Etika popularizace vědeckých výsledků - ať žije Antonín Holý!

15. 11. 2007 | 15:29
Přečteno 12806 krát
Bohužel se často setkáváme s tím, že někteří vědci (a vědkyně) lehkomyslně ohlašují v denním tisku své objevy léků proti rakovině, léčebných postupů založených na kmenových buňkách, apod., aniž by nejprve účinnost takových léků a terapeutických postupů nejprve důkladně prověřili náročnými standardními klinickými pokusy a poté výsledky řádně publikovali v odborném tisku.

Jako nadějné léky jsou veřejnosti často prezentovány látky a postupy, které se takto jeví pouze v preklinických testech („ve zkumavce“ popř. na některých zvířecích modelech) a teprve mají být klinicky testovány ve standardních klinických testech (které mají jak známo tři postupné fáze trvající celkem několik let). Takoví badatelé nezaslouženě sklízejí krátkodobý obdiv laiků (často i včetně vědců z jiných oborů, kteří do věci nevidí). Nikdo se už za pár let neptá, jak ten slibný lék vlastně nakonec dopadl – novináři se raději věnují zase nějakému jinému „převratnému objevu“.

Je samozřejmě zcela v pořádku, když se v médiích mluví i o pokrocích na úrovni základního výzkumu, ale je třeba vždy velmi jasně říci, jak velice daleko je odtud k případnému skutečnému léku. Málo se ví, že z látek, které se jeví jako nadějné v té prvotní laboratorní fázi, se opravdovými léky stane jen asi jedna tisícina a že celkové náklady důkladného klinického testování těch opravdu nadějných látek se pohybují ve stovkách milionů dolarů (přičemž většina těchto peněz „přijde nazmar“, neboť většina i těch opravdu velmi nadějných látek nakonec jako léky schválena není...).

Myslím, že jakékoli „nafukování“ vědeckých výsledků, obcházení standardních postupů vědeckého ověřování nových výsledků a vzbuzování falešných nadějí u pacientů je velice neetické. Všichni bychom si měli vzít příklad z našeho zdaleka nejúspěšnějšího biomedicínského badatele, prof. Antonína Holého. Ten o lécích, k jejichž vývoji zásadním způsobem přispěl (ve spolupráci s belgickou virologickou laboratoří E. De Clercqa a americkou farmaceutickou firmou Gilead), začne na veřejnosti mluvit teprve po definitivním schválení americkým úřadem pro kontrolu léčiv FDA, tedy poté, kdy již bylo na tisících pacientů ověřeno, že nepochybně fungují.
Je třeba poznamenat, že A.Holý je v medicinální chemii skutečně nejvyšší světová třída - v roce, kdy FDA schválila k používání dvě jeho virostatika, schválila celkově jen 17 nových léků...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zuzana napsal(a):

O techto vecech by meli byt informovani zastanci homeopatik a naivni "zviratkomilni" aktiviste :-) Vice takovychto clanku, pane profesore, at lide pochopi, proc je treba vice penez na vedu..
15. 11. 2007 | 15:37

Bobo E napsal(a):

Máte pravdu, vědecké objevy by se neměly publikovat, dokud není výsledek potvrzen. Nadruhou stranu, nejsem si jistý, zda-li jsou na vině pouze (mladí) vědci. Domnívám se, že za těmito předčasně "publikovanými objevy" jsou dvě příčiny.
1) Mladí vědci na sebe chtějí upozornit. Ne však pro slávu (většinou), ale čistě proto, aby pro svůj výzkum získali finanční podporu, ať už ze strany státních grantových agentur, nebo ze soukromého sektoru.
2) Na vině mohou být sami novináři honící se za senzacemi. Ze zkušenosti vím, že "vědeckým korespondentem" se může stát kdovíjaký nedouk. Ze svých studií na MFF si pamatuji, že na přednášku z Teoretické mechaniky přinesl kdosi výtisk nejmenovaného celostátního deníku, kde se v jeho vědecké příloze dlouze rozebítralo, že planety obíhají kolem slunce po elipsách (což je pravda), a že je to důsledek a jeden z nezvratných důkazů teorie relativity, což je veliký nesmysl. Z hecu nás pak cirka 50 poslalo do redakce z hecu email, kde jsme šéfredaktorovi nabídli, že doryčného "vedeckého" redaktora příslušné věci zdarma doučíme.
15. 11. 2007 | 16:44

Zuzana napsal(a):

BoboE: Jacipak mladi vedci? Pokud je dneska nekdo opravdu dobry a mlady, jde na doktorat do zahranici a vetsinou tam uz zustane. Pokud se vrati, tak ne nadlouho. Duvod? :-x
15. 11. 2007 | 17:00

Vaclav Horejsi napsal(a):

Zuzana:
S tim nesouhlasim. Na nasem ustavu mame zajemcu o PhD studium nadbytek, a prave tak mame nadbytek vyboornych uchazecu, kteri se chteji vratit z postdoktoralnich pobytu v zahranici. Nasi PhD studenti (a neni to rozhodne jen specialita naseho ustavu) maji krome stipendia jeste castecny pracovni uvazek a pokud jsou dobri (vetsinou ano) tak dostavaji i odmeny, takze na tom nejsou zas tak spatne (hadejte na kolik hrubeho si prijde u nas celkove prumerne takovy PhD student za rok?). Jina vec je uroven jejich dizertacni prace, ktera v mnohych ceskych laboratorich dost spatna (ale napr. na ustavech AV, ktere znam, docela dobra i v mezinarodnim srovnani).

Bobo E:
To je nedorozumeni - to, o cem pisu se netyka mladych pracovniku, ale vetsinou uz velmi "zralych"...
15. 11. 2007 | 17:57

Ivan napsal(a):

Ano pane profesore, touha po senzaci je opojná. Odporuje ovšem systematické a trpělivé vědecké práci. Málokdo si uvědomuje, že takovýto přístup a nejedná se jen o medicínu je nebezpečný. Tato nedočkavost vede k netrpělivosti a velkým tlakům na autora, jež se dostává do nedobré pozice. Skutečná tvůrčí a kvalitní práce vyžaduje vnitřní tlak ne ten vnější. Vede to dokonce k negativním výsledkům. Myslím si, že by měla být formulována etika vědecké práce.
15. 11. 2007 | 18:14

Karel Mueller napsal(a):

BoboE:
Před časem jsem četl v poradně na jednom fyzikálním serveru odpověď na otázku, co uvidíme z vnějšku při pádu nějakého objektu do černé díry.
Odpověď z renomovaných úst (volně):
Odsud vzhledem ke obrovským vzdálenostem nic. Pokud bychom pád sledovali z dostatečně malé vzdálenosti, tak bychom ze změny gravitačného pole mohli registrovat procesy uvnitř černé díry.
Pokud je mi známo, tak z hlediska vnějšího pozorovatele (odkudkoliv) nemůže v jeho konečném čase daný objekt dosáhnout horizontu (abych nemusel chodit do výpočtů nebo zavádět některé pojmy: vnější pozorovatel může kdykoliv v budoucnu signál přijmout od objektu, který byl vyslán před dosažením horizontu).
15. 11. 2007 | 19:41

Petr Dvorak (Joshis) napsal(a):

Super clanek! Pan prof. Holy je jeden z tech lidi, jehoz jmeno vyzdvihuji a jehoz uspechy zminuji, kdyz priblizuji kamaradum ze zahranici nasi republiku...

Abych neco rekl i k tematu (ne ze bych myslel, ze to nekoho bude tak moc zajimat:o))...

Myslim, ze casta prezence vedy v mediich je dulezita (triv. tvrzeni), ale ze by se mnohem vic mela snazit predstavit v tom smyslu, ze bude viditelne prezentovat (treba i zcela laicke verejnosti) co "duleziteho" (viz dale) prave dela a za ucelem jakeho vystupu - a bude JASNE rikat, v jakem je to cele stavu... (nadejne/pred dokoncenim)

Kdyz jsem se napriklad pred jistym casem dival na stranky "http://www.img.cas.cz", mel jsem trochu problem se v tom celem orientovat, resp. bylo tezke najit tam neco, co by me jako laikovi sdelilo jednoduchou zpravu o vyzkumu probihajicim na tom ustavu.

Vim, ze ty stranky nejsou asi urceny pro kazdeho... Kdyby se ale na hlavni stranku jednotlivych instituci CASu vzdy daly zebricky "deseti Top rated projektu" se strucnym popisem a hrubym odhadem stavu rozpracovani/dokoncenosti, ktere by se treba jednou za mesic updatovaly, bylo by to pro me - nahodneho ctenare - lepsi... Navic by tim jasne bylo verejnosti ukazano, ktere projekty jsou ted pro tu danou instituci nejvic IN (... vim, ze jsou jiste vsechny dulezite, ale instituce jako CAS ma jiste najaka hodnotici kriteria uspesnosti jednotlivych projektu...) a mozna by to byla i motivace pro zkvalitneni vyzkumu (snaha umistit se v Top10 a byt videt).

Mozna je to ale jen hloupy napad, treba to tak z nejakeho duvodu nejde... nebo by to nic neresilo... nevim...
15. 11. 2007 | 20:45

Zuzana napsal(a):

Pane profesore, kolik takovych pracovist na stejne urovni jako je to Vase mame v CR? Ze se to da spocitat na prstech jedne ruky?
15. 11. 2007 | 20:46

Zuzana napsal(a):

Jinak nejpodstatnejsi neni plat, ktery se mozna bude lisit o par tisic, ale nejdulezitejsi je vysledek minimalne trilete prace - nabyte zkusenosti a publikace v mistnim platku ci v Nature.. od toho se pak odviji ostatni. Toto vse take dost zasadne ovlivnuje motivace skolitele - jestli bere studenta jen jako levnou namezdni silu (polovicka platu ze stipendia), nebo zda citi alespon urcity dil zodpovednosti za to, jakym zpusobem studenta vede. A vzhledem k tomu, ze toto neni k tematu, ale pouze pro Bobo E, tak rikam: Howg!
15. 11. 2007 | 20:54

L. Machala napsal(a):

Bohužel pan profesor má pravdu, např. minulý týden byla v televizi dost bombastickým způsobem podána informace o novém nadějném léku na některé typy lymfomů, který je vyvíjen mimochodem na stejném ústavu, jako pracuje prof. Holý. Myslím, že podobné plané vzbuzování nadějí je vůči nemocným dost kruté.
15. 11. 2007 | 21:13

Vojta napsal(a):

Opravdu nechapu! Prave pan Holy a jeho tym v mediich oznamoval zacatek 1 faze klinickych zkousek leku proti rakovine! Skvele uspechy na psech. Firma Gilead to tedka asi testuje na lidech. Byl jsem tim nadseny, ale pokud pranyrujete vedce co delaji co popisujete pan Holy je v prvni rade. Doufam, ze ten lek bude zabirat, ale take jsem neslysel jak ty zkousky dopadaji.
15. 11. 2007 | 21:55

vlk napsal(a):

Pane profesore, máte pravdu. Leč žijeme vmediální společnosti. Takže obávám se, že to co popisujete bude pouze eskalovat.
Víte,media samozřejmě prodávají zejména špatné zprávy. Ale starý mediální zvyk říká, že nakonec musí přijít buď chlupaté zvířátko nebo nahatá holka, borec na konec nebo zpráva typu - Rakovina? Už ji máme pod kontrolou!
Takový je prostě náš dnešní svět. Obchod s iluzemi a planými nadějemi. A točí se v něm více peněz než v českém výzkumu!
15. 11. 2007 | 23:11

im napsal(a):

Vojtovi:
Ten článek je tady, čtvrtý seshora, ale nic podrobnějšího tam není.
http://www.prevencenadoru.c...
15. 11. 2007 | 23:33

Vaclav Horejsi napsal(a):

Petr Dvorak (Joshis):
S tou prezentaci hlavnich projektu a vysledku na strankach ustavu mate naprosto pravdu; pripravujeme ted novou verzi nasich stranek a toto tam bude!

Vojta:
To, co se stalo minuly tyden okolo prezentace "nadejneho leku proti rakovine" byl podle meho nazoru tak trochu ulet, ktery vybocuje ze solidni tradice, kterou Ustav organicke chemie a biochemie dosud dodrzoval. JE ALE TREBA ZDURAZNIT, ZE TENTOKRAT SE TO NETYKALO A.HOLEHO, presto, ze ten pracuje ve stejnem ustavu!!!
Myslim, ze to souviselo i se situaci kolem UHKT, protoze tam se take mely delat ty klinicke zkousky a hrozilo, ze sloucenim s FVN to bude znemozneno (akreditace pro tento typ klinickych zkousek je formalne vazana na UHKT a jakmile by ztratil svoji pravni subjektivitu, ztratila by se i ta akreditace). Takze myslim, ze to byla snaha medialne zduraznit dulezitost cele te veci a pomoci zabranit "zruseni" UHKT. Stejne je to ale nestastne...
16. 11. 2007 | 07:18

kancelářská_myš napsal(a):

Vojtovi a VH:

Tady je link na dnešní rozhovor
ředitele UHKT, zmiňuje, že doporučoval pracoviště ke klinickým zkouškám.

http://zpravy.idnes.cz/mfdn...
16. 11. 2007 | 13:41

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Dobrý clánecek, bez výhrad souhlasím! Jen bych (pro Vojtu)dodal, že mezi objevením úcinné látky a schválením léku FDA je uplyne mnoho let a i jen schválení klinických zkoušek je obrovským úspechem o kterém STOJI za to referovat.
Vždy muže dojít k závažným komplikacím (viz, bohužel, nedávno napríklad ta anti CD28).
Je třeba víc penez pro vedu a víc penez pro vzdelavani vubec.
A pro KVALITNI popularizaci také. To není vůbec jednoduchá úloha.
16. 11. 2007 | 14:57

Vojta napsal(a):

Spis nez bych ty doktory a vedce kritizoval, myslim ze je to dobre umet se pochlubit svymi vysledky.

Falesna nadeje je lepsi nez beznadej a ze par doktoru bude mit o par telefonatu vic jeste neznamena, ze by meli sve objevy tajit.
16. 11. 2007 | 16:00

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Vojta: To je pravda. Bez naděje se nedá žít. Možná tak přežívat.
16. 11. 2007 | 17:02

Petr Dvorak (Joshis) napsal(a):

V. Horejsi: Tak to je skvela zprava:o)!
16. 11. 2007 | 17:31

replica watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches ,rolex watches and so on .replica watches , ,rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 10:26

hrzbq napsal(a):

无名<a href="http://www.sz-hrzbj.cn">深圳搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn">深圳搬家</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/lhbj...">深圳罗湖搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/ftbj...">深圳福田搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/nsbj...">深圳南山搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/ytbj...">深圳盐田搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/babj...">深圳宝安搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szlh...">深圳龙华搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/lgbj...">深圳龙岗搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/bjbj...">深圳布吉搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/gcbj...">深圳装卸公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...">深圳吊车公司</a>
<a href="http://www.wumingbanjia.cn">深圳搬家</a>

<a href="http://www.hrzbq.com">深圳搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...">深圳吊车公司</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szwbcs...">深圳尾板车出租</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szdzgs...">深圳吊装公司</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szbcgs...">深圳搬厂公司</a>
<a href="http://www.wumingbanjia.cn/">深圳搬家公司</a>

万利<a href="http://www.ktwx.cn/">深圳空调维修</a>,提供<a href="http://www.ktwx.cn/ktjxz.htm">深圳空调加雪种</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ktaz.htm">深圳空调安装</a>、<a href=http://www.ktwx.cn/ktcz.htm">深圳空调拆装</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/hrktwx.htm">深圳海尔空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/LGktwx.htm">深圳LG空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/xkktwx.htm">深圳新科空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/zgktwx.htm">深圳志高空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/slktwx.htm">深圳三菱空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/dbxwx.htm">深圳澳柯玛空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/glktwx.htm">深圳格力空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/dsjwx.htm">深圳春兰空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ysqwx.htm">深圳大金空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/wxfw.htm">深圳日立空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/wxbj.htm">深圳松下空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ktcs.htm">深圳三星空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/khyj.htm">深圳索尼空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/zyktwxcz...">深圳中央空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/xyjwx.htm">深圳奥克斯空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/mdktwx.htm">深圳美的空调维修</a><a href="http://www.ktwx.cn/ktxd.htm">深圳空调清洗</a>....<a href="http://www.ktwx.cn/">空调维修</a>
16. 07. 2009 | 08:35

Omega Rolex Watches napsal(a):

<p><a href="http://www.newstyleomega.com/">Rolex</a>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <a href="http://www.newstyleomega.com/">Rolex Watches&nbsp;</a>&nbsp;&nbsp; <a href="http://www.newstyleomega.com/">Omega</a>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <a href="http://www.newstyleomega.com/">Omega Watches</a></p>

<p>&nbsp;</p>

<p><a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Yatchmaster </a>| <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Turn O Graph</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Submariner</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Seadweller</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex President White gold</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex President</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Perpetual</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Pearlmaster</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster Watches</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster Perpetual</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster Day Date</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Oyster</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Jubilee Datejust</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex GMT Master II</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex GMT Master</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Milgauss</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Explorer II</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Explorer</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Daytona</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Datejust</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Antimagnetic</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Rolex Air King</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation Double Eagle</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega De Ville</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega De Ville Co-Axial</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega De Ville Prestige</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Olympic</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega seamaster</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Seamaster Aqua Terra</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Seamaster Planet Ocean</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega seamaster professional</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Speedmaster</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega speedmaster professional</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Aqua Terra</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega Constellation Double Eagle</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega Constellation Quadra</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega De Ville Co-Axial</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega De Ville Prestige</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">omega seamaster</a> | <a href="http://newstyleomega.com/ca...">Omega Speedmaster</a> |</p>
05. 09. 2009 | 11:37

rakovina děložního čípku napsal(a):

Je samozřejmě zcela v pořádku, když se v médiích mluví i o pokrocích na úrovni základního výzkumu, ale je třeba vždy velmi jasně říci, jak velice daleko je odtud k případnému skutečnému léku.
27. 10. 2009 | 18:34

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 02:22

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:53

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 10:48

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 10:35

szjxbq napsal(a):

[url=http://www.szjxbq.com]深圳搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com]深圳顺发搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com/index1.asp]深圳罗湖搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com/index2.asp]深圳福田搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com/index3.asp]深圳南山搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com/index4.asp]深圳宝安搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com/index5.asp]深圳龙岗搬家公司[/url]
[url=http://www.szjxbq.com/index6.asp]深圳盐田搬家公司[/url]
[url=http://www.szbq668.cn]深圳吊装公司[/url]
[url=http://www.szbq668.cn]深圳搬厂公司[/url]
[url=http://www.szbq668.cn]深圳搬迁公司[/url]
21. 08. 2011 | 04:22

ht386 napsal(a):

[b]无线微波监控[url=http://www.wuxianjiankong.com]3G视频服务器[/url]|无线视频监控|3G无线监控[/b]

[b][url=http://www.ht396.com]无线针孔摄像机[/url]|针孔无线摄像头| [url=http://www.tx96.com]无线看字摄像头[/url]|纽扣看字摄像机|[url=http://www.vvu8.com]无线隐形耳机|短信接收器▓[/url]|隐型无线耳机|[url=http://www.wxav.net]无线微型摄像头[/url]|微型无线摄像机|[url=http://www.htsxt.com]无线针孔摄像头[/url]|无线看字摄像机|[url=http://www.wbtcq188.com]地下金属探测器[/url]|[url=http://www.cjtcq.com]地下金属探测器[/url]|[url=http://www.wbtcq.com]地下金属探测器[/url][/b]

[b][url=http://www.ht396.com]Wireless pinhole camera[/url]|▓[url=http://www.tx96.com]Wireless camera to see word[/url]|▓[url=http://www.vvu8.com]Wireless Invisible Headset[/url]|▓[url=http://www.wxav.net]Wireless pinhole camera[/url]|▓[url=http://www.htsxt.com]Wireless pinhole camera[/url]|[/b]
20. 02. 2012 | 09:25

Lafdiufaxia napsal(a):

http://paydayloans2you.com/#6854 - payday loans - <a href=http://paydayloans2you.com/#8968>payday loans</a> , http://paydayloans2you.com/#12421 payday loans
03. 06. 2012 | 11:01

aIT49UqM napsal(a):

Thanks for your post. I would like to say a health icarusnne dealer also works best for the benefit of the coordinators of any group icarusnne policy. The health icarusnne broker is given a list of benefits needed by someone or a group coordinator. Such a broker really does is seek out individuals or perhaps coordinators which usually best complement those requirements. Then he reveals his recommendations and if all parties agree, the particular broker formulates legal contract between the two parties.
23. 08. 2013 | 12:50

1c2EPays7Pg3 napsal(a):

You've got it in one. <a href="http://nexdxmcyrw.com">Codnul't</a> have put it better.
24. 08. 2013 | 15:41

LBMTWqI9xI napsal(a):

A formidable share, I just given this onto a clgelaoue who was doing just a little analysis on this. And he in actual fact bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you change into expertise, would you mind updating your weblog with extra details? It's highly useful for me. Huge thumb up for this weblog put up! http://mylrpuukms.com [url=http://jcwbkj.com]jcwbkj[/url] [link=http://vnrwhlrwwaz.com]vnrwhlrwwaz[/link]
26. 08. 2013 | 13:55

Ak73xEF4O napsal(a):

Thanks so much pertaining to <a href="http://vpslev.com">ginivg</a> everyone an update on this subject on your web site. Please understand that if a fresh post appears or in the event that any adjustments occur to the current article, I would be interested in reading more and learning how to make good use of those techniques you reveal. Thanks for your efforts and consideration of other folks by making this web site available.
28. 08. 2013 | 21:19

v12g9Ebyb6Ow napsal(a):

I’m impressed, I need to say. Actually not often do I encneotur a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you have got hit the nail on the head. Your thought is excellent; the issue is something that not enough people are talking intelligently about. I am very pleased that I stumbled across this in my search for something referring to this. http://jpsvlkzask.com [url=http://cdthre.com]cdthre[/url] [link=http://lyanzez.com]lyanzez[/link]
06. 09. 2013 | 18:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy