ani bílých, tím méně moje, Vaše či jednoho každého Roma či Čecha. Prostě to tak je a je třeba, aby se některé negativní věci změnily).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 11:01

Pepa Řepa napsal(a):

Řešení?
Inu, bratře Wěnczeslaue, máte důchodový věk, AV se bez Vás obejde, nic nového už -zřejmě-nevybádáte.
Tak se seberte, vzdejte se ambic na to stát se králem Václavem III, vezmětež roucho své i družinu věrných (jak by řekl Jemnický) a hurá cestou na sever. Vezmměte i Kabát, bude zima.
Cestu znám a neměním směr,
dojdu k řece plný ryb až tam na sever.....

Až rozdáte bližním Červeňákům majetek (pozor na ucho jehly!) a hlavně, až se objeví výsledky(!!!!) dejte vědět. Smeknu, pokud ještě na tomto světě budu.
Přiznávám se, že já na takovou spanilou jízdu nemám.
07. 09. 2011 | 11:04

stejskal napsal(a):

Právě že začal, vymyslel a vyzkoušel (viz USA), pane hawku. Jenže tady se o to snaží jen pár lidí, nemají podporu státu a ani veřejnosti (potřebujete minimálně jedno nebo druhé). A samozřejmě nic se nedá aplikovat otrocky, spíš jde o to poučit se, jaké cesty mají dobré výsledky a jaké vedou do pekel.

Nic nebagatelizuji, situace je velmi vážná. A nejen z Vašeho pohledu, ale i mého a celé řady Romů. Teď jde o to, co dělat, aby se zlepšila a co jí naopak zhoršuje (viz opět zkušenosti z jiných zemí, které si tím, co musíme udělat i my v této zemi, už částečně prošly).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 11:08

Vandal napsal(a):

pehe zase lže, až se mu od huby práší! Cigánský problém je problém cigánů, ne náš. Můžeme vyřešit své problémy, ale ne problémy cigánů. Nikde na světě nedokázali vyřešit problém cigánů, možné je jen problém kontrolovat. Kontrolovat tak, že se nesmí nechat přemnožit, musí se rozmnožování kontrolovat a regulovat. Bohužel, posledních 20 let naši politici ve svatém multikultisvazáckém nadšení, podporovaní zglajchšaltovanými médii, podporovali vysokými soc. dávkami rozmnožování a přistěhovalectví cigánů z celé Evropy. A tak problém neustále narůstal, s exponenciálním rozmnožováním cigánů. Parazitovi se vytvořily ty nejlepší podmínky pro rozmnožování, naprosto ojedinělé v dějinách lidstva. A ti, kteří na tom mají největší zásluhy, jako UHL, Pehe a celá řada dalších, stále řvou, musíme se o cigány ještě víc starat, ještě víc miliard nalít do problému, aby byl problém ještě větší. Zkrátka radí, abychom do velkého plamene stříkali ještě více benzínu. To nemůže dobře dopadnout. Počty primitivních parazitů se rozrostly jako rakovina, je otázka, jak dlouho to organizmus ještě vydrží. Nejsme odpovědni za problémy cigánů, nejsme povinni je řešit. Nejsme jim nic dlužni. Oni sami jsou zodpovědni za své problémy a oni sami si je musí vyřešit. Nejsme povinni snášet jejich kriminalitu a asociální chování. Každý z nás, svéprávných lidí je zodpovědný za svůj život. Z toho je třeba vycházet. Skončit s dávkami pro nepřizpůsobivé, pomáhat jen těm, kteří mají snahu a zájem na sobě pracovat. Ti ostatní mají smůlu, už žádné ohledy. Mají snad cigáni ohledy na nás? Dokud je budeme živit, bude klid. Jakmile tuto schopnost ztratíme, budou nás vraždit, budou loupit, krást, naprosto bezohledně. Tak to přesně bude vypadat, sem nás zavedli pseudohumanisti
07. 09. 2011 | 11:11

žena napsal(a):

"..jakýsi obdivuhodný Ind, který se účinně postaral o menší romskou komunitu na Ostravsku,.."

Zde:

"Romská komunita je budoucností naší země," tvrdí Kumar Vishwanathan
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/textove-prepisy-na-ct24/5559-romska-komunita-je-budoucnosti-nasi-zeme-tvrdi-kumar-vishwanathan/
07. 09. 2011 | 11:14

Pepa Řepa napsal(a):

hawk
Inu, bratr Wěnczeslaus.
Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v zemi zdejší nejkorektnější?
No přece ty Vašíku.
Distancoval jsi se přece od Křečka. Sice jen verbálně, rozdíl je pouze ve výrazech, moc se nelišíte, ale to stačí.
Sluší ti to Vácslave, řeklo zrcadlo.

Dále navrhuji aby ten běh česko-romské integrace na dlouhou vzdálenost, do místa, kde se stýkají rovnoběžky nesl název

BĚH LIBORA ÁMOSE STEJSKALA!
Zasloží si to víc, než Terry Fox.

Snad pan Hořejší nebude závidět. Bude na Hradě jako Král Vácslav a jeho první dekret bude, že zakáže výkřiky Král je nahý a pokácí všechny vrby.
07. 09. 2011 | 11:20

ali napsal(a):

pořád dokola..to, že odsoudím cikánský útok na druhé, to že odsoudím neschopnost romské komunity pracovat a chodit do škol, to, že odsoudím neskutečný bordel kolem jejich vlastních obydlí, to, že na mě řve cikán, když jdu s dětmi po městě - uhni pi.o, to, že se mi nelíbí zneužívání dávek z našich daní těm, jenž námi pohrdají, ještě neznamená, sakra, že jsem rasista! Nelíbí se mi to, co tito lidé činí, neboť je to na hranicích zákona, potažmo už nezákoné. Nemohu tudíž s tím souhlasit. Když budu nesouhlasit proti tomuto v případě, že se tak bude chovat bílej, tak budu co? Autorasista? :o)

Nikdo neodsuzuje cikány pracující, školy navštěvující a studující. Naopak.
Už včera jsem zmínila odporný útok na Natálku a její rodinu. Bylo to naší "rasistickou" veřejností odsouzeno, jako nejohavnější způsob. Podpora celé rodině šla všemi směry, včetně finanční sbírky od "rasistických" spoluobčanů..další podobné pokusy na romské rodiny jsou neustále pobuřující a odsuzovány, a úřady těmto rodinám pomáhají finančně i materiálně..což je v pořádku a naštěstí se najde spousta dobrých "rasistických" spoluobčanů, těmto lidem pomoci..
07. 09. 2011 | 11:21

Clouseau napsal(a):

p. Stejskal: Ano, nejspíš máte pravdu, ale přesto mám dojem, že se situace horší a začíná vybublávat něco temného z "jícnu země" (nejen ve vztahu k Romům).

p. Sladký: Řekl bych, že jste polemizoval s nástinem řešení, které výše uvedel prof. Hořejší. Co jiného pak zbývá? Říci, že problémy pramení z genetické výbavy Romů? A jaký je další krok? Genová terapie? Eliminace nositelů těchto genů? To už tu před časem bylo, proto jsem výše zmínil Mein Kampf.
07. 09. 2011 | 11:21

Drzá zrzka napsal(a):

Proč nebyly potíže se starousedlíky, ale problémy začaly až s nově příchozími?
07. 09. 2011 | 11:21

žena napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

napsal jste: "Právě že začal, vymyslel a vyzkoušel (viz USA), pane hawku. Jenže tady se o to snaží jen pár lidí, nemají podporu státu a ani veřejnosti (potřebujete minimálně jedno nebo druhé)."

Černoši jsou dozajista jiní než Romové, rozdílností argumentujete při srovnávání Vietnamců a Romů.
Můžete být, prosím, konkrétnější, kterých pár lidí se tady snaží, a v čem nemají podporu státu a ani veřejnosti.
Děkuji.
07. 09. 2011 | 11:23

JC napsal(a):

stejskal,

Úderně/nadpisem/ to pojal Hořejší, proto byla má reakce jaká byla.

Bůh je mi svědkem, že jsem v životě s mnohými cikány spolupracoval, měl jsem je za sousedy a nikdy jsem je neházel do jednoho pytle.
Jestli je problém složitější jak tvrdíte, já si dovolím trvat na tom, že systém positivní diskriminace totálně selhal.
Na co čekáme, až se to provalí ? Až se toho chopí ostří hoši ? Hořejší bude první kdo od nich dostane do kokosu, a hned potom já až se budu zastávat nějakých slušnýho cikána - doprdele práce.
07. 09. 2011 | 11:25

Holubář napsal(a):

milý profesore,
problém je v tom, že vy sa na to díváte jako akademik, hezky z povzdálí, s použitím ochranných rukavic.
Jenže ti nasraní lidé musí ve dle Cikánů žít, a evidentně se jim to už tak moc nelíbí, že se rozhodli vykročit za plnou čáru.
Jakékoliv rady a moudra vašeho kalibru jsou jim na nic a oni už to vědí.
Škoda, že nejste "von", napsal bych, že vaše názory a rady jsou hraběcí.
07. 09. 2011 | 11:26

Ferda napsal(a):

Podle mě je cikánský problém za současného režimu neřešitelný. Komunisté měli možnosti cikány zaměstnat a důsledně dbali a to, aby jejich děti chodili do školy. A samozřejmě se je snažili integrovat, dávali jim byty....Dnes stát v podstatě nemá možnost je zaměstnat, soukromí podnikatelé je nechtějí, stát není schopen donutit, aby jejich děti chodili do škol. Navíc dnešní kleptokrati se je snaží ještě více zahnat do kouta, když jim berou sociální podpory. Snad ,aby jim ještě zbyl větší balík na rozkrádání. Je jisté, že současné represivní řešení cikánského problému je neudržitelné. Pokud se kleptokrati na nic jiného nezmohou, tak náklady na represe porostou takovým způsobem, že převýší i ty dávky, které cikáni dostávají. A to v tom nebudou dalších škody na majetku a zdraví ostatních občanů.
07. 09. 2011 | 11:26

Ares napsal(a):

„V tom okamžiku nám sociální problém přerostl v rasový.“ (Karel Holomek 08. 12. 2008)

Nálepky jako rasový, sociální či jakýkoliv jiný problém v podstatě nic neznamenají a můžeme si pod nimi představit ledaco. Třeba takový Holomek problém definuje jako rasový. Je to proto rasista? Ono, než se tady začneme rozkřikovat o tom, kdo je či není rasista, tak si to chce nejdříve vyjasnit pojmy, které tu sice používá každý, pod kterými si ale každý představuje něco jiného (sem patří i ten rasismus). Nebo v lepším případě neztrácet čas nálepkami, které nic k řešení problémů nepřináší.

Mimochodem, proč si lidi myslí, že se jedná o jeden problém, který je možné definovat jako sociální, rosový či čert ví jaký?
07. 09. 2011 | 11:29

Drzá zrzka napsal(a):

Ferda

Sociální podpory se krátí všem, nejen Romům.
07. 09. 2011 | 11:31

Pepa Řepa napsal(a):

Drzá zrzka napsal(a):
Proč nebyly potíže se starousedlíky, ale problémy začaly až s nově příchozími?
------------
Že by to byli ti, o kterých píše Mard?
Z Rum-unska?
Viděli Rum-burk a vydali se na sever?
Co na to Rum-cajs?
07. 09. 2011 | 11:33

zdenekb napsal(a):

Faust:

Chtěl jsem původně dát odkaz, ale pak jsem si nebyl jistý, zda do světa ticha poslat spoustu uřvaných lidí...

Zrzka:

Novousedlíci mají vždycky míň zábran k sousedům, které neznají...
07. 09. 2011 | 11:34

Olda napsal(a):

Pane profesore, díky za článek. Přesné. Jenmo bych ještě dodal k tomu Vašemu citátu "Kočky šklíby", že i ten, jakkoliv celkově rozumný, není úplně přesný, když tvrdí, že se Romové "dopouštějí kriminálních činů více než tzv. většinové obyvatelstvo".

Pokud budeme počítat trestné činy na hlavu, a zahrneme i menší kriminalitu, jako jsou malé krádeže, má ta dáme nepochybně pravdu. Když ale vezmeme jako ukazatel objem ukradeného v tomto státě, jsou Romové okrajový problém. Stovky miliard ukradli a kradou pánové v bílých límečcích...Kdyby se z těchto obrovských částek rozkradených představiteli neromské většiny, dal jen zlomek na řešení sociálních problémů Romů, ve šluknovském výběžku by byl pokoj a mír.
07. 09. 2011 | 11:37

jogín napsal(a):

Pane Stejskale, všichni víme, že "ne všichni bílí a hnědí jsou stejní (ne všichni bílí jsou rasisti a tuneláři a ne všichni hnědí zloději a flákači)". Problém vzniká, když se průměrné chování některého etnika liší podstatně- a zásadní malér spočívá ve skutečnosti, že genetika má na rozdílu významný podíl. Vy a spousta jiných konstatování reality prohlásíte za rasizmus. Ta realita neznamená, že cikáni nejsou lidé. Znamená to, že všechny pokusy o přizpůsobení "nepřízpůsbivých" budou mít v nejlepším případě jen částečný úspěch. Pokud si zakryjeme oči, pokusy o řešení fungovat nebudou.
07. 09. 2011 | 11:38

hawk napsal(a):

Pane Stejskale,

USA jistě nemyslíte ani chvilku vážně, že ne? Asimilace černochů přece vůbec nejde srovnávat s asimilací cikánů. Např. jiné povahově volní vlastnosti, úplně jiná kultura a pak, černí v Americe byli dovezeni bílími a protože byli otroky, naučili se černí velmi dobře zákony bílých a funguje to. Jistě, jsou zde gheta černých, stejně i tak bílých, na to nezapoměňte, přecejenom podmínky v Americe se nedají aplikovat na podmínky v Evropě, natož u nás a to nejen z tohoto hlediska, ale např. ani z ekonomického, kulturního a jakého chcete.
A jak zde nakonec někdo vtipně poznamenal, M.L. King se mezi cikány nenajde, na to jsou moc různorodí a nakonec i líní. To není jako zajít na sociálku a vyřvat si tam peníze, ne pro všechny cikány, ale jen osobně.
07. 09. 2011 | 11:39

Vandal napsal(a):

někdo se nám tu snaží nalívat do hlavy, jak že se to v USA s černochy povedlo. Není to pravda, nic se nepovedlo. Ono to relativně funguje, když do problému stát nalívá miliardy z peněz daňových poplatníků, ale když tyto peníze dojdou, a ať nikdo nepochybuje, že dojdou / USA dluh narůstá astronomickým tempem /, tak bude obrovský problém - multikulti vybuchne jak jaderná bomba. A u nás dojde ke stejnému, naprostý rozvrat společnosti, obrovská kriminalita, kterou stát nebude schopen vyřešit, a tak dojde na to, že se bude muset bránit každý sám. Už dnes, kdy je podchyceno maximálně 10% drobné kriminality, která je zaměřena vůči majoritě, a z těch 10% je potrestáno možná jedno 1%. O tom nikdo nechce slyšet, to nikdo nechce řešit. Zkrátka, lidé byli ponecháni na holičkách. Zatím se je daří zastrašovat, ale hněv stoupá. A řešení nikdo nezná, kromě keců o nalívání dalších miliard do problému a sliby světlé budoucnosti.
07. 09. 2011 | 11:41

Drzá zrzka napsal(a):

Pepa Řepa

Nasekám dluhy v jednom městě, odtáhnu za příbuznými do města jiného. Tohle není jen problém Rumburku. Možná se situace zklidní, aby posléze eskalovala jinde. Zádrhel vidím v tom, že romské rodiny přijímají dlouhodobé návštěvy jiných rodin. Když v bytě místo hlášených 5 lidí bydlí třeba 10, dozvíte se to těžko. Viděli jste někdo bezdomovce cikána? Já ne. Snaha o uživení několika dalších „členů rodiny“ přemíra volného času vede k drobným krádežím. V tlupě se lépe útočí. 12-14letí výrostci jsou nepostižitelní. Při jakémkoli ohrazení kvůli protiprávnímu jednání (krádež), uslyšíte, že jste rasista, protože se hoši mezi sebou domluví, a začnou tvrdit, že jste jim nadávali slovy s rasistickým podtextem. V té vřavě úplně zanikne jejich krádež.
07. 09. 2011 | 11:42

žena napsal(a):

"Existují nějaké dobré příklady?"

Český Krumlov – Milan Kotlár je jedním z těch, kteří boří mýty o romském etniku.

Není možné se nedotknout romské problematiky v Krumlově. Jak to vidíš ty, Rom, člen zastupitelstva, majitel téměř světoznámé restaurace?

Romské problémy jsou v Krumlově stejné jako jinde v republice. Největší problém je nezaměstnanost, přístup k práci a odpovědnost za sebe sama a svou rodinu. Dobré by bylo uzákonit povinnost dalšího vzdělání pro absolventy základních škol, třeba v učebních oborech. Tím by vznikla podstatně větší šance uplatnění se na pracovním trhu, a to nejen pro Romy. Zvýšením zaměstnanosti se sníží pravděpodobnost či nebezpečí, že se romské rodiny dostanou do neřešitelné dluhové pasti.
Ví se o tobě, že nejsi až tak alergický, když si tě kamarádi dobírají jako cikána. Nedal bys na závěr nějakou cikánskou anekdotu?

Rád, proč ne. Přijde cikán na úřad práce a ptá se: „Máte pro mne nějakou práci?“ „No jistě, že mám,“ říká úřednice, „sto padesát tisíc měsíčně, služební auto, služební mobil, osm týdnů dovolené...“ „No vy si děláte legraci,“ praví cikán. A úřednice dodá: „Vy jste si začal.“

http://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/uzakonil-bych-povinnost-dalsiho-vzdelavani20110503.html
07. 09. 2011 | 11:43

Johan von Conteyner und PAMPERS napsal(a):

Po 600set-letém pobytu ve střední Evropě se nikomu jaksi nechce pracovat,vzdělávat a vůbec ne přispůsobovat.Není to v genech, je to v přijatých,zakořeněných a praktikujících životních hodnotách.Bez problémů se zde zakotví a lehce přizpůsobí desetitisíce příchozích z Vetnamského venkova.(Nepočítám však hromady vypěstovaného konopí).Všichni pracují a kdo má chodit-chodí do škol!Nekradou,nepřepadají.
Dávno se integrovali.Za dvacet let selhal takřka každý naplánovaný záměr jak cikány přimět k práci a pořádku.Je se třeba smířit s tím,že valná část cikánů nikdy nepodlehne nějakému "programu" tohoto státu!
Ale je nutno dle toho také postupovat.
07. 09. 2011 | 11:45

hawk napsal(a):

Drzá Zrzka

Ano, to je právě xenofobie naruby, co píšete.
07. 09. 2011 | 11:48

nasranej čtenář napsal(a):

hawk napsal(a):
Pan Hořejší nesouhlasí s Křečkem. DDobře. Dále říká, že to, co Křeček popisuje se děje. Dobře. Pak dojde k názoru, že cikánský problém není problém sociální, ale politický. Dobře. Pak nám řekne, že nezná řešení. Dobře.

:-)
07. 09. 2011 | 11:48

žena napsal(a):

Drzá zrzka

I mladší:

V severočeském Varnsdorfu loupí gang desetiletého Roma, kterému vrstevníci přezdívají Terorista. I když v regionu hlídkují policejní posily, děti se jich nebojí, nejsou trestně odpovědné. Bezbranné lidi přepadávají přes den, tedy v době, kdy pořádková jednotka v lokalitě není. Ta sem přijíždí až k večeru, aby dohlížela na dodržování nočního pořádku.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/varnsdorfsky-detsky-gang-vede-terorista-z-policie-si-nic-nedela-pwg-/krimi.aspx?c=A110831_1643757_usti-zpravy_oks
07. 09. 2011 | 11:48

hawk napsal(a):

nasranej čtenář

No jo, sorry za chyby :-)
07. 09. 2011 | 11:50

Frante napsal(a):

Předně, vůbec by se nemělo mluvit o "romském" problému. Cokoli negativního řekneme na adresu Romů, už to lze hodnotit jako rasistický výrok a právem. Jsou mezi nimi i slušní (zaměstnaní posílající děti do škol) a na druhou stranu podobné problémy jsou i s některými bílými. Mělo by se mluvit jen o "nepřizpůsobivých" občanech, tak je to přesné a právně nenapadnutelné.

"Skutečné řešení tohoto problému by určitě bylo extrémně nákladné (samozřejmě nikoli kvůli nějakým zvýšeným sociálním dávkám) a tedy mimořádně nepopulární ..."

Nejdřív by to chtělo formulovat, jaké by to řešení mělo být a pak můžeme odhadovat náklady. Pak můžeme i vyčítat vládám že to dávno neudělaly, ale když sami nevíme co ...? Když je např. podplatíme aby posílali děti do škol, jak donutit děti aby se učily, nebo alespoň nerušili výuku ostatních? Investice do integrace nějaký efekt má, myslím si ale, že jen pro malou část nepřizpůsobivých. Pokud se pletu, tím líp (chtělo by to důkladné sledování), pokud ne, co s tím zbytkem? Dílčí nápady: Všichni souhlasí s důsledným trestáním kriminality. Jelikož nepřizpůsobivých přibývá, bude jejich trestání stále nákladnější. Uvádí se, že jeden vězeň přijde státní kasu měsíčně na víc než je průměrný plat (+náklady na policii a soudy). Chtělo by to zlevnit vězeňství (jídlo 3x denně je luxus, taky televize, posilovny,... vězení má být takový trest aby se tam už nikdo nechtěl vracet). Jejich vysoká porodnost je a bude problém. Řešením by bylo je motivovat k nižší porodnosti - např. přídavky jen na 2 děti. Eticky sporná (podobně jako potraty a eutanazie) ale ke zvážení by byla dobrovolná sterilizace za peníze (každý kdo již má 2 děti má právo ... ). Kdysi byl ve Francii problém ve městech s bezdomovci, začalo se oficiálně uvažovat, že by se za městem začal zdarma nalévat alkohol. Sami by se tam začali slézat a uchlastávat; svoje děti by neuživili. Něco podobného by se možná dalo uplatnit i v komunitách nepřizpůsobivých. Humanisti by dnes řekli, že tyto nápady neodpovídají 21.století, ale pokud jiná cesta nebude ... Nemělo by to dojít tak daleko, že se přizpůsobiví začnou vystěhovávat ze země, to už možná předbíhám
07. 09. 2011 | 11:53

Drzá zrzka napsal(a):

žena

Onen človíček je asi sirotek. Nemaje rodičů, sourozenců, kurátora, je vlastně společností nucen ke zlodějinám. :o)
07. 09. 2011 | 11:54

Vandal napsal(a):

ženo

na to je nejlepší recept - řezat hlava nehlava, od rána do večera! Žádné ohledy, rakovina se musí léčit okamžitě! Co z nich vyroste? Vrazi, loupežníci, zloději, kriminálníci! A co potom? Jak k tomu přijdou ti poškození? Ti nemají žádná lidská práva? Ti se nechají ve jménu lidských "práv" indického etnika napospas těmto zločincům? Kam jsme to dospěli?
07. 09. 2011 | 11:54

Sladký napsal(a):

Komisaři, opravdu si myslíte (nejste sám) že když pravda zní extrémně či je extrémní-že je lepší tvářit se,že neexistuje překrucovat skutečnost nebo přímo lhát?
07. 09. 2011 | 11:56

Sladký napsal(a):

Opravdu si myslíte,že mluvit o genech je rasistické? A vážně chcete tvrdit, že geny v lidském chování nehraqjí žádnou roli?
07. 09. 2011 | 11:58

Petr napsal(a):

Myslím si, že jak je v Česku obyklé, vymyšlíme již vymyšlené, protože čestí Nadlidé ve vládě a Parlamentu a jiných vysokých postech mají patent na rozum a v celém světě jsou dle nich jen hlupáci.
V USA měli větší problémy a už mají černošského presidenta, lidi z různých entik jako Náčelníky generálních štábů, policejní vyšetřovatele, soudce a pod.
I u nás se podívejte na p.Holomka, jako slušného vysokoškolsky vzdělaného člověka. Takže to jde. Jen chtít.
Problémem je stálá nic neřešící obrovská pomoc, která od vlastních snah potřebné jen odpuzuje.
Ale o víc prostředků a obrovské peníze by přišli především různí koordinátoři, speciální sociologové, pedagogové a pod. Tam je podle mne hlavní problém, který dělá situaci navždy neřešitelnou.
07. 09. 2011 | 12:03

nasranej čtenář napsal(a):

hawk: ale houbelec chyby, ten smailík jsem dal, že jste to napsal dobře....

Jinak k p.Hořejšímu se nemá cenu vyjadřovat.
07. 09. 2011 | 12:05

Tomáš napsal(a):

To zdenekb 9:38
Pravda to je, udělal si z nich kšeft, maximálně připustím, že on je nejvíc vidět (z těch, co kapsujou). A kam ted zalez????
07. 09. 2011 | 12:06

žena napsal(a):

Drzá zrzka, Vandal

Z malých gaunerů vyrůstají velcí gauneři. A když Šluknováci demonstrují proti tamní vysoké kriminalitě, jsou označeni za rasisty. Je něco shnilého v státě...
----------------------
Přepadení? Na Šluknovsku nic výjimečného

Šluknovsko – Kriminalita na Šluknovsku poslední rok a půl roste, výjimkou nejsou ani přepadení za bílého dne přímo na ulici. Změní se to?
Autor:
Luděk Stínil
25.8.2011 15:28

Představte si, že jedete mírumilovně po ulici na kole, když tu vás z něj někdo pomocí drátu strhne na zem. Za bílého dne. A kolo vám ukradne.

Nebo jedete autem do práce, a skupina dětí po vás začne střílet gumové kuličky. Leknete se pořádně; to, že se v tu chvíli kvůli úleku nevybouráte, můžete považovat za štěstí.

Anebo do třetice – kulháte se po ulici o berlích, když tu k vám – opět za bílého dne – přiskočí skupina čtyř dětí, srazí vás na zem a okradou.

Výše uvedené případy nejsou literární fikce, ale tvrdá realita posledních dní na Šluknovsku. Místní lidé si tu o bezpečnosti mohou nechat jen zdát; naopak, kriminalita roste a obce a města svírají obavy starousedlíků z toho, co se stane příště.
http://www.denik.cz/regiony/prepadeni-na-sluknovsku-nic-vyjimecneho20110825.html
07. 09. 2011 | 12:08

Giňa Imrich napsal(a):

Pane Hořejší útokem na p.Křečka jste přestřelil. Je pozitivní, že se odvážil a napsal v podstatě pravdu. Ukažte mi další zejména pravicové politiky, kteří se dnes veřejně k cikánskému problému vyjádří. Samozřejmě, že jde primárně o sociální problém. Cikánské problémy řeší v Evropě, všechny země kde se usídlili. Dnes, po 20 letech sbíráme plody. Tomuto etniku se pouze dávaly nepřiměřené sociální dávky a zároveň vysvětlovalo, že demokracie znamená, že člověk nemusí pracovat, tak, jako za zlých komunistů.
07. 09. 2011 | 12:09

hawk napsal(a):

nasranej čtenář

...jo pochopil, jen jsem si to znovu po sobě přečetl. :-)

Jenže když si ten jeho článek přečtete pořádně (vy jste to jistě udělal), tak vám z toho nic jiného nevychází, to právě považuju za tak úsměvnou pitomost, co napsal. :-)
07. 09. 2011 | 12:10

Mard napsal(a):

Ares napsal:„V tom okamžiku nám sociální problém přerostl v rasový.“ (Karel Holomek 08. 12. 2008) Nálepky jako rasový, sociální či jakýkoliv jiný problém v podstatě nic neznamenají a můžeme si pod nimi představit ledaco. Třeba takový Holomek problém definuje jako rasový. Je to proto rasista?

Ano. Holomek je cigánský Breivik!
07. 09. 2011 | 12:10

Tomáš napsal(a):

To Vandal 11:41
Řešení je založení Lidových milic (volksturmu), každý bude hlídat svou křižovatku a vůči VŠEM zlodějům zavést šariu
07. 09. 2011 | 12:10

Bavor napsal(a):

Michal Macek napsal(a):
tak "konecne reseni" snad nebude potreba - stacilo by resucitovat nejake zakony 1 republiky napr zakon o potulce a pod
jo a koministickej zakon o "prizivnictvi" mel taky neco do sebe
jak rikali komanci - kdo nepracuje at neji :D

Ten zákon o příživnictví by byl řešením za předpokladu, že by stát garantoval PRÁVO NA PRÁCI. A asi bychom se divili, kolik "bílých" by bylo postiženo zákonem o příživnictví, když by podle tohoto zákona měli prokazovat LEGÁLNÍ příjem. Na tom ovšem současný režim NEMÁ ZÁJEM!
07. 09. 2011 | 12:11

Občan napsal(a):

paní Ženo, ženičko milá :o)
vy se tolik snažíte a já za to před Vámi smekám, protože se snažíte být věcná.
Jenže milej Kumar postavil potěmkiádu par excellence. V té jeho "vesničce" (což jsou, mimochodem, za regulovaný nájem pronajímané luxusní řadové RD se zahrádkami, bratru jeden za 2500000.- Kč) žije 10 bílých bezproblémových rodin a 10 cikánských bezproblémových rodin. To je celý jeho slavný projekt.
Jo, a v jednom cikánském činžáku ukecal mladé, aby chodili řvát na lavičku před barákem, protože vevnitř ruší dospělé.

Co se Kumara tejče, to je etnobusinessman jak vyšitej :o)
07. 09. 2011 | 12:11

stejskal napsal(a):

Myslím to naprosto vážně, pane hawku (a je úplně jedno, kdo kam koho přivezl. Já třeba nikoho nikam nevozil, a dnešní Romové ani černoši nebyli též nikam přivezeni. Důležité je, jak vyřešit problém, který řada z nás má, bílí, hnědí a možná fialový).

Paní ženo,

je to trochu delší úvaha, psal jsem jí zde tak asi dvacetkrát (ale kvůli své vlastní hlouposti si ji nikdy neuložil). Zkusím ji najít, pokud se mi to podaří, dám ji i sem (pokud ne, teď ji znovu psát nemohu, mám jinou práci).

Ad "Romové jsou jiní než černoši". Každopádně, ostatně každý člověk je jiný než ten druhý a přitom máme spousty věcí společného. Od toho je třeba začít, jinak se nikam nedostaneme. Mimochodem žádné průměrné jednání Romů, bílých ani černých neexistuje (problémy vznikají přesně ve chvíli, kdy se to někdo snaží takto prezentovat). Problém má část obyvatel s jinou částí obyvatel (třeba část varnsdorfských obyvatel s jinou částí varnsdorsfkých obavatel, v jedné skupině je většina bílých a v druhé hnědých. A na základě toho pak drtivá většina lidí zobecňuje, jací jsou Cikáni a jací bílí; to samé platí o celé republice a nakonec o celém světě).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 12:16

Daňový poplatník napsal(a):

To Hořejší:
Jestli takovým způsobem, jak vyhodnocujete sociální jevy vyhodnocujete i své pokusy, tak jste zralý na Lysenkovu plaketu.
A za to, že Vás neoštítkuji, tak jako jste to udělal s Křečkem, který si může dovolit luxus nelhaní, protože už asi nechce kandidovat, mám u Vás štamprli burbonu,a to Vás to přišlo lacino.
07. 09. 2011 | 12:18

hawk napsal(a):

Pane Stejskale,

když ono to fakt není o barvě pleti nebo šikmých očích.

"...daleká cesta má, marné volání !!!"
07. 09. 2011 | 12:20

Drzá zrzka napsal(a):

žena

Hajzlíci jsou na obou stranách. Při snaze hledání řešení často slýchávám z jedné strany, že jsem nácek, rasista, ze strany druhé i slova mnohem horší. Aby člověk došel k cíli, občas musí zkousnout i něco, co mu moc nechutná. Jedinou obranou proti tomu je něco ve stylu, oni by nadávali, označovali, puncovali, značkovali každého na daném místě. Nebrat to osobně. Někdy je to opravdu moc těžké. Oplatit stejnou mincí by znamenalo potopit ty, kteří podobný způsob jednání nemají.
07. 09. 2011 | 12:22

s... napsal(a):

Clouseau Stejskal....

Je to smutek. Už jsem to psal jinde, ale obávám se, že přichází doba hanby českého národa.

Rasisti tady neustále vzdychají, že namohou lynčovat a politická reprezentace se pomalu přidává.

Kde jsou nějací politici, kteří se jasně vymezili proti rostoucímu rasismu?
07. 09. 2011 | 12:24

hawk napsal(a):

s...

Jste nějak mimo? Myslím, že celá tahle velká debata vznikla ne o tom, že bílí vzdychají, že nemůžou linčovat, ale o tom, že byli zlinčováni.
07. 09. 2011 | 12:27

Čochtan napsal(a):

Dámy a pánové.
Diskuzi na téma "Probémy s cikány a jejich řešení" tady na aktulane.cz vedeme už přesně čtyři roky. Tehdy napsala Klára Samková, tehdy ještě Veselá, blog s názvem "V září škola září"
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/klara-samkova-vesela-.php?itemid=1430
Já byl na ní poněkud alergický. To kvůli tomu milionovému odškodnění, které vysoudila Červeňákům a tak jsem ji 23. 08. 2007 v 21:07 popíchl. Její odpověď mě překvapila a po dlouhé výměně názorů došlo k nečekané shodě.

Přečtěte si to, stojí to za to. Myslím, že to, na čem jsme se shodli, by tehdy vyřešilo cikánský problém. Její muž, samozvaný cikánský předák, byl tehdy v nějaké vládní radě. Kdo jiný než on mohl v tom něco udělat ?
A co se stalo ? Nic. Cikánský problém se jen zhoršil, a to co by tehdy pomohlo, je dnes příliš slabé. Teď jsou na řadě úplně jiná řešení. A nejsou to profláklá "řešení" profláklých pseudohumanistických vyžírků a snílků.
07. 09. 2011 | 12:27

Karel Mueller napsal(a):

žena:

Z višňového příspěvku poněkud mrazí. Ale klidně tam můžete přidat variantu číslo 3: Občanská válka. S tou možností, že ordnung bude dělat někdo jiný. Třeba ti dokonale organizovaní Vietnamci s vlastními zákony nebo podobně organizované východní národy.

V roce 68 sebrali Rusové vládu ČSR jako kluky a odvezli je do Moskvy. Svoboda poslouchal různé řeči a názory a nakonec se k tomu postavil jako voják: Už zase jen žvaníte a žvaníte ... Dožvanili jste se akorát k tomu, že máme doma ruské tanky ...

Velmi se obávám, že se podobně dožvaníme k jedné z oněch tří variant.
07. 09. 2011 | 12:28

Tydýt napsal(a):

Selhání vlád... no ovšem. Dám si ještě jedno latté, přečtu si nějakou podařenou divadelní kritiku a pak, povzneseni, rozebereme třeba neschopnost Izraele civilizovaně řešit problém, který způsobil palestinskému lidu, co říkáte. Kdo by třeba jen naznačil, že si za svou situaci můžou nepřizpůsobiví sami, je samozřejmě rasista. Navrhuji debatu o tom, jestli by užívání slova nepřizpůsobiví nemělo být trestné.
07. 09. 2011 | 12:34

Michal Macek napsal(a):

Cochtan

no ja mam kamaradku romku ktera je 2 nasobna doktorka (phdr a mudr) - teda skoro 3 nasobna (thdr si pry dechce dodelat a uz ji chybi jen disertacka).jmenovat nemusim,takovych v republice vic nebude....ta by zrovna byla dobra jako "predak" ale obavam se ze nema neco takoveho nejmensi zajem delat...
07. 09. 2011 | 12:35

s... napsal(a):

hawk

Co je s těmi,kteří útočili mačetami? Jsou v kriminále. Co s tím mají společného ostatní Romové? Já taky nemám nic společného s vrahama, kteří v noci házejí zápalné lahve do rodiných domků. Vznikla tady nějaká debata o bílé otázce? Nevznikla. Tak co tady všichni hekáte.

Tady si hraje hodně lidí s ohněm. Můžou zapálit celý barák. Tak bacha.
07. 09. 2011 | 12:35

tata napsal(a):

pane HOŘEJŠÍ

velke sklamaní když jinak,jinymi slovy to same řikate,argumentujete třeba paní KOČKOU A PŘITOM ona je nabyla dojmu že projev pana KŘEČKA JE POPULISTICKY,napřiklad velmi dobře znam jeji nazory a v podstatě se na hodně schodnem,a je rozdil otom problemu mluvit od mikroskopu a byt v přimem kontaktu,a vtom třeba ani ja přimo nejsem,nebot bydlim v klidne časti VARNSDORFU ,A TADY JE TEN rozdil stěmi co bydlí přimo třeba nejvic medializovane hotel sport,ani ja se snimi neshodnu a pro vas muj nazor je fašizujicí protože to co napsal pan Křeček VTOM NEVIDIM NIC RASISTICKEHO,jestli populisticke to nemužu sloužit politikum v zasadě nevěřim,ale stim co napsal tam nic fašuzujiciho není.

NA OPAK PŘIMO DO NEBE VOLAJICI JE TENTO NAZOR nazvat fašizujicí ,nastěhujte se,nebo kupte nemovitost vedle hotelu sport,a pak vedte takove řeči od mikroskopu,jestli je neco populistickeho tak tito vaše vyroky,a hlavně tu situaci jen zhoršují nebot čim dal větší čast společnosti už ma dost mlžení,to same proč se začalo považovat slovo cikan za rasisticke,to je přesně ta druha strana mince.

JASNĚ že vaš uhel pohledu ma mnohe pravdy ale zrovna tak uhel pana KŘEČKA ANI NAHODOU NĚCO FAŠIZUJICIHO.
proč si nepřiznat že čim dal vic naší společnosti v sobě ty prvky rasismu ma ,čim vic ste vkontaktu bliž těmto ohniskum to procento radikalismu se zvětšuje.

JENŽE to chovaní ma uplně stejne druha strana,jen se to skryva.

ANO PŘIZNAM SE ŽE i muj vyvoj je rozhodně vtom duchu expandujicí,a čim dal vice mi vytačí takovy pseuhumanisti jako vy,od mikroskopu se to piše že,nastěhujte se do těchto lokalit jak vam tento nadhled zustane.......ano tvrdě se ohradme s vykřiky cikani do plynu,mlatme je,nebo to tričko co mela ta slečna to je fašizujicí a nepřipustne.

ale ne když se otevřeně mluví o problemu.....maj jine navyky je to lež:navykla si značna čast jen brat a využivat špatnosti toho systemu...je to lež.......je snad lež že značne procento a to zcela rozdilne jinymi je schopno jen malo kvalifikovane prace.........je to lež.........brani jim ve valne časti,někdo se vzdělavat a tim zlepšit uplatnění na trhu prace.

CO JE NATOM FAŠIZUJICIHO,konečně začit vtom opravdu něco dělat,to znamena zaklad je stoprocentní dochazka do školy ani o pid vtomto uhnout,dusledně rozdělit ty co chtějí a oprvdu sou nečim zneuživani a těmi co jen natahují a znaj prava ale povinost to ne,a hlavně přestanme za všim vidět rasismus a fašismus,a naopak tvrdě vystupujme po vykřikach do plynu atd.

NAOPAK PANE profesore toto pravě nahrava TE VYHROCENOSTI,zase STE par lidí svym zastiranim a pseuhumanismem vehnal,a přesvedčil že ta cesta VANDASE JE JEDINĚ SPRAVNA.

HNAT NĚKOHO DO PLYNU,ALE zas naopak strkat hlavu do pisku,a vše malovat na ružovo je cesta do pekel tato společnost je na hraně,už není ochotna akceptovat musime je chapat,sou jiní,je ji už lhostejne že těch chyb a přehmatu vuči romum bylo taky dost,už chce hlavně ne chapat ale pravo a povinost,bez ohledu co si..........
07. 09. 2011 | 12:36

žena napsal(a):

Pane Stejskale,

ale já jsem nechtěla úvahu, nýbrž konkretizování Vašeho "Jenže tady se o to snaží jen pár lidí, nemají podporu státu a ani veřejnosti (potřebujete minimálně jedno nebo druhé)."

Tedy kterých pár lidí a pro jakou konkrétní činnost nemají podporu státu a ani veřejnosti.
Děkuji.
07. 09. 2011 | 12:36

zk napsal(a):

hawk:
To srovnání Romů a amerických černochů, to má být vtip? Že se prý černoši naučili dodržovat zákony? Máte představu, jaká je kriminalita v černošských ghettech amerických velkoměst? Myslíte, že se ta kriminalita omezuje na kradení měděných drátů a zneužívání sociálních dávek? Nebo jinak, slyšel jste někdy o tom, že by Romové ve velkém obchodovali s drogami, vytvářeli už na středních školách ozbrojené gangy, případně po sobě v nějakém českém městě obden stříleli na ulici?
Pro lásku boží, občas když vidím, jak je česká společnost prolezlá protiromským rasismem, říkám si, jak by asi ten slušný, pracovitý a přizpůsobivý český člověk zvládal soužití s menšinami typu amerických černochů či hispánců, případně francouzských Arabů. S menšinami, které se dokážou projevovat opravdu agresivně.
07. 09. 2011 | 12:43

Vandal napsal(a):

Tomášek 12.10

řešením by byla v první řadě svěrací kazaka pro tebe a tvé soudruhy
07. 09. 2011 | 12:47

hawk napsal(a):

s...

...oheň už hoří, záleží, kam foukne vítr.
07. 09. 2011 | 12:49

Karel Mueller napsal(a):

zk:

Odpověď je v případě západu velice jednoduchá: Izolovaná gheta, kam běloch nepáchne a obráceně, barevný nepáchne do bílých čtvrtí. Ke katastrofě dojde v okamžiku, kdy jedni začnu lézt k druhým.

V televizi se jen presentuje Potěmkin.
07. 09. 2011 | 12:50

žena napsal(a):

Drzá zrzka
"Hajzlíci jsou na obou stranách."

Naprosto souhlasím. A specifikace problémů - nedá mi to a znovu zkopíruju sem:

Český Krumlov – Milan Kotlár je jedním z těch, kteří boří mýty o romském etniku.

Není možné se nedotknout romské problematiky v Krumlově. Jak to vidíš ty, Rom, člen zastupitelstva, majitel téměř světoznámé restaurace?

Romské problémy jsou v Krumlově stejné jako jinde v republice. Největší problém je nezaměstnanost, přístup k práci a odpovědnost za sebe sama a svou rodinu.
----------------------------------------------------------------------------
07. 09. 2011 | 12:51

Clouseau napsal(a):

s...: Mám podobné obavy.

Sladký: Geny nepochybně roli hrají. Otázka je, co z toho vyvodíte na normativní rovině. Jsme geneticky rozdílní, ale všichni jsme lidská stvoření nadaní touž důstojností a týmiž právy. Pokud někdo z genetické rozdílnosti vyvozuje něco jiného, nastupuje na cestu do pekel, resp. už se tam ocitl.
07. 09. 2011 | 12:52

stejskal napsal(a):

Paní ženo,

tak jsem si (se) vygůgloval. Přetiskuji doslova jeden ze svých mnoha pokusů objasnit některé aspekty sociální determinace, jimiž se většina lidí nemá čas (nebo nechce) zaobírat.

Jde o moji odpověď na oslovení panem Suchánkem v této debatě http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-holomek.php?itemid=12217 Reaguje na jeho konkrétní úvahu, takže v některém ohledu je její pochopení trochu závislé na kontextu debaty, ale nechávám to tak, abych nebyl obviněn z nekonzistentnosti či pozměňování historie ;-)

"Pozice každé menšiny v daném čase je v mnoha ohledech podobná, v jiných absolutně nesrovnatelná. Proto každé zjednodušené srovnání nutně kulhá.

Když sem Romové před stovkami let jako etnikum dorazili, byli na daleko nižším společenském vývojovém stupni než zdejší obyvatelstvo (narozdíl třeba od Židů, kteří na tom byli co do organizace společnosti a řady dovedností dokonce lépe, a proto dokázali přežít a rozvíjet se v diaspoře; mnozí Vietmamci sem přicházeli za příslibem studia, tedy ti inteligentnější, anic na tom nemění fakt, že je pak bolševik většinou - samozřejmě ne všechny - poslal dělat pomocné práce. I jejch společenská struktra již byla na podobné úrovni jako okolí, do kterého přiíšli, takže se dokázali o sebe postarat, rozvíjet se v rámci svých komunit).

Romové přišli se strukturou primitivních rodových klanů, které už dávno po celé Evropě byli pasé. Společnost je vytlačovala na okraj (stejně jako mnohem sociálě zdatnější židovské komunity) a oni ani vlastně jinde žít nemohli/neuměli. Tohle trvalo strašně dlouho, stovky let, ale koncem 19. a ve 20. století se začala situace měnit. Někteří z těch "primitivů" získali vzdělání, postavení, úctu většinové společnosti (třeba kvůli svému uměleckému nadání a schopnostem). Řada se začala živit jako řemeslníci (kováři) a obchodníci (koňští handlíři). Postupně se stávali svébytnou součástí společnosti, propracovávali se z deklasovaného okraje na roveň ostatním (zdaleka ne všichni, ale stále větší část).

Pak přišel Hitler a Evropu od těchto Romů "vyčistil" (odhadovaný počet obětí 220 tisíc Romů a romských míšenců, některé odhady uvádějí až 800 tisíc, což činí až polovinu jejich předválečné populace). První šli ti "spořádaní", které nebylo těžké podle cenzu identifikovat, těch "z okraje" přežilo více."

Pokračování
07. 09. 2011 | 12:53

stejskal napsal(a):

Dokončení

"Celý den dlouhý a velmi složitý proces (podobným přišli třeba i američtí černoši v letech mezi druhou světovou válkou a dneškem) byl přerván. Přežilo pár vzdělaných a bezproblémových Romů (pan Holomek pochází z takové rodiny) a pak řada těch, kteří byli pořád o ty stovky let zpátky (v takovém postavení nikdy Židé ani jiná etnika nebyli, prostě s ohledem na jiné historické okolnosti). Většinou žili na Slovensku, Rumunsko, Bulharsku, do jejich ghett ani tamní pomahači nacistů nelezli.

A tak to zase začíná nanovo. V děsivých podmínkách opovržení, bolševického sociálního inženýrství, nedůvěry a strachu. Žádný unifikovaný Rom neexistuje a snad ještě dlouho existovat nebude. Jsou mezi nimi tak obrovské rozdíly, jako mezi žádnými jinými příslušníky jiného etnika v Evropě (od vzdělaných jedinců, jejichž otcové a dědové měli to štěstí, že přežili holokaust, k deklasovaným a všechny výhody a nešvary soudobé civilizace zneužívajícím lidem se zažitými rodovými stereotypy prvobytně pospolné společnosti).

Žádný Jesse Jackson (S.L.J. bych do toho netahal, to je jako bych operoval Django Reinhardtem :-) není na obzoru, nemůže být. Na to je ta komunita strašně nesourodá, roztříštěná. Ano, něco je možná semkne. A na začátku možná bude pogrom (a pak spíš Malcolm X a Černí panteři). A nebude to hezké (pro nikoho). Nevím, ale snad by se tomu dalo ještě zabránit. A tak se snažím(e)."

Víte, sociální determinace, tedy prostředí, do kterého se narodíte a jak Vás ovlivňují okoélní podmínyk, je pro rozvoj jedince strašně důležitá. V mnohém ohledu důležitější než genetická výbava (ano, i z ghetta se dá vypracovat na prezidenta, ale je to výjimka, většina lidí to nedokáže, zůstane na tom dně). Nejsem idealistický snílek, mojí motivací není napravovat "křivdy světa" či přírodní či společenské "nespravedlnosti" Snažím se uvažovat pragmaticky, tedy předcházet střetům, které považuji za potenciálně velmi nebezpečné. Jeden z nich je obrovské napětí mezi částí bílé populace a populace romské. A jako pragmatikovi je mi jasné, že si VŠICHNI budeme muset jakoukoliv pozitivní změnu muset tvrdě odpracovat. Dělám, co považuji za svého pohledu za potřebné (není toho podle mnohých si moc, ale co nadělám).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 12:54

hawk napsal(a):

zk

To je přesně ono, o čem jsem psal. Nejde srovnávat Amerika s Evrtopou a už vůbec ne s ČR. Jediné možné srovnání má Amerika s Kanadou a Austrálií. Jinak těžko.

A v Americe se skutečně barevní dělí stejně, jako bílí. Na pracovité a idioty. Jenže tohle v Americe platí zhusta i o bílé většině. Spousta černochů je zaměstnána, spousta ne. Stejně tak bílí, šikmoocí a Marťané. (to kdyby to četl Paroubek, aby to pochopil)

s USA se nemůžeme srovnávat vůbec v ničem, to je jako srovnávat trabanta s lexusem.
07. 09. 2011 | 12:54

stejskal napsal(a):

Aha, po Vietnamcích další otázka ;-)

Takže nemají podporu státu ani veřejnosti v tom, aby se podařilo snížit napětí mezi částí romské populace a částí bílé. Protože řada bílých chce snižovat na úkor Romů a řada Romů na úkor bílých (jak v celé společnosti, tak i ve státní správě resp. mezi politiky).

Mimochodem co se genů týče, ty hrají obrovskou roli. Například genetický rozdíl mezi každým mužem a ženou je mnohánásobně větší než mezi dvěma muži jakékoliv rasy, etnicity či národnosti (pro ženy to platí též). Dále jsou též velmi důležité konkrétní geny, které dědíte po svých konkrétních rodičích (a jiný člověk stejné rasy, etnicity či národnosti je má nastaveny úplně jinak). Jde ale spíše o to, jakou váhu různí lidé různým částem genetické výbavy přisuzují. Takový Julius Streicher a další na to měli velmi vyhraněné názory.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 13:00

ali napsal(a):

Hořejší
populista a neorasista
07. 09. 2011 | 13:01

resl napsal(a):

přiklonil bych se k těm "havlovskejm názorům", tak mi nějak připadají pravdivější. zeptejte se vietnamské komunity.
07. 09. 2011 | 13:02

Anita napsal(a):

Skutečně to není jednoduché. Také si nemyslím, že je problém v nedostatku pracovních míst. Pamatuji dobu, kdy byla práce povinná ze zákona. Cikáni převážně dělali vykopové práce a cikánky rodili děti. Ti, kteří pracovat nechtěli měli papír jako invalidní důchodce. V té době, také bydleli v centrech měst, aby na ně bylo více vidět, pouze však v Chánově měli postaveny paneláky a tam si podle své natury žili, ničili majetek do něhož jsme investovali všichni, také jsme v té době všichni pracovali. Nějak již v té době jsme je naučili, že co není přímo moje je všech a může se to beztresně ničit.Nikdo je nenaučil zodpovědnosti, nikdo neurčil správce komunity, nikdo nezaměstnal "cikánské strážníky", kteří mohli mezi svojí komunitou být autoritou, popřípadě kladným vzorem, bylo jednodušší je nevychovávat, ale strčit do výkopů.
Po revoluci v rámci zkrášlení měst a restitucí městských domů, byli zase přemístěni někde, kde na ně nebude vidět a poskytly se štědré sociální dávky. Místo těch sociálních dávek, však měli dostat šanci si něco vytvořit sami, něco co by bylo jejich a mezi sebou si to i hlídali, možná by i viděli, že dostali šanci od státu,že se jim i důvěřuje. Sociální dávky rozhulají, tím jak se nemusí o nic starat, pečovat vymýšlí alotrie a o to víc jsou trnem v oku naši většiny občanů. Škoda, že se promarnil čas zbytečnými investicemi, které nevedly k výchově další nové generace této menšiny. Za čtyřicet let tu mohla být úplně jinak smýšlející komunita cikánů, vytříděná od nepřízpůsobivé. Ti by dnes již chápali, že bez práce nejsou koláče a měli by vytvořeny svoje připozené vzory. Chování k cikánům mi připomína, chování zbohatlých rodičů, kteří vše zaplatí svému dítěti a nestarají se více, v dospělosti se pak jen diví, kdeže to udělali chybu, že je z něj např. kriminálník.
Pokud zde nebudou za naše peníze tvořit hodnoty, bude narůstat napětí na obou stranách - tedy, jak romské, tak neromské populace. Sociální dávky ti dáme,zainvestujeme do tvého bydlení, ale ty se budeš aktivně podílet na jeho stavbě a údržbě.
"Pokud chceš od státu sociální dávky a nemůžeš sehnat práci, budeš denně docházet do stacionáře a tam něco vytvářet nebo se budeš přivzdělávat, či pomůžeš městu k odklízení sněhu atd." To prosím bych řekla všem co jsou na sociálních dávkách, neb "zadarmo ani kuře nehrabe" a kuřetem je tady stát.
07. 09. 2011 | 13:11

žena napsal(a):

Pane Stejskale,

díky za obsáhlý příspěvek. Myslím, že na Vámi uvedeném se asi většina shodne.

Osobně preferuji stanovení konkrétních problémů, jako to třeba udělal pan Kotlár: "Romské problémy jsou v Krumlově stejné jako jinde v republice. Největší problém je nezaměstnanost, přístup k práci a odpovědnost za sebe sama a svou rodinu."

a hledání řešení. Snad se současný stav vylepší zavedením:

Premiér zdůraznil, že řešení stojí na třech pilířích - na vazbě mezi vyplácením sociálních dávek a posíláním dětí do školy, na vazbě dávek na prospěšnou práci pro obec a na stejných pravidlech pro všechny. Do budoucna by se podle Nečase mohl omezit také počet lidí na bytovou plochu. Počítá se i se zřízením centrální evidence přestupků či postihováním zneužívání dávek.
http://www.radio.cz/cz/zpravy
07. 09. 2011 | 13:12

Pepa Řepa napsal(a):

Nikdy bych si nepomyslel, že se budu zastávat Křečka
Co se stalo?
Křeček vyslovil svůj názor:
Romský problém není problémem sociálním.

A Hořejší?
Křeček populista a rasista.

Jeden z nich vytáhnul hbitě aktivistickou nálepku.
Jako Frantík Kostlivec.
Inu není nad vědeckou vyargumentovanou disputaci.
07. 09. 2011 | 13:18

buldatra napsal(a):

…Jak by se tento problém konkrétně měl řešit samozřejmě nevím…, píše pan autor ve článku, kterým sepsul jiný článek jiného autora, který si naopak myslí, že ví.

Takže profesor sice neví, nicméně alespoň ví, že Křečkovy nápady stojí za starou bačkoru.
No, alespoň něco.
Nepříliš povzbudivé.

Nejvýživnější problém je problém neřešitelný.
Nebo zdánlivě neřešitelný, potažmo, sice řešitelný, ale po vyřešení by mohla vzniknout situace nelibá, nehodící se někomu do krámu. Protože samotným opravdovým by vzniklo jakési zametání schodů a to se děje odshora dolů.
A to je blbý.
Navíc, aby hen ten zapráskaný problém řešitelný byl, byly by bývaly musely být nejdříve splněny určité základní podmínky, které by umožnily začít ten neřešitelný problém opravdu, ale opravdu důsledně řešit..
Ale ony ty základní podmínky splněny nejsou.
Protože kdyby bývaly splněny byly, mohl by a to je podstatné, časem vymizet nesmírně důležitý (díky své ožehavosti, ideální viditelnosti a slyšitelnosti), potřebný zástupný problém, což by způsobilo pohromu v místech, které ten problém úpěnlivě opečovávají.
Takže, kdo ještě nevěděl, co je to začarovaný kruh, nyní už to ví.
07. 09. 2011 | 13:20

Silvie napsal(a):

Pane Hořejší,

že vás překvapuje ,jak je ta vaše levice populistická?!
Vždyť to je každému jasné - teď se budou snažit přetáhnout voliče pravici radikálním programem na téma jak utáhnout cikánům opasky.
A že se jim to nejspíš podaří. Určitě sledují nálady společnosti, tyto blogy jsou podrobovány dozajista analýze všech pol.stran. Pokud mi dají naději - možná se přemůžu a dám jim svůj hlas poprvé v životě.
07. 09. 2011 | 13:23

StandaT napsal(a):

Pane Hořejší, tady už byla jasná a zdálky viditelná křižovatka - Matiční ulice. Přehledný problém, jasně viditelné následky toho či onoho řešení, dostatečná publicita, veřejná diskuse. Tehdy se rozhodovalo. Rozhodlo se a Šluknovský výběžek je jen jedním z důsledků cesty, kterou jsme se, jako společnost, vydali za Petrem Uhlem. Samotný petr Uhl by byl jen generálem bez vojska, kdyby neměl masovou podporu. Kde jste tenkrát stál Vy?
07. 09. 2011 | 13:24

Pepa Řepa napsal(a):

Buldatra
že by česká Hlava XXII?
S jednou výjimkou. Profesor ví. Vždycky. I když neví.
:-)))
07. 09. 2011 | 13:24

zk napsal(a):

Karel Mueller, hawk:
Šlo mi hlavně o to, že kriminalita české romské menšiny je v porovnání s kriminalitou některých menšin žijících v zemích na západ od nás téměř zanedbatelná, přesto jsou čeští Romové těžce stigmatizováni, zatímco třeba jeden z amerických černochů byl zvolen prezidentem. Nechci nikomu křivdit, ale za tou diskrepancí vidím rozdílnou míru rasismu bílých majorit.
07. 09. 2011 | 13:24

stejskal napsal(a):

Paní ženo, jsem rád, že jsme se názorově přiblížili (či možná shodli).

Z našeho pohledu je jednoznačně největší problém "nezaměstnanost, přístup k práci a odpovědnost za sebe sama a svou rodinu." Tedy z pohledu člověka, který to myslí dobře a hovoří o části romského etnika a o tom, co by se z jeho pohledu (tedy toho člověka) mělo změnit (tím to nesnižuji, je to velmi důležitá část celého komplexu problémů, které je třeba paralelně řešit).

Z pohledu jiného jsou neméně důležité jiné věci. Například pracovat s těmi, co už jsou z nějrůznějších důvodů úplně na dně, a zdaleka nejen hmotně, aby si vůbec byli s to svůj problém uvědomit. Či pomoci těm, kdo pracují nebo pracovat chtějí, starají se o rodinu, toto vše si uvědomují a stejně se na ně řada lidí dívá skrz prsty a chce je někam vystěhovávat. Málokdo se vůbec zaobírá tím, kolik takových Romů je a jak na ty první působí skutečnost, že i před jejich okny demonstrují davy).

Ono je těch problémů strašně moc a kdo se kterýkoliv z nich pokouší zmenšovat (a nejen na úkor těch nejslabších), zaslouží dle mého úctu (a ne nadávky a opovržení, které se zde mnohým - třeba jednomu z nejlepších sociálních pracovníků v této zemi Kumaru Vishwanathanovi - dostává; tím nemíním od Vás).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 13:26

vasja napsal(a):

Dále navrhuji aby ten běh česko-romské integrace na dlouhou vzdálenost, do místa, kde se stýkají rovnoběžky nesl název

BĚH LIBORA ÁMOSE STEJSKALA!
Zasloží si to víc, než Terry Fox
-------------------

Ale pan Stejskal by neběžel, že né.
Co by jinak bylo s Interpelacema, jedinym pořadem kde se něco dovim..... to by teda nešlo, pane Řepo.
A prej se navíc chystá téma: Umění vařit z vody.
07. 09. 2011 | 13:27

Silvie napsal(a):

U voleb to bude řež - DSSS bude mít sakra tvrdou konkurenci.
Socanská růže i modrý pták pravděpodobně chytí takový zajímavý odstín hnědé, co to udělá s Topkou netuším. Ta nejspíš přemýší spíš nad tím, jestli by nebylo schůdné proplácet důchodcům euthanasii přes VZP.
Nemocné a hendikepované by zase mohli házet ze skály, jako ve Spartě. A hned by se vylepšil státní rozpočet.
07. 09. 2011 | 13:30

tata napsal(a):

PANE Stejskal

VŠICHNI budeme muset jakoukoliv pozitivní změnu muset tvrdě odpracovat.

ano naprosty souhlas,nepomužou tomu ani vykřiky do plynu ale ani když někdo popiše zjineho uhlu že je populistaa fašista,navic když vyme že ten problem je,a čim vic ste vtom ohnisku tim je ten vaš nazor jiny,ano asi se těžko stotožnim plně stěmi mymi spoluobčany co maj mnohem radikalnější nazory protože dost znich tam přimo bydly,a zaživaj peklo,nic jim nevysvětlite že tak se nechova cele etnikum,odpovy vam bydlite tam a ja popravdě musim řict v me časti prakticky problem není,ale z mnoho co popisují vym že je pravda.
jaky byl rozdil mezi tou povikujicí menšinou co tahla na hotel sport,a těmi co tam byly fakujicí provokujicí,byla to snad naka skupinka ustrašenych lidí codnes a deně zaživaj teror společnosti?NEBO ČAST vysmivajicich se a co si řikají jen si povykujte,jen maly rozdil zrovna tato čast žije opravdu jen z podpory,neviděl sem tam strach lidí co jim je deně znemožnovan normalní život,neštasnych s dane věci ,snaha nake pokory vysvětlit že oni by to radi změnily,v zaběrech a ve skutečnosti vydim dost často polib si a plat,vyte co je nejhorší ty největší posunky schytate už od malych dětí co se sotva naučily mluvit myslite že zde není zarodek a jestli toto zdělení je podle někoho fašizujicí ,rasisticke,neni to trochu překroucene vidění,ja nechci a většina nic jineho že co smim ja smi on ,a co nesmim nesmi on,mužu ještě akceptovat určitě přistup vte drobotině kde je určitě třeba jiny přistup ale všude jinde už omlouvaní nejsem schopen akceptovat jako že ho musim chapat nikoliv tam se musi měřit už stejně benevolence už ukazala nesmyslnost a naopak chybu tohoto
07. 09. 2011 | 13:30

stejskal napsal(a):

Pane vasjo, neběžel. Ne kvůli Interpelacím, ale proto, že nerad běhám ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 13:31

stejskal napsal(a):

Souhlas, pane tato. Zejména s tou první větou (a nic na tom nemění, že zde názory nesoucí znaky rasistických zjednodušení a fašistických řešení též zaznívají). Silná slova nic neřeší, jen snižují možnost, že se lidé zkusí pochopit navzájem.

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 13:35

grőssling napsal(a):

Hořejší také napsal :

Já si naopak myslím, že je to problém sociální, a to gigantický. Je to asi nejvýraznější příklad trestuhodného, katastrofálního selhání všech polistopadových vlád. Za posledních 22 let se tento problém nepopiratelně dramaticky zhoršil.

Ne pane profesore, je to především problém zde vládnoucí buržoazie a nereformovatelného kapitalistického systému, buržuové nemají zájem jej řešit. Buržoazie se zavřela se do svých ghet obehnaných drátem a se Security na bráně. Nějací cigáni je nezajímají, proč taky.
07. 09. 2011 | 13:38

vasja napsal(a):

Pane Stejskale.
Na pojízdnou kavárnu byste se ale mohl chytit. Šampíčko, doutníček...:)) s panem Gabalem...třebas pri pohledu na běžce na něco příde. Kdo ví.
Nic ve zlém.
07. 09. 2011 | 13:40

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

já vám i věřím, že to myslíte dobře. Ale já jsem v tom množství záběrů ze Šluknova snad slušného cikána nezahlédla. Soudě podle obscéností, které se z nich na potkání řinuly.
Taky mě vysloveně dojalo, jak pravil ten dobrý člověk z Indie, že jsou cikáni v Rumburku frustrováni tím, že jim před domem demonstrují spoluobčané. Cikánské děti prý se bojí jít do školy, chudinky, a tak trpí tím, že musejí zůstat doma.
Já jsem viděla jenom roztlemené tváře, které se vykláněly z oken a tomu davu se vysmívaly a provokovaly ho.
Pan Ind by se měl vrátit domů, protože se tam může realizovat mnohem lépe - těch chudých tam mají miliony. Nevím, proč každý touží dělat spasitele někde jinde.
Na rozdíl od vás jsem už životem omlácený cynik a nevěřím jim ani pozdrav. Tím ovšem nepopírám endemický výskyt slušných cikánských individuí.

Stando,

Uhl je mimoň a byl mimoň vždycky.
To je levičák tělem i duší, bez ohledu na to, že ho jeho soudruzi zavírali za katr. Něco takového se jen tak nevidí.
07. 09. 2011 | 13:41

stejskal napsal(a):

To jo, pane vasjo. To určitě. Kavárny, to je moje (akorát už asi dvacet let nekouřím, ale v případě doutníku bych se možná přemohl). V pohodě, nejsem (snad) moc urážlivý :-) l.s.
07. 09. 2011 | 13:41

ali napsal(a):

mně je jedno, kdo porušuje zákony, jestli snědí, hnědí, žlutí, bílí..porušování zákonů se má trestat a že se proti porušování zákonů romskou komunitou zvedá vlna odporu ještě neznamená, že je někdo rasista..že romská komunita je odborníkem na porušování zákonů a že to činí ve větší míře, než ostatní, je fakt. Proto blog Hořejšího je nesmyslným výpadem proti Křečkovi (kterého zrovna dvakrát nemusím).
07. 09. 2011 | 13:42

ex-nemo napsal(a):

Antropolog
Sladký
Občan
Dovolil bych si skromný dotaz : Jak si to Trhání zubu" nebo řezání vředu" konkretně, prakticky představujete ? Co by se jako mělo udělat ?
Na to, KDO by to měl udělat, to se už raději ani neptám - snad současná vláda ??
Děkuji předem za odpověď.
07. 09. 2011 | 13:44

stejskal napsal(a):

Dobře, paní Silvie.

To je myslím ten hlavní rozdíl. Vy nevěříte už ani pozdrav a poznáte, ze záběrů televize, že jde o slušného či neslušného člověka. A mě je takové "poznání" a "omlácení životem" osobně k ničemu.

Nijak totiž nepomáhá řešit to, co je dle mého řešit třeba (znovu doporučuji čistě pro zajímavost nastudovat si novodobé dějiny USA, nabízí se spousta zajímavých paralel ke srovnání).

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 13:47

Silvie napsal(a):

grosling,

to ,co říkáte je nesmysl!
Vždyť si s nimi neporadili ani bolševici (vyjma toho ,že je honili do práce). Cikáni dostali nové byty a obratem je zdevastovali.
Měli práci, ale jak mohli, tak se jí vyhnuli.
Měli zadarmo školy (což mají i dnes) ,ale navštěvovali je pouze sporadicky.

Bude to v něčem úplně jiném. Už to opakuju po milionté - zásadní rozpor je mezi jejich a naším hodnotovým systémem. Důležitý je také genofond - užívání drog a alkoholu ve velkém už i malými dětmi se na něm nutně podepsalo. A pak nezapomínejme na incestní chování, v minulosti bylo poměrně běžné.
Když se vyjádřím hodně cynicky - co chcete dělat s takovým materiálem za zázraky?
07. 09. 2011 | 13:49

Pepa Řepa napsal(a):

grőssling
Ne pane profesore, je to především problém zde vládnoucí buržoazie a nereformovatelného kapitalistického systému, buržuové nemají zájem jej řešit. Buržoazie se zavřela se do svých ghet obehnaných drátem a se Security na bráně. Nějací cigáni je nezajímají, proč taky.
--------
Že jsem tak smělý, od jakého příjmu, majetku, počtu milenek, metrů ostnatého drátu či počtu kamer se z člověka stane "buržoust"?
Smí se něco vynechat nebo musí být splněny všechny podmínky?
A co dál? Co s buržoustem?
Neříkejte-jako Václav Hořejší-že nemáte řešení.

vasja
třetího do mariáše bych doporučil Václava Bělohradského.
Jak ten umí hezky mluvit, to by byl komentátor Tour de nekonečno.
07. 09. 2011 | 13:52

StandaT napsal(a):

silvie: tím spíše je ostuda, jaký směr řešení romské otázky se z těch dvou nabízených vybral. A tím větší se dnešní drzost tehdejších podporovatelů Uhla kritizovat dnešní situaci.
07. 09. 2011 | 13:53

stejskal napsal(a):

Tak teď v tom mám dokonalý zmatek. Je to tedy vina Cikánů, komunistů, nebo buržoasie? Tak už se konečně dohodněte, ať v tom my, slušní lidé, máme jasno.

Svět je krásně jendoduchý ;-)

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 13:54

almost glossed™ napsal(a):

Blogger napíše blog......................................

..................................a cenzor ovládne diskusi

ČR roku 2011. Jak je pak možné cokoliv zde řešit?

(A to nemluvím o tom, jak se zde nedávno zaklínal, že pod blogy V.Hořejšího už nechodí.)
07. 09. 2011 | 13:55

Pepa Řepa napsal(a):

Vasja
a vůbec, nejste taky burgois z Mukačeva?
07. 09. 2011 | 13:55

Drzá zrzka napsal(a):

Když se o první demostraci psalo jako pochodu nácků, z tváří maminek, které v ní pochodovaly i se svými dětmi, bylo též poznat, co jsou zač.

Pak se do protestů vložili politici....
07. 09. 2011 | 13:55

ali napsal(a):

Silvie
jejda, Vy jste mi připoměla jednu cikánskou rodinu, která tady žila. Byla obdařena 4mi dcerami a všechny dcery tatínek zasvětil do sexu ve 13 s tím, že na to má právo. Dnes jsou dcery roztroušené bůhví kde, jedna je vdaná na Kubě. Všechny holky byly brzy za sebou a všechny jsem znala, dokonce jedna se mnou chodila do školy. Nebyly nijak zvlášť extrémní, oba rodiče pracovali, holky chodily do školy i vyučení měly. Povídám to proto, že dcery se netajily tímto "zasvěcením" a považovaly to za normální..otec nebyl nikdy souzen, neboť kde není žalobce, není i soudce..
07. 09. 2011 | 13:56

tomáš napsal(a):

Ani jedno, Stejskale, je to všechno tvoje vina. Téem ti to napsal dobře, hajzle.
07. 09. 2011 | 13:59

Pepa Řepa napsal(a):

Stejskal
no já nevím.
Třeba by pomohlo navýšit částky pro pozitivní diskriminaci a do tří let vytvořit Romskou buržoasii a pak s ní zatočit jako s káčou.
Že byste to takhle myslel?

Proti tomu ovšem stojí Vaše další myslitelská teze, že když to jde v USA, proč ne u nás.
Jen nevím, jestli z toho mám vyvodit, že nelze přeskočit otrokářskou epizodu vývoje, která byla v USA?

Na co jenom lidi nepřijdou.
Žasnu nad velikostí lidského ducha. Zvláště Vašeho a bratra Wěnczeslaua.
07. 09. 2011 | 14:03

stejskal napsal(a):

;-) pane Tomáši. l.s.
07. 09. 2011 | 14:03

Drzá zrzka napsal(a):

Novodobé dějiny USA

začala bych Indiánama.
07. 09. 2011 | 14:03

jogín napsal(a):

Stejskal: Pokud jde o determinaci prostředím, máte značně zastaralé informace. Některá fakta prostě v humanitních vědách nejsou populární. Přečtěte si třeba Bouchard Genetic influence on human psachological traits . Vygooglujete bez problémů, ale dlouhý odkaz váš setver nebere.odkaz je
07. 09. 2011 | 14:05

dalimír napsal(a):

Vážený pane sladký to co zde píšete je moudré a každý rozumně uvažující člověk to jistě s chválí ! Ovšem bojovat proti vlastním a naučit je slušnosti poctivosti a určitému řádu je větší problém nežli řešení cigánů ! Ti naši mazaní a zakuklení šmejdi jsou již v těch zlodějnách tak z oceleni že podobrém nemá proti nim nikdo šanci ! Co s tím ? Občanská válka ? Ta by možná něco změnila ale ani to není jisté ! Navíc kdo by si ji přál ? Já určitě ne ! Tak jak to pane sladký změníme ? Tihle darebáci na entou jsou dnes již tak zabezpečeni moderní technologii že slušný občan nemá proti nim žádnou šanci ! Ale přírodě se tohle lidské a nezodpovědné konání již dosti z nelibilo a počítám že bude více a více zasahovat i v našem regionu ! Tohle by mohlo mnohé vyřešit ! Lídé by se více báli a drželi by pospolu ! Tímto by se mohli obnovit určité kladné lidské hodnoty ! Dl.
07. 09. 2011 | 14:05

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

já vám to vysvětlím - můžou za to úplně všichni, vyjma cikánů.

Ali,

ten problém tam určitě existuje i dnes, ale snad v menší míře (alkohol a drogy bourají veškeré zábrany). Samozřejmě se vyskytuje i u majoritní spol., ale ne tak často.
Jenže tohle je tak eticky ožehavá otázka, že se jí nikdo veřejně neodváží ani vyslovit (mám na mysli zatížení genofondu). Debilů (odb.dianostikovaných) se v tomto etniku vyskytuje podezřele vysoké množství, ale říkat se to nesmí.
07. 09. 2011 | 14:06

stejskal napsal(a):

To není špatný nápad, pane Pepo Řepo.

Sice jsem to tak nemyslel, ale zatočit by se každopádně s něčím (popřípadě s někým) mělo. To je ostatně to, po čem zde většina lidí (neustále) volá. Ostatně zatáčení (od slovesa zatočit) je v nejlepší tradici této země. Zatáčíme jako diví, každou chvíli někam jinam (tedy kromě nás, co přeskakují).

O velikostí duchů není sporu, ale třeba si zvyknete.

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 14:07

ali napsal(a):

Silvie
no, to už smrdí rasizmem :o)
07. 09. 2011 | 14:08

stejskal napsal(a):

Díky, pane jogíne, podívám se na to.

Kolik debilů (přesněji mentálně retardovaných) se v romské populaci vyskytuje, paní Silvie? A jaké je toto procento u etnických Čechů?

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 14:10

Sladký napsal(a):

Uvažování v rámci kolektivní viny může mít velmi zvláštní konsekvence.Ano, Cikánská kriminalita je nepochybně frekventovanější, než kriminalita necikánského obyvatelstva. Ale kdyby nás navštívili nějací mocní mimozemštané, zjistili by, že 95% násilné kriminality má na svědomí samčí polovinya lidstva, nemluvě o válkách.Možná by je napadlo zavřít chlapy za ostnatý drát.. (pane Stejskale, i v tomto případě hrají roli geny,že?)
07. 09. 2011 | 14:10

vasja napsal(a):

Pane Pepo Řepo.
Východnějc. Po bábě:))
Z Munkáče mám jenom jídelnu na chalupě.
S Bělohradskym dobrej nápad, ale měli by pak zvážit účast třebas paní Abbas - Kocab.
Pro odlehčení;-)
07. 09. 2011 | 14:11

Silvie napsal(a):

Zrzko,

ten příklad s Indiány kulhá na obě nohy.

Indiáni byli, na rozdíl od cikánů, původními obyvateli země. Přírodním výběrem zvítězila silnější rasa, jakkoliv je to nefér.

K nám cikáni přicházeli a byli už za středověku vyháněni nebo stříleni jako lovná zvěř (četla jsem, že šlechta dokonce vyplácela odměny za hlavu). Neměli tedy dobrou pověst nikdy a lidé jim odjakživa všude bránili se usadit. Proč?
07. 09. 2011 | 14:12

zdenekb napsal(a):

Silvie:

Nějaká relevantní statistika té diagnostiky by byla, nebo jste to poznala z výrazu psychiatrů v jednom televizním spotu?
07. 09. 2011 | 14:14

Pepa Řepa napsal(a):

Stejskal
Tak jo, už jsem to pochopil i já.
Nezatáčet, pořád přímo po rovnoběžce, v nekonečnu se s tou druhou rovnoběžkou setkáme.
To jste vymyslel moc pěkně, chce to jen trpělivost.
Tak jo.
Bezva finta, zkusím to na nějakého věřitele.
07. 09. 2011 | 14:15

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

ještě za socíku jsem byla zam. na psychiatrické klinice a tak jsem načerpala docela dost zajímavých poznatků od samotných psychiatrů. Další mám od učitelů ze zvláštní školy, jsou to mí spolužáci, nebo učitelů ze ZŠ. Pak jsem se také dostala k materiálům, které nebyly přístupné neodborné veřejnosti. Ostatní je moje logická úvaha - debilita je většinou vnějškově zjevná. A pár debilů (diagnostikoavaných) jsem už za svůj život viděla, pracovala jsem s nimi.

Ale pochybuju, že je tohle pro vás relevantní podklad.
Nezpochybňuji, že i v rodinách bílých alkoholiků mají potomci podprůměrný IQ.
07. 09. 2011 | 14:18

český maloměšťák napsal(a):

Největším antagonismem globalizačních procesů - tak jak se jejich důsledky promítají do života zemí Okcidentu je, že se rozevírají nůžky mezi těmi, pro které globalizace znamená zlaté tele a mezi těmi, kterým přináší sociální problémy a postupný a zatím to vypadá, že i neodvratný pád mezi níže postavené vrstvy společnosti.

V zemích maloměšťáckých - nevýznamných, ale právě proto s velmi hlučným, zhusta pasivním publikem globálního představení/např. ČR/ - ti, kteří na zlatém teleti nemají žádný anebo jen marginální podíl....stojí před volbou :
a) jak se dostat ke zlatému teleti /někomu se to podaří díky úsilí, jinému díky štěstí, jiný jde raději do politiky...většinou ale jde o práci pro importovaný kapitál/
b) jak se přilepit na ty, kdo mají významný podíl ze zlatého telete /vůbec špatné není založení poradenské firmy, obecně pak jakýkoliv subjekt, který má co nabídnout podílníkům na zlatém teleti si může dočasně svůj sociální statut udržet...nejlepší je však vstoupit do Kruhu přátel a příznivců korupce - erár nic nebolí a justici máme my a policii zase oni - takže vše je v klidu.../
c) jak si udržet alespoň to minimum, které mám / 1. budu výt s vlky a přitom budu pronásledovat beránky a ovečky - snad mě za to vlci pohladí a občas mi hodí nějaké kosti ...2. udělám COKOLIV co mi podílníci na zlatém teleti nařídí - ať už přímo anebo nepřímo /tím, že mi z mozku udělají nekriticky vše absorbující hmotu/
--------------***
Nevzdělaní, pauperizovaní, na okraj společnosti vystrkovaní lidé, lidé s žádným nebo minimálním vzděláním, uzavřeni v bezutěšných lokalitách... vědí málo, nemají odvahu, v práci jsou jen průměrní, díky hladovým odměnám za ni nepředstavují téměř žádnou kupní sílu, propadají se do různých forem závislosí a jdou tak proti dosavadnímu paradigmatu zdravého společenského růstu.
Takovými lidmi byli např. otroci v Severní Americe.
Ale takovými lidmi byli i čínští rolníci.

V prvém případě to trvalo téměř 200 let - než se z otroků stali lékaři, vědci, kvalifikovaní dělníci, podnikatelé....prezidenti. /proces stále probíhá.../
Jak ? Tím, že se podporoval KuKluxKlan, že se deportovali zpátky do Afriky, že se zaháněli do ghett a koncentráků ?
Ne, na základě rovnosti - ale také solidarity. Solidarity s tím, kdo má hendikep.
/do koncentráků se ale zahnali Indiáni - výsledek lze vypozorovat i dnes.../

V druhém případě to díky zrychlenému toku hmoty i informací a především díky Teng Siao Pchingovi trvalo....několim, desítek let. /proces také stále probíhá.../
Tedy ne díky Maovi, ždímání venkova, koncentačním táborům, rudým gardám a "díky"...nyní si držte burky....opět - vytváření ROVNOSTI - ale zparchantělé, bez SOLIDARITY. Bez potírání extrémů , které vznikají vždy, pokud se liberalismus nechápe jako Kantův morální imperativ.

Nu - a jsme zpátky doma.
Na jedné straně tedy máme snahu a na druhé pokřik.
Snaze se vytýká, že je pomalá - ale většinou jen formou pokřiku - ne předložením alternativního návrhu./alternativním návrhem nejsou halucinace pomatenců o ostnatých drátech a deportacích do Indie.../
Snaze se vytýká, že je drahá - ale srovnání s historicitou těch etnik, které křiklouni tak rádi považují také za méněcenné - s historicitou jejich emancipace - nikdo z těchto křiklounů není schopen doložit KOLIK by to vlastně podle jejich představ mělo stát /jistě uznáte, že z ničeho vznikne zase jenom nic - akorát křičet se dá furt a nanic.../
Snaze se vytýká, že plýtvá - avšak účinný boj s těmi, kteří plýtvají stokrát více ejhle - žádný, jen fráze....- naopak jsou mnozí z těch tlachajícíh bojovníků s korupcí či přímo z řad Mafie vítáni a oslavováni - pokud se přidávají na stranu křiklounů - to je jediná podmínka.
Snaze se vytýká, že je málo efektivní - ale křik křiklounů je nulově efektivní, jen jitří emoce, nic nevytváří, žádnou hodnotu.

Položte si, vy křiklouni, jednu otázku - co jsem já kdy udělal pro to, aby se snaha začla proměňovat ve výsledek ? Malý - dílčí výsledek. Malilinkatý výsledíček...

Pak mudrujte.
--------------------------
Stejskal
Proč jste zabanoval nick šl apka ?
Konkrétně.
07. 09. 2011 | 14:21

zdenekb napsal(a):

Silvie:

Ptal jsem se, protože obvykla máte prsty vycucané na kost.
Pochybujete správně, a nejsem pan Stejskal... :o)
07. 09. 2011 | 14:21

Silvie napsal(a):

zdenek neb.

Dnes se nesmí žádné statistiky týkající se tohoto etnika oficiálně zveřejňovat. Z jediného důvodu, aby nebyla zřejmá souvislost mezi výší kriminality a tímto etnikem . Stejně tak se nesmějí uveřejňovat žádné výzkumy o IQ tohoto etnika - viz Bakalář, který je zde téměř kriminalizován. Mezi odborníky na to zcela jistě existuje názor, ale ten se, bohužel, nedozvíme.
Pane Stejskale,
kdyby si vzali psychiatři kompletně všechny občany Rumburku do parády, které etnikum by podle vás z toho vyšlo lépe?
Je pokrytecké to, co píšete - všichni máme oči.
07. 09. 2011 | 14:22

Vlkodav napsal(a):

Integrace Romů, lépe cikánů, protože mluvím o celé Evropě, se nepovedla nikde. Snažili se o to více či méně státy buržoazní, socialistické, fašistické, demokratické a všichni zplakali nad výdělkem.

Proto mne nejvíc vadí, jak za tento problém jedni hází vinu na druhé a opačně. primárně to není vina ani majority, ani minority. Prostě cikánská minorita nedokáže asimilovat (nebo většinově nechce)a to musíme brát jako fakt. Problém graduje dnes, jelikož jsme narazili na problémy s šířením multikuliti a všechno se teď zjednodušuje a tak se to zabalilo dohromady.

Souhlasím s panem Stejskalem, že každý je jiný a že se nesmí paušalizovat. V čem s ním hrubě nesouhlasím je, že máme pokračovat v cestě jakou jdeme (a každý se snažit). To děláme už desítky let (a nejen u nás) a nic. Naopak.

Nejsem tak chytrý, abych věděl jak na to, ale pokud půjdeme dál cestou jako teď, tak to skončí katastrofou. Já sám na sobě cítím, a rozhodně nejsem rasista, že se i mé mínění začína polarizovat. A co pak u mladších a dynamičtějších? Myslím, že je potřeba konat, a né uklidňovat.
07. 09. 2011 | 14:22

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

stejně pokrytecké je dnes tvrdit, že Indiáni nejsou jako národ zdevastováni alkoholem a drogami.
Jeden známý, který byl zavražděn v Kanadě, s nimi jako psycholog pracoval. Ta rasa je už téměř nezvratně zničená - s cikány je to obdobné.
07. 09. 2011 | 14:24

stejskal napsal(a):

To je fakt zajímavá studie, pane jogíne.

http://www18.homepage.villanova.edu/diego.fernandezduque/Teaching - tady jsem to musel přerušit, protože systém nebere "slova" delší 90 znaků, případní zájemci si musí link spojit do jednoho - /PhysiologicalPsychology/zCurrDir4200/CurrDirGeneticsTraits.pdf

Sociální návyky a postoje, tedy to, o čem jsem hovořil výše, je popisováno myslím zde:

Social Attitudes
Twin studies reveal only environmental influence on conservatism up
to age 19; only after this age do genetic influences manifest themselves.
A large study (30,000 adults, including twins and most of their
first-degree relatives) yielded heritabilities of .65 for males and .45 for
females. Some of the genetic influence on conservatism is nonadditive.
Recent work with twins reared apart has independently replicated
these heritability findings. Conservatism correlates highly, about .72,
with right-wing authoritarianism, and that trait is also moderately
heritable."

A myslím, že se to netýká jen konzervatismu a pravičáckého autoritářství, jak se autor snaží naznačit ;-)

Jinak na psychická onemocnění, osobnostní rysy apod. má samozřejmě individuální genetická výbava a částečně i dědičnost (není to nutně to samé) vliv významný.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 14:25

Drzá zrzka napsal(a):

Silvie

Rýpla jsem si. Proč pořád hledáme řešení jinde?

Asi jsem svým šťouchanečkem vyrušila zdejší posezení salonních řečníků, kteří i po vražení nože mezi žebra, řeknou, že jsou rádi za to, že poznali jiný způsob uvažování, jinou kulturu. :o)
07. 09. 2011 | 14:26

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

debil, imbecil, idiot nejsou nadávky nýbrž lék.diagnózy.
07. 09. 2011 | 14:27

stejskal napsal(a):

Stejskal zabanoval nick "šlapka" proto, že panu Muellerovi napsal jednovětý vzkaz: "Pane Muellere, jste vůl". Aktuálně.cz nemá zájem, aby na tyto stránky psali lidé, kteří ani po mnoha letech nepochopili, že podobnými sprostotami toto debatní protsředí ohrožují.

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 14:28

paco napsal(a):

Pan Horejsi, pokud zrovna nehani svetovy kapitalismus a neplace nad osudem socek, se rad prezentuje jako odpurce evolucni teorie a propagator kreativistickeho pohledu na vyvoj biosfery (aby tedy vypadal navic jako krestan, jehoz soc myslenky jsou rovnou inspirovany panembohem, zadne vyplody šťav nebo emisi z vnitrnich organu, jak o emocich tvrdi stara cinska medicina!). Nu coz, jeho pambicek mu pripravil v podobe cikanu pekny policek do tvare. Nenapadlo jej, ze, kdys se divame na Sluknovsko, Chanov a dalsi podobne lokality, vidime pred sebou prave evolucni vyvoj lidskeho rodu v akci? Tedy, spravneji receno slepe ulicky lidske evoluce. A neni k tomu zapotrebi stovek tisic let, staci par generaci, takze i jeden pametnik si vybavi docela vymluvny vyvojovy usek. A to presto, ze v pripade lidoopeckych tlup nejaka vychytrala skupinka, ktera parazitovala na ostatnich a kaslala na spolecna pravidla, byvala asi vyrazena z provozu po jedne poradne bitce. V nasi dobe nekdo zkousi pomoci socialnich davek evoluci zpomalit nebo zvratit, ale vysledek je beztak zhruba stejny. Panembohem nastavene evolucni zakonitosti jsou neuprosne a prave proto na nejake nepovedene varianty tvorstva nepomaha ani cukr, ani bic.
07. 09. 2011 | 14:28

stejskal napsal(a):

Přísně vzato jsou obojím, paní Silvie (akorát medicína je v současné době už nepoužívá).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 14:29

zdenekb napsal(a):

Silvie:

"Nesmějí se zveřejňovat", nebo neexistují?
Pan Bakalář je "téměř kriminalizován", přesto jsou jeho názory známé a knihy vydávané.
"Všichni máme oči" a vy navíc máte televize a své logické úvahy.
Nejsem pan Stejskal. Zkuste to vzít na vědomí.

(Ne že by mi to nějak vadilo, ale nevím jak on by se srovnal s tím, že je já a ne on... :o).
07. 09. 2011 | 14:32

stejskal napsal(a):

Paní Silvie,

Indiáni nejsou národ, a tudíž jako národ nemohou být "zdevastováni alkoholem a drogami" (někteří jsou, jiní ne, ale dodnes většina trpí tím, že v určitém dějinném období by násilně rozvrácen dosavadní způsob života jejich předků).

Stejně tak pro poznání reality není až tak důležité, co Vy všichni vidíte. Porotože Vy všichni, co to vidíte, to tak chcete vidět. A pak jsou jiní, kteří to vidí jinak. A pak jsou dostupná relevantní fakta.

Proto se pořád nemůžeme dohodnout. Dojmy jsou důležité, i ty Vaše, ale není to to jediné, čím je třeba se zabývat. Ta problematika přeci jen vyžaduje trochu komplexnější náhled.

Pane vlkodave, niked ejsem nepsal, že se má pokračovat po stejné cestě jako dosud (ani si to nemyslím). Stejně jako si nemyslím, že se každý snažíme či že situace je neměnná a my se s ní musíme smířit (tedy co všechno se nedá z mých příspěvků vyčíst ;-).

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 14:36

český maloměšťák napsal(a):

Stejkal
Vy jste zabanoval nick šl apka proto, že panu Muellerovi v odpověď na jeho pohrdání ženami jako celkem napsal, že je vůl ?
To je velmi zajímavé.
ˇUvahy o zahánění lidí za ostnaté dráty a do plybu, všechny ty osobní výpady např. Pepy Řepy, alí etc etc , úvahy o vysoké debilitě etnika, osobní výhružky...to zde s klidem necháte...a to, když někdo pronese cosi podobného, jako kdysi bylo " Válka je vůl " - toho zcela zabanujete ?

No, dělejte jak uznáte za vhodné...jste tady šéf...
-----------------------------------
Karel Mueller napsal(a):
slunčnice:

To mi připadá dost nereálné, ženy se mu nejen nepostaví, ale naopak jsou svým materiálním založením jeho hlavním pilířem. Nakonec to vidíte už na vztahu k mužům: Většinu zajímá materiální zajištění.

V západní civilizaci prostě ženy nehrají tu úlohu, kterou by měly hrát. Nikdo z rozumných Evropanů zde nebude chtít zavádět středověk, ale pokud nemá civilizace zaniknout, tak musí ženy "zůstat ženami", když to řeknu lapidárně :-).

My muži Vás nahradíme ve všem s jednou jedinou vyjímkou. Tam Vás nahradit nemůžeme. Bohužel. Jinak bychom se toho asi už chopili ... jak se tak na Vás díváme.
06. 09. 2011 | 13:33
----------
Ano - nick šla pka napsal v odpověď "Pane Mueller , vy jste ale vůl..."

Za to dostal ten ban.

"Podobné sprostoty" ?
Eh - to už nemá cenu ani komentovat...všechny ty ejakuláty, co sem dávají křiklouni...

Ale jedno je jisté - vy jste tady šéf.
Ale začínáte mi připadat, že se stáváte spíše kurátorem výstavy propagandistického šuntu.

Mějte se./a nereagujte - ale prosím...ani to nemažte... dík/
07. 09. 2011 | 14:41

Karel Mueller napsal(a):

Silvie,

ten příměr s americkými indiány je podstatný. Evropské cikány lze poměrně věrohodně přirovnat právě k nim. Proč černoši přežili otrokářskou éru a indiáni nikoliv?

Obávám se, že působí genetický faktor. Černoši se buďto začlenili a víceméně žijí stejně jako většina Američanů nebo jsou ve svých ghetech, ať už jsou tam poměry jakékoliv. Indiáni přežívají (poslední zbytky) jen v rezervacích.

Připustit vliv genetického faktoru je největší prohřešek proti PC. Mnohokrát jsme o tom v minulosti debatovali. Ale v Mexiku jsem viděl jeho působení na vlastní oči. Skoro všichni Mexičané jsou mestici mezi Španěly a indiány, hlavně Aztéky, To vidíte na první pohled. Dávají na odiv - právem - že nejsou rasisty a tyto problémy tam neexistují. Tam opravdu platí každý dělá to, na co má. Ale já až úsměvné sledovat, jak v TOP managementech máte takřka čisté Španěly a zametají čistí indiáni.

Abych se vyhnul jakýmkoliv dodatkům: Pouze konstatuji, co jsem viděl.
07. 09. 2011 | 14:52

hawk napsal(a):

Pane Stejskale

právě jste rasisticky dehonestoval indiány. Nejen že byli národ, ale dodnes jsou národnostní menšina původních obyvatel.

Drzá zrska

Souhlasím s vámi. Ještě k vaší praxi na psychiatrii uvádím postřeh ze své praxe u policie:

1. v ČSSR bylo necelých 15 mil. obyvatel
2. cikánů bylo oficiálně půl milionu
3. cikáni se podíleli na celkové trestné činnosti v republice 46-ti %, v Praze pak 68-mi %.

Tolik zastaralá statistika. Tenkrát jsme jako vyšetřovatelé museli statistiku vyplňovat a do kolonky kdo (měla podkolonky - z jakého prostředí - jaké národnosti - jaké stát. příslušnosti...atd)jsme vypsali příslušné. Bez statistiky nešel spis ukončit.

K celkové roční statistice se pak na konci ledna pořádaly semináře.

Ergo, ať si každý udělá obrázek sám.
07. 09. 2011 | 14:52

Silvie napsal(a):

Pan Stejskal,

šlo samozřejmě o překlep - měla to být rasa.

Je mi jasné, že všechno ostatní je pol.nekorektní,přestože jde o obecně známá fakta. Tím, že je popřete, nepřestanou existovat.
07. 09. 2011 | 14:54

český maloměšťák napsal(a):

Silvie napsal(a):
Zrzko,

ten příklad s Indiány kulhá na obě nohy.

Indiáni byli, na rozdíl od cikánů, původními obyvateli země. Přírodním výběrem zvítězila silnější rasa, jakkoliv je to nefér.

K nám cikáni přicházeli a byli už za středověku vyháněni nebo stříleni jako lovná zvěř (četla jsem, že šlechta dokonce vyplácela odměny za hlavu). Neměli tedy dobrou pověst nikdy a lidé jim odjakživa všude bránili se usadit. Proč?
07. 09. 2011 | 14:12
---------------------------
Hymna vojáků Cecila Rhodese /"Rhodesův kruh" je vůbec velmi zajímavý fenomen, zatím jej ale studuji - stejně jako jeho dnešní aktualizace...zatím mám málo informací/...tento popěvek se dá aplikovat všude tam, kde probíhal Silviin "přírodní výběr" ras :

Kupředu královští vojáci, do země pohanů.
Modlitební knížky v kapse, zbraně v rukou.
Doneste naše poselství tam, kde je zapotřebí jednat,
šiřte naše evangelia - i pomocí svých maximů.

Srdce politovánihodných domorodců jsou naplněna hříchy,
proměňte jejich pohanské chrámy v místa pravé spirituality
A když jejich uši hluché pro vaše slova,
proneste k nim ještě jedno kázání - s pomocí svých maximů.

Až jim vtlučete do hlavy naše desatero,
podveďte jejich náčelníka a přejmenujte jejich zemi.
A když to nepochopí a budou protestovat,
proneste k nim ještě jedno kázání - s pomoí svých maximů.

Z knihy Globální válka o blahobyt , Gabor Steingart /"novinář roku 2004 v oblasti ekonomiky", kniha vyšla v roce 2006 a Steingart v ní brilantně popisuje příčiny a souvislosti krize , která je podle tehdejších jeho slov již za dveřmi.../
---------------------------------
Stejskal ad Silvie
07. 09. 2011 | 14:12
Proč se vypisovaly odměny za skalpy Indiánů, kurátore Stejskale ?
Vysvětlete to své Silvii.
Snad vám za to namaluje další obraz....
07. 09. 2011 | 14:54

ali napsal(a):

příslušníci antropologických skupin: běloch, černoch. Řadí se sem i indián. Tento výraz se do r. 1993, kdy vyšla Pravidla českého pravopisu, psal s velkým písmenem (Indián). Na doporučení etnologa Z. Salzmanna, který na základě dlouholetých výzkumů dospěl k názoru, že indiáni by neměli být považováni za příslušníky národa, ale za antropologickou skupinu, byl způsob psaní změněn (indián);
07. 09. 2011 | 14:58

jepice napsal(a):

Silvie, to s těmi Indiány a s přírodním výběrem myslíte vážně?
07. 09. 2011 | 15:05

hawk napsal(a):

ali

Vždycky je fajn, když nějaký "vědec" něco zjistí. Nakonec se dozvíte, že nejste Člověk, ale člověk a nebo že vůbec nejste člověk :-)

Nakonec na to, že Pluto není planeta museli mít "vědci" světové symposium :-) (analogicky k indiánům a člověku)
07. 09. 2011 | 15:05

zfetovaný socánek napsal(a):

V USA mají pětkrát více vězňů na obyvatele než ČR. Po očištění od poptávky majitelů věznic po laciné pracovní síle, vězních s vysokým trestem a těch co byly popraveni tak by to chtělo v ČR věznice zdvojnásobit.

Ano věznicím pro Romské zločince.
Školy pro Romy jsou na nic, když nikdo u nich nikdy nic nečetl.
07. 09. 2011 | 15:06

Karel Mueller napsal(a):

Milý maloměšťáku,

dvěma ženám jsem zachránil život, tři podržel před pádem na samotné dno s pravděpodobnou sebevraždou, tak to s tím pohrdáním nebude tak horké.

Ale měl by jste napsat, na co jsem odpovídal, to je dost podstatné.

Nemám nic proti tomu, aby to zde pan Stejskal nechal.
07. 09. 2011 | 15:06

Silvie napsal(a):

Karle,

pan Stejskal si může psát, co chce - já vím svoje.
V podstatě totéž říká Hawk, dříve ty statistiky existovaly, protože komunisti zase tak pol.korektní nebyli.
Na totéž si stěžoval pan Brom - nejsou-li statistiky, jak mají učitelé připravit vzdělávací programy atd.Jestliže se nesmí zpracovat stat.data kriminálních činů a srovnat ta, které lze připsat cikánskému etniku s těmi jdoucími na vrub "bílým", pak se nemůže nijak působit na snížení této kriminality (ona oficiálně neexistuje).
Proč majoritě nevadí případné zveřejnění těchto statistik? - nechť je vidět, jak se na kriminalitě podílí "bílí" i "cikáni". Policie má fotoalba a jména, celkem relevantní názor k zařazení k tomu či onomu etniku.
Nechť se dělají IQ testy žákům ZŠ /všem bez rozdílu a výsledky nechť se potom zveřejní/.
Toto jsou pro mne relevantní důkazy, nikoliv nějaké pobouřené výkřiky o rasismu a pol. nekorektním přístupu.
07. 09. 2011 | 15:06

ali napsal(a):

hawk :o))))))))))
osobně považuji vyčlenění Indiánů z národa do antropologické skupiny za nepřijatelný a vyřazení Pluta z planet za nestoudné..
07. 09. 2011 | 15:08

stejskal napsal(a):

Paní Silvie,

když ono je to s těmi obecně známými fakty vždycky trochu problém. Někteří za obecná fakta vydávají i tzv. urban legends či prostě běžně rozšířené mýty (a z řady příspěvků to přímo čiší: rasa, národ, procento debilů, všichni jsou takoví, makoví, mohou za to geny - ale protože se o tom nesmí psát, tak nevíme, jaké, že někdo něco popírá, že se o tomm nesmí psát atd. atd.).

Zkusme se co nejvíce zbavit těch různých předsudků, mýtů, dohadů, obviňování se, kategorických úsudků na základě pár TV záběrů. V žádném případě se nechci nad nikoho povyšovat (vím, že nic nevím), jen si myslím, že se nám bude lépe debatovat.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 15:09

stejskal napsal(a):

"Pan Stejskal si může psát, co chce - já vím svoje." A je to ;-) l.s.
07. 09. 2011 | 15:10

hawk napsal(a):

jepice

Zkusím odpovědět za zrzku:

Určitě to myslí vážně, protože to tak je. Nemůžete tuto věc posuzovat z hlediska r. 2011, víte? Ano, přírodní výběr obsahuje zákon silnějšího, který platí v celé přírodě.
07. 09. 2011 | 15:10

hawk napsal(a):

ali

:-)))))) Já taky !!!!!
07. 09. 2011 | 15:12

Silvie napsal(a):

č.maloměšťáku,

nepleťme do toho pořád Indiány. Jde o zcela jinou situaci - jejich země byla dobyta, ať už jakkoliv drastickými způsoby. Ne, že bych to pokládala za něco, čím by se bílá rasa měla chlubit. Ale jsou to pravidla přírodního výběru - silnější přežije.
Dnes fungují mnohem víc, nežli kdy dříve. Lidí je jako much, potravních a vodních zdrojů málo.

Vyjděme z premisy, že cikáni nikdy nebyli pány našeho území a že se sem snažili pouze infiltrovat, což se jim za ta léta úspěšně podařilo. Nemohli jsme tedy na nich páchat žádné násilí,protože byli kmenem, který znamenal ohrožení pro ten náš.
07. 09. 2011 | 15:13

český maloměšťák napsal(a):

Stejskal
Indiáni nejsou národ.
Ne - ani běloši nejsou národ.
To máte pravdu.

Ale jinak samozřejmě podmnožiny Indiánů národy jsou.

Fest národy. Dokonce někdy i velmi nacionálně smýšlejícími, etnocentrickými.
Prostudujte si causu "kmen" Blackfoot/blackfeet/ ve vztahu k Indiánům kmene Cherokee.

Jinak :
"...The Cherokee Indians
"The Cherokee Indians, a branch of the Iroquois nation, can trace their history in North Carolina back more than a thousand years. Originally their society was based on hunting, trading, and agriculture. By the time European explorers and traders arrived, Cherokee lands covered a large part of what is now the southeastern United States...."

NÁROD Irokézů.

Jenmmalá technická - pokud by Indiáni sami sebe deklarovali jako národ, jsou národem. Nikdo s tím nic neudělá. N i k d o . /kromě Cecilů Rhodesů a Hitlerů.../
07. 09. 2011 | 15:14

jepice napsal(a):

Pokud ovšem přírodním výběrem nemyslíte nízkou imunitu původního obyvatelstva vůči nemocím, které u nich dřív nebyly, případně nulovou imunitu vůči střelným zbraním.
07. 09. 2011 | 15:15

Platan napsal(a):

Silvie napsal(a):
Pane Stejskale,
debil, imbecil, idiot nejsou nadávky nýbrž lék.diagnózy.

A co kráva, milá Silvie, užitečné domácí zvíře...
07. 09. 2011 | 15:16

Občan napsal(a):

To Stejskal:

Pokud se snad domníváte, že devastace RASY (což Indiáni jsou) je méně strašná než devastace národa, pak jste na velikém omylu (ale ono to není poprvé ani naposled). Protože rasa představuje mnohem větší skupinu než národ.
Takže to Vaše peskování Silvie je skutečně směšné a dost hloupoučký pokus o odvedení řeči od podstaty problému.

Indiáni byli en bloc úmyslně zdevastováni bělochy, kteří na jejich, indiánský, kontinent přitáhli jako banda Cikánů. Nejprve byli vyvražďováni (dominikán Bartoloméo de Las Casas o tom napsal moc pěknou knihu), poté mezi ně běloši úmyslně šířili neštovice, vyvraždili jim bizony, ničili je alkoholem, se kterým si dodnes indiánský metabolismus neumí poradit, a poslední zbytečky zavřeli do koncentráků, kterým eufemisticky říkali "rezervace". Do r. 1918 nebyli vůbec statistickou veličinou a teprve po WWI dostali občanská práva - ti, co bojovali v US Army. A až v 60. letech 20. století (!!!!!) se Indiánům podařilo prosadit si alespoň nějaká lidská práva. V 80. letech a později některé z kmenů svedly úspěšné právní bitvy a staly se vlastníky "rezervací". Nicméně alkohol, všeobecné přehlížení a tichá segregace je ničí stále.
07. 09. 2011 | 15:18

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

když se budu držet hodně při zdi a řeknu, že je 50 procent cikánské mládeže na drogách a na fetu /ale pozor, např. v Ústí to už může být mnohem vyšší procento/, budete ´mi stále tvrdit, že její intelekt zůstane zachován?
Je-li prokázáno ,že i pravidelné kouření trávy s vyšším obahem THC ničí významně mozkové buňky ?

Ten odhad je střelba od boku - statistiky neexistují, přestože jde o zásadní problém, jenž by se měl řešit jako první. Z něho vychází ona enormní následná kriminalita.
Netýká se jistě jen tohoto etnika, ale je postiženo určitě významněji.
07. 09. 2011 | 15:22

stejskal napsal(a):

Já vím, pane český maloměšťáku (zrovna téma severoamerických indiánů je mé dost oblíbené, sem tam jsem i něco přečetl).

Některé indiánské národy už zcela vymizely (některé dokonce i před příchodem bělochů), některé čítají pár stovek příslušníků, Navajů je oproti tomu něco přes tři sta tisíc (měl jsem s nimi možnost mluvit na v jejich domovech).

Nechtěl jsem se ale bavit o tom, co kdo víme o indiánech, ale o tom, kolik nepřesností je ve větě "pokrytecké je dnes tvrdit, že Indiáni nejsou jako národ zdevastováni alkoholem a drogami". A zdaleka nejde jen o tuto větu a její pisatelku. To mi přijde v této debatě podstatné.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 15:22

Karel Mueller napsal(a):

Silvie,

především musí být odvaha a chuť se problému postavit čelem, jak se říká. To znamená bez jakéhokoliv falšování popsat výchozí stav. Ať je jakoliv nepříjemný. Když se někdo bude nelichotivě vyjadřovat o nás (a že se vyjadřují nejen v Evropě), tak před tím nemohu strčit hlavu písku, musí mi být jasné, že takto se dívají i na mě. A proto si musím položit otázku, proč toto mínění zastávají a pak co s tím lze dělat. Nikoli se pohoršovat nad tím, co si to dovolují ...

A tento přístup zde chybí. Jednak ani nejsou vstupní data (alespoň ne veřejně dostupná), jednak zde máme zásady, které nelze překročit. Proto žádné rozumná analýza - všetně realistických návrhů - nemůže vypadnout.
07. 09. 2011 | 15:23

stejskal napsal(a):

Paní Silvie, opravdu nemohu polemizovat s Vašimi dohady. Stanovíte ničím nepodloženou premisu vycházející z Vašich dojmů a subjektivních zkušeností, z ní vyvodíte závěr a já jej mám komentovat. Do toho nejdu, nezlobte se.

Já vím, pane Občane. Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 15:26

český maloměšťák napsal(a):

hawk napsal(a):
jepice

Zkusím odpovědět za zrzku:

Určitě to myslí vážně, protože to tak je. Nemůžete tuto věc posuzovat z hlediska r. 2011, víte? Ano, přírodní výběr obsahuje zákon silnějšího, který platí v celé přírodě.
07. 09. 2011 | 15:10
-------------
Příroda však nevymyslela kulomety, šíření neštovic pomocí infikovaných přikrývek, Agenturu pro záležitosti Indiánů, nevymyslela náboženství, finanční zisk...jako programové záležitosti.
Evoluce navíc nemá žádný program.
Žádné náboženství. Žádný cíl. Žádný záměr. Žádnou vůli.

Chybná - pomatená analogie.

Blíže pravdy je opak - dokonalejší než moderní bílý člověk jsou černoši.
Svůj způsob života si udrželi a udržují déle.
Zatím je období 400 let velmi krátkou dobou na to, aby vznikl pocit nadřazenosti.
Je to chybný pocit.
Svým způsobem anachronický.

Ale chápu, že vás ve škole nemohli naičit nic jiného. Bohužel školství je velmi zaostalé. /prosím a prominutí ty, kteří se snaží věci napravit - že používám paušalizaci/
07. 09. 2011 | 15:26

český maloměšťák napsal(a):

Stejskal
Také mě nejde o hru se slovíčky.
Nicméně sedět tady mezi námi příslušník kmene Cherokee - dá vám do držky /za tvrzení, že nejsou národem/.
A já nesnáším krev...my maloměšťáci při pohledu na krev - ať už je cikánská nebo židovská...anebo novinářská...my hned upadáme do mdlob...

A to byste si jistě nepřál, že ?
:)
07. 09. 2011 | 15:29

Občan napsal(a):

To Stejskal:

A to jsou jen severoameričtí Indiáni.
Středo- a jihoameričtí, to je ještě o něco příšernější záležitost. Trvá už 600 let a je velmi úspěšná. Co nebylo vyvražděno, to bylo "christianizováno a integrováno" do podoby pologramotných špindírů v rozdrbaných hadrech, živořících ve zbytcích pralesa a na smetištích velkoměst, protože jsou nezaměstnatelní. A nezaměstnatelní jsou ne proto, že by nechtěli dělat, ale proto že to, co se JIM vetřelo do JEJICH světa, je tak obludné, že to vůbec nejsou schopni pochopit a vstřebat.

Indiánský HOLOCAUST je mnohem, mnohem horší než cokoli jiného v lidských dějinách, protože má na za tu dobu na svědomí desítky milionů lidí a trvá DODNES!!!!! Dodnes těžaři nemilosrdně vyhánějí a vyvražďují např. amazonské Indiány, kteří překážejí jejich harvesterům; a ty, co přežijí, zotročují těžaři kaučuku a latifundisté.

Jenže Cikáni, to je něco úplně jiného. Přišli nezváni, vtrhli bez klepání a nakvartýrovali se do nejpěknější světnice v chalupě. Stejně jako bílí do Ameriky. Berou si, co hrdlo ráčí, ničí dle libosti a stále křičí, že my jsme ti špatní, protože proti tomu remcáme. MY jsme to původní obyvatelstvo, MY jsme většina a NÁM patří ta chalupa.
07. 09. 2011 | 15:30

Karel Mueller napsal(a):

Občan:

V popisu krutého osudu indiánů a zločinů, kterých se běloši dopustili, máte samozejmě pravdu. Bohužel.

Ale to neodpovídá na otázku, proč na rozdíl černochů nepřežili. Koneckonců kdyby bylo možné je zotročit, tak černochy z Afriky nevozili.

Nevyvozuji z toho nic jiného, než působení genetického faktoru.
07. 09. 2011 | 15:31

hawk napsal(a):

český maloměšťák

píšete, m.j. že:

Blíže pravdy je opak - dokonalejší než moderní bílý člověk jsou černoši.
Svůj způsob života si udrželi a udržují déle.
Takže myslíte tím třeba Kongo, Eritreu, Somálsko a další?
Tak to se máme co učit, to je fakt :-))
07. 09. 2011 | 15:35

hawk napsal(a):

Občan

Jo, na hrubý pytel, hrubá záplata. Naprosto s vámi souhlasím.
07. 09. 2011 | 15:36

Majka napsal(a):

Hm, docela mě pobavilo to tvrzení, že většina cikánů je debilních a že se to pozná na první pohled.
Já jsem kdysi bydlela v ulici, přes kterou vedla trasa ze zvláštní školy do školní jídelny. Takže jsem dost často potkávala průvod žáků zvláštní školy. Většina těch školáčků byla romských a mezi nimi jedno nebo dvě "bílé" děti. Tehdy mě zaujalo to, že "na pohled hloupě" vypadaly pouze to bílé děti.
Jinak docela věřím tomu, že romské děti dosahují horších výsledků v IQ testech. A myslím, že je to tím, že nechápou, proč by se s něčím takovým měly unavovat.
07. 09. 2011 | 15:38

tata napsal(a):

PANE STEJSKAL

TA PRVNÍ věta byla vaše jen sem sni vyslovil souhlas,takže nebyla zme hlavy.
07. 09. 2011 | 15:41

Silvie napsal(a):

Ale jistý rozdíl mezi bílými a cikány přece jen vidím.

Bílí udělali z Ameriky silnou, svobodnou, moderní a technicky vyspělou zemi, která stále ještě nemá ve světe konkurenci (ač mohu některá věci jako pozitivní diskriminace a PC vnímat jako negativa). Bez nich by se po prériích dosud proháněli Indiáni na koních a lovili v klidu bizony. Pro ně by to byl jistě zdravější způsob života. Sorry, ale Mayovky mě nikdy nebavily tak neručím za dobové reálie (bizony snad lovili).

Cikáni nepřinesli nikam nic - maximálně chaos.
07. 09. 2011 | 15:41

stejskal napsal(a):

Pane český maloměšťáku,

on by Vám - tedy některý z těch, co mají prudší povahu - dal do nosu už v okamžiku, kdy byste vyslovil to "Red Indians". Dost si zakládají na tom, že jsou "Native Americans" (má to v Americe své dobré důvody, stejně jako jsou jiní alergičtí na historicky zdiskreditované výrazy "negro" či "black"). Na "nations" už by asi nedošlo.

Ale o tom to vůbec není (jak zjevně řada lidí nepochopila a dál píše své poučené litanie). Je to o práci s fakty, znalostech, rozlišování nuancí, které jsou při takto citlivých věcech strašně důležité.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 15:42

hawk napsal(a):

Majka

Já jít sám nebo ve dvou v tlupě cikánů, tak se taky tvářím jako debil, ani se těm dvěma chudákům nedivím.
07. 09. 2011 | 15:42

jogín napsal(a):

Používat termín rasa je mimo mísu, žádné ostré dělení mezi skupinami populací neexistuje. Rasa je jen produkt škatulkování a neznalosti dohromady.
07. 09. 2011 | 15:43

zdenekb napsal(a):

Silvie:

Pozor na prstíky... ať vám z pazourků zůstanou aspoň ty kosti.
07. 09. 2011 | 15:43

hawk napsal(a):

Silvie

Ne, cikáni nám nepřinesli nic, jen vždycky něco odnesou, to je také historický fakt. :-)
07. 09. 2011 | 15:44

stejskal napsal(a):

A do toho pan Mueller nevyvozuje nic jiného než působení genetického faktoru :-) Tím končím, Tvá Máňa ;-)

Hezký den všem.

Libor Stejskal
07. 09. 2011 | 15:45

jepice napsal(a):

Proč indiáni na rozdíl od černochů nepřežili /anebo skoro nepřežili/?
K černochům se dobyvatelé amerického kontinentu chovali jako ke svému dobytku - zavřeli je do ohrad a krmili je. Potřebovali je k těžké práci, ke které se indiáni nechtěli nechat donutit, chtěli totiž žít dál podle způsobu svých předků.
Možná, že ta příslovečná indiánská hrdost, která se v očích dobyvatelů jevila jako zdroj neužitečnosti, byla podmíněna geneticky, ale nejspíš taky kulturně - zvyklostmi pěstovanými po mnoho generací.
07. 09. 2011 | 15:45

Silvie napsal(a):

Majka,

já nikde nepsala, že většina. Dokud neexistují oficiální statistiky, tak to nelze tvrdit.
Říkám, že velká část jich bere drogy a fetuje od deseti let - vidím to na vlastní oči! To není u bílé populace běžný fenomén - sedmileté cigáně se žvárem na ulici je normální, běžně je vídám s igeliťáky (dřív jsem se naivně domnívala, že si hrají).
Následně pak mají postižený intelekt a totéž se přenáší i na jejich potomky. Po pár letech fetování vypadají a chovají se jako regulérní dementi.
U těch ostatních - abstinujících - je nutné oddělit, co je způsobeno genetickou zátěží a co nevzdělaností. Od toho existují odborníci, ale to by ´musel někdo povolit výzkum v této oblasti. Výsledky by pro ně nebyly pravděpodobně příliš lichotivé, proto k tomu nikdy nedojde.
07. 09. 2011 | 15:47

hawk napsal(a):

No jo, pane Stejskale, ale bílá většina nechce a nebude řešit jemné nuance, ale podstatu. Tedy chceme je, chceme po tom všem s nimi ještě žít?? To je ta podstata. Nechtějí a na nuance s prominutím u se.ou.

Nuance jsou dobré pro filosofy, co sedí doma za stolem a jsou odtrženi od reality nebo pro politiky. Jenže ty zase zajímají nuance vedoucí ke zvolení a ne k problému.
07. 09. 2011 | 15:49

Silvie napsal(a):

Hawku,
"
Ne, cikáni nám nepřinesli nic, jen vždycky něco odnesou, to je také historický fakt. :-) "
vtipná a případná poznámka.
Teď si připadám , potom co mě setřel chrabrý pan Stejskal - ochránce minorit - jako podlý rasista z Alabamy.

mb,

co máte pořád s těmi prsty? Uveďte konkrétně, které údaje nesouhlasí, prosím.
07. 09. 2011 | 15:53

stejskal napsal(a):

Já vím, pane hawku, ostatně to tu už všechno bylo. Mnohokrát. l.s.
07. 09. 2011 | 15:56

Silvie napsal(a):

Hawk,

já jsem zvědavá na tu volební taškařici - jakpak se s tím naši politici poperou.
Chlapci z DSSS nám nějak zaspali, nejspíš jim vypálí socani rybník. Nebo nás překvapí Paroubek.
Každopádně se na to těším - Čunek ještě udělá kariéru!

Topka , u prostého lidu tak neoblíbená, by měla taky rychle něco hodit do placu a ne jen pořád zvedat DPH. Takhle to, Kalousku, nevyhraješ.
07. 09. 2011 | 15:57

Sauerkirschman napsal(a):

NEVÁŽENÝ pane Hořejší,

Zcela DEMAGOGICKY A SPROSTĚ jste zkopíroval pouze část mého příspěvku.

Já jsem poukázal na to, že cikáni se množí mnohem vyšším tempem, než zbytek populace.
Psal jsem, že v roce 1980 tu bylo 100 tisíc cikánů, dnes 300 tisíc. Za třicet let lze tedy očekávat, že jich tu bude milion.

A po konečném řešení budete především volat Vy, až Vám unesou vnučky, prodají do arabských bordelů a výtěžek nahází do automatů. Bude se Vám to tak líbit???

Já jsem psal, že souhlasím s tím co prezentoval pan Kalousek v době, kdy ještě byl v KDU-ČSL. Cituji pana Kalouska:

"Musíme zabezpečit, aby se přestali množit".

To je myslím nenásilné řešení, kterého jsem stoupencem.

A ano, pokud populační explozi cikánů nedostaneme pod kontrolu, výsledek bude ten, co jsem popsal.

Takže tak GENOCIDNÍ IDEOLOGICKÝ LHÁŘI a DEMAGOGU Hořejší.

P.S. Můžete mi vysvětlit, jak něco tak mimořádně hloupého, ulhaného či nechápavého může pracovat ve vědě????
07. 09. 2011 | 15:58

Daňový poplatník napsal(a):

To Stejskal:
Kolik myslíte, že musí mít indiánský kmen původní indiánské krve, aby měl status kmene, a mohl pobírat podporu, byl osvobozen od daní, atd, atd.....Přiznám se, že to z hlavy nevím u všech kmenů ve všech amerických státech, ale například u Mohawků v CT zcela přesně, tak si to zjistěte, než začnete šířit obecná moudra. Jo, a až to zjistíte, tak možná padnete na sedítko. Já Vám to neřeknu, snažte se.....
07. 09. 2011 | 16:00

jepice napsal(a):

Silvie, z čeho vychází vaše tvrzení, že snížený intelekt jako důsledek užívání drog se projeví v genech další generace?
To je podle mne daleko víc na vodě než nějaká procenta. Dítě může být poškozené, když matka v těhotenství fetuje, ale to je něco jiného. A jestli se něco přenáší na normálně vyvinuté potomky, tak leda blbý rodičovský příklad.
Mimochodem - na rozdíl od drogové závislosti je určitý typ alkoholismu prokazatelně podmíněný geneticky. Ale to zřejmě romský problém není.
07. 09. 2011 | 16:03

Thumbup napsal(a):

šl. malom.:

jedlé x k jídlu,
(třeba savci)
nehledě na to, že játra ledního medvěda prý k snědku nejsou ve větším množství..

národ> indiáni, indiáni čeroký / evropané, usedlí samuajové

jasné?
07. 09. 2011 | 16:04

Rumcajs napsal(a):

Řešení máte v ruce Vy profesore.
Vy, genetici !
07. 09. 2011 | 16:06

hawk napsal(a):

Silvie

Ale nejste rasista, proč? To je pak minimálně 90% lidí rasisty. Já taky. Ale ať.

Tím, že člověk říká zřejmé, že ten tlakový hrnec nevydrží věčně, tím přece nenadřazuji bílou rasu nad jinou. To je totiž podstata rasismu. A o to tu ale vůbec nejde, to je to.

Politická scéna a láskopravdomilové si říkají o pořádný průser. Češi jsou dost liknaví a pomalí, spousta problémů se řeší v hospodě a hotovo. Jenže jakmile se to jednou hne, tak to bude opravdu blbé. Lidem z rizikových oblastí nebude trvat dlouho a "přijdou na to", že čekat na těžkooděnce je blbost, no a udělají si takový malý pogrom ve vsi sami. Jakmile to jednou někdo udělá, zapálí doutnák.

Pak si všichni politici a láskopravdomilové můžou sypat hlavu popelem, protože to půjde na jejich vrub. Dokud pořád lidé stojí o řešení státem, je to dobré, až tenhle zájem ztratí, tak to bouchne jak papiňák.
07. 09. 2011 | 16:08

jepice napsal(a):

Rumcajsi, to by mě teda zajímalo, co tím myslíte. Když navíc mezi genetikem a imunologem nejspíš bude docela podstatný rozdíl.
07. 09. 2011 | 16:09

zdenekb napsal(a):

Silvie:

S tím vaším cucáním z prstů mám to, že své dojmy pravidelně vydáváte za fakta a útržkovité osobní zkušenosti za obecně platné zákonitosti.

Kdysi jste popisovala, jak vás v Itálii přepadli Marokánci.
Sice jste je nelegitimovala, ale protože byli tmaví a imigrantů z Maroka je tam fůra, byli to Marokánci.
Tuším včera jste se pohoršovala, jak jsou Angličanky krabicoidní, bez vkusu, strašlivě vulgární a vyzývavé. To vše jste poznala z jedné jediné návštěvy anglického baru, aniž byste ovládala řeč.
Dnes jste se svěřila, že jste v TV reportáži z Rumburku neviděla "jediného slušného cikána". Zato z kusých informací máte jasno, kolik je jich "debilních" a že 50% (ale spíš víc) cikánské mládeže bere drogy.

Zkrátka, vaše rychlosoudy celých skupin lidí, o nichž očividně víte kulové, mě berou. Pokud si chcete zarýmovat, doplňte si i to další.
07. 09. 2011 | 16:13

Rumcajs napsal(a):

jepice:

Jo a profesor tam má napsáno, že ho platí ústav molekulární genetiky.
07. 09. 2011 | 16:17

hawk napsal(a):

Rumcajs

Léčba? Napadá mě čím, ale to by mě pan Vrchní cenzor zabanoval na věčné časy a nikdy jinak.

No a genetika by byla vyřešena :-)
07. 09. 2011 | 16:19

jepice napsal(a):

Hawku, od vás to zní, jako byste se na nějaký ten pogromíček těšil.

Nedávno jsem četla úvahu, že Masaryk by se v takové situaci postavil proti rozvášněnému davu.
Dnes ti, co se na něj rádi odvolávají, nejenže v sobě takovou odvahu neseberou, ale dokonce ty pogromistické emoce povzbuzují. A nemyslím tím "pravdoláskaře".
Vtip je v tom, že jako Masaryk se může chovat každý. Každý může použít rozum, když se schyluje násilí, a nečekat, že se snese nějaká milost shůry a všechno se v mžiku vyřeší, anebo že to dokonce vyřeší to násilí.
Koneckonců, i na Šluknovsku už se takoví, co mají v hlavě mozek, a vědí, že se bude muset postupovat "step by step", našli.
07. 09. 2011 | 16:23

ali napsal(a):

myslím, že většina lidí není rasistická. Tím, že odsuzuji neblahé chování cikánů značí, že jsem rasista? To může říct jen blb. Vždyť každý normální člověk odsuzuje porušování zákonů, nemorální chování a agresivitu nejen u cikánů. To, že se to děje u jejich větší populace než bílých je statisticky dokázané..
myslím, že už bylo 100x řečeno, že proti normálním cikánům, tzn. slušně se chovající, chodící do práce i škol, nikdo nic nemá, nikdo je nenapadá a jsou plnohodnotnou součástí naší vlasti..
07. 09. 2011 | 16:23

jepice napsal(a):

Rumcajs - aha. Tak pa.
07. 09. 2011 | 16:25

Silvie napsal(a):

V popředí nebezpečných nealkoholových závislostí je sniffing - čichání a inhalace těkavých látek, organických rozpouštědel, např. acetonu, éteru, chloroformu, čikuli. U ,,čichačů" dochází k trvalým změnám mozkové struktury.
Je známo, že cikánská mládež hodně fetuje a zneužívá zejména tvrdé drogy (pervitin, heroin).

Jepice,

vy se snad domníváte, že "smažka" bude v těhotenství natolik zodpovědná, že s tím přestane? To žertujete,ne?
Pokud to nebude nikdo řešit, pak procento dementů ve společnnosti povážlivě poroste. Kdo to bude všechno živit?!
07. 09. 2011 | 16:26

zdenekbrom napsal(a):

hawk:

Kdesi výše jste se ptal na řešení. To samozřejmě existuje a kupodivu velmi jednoduché. Tak jednnoduché, že na něj není třeba vynaložit ani korunu. A to mnohé možná asi děsí.
07. 09. 2011 | 16:27

Silvie napsal(a):

Jepice,

to bychom museli být idioti, abychom šli "bránit davu" kvůli nim. Ani mě to nenapadne...
07. 09. 2011 | 16:29

jepice napsal(a):

Ali, a proč jednoduše nenapíšete, že odsuzujete ty Cikány, co páchají přestupky a trestné činy? Pak byste z toho nemusela extra vyviňovat ty, co nic takového nedělají. Ušetřila byste si celý jeden odstavec.
07. 09. 2011 | 16:31

Faust napsal(a):

Silvie:
Vy si krásně protiřečíte. Až dojdou zdroje, pak drtivou převahu budou mít právě ti dnes "nepřizpůsobiví"; protože na to jsou zvyklí.
---
hawk: ta statistika je působivá, to je pravda. Chybí tam, pravda, maličkost: rozklíčování oněch TČ. On je jaksi rozdíl mezi kapesní krádeží a třeba loupeží.
Statistika je dle starého bonmotu jako bikini: odhaluje líbivé a zakrývá životně důležité.
07. 09. 2011 | 16:34

Silvie napsal(a):

neb,

v Británii jsem byla několik měsíců, Angličanek jsem viděla spoustu. Projezdili jsme , co se dalo. Italové s Angličany dělali "pracovní" oslavy - jediní, kdo byli na šrot , byli ti Angličani. Italové z toho měli srandu, hlavně z těch jejich vymaškařených Angličanek (Italky jsou většinou elegantní a mají šmrnc). Bordel v pubech jsem neviděla jednou, můj budoucí choť měl dost peněz na to, aby mě bral i do drahých restaurací a barů.
V Itálii jsem žila sedm let a Marokánce (resp.Afričana či Araba většinou poznám). Navíc mi to řekli karabinieři, protože největší kriminalitu tam pášou Afričani. V centru jsou čtvrti ,kam se bílí neodváží.
Přátelila jsem se s Italy a Marokánce tam přímo nenávidí - je to ten největší póvl. Nedávno byli podezřelí z brutální vraždy 12 holčičky, ale zdrhli do Maroka.Černých kur.. je tam jako máku.

Tak mě zase poučte.
07. 09. 2011 | 16:37

mb napsal(a):

ad tolik vyzdvihovaná vietnamská komunita ... kdo myslíte že prodává českým dětem drogy ... ??? / a rovněž i romské komunitě ... / ... njn ... to ja jen až budete chvalit bezproblemove vietnamce ... / připadně hanět či vyviňovat kohokoli na zakladě rasy ...
07. 09. 2011 | 16:40

Silvie napsal(a):

neb,

na to, abych rozuměla vulgárním nadávkám, nepotřebuju umět anglicky. Ostatně ,choť mi to rád přeložil.
Co večer, to štrůdly žen ožralých na plech (včetně čtyřicítek, co nechali v pátek manželům děti a do neděle je neviděli).
Doma se mě ptali, po jakých pajzlech jsme chodili a nechtěli věřit, že po docela drahých. Chlastat tam začínali už v pátek v sedm večer a motalo se to po ulicích v chumlu. Nic takového jsem nikde jinde neviděla. Luton není zrovna malé město, je tam i letiště, cca dvě hodiny od Londýna.
07. 09. 2011 | 16:42

jepice napsal(a):

Silvie, vy jste prve napsala, že se demence získaná fetem projeví na genech dětí. To není totéž jako poškození plodu u matky feťačky.

A k tomu Masarykovi: asi to teda byl idiot. Myslel si, že je důležité, jak se jeho národ chová. A když zjistil, že všelijak, že podléhá pověrám, že mu není po chuti, když někdo ty pověry anebo podvody odkrývá, jediné řešení pro něj bylo v osobním příkladu. Osobní i národní poctivost podle něj neměla být v rozporu, dělal to hlavně pro všechny Čechy, ne pro nějakého ubohého Žida, kterému hrozilo odsouzení, anebo pro své kolegy - vědce, co odhalili nepravost Rukopisů.
07. 09. 2011 | 16:44

mb napsal(a):

a jinak souhlasím s lubou ... / nečetl jsem vše ... /
07. 09. 2011 | 16:48

zdenekb napsal(a):

Silvie:

Opravuji, povahu Angličanek jste neodhalila po jedné návštěvě baru, ale až po několika návštěvách. Marokánský původ kriminálníků jste odhalila za pomoci karabinierů, kteří je nechytili. Ale jsou to notoričtí sprostí podezřelí. I z brutálních vražd holčiček. Slušného cikán v Rumburku nežije, protože máte televizi s HD a máte přece oči.

Vašemu choti nezávidím. Umíte odhalit neřádstvo na první pohled a ještě vysypat statistické údaje o příslušném neřádstvu. Krušný život.
Čímž končím, znám i lepší zábavu než mluvit do zdi. Otřískané životem, pochopitelně.
07. 09. 2011 | 16:48

ali napsal(a):

jepice
jednoduše proto, že tvrdím, že není tolik rasistických lidí, jak se píše a zdá. Kdybyste to pochopila, ušetřila byste si celej odstavec.. ;o)
07. 09. 2011 | 16:53

michal napsal(a):

Nehaňte pana Stejskala, s tím srovnáním černochů v USA a Romů u nás má v podstatě pravdu.¨

Jen zapomněl dodat, že integraci černochů předcházela jejich alespoň základní asimilace po dobu několika více desítek až málo set let otrokářství, které je přimělo k práci a odradilo od kriminality.

Utlačovanou a v zásadě slušnou menšinu lze pozvednout, byť s obtížemi, a je to chvályhodné. Nastolit podobný scénář při asimilaci/integraci Romů by bylo zřejmě obtížně politicky prosaditelné. Prozatím.
07. 09. 2011 | 16:55

mb napsal(a):

proč jste se hořejš nezapomněl vymezit vuci ´havlovskym´ nazorum ( ktere navic najsou ´havlovske´...) ???

nějak nepobírám ... nemusim pobrat všechno ...
07. 09. 2011 | 16:55

Platan napsal(a):

Sauerkirschman napsal(a):
"Musíme zabezpečit, aby se přestali množit".
To je myslím nenásilné řešení, kterého jsem stoupencem.

Vy asi budete "pěkný rasistický týpek"...

Jinak všem doporučuji:
5.9.2011 18:10 Názory a argumenty - Petr Příhoda: Události ve Šluknovském výběžku

http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?defaultNavigation=+generic3:%5E%221002x_N%C3%A1zory%20a%20argumenty%22$&query=&from=&to=&porad=1002x_N%C3%A1zory+a+argumenty
07. 09. 2011 | 16:57

mb napsal(a):

misto abyste pomohl spojovat obcanskou platformu napříč stranami ... proti zkratkovitě nacistickým řešením a přístupům ... tak se ve svem prispevku nezapomenete proti ´havlovskym´ nazorum ... dobře nám tedy potom tak ... ani takto se tedy lide dobre vule neshodnou ... ( :-)
07. 09. 2011 | 16:58

ex-nemo napsal(a):

Pane Hořejší píšete : „Máme u nás vůbec někoho, kdo je odborníkem v této oblasti, kdo ví, co by se mělo dělat?“…..
Na všechno, pane, jsou dnes odborníci ! Dokonce i vodovod, televizor Vám opraví a tak dále…Je to možná drobátko složitější problém s těmi Romy při všech těch jeho souvislostech, ale jeho jádro je jednoduché - VÝCHOVA . Se vším všudy , tedy i s určitým stupněm donucení, bez něhož se žádná výchova nikdy neobejde. Na to myslím by se nějaká odborná skupina dala dohromady.
Kdybych měl k tomu podmínky, klidně bych to vzal jako soukromý podnik. Lidi, kteří by to dokázali bych si jistě našel. Státu bych účtoval platbu za kus, tj. jednu zcivilizovanou Romskou rodinu (která je finančně zajištěna z pracovního poměru na neurčito, děti chodí do řádné školy , má čistou domácnost , nekrade samozřejmě, nedělá bordel a tak podobně). To lze snadno ověřit. Jako cenu bych požadoval celkové náklady , které stát a obec vynaložil na tu rodinu za posledních deset let. Ručím Vám za to, že bych na tom vydělal a za pár let měl na kontě stejně milionů, jako má dnes soudruh Čalfa, možná i víc.
Bohužel ale základní podmínkou úspěchu v podnikání jsou dnes známosti, dobré styky a vztahy s postbolševickými mafiemi, politickými i finančnickými, a ty já ovšemže nemám.Takže se do toho nepustím.
07. 09. 2011 | 17:16

Belgičan napsal(a):

Pan profesor opět "nesklamal.
Opět, jak je jeho zvykem, nastavil mantinely a v rámci těch začal obhajovat své názory.
Úžasné, za co všechno nesou vinu polistopadové vlády. Předlistopadové vlády nenesou žádnou vinu, a když, tak jen za to dobré. Před listopadem byli i ti Cigáni jako andílci ale po listopadu se díky vládám zvrhli.
Hlupáků, kteří něco takového rádi slyší je také dost, tak proč to nepublikovat, že pane profesore. Populisté jsou ti druzí.(i když s Křečkem máte pravdu)
07. 09. 2011 | 17:20

Platan napsal(a):

ex-nemo

Myslím, že vám to svěřit, by bylo asi jako nechat instalatéra dělat operace srdce. Nic proti instalatérům... :-)
07. 09. 2011 | 17:23

Fučimi Napiču napsal(a):

Hlavní problém neleží ani v menšině, či většině.

Zásadní je fakt, že z řešení tohoto problému v krátkodobé perspektivě nic nekápne (do kapes klíčové menšiny; tedy politiků a lobistických uskupení).

Civilizované vyřešení této otázky; aneb součinnost masivního monitoringu, streetworkingu, zvýšené zaměstnanosti, masivního vzdělání, integrace, atd., je projekt gigantických rozměrů na minimálně jednu generaci.

Kdo se do toho bude chtít dobrovolně zapojit? Kdo do toho investuje? Výsledky, byť kolosálních rozměrů, by se totiž vrátili velmi obecně: celé společnosti.
Zkrátka a dobře potkat na ulici kultivovaného Čecha, zbaveného předsudků, a Roma, intelektuála s vysokoškolským vzděláním, nepřináší nikomu nějaký automatický "paralelní" příjem.

Ledaže by nějaká větší agentura, typu a.s. brala třeba slušný bakšiš, ale za to, že OPRAVDU NĚCO DĚLÁ... spíše utopie.

Nehledě na fakt, že tato činnost by obnášela především divokou kritiku z obou stran barikády…

V zemi, kde nelze postavit ani kus silnice, aniž by to zavánělo průšvihem.

Pročež pravím něco, co se málokomu z majority nezajídá. Ona ta propíraná "menšina" je, v jistém smyslu, takovým karikaturálním zrcadlem země, ve které tvoří menšinu.
Např. o francouzských Manouches se člověk v černé kronice nedozví téměř nic... proč asi? Pozor: Neplést Manouches s Rumungry. O těch se v médiích psalo. Odkud jsou, lze pochopit z jejich jména...
07. 09. 2011 | 17:30

santawizard napsal(a):

Lucie Bílá je romská občanka.I kdyby však byli romové nejvíce degenerovaný národ na světě ,tak větší škody napáchala samotná germánská rasa za Hitlera.Rovněž češi jsou většími zloději než cikáni.(nakradli si více peněz)Dále se proslýchá ,že cigánská špína v ghetech začala ,když jim rasističtí popeláři nechtěli řádně odebírat popelnice.Rovněž se proslýchá ,že cikáni začali fetovat právě proto ,když jim rasistické hospody odmítali naléjvat pivo!!!!Zeptejte se Lucie Bílé!!!Největší nepřítel romů jsou nacisti, kteří pořád dokolečka skládají básně pro Hitlera.Více a více rasismu,tak to skončí jako na Balkáně.To je proto,že němci k čechům nebo kanaďané k mexičanům jsou jako češi k cigánům.Víc a víc nenávidíme podřadnější rasy, tak nás víc a víc nenávidí nadřazenější rasy!!!Díky Bohu,že ne všichni lidé jsou rasisti.
07. 09. 2011 | 17:32

Občan napsal(a):

To mb:

Třeba na Ostravsku mají "perník" a "héro" bezpečně pod palcem Olachové. A to, tuším, nejsou Vietnamci.
V Praze a na Plzeňsku jsou v tvrdých drogách dobří zase Albánci; a to, nejasně tuším, rovněž nejsou Vietnamci.
Vietnamci se specializují na marihuanu. Jenže tu si dnes stejně pěstuje na zahrádce nebo na balkoně kdekdo.
07. 09. 2011 | 17:32

vaclavhorejsi napsal(a):

paco:

Pan Horejsi, .... ....se rad prezentuje jako odpurce evolucni teorie a propagator kreativistickeho pohledu na vyvoj biosfery"

COZE??? To je jako Radio Jerevan...
********************
zdenekbrom:

"Kdesi výše jste se ptal na řešení. To samozřejmě existuje a kupodivu velmi jednoduché. Tak jednnoduché, že na něj není třeba vynaložit ani korunu. A to mnohé možná asi děsí."

Muzete se s nim prosim sverit i nam?
************************

Pane Stejskale,

dekuji, ze jste opet zavital do diskuse pod mym clankem (myslim to uprimne!)
S Vasimi vstupy jsem podstatne spokojernejsi nez onehda s podobne castymi diskusnimi prispevky radarovymi ;-)
********************************
jepice:

Dekuji za velmi rozumne prispevky!

..
07. 09. 2011 | 17:48

WS napsal(a):

Já to vidím nevesele. Řešení = neřešení je rovnice, končící tak jako tak humanitárním bombardováním...

Demokratická regulace rozmnožování NEZPůSOBILÝCH (a aktivní přistěhovalecká politika /pozitivní multi kulti/) může zabránit především - specifické vyčerpání zdrojů v budoucnu, nařízená kvóta osídlení bez možného výběru z vůle zvůle vyšších EU zájmů.. Kecy o zneužitelnosti jsou na místě, jenže, kdo to udělá za nás?

Nj, vidím to, tak jako tak, neradostně.
07. 09. 2011 | 17:48

RedNeck napsal(a):

Rád bych znal data, která nám vlády utajují: Kolik tady bylo cigánů v r. 1989?
Kolik jich přibylo po zániku ČSFR ze Slovenska, kolik z Rumunska, kolik odjinud? Co (ne)dělá Cizinecká Policie? Proč neprobíhají deportace cigánů tam, odkud přišli? A pokud mají papíry vpořádku, z jakých důvodů jim bylo uděleno občanství ČR? Byli to snad političtí běženci? Proč se vůbec operuje zvýšenými náklady na věznění kriminálniků? Vždyť trestanci si mohou stavět a rozšiřovat šatlavy sami v rámci trestu místo čumění na tv.
Řešit tyto problémy by snad i šlo. Starosta NY GIULLIANI [jehož jméno jsem pravděpodobně zkomolil] takovou cestu ukázal. Toho se ale od našich pseudohumanistů u koryt nikdy nedočkáme. A tak čekáme na svého generála... A on jednou přijde. Fotbalových stadionů máme v této zemi víc než dost.
07. 09. 2011 | 17:55

český maloměšťák napsal(a):

Já byl kdysi v Anglii na pijácké návštěvě.
Cíleně jsme šli po dobrých pubech.
Navštívili jsme jich desítky v několika městečkách a městech.
Tři v Londýně.

Nikdy jsem se nesetkal s tím , co popisuje Silvie.
Nikde a nikdy.

Jo - až na Waterloo Arms v Southamptonu. Tam se tedy chlastalo fest. Byla /možná že stále je/ to tehdy hospoda štamgastů z místní Camry - fakt dobrá nalejvárna.
Ale bavili jsme se skvěle...žádné výstřelky...až do konce vtipy, sranda, dobré hlášky, diskuze ...
Na čepu prima čtyři rílejly a dva druhy rílsajdrů :))))/no Camra - že jo - královna nerozdává řýdy kdekomu.../

Jinak Silvii doporučuji Stodolní ulici v Ostravě.
Zejména po ránu...všude bordel, zvratky, rozbité lahve...tvrdí se, že zde jede kokain...ale jistě by měla nějaké poznatky i z večera...co se týče toho, kdo dělá větší bordel....jestli bílá zlatá mládež a bílé prostitutky anebo cikáni.
/ráno co ráno to za peníze daňových poplatníků uklízí technické služby - ale to je přeci normální - vždyť jde o zábavu, ne ? (v čele radnice už velmi dlouho sedí socodesáci/

V mládí jsem byl fanouškem Menchesteru United. Jezdili jsme s kámoši z Anglie za M. Utd. do Polska, do Maďarska...a pilo se, dost se pilo...
Ale zajímavé bylo, že s fyzickými útoky začínali Poláci, Maďaři - my "jeli" stále v modu verbálních šturmů.
Ale oni to měli dost těžké ... ti Poláci a Maďaři. My to věděli. A tak jsme jim to ani neopláceli. Chápali jsme jejich frustrace./no - abch byl upřímný - radši jsme prostě zdrhli.../

Možná že by se z toho dala vyvodit i nějaká analogie z dneškem...nevím...nechám to Silvii, ona je v tom moc dobrá...
/podle mě moc nevydrží - dvě tři sklenky, jedno pivo a už vidí všude Belzebuba.../
07. 09. 2011 | 17:59

Zdeněk Brom napsal(a):

vaclavhorejsi:

Svěřím Vám tu část, která se týká Vás a pana Křečka:

- Diskujme věcně a na základě znalosti faktů. Emoce, hysterie, neznalost a populismus jsou cestou do ještě větších problémů
07. 09. 2011 | 17:59

Platan napsal(a):

Zdeněk Brom

Ostatní části vašeho "levného řešení" jsou tajné, nebo nic nemáte a jen blufujete?
07. 09. 2011 | 18:06

minatomirai napsal(a):

ještě za socíku jsem byla zam. na psychiatrické klinice a tak jsem načerpala docela dost zajímavých poznatků od samotných psychiatrů.
-----------------------------------------------------------------------

to k silvii: říká se, že psychiatrie je tam, kde byla kdysi mikrobiologie před Pasteurem. Vaše poznatky jsou anektoditické, nevypovídající. Stejně jako váš život v Itálii, žil jsem tam také. Pokud jste si nechávala překládat vše, co jste uslyšela v anglickcýh hospodách, protože neznáte jazyk, v Itálii to zřejmě bylo stejné, i když je italština podstatně jednodušší než angličtina. Nechci se ptát, co jste tam dělala, když jste měla tak dobré styky s karabiniéry, návštěva koleje Jana Nepomuckého a charitativní práce mezi zbídačenými to asi nebyla.

Jinak k českému rasismu, který autor odmítá. Nenávist k cikánům je rasisticky motivovaná. Pokud generalizujeme, je to rasismus. Cikánský problém, autore, nezačal po tom slavném listopadu 1989, ale hned po válce. Násilným usazováním, sedentarizací. Myslím, že je to dostatečně český výraz nebo jsem si ho právě vymyslel. Cikánům bylo jejich menšinové postavení uznáno myslím až v 80. letech, to neznamenalo, že se jejich ekonomické a sociální postavení zlepšilo. Po listopadu se sice vyvtořila spousta agentur za účelem integrace, situace je však stejná. Češi mají na rukou silně demoralizovanou etnickou skupinu, která se bez pomoci zkrátka na nohy nedostane.
Premiér oznámil, jak se bude postupovat. Na to, s čím přišel a slovnostně vyhlásil, není třeba velkého uvažování. Mám dokonce pocit, ře si to přečetl tady na akuálně cz.

Americký indián (už se jim tak dávno neříká, ale český a jiný evropský lid je na rozdíl od amerického poznamenám Mayem - díky bohu za něj, ale nikdo se nemohl mýlit více než on. Američan nebo Kana´dan ho nikdy nečetl a jeho historky u nich vzbuzují záchvaty huronského řevu). Indián je fyzicky drobný, ne nepodobný Inuitovi ze severu, tzv. Eskymákovi, mají nakonec asijské předky včetně netoleranci k alkoholu, který měl největší vliv na jejich decimaci. Africký černoch byl fyzicky to, co bylo třeba na práci. Bylo to tedy physique, která rozhodovala.
07. 09. 2011 | 18:08

AC napsal(a):

Zdeněk Brom

Nevím jaké řešení máte na mysli Vy, ale pokud vím, čekají cikány trafiky. Klasika. Jak jinak.
07. 09. 2011 | 18:14

Gudka napsal(a):

A co kdyby se tak zkusilo opustit rasové (etnické) hledisko? A zkusilo se měřit jedním metrem?
Většinová populace by to jistě uvítala, neboť její šance by byly nemalé.
Také by se ukázalo, kde je čertovo kopýtko, KDO vlastně vnáší rasové hledisko do problematiky sociální, do problematiky zločinu, atd... Komu tato rasová diskriminace vlastně vyhovuje.

Nedivím se, že eráru dochází na o¨tomto poli dech, ať už je modrý, oranžový nebo třeba puntíkovaný. Sám si postupně svazuje nohy i ruce (vzpomínám si na aféru, kdy na úřadech práce evidovali, kdo je "Rom" - hrůza! taková diskriminace!!... současně ale musí existovat programy na cílenou podporu romského etnika... jak to mají chudáci provádět, když si ani nesmějí poznamenat, komu tuto péči mají věnovat?).
Myslím, že většina lidí by uvítala, kdyby neexistovalo rasově vázané zvýhodňování. Jistě by klesla i troufalost a agresivita zvýhodňovaných.
07. 09. 2011 | 18:17

FR napsal(a):

Jsem rád ,že se obyčejní Češi dokáží (občas-a žel zřídka),sjednotit.
Na tom NIC nezmění ani postoje mazalů typu Hořejší a spol.
07. 09. 2011 | 18:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy