Svoboda vědeckého bádání versus „politická korektnost“?

18. 11. 2007 | 11:36
Přečteno 17222 krát
Moje dnešní téma je dosti ožehavé a psát o něm se podobá bruslení na tenkém ledě. Nicméně toto téma otevřu, protože jsem zvědav na to, co se objeví v diskusi.

Před několika týdny vzbudila pozornost aféra okolo výroků jednoho z nejvýznamnějších žijících vědců, devětasedmdesátiletého Jamese Watsona, spoluobjevitele struktury molekuly DNA (objev publikován v roce 1953, Nobelova cena v roce 1962).
Watson se totiž měl vyjádřit v tom smyslu, že Afrika má špatné perspektivy, protože, jak ukazují testy, Afričané jsou méně inteligentní než „my“. Řekl také, že obecně nemáme žádné důvody si myslet, že intelektuální schopnosti lidí z různých geografických oblastí se vyvinuly shodně, a že tento předpoklad je ve skutečnosti jen naším přáním. Watsonovy výroky byly samozřejmě všeobecně odsouzeny jako rasistické a on sám je rychle odvolal.

Přesto může zůstat ve vzduchu otázka – jak se zachovat v případě kdy by nějaký skutečně objektivní test nade vší pochybnost prokázal, že nějaká etnická skupina má statisticky zcela průkazně vyšší inteligenci než skupina jiná (nechme stranou otázku, co vlastně měří současné „testy inteligence“). Máme více respektovat svobodu vědeckého bádání a přijmout výsledky „padni komu padni“, nebo máme dát přednost „politické korektnosti“ a o některých citlivých záležitostech raději buď vůbec nebádat, nebo výsledky takových studií nezveřejňovat?

Podle mého názoru není správné jakkoli omezovat svobodu vědeckého bádání, pokud toto bádání není v rozporu s nějakými základními etickými normami. Zjišťování genetické podmíněnosti jakýchkoli vlastností je jistě zcela legitimní a v mnoha případech i velmi záslužné, protože může např. přinést důležité informace o náchylnosti určitých etnických skupin k některým onemocněním.

Jiná věc ovšem je, k jakým účelům se výsledky takových studií použijí (ostatně pro veškeré vědecké výsledky platí, že mohou být využity, nebo zneužity...). Hypotetická studie, která by ukázala, že průměrná inteligence dvou srovnávaných etnických skupin se liší, by jistě mohla být zneužita rasisty, kteří by ji použili pro obhajobu své ideologie. Takové zneužití je ale možno velmi snadno odmítnout – výsledky jakýchkoli takových studií přinášejí výsledky statistické, které naprosto nic neříkají o konkrétních jedincích toho kterého etnika. A v jakékoli konkrétní situaci by se ve zdravé společnosti mělo rozhodovat na úrovni individuální, nikoli „statistické“. Je ale fakt, že povědomí o tom, že určitá etnická skupina má podle „vědeckého výzkumu“ nižší IQ než např. většinová populace, bude u některých jedinců vyvolávat podvědomě předsudky i na individuální úrovni.

Takže myslím, že s podobnými výzkumy by se mělo zacházet velmi opatrně a velice zvažovat, co dobrého mohou vůbec přinést...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ladislav napsal(a):

Problém je už dávno vyřešen: nepohodlné výzkumy jsou potlačeny a marginalizovány. Ne sice zachmuřenými pány v černých pláštích ale skrze subtilnější metody jako grantovým systémem, možnostmi publikovat a důrazem kladeným na konformitu. To poslední bývá velice účinné.
18. 11. 2007 | 11:59

Rasputin napsal(a):

Domnívat se, že svoboda bádání znamená možnost bádat o čemkoliv, je stejně chybné jako pojímat demokracii jako vládu lidu. Z mýho pohledu by krize nastala teprve tehdy, kdyby se provalilo, že se tímto způsobem omezuje např. výzkum rakoviny. Což se nikdy neprokáže a že jsou černoušci ve velký míře kulturně pozadu, to snad vědí všichni, stejně tak, že my kulháme za západním světem. Tvrzení Dr. Watsona pouze naznačuje, že to není pouze a výhradně z ekonomických důvodů
18. 11. 2007 | 12:19

bigjirka napsal(a):

Omezovat svobodu bádání je nesmysl a nemůže nikdy nic dobrého přinést. Kdo určuje, co je PC? PC je cesta do pekel. Co je limitující? Páchat zlo a škodit ostatním.
18. 11. 2007 | 12:37

Čochtan napsal(a):

Pane profesore
„..– výsledky jakýchkoli takových studií přinášejí výsledky statistické, které naprosto nic neříkají o konkrétních jedincích toho kterého etnika..“
ale vypovídají o pravděpodobnosti výskytu a intensity této vlastnosti u tohoto konkrétního jedince.

".. mohla být zneužita rasisty.."
pane profesora, co je to rasismus ? Jakou definici používáte ?

Rasismus je politická teorie a ideologie, která vznikla v souvislosti s rozvojem biologie a Darwinovy teorie boje o přežití. Rasismus zatím nebyl nikde přesně definován. Možné jsou různé definice, od:

1. Rasismus je názor, že různé lidské rasy, plemena a etnika (Zulukafři, Pygmejové, Indiáni, Číňani, Evropani, Berberové...) se vyvíjely na různých místech, (Afrika, Amerika, Asie, Australie, Evropa) v různých podmínkách, (tropický prales, poušť, savana, Tropy, mírné pásmo, polární kruh ....) různou rychlostí různým směrem (v různých podmínkách byly zapotřebí různé vlastnosti). Důsledkem těchto různých vývojů jsou různé Gaussovy křivky jejich vlastností a schopností.

až po: 2. Rasismus je nenávist k jedinci opodstatněná pouze jeho příslušností k jiné rase.

Mezi těmito póly je obrovské spektrum možností jak definovat rasismus.
18. 11. 2007 | 13:46

veverka napsal(a):

Samozřejmě by měla být důležitější svoboda vědeckého bádání než "politická korektnost".Ostatně pokud by byla k dispozici nějaká studie,která by prokázala že Afričané mají nižší inteligenci neviděl bych v tom vůbec žádný problém.Je zase všeobecně známo,že Afričané jsou na druhou stranu např. lepší běžci než Evropané.Kdyby se např. Hitler dnes podíval na Olympiádě kdo že to stojí na všech třech stupíncích vítězů běhu na 100 metrů,asi by dostal infarkt.:-))
18. 11. 2007 | 13:47

Jana J napsal(a):

Obyvatelé Afriky mají možná nižší IO podle našich měřítek , ale co to vlastně znamená? Že testy jsou nastaveny podle měřítek prospěšných jenom v západním světě, například. Spousta lidí má tzv. vysoké IQ, ale vůbec jim to nebrání v tom, aby měli velmi nízkou morálku. Testy IQ jsou velmi přeceňovaný fenomén, ale snadno obejitelný - jinak by pan Bush o sobě nemohl prohlašovat, že má IQ 130.Pan profesor asi bude pohoršen, ale tvrdím, že přeceňování ratia nás dovedlo do té mizérie, kde jsme. Kdyby nás Afričané testovali na schopnost vnímání a prožívání emocí, dopadli bychom jako naprostí mrzáci, o tzv. paranormálních schopnostech(které neuznává) ani nemluvě.
18. 11. 2007 | 13:48

Čochtan napsal(a):

JanoJ: pletete si pojmy a dojmy.
pan Bush nemůže nic prohlašovat pokud to nemá v testu změřené. Zkuste si udělat takový test. Najdete ho na mensa.cz.
18. 11. 2007 | 14:02

politicky nekorektní napsal(a):

To, že jsme inteligentnější než ostatní rasy je naprosto nepopiratelný fakt, o tom nemá cenu diskutovat. Jenom nechápu: "Hypotetická studie, která by ukázala, že průměrná inteligence dvou srovnávaných etnických skupin se liší, by jistě mohla být zneužita rasisty, kteří by ji použili pro obhajobu své ideologie." - Pokud to de facto říká, že jejich ideologie je pravdivá, proč by se toho nemohli chytit?
Jinak s politickou korektností je třeba ze všech sil bojovat jak jen to jde
18. 11. 2007 | 14:06

Čochtan napsal(a):

JanoJ:
Já budu radši žít racionálně v naší euroatlantické "mizérii", než s vámi v africkém emocionálním ráji.
Až si ten test uděláte, pochlubte se. Dám vám korunu za každý bod nad 90. Pokud ho budete dělat normálně a ne "paranormálně"!
18. 11. 2007 | 14:09

Čochtan napsal(a):

Nebylo kdysi politicky korektní teorie o placaté zemi ?
18. 11. 2007 | 14:11

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
dnes jste si zase vybral téma :-). To bude zase ječení ...
Rasismus v podstatě definoval čochtan. Jen bych ho doplnil, že se jedná o součást teorie evoluční a nikoliv teorii politickou. Rasisté v podstatě tvrdí, že v daném prostředí předávali svoje geny ti nejlépe přizpůsobení daným podmínkám a tedy nejúspěšnější. A je tedy samozřejmé, že jednotlivá etnika se liší nejen fyzicky, ale i mentálně a inteligencí. Ty fyzické rozdíly jaksi nelze zpochybnit.
To ovšem neznamená, že se musí množit ti nejschpnější a nejsilnější. Množí se ti, pro které jsou dané podmínky optimální a také se chtějí množit, jak nám ukazují křivky natality v Evropě. V tomto teorie rasistů trochu kulhá.
V běžné řeči se pod pojmem rasismus chápe zvýhodňování či diskriminace člověka vzhledem k rasové příslušnosti. Třeba taková positivní diskriminace a nejrůznější kvóty je čistý příklad rasismu. A proto se svými názory nemáet šanci - znamenaly by ve svých důsledcích odbourání positivní diskriminace, která je zaožena na předokladu, že geneticky podmíněné rozdíly neexistují.
Z mého pohledu je to ryze akademický problém - stačí dodržovat zásadu všem stejné šance a nikoho nediskriminovat.
Ale bohužel jde ještě o něco jiného. Takový Číňan by umřel smíchy, kdyby někdo prohlásil, že černoši jsou stejně schopní jako Číňané. A tak lze očekávat, že na rozdíl nás žádnou multi-kulti nepovedou.
Jste genetik a tak víte daleko lépe než my, jak genetika funguje. A jestli rasové směsi typické v Jižní Americe jsou schopnější než jednotlivé evropské národy.
18. 11. 2007 | 14:16

Václav napsal(a):

Pro někoho je největším neštěstím srážka s blbem. Pro někoho je největším největším neštěstím srážka s dogmatickým vědcem. Dnes v době internetu dochází k obou neštěstím v hojném množství. Bez rozčlenění nelze tomu zabránit.
18. 11. 2007 | 14:18

David Tlusty napsal(a):

Je to mnohem vice o tom, jak zachazet s fakty. Podle meho nazoru by zadny vyzkum nemel byt tabuizovan. Ale odborna i laicka verejnost by na zaklade jednoho vyzkumu a jednoho udaje (jak jednou poznamenal jeden muj velice dobry znamy: "Hodnota IQ vyjadruje schopnost delat IQ testy") nemela nikdy delat dalekosahle zavery. Proto bychom meli zverejnovat kazdy vysledek sve prace, ale vzdy bychom meli zduraznovat a opakovat vetu:
"Kazdy pruzkum verejneho mineni, kazdy novy vedecky poznatek je jenom nepatrnym stripkem do mozaiky, ze ktere si vytvarime obraz sveta."
18. 11. 2007 | 14:22

Vaclav Horejsi napsal(a):

Karel Mueller:
"stačí dodržovat zásadu všem stejné šance a nikoho nediskriminovat."
Ano, obecne souhlasim.
Ale pozitivni diskriminace je podle me spravna v situaci, kdy nektera skupina evidentne doplaci na nejaky socialni problem (znevyhodneni). V takovem pripade toto docasne opatreni jen pomuze dohnat takovy socialni handicap.
18. 11. 2007 | 14:22

Dave napsal(a):

To Čochtan:: Jana ma pravdu...jinak to vim taky, ze si nejdriv musim takovy test udelat a pak teprv rikat jake mam IQ.LOL...to si nam fakt rekl ,,novinku,, a ty snad vis, ze si Bush IQ nemeril kdyz tohle rikas? to ja bych teda rict nemohl, protoze jsem s Bushem osobne nikdy nemluvil takze bych nikdy nemohl rict jestli si delal IQ test nebo ne.
18. 11. 2007 | 14:25

Karel Mueller napsal(a):

Jana J:
Není nutné to tak prožívat :-), o to přeci vůbec nejde, jestli má někdo IQ vyšší nebo nižší.
Jde o to, že každý má dělat to, v čem může být přínosem a to dělat dobře.
Kdyť má někdo IQ 90, tak se má vyučit a dělat dobře manuální práci. A ne v rámci nějakých kvót dostat diplom a pak dělat ... škodu.
18. 11. 2007 | 14:25

Dave napsal(a):

To Čochtan:: Ja jsem s Janou souhlasim v tom co rikala o mereni IQ...hodnota IQ totiz v podstate v realu vubec nic neznamena.....reknu to takhle, kdyz dva lidi budou mit stejne IQ rozhodne to neznamena, ze oba budou stejne schopni...jsou dva lide, kteri maji stejne IQ, ale presto jeden z tech dvou nikdy nic nedokaze ani nic velkeho nevymysli a ten druhy ano...proste IQ je jen takova orientacni hodnota, ktera, ale v realnem zivote nema moc velky smysl...pokud tedy nekdo nema IQ vysoce podprumerne pak samo. se jeho uvazovani projevi i v realnych situacich a rozdil mezi timto clovekem a clovekem s IQ vyrazne vyssim bude patrny,ale to jestli ma nekdo IQ 130 nebo 120 se v realu nemusi naprosto vubec projevit...a o tom to je
18. 11. 2007 | 14:30

Dave napsal(a):

Karel Mueller:: No on clovek s IQ 90 by tezko jakykoliv diplom ziskal v ramci jakychkoliv kvot:-), ale souhlasim s tebou, ze hodnota IQ neni zadna prevratna hodnota, ktera by se mela brat nejak extra vazne navic samo. vubec nevypovida o tom jaky je kdo clovek takze v tomto s tou souhlasim...kazdy by mel delat to co mu jde nejlip a co ho bavi a nedelat si hlavu z nejake hodnoty IQ.
18. 11. 2007 | 14:35

Čochtan napsal(a):

Pane profesore, když si ta "znevýhodněná" skupina za své znevýhodnění může sama ? Co pak ?

Když ale třetina žáků nemůže jet na lyžování, protože jejich pracující rodiče na to nemají, a jedinný Dežo Demeter, jehož rodiče považují práci za sprosté slovo, ten na hory jede zadarmo, v rámci pozitivní diskriminace, pak se nemůžeme divit když nám tu rasismus bují jak houby po dešti.

Není tahle PD vlastně kontraproduktivní ?
18. 11. 2007 | 14:37

Čochtan napsal(a):

Dave: "ze hodnota IQ neni zadna prevratna hodnota, ktera by se mela brat nejak extra vazne"

Kyselé hrozny, Dave ?
18. 11. 2007 | 14:44

Karel Mueller napsal(a):

Václav Hořejší:
Tady se nabízí 2 otázky, kdo to posoudí a jak ten handicap odstranit. Můžete udělat jen jedno - dát jejich dětem stejné šance jako ostatním. Víc ne.
Neznám dnešní testy, kdysi jsem to dělal a řekl bych, že nesmírně záleží na vzdělání a na "trénovanosti" mozku. Např. zde byly testy na kombinační schopnosti (řady), představivost, logiku a hledání souvislosí.
Uvedu příklad: U onoho testu pomocí řad se předpokládalo, že nadprůměrně inteligentní člověk jich v daném časovém limitu zvládne asi třetinu. Udělal jsem je všechny před koncem časového limitu (ostatní též), nechci se nijak holedbat, vzhledem ke svému vzdělání jsem v rámci matematické analýzy řešil stovky řad. Takže člověk bez této "průpravy" mi samozřejmě nemohl konkurovat.
Chci tím prostě říct, že u dospělých lidí je výsledek mimořádně ovlivněn vzděláním.
Skutečnou cenu to může mít v případě dětí, které vyrůstají za stených podmínek.
18. 11. 2007 | 14:51

notgreen napsal(a):

Aféra s Watsonem je přesně měsíc stará a jejím výsledkem je, že ho vyrazili z místa ředitele Cold Spring Harbor Laboratory, poněkud prestižnějšího institutu než je ÚMG.
IQ testy jsou navrženy tak, že vliv kulturní odlišnosti minimalizují, např. hledáním barevného vzoru, který logicky patří do prázdného místa ve větším vzoru. Pokud se IQ testuje na velkém počtu lidí, pak jsou skutečně Afričané jednu sd (asi 10 bodů) za Evropany a ti jsou také jednu sd za Asiaty a Aškenazi.
Velmi pozoruhodná je ovšem nekonzistentnost pana Hořejšího. Když politicky korektní postmoderní povl sešrotuje J.D.Watsona, je to podle něj katastrofa, když se oběti téhož stanou lidé, kteří si dovolí nepřijmout politický konsensus globální změny klimatu, je to správně.
18. 11. 2007 | 15:04

Marie napsal(a):

Pro Čochtan: Opravdu si pane myslíte, že jsou v této zemi zvýhodněni všichni romové bez rozdílu? Já sama jsem toho příkladem, nikdy jsem nedostala od státu nic, na co jsem si nevydělala. V současné době jsem jako mnoho dalších nezaměstaná a světe div se, neberu žádnou sociální podporu ani přídavky na dítě. A ačkoliv nejsem sociální případ, moje dcera na ty hory také nepojede.
18. 11. 2007 | 15:14

Zvědavec napsal(a):

Jsou různé lidské schopnosti.
Důležitá je schopnost se přizpůsobit. Např. existují cestovatelé co prošli pouště i antarktidu. Ti jsou určitě nadprůměrní. Ale u národů tomu nerozumím. Např.Angličané se nikdy přizpůsobovat nemuseli, Rusové naopak neměli čemu, mají tam tisíc let to samé. A my Češi jsme se dokázali přizpůsobit všemu. Tak, který národ je lepší ?? Ví to někdo, umí to někdo změřit ??
18. 11. 2007 | 15:44

Karel Mueller napsal(a):

Zvědavec:
Schopnost přizpůsobit se novým podmínkám je základní požadavek přežití druhu, když už ty nové podmínky začnou působit.¨
Ale nelze přímo převádět biologické zákony na pravidla společenská. Jiným slovy: Otázka přizpůsobení se nemá přímou korelaci s přežitím. Angličané a Rusové v naší situaci? Nepřizpůsobiví by zanikli a zbytek by se přizpůsobil a ani nemrknul.
18. 11. 2007 | 15:52

Zvědavec napsal(a):

Karel Mueller : Zvědavec
1 : 0
18. 11. 2007 | 16:03

Vaclav Horejsi napsal(a):

notgreen:
To je nejaka mylka - ja nikde nerikam, ze postih Watsona za jeho mirne receno neuvazena slova, byla "katastrofa"; naopak si myslim "dobre mu tak".
Pokud jde o popirace zmen globalniho klimatu, nemyslim, ze by byli jakkoli perzekvovani.
18. 11. 2007 | 16:05

Pepa Řepa napsal(a):

Veverko, Veverko
"Kdyby se např. Hitler dnes podíval na Olympiádě kdo že to stojí na všech třech stupíncích vítězů běhu na 100 metrů,asi by dostal infarkt.:-))
18.11.2007 13:47:59"

Chtělo by to míň demonstrovat proti radaru a víc studovat.

Dolfi to viděl na vlastní oči při OH 1936 v Berlíně.Jesse Owens vyhrál 4 zlaté, většinu ve sprintu.
18. 11. 2007 | 16:07

jarda napsal(a):

Ona je také otázka, a to základní otázka, na co je komu inteligence k něčemu platná. Příkladem mohou být takzvaní "fachidioti", tedy lidé s velkým intelektem, ale neschopní kromě své úzké specializace praktického života. Jako například bývalá senátorka Moserová - skvělá lékařka, tlumočnice a překladatelka, ovšem také žena, která z pusy vypustí takovou pitomost, jako že by se měla zakázat komunistická strana. Přitom i obyčejný zedník či prodavačka v Kotvě si je vědoma toho, že kdyby byla KSČM zakázána, tak hned druhý den maže mazaný soudruh Filip na vnitro, a tam si nechá zaregistrovat "úplně jinou stranu" - třeba "Stranu světlých zítřků", nebo "Stranu největších demokratů". A co by na to pak nějaký fachidiot s třema univerzitama asi kdáknul?
18. 11. 2007 | 16:08

Anna napsal(a):

Sherlock Holmes ná přesvědčoval, že má Dr.Watson dlouhé vedení.
Asi neměl pravdu.
18. 11. 2007 | 16:24

kyberpunker napsal(a):

Nechápu účelnost výzkumu takové množiny jako je etnikum, národ, rasa a pod. pro potřeby porovnávání jejich inteligence.Pokud budete zkoumat inteligenci jakékoliv podmnožiny poulace - např. zrzavých, těch co umí jezdit na kole, těch co spí na levém boku, těch co mají rádi blondýnky, těch co pijou burčák atd atd. můžete zjistit, že mají jako podmnožina nižší IQ.
A co s tím? Jaké závěry uděláte?
18. 11. 2007 | 16:51

Jan napsal(a):

politicky nekorektní:

"To, že jsme inteligentnější než ostatní rasy je naprosto nepopiratelný fakt, o tom nemá cenu diskutovat."

Vážený pane, předpokládám, že patříte k bílé rase. Potom ale nemáte pravdu. Dovoluji si zde citovat:

Attempted world-wide compilations by Herrnstein and Murray, authors of The Bell Curve, Richard Lynn and Rushton of average IQ by race generally place Ashkenazi Jews and East Asians at the top, followed by Whites, Arabs and Native Americans, sub-Saharan Africans and Australian Aboriginals.[60][61] [62]

The IQ scores vary greatly among different nations for the same group. Blacks in Africa score much lower than Blacks in the US. However contrary to indications from the IQ and the Wealth of Nations study, the majority of blacks enrolled in Ivy League Universities in the US are either from Africa or the Caribbean. The chairperson of the sociology department at Harvard University stated: "Since they come from majority-black countries, they are less psychologically handicapped by the stigma of race." This is seen as evidence that racial prejudice combined with the status of being a minority that has been excluded from society does have a significant effect on academic achievement.

Viz např. http://en.wikipedia.org/wik...
18. 11. 2007 | 17:00

Ivan napsal(a):

Jedna věc je bádání, které při dodržení etický forem se zastavit nedá a nemá. Druhá věc je korektnost, nejen politická, ale korektnost jedince badatele, jež musí umět s výsledky bádání nakládat, částečně tím znemožní nekorektnost politickou. Je to dnes velmi obtížné, ale vědce to musí zavazovat. Jedná se o morální hodnoty lidstva. Bádání se nedá zastavit, myslím si, že to podstata lidské zvídavosti.
18. 11. 2007 | 17:02

cdf napsal(a):

Jak bylo experimentálně prokázáno v Sovětském svazu a konec konců i v Číně kde byly systematicky vyvražděny "intelektuální elity", tak variabilita lidského genomu je taková, že již v průběhu 2-3 generací se tyto ztráty "doplnily".

Ať žije statistika :)
18. 11. 2007 | 17:07

algem napsal(a):

pane profesore,
moc hezky a zaroven strucne a srozumitelne jste popsal, co obnaseji vyskumy a vysledky takoveho a podobneho charakteru. Kdyby nas bylo co nejvic s takovym sirokospektralnim pohledem, bez skatulkovani, zobecnovani, predsudku. A vic se zajimali o individualni kvality jednotlivcu.
18. 11. 2007 | 17:11

notgreen napsal(a):

Vaclav Horejsi napsal(a):
notgreen:
To je nejaka mylka - ja nikde nerikam, ze postih Watsona za jeho mirne receno neuvazena slova, byla "katastrofa"; naopak si myslim "dobre mu tak".

Tak to je teda fakt mýlka!! Za pravdivá ale nekorektní slova je otec molekulární biologie vyhozen z místa a dehonestován. A ředitel českého ÚMG mu to přeje! Přeji vám podobný osud, co nejdříve.
Je to celé hnusné. Státní vědecké ústavy je třeba zrušit.
18. 11. 2007 | 17:12

Marie napsal(a):

Komunistická strana by se měla rozpustit v kyselině, jak lidské, jak demokratické. V tomto případě by nepomohla ani svatá inkvizice, neboť myšlenku jak známo nelze zničit, stejně tak nelze zničit ani Kristova slova - všichni jsme si rovni.
18. 11. 2007 | 17:19

algem napsal(a):

kdyz uz se tady tolik pise o vyznamu hodnoty IQ, chci dodat, ze jsou profese, kde i nejvysi IQ je k nicemu, pokud nejde ruka v ruce s vysokym PQ.
18. 11. 2007 | 17:26

jarda napsal(a):

Čochtan:
Koukám, že v kyselině se rozpustil i váš příspěvek...
18. 11. 2007 | 17:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Marie,

páně Čochtanův návrh na rozpouštění v kyselině jsem smazal. Proto Vaše reakce vyznívá do ztracena.

V případě pana Čochtana je třeba s podobným zásahem občas počítat. Narozdíl od většiny diskutujících si v siláckých a často ne zcela demokratických výrazech libuje.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 11. 2007 | 17:27

notgreen napsal(a):

Jan:This is seen as evidence that racial prejudice .... A jak to vysvětlit? Že by Africkým Američanům předsudky vypínaly mozky při zkouškách na středních školách a při psaní přijímacích esejů na university? Nebo že by chybička v pozitivní diskriminaci, kdy obětmi nejsou jen rasističtí běloši? Nebo je to politicky korektní blábol?
18. 11. 2007 | 17:36

jarda napsal(a):

notgreen:
Vaše názory jsou mi blízké, já taky tzv. politickou korektnost považuju za jev velmi nekorektní. Stačí sejenom podívat na jeden příklad - když někdo prohlásí černochy za inteligenčně méně vyvinuté, už je oheň na střeše, a daný čkověk je obviňován z rasismu. Ovšem když takový člověk napíše, že židé patří k nejchytřejším a nejvzdělanějším lidem, a díky tomu jsou jakýmsi mozkovým trustem v řadě vyspělých zemí, tak je zase oheň na střeše, tentokráte pod záminkou, že jde o antisemitismus /???/, a útoky proti židům, kteří přeci nemají žádné velké a dravé ambice...
18. 11. 2007 | 17:50

Vaclav Horejsi napsal(a):

Myslim, ze vsechny studie zamerene na hledani jakychkoli rozdilu mezi "rasami", jsou pochybne. Jak je definovan cernoch (pardon, Afroamerican) nebo Rom? Na zaklade mereni nejakym "hnedometrem"?
18. 11. 2007 | 17:59

bighorn napsal(a):

ale jiste, badat, vysledky zverejnovat-vsak veda je vetsinou financovana z verejnych penez. To ze vetsina lidi nechape, ze je rozdil mezi studiem populaci a vlastnostmi jedince je jina vec-mozna by se nela vetsi pozornost venovat medialni interpretaci dosazenych vysledku.
A jeste k watsonovi- at jiste velky biolog, tak jinak je to docela arogantni a namysleny clovek - o jeho lidskych kvalitach nemam prilis valne mineni.
18. 11. 2007 | 17:59

Frank napsal(a):

Nekolikrat v zivote jsem videl, jak lidi s vysokym IQ jsou mene uspesni a naprosto zmateni v mnoha praktickych situacich.

Cely clanek povazuji za naprosty nesmysl a mam z nej pachut, ze panu profesorovi jde o nepostizitelnost vedy, se kterou se zcela ztotoznuje. Co takhle se ztotoznit s lidstvim?
18. 11. 2007 | 18:00

Vaclav Horejsi napsal(a):

Frank:
Zda se, ze jste muj clanek nedocetl do konce - nechapu, proc si myslite, ze davam prednost vede pred lidstvim???
18. 11. 2007 | 18:03

algem napsal(a):

pane Jardo,
jste si jisty, tim co jste napsal? Ze to tak funguje? Nejde jen o vasi "relativni pravdu"?
18. 11. 2007 | 18:08

jarda napsal(a):

Václav Hořejší:
Každá rasa má přeci svoje specifika, to je nad slunce jasné. Jen se podívejte na výsledky olympiády - černoši ovládají atletiku, ale nevzpomínám si na jediný případ, kdy by na stupních vítězů stál černoch třeba v plaveckých soutěžích. To přeci nemůže být náhoda!!! Tak proč nezkoumat, jak a proč tomu tak je? Proč chcete brzdit vědu? Vy, jako špičkový věděc a jinak velmi chytrý člověk...
18. 11. 2007 | 18:10

algem napsal(a):

Jsou v zivote situace, kdy je zdravy selsky rozum k nezaplaceni, a vysoke IQ k nicemu. Navic si myslim, ze je zdravy selsky rozum nejlepsi prevence pred "zcvoknutim" a paranojou.
18. 11. 2007 | 18:16

Zdeněk Janda napsal(a):

Pane profesore, jestliže si myslíte, že s podobnými výzkumy by se mělo zacházet "velmi opatrně" máte na mysli (auto) cenzuru témat výzkumu nebo (auto)cenzuru publikace výsledků výzkumu? V obojím případě se jedná o cenzuru vědeckého bádání. Ale to jste asi na mysli svou větou neměl...?
18. 11. 2007 | 18:17

Vaclav Horejsi napsal(a):

jarda:
"Každá rasa má přeci svoje specifika, to je nad slunce jasné."
V USA (a jeste vic treba v Brazilii) je vetsina "barevnych" ruznymi misenci. Kde vede hranice mezi "bilymi" a "Afroamericany"? Jak definujete Roma?
Ve svem clanku naprosto nevolam po potlacovani vyzkumu rozdilu mezi etnickymi skupinami, asi jste to necetl poradne.
Jen se snazim diskutovat o tom, jak se maji interpretovat vysledky a co se z nich ma (resp. nema) vyvozovat.
18. 11. 2007 | 18:21

notgreen napsal(a):

jarda:
to co uvádíte jako antisemitismus je správně sionismus. Politicky korektní vám vysvětlí, že sionisté jsou ze všech nejhorší a na úrovni denialistů oteplení. Distribuční funkce IQ ve velkém vzorku lidí je Gaussovská. Rozdíly mezi rasami jsou 1 sd. Jak statisticky významný je rozdíl 1 sd? Politicky korektní to buď neví, nebo předstírají, že neví, aby mohly na své oběti blít svůj vitriol. Pokud máte zájem sledovat vědecký blog, kde příspěvky jsou dosud v duchu vědy a diskuse bez nadávek, pak IMHO zbývá Luboš Motl a climateaudit.
18. 11. 2007 | 18:22

notgreen napsal(a):

bighorn:
arogantní Watson - jsou lidé, které hloupost ostatních uráží a popuzuje. Přečtěte si, jak morálně na "výši" byli třeba Euler a Joseph Fourier. A jsou samozřejmě i lidé hloupí a arogantní - politicky korektní vědci z humanitních a mezioborových disciplin.
18. 11. 2007 | 18:42

Zdeněk Janda napsal(a):

"Jen se snazim diskutovat o tom, jak se maji interpretovat vysledky a co se z nich ma (resp. nema) vyvozovat. " - To je velmi opatrnický způsob myšlení, který vede ve svých důsledcích často k autocenzuře a k vědecké kariéře. Interpretace výsledků výzkumu je málokdy jednoznačná, a občas prostě vede ke kontroverzním důsledkům - někdy výsledky výzkumu popřou celoživotní dílo jiného uznávaného vědce (někdy dokonce šéfa příslušného badatele), jindy vzbudí emoce ve společnosti, ale myslím, že to všechno k vědě patří. Je to dobrodružství poznání se všemi riziky s tím souvisejícími a měly by jej provozovat odvážní lidé a ne lidé s myšlením pojišťovacího agenta.
18. 11. 2007 | 18:57

Čochtan napsal(a):

No jó Jardo, pan Stejskal je když jde o levici hyperkorektní. Ani vtípek si člověk nemůže dovolit.

Komunistická strana si zasloužila stejné zacházení jako NSDAP. Chybí nám něco jako byl Norimberský soud, a jeho rozsudky. Jak jste správně napsal, zákaz, nebo administrativní rozpuštění nic nespraví, leda by se členové KSČM potrhali smíchy. Tu radost nám ale neudělají. A pan Stejskal nám nepřeje ani ten nevinný vtípek.
18. 11. 2007 | 18:58

Čochtan napsal(a):

Jardo,
máš pravdu, mezi plavci je opravdu nápadně málo černochů, i když se jedná o sport, kde jsou svaly důležité.

Právě mě napadá, že neznám černého šachistu ? Že by zanedbatelná náhoda ?
18. 11. 2007 | 19:07

algem napsal(a):

to Z. Janda:
ten vas termin vedec -"pojistovaci agent" snad ale nemysli na svuj prospech, spise mysli dopredu na potencionalni zneuziti moznych vysledku hypoteticke studie takoveho charakteru.
18. 11. 2007 | 19:09

dvd napsal(a):

Nedovedu pochopit, proč američtí poliričtí korektníci nechají běhat v 4x100 m samé černochy (pardon, Afroameričany) a ne 2 bělochy (Caucasians), 1 černocha a 1 Hispánce. Když korektnost tak korektnost, ne?
18. 11. 2007 | 19:11

algem napsal(a):

to Z. Janda:
proste mu dobre funguji prefrontalni laloky a umi predvidat mozne situace na zaklade predchazejich zkusenosti.
18. 11. 2007 | 19:13

Marie napsal(a):

Pro Václav Hořejší. Plně s Vámi souhlasím. Domnívám se,že nelze vědecky dokazovat která rasa je chytřejší a to ani na základě genetiky. IQ testy to není patent na rozum.Bylo by to spíše nevědecké hledání odlišností. 1 příklad za všechny, takzvané primitivní kmeny třeba v Amazonii. Jak by je mohl Pan Watson definovat? tam kde by mnoho chytrých a civilizovaných lidí nepřežilo ani den.
18. 11. 2007 | 19:14

MEDVĚD napsal(a):

To, že mezi jednotlivými rasami určité rozdíly existují je dnes již dosti dobře prokázáno, jenže se o tom v rámci jakési politické korektnosti nesmí moc mluvit. Skutečně však nevím proč, proč by mne jako příslušníka tzv. bíle rasy mělo urážet, že např. příslušníci asijské rasy si co do inteligence stojí lépe něž my a zrovna tak nevím proč proč bych se měl nějak vyvyšovat nad příslušbníy třeba rasy černé , která si v uvedených výzkumech stojí o něco hůře než my. Rasa je pojem vždy jaksi globální , zahrnující miliony lidí a proto vůči konkretním jednotlivcům nemá taková konstatace žádnou vypovídací schopnost . Tuto skutečnost si může nakonec každý lehce ověřit na svých bílých spoluobčanech či přímo sousedech a známých a jaké tam najde dramatické rozdíly v inteligenci a schopnostech, o charakteru ani nemluvě.
Bohužel u nás v rámci jakéhosi pseudohumanistického chápání společnosti a tzv. lidských práv se bojí lidé o těchto věcech vůbec hovořit a stalo se z toho jakési tabu které může porušit jen osdouzeníhodný vyvrhel. Je to směšné a hloupé . Myslet si , že něco neexistuje když se o tom nebude mluvit je poněkud slaboduché , takže inteligenční kvocient lidí kteří takto uvažují asi nebude nijak hvězdný. Pro úspěch v životě každého jedince přece není až tak důležité jaké jsi rasy , ale co umíš, jaké máš vzdělání, jakou máš životní motivaci a charakter , jak se umíš s životem poprat . Takže ŽÍT A NECHAT ŽÍT A NEBÁT SE PŘEMÝŠLET A DISKUTOVAT ČEMKOLIV BEZ PŘEDSUDKŮ.
18. 11. 2007 | 19:23

Libor napsal(a):

Pane profesore,

uvědomuji si, že otázky vyvstalé v souvislosti s "aférou" J.D.Watsona jsou pro Vás, přírodovědce a zároveň genetika značně palčivé.
Nejsem vědec, o metodologii vědy mám pouze mlhavé představy. Nicméně, minimálně tolik vím, že Vaše práce spočívá ve vytváření hypotéz a jejich následné verifikaci objektivně získanými daty. Tolik přírodní vědy. Společenské "vědy" raději dávám do uvozovek jsou jiné. Data nejsou objektivní, protože jsou výsledkem vědomé činosti lidí, v moha případech je ani nelze pořádně kvantifikovat a proto se pouze interpretují za předem daným účelem (přečtete si prosím příspěvky pánů Macha a Kohouta, jak neuvěřitelně dokáží ohýbat čísla).
Profesor Watson zřejmě udělal velkou chybu. Z hájemství přírodní vědy se vydal do světa společnosti a pokusil se použít své běžně používané postupy na tuto oblast. Pochopitelně narazil.
Jinak, pan Watson je zřejmě hodně nonkoformní člověk a toto možná nebyl jeho první úlet (při veškeré úctě, kterou vzhledem k jeho obrovkému přínosu k lidskému poznání k němu chovám). Pamatuji si, že když jsem se v v bilologii na gymnáziu v roce 1984 učil o Cricku, Wilkonsonovi a Watsonovi učili, bylo nám řečeno, že první dva jsou v pohodě, zatímco některé další názory toho posledního jsou značně pochybné až nevědecké.

PS pro Karla Muellera:
Děkuji za pozvání na skleničku v šest večer po válce U kalicha. Bohužel však, nejsem pražák a do Prahy se nejdříve možná dostanu asi až začátkem prosince. I tak, tisíceré díky, pěkně si to s Vlkem užijte.
18. 11. 2007 | 19:27

Čochtan napsal(a):

Pane Bože už zas ?
"..jak se maji interpretovat vysledky a co se z nich ma (resp. nema) vyvozovat..."

To už jsme tu přece měli ! Za nacionálních socialistů a za komoušů. A teď už po třetí ?

Jakmile ideologie začne filtrovat vědecké poznatky, tak jsme na cestě do toho, co pan Stejskal maže. Politická korektnost JE IDEOLOGIE !
Stejně hnusná ideologie, jako oba druhy socialismu.
18. 11. 2007 | 19:41

Megi napsal(a):

Je zřejmé, že Čochtan by testy IQ vyplnil nadprůměrně, ale moudrost a nadhled mu zjevně chybí...

Mnoho Afričanů, kteří stěží zvládájí násobilku, je moudrých, protože jsou schopni vstřebávat zkušenosti a učit se z nich.

Obdivuji ale profesora Watsona, že byl schopen říci veřejně názor, který je očividný a který se ostatní bojí říci nahlas, aby si nepokazili kariéru.
18. 11. 2007 | 19:42

Karel Mueller napsal(a):

Megi:
Tuším, že dříve jsme používali rozdělení teoretická a sociální inteligence, V širokém rozsahu mezi nimi není přímá korelace.
Řeč je o mentálních vlastnostech a intelektuálních schopnostech, které se v průměru liší. Černoši např. mají vynikající paměť (třeba na studium jazyků) a slabou prostorovou představivost. Než se na mě bojovníci za politickou korektnost vrhnou, tak musím říct, že to sami (alespoň v hovoru se mnou) přiznávají. Koneckonců slabou představivost má i většina žen proto v technických oborech působí dost úsměvně. Bohužel totéž platí i o těch černoších - člověk bez představivosti je pro technické obory vcelku nepoužitelný.
Kvůli tomu se ještě nemsí jít věšet, ale ve svých důsledcích je ten nesmyslný požadavek korektnosti tragedií především pro ně. Nemohou splnit očekávání na ně pak kladená. Je to stejné, jako chtít zvládnutí teoretické fyziky od někoho, kdo má s obtížemi na maturitu.
Libor:
Srdečně zdravím :-),
to pozvání pořád platí, může to být klidně až v prosinci. S vlkem jsme se dohodli ještě na dalších dvou, pokud budou mít zájem. Mail na mě můžete mít - stačí napsat.
18. 11. 2007 | 20:12

Zuzana napsal(a):

I kdyz pochybuji, ze si muj nazor jeste nekdo prectu - Watson je mozna odbornik pres molekularu, ale to mu na posuzovani inteligence nestaci - clovek muze mit uzasne dispozice, ale pokud se mozek nezamestnava viz vysledky americke a dnes jiz take britske populace - jde to s inteligenci rychle do ... (dosadte si cokoliv negativniho). Inteligence je o treningu a vytvareni mozkovych spojeni, nikoli o tom, jak velky kdo ma mozek - treba i takovy zprofanovany Einstein mel mozek docela prumerny. K tomuto tematu bych rada slysela nazor pana primare Koukolika - pokud ho muzete ziskat, rada si ho prectu. A co se tyce genetickych vyhod a nevyhod - pokud to vezmete z populacniho hlediska (a zde musite), tak nejvetsi druhovou vyhodou je rozmanitost - nikdy nevite, ktera vlastnost bude rozhodujici pro preziti. Takze takoveto zavery, jaky Watson vypustil, jsou vzdycky stupidni. Btw. byl skutecnym objevitelem struktury DNA opravdu on, nebo se jednalo o pouhopouhou vychcanost?
18. 11. 2007 | 20:14

algem napsal(a):

ti, kteri tak jasne vidi rozdily v IQ u jednotlivych ras, prosim vysvetlit jak funguje profesorem zmineny "hnedometr"? Pripadne, jak berete jistotu, ze jde o fakt?
18. 11. 2007 | 20:16

Zdeněk Janda napsal(a):

to Algem:

ano, souhlasím s Vámi, ale ať to nazýváte jakkoli, je to pořád cenzura vědy. Cenzuru ve vědě jsem schopen pochopit u výsledků výzkumu použitelných pro výrobu zbraní hromadného ničení, ale jinak ne. To bychom se opravdu vrátili do doby, kdy např. kybernetika či genetika byly "buržoasní pavědy" a výzkum a interpretace výsledků byly pod přísným ideologickým dohledem příslušných orgánů.
18. 11. 2007 | 20:20

Ladislav M. napsal(a):

Problému omezování výzkumu v sociálních vědách a popírání "výsledků" těchto výzkumů je také věnována kontroverzní kniha P. Bakaláře Tabu v sociálních vědách, kterou vydala Votobia v roce 2003. S naprostou většinou závěrů z této knihy naprosto nelze souhlasit, nicméně je také možné, že vědomé nebo nevědomé omezování podobného výzkumu vede i k tomu, že se možná něco zajímavého nikdy nedozvíme ani sami o sobě.
18. 11. 2007 | 20:39

vaclavhorejsi napsal(a):

Zuzana:
Nevim, co myslite, kdyz rikate "byl [Watson] skutecnym objevitelem struktury DNA opravdu on, nebo se jednalo o pouhopouhou vy.......]?" (jsem hrozne pruderni :-))
Proc vas vubec neco takoveho napadlo?? O historii tohoto objevu je vse napr. na: http://www.chemheritage.org...
18. 11. 2007 | 20:40

Honza Němec napsal(a):

Ono na tom vyjádření pana Watsona není nic až tak moc překvapivého, ne? Že jsou třeba černoši nebo Cikáni v průměru hloupější než je celopopulační průměr je dost do očí bijící fakt. Stejně jako fakt, že Židi nebo třeba Arméni jsou chytřejší než je onen průměr. (Doporučuji sledovat na jedné straně například etnický původ mistrů světa v šachu a na druhé straně žadatele o sociální dávky. A nebo jakékoli jiná aspoň trochu rozumná kritéria.) Do jaké míry je to dané výchovou a do jaké geneticky je samozřejmě mnohem obtížnější otázka.
18. 11. 2007 | 20:46

Zuzana napsal(a):

Vydite pane profesore, tomu se rika autocenzura - stat urcitym zpusobem cenzuruje media, potazmo i vedce, vy se cenzuruje sam a potazmo i mne. Tu historii znam a jak sam dobre vite na kazdou vec lze hledet z mnoha uhlu - treba i na takove chromozomy pod mikroskopem - hned jich je jine mnozstvi, ze? Cenzurujete i vycuranost? Co si o teto zalezitosti - co pan Watson vypustil z ust myslite? At uz to bude cokoliv, chce to jistou davku odvahy pokud neni znam nejaky "oficialni" nazor ceske kapacity, ze?
18. 11. 2007 | 20:50

m&m napsal(a):

Václav Hořejší: Zajímalo by mě, jak bychom my, Evropané dopadli v inteligenčních testech, které by sestavili odborníci z řad těch, které považujeme za méně inteligentní. To je má odpověď otázkou na Vaši otázku...
18. 11. 2007 | 20:51

Zuzana napsal(a):

@Honza Nemec: Povazuji za prokazane, ze cernosi a cikani jsou mnohem chytrejsi nez ceska vlada a Honza Nemec.
18. 11. 2007 | 20:52

Karel Mueller napsal(a):

Zuzana:
Pojem chytřejší je poněkud vágní, musela by jste to specifikovat.
Ale že mají Židé mezi špičkovými fyziky zastoupení naprosto neodpovídající jejich počtu je skutečnost tak praobyčejná a v "branži" všedně přijímaná, že se nad tím nikdo nepozastavuje, ani to nekomentuje. Spíš by považovali za s prominutím blba každého, kdo by to chtěl zpochybnit. Což se dodnes děje - stačí si na náckovských serverech přečíst o Einsteinovi.
18. 11. 2007 | 21:00

Zacheus napsal(a):

Pane profesore, jen připomínám, že existuje naprosto reálný tlak na vědce v USA, kteří si dovolují pochybovat o Darwinově teorii. Vědec a teoretik inteligentního plánu Wiliam Dembski napsal: " Pochybovat o darwnistické ortodoxii je srovnatelné s vystoupením proti komunistické straně za Stalinova režimu.Co byste dělali, kdybyste žili ve stalinistickém Rusku a chtěli tvrdit, že Lysenko nemá pravdu? A právě v takové situaci se nyní ocitáme tady"- Dodám k tomu, že federální soudce USA prohlásil, že "vyžadování kritické analýzy darwinismu je neústavní" (!!!). Co slušného dodat?
18. 11. 2007 | 21:04

Karel Mueller napsal(a):

Zacheus:
To myslíte vážně?
Viděl jsem v televizi záběry z plamenného projevu černošské kazatelky (velmi vlivné), která prohlásila, že úplně za vše každý vděčí Bohu.
Myslíte, že ona mocná protestantská církev hlásí Darwina?
18. 11. 2007 | 21:10

Zuzana napsal(a):

Zacheus: Co kdyby nekdo vyzadoval kritickou analyzu toho, ze jste Homo sapiens sapiens? Neprislo by Vam to trosku jako provokace? Btw. prave takovyto priklad dokumentuje, kolik lidi je schopnych sirit a verit katolickym demagogiim, ktere jsou naprosto neprokazatelne - Darwinova teorie je v souladu s vyvojem sveta okolo nas, je to popis skutecnosti, nikoliv fantazie.
18. 11. 2007 | 21:11

Marie napsal(a):

Všem přítomným se omlouvám, ale budu citovat pouze slova Jana Lucemburského. Přestože jsem cikánka neuráží mě, když někdo řekne, že cikáni jsou hloupí a budižničemové. Neberu to osobně. Narodila jsem zde a považuji se za češku. Když jsem četla slova která veřejně pronesl Jan Lucemburský, že češi jsou ten nejprodejnější národ na světě, že čech by za zlámanou grešli prodal i vlastní matku, tak to mě opravdu urazilo a kdyby tohle chtěl někdo na základě vědy bádat, byla bych kategoricky proti. Ještě jednou se všem omlouvám.
18. 11. 2007 | 21:13

skeptik napsal(a):

Rozhodující není nějaké "IQ", ale schopnost přežít a mít potomky - to platí pro všechny živé organismy. A kdo ví, které geny to ve změněných podmínkách zajistí ... Konečně - jak měřit úspěch ? Penězi, test IQ, nebo počtem potomků ? Z dlouhodobého hlediska možná spíš tím posledním ...
18. 11. 2007 | 21:15

Zuzana napsal(a):

Marie, za co se vlastne omlouvate? Snad ne za to, ze sem pisete?
18. 11. 2007 | 21:15

Zacheus napsal(a):

Pro Karla Muellera: Děkuji za odezvu. Ono je asi jiná záležitost, když káže černošská kazatelka, a jiná věc je svoboda vědeckého výzkumu a nabídky různých variant při školní výuce. A tady se obávám, že i vlivní američtí protestanti nic nezmohou.Informace, které jsem zde citoval, jsem čerpal z knihy,kterou jsem nedávnou koupil,autora Jonathana Wellse s názvem: "Politicky nekorektní průvodce: Darwinismus a inteligentní plán". Přeji dobrou noc.
18. 11. 2007 | 21:15

Zuzana napsal(a):

skeptik: Docela dobry postreh s tim poctem potomku :-)
18. 11. 2007 | 21:17

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Židi jsou především "skvělí" obchodníci, o tom jsme se přesvědčili před pár lety, když se dva židé hádali o televizi Nova, a výsledkem bylo, že každý občan ČR jim zaplatil 1000 korun za výsledek mezinárodní arbitráže...
18. 11. 2007 | 21:17

Zuzana napsal(a):

Pane profesore, tak mne napadlo - kdybyste mel tu moc - at ted odpovezte opravdu uprimne :-) - znemoznil byste panu profesorovi ucinit onu prednasku na mezinarodni konferenci o klimatu? Nezkusil byste ho alespon sabotovat?
18. 11. 2007 | 21:19

Karel Mueller napsal(a):

skeptik:
Dávné a asi věčné moudro říkalo: Postav dům zasaď stroj a povij syna.
To poslední je nutné trochu modifikovat: Měj dostatek potomků na zachování druhu.
Při nedodržení tohoto moudra je i IQ nad 150 poněkud úsměvné.¨
Takže souhlas.
18. 11. 2007 | 21:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Zacheus:
Pokud bude nejaky vedec studentum hlasat, ze spravny je geocentricky, nikoli heliocentricky system, nebo pokud bude hlasat, ze HIV je neskodny, nebo pokud bude hlasat, ze Pasteurova teorie mikrobialniho puvodu nemoci je mylna, atd., tak budu samozrejme pro to, aby na takoveho vedce byl vyvijen "naprosto reálný tlak". Uplne stejne je tomu v pripade kreacionistu a jejich riuznych odrud (ID).
18. 11. 2007 | 21:21

Čochtan napsal(a):

Zuzano: "Vydite" fuj, styď se !
IQ: kolik ?
18. 11. 2007 | 21:23

Zuzana napsal(a):

Zidi jsou lide, zadni nadlide. Je to jen o tom, zda si dotycny narod (rasa) je schopen udrzet kulturni kontinuitu, nebo zda se zaproda a skonci s hyperkyfozou.. to se predava z generace na generaci a v DNA proto zadny kod nenajdete :-)
18. 11. 2007 | 21:24

Marie napsal(a):

Pro Zuzanu:
Neomlouvám se za to, že sem píšu, ale protože patřím k tomu neoblíbenému etniku, byla bych nerada, kdyby si má slova někdo vyložil jinak, než jen citaci českého panovníka.
18. 11. 2007 | 21:24

Zacheus napsal(a):

Pro Zuzanu: Z Vás by bojovníci v USA ( i jinde) za pravou vědeckou víru bez jakékoli diskuse (nebo spojené s napadením oponenta)měli jistě radost. Právě o takových, jako jste Vy, psal právě zmíněný vědec Wiliam Dembski. Jinak si dovoluji ocitovat jeden článek, který s názvem "Teorie evoluce je v troskách" nedávno vyšel i u nás, a v němž se mimo jiné říká: "Vědci jsou v šoku. Drží totiž v ruce důkaz, který boří teorii vývoje člověka. V africké Keninašli vedle sebe kostry dvou předchůdců člověka.Podle dosavadních teorií je však měla dělit propast vývoje trvající půl milionu let!... Vědci dsoud soudili, že se Homo erectus vyvinul z Homo habilis v průběhu stovek tisíc let trvající evolulce. Nejnovější objev naopak dokazuje, že oba druhy žily půl milionu let vedle sebe... objevená část lebky a kosti druhu Homo erectus dokazují, že proti původním předpokladům měl s dnešním člověkem mnohem méně společných rysů..."
Jinak snad budete souhlasit alespoň s tím,že ne všechno se dá na světě vysvětlit pouze rozumem a že "jsou věci mezi nebem a zemí...". I Vám přeji dobrou noc.
18. 11. 2007 | 21:25

Zuzana napsal(a):

@ Cochtan: pisu "poslepu" rychle vsema deseti. Nekontroluji. Einstein mel pry take sklony k dysgrafii - tak jsem na tom asi dobre :-)
18. 11. 2007 | 21:26

Karel Mueller napsal(a):

Skeptik:
Pardon, samozřejmě zasaď strom :-).
Zacheus:
Pokud je správné co říkáte, tak jste mě opravdu překvapil. Ale nejsem znalec poměrů v USA, tak to nemohu posoudit.
Dobrou noc
jarda:
AŤ už jsou obchodníci jacíkoliv, tak to nezmění jajich zdatnost v teoretické fyzice.
18. 11. 2007 | 21:26

Zuzana napsal(a):

Zacheus, to je pekny blabol, tento nalez Darwinovu teorii tezko ohrozi .. kdo tvrdi, ze neexistovalo vice soubeznych vyvojovych vetvi? Asi by tu pak nebylo tolik ruznych ras. Proste ty clanky nepadnou do stejneho retizku, tech retizku je vic, no..
18. 11. 2007 | 21:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Zuzana:
"Co si o teto zalezitosti - co pan Watson vypustil z ust myslite? At uz to bude cokoliv, chce to jistou davku odvahy pokud neni znam nejaky "oficialni" nazor ceske kapacity, ze?"

Otazce ne zcela rozumim (myslite snad, ze se bojim rici svuj nazor a cekam na to, co rekne nejaka "ceska kapacita"??? Koho treba tou "kapacitou" myslite?), ale rikam, ze od toho Watsona to byla velka hloupost (vsak to take odvolal...). Duvody spatne situace v Africe jsou myslim jine (historicke, kulturni) nez geneticke...

"kdybyste mel tu moc - at ted odpovezte opravdu uprimne :-) - znemoznil byste panu profesorovi ucinit onu prednasku na mezinarodni konferenci o klimatu? Nezkusil byste ho alespon sabotovat?"

Mate-li na mysli naseho p. prezidenta, tak kdybych mel tu moc, tak bych se skutecne snazil zabranit v jeho vystoupeni coby hlave statu. Pokud by byl soukromou osobou, tak bych mu v tom SAMOZREJME nijak nebranil.
18. 11. 2007 | 21:30

Zacheus napsal(a):

Pro pana profesora Hořejšího: Já jsem se až dosud domníval, že metodou vědecké práce by měla být diskuse ( a během ní třeba úplné vědecké znemožnění oponenta), ale nikoli "naprosto reálný tlak". Administrativní a mocenské zásahy americké adminstrativy směřující proti samotné možnosti nabídnout k posouzení jinou alternativu, než je teorie Darwina ( a jistě uznáte, že i ona má svá přinejmenším slabá místa), jsou podle mého názoru nejenom v rozporu s demokratickými principy, ale jsou i kontraproduktivní. Také Vám přeji dobrou noc.
18. 11. 2007 | 21:34

Zuzana napsal(a):

Tak Vam pane profesore dekuji za odpovedi, potesil jste mne :-)
Narazela jsem na dle meho nazoru silne zkostnatele prostredi ceske vedy, ktere je (tez dle meho nazoru) trosku prestarle a neochotne prijimat nove vhledy a teorie ackoliv jsou treba racionalnejsi. Ciste osobni pohled (antipatie) :-)
18. 11. 2007 | 21:35

vaclavhorejsi napsal(a):

Zacheus:
Zuzana to uz rekla velmi spravne - kdyz se pred casem objevila tato zprava jako "dukaz vyvraceni evolucni teorie", tak jsem nemohl verit vklastnim ocim - ti, kteri to takto pisi, zrejme nemaji sebemensi poneti o nejzakladnejsich poojmech evolucni biologie. SAMOZREJME, ze kdyz se z male izolovane populace druhu A vyvine druh B, tak A a B mohou dal zit vedle sebe klidne treba 100 milionu let.
18. 11. 2007 | 21:35

Karel Mueller napsal(a):

Václav Hořejší:
I když jsme na toto téma diskutovali ve Vašem jiném článku, tak s tím srovnáním trochu nesouhlasím.
Vámi uváděné příklady jsou nezpochybnitelné, stojí a nich celá současná věda.
Darvinova teorie je však pouze velmi pravděpodobnou hypotézou, kterou podporuje celá řada nálezů. Jinými slovy: Darwin říká hodně, kreacionisté neříkají nic, to je pravda. Nelze však uzavřít, že je Darwinova teorie vědeckými postupy nezvratně prokazaná.
18. 11. 2007 | 21:36

Zacheus napsal(a):

Pro Zuzanu. A co když si zase odpůrci teorie Darwina myslí,že právě tato teorie je blábol? Já jenom říkám, že není dobré ve vědě a vyúce mocensky bránit přednesu třeba i nesprávných a překonaných teorií- neboť i takové diskuse mohou být legitimní a obohacující. Ještě jednou zdravím.
18. 11. 2007 | 21:37

Karel Mueller napsal(a):

Zacheus:
Kritici Darwina mohou podrobit jeho teorii kritickému přezkoumání použitím vědeckých postupů.
Nepředkládají však žádnou alternativní teorii. Prohlási, že někdo to vše stvořil je poněkd málo.
18. 11. 2007 | 21:43

vaclavhorejsi napsal(a):

Zacheus:
Ale ti kreacioniste se prece uz znemoznili zcela dostatecne, stejne jako treba kdysi vlivni popiraci mikrobialni hypotezy nemoci. Bylo by zcela hloupe jim nadale davat moznost rozvijet sve bludy (samozrejme i nadale mohou nerusene publikovat sve knihy a clanky a nadale se znemoznovat).
V biologii samozrejme nadale probiha velmi ziva debata o upresnovani mechanismu evoluce, ktere skutecne dmohou byt mnohem rozmanitejsi nez jak puvodne navrhoval Darwin. Doporucuji knihu J.Flegra "Je to jinak pane Darwin!" (nazev je ponekud dryacnicky a slouzi jako marketingovy trik :-)).
18. 11. 2007 | 21:44

Englishman napsal(a):

Koukám, jaké James Watson vzbudil emoce. A nejen tady. Okamžitě po interview mu byla (asi v rámci svobody vyjadřování) zrušena přednáška v Britském muzeu a byl vyhozen z vedoucí pozice v laboratoři.

Příliš nechápu, proč se tolik nadělá se schopností řešit racionální úlohy. To, že mezi bělocy a černochy existují rozdíly, je přece patrné na první pohled: například v množství pigmentu :-) A pokud mají černoši více pigmentu, proč by zase na druhou stranu neměli mít nižší IQ? Je snad IQ měřítkem hodnoty člověka?

Pokud někomu nevadí tvrdit, že černoši mají lepší smysl pro rytmus než běloši, ale na druhou stranu ho pohoršuje tvrzení, že černoši mají nižší IQ, pak to může znamenat jen to, že lidmi, kteří mají nízké IQ, pohrdá a že je považuje za méněcenné. A protože černochy za méněcenné považovat nechce nebo nemůže, musí trvat i na shodném průměrném IQ.
18. 11. 2007 | 21:53

Englishman napsal(a):

Karel Mueller
Kritici neodarwinismu tvrdí, že neodarwinismus nemá znaky vědecké hypotézy. To ostatně přiznávají ve slabších chvilkách i neodarwinisté, když vrdí, že evoluce je jediným myslitelným vysvětlením existence života.
18. 11. 2007 | 21:57

ok napsal(a):

Vlastně ani nevím, o čem tyto debaty jsou a čemu mají sloužit. Nikdo nepopře rozdíly inteligence mezi žáky v jedné třídě, mezi obyvately v jednom paneláku, nebo dokonce v jednom městě. Proč tedy popírat rozdíly mezi jednotlivými etniky. Samozřejmě, že v průměru existují. Má s touto skutečností "bílá" rasa problém, protože se obává, že by ve světovém srovnání nedopadla nejlépe? To, že jsou lidé chytřejší a hloupější je fakt a každý pokus o rovnostářství v tomto směru, je předem prohraný.
18. 11. 2007 | 21:58

Michal napsal(a):

Problemem je, ze ocekavani se casto promitnou do motivace jednotlivcu na sobe pracovat a rozvinout sve intelektualni schopnosti. Pokud by nejaka skupina jedincu zila od utleho detstvi s informaci, ze jsou v prumeru mene inteligentni, snizilo by to (v prumeru) jejich snazeni a nakonec by skoncili s nizsim i intelektualnimi schopnostmi castecne kvuli tomuto snizenemu snazeni. Pokud by navic tato informace nebyla pravdiva, tak nahradte slovo castecne slovem plne. V ekonomii se tomuto fenomenu rika sebenaplnujici proroctvi (self-fulfilling prophecy). V urcitych (ne moc castych) situacich muze byt mene informaci paradoxne spolecensky optimalni. A to nemluvim o tlaku okoli, neschopnosti interpretovat statisticka cisla mnohymi zamestnavateli apod. Tak trochu rozbuska. A to je treba rict, ze stoprocentne nebudeme vedet nikdy nic...
18. 11. 2007 | 22:05

Karel Mueller napsal(a):

Englishmann:
Tady je třeba začít otázkou, co je vůbec život. Pro mě je to systém, který je schopen lokálně snižovat entropii. Tuto schopnost ale může mít každý systém založený na řízení informací, v podstatě si můžete představit robota pracujícího podle algoritmů. Jenže toho robota někdo stvořil a v tom je základní rozdíl mezi živým systémem a robotem: Živý systém je schpen ty algoritmy sám vytvářet a to nejen vzhledem k reakci na okolí, ale především i pro svoji "vlastní" konstrukci.
Snad takto lze vyjádřit Darwinovu hypotézu.
Museli bychom ovšem nalézt "mechnismus", který tuto schopnost umožňuje.
To je ovšem tak složitá úloha, že za současného stavu vědy určitě není vyřešená.
18. 11. 2007 | 22:07

Zacheus napsal(a):

Pro Karla Muellera a pana profesora jeden citát na dobrou noc od laureáta Nobelovy ceny Ernsta Chaina: "Darwinova- Wallaceova teorie evoluce... je založena na tak chatrných předpokladech, většinou morfoligicko-anatomické podstaty, že se může jen stěží nazývat teorií... spíš bych věřil pohádkám, než takovým divokým spekulacím"-

A ještě, hlavně pro pana profesora, dodávám krátkým seznam vědců, kteří buď žili dříve,než Darwin, nebo jeho teorii odmítali: Andreas Vesalius (anatomie), Wiliam Harvey ( fyziologie), Francesko Redi ( mikrobiologie),John Ray (
botanika), Anton van Leeuwenhoek ( mikrobiologie), Robert Hooke ( mikrobiologie), Carolus Linnaeues ( systematika), Lazzaro Spallanzani (reprodukční biologie), Caspar Fridrich Wolff (embryologie), Georges Cuvier ( paleontologie), Karl Ernst von Baer ( embryologie), Richard Owen ( srovnávací biologie), Louis Agassiz ( zoologie) , Gregor Mendel ( genetika). Přeji vše dobré.
18. 11. 2007 | 22:09

Karel Mueler napsal(a):

Zacheus:
Jasně jsem Vám řekl, že pro mě je to velmi pravděpodobná hypotéza, vůči které nikdo nepředložil žádnou alternativu.
Dobrou noc.
18. 11. 2007 | 22:13

kyberpunker napsal(a):

To OK: Ano rozdíly jsou, ale nikdo nezkoumá jestli mají lidé v jednom paneláku nižší IQ nežli v jiném. Ale zkoumají rozdíly IQ mezi rasami. Proč? Jedním z motivů je vědecky zdůvodnit proč má jedna rasa být vládnoucí, nebo alespoň vedoucí (leader) a jiná ovládaná.
18. 11. 2007 | 22:13

Zdeněk Janda napsal(a):

Pro: Václav Hořejší

Pane profesore, přestože se domnívám, že argumenty Václava Klause proti glogálnímu oteplování nejsou vůbec přesvědčivé, nevím proč by jste mu chtěl jako prezidentovi bránit ve vystoupení na konferenci o globálním klimatu. To se opravdu bojíte, že nás jako občany České republiky znemožnil? Myslím, že účastníky oné konference velmi podceňujete. Daleko moudřejší přístup zvolilo vedení Columbia university v případě prezidenta Iránu, když jej SAMO POZVALO na přednášku na půdu univerzity, přestože názory Mahmúda Ahmadínedžáda v porovnání s názory Václava Klause nesrovnatelně agresivnější a kontroverznější. A jak výsledek přednášky jasně ukázal, posluchači se nenechali "zmanipulovat" a nepotřebovali žádnou "ochranu" nebo jinými slovy cenzuru před oficiálně nežádoucími názory. A důležité je, že si posluchači učinili vlastní a NEZPROSTŘEDKOVANÝ názor na myšlení prezidenta Iránu a podrobili jej kritické analýze a diskusi. O tom je věda, o diskusi a ne o potlačování názorů jiných lidí administrativními a mocenskými prostředky.
18. 11. 2007 | 22:15

kyberpunker napsal(a):

to Janda: No myslím že studenti Kolumbijské univerzity jsou cenzurováni a masírováni současnou mediální a administrativní sférou v USA dostatečně, ne že ne. Zejména co se Íránu jako říše zla týče.
18. 11. 2007 | 22:19

Karel Mueller napsal(a):

Michal:
To máte samozřejmě pravdu. Jenže ten interval není příliš široký.
Znám mnoho tragických případů, kdy si rodiče mysleli, že dítko musí mít VŠ a od dětství (kdy měl ve výchově všechny předpoklady zajištěny) ho v tom ujišťovali.
Obráceně bych věděl o lidech s IQ 150, kteří vyrůstali v prostředí intelektuálně poněkud tristním. Samozřejmě je to velmi zpomalilo, tu VŠ dělali třeba i dálkově. Ale nakonec - byť se zpožděním - se stejně "dohrabali" tam, kde by ve vhodném prostředí byli daleko rychleji.
18. 11. 2007 | 22:23

Englishman napsal(a):

Myslím, že pro posouzení, zda neodarwinismus má všechny nutné znaky vědecké hypotézy, není třeba zvažovat, co je život. Ale budiž:

Tvrzení, že život je "systém, který je schopen lokálně snižovat entropii", je velmi zajímavé. Je však nutné zvážit, zda nám, jako živým bytostem, nepřipadá život spíše jako kosmos než chaos, a zda nám naopak to, co živé není, nepřijde spíše jako chaos než kosmos. Jinými slovy: Je život opravdu uspořádanější než ne-život, nebo pouze životu lépe rozumíme a proto se nám ne-život zdá méně uspořádaný?

Já jsem ale jen tlumočil pochybnosti kreacionistů, zda neodarwinismus je vědeckou hypotézou. Sám kreacionista navzdory svému katolickému vyznání nejsem a dovoluji se zdržet se názoru. Neodarwinismus (narozdíl od původní Darwinovy teorie) však za vědeckou hypotézu opravdu nepovažuji.
18. 11. 2007 | 22:27

bara napsal(a):

Jak jsem sledovala kauzu profesora Jamese Watsona na BBC, zakladem jeho tvrzeni bylo porovnani velikosti mozku Africanu a Evropanu. Z toho pak odvozoval hodnoceni inteligence. O IQ testy se jeho studie neopirala.
18. 11. 2007 | 22:29

Zdeněk Janda napsal(a):

to Kyberpanker:

ano, ale přesto měli možnost si vyslechnout a diskutovat s člověkem opačných názorů než je oficiální názor vlády US. Upřímně řečeno, to si u nás nedovedu představit, když i lidé daleko méně nebezpeční jako např. "kreacionalisté", různí "alternativní léčitelé" a podobně se nemohou ani přiblížit k univerzitní posluchárně natož aby je tam někdo pozval na přednášku.

Opět to souvisí s bojácností vědců vyjádřit a obhajovat vlastní názor a snahou o konformitu.

P.S. To neznamená že s výše uvedenými lidmi souhlasím, ale nebojím se s nimi veřejně diskutovat a eventuelně logicky vyvracet jejich názory.
18. 11. 2007 | 22:35

Karel Mueller napsal(a):

Dovětek pro Michala k Očekávání:
Když má žena s IQ 150 syna s IQ 90, tak je to velmi smutné ... ale je to máma.
Když má žena s IQ 90 syna s IQ nad 150, tak je to tragedie ...
18. 11. 2007 | 22:38

vaclavhorejsi napsal(a):

Zacheus:
Vsechna ta vami uvadena jmena jsou z relativne davne minulosti. Dokonce i ten citat E.Chaina je, pokud se nemylim, nekolik desitek let stary. Evolucni teore ziskala za poslednich 20 let obrovske mnozstvi silnych podpurnych argumentu predevsim od molekularni biologie. Uvadet jako odpurce evoluce lidi, kteri zili jeste pred Darwinem je stejne legracni, jako uvadet zvucna predkopernikovska jmena zastancu geocentrickeho modelu.

Zdeněk Janda:
Ano, skutecne si myslim, ze prezident svymi umanutymi popiracskymi vystoupenimi zbytecne diskredituje celou zemi. Ostatne totez plati i o Ahmadinezadovi - ten se na Columbia University take pekne diskreditoval (a tim padem i svoji zemi - to se u prezidenta neda oddelit).
18. 11. 2007 | 22:42

Karel Mueller napsal(a):

Englishmann:
To by bylo asi na dlouhé povídání a není to zrovna můj obor. Z mého pohledu je rozhodující právě ta informace.
Jak jsem psal, jsem agnostik a je dost možné, že tato otázka nebude zcela nikdy vyřešena. Rozhodně si myslím, že nebude nikdy vyřešena otázka subjektivního vjemu - psal jsem o tom dost podrobně v jiných diskuzích.
Přiznávám, že nevím, čím se neodarwinisté odlišují od "klasického" darwinismu a tak to nemohu posoudit.
18. 11. 2007 | 22:47

vlk napsal(a):

Dobrý večer pane profesore.
Vy skutečně umíte vyhmátnout dynamit i tam, kde snad žádný není.
Já nevím. Tedy ohledně problému, který jste nastínil.Prostě nevím.není z toho rozumné východisko, protože objektivita vždycky bude vydána všanc - tu bezbřehým humanistům ,okamžitě vyšlícímnějakou pozitivní diskriminaci, ale kteří sami se budou léčit u lékařů švýcarských klinik a děti nechají studovat v Oxfordu a Cambridgi , třeba u kapacit typu Watsona. Tu přijd eatak od holohlavých držitelů pravd, čináboženských fanatiků.
Ovšem přesto mi tenhle problém připadá poněkud marginální. Marginální ve srovnání sbádáním jiných vědců. Těch , kteří třeba ajatolláhům chtějí dát atomovou zbraň nebo nějakému jinému fanatikovi antrax nebo něco podobného. co je ve srovnání s touto vědeckou prací Watson a jeho problém?
18. 11. 2007 | 22:49

Jana J napsal(a):

Pro Karel Mueller - ženy mají slabší prostrovou představivost, proto jsou v technických oborech úsměvné - tak nějak jste to napsal? Víte, třeba o mně to platí stoprocentně, deskriptivní geometrie pro mě byla jen druh mučení. Naproti tomu znám vnikající matikářky - pokud je to pro vás relevantní - a dokonce mají výborné výsledky i v aplikovaných vědách. Stejně je to i s nadáním na jazyky - děvčata jsou na tom obecně lépe, ale mezi nejbrilantnější studenty patří ve stejné míře jako kluci. Někteří chlapci, extrémně nadaní matematicky či technicky, jsou jazykově beznadějní, jiní si obě logiky snadno spojí a jde jim oboje. Jestli vy nepatříte k těm, kteří říkají studentkám - jste hezká, tak se radši vdejte...všichni máme předsudky, je to lidské.
18. 11. 2007 | 22:58

Iva napsal(a):

Pan James Watson si také myslí, že kdyby se dalo přijít na to, že nenarozené dítě bude homosexuální, mohla by matka podstoupit interupci.
To jen ukazuje na dost zvrácený styl myšlení, i když má IQ třeba 150.
Podobný styl myšlení má velký ohlas u zde hojně přítomných malých českých fašistů, kteří si myslí, že na oné výši inteligence jsou samozřejmě oni. Mně jsou studie o IQ národů ukradené. Nepříjemně zavánějí a jsou k ničemu.
18. 11. 2007 | 23:03

Englishman napsal(a):

Karel Mueller
Pro posání rozdílu mezi původní Darwinovou teorií a neodarwinismem by se tady určitě našel někdo povolanější. Podstatným rozdílem z mého pohledu však je, že zatímco Darwinova hypotéza dávala určité předpovědi, které paleontologie nepotvrdila, ale spíše vyvrátila, neodarwinismus žádné ověřitelné předpovědi neposkytuje.
18. 11. 2007 | 23:10

Karel Mueller napsal(a):

Milá Jano,
žádné předsudky nemám, opravdu :-). To s tou představivostí je holá skutečnost. Vynikající šachistky i studentky matematiky sice existují (měl jsem něco podobného za ženu), ale opravdu jich moc není.
Znám vynikající ekonomky nebo právničky s logikou par excellence. S úsměvem mi řekli, že jejich inteligence končí na prostorové představivosti a na příslušných testech jim vyšla vcelku slabomyslnost.
Pokud jde o mě, tak jsem typ, kterému se říká universální. Bez potíží matematika, společenské vědy nebo i cizí jazyky. To je i není dobré. Je vyloučené, aby jste si dala klapky na oči a věnovala se jen jednomu tématu. Proto musíte vynechat obory, které to vyžadují. Proto bych nechtěl profesionálně dělat teoretickou fyziku (speciálně OTR), byť je to mé hoby.
18. 11. 2007 | 23:11

Karel Mueller napsal(a):

Jana:
Omluva za gramatickou chybu .-)
18. 11. 2007 | 23:14

Karel Mueller napsal(a):

Iva:
Vaše rozhořčení prozrazuje velmi hezké vzpomínky na statného a zdatného muže velmi tmavé pleti :-)).
18. 11. 2007 | 23:18

Honza napsal(a):

Pro Zuzanu: k tem "katolickým tmářům": katolická církev nemá kupodivu s evolucí problém, nedávno o tom vydal papež encykliku, ty církve, které svolávají na evolucionisty hromy a blesky, jsou fundamentalističtí američtí protestanti.
Zní to jako hnidopišství, ale chci ukázat na velmi typický rys českého intelektuálního diskursu: lidé o víře, náboženství a církvích nevědí vůbec nic, ale o to silnější negativní názor na ně mají.
To Englishman a Karel Mueller: myslím, že se trochu plete "fakt evoluce" (živočišné druhy se vyvíjejí v čase a to po miliony let) s mechanismem evoluce (přirozený výběr jako hlavní nebo dokonce jediný mechanismus). Zatímco o prvním nemůže být sporu, druhé, podle mne, je zatím opravdu jen hypotézou a samozřejmě může být podrobeno kritice (přičemž inteligentní design nemá podle mne ve vědeckém diskursu vůbec místo, protože není testovatelný).

Jen pro pořádek: o "vzniku" života neříká Darwinova teorie (ostatně stejně jako žádná jiná teorie) vůbec nic. Nevíme.
18. 11. 2007 | 23:28

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Teď je ještě otázka, jestli je vysoké IQ, vzdělání a univerzální studijní talent potřebný k životnímu úspěchu. Znám člověka, který má jen základní vzdělání /maturitu si koupil/, a přesto jakoobchodník vydělal stovky milionů. Máte je vy? A znám člověka,který je na tom se vzděláním stejně /včetně té maturity od zkorumpovaných učitelů/, a jako vlivný člověk rozhoduje na centrále tajné služby o životě a smrti kohokoliv v této zemi. A rozhodujete snad o něčem podobném vy, i když máte talent na všechno? Nu, tak vidíte, ono je to sakra těžké rozhodnout, kdo je vlastně úspěšný...
18. 11. 2007 | 23:28

Karel Mueller napsal(a):

Milý jardo,
za bolševika byl na téměř na každém výzkumném pracovišti slavný Renčínův vtip:
Nakreslený mozek kamsi odplovající, vedle něho stojící známí dva kumpání a ten jeden říká:
"Tak jen běž mezi lidi. A nezapomeň, už Rochefoucalt říkal, že není nutné vyhrát, ale účastnit se" :-)))
18. 11. 2007 | 23:47

YALE napsal(a):

Dobry vecer, pane profesore,

dnesni tema se mi zamlouva.

Profesora Watsona je mi lito. Za rozumny a opravneny vyrok byl donucen pokorit se a verejne zalitovat sve prostorekosti.

Kampak smeruji USA?
18. 11. 2007 | 23:52

Zdeněk Janda napsal(a):

Pro Václav Hořejší:

ještě k Václavu Klausovi: myslím, že účastníci té konference o globálním klimatu nás jako stát kvůli němu nezatratili a stejně tak nebyl zatracen Irán pouze kvůli jednomu vystoupení jejich prezidenta. My také nezatracujeme USA a jeho obyvatele i když jejich prezident Bush není žádný intelektuál a jeho názory jsou často kontroverzní.

Obecně jsem přesvědčen, že v každém oboru lidské činnosti je potřebné když existuje něco jako "minority report" a jeho úporní obhajovatelé na různých úrovních společenského postavení. Poskytuje to zastáncům většinového názoru potřebnou reflexi a "naivní" či "nesmyslné" názory či otázky je mohou inspirovat k něčemu co je zcela nové a smysluplné.
18. 11. 2007 | 23:54

palustris napsal(a):

Co se tyce svobody vedeckeho badani z verejnych financnich prostredku jsem zcela jasne pro. Druha vec je interpretace jejich vysledku - stejny vysledek muze interpretovat kazdy jinak a at nas historie nebo soucasnost rozsoudi.

Nevim jestli se nemylim, ale mam ten pocit, ze Mr. Watson mel svym vyrokem na mysli spis popis stavu (kde afrika dnes je) nez priciny stavu. V tehle souvislosti doporucuji zajemcum o tema "proc je nekdo alias kmen, rasa, narod na jine urovni nez ti druzi", knizky soucasneho americkeho antropologa Jareda Diamonda (napr. Guns, Germs and Steel), ktery pri mnohaletem srovnanvani vyvoje ruznych kultur (Papuanci, Inkove, Indiani, Evropane, Cinani, Americane) dospel k zamerum, ze s tim nema nic rasa nebo klima ale ..."nahody". Napriklad ve forme choroby, ktera znici slibne se rozvijejici spolecnost v okamziku kdy zacina zpracovat kovy. Jeho priklady a shrnuti jsou samozrejme mnohem pestrejsi, ale geneticka vybava (IQ) v uspecnosti kultury nikdy neni to co rozhoduje.
19. 11. 2007 | 01:35

Michal napsal(a):

Pro Karla Muellera:

Muj prispevek nebyl proti tomu, aby se neco zkoumalo. To je vzdycky naopak dobre. Pouze je potreba dat pozor, aby nejaky "vedec" s tunelovym videnim zbrkle neposilal signaly pres media neinformovanym masam, ktere to budou brat jako zaminku k diskriminaci. Je dobre, ze se podobne ci vetsi kapacity okamzite ozvaly, aby daly najevo nesouhlas a zduraznily, ze toho vime prilis malo na to, abychom sdelovali neinformovanemu svetu prinejlepsim parcialni a dost mozna pochybne vysledky. Jinak je pochopitelne pravda, ze ruzne rasy maji ruzne vlastnosti a proc do zkoumani nezahrnout i inteligenci. Velky problem ovsem je, ze toho o IQ vime prilis malo. Ja jsem o tom mluvim s americkym vedcem, ktery se tim dlouhodobe zajima jako psycholog a vice mene tvrdi, ze jedine, co IQ test zjisti, je schopnost resit IQ testy. Velka podminenost prostredim. A zasada opatrnosti veli, ze pokud o necem vim malo, nesdeluju to lidem na ulici jako vedeckou pravdu. A hodne genetikum nedochazi napr. to, co dochazi spolecenskym vedcum, napr. ekonomum, a to jsou informacni problemy a dusledky pro realny svet. Napr. pokud bychom meli tu moznost merit IQ tech, co prispivaji do internetovych diskusi, a tech, co do nich neprispivaji, muj tip je, ze ta druha skupinka ma vyssi IQ (self-selection). A neni problem takove vysledky zverejnit, at uz je to tak ci naopak. Diskriminovat na zaklade toho nemuzete, protoze to neni pozorovatelna charakteristika. Kdezto u ras tomu tak neni, proto je lepsi pracovat s informacemi profesionalne, coz Watson nezvladnul.
19. 11. 2007 | 02:18

Zvědavec napsal(a):

Zajímá mě zda teorie o rasách bere v úvahu také rasy smíšené. Ty vznikají od té doby co první muž uviděl ženu jiné barvy.
A dnes už asi neexistuje nikdo kdo určitě patří k původní čisté rase. Možná to míchání dává novou vyšší kvalitu. Určitě ale nikdo nezná správný míchací poměr.
Muži, a s nástupem rovnoprávnosti, i ženy určitě
budou s mícháním experimentovat dál.
19. 11. 2007 | 06:38

Jirka napsal(a):

Přeju odvahu a mluvit a psát o tom, co politici & spol. tabuizuí a kriminalizují.
Jaképak bruslení na tenkém ledě, třeba cikány, jejich mentalitu a myšlení zná každý - zlatá Afrika a černoušci:-)
19. 11. 2007 | 09:19

Zvědavec napsal(a):

Neznám rasový původ cikánů, ale myslím, že je stejný jako u Indů.
A jednomu Indovi patří ostravské hutě a před nedávnem ukazovali jak mu (po právu) prokazují úctu čeští ministři.
19. 11. 2007 | 09:26

Honza Němec napsal(a):

Zvědavec: Cikáni, pokud vím, vznikli tak, že určitá skupina Indů (převážně nejnižší vrstvy, každopádně však nikoli náhodně vybraní jedinci) opustili Indii a byli po staletí vystaveni úplně jiné selekci než ostatní Indové. Tudíž lze předpokládat, že se budou od dnešních Indů lišit.
19. 11. 2007 | 10:02

Čochtan napsal(a):

Baro:
"...Jamese Watson :.. zakladem jeho tvrzeni bylo porovnani velikosti mozku Africanu a Evropanu. Z toho pak odvozoval hodnoceni inteligence. O IQ testy se jeho studie neopirala"

Ale IQ-testy jeho teorii empiricky potvrdily.
Co s tím ?
19. 11. 2007 | 10:40

Libor napsal(a):

Baro (Čochtane)
díky za připomentí. Vzpomněl jsem si totiž, proč nám ve čtrťáku na gymplu Dr.Hanslian říkal, že názory spoluobjevitele struktury DNA Watsona jsou pochybné. Bylo to právě jeho tvrzení, že černoši mají menší mozky.
19. 11. 2007 | 11:57

Čochtan napsal(a):

Libore,
a jak je to ? Mají černoši menší mozky ?
Že mají nižší IQ to je fakt. S tím se nedá nic dělat.
19. 11. 2007 | 12:17

Čochtan napsal(a):

Libore, zato mají větší penis. Pro mnoho bab je tohle důležitější.
19. 11. 2007 | 12:19

Karel Mueller napsal(a):

Čochtanovi a na závěr:
Myslím, že můžeme uzavřít, že život s velkým penisem a malým mozkem je ve všech směrech veselejší, příjemnější a ve většině případů i daleko úspěšnější, než život s velkým mozkem a malým penisem.
Tak o čem jsme se to vlastně dohadovali a nač ty emoce :-)).
19. 11. 2007 | 13:04

Čochtan napsal(a):

Karle Muellere:
Perfektní závěr !!!
Pokud si takhle vesele žijí doma v Africe a ne v Evropě...
19. 11. 2007 | 13:47

x napsal(a):

Pane Hořejší, podařilo se Vám vyvolat odpornou diskusi ... nemám sílu ji pročítat celou ...

Líbil se mi odkaz Jana (včera 17:00), který celkem logicky popřel studie tvrdící, že černoši mají nižší IQ - argument nikdo nezpochybnil a přesto se dál rozvíjela diskuse stejným směrem, škoda.

Jinak nezaznamenalo jsem, že by někdo zpochybnil, názor (i Váš), že nelze výzkum tvrdící, že některá skupina má nižší IQ zneužít. Nesouhlasím - pokud budu mít 1000 uchazečů a 10 bude mít diplom ze školy, která má velmi dobrou pověst, asi si ušetřím čas a vyberu z někoho z nich i když mezi zbytkem může být někdo mnohem lepší ... bohužel je racionální se tak občas chovat ...
19. 11. 2007 | 13:56

x napsal(a):

P.S. sílu nemám pro délku, nikoli odpornost ;-)

také téma pozitivní diskriminace se mi chce doplnit - nelíbí se mi ne proto, že by nemohla krátkodobě pomoci, ale hlavně proto, že dlouhodobě způsobuje napětí a zvýrazňuje rozdíly mezi skupinami ...

ad IQ testy shrnu ač leccos zaznělo:
1. je mnoho druhů inteligence a IQ testy měří jen zlomek
2. nesdílím předpoklad, že se z nich podařilo odstranit vliv kulturních předpokladů - považuji to za nemožné (pokud se neaplikuje na děti vyrůstající ve stejném prostředí)
3. otázka "tréninku mozku" je určitě také důležitá - další kulturní vliv
4. Nic proti Židům, ale zajímal by mne testovaný vzorek - nebude to náhodou tím, že část podprůměrných se za ně nepovažuje a v USA splynula s většinou?
5. Ad černošští plavci a šachisti vs. běžci - nebude náhodou rozdíl už v tom, kolik se jich plavání a šachům vs. běhání věnuje už od malička (díky rodičům)?
atd.
19. 11. 2007 | 14:12

x napsal(a):

Ad Watson - souhlasím, že dostal přes prsty, je hloupé říkat zlé věci bez vědeckých důkazů ... na druhou stranu ten hloupý člověk, byl možná velmi dobrý vědec ;-), asi udělali chybu, že se jej zbavili.
19. 11. 2007 | 14:15

Čochtan napsal(a):

" ten hloupý člověk, byl možná velmi dobrý vědec "

To sotva. Leda by bádal v marxleninismu.

Watson je chytrý člověk. Hlupáci jsou politkorektníci.
19. 11. 2007 | 15:27

x napsal(a):

to Čochtan: jak jsem psalo - je mnoho druhů inteligence, a pana Watsona evidentně některé části převyšují jiné.

Ale uznávám, bylo to míněno i s trochou nadsázky, možná není hloupý, ale "jen" zlý ;-)))
(viz ostatní protiargumenty k jeho výroku)
19. 11. 2007 | 16:29

x napsal(a):

možná je to u Watson jen věkem - moje babička je teď také popudlivější ... občas říká věci, které bych od ní nečekalo (a je jí cca jako jemu a dříve takové věci neříkala)
19. 11. 2007 | 16:34

x napsal(a):

a prozatím poslední P.S. - druhá citovaná část vědci přísluší a chce-li být bezohledný, má právo ji říkat, ta první citovaná část nemá s vědou (konkrétně genetikou) nic společného.
19. 11. 2007 | 16:40

Čochtan napsal(a):

x:
Co je to "zlá věc" ? Fakt, že různé rasy mají různě položenou Gaussovu křivku pro inteligenci ?
Co je na tom "zlého" ?
19. 11. 2007 | 19:08

algem napsal(a):

to Z. Janda:
ja vubec nejsem proti vyskumu, o kterem se tady bavime, pripadne podobnym, ale bohuzel taky nejsem schopen nevidet na zaklade minulosti lidstva mozne nasledky. To je vse. Nic vic.
19. 11. 2007 | 21:59

Michal napsal(a):

Zdeněk Janda napsal(a):
"to Algem:

ano, souhlasím s Vámi, ale ať to nazýváte jakkoli, je to pořád cenzura vědy. Cenzuru ve vědě jsem schopen pochopit u výsledků výzkumu použitelných pro výrobu zbraní hromadného ničení, ale jinak ne."

Souhlasim. Pouze dodam, ze neschopnost vetsiny lidi z ulice interpretovat vysledky v ramci danych konfidencnich intervalu by mohla vest k podobnym vysledkum jako zneuziti konvencni zbrane. Hloupym lidem bych rozbusku do rukou nedaval. Pokud dany vedec rekne, ze "vysledky testu" jsou takove a takove, a ze je nutno zkoumat, do jake miry je to ovlivneno prostredim apod., tak je to OK. Kdyz ale rekne do novin "ta a ta rasa je chytrejsi", tak je to hloupost. Uz jen ta implikovana jistota vypovida o tom, ze samotny vedec toto sdelujici ma problemy s inteligenci...
19. 11. 2007 | 22:17

algem napsal(a):

to K. Mueller:
ty pripady ktere popisujete, jiste plati, ale zase nevidite jine. Napr. muzu mit vrozene vysoke IQ, ale kdyz k tomu mam ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) budu mit problem se nekam "dohrabat", i kdyz to neni zcela vylouceno. Aneb dalsi priklad: Jsou zeny, ktere maji familiarne vyssi hladinu testosteronu, ten se podili na organizaci mozkove kury, takova dama pak muze mit prostove (vizuospacialni) schopnosti srovnatelne s muzmi. A mnoho dalsich prikladu. Ovsem jsou to vyjimky, ale existuji. Takze se radsi vyhnout zobecnovani.
19. 11. 2007 | 22:21

algem napsal(a):

to Michal:
kdyby tak vas nazor pochopili jeste vsichni ti, kteri v mediach ty slova vedce budou interpretovat.
19. 11. 2007 | 22:26

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Vas pane profesore i vsechny ucastniky debaty.

Prichazim jako obvykle trochu opozdene, ale doufam, ze nikoliv pozde. Preskocim vedy o dedicnych vlastnostech i merene IQ a pujdu na thema teto debaty trochu z jineho konce. Rad bych predeslal jeden dulezity fakt, ktery jsem neziskal ani skolnim vzdelanim, ci spolecenskym vychovanim i kdyz je mozne, ze oboji tam trochu vlivu ma.
Ten fakt jsem ziskal zivotnimi zkusenostmi a je tento :
Kazdeho cloveka je nutne merit a hodnotit individuelne!!

Nikde snad neni vetsi mixaz lidi nez v Kanade a z Kanady ma dominantni misto ve smesici lidi Toronto. Ziji tedy v miste, kde jsem mohl v praxi porovnavat lidi vseho druhu! Kanada mimo zakladniho vzdelani neuznava zadne dalsi! Vse je zde nutne si udelat znovu od vyucniho listu az po vysokoskolske vzdelani. Nikoliv vzdy celou skolu, ale casto jen treba zkousky. Proto kazdy nove prichozi zde zacina vetsinou “od piky”! Casto na miste, ktere ne moc a nebo vubec nesouvisi z originalnim povolanim.
Nebyl jsem zadnou vyjimkou. Postupem casu clovek meni zamestnani a vice ci mene se dopracovava k cili. Stejnym jsem prosel i ja. Proc o tom pisi? To mne dalo moznost pracovat se mnoha druhy lidi. Jako spolupracovnik i jako vedouci.
Zde jsou me poznatky: Nebudu se zabyvat samostatne bilou rasou, ale pouziji to k porovnani s ostatnimi rasami. Povazuji bilou rasu podle lokace jako prumernou az nadprumernou.

Cinane, Japonci, Korejci a Vietnamci. Pro nas vypadaji jeden jako druhy, ale oni se rozpoznaji a celkem se toleruji, ale mnoho lasky mezi nimi neni! Maji casto problem se naucit rec, ale jinak se jedna vetsinou o lidi s velkou schopnosti se veci rychle a hlavne presne naucit. Jsou mimoradne pracoviti a povazoval bych je za nadprumerne .

Cernosi.
Africti cernosi. Stejne jako Asiate je jich nekolik druhu a dost se lisi nejen vzhledem, ale i vlastnostmi. Mezi africkymi cernochy neni vyjimka pomerne rychle schopnosti se naucit a i pracovitost. Jsou tam znacne rozdily v intelektu! Africke cernochy bych povazoval za prumerne.
Americti cernosi. Jsou samozrejme vyjimky, jako ve vsem, ale v prumeru bych rekl, ze maji tendenci k lenosti a to jak v uceni, tak i v praci. Je pro ne typicke udelat jen to, co je nejnutnejsi. Myslim, ze se to projevuje v urcitem sestupu jejich intelektualni urovne. Povazuji je za podprumerne po pracovni strance i schopnost se naucit.

Arabove. Maji tendence se precenovat. Casto maji o sobe vyssi mineni, nez je skutecnost. Ani pracovitost ci schopnost se naucit neni jejich silnou strankou. Povazuji je za lehce podprumerne.

Indie, Pakistan a dalsi z teto oblasti. Velmi pracoviti s dobrou urovni zakladniho vzdelani. Vetsinou ovladaji dobre anglictinu, coz jim usnadnuje se veci rychle naucit. Povazoval bych je za lehce nadprumerne.

Doufam, ze tyto me radky budou spravne pochopeny, ze to neni zadna studie, ale jen me zivotni poznatky z primeho a dlouhodobeho styku s temito lidmi. Samozrejme si neberu patent na spravnost, jen se s Vami delim o sve dojmy, se kterymi mnoho lidi nemusi souhlasit.
19. 11. 2007 | 22:50

Karel Mueller napsal(a):

algem:
S tím samozřejmě souhlasím, moje "nebožka" nakonec hrála šachy zpaměti. Ale nakonec každý obor má svoje požadavky na inteligenci i mentální vlastnosti, takže je přínos těchto testů diskutabilní. Buďto tyto požadavky dotyčný splní nebo ne. A u dospělých jsou výsledky opravdu ovlivněny vzděláním a treningem. Pokud někdo skutečně zvládl kvantovou teorii polí a OTR, tak by měl udělat 150 (alespoň), nebo vrátit diplom, v nejlepším případě se to jen nadřel a na zkouškách odříkal vyřešené úlohy ze cvičení. Dosáhnutí té úrovně znamená léta sutanu a onen mimořádně tvrdý mozkový tréning. Což ovšem znamená, že všechny složky inteligence musí dostat na patřičnou úroveň. On prostě řešením těch úloh svoji inteligenci vytváří. Vrozené dispozice znamenají, že někomu to jde pomaleji a s většími obtížemi než jinému, ale výsledek musí být stejný. Samozřejmě uvažuji jen případy, kdy jsou lidé schopni to zvládnout.
Testy obvykle interpretují IQ nad 140 jako inteligenci geniů. To je podle mě nesprávné. Genialita znamená schopnost nacházet origiální řešení nebo objevovat netušené souvislosti. To nemusí mít přímou korelaci s "mechanickou" schopností mozku. Např. právě v tom Einstein ostatní převyšoval. Na testech IQ by ho patrně porazil leckdo z tehdejších špičkových matematiků a fyziků. Koneckonců matematiku i značnou část prací k jeho teoriím udělali jiní. Ale Einstein dodal "průlomovou" myšlenku.
19. 11. 2007 | 23:14

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím Vás pane VK :-),
zhruba jsme to napsali ve stejnou chvíli.
Nepochybuji o tom, že Vaše hodnocení je naprosto objektivní a založeno na bohatých životních zkušenostech.
Ale kdyby jste měl nějakou významnější společenskou funkci a toto se odvážil napsat, tak by jste se se zlou potázal :-).
To by už Vám příslušné výbory vysvětlily.
19. 11. 2007 | 23:22

algem napsal(a):

to K. Mueller:
s tou genialitou s vami naprosto souhlasim. Co se tyce zvladnuti kvantove teorie a OTR, kdyz se narodim s vysokym IQ, nedostanu zadne vzdelani, podle vas muzu ji zvladnout?
19. 11. 2007 | 23:50

Karel Mueller napsal(a):

algem:
Samozřejmě nemůžete. Aby jste tyto partie vůbec mohl začít studovat, tak musíte znát celou klasickou teoretickou fyziku, STR a kvantovou mechaniku. A to opravdu dobře a především celou s tím související matematiku.
Možná jste měl na mysli, jestli to všechno můžete nastudovat sám. To by jste asi musel mít mozek největších světových geniů dohromady.
Víte, snad napříč veškerou lidskou čiností neexistuje nic, o čem by tak bezvýhradně platilo "to je o inteligenci a nikoliv o znalostech" jako o OTR.
Teoreticky to můžete udělat za dva semestry snad až na vrchol, v prvním celé základy (včetně odvození Einsteinových rovnic variačními postupy), ve druhém aplikace v kosmologii. A pak: Pravidla máte a teď hrajte.
A sehrávka vypadá asi takto: V každé generaci hraje hrstka nejšpičkovějších mozků, pár stovek velmi zdatných mozků je víceméně na přihlížení. Občas něco sehrají a léta se pak debatuje, jestli je to správně. Po letech se pak ukáže, že to být správně i nemusí.
Asi takto bych viděl mezi fyziky dnes oblíbané řeči, že OTR je v podstatě velmi snadnou teorií ...
20. 11. 2007 | 00:19

Čochtan napsal(a):

=> Karel Müller:
Zkratka OTR mi nic neříká, napovíte mi ? Díky.
20. 11. 2007 | 07:06

Čochtan napsal(a):

Já teď píchnu do vosího hnízda, můžu ?

Kvalitu ras, nebo jejich inteligenci bych hodnotil podle jejich výkonu. Která civilizace je rozšířená po celém světě ? Všude vládne „bílá“ civilizace. A co ostatní ? Až do středověku tu existovalo mnoho civilizací. Muslimská, čínská, japonská, aztécká, a evropská. Vedle sebe a každá sama pro sebe. Až do středověku. A dnes ? Číňani a Japonci dnes převzali a asimilovali bílou civilizaci a nemají s tím žádné problémy. Alespoň na venek ne.

A co na to islám ? Muslim ráno vstane, a když na elektrickém vařiči vaří kafe, tak ví, že bez díla nevěřících psů by vařil na velbloudím trusu. A tak to jde dál celý den, lednička, air condition, televize, telefon, auto, radio, v nemocnici od injekce po rentgen, všude dilo těch prokletých nevěřících psů, kterým by on měl být podle koránu nadřazený. Dovedete si představit, co to s jeho mozkem udělá ? To uvědomění vlastní civilizační méněcennosti v něm vyvolává nenávist.

Vemte si svět a škrtněte vše, co vymyslel běloch. Knihtisk, elektřinu, chemii, biologii, fyziku, letadla, auta, lodě, (nemyslím teď džunky)…. Kde se octnem ? Ve středověku. Po boku muslimů.

Ano, svět drží pohromadě bílá civilizace.
Tak a teď mně vynadejte do rasistů, ať mám být nač hrdý !
20. 11. 2007 | 07:27

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane VK
myslím si, že vaše charakteristika sedí.

Máte pravdu, že se díváme na Asiaty jako jednu komunitu a je to zavádějící.Jsou obrovské rozdíly mezi Japoncem, Číňanem, Thajcem a Korejcem.I konflikty.Trochu mne zmátla dcera, která studuje v Tokyu a která tvrdí, že nezná pomalejší národ než jsou Japonci.
Než něco začnou, dvě hodiny se debatuje.Pak pracujou jak šrouby, to ano, žijou, aby pracovali, my pracujeme, abychom žili.
A s prací se snažíme nepřepínat.Ale jsme kreativní.Bohužel jen na něco.
Pak mě pobavila procedura s vyřizováním trvalého pobytu.Musíte mít vetřeleckou kartu.Není to slang, to povolení se tak v japonštimě oficiálně jmenuje
Universita se na internetu označuje jako multikulturní.V ročníku, jsou tři Korejky, dvě Thajky,Taiwanka a jedna tvarohová.Tři měsíce se na ní spolužáci chodili dívat jak do zoologický.
A pak, že nemají Japonci smysl pro humor.Takovou multi-kulti bych taky bral.

Pokud jde o Araby, vzpomínám na jednu zem, kdy jsem si šel k úředníkovi pro arabský řidičák.Stačilo dát razítko, měl ho v ruce.Upustil ho a prohlásil:Dneska už jsem jich vydal deset, končím.Řidičák jsem dostal až napočtvrté.Půl hodiny jsem musel vést řeči jak se má on hamdullillah, pak jak se mám já, taky hamdullillah,jak se má bratr atd...a hned to šlo.
Blbec kolega se zeptal, jak se má manželka.Letěl ze dveří.
Arab, až na výjimky, moc nepracuje.Nepotřebuje to, na práci má lidi. Žije, aby žil.Zlato teče ze země.
Sedí v kavárně, pokuřuje z šíši a vede řeči.
Hezký den.
20. 11. 2007 | 08:23

Pepa Řepa napsal(a):

To Čochtán
no já nevím.Ta věta, že všude vládne bílá civilizace? Jste si tím jist?
Kdybych byl nekorektní, tak bych se spíš otázal, v kterých zemích se situace zlepšila, když bezbarví /buďme korektní/ kolonizátoři odešli a přestali domorodce vykořisťovat? Ale to by bylo opravdu nekorektní, tak se raději neptám.
20. 11. 2007 | 08:47

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo, nemáš taky ten dojem že národy, které žijí tak jak jsi popsal Araby, že rychle a jistě degenerují ?

Já se nasměju až některý politik v Evropě dostane rozum a zjistí, že je možné ropu nekupovat ale si ji prostě vzít, obsadit ropná pole a udělat kolem nich stokilometrový pás bez živáčka.
Zestátnit veškeré arabské podíly na firmách a konta v bankách.

A kdyby to udělala EU s USA, tak kdo by mohl kecnout jen slovo ? Stačila by jedna jedinná země. Třeba Lybie. Je tu blízko, jen přes malou louži. Ostatní by drželi zobák a prodávali ropu za 10 dolarů.

A proč ne ?

(voni ty vosy ne a ne lítat! Kde tvrdnou potvory ?)
20. 11. 2007 | 08:57

Pepa Řepa napsal(a):

Nemám ten pocit. Naopak. Mám pocit, že degenerujeme my.
20. 11. 2007 | 09:01

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo,
buď nekorektní !

Zlepšila - nikde. (snad Singapur?)
Zhoršila - všude.

Myslím že na New Guinea - Papua vládnou ještě lovci lebek. Ti originální, lidožrouti. I ti Japonci hodně přijali. Otázka je co je jen slupka a co je pod ní.
Indie ? Taky jen slupka, ale drží Indii pohromadě.
20. 11. 2007 | 09:03

Čochtan napsal(a):

Ano, multikulti, politická korektnost, zelené šílenství a tolerance ke všemu a všem jen ne k sobě a vlastním lidem, to jsou příznaky degenerace.
20. 11. 2007 | 09:06

Svoboda Amos napsal(a):

Politická korektnost je velmi zákeřná zbraň pro likvidaci soupeřů v politice, sportu i vědě. Staví se nad zákony, a současně nikde není jednoznačně definována, aby jí slušný člověk mohl vyhovět. Přitom je všude dost zákonů, které rasovou nesnášenlivost a diskriminaci řeší. Potom likviduje svobodu projevu i vědeckého bádání, ale to těmto lidem je asi jedno, jim jde o jejich osobní nebo skupinový prospěch. Útočí ve smečce jako vlci, takže jednotlivec proti nim nemá šanci. Jaké je z toho východisko? Asi jedině osobní statečnost, a přesná kalkulace, jak dalece mohou uškodit, ale hlavně si nemyslit, že jde o nějaké nedorozumění nebo nepochopení.
20. 11. 2007 | 09:48

Pepa Řepa napsal(a):

To Svoboda Amos
a ještě přináší skrytý prvek autocensury.Zvažujete co napsat, lépe řečeno co nenapsat, abyste neporušil korektnost.
Ve své podstatě jde proti jednomu z pilířů naší civilizace, svobodě slova.
20. 11. 2007 | 10:05

Čochtan napsal(a):

Politická korektnost má ale jednu ohromnou výhodu. JE SMĚŠNÁ !
Protože je nelogická a nerozumná, je lehké ji zesměšnit. Humor je strašná zbraň. Používejme ho!

Politkorektníci musí mít strach žvanit ty jejich směšné hlouposti. Vtipem zlikvidujete každého hlupáka, a obecenstvo budete mít vždy na vaší straně.

Jen inteligencí a vtipem zlikvidujeme tupou, namyšlenou a hloupou politickou korektnost !
20. 11. 2007 | 10:33

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Mueller.
Jsem si vedom, ze to, co jsem napsal muze byt velmi spatne vzato.
Je mi lito Evropy, pokud se zacina utapet v politicke korektnosti, JAKO TAKOVE, nikoliv jako nastroji spravedliveho jednani s lidmi! Bohuzel Evropa prebira od nas neco, co je zde uz brano, po mnoha spatnych zkusenostech, ve vylepsenem (nikoliv dokonalem) smyslu a aplikovano stale vice tak, ze to zacina slouzit svemu puvodnimu ucelu.
To, co pisete, ze bych mel co cinit s ruznymi vybory, uz jsem zazil. Neprijemna zkusenost, ale velmi poucna.
Neni zde dost mista se zabyvat tim, co vsechno clovek musel delat, aby ubranil sve rozhodnuti. Byl (a castecne dosud je) to proces, kde pod rouskou spravedlnosti bylo ucineno mnoho krivd!!
Jinak diky za "kandidaturu" na "v sest vecer po valce". Preji Vam vsem pohodove setkani. Nevim, zda letos do Ceska prijedu. Bohuzel manzelka na tom neni nejlepe a tak je zatim vse velmi omezeno.
20. 11. 2007 | 14:54

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Pepu Repu.
Pokud Vase dcera studuje v Tokyu, tak asi polykate na prazdno, kdyz Vam sdeli, kolik co tam stoji. Na druhou stranu, kdyby se cesky ucitel dozvedel, ze v Tokyu je plat ucitele kolem 90 000 dolaru rocne, tak asi bude balit kufry.

O tom, jak se chodili divat na Vasi dceru, mame s manzelkou take zkusenost. Kdyz jsme byli kdysi na nasi prvni dovolene na Hawai, tak jsme tam zazili, ze v te dobe tam byla doslova invase japonskych turistu. Hawai je pro ne, mimo Australie, nejblizsi misto dovolene mezi "zap. civilisaci". Mezi turisty bylo mnoho lidi, kteri byli poprve mimo Japonsko a tak jsme jednou zazili v hotelovem vytahu, kdyz prijel autobus z letiste s cerstvou davkou turistu, ze jsme byli stredem velkeho zirani. Mame s manzelkou vsechny typicke rysy bile rasy, vcetne modrych oci , coz byl cil jejich pohledu. Po prve to nebyl prijemny zazitek, ale pozdeji jsme si zvykli.
Druha vec byla, ze vzdy, kdyz jsme si brali auto z pujcovny, tak nas varovali, abychom davali pozor na japonske turisty, protoze casto zapomenou a jedou po leve strane ! Tak jsem vzdy radeji pred zatackou pouzival hodne houkacku.
Jsem rad, ze jste dobre pochopil me radky.
20. 11. 2007 | 15:20

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Cochtana.
Ani nevite, jak jste trefil hrebik na hlavicku o te smesnosti. Jen ten vtip se musi pouzivat s maximalni davkou "zrucnosti" a hlavne opatrnosti! K nasi prednosti patri dobra zkusenost z dob komunismu, s brilatnimi dvousmyslnymi vtipy.
Bohuzel, nekdy velmi smesna situace se muze rychle zmenit v nebezpecnou!
20. 11. 2007 | 15:32

VK-Can. napsal(a):

Pro Svoboda Amos.
Velmi vystizne napsane!
20. 11. 2007 | 15:34

Pepa Řepa napsal(a):

To VK
Naštěstí se tady hodně zlepšilo k lepšímu. Systém prospěchových stipendii a výměnných pobytů funguje docela dobře.Bydlí a stravuje se v kampusu, není to tak hrozné.Vidíte, opět jedna z věcí, o které se nám dřív, než jste utíkal, ani nesnilo.
Asi moc brečíme.
20. 11. 2007 | 15:49

x napsal(a):

to Čochtan: ad "zlá věc" - vytrhujete to z kontextu nebo nerozumíte, tak to zkusím jednodušeji: první část Watsonova výroku nic o Gaussově křivce nic nevypovídá a to je ta část výroku, která mi vadí. To, že mluví o odlišnostech je celkem v pořádku (když má tu potřebu), ale tvrzení, že "Afrika má špatnou perspektivu z důvodu nižší inteligence afričanů" nemá s vědou nic společného - nechť posuzuje rozdíly, snaží se je změřit a dokázat, o tom věda je. Ale pro tvrzení, že "má špatnou perspektivu" kvli uvedeným rozdílům z jeho úst nemá s vědou nic společného.
20. 11. 2007 | 16:21

VK-Can. napsal(a):

To je dobre, ze se tyto veci pro mlade lidi zmenily k lepsimu. Stat na tom jedine vydela. Musite byt velmi pysny na Vasi dceru, protoze neni pochyb je velmi uspesna studentka. Gratuluji!
Podle meho si Cesko vede po ekonomicke strance velmi dobre, kdyz se vezmou v uvahu vsechny okolnosti. Myslim, ze s posilovanim koruny jeste nektere podniky budou muset podstoupit tvrde zmeny, ktere oddeli tak zvane "chlapce od muzu" !
Bohuzel politicka situace, si myslim je v Cesku na slabsi urovni, ale to uz je jiny namet!
20. 11. 2007 | 16:25

VK-Can. napsal(a):

Ten predchozi prispevek je urcen pro Pepu Repu. Sorry.
20. 11. 2007 | 16:26

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
všechny ty absurdní odchylky (třeba harašení nebo směšné dohadování se o správných eufemismech) mohly vzniknout jen proto, že USA neměly rovnocenného konkurenta. Katastrofální následky jsou mimo jiné v tom, že nelze uvádět fakta a říkat pravdu, zejména ve veřejných politických debatách, nebo že se zastírají skutečné problémy. Ale to už tady bylo ... Roste tvrdá konkrence a ta si vynutí "normální" poměry.
Jinak pokud se dostanete do ČR, tak se s Vámi velmi rád setkám.

Čochtane, lépe je mluvit o životaschopnosti než degeneraci a na toto téma jsem měl na aktuálně nespočet příspěvků. Rád třeba mluvím o pěti kartách atd. Životaschopní jsou oni - křivky natality jsou neúprosné a nadto posílají své geny do Evropanek, což obráceně nelze (přišli bychom o život). Zvítězí oni, to je jasné. My jsme sbor ničím nespojených sobeckých individualistů, oni mají oněch 5 karet, zejména 4. a 5. kartu, která je v multi kulti nepřebitelná: Rodinné klany se zákony cti.
Proto si celý náš příspěvek ke světové civilizaci můžeme dát s prominutím někam.
20. 11. 2007 | 16:37

Karel Mueller napsal(a):

Čochtane, ještě jsem zapoměl:
OTR = obecná teorie relativity
20. 11. 2007 | 16:38

Čochtan napsal(a):

Díky, já to dělal v němčině. U Greinera.
20. 11. 2007 | 17:39

Gogo napsal(a):

Statistika je pohroma pro intuici a invenci ve vědě. Asi by se mělo stanovit (a to si mohou vědci udělat sami), kdy lze použít statistický přístup k hodnocení dat a kdy nikoli.
20. 11. 2007 | 17:57

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
Tak to je skvělé, já to studoval sám a dostal se k tomu, že pochybuji o teorii černých děr i o tom, že OTR je deterministickou teorií. Nebudu to opakovat, už jsem se o tom zmiňoval. Jestli chcete, můžeme si o tom začít psát.
20. 11. 2007 | 18:19

VK-Can. napsal(a):

Pro Karel Mueller.
Evropske staty si pri kopirovani PC z USA neuvedomily, ze v USA existuje cernosska otazka, unikatni pro USA. Otazka, ktera vyzadovala reseni skutecneho problemu diskriminace cernochu na jedne strane a jejich celkove laxnosti (lenosti)na strane druhe.
Byly a jsou pripady, kdy cernoch je podroben prisnejsimu rozboru jeho osobnosti. Nekdy pravem, nekdy nepravem, ale vzdy to bylo brano jako diskriminace!
Uvidite, ze pripady PC (nebo "diskriminace") budou dlouho prezivat ve statnich institucich a uradech, protoze v techto institucich vydelecna stranka jejich existence neni podstatna. Naopak v podnicich, jejichz existence je zivotne zavisla na kvalite a hodnote jejich prace, bude PC mit jepiči zivot a bude muset dojit, jak spravne pisete k "normalnim pomerum" !
Se vzajemneho setkani bych mel definitivne stejne poteseni. Uvidime, co budoucnost prinese.
20. 11. 2007 | 18:42

Svoboda Amos napsal(a):

Čochtanovi:Politická korektnost JE SMĚŠNÁ, ale jen v případě, že ti, kteří ji hlásají, nemají žádnou moc. Jinak je děsivá a doplatíme na ni všichni, nejen ten jeden konkrétní člověk.
Vemte si třeba u nás rómskou otázku: likvidační kampaň proti J. Čunkovi způsobila, že žádný politik už nemá odvahu problém systémově řešit. Přitom Čunek neříkal v podstatě nic jiného, než co je v Gabalově analýze, tam jsou také konkrétní návrhy a je tam jasně napsáno,co je třeba dělat. Ale Čunkovi likvidátoři se zaměřují na jeho likvidaci, a o daném problému píší jen fráze o dlouhodobém řešení. Sami nic konkrétního neudělají, ani nenavrhnou.
20. 11. 2007 | 18:44

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
u nás je to trochu komplikovanější o notoricky známý český rys: Snahu být papežštější než papež. Nejednou jsem k tomu poznamenal, že tento rys je charakteritický pro knechta nejpodřadnějšího ražení.
Nu pokud se sem vypravíte, tak nezapomeňte mi dát vědět :-), jinak na shledanou na jiných stránkách.
20. 11. 2007 | 19:16

Karel Mueller napsal(a):

Svoboda Amos:
Ale to je pro strážce svaté ideje typické. Mrkněte se na minulou debatu ke článku poslankyně Hybáškové: Můžete jim nastavit zrcadlo k situaci v Rusku před deseti lety a dnes. Můžete jim ukázat, co se stane, když Rusko padne. Můžete se jich ptát jakou mají k Putinovi alternativu. Oni vám žádnou otázku nezodpoví a nic nenavrhnou, pouze z Vás udělají agenta FSB.
A s korektností je to stejné. Můžete jim vypočítat, kam směřujeme. Můžete jim dokázat, že při současných trendech nás čeká buďto nový Hitler pod vlajkou původních Evropanů, nebo etnické a náboženské konflikty nebo odchod Evropanů do dějin.
Dostanete nálepku rasisty, xenofoba a já nevím čeho všeho možného.
Z analytického hlediska jsou možné 3 varianty:
- Sledují koncepci našeho zániku
- Rozhodující je zaslepenost a hloupost
- Je jim to jedno a myslí ve stylu po nás potopa.
Nevím, která varianta je správná, možná od každého něco.
Troufám si říct, že Putina nelze zařadit ani do jedné z těchto variant. Proto s ním těžko naleznou společnou řeč.
20. 11. 2007 | 19:31

algem napsal(a):

to K. Mueller:
ja jsem z vasich prispevku pochopil, mozna spatne, ze zvladnuti kvantove teorie a OTR, pokladate za potvrzeni vysokeho IQ. Jen jsem chtel rict, ze clovek muze mit vysoke IQ, a s kvantovou teorii a OTR se nezaobera, ma zajem o jiny obor. Podle vas se tim padem nevyrovna tim, ktery se zminenymi teoriemi venuji?
20. 11. 2007 | 21:51

Karel Mueller napsal(a):

algem:
Já to řeknu asi takto: Můžete mít dispozice nesmírně vysoké. Ale mozek se rozvíjí řešením konkrétních úloh (nebo podnětů), jednotlivé složky inteligence můžete dostat na patřičnou úroveň jen samostatným vyřešením těch úloh. Můžete mít vrozené dispozice vyšší, ale i člověk s nižšími dispozicemi Vás přeroste, pokud ne rozdíl od Vás ty úlohy bude systematicky řešit.
Každá analogie kulhá, ale řeknu to pomocí šachů: Lidé schopní hrát šachy zpaměti to obvykle zvládnou až po letech. Můžete mít i lepší dispozice pro šachy, pokud je nebudete hrát, tak partii zpaměti nesehrajete (pokud nejste vyvolenec Bohů). Tedy schopností představivosti Vás přerostou. Pokud jde o šachy, tak lze uvést příklad Capablanka - Alechin. Capablanka byl vyvolencem, přesto ho Alechin dokázal porazit.
OTR a kvantová teorie polí klade velmi vysoké požadavky na logiku, schopnost abstrakce a představivost, věřte mi. Lidem, kteří tyto partie skutečně ovládají se v těchto položkách může vyrovnat jen ten, kdo dělal něco srovnatelného.
I když by jste měl vyjímečně vysokou vrozenou inteligenci, tak by jste se jim vyrovnat nemohl, pokud by jste něčím podobným neprošel.
Lze tedy shrnout, že lidé tyto partie ovládající (skutečně) mají IQ nad 150 zcela určitě (přinejmenším v oněch třech položkách). Lidé i z jiných oborů mohou mít ovšem stejně vysoké IQ, záleží na tom, kolik jim toho bylo "naděleno" a samozřejmě na tom, jak náročné úlohy řešili (třeba různé hlavolamy, nebo i obtížné úlohy z jejich oboru).
20. 11. 2007 | 22:25

Svoboda Amos napsal(a):

AFRIKU NEPOHŘBÍ RASISTÉ, ALE POLITICKÁ KOREKTNOST.
Jestliže těmto politickým korektorům budou všichni ustupovat, jak se to dnes děje, pak ovšem nikdo nebude dělat např. výzkum kvality pracovní síly v Africe. Ale takovému manažerovi, který dostane za úkol,přesunout nějakou výrobu do zemí s nižšími náklady, by určitě pomohl výzkum, který právě udává průměrné hodnoty IQ, morálky a pracovitosti, a určitě by se i v Africe našly oblasti, kam by tu výrobu mohl přenést, a danou oblast povznést, ostatním pak dát příklad, že píle a poctivá práce se vyplatí. Když to však mít nebude, doplatí na to především afričané a potom také evropané kvůli migraci. Peníze jsou velký zbabělec, ty tam prostě nepůjdou a politická korektnost je obrovský podvod a spiknutí neschopných, kteří se vydávají za velké humanisty.
20. 11. 2007 | 23:17

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Mullere
v praktické politice je to všechno o alternativách.

Přiznám se, že i já mám s Rusy problém.Mí rodiče měli problém s Němci, já ten problém necítil, nezažil jsem to na vlastní kůži.
Moje děti už nemají problém s Rusy, nezažili 1968, a ten marast.Myslím si, že někteří levicoví diskutující tuto dobu zlehčují, mají ji spojenou se svým mládím.

Druhá věc je, k čemu mně bude neustále vzpomínat na to,že mně před čtyřiceti lety sežrali červení mravenci na zahradě všechnu úrodu, a trvalo mně to dvacet let, než jsem je vypudil, když z druhé strany lezou mravenci zelení o mnohem větší velikosti a s mnohem větší chutí k jídlu a nikdo tomu nevěnuje pozornost.Nejsou pro mnohé prioritou.

Paní Hybášková mě v poslední době také dost překvapuje.
21. 11. 2007 | 08:44

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě dodatek.Politická korektnost zasahuje do všech oblastí, nejen do vědeckého bádání a nejen do politiky.
Společně s affirmative action a multikulturalismem, tak jak jej pojednala Evropa od De Gaulla, je jednou z příčin rozkladu západní společnosti.
Střední Evropa je o nějaké desetiletí pozadu než západní společnost, je jen na nás, co si necháme vnutit.
21. 11. 2007 | 09:01

Čochtan napsal(a):

Karel Mueller
fajn, rád hodím pokec o věcech vznešených i když je to asi 35 let co jsem seděl v posluchárně. Budu muset vyhrabat stará skripta.

Mimochodem, máte-li satelit, na BR-alpha běží serie s Prof. Harald Lesch (Alpha Centauri) o moderní fyzice. Existuje to i na DVD, zatím dost drahé (v eBay kolem 15 Euro.) Perfektní !!!
Tady: http://www.br-online.de/alpha/
se to dá také vidět.

Zítra na pár dní odjíždím. (do neděle)
21. 11. 2007 | 10:51

algem napsal(a):

to K. Mueller:
uznavam, ze ku kompletnimu zvladnuti kvatnove teorie a OTR je nutne mit vysoke IQ. To ale ostatne i v mnohych dalsich oborech. Jen si to mozna nedovedete predstavit. Zvladnout napr. kompletni neurovedeckou problematiku, vsechny ty souvislosti, slozitosti, preklenout nejasnosti, temer kazdy den cekat nove odhaleni a pod. To momentalne neni na nekolik semestru. Mozek je nejslozitejsi znamy biologicky system, vysledek evoluce, klasicky system, zatim nelze nezname skutecnosti "hodit" do pytla - funguje na kvantove urovni. Napr. aj problem subjektivniho vnimani.
21. 11. 2007 | 14:31

Karel Mueller napsal(a):

algem:
Obávám se, že si nerozumíme. Vůbec se neodvažuji snižovat obtížnost řady jiných oborů a před neurochirurgy mimochodem hluboce smekám. Já jsem jen chtěl zdůraznit nutnost onoho tréningu. Studium mediciny vyžaduje mimo jiné vynikající paměť a dobrý lékař musí mít i vynikající kombinační schopnosti. Já si netroufám říct, jestli bych při svém hosipo medicinu vystudoval :-).
Víte, před časem jeden kolega dotáhl úlohy z matematické olympiády z 9. třídy ZDŠ (samořejmě syna). Dal to absolventům SŠ i některým VŠ a jedním slovem katastrofa. Přemýšlel jsem, jak je to možné a pak jsem si uvědomil, že řešení těchto úloh pro dětičky může být obtížnější než složit korektně zkoušku z parciálních diferenciálních rovnic. Skutečně, přepis třeba vlnové rovnice do křivočarých souřadnic a řešení separací proměnných je pro nastudování velmi snadné. A student mohl dostat příklad, který po jistých transformacích vede ke "standartním" tvarům a ty transformace mohl znát ze cvičení.
Je prostě obrovský rozdíl něco nastudovat a udělat z toho zkoušku, nebo úlohy z dané oblasti samostatně řešit. Každý obor má jisté požadavky na některé složky inteligence a vcelku nemá smysl spekulovat, jestli ten či onen obor je obtížnější. Záleží jen a jen na obtížnosti úloh, které dotyčný řešil a samostatně dokázal vyřešit. Pokud je někdo schopen řešit samostatně úlohy z OTR a kvantové teorie polí, tak je jeho IQ nad 150 v oněch třech položkách jisté. Právě tak jako onoho neurochirurga, asi bude mít slabší abstrakci, ale určitě bude mít lepší např. paměť.
Praktický smysl má jen jedno: Umět definovat požadavky na mladého adepta a na podkladě testů inteligence mu doporučit nebo nedoporučit studium příslušného oboru.
21. 11. 2007 | 17:16

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane Pepo,
s tím Ruskem máte pravdu, svět je dnes úplně jinde. Měli jsme na toto téma nespočet diskuzí, je jasné, že klasické sociologické a politologické pojmy ztrácejí čím dál víc svůj význam.
Multi-kulti koncepce globálního světa může fungovat jen za jednoho předpokladu: V podstatě světovláda (mocensky krytá jedinou supervelmocí) finanční oligarchie držící reálnou moc a nastavující pravidla.
Tato koncepce je nereálná, vstávající obři mají svoje zájmy. A tak se stalo, že tato koncepce je sebevražedná právě pro západ a to vzhledem k oněm 5 kartám, které budou rozhodující.
A tady hledejte příčiny skutečné averze vůči Putinovi. Putin nastolil režim, kde ruská finanční ologarchie a velkopodnikatelské kruhy se musí podřídit strategickému vedení státu a ruským zájmům, jinak jim v podnikání a svobodě nijak nebrání.
Prostě na rozdíl od dob Jelcina nemohou patřit do "party".
21. 11. 2007 | 17:27

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
Díky a typ, jinak nemusíte tahat stará skripta. Dnes si lze na netu najít řadu volných učebnic - dobrých - k OTR. Např. Lecture Notes on General Relativity od S.M.Carroll.
Můžeme začít problémem fotonu, který jsme několikrát zmiňoval. Budu se těšit.
21. 11. 2007 | 17:31

algem napsal(a):

to K.Mueller:
taky se obavam, ze jsi nerozumime. Urcite jsou vyjimky, ale proc si myslite, ze zrovna neurochirurgove jsou v neurovedach top? Mnoho jich netusi kde vyskum v neurovedach dnes je. Ani mnoho neurologu. V oboch pripadech cest vyjimkam. Asi by jste se divili, kolik clovek musi vlozit predstavivosti, kdyz chce ten nas mozek komplexne zmaknout+ porad nove poznatky. Proc si myslite, ze tak malo studentu mediciny se venuje neurooborum, pripadne jsou v nich opravdu na vysoke urovni?
21. 11. 2007 | 21:22

Karel Mueller napsal(a):

algem:
Dobře :-), nemám o tomto oboru příliš představu a tak nevím, jak se tento obor dál dělí, prostě jsem si představil neurochirurga. Ale to už je jen hraní se slovy, mám na mysli neurology, vědce zabývající se výzkumem funkce mozku (pokud to lze říct takto obecně). Že je to makačka na představivost, o tom samozřejmě nepochybuji.
A že tam nechodí žádní "hlupáci", tak o tom mě nemusíte přesvědčovat. Ostatně snad nejbrilantnější matematický mozek 2. poloviny 20. století - Sir Roger Penrose - chtěl neurologii studovat. A pouze díky fenomenálním úspěchům v matematice ještě v chlapeckých letech ji šel nakonec studovat a stal se vůdčí osobností nejen matematiky, ale i matematické fyziky.
21. 11. 2007 | 21:42

Kolumbo napsal(a):

Zvláštní! A co takhle prohlásit, že černoši jsou geneticky lépe vybaveni pro atletiku - taky to bude považováno za rasistický výrok? Běloši jsou pitomci, skoro všichni, čenochy a asijce nevyjímaje, si o sobě myslí, že jsou cosi extra. Jenom běloši si sami sobě přikázali se prohlašovat za největší pitomce ze všech.
24. 08. 2008 | 22:59

CotoCokymew napsal(a):

tppjb <a href=http://www.vuittonpascherfr.com>Louis Vuitton moins cher</a> ,
naihy <a href=http://www.saclouisvuittonlvs.com>louis vuitton sac</a> ,
xdngk <a href=http://www.sacvuittonsfra.com>sac louis vuitton femme</a> ,
dsjtl <a href=http://www.saclouisvuittonlvs.com>www.saclouisvuittonlvs.com</a> ,
lhndb <a href=http://www.vuittonpascherfr.com>www.vuittonpascherfr.com</a> ,
cbljv <a href=http://www.sacvuittonsfra.com>www.sacvuittonsfra.com</a> ,
http://www.sacvuittonsfra.com
03. 10. 2012 | 18:18

Kabesellasy napsal(a):

Coop hard drives would be your appearing choices around innovative furthermore state-of-the-art industrial. A majority of these disks performs quite well broadly <a href=www.railtrailinfo.com>cheap nfl jerseys</a>
regarding selling types of files as well as information additionally solutions. They usually are quite classy, extra classy in combination with inexpensive when compared with employed commonly to get keeping results by using puppy <a href=www.dhmarkets.com>cheapnfljerseys fromchina</a>,
pencil hard drives. Mostly, individuals are helpful to spend less weak products and they are adopting more complex way of case in point compose drive. These types of economical <a href=www.skillsbrokerage.net>cheapnfljerseys fromchina</a>,
and also finest dog pen devices provide reliability, adaptability together with benefit together with economical cost considering the prerequisites regardinghttp://www.dhmarkets.com
purchasers and moreover they are often employed suitably intended for holding different directories with regard to individuals.You will see distinct designs and sizes familiar with offer persistence, freedom together with mobility <a href=www.dhmarkets.com>cheapnfljerseys</a>,
in addition to inexpensive amount of money good demands of shoppers plus they works well effectively intended for selling particular websites suitable for potential buyers. Currently, everyone is 8-10 Gb compose press to get saving a variety of entries and also memory handmade cards as well as styles to be found in many <a href=www.dhmarkets.com>cheapnfljerseys</a>,
type of Several Gigabyte together with 6 Gb. Because of smaller portions plus kinds as well as most advanced technology focused construct equipment, it is quite always easy for getting yourself a disc varieties of compose shoves obtainable in assorted rates when using requirements with shoppers.Currently|Presently|At present|At the moment|At this time|Now}, pad make is very smaller sized part acquainted with retailer the specific data source suitable for products resolution together with accessories much like pc's, notebooks plus pad hard drives and the like invest composing catapults. Certainly, it can be fantastic alternate for buying affordable and greatest pencil hard disk drives by simply Browsing on the internet and will probably often be printed dog pen drive. Mainly, prepare pushes are often wide-spread arranging hard drive <a href="http://www.seawaycommunications.com">Related Info</a>,
and also revealing proper details on you. This product can be utilised properly concerning selling along with supplying important particulars on the individuals. It truly is enormously choice meant for stocking facts by simply <a href="http://www.dhmarkets.com">Related Info</a>,
Half a dozen Gigabyte Pet dog pen Journey so that you will feel safe along with easiness. Definitely, will likely be excellent substitute for selecting cheap and finest invest composing hard disks resulting from web are going to be printed dog pen go. Hence, you will get affordable and greatest put in place producing drive through web create low-cost and best get to get regarding closet together with long lasting residing.Half-dozen Gigabyte Pencil Find is quite great choice pertaining to getting weighty information <a href=www.dhmarkets.com>cheap nfl jerseys from china</a>
together with information and facts in addition to low-priced and finest hen house create all over reasonably priced benefit utilizing the demands of shoppers. It will likewise let you bunch to get a crucial moment inside functioning coupled with accessibility to a financial budget hen house catapults out there. http://www.seawaycommunications.com
And so, searching for invest crafting equipment through on-line are going to be great replacement developed into inexpensive and finest.
21. 10. 2012 | 05:31

Boongenepay napsal(a):

<a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>ugg ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapuggbootssalejp.com>アグ ブーツ</a>, http://www.cheapuggbootssalejp.com
<a href=http://www.uggbootsforjp.com>アグ ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>ugg ブーツ</a>, <a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>アグ ブーツ</a>, http://www.cheapuggbootssalejp.com http://www.uggbootsforjp.com
12. 11. 2012 | 03:25

snooaaurzqjj napsal(a):

Grow up, do not necessarily follow bobbi dolls, have a lot of things, perhaps the most proud of is, i have is bobbi doll are not true, i can talk, can meet different people, and with one of the one or two personal stories. <a href=http://rjwgroup.com/filestorage/canada-goose-kensington-parka-sale/Outlet-Goose-canada-goose-outlet-website-review-Sale-879.Htm>canada goose outlet website review</a> <a href=http://mountainurogyn.com/LearnMore/canada-goose-clothing-uk/Outlet-Goose-canada-goose-sale-online-canada-rx-internet-Sale-064.Htm>canada goose sale online canada rx internet</a> You can have anything you want in life, you just have to work your butt off for it. <a href=http://relixfishing.com/Images/canada-goose-expedition-parka-uk/Outlet-Goose-canada-goose-trillium-parka-jacket-discounts-Sale-982.Htm>canada goose trillium parka jacket discounts</a> <a href=http://rendaenvironmental.com/canada-goose-down/Outlet-Goose-limited-edition-canada-goose-jackets-online-Sale-427.Htm>limited edition canada goose jackets online</a> SAN SALVADOR, El Salvador El ministro de Justicia y Seguridad Ricardo Perdomo inform el martes que el Grupo Especial Antiextorsiones comenz a operar en todo el pas para realizar labores de inteligencia en las zonas donde operan las maras o pandillas, para luego capturar y llevar ante la justicia a estos criminales. <a href=http://sierragrandelodge.com/canada-goose-jacket-price/Outlet-Goose-youth-canada-goose-vernon-park-and-fly-Sale-454.Htm>youth canada goose vernon park and fly</a> <a href=http://www.goodwincollege.org/learnmore/canada-goose-uk/Outlet-Goose-canada-goose-jackets-newsmax-Sale-231.Htm>canada goose jackets newsmax</a> Urban's website is quite engaging, providing realtime customer reviews. <a href=http://www.earthtransmission.com/press/canada-goose-jacket-price/Outlet-Goose-youth-canada-goose-jackets-under-100-Sale-540.Htm>youth canada goose jackets under $100</a> Every time i go to the exam and her child, her child with apple, twist, and i take is hard bread. <a href=http://seclamfood.com//canada-goose-online-store/Outlet-Goose-canada-goose-parka-stockists-Sale-011.Htm>canada goose parka stockists</a> <a href=http://www.coxallen.com/mens-canada-goose/Outlet-Goose-ebay-canada-goose-kensington-parka-navy-Sale-531.Htm>ebay canada goose kensington parka navy</a> He is stubborn to remind myself to remember me this made him love. <a href=http://mohegansunarenapa.com/assets/canada-goose-jackets/Outlet-Goose-canada-goose-coat-men-Sale-615.Htm>canada goose coat men</a> <a href="http://mountainurogyn.com/LearnMore/womens-canada-goose/Outlet-Goose-canada-goose-sporting-life-toronto-10k-race-Sale-889.Htm">canada goose sporting life toronto 10k race</a> Greasy nose clean embellish, like jade engraved into nine angel. <a href=http://etech.cc//buy-canada-goose/Outlet-Goose-canada-goose-jackets-sale-in-toronto-Sale-835.Htm>canada goose jackets sale in toronto</a> <a href="http://achildwaits.org/forms/canada-goose-chilliwack/Outlet-Goose-canada-goose-kensington-parka-forhandler-Sale-266.Htm">canada goose kensington parka forhandler</a> Gaidai evil wang shi xuan of life only two disciples, a representative of his good side, namely to send flowers of the airflow flowing affectionate childe hou xibai, another is that it represents the sky club of his evil cold and heartless shadow assassin yang xuyan. <a href=http://www.arc-scs.com/canada-goose-chicago/Outlet-Goose-canada-goose-montebello-parka-zwart-Sale-961.Htm>canada goose montebello parka zwart</a>
ghivvnmz http://sierragrandelodge.com/canada-goose-chilliwack/Outlet-Goose-canada-goose-chateau-parka-kopen-Sale-133.Htm tocvygct
27. 12. 2014 | 17:10

pjajmayjgqpv napsal(a):

I sympathize with her, i told my mom and sister is very poor, but i couldn her, but at that time i did not like it will realize her feelings, i feel pretty soon forget her. [URL=http://stdsapi.com/about/valentino-garavani/Shopstyle-isabel-marant-poppy-odessa-portland-Share-636.Html]isabel marant poppy odessa portland[/URL] [URL=http://soellinglaw.com/valentino-red/Shopstyle-valentino-v-pour-homme-Share-882.Html]valentino v pour homme[/URL] You will see that the polo shirts of Polo Ralph Lauren are highly simple and the designs of these shirts would definitely keep up your sophisticated image, in front of the people. [URL=http://studiobacchetti.com/red-valentino-dress/Shopstyle-what-is-an-accessory-clothing-Share-349.Html]what is an accessory clothing[/URL] [URL=http://www.southwest-airmotive.com//valentino-dress/Shopstyle-valentino-fur-coat-Share-551.Html]valentino fur coat[/URL] Both pose a pseudosolution, or means of relief, for an individual's personal grapplings that are ineffective in a literal sense, but solved metaphorically. [URL=http://www.rmasurveying.com/valentino-purses/Shopstyle-valentino-studded-bags-Share-148.Html]valentino studded bags[/URL] [URL=http://www.rugbybarbados.com/valentino-handbags/Shopstyle-isabel-marantz-bottines-a-talon-Share-330.Html]isabel marantz bottines a talon[/URL] To date, Indego Africa has sold well over 10,000 items made by its partner cooperatives. [URL=http://vikleathersheaths.com/valentino-garavani/Shopstyle-isabel-marant-shoes-price-Share-918.Html]isabel marant shoes price[/URL] Air such as the two mountain in the chest behind pressed, breathing hard. [URL=http://stranskyproperties.com/Properties/valentino-restaurant/Shopstyle-chaussures-gianvito-rossi-pumps-Share-014.Html]chaussures gianvito rossi pumps[/URL] [URL=http://teamalbaorobiabike.it/sito/valentino-garavani/Shopstyle-isabel-marant-clothing-sale-Share-823.Html]isabel marant clothing sale[/URL] If the flower dream rain, snow, and are in the same world, which changed much, but the day is doomed they will not meet, because they are not in the same world, only for a different time legend! [URL=http://zanoniroberto.com/red-valentino-dress/Shopstyle-who-is-gianvito-rossi-for-altuzarra-Share-152.Html]who is gianvito rossi for altuzarra[/URL] <a href="http://zanoniroberto.com/valentino-dresses/Shopstyle-mario-valentino-briefcase-Share-020.Html">mario valentino briefcase</a> Henceforth will i walk alone, away from all of the baggage and luggage, not with their human counterparts, one to the front of the thorns, even scars, also want to walk alone, without hope, will not be disappointed, it's my life interpretation. [URL=http://www.thecopawinebar.com/valentino-perfume/Shopstyle-the-online-accessories-shop-reviews-Share-239.Html]the online accessories shop reviews[/URL] <a href="http://www.technofile.com/pandemonium/red-valentino-dress/Shopstyle-where-can-i-buy-valentino-cologne-for-men-Share-843.Html">where can i buy valentino cologne for men</a> I like dreaming, dreams that long road, you lean back, special luster burst and convergence. [URL=http://stranskyproperties.com/Properties/valentino-sneakers/Shopstyle-valentino-romario-shoes-Share-543.Html]valentino romario shoes[/URL]
nvscmfbn http://studiobacchetti.com/valentino-red/Shopstyle-valentino-uomo-valentino-for-men-Share-138.Html cnpuvvbf
28. 12. 2014 | 10:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy