O akademických svobodách - díky, pane prezidente!

24. 01. 2012 | 21:30
Přečteno 11344 krát
Ačkoli jsem před několika měsíci ohlásil, že už zde psát nebudu, přece jen bych občas chtěl udělat výjimku, pokud se stane něco opravdu pozoruhodného.

A nyní se myslím skutečně děje něco VELMI pozoruhodného. Většina českých veřejných vysokých škol v čele s tou nejvýznamnějších, „mojí“ Univerzitou Karlovou, se bouří proti návrhu vládní „reformy“ vysokých škol. Happening s vyhazováním 90 melounů byl skvělý, právě tak jako obdivuhodně nekompromisní rektor Václav Hampl (jen se divím, jak se mohl bývalý rektor Ivan Wilhelm nechat zlákat k tomu, aby přijal místo náměstka ministra školství (takového ministra...) a diskreditovat se účastí na přípravě paskvilních zákonů).

Jsem věru rád, že si snad již konečně většina studentů i kolegů docentů a profesorů začíná uvědomovat, kam nás vede ta pravicová vláda, kterou určitě většina z nich pomáhala zvolit. A doufám, že v příštích volbách už tuhle chybu nezopakují.

Ale musím především z celého srdce poděkovat panu prezidentovi, že zcela jasně opakovaně vyjevil, co si myslí o studentech-parazitech a o akademických svobodách. Doufám, že jeho slova o tom, že pokud jsou univerzity podporovány státem, nemají v podstatě na nějaké akademické svobody právo, zůstanou v obecném povědomí alespoň tak dlouho, jako jeho chilské propisovačkové extempore. V jednom má ale pan prezident pravdu, a já oceňuji jeho smysl pro sebekritiku – úroveň některých profesorů je skutečně bídná...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Nýdrdle VŠE napsal(a):

Bude válka. Už se na to vykašlete a běžte si všichni rychle nakoupit. Vondra kupoval v Makru 10 kilo cukru a 100 kilo ingrediencí na šoulet.

Tituly nám jsou na prd. Takovej Judr.Benda, to je něco. Stačí být prostitut a dá se slušně vydělat a uživit 3 smrady i s manželkou.
24. 01. 2012 | 21:39

yorick napsal(a):

:-) No konečně.
Dobrý večer, dnes jste byl odvážný, to si tady ale kapku vypijete.
Takže dobrou noc.
24. 01. 2012 | 21:39

dl napsal(a):

Díky pane profesore že jste se opět vrátil mezi prostý lid ! A téma je to skutečně k zamyšlení ! Dl.
24. 01. 2012 | 21:42

Karel napsal(a):

Na Blistech nazval Mudr. Wagner
Klause veřejně šaškem.
24. 01. 2012 | 21:44

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Časem by se mělo šetřit, ale když je to potřeba, tak by se měl člověk ozvat.

Přidám odkaz

„Svobodu mafiím, vzdělancům pouta
Boris Cvek
Nechci chválit české vysoké školy, a to už jen proto, že jsem vysokoškolský učitel, a jsem tedy sotva nezaujatý hodnotitel. Dokonce bych souhlasil s dnešním výpadem Václava Klause proti českému „akademickému světu“ v tom, že by stálo za to dbát méně o tituly, o počty studentů a více o kvalitu vzdělání a špičkovou vědu.
Žasnu ale nad prezidentovými úvahami o akademické svobodě jako o něčem, co na veřejné vysoké školy nepatří. „
http://www.blisty.cz/art/62023.html

To jsou ty Klausovy svobody,
EU je diktatura, občané jsou hlupáci, za které mají rozhodovat vyvolení, jen vrchní kmotr Klaus je demokracie a svoboda
24. 01. 2012 | 21:49

skeptický napsal(a):

Tady se to vyloženě fašizuje.

Dnes ve zprávách hlásí,že doktoři mají právo pacienta vyhodit,když odmítne jejich léčbu,nebo návody přestat kouřit nebo pít.To obyčejně dělají,když si nevědí rady,a chtějí říci něco chytrého.

Krom toho jsou takyuniverzity a takyprofesoři.
Mají místní profesoři taky nárok na roční sabbatical,jako venku?
Školství je tu ničeno shora,jako ostatně všechno.Proč se divíte?
24. 01. 2012 | 21:49

mb napsal(a):

Doufám, že jeho slova o tom, že pokud jsou univerzity podporovány státem, nemají v podstatě na nějaké akademické svobody právo,...

... prezident, který systematicky destruuje stát a devastuje hodnotový systém, nemá právo být prezidentem ...

/ ani kdyby jej zvolili komunisti nebo šlouf ... /
24. 01. 2012 | 21:51

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Podle neoliberální ideologie je demokrat jen ten, kdo nerozezná špinavé peníze od čistých. Ti, kdo v tom vidí rozdíl, tak ohrožují a svobodu jedince Klause.
24. 01. 2012 | 21:53

Anička z Kuřimi napsal(a):

No jo,
když jsou falešná studia, falešné diplomy, pak musí následovat i falešná hra akademiků.
A příště, to dáme opět pravici ... vzkazují studenti.
24. 01. 2012 | 21:54

Expert napsal(a):

Na panu Klausovi je vidět, co s člověkem udělá dlouholetý pobyt v ODS - straně jejiž intelektuální potenciál začíná a končí předrevolučními zelináři a veksláky, přetavenými do vykradačů veřejných peněz v akcích IZIP, Promopro a tisíců akcí podobných.
24. 01. 2012 | 21:55

Kelt napsal(a):

V,Klaus si kolíkuje politický prostor své příští angažovanosti.
Jelikož je prakticky obsazeno,tak se zaměřuje na krajní část politického spektra do blízkosti pana Vandase,kde cítí možnost se uplatnit.
Je to smutná podívaná na "vrtošivého staříka"jak na sklonku politické kariéry jako obhájce národních zájmů sklouzává do fašistického podhoubí.
Jeho adorace Bátory,Dobeše za bubnování Hájka s Jaklem a neskrývaná nenávist k občanským iniciativám a nyní dokonce k representantům vysokého školství byla by obtížně pochopitelná,pokud by po dvaceti letech zkušeností s tím,že na prvním místě jeho preferencí je a byl pouze on sám.
Ovšem podle pí Němcové je to nejlepší president,jakého jsme kdy měli.S tím se vlastně nedá ani polemizovat.
24. 01. 2012 | 21:57

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

V devadesátých letech se pod vedením Klause rozkrádalo hospodářství, dnes se ničí podstata společnosti.

Pokusy na dětech děla vězeňský psycholog, podle Klause nový Komenský, který je některým pro smích, ale taky z něj mrazí.

Demokracie je krásná věc, ale lidé by si měli uvědomit, že ty mocné musí hlídat.

Nic nepřitahuje všehoschopné psychopaty více, než je moc.

Hlavně si dejme pozor na ty, kteří říkají,
že je jediná alternativa,
že jen oni jsou těmi pravými,
že oni nás chrání před světem,
že musíme apod.

Něco ke čtení a poslechu

Koukolík: Mocenská posedlost je stav, při němž se mocenská pýcha a / nebo mocenská závislost kombinují se stupiditou
http://www.blisty.cz/art/51371.html
24. 01. 2012 | 22:14

JUDr. et Mgr. (vzdělávání dospělých) napsal(a):

Jsem proti omezování akademických svobod. Jen díky tomu, že slovutní rektoři měli svobodu v přidělování titulů jsem to dotáhl tak daleko.
24. 01. 2012 | 22:19

Jiří napsal(a):

Akademici nemají právo na akademické svobody protože jsou dotování z peněz daňovách poplatniků,zato Klaus má právo i na porušováni Ústavy,on si zřejmě pobyt na Hradě platí ze svého.Nebo je to odměna za úspěšnou transformaci naši ekonomiky?K tomu nelze nic dodat.
24. 01. 2012 | 22:29

Kanalnik napsal(a):

myslim, ze se zacina ukazovat ve stale vetsim svetle, ze prezident je asocial vykazujici znamky psychicke patologie jako vysledek urcite deprivace v jeho zivote

uz jen 408 dni !!! a pak uz doufam bude od nej pokoj

jinak vitejte, pane profesore, dneska zadna irone a sarkasmus? no alespon se to dalo cist, tak dik! :D
24. 01. 2012 | 22:32

Kryštof napsal(a):

Profesor Klaus ......
To už Švejk vzpomínal , že za jeho pobytu v blázinci za ním chodili dva profesoři .
Jeden mu vykládal , že kolíbka cikánů je v Krkonoších a druhý zase tvrdil , že uvnitř téhle zeměkoule je ještě jedna , mnohem větší .
Jinak si Švejk pobyt v blázinci velice pochvaloval a tvrdil , že je tam taková svoboda , " vo kterej se ani socialistům nezdálo " a že se diví , proč se ty blázni zlobějí , když je tam držej ....
Jediným negativním momentem bylo , když ho z blázince vyhodili bez oběda , což se tady v současnosti může stát kdykoliv , a to nejen z blázince , většině obyvatel .
Taky Švejk vzpomínal , jak hrál jednou v hospodě U Dusů mariáš s jedním , kterýho napomínal , ať nehraje tak blbě , a on se na něj ten nějakej Herold rozkřik , že si může hrát jak chce , protože má universitu .....
Ten Klaus se tedy zřejmě řídí podle toho Švejkem vzpomínaného Herolda , kterej pak venku před hospodou na náledí uklouznul , upad , rozbil si nos a ještě volal patrolu vo pomoc . Cesty Klausovo Páně jsou nevyzpytatelné a co Klaus činí , dobře činí - to je přece už v Bibli a že ta pamatovala sice na mnohé , ale ne na to , že Klaus bude taky profesorem . Tím překonal i všestranného genia Cimrmana , který byl také kdečím .
24. 01. 2012 | 22:35

Luba napsal(a):

Tak mě napadá,
který mocnář naposledy šťoural do akademických svobod ... ?

Pologramotný Dobeš je asi ten pravý reformátor. A lžiprofesor Klaus, řečený Čmajz, je jeho prorok :)

"Kikinovy listy" dnes dávají:

"... jsem velmi pobouřen tím, co si akademický svět v tuto chvíli dovoluje. ...

Je potřeba říci jednu jasnou věc, naši akademici se musí jednoznačně rozhodnout. Nemohou bojovat na několika tématech současně, když jsou navíc ta témata naprosto protikladná. Nemohou bojovat proti školnému a současně chtít maximální akademickou svobodu a plné rozhodování o vysokých školách.

Pokud vysoké školy touží po naprosté nezávislosti na státu, pak by samozřejmě musely chtít i nezávislost na penězích daňových poplatníků, to je elementární aritmetika. To by měl automaticky říci každý, kdo nad tím alespoň trošičku přemýšlí.

Chtěl bych připomenout některým našim velkým akademikům, že debata není o soukromém školství. Debata je o veřejném školství.

Pokud by šlo o soukromé školy, kde si studenti platí plné školné, pak ať mají akademici právo rozhodovat, jak uznají za vhodné.

Ale to, co předvádějí dnes, je falešná hra na akademickou svobodu. Pohybujeme se ve světě veřejného školství, které platí stát, respektive daňový poplatníci, a proto také stát musí mít právo, aby o něm rozhodoval či spolurozhodoval. Nechme tedy této falešné hry na akademickou svobodu. Je naprosto nedůstojná a mě velmi pobuřuje."

Zdroj:
http://www.klaus.cz/clanky/3026

Ptám se, kdo platí toho dlouhodobého úhlavního škůdce naší země, pana Klause? Čeští daňoví poplatníci, nebo někdo úplně jiný?

Je to Kreml? Je to Lukoil?

Ať Hradní nádeník drží pysk, a soustředí se na kladení věnců.
Za to je placen. Nikoli za své "falešné hry" a šíření ostudy po světě.

Vysoké školy, které pana Klause z nějakého neznámého důvodu poctily čestnými doktoráty, by mu je měly zase odebrat.
Protože porušuje všechny principy, na kterých tyto ctihodné instituce stojí.

Olga Lomová (Deník Referendum) píše:

"Cílem radikálního zásahu do stávajících legislativních podmínek, v nichž funguje naše vysoké školství, není zlepšit materiální podmínky podfinancovaných vysokých škol, ale zvýhodnit soukromé subjekty, a to s použitím peněz daňových poplatníků. ...

Z průběhu přípravy věcných záměrů obou zákonů je zřejmé, že za rétorikou úsilí o „reformu“, tj. zlepšení kvality našich vysokých škol a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním prostředí, je snaha převést státní peníze, které zatím dostávají vysoké školy, do bank, které by měly půjčovat studentům na školné.

V dalším kroku by pak roli státu pečujícího o kultivaci veřejného prostoru a zvyšování vzdělanosti národa měli převzít sami studenti.

Z logiky tržních vztahů, jimž by napříště mělo být bez výjimky podřízeno české vysoké školství, přirozeně vyplývá, že by z nového systému profitovali nikoliv ti nejlepší, ale ti, kdo s nejmenším úsilím a v co nejkratší době získají diplom.

Navrhovaná změna způsobu akreditace studijních oborů a možné zkracování studijních programů naznačují, že s něčím takovým ministerstvo školství počítá. ..."

Zdroj:
http://denikreferendum.cz/clanek/12355-pro-akademicke-svobody-znamena-reforma-navrat-totality

Ježíšmarjá,
pane profesore Smékale,
jak jste mohl nechat prolézt takového ignoranta,
jako je Dobeš???
24. 01. 2012 | 22:36

Expert napsal(a):

To : JUDr. et Mgr.
Pokud vám dobře rozumím, tak jste se, bohužel pro vás, nepotkal se slovutnými rektory , ale s kupčíky s tituly .
Po pravdě řečeno se vám ale nedivím , protože najít v tomto zkorumpovaném a prolhaném státě slovutnou osobu, natož slovutného rektora, je asi opravdu problem.
24. 01. 2012 | 22:37

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro JUDr. et Mgr. (vzdělávání dospělých).
Jsi mimo, v tvém případě nejde o akademické svobody, ale o bafuňářství v Klausově stylu.

Například Klaus je profesorem ne díky akademickým svobodám, ale spíše díky tomu, že politika byla silnější než akademické svobody.
24. 01. 2012 | 22:41

dennis napsal(a):

to skepticky, Kelt
Taky se vam to jevi tak, ze pevna ruka vztycila ukazovacek?
Pane Kanalniku,
jste si zcela jisty, ze po 408 dnech nas neceka jeste neco horsiho?
24. 01. 2012 | 22:47

Bestia Triumphans napsal(a):

Hořejší napsal: "Jsem věru rád, že si snad již konečně většina studentů i kolegů docentů a profesorů začíná uvědomovat, kam nás vede ta pravicová vláda, kterou určitě většina z nich pomáhala zvolit. A doufám, že v příštích volbách už tuhle chybu nezopakují. "
:)
A je to tady.
Dobeš je opravdu neschopný a měl by se urychleně vrátit do ABL.
Ale házet to na celou vládu?
Ta levicová asi podle Hořejšího zařídí ráj na zemi... :)
24. 01. 2012 | 22:55

aga napsal(a):

Takž zase na plac Učených výjdeme: a aj, svády, různice, rvačky, shon mezi nimi. Řídký tu byl, kdož by s někým táhanice neměl: nejen mladí (což by se nedospělého věka drzosti přičísti mohlo), než i ti starci vespolek se drancujíce. Nýbrž čím kdo za učenějšího aneb sám sebe držel, aneb od jiných jmín byl, tím více různic začínal a na jiné vůkol šermoval, sekal, házel a střílel, až hleděti hrozno bylo; pochvalu a slovoutnost v tom sobě zakládaje. I řekl sem: „Ale což to pro milý Bůh? však sem já myslil, a takť mi od vás slibováno, že toto nejpokojnější stav jest: já pak tak mnoho různic nacházím.“ Odpověděl tlumočník: „Synu, nerozumíš ty tomu: však se to oni brousí.“ — „Co brousí?“ řekl sem. „An já rány vidím, a krev, a hněv, a vražedlnou jedněch k druhým nenávist. Však sem podobného nic v žádném stavu řemeslníků nespatřil.“ — „Bezpochyby,“ řekl on, „oněch umění jsou řemeslná, otrocká, těchto svobodná. Protož čeho se oněm nedovoluje, aniž by se při nich trpělo, toho těmto plná svoboda.“ — „Ale jak to řádem slouti má,“ řekl sem, „já nevím.“ Zbroj sic jejich na pohledění strašného se nezdálo nic. Nebo kopí, kordy a tulichy, jimiž na sebe sekali a bodli, koženní byli: jichž nedrželi v rukou, než v ustech. Střelba pak jejich byla z třtin a písku, kteréž prachem vodou rozpuštěným nabíjejíce, papírovými štáfy na sebe házeli. Nic, pravím, to, po vrchu hledě, hrozného se nezdálo: já však vida, jak, když někdo mírně trefen byl, sebou trhal, křičel, vinul, utíkal, snadně mi porozuměti bylo, že to ne žert, než opravdový boj jest.

http://www.labyrint.cz/cs/kapitola-10

A od časů oněch nezměnilo se ničehož nic. Klaus sám je toho produktem. A když čtu pana Payna, jak by chtěl nahradit demokracii akademokracií, tak si říkám, jen houšť, a větší kapky, požerte se mezi sebou, chlapci.
24. 01. 2012 | 22:55

mb napsal(a):

k jiřímu bych rád poznamenal, že Klaus nejenže nereflektuje že je placen z daní a měl by na úrovni reprezentovat stát, nýbrž svévolně přepíná z modu soukromá osoba - prezident ...

tak když v je v austrálii na státní návštěve, tak si nechává platit za přednášky jako soukromá osoba, zatímco má li jako soukromá osoba projít rámem, stává se z něj přepnutím modu opět prezident ...

Klaus je totiž člověk zvláštního ražení ...

... stane se ...
24. 01. 2012 | 22:57

Divobyj napsal(a):

Pane Hořejší,

Pomalu,ale jistě mi začínáte připomínat demonstrativního sebevraha.Vždy,když jej to popadne,vyleze někam nahoru a začne hulákat,že skočí.Poté je hasiči sesazen a za nějaký čas to udělá znovu.
Lituji toho,že jsem se Vámi před časem nechal nachytat a spolu s většinou komentátorů Vás nabádal k tomu,abyste si svůj odchod odsud rozmyslel.
Vaše občasné vstupy pod články jsem chápal,ale tohle?
24. 01. 2012 | 22:58

Al Jouda napsal(a):

Profesor Klaus opět šlápl do ......
24. 01. 2012 | 22:58

mb napsal(a):

falešná hra na akademickou svobodu.

zní mi to podobně jako falešná hra na boj proti korupci ...

doufám že klaus už brzy zcepení ...
24. 01. 2012 | 23:01

Kanalnik napsal(a):

dennis - nejsem :)
24. 01. 2012 | 23:05

ůderné oddíly SSO napsal(a):

Jménem echte patriotů, tedy Klausovy Jugend v Machových oddílech SSO musím poukázat na kryptobolševického zrádce Hořejšího, který uráží jak našeho, v Moskvě, Pekingu i v ústředí KSČM oblíbeného "liberála" Klause a tím také český Volk a všechny opravdové patrioty.

Náš Volk je stejného názoru jako Hana Zaňáková, známá jako Lucinka Blbinka Vůdcova Fanynka Bílá, která svému davu na náměstí vtloukala do hlavy, že "nám svět Klause závidí". To, že, jsa umělka, nekonkretizovala který svět, jak daleko na Balkán nebo na východ nebo třeba v Zimbabwe, to jí odpustíme, protože jinak má jasno.

Pane autore, abychom si na vás také "nedošlápli" za urážku KSČM opakovaně volené a nejen důstojnou a státnickou šaškárnou Bobolíny podporované hlavy státu, pokud se týká jeho profesůry.

Takový státník, jehož 300 knih se prodalo, tedy většinou zdarma udalo v zemi zaslíbené, USA, kterého uznává více než pár extrémistických pravicových institucí a proto ho, ve střetu zájmů, kdy jako vysoký ústavní činitel také od nich pobírá honoráře za vystoupení, nepotřebuje hodnocení člověka z vysokoškolského a vědeckého prostředí jako jste vy. Nejen my, modří komsomolvi v úderných oddílech SSO, ale i Bátora a D.O.S.T. dokážeme si našeho Klause ochránit!

Že jeho profesorská disertace absolutně nyvyhovuje elementárním standardům? že nemá, kromě socialistického magazímu MLR žádnou publikaci v odborném časopise? Vy asi nejste patriot, protože patrioti Klausovi přejí.

Za 400 dní Klaus přestane být omezován protokolem prezidentského úřadu. Potom se vy všichni nepřátelé republiky, tedy nepřátele pana prezidenta TŘESTE!
24. 01. 2012 | 23:08

Ing. N. napsal(a):

(autor)

Existuje nějaké vysvětlení pro angažovanost výborného vědeckého pracovníka a bývalého rektora UK, Ivana Wilhelma, v přípravě tak kontravezních zákonů?
24. 01. 2012 | 23:10

Luba napsal(a):

Přátelé,
neví z vás někdo náhodou, zda japonský robot ASIMO již zvládá kladení věnců? A uvítací ceremoniály? A pohřební řeči?
Tomio by nám mohl sjednat levný pronájem ...
24. 01. 2012 | 23:11

ghándí napsal(a):

to je dost stereotypní, bouřit se proti reformám. to v podstatě dělají všichni. i řekové. pak se ale nesmíme divit zprávám , jako například, že ve světě porostou uplně všichni, kromě EU. a to jsem furt slýchával od různých eurohujerů, jak evropa musí držet krok s USA čínou a ruskem. a už ho nedrží ani s thajskem.
24. 01. 2012 | 23:14

Ing. N. napsal(a):

oprava: ... kontraverzních...
24. 01. 2012 | 23:14

katalyzátor napsal(a):

Já se vám divím a chmuřím se. Jak můžete být tak pomýlení. Vždyť pan Profesorissimus má stále téměř sedmdesátiprocentní podporu občanů. Ti za ním, na rozdíl od vás malomyslných, pevně stojí a neváhají. Když řekne, že EU je fuj, tak křičí fůj. Když prohlásí, že euro je fuj, tak volají fůj. Když zvolá, že jedině on zachrání naší státnost, tak jásají hurá.
24. 01. 2012 | 23:15

Odebrat čestné tituly západních univerzi napsal(a):

Napišme všem univerzitám a vysokým školám, které kdy Klausovi dali čestné akademické tituly a požádujme na nich, aby zvážily:

- odebrání čestných akademických titulů.

Jako zdůvodnění bychom měli přikládat překlady nejen tohoto jeho posledního neomaleného, i od KSČM voleného preidenta nepřípustného útočení na akademickou svobodu.

To by mohlo patologicky ješitného a po "prestiži a uznání" chorobně, za každého režimu a situace se pachtícího aktivistického Klause účinně počimrat a pomoci věci skutečné demokracie.
24. 01. 2012 | 23:20

Maximus napsal(a):

Je dobře, že jste se pane profesore ozval a řekl svůj názor. Jen s Vám nesouhlasím v tom, že tohle je pravicová vláda, není tomu tak! Tohle je rádoby pravice, která likviduje svůj národ, svoje občany a všechny lumpárny přenáší důmyslně na ně. Jsem příznivcem pravice, ale té skutečné, která u nás nikdy nebyla ustanovena a ani tu zatím nebyla. Teď ovšem zašťourali přímo do vosího hnízda
a sjednotili alespoň na čas studenty, ale i učitele VŠ!
Úsměvné na vystoupení V.K. je to, že sám vystudoval za vlády komunistů zadarmo, aniž by musel něco platit a do politických výšin ho vynesli studenti z "Albertova a Národní třídy"! Tento člověk je největším škůdcem tohoto státu a stojí za většinou zlodějen v 1.dekádě budování české zlodějské verze kapitalismu! Tohle není náš president!
24. 01. 2012 | 23:23

Frante napsal(a):

Zdravím. Když už jste u těch výjimek, chtěl bych vám připomenout, co jste slíbil v jedné diskuzi. Že napíšete článek o současném pohledu na vznik života. Stále čekám ...
24. 01. 2012 | 23:25

historie napsal(a):

Jeden student, vidíc jak nesmyslná opatření extrémistického ministra financí, Rašína, vedla k hladovění a doslovnému umírání v rodinách, včetně horníků na Chomutovsku, si jednoho dne na něj v Žatecké ulici, vedle Staromáku, po ránu počkal ...

Bal to takový náš Gavrilo Princip.

Klaus obdivuje Rašína
24. 01. 2012 | 23:30

Willard napsal(a):

Václav Klaus jen ukazuej, co si myslí, moci nemá překážet nikdo...Klaus je obyčejný autoritář.
24. 01. 2012 | 23:31

ghándí napsal(a):

maximus má pravdu. TOP09 je levicová strana. drábek centralizuje, už kolabují úřady práce a úředníci. proč by někdo měl dostávat dávky a vykonávat veřejné práce v místě bydliště, když může jet třeba 20 km daleko na úřad práce a tam mu něco přidělí. . proč si ten život zbytečně zjednodušovat.
24. 01. 2012 | 23:34

aga napsal(a):

Willard

Hm, jenže všichni mocní jsou absolventy nějakých akademií, ti nejmocnější jsou absolventy těch nejprestižnějších. Akadamie i se svými "svobodami" vždy nakonec byly a jsou slouhy moci a peněz, v tom, že je ta jejich hra na svobodu falešná, bych s Klausem souhlasil.
24. 01. 2012 | 23:36

ghándí napsal(a):

hurááááá na klause!! rozkrad nám tu krásnou bohatou zemi socialistickou, spálil! všechno, co tu KSČ vybudovala, ty továrny a jzd. všechno zničil klaus.
24. 01. 2012 | 23:38

MA-FU napsal(a):

úderné oddíly SSO
zapomínáte na hlavního sponzora Klause- to je Lukoil.
Tak už se třesu strachy a ještě 400 dní budu-jen jestli to není ale opravdu nějaká falešná hra.MA-FU
24. 01. 2012 | 23:40

Platan napsal(a):

ghándí

Ale jednu zásluhu mu upřít nelze: Šetřil energií - občas zhasnul.
24. 01. 2012 | 23:42

Willard napsal(a):

Aga

V tom bych s Vámi silně nesouhlasil, jistě, něktěří mlčí, jiní různě posluhují, ale mnozí dělají něco jiného - např. Keller, rektor Hamlp a vyučují na pedag. fakultě v Plzni, kteří se postavili proti mlčení tamní rektorky.
24. 01. 2012 | 23:44

Maximus napsal(a):

ghándí, ten původní nick "hoven", tě vystihoval lépeji...
Proč mě člověk, jako ty vždy rozesměje?
24. 01. 2012 | 23:49

Maximus napsal(a):

ghándí
Vidíš, už jsem kvůli tobě zkazil i interpunkci!
24. 01. 2012 | 23:51

aga napsal(a):

Willard

Jde mi spíše o globálnější pohled - svět je už velmi dlouho řízen a ovládán přímo i nepřímo (skrze technologie) absolventy akademií - jaké vládce ony akademie vychovaly? Jak prakticky realizovaly ty své akademické svobody? Jaký svět pomohly vytvořit? Kdo z těch svobod má konečný prospěch a užitek? Pardon, ale mně se nelíbí názor, že svoboda je rezervována pouze pro akademiky, a zbytek světa ji musí platit stále větším zotročením, a fráze o svobodě zkoumání mi už dávno lezou krkem, když vidím jeho praktické výsledky...
24. 01. 2012 | 23:54

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...ano, nejvíce mne překvapil pan bývalý rektor Ivan Wilhelm, slyšela jsem ho mluvit na Radiožurnálu,....bylo to trapné a vůči Universitě proradné. V mých očích se stal novodobým Jidášem Iškarionským, co za mrzký peníz,....Studenti ať si uvědomí, že je chtějí pánové a dámy z ministerstva školství uvrhnout do chřtánu nenasytných bankovních loupežníků. Spoutat, připoutat, nekušovat, držet zákryt.
Pan rektor Hampl se mi dnes na Radiožurnálu jevil ale příliš smířlivý, možná to byla kamufláž pro dny příští, no třeba při jednáních dokáže být opravdu nekompromisní.
Kde jinde by měla být svoboda ,... když ne na universitách,....nedejte se sešňerovat. Tužka.
25. 01. 2012 | 00:04

Willard napsal(a):

Aga

Máte pravdu v tom, že praktické výsledky jsou hrozivé, skoro nikdo si neklade otázku vlivu výsledků výzkumů... samá nepředpokládaná a nepřiznaná rizika. Ale onen "pokrok" už je stejně vyčerpaný, tato komplexní struktura je do budoucna energeticky neudržitelná. Btw, svodoboda není rezervována jen pro akademiky, ale spíše pro onu globální hyperburžoazii (ve smyslu svobody od důsledků činnosti).
25. 01. 2012 | 00:06

Willard napsal(a):

Dodatek: Přítomná ale je i svoboda nově definovat situaci, ve které jsme. V tom spočívá největší přínos univerzit a důvod, proč je hájit.
25. 01. 2012 | 00:08

argun napsal(a):

Zase žvaníte profesorissime.

"..že pokud jsou univerzity podporovány státem, nemají v podstatě na nějaké akademické svobody právo"

Tohle Klaus neřekl. Pusťte si záznam. Ten detox vám nikterak neprospěl. Pořád stejně...
25. 01. 2012 | 00:08

dennis napsal(a):

Pane Katalyzator,
nemusime verit v jednu nemennou pravdu nejruznejsich agentur, ktere nam prinaseji zarucene verny obraz vsech promen nalad v narode. Lzi agentur jen castecne ovlivnuji hlavni proud verejneho mineni.

Co nas opravdu desi, je rafinovanost populisticke demagogie, ktera predklada docela verny popis reality, ale podsouva ji falesny vyklad. A na to je Klaus velmistr. Jeho euroskepticismus, utok na "falesne" lekare, kteri (krome odbornych vyhrad k vedeni nemocnic) se nechovali jinak, nez ze penize jsou az na prvnim miste, jeho utoky proti stavkujicim, kteri si berou cestujici narod za "rukojmi". Vsechny jeho utoky proti deviantum, neprizpusobivym, proti akademikum, vysokoskolakum jako parazitum atd., jsou vsechno utoky proti mensinam. Vsechna ta jeho nenavistna demagogie ukazuje, ze je zde nekdo, kdo umi sjednotit vetsinu narodu ve jmenu dobre veci. On a jeho hradni ekipa s primasem Dukou a "tradicnimi hodnotami" si nepochybne drive nez za 408 dni ziska dlouhe procesi nadsenych nasledovniku.

Maji lide typu Okamury, prof. Horejsiho, treba Fischera, mozna S'vejnara, a jim podobni sanci ziskat v ceskem narode pozornost vetsi nez Klausuv populismus? Na to nam odpovi pristich 24 mesicu.
25. 01. 2012 | 00:10

Kryštof napsal(a):

Re - "historie"
"Šoupal si dal sklenku vína , vystřelil pak na Rašína ..."
To bejvala taková jarmareční poučná píseň co se u ní ukazovátkem na přiloženým plátnu s namalovanejma výjevama ukazovalo , o co zrovna jde , aby občani stačili sledovat náročnej děj věcí vezdejších . Takovej pravěkej internet .
Něco jako "Aktuálně.cz" .
Tady vám taky didakticky ukazujou , kterak sobě správně počínati , abyste se nedostal do kreminálu anebo v baráku u mandlu do řečí .
Občas tu i papoušek tahá vobálky se štěstím - to bejvalo na jarmarku po koruně - teď to dělá Sobotka , a jsou tu k mání i sladkostě jako cukrkandl a blogy Paroubkový .
Holt se muší jít s dobou a doba je vážná , jak jest obecně známo už od pravěku , kdy lidstvo opustilo stromy a začalo se věnovat prosaickejm věcem jako jsou politika , krádeže a společenskej život vůbec .
25. 01. 2012 | 00:10

Holubář napsal(a):

Pane profesore,
o akademických svobodách toho moc nevím, neb za mých časů na VŠE a UK žádné nebyly.
Ale nezdá se vám ta inflace titulů a vysokoškoláků už poněkud hypertrofovaná? Není vás akademiků (ať už studentů či učitelů) nějak moc bez viditelných výsledků?
To nemíním jako atak proti vám osobně ani proti akademické obci, leč četl jsem relativně nedávno rozhovor s prof. Petruskem (svým učitelem kdysi), který sám říkal, že netuší, co všichni ti u nich vystudovaní sociologové budou vlastně dělat. A to platí i pro všechny možné sociální antropology, jkulturology, ekologické přírodovědce atd.
Nebylo by někdy méně (a kvalitně) lepší než více (a nekvalitně)? Jsa plzeňákem, mám to tu na právech z první ruky. Ačkoliv bývalý jejich proděkan Ivan Tomažič je můj kamarád a bezva jazzmann, nejsou právě oni až příliš typickým příkladem toho, kam vede bezbřehá akademická svoboda?

S úctou Holubář, kdysi též ozdobený titulem PhDr.
25. 01. 2012 | 00:19

veverka napsal(a):

kanalnik

Obavam se za tech 408 dni si nevydechneme.Po humanitarnim bombarderovi Havlovi a nyni ruskem agentovi a Lukoilem placenemu popiraci globalniho oteplovani Klausovi prijde kdo? Bilderbergska loutka knize? Jeho kolega Svejnar? Nebo rovnou agent CIA Vondra? Mozna by nam hosi zpromoprovali i hrad a na jeho nadvori postavili neskodny americky radar.Teto zemi neni prano mit normalniho prezidenta.Vzdy to bude neci loutka.
25. 01. 2012 | 00:34

český maloměšťák napsal(a):

Když padla Topolánkova vláda - lidé tvrdili :
" Nic horšího už přijít snad nemůže !".
Opět omyl. Skoro fatální. Protože takový útok na systémy veřejných služeb nezažije už asi řádná generace...co předvádí tato vláda spolu s bankovními lobbyisty z NERVu.
VV vědí, že je čeká politické dno jako stranu. A konec kariéry pro straníky - je velmi nepravděpodobné, že si je do svého hnízda nasadí jakákoliv soudná, jen trochu významnější politická strana.
Z takových pozic se pak těžko něco realizuje, něco, co by mělo hlavu a patu a nějaký konkrétní význam pro tuto zem. Proto ty klukoviny, to neustálé se předvádění před televizními kameram, ta fraška na jakousi opozici uvnitř exekutivy....
Možná, že jejich jedinou šancí, jak neodejít z politiky s pověstí hadru pro jedno použití...je - udělat ze svých koaličních partnerů něco daleko hoeršího, než jsou oni sami.

Což by nemuselo být až tak těžké. :)

P.S. Bárta neodejde jako loser. Ještě se budou dít věci.
25. 01. 2012 | 01:13

kormoran napsal(a):

Narodil se mi syn- kluk je to!)))

Po dvou dnech zacal behat a scitat! Po tydnu mi rekl : "Tato ja chci na Karlovu Univerzitu "
Ted se vlastne dovidam , ze "patri" bratru Wendelinovi , tak to mu musim prelamat hnaty ! Za dalsi tyden bych to mozna nestih!)))
25. 01. 2012 | 01:14

Borochovský napsal(a):

Pánům akademikům se asi velmi daří v jejich zasmrádajícím rybníčku,proto nechtějí žádné změny,jak to vyplývá ze stanoviska akademické obce UK.
Na tyto níže uvedená práva snad Dobešův návrh neútočí.Nebo snad ano?
Akademická práva a svobody:
•svoboda vědy, výzkumu a umělecké tvorby
•svoboda výuky, otevřenost různým vědeckým názorům, metodám a uměleckým směrům
•svoboda volby zaměření v rámci studijního programu a svoboda vyjadřovat vlastní názory ve výuce
•právo členů akademické obce volit akademické orgány
•právo používat akademické insignie a konat akademické obřady

Taktéž Klausovy invektivy míří úplně jinam.Tak proč se akademici tak čílí?
25. 01. 2012 | 01:58

Showman napsal(a):

Karel

Šašek jistě je, jen si nejsem jistý, zda mu tím ještě nelichotíme - tím eufeminismem.
http://spiknutilekaru.wordpress.com/korespondence-lekaru/
www.halik.cz/rozhovory/tyden_210311.php
25. 01. 2012 | 02:05

resl napsal(a):

poprvé jste se profesore pochlapil a trefil falešného profesora na komoru. není to proto, že končí, že ne ?
25. 01. 2012 | 03:26

PK napsal(a):

To Maximus23:23

Nevím proč se pořád mluví o pravici když tady nikdy ale opravdu nikdy (po r. 89)žádná pravice nebyla.
25. 01. 2012 | 03:51

Dalibor Štys napsal(a):

To autor, Tužka, Ing. N ad proč se angažoval Wilhelm na straně nového VŠ zákona (Angažuje se třeba i prof. Haňka z Cambridge, prof. Slovák z Brna, prof. Ježek z Plzně, řada členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace - též často profesoři apod.)

Problém je v tom, že akademici s akademickou svobodou nakládali - a nakládají - velmi nemoudře. Zrovna včera jsem byl na jedné vědecké radě, kde se prosadila nejméně tři rozhodnutí, s nimiž většina přítomných měla velký problém. Z pragmatických důvodů, především proto, že akreditační komise nastavila jakási formální pravidla, která nezohledňují kvalitu, ale pouze tituly. Kdo má větší vinu těžko posoudit, nicméně obě strany tvoří akademici.

Mnozí lidé, včetně mnohých akademických pracovníků, vidí jediné řešení v radikální změně nastavených parametrů. Neboli novém zákoně, který změní fungování akademických orgánů a akreditační komise.
25. 01. 2012 | 04:50

otokar napsal(a):

Profesoře,
dal jste se vylákat předčasně. to je zatím nástřel. Šetřte síly na arabské jaro, následující musolinizaci, pořádek a klid pro občany na práci.
Zpět do doupěte, hlavně nehrát cigánskou kartou, ta je falešná od věkův!
Lid obecný pak dlužno nechat řádně vyhladovět, aby se mu v hlavě rozsvítilo. Na jaro se přihlašte, bude třeba každej soudnej člověk.....
25. 01. 2012 | 05:04

Drzá zrzka napsal(a):

Úroveň některých profesorů je skutečně bídná...
Úroveň některých studentů je skutečně bídná...

Kolik studentů vstupuje na VŠ z důvodu zaujetí pro svůj obor nebo pro vědu a kolik z důvodu možnosti získání vyššího platu?
25. 01. 2012 | 06:29

jozka napsal(a):

PK:

A uz nekdy a nekde ta vase "prava pravice" byla? Protoze zatim byl prubeh vzdy stejny, vynori se lidi (strana), pry pravicovi, vynasime ji do nebes, dostane se do vlady, do roka zacne delat neskutecne veci a ve chvili, kdy je stav uz neudrzitelny nebo se neco dotkne velebitelu, najednou to pry pravice neni :-)
25. 01. 2012 | 06:42

Grőssling napsal(a):

Hořejší také napsal,

Jsem věru rád, že si snad již konečně většina studentů i kolegů docentů a profesorů začíná uvědomovat, kam nás vede ta pravicová vláda, kterou určitě většina z nich pomáhala zvolit. A doufám, že v příštích volbách už tuhle chybu nezopakují.

Jste nemírný optimista, oni jsou nepoučitelní, stejně tak jako ostatní část populace, která pomohla vládnoucím ničemům ke korytům a miliardovým zlodějinám.

Ostatně Vy jste netušil před 22 lety, že to takto dopadne ?

Názorná ukázka jak je všechno IQ a tuny nastudovaných knih k h**nu, když schází selský rozum a životní zkušenosti.
25. 01. 2012 | 06:59

Marcus Agrippa napsal(a):

Skoro by se chtělo říct ( ironicky ) pane prezidente - nešetřete ty parazity. Budoucnost ČR patří právě studentům a mladým lidem a ti bohužel potřebují tvrdou srážku s realitou. A možná nejen oni. Proto víc Klausů, Bátorů, Dobešů nebo Kalousků - bohužel.
25. 01. 2012 | 07:45

Holubář napsal(a):

Drzá zrzka:
Zkuste to zpátky na zem, madam.
Pro co jiného kdy většina lidí studovala, než aby měla ve společnosti lepší postavení a tudíž (jak vy píšete) i vyšší plat? Vědeckých nadšenců s jasně vyhraněným, úzce specializovaným zájmem bylo vždycky jako šafránu.
Že si díky vzdělání chtějí studenti později lépe žít, to bych jim fakt nevyčítal
Horší je, že studují mnohdy blbosti v praktickém životě obtížně využitelné a tento trend zesiluje.
A tak v praxi chybějí strojaři a elektrotechnici atd., ale sociálními antropology, ekology a právníky budeme moci dláždit ulice, neb lepší uplatnění se pro ně nenajde.
Obávám se.

S úctou Holubář
25. 01. 2012 | 07:45

scallop napsal(a):

Autor a dalsi

Pane Horejsi, tou zminkou o pravicovych vladach jste me rozesmal. Tenhle zakon se pripravuje uz leta pres vsechny vlady a ministry od zacatku stoleti. Jenze driv se ministri stridali tak rychle, ze z toho nikdy nic nebylo.

Napisu tady par argumentu, ktere slycham od zastancu reformy. Je to mysleno jako prispevek do debaty (ja sam - stejne jako i vetsina protestujicich - o tom zas tolik nevim).

Co se tyce akademickych svobod: k cemu je senat, kdyz se voleb zucastni cca 8% studentu a jen o malo vice akaedmiku ? Majie jeho clenova dostatecny vhled do rizeni fakult a univerzit ? Clenove senatu, kterych jsem se ptal na prubeh jednani, mi vzdy rikali: nejvic josou tam slyset ti, kteri se radi poslouchaji.
(To je zkusenost z jedne brnenske vysoke skoly.) Pak lehce prochazi pripady firem profesoru nebo docentu vyuzivajicich treba laboratore univerzity. Senat se neozve. Snaha o manazersky pristup a hlas z vnejsku univerzity je pochopitelny.
(Co se tyce politizace spravnich rad: myslim, ze v zakone je omezeni o tom, ze politici (lide ve volene funkci) ve spravnich radach byt nesmi.)

Dalsi vec je skolne. Zabavne je videt drivejsi zastance skolneho, kteri dnes proti nemu krici s tim, ze to prihraje penize bankam. Bez bank to nejde ani ted ani driv. Nebo se ma na pujcky studentum zridit novy ourad ? A skolne 10000 za semestr neni nijak velke, Studenti zaplati vic za ubytovani (prinejmensim v Praze nebo Brno). A hlavne: vic penez ze statniho rozpoctu proste nebude.

PS Pro jistotu zduraznim, ze nejsem priznivcem ani Dobese ani Klause. Ten prvni je pro me nejhorsim ministrem skolstvi od listopadu, ten druhy nejhorsim prezidenetem za totez obdobi.
25. 01. 2012 | 07:55

Terry napsal(a):

A že našeho "moudrého" všeználka, pana "profesora" (i když o jeho profesúře jsou důvodné pochybnosti, viz článek Terra incognita zvaná Václav Klaus - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-berwid-buquoy.php?itemid=2535) prezidenta ČR Václava Klause NEPOBUŘUJE, že největší škody (v celkovém rozsahu řádu biliónů korun) tomuto státu způsobovali a stále způsobují (dlouhodobě a beztrestně) svými špatnými rozhodnutími (z vrozené blbosti, totální nekompetentnosti či mnohdy zcela záměrně a účelově) naši "demokratičtí" politici, taktéž placení z peněz daňových poplatníků.
Největší škody tomuto státu způsobila (legislativně nezajištěná) slavná kuponová privatizace, se kterou se pan "profesor" tak chlubí.

Na něco ale může být pan "profesor" po právu pyšný: nikdo mu už nevezme zásluhu, že se jako druhý Čech v historii zasloužil o obohacení světové slovní zásoby o český výraz.
Tím prvním byl spisovatel Karel Čapek výrazem "robot" (drama R.U.R. z roku 1920), a pak Václav Klaus se svými zásluhami o zpopularizování výrazu "TUNELOVÁNÍ".
Popravdě - to zpopularizování výrazu "tunelování" nás přišlo sakra draho.

"Panu profesorovi s láskou."

PS. Je s podivem, jak jsou naši "demokratičtí" politici (občanský "demokrat" premiér Petr Nečas, "nejlepší ministr financí" Miroslav Kalouse a mnozí jiní, mající plnou hubu demokracie) pobouřeni protivládními demonstracemi a stávkami odborářů a studentů, přitom jen a jen díky podobným demonstracím a stávkám odborářů a studentů se po "sametové" revoluci dostali k současným korytům.
Nebýt "sametové" revoluce, tak by "demokratický" politik Dlouhý dále dělal předsedu KSČ v Prognosťáku, a Václava Klause by asi na opakované žádosti do KSČ konečně přijali.

Ale takhle

"Máme demokracii, ne, vole?! Tak si můžeme dělat, co chceme!"
"Kalousku, jsi jednička!"
25. 01. 2012 | 08:02

DH napsal(a):

Není to jen o těch profesorech oni si chtějí uzurpovat právo,které má jen pan ministr Dobeš se svolením pana prezidenta.
Oni si totiž myslí že přemění „akademickou svobodu“ na svobodu vyučovat látku předmětu jakýmkoliv způsobem, kterým si ji akademik přeje učit, navzdory všem protichůdným přáním, které může jeho zaměstnavatel vznést.
To je to co musí rozběsnit každého českého prezidenta,který má titul profesor.
Protože jak vyplývá z řečí pana profesora Hořejšího, tak si klidně můžou na státních školách šířit pomluvy viz. "ta pravicová vláda" zde je jednoznačně vidět že i pan Hořejší se snaží brát jako samozřejmost, šíření levicových myšlenek mezi mládeží.
To ovšem jednoznačně může deformovat studenty k levicovému myšlení a nepochopení pravicových ideálů.
Proto není divu,že pan prezident musel reagovat.
Místo toho aby si nějaká UK vzala příklad z progresivní a moderně koncipované výuky na CEVRO tak zde předvádí zkostnatělé levicové názory.
Jediné možné řešení jak správně nastínil pan Dobeš je všechny ty zkostnatělé profesory a akademiky urychleně vyměnit za nové, mnohem produktivnější a schopné akceptovat nutnou subordinaci.
Rádi by totiž prosadily aby Akademická svoboda zakazovala zaměstnavateli propustit učitele, pokud vyučuje danou látku předmětu, bez ohledu na to, nakolik sporná výuka je.
Kdepak vyhazovat ztrouchnivělé akademiky jak na běžícím páse, dokud nepochopí co je to nutnost a přestanou vystupovat proti reformám které navrhuje ministr školství Josef Dobeš.
25. 01. 2012 | 08:03

Admirál napsal(a):

Přituhuje nám. Nejsem si jist tím, že by si nějaká část populace začala masivně uvědomovat svoji chybu volby. A když, jsou pravděpodobně připraveni chybu opakovat. A navíc, čím dál, tím víc vychází najevo, že ti kdo by měli přestavovat pozitivní alternativu (halvně ČSSD), alternativou nejsou.

Kam jsme se dostali po 22 letech a kam směřujeme? Školství je obor, podle jehož vývoje se dá predikovat i vývoj celé společnosti v budoucnu. Máme se zřejmě na co těšit.
25. 01. 2012 | 08:15

L. Machala napsal(a):

Díky, pane profesore!
25. 01. 2012 | 08:16

Holubář napsal(a):

Admirále,
vyhlídky jsou neradostné. Vývoj školství je jen jedním z varovných signálů. Ale co s tím?
Babo, raď!
(To nebylo na vás, zde aktivní dámy)
25. 01. 2012 | 08:23

schlimbach napsal(a):

S panem Klausem v některých věcech souhlasím, ale jeho poslední úlet k akademickým svobodám je pro mě takovým políčkem do tváře, že by opravdu, ale opravdu bylo jen dobře, kdyby se již politice dále nevěnoval -(

Pokud navíc pokládá pana Dobeše za nejlepšího ministra školství, potom si mohu myslet, že jeho tituly mají stejnou hodnotu jako ty právnické z Plzně ... Jinými slovy, ani titul nezaručí jejich nositeli moudrost a nadhled.
25. 01. 2012 | 08:26

Marcus Agrippa napsal(a):

DH:
CEVRO? To myslíte, ten Langerův VUML?!
25. 01. 2012 | 08:27

Ing. N. napsal(a):

Domnívám se, že první náměstek ministra školství, I. Wilhelm, poněkud šlápl vedle. Je mi to líto, protože jsem ho považovala za velmi rozumného člověka. Zřejmě si neuvědomil, že je bezpečnější pracovat s radioaktivitou než se angažovat v politice.
25. 01. 2012 | 08:29

Ládik!!! napsal(a):

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej - říká se. Svobodu ano, ale za svoje.
25. 01. 2012 | 08:30

arnold napsal(a):

Dve veci oďlisujme
1/ dobesuv zakon je blbost
2/ Klaus ma pravdu v tom ze po cinkani klici jsme zavadli falesne a zmatene svobody bez odpovednosti. Akademici chteji penize a budou si delat co chteji, soudce je neodvolatelny ale ja ho platim, umelci chteji prachy a potom si budou delat co chteji atd.
Myslim ze pravidlo kdo plati ten porouçi je velmi moudre. A kdyz je neco placwno z dani, musi existovet i kontrola a rizeni statem, resp. Lidem
25. 01. 2012 | 08:34

schlimbach napsal(a):

Admirál

máte pravdu, dnešní ČSSD alternativou bohužel není, smůla je, že i kdyby si to uvědomovali řadoví členové ČSSD, je jim to málo platné, protože stávající zaběhnutý systém jim neumožňuje jednoduše změnit vedení a vykročit jiným směrem ...
25. 01. 2012 | 08:35

Marcus Agrippa napsal(a):

Ládik!!!:
ono na tom, co napsal ÚSTR asi něco bude - český socialismus položil extrémní individualismus, kdy Československo ovládalo pár mafiánských rodin ( a mohly si klidně říkat KSČ ). Vaše názory totiž sdílí kupodivu hlavně starší generace.
25. 01. 2012 | 08:35

schlimbach napsal(a):

arnold

je velmi veký rozdíl, jestli něco bude řízeno státem nebo kontrolováno lidem - současný stav naší země o tom jasně vypovídá
25. 01. 2012 | 08:37

Ládik!!! napsal(a):

MA -
starší generace je nejpočetnější skupina v ČR.
25. 01. 2012 | 08:44

Taoiseach napsal(a):

Podle archeologů se prý po Klausově projevu žačaly projevovat náznaky pohybů v hrobce otce vlasti - císaře Karla IV.
25. 01. 2012 | 08:48

Tupelo napsal(a):

Bodejt by Dobes, Klaus a dalsi nemeli obavy z akademickych svobod, co kdyby se treba stali nejakou casti, ktera by pomohla v akceleraci odporu proti CEZke pravici. Tedy lidem kteri rozbijeji stat (policie, doprava, hasici, zdravotnictvi,...) a omezuji svobody (akademicka puda, stizena moznost odvolani vlady, obchazeni snemovny ci senatu). Prirodovedec mel uz pred par roky pravdu a docela dobre videl smerovani teto zeme.

Dneska davaji na CT2 v 20:00 snimek KUPREDU LEVA, KUPREDU PRAVA. Celkem vysoke hodnoceni na CSFD a tez komentare pod recenzi filmu ( http://www.csfd.cz/film/224065-kupredu-leva-kupredu-prava/ ) slibuje 'pekny kulturni zazitek' ;)
25. 01. 2012 | 08:50

Drzá zrzka napsal(a):

Holubář

Teoreticky neni rozdil mezi teorii a praxi,
prakticky je.
Yogi Berra.

Co mladí studenti pro své budoucí lepší postavení ve společnosti musí obětovat? Téměř nic. O tom, co se učí, a jak naučené využijí v praxi, polemizovat nehodlám.
25. 01. 2012 | 08:52

Nuba napsal(a):

Zahlédla jsem ministra Dobeše, jak se silným hlasovým nasazením zdůvodňuje, jak např. prodavačka v supermarketu a jiné málo placené skupiny občanů sponzorují naše vysokoškoláky a pochopila, proč je tenhle človíček oblíbenec našeho prezidenta. A nebude to jistě jen tenhle důvod. Klaus drží ochranou ruku nad celým pochybným projektem VV, speciálně nad jeho guru Bártou. Ono se zase není až tak čemu moc divit.

Náš světoznámý šachista to má přece moc dobře naplánované a je potřeba najít spojence, aby mu to vyšlo. A ty našel. VV zrovna jako on nechtějí, aby vláda padla předčasně, protože by to zkomplikovalo, když ne znemožnilo jejich další exhibici. Bárta se již několikrát vyjádřil proti EU, drží Dobeše a ten svého času prezidentova koně Bátoru. No zkrátka jdou si evidentně na ruku. A možná jim toto bratrské sepětí vydrží i po ukončení prezidentské "hvězdné" mise. Byla bych ráda, kdyby tahleta mise skončila někde v nenávratnu, mimo oko Hablova teleskopu, ale to asi velitel mise nedopustí.

Je to jeho dopředu známá písnička. Dalo by se celkem dobře prognózovat, jakou prezident vždycky zapěje. Prostě Pavlica třeba ee. Klausovi šlo, jde a půjde vždycky jen o jednu svobodu, vlastně dvě. Tou jednou je volná ruka trhu. A tou druhou je jeho svoboda vlastní, kdy ON si může říkat co chce, protože vždycky najde jak houfec fanatických roztleskávačů tak i početnou klaku na to, aby byl lid obecný udržován v jistotě, že co on činí, dobře činí. To ostatní, jako je občanská společnost, různé aktivity či dokonce protesty, to všechno odporuje jeho představě o svobodě. Je evidentní, že jej západní svět nebere a je to hlavně proto, že je to člověk, který nedokáže prospěchu celku podřídit svoje mnohdy okrajové názory. Kdo by chtěl do týmu takového spoluhráče ? Renomé, které nám ve světě udělal prezident Havel se tomu současnému podařilo hezky rychle zlikvidovat. Není to člověk na svém místě. Jeho pozice, kde by se skutečně dobře vyjímal, by bylo vedle Putina v Rusku, nebo ještě lépe v Číně. Či kdekoli jinde v polototalitním režimu, takové menší diktaturce, kde sice vládne volná ruka trhu, ale občan by měl být držen na hodně pevné uzdě. Aby si moc nedovoloval. A mohl by mít ještě i klapky na očích.

To je ta pravá, rozumějte, správná, parketa našeho prezidenta.

Ty ostatní jsou přece naprosto falešné :)
25. 01. 2012 | 09:00

DH napsal(a):

To Marcus Agrippa
To že někdo není schopen odlišit jednoznačně zpátečnické názory akademiků UK a přirovnává CEVRO k VUMLU, tak je to levicový zaostalec, který nepochopil progresivnost pravice.
Protože pouze CEVRO ve spolupráci s jinými pravicovými instituty je schopno řešit současná a budoucí témata jako např.
Velmi zajímavým tématem strategie je potřeba zvyšovat celkovou odolnost společnosti (resilience).Jedině CEVRO je schopné akceptovat nutnost, připravit dostatečně společnost a její struktury (komunikační, ekonomické, energetické, administrativní, morální)a zocelit je natolik aby jako jediné robustně jako celek , odolaly případnému útoku levicových.
Jakýkoli výpad nepovede k zásadnějším problémům ve fungování společnosti, ekonomiky a státu.
Nevím jak fungoval VUML ale tyto kvality nedosahoval ani náhodou.
25. 01. 2012 | 09:18

Holubář napsal(a):

Drzí zrzko,
nechci se zbytečně přít, ale co jste pro své lepší postavení ve společnosti musela obětovat vy?
Já za sebe příznávám, že prakticky nic a myslím, že s lidmi v mém okolí je to podobně. Studia byla krásnou bezstarostnou dobou, později ta dálková už takovou selankou nebyla, ale to byla moje vina - v mládí jsem nevěděl zda studovat či sportovat a nerozhodl jsem se tak úplně správně.
Takže co by měli obětovat ti současní a proč? Proč po nich chtít nějaké oběti? O oběti přece vůbec nejde, spíš o nějakou smysluplnost. Tu částečně postrádám.
Současné vzdělávání mi přijde poněkud inflační. To ale přece není vina těch dětí.
25. 01. 2012 | 09:20

Pepa napsal(a):

Přemluvili jsme naše hloupé dědky a báby, aby volili chytrého dědka.
Dobře nám tak.
25. 01. 2012 | 09:21

Drzá zrzka napsal(a):

Holubář

Ona se trochu změnila doba. To, co do mne stát investoval, tedy co se vzdělání týče, jsem odevzdala zpátky státu. Na zahraniční stáže se dostalo jen pár vyvovených. Dnes se mladí mohou sebrat a odejít bez žádného vracení investic. Oběť mám trochu spojenou s pokorou. Pokud, abych dosáhla cíle, se musím něčeho vzdát, mám pak z dosažené mety o něco větší radost.
Navíc na cestě různě se kroutící, plné překážek, nasbírám mnohem víc zkušeností, než cestě přímé.
25. 01. 2012 | 09:35

Vosavbotě napsal(a):

Již delší dobu je patrné, že Klaus se na stará kolena stále více proměňuje v pomateného ideologického křiklouna Goebbelsovského střihu.

Je tu však i druhá strana mince - stále mu spousta lidí naslouchá. Ignorovat prezidenta nelze, ale přát sluchu šílenci také nejde. Naštěstí se toto individuum svými slovy a činy stále úspěšněji snaží, aby se z veřejného prostoru samo vytěsnilo.

Chystaná reforma je přípravou k redukci školství na zaplatíš - máš, nezaplatíš - nemáš.

Protesty akademiků i studentů jsou pak lakmusovým papírkem nejen akademických, ale i občanských svobod. Jestliže občané ve své zemi nemají možnost změnit činy vrchnosti, které je poškozují, pak nemáme svobodu, nemáme demokracii, máme jen diktaturu trhu s figurkami nastrčenými do vlády a na ministerstva.
25. 01. 2012 | 09:36

Medikolog napsal(a):

Akakdemické svobody

jsou, pane profesore, reliktem z doby absolutistických monarchií, z doby nevolnictví, poddanství... kdy umožňovaly fungování akademických obcí složených z mužů různé urozenosti/neurozenosti, ale stále povinného křesťanského vyznání - v době pobělohorské orthodoxně katolického. Od té doby ale společenský vývoj zavedl kromě náboženské svobody i SVOBODY OBČANSKÉ a rovnost občanů před zákonem (alespoň teoretickou).

Současné občanské svobody zdaleka přesahují původní akademickou svobodu, takže jakékoliv další zvýhodňování menšiny akademické je pouze odnoží positivní diskriminace všeobecně "oblíbené" občanskou společností.

I za komunistů i v hospodě platilo, že poroučí ten kdo platí. V kapitalůismu to platí vůči důchodcům a vůči zaměstnancům.. nevidím důvodnou výjimku pro mládež co se teprve učí teoriím, bez praktických zkušeností, která dosud neodvádí svůj díl práce pro národ a otčinu. Slavte si Majálesy jako na vsích fašang či jízdy králů.. Provádějte krojované promoce odkazující u UK na středověkou tradici, u nově založených VŠ odkazujících na divadlo a na půjčovnu kostýmů.. je to krásný zážitek pro všechny zůčastněné.

Ale dokud platí celá společnost, má právo do věcí vidět, má i právo do věcí zasahovat. Po zavedení PLNÉHO TRŽNÍHO ŠKOLNÉHO kdy budou školy žít pouze z vybraných peněz se zásahy společnosti omezí na úroveň zásahů do kteréhokoliv jiného podnikání.
25. 01. 2012 | 09:40

Lada napsal(a):

Pane profesore,
vy jste zase naseho pana prezidenta nepochopil, na VS je neskutecnej bordel(to muhu sam potvrdit), reforma je nutne potreba, je moc velky pocet studentu a kvalitni profesori se jim venuji malo. Stat ma na VS minimalne stejny zajem jako pracovnici VS. Proto asi nikdy nebudou zcela autonomni. Vase akademicka obec by mela jit prikladem. Predpokladal bych,ze pro vas nebude problem prosadit si sve zajmy rozumnymi argumenty. Ale vase argumentace je na urovni odboraru. Takove chovani jsem od vas opravdu neocekaval, ale asi je to nejaka nova hodnota ve spolecnosti, na kterou si budem muset zvyknout. Proto bych vam doporucoval urychlene zacit jednat a mene se prezentovat v mediich.
URAZITE NEJEN MINISTRA, ALE I PREMIERA A PREZIDENTA. TO ASI NENI DOBRE. TO SI ANI AKADEMICKY PRACOVNICH V SUVERENIM STATE DOVOLIT NEMUZE. TAKZE SE PRISTE RADEJI ZAMYSLETE NAD SEBOU
25. 01. 2012 | 09:41

VK napsal(a):

Jsou to již 3 roky, co jsem se nechal zvolit vašim prezidentem a myslím, že jste zvolili dobře.
25. 01. 2012 | 09:57

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Nelze s Vámi nesouhlasit!
25. 01. 2012 | 10:00

jozka napsal(a):

Lada:

Tak se podepiste pekne celym jmenem. Josef Dobes :-)
25. 01. 2012 | 10:03

TomášL napsal(a):

Jinak si myslím, že jeden z pilířů demokracie je svobodná akademická obec. Osobně bych prezidenta nebral vážně, ještě jeden rok a bude nadobro odstaven...
25. 01. 2012 | 10:06

Pavel13 napsal(a):

:VK
Laciný pokus. Pan prezident by tam nikdy nepoužil ono "myslím".
25. 01. 2012 | 10:10

badatel napsal(a):

Vážený autore,
jsem rád, že jste se vrátil.
Přestože s Vámi většinou souhlasím, dovolím si malou oponentní připomínku.
Byli to akademici a studenti, kteří stáli v prvních řadách demontáže všeho socialistického. Cítím zde rozpor chtít kapitalistickou tržní společnost a sociální výhody a socialismus ve školství a vědě.To chápe i VK, znalec funkce jedné proměnné, pomocí které vysvětluje vše, a tudíž zřejmě inspirován tímto rozporem zaujímá své stanovisko.
Kdo seje vítr, sklízí bouři,a pak pozdě litovat, že ano, vážená akademická obci.
25. 01. 2012 | 10:15

Karel Matoušek napsal(a):

Klaus je čestný profesor, a ne nějaký trapný profesůrek, co někde hnije na přednáškách a po knihovnách. Už se těším na Knihovnu Václava Klause, kde si budeme moct přečíst jeho sebrané Zápisky z cest.
25. 01. 2012 | 10:33

aga napsal(a):

Willard

..Dodatek: Přítomná ale je i svoboda nově definovat situaci, ve které jsme. V tom spočívá největší přínos univerzit a důvod, proč je hájit...

Bohužel, nemohu souhlasit. Univerzity jsou natolik pevným článkem řetězu, že od nich nějakou novou definici nemůžeme očekávat - tedy takovou, která by byla k obecnému prospěchu a ne k prospěchu elit. Jsou tu mnohé náznaky (viz zde třeba blogy akademiků Pehe a Payna), že univerzity naopak připravují půdu pro totální převzení moci elitami - viz např. požadavek "akademokracie" p. Payna a soustavné snažení p. Pehe o jakousi globální vládu zřejmě samozvaných "osvícenců". Nově by mohl definovat situaci jen někdo, kdo stojí mimo systém a kdo z něj nemá prospěch - a to univerzity nejsou a nechtějí být. Naopak - angažují se proti systému až nyní, při prvních náznacích toho, že by byla jejich "práva" kontrolována. Shodli jsme se, že třeba jejich volnost výzkumu je obecně velmi nebezpečná (a prakticky jen kryje zájmy jejich plutokratických sponzorů). Klaus dobře tuší, odkud vítr vane - bohužel, má sám tolik másla na hlavě, že kritika z jeho strany je nedůvěryhodná.
25. 01. 2012 | 10:56

Pavel13 napsal(a):

:KM
Já se zase těším, který dopravní uzel ponese jméno V.K.. Myslím, že by si název s jeho jménem měli preventivně zaregistrovat provozovatelé budovaného díla s prozatímním jménem Blanka.
25. 01. 2012 | 10:57

Béda napsal(a):

Pan klaus zřejmě zapomněl, komu vděčí za svoji kariéru po listopadu. Svoboda v listopadu 1989 mu nevadila, svoboda poté, co se stal Ukou se mu začala zajídat a zajídá dodnes. Včetně akademické svobody. jak zvláštní u zakladatele "občanské" a "demokratické" strany, jejího dlouholetého předsedy.

Žjeme v době, kdy mocným začala demokracie a samospráva vadit.
Opět se začíná uniformovat, podřizovat, potlačovat jiný - zejména oponentní názor. A přitom ti nekritizovatelní mocní jsou placeni z veřejných peněz a zaštiťují se formálně demokracií a odpovědností.
25. 01. 2012 | 10:58

Pepa Řepa napsal(a):

Dycky jsem to říkal.
Celej Daniel Cohn-Bendit z r.1968!!!

Kam máme namířeno? Do EP po Veselém docentovi nebo na sesli po Dobešovi?
Nebo že by-panenko skočická, stůj při nás- až na místo nevyšššší?

Abyste nedopad' jako v pohádce o zlaté rybce.
Taky můžete skončit na svobodárně, bojovníku za akademické svobody.
25. 01. 2012 | 11:14

resl napsal(a):

Klaus vydělal jen státní peníze za své funkce. O podnikání neví nic. Jeho psané nesmysly mu dotuje ruský Lukoil. Livie vydělala své peníze dobře placeným flekem v dozorčích radách kvůli protekci V.K. Nikdy ne podnikáním. Klaus ml. vydělal všechny své prachy ze státních daní a darem z polostátního čezu, který by nikdy nedostal, kdyby taťka nebyl prezident. A pak si tento "kultivovaný hulvát" /jak jej příznačně nazval V.H./ otevře svá nevymáchaná ústa na lidi, kteří jsou profesory několik let a museli své tituly potvrdit. Což náš hradní zloděj nikdy neudělal. Tak takhle tady žijeme, všichni to víme a drzej Klaus předstírá ztrátu paměti.
25. 01. 2012 | 11:16

Miroslav Pivoda napsal(a):

Hořejší: "... V jednom má ale pan prezident pravdu, a já oceňuji jeho smysl pro sebekritiku – úroveň některých profesorů je skutečně bídná..."

1. No ano pane Hořejší, ale české vysoké školství musí být skutečně mizerné, pokud mu tu profesuru udělilo. A s ohledem na tuto skutečnost má pak Václav Klaus (jako ekonom !) pravdu v tom, že podporování nadměrných akademických svobod v Česku nedává smysl.

2. Nekritizuji zde ale jen ekonomické vědy, kde Václav Klaus získal onu profesuru. Nejde o výjimku. Upozornil jsem již dříve například na to, že Zlatuška zabil perspektivní výzkum, který směřoval k získání Nobelovy ceny pro Českou republiku. Viz: https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/
25. 01. 2012 | 11:19

Pepa Řepa napsal(a):

Pavel13 napsal(a):
Já se zase těším, který dopravní uzel ponese jméno V.K.
----------------
To nevím, ale když byla ta pojmenovávací manie, napadlo mi, že je ještě možnost pojmenovat po nějakém Václavovi-vyberte si po kterém- apendix.

Intestinum crassum už zabral Vlastík ze Slaného.
25. 01. 2012 | 11:20

Kryštof napsal(a):

Václav Klaus coby relikt bolševismu a sám salonní komouš nemůže přece uvažovat ani jinak než byl rodiči / kádrovými soudruhy / a soudruhy funkcionáři , svými ochránci , vychován a v čem velmi profitabilně žil .
Vlna akademiků jej svým způsobem vynesla do světla ramp a jelikož každá vlna je nevypočitatelná , tak je nejúčelnější ji svést do regulovaného koryta , kde event. nemůže natropit škodu .
25. 01. 2012 | 11:25

NVS napsal(a):

Pane profesore, se vším naprostý souhlas. Jak pokud jde o p.Wilhelma, tak i o úroveň některých profesorů. Poslední větě jsem se s chutí zasmála.
25. 01. 2012 | 11:27

skeptický napsal(a):

Lidé se tu strachují o nějaké pilíře demokracie.Jsme už dávno někde jinde.
Dokaď tě živíme,budeš poslouchat.
25. 01. 2012 | 11:37

Béda napsal(a):

"Prakticky všechny strany současné vládní koalice se oháněly vzdělanostní společností. Pokud vezmeme současný stav - dítě do systému v pěti letech a absolutorium na vysoké škole v 25 letech, bavíme se o horizontu 20 let. V takovém systému bych byl velmi opatrný k jakýmkoliv radikálním změnám.

Pan ministr školství to vzal trochu jako záchranářskou akci. A podle toho to vypadá. Popravdě nemyslím, že je někdo v oblasti školství, kdo si myslí, že byť jedna jediná jeho akce je ku prospěchu na cestě ke vzdělanostní společnosti...

Co nicméně považuji za opravdu, ale opravdu opravdovou nehoráznost, je to, že člověk, který nedokázal odborně nic jiného než napsat 34 knih o sobě, nechat se jmenovat docentem a profesorem v době, kdy byl předsedou vlády a rozhodně neučil, se naváží do skutečných učitelů a vědců.

Vážený pane Klausi, udělejte něco pro tento národ, jemuž jste prezidentem - mlčte! A zkuste to vydržet do konce svého volebního období. Pak už budete jenom tím, kým opravdu
jste - senilním šaškem!"
Autor: Petr Wagner

Ale no totok!
25. 01. 2012 | 11:44

Béda napsal(a):

Dovětek: není to urážka majestátu?
25. 01. 2012 | 11:50

Karel Matoušek napsal(a):

Pavel 13
ANO, ano! Právě jsem zde shlédl drsné pornografické video " Poprvé jsme se projeli tunelem Blanka ". Nejlepší starosta Bém, nejlepší ministr školství Dobeš ... díky za ně.
25. 01. 2012 | 12:00

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo já nevím
Prakticky všechny strany současné vládní koalice se oháněly vzdělanostní společností.
-----------------
Já spíš mám pocit, že i ten popelář, který mě ráno vyvezl popelnici je Mgr.
Myslíte, že vyklepává popelnici lépe?
25. 01. 2012 | 12:02

Pepa Řepa napsal(a):

Tvrdé nátury jako Matoušek koukají na porno i v době oběda.
Inu, každej jsme ňákej
25. 01. 2012 | 12:04

Karel Matoušek napsal(a):

zhlédl teda, de to se mnou z kopce, Beat Baby ...
25. 01. 2012 | 12:08

Karel Matoušek napsal(a):

Beet ...Beag
25. 01. 2012 | 12:09

pozorovatel napsal(a):

to 11:18 Je to jen popis faktu.
25. 01. 2012 | 12:12

Theo napsal(a):

Václave Hořejší, naprosto s vámi souhlasím. Že byl oné nepovedené frašky účasten i Ivan Wilhelm, to mě nejen překvapilo, ale i ranilo. Že smýšlí proklausovsky a podporuje tak nesoudného ministra, to je opravdu překvapení.
Reforma i na vysokých školách je nutná a zřejmá už i studentům, ale nesoučinnost politiků s akedemickým světem, je již do nebe volající a nepochopitelná z pohledu zvnějška. To, co se v současnosti snaží provozovat pravicová vláda se moc a moc podobá autoritářským praktikám bývalého totalitního režimu. Místo abychom se jako vyspělá civilizace posouvali dál a neotevírali nůžky ekonomiky i nenávisti, jdeme zpět a hlouběji, až to nahání hrůzu. Kde se vzali ti proklamativci, jež sebe nepodloženě považují za elitu, nadlidi, a touží zavádět pro zbytek obyvatel drsnou ruku, těžké živobytí a zavřená ústa? To jen ten nakradený majetek jim dodal tolik nezdravého sebevědomí a sprostoty? A to v době, kde již i vrabec na střeše ví, že svět musí hledat cesty co největší rovnováhy a blahobytu - pro všechny?
Snad i tentokráte studenti a akademici změní špatný směr této země.
25. 01. 2012 | 12:15

ajeto napsal(a):

Zdravím pane profesore, pěkný příspěvek k podpoře akademických svobod VŠ, UK je také moje alma mater a líbí se mi postoj jejího rektora. Doufám, že ho Bobeš nazastraší.
25. 01. 2012 | 12:19

Béda napsal(a):

PŘ,

nezáviďte popelářům vzdělání. Každý se snaží uplatnit na trhu jak umí. Třeba mají komunální služby při náboru zaměstnanců podmínku - VŠ, reprezentativní vystupování, flexibilnost a 20 let praxe v oboru.

Někteří se holt uplatní v oboru odpadového hospodářství (budoucnost patří odpadu!), turbodoktoři v parlamentu a profesorissimové s docenturou, kteří nikdy nesplnili standardní podmínky pro udělení těchto titulů na hradě.

A tak je to správné, tak to má být.

Kontrolní otázka: neměla by být ekonomie coby věda postavena na úroveň astrologie?
25. 01. 2012 | 12:19

rejpal napsal(a):

Karel Matoušek
Tak mě napadlo, co tak vtělit do budoucích zákonů pobyt v knihovně VK a čtení jeho sebraných spisů jako alternativní trest. Dal by se ještě zostřit povinným učením kapitol nazpaměť.
25. 01. 2012 | 12:28

Eva Lenská napsal(a):

Pane profesore, už jsem ani nedoufala, že se tady ještě objeví Váš článek.
Napsal jste to moc hezky a ten poslední odstavec mi vyloudil úsměv na tváři. :o)))
25. 01. 2012 | 12:31

vico napsal(a):

Dobeš vyzval rektora UK na ministerstvo k "podání vysvětlení".

Inu vězeňský psycholog ví, jak postavit "podezřelého" do latě.

Mádle a Issová...kde jste?? Připomeňte frikulínům, kterou rukou si mají vytírat prd.l a kterou volit veřejného Dobeše.
25. 01. 2012 | 12:51

Tribun napsal(a):

Vy pořád vycházíte z předpokladu, že většinu lidí musí jednání prezidenta Klause a ministra Dobeše pohoršovat, ale oni jsou na svých místech pouze a jedině proto. že se vždy zas a znova najde dost těch, kterým imponuje.

Sympatizuji s p. Hořejším, stydím se za p. Klause, ale nedělám si iluze, že se veřejnost probudí a zůstane vzhůru.
25. 01. 2012 | 13:15

MA-FU napsal(a):

Karel Matoušek
Pane Matoušku Vy byste TO četl??
Jestlipak tam budou k dispozici taky výpisy z účtů-ty by byly zajímavější..
25. 01. 2012 | 13:15

lipan napsal(a):

Reforma skolstvi je nutna
dnes si kazdy studuje co chce, na neschopne skole, a konci na pracaku jako nepouzitelny.
Klaus ma pravdu - kdo plati ten porouci. Svoboda bez zodpovednosti - nesmysl zavedeny po cinkani klici,- plati pro skoly, soudce, uredniky á politky, umelce
25. 01. 2012 | 13:26

rejpal napsal(a):

Tribun
Podle veřejného mínění soudě, Václav Klaus bude příštím premiérem.
25. 01. 2012 | 13:26

vasja napsal(a):

To je keců. Tak si místo akademickejch sobot udělejte neděle.
25. 01. 2012 | 13:28

Kuchař napsal(a):

Klausovi opět tleská.

Jo pravda někdy bolí pane profesore. Snadného živobytíčka se těžko vzává. A akademická obec si uvědomuje, že pokud si bude student nepatrnou část nákladů na jeho studium platit sám, asi se už nespokojí s přednáškama druhořadých akademiků.
25. 01. 2012 | 13:39

Viola napsal(a):

badateli,

kdo chtěl kapitalistickou tržní společnost? První, kdo vyslovil slovo kapitalismus byl pravděpodobně Václav Klaus. Když se má jít kupředu, mělo by se zachovat to dobré, co už bylo vymyšleno a ne bořit. S takovým školným 10 000 za semestr to opravdu půjdou studovat děti jen těch bohatších a talenty, které se obvykle rodí ve skromných podmínkách se neprojeví.
25. 01. 2012 | 13:45

JF napsal(a):

autor: problém klause má několik rovina ale ta obecná je že český veřejný prostor v podstatě neexistuje. Pokud by existoval nebylo by možné aby řádnou profesůru dostal člověk na základě "politického"(reálně protekčně korupčního) rozhodnutí.

Resp. obávám se, že dokud si vysoké školy univerzity neudělají pořádek mezi sebou resp. zde neprověří udělení řádné profesury Václavu Klausovi (potvrdí či vyvrátí) jsou vůči VK v dost silné defensivě a vše toto je pěkný povyk na vlastním funuse.

Klaus tohle ví moc dobře.

Další rovina je ta že syn Klause je příjemce státních peněz z ČEZ via česká vláda (opční program pro management státního podniku) a Klaus není osoba která by se měla k této věci vůbec vyjadřovat. To je ta otázka existence veřejného prostoru, kde nemhou takto markantně vystupovat soukromé zájmy.

Klaus tohle také ví moc dobře.

To že české prostředí i univerzitní potřebuje tu nějakou univerzalitu (což je směr k nějakým sjednocujícím HODNOTÁM) je hsitoricky poněkud podivuhodné. Resp. české prostředí je poněkud vulgární v odborném slova smyslu.

ps: tu profesůru Klause považujete za oprávněnou. resp. Lze to prověřit?
25. 01. 2012 | 13:50

Viola napsal(a):

Na druhou stranu je to možnost pro vysokoškolské profesory si zvýšit platy - snad. Ale zas je to jakýsi krok zpět oproti době Jana Husa, kdy se zrušily 3 hlasy pro cizince a Univerzita Karlova se stala českou, po této reformě se může stát zas cizáckou, protože pro cizince vzdělání u nás bude levnější a naše vnoučata budou jezdit studovat asi do Afriky.
25. 01. 2012 | 13:51

Kuchař napsal(a):

Viola:

Kolik podle Vás stojí dneska "provoz" dospělého dítěte na 18 let měsíčně ?
25. 01. 2012 | 13:53

Kuchař napsal(a):

nad 18 let....
25. 01. 2012 | 13:54

jogín napsal(a):

Podívejme se na peníze. Stát bude platit studentům úrok z půjčky (7-10%) po dobu studia. Pak začnou cálovat oni. Zisk pro banky, z erárních peněz i od studentů. No a kvůli školnému bude studovat míň lidí, takže neubudou blbci, ale chudí. A erár už dnes platí všem švindluniverzitám co dávají diplom za prachy. Můžete vystudovat za deset sobot v roce. Je potřeba likvidovat vzdělání pro ty, co mají hluboko do kapsy, podvodníci jsou košer. Pro Klause i zdejší ekonomisty je dobrá věda jen ta, co nese prachy hned a teď. Významé poznatky na které teprve navazují další jsou k ničemu. Tady je dobré ocitovat Maxwela, který odpověděl ministrovi financí : Nevím, na co bude dobrá elektřina, ale mohu vám zaručit, že váš úřad za padesát let z ní bude pořádně inkasovat.
25. 01. 2012 | 14:01

Viola napsal(a):

Ládíku,

měl byste zpívat žalmy, neboť chléb je Boží dar.
25. 01. 2012 | 14:05

Viola napsal(a):

jogíne,

velmi správně vývoj se ubírá směrem k posilování bankovního sektoru - bankovního průmyslu. Zrovna tak je to i v sociální oblasti - zavádějí se karty a peníze za to shrábnou zase banky.
25. 01. 2012 | 14:08

Viola napsal(a):

Kuchaři co míníte tím provozem? Chcete vědět, kolik rodič vynaloží měsíčně na 18 letého studenta? A potom k tomu ještě plus 2000?
25. 01. 2012 | 14:11

Viola napsal(a):

Taoiseach napsal(a):
Podle archeologů se prý po Klausově projevu žačaly projevovat náznaky pohybů v hrobce otce vlasti - císaře Karla IV.

tak, tak. :-)
25. 01. 2012 | 14:14

Kuchař napsal(a):

Student dneska utrhuje od úst všem - tedy hlavně těm chudým. Je načase, aby se to napravilo. Nářky nad tím, že budou studovat jen ti nejbohatší se můžou označit za nářek placené indiánské stařeny.
Pokud je ten student opravdu chytrý, půjčku splatí maximálně do 1 roku.

Stačí se podívat na průměrné platy VŠ.

Lidé se základním vzděláním: 8 000 (minimální mzda) - 30 000
Lidé s výučním listem: 8 000 - 35 000
Lidé s maturitou: 15 000 - 49 000
Lidé s vyšším odborným a bakalářským vzděláním: 18 000 - 58 000
Vysokoškolsky vzdělaní lidé: 20 000 - 110 000
25. 01. 2012 | 14:22

Kuchař napsal(a):

Viola:

Dle Vašeho tvrzení si může dovolit dítě jen ti nejbohatší. Takže nevím, čeho se bojíte.
25. 01. 2012 | 14:24

Ing. N. napsal(a):

Minulý týden vystupoval v rozhlasovém pořadu "Jak to vidí" prof. Cyril Hoschel.

Zajímavý byl jeho názor na školné. Říkal, že byl velkým zastáncem školného, ale že bohužel musel změnit názor. Stalo se tak po zkušenostech se zahraničními studenty, kteří si svá studia platili a studium nepovažovali za to nejdůležitější. Bylo vidět, že byl z tohoto zjištění poněkud rozčarován.

Pokud by se ale dříve alespoň trochu zajímal o studium na většině amerických univerzit, učitě by věděl, že školné neznamená větší vzdělanost, ale právě naopak.
25. 01. 2012 | 14:27

Kuchař napsal(a):

Ing.N

A čímpak to ?
25. 01. 2012 | 14:29

jogín napsal(a):

O nadbytku univerzit, které produkují džendrtety, politology a pseudoekonomy nerozhodli akademici, ale tlak EU na zvýšení kvalifikace společně s akreditní komisí, co schvalovala soukromé univerzity s vypůjčenými profesory a úřednickou výbavou. Znáte snad nějakou soukromou medicinu nebo přírodovědu? Takže máme hodně kvalifikovaných lidí, ovšem jen formálně. A hlavním zdrojem příjmu univerzit je platba za hlavu. Díky tomu je na denním pořádku snižování kvality, protože vyhazovat studenty pro neprospěch znamená snižovat si příjem. Samozřejmě tento způsob dotací si nezavedly vysoké školy, ale zákonodárci a ministerstva. A dnes Klaus protestuje proti výsledku "ekonomického" řízení, které sám se svou partají podporoval. Není náhodou, že proti další likvidaci školství začla s pokřikem nejlepší zdejší univerzita a ne plzeňská práva.
25. 01. 2012 | 14:32

Miky napsal(a):

..budu potěšen ,že konečně příjde ČAS a soudruh VéKá odkráčí do propadliště dějin, aby zabral zasloužilé místo vedle s.Gottwalda a dalšího podobného nelidského odpadu .
25. 01. 2012 | 14:34

Kuchař napsal(a):

jogín:

Jim to ale vyhovuje. Zavedení školného bude pro některé z nich znament propouštění. A to se mnohým z nich nelíbí - je tam totiž dost takových, kteří jso v praxi nepoužitelný.
25. 01. 2012 | 14:45

katalyzátor napsal(a):

dennis,
díky za doplnění mé poznámky k tématu, který mě děsí ze všeho nejvíce. Nikdy bych nevěřil, že se dá dav tak snadno zmanipulovat a hlavně, že se najdou lidé, kteří manipulace nehoršího druhu uplatní vúči vlastnímu národu. Následné škody na národu a jeho majetku přesáhnou škody po Bílé hoře.
25. 01. 2012 | 14:46

Viola napsal(a):

Kuchaři,

dítě si dovoluje mít kde kdo a pak ho třeba hodí do baby boxu. Odpovědný rodič by vlastně měl myslet už i na vnoučata a podle toho šetřit. Například dnešní stavební spoření, které se už vůbec nedá použít bez úvěru na pořízení bytu by se mohlo použít na studium. Poslat dítě na vysokou školu si rodiče dovolí jen s nějakým nastřádaným majetkem a ne ti, kteří žijí z desetitisícového platu. A vůbec v dnešní rozkonzumované době si "děti" několikanásobně rozmyslí mít děti a to ne z důvodu že by se obávaly výchovy, ale jen z prostých finančních důvodů.
25. 01. 2012 | 14:54

Viola napsal(a):

Kuchaři a co nezaměstnanost? Bude dost pracovních příležitostí na místa placená až 100 000 měsíčně, aby to ten student zaplatil za rok?
25. 01. 2012 | 14:59

Kuchař napsal(a):

Viola:

Co tím chcete říct ? Že necháte studovat děti proto, aby pak hnípali na pracáku ?
25. 01. 2012 | 15:03

Ing. N. napsal(a):

(Kuchař)

Už vám to tady vysvětlovali jiní. To vám nestačí?

Tak tedy znovu: Když škola potřebuje vybírat školné, aby se udržela na trhu, tak přece nebude vyhazovat neschopné, ale platící studenty, že? A proč by se potom student měl učit když ví, že nebude vyhozen?

Už jste to pochopil?
25. 01. 2012 | 15:08

Viola napsal(a):

Velmi dobrý příklad uvedl ve svém článku dnes Miloslav Lubas, zkuste si ho Kuchaři přečíst. Náš osud není tak pevně v našich rukou, jak se snad nějakým kuchařům může jevit.
25. 01. 2012 | 15:08

Kuchař napsal(a):

Ing.N.

Můžete mi říci, jak se dneska škola brání hloupým studentům ?
25. 01. 2012 | 15:20

Kuchař napsal(a):

Skutečností je, že se dneska na akademicé půdě ploncá cca 18 tisíc vysokoškolských pedagogických pracovníků. Tedy v době, kdy se proti totáči počet studentů zvedl asi tak 4*,tak na jednoho učitele připadne 13 žáků.

Je jasné, že pokud by jsme se vrátili alespoň na dvojnásobek počtu studentů proti roku 89, může si zhruba polovina vš učitelů jít do kovomatu pro krumpáč.
A proto je tu ten povyk. Školné nikoho chytrého neomezuje. Schopný student se nemusí bát, že by nesehnal práci, nebo že by nesplatil půjčku.

Ale ti co jsou "Na hraně", a studují, jen díky masovosti vš, ti možná začnou váhat.
25. 01. 2012 | 15:34

ujo napsal(a):

p. Kuchař,
jako vzdělaný člověk si jistě uvědomuje, že VŠ studium ( i bez školného) nyní představuje nemalý náklad, dle mého odhadu výrazně vyšší než před 20 lety.
Jistě si pamatuje kolik tehdy stále kolej ,obědy, večeře v mense ( pro mladší: 2,60Kčs)byla i stipendia (nejen prospěchová).Sehnání brigád bez problémů.
Pravda, při přijímání na některé VŠ byl jedním z hledisek třídní původ; nyní je to ale koneckonců i movitost studenta resp. rodičů -tento faktor podtrhneme ještě školným.
25. 01. 2012 | 15:50

Ing. N. napsal(a):

(Kuchař)

I v dnešní době to školy nemají jednoduché, protože naši "tržní" politici přišli s tím, že je třeba, aby téměř každý měl VŠ vzdělání. Může mít každý VŠ vzdělání? Může, pokud se na VŠ bude požadovat maximálně trojčlenka. Tyto tržní nesmysly vedou ke klesajícím nárokům na studenty. Dále si rychlokvašky vymysleli, že školy budou placeny podle počtu studentů, takže školy jsou nuceny studenty nevyhazovat, když od státu dostávají stále méně peněz. Po zavedení školného se dá očekávat, že vzdělanost dostane dále na frak.

Další vysvětlování je zbytečné, dokonce si myslím, že byste dnes VŠ "vystudoval". Po zavedení školného, určitě.
25. 01. 2012 | 16:08

buldatra napsal(a):

Řekl bych, že autor je až nezdravě odvážný.

Když se řekne obec akademická, znamená to nejspíš, že příslušník té obce je akademik obecný.
V každé obci, to dá rozum, existuje nějaká hierarchie, což znamená, že je tam i nějaké to velitelství s hlavním velitelem, ke kterému obec vzhlíží.
Přirozeným velitelem, jedno zda skutečným, nebo pouze morálním, musí logicky být někdo jako nadakademik a nejspíš to bude ten, který se honosí největším množstvím titulů.
A kdopak to asi je? He?

No a když se nadakademik odhodlá a pronese slova svatá směrem dolů k obci akademické, tedy k akademikům obecným, předpokládá se, že akademik obecný, vědom si zanedbatelné výše svého obecního významu, se zdrží nejapných poznámek. Neboť není dobré brát slova boží nadarmo.

Profesore obecný, nešlapejte na hada bosů nohů.
25. 01. 2012 | 16:13

Kuchař napsal(a):

2,60 - ale dneska je průměrný příjem tak 10*větší.
A studovalo daleko méně studentů.

Když si vezmu, že studuje asi 300 tisíc studentů, tak je těch movitých rodin docela dost. A spávně uvádíte - že školné je v celkových nákladech na studenta maličkost.
A koneckonců - někdo ty peníze musí dát - kdo tedy ?
25. 01. 2012 | 16:14

Kuchař napsal(a):

Ing. N

Tak podle jakého klíče byste financoval VŠ ?
25. 01. 2012 | 16:17

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

„Vztah ke školnému výstižně vyjádřil (v LN z 21. 1. 2012) profesor Univerzity Karlovy Cyril Höschl: „V tom jsem prodělal vývoj. Člověk, který se pohybuje ve vědě, se od ideologa liší v tom, že když se změní fakta, změní názor.

Já jsem na počátku devadesátých let byl velkým zastáncem školného. Tehdy jsem pod vlivem otevírajícího se tržního hospodářství a osobní svobody přijal takové ty marketingové poučky, že školné zvýší motivaci studentů a ti budou za peníze chtít vyšší kvalitu, protože co je zadarmo, taky za víc nestojí… (…) časem se mi zdálo, že si za své peníze spíš chtějí koupit diplom, ale rozhodně ne co nejvíc pracovat. „
http://www.denikreferendum.cz/clanek/12379-skolne-jako-poplatek-za-existenci-studenta

„Jako daňový poplatník a především jako svobodný občan tohoto státu jsem mimořádně pobouřen tím, co si Václav Klaus dovoluje. Už i vrabci na střeše si štěbetají, že se náš prezidentský úřad nenachází v dobrém stavu, že neprodukuje kvalitní politiku. To ví přece každý.
– Je načase otevřeně říct: Klausův ekonomizující primitivismus, jeho ideologická zaslepenost a hněvivá intolerance jsou v příkrém rozporu s demokratickými principy, založenými na otevřeném dialogu, transparentní oponentuře a svobodné výměně názorů.

K těmto principům patří také nezpochybňovaná svoboda názorová a badatelská, jakož i právo na vzdělání. Klaus tyto principy neustále pošlapává, a to za peníze daňových poplatníků. „
http://www.denikreferendum.cz/clanek/12391-vaclav-klaus-parazituje
25. 01. 2012 | 16:21

Ing. N. napsal(a):

(Kuchař)

Jděte se zeptat na Kubu, tam dle informací na US oficielních stránkách dávají na vzdělání 16 procent z HDP.
25. 01. 2012 | 16:22

Kuchař napsal(a):

Ing.N.

A kolik tam bere takový vysokoškolský profesor ?
25. 01. 2012 | 16:25

Kuchař napsal(a):

Ten co plká kraviny

Pokud vím, Vy horujete pro občanskou společnost. Tedy společnost lidí minimálně svázaných se státem.

Tož pak byste si měl s Klausem rozumět. On nabízí akademické obci plnou svobodu, pokud nebudou odkázáni na státu finančně.
25. 01. 2012 | 17:11

Kuchař napsal(a):

Ing.N.

Co to ticho ? Už došly absurní argumenty ?
25. 01. 2012 | 17:11

badatel napsal(a):

Vážená Violo,
píšete: " Když se má jít kupředu, mělo by se zachovat to dobré, co už bylo vymyšleno a ne bořit.". S tím lze souhlasit, ale dělo se tak?
Akademická obec bořila, aniž znala metriku poměřující míru demokracie v kapitalistické a socialistické společnosti.
I míra svobody je měřitelná a mít např. svobodu cestovat do světa a nemít na střechu nad hlavou, popřípadě zemřít na lavičce jako bezdomovec, pak pro tyto některé jedince tuto svobnodu anuluje.
Vzdělaní lidé u nás si měli najít metriku pro poměřování té míry demokracie a svobody v bipolárním světě před r.1989.
Nehledali ji, a tak se universální metrikou staly peníze.
Touto metrikou je dnes poměřována vše, včetně zdraví, oni však chtějí pro poměřování své svobody metriku jinou, což je nedemokratické.
Tento národ se zadlužil, rozprodal, exekučně se zde zastavuje Karlův most atd. a Vám vadí že se chudým ztíží, nikoliv absolutně zastaví přístup ke vzdělání placením školného.
Mně to vadí také, je to tady špatné, a to všechno, a ten vítr pro celý národ si v předních řadách zasela akademická obec sama, neníliž pravda.
25. 01. 2012 | 17:17

Kuchař napsal(a):

Ještě by bylo dobré akadamikům a místním bolševiků připomenout, jak si vede naše VŠ školství plné chytrých studentů z chudých rodin.....naše nejlepší škola UK je někde kolem 300 místa.
Nejlépe si vedou university z USA. Tedy té USA, kde mohu údajně studovat jen ti nejhloupější s plnou šrajtoflí.
25. 01. 2012 | 17:19

jogín napsal(a):

Souhlasím, je potřeba snížit zbytečnou produkci diplomů, otázka je ale jak. K ničemu je záplava ekonomů a manažerů, jejichž práce obnáší vyplňování lejster a vyhodnocování dotazníkových akcí. Takové najdete i v týmu, co vyrobil Bílou Knihu. A jsou hlavním produktem nejrůznějších pseudouniverzit. Jenže tady je třeba likvidovat lenochy a hlupáky, kteřým už dnes stačí diplom zaplatit. Těm školné vadit nebude. Školné nás ovšem připraví o nadané lidi s nízkopříjmovými rodiči. Nejjednodušší strategie je odhadnout potřebu vysokoškoláků v jednotlivých oborech a platit studium navýšené třeba o 20%. Počet absolventů nastavit podle kvality univerzity. Těm, co vybírají školné nedat nic. Pak nastane konkurence mezi studenty o místo na VŠ bez poplatků. A vyplet úplně "univerzity" s minimálními nároky na studium. Viděl jsem bakaláře zahraničních VŠ na přijimačkách na magistra- bída a utrpení, i v Rakousku nebo Španělsku mají tyhle producenty diplomů, dokonce i v přírodovědných oborech.
25. 01. 2012 | 17:26

Viola napsal(a):

badateli,

nejsem si tak jistá, že zasévali akademici, matně si vzpomínám, že zasévali studenti, kteří to promyšlené mít nemohli - pochopitelně a umělci - herci. Nějak si nemůžu vybavit nějakého akademika z těch dob sametové revoluce.
25. 01. 2012 | 17:26

Mrtvola poháněná větrem napsal(a):

Jsem velmi rád,že jste přehodnotil rozhodnutí opustit blogy.Dík.
25. 01. 2012 | 17:28

jogín napsal(a):

Kuchař: UK je někde kolem 200, ovšem z 30 000 hodnocených škol. V USA mají špičky, průměr je ovšem daleko horší a ve velkém dovážejí jak studenty, tak doktoranty i pedagogy. Kvůli češtině dovážíme studenty jen ze Slovenska, zato ve velkém.
25. 01. 2012 | 17:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Kuchař:

"On nabízí akademické obci plnou svobodu, pokud nebudou odkázáni na státu finančně."

To, ze v obcanske spolecnosti existuje verejnopravni sektor (financovany z vetsi casti statem, ale v zasade nezavisly na primem vlivu politiku) je v naproste vetsine vyspelych evropskych zemi neco uplne elementarniho a ma to jasny smysl a ucel.
Klaus (spolu s lidmi jako jste Vy) by chtel, aby verejny sektor (a obcanska spolecnost) nejradeji vubec neexistoval - aby byl jen statni (vse pod primou kontrolou politiku) a soukromy.

Stat ma ale i u verejnopravnich instituci (vysoke skoly, ustavy AV, CT, CRo) uz ted PODSTATNY vliv - dava jim penize, urcuje pravidla, podle kterych je rozdeluje, ma v ruce akreditacni komisi, urcuje pravidla hodnoceni (jina vec je, ze to dela spatne), v ridicich organech techto instituci jsou uz dnes ze zakona zastoupeni (mensinove) predstavitele verejnosti, politickych a podnikatelskych kruhu.
Soucasne snahy o to, aby rizeni techto instituci postupne preslo primo do rukou politiku a podnikatelu (kteri by dosazovali sve politicke kamarady na pozice rektoru, reditelu ustavu, urcovali, co se tam bude delat, co se bude vysilat), jsou mimoradne nebezpecne. Rychle by to vedlo k likvidaci zakladniho vyzkumu prumyslovou lobby. Jak si muze nekdo myslet, ze nejaci politici a podnikatele budou spravne rozhodovat o vyzkumnem zamereni univerzit???
Nazor, ze kazdy, kdo je placen z penez pochazejicich z dani, je povinen provadet prikazy statu (= momentalne vladnouci garnitury) je podle me uplne desivy; tak tomu tady bylo pred rokem 89...

..
25. 01. 2012 | 17:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Kuchař:

"Ještě by bylo dobré akademikům a místním bolševiků připomenout, jak si vede naše VŠ školství plné chytrých studentů z chudých rodin."

To snad neni mozne - copak si neuvedomujete historii, ktera k tomu zaostani vedla? Nejprve 40 let komunistickeho rezimu, pak 90. leta... Vite, jaka byla situace po cela 90. leta? Jaka byla na VS a AV naprosta bida? Podminky (aspon pro vedu) zacaly byt jakz takz dobre (aspon nekde) pred cca 7 lety (zasluhu za to ma tech 8 let soc. dem. vlad).
To, jak jsme ve vede zaostali, je naprosto logicke - cokoli jineho by byl zazrak!

Pokud jde o kvalitu VS vzdelani, povazuji skoro za zazrak, jak v podstate dobra byla a snad stale jeste je (i kdyz dusledky "bolonske vyzvy" (soucast STATNI politiky, zadny vymysl vysokych skol!) jsou cim dal vice devastujici).
Nasi absolventi nemaji vubec zadne problemy, kdyz odejdou na postdoktoralni pobyt kamkoli do zahranici (a bylo tomu tak i pred rokem 89, jak mohu z vlastni zkusenosti dosvedcit).

..
25. 01. 2012 | 17:48

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Místní „génius“ Rumcajs - Kuchařs zase perlí a tak

známá nestátní americká univerzita

Harvardova univerzita - Přijímací řízení
„Přijímací řízení trvá rok a je velmi selektivní: ročně je přijato asi 9 % všech žadatelů (na bakalářský stupeň ještě méně). Typičtí úspěšní žadatelé o přijetí patří k nejlepším studentům na své škole (z objektivních kritérií jsou zohledňovány zejména testy SAT a zprůměrovaný prospěch ze střední školy), o přijetí však rozhodují i doporučující dopisy, mimoškolní aktivity uchazečů a dobrovolné činnosti. Školné je odstupňované podle oborů (nejdražší je business a medicína), průměrně kolem 40 tisíc USD ročně,

protože je však škola tak bohatá, zhruba polovina studentů (včetně všech českých) je neplatí“

Pramen wiky

Univerzita nepřijme každého, ale asi každého desátého, mít peníze prostě nestačí a tak je vysoká úroveň studentů zajištěna, provoz školy platí jen bohatí.

To je ideál každého levičáka.
25. 01. 2012 | 17:54

Kuchař napsal(a):

Tak to se velmi pletete pane profesore !

Já jsem pro občanskou společnost ale na rozdíl od mítních bolševiků si ji představuju jako svobodnou společnost. Né jak společnost řízenou přerozdělovacím guru a politickou mafií.

Ale považujete za svobodu, že mě stát pod pohrůžkou násilí odebere část mých příjmů, abyste si Vy mohl svobodně bádat ?
Já moc ne.

Svoboda by byla, když Vy přijdete za mnou a řeknete "Hele kuchaři, dej mi peníze a já ti vymyslím geneticky upravené kuře, které bude větší jak slepice".. a já se pak svobodně rozhodnu, jestli Vám, peníze dám, nebo ne.

Tomu já říkám svoboda pane profesore. Vaše svoboda je vykoupená nesvobodou druhého.

No a co se týká vzdělání - já s Váma souhlasím, že většina absolventů nemá problém se uplatnit. Proto nechápu ty obavy, že by absolvent nedokázal půjču vrátit.

Přece sám vidíte, že tenhle systém je neudržitelný - nebylo by lepší, aby VŠ školy byly zainteresovaný na tom, aby vychovali ze svých studentů odborníky a né pitomce s titulem ?
25. 01. 2012 | 18:08

Béda napsal(a):

Kuchař,

měl byste si, dřív než jej použijete, ujasnit obsah pojmu bolševik. Tento vzniknul jako odraz jevu zvaného POLITICKÉ VÁLCOVÁNÍ (nerespektování, ignorování, přehlížení, vyloučení z jednání, příp. z rozhodování oponentů,) menšinového názoru většinou. Kdo v dnešním politickém spektru tento trend reprezentujete zajisté při své inteligenci dokážete pojmenovat.
25. 01. 2012 | 18:48

Kuchař napsal(a):

Béda:

Tuto oblíbenou interpretaci menšinové opozice považuju za komickou .

Vážně si myslíte, že volby jsou od toho, aby pak vítězný program byl přepsán podle opozice ?

A myslíte si, že až příští volvy vyhrají socani, že by neměli prosazovat zákony bez souhlasu ODS ?

Vážně si tohle myslíte ?
25. 01. 2012 | 18:56

Viola napsal(a):

Kuchaři,

jestlipak bys mohl vařit rychle a kvalitně, kdyby ti akademici nevymysleli elektřinu, nebo dnes tak žádané indukční hrnce? Abys mohl dál a dál produkovat zisk, musíš dotovat výzkum, ty sám přece nevíš, co v budoucnu můžeš využít kromě těch velkých kuřat - brojlerů. A nejsi sám kuchař, jsou i jiní šikovní kuchaři, kteří si všímají inovací a začnou ti konkurovat a ty nebudeš jen se svýma velkýma kuřatama stačit.
25. 01. 2012 | 19:25

Béda napsal(a):

Kuchař,

Milý pane. Jestli jste si nevšimnul, vládní kleptokraté provádějí "reformy" které ničí stát a zásadním způsobem mění vlastnícké vztahy (nebál bych se termínu "únorový puč" naruby)- dát do pořádku zprivatizované a zničené zdravotnictví, školství, vědu, stát, sociální oblast, ekonomiku nebude žádná lehká a levná záležitost. Navíc peníze nejsou - část spolkne na dluh kupř. církev. Na to měly mít široký konsensus, ne bplševický válec. Tato destrukce nejsou změny v rozsahu jednoho volebního období.

Jednou se nenažranost kleptokratům může šeredně vymstít.
25. 01. 2012 | 19:31

Pepa Řepa napsal(a):

Koukám, že Vás přivítali představitelé fan klubu.
Důstojný uvítací výbor:
mrtvola poháněná větry
ten co se s blbem hádat nebude

Škoda, že už nežije Tencokydalhnui-čest jeho památce- hodil by se do party.
25. 01. 2012 | 19:48

Kuchař napsal(a):

Viola:

Ještě jste zapomněla na Rudolfa II. Ten taky dotoval výzkum.

Béda:

Stát zničili socani. V honbě za volebními hlasy a svými koryty neváhali nastavit výdajové parametry tak, že se nyní jen těžko dají srovnat na rozumnou míru. Ty trapný pokusy hodit to na Kalouska může brát vážně jenom retard.

Privatizace a tedy osobní odpovědnost osobním majetkem za špatná rozhodnutí je jediná cesta, jak z tohoto státního marasmu dostat ven. Beztrestné přežvykování ve státních trafikách, kde tu tam dře socan, tu zas ODS-ák musí skončit !
25. 01. 2012 | 20:21

Fialový Krokodýl napsal(a):

Vyjádřil bych zdrženlivý souhlas s Václavem Hořejším, nicméně chci se zeptat na jedno:
Vš mají akademický senát, kolegium rektora, vědeckou radu a správní radu. Ve Správní radě jsou již nyní zástupci jmenovaní MŠMT, kteří rozhodují o rozpočtu, velkých investicích, prodejích nemovitého majetku atd.
Jaký je tedy rozdíl v navrhovaném zákonu proti stávajícím stavu. Jednou věcí je akademická svoboda (bádání, atd...) a druhou věcí je hospodaření s majetkem státu.
Můžete mi vysvětlit kde je základní problém? Bez emočního rozhořčení nad prohlášením V.K...
-FK-
25. 01. 2012 | 20:50

jogín napsal(a):

Krokodýle, rozdíl je v tom, že podnikatelé a politici budou rozhodovat, na jaké bádání se peníze vyloží. Fantastickým příkladem je 27 milionový grant MPO s víc než 40 milionovou spoluúčastí firmy, za který byla vybádána plastová trubka na trojnožce se stetoskopem jako pomůcka pro senzibila. A odkud se rekrutovali veleúspěšní studenti z plzeňských práv?
25. 01. 2012 | 21:14

Kritik napsal(a):

Bylo tu bez pana Hořejšího smutno, dobře že se ozval alespoň v tom do nebe volajícím pošlapávání odvěkých práv universit a vysokých škol.

Dokonce člověka napadne, že by akademické svobody měly být rozšířeny, ne zúženy. A akademici by měli mít možnost vytvářet jakýsi paralelní demokratický systém, který by oproti vnějšímu světu měl mít třeba možnost podobnou biblickým "útočištným městům" nebo zvláštní privilegovanou ochranu, jako to již bylo ve středověku. Je totiž docela možné, že takový správně nastavený svobodný demokratický systém by se mohl stát vzorem pro reformu současného chátrajícího tzv. demokratického společenského řádu.

To by ovšem autokratický člověk na Hradě nemohl přežít.
25. 01. 2012 | 21:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Fialový Krokodýl:

Problem vidim v tom, ze soucasny navrh se snazi jeste vice posilovat vliv tech externich cinitelu; existuje realna obava, ze to je jen mezistupen; pokud soucasny navrh projde, snadno se muzeme dockat male novely, ve ktere uz ti externi podnikatele a politici budou mit vetsinu (salamova metoda).
Dukladny rozbor problematickych aspektu pripravovanych zakonu viz zde:
http://ucjtk.ff.cuni.cz/system/files/publikace/pruvodce_reformou.pdf

Vubec si nemyslim, ze s vysokymi skolami je vse v poradku - ano, je napr. vyrazne predocentovano a preprofesorovano, nektere VS (napr. bohuzel UK) jsou strasne byrokraticke. Ale neverim, ze by to ty navrhovane zmeny zlepsily; spis naopak.
Jsem zcela presvedcen, ze se MSMT (a nejen to nynejsi) vubec nesnazi napomahat reseni tech dlouhodobych a vsem znamych problemu, protoze ma prilis mnoho starosti se svymi politickymi hratkami.

Mate ale pravdu, ze emoce vzbuzene VK (ale i Dobesem) nejsou vubec zanedbatelnym faktorem...

..
25. 01. 2012 | 21:31

Dalibor Štys napsal(a):

vaclavhorejsi a Fialový Krokodýl

Emoce nad Dobešem a VK jsou známkou toho, že se konečně někdo odhodlal to to bíloknihování a technopolisování na vysokých školách uvést do praxe. Současná podoba návrhu zákona o VŠ je horší než byla ta první verze. První verze ukazovala jasnou změnu koncepce, smyslu, vysokých škol, mnozí z dnešních kritiků se s ní ztotožnili. Po všech "změkčováních" mají důvod ke kritice dnes už prakticky všichni.

Jms ev demokracii, vláde většina. Takže výsledek bude nejpravděpodobněji ten, že kvalita bude jen stranou a jako výsledek individuálních snah. Kdyby se alepoň podařilo najít způsob jak ji zafinancovat. Systém financování VŠ podle metody VKM k tomu částečně vede, prosadil ho však náměstek Koucký, kde je ho teď konec....
26. 01. 2012 | 05:42

Důchodce68r napsal(a):

Jednou větou - ano, vysoké školství je potřeba dát do pořádku, a zatím co nám předhodí školné jako kost psům aby se o ni chvíli porvali, má být zprivatizováno, a ten pořádek nelze provést, dokud se nenahradí celá ta současná zmrvená pravá i levá politická garnitura.
26. 01. 2012 | 06:44

Béda napsal(a):

Nejlépe se vládne zadluženým, nevzdělaným, blb..m s nejistou budoucností, bez sociálního systému, perspektivy dožití důchodu, perspektivy v nemoci.

"Vzhůru" do kapitalismu 21. století.
26. 01. 2012 | 07:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Dalibor Štys:

Nazor "hlavne ze uz nekdo dela "reformu" (i kdyz spatnou)" mi pripada stejne posetily, jako kdybych si u lekare rekl "hlavne ze mi da nejakou injekci, jedno jakou".
Nazor, ze ruzne (nepochybne existujici) nesvary na mnohych vysokych skolach vcetne te nejstarsi (byrokracie, zatuchlost) lze vyresit "reformou" spocivajici v zavedeni skolneho a predanim rozhodovacich pravomoci do rukou mistnich politiku a podnikatelu mi pripada uplne silena; nemyslim, ze ho nekdo muze zastavat vazne; je to skutecne jen pokus o to, aby se politici zmocnili dalsiho segmentu spolecnosti doposud relativne na politicich nezavisleho.

..
26. 01. 2012 | 07:36

dennis napsal(a):

Zda se, ze pan prezident jasne deli sve sympatie mezi skoly statni a soukrome. Zda se, ze jeho prohlaseni o tom, ze ten, kdo skolu financne "drzi", ma pravo rozhodovat o svobode "zamestnancu", nahrava vlade pevne ruky a zaroven dalsimu tunelovani statnich instituci. Jeho populismus neutoci na to, ze soukrome skoly nenapadne, ale soustavne snizuji uroven vzdelavani, kvalitu pedagogickeho sboru, prestiz rozdavanych titulu a akademickych hodnosti; ze se v honbe za ziskem podbizeji studentum, kteri prinesou penize, a ruci jim za "uspesne" dokonceni studia. (Dokonce v ramci reklamni kampane jsou ochotny lzive slibovat a rucit, ze jejich absolventi maji zvysenou sanci ziskat atraktivni uplatneni.)

On jasne kritizuje studenty-parazity, neposlusne akademiky a jejich zalostnou uroven. Demagogie jeho populismu spociva v tom, ze stve naprostou vetsinu obcanu proti nejkvalitnejsim vysokym skolam, vysokoskolskym pedagogum a studentum a svoji stvavou kampan doklada udaji, ktere jsou castecne pravdive. Prisne se chrani rict, ze koncepce a rozvoj vzdelanosti naroda neni soukromy byznys. Tedy vyhyba se tomu, aby to rekl nahlas. Ale vsemi cestami podporuje devastaci statniho skolstvi a podporuje vsechny formy privatizace skolstvi. Jeho uprimny obdiv k soucasnemu ministrovi skolstvi je primo ukazkou, jak saboter a nejvetsi skodna ve skolstvi je pro nej "nejlepsi ministr skolstvi" za poslednich dvacet let.

Stokrat se muzeme zamyslet nad slovy prezidenta bez emoci. A vlastne bychom tuto zasadu meli dodrzovat vzdy, at uz chvalime nebo kritizujeme. Prezidentovi v jeho politickych vystoupenich, ale nejde o hledani nejlepsiho reseni a koncepcni politiku ve prospech naroda. Jemu jde predevsim o rozdmychavani emoci. Jedine rozdmychavanim emoci se mu bude darit udrzet se na spici zajmu. Cim energicteji a sofistikovaneji budou prezidentovi kritici vystupovat, tim vetsi sklizen on ceka u jeho milovaneho naroda. Protoze populismus nejhrubsiho zrna pouziva propagandu ze skusmo otesane pravdy a z nenavistne a stvave propagandy v nadeji, ze lide v neradostne situci jsou nachylni k hledani viniku a k nenavisti.

Pane profesore Horejsi, jen malou ma sanci cesta rozvahy a respektovani argumentu podle pravdy a vyznamu, proti cilene politicke propagande. Prece jen jsem Vam vdecny, ze jste se ozval. Tady totiz nejde jen o mistecko na vysluni politicke moci pro jednoho mimoradne rafinovaneho demagoga a jeho nohsledu, tady jde o mnohem pocetnejsi obec. Kazdeho hlasu je treba.
26. 01. 2012 | 07:52

Béda napsal(a):

Znalostni ekonomika v praxi.
http://www.outsidermedia.cz/Fronta-na-praci-v-Chicagu-1.aspx
26. 01. 2012 | 08:47

pgjed napsal(a):

Zdravím pane profesore,

Nemohu si odpustit pár drobných štulců.

1. Je otázkou, nakolik je tato vláda pravicová. Řadu zcela pravicových aspektů u ní marně hledám. Namátkou, ochrana rodin a hendikepovaných, rovnost občanů před zákonem, vyrovnané konzervativní hospodaření, daňová uměřenost... A kdyby voliči volili spíše, než tuto smečku pragmatiků, vaši Sobotkovu a Haškovu socdem, nepomohli by si. Bylo by to jenom v dílčích aspektech trochu jiné, ale výsledek + - stejný. Copak třeba řada privatizačních prasečin, kterých důsledky Nečasovsko Kalouskovská smečka neumí řešit (spíše nechce), nezačala pod Sobotkovou patronací? Konzervativní hodnoty, jejichž deficit nás ničí, žádná socdem nepřinese.

2. Akademické svobody? Jistě, ale copak to je jádro problému? Ruku na srdce, Současná verze Wilhelmova vysokoškolského zákona jenom interpretuje řadu tezí, pro které plédovaly vlivné akademické osobnosti po řadu let. Populisticky a nezodpovědně. Teprve když je Dobeš s Wilhelmem dali na papír, začali přemýšlet nad konkrétními dopady a plašit se jako jankovitá kobyla. Je pravda, že návrh nemůže zůstat tak, jak je. Na druhé straně vysoké školy rovněž nemohou zůstat tak, jak jsou. To jak učí, s jakými výsledky a jak hospodaří s penězi daňových poplatníků, to je mnohde hanebné. A to, jak se hlásí o další peníze a o vyšší platy rovněž. Takže není nad čím jásat.

3. A jakou alternativu mají k dispozici akademičtí představitelé ke špatnému legislativnímu návrhu Dobeš - Wilhelm, aby to neznamenalo pokračování rozhazování peněz, nabíráním tisíců prváků o kterých se předem ví, že jenom menšina má na to, aby přežila prvák? Aby to neznamenalo vyhánění ze studií chudých študáků z chudých rodin (většinou bývají ti talentovanější a pracovitější), kteří se již dnes těžko protloukají. Aby to nebyl další tunel do příjmů běžných občanů, vyvádějící další miliardy ve prospěch nenažranců z bank, pojišťoven a úvěrových společností. Aby to nekazilo dál společenskou morálku vyfabrikováním dalšího pseudodůkazu, že bez dluhů nelze žít... ??? O?O?O? Jo, že není? Tak k čemu ten poprask? Ocenil bych, kdyby páni akademici, jejichž podstatná část má lví podíl na současné zprasenosti celého systému výuky na VŠ, nekritickým přenášením zahraničních modelů bez důrazu na obsah a kvalitu, byla schopna dát na stůl skutečně hodnotnou alternativu, která bude začínat tím, že ořeže neproduktivní sádlo na vlastním těle a bude bez kliček a vytáček mířit k tomu, aby VŠ produkovaly skutečně kvalitní absolventy v oborové skladbě ve prospěch našeho hospodářství. Zatím je to spíše dobře placené provozování velmi drahých koníčků, včetně kongresové turistiky, úzkou skupinou, na účet daňových poplatníků. Přínos pro hospodářství (věcný, inovační, personální) je minimální. A pro akademii to evidentně platí v bleděmodrém.
26. 01. 2012 | 09:02

jogín napsal(a):

V zdejších i oficiálních úvahách o vysokých školách chybí i minimální rozbor současného stavu a příčin, které k němu vedou. Podíváme li se na úroveň univerzit, zjistíme, že v dobrém stavu tj zhruba zahraniční standart jsou především staré, tradiční školy. Problémové jsou převážně nově založené soukromé univerzity. Pokud absolvuje 20% populace, kvalita absolventů spadnout musí, rozložení inteligence v populaci je dané. Podle Klause se akademici snaží zvyšovat počty studentů, aby si zvýšili příjem. Má pravdu, ovšem zapomíná dodat, že toto chování generuje způsob financování, který akademikům předepsali politici. Platba za hlavu jiný výsledek mít nemůže, trh funguje. Bohužel funguje i tak, že z hlediska financování je kus jako kus a vydání diplomu lemplovi je finanční přínos. Hromadná produkce diplomů s co nejnižšími náklady znamená, že na úrovni výuky a přezkoušení studentů nezáleží. Existuje sice část financování závislá na kvalitě pedagogů, jenže publikační výstup má jen velmi omezený efekt a daleko víc jsou oceňovány docentské a profesorské tituly- hle titulární hyperprodukce. Kupodivu tady tradice funguje, docentura na KU není za dobré slovo. Podle ekonomických teoretiků budou studenti preferovat nejlepší univerzity a tím se efekty platby za hlavu vyrovnají. Jenže tato tradice se buduje desetiletí (hlavně u zaměstnavatelů) a ne všichni studenti mají sebevědomí nutné k výběru náročné školy. Takže v současné situaci lze uzavřít, že školné nebude fungovat jako podnět ke zvýšení kvality, ale naopak. Okamžitý finanční přínos rozhodne- viz existující soukromé univerzity s výukou několik víkendů za semestr. Nejrychlejší způsob jak právě teď zvýšit kvalitu VŠ je tvrdé přehodnocení univerzit akreditační komisí a k jejich hledisku by měla patřit i potřeba absolventů v jednotlivých oborech.
26. 01. 2012 | 11:46

SuP napsal(a):

Trochu mě celá ta debata zaráží.
Špatní profesoři, kteří špatně učí špatné žáky tak, že špatní absolventi mají špatné znalosti se bouří proti vládou navrženým změnám.
Přitom ve výsledku se očekává, že titíž špatní profesoři by měli najednou začít učit špatné žáky tak, aby z nich byli kvalitní absolventi. Zcvela jistě to špatní pedagogové s předváděnou nechutí zvládnou tak, aby nám svět záviděl.
Vypadá to, že Klaus má zase pravdu.
26. 01. 2012 | 14:15

jogín napsal(a):

Supe, povšiměte si, že se bouří ti nejlepší, ne prodavači diplomů.
26. 01. 2012 | 14:38

SuP napsal(a):

jogín -
Jestli jim moc nefandíte. Pravda, prodavači diplomů si své cesty vždycky najdou. Jenže stejně tak ti nejlepší už dávno své cesty mají (jinak by nebyli nejlepší) a změny v organizaci by je neměly rozhodit.
26. 01. 2012 | 15:26

vojnov napsal(a):

SuP:

mno, pokud Dobeš provede svou slavnou reformu (a já doufám, že ne), pak se to tu celé rozsype. Protože jednou z jejích součástí je, že pokud jste dobrý na ne až tak dobré celé instituci, máte smůlu. Když nebudete sedět na židli na správné instituci, tak klasické prostředky rozvoje schopných vám budou prakticky nedostupné. Granty-nic. Možnost vychovat si tým (tedy doktorandy)- nic. Magistři-nic.
Takže si "vybudujeme" jednu super univerzitu tím, že sesypeme hrozinky na jednu stranu a těsto necháme stranou. Výsledkem nebude dnešní nepovedená vánočka, ale úplně nepoživatelný humus. A jak průhledné a efektivní to bude, to je vidět třeba na IKEM, že.
26. 01. 2012 | 16:26

Luba napsal(a):

Pan Václav Žák pro ČRo-6: "Svévolný prezident?"

"(...) Bohužel, česká ústava připouští odvolání prezidenta jenom tehdy, pokud by se dopustil velezrady. Svévolná činnost prezidenta však za velezradu považovat nelze.

Česká ústava nemá ustanovení, které by dokázalo prezidenta odvolat za porušování svého ústavního slibu, jako tomu bývá u prezidentů, kteří jsou přímo voleni a zároveň jsou odpovědni za své politické akty.

Doufejme, že veřejnosti začne docházet, že svévole do demokratické politiky nepatří."

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2541196
26. 01. 2012 | 16:26

SuP napsal(a):

vojnov -
Oponoval bych, že pokud jste skutečně TAK dobrý, proč sedíte na NE TAK dobré instituci?
Víte, já už jsem za zenitem, ale ke svému poslednímu postavení jsem se dostal bez grantů. Zkrátka jsem se musel snažit......
26. 01. 2012 | 18:18

mývalka napsal(a):

Komentář pana Hořejšího je velice stručný a argumentačně chudý.
Klausovi musím dám za pravdu, dotkl se něčeho podstatného: učitelé na státních školách se rádi schovávají za akademickou svobodu.

Myslím, že všichni, kdo prošli státními vzdělávacími zařízeními v posledních dvaceti letech, ví, jaká tam panuje úroveň. Univerzity a doktorské programy se staly ždímačkami státních peněz, kvantita vyprodukovaných absolventů převažuje nad kvalitou výuky.

Kde jsou ty časy, kdy na katedrách se přijímaly do doktorského studia 2 lidi za rok?! Sama jsem studovala na FF UK a pamatuji si na mnohdy neuvěřitelnou nezodpovědnost učitelů, nedostatek jejich odpovědnosti za pedagogickou a odbornou práci. Přednášky odpadaly bez náhrady, o konzultačních hodinách nebyl profesor k zastižení, práce se studenty v seminářích se odvíjela od momentální formy vedoucího, který pak spíš improvizoval.

A evaluace výuky studenty? To byla zcela směšná procedura bez žádného efektu. Reformovat vysoké školství je třeba!
27. 01. 2012 | 09:16

vaclavhorejsi napsal(a):

mývalka:

"Reformovat vysoké školství je třeba!"

A opravdu myslite, ze spravnou cestou k tomu je podridit skoly politikum, podnikatelum a urednikum MSMT?
Stat ma uz dnes v rukou mnoho nastroju, jak pusobit na zlepseni kvality VS, ale nevyuziva je.

..
27. 01. 2012 | 09:22

Tobie napsal(a):

Asking where to find the best and quality online recipe sites? Well, asked no more for the following featured sites will offer you the best and quality recipes with an easy to follow cooking videos. At http://www.gourmandia.com , http://www.foodiamond.com and http://www.gourmetrecipe.com nothing can compare what this site truly offer. In addition, they have featured a site that is specified for travelers at http://www.xdestination.com they have all what it takes. Find out and discover more.
14. 03. 2012 | 08:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy