Masakr v Gaze

03. 01. 2009 | 15:50
Přečteno 44142 krát
Rok 2009 začal velmi špatně – v historii nekonečného blízkovýchodního konfliktu se píše další tragická kapitola. Koncem prosince skončilo polovičaté příměří mezi Izraelem a radikálním islámským hnutím Hamas ovládajícím území Gazy. Na jižní Izrael začaly dopadat stovky primitivních palestinských raket, které zabily a zranily několik lidí. Odpovědí byly masivní povánoční nálety, při kterých do dneška zahynulo už přes 400 lidí, zraněno jich bylo několik tisíc, a které ve spojení s blokádou území vytvořily z Gazy skutečné peklo.

Všechny „západní“ země, včetně Česka, zdá se celkem s uspokojením přijaly izraelské vysvětlení, že prostě již nešlo tolerovat neustálé ostřelování palestinskými raketami. Hamas naopak říká, že tyto útoky jsou odvetou za jiné izraelské akce (hlavně trvající blokádu).
Je to prostě jen pokračování nekonečného kolotoče odvety za odvetu, za odvetu, za odvetu...

Podmínky, v jakých žije 1,5 milionů lidí v zablokované Gaze, a to i v relativně mírové době před nynější eskalací, si asi stěží umíme představit. Jistě, život Izraelců v pohraničí poblíž Gazy, sužovaných neustálými poplachy, je jistě také trudný, ale v bombardované Gaze je to určitě nesrovnatelně horší.

Ano, můžeme říci, že si za to mohou Palestinci sami – neměli si zvolit Hamas, ale raději zkorumpovaný Fatah.
Ano, ideálním řešením pro Izrael (ale i pro Palestince) by bylo, aby si Palestinci zvolili nějakou umírněnou politickou reprezentaci, která by bezpodmínečně uznala Izrael a začala budovat ve spolupráci s ním mírumilovný palestinský stát na Západním břehu a v Gaze.
Po těch 60 letech vzájemného násilí, nenávisti a naschválů je to ale evidentně pouhá utopie...

Myslí si ale opravdu někdo, že ta nynější stonásobně silnější izraelská odveta dlouhodobě napomůže vyřešení toho letitého konfliktu? Je to opravdu pragmatické řešení, které zvýší dlouhodobě bezpečnost Izraele a ve výhledu přispěje k nastolení míru? Kdyby tomu tak bylo, jistě bychom mohli (trochu cynicky) říci, že za to ty stovky (a brzy možná tisíce) obětí stojí.
Myslím však, že je tomu právě naopak.
Už mnohokrát se ukázalo, že v oněch končinách prostě nefunguje to, co by asi dobře fungovalo ve střední Evropě („jestli se nevzdáte svého marného odporu a vzdoru, dostanete ještě větší výprask“).
Naopak – každá taková akce, při které hynou a jsou mrzačeni lidé a jsou ničeny jejich domovy, jen posiluje nenávist k Izraeli, jen zvyšuje počet extrémních radikálů ochotných vykonat jakoukoli pomstu. A to nejen mezi Palestinci, ale v celém arabském a muslimském světě.

Tohle je přece dlouhodobě pro Izrael i celý svět zcela kontraproduktivní! Není přece možné eskalovat příště tuto „odvetu“ nesrovnatelně silnějšího Izraele tak, že zahynou ne stovky či tisíce, ale statisíce či miliony nepřátel? Není přece možné spoléhat na nějaké „konečné řešení“ tohoto typu, kdy nakonec žádní nepřátelé nezbudou? Nebo snad někdo myslí, že takové řešení přijatelné je?
Pokud přijatelné není, dostává se ovšem Izrael do dlouhodobě neudržitelné situace. Tu přece nemůže řešit metodou „Ty jsi mě praštil, tak já tě praštím ještě víc, i když si přitom zlomím ruku!“
Násilné (i když formálně snad někdy oprávněné) izraelské akce typu střílení dětských vrhačů kamenů, invaze do Libanonu, nebo bombardování Gazy, dlouhodobě nic neřeší a zakládají jen na ještě horší problémy v budoucnosti.

Než mi někteří čtenáři zase začnou nadávat do antisemitů, chtěl bych jasně říci, že:

- Samozřejmě má Izrael právo na bezpečnou existenci, uznanou všemi zeměmi světa.
- Samozřejmě je nepřípustné, aby na něj někdo střílel rakety, jakkoli směšně primitivní a neúčinné.
- Jistě jsem si vědom toho, že kdyby vůdcové Hamasu mohli, postupovali by proti Izraelcům asi ještě mnohem bezohledněji a brutálněji než jak nyní postupuje Izrael proti Palestincům.
- K palestinským extremistům nechovám pražádné sympatie, a právě proto si myslím, že v boji proti nim by se měly používat skutečně produktivní, a nikoli kontraproduktivní metody. Jsem přesvědčen, že právě to masakrování obyvatel Gazy izraelskými letadly je přesně to, co radikálové pro své cíle potřebují...
- To, co tady říkám, říká stejně, ale mnohem výmluvněji např. proslulý izraelský mírový aktivista Uri Avnery – viz jeho článek „Molten Lead“ (zde)
- Izraelskou politiku ještě ostřeji kritizuje známý britský novinář Patrick Seale (zde), který uvádí i velmi zajímavé detaily např. o dřívější podpoře Hamasu Izraelem, o kterých naši novináři mlčí.

Říkám jen, že „řešení“, které teď vidíme v Gaze, je nejen amorální, ale hlavně totálně kontraproduktivní.

Byl bych samozřejmě hrozně rád, kdybych se mýlil, a kdyby ta současná izraelská akce palestinský odpor zlomila a vedla k nastolení míru.
Vsadím se však, že tomu bude právě naopak. Povstanou jen tisíce dalších ke všemu odhodlaných teroristů a posílí se pozice muslimských radikálů ve všech arabských zemích – kdyby se v kterékoli z těchto zemí konaly opravdu demokratické volby, asi by v nich tito fanatici zvítězili podobně jako Hamas v Gaze...

Je naprosto hanebné, že mezinárodní společenství dosud nebylo schopno znepřátelené strany přimět k nějakému kompromisnímu řešení, a namísto toho jen Arabům i Izraelcům vesele prodává zbraně.
Za ty peníze, které už tento konflikt celý svět stál, mohl být celý ten region už dávno nejrozvinutější oblastí světa...

*******************************
DODATEK 10.1.:

K prakticky stejným kritickým závěrům jako já dochází ve svém článku v Respektu pan Tomáš Klvaňa (známý jako vládní zmocněnec pro proradarovou kampaň). Myslím, že toho jistě nelze podezřívat z antipatií k Izraeli a jeho americkému mocnému spojenci...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Miroslav Brzobohatý napsal(a):

Svatá pravda.
Doporučuji shrnutí od jedné vzdělané dámy:
http://www.counterpunch.org...
03. 01. 2009 | 16:12

chosé napsal(a):

Pane mysliteli, proč neporadíte Izraeli opravdu, ale opravdu produktívní metodu na mír v oblasti? Proč darebácí z EU pořád podporují Hamáz humanitární pomocí a penězi, ukradenými vlastním občanům? Není to tak, že pak se nemusí Hamáz starat o obživu vlastních občanů a může se plně soustředit na teror? Kdyby ta blokáda byla opravdová, odkud si berou ti teroristé zbraně? Možná byste si měl zajet do Gazy, jak se Hamáz stará o své občany a jak jim zajišťuje práci a obživu. Jak jste proti blokádám, proč se neozvete proti blokádě Kuby americkými darebáky? Proč myslíte tak selektivně?
03. 01. 2009 | 16:13

Karel Mueller napsal(a):

Dobré odpoledne pane profesore,
gratuluji k odvaze píchnout do vosího hnízda. Jste první ...

Měli jsme na toto téma řadu debat pod Vašimi blogy, nakonec jsme se shodli, že tento problém je neřešitelný. Vaše závěry jsou bohužel asi správné. V našem tisku se nepíše, že S-300 jsou už v Íránu a chystají je do Sýrie (pokud jsou pravdivé západní zdroje, kde jsem to četl). Oba státy budou nenapadnutelné bez použití atomových zbraní se všemi důsledky z toho plynoucími. Lze očekávat eskalaci radikalismu a teroristických akcí v muslimském světě. Ten tozdíl mezi jejich a naší mentalistou jste vystihl přesně.

Zdá se, že nakonec dojde ke krajní variantě: Palestinci nebo Izraelci. Bohužel ...
03. 01. 2009 | 16:26

vaclavhorejsi napsal(a):

chosé:

Americka "blokada" Kuby je samozrejme take spatna a kontraproduktivniů verim, ze novy prezident USA ji zrusi.
Nejedna se ovsem o skutecnou blokadu, ale jen o americky bojkot; jine zeme (vcetne CR) s Kubou obchoduji.

..
03. 01. 2009 | 16:28

Řeřicha napsal(a):

Pane profesore,

Já se Vám divím, proč se k tomuto tragickému tématu vlastně snažíte cokoli vysvětlovat. Inteligentní a objektivní lidé Vaši vyváženou a rozumnou stať de facto nepotřebují, zatímco ti ostatní ji stejně nepochopí (či NEBUDOU CHTÍT chápat...).

Bohužel, již dlouho jsem se utvrdil v pravidlu "Chytrému napověz, hloupého trkni". Respektive - byl jsem utvrzen (ač nerad).

Z výše zmíněného rčení vyplývá i tvrzení "blbce nepředěláš", i když bychom si 1000x přáli opak.

Realita je hrozivá, když přijdete na fakt, že "Nejhorší není srážka s blbcem... mnohem horší je, když se srazí dva blbci navzájem".

A jsou-li obětí dvou (a více…) blbců civilisté a nevinní na obou stranách, je to těžké a tragické zjištění.

Přeji Vám co nejzdařilejší rok 2009, snad se změny k lepšímu dočkají i přeživší rukojmí světových konfliktů…
03. 01. 2009 | 16:30

Jiri Kolinsky napsal(a):

Mate nejaky PRAKTICKY proveditelny navrh jak souziti Hamaz a Izrael ? To co pisete je sice pekne lkani na spravnem hrbe ale nic nez to lakani to bohuzel neni. Mimochodem, neni to tak davno co J.Arafat dostal Nobelovu cenu miru? Pamatujete? V Camp Davidu si vsichni potrasli pravici a Arafat odmitnul nabidku Izraele zarucujici vse korme navratu nekolika milionu palestinskych emigrantu a palestinsky Jeruzalem. Tehdy stali skutecno kousek od miru. Jak to dopadlo? Muzeum J.Arafata vyrabovali sami plaestinci, tedey Hamaz. Nezbylo nic, vytrahali dokonce i ramy z oken a vodovodni trubky. (Zpravy CR6 - viz archiv).
03. 01. 2009 | 16:33

Petrucciani napsal(a):

03. 01. 2009 | 16:35

Vasja napsal(a):

Chosé,
produktivní metoda? Tak jednoduché. Jít na hranice, které židé dostali pro svůj stát.
03. 01. 2009 | 16:47

vaclavhorejsi napsal(a):

Jiri Kolinsky:

Samozrejme, je vseobecne znamo, co by se muselo udelat, aby se to vyresilo:

Navrat Izraele za hranice z roku 1967 (vcetne opusteni vsech osad i vychodniho Jeruzalema).

Masivni nasazeni mezinarodnich mirovych sil na hranicich (pocet cca jako ted v Iraku nebo Afghanistanu).

Prestehovani urciteho poctu uprchliku do Izraele (cca 0,5 mil.).

Investovat malickost - rekneme 10% soucasnych nakladu na financni krizi do vybudovani veskere infrastruktury palestinskeho statu, resp. oblasti nektereho statu, ktery by se postaral o tech nekolik milionu zbyvajicich uprchliku...

Jak znamo, penize vyresi skoro vse, ale musi jich byt opravdu hodne...

Kdyz se to neudela, budou naklady jiste mnohem vetsi...

..
03. 01. 2009 | 16:50

odpůrce napsal(a):

když je všechno tak jednoduché tak nechápu, proč už dávno ba světě nevládnoum lidé jako hořejší a jeho příznivci. To by byl teprve ráj na zemi.
03. 01. 2009 | 16:51

Silmaril napsal(a):

Děkuji Vám pane Hořejší za Váš kvalitní názor a za pěkný článek.
03. 01. 2009 | 16:53

Rumcajs napsal(a):

Pane profesore, tak zase v opozici.

Jak by jste odhadl reakci Ruska, kdyby někdo posílal rakety na Moskvu ?

Jak by jste viděl srovnání útoku na Gruzii a toto ?
03. 01. 2009 | 17:04

Neopřemyslovec napsal(a):

ÓÓÓ, jak bych jsem si přál, kdyby Romové z ghetta začali na území světlých občanů vystřelovat rakety. Asi by došlo ke konečnému řešení. Dovedu si představit pana Hořejšího, jak co nejrychléji utíká do ghett a hrdinsky položí život. Víte, problém se vyřeší jakmile budou existovat "globální oltáře". Věřící v úžasném houfu vytvoří modlící babylón! Pan Hořejší vystřine křížek zleva do prava, vedle něho zahalená muslimka bude u jeho nohou demostrovat modlidbu k Mekke, žid u zdi se bude klimbat, ruský pravověrec vystřihne křížek zprava doleva a věřící Čech v nevíru se bude usmívat. V ústavu molekulární genetiky AV ČR se již na globálním modlení vážně pracuje. Panu Hořejšímu bude za objev udělena Nobelova cena za reálné vidění světa. Určitě již zadal malíři Š.Mareši zakázku na nakreslení globálního oltáře pro všechny věřící i věřící v nevíru. Prosím pane Hořejší, neublížíte mě když vedle vás třeba vystřihnu odlišné modlení? Jak by to bylo hezké, kdyby věříci z Hamásu a věřící z Izraele vystřihávali své modlení a lehce se usmívali?
03. 01. 2009 | 17:10

Pobo napsal(a):

Už jsem se bál, že česká pobočka Chamasu zaspala. :o))

Jen o té primitivnosti palestinských raket:

Myslím si, Vážený pane Hořejší, že co se týče výsledku by pro Vás asi velký rozdíl nebyl pokud by Vám do oka spadla "primitivní" raketa Kasam či SS-20. Na sračky byste byl tak jako tak. Ostatně, pro stejný účel by postačila i dobře zamířená zábavná pyrotechnika.

S úctou Vámi zhnusený Pobo

P.S.: Kdopak asi ihned po vzniku Izraele zaútočil?
03. 01. 2009 | 17:11

bigjirka napsal(a):

Rumcajsi, bingo! Pane profesore, ten Váš "vyvážený a efektivní" názor na řešení přece nemůžete myslet vážně. Proč byla válka v 67? Židé ji začali o několik dnů před Araby? Byl to plán na druhý holocaust... Židé budou vystěhováni, ale nebudou k tomu potřeba lodě... jak jen to ti čerchmanti mysleli? Židé se tam moc skvěle nechovají - ani nemohou, jsou pod dost velkým tlakem.

Pane profesore, byl jste v Israeli a v arabských státech? Bez návštěvy ty rozdíly neuvidíte...

Celý rozumný proces nemůže začít jinak, než uznáním Israele a práva Židů na existenci. To je jediný krok, který může situaci odblokovat, pak se dá nějakými vzájemnými kompromisy postupovat. V současné době Hamas Israel neuznává a chce jej zničit. Je to tedy teroristická organisace, které by se nemělo dostat grešle podpory. EU podporuje teroristy.
03. 01. 2009 | 17:21

HG napsal(a):

panu autorovi:

zajisté je pravdou, že na jakémkoliv, hlavně skutečném vyřešení palestinsko-izraelského problému si za ta desetiletí vylámali zuby mnozí, mezi jinými třeba Bill Clinton, který doufal nejen věci a dotčeným národům pomoci, ale také postavit si pomník, který by jednoznačně zakryl šmouhy na jeho preidentování (jakkoliv je aféra s Minikou oproti škodám napáchaným necizoložným Bushem absolutně triviální). Jistě také nepochybujeme o tom, že třeba Clinton, nebo USA, petrodolarová království, mají pobídek k přivedení obou stran k rozumu více než my, včetně MZV ČR, knížete Karla.

Ve Vaše článku i odpovědi na dotaz J Kolínského ale postrádám to elementární: Kompletní, skutečné, oficiální a skutky podporované uznání státu Izraele na existenci a mírovou existenci, v před 1967 hranicích.

Jak Izraelci, tak hlavně Palestinci, oba národy přímo a zbytek světa naštěstí většinou nepřímo, ale trpí úporným bojem mezi těmi, kteří existenci Izraele v Palestině podporují a kteří se jí stále, 60 let po jeho vzniku, tak či onak brání.

Iránský prezident tvrdí, že na problémy Evropy a její výčitky s holocaustem Židů nemají doplácet Palestinci tím, že mají uznat a tolerovat stát Izrael. Takže a zdaleka nejen podle něj, ikdyby byl Izrael bezbranný svatoušek, nastavoval jednu tvář po druhé, by si právo na existenci a mír nezasloužil.

Bohužel, Stvořitel, nebo geologická minulost Země mají zvláštní smysl pro humor a tak na sionistickou touhu po návratu do původní země, která se, velice tragickým fenoménem zvaným německý národní socialismu a holocaust nakonec uskutečnila, ofsetuje tím, že Araby posadí na největší ložiska životu moderní společnosti fundamentálně potřebné nafty.

Takže, sedíc na biliónech dolarů, finacujíc růst islámu, který nejenže slibuje zatlační Izraele do moře, ale pohrdá celým dekadentním Západem, kde ženy, i v paršském, jako madridském nebo londýnském metru, nechodí, zahaleny v burce, čtyři kroky za mužem, ale - Alah promiň - s odhalenou tváří i s nohami, tito, nejednou USA a spol. tolerovaní nedemokrati mají dost zdrojů na to, aby platili nekonečný boj za práva Palestinců, zničení Izraele a vítězství šarii nad světěm nevěřící západní civilizace.

Nějak tento kontext ve Vaší analýze a pohoršení se nad nepochybnou tragedií a trátou dalších stovek životů, hlavně obyvatel Gazy, postrádám.

Jako vědec, doma i ve světě studovaný člověk, s nadhledem a přehledem, snad dokážete věc uchopit lépe.
03. 01. 2009 | 17:43

Vilém napsal(a):

Není možné nadále tolerovat jednání Izraele, protože je zřejmé, že svými bezohlednými útoky záměrně podněcuje terorismus, aby ho pak zneužíval jako záminku k dalším útokům a tím bránil řešení konfliktu. Tím padá také tvrzení o tom, že důvodem agrese je zájem o bezpečnost izraelských občanů - Izrael ve skutečnosti cynicky obětuje své občany, aby získal pseudodůvody k vojenské akci a oddaloval celkové řešení sporu, které by nevyhnutelně vyžadovalo evakuaci ilegálně zabraných území, odškodnění nebo návrat vypuzených Palestinců a přeměnu Izraele z teokratické rasistické diktatury jednoho etnika v moderní multikulturní stát.
03. 01. 2009 | 17:46

Vico napsal(a):

Já jsem tím článkem zhnusen. Izrael má takové bojové prostředky, že by během těch čtyř dnů bylo tolik mrtvých, že by hurisky v muslimském ráji nestačily pro nově příchozí. Většinu zabitých jsou bojovníci Hamásu.Kdo porušil příměří, je snad jasné. Byl to Hamás. Izrael, i když má momentálně drtivou převahu, hraje o svou existenci. Pod heslem za práva Palestinců je snaha tuto zemi, respektive jeho obyvatelstvo smést do moře. Evropa, jak je to už v její tradici, bude jen asistovat při druhém holocaustu, který se tu evidentně chystá.

To vaše ujištění respektive předesílání, co nejste, bylo zbytečné. Svůj názor si každý udělá sám.
03. 01. 2009 | 17:57

bigjirka napsal(a):

Nehulte to, Viléme!

Ono to celé zas tak složité není. Hleďte na Egypt - dohodl se a dohody ctí, Israel vrátil Sinai a věci fungují.

Předáci Hamasu na zbrojení kořistí a na obyvatele Gazy serou. On je to totiž přátelé byznys!

Skutečně to není tak složité. Prvním krokem jakéhokoli rozumného plánu musí být zcela jednoznačné uznání Israele jako státu včetně práva na mírovou existenci. To další již jsou dílčí dohody a na té první budou fungovat. Jak já jsem viděl Araby i Židy, výhodnější pro všechny by bylo, kdyby tam život organisovali Židé... ale to je asi těžké.
03. 01. 2009 | 18:01

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

"Celý rozumný proces nemůže začít jinak, než uznáním Israele a práva Židů na existenci. To je jediný krok, který může situaci odblokovat, pak se dá nějakými vzájemnými kompromisy postupovat. V současné době Hamas Israel neuznává a chce jej zničit."

Ale vzdyt ja s vami souhlasim - jen se ptam, jestli prave tento pristup muze pomoci onomu zadoucimu cili (uznani Izraele). ja se domnivam ze nikoli, ze je vysoce kontraproduktivni.

"EU podporuje teroristy."

Nikoli - EU se pouze snazi zmirnit tezkou humanitarni situaci lidi v Gaze. Vy byste je nechal pomrit?

..
03. 01. 2009 | 18:04

Vilém napsal(a):

bigjirka
pouze faktickou poznámku. Některé státy se vůbec neuznávaly, například NDR a NSR, ale to neznamenalo, že mezi nimi probíhala vojenská konfrontace. Proto nějaké vzájemné uznávání není prvořadé, Izrael dodnes neuznal právo Palestiny na existenci v legálních hranicích, prvořadé je zastavení násilí, a to včetně násilné blokády pásmy Gazy. Protože na obou stranách jsou u moci extrémisté, bez mezinárodní angažovanosti z pozice síly se to neobejde.
03. 01. 2009 | 18:08

třebaKarel napsal(a):

Dobrý večer pane profesore ,
při vší úctě dnes mi to nedá nebýt na straně bigjirky . Proti článku nic nemám , jen maličkost - co je na raketách ostřelujících Izrael " primitivního" ?
Možná máte pravdu a tato reakce nemůže zplodit nic jiného než horší a horší . Jenže nepřipadá mi moc logické , aby izraelci kteří žijí nepoměrně lépe potřebovali k životu s někým válčit . A do mírových sborů a nárazníkových pásem se nikomu nechce . Ale Izrael svou reakci avízoval poměrně dlouho .
Nejsem nelida , ale aby z vedlejšího státu ostřeloval někdo raketami naše území a místní vláda krčila rameny se tak nechat prostě nedá . A pokud má Hamas opravdu stanoviště a sklady munice v obytných čtvrtích , bere si civilisty jako živé štíty on .U nás by jim to stavební zákon nedovolil .
Jsou ty lidi strašně divný . A neuvěřitelně zaťatý .
tK
03. 01. 2009 | 18:20

vaclavhorejsi napsal(a):

třebaKarel:

Na hamasovskych raketach je primitivniho to, ze s nimi strileji nazdarbuh, neumi je zamirit.

Ja s vami (i s bigjirkou) souhlasim, samozrejme, ze Izraelci nepotrebuji s nikym valcit.
ZASADNI OTAZKA, o ktere pisu je - opravdu je to bombardovani provazene velkym utrpenim, k necemu dobre?
Neni nakonec kontraproduktivni a konecnych dusledcich vyhodne jen pro extremisty?
Obavam se, ze tomu tak je - uplne stejne tomu bylo predloni v Libanonu...
Neni prece mozne zalozit politiku jen na primitivni kratkozrake strategii "my vam ukazeme!"

Vzdyt v tom clanku rikam:
"Byl bych samozřejmě hrozně rád, kdybych se mýlil, a kdyby ta současná izraelská akce palestinský odpor zlomila a vedla k nastolení míru."

Myslim to zcela uprimne - ale jsem si skoro jist, ze k tomu nedojde, ze to dlouhodobe extremistum jen pomuze (prave tak, jako jim ohromne pomohla zpackana akce v Iraku).

..
03. 01. 2009 | 18:28

RUS napsal(a):

myslim že nenavist oboustrane je tak silna,že nic jineho než mirove jednotky nepomuže.Sionistske lobbi v EU např.Hybaškova a spol ale to nepřipustí,vždyt kšeft na krvi dobře vynaši.A tak lidi budou umirat dal.
03. 01. 2009 | 18:30

tera napsal(a):

autor

Máte pravdu v tom, že současné odvetné opatření Izraele nepovedou ke konečnému řešení celého problému, ale domnívám se, že izraelské vládě už nezbyly jiné možnosti.

Hloubka současných problémů sahá až někam k počátku 20. století a v současné době se zde mísí tolik protichůdných partikulárních zájmů velmocí i okolních arabských států, že není možné dojít ke kompromisu. Z tohoto pohledu jsou jak Palestinci, tak Izraelci pohými figurkami na větší šachovnici.

Na druhou stranu, podobná odveta Izraele se dala čekat, neexistuje žádná demokratická vláda, která by dlouhodobě ustála situaci, ke které docházelo, takže ona nějak jednat musela. Naštěstí zvolila tu lepší ze špatných variant, tedy cílené letecké útoky na infrastrukturu Hamasu (jen si v této souvislosti představuji, jak by asi reagovala např. ruská vláda, být v této situaci...).

Ale v této souvislosti mě napadá ještě jeden, poněkud vzdálenější cíl. Pokud se v blízké době nezmění politika Teheránu vzhledem k Izraeli a budou pokračovat dodávky ruských zbraní do Íránu a Sýrie, lze očekávat konflikt právě mezi těmito státy - Izrael nepřipustí, aby byl ze strany Íránu ohrožován jadernými zbraněmi. A tak se teď tedy možná snaží jen eliminovat Íránské spojence ve svém bezprostředním okolí, tedy teroristické skupiny Hamas, Islámský Džihád a Hizbaláh. je jen škoda, že si Rusko neuvědomuje hloubku svého omylu v podobě vyzbrojování takovýchto států....
03. 01. 2009 | 18:37

JC napsal(a):

Václav Hořejší,
Ono je to tak složité, že je třeba to opravdu nastudovat a na místo si zajet, aby si člověk udělal názor.
Jen k těm nepřesným raketám Hamassu kontra IL protiútok.
Ty vaše argumenty jsou na vodě, sice humanistické, ale na vodě. Toje stejné jako kdyby jste tvrdil, že spojenci neměli právo srovnat německá města se zemí, protože hitlerovy F1 a F2 byly nepřesné zabily řádově jen nekolik tisíc britů a Londýn zničily jen nevýznamě.
03. 01. 2009 | 18:44

Marty napsal(a):

Pane Horejsi, odstehujte se do Izraele, nechte Hamas, at na Vas dum tydne strili stovky raket a uvidime, zda Vam reakce izraelske armady prijde stale neprimerena.
03. 01. 2009 | 18:45

Ikena napsal(a):

Priklanim se k prispevkum Bigjirki a TrbaKarla. Nekterym arabskym zemim tato situace zcela vyhovuje. Ropna pole stale vynaseji pohadkove prijmy a proc nedat nejakym skupinam trochu prispevku na jejich "zahranicni cinnost" a taky Hamasu, aby to osladil Izraeli. Lepsi tyto prispevky, nez mit opozici doma. Treba Saudove jsou toho prikladem, Iran, Syrie, ale i Egypt s prehlizenim tunelu. Prece od nekud se musi soucastky na Kassamy do Gazy dostat?
Arabove by si sami meli zpacifikovat Haman, Fatah a dalsi seskupeni bojovniku.
Pokud neuvidime vetsi aktivitu samotnych Arabu, tak jsou mise EU a Sarkozyho predem
odkazana k nezdaru.
03. 01. 2009 | 18:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Připadá mi poněkud jednostranné a časově omezené odsuzovat Hamas a stranit Izraeli. Jestliže tisíce Palestinců bylo vyhnáno ze svých domovů, jejich domy vyhozeny do povětří a oni strávili celý život v utečeneckých táborech, není ta zaťatost Hamásu a jeho popularita tak nepochopitelná. Prostě je faktem, že stát Izrael vznikl na úkor Palestinců.
03. 01. 2009 | 18:48

Marty napsal(a):

Ikena: co jsem tak slysel, tak Hamas je trnem v oku uz i vsem okolnim arabskym zemim a jeho oslabeni jen uvitaji. Berou ho jako predvoj Iranu, ze ktereho maji strach vsichni.
03. 01. 2009 | 18:48

klarasamkova napsal(a):

Přemýšlela jsem, jak najít nějako právnickou analogii k politické situaci Palestiny a Izraele a coby rozvodového právníka mne napadlo toto: situace je v podstatě stějná jako při dělení Společného jmění Manželů - jen s tím rozdílem, že toto SJM se rozdělit NEDÁ.
Ve společném jmění manželů má každý z manželů vlastnické právo k CELÉ věci. Tedy, jeho vlastnictví je maximální - celé - ale je také maximálně omezeno. pokud chce dodržovat princip SJM, nemůže s vlastnictvím dělat vůbec nic. Ten druhý má právo absolutního veta. Protože právo absolutního veta má ovšam každáý z partnerů, nezbývá jim, než se se zaťatými zuby na způsobu užívání domluvit nebo toto společné vlastnictví zničit. Kdo jednou našel po rozvodu vybrakovaný kvartýr, ví velmi dobře, o čem je řeč. milostivé paní zůstaly vytrhané garnýže a rozviklaný nábytek po rychlém stěhování, jemu polorozbořený byt s vydrancovanými vestavěnými skříněmi - dvě kupy v podstatě bezcenných věcí.... Při rozdělování SJM může dojít ovšem k majetkovému vyrovnání a vzájemným kompenzacím. Zde to je podstatně obtížnější, protože, marná sláva, Jerusalem je jen jeden... Pokud ale OBĚ strany v hloubi srdce neuznají, že OBĚ mají právo absolutního veta, těžko se nadějeme nějaké změny. Doporučovala bych začít nějakými částečnými vzájemnými kompenzacemi za účelem snížení třecích ploch. A mimochodem, v samotném Izraeli je taková jedna skupina velmi zvláštních osob, s velmi zvláštním statutem. Jsou to tradiční přátelé a spojenci Židů a státu Izrael, požívající tak velkou důvěru, že jsou členy izraelských ozbrojených složek. A jsou to Arabové....a nejsou to muslimové, ale z islámu vzešedší.. totiž Drúzové. Možná by stálo za to, zeptat se jich na jejich názor. myslím, že je šance, že by jim naslouchaly obě strany. KVS
03. 01. 2009 | 19:10

Ivan Hochmann napsal(a):

To je od Vás pane Hořejší hezké,

že jste opustil platformu podporovatelů chudáčků Palestinců.

Přitom jste se ani zmínkou nedotkl jádra problematiky.Neustále přikrmované islámské nenávistné agresivitě,jakožto pozdější důvod k likvidaci židů a ostatních křesťanů.Co to povídám .Důvod k likvidaci všeho co nesmrdí islámem.

Ten nápi na zdi: "Masakr v Gaze" jen svědčí o faktu,že nejste schopni (vy levicoví intelektuálové)vůbec pochopit příčinné projevy ani následky.Tak jak jste "nechápali"
komunismus,fašimus,tak jak nechápete ani islámskou ideologii.

Bez diskuze.Pokud mě nějaký grázl bude neustále zozbíjet okna,střílet po mé rodině(třebas z praku) a nebude zde fungiovat žádná policie,tak mu napřed ustřelím ruku,a když bude házet druhou,ustřelím i tu.Pokud bude i potom terorizovat pomocí jiných ustřelím mu onu pitomou hlavu.

Nejenom kvůli sobě a mé rodině,nýbrž ze samotného principu.

Ivan.
03. 01. 2009 | 19:12

george napsal(a):

Pro informaci přidám část ze seriálu cesty po Íránu 2008
Jenom zlomek, více čtěte později až to zpracuji celé...

http://niniveskal.blogspot....
03. 01. 2009 | 19:13

bigjirka napsal(a):

Zbyňku, to není pravda. Židé přicházeli a v Palestině se zakupovali. A zakládali kibucy v podstatě v poušti. Pak se teprve rozhořel konflikt... Ale to dnes není to nejpodstatnější. Židé tam jsou a zůstanou. Nešťastné je, že pro palestinské předáky je celou tu dobu konflikt pěkný byznys a své lidi nevedou k míru, ale konfliktu, který nemůžou vyhrát. Jim je to jedno, hlavně když kapou dolárky.

Pane profesore, byl jste tam v těch končinách, nebo ne? Viděl jste rozdíly mezi palestinským a židovským hospodařením ve všech oblastech hospodářství? Vždyť oni ti Palestinci tam ty Židy potřebují a jezdí (ve stavu míru) do Israele pracovat!
03. 01. 2009 | 19:15

Skutečnost napsal(a):

Hitlera jsem vždy nenáviděl, teď nevím ?
03. 01. 2009 | 19:22

bigjirka napsal(a):

Kláro, to je hezké přirovnání.. Osobně si myslím že lidé by se neměli rozvádět (až na jednotlivé, v podstatě hrozné případy) a tady se ani moc rozvést nemůžou.

Rozhodně bez uznání Israele nemůže začít žádný skutečný mírový proces. A osobně si také myslím, že by měli zůstat v jednom státě. Kdo tam nebyl, neví, jak je to všechno malinké.. Jediné, co tam není malinké, je poušť a šílené hory. Ne takové hory, jaké známe my, ale hrozná holá skaliska.. Židi se s tím umí vypořádat.. a to i ve stavu permanentního ohrožení.

Pane profesore, z EU to podpora terorismu je. Jaký díl myslíte, že se dostane na lidi? Víte, nechci to zlehčovat.. ale myslím, že Israelci vedou operaci opravdu maximálně ohleduplně. Kdyby to nedělali, bylo by civilních obětí řádově víc. Pochopte, že oni opravdu nemají kam ustoupit.
03. 01. 2009 | 19:26

PatientO.T. napsal(a):

03. 01. 2009 | 19:26

Aleš napsal(a):

Zazněly hlasy, že hlavním důvodem invze jsou izraelské volby v únoru letošního roku
S panem profesorem souhlasím- každá akce vyvolá protiakci- to jest stoupající odpor vůči Izraeli a jeho spojencům v arabském světě. Akce připomíná válku proti Libanon před dvěma roky.
K této válce jen vzpomínka za dva mrtvé izraelské vojáky- příčina konfliktu byl proputěn vrah civilních obětí a z vězení byl vítán jako nárosní hrdina. Není řešení a každý takto silný konflikt ho jenom komplikuje.
03. 01. 2009 | 19:31

Ivan napsal(a):

Souhlasím s váma, není vina v dnešní době na znepřátelených stranách, hanba je tak nečinně přihlížet.
03. 01. 2009 | 19:33

Milo napsal(a):

Pan M. konstatoval, že Prof. Hořejší píchl do vosího hnízda. Nepíchl. Mezinárodní média jsou plna tohoto pohledu. Hamas vyhrává PR bitvu a obávám se, že s pomocí většiny médií.

Komunikace této války je vedena z humanitární perspektivy. současně Historicky poprvé tomu tak bylo v době vietnamské války. Tam šly štáby do první linie s válčícími jednotkami. To dorazilo americkou vietnamskou politiku (byla-li jaká). Coverage Palestiny , dle mého, spíše napodobuje tuto autenticitu, ale pro většinu lidí ten dojem autentický je.Má to tedy stejný účinek.

Zdá se mi, že cílem vojenského myšlení Hamasu je spíše mezinárodní PR vítězství. Aby ho dosáhli stačí používat neadekvátní GRADY ( lepší pro plošné ostřelování než pro přesné ataky),rezignovat na elementární obranná opatření v místě cíle. Položím-li na váhu užití útočných technologií s vysokou ničivou kapacitou (nálety, dálkové ostřelování) a pasivitu při ochraně civilní populace a poměřím-li to humanitárnám metrem, pak mi obé přijde jako stejně nemilosrdný kalkul. To druhé vypadá, mylně, lépe.

Toto je však válka, zvláštní válka, kde je palestinský konflikt jen jednou bitvou. Je to osudová válka. Pane profesore u osudových válek (bylo jich málo) jde, obávám se, jen o vítězství, kterému se později bude říkat mír.Skutečný mír v nich není možný. S úctou.
03. 01. 2009 | 19:39

třebaKarel napsal(a):

Pane profesore , děkuji za odpověď ,vážím si toho . Mluvil jsem s jedním libanoncem a jestli jsem dobře pochopil , u nich je situace s Hamasem tato :
Hamas je vojensky mnohem silnější než armáda státu , stát jen bezmocně přihlíží jak Irán věnuje Libanonu zbraně a věnuje je ve skutečnosti Hamasu . Ale taky říkal , že momentálně jsou tam nárazníkový pásma a mírový jednotky , což doufám je aspoň trochu záruka , že si tam nemůže dělat každý co ho napadne .
Nicméně je tam Hamás stát ve státě .
Měl jsem onehdy něco jako Hamas za souseda .
Nebylo možný postavit nic , přestože z toho dotyčný nic neměl .
U těch Arabů mi neni jasný jedno - jestli tím západním světem opravdu opovrhují , nebo z něj mají naopak mindráky , který za to opovrhování schovávají . A jelikož celá reprezentace pokaždý nasedne do mercedesů , řekl bych spíš to druhý .
Mám zetě muslima , je to jako s malým dítětem . Všechno je špatný , ale mít auto který máte po dvaceti letech docela slušný dřiny by chtěl teď . A neumí nic , učit se nebude . Teda umí to s holkama .
To píšu jen abych odůvodnil svůj pocit , že izraelci to mají opravdu těžký , jelikož proti sobě mají lidi , který moc ambicí nemají a možná se i budoucnosti trochu bojí . V každým případě jim stačí mít proč křičet kdo jim zase ublížil . Nemyslím to zle , že jsou v Palestině jistě rozumní lidé , o tom nepochybuju . Jenom nevím , jestli dávají Izraeli moc na vybranou .
Hezký večer , tK
03. 01. 2009 | 19:42

Kanalnik napsal(a):

TrebaKarel: jen doplnek - domnivam se, ze v Libanonu neni Hamas ale Hisballah.
03. 01. 2009 | 19:48

Kanalnik napsal(a):

Agentury: Izrael vyslal do Gazy i pozemní síly

http://aktualne.centrum.cz/...
03. 01. 2009 | 19:58

vaclavhorejsi napsal(a):

JC:

Ale mne vubec nejde o to, jestli Izrael „ma pravo“ na nejakou akci (rekl bych, ze ano), ale je prece daleko dulezitejsi, jestli uplatneni toho „prava“ prinese pozitivni efekt – tvrdim ze ne. I v beznem zivote prece mate spoustu situaci, kdy byste udelal chybu, kdybyste bez ohledu na okolnosti (a na dusledky) delal to, na co „mate pravo“.
*******************************

Marty:

Mne by ani tak nevadilo, jestli je reakce „neprimerena“, ale jestli je pro Izrael perspektivne uzitecna – myslim ze neni, ze jeho dlouhodobym zajmum naopak skodi.
*********************************

bigjirka:

Ale samozrejme, ze vim, ze Izraelci jsou nesrovnatelne lepsimi hospodari, ze Palestinci jezdi do Izraele pracovat, atd.
To vi prece kazdy.
JA PRECE JEN RIKAM, ZE TO ZABIJENI PALESTINCU JE NAPROSTO K NICEMU A IZRAELI NAKONEC JEN USKODI.
Copak je tak tezke to pochopit?
Ja bych byl opravdu rad, kdyby Izrael konecne mel klid – ale proste si myslim, ze na to jdou spatne, ze si situaci do budoucna jen zhorsuji (pokud ovsem nechteji nakonec vsechny Araby vyhubit...).
Ja vim, ze Izrael by tu operaci mohl vest daleko bezohledneji (vim, ze treba Hamas by ji asi takto bezohledne vedl, kdyby k tomu mel prostredky), ale presto si myslim, ze i takto „mene bezohledna“ reakce je proste kontraproduktivni a pro Izrael nic dobreho nakonec neprinasi...

..
03. 01. 2009 | 19:58

wbgarden napsal(a):

Hrr na ně Ivane, jinak mrkni na ramba štyry, na ty nádherné apismetačky v bílých šatečkách s blonďatými vlásky.., jo a taky si dobře poslechni, co ti rozmilí terorkucí jsou schopni s nimi všechno dělat....Fuck the world..ukecánci
03. 01. 2009 | 20:00

Vilém napsal(a):

Milo
Mezinárodní média nezastávají stanovisko profesora Hořejšího, které je morálně nepříčetné a zcela zmatené a pouze stoupencům Izraele se může zdát, že je propalestinské, protože zpochybňuje triumf údajné izraelské civilizace nad údajnou palestinskou bestialitou. Ale v ničem jiném se profesor Hořejší od Vás neodchyluje a kdyby Izrael uspěl, byl by podle vlastního tvrzení spokojen bez ohledu na to, že by to Palestinci odnesli.

Západní média však většinou uznávají, že izraelský postup je nepřijatelný nehledě na jeho výsledek, protože jeho cílem je obhájit nepřijatelné uspořádání místo skutečného jednání a potlačení práv Palestinců, která jsou právě tak podstatná jako prospěch Izraele, který je pro p. Hořejšího jediným kritériem.
03. 01. 2009 | 20:08

Marty napsal(a):

vaclavhorejsi: Izrael dlouho provokace ze strany Hamasu prehlizel. V jednu chvili pohar proste pretece. Izraelci od sve vlady chteli odpoved. Nelze nechat Hamas, aby beztrestne zajimal izraelske vojaky a bombardoval izraelske uzemi stovkami raket tydne.

Utok na Gazu je take bohuzel nahravka Hamasu, aby ziskal par novych rekrutu. Proto tu mame tak velkou akci. Izrael chce Hamas znicit. Nechce ho nechat trochu pochroumany, aby se pak za chvilku vratil v plne sile nebo dokonce jeste o neco silnejsi. Ja v tomto Izraeli preji mnoho stesti.

Samozrejme to bohuzel nejvic odnesou bezni Palestinci. Ale kazdy sveho stesti strujcem. Pokud ze sebe dobrovolne delaji zivy stit Hamasu, musi take nest nasledky.
03. 01. 2009 | 20:12

Dusan napsal(a):

Kdyz oni ti Izraelci maji kapku vetsi zkusenosti jak jednat s Palestinci nez p. Horejsi. :-)
03. 01. 2009 | 20:12

Kanalnik napsal(a):

Marty:

"Kazdy sveho stesti strujcem."

Takze treba kdyz v pristich parlamentnich volbach v CR masivne vyhraje strana s extremni a radikalne prosazovanou politikou a treba okolni staty na to budou reagovat hospodarskym embargem, budu ja jako individualni jedinec a obcan CR strujcem sveho stesti i kdyz jsem onu (hypotetickou) radikalni stranu nevolil?

Nejak tu vasi vetu nechapu. Respektive si myslim, ze je dost zavadejici a hodne, opravdu HODNE zevseobecnuje.
03. 01. 2009 | 20:21

Marty napsal(a):

Kanalnik: ja mluvil o zivych stitech a ne proste vyhre ve volbach. Izrael utoci cilene na pozice Hamasu. Nenici plosne celou Gazu.
03. 01. 2009 | 20:30

bigjirka napsal(a):

No, Marty.. Kanálník má pravdu. Hamas , to je něco jako nacisti. A zas tak moc se nikoho na nic neptají. Protestuj a podřežou tě..

Israel jinou možnost, než vojensky reagovat, nemá. Alespoň už zneškodnili několik vysoce postavených hamasáků
03. 01. 2009 | 20:31

Ivan Hochmann napsal(a):

Melete prázdnou slámu,chodíte po špičkách kolem horké kaše.

Co prosím vás chcete jako Češi řešit.Naposledy v historii za vás zvedl ruku k obraně lidských práv Žižka se svými Husity.
Před Hitlerem jste zalezli,Židy baste nechali spálit v koncentrácích všechny,před komunisty jste se plazili jako pitomé užovky,Rusáky jste nechali rozstřílet Národní museum

O svobodě umíte akorát tak kecat.Prý nepožívat "hrubou sílu"?Víte vůbec co to znamená ,taková hrubá síla?Znáte nějakou jemnou sílu?Nebo snad Klidnou sílu KDU_ĆSL? Humanitární sílu,která odpálí rakety na Izrael,zaleze do tunelů a nechá civilní obyvatelstvo venku?O jaké síle chcete ještě hovořit ?

O síle RB prolezlé africkými islámisty,které musí vždy zarazit americké veto?

Přál bych vám všem abyste dostali za sousedy pakáž z Hamásu.By vás přešli hloupé řeči.

Ivan.
03. 01. 2009 | 20:36

Pepa Řepa napsal(a):

Škoda slov na komentování tohoto článku.Pan Hořejší do žádného hnízda nepíchnul.Klasický článek krtka, který se vyškrabal na světlo a dává moudré rady optikům celého světa.Naivní, směšné, bez nejmenší znalosti situace.
Doporučoval bych dát krtka do bedýnky a vypustit na pár dní v Ghaze.Asi by se vrátil s jiným názorem. Pokud by se vůbec vrátil.
--------------------
Ja bych byl opravdu rad, kdyby Izrael konecne mel klid – ale proste si myslim, ze na to jdou spatne, ze si situaci do budoucna jen zhorsuji (pokud ovsem nechteji nakonec vsechny Araby vyhubit...).
-----------------------
Víte co, pane Hořejší? Jděte Židům poradit, jak budou mít klid. Šest sto pod zemí.Pokud je někdo zahrabe.
Víte, i v koncentrácích se dbalo na to, aby měli Židi klid na práci.Většina našla klid navždy.

Jen pár otázek.
Byl jste někdy v Ghaze nebo Bejt Lehemu?
Víte jak vypadá život v Kiryat Shmona nebo Siderotu?
Víte, co dokáže jeden kulomet nahoře na Golanech?
Víte kolik je Židů a kolik Arabů okolo, toužících je zahnat do moře?
Byl jste vůbec někdy v Izraeli?

Pokud ne, zajeďte za Miloškem na Vysočinu.Třeba Vám to vysvětlí.
03. 01. 2009 | 20:36

Martin napsal(a):

Pane Horejsi, sice s vami ve vetsine toho co jste napsal souhlasim, ale jedno se mi zda ze zapominate. Mentalitu na obou stranach ovlada heslo oko za oko, zub za zub a kdo neodpovi byt na postuchovani prokazuje ze je slaby a je nutno mu vrazit jeste vic. Tam jedinou sanci na mir je asi opravdu ten dlouhodoby vstup mezinarodnich sil, priliv financi a mlaceni po palici obou stran dokud se neuklidnej (ale mlatit je musi vsichni tak aby meli i pripadne zajem se proti celymu svetu spojit).
03. 01. 2009 | 20:37

Radek Mikula napsal(a):

"Byl bych samozřejmě hrozně rád, (...) kdyby ta současná izraelská akce palestinský odpor zlomila a vedla k nastolení míru."

Nemáte pocit, že k nastolení míru povede teprve zlomení izraelského odporu a osvobození celé Palestiny?

Hlavním viníkem je OSN, která ji po válce proti vůli většiny místních obyvatel a všech původních obyvatel(včetně židovské menšiny, jež zde žila před příchodem sionistů)) rozdělila. Náprava by tedy měla přijít z její strany, což ovšem znamená zlomit americkou vůli krýt izraelské násilí.
03. 01. 2009 | 20:42

taskforce1 napsal(a):

Zajímavý článek, jen bych k tomu dodal své.

Mírové řešení s Hamasem neexistuje. Hamas je něco úplně jiného, než kdy byly organizace zastřešené vcíe či méně v OOP. Lidová fronta za osvobození palestny, Fatah a jiné byly vždy sekulární organizace a brali boj s Izraelem jako boj dvou národů-Palestinců a Židů. Tam možná šlo ještě hovořit o možnostri příměří. Kdežto po krizi sekularismu a nástupu muslimských fanatiků z šíítské i sunnitské větve je to úplně o něčem jiném. Hamas ve své dekelaraci jasně stanovil, že Svátá zem MUSÍ opět patriřt muslimům(tzn žádný boj 2 národů nýbrž dvou náboženství) a on jen vykonává jakousi prostřednickou službu. Tím ani NEMŮŽE uzavírat žádný mír, protže k tomu nemá oprávnění. S Hamasem nelze zasednout za jeden stůl v Ženevě. Pokud můžu něco doporučit tak je to velice tenounká ale výživná knížka Massima Inrtovegneho: Hamás - Islámský terorismus ve Svaté zemi.

A co se týče podpory kterou Izrael poskytoval Hamasu, tak bych to uvedl na pravou míru. Izrael nikdy nepodporoval Hams jako takový nýbrž palestinskou odnož Muslimského bratrstva z které hnutí Hamas, jakož většina dnešních džihádistů, vzešla. Dělo se tak zhruba v sedmdesátých a první polovině osmdesátých let, kdy se zdálo jako rozumná protiváha sekulárně-nacionalistickému OOP J. Arafata. Hamas vznikl až v roce 1987 za první intifády. Víte, je trochu hloupé omlacovat izraelcům o hlavu, že podporoval Hamas stejně jako je hloupé opakovat že USA podporovaly islamisty v Afghánistánu. Po bitvě je každý generál, a v oněch dobách nikdo nemohl vědět, co bude za 20 let.
za daných okolností je odpověd silou jediná rozumná alternativa. Ale se silou musí jít i pomoc. Mezinárodní společenství i Izrael by se raději měli zamyslet, jak opravdu efektivně pomoci Gaze a jejím obyvatelům po konlfktu, aby našlo novou víru v budoucnost. Ne se snažit o imaginární příměří, které nikdy nemůže fungovat.

Jen kráktá poznámka na konec. KArel Mueller napsal, že Írán asi obdrží systémy S-300 a pak, že je nedobytný. Ano Írán vlastní starší S-30PT už dnes a asi obdrží i zcela nové S-300PMU1. Jsou to sice nejvýkonnější systémy PVO na světě, ale pořád je zde velké množství možností jak ho umlčet. Pokud tam bude pár bateríí, tak nepochybuji, že je Izrael nebo USA v případě potřeby dokážou zlikvidovat.
03. 01. 2009 | 20:43

Hajný napsal(a):

Pane Hořejší!
Mám obavy,že mírové řešení,které by dlouhodobě fungovalo nemá nikdo.Válčí se tam od úsvitu lidských dějin a jak je vidět,bude se válčit dál.
Dle mne tam nastane klid až nebude naživu jediný Palestinec.A vsadím svoje sváteční boty,že až ten konec nastane tak si všichni,včetně okolních arabských států,oddechnou.Možná i včetně Iranu.
Jinak v tomto konfliktu jsem na straně Izraele,jakkoliv jsem veskrze mírumilovný člověk.
03. 01. 2009 | 20:50

Pepa Řepa napsal(a):

To třebaKarel
vy tady tak dlouho nejste a mě nebaví se opakovat.Jezdím do té oblasti dost často, v Ghaze jsem byl naposled v 2007 na podzim. Mohl bych Vám tady popisovat příběhy, jak udatní novináři filmovali intifádu v Hebronu.K čemu by to bylo? Už mě to nebaví.
Pan Hořejší je nepoučitelný.Mnozí z místních mudrlantů také.
03. 01. 2009 | 20:52

Petr z Tábora napsal(a):

Situace je zatím neřešitelná. Prvním předpokladem by bylo, aby se obě strany zřekly ozbrojených akcí jako prostředku řešení sporů. Tím by museli navzájem uznat právo na existenci a suverenitu.
Články nadepsané obdobně jako "masakr v Gaze" či srdceryvné televizní záběry obětí leteckých útoků jen napomáhají extrémistům, kteří nemají zájem na mírovém soužití Arabů a Židů.Ten kdo chce řešit problémy válkou musí být odražen jinak to bude dělat neustále. Islámští extrémisté rozumí jen použití síly.
Kritikům postupu Izraele bych doporučoval ozdravný měsíční pobyt s celou rodinou v Izraeli v dostřelu raket Hamásu.
03. 01. 2009 | 20:52

Aleš Jakeš napsal(a):

Kdyby Izraelci nevedli stejnou politiku jako nyní, dávno by neexistovali. Radit izraelskému vedení, co má dělat /nebo nedělat/ třeba v případě útoků neřízenými raketami, je značně akademické. Bohaté mnoholeté zkušenosti je naučily, co asi v tomto případě pna palestince platí. Samozřejmě každý zmařený život, zvláště dětí, je tragédie, ale jestliže má Hamás arzenál v mešitách a svoje vojenská zařízení v civilní zástavbě a u vědomí možného útoku pokračuje v ostřelování Izraele raketami, je otázka:"Kdo za ně může?" Bohužel, mít co nejvíce civilních obětí je jasný cynický kalkul Hamásu a ostatních arabských radikálů.
03. 01. 2009 | 20:52

Hajný napsal(a):

to třebaKarel:
Soucítím s Vámi.Mne tento osud minul jen o vláseček.
03. 01. 2009 | 20:55

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Mikulo
těžko najdete Žida, který by měl zájem Ghazu anektovat. Žila svým životem i v biblických dobách.
Pelištejci ovšem nemají s místní arabskou populací nic společného.
Proč myslíte, že stavěli Židi hnusnou zeď? Proč myslíte, že bombardují tunely do Rafáhu? Myslíte, že Chálid Mišál bude stavět metro?

Něco jiného je Bejt Lehem, Hebron nebo Nazaret.Tam je mix judaismu, islámu i křeťanství.
03. 01. 2009 | 21:03

Karel III napsal(a):

P.T. diskusní sbore
Otázky
1) Kdo vytvoří v Izraeli/Palestině účinné nárazníkové pásmo a je proto rozhodná vůle?
2) Je odhadnutelná představa veškerých nákladů?
3) Je reálné uvažovat o integraci obyvatelstva území Izrael/Palestina včetně repatriace v podstatě třetí generace emigrantů?

Podotázka
Udržování konfliktu
Qui bono?
- ideologicky
- politicky
- obchodně

Dovoluji si upozornit, že jsem v článku i v diskusi odpovědi, hypotézy, posbíral.
Svými odpověďmi jsem byl vybaven už napřed. Jsou těsně u hranice mého optimismu. Nemám problém uznat zázraky. Zároveň se domnívám, že přehnané spoléhání na zázrak je smutné, slovníkem jedné české menšiny hříšné.
Otázky se tedy dají považovat za řečnické. Zároveń děkuji za případné odpovědi.
03. 01. 2009 | 21:03

Radek Mikula napsal(a):

Pepa Řepa: Musím se přiznat, že namám dostatek podrobných informací. Předpokládám, že tunely jsou používány k zajištění výzbroje na obranu proti sionistickým útokům.
Zeď je stavěna, aby zabránila původním obyvatelům pohybovat se na jejich území.

Koho myslíte Pelištejci (Filištíny?), nevím.
03. 01. 2009 | 21:10

Radek Mikula napsal(a):

Karel III: Doufám, že po porážce sionismu budou v Palestině žít Arabové i Židé v míru. Předtím je zapotřebí, aby se dostatek židovského obyvatelstva postavil proti kolonialismu a jeho pokračovatelům.
03. 01. 2009 | 21:14

Martin napsal(a):

Karel III: cast pokusu o odpoved. 1. melo by mezinarodni spolecenstvi ale jak se zda tak vule neni. A aby to fungovalo tak by to opravdu musela byt mezinarodni akce od americanu k cinanum a arabum. 2. da se predpokladat ze az tak zhavy kotel jako je trebas afganistan to nebude tudiz naklady by mohly byt rocne o neco nizsi. 3. pri dlouhodobe klidne i trvajici nekolik desitek let okupaci obou stran myslim ze integrace vubec vyloucena neni
03. 01. 2009 | 21:21

jk-jiny napsal(a):

Tak si představte, že by třeba Maďaři stříleli prakem přes Dunaj a vystřelili by jednomu klukovi oko. A Slováci by vzali armádu, stříleli přes Dunaj, zabili 50 a zranili 500 Maďarů. Prošlo by jim to? Uvědomte si, že Izraeli se měří úúúplně jiným metrem, než ostatním státům. Izrael má také polověřejně jaderné zbraně, dosaďte si je do příměru se Slováky a Maďary. Izrael vyhrává PR bitvu, jenom ji teď vyhrává o něco méně. Doufám, že krize způsobí, že veletok podpory z USA do Izraele vyschne. A bez pomoci USA nakonec Izrael bude muset jednat o návratu k mezinárodně uznaným hranicím. A pokud ne, pak skončí zahnáním obyvatel do moře právem.
03. 01. 2009 | 21:22

Ivan Hochmann napsal(a):

Mikulo,

kkdyž nevíte - tak mlčte a nesejte do vody!

Ivan.
03. 01. 2009 | 21:23

vladimír314 napsal(a):

... Izraeli jde o bytí nebo nebytí v tom nejfyzičtějším smyslu, kdyby totiž byli Palestinci nebo jiní Arabové vojensky silnější, tak problém vyřeší jednou provždy vyhlazením všech Židů, mužů, žen, starců i děti a určitě by nad tím donekonečna na jásali. Obávám se, že držím palce Izraeli.
03. 01. 2009 | 21:24

Radek Mikula napsal(a):

Hochmane,

tenhle styl diskuze Vás naučili na VÚMLu?
03. 01. 2009 | 21:27

Ivan Hochmann napsal(a):

jk-jiny:

Klidně si dokáži představit,že by na tebe spadl 1kus Gradu.Aspoň bys tady neopruzoval.
Ivan.
03. 01. 2009 | 21:27

Gerd napsal(a):

Pane Hořejší,
neškodilo by doplnit článek tím, že ostatní arabské státy poskytují Palestincům podporu pro boj s Izraelem, boj o vyhlazení židovského národa. A zde neplatí žádná zjednodušující stanoviska, boj je nesmyslný z obou stran konfliktu s tím, že Izrael je sám obklopen mořem nepřátel a jedině preventivními útoky byl schopen udržet si svou zemi. Do stejné kategorie spadají i akce proti Hamásu.
A taky je chvíli před volbami v Izraeli, tak strany musí ukázat rozhodnou ruku, jinak by se k moci dostali jestřábi a konflikt by byl zase nasnadě.

Z dlouhodobého hlediska vidím pro přežití Izraele a omezení terorismu jen jedno řešení, plně spočívající v zemích USA a Evropy.

Tím řešením je zbavit se závislosti na ropě. Ostatní se dostaví s určitým zpožděním samo s poklesem příjmů za těžbu ropy. Jen je nutné tento krok učinit co nejdříve.
03. 01. 2009 | 21:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Mikulo,
o jaké diskuzi mluvíte?Vy se svými vědomostmi můžete diskutovat tak se sloupem veřejného osvětlení.

Ivan
03. 01. 2009 | 21:29

Radek Mikula napsal(a):

vladimír314: Není to tak dramatické. S Židy, kteří je nenapadají mají Arabové dobré vztahy. Vy jste si ale opravdu někdy myslel, že si nechají líbit okupaci svého území. Kolik takových národů existuje?
03. 01. 2009 | 21:30

jk-jiny napsal(a):

to Ivan Hochmann:
"jk-jiny:

Klidně si dokáži představit,že by na tebe spadl 1kus Gradu.Aspoň bys tady neopruzoval.
Ivan. "
Ano, typické Izraelsko-USácké řešení. Hrubá síla jako argument. Urážka. Absolutní jistota svou pravdou. Doufám, že vás za to někdo platí. A argument by nebyl?
03. 01. 2009 | 21:30

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Mikulo
teď nevím přesně, ale Židi vyklidili Ghazu asi před třemi lety, proto, že se celá kontrolovat nedala, poutala vojenské síly a stála spoustu životů. V podstatě čekali, že si věc vyřídí Arabové mezi sebou. Stalo se to, co se stalo. Tunely proudí nekontrolovaně zbraně celé léta.Postavili zeď. Lítají rakety.
Máte ponětí, kolik jen Evropa nacpala Palestincům peněz? Teď i z Vašich daní.Už před pěti lety částka převyšovala sumu, kterou svět nacpal podle Marshallova plánu do zcela zničeného Německa.

Jeďte se tam podívat. K smíchu jsou řeči o rozbombardovaných ministerstvech. Kde by se tam vzala.Prachy se tam ztrácely jak v černé díře už za Abú Amara-Arafata.
Ghaza se stala jedním výcvikovým táborem. Tam byly do detailu propracovány detaily sebebražedných atentátů, které zaplavují celý svět. Proč to by bylo na dlouhou diskusi a já se nechci opakovat.
Jo, Pelištejci a Filištíni jsou totéž. S původní populací nemá dnešní nic společného. I když člověk nikdy neví. Třeba ve vesnicích okolo křižáckého hrasdu v Syrii je podezřele mnoho blonďáků.
03. 01. 2009 | 21:33

Radek Mikula napsal(a):

Hochmanne,

to bude asi tím, že nemám vzdělání politruka. Agrumentovat se nechystáte, že? Dobře, můžeme se místo toho urážet. Stalinisty já na tohle rád.
03. 01. 2009 | 21:33

abc napsal(a):

Hořejší co to zase píšeš za slinty, vždyt z toho ta tvoje nenavist k Izraeli čiší jak sláma z bot. Prober se už.
03. 01. 2009 | 21:35

Radek Mikula napsal(a):

Pepa Řepa: Vysvětlete, prosím, kam směřujete s těmi Pelištejci.

Palestinci potřebují především zbraně, přinejmenším v tom rozsahu, v kterém je dostávají sionisté. Zaplatit by je měli především země, které podporovali rozdělení jejich země a přiřčení větší části kolonizátorům.
03. 01. 2009 | 21:38

Ikena napsal(a):

To Gerd,
dnes mate muj souhlas.

Bohuzel Abbas se ukazal jako slaby lidr.
Velkou roli skutecne sehraje financni krize
a nizka cena ropy. Ona ta pomoc od arabskych pratel muze lehce vysychat. Problem je, zda-li tlacit na Syrii, kde sidli vedeni Hamasu, nebo na Iran, ktery to financuje nejvic.

To Ivan Hochmann,
ja vim, je to nekdy tezke.
03. 01. 2009 | 21:40

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Mikulo, už chápu. Děláte si ze mě p.del.
Takové věty by myslící bytost nemohla vážně napsat.
Je mně líto, že jsem vám skočil na špek.Moje chyba.
Mějte se. Končím.
03. 01. 2009 | 21:42

Radek Mikula napsal(a):

Pepa Řepa: Omlouvám se za šok, který Vám způsobila srážka se skutečností.
03. 01. 2009 | 21:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Mikulo,

snad si nemyslíš,že s tebou bude největší autorita na Blízký Východ těchto stránek diskutovat o tom že palestinci potřebují především zbraně?

To tě sem poslal Hořejší,ten má takové kamarády v oblibě.

Co s tebou?............

Ivan.
03. 01. 2009 | 21:46

Radek Mikula napsal(a):

Asi do gulagu, co? S opačnými názory se přece nediskutuje, ty se trestají. Gratuluju k úspěšnému boji se senilitou. Stalinovy spisy si pamatuješ přesně.
03. 01. 2009 | 21:50

JC napsal(a):

Martin,
Mám obavu,že židé si musí dovolit ten luxus kašlat na názor mezinárodní veřejnost a institucí jako EU a OSN. Když byli nedávno téměř vyhlazeni, díky tomu že pokorně svěsili hlavy svět tomu jen příhlížel.Můžete si nastudovat co se dělo v Polsku těsně po druhé sv. válce a jak Angličané ve své zoně Židy plynule přemístili z koncentráků Německých do koncentráků britských. Vůbec se nedivím, že tomuto národu docvaklo v poslední chvíli, že pokud se nebude bránit se zbraní v ruce tak prostě nebude. Angličani a OSN na začátku posrali co mohli.Nebudu popisovat odmítavou reakci Palestinců hned zpočátku avyhlášení války židům. To si lye dohledat.Jinak kromě všech problémů, které zmínil Karel III je tam ještě jeden kardinální, náboženský. Žádný ateista, britsk protestant nebo vlažný katolík nemá šajnu o tom co pro Židy ale i Muslimy znamená Jerusalem v okolí chrámové hory.Ono potom takové rozhodnutí někde od zeleného stolu v NY - Vy budete tady a vy tadz může mít tragické následky. Jinak souhlas s tím co napsal Valadimír314.a Pepa Řepa, ovšem.
03. 01. 2009 | 21:51

Ivan Hochmann napsal(a):

No pochopitelně,

Koho jiného může přilákat takové svinstvo,jako je:

"MASAKR V GAZE"!!!!

Staré známé profesorské provokační machinace.Je to pořád dokola.Tenhle chytrák nepřestane dokud nedostane,nebo nedosáhne rekordu 200 blogů.

K tomu nám dopomáhej Bůh.Ivan
03. 01. 2009 | 21:52

Luba napsal(a):

Pane řediteli Hořejší,
nezbývá, než abyste zasedl ke svým zkumavkám a křivulím a pokusil se vydestilovat z Koránu arabskou mírumiluvnost vůči "nevěřícím".

Tu byste pak mohl ze svého labu převésti do velkovýroby, a získanou "kapalinu míru" bychom pak mohli věnovat coby dar naší země lidu Izraele spolu se zásilkou práškovacích letadel typu Čmelák.

Izraelité by pak těmito kapkami kropili palestinská území a imunizovali tak pelištejské obyvatelstvo proti nenávisti, hlouposti, krvežíznivosti a intoleranci.

Obávám se ale, že zásilka 25 Avií S-199 byla pro mírový proces s Araby daleko účinnější meducínou, než bude případných pětadvacet Zlínů Z-37 Čmelák s nádržemi plnými "kapek profesora Hořejšího".

Problémem je výchozí surovina.
03. 01. 2009 | 21:54

Ivan Hochmann napsal(a):

To JC:

To se tady popisuje už potisící.
A pořád má někdo opačný názor.No co s tím.Jasně ....do plynu.

Ivan.
03. 01. 2009 | 21:55

Zacheus napsal(a):

Já si dovolím přidat do diskuse bez dalšího komentáře zajímavé stanovisko vatikánského činitele, jak jsem je našel na internetu (radio Vaticana.cz):

"Kustod Svaté země ke konfliktu ve Svaté zemi
Vatikán/Jeruzalém.

Izraelský útok na Pásmo Gazy, třebaže očekávaný a dobře připravený, budí obavy církve. Jak naznačil mluvčí Svatého Stolce, P. Federico Lombardi, navzdory tomu, že vojenská operace je namířena proti pozicím Hamasu, bude obtížné vyhnout se náhodným obětem z řad civilistů.

„Nenávist na jedné straně oslepuje, pokud jde o cestu k míru, a na straně druhé vyostřuje rozum k cestám smrti a roztáčení bludného kruhu nenávisti – řekl P. Lombardi. –

Hamas je otrokem logiky nenávisti a Izrael vkládá naději do logiky síly jako nejlepší odpovědi na nenávist.

Je nutné dále hledat jiná východiska, dokonce i tehdy, zdá-li se to nemožné.“
O. Pierbattista Pizzaballa vidí současné události v rámci izraelské volební kampaně. Vládnoucí garnitura podle něj „cvičí svaly“ před veřejným míněním. Františkánský kustód Svaté země nicméně přiznává, že provokace ze strany Hamasu byly evidentní. Přesto je na místě obava z nekontrolovatelné eskalace konfliktu, říká o. Pizzaballa:

„Jsme vůči stávající situaci bezradní. Na jedné straně jsme byli svědky neustále se opakujících provokací vlády Hamasu, na druhé straně vidíme násilí, nebývalé a přehnané... Chybí slova k tak obtížné situaci. Doufáme ale, že přece jenom převáží zdravý rozum a že se někomu podaří sehrát roli prostředníka. Důležitou úlohu má mezinárodní společenství. Musí silně a energicky vyvíjet nátlak na obě strany. Věříme, že k tomu dojde co nejrychleji.

Mír samozřejmě nepřijde náhle ani snadno. Vyžaduje totiž jednomyslné úsilí ze strany všech, včetně náboženských představitelů – a na to je potřeba čas, výchova a trpělivost. Veškeré úsilí je ale samozřejmě nutné vyvinout okamžitě.“
- říká k izraelskému konfliktu kustod Svaté země, o. Pierbattista Pizzaballa.
03. 01. 2009 | 21:59

Pepa Řepa napsal(a):

Luba napsal(a):
Pane řediteli Hořejší,
nezbývá, než abyste zasedl ke svým zkumavkám a křivulím
---------------------------
Zlatá slova, řekl bych. U zkumavek, křivulí a kádinek je přínos pana Hořejšího lidstvu nepochybný.
Doufám, že v budoucí vládě dostane pan Hořejší křeslo ministra obrany. Dnes je možné všechno.
03. 01. 2009 | 22:03

poiuyt napsal(a):

Zapadni zeme v otazkach,ktere spojene s Muslimem a Ruskem,Cinou ...maji plnou stadni solidaritu z Ceska,nekdy jste "papezstejsi nez papez".
03. 01. 2009 | 22:03

Al Jouda napsal(a):

Kdyby pan profesor Hořejší žil v létě 1945, tak by napsal : Myslí si někdo, že tisícinásobná odveta USA Japonsku prostřednictvím atomové bomby něco vyřeší ? A pokud by si současně jako dnes odpověděl, že určitě ne, byl by stejně jako dnes falešným prorokem ! Japonsko se stalo z fašistického císařství normální demokracií a vztahy s USA jsou na úrovni spojenectví. Palestinci potřebují dostat pořádně za uši, aby dali pokoj a věnovali se budování svého státu na vymezeném území.Pak jim třeba i Izrael pomůže přeměnit poušť na kvetoucí zahradu !
03. 01. 2009 | 22:03

Radek Mikula napsal(a):

Zacheus: Celé to stanovisko říká jen "my jsme ti dobráci, kteří jsou proti násilí".

Bez použití síly by ale řada národů dodnes hnila v područí kolonistů. Jestliže chce tedy někdo napsat k této otázce něco smysluplného, musí začít s tím, jak je to s legitimitou okupace Palestiny.
03. 01. 2009 | 22:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé komentáře, které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 01. 2009 | 22:11

Radek Mikula napsal(a):

Štěstím bez sebe!!! Ještě že nás nenecháte urážet.
03. 01. 2009 | 22:14

Martin napsal(a):

JC, v mem navrhu na nazor Izraele ci Palestincu misto neni. Mezinarodni spolecenstvi by je melo okupovat silou a proti jejich vuli a udrzet okupaci (a odriznuti zdejsich klik po obou stranach od moci) dokud by se neuklidnili. Problem je v tom, ze nikomu z mezinarodniho spolecenstvi na klidu v regionu nezalezi. On klid a mir na blizkym vychode by totiz mohl znamenat vznik novyho silnyho regionu, ktery by zacal vstupovat do velky politiky. Proto je lepsi je potichu prizbrojovat a pristvavat proti sobe.
03. 01. 2009 | 22:15

JC napsal(a):

Zacheus,
Vatikán, to je taková OSN v kněžském rouchu. Oproti OSN má jednu nezanedbetelnou pravomoc - může posvětit zbraně. :-((
03. 01. 2009 | 22:17

Daniel Solis napsal(a):

Vážený pane,

Humanisté to v této zemi nikdy neměli lehké... Děkuji za dobrou snahu o vyvážený pohled na tragické události v Gaze.
03. 01. 2009 | 22:17

klarasamkova napsal(a):

Pepo Řepo, měla jsem takový drobný nápad, že by třeba Drúzové mohli dělat něco trochu jako mediátory - nebo že by alespoň jejich názor mohl být zajímavý. Co vy na to?? KVS
03. 01. 2009 | 22:18

JC napsal(a):

Martin,
Jsem věřící a tedy v otázce Izraele fatalista. Izrael jednou padne, o tom nepochybuji a až padne je amen i s námi.
Nedivte se, že si přeji aby to bylo co nejpozději.
03. 01. 2009 | 22:22

prirodovedec napsal(a):

Marty, kanalnik: Resi se zde neresitelne.

To se mi libi: "Ale kazdy sveho stesti strujcem."

To budu pouzivat. Zkratka opravdovi neoliberalove si mohou za svoji dnesni nepopularitu, protoze nebranili tomu svemu "militantnimu kridlu" vykradat a ruinovat ekonomiku. To zni dobre, ne? Kolego Marty.
03. 01. 2009 | 22:23

Radek Mikula napsal(a):

Martin: Proč by se Palestinci měli bránit řešení, které by sjednotilo Palestinu?
03. 01. 2009 | 22:24

Nový napsal(a):

Řečnická otázka autora: „konečné řešení“ tohoto typu, kdy nakonec žádní nepřátelé nezbudou? Nebo snad někdo myslí, že takové řešení přijatelné je?
Moje odpověď: Ano, skoro pro všechny muslimy to je přijatelné řešení, pokud likvidováni budou jinověrci a v prvé řadě Židé !
03. 01. 2009 | 22:27

Zacheus napsal(a):

To Al Jouda. Víte, nechci se pouštět do velkých diskusí na téma, které jste zmínil a jež bezprostředně nesouvisí s článkem prof.Hořejšího a o němž věřím ( a to bez jakékoli ironie) že o něm máte dostatek informací.

Ale já si osobně ani dnes opravdu nemyslím, že cenou za to, aby se z Japonska stala, jak trochu nepřesně říkáte, z fašistického císařství normální demokracie, byl atomový útok na Hirošimu a Nagasaki.

Útok na bezbranné civilisty nelze podle mého názoru účelově ospravedlnit ničím,a to dokonce ani i třeba reálnou úvahou o menších vojenských ztrátách na své straně. Podle mého názoru šlo v případě amerického atomového útoku na Hirošimu a Nagasaki o válečný zločin.

Jen na okraj připomínám,že Nagasaki bylo tehdy katolickou enklávou v Japonsku, a i z tohoto pohledu lze o výběru cílů ze strany tehdejší americké administrativy vést velmi zajímavé diskuse, samozřejmě za předpokladu nepředpojatosti.

Nesrovnával bych tuto akci s nynějším vojenským zásahem Izraele,neboť jeho cílem je - alespoň oficiálně - útok na ozbrojené složky Hamásu, které soustavně ostřelovaly Izrael raketami , a nikoli primárně zničení civilní infrastruktury, jako tomu bylo v případu atomového útoku Hirošimu a Nagasaki.

Přeji Vám pěkný večer.
03. 01. 2009 | 22:28

clovek napsal(a):

Ja myslel, ze Palestina byla osidlena Zidy bez oficialniho souhlasu mistnich i mezinarodnich uradu a ze Zide pri svem boji uzivali prvky patizanske valky a teroru. Citili se k tomu bohem povolani. Nyni se setkavaji s podobnymi metodami z druhe strany. Islamiste se take zastituji bohem. Nemate pravdu, kdyz si myslite, ze jeden narod ma pravo vytlacit druhy do uteceneckych taboru a hajit se tim, co mu treti narod zpusobil. Nasili vyvolava nasili, v tom s autorem clanku souhlasim. Narodnost ani nabozenstvi neznamena zadna prava a predurcenost nebo vyvolenost. Jestlize se jeden narod citi nadrazeny jinemu, mame problem zvany rasismus, nacismus a nebo podobne. Je az tragicke, jak se dejiny opakuji a jak je jedno o jaky narod jde. Lide delaji stejne chyby stale dokola. Jedno je jiste, sila je ucinna ale vede take k udrzovani konfliktu a znamena utrpeni.
03. 01. 2009 | 22:28

Zacheus napsal(a):

To JC. Proč tolik nenávisti?
03. 01. 2009 | 22:29

Martin napsal(a):

JC, jestli se nepodari urovnat konflikt tak jako stat asi v horizontu desitek let padne. Co ale neznamena ze tam nevznikne jiny stat. Na nas to podle mne vliv mit nebude.
Radek Mikula, palestinske strany se budou branit reseni, ktere je odsekne od moci a hodne z moci jim umoznuje neustaly konflikt.
03. 01. 2009 | 22:30

JC napsal(a):

Zacheus,
Proč píšete o nenávisti ?
Aha máte pravdu Vatikán už není co bejvával.
03. 01. 2009 | 22:34

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, co bylo na mém komentáři k Mikulovi urážlivého? Odkdy jsou slušně formulovaná fakta urážlivá?
Chcete popřít, že Radek Mikula je riot? Pak jste ve sporu s fakty. Zagůglujte.
Chcete popřít, že Radek Mikula neplatí daně? Pak jste ve sporu s jeho vlastním vyjádřením.
Snad jen to, že žije na úkor rodičů nemám přímo ověřeno...

Už to na Vás zase leze?
Teď tu Mikula bude vykládat renaultoviny o tom, v jakém míru žijí Arabové s Židy.. Panenkomarjá...
03. 01. 2009 | 22:48

Zacheus napsal(a):

To víte, Vám jako historiku se specializací na Vatikán se rovnat nemohu:).

Víte, vždy najdete věci dobré i zlé - ale to je na delší diskusi, kam a kdy je vhodné položit akcent.

Osobně si myslím, že stanovisko Vatikánu, jak jsem je shora citoval, je vyvážené a nepovažuji za šťastné je dehonestovat poukazem na stinné stránky minulosti, o nichž by navíc ve Vámi připomínaném případě bylo možné vést dlouhou a zajímavou diskusi.
03. 01. 2009 | 22:50

bigjirka napsal(a):

takže pochopení se nekoná...
03. 01. 2009 | 22:50

Radek Mikula napsal(a):

Martin: Pokud by neutrální mezinárodní síly obsadily celou historickou Palestinu, zrušily segregaci mezi Židy a Araby, umělé hranice, umožnily návrat všech uprchlíků, nedovedu si představit, kdo by Palestince přesvědčil, aby se proti nim postavili.
03. 01. 2009 | 22:51

bigjirka napsal(a):

Vy jste Radku někdy s nějakými Araby mluvil? Máte vůbec ponětí, co se tam děje? To by bylo konečné řešení židovské otázky... Vy jste vlastně nacista... nic si z toho nedělejte, Arabi taky jsou. Oni Adolfa velice obdivovali
03. 01. 2009 | 22:54

Radek Mikula napsal(a):

bigjirka: Radši mi to zároveň posílejte na e-mail. Já to pak překopíruji ve své odpovědi.

Jinak, Vy jste nikdy neslyšel o židovských bojovnících proti sionismu?
03. 01. 2009 | 22:54

urbi napsal(a):

Jako vtip dobrý.
03. 01. 2009 | 22:56

Zacheus napsal(a):

To Radek Mikula. Máte pravdu, problém je hlubší a v tomto směru jsem se jím opravdu blíže nezabýval. Ale teď je třeba řešit realitu - tu historické souvislosti sice formovaly, ale současnou krizi historickým rozborem / a sám víte, jak právě v této otázce jsou názory odlišné/ vyřešit nelze. Přeji Vám pěkný večer.
03. 01. 2009 | 22:56

Martin napsal(a):

Radku mezi palestinci jsou skupiny ktere chteji vsechny zidy vyhnat, takze tem by to nevyhovovalo. A obecne by to nevyhovovalo vsem kteri maji vliv na moc na obou stranach, protoze by je to tohoto vlivu zbavilo. Myslite si ze politici a podnikatele na ne napojeni jen tak by rekli jdeme od valu a nezacali masivni kampan mezi lidem jak je to reseni spatne. Navic extremiste nabozensti na obou stranach by jeste velmi dlouhou dobu sytilo konflikt, to je jen a jen nase zeme z nabozenskych duvodu a cizak o nas rozhodovat nebude.
03. 01. 2009 | 22:56

Radek Mikula napsal(a):

bigjirka: Arabská nenávist vůči Židům je účelový mýtus. Aby mohla pokračovat okupace arabských území je nutné vytvářet obraz muslimů a Arabů jako nepřátel lidskosti, kterou mají v propagandistickém rámci vytvářet Židé.
03. 01. 2009 | 22:57

Tomáš napsal(a):

je smutne, kdyz v kontextu ceske historie pan profesor pise podobne blaboly. Kdo se neumi poucit z historie mel by se radeji venovat svemu oboru, tak je vetsi sance, ze nepacha mene skod. Ale na tomto prikladu je alespon videt, ze zastupy uzitecnych idiotu v Evrope jsou nekonecne....take hezka tradice.
03. 01. 2009 | 23:02

Radek Mikula napsal(a):

Martin: Zrušeiní segregace mezi Židy a Araby, umělých hranic a možnost návratu všech uprchlíků to je po čem Palestinci touží přes šedesát let.
Opravdu si myslíš, že by začali střílet na vojáky, kteří by jim tohle přinesli? To je jako kdybys v r. 1942 věřil, že čeští partyzáni budou napadat spojenecká vojska, protože jim budou bránit v guerillovém způsobu života.
03. 01. 2009 | 23:04

JC napsal(a):

Zacheus,
V klidu, co se týče Vatikánu dokáži být docela nad věcí a jen tak popichuji.Žádná nenávist v tom není. Já jen, když už křesťané vyznávají s Židy stejného Boha jejich stanovisko by nemuslo být tak sterilní/vývážené jak říkáte/
03. 01. 2009 | 23:05

bigjirka napsal(a):

Radku, muslimové nenávidí nejen Židy, ale i nás. Ano ten arabský národ tu není úplně správně. Jedná se o muslimy, ještě přesněji řečeno islamisty, tedy muslimy, kteří chtějí/musí žít přesně podle návodu Koránu. Ale tato diskuse už tu jela.
03. 01. 2009 | 23:06

Zacheus napsal(a):

To JC. Díky za reakci a přeji Vám dobrou noc a pěknou neděli. Zacheus
03. 01. 2009 | 23:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane bigjirko,

nemazal jsem pod touto diskusí žádný Váš text.

Libor Stejskal
03. 01. 2009 | 23:12

Radek Mikula napsal(a):

bigjirka: Nemohu Vám bránit, abyste věřil něčemu, pro co nemáte žádné argumenty. I když vlastně pár důvodů. proč si myslet, že nás muslimové nenávidí by se najít mohlo. Co Vy, řádný plátce daní, víte, kolik jich naši hrdinové za Vaše peníze pozabíjeli?
03. 01. 2009 | 23:13

tera napsal(a):

Radek Mikula

A k jakému datu hovoříte o historické Palestině ??n Před konferencí v San Remo, nebo po ní ??
03. 01. 2009 | 23:14

Martin napsal(a):

Radku, to po cem palestinci touzili je neco jineho nez po cem jista cast z nich touzi dnes. Bylo by hodne pravdiveho (ale ne vse, protoze zidovska a arabska populace se tloukla teroristicky jeste pred vznikem statu) na vasi vizi kdyby zde nebylo onech 60 let. Ty velkou cast spolecnosti zradikalizovalo.

Vas primer z rokem 42 je nepresny, musel byste vsunout pro upresneni (a stejne by to dokonale nebylo) i to, ze by nikdo neprotestoval a byl stastny kdyby mel souseda esesaka a esesak zas podcloveka.
03. 01. 2009 | 23:16

dafo napsal(a):

Vyborny clanok pan Horejsi.Mam jedinu vytku a to je nesuhlas s Vasim ospravedlnenim ze ste stuchol do osieho hniezda pretoze slova pouzite na bezprecedentny masaker civilneho obyvatelstva su prilis makke a zhovievave.Inac mate moj absolutny suhlas co sa tyka Vaseho konstatovania o kontraproduktivnosti takehoto pocinania nielen pre stat Izrael ale aj pre cely svet.Na zaver by som sa chcel pana humanistu Hochmana spytat ci by ustrelil ruku alebo tu "pitomu hlavu" aj 8 rocnemu dietatu alebo ci by dokazal dolamat ruku 15 rocnemu dievcatu pazbou za to ze hodilo kamen po vojakovi zidovskeho statu ako to zachytila francuzska TV.Pytam sa ho taktiez ci sa ztotoznuje so stlacanim kniplu na bombovnici F16 kedze sa jednym stlacenim da ustrelit podstatne vacsie mnozstvo ruk a hlav hlavne ked je to demokraticky zastresene vyvolenym statom ktori nezodpoveda nikomu len sam sebe a svojmu pkrivenemu svedomiu.A tktiez sa ho pytam ci si nemysli ze by vsetci ty Ehudovia v Knesete ktori sa kupu az po krk v krvi nevinnych ludi nemali namiesto vo vlade sediet v malej cele Den Haagu.
03. 01. 2009 | 23:17

ujo napsal(a):

Klíč k řešení je v USA. Bez politické, vojenské a ekonomické pomoci z Ameriky by Israel sotva mohl svoji současnou politiku delší dobu provozovat.
Vliv americké židovské lobby na americkou administrativu je však zřejmě tak velký, že k rozumnému řešení hned tak nedojde
03. 01. 2009 | 23:21

Radek Mikula napsal(a):

tera: Samozřejmě o Palestině před jejím rozdělením OSN.
03. 01. 2009 | 23:24

Radek Mikula napsal(a):

Martin: Z části máte pravdu. I v severním Irsku se našly skupiny, které odmítly mír. V současnosti jsou však zcela na okraji.

Co myslíte, jak by dopadl průzkum českého veřejného mínění uprostřed heydrichiády s otázkou "Souhlasili byste s ukončením okupace za předpo"kladu, že nedojde k odsunu Němců?".
03. 01. 2009 | 23:29

JC napsal(a):

Radek Mikula,
Vřele doporučuji se do IL zajet podívat osobně a garantuji, že změníte názor.Západní břeh včetně Betléma je totálně arabský. Nazareth na severu arabské město.Gaza arabská.Další území je připraveno k předání arabské nebo chcete-li palestinské samosprávě. Ta mapa Izraele vypadá ak ementálský sýr.Jeruzalém - Židé, Arabové,Arméni,Křestani muslimové žijí vedle sebe.Doporučuji průvodce Žida znalého věci a Araba/křesťana/ pro všechny případy :-).Zásadně nechodit tam, kam vám nedoporučí/třeba arabská čtvrt po setmění/ Nějakého magora by třeba mohlo napadnout vás unést a žádat po Topolánkovi výkupné.Asi by vám bylo prd platné jim říkat, že jste jejich kámoš.
03. 01. 2009 | 23:30

Martin napsal(a):

Radku, ta otazka by podle meho nazoru musela byt zas jina aby byla blizsi dnesni situaci. Souhlasite s tim ze nemci kteri sem prijeli v 39 zustanou ve vasich bytech. A na nemce souhlasite s tim ze podlide jsou plnopravnymi obcany. Stale operujeme s existenci dvou stran v konfliktu ktere by mely mirumilovne fungovat. Nefungovaly nijak dokonale ani pred vznikem statu izrael. Dnes by to po tech vsech krveprolitich fungovalo jeste hure.
03. 01. 2009 | 23:32

bigjirka napsal(a):

Jasně, dafo, jako správný Slovák jste antisemita. Alespoň nepište renaultoviny. F16 nemá pumovnici a ani letadla, která ji mají, namají na ní knipl. Ten mají v kabině.

Israel tam prostě je a zůstane. Vy, kdož hlásáte opak, přihlašte se rovnou jako zastánci konečného řešení II. Jen se nestyďte.
03. 01. 2009 | 23:33

Radek Mikula napsal(a):

JC: Proč nenapíšete rovnou, že Palestici jsou méněcenný dobytek a my musíme pomáhat Židům, aby je zcivilizovali, případně vyhubili?
03. 01. 2009 | 23:34

tera napsal(a):

Radek Mikuda

Je vidět, že o problému Palestiny toho zatím moc nevíte... Mluvím o konferenci z roku 1920, která rozdělovala vliv v bývalých částech Osmanské říše mezi VB a Francii. Takže Vaše komentáře k historické Palestině se cca týkají Egypta, Jordánska, Izraele, Sýrie, Libanonu, Západního břehu Jordánu a Gazy. To se vážně chcete vrátit o 90 let dozadu ??

Po II. světové válce se v celém světě přesunuly miliony lidí, překreslily hranice řady států a jedním z důsledků války byla i situace na blízkém východě (jinak zatímco Arabové podporovali Hitlera, Židé bojovali v britské armádě).

Pokud chtějí Palestinci vlastní stát, mohou ho mít na daných územích (nikoliv historických), ale evidentně jim zatím o žádný stát moc nejde. Asi stále věří tomu, že zničí Izrae. To to pak mají, bohužel, těžké....
03. 01. 2009 | 23:37

JC napsal(a):

Radek Mikula,
:-)) protože si to nemyslím.
Dobytek je ten, kdo ováže svoje děcko dynamitem a pošle ho vyhodit do luftu autobus.
03. 01. 2009 | 23:39

Radek Mikula napsal(a):

Martin: "Konečné řešení", jak po něm volá bigjirka bude ale možné teprve až se Židé dostatečně distancují od sionismu. Pak bude reálné uvažovat o spravedlivém soužití obou národů. K tomu bude muset patřit i spravedlivé odškodnění uprchlíků. Přesto i bez něj by možnost usadit se volně ve své vlasti byla pro drtivou většinu Palestinců dostatečnou motivací k míru. Nemluvě o obrovském zlepšení životních podmínek v Gaze a Předjordánsku i palestinské menšiny s izraelským občanstvím pokud by neutrální síly zrušily sionistický systém.
03. 01. 2009 | 23:47

JC napsal(a):

Pro Zacheus a ostatní, dík a dobrou
03. 01. 2009 | 23:49

Radek Mikula napsal(a):

tera: Měl jsem na mysli území, o kterém rozhodovala OSN po válce. A které proti vůli většiny obyvatel rozdělila umělou hranicí.
03. 01. 2009 | 23:51

Al Jouda napsal(a):

Všem bojovníkům za mír ! Od nepaměti platí, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Palestinští teroristé místo toho, aby se věnovali budování svého státu, po kterém tak touží, radši střílejí rakety nazdařbůh na obydlené území Izraele. Dobře to vyjádřil také náš dobrý voják Josef švejk, když řekl : Zabili ste mi strejčka, tak tady máte přes držku ! Každá válka je svinstvo, ale některá je svinstvo spravedlivé.
03. 01. 2009 | 23:53

Radek Mikula napsal(a):

Al Jouda: Není to spíš tak, že střílejí na své vlastní území, které jim OSN a sionisté ukradli?
03. 01. 2009 | 23:55

Al Jouda napsal(a):

To Radek M. : Chtít v dnešní době získat bojem nějaké území osídlené jiným národem je čiré šílenství !
Kosovo získali Albánci tím, že je osídlili a značně přečíslili původní Srby. A povedlo se jim to demokratickými prostředky (volbami) za souhlasu velmocí.
Údajnou krádež území neuznává ani OSN a to je rozhodující. Nějaký pořádek přece na světě musí být !
04. 01. 2009 | 00:13

tera napsal(a):

Radek Mikula

Ještě jednou se Vás zeptám, kdy byla Palestina samostatná ?? Nikdy.... Pokud tedy hovoříte o arabských obyvatelých Palestiny, tak někteří byli vyhnáni, někteří odešli dobrovolně, ze svých domovů. Byli to oni, kdo prohráli válku do které šli s cílem totální likvidace židovského obyvatelstva. Na druhou stranu, statisíce lidí židovské národnosti musely v důsledku vzniku státu Izreal opustit své domovy v řadě arabských států... To si snad myslíte, že se všichni vrátí a budou se tvářit, že mezi nimi neprobíhá několik desítek let skrytá válka ??
04. 01. 2009 | 00:14

hm hm napsal(a):

autorovi:

Palestinci a Arabové nejenže nemeli rádi židovské osady, tedy ani ne židovský stát, ale aktivně spolupracovali a podporovali Hitlerovu Třetí Říši. A jejich mufí, jako host Vůdce, ztrávil válku v Berlíně (protože by ho zlí Britové v Palestině odcyhtli).

Takže jako v každém jiném rasismu, kontrétně antisemutismu, nacházet si důvody proti Židům a jejich osadách v Palestině bylo in dávno před existencí státu Izrael.

A pokud petrodolary platí palestinským matkám za to, že se jejich synové - a dokonce i dcery - stanou mušedníky tím, že se odpálí, tak má civilizace problém.
04. 01. 2009 | 00:18

Radek Mikula napsal(a):

Al Jouda: Pořádek, to znamená legalizace krádeže území kolonizátory? Takovýhle řád svět skutečně nepotřebuje ani v Srbsku, ani v Palestině.

tera: Já se zeptám, kdy bylo samostatné Slovensko. Vyplývá z toho něco pro právo původních obyvatel na sebeurčení? To že se Palestinci bránili židovské kolonizaci Vám připadá divné? Proč?
To že Palestinci upchli dobrovolně víte z vlastní zkušenosti, nebo to je jen tvrzení sionistické propagandy? Pokud museli Židé opouštět arabské země po vzniku Izraele, tak proč mají dodnes tyto země židovské menšiny?
04. 01. 2009 | 00:21

Jožka napsal(a):

Po přečtení "myšlenkového pochodu" Václava Hořejšího jsem si vybavil památnou větu Rimmra z kultovního seriálu BBC Červený trpaslík ...

" RIMMER: Jo, ta možnost tu existuje, ano, eh, ale já mám jiný návrh. Trochu přitvrdíme. Čas vyjednávání vypršel. Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom na to šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní, a zatímco se z ní bude mutant sbírat, nasadíme cirkusáky, alegorické vozy, pouliční divadlo a možná i dobročinné koncerty, ano? A pokud i to bude málo, lituji, ale příde čas triček: „Mutanti ven!“, „Vesmírní
chameleoni? Ne, děkuji!“ ... a pokud je tohle nevyžene, pak už nevím co… "

Nevím proč, ale možná pan Hořejší měl na jazyku toto, když dle něj je " řešení, které teď vidíme v Gaze, nejen amorální, ale hlavně totálně kontraproduktivní "
04. 01. 2009 | 00:32

Karel Mueller napsal(a):

Na dobrou noc:
Podle očekávání dostal profesor od mnohých co proto. Dobrá, přejděme k věci:
Profesor navrhuje zcela jasná a konkrétní opatření - viz odpověď v 16:50:26. Źákladní otázka:
Souhlasíte s návrhem nebo ne? Pokud nesouhlasíte, tak napište proč nesouhlasíte a další debata je zbytečná.
Pokud jde o dopady dnešního bombardování Gazy, v tom má nejspíš profesor pravdu.
04. 01. 2009 | 00:33

Al Jouda napsal(a):

To Zacheus : Ve válce se zločinů dopouštějí vždy obě válčící strany. Jak byste hodnotil potopení německého parníku Gustaff na němž bylo kolem 8000 prchajících civilistů zejména žen a dětí sovětskou ponorkou na jaře roku 1945 ?
Pokud jde o katolickou enklávu v Nagasaki, tak se obávám, že USA vybíraly cíle pro atomovou pumu spíše podle válečného průmyslu, který ve městech byl. Jinak v Hitlerově wehrmachtu byli katoličtí kněží, kteří žehnali německým zbraním a dávali umírajícím vojákům poslední útěchu. Rovněž na vrcholných nacistických slavnostech a srazech nechyběl vysoký katolický klerus.V Itálii Mussolini neměl s církví také žádné problémy a nakonec katolická církev po válce pomáhala i některým německým válečným zločincům k útěku do Jižní Ameriky.Z těchto hledisek byla zmíněná katolická enkláva v Japonsku pro Američany zcela bezvýznamná.
04. 01. 2009 | 00:39

Radek Mikula napsal(a):

Karel Mueller: "Navrat Izraele za hranice z roku 1967 (vcetne opusteni vsech osad i vychodniho Jeruzalema)."

Pouze za podmínky souhlasu původních obyvatel.

"Masivni nasazeni mezinarodnich mirovych sil na hranicich (pocet cca jako ted v Iraku nebo Afghanistanu)."

O jakých hranicích je řeč?

"Prestehovani urciteho poctu uprchliku do Izraele (cca 0,5 mil.)."

Jistě, za předpokladu, že určitým počtem se rozumí všichni vyhnanci a jejich potomci, kteří o návrat projeví zájem.

"Investovat malickost - rekneme 10% soucasnych nakladu na financni krizi do vybudovani veskere infrastruktury palestinskeho statu, resp. oblasti nektereho statu, ktery by se postaral o tech nekolik milionu zbyvajicich uprchliku..."

Palestinci mají právo na plné reparace za utrpení, které jim svět způsobil. Obávám se, že nelze vyčíslit.
04. 01. 2009 | 00:40

Marty napsal(a):

prirodovedec: ono se to porekadlo neuziva v singularu nadarmo.

Ale jinak je zajimavy Vas myslenkovy pochod. Neni tomu tak davno, co jste liberalismus vydaval za neprilis vyznamny a neskodny -ismus a dnes z neho delate pomalu dabla zodpovedneho za krizi. Skutecni vinici holt potrebuji obetniho beranka :)
04. 01. 2009 | 00:40

tera napsal(a):

Radek Mikula

S Vámi nemá smysl diskutovat, pokud o nuceném stěhování židů z celé řady států nic nevíte, tak nevíte. Žijte třeba v domnění, že jejich život nebyl všemi prohramými válkami arabských států poznamenám.
04. 01. 2009 | 00:44

Radek Mikula napsal(a):

tera: Neodvádíme teď trochu řeč od tématu? Pokud by opravdu tito lidé nebyli organizovaně přepravováni Izraelem, ale nuceni odcházet ze své vlasti, měnilo by to něco na právu Palestinců na návrat?
04. 01. 2009 | 00:52

Al Jouda napsal(a):

To Karel Mueller : Díval jsem se na ty návrhy pana profesora. Jsou nereálné. Při řešení se musí vycházet ze současného stavu hranic s přihlédnutím k osídlení.Izrael už vyklidil dost velká území, na kterých měl vybudované pěkné osady a předal je Palestincům.Mezinárodní společenství by mělo přimět ostatní arabské státy, aby pomohly s likvidací tzv. utečeneckých táborů na území budoucího palestinského státu a ty Araby, kteří by se v budoucí Palestině nemohli uživit, si vzali na svá území k asimilaci. Tak by zmizely hlavní zdroje napětí v oblasti a samostatná Palestina i stát Izrael by mohly existovat vedle sebe.
04. 01. 2009 | 00:56

Joska napsal(a):

V souvislosti se současným konfliktem o Gazu se ukazuje, že naše předsenictví EU bude totální propadák. A k tomu stačila jen jedna věta zeleného knížete, která se postavil jednoznačně na stranu Židů. Tím vyřadil naši republiku jako vedoucí země EU cokoliv udělat při řešení konfliktu. A všechny zpravodajské televize už ohlašují iniciativu Francie k řešení konfliktu pod vedením maďarského Žida Sarkoziho, světe div se !!!!
04. 01. 2009 | 00:56

Radek Mikula napsal(a):

Joska: Já se nedivím, já se stydím. Dokonce jsem chtěl napsat, že už jsem dlou neměl takový pocit hanby, ale pak jsem si uvědomil, že s knížepánem to zas tak dlouho není.
04. 01. 2009 | 01:02

VOM napsal(a):

Pane profesore, máte představu, kolik raket dopadlo na Izrael? Nerozumím tomu, proč by si to měl Izrael nechat líbit jenom kvůli tomu, že je Hammás neumí lépěji zamířit.
Ta vaše vize, že je zapotřebí grázly uplatit penězy, a že jich musí být víc, než kolik dokážou vydělat metáním raket, není špatná. Takhle to poměrně slušně funguje v Severním Irsku. Uvažovat v Gaze o takovémto řešení je poněkud předčasné. Napřed je zapotřebí fyzicky zlikvidovat Hammás a pak peníze nabídnout Abbasovi, nebo někomu takovému, kdo bude mít trpělivost šmelit s penězma na rozvoj infrastrukrury a tak podobně.
04. 01. 2009 | 01:10

Ivan Sommer napsal(a):

Zacheus

Ježíš Kristus

byl ukřižován a v odvetu tohoto zločinného činu bylo zabito v historii miliony židů.

Civilizovaný svět považuje takový postup za odsouzeníhodný.
04. 01. 2009 | 01:29

Ivan Sommer napsal(a):

Stoletá irská válka
se nikdy neuklidnila zbraněmi, i když Británie potlačila masivně irské povstání zbraněmi a zabíjením civilistů jako nyní činí Izrael v Gaze. Naopak Británie postupně prohrávala historickou iniciativu, až došlo ke smíru. Zatím ale není zcela jisté, zda ještě někde nedoutná další pokračování konfliktu.

Jedině tvrdá výzva oběma stranám garantovaná velmocemi má šanci alepoň na příměří. Tak se stalo ve válkách 1957, 1967¨, 1973.
04. 01. 2009 | 01:40

Kanalnik napsal(a):

Ivan Sommer:

"Ježíš Kristus byl ukřižován a v odvetu tohoto zločinného činu bylo zabito v historii miliony židů."

Pane Sommere, muzete toto tvrzeni nejakym zpusobem argumentacne dolozit a podeprit konkretneji?

Nechci diskuzi stacet to oblasti debatovani o antisemitismu a jeho pricinach, ale docela by mne zajimalo, jak muzete napsat takove tvrzeni a byt pritom tak strucny, zhledem k vaznosti jeho obsahu.

Dekuji.
04. 01. 2009 | 02:17

Papouch napsal(a):

"Konecne reseni" musi viset ve vzduchu jako realna alternativa. Pomerne nedavno se to osvedcilo, proc to nezopakovat:

Nagasaki, Hiroshima, Japoncum uz neni zima...

Porazka musi byt totalni a kapitulace bezpodminecna. V pripade potreby vcetne vybiti nebo dlouhodobe internaci urcite casti muzske populace v pracovnich taborech. Ze zajatcu od Stalingradu prezilo 12 let pobytu v taborech cca 5% - a nikdo za to viteze nesoudil.

Na coz je potreba mimo jine i funkcni protiraketova obrana a Huntington jako povinna cetba ve 3. tride...
04. 01. 2009 | 02:44

prirodovedec napsal(a):

Marty: Dobre. :) To ja kvuli Vam. Rekl jsem si, ze byste z tech mych bagatelizaci mohl mit depresi, a tak jsem se rozhodl oznacit Vas radeji za takove Herostraty. :) Doufam, ze jsem Vam udelal radost.
04. 01. 2009 | 03:02

Pepa Řepa napsal(a):

To KVS
Drúzové? V podstatě milí chlapíci. Asi jste byla na Golanech, když je zmiňujete.Krásná krajina. Tam moc Arabů nikdy nebylo.Jen Drúzové.Jejich guru se kdysi prohlásil za vtělení univerzálního rozumu.

Kdybych chtěl být jízlivý okopávač kotníků (zdravím , pane Stejskale), tak bych prohlásil, že několik bloggerů i diskutujících jsou čistí drúzové. I nějakého profesora bychom tady našli.Třeba ten Mikula je jasná reinkarnace Hamzy.
Protože jsem společně s Hochmannem známá holubiččí povaha, tak to nenapíšu.

Drúzové, aspoň ti na Golanech jsou mně sympatičtí ještě v jednom punktu.Zastávají emancipaci žen tak důsledně, že málokdy šáhnou na práci.Nevím jak je to v Libanonu, ale na Golanech to tak funguje. Všechno odřou ženské.Drúz je bojovník, slouží v armádě (přirozeně izraelské). Něco jako u Britů Ghurk.

Jestli se rozvedete, tak si neberte žádnýho z drúzů.Nepomohla byste si. Vykládal by vám, že je dvacáté převtělení Hákima a vy byste musela zvednout palmáre a nevytáhla z kanceláře paty.
04. 01. 2009 | 07:13

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel Mueller
asi máte pravdu. Když mužský stárne,zbývá jen to vosí hnízdo.
Jestli to neznáte, tak to brzy poznáte. Bohužel.

To Papouch
Vámi jmenovaný nedávno zemřel. Opět-bohužel. Tady asi známý specialista na nekrology,a biblickou dějepravu privatizátor MF nekrolog nenapíše.

Opět zdravím, pane Stejskale. Doufám, že jsem o kotníky tohoto rodinného stříbra, chráněného speciálními chrániči, moc nezavadil.
04. 01. 2009 | 07:23

Mike napsal(a):

Kde je pomoc od této české vlády, taková, jaká šla okamžitě
do Gruzie?:Samozřejmě nikde. Tato vláda, pro pořádek tyto individua vyjmenuji: Topolánek, Vondra a DG Schwarzenberg, založila svou politickou strategii na bezmezné podlézavosti vůči USA. Proto také ted stojí jednoznačně na straně vraždícího Izreale. Je mi hanba za tuto zmíněnou partu bezcharakterních jedinců.
04. 01. 2009 | 07:34

Pepa Řepa napsal(a):

To KVS
a ještě jednu přednost Drúz má.

Oproti pravověrným se nerozmnožuje tempem australského králíka.Nehrozí to co na Balkáně,v Palestině, potažmo v celé slavné EU. Nevyhraje nad vodíkovkami pomocí dělohy.

U Drúzů jeden zasvěcenec umře, jiného vezmou.Poměrně konstantní, neexpandující, společenství, řekl bych.
04. 01. 2009 | 07:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Papouch:

""Konecne reseni" musi viset ve vzduchu jako realna alternativa. Pomerne nedavno se to osvedcilo, proc to nezopakovat:
.....V pripade potreby vcetne vybiti nebo dlouhodobe internaci urcite casti muzske populace v pracovnich taborech."

Myslim, ze jste vyslovil naplno to, co se prece jen zatim jeste ostycha rici rada zdejsich diskuteru. Mam podezreni, ze stejny nazor sdili i velmi duleziti lide, jako GWB, jakoz i nekteri nasi nekdejsi zaslouzili bojovnici za lidska prava...

Za skutecne zajimave povazuji, ze nazor, ktery jsem v clanku vyjadril, je v zasade stejny, jako oficialni nazor Vatikanu. Presto nekteri katolici (prinejmensim jeden) mi zase nemohou prijit na jmeno....

Tyhle diskuse jsou opravdu poucne - lide v nich casto pod ochranou anonymniho nicku opravdu otevrene reknou, co si mysli.
To, co reknou o Arabech ci Palestincich, a jaka "reseni" pro ne navrhuji, se pak casto nijak nelisi od toho, co rikavali nacisti o zidech...
VELMI poucne...
..
04. 01. 2009 | 08:42

Jan napsal(a):

No.
Ten konflikt je zjevně asymetrický.
Ale silnější nemůže vyhrát, viz Vietnam.
Má silnější nějakou alternativu?
Dá se s zrůdami z Hamasu vyjednávat?
Má Hamas jiný cíl a smysl, než vyhladit Izrael?
Jestliže je pro svět a Izrael "konečné řešení" nepřijatelné, bylo by nepřijatelné taky pro hamas, kdyby měl tu možnost?
A copak se honí v hlavách Iránců?
Myslíte, že by měli nějaké skurpule?
Obávám se, že i v tomto je to konflikt asymetrický.
04. 01. 2009 | 08:57

Plim napsal(a):

Vaclav Horejsi

Moc si Vas vazim a to predevsim za Vase blogy,ale mam take podezreni,ze se krapet krotite ve Vasich nazorech na izraelskou politiku a to predevsim z duvodu,ze nechcete byt napadan z antisemitismu a nechcete stocit diskuzi jen do plitkych urazek...myslim,ze si to muzete odpustit minimalne do doby kdy budete presidentem,preci clovek se nesmi bat za svuj nazor.
04. 01. 2009 | 08:57

vladimír314 napsal(a):

... v téhle bitvě Václave přece nejde o rakety Hamásu, ale i o dopravní letadla trefující se do dvojčat, náklaďáky s výbušninami v hotelích, sebevražedné nálože na tržištích (včetně sebevražedných dětských pum, ty snad Václave schvalujete jako produktivní?) atd. atd. Proti kamikadze tohoto druhu nelze bojovat klasickými zbraněmi v zákopové válce, ve WWII Japonci kapitulovali teprve tehdy, když byli postaveni před volbu buď pokračovat v boji nebo být vyhlazeni jadernými zbraněmi. Muslimští předáci musí být zcela jasně před tuto alternativu postaveni také. Je ovšem otázkou, zda jsou tuto výzvu schopni pochopit, případně kdy ji pochopí. Přiznám se, že obdivuji nekonečnou trpělivost Izraele. Pokud se Arabům podaří zničit Izrael (což jistě hodlají), tak další na řadě jsme my, to by nám Václave mělo být jasné! U Tel Avivu a Gazy se bojuje o Prahu, Brusel i New York!
04. 01. 2009 | 09:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Poučné?

Jak pro koho.Ti co poučení potřebují jsou nepoučitelní.
Proč si pořád myslíte profesore,že jste studnicí rozumu a my ostatní stádo volů,které potřebuje poučení.

Provokujete na každém kroku,píšete protiřečící nesmysly,jako byste neměl v hlavě všech pět pohromadě.

Diskuze na vašich blozích také podle toho vypadají.Chodí se sem předvádět suita "učenců",kteří oponují úplným magorům.

A nic mě neraďte,nejsem na vaše rady zvědavý.Vždy když uvidím vaše jméno zaskřípou mě zuby.Texty snad ani nedočtu do konce.Mnohdy jako v tomto případě úplně stačí nadpis.

Staráte se velkou měrou o eskalaci sporu i mimo Izrael.
A přitom se tváříte jako lidumil a mírotvorce.

Je mě z vás nablití.

Ivan.
04. 01. 2009 | 09:09

Mike napsal(a):

V jednoduchosti není síla, alespoń ne na těchto stránkách. Víme, kdo na Středním Východě s terorismem začal? Ano, byli to židé, viz teroristické útoky proti Angličanům po II.sv. válce. Říci dnes bojujeme s židy proti teritorku, je asi to samé, jako říci, bojujeme s těmi, co s tím začali proti těm, kteří se to od nich naučili.
04. 01. 2009 | 09:24

vaclavhorejsi napsal(a):

Plim:

Ja zde svuj nazor rikam zcela uprimne.
Prave tak, jak jsem ho rikal v nekolika predchozich clancich na podobne tema:

http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...

Opravdu se musim priznat, ze me sympatie jsou v zasade na strane Izraele, a prave proto mi vadi politika, ktera ho dlouhodobe poskozuje a muze vest k fatalnim koncum.
Velmi se mi libi to, co prosazuje Gush Shalom a Uri Avnery.

..
04. 01. 2009 | 09:38

vaclavhorejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:

Ani by mi nenapadlo Vam neco radit, rozhodne se neodvazim pustit se s Vami do diskuse; proste na to intelektualne nemam ;-).
K te Vasi posledni kratke a uderne vete - doufam, ze uz jste si ulevil?

..
04. 01. 2009 | 09:43

dafo napsal(a):

PRE bigjirka.Samozrejme ma chytate za slovicka lebo vyvinit take mnozstva tiel a medzi nimi zien a deti je takmer nemozne pomocou argumentou ktore nestoja na hlynenych nohach a tak je lepsie hovorit o technickych terminoch lietadla F16 ktoreho princip fungovania my inac uplne ukradnuty.Samozrejme ja som sa zle vyjadril a nemyslel som ze pumovnica ma knipel ale princip o ktorom hovorim je rovnaky.Stlacenim tlacidla na knyply sa odpali raketetova strela ktora zabija.Mam velmi rad takychto saloonnych teoretikov ako ste Vy ktori v pripade ze by im niekdo vypol elektrinu co i len na 2 hodiny tak by mali z toho psichicky,posttraumaticky sindrom ale pritom z tepla a pohodlia svojho bytu dokazu tieto a ja nenachadzam inych slov svinstva statu Izrael este obhajovat a chcu nam pritom nahovorit ze palestinske deti detmi vlastne nie su ale su to len cisla a slusnych ludi ako je pan Horejsi ktory ma v sebe empatiu voci tym nestastnym ludom nazyvaju cervenymi a saloonnymi humanistami.Nieco ti poviem. Dieta je dieta.Ma svoj strach aj svoju rdost a smutok a sypat zvnceky/kazety/na obyvane stvrte v gete obohnanom ostnacom je vojnovy zlocin.A to ze kritizujem kreatury co to robia neznamena ze som antisemita a ked ma z toho za krityku tohoto hnusu niekdo obvini tak my je to jedno.Taky ako ty tento vyraz tak casto zneuzivaju az sa z neho stava plytka floskula a v dnesnej dobe pomaly nieco pozytivne co znamena kritiku mesiarov z Knesetu.
04. 01. 2009 | 10:17

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, diky za Vas clanek (a vstupy do diskuze). Izraelska akce vyrobila nove nepratele zidovskemu statu (a zidum na celem svete) a povede jen k radikalizmu (na obou stranach). A pokud si nekteri mysli ze problem Palestiny lze vyresit nejakym konecnou resenim, at pak neni prekvapen kdyz se toto reseni casem obrati proti tvurcum.
Ale nakonec, treba ma pravdu britsky Independent http://www.blisty.cz/2009/1... se svym 'podivem' na co ze si ti palestinci porad stezuji.

Preji Vam hezky den.
04. 01. 2009 | 10:23

bigjirka napsal(a):

Obávám se, že bude potřeba eradikovat Hámas. Následovat musí uznání Israele (v první fázi bez jednání o hranicích). Pak se dá jednat o nějakém uspořádání. To je přece nad slunce jasnější, že Israel nemůže nic vyjednat s protivníkem, který jej chce bezpodmínečně zničit. Je jasné, že všechny "dohody" nejsou míněny vážně ze strany muslimů. Ostatně muslimové berou dohody s jinověrci poněkud účelově. Israelci nemají žádný důvod se bezpodmínečně stahovat na žádné hranice. Jediné, co by získali, by byl menší prostor k hájení a území, které lze málem přehodit handgranátem. Otázka je, nakolik upřímně myslí jednání s Israelem Abbás.
04. 01. 2009 | 10:26

bigjirka napsal(a):

dafo, samozřejmě, že jsem vás chtěl naštvat a že se mi to povedlo. máte už svůj obchod na korze?
04. 01. 2009 | 10:28

M. Patka napsal(a):

Dobrý den,

myslím si, že jste to napsal objektvně a hlavně jste "měřil" všem stejnou mírou. Pravda je taková, jakou jste napsal.

Děkuji ML
04. 01. 2009 | 10:30

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší, chápu Vaše důvody, ale palestinci si bohužel musí udělat pořádek sami. Držitel Nobelovy ceny Jasir Arafat, pokud tedy nebyl terorista, tak byl přinejmenším prachsprostý zloděj, ulupoval si z humanitární pomoci a tato "tradice" pokračuje dál. Další věc je bezvýchodnost místních obyvatel. Pokud je mi známo, někteří by klidně z Gazy odešli, ale jsou tam v podstatě drženi, jak vládou tak okolními arabskými státy. Problém Gazy je především problémem arabského přístupu, kdyby arabové chtěli Gaza by se rozvíjela. Arabové izraelce nenávidí a Gaza je jejich prozatimní bojiště.
04. 01. 2009 | 10:34

Pepek napsal(a):

Dobrý den, zdá se mi, že jste poněkud předpojatý. Fatah je zkorumpovaný, ale proč si myslíte, že Hamás není?

K současné situaci: Ano, aktuální zásah situaci dlouhodobě neřeší, ale to vědí i Izraelci. Pro vysvětlení se zkuste také podívat i optikou tohoto malého státu. Jeho obyvatelé žijí v trvalém napětí, že jim zase přiletí bomba z Gazy. Bomba s cílem zabíjet, zraňovat, ničit. Ti lidé jsou logicky unavení, a také jsou ve svých názorech velmi vyhranění. Nejen arabové se zlobí, když jim někdo ubližuje. Takže, aktuální situaci lze chápat jako určitý trest. Izrael ví, že situaci nevyřeší napořád, ale to o co obyčejným lidem v Izraeli jde, je trest pro ty, kteří svůj život zasvětili tomu, aby je zabíjeli. Mají alespoň malou útěchu, že budou potrestáni ti, kteří jim působí utrpení. Proto zlikvidovat Hamás, nebo alespoň jeho vedení je cíl, který je pro ně uspokojující. Je to i zpráva ostatním organizacím, když nás budete zabíjet, stihne vás trest.
Z hlediska civilizovaného světa a odstupu si nejsem jistý, nakolik lze tento cíl Izraeli kritizovat. Přece jen, situace, kdy na vás létají z cizího státu rakety je neudržitelná. Navzdory tomu, že jsou zatím nevýkonné a že jejich vývoj postupuje zatím pomalu.

Ještě bych připoměl, že problémem nejsou jen rakety kásam, ale i sebevražedné útoky a nastražené bomby. A vezmeme li jen několik let, pak se nejedná jen o "pár mrtvých". Někdy se na to zapomíná.
04. 01. 2009 | 10:35

Karel Mueller napsal(a):

Vladimír 314:
Víte, ta smrtelná nebezpečí s terorismem jsou opět imaginární a reálná.
Tím reálným je jen jedno: Nějaký fousatý hošan před nás položí slánku se zmutovanými viry a dodá: Na Vašem území je těch slánek stovka. Pokud budou otevřeny, tak během několika měsíců 90% Vašeho obyvatelstva zemře, ať uděláte cokoliv.

Myslím, že profesor by k této možnosti mohla dodat víc, než kdokoliv z nás.

A této možnosti nezabráníme ani kdybychom dělali nevím co. Protože tajné laboratoře někde v pralese nebo v poušti nelze uhlídat.

Lidstvo se buďto dohodne, nebo zajde.
04. 01. 2009 | 10:36

bigjirka napsal(a):

Toto biblické území je samozřejmě jablkem sváru už po tisíciletí. Zdůvodňování, co kdy kdo začal a za co může, je málo relevantní. Je to sice někde v kořenech sporu, ale nic to nevyřeší. Všichni lidé, kteří tam žijí, chtějí žít. Chtějí žít co nejlíp, k čemuž současná cesta, započatá Hámasem, je ta absolutně nejhorší. Israel nemá žádnou jinou možnost, než se bránit silou, ať se mu to líbí nebo ne. Bez uznání Israele Palestinci se věc dále nehne. Problém je ovšem mj. v tom, že Palestinci nemají jednotné vedení. Obávám se že i postoj umírněnějších je falešný. Hámas chce Israel zničit hned a Abbás až při vhodné příležitosti. Na to ovšem Israel přistoupit nemůže bez ohledu na historii. Mezinárodní angažmá bych tam neschvaloval, dopadlo by to ještě hůř, než v Kosovu. Idiotské europyjství by způsobilo další zvýšení moci islámu za naše peníze.
04. 01. 2009 | 10:37

dafo napsal(a):

Pre bigjirka.Ja nie som typ cloveka ktoremu apriori zlc a zlost znemozni racionalnu a vecnu debatu o akomkolvek probleme.Ale do tejto roviny ste to posunuli Vy vo vasej reakcii na mna ked ste ma onalepkovali ako antisemitu.Priznam sa ze ma to nahnevalo lebo xenofobia a rasizmus my boli odjakziva proti srsti a to mozno aj z dovodu ze poznam prostredie kde sa etnicka neznasanlivost stala beznou normou.Ale ked niekdo vyhladzuje a na tom trvam lebo na to nemusim byt lumen aby som rozoznal vyhladzovanie od nutnej obrany tak my rozhorcenie neda aby som nevyjadril svoj nazor aj ked som len obycajny clovek.A je my jedno ci sa to deje pod davidovou hviezdou,orlicou na slovanskej trikolore,chorvatskou sachovnicou,dvojlavou orlicou na cervenom poly alebo bielym polmesiacom.Dakujem
04. 01. 2009 | 10:44

Jiří napsal(a):

Pan profesor Hořejší jako řešení nabízí stažení Izraele do hranic z roku 1967,návrat palestinských uprchlíků do Izraele,rozdělení Jeruzaléma.Pokud jde o návrat uprchlíků Palestinci prosazijí návrat nikoliv 500 000,ale několika milionů potomků tehdějších uprchlíků,nenávidících Izrael a to nikoliv na Západní břeh ,ale do Izraele,což by znamenalo zánik Izraele.Návrat do hranic 1967 byl vyzkoušen stažením z pásma Gazy.Blokáda přechodů z Izraele nebyla praktikována od počátku,ale byla odpovědí na útoky z Gazy.Cílem Hamásu stále zůstává totální likvidace Izraele jako státu a Izraelců jako jeho obyvatel.S takovým partnerem,který otevřeně usiluje o vaši fyzickou likvidaci je opravdu těžké jednat,zvláště,když všechny vaše ústupky a kompromisy pokládá za vaši slabost a pouhé kroky ke konečnému cíli,který se pro něj nemění.Pan profesor zůstal věren sém sobě a jako vždy píše o věcech,o kterých nic neví, a uděluje rady,které jsou návodem k sebevraždě.
04. 01. 2009 | 10:47

wbgarden napsal(a):

MÍR NA ZEMI...

Jsem už dost starý
a tak si myslím
že by mi ho mohli konečně
ukázat
člověka
který chce
válku

Jsem už dost starý
a v televizích vídám pořád
jen ty
co chtějí
mír....
04. 01. 2009 | 10:47

Falcon napsal(a):

Vážený pane, vy jste sice samozřejmě, jak je dnes moderní zkritizoval Izrael, ale jako všichni kritici Izraele jste samozřejmě nenavrhl absolutně žádné řešení dané situace, neb kritizovat a radit je o tolik jednodušší, že?
Proč nepoukážete na to, že i z našich peněz - finance z EU, je podporováno vysílání palestinských medií, které od raného dětství infikuje malé Palestince nenávistí k Izraeli a nabádá k jeho zničení? Pokud někomu od mala vtloukáte do hlavy, že nejdůležitější je zničit Izrael, tak co asi bude dělat v dospělosti?
Proč nepoukážete na to, jak Palestinci zničili veškeré vybavení, osad, které Izrael vyklidil v Gaze v roce 2005, přestože vybavení skleníků a další infrastruktura jim mohla přinést jen užitek?
Poukazujete na utrpění civilistů v Gaze. A, kdo jim to utrpení způsobuje větší měrou? Izrael, který brání svoje občany a jejich právo na život a nebo Hamas či jiné skupiny, které bez ohledu na svoje civilní občany a jejich osud neustále odstřeluji území Izraele raketami, posílají samobuchy do káváren a na autobusové zastávky a vynikají jen v boji proti civilistům?
Bohužel, za svoje utrpení si z valné části mohou Palestinci sami a pokud jim bude mezinárodní společenství neustále sypat peníze aniž za to bude cokoliv chtít a to je uznání Izraele, odzbrojení Hamasu a dalších militantních skupin, místo do zbraní investice do palestinské infrastruktury a průmyslu, zastavení vymývání dětských mozků a vštěpování nenávisti k Izraeli palestinskými medii, tak se situace nikdy nezlepší a Palestinci budou zbytečně dále umírat a ničeho nedosáhnou.
Pokud mezinárodní společenství OSN a EU, nebude důsledně kontrolovat využívání mezinárodní pomoci pro Palestince a bude nadále zavírat oči nad jejím zneužíváním pro nákup zbraní a nad jejím rozkrádáním zkorumpovanými palestinskými politiky, tak valná většina vaší kritiky by měla směřovat tam a ne na Izrael, který řeší až důsledky této mezinárodní zlovůle a neschopnosti.
Jedině, pokud se v Gaze a na Západním břehu Jordánu podaří vybudovat fungující infrastrukturu a tamní lidé zbohatnou, přestane se s neustávající proti Izraelskou propagandou, tak má tento kus země šanci v budoucnu na mír.
Pokud veškeré prostředky na podporu Palestinců skončí neznámo kde, tak zde nikdy mír nebude.
Držím palce Izraeli, protože on bojuje za svoje přežití a je to jediný demokratický stát v této oblasti, je to stát jehož obyvatelé v poušti z ničeho vybudovali překrásné zahrady a pole, z ničeho vybudovali technologicky vyspělou společnost a jsou pro celý svět přínosem a ukázkou toho, co lidé dokážou.
Bohužel Palestinci jsou přesně pravým opakem, protože tam, kde byli se pokusili jen o rozvrat, jak to bylo v Jordánsku 1970 a nebo vyvolali občanskou válku jako v Libanonu 1974 a jejich arabští ,,bratři''asi zřejmě velmi dobře vědí, proč je žádný z nich nechtěl na svém území ve větším počtu.
Ať se to komu líbí nebo ne, Izrael má naprosto legitimní právo na svoji obranu před útoky Hamasu použít prostředky jaké uzná za vhodné, protože historie posledních let ukázala, že Hamas a podobné skupiny velmi dobře rozumí jen argumentaci silou a jakoukoliv vstřícnost považují za slabost a jen dále stupňují svoje požadavky a útoky. Pokud nebude Hamas a jeho infrastruktura a ozbrojenci zničeni a nebo oslabeni natolik, že nebudou akceschopní, tak by operace izraelských ozbrojených sil neměla skončit.A pokud při nich budou umírat civilisté, padají na odpovědnost těch, co je využívají jako živé štíty.
04. 01. 2009 | 10:51

Vico napsal(a):

Masakr v Gaze - jakákoliv hra na nezaujatost je tímto titulkem zcela popřena.

Jinak se lze k tomuto konfliktu vyjádřit i zcela lapidárně :

Hamás by chtěl Izraelce nahnat do moře, ale nemá na to prostředky.

Izrael má všechny prostředky nahnat Palestince v Gaze do moře, ale neudělá to.
04. 01. 2009 | 10:52

Jaromír napsal(a):

Bylo by dobré si připomenout rok2005 a po té co každý den v Izraelito bouchlo na tržišti v autobusech plný lidí.Původcem těchto sebevrahů byli děti obložené výbušninou vyslané do Izraele.Když někdo chce mluvit o zabíjení nevinných dětí je nutné aby si vzpoměl na minulé léta.
04. 01. 2009 | 11:01

dafo napsal(a):

Vela prispievatelov ma nazor ze Izrael nema inu moznost a takyto postup mu bol vnuteny okolnostami ktore vyvolala druha strana.Riesenie tu nesporne je.Kataklizma vztahov vyvolana milionmi vysidlenych, tisickami hektarov zabratej pody,nehovoriac o tisickach mrtvych nedava moznost zasadnut za jednaci stol.Rovnaka situacia nastala v Bosne v dobe nedavno minulej.Riesenie bolo vynutene Daytonskou zmluvou o ktorej tvrdit ze bola konsenzom je chimera.Tato zmluva dala pravny ramec kradezi uzemia Srbskou stranou a vzniku nelegalneho statu.Pytam sa preco potom stat Izrael ktory ma zaujem o mier nedovoli medzinarodnym jednotkam OSN prichod na svoje uzemi so zafixovanim statusu quo ako ho pozname dnes znacne vyhodnym pre Izrael ktory by dokonca zlegalizoval ich kradez uzemia Palestincom.Vytvorili by sa tampon zony z modrych prilieb ako je to v Bosne co by eliminovalo akekolvek nasilie kedze by ani jedna strana utokom na modre prilby neriskovala upreny prst OSN.Izrael toto apriory odmieta.Otazkou je preco.No logika hovori ze by mu to znemoznilo dalsie vypady do palestinskych enklav, aukrajovanie si z palestinskeho uzemia a stavby osad ktore by osidloval chazarmi z vychodnej europy.Zda sa ze v hlavach Izraelskych politikov existuje doktrina vytvorenia absolutne etnicky cistej mapy a konecneho riesenia.
04. 01. 2009 | 11:12

dafo napsal(a):

Vela prispievatelov ma nazor ze Izrael nema inu moznost a takyto postup mu bol vnuteny okolnostami ktore vyvolala druha strana.Riesenie tu nesporne je.Kataklizma vztahov vyvolana milionmi vysidlenych, tisickami hektarov zabratej pody,nehovoriac o tisickach mrtvych nedava moznost zasadnut za jednaci stol.Rovnaka situacia nastala v Bosne v dobe nedavno minulej.Riesenie bolo vynutene Daytonskou zmluvou o ktorej tvrdit ze bola konsenzom je chimera.Tato zmluva dala pravny ramec kradezi uzemia Srbskou stranou a vzniku nelegalneho statu.Pytam sa preco potom stat Izrael ktory ma zaujem o mier nedovoli medzinarodnym jednotkam OSN prichod na svoje uzemi so zafixovanim statusu quo ako ho pozname dnes znacne vyhodnym pre Izrael ktory by dokonca zlegalizoval ich kradez uzemia Palestincom.Vytvorili by sa tampon zony z modrych prilieb ako je to v Bosne co by eliminovalo akekolvek nasilie kedze by ani jedna strana utokom na modre prilby neriskovala upreny prst OSN.Izrael toto apriory odmieta.Otazkou je preco.No logika hovori ze by mu to znemoznilo dalsie vypady do palestinskych enklav, aukrajovanie si z palestinskeho uzemia a stavby osad ktore by osidloval chazarmi z vychodnej europy.Zda sa ze v hlavach Izraelskych politikov existuje doktrina vytvorenia absolutne etnicky cistej mapy a konecneho riesenia.
04. 01. 2009 | 11:13

Vasja napsal(a):

Zábavné čtení, hoši.Ten boj proti terorismu atd. připomíná hrdinný boj Rambů, co za pochvalného mručení honěj mouchy nad hromadou hnoje.Plácačkou jich zabijou stovky, na mucholapce jich jsou tisíce, ale ňák se to moc nedaří a tak se bojuje dál, kupujou další plácačky, mucholapky i spreje nějaké..... a na houno. Pořád lítaj a pořáde to smrdí.
Tak já to teda napíšu jako sedlák. Já bych hnůj odvez a byl by klid, nebo alespoň do hoven nešťoural.
04. 01. 2009 | 11:14

heykal napsal(a):

Víte pane profesore, ono se to pěkně žvaní z teploučký kanceláře kdesi v Česku. Izrael je demokratický stát(jediný na Blízkém východě). Docela určitě by se nepouštěl do války, kdyby to nebylo nutný, protože jak jistě budete souhlasit, válka stojí životy a peníze. Palestinci si za svojí situaci můžou sami, protože každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Kdyby Hamas nestřílel rakety(od roku 2000 jich bylo asi 8000) a neposílal sebevražedý atentátníky(často ženy a děti) vyhazovat do luftu autobusy, obchody a kavárny, tak dneska Izrael nebombardoval Gazu. Mimochodem Hamas v Gaze a Hizballah v Libanonu jsou jen prodloužená ruka Sýrie a Iránu, těmto hnutím poskytují pomoc a zbraně a oni za ně dělají špinavou práci. Pro Hanas je to kšeft, pro Izrael je to boj o přežití. Jenže to Vy jekožto levičáckej demagog sice možná pochopíte, ale protože se Vám to nehodí do krámu, tak to nahlas neřeknete. Je mi zle z hospodskejch pacifistů Vašeho ražení. Mimochodem, co řikáte tomu, že vaši kámoši z KSČM mají za mluvčího pravicovýho radikála?
04. 01. 2009 | 11:20

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Presto nekteri katolici (prinejmensim jeden) mi zase nemohou prijit na jmeno....
---------------
Ale vůbec ne, pane Hořejší. Jestli myslíte mě, tak já Vám za -v podstatě- hodného člověka, kterému se přihodilo neštěstí.

Něco jako tomu Kájovi od Andersena. Střípek naivního pacifismu Vám vlétnul do oka.Zkuste zajet za Milošem do Veselí, střípek Vám vyndá.

Nic proti Vašemu pohledu na svět, asi jste lepší křesťan než já.
Když Vám někdo dá pěstí a vyrazí čtyřku vpravo dole, nastavíte levou tvář? Skutečně?
Mišál nebo Ahmadínežád Vás pochválí, takové mají nejraději.

Jste zřejmě šťastný člověk. Víte stejně naivní byli Židé, kteří se nebránili nacistům. Čekali, že Bůh vše ošetří.Neošetřil, pece nezastavil.

Od té doby se hodně změnilo. Nové generace pochopily, že si musí pomoct sami.Naštěstí.

Co si asi myslíte, že se stane, když bude příměří bez odzbrojení.Z raket se udělají radlice, v tunelech na pašování zbraní bude jezdit metro? Jak to dopadlo, když se Židi stáhli popisuje dobře Falcon.Myslíte, že Palestinci pokračují v pěstování rajčat? Seberte se a jeďte se tam podívat.
04. 01. 2009 | 11:20

bigjirka napsal(a):

dafo, přečtěte si můj minulý příspěvek. protože to by byla definitivní likvidace Israele. podlí šmejdi z Hámasu by dál dělali své útoky, kterým by modré přilby, zaujaté svým kšeftováním a sexem s nezletilými nedokázaly zabránit a Israel by nemohl odpovědět. byli by blbí, kdyby to udělali. Kosovo, to je zločin proti srbskému národu a Evropě se ještě v budoucnu tvrdě nevyplatí. europyjství je autodestrukce
04. 01. 2009 | 11:25

bigjirka napsal(a):

A to prosím osady byly v místech, odkud nebyli vyhnáni Palestinci, ale Židé tam z pouště udělali kvetoucí zahradu.
04. 01. 2009 | 11:27

Jan Vaculík napsal(a):

Ahoj Jirko,
naprostý souhlas.
Kdyby Hamas nechával nějaký prostor pro smírné řešení, tak už by tu bylo. Viděl jsem společné hlídky Židů a Palestinců v Jeruzalémě a myslím, že když je vůle k dohodě, tak není potřeba Modrých přileb. Vztah Židů k Arabům mi vůbec připadal překvapivě nekonfliktní - nesrovnatelně lepší, než je např. u nás obecný postoj k Romům.
04. 01. 2009 | 11:51

dafo napsal(a):

Bigjirka.Nechcem tu rozpitvavat problematiku Balkanu ale neda my nepodotknut.Ano rozhorcenost Srbov zo samostatnosti Kosova je opravnena pretoze je nesporne ich historickym uzemim kde maju najstarsie pravoslavne klastory/Zeča,Dečane,Gračanica/ ale toto rozhorcenie ma jeden skralup a to je vytvorenie samostatneho statu Republika Srpska na uzemi Bosny.Tento stat zabera 2/3 uzemia Bosny pricom sa odvazujem tvrdit ze dobrych 60 percent ziskal kradezou a etnickym cistenim.Milorad Dodik ako prezident tohoto pseudo statu pouziva rovnake argumenti ako Izraelsky politici.Preto sa pytam pokial sa chorvatske obyvatelstvo nemoze vratit do svojich domov ktore sa nachadzaju v tejto pseudo republike a musi akceptovat tekst Daytonskej zmluvy mimochodom okrem Clintona a Holbrooka podpisanej aj vrahom Milosevicom preco stat Izrael odmieta podobny variant ktory by im kradez uzemia dokonca zlegalizoval?Co sa tyka vracania osad tak to je klasicka politika ocisti uzemie a vyjednavaj.Rovnako ako Srby v Bosne robia jevreji to iste.Pred kazdym jednanim o navrateni osad vypad na zapadny breh pri ktorom zaberu povedzme 100 hektarov ktore vzapeti v Gaze vratia v podobe dvoch splanirovanych domov ruskym muzikom ktorych odtial vystahuju.Co sa tyka Hamasu tak tu sa mozeme zhodnut na tom ze je to kriminalna organizacia este k tomu fundamentalisticky podfarbena rovnako ako UCK,Chorvatsky HOS alebo Srbsky Beli Orlovi.Ale co tym chcete povedat ze existencia hamasu dava pravo na uplatnovanie principu kolektivnej viny proti celemu jednemu etniku sposobom ktory nesie prvky genocidy?Moj nazor je ze urcite nie a co sa tyka tych smiesnich prskaviek kassam ktore zabili 1 Izraelca tak je bilancia 400 mrtvych na palestinskej strane obludna,nepriatelna a argument o nutnej obrane je cinicky a neobstoji.Co sa tyka Hamasu tak ten nabral politicke body a popularitu prave vdaka Izraelskym kolektivnym trestom v podobe vypinania vody a elektriny na cele tyzdne celej Gaze takze tvrdenie ze Izrael chce mier taktiez neobstoji.Podla mna che Izrael dalsie osady a dalsie uzemie ktore mu nepatri a dalsie vlny blondatych pristahovalcov z Polska,Ruska a Madarska.Rad by som sa mylil ale podla mna je to az plasticky markantne a vsetko ostatne co deklaruje je len medialny balast pre prostoducheho konzumenta.
04. 01. 2009 | 11:56

Vanda napsal(a):

Výborná analýza.
Je smutné, že volby v Izraeli má vyhrát ten, kdo zabije více Palestinců.
Současná situace je další krach zahraniční politiky Bushovy vlády.
04. 01. 2009 | 11:56

Jan Vaculík napsal(a):

Dafo,
pozastavujete se nad tím, že "existencia hamasu dava pravo na uplatnovanie principu kolektivnej viny proti celemu jednemu etniku". Ale tak to chodí: celý německý národ platil za viny, které způsobila vládnoucí fašistická strana. Sami Palestinci musí něco udělat, aby se od zločinců očistili.
04. 01. 2009 | 12:14

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Takze podle vas take papezovi "vletl do oka stripek naivniho pacifismu"?
Jsem tedy v celkem dobre spolecnosti - vy si zase uzivejte sve dobre spolecnosti s Milosem Zemanem...

Rozhodne nejsem pacifista, spis pragmatik - rikam jen, ze to, co ted dela Izrael, je v podstate proti jeho dlouhodobym zajmum (vzdyt PRESNE TOTO chtel Hamas vyprovokovat...).
Pravdu ma Gosh Shalom...

Prece pojem "primerena" obrana se pouziva zcela vseobecne - opravdu berete jako primerene, kdyz se v odvetu zabije 100x vic Palestincu? Nebo by se vam to zdalo "neprimerene" teprve kdyby ten pomer byl 10.000:1?
Nebo teprve 1.000.000:1?

Vadilo by vam pouziti ZHN proti Gaze? (samozrejme ciste obranne!! Mohli by si za to prece sami, ze?)

..
04. 01. 2009 | 12:16

Acidburn napsal(a):

Vážený pane Hořejší,
Váš názor na palestinsko-izraelský konflikt je skutečně neuvěřitelný. Jako bych si zapnul rádio Jerevan nebo poslechl nějakého neonacistu. Nepřekvapí, že jste vynechal několik podstatných detailů.

Za současný konflikt si může Hamás sám. Byli to Palestinci z Gazy, kteří - i přes mnohá varování Izraele i jiných států - zase začali střílet "primitivní a neúčinné" rakety. Těch bylo až 40 denně. Dovedete si představit, že byste žil ve městě ostřelovaném Palestinci a nevěděl, kdy přiletí raketa příště? Kdybyste se bál pustit vlastní dítě do školy, ke kamarádovi nebo do hospody, protože by se už nemuselo vrátit? A tyto stresy byste zažíval každý den, jediné, co byste mohl udělat, je odstěhovat se.
O tom, jak "neúčinné" ty rakety jsou, svědčí záběry třeba na izraelskou střední školu, kde se raketa trefila až do třídy. Že děti o den dřív už do té školy nešly, takže nedošlo k masakru, je náhoda.
To, že Palestinci kromě kassámů stříleli i rakety Grad, Vám uniklo. Takže jen pro přesnost, jde o ty samé rakety, které použili gruzínští vojáci v Jižní Osetii a proti nimž vehementně protestovalo Rusko a mnozí "protiváleční aktivisté".

Další detail, který vám - kupodivu opět - unikl, je fakt, že se střílí jen z Gazy, Palestinci žijící jinde rakety nestřílí.

Nepřekvapí vaše interpretace současného konfliktu jako izolované události, naprosto bez souvislostí s dějinami státu Izrael.

Izrael, jako každý stát, má nejen právo, ale především povinnost chránit vlastní občany. To je mimochodem jeden ze základních důvodů existence jakéhokoli státu, což byste věděl, kdybyste si přečetl něco z politologie nebo státovědy, ev. ústavního práva.

Dojemné je vaše srovnání počtu mrtvých Palestinců vůči mrtvým Izraelcům - a to vycházíte jen z palestinských zdrojů, prosím. Perfektní, ty mají asi takovou relevanci, jako měla Goebblesova propaganda za 2. světové války - vy tomu věříte?
Ve válce - ač je to triviální - umírají civilisté. Vždy tomu tak bylo a nebude tomu jinak. Netěší mne to, ale je to nevyhnutelné. Izrael mohl pásmo Gazy klidně bombardovat kobercovými nálety, místo toho se snaží o maximální přesnost svých útoků. Výsledkem je kritika a protesty.
Nevšiml jsem si, že by se třeba Spojenci ve 2. světové válce snažili o totéž, přesto nikoho nenapadne je kritizovat, protože všichni moc dobře ví, kdo válku vyvolal a jak ji vedl.

Takhle bych mohl pokračovat déle, ale nevím, jestli to má smysl, takže už poslední věc.

Vaše kritika Izraele je jednostranná, tudíž neobjektivní. Co je horší, je také destruktivní, kritizujete, ale nenabízíte žádné řešení a krčíte rameny. Bohužel, stejně smýšlí mnoho dalších lidí. Je snadné mít tento postoj daleko od jakéhokoli konfliktu, nevím, co byste říkal, kdybyste žil několik let v Izraeli.

Po Palestincích se nechtělo nic, kdyby nestříleli rakety, byl by klid. A o tom to je, vážený pane Hořejší.
04. 01. 2009 | 12:21

bigjirka napsal(a):

Ano, Acidburne, masakr vypadá opravdu jinak...

Hamas je třeba eradikovat.
04. 01. 2009 | 12:29

Jost napsal(a):

Nemá cenu číst veškeré příspěvky ale...Mám tedy chápat že bombardování Srbska ke kterému vyzýval i náš tehdejší prezident bylo absolutně v pořádku.Přidělení Kosova Albáncům je plně legitimní s tím co se stalo v roce 1947 Izraelcům?Děkuji za odpověď.
04. 01. 2009 | 12:36

Plim napsal(a):

Vaclav Horejsi

Proc hranice ze 67,proc ne ze 47,tak jak mela byt palestina rozdelena dle OSN s vyjimkou spolecneho Jerusalema?V tuto chvili jedine spravedlive reseni,nasledne nahnani modrych prileb kam se da,masivni podpora infrastruktury,skolstvi,trhu.Jenze dnesni OSN e k smichu,jak by jinak bylo mozne aby Izrael neplnil vice nez 2000 rezoluci OSN?!
04. 01. 2009 | 12:39

Falcon napsal(a):

Pro Vandu.
Vy jste tak jedna z těch, co tvrdí, že za všechno může Bush? Jak konkrétně může za to, že Hamas pokračuje v konfliktu, který permanetně hoří od roku 1948 i dob dřívějších a, který může skonči jenom tím, že Palestinci uznají právo Izraele na existenci a skončí s pokusy o jeho zničení a vražděním jeho obyvatel raketami Kásám a Grad? Dodaly snad USA Hamasu ony rakety? Grady mají ze Sýrie a Íránu, na Kásámy jim ony státy dodaly materiál, tak by jste snad měla odsuzovat tyto státy, ne?
V čem, může za dnešní eskalaci Bush? Tím, že přiznal Izraeli právo na útoky proti sobě odpovědět silou? Pokud by vám nevadilo, že vás chce někdo zabít a klidně by jste se u toho nechala napospas bandě barbarů a náboženských fanatiků, tak je to váš život a váš problém. Ale izraelská vláda i Bush mají odpovědnost vůči těm lidem, co jim denodenně dopadá na hlavu 40 raket. A to vy nejste. Vy si jen sedíte v křesílku u počítače a vesele si plkáte, ale odpovědnost žádnou nemáte.
04. 01. 2009 | 12:42

Milan napsal(a):

Ano,je to hanebné. Na obou stranách konfliktu jsou silné zájmové skupiny, které konflikt živí, protože z mnoha důvodu nemají zájem na jeho řešení. Někdy se mně zdá, že i ve světové politice, tedy na úrovni OSN, je situace podobná.
04. 01. 2009 | 12:44

brablenec napsal(a):

Jen tak naokraj podívejte se na tuto mapu a uvidíte. http://lawrenceofcyberia.bl...
04. 01. 2009 | 12:45

Plim napsal(a):

Tupelo

Skoda,ze se nezapojujete do techto diskuzi,vzdy jste byl velmi vecnym diskuterem...Ja jsem na tohle bohuzel trouba,spousta informaci v hlave ale srozumitelne je predlozit na papir je obrovsky orisek
04. 01. 2009 | 12:46

tera napsal(a):

Plim

Není možné se vrátit o 60 let dozadu. HLavní je, aby nově vzniklý Palestinský stát mohl být funkční, z hlediska stávající popř. nově vybudované infrastruktury, několik m2 není to hlavní pro fungování státu. Bohužel, dokud bude radikální část Palestinského obyvatelstva (podporována Íránem) požadovat zničení Izraele, situace Palestinců se nijak nezmění.

Navíc, za současný stav Palestinců nenese odpovědnost jen Izrael, ale mnohdy arabské státy, které něměly žádný důvod provést jejich asimilaci a spíše je využívaly jako bič na Izrael. Světové společenství investovala mnoho mld. USD do Palestiny s nulovým účinkem. Navíc, pro řadu z nich není vznik samostatného Palestinského státu žádnou prioritou...
04. 01. 2009 | 12:54

Emissary napsal(a):

Vážený pane profesor,

Má rada - odevzdejte diplom a zbavte se všech akademických titulů. Už jen za ten nadpis si to zasloužíte, to nemluvím o obsahové stránce článku. Tak něco povrchného mně k těm titulům nesedí. Kontraproduktivní je vaše přesvědčení, řešení, které nefunguje přes půl století. S teroristi se vyjednávat nedá, s teroristy se nevyjednává, slovo teroristy nic neznamená.
04. 01. 2009 | 12:55

bigjirka napsal(a):

Mějte lidi rozum. Jakékoli bezpodmínečné stažení Israele je sebevražedná hloupost. Začít se musí uznáním práva Israele na existenci, v první fázi bez ohledu na hranice - jako princip. Teprve z toho mohou vzejít další užitečná jednání. Viz Egypt/Israel po Camp Davidu. Bez uznání práva Židů na život a existenci Israele se nic dál nepohne. Židé by museli být blbí, aby tam modré přilby pustili, to by vedlo k likvidaci Israele.
Myslím, že někteří diskutéři si neuvědomují ani to, nakolik jsou Palestinci na Israeli ekonomicky závislí. Israel je tam totiž široko daleko nejvyspělejší zemí.
04. 01. 2009 | 13:02

Falcon napsal(a):

Plime
Většina arabských států s Palestinci v čele neplní tu nejzásadnější rezoluci OSN a to uznání práva Izraele na existenci, takže proč by měl Izrael jediný plnit rezoluce, které ho přímo ohrožují na životě a ohrožují jeho existenci?
A stažení na hranice z roku 1948 by opět znamenalo vydat svoje území napospas sousedům, protože zatímco s Egyptem a Jordánskem má Izrael mírové smlouvy, tak se Sýrií a Libanonem má jen smlouvy o příměří. Pokud nebudou podepsané i další mírové smlouvy a Sýrie a Hizballáh nepřestanou podporovat Hamás, tak je naprosto zbytečné hovořit o nějakých hranicích z let 1947/48. Ty jsou pro Izrael nehájitelné.
04. 01. 2009 | 13:09

Plim napsal(a):

tera

Izrael vznikal a odkazovalo se na krivdu 2000let zpet,cili minimalne v tomto kontextu je tech 60let naprosto smesnych.

Izraelsti osadnici a vojaci denne terorizuji Palestince na jejich vlastnim uzemi,zabranuji jim pristupu k vode.elektrine..Na svem uzemi se nemohou volne pohybovat,ale jsou neustale kontrolovani,sikanovani..
04. 01. 2009 | 13:14

Plim napsal(a):

Falcon

Ale vzdyt Izrael vyhlasil svuj stat jednostrane v roce 1948 a vubec nebral v uvahu rozdeleni Palestiny z roku 1947,cili kdyz na to prijde,tak Izrael neni uznan spravne,byt formalne to jd jinak
04. 01. 2009 | 13:19

dafo napsal(a):

Pan Vaculik.Predsa princip kolektivnej viny uplatnovali prave lidri etnika ktore ste uviedli ako priklad a proti ktoremu vtedy bojoval cely svet.Cela tato medialna propaganda ktora sa ludom na zapade snazi nahovorit ze sa nejedna o ludske bytosti ale len o sfanatizovany dav je nechutna.Pred rokom sa dostal do eteru zo srbskych archivou film v ktorom si ciernohorska odnoz JNA ktora robyla ofenzivu na vybombardovany Dubrovnik natacala celu cestu smerom na Konavle a letisko Cilipi pricom cistila jednu dedinu za druhou.Viete ako pri tom nazyvali chorvatskych borcov/co nebol nikdo iny ako mlady chalani ktori branili svojich rodicov,deti a starych rodicov/?Ustsovci,fasisti,Sakicovi parchanti atd.Presne to iste robia zapadne media do ktorych ust tlaci peniaze americky kapital.Vsetci palestinci sa teraz stali sfanatizovanou smeckou.Vy si myslite ze ked palestinskej matke zahynie dieta tak za nim nezaplace?Ja osobne takymto prepacte za vyraz cinickym zvastom neverim.V Chorvatskom Vukovare je jedna stara zena ktora prezila 4 synov a jedneho muza a ktora bola dost medializovana prave pri takejto nutnej obrane lebo scenar s touto tragediou v Gaze ma crty ako keby bol vyrobeny cez kopirak.Myslite si ze tato zena za svojimi synmi nezaplakala?Ceske media hovoria o suchom cisle 400 mrtvych.Viete si predstavit co stoji za tymto cislom?To su este tisicky deti ktore budu mat len zo samotnych vybuchov do konca zivota PTSP/postraumatski stresni poremecaj/ktory je dnes klasifikovany ako tazka dusevna choroba.Chorvatsky stat plati tymto ludom ohromny balik za psychiatricke liecenia.Povedzte my ako budu liecit tieto deti Palestinci ked ich denny prichod je menej ako 2 dolare na hlavu a ich statna sprava a celkovo zivot v Gaze je v rozvrate?Pritom tento aspekt je stale este najmensie zlo.Kde su ludia ktory prisli o strechu nad hlavou alebo boli zmrzaceny tlakovymi vlnami,troskami a srapnelmi zo zvoncekov a ostanu mrzakmi na cely zivot?Toto je hroza.Predstavte si ze general Gotovina ktory za akciu Medački Džep,Oluja a Bljesak kedy umoznil Srbom opustit Knin a Srpku Krajinu a chranil svoje uzemie na svojom uzemi pricom pocet obeti bolo len par borcov na Srpskej strane teraz sedi v Den Haagu a tyto Izraelsky kati ktori plus tymto ludom odchod neumoznili a hermeticky ich uzavreli v gete zvanom Gaza sa smeju do oci celemu svetu a v pohode si dalej vyhladzuju?Najstrasnejsie na tom je ze sa este stale najdu ludia co toto obhajuju a novinari sa boja nazvat veci pravym menom aby sa nahodou nedotkli utlocitneho ega Izraelskych obcanov ktorym stale kazdy krivdy lebo ved svet musi pochopit ze pokial sa na vrtulniku apache ktory striela do ludi nachadza davidova hviezda tak je to spravne.
04. 01. 2009 | 13:19

EPP napsal(a):

Prof. Hořejší pokládá otázku a má právo na odpověď:
"Myslí si ale opravdu někdo, že ta nynější stonásobně silnější izraelská odveta....je opravdu pragmatické řešení, které zvýší dlouhodobě bezpečnost Izraele?"

Ano, já si to myslím. Připomínám, že Izrael neútočí na "Palestince", ale na Hamás v Gaze - Západní břeh Jordánu nechává na pokoji, předseda palestinské samosprávy M. Abbás dokonce Hamás opatrně odsoudil a označil za viníka konfliktu. Myslím, že je to jediná možná taktika - kdo s námi vyjednává, s tím vyjednáváme, kdo po nás hází bomby, po tom házíme ještě víc bomb. Připomínám, že Hamás (na rozdíl od Fatáhu) neuznává existenci Izraele a jeho oficiální politikou je úplné zničení izraelského státu. Podle posledních průzkumů veřejného mínění (organisovaného palestinskou agenturou) poklesla lidová podpora Hamásu na 20%, to je historické minimum. Izraelci se zřejmě pokoušejí Palestince rozštěpit, a ty militantní trestat a isolovat. Dlouhodobě se jim to doela daří.

Jestli je to cesta k "trvalému míru"? To těžko říci, na Blízkém východě mír hodně dlouho nebyl, ale třeba je to cesta k přežití. Mnoho Izraelců si myslí, že současnost je vlastně rajská doba: několik sousedních států už s Izraelem dokonce ani není ve válečném stavu, a to už je panečku něco....
04. 01. 2009 | 13:26

Tupelo napsal(a):

Plim, dekuji Vam za mila slova (narazim na fatalni nedostatek casu, proto jsou me prispevky jen kratsi a jiz ne tak caste, bohuzel :(; ale ctu velmi casto a zed je co cist - dobrych diskuteru je tu hodne). A souhlasim s tim co jste napsal vyse.
Totiz to klubko nasily, krivd, utrpeni od vzniku Izraele je takove ze ho nikdo nerozplete. Jedine reseni je (podle me) tlusta cara, masivni rozmisteni tretich armad (OSN, EU?) a nekompromisni vynuceni dodrzovani rezoluci OSN (neni zatim nic lepsiho; vidite, ja zase nevedel ze jich bylo tolik, ktere Izrael ignoroval. Jste si jist tim cislem?). Bude to stat hodne penez, hodne casu a hodne trpelivosti, vysledek by vsak mohl stat za to (nejen na Blizkem vychode, ale i v dalsich neklidnych regionech - viz caste odkazy v projevech extremistu na Blizky vychod). A zaroven to mozna bude o neco jednodussi nez to vypada, lide na obou stranach jsou tim konfliktem jiz unaveni a (mozna naivne) si myslim ze naprosta vetsina obyvatel, jak Izraele tak Palestiny, by spolu dokazali zit bez problemu dohromady.
04. 01. 2009 | 13:30

Mike napsal(a):

Pane Hořejší,

Tou jednoduchostí, jsem nemínil Vás, ale pana Vladislava …. Je mi smutno z těch „zasvěcených“ názorů lidí, kteří neví nic o historii tohoto regionu a odsuzují pak cokoliv. Jak jsem již napsal, terorismus do tohoto teritoriu přinesli Židé, kteří se tímto způsobem snažili zabíjet Angličany, tedy národ, který dal Židům úkryt za války před Hitlerem. Pokud by člověk měl vážit, kdo na toto teritorium má větší nárok, tak jsou to samozřejmě Filištíni, kteří tu byli dávno a dávno před Židy. Židé tu přišli jako dobyvatelé. Je také dobré vědět, proč byli Židé poté vyhnáni z tohoto teritoria za Římanů a jak se tam po válce začali vracet, a jak samozřejmě měli tenkrát Arabové správné tušení, že je jednoho dne odtud začnou Židé vyhánět, a tak se také stalo. Židé vyhání Araby z území, které jim historicky patřilo. Co mají Arabové dělat, když celý tento proces jejich vyhánění podporují USA včetně jejich satelitů, kam dnes bohužel patříme díky Topolánkovi, Vondrovi a Schwarzenbergovi i my. Arabové neprovádějí terorismus proto, že ho mají daný v krvi, tím se jen snaží ti 3 výše uvedení hlu… zdůvodnit radar v ĆR. Cílem tohoto terorismu je, přitáhnout pozornost světa k tomu, aby se tyto problémy zde začaly řešit. Je sice smutné toto říci, ale to, co dnes Filištíni mají (alespoň tu Gázu), mají jen díky tomu, že terorismem přitáhly pozornost světa a některé rozumnější národy začaly vytvářet tlak na USA, aby tento přiměl Izrael k tomu, aby těm Arabům také něco dal, alespoň tu omezenou samostatnost. Takže zdůvodnění, že na našem území potřebujeme radar, abychom se mohli bránit arabskému terorismů, je jen primitivní lež pro primitivy. USA jsou bytostně zodpovědní za vyhánění Arabů z jejich historických území, za 7 denní válku apod. USA si přitáhly nenávist Arabů a staly se centrem jejich teroristických útoků jen díky nespravedlivému stranění Izraeli v protiarabském tažení. Pokud někdo se snaží tvrdit, že arabští teroristé mohou jeden den přijít i do ČR, je to samozřejmě politická manipulace. Pokud ČR nebude podporovat Izrael ve vyhánění Arabů u jejich historických teritorií, samozřejmě, že arabští „teroristé“ proti ČR nic mít nebudou. Teroristé, dá se to říci i jiným slovem, zoufalí lidé dohnaní nespravedlností k uplatnění jiných krajních metod.
04. 01. 2009 | 13:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Reakce nekterych lidi tady jsou opravdu desive - nestaci, ze deklaruji, ze v zasade fandim Izraeli, ze odsuzuji Hamas, a jen (mirne) odsuzuji neprimerenost a perspektivni kontraproduktivnost pouzitych metod.
Pokud nereknu, ze "arabaci patri vyhubit", tak je proste nic neuspokoji...
Tihle lide by zatleskali i kobercovym naletum nebo pouziti ZHN proti Palestincum.

Pan Stejskal tady (nebo na vedlejsim blogu J.Zlatusky) pochvalil komentar p. Petracka ve vcerejsich LN, ktery je podle meho nazoru naprosto jednostranny, prave tak jako je jednostranna politika nasi vlady.

Moc smutne...

Pevne doufam, ze obrat prijde s novou americkou vladou, ktera snad najde odvahu konecne neco udelat s temi nekolika kostlivci ve skrini svetove politiky.

Ale asi jsem jen naivni optimista...

..
04. 01. 2009 | 13:44

Jan Vaculík napsal(a):

Tupelo,
"masivní rozmístění třetích armád" se moc nedaří ani v Afgánistánu, ani v Iráku. (Ne že by vůbec nemělo smysl, ale asi je to nad jejich síly; tedy při těch prostředcích, které jsme ochotni investovat.) Proč tedy jít tam, kde si Izraelci (tedy alespoň co se týče bojové síly) jsou schopni poradit sami?
Jednání nakonec bude muset začít, a tady nezainteresovaní prostředníci mohou pomoci. Ale asi to už nebude jednání s Hamásem.
04. 01. 2009 | 13:50

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,
myslím, že být tím naivním optimistou nemusíte. Prohlášení příští americké ministryně zahraničí naznačuje v mnoha směrech zpátečku. A to pře silné řeči v předvolební kampani.
Jak jsem napsal výše, Írán údajně dostal S-300 a má je dostat i Sýrie. Z toho lze odvodit mnohé. Jedno ale určitě platí: Rusové přijali výzvy západu a hozené karty. A zdá se, že se nás nijak nelekají. Určitě k tomu mají důvad. A třeba tam je někde pozadí současné akce Izraele.

Svět je v krizi. I USA, na s dluhem na hlavu přes 80 000 USD. Pokračování americké politiky v současným stylu by mohlo dopadnout mimořádně špatně.
04. 01. 2009 | 13:56

Ivan napsal(a):

Prvym krokom k stabilnemu mieru by malo byt prinavratenie domovov Palestincanom na Izraelom okupovanych i OSN pridelenych uzemiach, t.j. splnenim rezolucii OSN, ktore Izrael dlhodobo ignoruje... Takze vinnikom nie su Palestincania, ktori bojuju o svoje domovy, o hole zivoty v koncentracnych taboroch, ale Izrael, ktory ich o tie domovy zlocinecky obral... Dovtedy nebude mieru pod olivami... Len ci to kniezapan Schwarzwnberg, ktory sa hotuje nastolit v Palestine mier, berie v potas...?!!!
04. 01. 2009 | 13:59

Pepa Řepa napsal(a):

To Emissary
musím se pana Hořejšího zastat. Jde s dobou. Titulek Masakr v Gaze silně připomíná Texaský masakr motorovou pilou, či jak se ta srágora jmenovala.Musíte použít poutavý slogan, autor je zřejmě zastáncem mediální reklamní zkratky.

Mne vždycky dojme k slzám ta omáčka okolo.Jak vlastně má kluky pejzatý v oblibě a tak. A pak lup ho.Tady máte nakládačku, zmetci.

Milý pane Hořejší. Papeže i Halíka jsme už probírali. To samé diplomaty, jejich profesi i nutnou mluvu.

Zřejmě Vám nedošla jedna zásadní věc z oblasti praktického života. Gaza je pouze jedno hřiště, dva roky předem připravované.A tam je ta chyba.Že se dopustil takový přísun zbraní i peněz, že je dnes situace taková, jaká je.Palestinci si chtěli vládnou sami, tak se Židi stáhli.

S nástupem Obamy si jej budou bradatci testovat na dalších neutrálních hřištích.Co vydrží, jak daleko mohou zajít a tak podobně.Nebuďte tak naivní.

Nechci si tady hrát na Nostradame jako váš kolega Pehe, ale před rokem, když se všichni popadali za břicho nad směšností raket z Iránu, jsem zmiňoval Pákistán po Mušarafovi.Je to na spadnutí.

Jestli se do léta neobjeví pár atentátů, útoků na hotely, či ambasády, tak začnu žužlat kravatu jako Saakašvili. A uvědomte si, že tentokrát můžeme být, jako předsedající EU na ráně.

A až se bude projednávat v parlamentu poloměr zakřivení dámských vložek, doporučuji to opět spojit se stažením vojáků z Afgánistánů.
Kdosi tady psal, že má syna na misi v Afgánistánu. Ten člověk má mou úctu.

Co konkrétní otázky? Byl jste někdy na Blízkém východě?
04. 01. 2009 | 14:00

Tupelo napsal(a):

Jan Vaculik, v Afganistanu ani Iraku o zadne 'treti armady' neslo (v prvem pripade byl primarni cil Taliban, resp. AlKajda (a udajny mozek 911 BinLaden); v pripade druhem slo o agresy pod vymyslenymi duvody).
To ze Izraelci sami nejsou schopni vyresit tento konflikt je zjevne, jsou to desetileti plne nasili (a ne jen ze strany Palestincu).
I pokud se podari znicit Hamas (resp. odstranit jeho spicky), nejde o zadne reseni, protoze se okamzite objevi novy odpor. Ten by nabor rekrutu mohl mit znacne ztizeny tehdy, pokud by reseni konfliktu bylo co nejspravedlivejsi.
Ale souhlasim s Vami ze jedinou cestou jsou jednani - ale tech uz bylo povicero a nikdy nebyl vysledek dlouhodoby. Takze mozna nezbyde nez jednani zakoncit tim, ze na dodrzovani dohod budou dbat zahranicni vojaci (coz muze byt i impulz k reformam OSN)
04. 01. 2009 | 14:08

Ivan Sommer napsal(a):

Izraelský antisemitismus ?

Genetické výzkumy ulázaly, že Palestinci nesou podstatně více genetického dědictví původních obyvatel, než obyvatelstvo Izraele, z velké části přistěhované z celého světa, kde se často mísilo s tamním obyvatelstvem. Odvolávání se na historické nároky pak působí poněkud komicky asi jako v Bosně, kde muslimské obyvatelstvo pochází ze Slovan za turecké nadvlády násilně islamizovaných.

Podle výzkumů slovneksých národovců první muž Adam byl Slováka a Židé jsou jen potomky Slováků.
04. 01. 2009 | 14:11

Ivan napsal(a):

Este jedna poznamka: Izrael tym, ze nerespektuje rezolucie OSN o spoluziti s palestinskym obyvatelstvom na prirodzenom rovnocennom zaklade (napr. c. 242), ale ich vyhnal do koncentracnych taborov..., straca de facto aj narok na platnost rezolucie OSN z roku 1948 o zriadeni stau Izrael...!!!
04. 01. 2009 | 14:13

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Ale asi jsem jen naivni optimista...
--------------------
https://www.youtube.com/watc...

Hallelujah, střípek se z oka vyplavil. Radujme se, veselme se.
Chromí poskakují, hluší slyší a pan Hořejší vidí.
Pak že se zázraky nestávají.
04. 01. 2009 | 14:13

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
Váš postoj je divný.

Je to jako byste kritizoval policii, že jednostranně honí zloděje a málo se zabývá potrestáním okradených. A že takto je boj proti zlu marný, nekonečný.

Tam, kde vůle pro dohodu byla, tam jí bylo dosaženo a kompromis funguje - viz například společná správa Jeruzaléma.

Jakou symetrii máte v případě Hamásu a Gazy na mysli? Tu nesymetrii dobře vyjádřil Vico v jednom z výše uvedených příspěvků:

Hamás by chtěl Izraelce nahnat do moře, ale nemá na to prostředky.

Izrael má všechny prostředky nahnat Palestince v Gaze do moře, ale neudělá to.
04. 01. 2009 | 14:19

Kanalnik napsal(a):

Podle mne velmi zajimavy komentar v online Independent.

http://www.independent.co.u...

Mimojine uvadi informaci, ze Hamas mel zajem jednat o primeri pod dvema podminkami, Izraelem byl vask odmitnut.

Informaci o ochote Hamasu jednat prinasi i Jerusalem Post online (zacatek clanku) 21.12.2008:

http://www.jpost.com/servle...
04. 01. 2009 | 14:23

Pepa Řepa napsal(a):

04. 01. 2009 | 14:24

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík:

"Hamás by chtěl Izraelce nahnat do moře, ale nemá na to prostředky.
Izrael má všechny prostředky nahnat Palestince v Gaze do moře, ale neudělá to."

Ano, to je jiste pravda - jinymi slovy to prece rikam i ja ve svem clanku.
Jde ale o to, jestli skutecnym resenim toho konfliktu jsou pouze tyto 2 eventuality.
Ackoli pozoruji, ze rada zde diskutujicich by skutecne nemela problem s totalni likvidaci Palestincu ("dobre jim tak, muzou si za to sami"), verim, ze velka vetsina civilizovanych lidi tento nazor nesdili.
K nicemu dobremu nemuze slouzit, jestlize Izrael svymi akcemi jen neustale rozmnozuje pocet fanatickych nepratel (nejen sebe sama, ale celeho Zapadu) po celem svete.
Vzdyt je naprosto evidentni, ze Hamas svym "okopavanim kotniku" CHTEL vyprovokovat konflikt, ktery bude moci vyuzit k naboru novych fanmatiku, k dalsimu posunu verejneho mineni a samozrejme i k ziskani nejakych izraelskych zajatcu.

V tom clanku jsem rekl:

"Byl bych samozřejmě hrozně rád, kdybych se mýlil, a kdyby ta současná izraelská akce palestinský odpor zlomila a vedla k nastolení míru.
Vsadím se však, že tomu bude právě naopak. Povstanou jen tisíce dalších ke všemu odhodlaných teroristů a posílí se pozice muslimských radikálů ve všech arabských zemích – kdyby se v kterékoli z těchto zemí konaly opravdu demokratické volby, asi by v nich tito fanatici zvítězili podobně jako Hamas v Gaze..."

Je prece sebevrazedne pracovat usilovne prave na tomto "reseni" - pak uz opravdu mozna zbudou jen ta vyse uvedena "konecna reseni".

Kdyby Americane chteli, davno mohl byt konflikt vyresen - ale oni jednak nechteli (zcela podridili svoji politiku zajmum Izraele) a jednak vytvorili nekolik dalsich podobnych vredu...

..
04. 01. 2009 | 14:35

Franta z pastoušky napsal(a):

Pane Hořejší, budu na Vás zbytečně slušný. V loňském roce jsem navětívil Izrael, Egypt a okolní arabské státy. Udělejte to taky a pak tady nebudete plácat nesmysly. Přeji Vám tedy jen jedno: ševče, drž se kopyta ( a jen doufám, že nevyučujete studenty).
04. 01. 2009 | 14:38

Kanalnik napsal(a):

Franta z pastousky:
Chtel bych se zeptat, na co narazite. Na viditelny rozdil mezi arabskymi staty a Izraelem? Ten existuje.

Pokud to pouzivate zde jako argument, pak jako argument k cemu? Ze konflikt tak, jak stoji dnes, vcetne boeti na obou stanach, je spravny? Jestli ano, nejak to nechapu.

Rad se necham poucit. Dekuji.
04. 01. 2009 | 14:42

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
....kdyby se v kterékoli z těchto zemí konaly opravdu demokratické volby, asi by v nich tito fanatici zvítězili podobně jako Hamas v Gaze..."
------------
Hosana
https://www.youtube.com/watc...

děláte pokroky jako v Lourdech. ještě vloni jste tvrdil, že jde o hrstku teroristů a veřejné mínění v muslimských zemích je jiného mínění.

Přirozeně, kdyby byly skutečně demokratické volby v Egyptě, Alžíru, Pákistánu, SA atd., tak jsou všude u moci fundamentalisté.Jestli si myslíte, že se jedná o změnu v myšlení za posledních 8 let, tak máte střípek zase zpátky. Myslíte, že za Násira, Háfa, Saddáma nebo Chomejního to bylo jiné?
04. 01. 2009 | 14:53

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
měl byste rozlišovat mezi Palestinci a Hamásem, a to alespoň tak, jak to činí Izraelci.

Nevím, jaký ten poměr je teď, ale předevčírem platilo, že mezi zabitými bylo jen 25% civilistů.

Mým největším dojmem z loňské pracovní cesty do Izraele bylo, jak dobrý je vztah mezi Židy a Araby v každodenním životě; nesrovnatelně lepší, než je zdejší vztah k Romům. A hlavní současný problém je ten, že Palestinci si mezi sebou nedokážou udělat pořádek.
04. 01. 2009 | 14:55

Ikena napsal(a):

To Pepa Repa,
zacinam nabyvat dojmu, ze pana VH nemate ale vubec rad. Da se rici, ze se dosti veselite nad nakladackou, kterou dostava. Mozna si to zaslouzi, mozna ze nikoliv. I ja jsem dnes trochu jineho nazoru, ale jinak pan VH ma u mne plus,jit takto s kuzi na trh, nekterym by odvaha chybela.

Jen na okraj, nase armada je profesionalni a vsichni vstoupili dobrovolne a doufam, ze si uvedomili, ze mohou byt zraneni a prijit i o zivot, vcetne jejich pribuznych.
04. 01. 2009 | 14:59

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hořejší, nenechte se zahanbit, Už i Franta z pastoušky si to omrknul.

V Kiryat Shmona má každý farmář kromě krytu pod domkem i pokojík pro hosty. Za pár šekelů si užijete víc adrenalinu než u kádinky.
Já si to vyzkoušel už před pěknou řádkou let.Jestli se nepletu, tak u vesla byli tenkrát demokrati.
Já vím, za všechno může GWB.
04. 01. 2009 | 15:02

Pepa Řepa napsal(a):

To Ikena
ale jo, asi máte pravdu. Už toho nechám. Byl bych jako PEHE GmbH,když buší do Klause.
Mějte se hezky.
04. 01. 2009 | 15:04

Ivan Sommer napsal(a):

Zabránit válce jde,
stačilo by zadupat.

V roce 1957, poté, co Izrael, Velká Británie a Francie napadly Egypt pod záminkou ochrany suezského průplavu, USA a SSSR vyjádřily nesouhlas a bylo po válce.

Ono to prostě jde.
04. 01. 2009 | 15:07

Jan Vaculík napsal(a):

Ikeno,
myslím, že pan Hořejší svou kůži na trh až tak moc nenese. Vždyť za ním stojí celá býv. Kominterna.
Jeho snaha o nestrannost je poněkud jednostranná. Myslím, že když šlo o 140 tisíc lidí zmasakrovaných v Čečně, nijak viditelně se neangažoval. (I když bych se opravdu rád bych se nechal vyvést z případného omylu, protože mám raději, když si chytrých lidí mohu vážit.)
04. 01. 2009 | 15:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík:

V dobe valek v Cecensku zadne blogy na Aktualne neexistovaly...

..
04. 01. 2009 | 15:15

Francesco napsal(a):

Ach jo... Asi nema smysl panu Horejsimu nejak oponovat - byt proste placa nesmysly z pozice stredoevropskeho intelektuala, ktery si mysli, ze naroubuje svoje pravidla na jiny svet. Myslim, ze byste si mel uvedomit, na jakem stupni uvahy a nabozenske intolerance hnuti Hamas zije.Hamas neni zadna sekularni osvobozenska bojuvka, ale proste nabozenske velmi ortodoxni hnuti. A jak chcete s takovym hnutim zachazet? Doporucuji nastudovat a poucit se jak s tím zachazel pan Sobieski. Docela to fungovalo... Je mi lito a memu pacifistickemu srdci je z toho na bliti, ale jedina cesta je zahnat je vsechny do more, coz Israel jako demokraticka zeme neudela, cimz se take ukazuje slabost demokracie v boji s diktaturami a ortodoxiemi.

Misto toho, abyste resil primerenost (hluboky omyl, na primerenost se uz nehraje ani v obrane cloveka), reste jak je skvele, ze je Isral do toho more vsechny nenazene, ackoli by mohl. PROTOZE HAMAS, KDYBY MOHL, TAK JE TAM NAZENE!!!!!!!!!!!!! At uz by to bylo primerene nebo ne. A nebude rozlisovat mezi detma ci vojakama....
A civilni obeti??? Prestante byt pokrytci.

A navic... Ostatne ono je obtizne mit slitovani s tzv. civilisty, kteri chodi studovat na universitu kurs vyroby kassamu a jeste za to dostanou titul bakalar.Ono je obtizne rozlisit civilistu kopajici tunel pro pasovani zbrani od civilisty kopajiciho tunel pro pasovani jidla.Ono je obtizne odlisit civilistu tzv. duchovniho vychovavajiciho kurs novych tzv. mucedniku.Ono je obtizne odlisit civilistu, ktery se jinak za tyden chystal vydat do jeruzalemskeho autobusu na posledni projizdku...

Proste tady se vede valka civilizaci a pokud nase euroatlanticka "demokracie" nenajde opravdu ucinny a razantni lek, jak na to, tak tuhle valku v dlohodobem pohledu proste prohraje, tak jak ji prohral Rim s Barbary a jine historicke paralely a vsichni vcetne pana Horesiho skoncime v KZL...
04. 01. 2009 | 15:17

vaclavhorejsi napsal(a):

Francesco:

"jedina cesta je zahnat je vsechny do more"

Koho "vsechny", smim-li se zeptat?

..
04. 01. 2009 | 15:24

Francesco napsal(a):

Koho "vsechny"??? Hamas a jeho spolupracovniky smypatizanty a spol, vseobecne vsechny ortodoxie a fundamentalisty...
04. 01. 2009 | 15:30

Francesco napsal(a):

Jeden priklad: cca pred sto lety a vlastne i dodnes (jen je to tochu pozapomenuto) v namornim pravu plati protipiratska opatreni, ktera lze shrnout do jedne vety: Jsi-li pirat, pak nahnat do more (abych pouzil "aktualni metaforu") a pro jistotu na krk uvazat sutr. A lodi piratu se legalne potapely, protoze pirta rovnal se mezinarodni vyvhle souditelny kzmkoli kdekoli nejtrvdisimi prostredky. Jedine to fungovalo. Jo, pravda, moc humanni to neni... Momentalne ma cely svet probelm s piraty a jak to resi domekraticka zeme, Nemecko? Zajme piraty a kdyz se ukaze, že neutocili na nemeckou lod, jsou propusteni...
04. 01. 2009 | 15:35

sasa napsal(a):

Francesco: koukam, ze uz jste dospel do finalniho stadia. "Zabte je vsechny Allah si je prebere". Stydte se.
04. 01. 2009 | 15:51

Kanalnik napsal(a):

Fancesco:

Srovnavate nesrovnatelne. Predpokladam, ze na piratske lodi nikdo krom piratu nebyl. Na Palestinske lodi jsou extremiste, pak extremisty aktivne prodporujici civiliste (tedy take spise extremiste) a pak ten zbytek. Urcite byste nepotapel lod, na ktere budou lide, kteri s aktivnim piratstvim budou mit malo spolecneho.

Mozna napisete "tak tam nemaji byt".

Moje otazka: Dovoluje nebo dovoli Izrael civilistum odejit z tohoto uzemi nyni behem konflitku tak, aby si mohli zachranit zivot? Nevim, proto se ptam. Podle mne to je klicova otazka v tom, jak na tuto obrannou ofenzivu nahlizet.
04. 01. 2009 | 15:54

Francesco napsal(a):

To Kanalnik + Sasa: ale houby...Ja nezenu nikoho nikam.Oni se tam jaksi zenou sami svymi politikami a nazory... A sasa zejmena by mohl prestat byt pokrytcem a konecne zacit zit s vizi, ze soucasna euroatlaticka demoracie a tzv. civilizovanost je proste a jen a pouze usporadani vitezu. Vitezu mnoha valek, kteri maji pocit, ze tento system je optimalni. Vitezove pak rozhoduji o tom, ajek budou obsahy pojmu humanita, mir atd. atd... Nejde o nic jineho nez o prachproste vitezstvi v par valkach. A jetskli chcete zit tak jak zijete nyni, musite sve vitezstvi potvrovat v dlasich valkach. Pokud to neudelate, jedou zjistite, ze vitez je nekdo jiny.
Tvrdit, ze nas system je od Boha ci jediny mozny, univerzalni apod, je hezky, jen pokud mame aureolu viteze. A za to vitezstvi, jen tak hrubym odhadem, jsme zatim zaplatili asi pulmiliardou zivotu vesmes civilistu...
Je to mozna smutny a obtizne prijatelny (i pro mne), ale proste je to tak.
04. 01. 2009 | 16:15

Francesco napsal(a):

To kanalnik: Tezka otazka.V soucasne dobe je asi velky problem vubec odlisit, kdo neni ten aktivne podporujici extremista.Za situace, kdy ucite sve male deti, jak odjistit naloz, kdy ucite sve deti, ze hazet kameny na israelce je fajn zabava, za kterou dostane bonbonek je to dost tezke... Atd atd..
Ale jinak pokud vim, israelask armada pozhazuje letaky aby z tech mist utoku civiliste odesli. Jo moc kam neni.

Hamas jak znamo si vybudoval zakladny. Vite jak takova zakladna vypada? To neni zakladna CZ army v Afganu, to je proste byt, kam se naveze par vybusnin a zbrani, natahne se nejaka obranna sit z vybusnin a je to. Ve vedlejsim byte vesele zije rodinka s detma... Jak s timhle chcete humanisticky bojovat??? To uz jste nekdo videl raketu, ktera se zepta Hele palestince, mas v kapse prukazku Hamasu?

A jen na okraj, jak znamo, Hamasu to ted desne vyhovuje, protoze pod rouskou israelskzch utoku se muze vesele vyporadat se svymi odpurci a jeste za to obvynit israelce. A jak vypada vyporadani si muzete pocist ledaskde...Jen maly priklad, "nezadozucimu civilistovi", ktereho rozlisil Hamas, proste prosteli Hamas nohy a je to...
04. 01. 2009 | 16:25

Luba napsal(a):

Něco z palestinsko-hamásského "Studia Kamarád", připravujícího nové "svaté bojovníky":

http://cz.youtube.com/watch...

A jeden z "bojovníků", který si
to na poslední chvíli rozmyslel:

http://cz.youtube.com/watch...
04. 01. 2009 | 16:35

vaclavhorejsi napsal(a):

Podivejte se prosim na nasledujici clanek z predniho izraelskeho deniku (Gideon Levy - The neighborhood bully strikes again):

http://www.haaretz.com/hase...

Rika se tam napr.:

Israel embarked yesterday on yet another unnecessary, ill-fated war.

Once again, Israel's violent responses, even if there is justification for them, exceed all proportion and cross every red line of humaneness, morality, international law and wisdom.

What began yesterday in Gaza is a war crime and the foolishness of a country.

Ehud Barak, the leader of the so-called left-wing party, who plays the role of senior accomplice to the crime.

In its foolishness, Hamas brought this on itself and on its people, but this does not excuse Israel's overreaction.

Hezbollah was not weakened as a result of the Second Lebanon War; to the contrary. Hamas will not be weakened due to the Gaza war; to the contrary. In a short time, after the parade of corpses and wounded ends, we will arrive at a fresh cease-fire, as occurred after Lebanon, exactly like the one that could have been forged without this superfluous war.
********************************
Proste nekteri Izraelci jsou hrozni antisemite, ze...

..
04. 01. 2009 | 16:54

Zacheus napsal(a):

To Václav Hořejší. Mně nepřipadá článek Zbyňka Petráčka v Lidových novinách jednostranný. Prostě mj. upozornil na to, že Hamás cíleně a soustavně raketově ostřeluje Izrael, a to stále dokonalejšími typy těchto raket.

V tomto kontextu si lze položit otázku,jak by asi reagovala Francie, kdyby někdo jen tak mimochodem soustavně raketově útočil na její území. Co by podnikly USA, pokud by Chávez začal raketami ostřelovat Texas. Jak by reagovalo Rusko, kdyby z oblasti Finska byly jeho pohraniční oblasti zasypávány raketami? V tomto směru si myslím, že lze odvetnou akci Izraele pochopit.

Jiná věc je ovšem razance této akce a také otázka, zda před jejím započetím Izrael skutečně vyčerpal všechny diplomatické možnosti vyjednávat s Hamásem ( a to píši s vědomím, že Hamás má likvidaci Izraele zakotvenu ve svých stanovách).

Souhlasím s Vámi v tom, že silové řešení dlouhodobě situaci nezmění. Také si myslím, že místo "ministeriád" a úvah o revizi zákonné pracovní doby by měla Evropská unie, stejně jako USA, Rusko a Francie, dávno vyvíjet větší tlak na znesvářené strany s cílem dosáhnout dohody. Ale jak píše pan Petráček, pokud budou existovat tunely, jímž bude Hamás zasobován zbraněmi, je řešení v nedohlednu. I nynější příměří oficiálně porušil Hamás. Bohužel,doplatili na to lidé, nevinní Palestinci včetně žen a dětí,za které měl z titulu své vládní pozice odpovědnost.

Takto se politika opravdu dělat nedá. Ted lze jenom věřit ve slova papeže Jana Pavla II., podle něhož "Půlnoc je také začátkem nového dne".
04. 01. 2009 | 16:57

Falcon napsal(a):

Plime,
co to proboha plácáte o jednostranném vyhlášení státu Izrael? Stát Izrael byl vytvořen na základě rozhodnutí valného shromáždění OSN a nebyl v květnu 1948 vyhlášen jednostranně. Naopak to byly Palestinci a okolní arabské státy co okamžitě vtrhli na území Izraele s cílem ho zničit. Palestinci odmítli vznik svého státu, dali si za cíl zničit Izrael a jeho následné kroky pak byly jen logické. Jak by se vám bránilo území široké 50 - 60 km proti nepřátelům z obou stran? A pokud neustávaly útoky ze strany Sýrie a odstřelování území Izraele z Golan, tak bylo logickým krokem obsazení tohoto území v roce 1967. A jestliže Jordánci nebyli ochotni pustit v Jeruzalémě Židy k jejich svatým místům, ke zdi nářků a v za šestidenní války napadli Izrael, tak bylo jen normální, že Izrael obsadil celý Jeruzalém. Bylo to stejné, jako by křesťanům patřila polovina Říma, ale nesměli do Vatikánu a na náměstí sv. Petra. Židé naopak nedělají žádné problémy při vstupu na svatá místa ani muslimům ani křesťanům.
04. 01. 2009 | 16:57

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore

Vím, že každé přirovnání pokulhává. Máte zahradu.Představte si souseda, který do Vás přes plot šťouchá klackem, jeho děti po Vás hází kamení. Zavoláte policajty, ti pokrčí rameny a nic. Soused si na klacek přidělá hřebíky a píchá do Vás. Držíte se co to jde, soused hází čím dále větší šutry, nejen na Vás, ale podaří se mu trefit i Vaše děti. Jednoho dne Vám dojde trpělivost, vniknete na pozemek. soused si před sebe udělá ze své ženy a dětí hradbu. Tak přibrzdíte. Potom Vám přes plot hodí zápalnou lahev, Vaše děti jen taktak stihnou utéct. Dostanete vztek,vyrvete plaňku z plotu a znovu vniknete na jeho pozemek, zase dětská hradba, ale už je Vám to jedno. Prostě se mu chcete dostat na "kůži". Celá vesnice se na Vás zesype, protože mlátíte ženy a děti. Kde je chyba? Můžete za to Vy? Dovolával jste se pomoci a nic.
04. 01. 2009 | 16:58

Kanalnik napsal(a):

Francesco:
Dekuji za reakci. Myslim si, ze tato situace, ktera tam je, je doslova strasna. Doufam, ze se dozvime, jak se o ochranu palestinskych civilistu Izrael zaslouzil. Podle meho nazoru by mel udelat vsechno proto, aby civiliste nebyli postizeni.

Napriklad by meli umoznit (pokud to nedelaji) odchod civilistu mimo pasmo Gazy uplne nekam jinam treba s duslednym screeningem za ucelem ujisteni, ze s sebou nenesou vybusniny a pod., a poskytnout jim zakladni humanitarni podminky.

Proste ujistit se, ze pro ty lidi existuje nejake vychodisko, i kdyz si ho treba mnozi z nich nevyberou.

Nemyslim si, ze pro civilisty to tam bude med, zejmena, kdyz tam dochazi k vybuchum tohoto stupne, viz foto zde:

http://www.ireport.com/docs...

nebo jsou "sprchovani" timto zpusobem:

http://www.gettyimages.com/...
04. 01. 2009 | 17:01

Francesco napsal(a):

Ad Horesi: Haarec, fajn.Znate uroven novinarske svobody slova v Israeli? If ne, tak si uvedomte, ze to je dnes zeme pravdeposobne s nejtvrdsimi novinari na planete.Novinari, kteri se neohlizeji a napisi co maji zrovna na jazyku. V tomto kontextu v Israeli funguje novinarska demokracie az obdivuhodne. A samozrejme ze tudiz tam kde kdo bude psat ruzne pochybnosti. Proti Vasemu clanku lze postavit jine clanky, kde se bude rikat neco opacneho.
Prominte, ale to proste neni argumentace. Argumentace autoritou je nejslabsi argument, coz jako vedec vite sam dost dobre.

Jestli opravdu chcte debatovat o tom, zda tento zpusob valky je ten spravny, tak si prejmenujte nazev clanku aspon na Dalsi a dalsi masakry na blizkem vychode... Protze jsetlize obeti tzv. civilnich je 1/4 (podle OSN) tak je to vlastne superuspech Israele. Dokonce bez ohledu na situaci.S ohledem na mista boju (jiz zminena zakladna v panelaku) je to napsroto fascinujici efektivita vojenske operace. To nemaji ani "chytre americke bomby"...
04. 01. 2009 | 17:11

Zacheus napsal(a):

To Kanalnik. Hluboce souhlasím s Vašim názorem, že by Izraelci měli udělat všechno proto, aby civilisté nebyli postiženi. Dodávám, včetně bezproblémového umožnění humanitární pomoci, která směřuje do Gazy.

Nevinná čtyřletá Palestinka, která přišla o život ( viz denní tisk), těžko mohla sama ovlivnit myšlení pana Baraka v Izraeli a představitelů Hamásu v Gaze...
04. 01. 2009 | 17:16

Francesco napsal(a):

To Kanalnik: Hm... Jak si chcete dat vysvetlit, ze rozlisit mezi civilistou a Hamasem je trochu problem, Vite jak je Gaza velka? Cele to tzv. pasmo je mensi nez Praha. Takze si predstavte, ze prahu z toho zhruba kruhu natahnete na zhruba obdelnik pri zachovani plochy. Do tohodle nacpete asi o polovinu vice lidi nez je v Praze.

Tak a do tohoto nacpete nejek ty tzv. zakladny, zasoby, sklady, velici strediska, vycvikovky apod. Je jasne, ze moc mista nemate, v parku to delat nemuzete (ostatne uz zadne nejsou), viditelnme taky moc, protoze Vam spadne na hlavu raketa. Takze udelate co? Nacpete to mezi ty lidi.Do bezneho provozu. Postavite obchod s rajcatama a dozadu do skaldu nacpete trochu dynamitu.
Velmi efektivni ceta jak zapojit civilni obyvatelstvo do Vasi valky. Navic civilove Vas z vetsiny maji radi a podporuji, protoze si mysli ze delate spravnou vec.

Probuh, jak chcte u neceho takoveho postavit Cechpoint a konttrolovat lidi, zda to jsou nebo nejsou prislusnici Hamasu? Kdyz udelate to co navrhujete, tak prvni kdo odejsou budou "mucednici", kterzm "kamaradi" dodaji naloze a pojedou do Jeruzalema, a dlasi v rade budou Hamasovsi, ktzeri si vytvori bunky jinde...
Proste v soucasne Gaze je problem rozeznat kdo je kdo...

(A to ani nekladu otazku, zda ten civilista, ktery poskyt svuj obchod s rajcatama na sklad munice je ci neni "civil".)

(A dlasi otazka: svet posila tzv. humanitarni pomoc. Kolik z teto pomoci konci u Hamasu? nekde jsem cetl, ze 80 procent....)
04. 01. 2009 | 17:20

Francesco napsal(a):

To Kanalnik: Jo a jinak dekuju za zasmani. Rozesmalo mne, jak na tom checkpointu budete kontrolovovat, jak nekdo nese vybusniny. Tak blbi Palestinci nejsou... Prectete si neco o distribuci zbrani do palestiskzch uzemi. A neco o "kanalech", zejména kdyz jste Kanalnik... Skoda ze nejste Tunelnik, doporucil bzch Vam ty jejich tunely...

:-)
04. 01. 2009 | 17:25

ivanT napsal(a):

Petr Havelka:

Do jiste miry mate pravdu - jako ji ma do urcite miry Israel. Ale pro doplneni vaseho prirovnani bych doplnil: Jak byste se ale na to dival, kdyby si soused kazdy mesic udelal na vasi zahrade novy zahon? Jak byste se proti tomu branil, zejmena kdyz by soused nereagoval na 60 vyzev metske rady, aby toho nechal? A tak dale.

Moc mne neprekvapuje, ze nekteri z takto postizenych se spolci a zacnou na sousedovu zahradu hazet kameny.

Podle meho nazoru jsou obe strany v tomto konfliktu vinny a obe strany maji na druhe strane i duvody si stezovat.
04. 01. 2009 | 17:26

Jarsa napsal(a):

Vážený pane,
zařadil jste se mezi tisíce "moudrých" tvrdících cosi o neadekvátnosti zásahu Izraele.
Co to je adekvátní ? A nejlépe poraďte jaké řešení je nejlepší ?
Ještě zbývá odpovědět na otázku co kdo považuje za nejlepší řešení. Nastudovat hisotorii a vše bude jasnější.
Přeji Vám vše dobré v orce 2009
04. 01. 2009 | 17:28

sasa napsal(a):

Francesco: Moc jste si oblibil film Hvezdna pechota, kde veterani prevzali vladu a ostatni nemeli volebni pravo. Kdo chtel volit, musel jit bojovat s Brouky. Kdyby byla pravda vase teze o vitezich, tak byste se musel kazdych dvacet let nadechnout a vlezt do jineho zadku. Jednou Francouzum pak Nemcum pak Rusum pak Americanum. Bezte si s takovou vizi. Prave lide vaseho razeni zpusobuji, ze lide jejich razeni (tech "vitezu") mohou ostatnim kazit zivot.
04. 01. 2009 | 17:28

Zacheus napsal(a):

To Francesko. Asi máte pravdu, je to trochu problém, rozlišit Hamás a civilistu.Ale možné to snad, alespoň doufám, je.
Já jsem osobně přesvědčený, že pokud by byl opravdu reálný tlak na obě strany konfliktu tak se tomuto střetu dalo zabránit. Otázka je, kdo je tak mocný, aby mohl vyvíjet tlak na Izrael i Hamás...
04. 01. 2009 | 17:32

dafo napsal(a):

Je hrozne aka znoska vojnovych stvacov a xenofobou sa tu ukaja na utrpeni palestinskzch civilistov.Tymto konstatovanim sa uz opakujem ako obohrana platna ale stale ma to viac a viac prekvapuje a robi sa my z toho zle.Tyto obhajcovia Izraelskzch zlocinov si asi mzslia ze sa jedna z zidovskej strany len o nejaky vyrtualny ohnostroj a o precizne zasahy na konkretnych clenov hamasu.Co sa tyka Vas teba Mikula nechapem preco na Hochmana vobec reagujes.Ved je to vojnovy stvac ktory aj mna v blogu pana Zlatusku obvinil zo zatemnenia mysle pricom pod mohamedanom z Holandska asi myslel holandsku tampon zonu v Srebrenici co je blbost lebo ja som krestan.Ohana sa vyzarovanim vecnej lasky do vesmiru ale pritom z nejakeho cudneeho dovodu/mozno z frustracie zo sameho seba/by si na nejakeho toho Palestinca aj rad vystrelil co tu otvorene plny zlce proklamoval.Nabada ludi aby neverili nikomu len jemu,Olmertovy a smecke xenofobnych vojnovych stvacov cim my pripomina zanieteneho politruka.Rad by som vedel co si zazelal do noveho roku.Asi vela uspesnych zasahov Izraelskeho sonderkomanda do Palestinskych civilistov.
04. 01. 2009 | 17:35

Francesco napsal(a):

To Sasa: Kdo nechce pochopit, ten ani nemuze... Moje teze byla teze o vitezstvi euroaltlaticke civilizace....20. stoleti je stoeltim techto vitezů. Ci bude 21. stoleti se uvidi. Krome jineho i v Gaze...

Ale k Vasi poznamce pomoci vaseho pochopeni si dovolim jen poznamenta: A CO VLASTNE KAZDYCH 20 LET V TEHLE ZEMI DELATE? Lezete presne tam kam pisete pokazde nekomu jinemu... Bohuzel i ja s Vami...

PS Ten film: debilnejsi film pohledat...
04. 01. 2009 | 17:36

Luba napsal(a):

Islamisté staví na tom, co je všem lidem společné - potřebě jistoty ve spojení s omezenou racionalitou.

Nebýt doby Osvícenství, byli bychom na tom podobně, jako oni.
Středověké křesťanství nebylo o nic méně dogmatické. A o tehdejší hlouposti výmluvně vypovídá uspořádání Dětské křížové výpravy k osvobození Božího Hrobu od nevěřících.

Vše co staví na naší omezené racionalitě a masovosti je nebezpečné. Ať už jde o nacismus, komunismus nebo islamismus. O slibování vlády nadřazené rasy vyvolených, o slib ráje na zemi pro všechny, nebo o vyhlídky na posmrtné promiskuitní rajské souložení.

Všechny totalitní ideologie se v prvé řadě snažily indoktrinovat mládež - které, životních zkušeností nemaje, nezbývá, než věřit autoritám.
Náckové je učili pochodovat od kolébky až ke Stalingradu, komouši od jisker, pionýrů až do KSSS a Afghánistánu, (vzorem nám byl Pavka Morozov, spratek, který udal své rodiče, odpůrce násilné kolektivizace, coby kulaky) a islamisté postupují podobně.

Vyučují své děti od kolébky, že Izraelci jsou prasata, které je třeba likvidovat a přijít přitom o kejhák je bohulibé, obzvláště když sebou vezmou co nejvíce nevěřících bez ohledu na věk, stav a pohlaví.

Jen tak pro ilustraci:
http://cz.youtube.com/watch...

Je možno s takovýmito lidmi vyjednávat?
Vyjednávat lze jen s těmi, kteří jsou schopni racionální úvahy. A takovými lidmi fanatičtí islamisté rozhodně nejsou.

Němečtí nacisté, italští a japonští fašisté svůj omyl pochopili, až jejich fanatičtí soukmenovci byli z části vyhlazeni a zbytek se navrátil k racionální části svého já.

Stejně je třeba postupovat i s palestinskými islamisty.
Ovšem, zbytek světa, hlavně EU by měl dát jasně najevo, na čí straně stojí.

To znamená, že by měly být vytvořeny mezinárodní vojenské invazní síly NATO, které by Izraelcům v jejich boji pomohly.
Když můžeme bojovat s teroristy v Afghánistánu, není důvod, proč si tuto kratochvíli nedopřát i v Gaze.
04. 01. 2009 | 17:43

Francesco napsal(a):

To Zacheus: Jo, vcelku bych souhlasil. Az na to ze to je proste idelaismus. Nepouceny historii a tim, jak realne funguji mezinardni vztahy...

Realita je takova, ze nekteri americti autori se boji toho, že treti svetova valka vznikne prave v tomto miste pote, co se US prezidentovi nepodari zabranit Israeli pouzit Abombu.

Kde chcte tedy brat tu silu? Idelani svet je fajn, ale on prote neni. Ja bzch taky rad, aby byl na svete mir a nezkrizil se palecek ani mraveneckovi a aby muj pacifismus byl realny. Jenze proste neni...

Vase uvaha ma proste cenu konstatovani, že bych rad, aby se z rozhodnuti magistratu mohly prestat pouzivat zamky na dverich (strasne mne otravuji klice). Sam si to jiste domyslite...
04. 01. 2009 | 17:45

Jirka Hemzal napsal(a):

to Pepa Řepa:
Zdravím Vás. Neuvažoval jste někdy o založení vlastního blogu? Po vzoru slečny Terezy Engelové, která se věnuje oblasti Pakistánu a Afganistánu. Rád bych si přečetl vaše postřehy z Blízkého východu. Je mi z názorů a neznalosti základních faktů řady lidí smutno, třeba by to pomohlo i k věcnější debatě. Nepohrdl bych ani jednorázovým Blogem čtenáře na toto téma z vaší dílny. S pozdravem JH
04. 01. 2009 | 17:46

Zacheus napsal(a):

To Francesco. Díky za odpověď. Přeji Vám pěkný večer.
04. 01. 2009 | 17:49

vaclavhorejsi napsal(a):

Francesco:

No to ja samozrejme vim, ze v izraelskych novinach je mnohem vic clanku opacnych.
Samozrejme vim (a obdivuji) jaka je svoboda vyjadrovani v Izraeli.
Ja jsem ten priklad neuvadel proto, ze bych jim jakkoli chtel podpirat svuj nazor - jen jsem chtel upozornit, ze kriticky nazor proste muze mit i clovek, ktery ma k Izraeli uprimne pozitivni vztah (coz je pripad jak Levyho tak me).

..
04. 01. 2009 | 17:51

Pavel Rychetský napsal(a):

Pane Hořejší,

Gratuluju k vašemu úspěšnému naplnění strategie Hamásu. Aby hamásnický boj byl účinný, potřebují totiž rozhořčeného evropského intelektuála, který napíše odsuzující prohlášení. Lidé žijící v ubohých podmínkách a střílející „primitivní“ rakety si samozřejmě zaslouží naší podporu, a zlý je ten silný a sofistikovaný, tedy Izrael. Největší dojem vždy vyvolá smrt civilistů (ne izraelských, tam to nevadí, jsou totiž silní) a tak Hamás potřebuje co nejvíc mrtvých palestinských dětí. Dělá pro to co může. Když je s pomocí izraelských sebechytřejších raket vyprodukuje, předloží je veřejnému mínění. Mírumilovný svět se zhrozí a vyprodukuje hořejší článek. Vlády se zamyslí a odsoudí Izrael. Hamás dosáhl svého cíle.

Bohudík to neparalyzuje Izrael k nečinnosti, a dělá co je potřeba. Na celém pacifistickém uspořádání je totiž milé, že nikdo nemá odvahu natvrdo zabránit Izraeli aby se o svojí obranu staral jak potřebuje. A v tomto posledním případě i mnoho arabských zemí ví, že Hamás dostává co chtěl.

Až zase uvidíte v televizi mrtvé palestinské dítě, nezapomeňte, že je Hamás vyprodukoval hlavně pro vás.
04. 01. 2009 | 17:51

Francesco napsal(a):

To Zacheus. Vam taky a i hezky vecer k tomu. A hezke vecery cely novy rok 2009... :-)
04. 01. 2009 | 17:52

Mara napsal(a):

Pane Havelko, zajimave prirovnani se zahradou. Zkuste tohle: Po generace zijete ve svem domku se zahradou. Z niceho nic s vam do nej nekdo nastehuje, vyzene vas na tu zahradku, nedovoli vam ji opustit, obcas do zahradky najede svym buldozerem a zahonek s bramborama ze ktereho zijete vam zdemoluje,cas od casu nad vami proletne v noci helikopterou abyste se nenudili a tak vubec dela co muze, aby vam pobyt na vasi zahradce zprijemnil - a kdyz si dovolite branit se,nazve vas teroristou.
Obyvatele Gazy nemaji kam utect obkliceni ze vsech stran, jak je to od izraelskych pilotu velkomyslne, shazovat letaky s varovanim, aby opustili oblast pred bombardovanim! Hranice jsou uzavreny, neni co jist, nejsou leky, elektrina, mezinarodni novinari dovnitr taky nesmeji a proto projde neuveritelna lez o tom, ze v Gaze prece zadna humanitarni krize neni.
Mam nejlepsi pratele mezi Zidy stejne jako mezi Muslimy a v otazkach co j aco neni lidske se vzdycky shodneme. O zidovstvi a islam tady prece vubec nejde. Situace v Gaze mi bohuzel pripomina tragedii varsavskeho ghetta.
04. 01. 2009 | 17:59

sasa napsal(a):

Pavel Rychetsky: Jestli ta situace v Izraeli byla tak zoufala a Hamas je tak strasny, jak rikate, tak je treba dosahnout jeho bezpodminecne kapitulace, jak v Nemecku. Problem je, ze spousta lidi v Izraeli si to nemysli a nejsou ochotni jit polozit zivot. Takze cele to je hra na vojaky. Vzdyt Izrael Gazu okupoval, a v roce 2005 se z ni stahl kvuli dodavkam formaldehydu, jak psali v Independentu. Nechapu, proc politikum skacete na spek.
04. 01. 2009 | 18:08

Francesco napsal(a):

To Horejsi: Ja Vam asi stale mene rozumim. Tvrdite, ze mate pozitivni vztah k Israeli. Sorry, ale z Vasich clanku ten pocit teda zrovna nemam. Mozna je problem v mych pocitech, mozna mne posledni label clanku ovlivnuje vice, nez je zdravo, mozna jsme uplne pitomej.

Svoboda novinaru je v Israeli az silena a vede k tezkemu zapasu mezi armadou a novinari vcetne toho, ze se radeji vsude vypne proude, aby nebylo jak natacet. Vcetne toho, ze se pak rozebira, kdo je jak moc proti narodnim zajmum... Budiz, v tom se tedy shodneme.

Ale ja asi opravdu nerozumim, co tedy chcte rici. Vase debata o primerenosti je pro mne usmevna, o primerenost reakce nejde. Nastesti uz i u nas, kdyz vas nekdo napadne basebolkou a vy do nej vyprazdite zasobnik sveho Magnumu, tak vas osvobodi.

Pokud tak mozna o primerenost pouziti prostedku odpovidajici cilum.
No jo, Vy víte, jaký má tahle operace cíl? Ja ne.Nepochybuji o tom, ze cil nejaky je a ze se nevytrubuje do novin.

A jsteli bojujete za utrpeni tech tzv. civilistu, tak myslim, ze taky neadekvatnimi argumenty.
V Israeli probiha nekolik desitek let vice ci mene horka valka, ve ktere umiraji civiliste na vsech stranach (vcetne nezucastnenych).
Reseni je mizerne, problematicke, idelaisticke a hlavne realne zadne. V tomto kontextu plakat nad dlasimi obetmi nema moc smysl. Jeste jich budou spousty. A zdaleka jich neni tolik, kolik by jich mohlo byt, kdyby v Isarelai vladlo neco podobneho jako Hamas, a jak jiste vite, i takove strany tam jsou, ktery by opravdu nejradeji smetly celou Gazu do more a pro jistotu jeste privezly nejake zraloky...

Humantarni pomoc nefuguje, dlaeko spise pomaha Hamasu. Do mezinardni invaze se nikomu moc nechce a neni se co divit.

Takze co chcte rici? Ze si ma israel poridit rakety, ktere se pred vybuchem budou ptat Hele Palestice, mas prukazku Hamasu?
04. 01. 2009 | 18:10

Mara napsal(a):

Koho zajima nazor zidovskeho profesora prava na princetonske univerzite stoji za preceteni tento clanek:

Israel Is Foolishly Breeding the Next Generation of Islamic Militants in Gaza

By Chris Hedges, Truthdig. Posted December 31, 2008.

Pane Horejsi -jedine slovo na Vasi adresu: Diky
04. 01. 2009 | 18:13

nnn napsal(a):

Václave, to jsou jen samé lži, lži, lži.
04. 01. 2009 | 18:16

sasa napsal(a):

Francesco: Jsem rad, ze alespon s tim filmem se shodneme. Jinak o vitezstvi euroatlanticke spolecnosti bych se nesiril. Jak se mi zda, v soucasne dobe to nekterym lidem nahrazuje drivejsi nacionalismus.
Jinak muzeme do Gazy prehodit z Afghanistanu nase pruzkumniky z Prostejova.
At ty Hamasniky pochytaji ;-)
04. 01. 2009 | 18:17

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Nevím, co všechno jste tím chtěl říct, ale budiž.

Vaše postřehy Izraele i arabského světa jsou velmi zasvěcené, nepochybuji o tom, že pravdivé. Ale já nebudu opakovat všechno, co bylo řečeno na jiných blozích, hlavní myšlenka profesorova dnešního blogu je v tom, že celá akce je kontraproduktivní. Nakonec se shodujete v tom, že Hamás dostal to, co chtěl a světové mínění je nejspíš na jehi straně.

Je tedy otázkou, co bude dál. Svět je dost jiný než ještě před půlrokem a jak jsem psal výše, i ten Irán, který je podezříván z vojenské podpory Hamasu je mnohem silnější.
04. 01. 2009 | 18:19

Mara napsal(a):

Kdo koho okupuje? Kdo je zodpoveny za bezpecnost a dustojne zivotni podminky na okupovanych uzemich?
Kdyz nekomu ukradnu uzemi, necekam, ze mi bude libat nohy. Kdyz mu nabidnu normalni zivot misto ponizovani a terorizovani v ghettu, mam sanci na mir.
04. 01. 2009 | 18:20

Kanalnik napsal(a):

Francesco: Ale uzavrit pasmo Gazy a spustit invazi, kde se bude reznicit sakum pikum Hamas neHamas, civilista necivilista, taky neni reseni.

Cili nastava dilema:

a) Utocit na Hamas a tim i na civilisty, nikoho nepustit ven (pak ale asi ani nikdy nikoho a nikdy vice, protoze riziko, ze to bude atentatnik, ktery si ziska zbrane vne Gazy, porad existuje) - tedy permanentni drzeni v izolaci viniku i nevinnych
- podle mne nesmysl

b) Pokusit se pomoci civilistum jak je to jen mozne a prizpusobit akci jejich pritmonosti v zone konflitku, umoznit jim odejit (presto, ze nekteri z nich se mohou projevit v budoucnosti jako extremiste)
- podle mne lepsi reseni

Je to jako valka s terorizmem. Nikdy neeradikujete terorismus. Stejne tak nikdy neeradikujete protiizraelske extremisty. To je nesmysl. Proto si myslim, ze b) je lepsi a ohleduplnejsi k lidem, kteri tam byt nechteji, zejmena pak k detem.

Hamas nabizel nekdy kolem 21.12. jednani o primeri s dvema podminkami. Izrael to dle mych informaci odmitl. Proc?
04. 01. 2009 | 18:21

Petr Havelka napsal(a):

Pne ivanT,

jde zřejmě o osady v "náraznikovém" pásmu. Musím se přiznat, v dané problematice se neorientuji. Moje "přirovnání" se pohybuje v obecné rovině. Jde o to, že tento konflikt byl, z mého pohledu neodvratný. Dokud "neutichnou" zbraně, je zbytečné mluvit o těchto věcech. Obávám se, že ticho nebude nikdy, prostor pro dohodu tedy není. Čí je to vina? Izrael, jako "silnější" by měl projevit dobrou vůli. Pokusů už několik proběhlo. Pokud se na druhé straně nenachází zdravý rozum a to doufám uznáte, co můžete více udělat? Jestliže do Izraele budou dále lítat rakety a hranice budou přecházet DĚTI opásané výbušninami, kde je ten rozum? V Gaze si z války určité kruhy udělaly byznys a výtah k moci.
04. 01. 2009 | 18:24

Petr Havelka napsal(a):

Pane Mara,

jak předesílám, každé přirovnání pokulhává. Situace je složitější, působí zde dávné křivdy a současná "hnutí".
04. 01. 2009 | 18:33

vaclavhorejsi napsal(a):

Francesco:

Pouzivate velmi nevhodny priklad - Izrael se spise chova jako pan, ktery po napadeni basebalovou palkou vezme samopal a postrili utocnikovu rozvetvenou rodinu (mozna i toto shledavate opravnenym?).

Mozna je dobre si pripomenout, jak situaci na vlastni kuzi zazila ta ceska bodyguardka (primo v Gaze) pani Pavlina Res:

"Pozorovat stovky tanků, tisíce špičkově vyzbrojených a vycvičených vojáků nejmodernější armády světa vstupovat za mohutné vzdušné podpory do míst, kde hrůza, děs a beznaděj tisíců lidí vytváří nepředstavitelné peklo na zemi, je příšerné"

"Všichni chtěli vědět, proč se naši politici s takovou urputností neustále zastávají Izraelců i přesto, ze na vlastní oči vidí, jaký masakr se právě odehrává a kolik nespravedlnosti se páchá na civilním obyvatelstvu.

Doufám, že jednoho dne dostanu příležitost s některým z nich si alespoň popovídat, a dozvědět se tak možná něco, co nevím, co je příčinou tak silných sympatií k těm, kdo povolí a provádí něco tak hrozného, co jsem mohla spatřit na vlastní oči."

Vice zde: http://zpravy.idnes.cz/deni...
************************

Ale zdejsi teoretikove boje za euroatlantickou civilizaci to jiste vidi spravneji...
*********************************
Nize uvadim odkaz na ten POZORUHODNY clanek, ktery vyse doporucuje Mara (Israel Is Foolishly Breeding the Next Generation of Islamic Militants in Gaza):

http://atlanticfreepress.co...

(Autor:
Chris Hedges, the author of War Is a Force That Gives Us Meaning, spent two decades as a foreign correspondent covering conflicts in Latin America, Africa, the Middle East and the Balkans.

He worked most of that time for the New York Times, where he was one of a team of reporters who won the Pulitzer Prize in 2002 for their coverage of global terrorism.

He received the 2002 Amnesty International Global Award for Human Rights Journalism. He is a senior fellow at The Nation Institute and a Lannan Literary Fellow.
..
04. 01. 2009 | 18:34

Skogen napsal(a):

USA vetovaly rezoluci RB OSN. Je zcela jasné, odkud vítr vane. Může být jedním z cílů vyprovokovat Írán?
04. 01. 2009 | 18:37

vladimír314 napsal(a):

Pro Maru: Ano, obyvatelé Gazy jsou na tom špatně, možná stejně špatně jako Němci z Drážďan nebo z Berlína za WWII. Holt Němci zaútočili jednoho krásného dne na medvěda a ten se se s nimi nepáral a úvahy o "přiměřenosti obrany" ho nikterak nevzrušovaly. Prostě jim to dal vyžrat až na hranici vyhlazení, protože se vzdali až už nebylo kam uhýbat. Takhle bude muset dopadnout i Hamás a bohužel i ten národ, kterému stál v čele. Prostě ten kdo je na Titanicu jde ke dnu, i když chybu udělal jenom kapitán. Taková je logika života ne této Zemi.

To VH: Když se v noci vloupá neznámý zloděj do mého domu, tak mám právo ho zabít, protože nevím, jaký má záměr, zda a jak je ozbrojen, zloděj prostě musí počítat s tím, že obrana může být takto "nepřiměřená".
04. 01. 2009 | 18:37

Denholm napsal(a):

Pár zajímavých blogů na dané téma:
http://danicek.blog.idnes.cz/
04. 01. 2009 | 18:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Pavel Rychetský:

To jsem opravdu nevedel, ze mam takovy vliv - napisu neco (samozrejme uplne nesmyslneho a lziveho) na Aktualne.cz, a "Vlády se zamyslí a odsoudí Izrael. Hamás dosáhl svého cíle. ".
Vida, vida...

A hlavne si nevsimejte nejakych mrtvych deti - stejne jsou to jen budouci semitsti teroriste ohrozujici euroatlantickou civilizaci, takze zadna skoda...

..
04. 01. 2009 | 18:38

vaclavhorejsi napsal(a):

vladimír314:

"Když se v noci vloupá neznámý zloděj do mého domu, tak mám právo ho zabít, protože nevím, jaký má záměr, zda a jak je ozbrojen, zloděj prostě musí počítat s tím, že obrana může být takto "nepřiměřená"."

NAPROSTY SOUHLAS.
Neco jineho ovsem je, kdyz pak jeste pujdete se samopalem postrilet rodinu toho zlodeje...

..
04. 01. 2009 | 18:41

bigjirka napsal(a):

Na pseudohumanistické plky lze odpovědět jen jediné. Bez uznání práva Židů na živit a Israele na existenci to nepůjde a bude pokračovat boj kdo s koho. Nedovedu to posoudit "objektivně". Subjektivně jsou mi Israelci o 1000 světelných roků blíž než muslimani. Padne-li Israel, jsme na řadě my.
04. 01. 2009 | 18:47

Karel Mueller napsal(a):

bigjirka:
Tuším, že je to obráceně: Padne-li Evropa, padne Izrael.
04. 01. 2009 | 19:02

Pavel Rychetský napsal(a):

vladimír314

Souhlas. Pouze v tomto případě se do domu v noci vloupal zloděj přikrčený za dítětem. Když je dítě postřeleno, má majitel polízanici. První ho odsoudí Hořejší.
04. 01. 2009 | 19:04

Radek Mikula napsal(a):

Neuvěřitelné. Viděli jste zprávy na ČT 1?

Reportér zpovídal sionistického teroristu - o názory Palestinců naše televize zájem nemá - ten zrovna vykládal, jak se jim podařilo omezit odpalování raket, a v tom: k zemi!, jedna dopadla akorát kousek od nich.
04. 01. 2009 | 19:13

Francesco napsal(a):

To Horejsi: Aneb jak sirit famy, ja svou hlasku na tema basebolka vs. Magnum nebral jako prirovnani k Israel vs. Hamas. Ale jako ukazku nesmyslnosti primitivnich srovnavacich uvah o primerenosti reakce na nejakou akci...

Ale budiz, budeme pokracovat v tomhle hloupem prirovnani...
(Vami oponovane reseni zname v historii taky, dokonce na tom byl postaven cely pravni system.) A v danem pripade, kdyz vite, ze cela rodina je plna tech zlodeju, ktere k Vam vysila kazdy druhy den, tak Vas mozna jednou popadne napad vzit ten samopal a jit si to s nima vyridit uno definitivo.

Ja nevim co s tim, kdybych vedel, byl bych prinejmesim poradce pana Schvarzbenga na jeho ceste.
Mne v zasadě vlastne jen vadí ta obludne protiisraelska propaganda bez argumentu vedena v ceskych mediich. Ktere rady zacinaji nazvem Masakr v Gaze. Prave mi tu na pozadi na CT24 pousteji socialisticke zpravy, kupodivu tam meli taky masakr myslim v Libanonu...

A Pavlina Rez ma nejspise pravdu se svym vyjadrenim. Jenze stejne by asi mluvila, kdyby zila ve Sderotu a na jeji barak spald kassam. Takze vypovidaci hodnota je ve vsi ucte k jeji zkusenosti nula.

Docela mne na BL pobavilo, jak tam nekdo rozebira zasady mezinarodniho humanitarniho prava a vycita israelcum, ze je nedodrzuji...Podle tech pravidel se nemaji valecne veci umistovat mezi civilisty a auroti v BL si zrejme mysli, ze Hamas to dodrzuje. Z toho vyvozuji 2 veci: a) Hamas to tedy opravdu dodrzuje a pak je jasne, ze nejsou zadni civilisti, protoze v tom panelaku asi ziji jen jeho prislusnici. Pak je OK vyhodit cely barak do vzduchu. B) nekdo se zblaznil anebo je zainteresovan na nejak jednostarnnem pohledu.

Proste se tam vede hnusna valka. Valka, kde na jedne strane je pravidelna armada, na druhe partyzansko terorirtiska komanda beroucí si za rukojmí civilisty, kteri jim to dovoli a mozna to dokonce delaji radi.
A druha strana se rozhodla, ze si to s nimi ted vyridi a doufa, ze se ji to podari.

Osobne bzch asi psal blog o tom, ze by bylo fajn, aby se jim to podarilo za co nejmensich obeti tech opravdu nevinnych.A ne o masakru v Gaze.

Krome toho masakr je prilis silne slovo. Israel nenahnal stovku palestincu na flek a nehodil mezi ne par granatu. Ani nespolal letadylko do pokusu o pristani uprosted mesta... Ani nezapalil skolu pote co zavaril dvere. Masakr se proste používá pro trochu jiný akt...
04. 01. 2009 | 19:22

Francesco napsal(a):

To Horejsi:
Tomuhle rikam masakr :-(
http://cs.wikipedia.org/wik...
04. 01. 2009 | 19:32

Skogen napsal(a):

Radek Mikula - že by ta raketa byla Palestinská? Řeknu vám, ten sionista měl ale štěstí, kdyby spadla o pět minut později, už by se nedostala do záběru..

Teď se vyjádřím poněkud expresivněji, takže případný editorský výmaz pokorně přijímám.. Zabíjet civilisty je prostě svinstvo. Zabíjet děti je zhovadilé svinstvo. Platí to pro obě strany. Teď jen, která z nich je větším sviňákem. Všichni musíme přijímat důsledky svých činů a jestliže ve složité situaci vezmeme odpovědnost do svých rukou, pak ji ve svých rukou jednoduše máme a není možné se jí zbavovat.

Pro mne je nepředstavitelné, že se Izrael může vyjádřit tak, že i kdyby USA nevetovaly návrh RB OSN, Izrael by RB stejně neresektoval. To je naprostá demontáž mezinárodního řádu, který měl předcházet chaosu. USA s tím začaly, Izrael pokračuje. Hamás neobhajuji, má odpovědnost ve svých rukou podobně jako Izrael. EU by měla další pomoc Palestině tvrdě podmínit mediovaným společným jednáním. V případě držení se plánů pak významně investovat a získat si náklonnost obyvatelstva. Izrael by však musel respektovat roli OSN, která by operovala na společné hranici. tálo by za to důsledné oddělení obou států. Jestliže se dbva nejsou schopni sami vypořádat, musí od sebe. I za cenu individuální újmy dojíždějících pracovníků na straně jedné, zaměstnavatelů na straně druhé a příbuzenských poměrů. Jestliže však postoje obou stran nebudou nikým moderovány, bude řešení v nedohlednu.
04. 01. 2009 | 19:37

Zacheus napsal(a):

Podle mého názoru je příčinou dlouhodobé neřešitelnosti situace v izraelsko - palestiském konfliktu ,kromě dalších důvodů - v tomto případě vzácně shodná - filosofie obou stran. Oko za oko, zub za zub.

Je v kontextu toho, co se nyní děje, jistě ode mne dost naivní a jistým způsobem možná i nevhodné připomenout jednu myšlenku. Přesto tak s omluvou činím.

Martin Luther King, americký černošský bojovník za lidská práva přezdívaný "apoštol nenásilí", zavražděný v roce 1968, který měl s brutálním násilím i osobně dost zkušeností, asi věděl, proč přesto řekl tato slova: "Nenávist nemůže přemoci nenávist. Tu může přemoci jedině láska".
A egyptský prezident Anvar Sadat jistě také věděl, proč usiloval o mír s Izraelem ( příznačné je, že zato zaplatil životem, stejně jako izraelský premiér Rabin za podobné snahy na straně Izraele). Beze změny filosofie to tedy alespoň pokud jde o budoucnost, asi nepůjde...
04. 01. 2009 | 19:46

Radek Mikula napsal(a):

Skogen: Myslíte, že ten dopad rakety byl fingovaný? Nelze to vyloučit. Nemyslím ale, že by se až takhle chtěli zesměšnit. Už kvůli izraelskému veřejnému mínění, kterému se snaži sugerovat úspěšnost vpádu do Gazy. Odpor už vzrůstá i mezi Židy.

Pokud srovnáváte Hamas s Izraelem a poukazujete na OSN, měl byste se zabývat oprávněností její rezoluce, která umožnila rozdělení Palestiny.
04. 01. 2009 | 19:53

Radek napsal(a):

Je tu veselo:)
04. 01. 2009 | 19:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy