Pan prezident je velkou nadějí pro celý svět!

27. 02. 2009 | 19:49
Přečteno 25840 krát
Titulek mého článku se samozřejmě netýká českého, nýbrž amerického prezidenta.
Jeho zvolení (ve které jsem se vůbec neodvažoval doufat) mě neobyčejně potěšilo a jeho první kroky, zvláště v zahraničně-politické oblasti, taktéž.


Mezi tyto potěšující a nadějné záměry Baracka Husseina Obamy podle mého názoru patří:

1) V první řadě – vrátit se k respektování mezinárodních smluv, konzultovat intenzivně se spojenci, posílit roli OSN a opustit doktrínu „preventivních úderů“, která pošlapává mezinárodní právo.

2) Vyjednat s Ruskem neslýchané snížení jaderného potenciálu (na tisíc hlavic na každé straně – což by samozřejmě pořád ještě mnohonásobně stačilo ke zničení celé Země...) a pokud možno přátelsky spolupracovat s touto zemí.

3) Zastavit nebo odložit problematické a nefunkční vojenské projekty včetně toho, jehož součástí by měl být brdský radar.

4) Zahájit přímá jednání s dosud až absurdně démonizovaným Íránem.

5) Stáhnout americká vojska v poměrně krátké době z Iráku.

6) Zásadně změnit dosavadní neúčinnou a kontraproduktivní politiku blokády vůči Kubě.

Prezident a jeho vláda budou mít samozřejmě situaci velice ztíženou tím, že se v první řadě budou muset snažit vyřešit současné ekonomické problémy.

Musím se přiznat, že sleduji s určitou škodolibostí nervózní a rozpačité reakce mnohých našich politiků a komentátorů, kteří byli dosud oddanými podporovateli předchozího amerického prezidenta a jeho katastrofální politiky. Připomínají mi tak trochu československé komunisty poté, kdy se v SSSR dostal k moci M.Gorbačov. Náhle ztratili svoji spolehlivou oporu a nevěděli, jak se zachovat – vždyť přece najednou nemohli být „antisovětští“!
Je vskutku komické sledovat, jak nyní čeští bushovci žadoní, aby se projekt brdského radaru neopouštěl – vždyť do něj investovali tolik svého politického kapitálu...

Řada mých „pravicových“ (a současně více či méně rasistických) známých se netají svým zklamáním a je na nich vidět, jak moc by si přáli, aby se Obamovi nedařilo.
Prostě – karta se najednou obrátila: ti, kteří označovali kritiky Bushovy politiky za „antiamerické“, se najednou dostávají do podobné situace sami.
A ti dosavadní kritici americké politiky (včetně mě) najednou s úlevou zase drží Americe palce. To jsou ale paradoxy, jak by řekl klasik...
Mimochodem – docela bych rád věděl, co si o Obamovi myslí onen klasik, který v uplynulých letech celkem jednoznačně (a v naprostém rozporu se svými předlistopadovými postoji) podporoval Bushovu politiku.

Je ale dobře, že se mezi našimi politiky našel alespoň jeden, který napsal pozoruhodný článek o některých nových aspektech americké politiky. Je to ministr Ondřej Liška, který např. o onom démonizovaném Íránu velmi správně říká:

„Pokud jsem nabádal ke snaze nazírat problémy očima protistrany, vidí iránské oči zhruba toto: historii vlastní země plnou invazí a vměšování cizími silami (Británie, Rusko, USA aj.), Američany připravený převrat demokraticky zvoleného iránského premiéra v roce 1953 za účelem získání kontroly nad ropným bohatstvím země, Američany od té doby podporovanou šáhovu despotickou vládu a v 80. letech Američany podporovanou invazi Iráku do Iránu. Iránské oči vidí svoji zemi téměř ze všech světových stran obklopenou armádou státu, který posledních 50 let zasahuje do iránské suverenity a otevřeně mluví o „vojenské možnosti“ řešení iránské nukleární otázky. Iránci vidí sami sebe v klínu nukleárních mocností (Izrael, Indie, Pákistán nebo Rusko) a cítí se znevýhodněni. Iránský pohled na věc by se neměl podceňovat a možná v mnohém napoví, proč Irán pravděpodobně usiluje o získání jaderné zbraně jako odstrašujícího prostředku. Iránskou perspektivu je nutné zohlednit, pokud se máme vyhnout nekontrolované nebo selektivní nukleární proliferaci.

Současně bychom si měli uvědomit, že Ahmadínežád není skutečným vládcem Iránu, jakkoli jsou jeho politické výroky hrozivé. Irán je podle blízkovýchodního měřítka demokratickým státem se složitým, ale nikoli čistě autoritářským politickým systémem. Vyhrožování vojenskou intervencí nebo démonizace této země nikam nevedou, naopak posilují vnitropolitické postavení iránského prezidenta. Začarovaný kruh animozit mezi USA a Iránem se musí přetrhnout. V tomto směru přináší Obamova administrativa také příslib opatrné změny. Právě důraz na světové jaderné odzbrojování (kterého by Obama mohl za pomoci Ruska dosáhnout při obětování protiraketové obrany) a ochota k novému začátku v iránsko-amerických vztazích, by iránským jestřábům sebrala výmluvu o dvojitém metru (indický a izraelský nukleární program) a donutila ukázat karty.“


Doufám jen, že Obama nedopadne podobně, jako před šestačtyřiceti lety jiný nadějný a mladý americký prezident... Ten současný má zřejmě ještě větší ambice věci měnit, a tedy také zřejmě bude mít mnohem více nepřátel.
A krom toho má v očích mnoha ještě jednu zcela neodpustitelnou a doslova „očividnou“ vadu...

Takže doufám, že prezident Obama má nějakého hodně dobrého anděla (či raději rovnou archanděla) strážného, a těším se, co dokáže za rok, dva, tři.... osm let.

*********************************
Dodatek (děkuji p. Tupelovi za upozornění):

Zapomněl jsem na další velmi důležitou věc, kterou prezident Obama vlastně ohlásil jako první - likvidaci ostudného vězení na Guantánamu, spravedlivé a řádné civilní soudy s tam vězněnými "nepřátelskými bojovníky" a propuštění všech, kteří tam byli neoprávněně a bez řádného obvinění zadržováni.
Spravedlivého potrestání (např. v Haagu) těch, kteří jsou zodpovědni za (zlo)činy předchozí Bushovy (a Blairovy) administrativy proti mezinárodnímu i americkému právu, se ale asi dočkáme těžko...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Spekay napsal(a):

To je až k nevíře, jak vy jste naivní - pane. A to při vašem velmi slušném vzdělání, já to prostě nedokáži pochopit.
Ach jo - snad je mi to i líto.
27. 02. 2009 | 20:07

myrta napsal(a):

Kdy se u nás vylíhne nějaký Obama?Tak nutně ho potřebujeme.Ale dokud budou volit prospěcháři,tak se nedočkáme...
27. 02. 2009 | 20:09

Spekay napsal(a):

Pro myrta.
Možná, když "to" dáte s panem Václavem Hořejším "dohromady" - budete při tom usilovně tlačit (i s patřičným hekáním), možná by se vám ten Obama mohl podařit. To by byla rána, to by byla trefa. Držel bych vám palce - a možná i něco dalšího.
27. 02. 2009 | 20:31

MILA napsal(a):

jako americky obcan preji aby se USA z toho marastu dostalo co nejdrive, a ani ve snu mi nenapadne prat si aby to Obama podelal.
Jenze prani je jedno a skutecnost ukaze.Slovo ZMENA je lakave ale nicnerikajici. A ani nove to neni. Zatim Obama nic nevyresil, ja vim ze ekonomicka krize neni v jeho silach a pravomoci vyresit, ale zatim nevyresil krizi zadnou, pockame a pak uvidime
NECHVALTE DNE PRED VECEREM.
27. 02. 2009 | 20:39

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ó bama mia.., jinak veselé krizování, dlouhý život pro vaše pračky a nezpomeňte kupovat jenom české banány.., co se asi v té ameryce zmjeňi...
27. 02. 2009 | 20:45

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hořejší nezapomeňte:

V rámci akce „Dopady deziluze“ navýšilo vedení psychiatrických klinik prozíravě lůžkové kapacity. Bude jich třeba. VIP nadstandard pro členy AV je připraven.

Tak kdy ta neziluze příjde?
Kozina je běh na dlouhou trať, řek bych, že do švestek.

U pana Davida máte pelíšek připraven. Tak o co jde?
27. 02. 2009 | 20:54

Paterik napsal(a):

Chápu, že pan Hořejší je z Obamy celý pryč, já mu taky přeju úspěch, ale ono naděje je moc hezká věc, ale nenajíte se jí. Přátelství s Ruskem - skvělé, ale jen pokud o něj bude zájem i na druhé straně. Aby se nám tu nevystřídal cimrmanovský monemt očekávání a moment zklamání...
27. 02. 2009 | 20:55

skeptický napsal(a):

Archandělé se nemění,a anděly vybírají oni.Lid si jen demokraticky zvolí z dvou.
27. 02. 2009 | 21:05

badatel napsal(a):

to autor,
Váš blog vyjadřuje přání mnohých.
Je neodiskutovatelná role jedince ve vývoji společnosti, nicméně setrvačnost systému je značná, a tak v optimálním případě to skončí kompromisem. I on přísahal na ústavu, chránění amerických zájmů vždy a všude.
Klíčovým parametrem pro další vývoj je celosvětová krize - její řešení může přinést novou kvalitu i pro USA a zbytek světa, válku nevyjímaje.
27. 02. 2009 | 21:08

8.až 10.3. Klaus zase za $$$ do USA napsal(a):

VÁCLAV KLAUS, z adikce na nejž se, ani po 19 letech, také na rozdíl od Slováků, kteří dokázali z adikce na svého demagoga, Klausovi sympatického Vlado Mečiára, dávno a ke svému všestrannému prospěchu zbavit, již za 10 dní ZNOVU, již 3. rokem za sebou, vědomě zneužije a za úplatu, tzv. honorář 10.000 USD a další neoficiální platby, odměny a "náhrady", které zase přijme, ačkoliv jako vysoký ústavní činitel by je nesměl, v běžné západní zemi přijmout, nechá zneužívat prestiž ´řadu prezidenta ČR propagandistickému nástroji tabákového giganta Philip Morris a jiných amerických tabákových a naftařských firem, tzv. HEARTLTAND INSTITUTu, který je institutem asi tak jako je CEVRO "akademií".

Ikdyž se na internetových stránkách http://www.klaus.cz a se sdělění KPR dosud neobjevuje sdělení, kterými Klaus po dlouhá léta, ať byl na MF ČSFR, ve Strakovce, PSP ČR nebo na Hradě or další tzv. "pracovní cestě" a "prestižním přednáškovém turné" zatím neobjevila POČKEJME si na ně, zda ptáček zase a zase falešně, před vzletem a odletem za neetickým a jinde nezákonným melouchem zapěje. VSADÍM se, že zase zapěje, k obdivnému ááah, některých skalních naivků a místopředsedkyně PSP ČR, při volbě Klause i jindy, když ho jen vidí, dojeté a jinak vlhké, nejvíce přeplácené majitelky knižního kiosku, Miroslavy Němcové.

Klaus na http://www.klaus.cz a KPR zase sdělí, že "prezident republiky ve dnech 8. až 11.3. (nevím přesně kolik melouchů stačí, tototo jsou dny konání 2. "mezinárodní konference", ve skutečnosti jen několikamiliónové propagandistické s vědou nebo odborností - pan docent Hořejší dosvědčí, dyť je také vědec a v USA dělal vědu, jako věděcký pracovník EU a PÚ ČSAV, Klaus, už za hluboké totality - nic nemající akce ubedeného Heartland "institutu") kde "přednese hlavní projev na mezinárodní konferenci o změnách klimatu v New Yorku."
Kdyby naši spoluobčané znali pravdu, jak to skutečně vypadá, když, navíc na nezákonnou úplatu Klaus, prý "konzistetně hájí důstojnost účadu hlavy státu" nebo i "národní zájmy a hrdost", kdyby z ideologických důvod. nebo z obav o pomstu Hradu, kdy jeho přízeň na nekonečně patové politické scéně každá demokratická strana Klausovu milost potřebuje a KSČM jeho náklonnost má, rychle by si na něj názor změnili.

Mezi až 20 melouchy, pardon, "pracovními cestami" Klause, které nemají s výkonem jeho dané funkce nic společného, které do každého roku službě vlasti výměnou za život neliberální život z kapes daňových poplatníků, tedy skutečně konzistetní, jíž více neź PUL STOLETÍ, od roku 1958, kdy jako 17-letému mu strana a vláda poprvé, v krvavých 50. letech, dala, prý za to, jak se dobře učil, ne že jeho z Podkarpatské Rusi si na Nepomucko 1. republiky bolševické praktiky z první ruky přinesivší otcko byl pilným a dos vé smrti v normalizačním roce 1974 spolehlivým činovníkem KSČ, přijetím na stalinskou VŠE a tam na nejvíce prokádrovaný studijní směr, zahraniční obchod, už 2 melouchy byl právě kauf, kdy Klaus za peníze a trošku opošimrání patologicky narcistického ega, propachtoval ke zneužívání titul a vážnost úřadu hlavy státu Heartlandu. Koncem září 2007 to byla jejich rozsáhlá kampaň před konferencí o změně klimatu v OSN, kde poprvé fotka jediného, ke všemu a za peníz ochotného představitele jakékliv zěmě zírala na z inzerce novin: "Češi a jejich statečný president, Vaklaf Klaus jako jediní stojí proti ekofanatikům."

Své peníze si zasloužil jednak propachtováním svého jména a fotky a NAŠEHO titulu pre¨zidenta NAŠÍ republiky a pak skandálním projevem v OSN, který si lze, v porovnní s projevy ostatních předsstavitelů zemí na webu OSN poslechnout. Jednou ze škod "prestiž" a "národní zájmy"
prý hájícího demagoga bylo to, že ČR ztratila již jisté místo v RB OSN, což ani Topol ani Bursík, když země Tichomoří viděli, že je šílenec Klaus klidně doslova potopí pro ČR takové hlavy státu hlasovat nechtěly.

2. až 4.3.2008 pak V. Klaus pak za $$$ nechal zneužít svůj úřad na lžikonferenci Heartlandu (V. Klaus, Juri Izrael, Ray Innis) a 3.a 4.3. pak (na YouTube) intervia se šílencem GLENN BECKem. M.j. Heartland na svém webu má Kuřáckou lóži, kde lřiodbornými studiemi dokazuje že tabaák neškodí, to je jenlevičácké omezvání svobody.
27. 02. 2009 | 21:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Závist škodí pleti.
27. 02. 2009 | 21:17

Clair napsal(a):

Zdravim srdecne pane profesore,

rada bych dodala jeste dva dalsi body:

7. ukoncit valku v Iraku, coz bylo prave dnes oznameno a splnit lhutu odchodu do 31. srpna 2010, ponechat prozatimne v Iraku pouze 35,000-50,000 residualni pomoci urcene k vycviku tamni obrany, do 2012 i ten zbytek by mel byt stazen

8. nastartovat okamzite jednani, jejimz ucelem je, aby se spojil Fatah s Hamasem, timto ukolem poveril sveho envoje pana Mitchella, ktery bude usilovat o zajisteni US podpory dvou nezavislych statu vedle sebe, Palestina, Izrael - ASAP.

9. to je moje tajne prani, aby pristoupil na vysetrovani minule administrativy a jeji role kolem 9/11, muceni a waterboarding, a kdo stal za podvrzenymi informacemi, na zaklade kterych se uskutecnila valka v Iraku, a take aby zrusil sledovani posty a telefonatu a obnovil obcanska prava a svobodu zajistene ustavou
27. 02. 2009 | 21:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Václav Hořejší:
Kéž by, ale po Bushovi by byl poslem naděje kdokoliv.
27. 02. 2009 | 21:22

skeptický napsal(a):

Tabák léčí.Přišel z Ameriky,tudíž je dobrý.

Pracovitost našeho vladaře bych mu nevyčítal.Jestli ho někdo poslouchá,a je mu za to ochoten zaplatit,tak to mluví samo za sebe.Jmenujte mi jednoho našeho politika.

Lumpenšlechta tu rozkrádá státní kasu,a do zahraničí jezdí na dovolené,a kontroly kont,zvané studijní cesty.

Málo nás zaprodává do ciziny.To je fakt.To je novum.Nedivím se,že vadí.
27. 02. 2009 | 21:28

vlkodlak napsal(a):

Konecne to Horejsi chape!

President Obama said Tuesday that he would send an additional 17,000 American troops to Afghanistan this spring and summer, putting his stamp firmly on a war that he has long complained is going in the wrong direction.
the strategic attention, direction and resources it urgently requires.”
President Barack Obama's budget proposal for the 2010 fiscal year would provide $533.7 billion for basic defense spending, 4 percent more than what Congress approved for 2009.
Jsem rad ze Horejsi konecne chape ze nova administrativa USA jde spravnym smerem.
27. 02. 2009 | 21:40

skeptický napsal(a):

to Clair

Já bych spíše viděl,že namísto bodu devět Vám dále zjednoduší ústavu zrušením druhého Amendmentu.Nezbytnost Vám vysvětlí.
Nám tu také jeden vysvětlil,že zbrojní průmysl je nemvavnost.
27. 02. 2009 | 21:43

Paterik napsal(a):

Clair:

ad 7: tedy ta takzvaná reziduální pomoc zahrnuje také speciální protiteroristické jednotky a ostrahu amerických a spojeneckých objektů. Není to tudíž zase až takové mírumilovná mise, jak by se mohlo zdát. Boje budou nepochybně pokračovat. Navíc co se týče konečného termínu stažení, dodrží jen dohodu, kterou dojednal jeho nenávidění předchůdce Bush.

ad 8: taková jednání bych chtěl vidět. Hamás a Fatah mají vztah asi jako hmota a antihmota. Myslím, že k jejich spojení v dohledné době nedojde. Spíš bude muset Izrael seletivně vyjednávat s Fatahem, aby si uvolnil ruce a mohl se soustředit na Hamás.
27. 02. 2009 | 22:01

vlkodlak napsal(a):

Welcome Clair!
Long time no hear. How's the life in the Windy City? You must be crushed Clair. Negro is an American president. What will happen next Clair? Will Citroen take over General Motors? And Jews may even take over Wall Street, lol. What will you do Clair? Can you survive in USA? Most Czech "socani" think that USA is finished. What do you think Clair? Is USA finished?
27. 02. 2009 | 22:01

Jenda napsal(a):

autorovi:

- neříkám to s lehkým srdcem, z mnoha důvodů (m.j. máte postgraduální VŠ vzdělání atd., navíc jste, jak připomínají jiní, již za komunismu měl možnosti poznávat svět, včetně toho předlistopadových pobytů a práce v USA) ale jste hlupák. Polovzdělanec, což nejednou je, jak víte o to víc nebezpečné.

- nevím v čem byl vámi indikovaný mladý prezident-playboy, co prý zahynul rukou v SSSR po několik let oddaně žijícího Lee H. Osvalda nadějným? Že to dělal s Marilyn Monroe ve vaně, ikdyž musel polykat hrsti prášků na bolesti zad? Nebo byl nadějný z hlediska Nikity Sergejeviče (Chruščova)? Možná vy, jako spolehlivý komunista, kádrová rezerva, kterou, i bez dohledu, režim mohl vysílat do lůna imperialistických USA dělat vědu a výzkum, máte v tomto infirmace, které jen agenti režimu, včetně Karla Koechlera, který to v USA také rozsvítil a je na to také hrdý, máte?

JFK zbodal Kubu, rakety i Pláž sviní, zbodal jednání s MSCh ve Vídni atd. Takže jaké naděje? Nebo že by vaše fundovanost byla tolik ovlivněna reklamou Madison Avenue a imagi Camelota?

Jinak ano, bohužel, těch dní do konce Obamova prvního období v Casa Blance je ještě 700 a zbraní a šílenců v USA je příliš mnoho.

Teď k vašim bodům:

1) “V první řadě – vrátit se k respektování mezinárodních smluv, konzultovat intenzivně se spojenci, posílit roli OSN a opustit doktrínu „preventivních úderů“, která pošlapává mezinárodní právo”.

ANO, tam bude asi změna a potřebná změna nejvítanější, změna image největší. Důvedem hlavně změna priorit, kdy navíc ekonomicky a finančně zruinované USA po spasmu neocom týmu Bush-Cheney musí počítat a koukat jak konečnou katastrofu a pád impéria oddálit. Proto Hillary na Dálný Východ, ne do Londýna a Evropy, projevit úctu věřitelům.

2) “Vyjednat s Ruskem neslýchané snížení jaderného potenciálu (na tisíc hlavic na každé straně – což by samozřejmě pořád ještě mnohonásobně stačilo ke zničení celé Země...) a pokud možno přátelsky spolupracovat s touto zemí.”

RONNIE si plácnul s Gorbym, i tu tehdy neslýchanou redukci nuke dohodli a postupně provedli. Obama se bude snažit, hlavně z výše zmíněných důvodů o podobné. Ale zase, nedělejme si iluze: koncentrace majetku v USA, zájmy jejich nadnárodních korpoprací, včetně Rubinů z Wall Stretu jsou rozhodující a ty se nemění. Nebuďte naivní. Finančně vysílená tvrdá pěst neoconů nahrazena mírnější taktikou, změna je změna, než se finance oživí.

3) "Zastavit nebo odložit problematické a nefunkční vojenské projekty včetně toho, jehož součástí by měl být brdský radar."

TADY jste už zcela mimo: Obama chce joby pro Amíky, joby a export a ty jsou v americkém zbrojním průmyslu. Vysvětlí mu, že nové systémy ušetří počty a životy vojsk. To, že Rumsfeld zneužil "nové Evropy" šílenců Kaczynských a narcise na Hradě, kterého vaše bývalá strana volí a jinak, s Bobošíkovou a k nemalé radosti většiny národ a na Hradě drží, je něco, co se může změnit, ale jestli Pentagon radar chce, tak ho i od Obamy nebo Demokratů dostane. Možná bude jinde než u nás. A možná za 10 let. Těch pár mld nebude hrát roli, jak si teď LiRou stíhaný exopert Dienstbier (jehož jméno, jako registrovaného agenta nepřátelské země, pod krycí funkcí zpravodaje Rudého práva, je veřejnosti k dohledání v archivu federálního úřadu na Farragut Square ve Washingtonu), naivně jako rádoby expert domnívá.

4) "Zahájit přímá jednání s dosud až absurdně démonizovaným Íránem."

TADY jste snad nejvíc vedle jako jedle, jako komunista, tedy jolka. Takto to dopadne, jako jedna z priorit plácnutí si USA-Rusko-ČLR: Jaký režim nám VŠEM třem v Teheránu vyhovuje? Takový bude. Jen díky tomu pravděpodobně radar a rakety proti Teheránu potom nebudou. ČLR dohlídne na to, aby odběrem energie z Ruska a jinými formami "obosustranně výhodné výměny" se Rusko nesložilo, ceny energie zase půjdou nahoru. Ani ČLR ani Rusko tam USA nepotřebují a přešponované USA si nemohou dovolit prachy a zdroj levné vyroby mající ČLR a zbraně a suroviny mající Rusko trvaleji naštvat.

5) "Stáhnout americká vojska v poměrně krátké době z Iráku."

ON SNAD ted Obama vám naslouchá. Plácnutí si ČLR-Ruska-USA (ale i Iránu) stran toho jaký režim v Bagdádu. Oproti Iráčanům, Afgáncům, Jugoslávcům, Slovákům, Maďarům (1956) a Polákům, Finům atd. Češi nebojují, ti by byli stáíle okupovaní. Jedny Milovice stačili.

6) "Zásadně změnit dosavadní neúčinnou a kontraproduktivní politiku blokády vůči Kubě."
27. 02. 2009 | 22:17

Jenda napsal(a):

6) "Zásadně změnit dosavadní neúčinnou a kontraproduktivní politiku blokády vůči Kubě."

CHCETE se vsadit, že na konci Obamova prvního období se ve vztahu s Kubou nic jakkoliv podstatného nezmění? Víte proč, vy experte? Protože z toho, kromě "pádného důvodu" nějakému Jižanovi nebo Kubánci z Miami k výše i vámi zminěvané repríze a la JFK pro Obamu, Demokraty nic nekouká. Při těch všech (hlavně domácích, sociálních změnách, zpomalení okrádání 95% ve prospěch 5% Obama musí silné pravici a konzervativismu nechat nějakou modlu. Tou bude pokračování Castrova režimu na Kubě i po smrti Velkého lídra.

Pane profesore, za to, že jste jste tolikčetl a tolik viděl, své děti bych vám na přednášky neposlal, ikdyž by byly stále "zadarmo". Ta vaše moudrost z nich skutečně za moc víc nestojí. Bohužel, ikdyž si myslíte, že víte a umíte. Možná v oboru, doufám. I já totiž potřebuji mít nějaké iluze.
27. 02. 2009 | 22:18

vlkodlak napsal(a):

But seriously Clair,
If your ass gets in USA hot, head up north. For Canada. It is cooler there and there are not many Jews. You will like it there Clair. Lake Opeongo is not bad. No Jews as far as you can see. And no Niggers. It should make you feel safe. Let me know what your escape plans are. I might even smuggle you out west. I hear that in Coquitlam there might be a safe place for you. No Jews, Clair! Perfect spot, don't you think?
27. 02. 2009 | 22:21

wbgardenh napsal(a):

Budu neustále opakovat, co se asi tak chlapci v té ameryce podle vás změní, ó bama mia, chtělo by to studii aspoň za sto táců, pehe nám to možná poví..., veselé krizování, dlouhý život pro vaše pračky a nezapomeňte kupovat jenom české banány....
27. 02. 2009 | 22:27

Jenda napsal(a):

vlkodlak napsal(a):
Welcome Clair!
Long time no hear. How's the life in the Windy City? You must be crushed Clair.
FTIPNÉ, velice vtipné vlkodlaku! Plno Američanů i plno Čechů a východoevropanů žijících v USA je velice nešťastných, zejména z Michelle v Casa Blance. Jak říkával cizoložný páter a kdysi také kandidát na prez, Jessie jackson (ano ten, jehož syn, nepotický kongresman, jehož lidi dojednávali schůzku a odkoupenín ještě lukrativnějšího jobu, senátorství USA od východoevrospého Blago, co tak po našem za půl mega prodával senítorské místo po Change We Can believe In Husseinovi Obamovi, jinak produktu kvót a tvrdých praktik chicagské demokratické mašině, zvláště tolerantní a rychlou palbou z ručních i automatických zbraní zajišťované diverzitě South Chiga, kde naše princetna Michelle a Barack se došplhali až do Senátu.

Janěže, jako Britská říše před ní, po uši v dluzích, je v posledním tažení. Idyž to bude trvat. Ale snad už si novou války nedovolí.
27. 02. 2009 | 22:28

Paterik napsal(a):

wbgarden:

Já ti řeknu, co se v Americe změní, klidně zadara...
27. 02. 2009 | 22:30

Jenda napsal(a):

Jessie Jackson volával "From a doghouse to the White House".

Dnes už je to skutečností. A zmíněná Michelle už pronajala, respektivně širokému příbuzenstvu dovolila se vyspat a dělat "to" v Lincolnově ložnici, nechat tam, za odměnu, přespat nejštědčejší sponzory 400 mil USD drahíé kampaně. Clinton tam nechal chüpat Barbru (Streisandovou) a stovky dalších, všichni prezidenti a jejich první dámy takto odměňují své sponzory.
27. 02. 2009 | 22:32

wbagrden napsal(a):

Budu neustále opakovat ad paterick, klidně mi to řekni na plné pecky a nestyď se a koncem roku se přijď pak podívat, jak ses opět mýlil...
27. 02. 2009 | 22:37

Al Jouda napsal(a):

Na článek se hodí přísloví, že přání je otcem myšlenky.
Vypíchnu jen jeden bod a sice autorovu radost nad tím, že Obama chce jednat s Ruskem o snížení počtu jaderných hlavic. Vždyť jde jen o propagandistické gesto, které nemá praktický význam, protože když tisíc zbylých hlavic plně postačí ke zničení celého světa, tak je nesmyslné vynakládat prostředky na likvidaci dalších hlavic, které by se po zničení světa stejně nepoužily. Ať radši leží zadarmo ve skladech a jednou se třeba jejich jaderné nálože použijí k výrobě energie.
27. 02. 2009 | 23:57

Důchodce68r napsal(a):

Al Jouda.
Už jich mám doma pár, ruských, a jednu americkou. Podařilo se mně je čajznout, a ještě si je ani nepřepočítali. Ale není to právě legrace se o ně starat. A taky starost za kolik, jak a komu je střelit.
28. 02. 2009 | 03:55

Důchodce68r napsal(a):

Pane Hořejší, taky to tak vidím.
Jen část z toho jsem tušil, když jsem si před volbami četl rozhovor s paní Albrightovou.
A přihodím menší polínko – zdravotní pojištění -
http://www.blisty.cz/2009/2...
Zdravím vespolek.
28. 02. 2009 | 03:58

grőssling napsal(a):

No to je diskuse plná logických argumentů.
Já jsem zvědavý na reakci našeho revolucionáře klasika až se vrátí domů a začne rozdávat moudra. Před 20ti lety mluvil jako Obama.
28. 02. 2009 | 06:27

Marty napsal(a):

Tak bud se bude Obama pokouset skutecne plnit naivni prani svych volicu a bude z toho obrovsky pruser, nebo jim pekne po cesku ukazem, ze jsou jednicky, jelikoz on musi ridit zemi a ne si hrat na Santa Clause.
28. 02. 2009 | 08:37

veverka napsal(a):

Váš dnešní blog pane Hořejší se dá shrnout jedním slovem : naivní.V USA nevládnou prezidenti,ale velké finanční skupiny.Demokracie v USA je pouze předstíraná,ve skutečnosti je jedno zda vyhraje republikán či demokrat.Předvolební kampaň je jenom šaškárna pro plebs,aby si myslel,že jako o něčem rozhoduje.
28. 02. 2009 | 08:48

Čochtan napsal(a):

Obama neudělá co udělat chce, ale to, co udělat může.
Černoch Obama ? Co má Obama společného s Afrikou ? Jednu spermii. Nic víc. Jinak vyrůstal v bílé rodině, chodil do bílé školy, dostal bílé vzdělání na bílé universitě a myslí jako běloch. Tolik k zdegenerovaným oikofobům, kteří ještě nedávnou ječeli: "Ach jak pokrokové ! Černoch v Bílém Domě ! Radujme se ! Poserme se !"
Ti budou první, kteří budou řvát "ukřižujte ho !"

V USA je hodně co dělat. Ta krize hodně změní, protože se hodně změnit musí. A nezapomeňme, kdo ji způsobil. Spíš co ji způsobilo. Byl tu nedávno dobrý článek o tom, jak byly banky nuceny dávat kredity lidem, kterým by je normálně nikdy nedaly. Jen proto, že byli "rasově diskriminovaní".
28. 02. 2009 | 09:27

Ikena napsal(a):

Čochtane,
o tom puvodu by se zajiste dalo polemizovat.
Ted se vam to nehodi do vaseho videni sveta, vychazim z vasich dlouhodobych nazoru.

Autor je optimista a v nekterych bodech, zejmena o nasich prvovernych radaristech byla trefa do cerneho, ale optimismus v Obamu muze take prerust ve zklamani. To muze byt hluboke, pokud Obama nebude zavlecen do novych konfliktu, treba Izrael x Iran.
To teprve bude zkouska ohnem.
28. 02. 2009 | 09:35

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, zapomel jste na jeden, podle me dulezity, bod a tim je zruseni koncentracniho tabora Guantanamo. S vymenou nalepek (antiamerikanista->amerikanofil) se musi pocitat, dobry postreh :), stejne jako komicke chovani ceskych propagatoru radaru (zvlaste otoceni Topolanka, Vondry a Schwarzenberga s tim, ze si skoro vzdy prali aby se na projektu ucastnilo Rusko :))).

Osobne si preji aby se Obamovi darilo, bohuzel se bude muset vic zamerovat na tu hospodarskou spoust, kterou po sobe zanechal Bush. V dobe kdy by bylo lepsi z se zamerit na vyreseni konfliktu Izrale x Palestina, ekologii,...

A pridavam se k bodu 9 od Clair, nejen ze by meli byt vysetreny vsechny udalosti, ktere vypsala, ale vinici by meli byt potrestani. Byla by to dobra reklama pro demokracii.
28. 02. 2009 | 09:58

Neopřemyslovec napsal(a):

Aby jste pochopili a porozuměli autorovi, musíte znát jeho anabáze životem. Narozen 1949, předškolním a školním věku rodina chodí do kostela a ve škole pionýrské matení, v dospívání věk v komunismu s lidskou tváří, studenské ovlivnění vstupem okupačních vojsk, Husákovským obratem, po absolvování VS normalizační poblouznění, potom do revoluce mistrné ohýbání páteře (výhody, sem tam prebendy), pravdaláskovská strategie, 21. století život v Sisyfosu AV, maskování návštěv katolických mší apod. Vinou neustálého ohýbání páteře vznikl vlastně bezpáteřní občan. Všechna tato negativa se nyní objevují v jeho blogařských článcích. Jelikož nikdy nepoznal pravdu, nemůže ani o ní psát. Prostě normální občané se s ním musí naučit žít. Je to klasický monument vzoru občana z let 1948 až 2009. Občané narozeni od roku 1989 ať budou jakýkoliv, nikdy již nebudou muset tolikrát ohnout páteř. Pochopením této skutečnosti již ve mě nevzbuzuje emoce. Dívám se na něho jiným úhlem. Pocházím z nedalekého městečka od jeho rodiště. Jsem přibližně stejného věku. Mordyje Klatovy.
28. 02. 2009 | 09:58

vaclavhorejsi napsal(a):

Neopřemyslovec:

Skvela psychoanalya, zvlaste od posumavskeho rodaka velmi vitana, diky!

Zvlaste dobre jste odhalil to "maskovani navstev katolickych msi" - zda se, ze nalepeny plnovous nepostacil...

Na druhe strane ta ohebna pater mi umoznuje slusne si privydelavat ve variete jako hadi muz.

..
28. 02. 2009 | 10:27

Paterik napsal(a):

Veverka:

Totéž by se dalo tvrdit o jakékoliv demokracii na světě.
28. 02. 2009 | 10:30

honza napsal(a):

No nevím odkud čerpáte /že by TASS ?? /, ale včera zrovna zpráva, že vojenské výdaje USA se oproti rozpočtu zvýší o 39 mld. USD, na základě žádosti prezidenta USA.
28. 02. 2009 | 10:30

trouba napsal(a):

infantilní trapárna/ jistě skvělý molekulární genetik/avšak v dušičce zakomplexovaný ministrant s pionýrským šátkem pod sutanou/ dodnes nemá jasno, dodnes nedospěl a s nahým pindíkem se ukazuje na veřejnosti/smutné/
28. 02. 2009 | 10:42

Yann napsal(a):

Casto se stavalo, ze kritici minule US adminidtrativy byli oznacovani za antiamerikanisty. Bylo to vuci nim velmi neferove a ideologicky predpojate.
Ozancovat kritiky nove vlny "Obamismu" za rasisty neni ani neferove, ani ideologicky predpojate, ale vyslovene debilni.
28. 02. 2009 | 11:00

Tupelo napsal(a):

Yann, to mate pravdu, pokud ovsem kritici Obamy jej nekritizuji prave z rasovych duvodu (coz by se dalo oznacit take jako debilni), jak se obcas deje.
28. 02. 2009 | 11:15

NevericiTomas napsal(a):

Ja si to neodpustim. Vy jste proste naivni trumbera. Radikalni snizeni atomoveho potencialu naopak povede k zasadnimu ZVYSENI napeti ve svete. Dnes jsme v situaci, kdy neni v technickych silach nikoho, vyradit atomovy potencial velmoci z provozu preventivnim uderem. Snizime-li pocty pouzitelnych hlavic na minimum, bude se muset mit kazda velmoc velmi na pozoru pred rustem uderneho potencialu (a to i konvencniho) soupere. Vysledkem blouznivcu jako vy bude Rsuko se stale nervoznejsim prstem na spousti. Ale pokud byste byl jen trochu schopen dohledat si relevantni informace, vedel byste, ze za touhle Ruskou snahou je neschopnost obnovit raketova vojska. Vyzbroj je mnohdy vic jak 25 let stara a konci ji zivotnost. POkud bychom opravdu chteli klidny svet, prispejem Rusum na nove rakety...Oni na ne nemaji.
O Iraku netreba hovorit. Nedavne volby probehly zcela bez zajmu medii a vas. Nikdo se tam hromadne nevrazdil....
28. 02. 2009 | 11:25

NevericiTomas napsal(a):

Doplnek. Tohle vsechno v situaci kdy Cina hladove kouka na Sibir, Rusko stejne hladove na rozmrzajici Arktidu. Podivejte se jak nervozene se chova atomova velmoc Izrael s rustem utocneho potencialu Iranu. Maji tech raket proste prilis malo, aby se mohli citit v bezpeci. Hlupaci jako vy zenou tenhle svet na pokraj dalsiho konfliktu tak, jak uz to jednou udelali ve 30. letech...
28. 02. 2009 | 11:33

Provaz napsal(a):

Pan autor jaksi ztratil nit. Dnes se spíše hovoří o tom, jak všem američanům Drahý B.H.O. vede USA vstříc hyperinflaci, pádu dolaru a k vleklé ekonomické kruzi srovnatelné s tou v 30. letech. Na zahraničním poli toho B.H.O. moc dokázat nemohl: Proč by Irán jednal s Velkým Satanem? Jakou by k tomu měl motivaci vyjma získání času k výrobě jaderné zbraně? Nemohl by potom splnit letité sliby o vymazání Izraele z mapy světa? A pokud jde o umírněné mohamedány t.č. bytem základna G. na Kubě, s těmi se skutečně nezacházelo dobře. Podle válečného práva jako civilisté se zbraní v ruce, v prostoru válečných operací - taková kombinace v I. i II. světové vedla k rychlému polnímu soudu a promptnímu odstřelení. Proč to nejde dnes? Ostatně humánního pana autora by jistě nebylo od věci požadovat, aby si některého z nešťastníků vězněných v G. přivedl domů a názorně prokázal jak své názory bere ve svých důsledcích vážně. Jeho ukrojená hlava by následně mohla být vystavena v některém z muzeí jako projev mirumilovné a tolerantní islámské kultury.
28. 02. 2009 | 11:41

Vico napsal(a):

Nevím, proč se tu všichni rozčilují nad naivismem autora,který je následně dehonestován a tupen. Pokud by byl nachytán na švestkách ve svém oboru, což se tu jiným blogerům nejednou stalo, tak prosím.
Jinak má každý i na vyslovení naivního názoru právo. Ostatně soudím, že bez třeba i naivního očekávání věcí příštích by se žilo s depkou v zádech. Je jasné, že příslib změny se asi konat nebude. Nikdy se tak nestalo. Ale proč nedoufat, byť naivně.
28. 02. 2009 | 11:41

stále rebel napsal(a):

I kdyby se Baraku Obamovi podařilo jen málo z toho co sliboval, tak mu stejně patří velký dík, protože dal světu to hlavní a to je naději.

Nic se ovšem nemění na tom, že tupí a nebezpeční ideologové, zůstávají mezi námi.
Poznáte je snadno, mají lidi za hloupé a naivní, rádi jim vládnou a zachraňují je, ač jim lidé o to nestojí. Jsem rád, že tento typ lidí ztrácí půdu pod nohama.

Pro mne je to takový malý rok pětačtyřicet. Svět je sice zatížen problémy, které mu způsobila zase jedna ideologie, ale může s nadějí pohlížet do budoucnosti.
Baraku díky.
28. 02. 2009 | 11:54

PU napsal(a):

Ta uváděná "naivita" autora pramení z jeho kontaktů na Harvardu. Celé americké vysoké školství je pod vlivem intelektuální levice prakticky kontinuálně. Jejich postoje jsou obecně známy, velká důležitost v reálné politice se jim zas tak nepřikládá. Fungují pouze jako významný korektiv v intelektuálním a politickém diskursu Ameriky. Nic víc nic míň. V našich podmínkách ostré bipolarity ovšem takové názory působí poněkud směšně, to je fakt.
28. 02. 2009 | 12:00

My napsal(a):

Myslím si ,že naděje vkládané do Obamy jsou liché.Například vojenský rozpočet na příští rok je větší o 20 miliard dolarů.Prostě USA jsou v koncích a tak tomu musí přizpůsobit svou politiku.Obama mi připadá jako "slibotechna",hezky řeční a tolik vstávání a potlesku posluchačů zažil naposled bátuška Stalin.Nijak ho k němu nepřirovnávám ,ale připadá mi to jako šaškárna .Obama bude dělat politiku prospěšnou pro ty kruhy ,které ho tam dosadily.Kdo to konkrétně je to nevím ,ale to se brzy ukáže.
28. 02. 2009 | 12:08

vaclavhorejsi napsal(a):

PU:

Nevim, jakou "ostrou bipolaritu" mate na mysli?

Pokud jde o tu moji naivitu, ba dokonce trumberovitost (NevericiTomas), snad mi muze byt utechou, ze podobnymi trumbery jsou predni americti a svetovi politici, vcetne treba takoveho trumbery, jako je Z.Brzezinski (ten na je jiste proti nicku NevericiTomas naprosta politologicka nula).

..
28. 02. 2009 | 12:13

NevericiTomas napsal(a):

Ano ano. Predni svetovi politici jako Cahmebrelain, Daladier, Roosevelt by s vami zajiste souhlasili. Jaziskunakrizku...
28. 02. 2009 | 12:33

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pánové, trochu praxe do toho umírání, pomožte americe a vemte pár těch dobráků z quntanáma na privát...ó bama mia, jinak veselé krizování....
28. 02. 2009 | 12:36

NevericiTomas napsal(a):

A jeste hadanku: Snizovani armadnich rozpoctu a vojenskeho potencilau hlavnich svetovych mocnosti ve 30. letech vedlo A) k uklidneni mezinarodni situace B) k eskalaci mezinarodniho napeti a k valecnemu konfliktu
Jako by se nam ty dejiny tocily stale v kruhu...
28. 02. 2009 | 12:39

skeptický napsal(a):

Říkalo se,dokud vyhrožují válkou,je to dobrý.Když se začne mluvit o míru,bacha.
28. 02. 2009 | 12:47

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, a že je jich je po světě...

MÍR NA ZEMI

Jsem už dost starý
a tak si myslím
že by mi ho mohli konečně
ukázat
člověka
který chce
válku

Jsem už dost starý
a v televizích pořád vidím jen ty
co chtějí
mír....

ó bama mia...
28. 02. 2009 | 12:52

skeptický napsal(a):

P.S.

O naději je známo,že umírá poslední.Tudíž my musíme povinně dřív.
Je nás moc,a všichni by žrali,a konsumovali zdroje.

Obsloužit panstvo by stačila desetina světové populace.

Nejdřív se to namíchá,ono se to mezi sebou vybije.
28. 02. 2009 | 12:55

zakosf napsal(a):

Než začnete rušit zase nějakou věznici tak prosim povolte asistované sebevraždy.Když pan Havel dal velkou amnestii tak to stalo řadu lidí život.Muslimové nejsou žadná ořezavatka,to bude jiný ohňostroj.
28. 02. 2009 | 12:58

PU napsal(a):

To Vaclav Hořejší

Myslím tím ostrou názorovou bipolaritu. Obě strany (pravá i levá část) si prakticky jenom nadávají. A to dost nevybíravě.Jak politici, tak jejich stoupenci v řadách voličů. Stačí poslouchat řeči politiků a hulvátské a nekulturní výpady v diskusích. Vaše prezentované názory pak působí opravdu trochu naivně.
28. 02. 2009 | 13:08

Artur napsal(a):

Pokud někteří diskutující označují pana profesora za hlupáka, jsou sami hlupáci, navíc velmi zlí a „zásadoví“ v boji proti komunismu (takové v roce 2009 nejvíc potřebujeme). Kromě najapných blábolů se na nic jiného než na osočování nevzmohou. Jinak souhlasím s většinou, věci okolo Obamy jsou tyátr, který vychází vstříc americkému naturelu.
28. 02. 2009 | 13:11

Milan napsal(a):

Ten název článku mne dokonale vyděsil. Naštěstí prvá věta mne uklidnila.
28. 02. 2009 | 13:24

buldatra napsal(a):

Vznáším námitku proti tomu, aby byl autor v souvislosti s tématem článku dáván do souvislosti s výrazivem a konstatováními, jako například: ztratil nit, naivita, naivní trumbera, cosi o ohnuté páteři, hlupák, polovzdělanec, atd. Viz. diskuze výše.

Navrhuji k úvaze, že pan autor je jen špatně informovaný pesimista a nadšenec.
Přičemž nadšenectví je zcela obvyklý jev, vyskytující se pravidelně v dobách, kdy odchází do výslužby, na smetiště dějin, do předem připravených pozic, do bažin a podobně něco autorem a jinými nadšenci nechtěné, něco opotřebované a okoukané, nesympatické, nelibé, zbytečné, již nepoužitelné, zastaralé, rozčilující, kompromitující, protivné. Podobně, za jásotu četných nadšenců odkráčel kamsi na smetiště komunismus…Jen bolševici zůstali.

A naopak klíčí cosi nové, plné nejasných příslibů a neurčitých změn. Něco, co slibem nezarmucuje. Proto není nic divného na tom, že nadšenci zapějí ódu na radost a o tuto radost se s ostatními podělí.
Bez nadšenců by byl náš život méně zábavný.
28. 02. 2009 | 13:41

gaya napsal(a):

(na tisíc hlavic na každé straně – což by samozřejmě pořád ještě mnohonásobně stačilo ke zničení celé Země...)

Pletete si Zemi a lidstvo, pane Hořejší. Zemi se nestane nic co by už tady v minulosti nebylo, lidstvo zmizí.
28. 02. 2009 | 13:45

Honza napsal(a):

No já nevím. Levičáci z něj mají skoro orgasmus, ultrakonzervativci z něj mají zase hrůzu. Podle mě se jeho význam přeceňuje. Nebo si opravdu někdo myslí, že Obama napraví katastrofální politiku Západu vůči Srbsku? Že se třeba dohodne s Putinem na obnovení ústavního pořádku v Kosovu, Jižní Osetii a Abcházii a umožní bezpečný návrat vyhnaným Gruzíncům a Srbǔm? Nebo že dokáže zachránit americké automobilky. Nebo že dá práci a dokáže vychovat milióny společensky nepřizpůsobivých amerických černochů. Nebo že po odchodu USA zavládne v Iráku mír. Nikoliv milí levičáci, tohle Obama neudělá, ono to totiž z jeho funkce udělat nejde. Na druhou stranu si myslím, že Obamy nedojde v USA k žádné anarchii, rozvratu a podobně. Respektive nestane se tam nic, co by se nestalo i za konzervativců. Bude to takový úplně normální americký prezident s poněkud lepším mediálním obrazem. Něco jako Clinton až na to bombardování Jugoslávie.
28. 02. 2009 | 14:17

keh napsal(a):

<Něco jako Clinton až na to bombardování Jugoslávie>

Kolik mrtvých by přibylo k balkánské statistice, kdyby to bombardování nebylo, Honzo???
28. 02. 2009 | 14:46

stále rebel napsal(a):

Když kouknu na diskusi tak vidím, že některým kebulím smrdí slovo mír,
Hitler obviňuje Chamberlaina, Daladiera a Roosevelta z rozpoutání války, největším nebezpečím jsou prý ti, kteří nechtějí zbrojit a podobná moudra některých geniálních spoluobčanů. Naštěstí se dnes jejich hlouposti a zhovadilosti mohu smát, nedělám si žádné iluze o tom, že to tak bude navždy, ale dnes se radovat mohu.
28. 02. 2009 | 15:36

Hugo napsal(a):

Vážený pane Hořejší, prosím vás, nešokujte už lidi. Jak jsem si přečetl titulek, myslel jsem, že jste zešílel. Až při čtení článku jsem si oddechl. Váš článek je naprosto perfektní, až na ten šokující titulek. Přeji mnoho úspěchů v práci a víc takových článků.
28. 02. 2009 | 15:48

PetrF napsal(a):

Pane doktore Hořejší

Váš post se mi líbil, a diskuze (jako obvykle) mi připomíná ten Ladúv obraz "Hospodská Rvačka". Asi to máte rád - a proti gustu žádný dišputát.

Diagnozy 'jste naivní' so pro Váš ilk chopil jiz nestor neokonú, pan Bolton, ZDE
http://zakopnout.blogspot.c...
A neni to překvapivé že naši malí opustění post-neo-koni ji (asi nezávisle) to taky objevili.
Co jim zbývá?

Jednu faktickou poznámku ba závěr , pro vlkodlaka a jine experty na US rozpočet:

Za Bushe byli výdaje na Irak ($5000 za sekundu) mimo rozpočet. See e.g. here
http://www.defenselink.mil/...
(VYdaje na válku jsou extra).
Pokud to Barry Obama nebude žádat, budou za jeho vlády vydaje mensí, ne větší.

A redukce výdajů bude zaležet na vyjednané redukci ohrožení, ne na něčím přání či naivitě. Je asi tězkě pro 'odborníky na cynicism', kteři nikdy nevytáhli paty z Česka, pochopit jak funguje americká demokracie.
Zkuste tohle: seďněte si do lotosove posice a zkuste si představit tohle: Přes polovina Američanů se rozhodla zménit kurs. Bushova politika se jim znelíbila.

A vybrali si Barryho, aby to zménu kursu provedl.

A Srbsko? Osetie, Česko .. ?

Kde to je? Nékde v EE ?? ve východni Evropě ??

Na to se snad může ptát jen hloupý český Honza
28. 02. 2009 | 16:09

sergej napsal(a):

Pane Hořejši nebyl vy jste už v Mnichově v roce 1938 jako pozorovatel? Vaše postoje tomu odpovídají. Docela bych Vám přál, aby nějaký ten "chudák nevině vězněný" na Guantanámu odpálil pod vaším zadkem bombu,
28. 02. 2009 | 16:38

Honza napsal(a):

keh: přibylo by jich odhadem tak -1000.
28. 02. 2009 | 17:03

vaclavhorejsi napsal(a):

sergej:

A vy tedy VITE, ze ti lide jsou vinni? Vsichni? nebo kteri z nich? Kdo a jak to zjistil? Soudy uz nejsou zapotrebi? Podle vas tedy staci, ze nekoho nejaky serzant chyti, a dal uz neni potreba zadneho dokazovani (pripadne se jako dokazovani pouzije "waterboarding" nebo neco takoveho)?
Jak byste tedy s temi lidmi nalozil vy - poslal byste je do plynu? (podle zrejme neo-konske zasady "radeji zabit deset nevinnych, nez nechat uniknout jednoho vineho").

S tim Mnichovem uz dejte pokoj - byl to jediny pripad, kdy se "mirotvorci" sekli - existuje naopak spousta prikladu, kdy trpelive diplomaticke jednani vedlo k cili mnohem lip nez bezhlave valceni.
Bohuzel je jeste vic pripadu, kdy nekdo misto toho jednani zvolil nasili, a pak toho trpce litovali vsichni zucastneni.
*****************************

V techhle diskusich se opakovane jasne vyjevuji vsechny ty fasisticke typy, pro ktere je slovo "mir" necim opovrzenihodnym, kteri by nejradeji videli masove zabijeni "nepratel", vcetne "vnitrnich" nepratel typu "levicovych intelektualu".
Obcas tyhle lidi vidam v televizi, jak s oholenymi hlavami, tvrdymi bicepsy a bagancaty masiruji ulicemi nasich mest a vyrvavaji neco o "narodu" a "cernych svinich".
U nas jich zatim jeste tolik neni, v Madarsku to ale uz zacina byt na povazenou...

....
28. 02. 2009 | 17:27

JAHA napsal(a):

Ad:autor
Nedovolim si, z mojho profesinalneho hladiska, napisat cokolvek teraz k tomuto prispevku. Anjeli - a teraz Obama (mia!)
Potrebujem asi viac casu nieco take prezut:-).
28. 02. 2009 | 17:55

Clair napsal(a):

Vsem ideologickym bojovnikum, kteri se snazi pana profesora umlatit cepicema posilam clanek, kde Barack Obama zahajuje valku proti lobyistum. Clanek prave vysel na Huffington Post:

http://www.huffingtonpost.c...

WASHINGTON — President Barack Obama challenged the nation's vested interests to a legislative duel Saturday, saying he will fight to change health care, energy and education in dramatic ways that will upset the status quo.

"The system we have now might work for the powerful and well-connected interests that have run Washington for far too long," Obama said in his weekly radio and video address. "But I don't. I work for the American people."

He said his ambitious budget plan, unveiled Thursday, will help millions of Americans, but only if Congress overcomes resistance from deep-pocket lobbies.

"I know these steps won't sit well with the special interests and lobbyists who are invested in the old way of doing business, and I know they're gearing up for a fight," Obama said, using tough-guy language reminiscent of his predecessor, George W. Bush. "My message to them is this: So am I."

Some analysts say Obama's proposals are almost radical. But he said all of them were included in his campaign promises. "It is the change the American people voted for in November," he said.
pokracovani
28. 02. 2009 | 17:57

Clair napsal(a):

dokonceni:
Nonetheless, he said, well-financed interest groups will fight back furiously.

Insurance companies will dislike having "to bid competitively to continue offering Medicare coverage, but that's how we'll help preserve and protect Medicare and lower health care costs," the president said. "I know that banks and big student lenders won't like the idea that we're ending their huge taxpayer subsidies, but that's how we'll save taxpayers nearly $50 billion and make college more affordable. I know that oil and gas companies won't like us ending nearly $30 billion in tax breaks, but that's how we'll help fund a renewable energy economy."

Passing the budget, even with a Democratic-controlled Congress, "won't be easy," Obama said. "Because it represents real and dramatic change, it also represents a threat to the status quo in Washington."

Congressional Republicans continued to bash Obama's spending proposals and his projection of a $1.75 trillion deficit this year.

Almost every day brings another "multibillion-dollar government spending plan being proposed or even worse, passed," said Sen. Richard Burr, R-N.C., who gave the GOP's weekly address.

He said Obama is pushing "the single largest increase in federal spending in the history of the United States, while driving the deficit to levels that were once thought impossible."

___
28. 02. 2009 | 17:57

vaclavhorejsi napsal(a):

Jeste k tem poznamkam nekolika diskuteru, ze Obama stejne zadne vyznamne zmeny neudela (protoze bude muset dalat to, co mu dovoli ti skutecni hybatele politikou, tedy mocne natlakove skupiny):

Ano, to je mozne. Ale vzpominam si, jak jsem mel v roce 1985 v laboratori na Harvardu diskuse s tamejsimi ruskymi zidovskymi emigranty, kteri byli velice skepticti k tomu, ze by Gorbacov (ktery tehdy prave nastoupil) udelal jakekoli vetsi zmeny. Ja jsem byl tehdy podobny optimista jako ted, a rikal jsem jim, ze tenhle je jiny nez ti pred nim, ten ze opravdu neco dokaze. Oni rikali - je to proste jen dalsi komunista, a o to nebezpecnejsi, ze neni hloupy a ma osobni kouzlo.

Pravdu jsem mel nakonec ja.

Doufam ale, ze to nebude uplna analogie (treba v tom, ze se Gorbacovovi jeho stat nakonec rozpadl, coz jiste nebylo jeho zamerem...).

Opakuji, ze jsem moc rad, ze zase mohu "mit rad Ameriku" a videt ji jako nadeji pro svet - i kdyz to asi muze znit (popr. opravdu byt) jako velka naivita.

..
28. 02. 2009 | 18:17

Lena napsal(a):

JAHO,

musíte být flexibilnější. Nebo si dejte Barackpálenku a třeba Vám to půjde lépe a rychleji a radostněji... :-)
28. 02. 2009 | 18:24

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, mate pravdu, spravedliveho potrestani viniku se bohuzel asi nedockame, i kdyz po mem soudu by to byla znamka sily demokracie, ne jeji slabosti.

A podobne by se melo pristupovat i k tem, co maji velky podil na soucasne krizi; je prilis lehke za vinika oznacit trh a jeho cyklicnost, s tim ze to tak proste byva (pokud ano, myslim ze je treba vazne uvazovat o jeho korekci). Viz clanek na BL ( http://www.blisty.cz/2009/2... ), ktery je sice z britskeho prostredi, ale dobre dokumentuje nenazranost dotycnych. Divim se ze se diskutuje o nejakych odmenach pro toho pana a ze jeste nezauradoval exekutor. Pokud by uz primo nemel sedet v base a venovat se byznisu v oblasti lepeni pytliku... ;)

Obama to ma a bude mit hodne tezke, na vsech frontach (viz napr. posledni prispevek Clair) proto souhlasim se stale rebelem - budu rad i za male uspechy.
28. 02. 2009 | 18:34

Lena napsal(a):

Pane Hořejší.

Ráda bych se sergeje zastala. On je totiž rozdíl mezi osvobozeným pro nedostatek důkazů a uznaným za nevinného. Mě osobně by zajímalo, kolik seržanti omylem pochytali nevinných fousatců, kteří šli zrovna skrz teroristický tábor čirou náhodou na houby se svým kalašnikovem, když akorát v tu samou dobu útočila americká armáda.
28. 02. 2009 | 18:46

stále rebel napsal(a):

Z historie. 31. března prohlásil britský ministerský předseda Chamberlain, že pokud bude ohrožena nezávislost Polsko půjde Anglie po jeho boku do války. Odpovědí Německa z 28. dubna bylo to, že považuje německo-anglickou námořní dohodu z roku 1935 za zrušenou.
Stačilo zinscenovat akcí, která by přesvědčila Němce že je Poláci ohrožují a mohlo to začít.
28. 02. 2009 | 18:48

NevericiTomas napsal(a):

Ja mam vlasy hodne pres usi a bicepsy tak akorat na pytel cementu, pane profesore. Zato jsem dost mlad a dost hloupy (nevybehal jsem si totiz "modrou" jako vetsina pacifistu), aby me jednou kvuli naivum jako vy nekdo navlikl do munduru ... S vami nema cenu moc diskutovat. Uz to, ze jste schopen vkladat takove nadeje do politika, ktery je jen dalsim v rade americkych prezidentu (a to jeste teprve par tydnu) svedci o vasi snadne "manipulovatelnosti". Argument pro sve tvrzeni nemate zadny. Proste jen dojmologie. Snad jen to prirovnani ke Gorbymu sedi. Ten mel take image, spoustu slov v zasobe, ale zadnou koncepci reseni. Byl to spis takovy chodici katalysator.
28. 02. 2009 | 19:00

Pepa Řepa napsal(a):

To Lena
to neřešte. Náš pan Hořejší by se zeptal: Rostou, rostou a nechal by pozdravovat sadika Aymana.
28. 02. 2009 | 19:03

Lena napsal(a):

Pepo Řepo,

a za odměnu by dostal kulku mezi oči. Při nejlepším. V horším případě by si ho nechali odležet a pak mu pěkně před kamerou uřízli hlavu, psovi nevěřícímu.

Pan Hořejší je prostě humanista. Je mi to sice sympatické, dokonce se domnívám, že jsem taky humanista, ale všeho s mírou.
28. 02. 2009 | 19:25

vaclavhorejsi napsal(a):

Lena:

takze podle vas soudy jsou zbytecne a zenevske konvence o nakladani s valecnymi zlocinci take?
Kazdy zajatec v jakekoli valce s USA (kterou navic USA zacaly, dokonce BEZ formalniho vyhlaseni valky) by mel byt ponechan na dozivoti v kleci na Guantanamu?

..
28. 02. 2009 | 19:29

vaclavhorejsi napsal(a):

NevericiTomas:

Kdyby nebylo Gorbacova, tak jste ted mozna jeste chodil na komunisticka politicka skoleni a na vojenskych cvicenich byste se chystal na valku proti "imperialismu".

..
28. 02. 2009 | 19:32

Lena napsal(a):

Hořejší:

nejsou. Akorát si myslím, že tak nevinní, jak Vy si asi představujete, nebudou ani omylem. Ovšem budu doufat, že ti, kteří budou propuštěni, nevinní opravdu jsou. Protože jinak jsme pro ně lovná zvěř.

Chtěla jsem jen upozornit na to, že těmto lidem se vina prokazuje jen velmi těžko. A přesto mnoho z nich jsou vrazi. Co byste s takovými dělal Vy? A vůbec - jen tak teoreticky: co byste dělal, kdybyste s jistotou věděl, že někdo vraždil, ale nemohl mu to dokázat?
28. 02. 2009 | 19:44

Jan Vaculík napsal(a):

stále rebel napsal(a):
"I kdyby se Baraku Obamovi podařilo jen málo z toho co sliboval, tak mu stejně patří velký dík, protože dal světu to hlavní a to je naději."

V čele státu, který tak moc ovlivňuje světovou ekonomiku a bezpečnost, by měl ovšem stát spíš politik, než kazatel...
28. 02. 2009 | 19:48

Ladic napsal(a):

soudruh autor možná nepostřehl, že mesiáš Obama zatím zvýšil náklady na zbrojení....
28. 02. 2009 | 19:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Lena:

jak je mozne "s jistotou vedet, ze je nekdo vrah", a pritom to nebyt schopen dokazat?
Krom toho - valecne zajatce povazujete za "vrahy"?
Plati to podle vas o vsech zajatcich, nebo jen o tech "nepratelskych" (nasi pochopitelne zadni vrazi nejsou).

Kdyz nekdo bojuje proti armade, ktera zautocila na jeho zemi (treba i duvodne), je to tedy zlocinec?

Jak se podle vas melo nakladat s nemeckymi zajatci za 2. svetove valky (a po ni)?

Meli podle vas Vietnamci pravo mucit a popravovat americke zajatce?

Obecneji - dokazovani viny u soudu povazujete za zbytecne? Staci jen neci (vase) "subjektivni jistota"?

Jste tedy zastankyni hesla "radeji povesit deset nevinnych, nez pro nedostatek dukazu pustit jednoho vinneho"?

..
28. 02. 2009 | 19:56

Nuba napsal(a):

Asi říkám naprostou banalitu

myslím si, že pouze hodně tupý omezenec by nepřál prezientu Obamovi úspěch.

Mezi ideologickými fanatiky jsou však, bohužel, jen takoví
28. 02. 2009 | 19:57

Petr napsal(a):

Soudruh hořejší nemá mezi soudruhy komunisty rasisty? Jen mezi pravicovými známými?
28. 02. 2009 | 19:57

Jiří napsal(a):

Určitě neřeknu banalitu, když prohlásím, že jen tupec může věřit všemu, co Obama nasliboval...ale jeho rozhodnutí navýšit náklady na zbrojení vidím jako správné, komunisté a islámisté by nás zachvíli válcovali...že, pane Hořejší ?
28. 02. 2009 | 19:59

Fery napsal(a):

http://www.viteznyunor.cz/P...
nevidím tady podpis soudruha autora....čím to asi je?
28. 02. 2009 | 20:16

NevericiTomas napsal(a):

Mily Vaclave Horejsi, kdyby nebylo Gorbacova a jinych soudruhu, nebylo by ani politickych skoleni.Ten kdo vas toho zbavil byli jestrabi z Pentagonu a cela US politicka garnitura od 2.sv. valky dale.Trpite Stockholmskym syndromem?
28. 02. 2009 | 20:19

Jan Vaculík napsal(a):

Pokud se podíváme do historie aspoň sto let zpátky, tak angažmá USA v evropské politice bylo pro nás pozitivní. Navím tedy, co pan Hořejší shledává za chvályhodného na tom, že nynější americký prezident se rozhodl tuto orientaci redukovat. Naše bezpečnost je založena na členství NATO, a akceschopnost NATO zatím vždy stála na ochotě USA angažovat se v Evropě.

Druhou otázkou je, nakolik je pozitivní angažování USA na Blízkém Východě. Obávám se, že drtivá většina z nás, co tady o tom diskutujeme, to posuzuje víc dle ideologických hledisek, než na základě skutečných znalostí. Rád bych věřil názoru ministra Lišky, který p.Hořejší cituje, ale ani ten v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výraznou autoritu.
Aby někdo mohl posoudit, zda je Irán pro ostatní země nebezpečný, tak by musel m.j. posoudit, nakolik se jedná o zemi, která hájí svoje zájmy v sevření ostatních (jak to tvrdí Liška), a nakolik je pákou ve službách globálního militantního islámu.

Správný čas na sbratřování s Ruskem byl v době, než Rusové začali masakrovat Čečence; před jejich útokem na Gruzii, před siláckými kousky s dodávkami zemního plynu. Ve chvíli, kdy sousedi v baráku dají najevo, že své zájmy si budou prosazovat násilím hlava nahlava, tak už je pozdě začít je obcházet s kalíškem slivovice na usmíření.
28. 02. 2009 | 20:21

Ladic napsal(a):

To Tomas....výstižné....ten Stockholmský syndrom mě bohužel poslední dobou také často napadá v souvislosti s třicetikorunovými voliči......holt komunistická propaganda zafungovala za těch 40 let..
28. 02. 2009 | 20:27

Lena napsal(a):

Hořejší:

slyšel jste už někdy o "tvrzení proti tvrzení"? Nikdy jste nikoho neviděl dělat něco nezákonného a přitom to prostě nemohl prokázat z toho důvodu, že na to nemáte důkazy? Můj právník říká, že soud nezajímá pravda ale důkazy. Víte, já se jaksi dost nedobrovolně soudím v několika sporech už od roku 2000, takže o dokazování skutečností mám své zkušenosti. Takže ano, lze o někom vědět, že něco udělal, a přesto se to nedá dokázat. A platí to pro zlodějnu jako pro vraždu.

Nedávno zavřeli v Brně vraha, který likvidoval své věřitele. Jednoho nezabil, ale jen omráčil a ten mu utekl. Policie po domovní prohlídce našla mrtvoly zavařené do kovových beden. Ale, světe div se, prý to nelze klasifikovat jako vraždu. Takže ho za vraždu nezavřeli. Dokonce, to bych se v pondělí musela zeptat jednoho mého zákazníka, který znal i vraha i toho "utečence", snad ani za pokus o vraždu, ale pouhé ublížení na zdraví.

Stejně tak policie odložila případ podříznutí psa, protože prý nejde "prokázat týrání zvířete". Ne, že nešlo prokázat, kdo to udělal, to prokázáno bylo. Ale to týrání prý nelze. Poznámka: podříznutý pes jim utekl, dva dny běhal po lese, pak ho chytli a v útulku nechali operovat. Takže kretén, co podřezává psi, to ani neumí udělat pořádně a nakonec je beztrestný.

Stačí Vám to? To k Vaší první větě.

A k poslední větě: to by bylo dost divoké, kdybych si to myslela. Nicméně to obrátím proti Vám: jste si jist, že se na Guantanamo dostalo nevinných k vinným 10 : 1 nebo jakýkoliv jiný poměr? Nemyslíte, že tam jsou spíš výběrově opravdu jen ti dacani? Co když pustíte vinného a on někoho zabije? Jak to psychicky ponesete? A jak k tomu ten chudák zabitý přijde?

Rozhodně si nemyslím, že USA mají co rozdělávat války ve světě. Afghánistán i Vietnam nevyjímaje. A pokud je nějaká země agresorem, těžko se může divit, že s jejími vojáky-zajatci se zachází všelijak, neboť jsou považováni za vrahy. Ale zároveň těžko můžu mít nějaký vlídný pohled na země, na jejichž územích se teroristi paktují, vyzbrojují a cvičí. Nedivím se, že původní země těch individuí z Guantanama je zpátky nechtějí. Asi vědí proč. Zato my jsme humanisti, my si je rozdělíme. Určitě by se našel i takový lidumil, který by si vzal toho sympaťáka Usámu.
28. 02. 2009 | 20:51

Tupelo napsal(a):

NevericiTomas, americka politicka garnitura nas po 2. sv. v. (vlastne behem ni, Jalta) prenechala v ruske sfere vlivu :), nebyt toho nemuseli by nas pozdejsi americti jestrabi zbavovat politickych skoleni... ;)
28. 02. 2009 | 20:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Lena:

Takze co - vsechny pro jistotu do plynu?

..
28. 02. 2009 | 21:08

Pepa Řepa napsal(a):

To Lena
madamme, nechci se Vás dotknout, ale zřejmě jste nepochopila, že příští afghánská mise na pákistánsko-afghánské pomezí bude vedena Colonelem Hořejším.

Samí humanisté a pacifisté, vyzbrojení zelenými ratolestmi, mávátky, obrázky Huga Cháveze a Che Guevary zvěstují ve výcvikových táborech mír a porozumění.

Mudžahedíni zahodí kinžály,rozpláčí se a za zpěvu písně Hare Kršna nás poprosí za odpuštění.

Pak teprve zavládne na zemi věčný klid a mír.

Ach, svatá prostato!

Krišna Krišna Hare Hare Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare
http://www.harekrsna.cz/cvs/
28. 02. 2009 | 21:11

franta64 napsal(a):

Tupelo.
Promiňte ale nemohu jinak. Vaše slovní konstrukce ocvinění Ameriky odpovídá Vašemu nicku. Jste si asi jist že že nás Stalinovi nechali úmyslně ač věděli jaký osud más čeká, že.
Pane Hořejší.
Vy jste si zase nepochybně byl jist že záměrem Gorbačova bylo osvobodit všechny tehdejší vazaly CCCP, sjednotit Německo a ten "Sojuz něrušimyj respublik svobódnych" rozpustit. Pokud si to myslíte i teď pak nevím co si o Vás mám myslet - věkem od sebe nejsme daleko. Jsem ročník 1944 .On chtěl jen PERESTROJKU ale nějak se mu to vymklo. Však mu to ti pravověrní kladou za vinu.
28. 02. 2009 | 21:20

stále rebel napsal(a):

Když už jsme u toho, kdo co zavinil a odkud co přišlo:

Velká hospodářská krize (někdy též Světová hospodářská krize, nebo Velká deprese) je označení pro velký propad akcií na americké burze a následovný hospodářský kolaps v roce 1929.
V důsledku tohoto krachu se de facto zhroutily ekonomiky po celém světě mimo SSSR. V době krize si mnoho lidí myslelo, že kapitalismus skončil a došlo k přesvědčení, že na vině je demokratický systém. Toho využili hlavně fašisté a komunisté, kteří slibovali pád demokracie a nastolení pevných systémů.

Velká hospodářská krize byla překonána až v polovině 30. let 20. století a všeobecně se soudí, že právě ona byla jednou z hlavních příčin druhé světové války.
http://cs.wikipedia.org/wik...
28. 02. 2009 | 21:32

Pepa Řepa napsal(a):

Tofranta64
Vy nenosíte fotku Gorbyho v peněžence?

Vy nenosíte triko s podobiznou Che Guevarry a shemag?
http://www.fantasyobchod.cz...

Vy nepovažujete udatného Aymana al-Zawahíri za hrdinu národně - osvobozeneckého boje?

Člověče, jak vůbec můžete žít? Máte Vy vůbec na stěně podobiznu Huga Cháveze?
28. 02. 2009 | 21:36

NevericiTomas napsal(a):

Mile Tupelo. Americti jestrabi samozrejme hned po valce mohli jit do stretu se Stalinem, koneckoncu meli vyhodu v atomove bombe. Jen nevim, co by na to rikal pan Horejsi....A pripominam, ze to povalecne rozdelani Evropy bylo z velke casti dilem jineho politickeho "naivy" - Roosevelta.Churchill proti tomu dost protestoval, ale holt ho meli za valecneho stvace.
28. 02. 2009 | 21:37

Pepa Řepa napsal(a):

stále rebel napsal(a):
Když už jsme u toho, kdo co zavinil a odkud co přišlo:
.......................
Ale my to dávno víme.My víme, co přiletělo z východu. Občas ten vtip, z konce minulého století, tady vylepí Ivan Hochmann.
28. 02. 2009 | 21:40

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, svatá prostato oroduj za nás, nechť už konečně všichni apismetáci zmrknou holyvůdskou sr.čku rambo štyry. Elementárněji už to snad ani říct asi nejde - padesátkrát tě holka znásilní ti správní bojovníci a teprve pak ti uříznou hlavu. Fuck the world..
28. 02. 2009 | 21:45

Pepa Řepa napsal(a):

To wbgarden
Že by nějaká básnička na svatou prostatu nebyla?
28. 02. 2009 | 21:49

Lena napsal(a):

Hořejší:

všichni ne, ale některým by to fakt nezaškodilo.

Proč to tak hrotíte? Koukám na ně s podezřením a nejsem nadšená, aby tu běhali. Myslím si, že máslo na hlavě mají všichni, jde jen o to, kolik toho másla je.

Už jsem to tu párkrát schytala, když jsem tvrdila, že většina muslimů chce žít v klidu a nestojí o jakékoliv teroristické či jiné války ve jménu víry. A Vy teď ze mě nakonec uděláte netvora, co schvaluje justiční vraždy na nebohých nemilitantních jen lehce ozbrojených domorodcích s roztomilým nic nenaznačujícím plnovousem, nebo co. :-)

Vy na mě zkoušíte profesorské psychologické kousky. Ale taky jste mi neodpověděl na otázky, že jo?! Vy si myslíte, že je něco špatného být vůči nim obezřetný? Že jim máme důvěřovat, že vlastně ty zbraně drželi více méně náhodou a nic špatného s nimi nezamýšleli? Že chtěli bránit jen svou zemi, nikoliv teroristický tábor? Že je tedy naprosto bezpečné vzít si je domů? Proč je tedy jejich země naprosto nedemokraticky nechtějí? Když už je nutně musejí pouštět pro neschopnost jim něco prokázat, ať jim dají padáky a nad jejich rodnými zeměmi je vyhodí z letadla. Hoši s výcvikem si jistě nožky při dopadu nezlámou. To je snad humánní až až, ne?
28. 02. 2009 | 21:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad PeŘe, se základními přístroji jsem zatím problémy neměl, ale s hlavou mám trouble furt...

HRRNANÍK obecný

Mám mozeček umytý
Cizáckých hord
Kopyty

Z neziskovky dojič pravý
Jsem demonstrantík
Pobíhavý

Zvěrstevzvěst
A strašič pilný
Nefachčenko neomylný

Prostě malý český feťák
Vždy statečný
Apismeták...
28. 02. 2009 | 22:06

Líný černý pes napsal(a):

to Jan Vaculík 18:48 :
to Jan Vaculík :
Ten, kdo dává naději není kazatel ale prorok. A že jich už bylo. Asi tolik jako těch nadějí.

Jestli nový USA president bude chtít splnit všechny do něj vkládané naděje, bude potřebovat armádu andělů. Po přečtení mnoha článků a blogů mi vyšlo asi tak 5 000 rozličných přání. No, uvidíme. Nemá to jednoduché, to ale neměl žádný z presidentů USA.

to Jiří 19:59 :
Při počtu osob, zaměstnaných ve zbrojním průmyslu, je alternativa navýšení nákladů z hlediska presidenta jedinou možnou. A to, že bude zbrojní materiál vyroben neznamená, že bude použit. Takovéto věci se v současné době vyrábějí víceméně "na sklad" za účelem hrozby. Při účinnosti současných zbraní je, zaplaťpánbůh, v podstatě jisté, že nebudou použity.
to Papa Řepa 21:49 :

Na prostatu nejsou verše, na tu se dává mast.
28. 02. 2009 | 22:07

franta64 napsal(a):

Pepa Řepa.
Ani jednoho toho spravedlivého bojovníka za lidská práva opravdu pod srdcem nenosím. Asi bych měl být "imunifikován" (byl jsem dávno již tomu jen biřmován). Jsou někde k mání přihlášky do "Balbínky" a potřebuju ručitele ?
28. 02. 2009 | 22:30

Pocestny napsal(a):

Vážení,

vinný je list,
kdo hřeší,
vinen jest....

...tak si laskavě přepočítejte "n" ve slově viník..
Kdo jest bez viny... nebo bez vinny???-)
28. 02. 2009 | 22:40

Tmáš napsal(a):

Profesor Hořejší je ukazkový typ užitečného idiota, tak potřebného pro všechny totalitní a autoritativní režimy. Je kouzelné jak čím méně nečemu rozumí, tak tím více o tom píše. Je to takový Václav Klaus českých levičáků.
28. 02. 2009 | 22:54

Pocestny napsal(a):

Badateli, děkuji.

Moderní forma "andělíčku, můj strážníčku"...
TeĎ jen váhám, zda tesat jako nové desatero do zdí Kapitolu nebo to nastříkat na ohradu kolem Ground zero.....

Mám jinou pohádku....

Bajaja zklamal, Jiříka odvolali, protože pincezna Entropa radši draka, tak se potichu losuje další panna a nervosně naslouchá, kdy se ze sluje ozve zakručení....

Pak jsem si přečetl Pepana, krátce se zasmál, ale pak mne zase napadla chmurka, co bychom si tu počali, kdyby náš badatel našel své "náměstí nebeského klidu"...

a pak mne napadne ještě syrovější pohled na jeden stadion v Chile, to byl smutnej konec hry na levicového intelektuála....

Ale snít se musí! To je jasný...
28. 02. 2009 | 22:59

Lena napsal(a):

Pocestnný

http://www.pravidla.cz/hled...

vinný od vína i od viny. Zdá se, že to víno je Vám nějak bližší!
28. 02. 2009 | 23:00

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
jdu trochu s křížkem po funuse, měl jsem jiné činnosti :-) a tak jen pár slov. Ostatně jsme daná témata probírali mockrát a jak se dalo čekat, dostal jste od ideových bojovníků co proto.
Nejdříve k těm bodům:
1. Obnovit mezinárodní právo bude velmi obtížné. Začátkem 90. let odbíjela nultá hodina a princip nevměšování se měl stát svatým kánonem. To ovšem shořelo bombardováním Srbska.
2. Nevím, jaké záruky budou Rusové chtít. Po tom, co proti nim západ po jejich pádu vyprodukoval (mockrát jsme o tom mluvili) se musel vytvořit příliš velký nános nedůvěry. A jaderný arsenál zaručuje spolehlivou obranu.
3. Tady má asi bohužel hodně pravdu nick Jenda. USA jsou enormě zadlužené, technologie z velké části vyvezly a nejsou konkurenceschopné s vyjímkou právě onoho vojensko-průmyslového komplexu.
4. Souhlas bez výhrad. Je typické, že na Írán dští hromy a blesky hlavně ti, kdo považují slovo národ za sprosté slovo a změna etnické struktury v Evropě je nijak nevzrušuje. Mnohokrát jsem zde uvedl, že z hlediska islamizace aj. je zde realita imaginární a reálná
5. To je změna priorit s hlavním těžištěm na Afghanistán a to kvůli jadernému Pákistánu a také vývoji v celé oblasti. Na vedení obou válek nejsou finance.
6. To je velmi žádoucí. Protože Kuba opět hraje v JA čím dál větší vliv a dokonce se stala řádným členem nové ustaveného paktu JA o společné obraně, který zaručuje společnou obranu každému kýmkoliv napadenému státu.

Ale ten skutečně zásadní problém jste nakousl v jedné odpovědi: Amerika je skutečně zralá na zásadní systémové změny a ne pouze kosmetické úpravy. A to bude narážet na ony partikulární zájmy.

Na výběr toho už moc není. Do základů změněná situace ve světě, globální změny klimatu, které dají do pohybu stovky milionů, propastná sociální nerovnost v oné globální vesnici ... a samozřejmě, koncepce multi - kulti, která celý svět podminovala a situaci nesmírně zkomplikovala. Tady bych jen ideovým bojovníkům odpověděl, že třetí svět ani Rusko s touto koncepcí ... nepřišly.
28. 02. 2009 | 23:08

Jacek napsal(a):

Obama? Naděje, která splaskne jako použitý prezervativ. Davy ječí, jako by přicházel mesiáš. Je to jen obyčejný člověk, právník navíc, sic talentovaný řečník a fešák. Ameriku nedělá prezident, ale to neviditelné mocné za ním. A s tím nehne ani Obama.
28. 02. 2009 | 23:26

Kamil napsal(a):

Za všechno mohou Rothschildi:
http://www.matrix-2001.cz/v...
Hezký večer.
28. 02. 2009 | 23:39

Pocestny napsal(a):

Leno , vinný je v tomto významu neologism, logický tvar je vinen...jediné správné použití je ve tvaru nevinný (výraz), kde to ovšem není významový opak slova vinný, nýbrž provinilý (neexistuje význam "neprovinilý výraz")

v soudní síni to tak uslyšíte vždy...je vinen nebo nevinen?

Vinný je prvotně o vínu, protože je to domestikované latinské slovo tohoto významu.

Není vaší chybou, že naše "pravidla" potlačují význam vlastního jména.
28. 02. 2009 | 23:45

Čochtan napsal(a):

Pane Hořejší,
ti talibánští parchanti nejsou váleční zajatci, to je pouze svinstvo, které má nárok akorát na kulku do zátylku.
28. 02. 2009 | 23:49

Čochtan napsal(a):

Gorbačov chtěl udělat kosmetické změny, a SSSR se mu mezitím hospodářsky rozpadl v rukách. Jeho zásluha spočívá v tom, že situaci nechtěl udržet za každou cenu terorem. Gorbačov holt nebyl primitivní aparátčík, ale slušný člověk, na komouše překvapivě slušný.
28. 02. 2009 | 23:59

Čochtan napsal(a):

Do třetice všeho dobrého: Talibánci nejsou Afghanistán a nebojují za svobodu svého národa, své země, ale za zotročení svého národa extrémním islámem.
01. 03. 2009 | 00:02

Jan Vaculík napsal(a):

Není pochyb,
že Amerika se z toho vyseká: z krize, i z Obamy...

Že Američané budou moci příští rok odejít z Iráku, to bude zásluhou především toho, že se tam snad konečně začalo trochu dařit - poté, co Bush napravil chyby, které zpočátku udělal.

A když se dovídám o Guantanámu, zakouším nepříjemný pocit, jaký mám při sledování zpráv, jak naše policie udělala někde razii proti banditům: křik a velmi nevybíravé zacházení, i když tam jsou určitě i neviní lidé. (A mimo kameru určitě padnou i nějaké ty rány...) Můžeme to kritizovat, musí se proti tomu bojovat, ale dokud tam sám nepůjdu a nedokážu, že to jde dělat líp, tak se s tím asi nic nedá dělat.
01. 03. 2009 | 00:24

Čochtan napsal(a):

Gorbačov je příkladem toho, že slušný člověk v politice neobstojí, že se mu vše rozpadne pod rukama, což v případě Gorbačova byla věc k nezaplacení, i když jím nechtěná.
To je věta, co ?
01. 03. 2009 | 00:25

Stan napsal(a):

No tak modráskové, přestaňte tady vypouštět svá moudra, navlečte si maskáče, nafasujte sapíky a hajdy na Střední Východ, chránit demokracii před multi-kulti. Když vás tak čtu, jste na to nadržení ažaž.

Pan profesor je možná naivní, naděje vkládané do Obamy jsou zcela jistě přehnané, ale vy jste banda zbabělých nácků, která si tak akorát troufne slintat na internetu a při první příležitosti, kdybyste měli ukázat své odhodlání, byste si svoje modré trenýrky upravili do té barvy, která jim správně náleží.
01. 03. 2009 | 00:34

Iveta napsal(a):

Prosím slušné diskutující (ty, co pouze nadávají bez důkazů, ne)
o vysvětlení, jak se psychicky vypořádat s videofilmy jako:
- Endgame

- https://www.youtube.com/watc...

- http://911blog.yweb.sk/613/...

a další? Po jejich shlédnutí se bojím, že i Obama je dosazený a ne zvolený.
01. 03. 2009 | 01:34

Jan Vaculík napsal(a):

Stane,
nechceš do držky?

:-)
01. 03. 2009 | 01:35

Jan Vaculík napsal(a):

Iveta

To jsou blbosti, a takových se vyrojí vždycky dost. Důležité je, že nic dalšího tomu až tak nenasvědčuje.

Že bychom si měli myslet, že Bush a Ben Ladin jsou spojenci? Jako třeba Hitler a Stalin, jenže skrytě? I kdyby byli, tak mezitím už dávno nejsou!

Mmch, Bin Ladin a Al-Kaida jsou příliš věrohodní, než abychom je měli podezřívat z toho, že si je nějaký rokefeleři sestrojili. Nebýt toho, že je mi vcelku jasné, na čí straně mám stát, tak si živě dovedu představit, jak mě amící štvou, takže beru kalašnikov a stávám se bin ladinem...

Nene, lidé jsou příliš zmítáni svými malými zájmy, než aby nám hrozilo Velké Spiknutí!
01. 03. 2009 | 01:53

green napsal(a):

Apriorní analytické závěry vedou k chybám pane profesore:
A/ pokud byl Mnichov jedinou konferencí, kde se mírotvorci sekli, co byla Jalta?
B/ Nedodal jste co má dělat česká vláda? Demonstrativně spálit smlouvu podepsanou americkou ministriní zahraničí o protiraketové obraně? Nebo si říci, Američanům se nedá věřit a počkáme, Obama neObama. Posaďte se do odpovědného křesla aktéra státu?
C/ Jak se postavíme k Obamově požadavku navýšení naší bojové účasti v Afganistanu, případně k vojenské intervenci do Pakistanu? Fundamentalisté jsou na dosah 27 jaderných hlavic a Obama řeší jak je vojensky zastavit, nejde-li to politicky?
D/ Jakou ochranu nabídnete Izraeli, pokud Irán dosáhne na jadernou zbraň do konce roku? Jo to úloha, ktrou dáte Obamovi aby Teherán odzbrojil? A co když neodzbrojí? Co poradíte Obamovi aby udělal pro bezpečnost Izraele? Nebo jste neslyšel slova prezidenta Iránu?
E/ Nevšiml jste si, že Obama řekl Guantanámo do roka? A souhlasíte s českými socialisty, kteří hlasovali pro repatriaci vězňů do Evropy, tedy i k nám? Hlasovali tak v EP? Kolik si jich vezmete do péče, než se vám opět rozutečou do Jordánska či Egypta nebo Maroka? Co jim nabídnete? Letenku v prvé třídě Lufthansy do Evropy?
F/ A Rusko, ano, ustoupíme v protiraketové obraně, souhlasím, ale nebudeme mluvit o Politkovské, že ... ani o minulých volbách, hlavně snížit hlavice, ... ono se to stejně děje, za americké peníze, ale co ty nové ruské ponorky a topoly, nepodepíšeme raději nový Helsinský akt?
Myslím, že nejste naivní, jste jaksi mimo fakta, ale to nevadí na blogování zde to zcela stačí.
D/
01. 03. 2009 | 02:59

Pepa Řepa napsal(a):

To Lena a LČP
Dámy, styďte se!

KAŽDÁ ČESKÁ MÁMA-JEDEN KOUSEK Z GUANTÁNAMA

POTĚŠEMÍ VEZDEJŠÍ-DODÁ FIRMA HOŘEJŠÍ

AYMANA I S ROHAMA-DODÁ ZASE OBAMA
Ó BAMA MIA

OD BYTU JIM DEJME KLÍČ-ACHMED S NÁMA, ZLO JE PRYČ
https://www.youtube.com/watc...
01. 03. 2009 | 05:55

Pepa Řepa napsal(a):

franta64 napsal(a):
Pepa Řepa.
Jsou někde k mání přihlášky do "Balbínky" a potřebuju ručitele ?
--------------------
Z toho pána si , milé dámy, vezměte příklad. Ručitelů netřeba.
01. 03. 2009 | 06:03

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon
POTĚŠENÍ VEZDEJŠÍ - DODÁ FIRMA HOŘEJŠÍ
01. 03. 2009 | 06:05

Pepa Řepa napsal(a):

Snadná to rada, milá Yveto.
Metrem C do stanice Kobylisy a pak autobusem 152.

http://www.pcp.lf3.cuni.cz/...
01. 03. 2009 | 06:13

skeptický napsal(a):

Každé tele,
každý vůl,
potřebuje jako sůl,
Kokoškovo koření,
to ho zbaví trápení.

Kokoška Oskar
Král.Vinohrady
01. 03. 2009 | 07:21

skeptický napsal(a):

P.S.
Ach-med tureckej.
01. 03. 2009 | 07:26

John Pitralon napsal(a):

01. 03. 2009 | 07:35

John Pitralon napsal(a):

Omlouvám se, v předchozím byla chyba, správné odkazy jsou:
http://www.patriotsquestion...

&

http://www.911blogger.com/n...
01. 03. 2009 | 07:44

Tupelo napsal(a):

Neverici Tomasi, to zni celkem logicky, ale nevim jestli by byli uspesni. V dobe Jalty jeste americane atomovou bombu vyzkousenou nemeli, sami byli valkou vycerpani (asi ne tak jak SSSR, takze by jim to davalo jistouy vyhodu), verejne mineni (nejen v Evrope, ale i v USA) by nejspis bylo silne proti, kdyby je po porazce Nemcu napadli a navic soucasti Jalty byla i dohoda ze SSSR se vic angazuje na vychode (za uzemni zisky). Ostatne kde byli americti jestrabi, kdyz VB a Francie vyhlasily valku Nemecku, zatimco USA neutralitu... Je to vsechno uz historie, nyni muzeme jen spekulovat o tom coby kdyby (treba jaky by byl postoj USA, kdyby SSSR s Nemeckem prohralo a jaky by tento postoj mel vliv na situaci jednak v zapadni a potom vychodni Evrope).
Bude (nebo mohlo by byt) zajimave sledovat to co udela v cele rade otazek (hosp. situace, zdravotnictvi, lidska prava, vysetrovani 911, Anthrax, duvody agrese do Iraku...) s USA zmena prezidenta. Prestoze nemam nic proti konspiracnim teorii, prilis neverim, ze byl vygenerovan nejakymi tajnymi kruhy (stejne jak v pripade Bushe, tam slo patrne o proste volebni podvody) a zaroven si myslim ze neni sam. Je obklopen bezesporu zkusenymi lidmi, takze
moznosti k one 'ZMENE' tu jsou. Podle me jsou nezbytne, proto mu drzim palce, naproti tomu chapu i lidi, pro ktere jsou zmeny v jeho podani cestou k nejistotam a proto frustrujici. Ale po Obamovi prijdou dalsi prezidenti a jine zmeny a bude se hodnotit zase obdobi jeho prezidentovani.
01. 03. 2009 | 08:25

Ben napsal(a):

Pane Vaculíku,
ještě že jste se opravil, jinak bych asi začal uvažovat o změně.

:-)
01. 03. 2009 | 08:41

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
hlavním dodavatelem Kokoškova koření byl zde jistý Martin Škapík.

Své úsilí zasvětil myšlence, že žádní teroristé nejsou, že CIA podminovala dvojčata a pak šoupla do televize studiové záběry letadel, atentáty v Londýně zincenovala MI 6 atd. atd.
Dosáhl dokonalosti v tom, že když někdo napsal na blog příspěvek, tak jej sám upravil tak, že nadával sám sobě do sv.ní, načež příspěvek smazal, neb byl nekorektní.

Kde je mu konec nevím. Šlehnul si zřejmě Kokoškova koření nad únosnou mez a utekl někam do lesů.
Koukám, že nastává recidiva.

To Karel Mueller
zajisté myslíte humanitární bombardování prováděné proradnými neocony pod vedením zlotřilého Bushe a odporné Condi. Takovou ošklivou věc, by přece demokrat neudělal.

Cožpak nevidíte ten zásadní rozdíl, to nepopiratelné zlepšení? Vymaštěná hlava z Texasu se chtěla stáhnout z Iráku v únoru 2011 ve čtvrtek, Obama to udělá už v úterý.

Taky se vezmete jednoho nevinného rolníka chyceného v táboře al-Qaedy (kerá ovšem neexistuje) k sobě domů?
Teď když je tam ten správný prezident, tak mu to vlastně dlužíme.
01. 03. 2009 | 08:45

cekon napsal(a):

Blokáda Kuby je VELMI účinná. Anebo chcete, aby kubánská revoluce vítězila z peněz amerických buržoustů??
01. 03. 2009 | 08:55

PetrF napsal(a):

To Lena &spol: Ne netvor ale naivka zmítaná emocemi a negramotností

Lena se ptá : Proč bylo v Guantamo tolik nevinných ... to ty zbrané

Bylo tam tolik nevinných, protože na začátku(oprávněné) invase Američné platili 'bounty hunters' za každého doručeného "teroristu". Žádná zbraň ani čin nebyli potřeba. Často to byla ethnicity.
Bounty hunter je americká instituce - v Evropě neznámá - soukromý lov na lidi za odměnu.

Author Janet Evanovich continues her wild Stephanie Plum series,.. má o tom hezkou serii detektivek ZDE
http://artist.ebay.com/Jane...

Nwkteré příbéhy vězňů jsou popsány v NewYork Times (což není komunistický plátek).
http://projects.nytimes.com...

To, že v mnoha připadech nejsou žádné dúvody k obvinéní se ukázalo už za Bushe, když americke soudy začaly aplikovat zákony na vézně ...kteři byli drženi mimo USA právě proto aby se zákony a mezinárodní dohody nemuseli dodržovat -- za Bushe.

A ta naivita, Lenko, je v tomto:
Dodrzování zákonů chrání nás všechny.
Ovládání zemí se děje jen výjmečně pomocí
přímé okupace. Většinou se to děje propojením 'tajných sluzeb', jako je KGB a STB a nebo CIA a BIS. CIA nezákoně odvlékala lidu i z EU.
Ja (a asi i author) jsme přesvědčeni, že je
možňé hájit zákon jen zákonými prostředky.
Zákon je možné zpřísnit, ale nesmí se obcházet. Zda se dočkáme toho ze zločiny Bushovy éry budou potrestány, to nevím,
ale jsem hluboce vďěčňý Americkým voličům že to zatrhli. Kdybych musel čekat na EU
a fanatické čecháčky, kterí stále bojují se svým internalisovaným Stalinem, nespal bych tak klidně.

A dúkaz, Lenko, není Vaše osobní přesvédčení o néčí vině.
Přesvédčit musi žalobce porotu.
Není to idealní, ale je to lepši nez totalita Hitlera, Stalina, Pinocheta atd atd.

To možná se vymyká Vašim znalostem, ale Bush vychýlil Ameriku ťímto směrem. A to určitě Obama napravit dokáže. A Chvala Bohu, and God bless America , again.
01. 03. 2009 | 08:59

vaclavhorejsi napsal(a):

PetrF:

Dekuji, usetril jste mi praci s odpovidanim.

NEPRESTAVAM ZASNOUT - v tomto clanku jsem v zasade neudelal nic jineho nez pochvalil soucasneho americkeho prezidenta a jen jinymi slovy rekl to, co PetrF v posledni vete - "Chvala Bohu, and God bless America , again."
Jsem moc rad, ze Amerika ma evidentne schopnost ocistit se od vseho toho spatneho, co se v ni stalo za leta vlady GWB.
A dostava se mi zase nadavek do komunistu od tech, kteri pred 3 mesici vystavovali na odiv svoji lasku k nasemu Velmemu Americkemu Spojenci. Ted by nejradeji videli, aby Obamova Amerika zkrachovala...

*****************
Lena:

Samozrejme, ze vuci tem fanatickym muslimum a potencialnim teroristum musime byt obezretni. Pokud ale nase "obezretnost" bude takoveho druhu, ze jejich zastupy bude jen znasobovat, je to nejen nemoralni, ale hlavne naprosto stupidni as proti nasim zajmum.
Pokud jde o vase ostatni otazky a pripominky, odkazuji na PetraF (metody lovu "teroristu", historky popisovane v NYT, etc).
Pravni rad prece chrani nas vsechny - jinak by se snadno mohlo stat, ze vas nejaky soused narkne z toho, ze jste teroristka, a v duchu vasi logiky "tvrzeni proti tvrzeni" stravite zbytek zivota "pro jistotu" v kleci.

..
01. 03. 2009 | 10:22

petr napsal(a):

01. 03. 2009 | 10:57

Pepa Řepa napsal(a):

Představa, že by se bounty hunters odebrali na nejbližší makové pole,zajali místních 300 rolníků, kteří by zaplnili celé Guantánamo a tím by měli honci vystaráno, je skutečně hodna pouze těch slovutných autorek detektivek.

O posunutí představy, že kdyby to šlo takhle dál, tak CIA nezákonně unese pracovnici úřadu v Hornídolní, je ještě úsměvnější.

Milý pane, evropská zkušenost mluví o něčem jiném. K největším lapsům tady došlo při válce v bývalé Jugo za Clintona, Bush to pouze dorazil Kosovem.
01. 03. 2009 | 10:58

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon za překlepy.
01. 03. 2009 | 11:01

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Vase absurdni priklady jsou smesne. To, ze v chaoticke situaci jako v Afghanistanu, snadno dojde k zadrzeni nekoho na zaklade udani pomstychtiveho souseda nebo soka, nebo v dusledku omylu, je prece zcela prirozene.
Vy si opravdu myslite, ze kazdy, kdo byl chycen jako prislusnik porazene (talibanske) strany - at jako radovy bojovnik, nebo ridic ci kuchar, si zaslouzi zabiti nebo dozivotni vezneni?

Nikde jsem nerikal, ze by Clinton a M.Korbelova nemeli maslo na hlave - samozrejme, jako vetsina americkych prezidentu v poslednich 50 letech, mozna jeste vic - humanitarni bombardovani Jugoslavie byla hanebnost (i kdyz v te dobe jsem pohlizel na takoveto napisy na zdech jako na komunistickou propagandu)...

..
01. 03. 2009 | 11:22

skeptický napsal(a):

Já bych tyhle volby přirovnal k smrti Stalina a u nás Gottwalda.
Lidé si řekli ,bude líp.Pak přišla měnová reforma.On i státní krach by nebyl k zahození.

To PP
Drahý nadkolego,
Marně jsem se snažil se o Vás otřít na radiu Svobodná Evropa,ale byl jsem přehlédnut,nebo ignorován.Druhé chápu.
Ohledně MI6,shledávám nového Bonda dost pod standard.Od té doby,co má šéfovou to jde z kopce,nemyslíte?
01. 03. 2009 | 11:35

bigjirka napsal(a):

Ehm.. tedy ten článek mne dost překvapil.. nevím, jak to napsat, abych pana profesora neurazil... i když hodně už napsáno přede mnou, jak mi šrotilo v hlavě.. takže hodně stručně: Obama sliby nesplní, protože nemůže. Amerika zůstane Amerikou i se svými chybami a přednostmi. A to ostatní, to jsou taky blbosti.

Ano, asi je dobře, že zvolili inteligentního člověka, Bushovo IQ 90 není tak úplně ono. Např. tatík do Bagdadu nevstoupil, protože věděl, že nemá připravený plán. Bez Marshalova plánu by konec WWII taky neměl smysl.

Guantanamo ovšem není nicmoc. Každého gangstera, kterého chytli se zbraní v ruce nebo v táborech Kejdy, měli odprásknout, tím by se to profiltrovalo a s ostatními zacházet podle práva. Inu, Guantanamo je trochu čekistické, ale je tam několik set vinných a asi pět snad nevinných.
01. 03. 2009 | 11:51

Čochtan napsal(a):

Vůči muslimům musíme být obezřetní, to má pan profesor recht, a to tím způsobem, že si je budeme držet od těla. Čím dál tím líp. Evropa musí být opět čistá, bez islámu !
01. 03. 2009 | 11:53

Janes. napsal(a):

Americký lid ví a věděl delší dobu,že to co tam měli,je proti nim a celý svět jich začal už nenávidět,tak zvolili opravdu dobře,ale porvat se s tou ,možná 20% chátrou,co smýšlí,škodí nejen americkému lidu ,ale celému světu a vidí jen a jen sebe a svá konta,to bude problém,jsou bohatí a bohužel právě na takovýchto protiaerických,protisvětových a korupčních světu nebezpečných akcích,ale věřím,že americky lid vyspěl a dokáže to,bohužel na nás to čeká.
01. 03. 2009 | 11:53

Lena napsal(a):

Hořejší:

už mě štvete. Já s Vámi přece souhlasím ve spoustě věcí, včetně toho optimizmu ze zvolení Obamy. A Vy mi pořád nechcete rozumět - viz to, jak jste překroutil to mé "tvrzení proti tvrzení" do úplného protisměru. Fuj, to bylo škaredé.

Prostě si nemyslím, že jsou na Guantanamu nevinní (nebo neviní, ať má Pocestný klid:-)). Jestli ano, tak jen pár kousků. A ty bych nejen pustila, ale dala jim i tučné odškodné.

Pravdu má Bigjirka, když tvrdí, že "Každého gangstera, kterého chytli se zbraní v ruce nebo v táborech Kejdy, měli odprásknout". Jenže oni z nich ještě chtěli vytáhnout informace, tak to celé zkomplikovali až ke konečnému propuštění mezi potenciální oběti. No, hurá. Radujme se, právo zvítězilo. Zajímalo by mě, jestli ty, kterým se prostě jen nepodařilo vinu prokázat, bude někdo i nadále sledovat nebo jestli vlci zůstanou mezi ovcemi zcela bezprizorní.
01. 03. 2009 | 12:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Lena:

"už mě štvete."

??? To me mrzi, ale domnivam se, ze argumentuji zcela korektne; chyba je na vasi strane, protoze zastavate neudrzitelna stanoviska.

"Prostě si nemyslím, že jsou na Guantanamu nevinní (nebo neviní, ať má Pocestný klid:-)). Jestli ano, tak jen pár kousků. A ty bych nejen pustila, ale dala jim i tučné odškodné."

Ale je prece zcela ZASADNI ROZDIL, jestli si vy (nebo nekdo jiny) MYSLI, ze je nekdo nevinny, nebo jestli se vina prokaze v radnem a spravedlivem soudnim procesu?
Zatim se jim "prokazovala" mucenim (ktere ovsem bylo prohlaseno za "specialni vysetrovaci techniky". Vsadim se, ze po absolvovani par waterboardingu byste i vy rada priznala, ze jste planovala vyhodit do povetri celou Ameriku, nebo ze jste obcovala se Satanem.

Pravo na spravedlivy soud je prece absolutne fundamentalni vec pro demokracii a vubec zapadni hodnotovy system!

Jestli se toho vzdame, tak ti zatraceni teroriste dosahli sveho! Takhle prece postupovali komuniste-staliniste!

A samozrejme, ze pokud se komukoli z tech mnoho let zadrzovanych neprokaze vina, musi dostat tucne odskodne. A narozdil od vas a bigjirky si myslim, ze se skutecna vina se prokaze jen malemu poctu z nich.
To, ze nekoho chytili ve valce se samopalem, nebo ze delal Usamovi kuchare, jeste prece neni zlocin??

..
01. 03. 2009 | 13:14

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Pepa Řepa:

Vy si opravdu myslite, ze kazdy, kdo byl chycen jako prislusnik porazene (talibanske) strany - at jako radovy bojovnik, nebo ridic ci kuchar, si zaslouzi zabiti nebo dozivotni vezneni?
---------------
To si nemyslím. Chybička se vloudit mohla.
On to tady někdo tvrdí? Řeč je o tom, že potencionální riziko je značné.

Ovšem taková Vaše kategorizace přirozeně vyvolá dotaz:

Vy si opravdu myslite, ze kazdy, kdo byl chycen jako prislusnik porazene (talibanske) strany je čistý jakop slovo Boží?

Vy ve své nebetyčné naivitě podceňujete tajné služby, které mají v prvé řadě zájem protivníka oslabit a ne pochytat prvních třista kousků na poli.

To, že velké ryby těžko dohledáte a zvláště to, že zločiny neprokážete, protože rodiny potenciálních svědků jsou druhý den bez hlavy je o něčem zcela jiném.
01. 03. 2009 | 13:19

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Já to řeknu ještě trochu jinak. Složení americké elity se nezměnilo a ani se nezměnily její názory a cíle.

U rozhodující části elity však došlo ke změně názorů na taktiku a také nejspíš na dosažitelnost oněch cílů. Nástup Obamy musíte vidět tímto prismatem.

Srovnání s Kennedym kulhá v jedné věci: Byl bipolární svět, který měl jasně dané mantinely. Zásadní systémové změny nebyly ještě nutné, dnes ale jsou - the time is over. To jsem chtěl říct, nejsem si jist, jestli na to Obama bude mít dost sil.
01. 03. 2009 | 13:21

PatientO.T. napsal(a):

2 vaclavhorejsi:
píšete: "Kdyz nekdo bojuje proti armade, ktera zautocila na jeho zemi (treba i duvodne), je to tedy zlocinec?" a zjevně se domníváte, že není.

S jedinou výjimkou. Tou jsou pro vás letci R.A.F. /Cituji vás: "Podle této logiky byli piloti RAF bombardující Drážďany váleční zločinci?"
Rika se mi to tezce, ale dalsi generace, pro kterou uz to bude pouze historie, jako treba Napoleon, jiste rekne "ano".../.
Tak to chodí...
01. 03. 2009 | 13:24

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
Je to jasné:
Naivita a pacifismus zvítězí nad kinžálem a semtexem!
01. 03. 2009 | 13:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"Vy si opravdu myslite, ze kazdy, kdo byl chycen jako prislusnik porazene (talibanske) strany je čistý jakop slovo Boží?"

To si samozrejme nemyslim (a nechapu, jak jste dospel k dojmu, ze si to myslim).
Jedine, po cem volam (jako kazdy normalne demokraticky uvazujici clovek) je SPRAVEDLIVY STANDARDNI SOUDNI PROCES, ve kterem se prokaze nebo neprokaze vina. Kdyz se neprokaze, existuje samozrejme riziko, ze takovy clovek po propusteni bude vyvijet nepratelskou cinnost (rekl bych, ze takove nebezpeci docela pochopitelne existuje i u tech zcela nevinnych - kdyby vas nekdo drzel 6 let v kleci, blahorecil byste mu pote, co by vam nakonec dal za pravdu, ze jste tam omylem, nebo byste mel tendenci se mu pekne pomstit? Ja za sebe tedy nevim...).

Co to mate porad s tim "chytanim trista kousku na poli"?

Pokud jsme tak prisni na vsechny POTENCIALNI muslimske teroristy, jak bychom se meli vyporadat s temi prislusniky zapadnich armad a bezpecnostnich sluzeb, kteri at uz omylem, nebo z nedbalosti, ci (neprokazatelne) umyslne zabijeli iracke a afghanske civilisty?
A hlavne - jaky postoj vuci nim muzeme ocekavat od pribuznych a znamych takto zabitych a zmrzacenych?

Vase mnohokrat opakovane kategoricke vyroky o mych mravnich a dusevnich nedostatecnostech a amaterske sondy do me psychiky (nyni napr. "nebetycna naivita") nesvedci o vasi slusnosti.
Mel byste se jich vyvarovat a pouze vecne diskutovat.

..
01. 03. 2009 | 13:33

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
to vůbec nezpochybńuji. Kruté bude vystřízlivění z černého mesiáše.

Vidím to do švestek, zvláště, když si ho chlapíci s turbany brzy otestují na nějakém neutrálním hřišti.

Rád bych se mýlil, ale tak naivní nejsem.
01. 03. 2009 | 13:34

vaclavhorejsi napsal(a):

PatientO.T.:

Drazdany byly VOJENSKYM cilem?
Nemecti velitele zodpovedni za zniceni Coventry byli tedy podle vas OK?

..
01. 03. 2009 | 13:37

Pepa Řepa napsal(a):

kdyby vas nekdo drzel 6 let v kleci, blahorecil byste mu pote, co by vam nakonec dal za pravdu, ze jste tam omylem, nebo byste mel tendenci se mu pekne pomstit? Ja za sebe tedy nevim...).
A hlavne - jaky postoj vuci nim muzeme ocekavat od pribuznych a znamych takto zabitych a zmrzacenych?
---------------------
Fajn, a´t je třeba po Vašem, ať si kořeny terorismu takto naivně zdůvodníte, abyste lépe spal.

A takové chlapíka si vezmete do schengenského prostoru?

-------------
Pokud jsme tak prisni na vsechny POTENCIALNI muslimske teroristy, jak bychom se meli vyporadat s temi prislusniky zapadnich armad a bezpecnostnich sluzeb, kteri at uz omylem, nebo z nedbalosti, ci (neprokazatelne) umyslne zabijeli iracke a afghanske civilisty?
-----------------
Hmm a co navrhujete?
Před vojenský soud jako piloty RAF?
Byli to přece-podle Vás-zločinci.
01. 03. 2009 | 13:40

PatientO.T. napsal(a):

2 vaclavhorejsi:
Je skvělé, jak vše umíte relativizovat. Ti LETCI R.A.F., váleční zločinci dle vás, si svůj cíl sami vybrali a určili způsob provedení? Nebo jen bojovali proti agresorovi a coby vojáci poslechli rozkaz? Nebo co, pane, napište...
P.S.: "Válečné zločince", letce z R.A.F. srovnáváte s německými veliteli? Jinak jste zdráv?
01. 03. 2009 | 13:48

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
....blahorecil byste mu pote, co by vam nakonec dal za pravdu, ze jste tam omylem, nebo byste mel tendenci se mu pekne pomstit? Ja za sebe tedy nevim...).
-------------
Á sakra. Že byste zase takovým beránkem nebyl?

Vy nevíte? Začínám mít o sebe obavu poté, když jsem Vás označil za naivku.
Snad nepřijde adatové právo? Jdu uzavřít životní pojistku.
01. 03. 2009 | 13:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat

ZMÝLENÁ PLATÍ

Někdy mám pocit
že už jsem tu několikrát
byl
potkávám spoustu známých
usmívají se
a já
protože to tady trochu znám
chci poradit
- Bacha na bráchu milý Ábele
- Do vany radši ne drahý Marate
- A ten Dallas pane Kennedy no nevím
nevím...
ale oni nic
mávají ledabyle rukama
jako by se jich to ani netýkalo
jako kdyby byli šťastni
nebo co
a pořád samý spěch
holky
sem tam nějaký ten chlast
případně
volby
Někdy mám pocit
že už jsem tu několikrát
byl
a lidi ???

Jinak kdyby se tenkrát nezastavila jugoška, tak dneska už se válčí pod hodonínem. Howgh, mí rudí mi rozumějí..Veselé krizování...
01. 03. 2009 | 14:09

vaclavhorejsi napsal(a):

PatientO.T.:

Ten, kdo vyda rozkaz k utoku na jasne civilni cil, se dopousti poruseni mezinarodniho valecneho prava, at je to Nemec, Japonec, Anglican, Rus, nebo American (i kdyz my mame tendenci takto videt pouze Nemce a Japonce, popr. Rusa).
Samozrejme, ze ti samotni letci nemohou vedet detaily toho, jestli je jejich velitele poslali bombardovat vojensky nebo civilni cil.
Jina vec je, ze soudi vitezove porazene...
S odstupem >60 let si ale snad uz muzeme dovolit luxus objektivity (prave tak, jako v pripade barbarskych zlocinu na sudetskych Nemcich).

..
01. 03. 2009 | 14:28

PatientO.T. napsal(a):

2 vaclavhorejsi:
Tedy znovu: "Jsou zmínění piloti váleční zločinci či nikoli?"
01. 03. 2009 | 14:37

vaclavhorejsi napsal(a):

PatientO.T.:

Tedy znovu:

Ten, kdo vyda rozkaz k utoku na jasne civilni cil, se dopousti poruseni mezinarodniho valecneho prava, at je to Nemec, Japonec, Anglican, Rus, nebo American (i kdyz my mame tendenci takto videt pouze Nemce a Japonce, popr. Rusa).
Samozrejme, ze ti samotni letci nemohou vedet detaily toho, jestli je jejich velitele poslali bombardovat vojensky nebo civilni cil.

Podle meho nazoru se tedy valecneho zlocinu dopousteji ti velitele, nikoli letci.

Na druhe strane je vseobecne uznavano, ze vymluva na "vykonavani (jakehokoli) rozkazu" (napr. pri likvidaci Lidic) neplati.

Ti letci ovsem nemuseli vedet, co presne bombarduji (i kdyz myslim, ze to vedeli - i ja se snazim pro ne nalezt alibi, protoze to jinak byli hrdinove..)

..
01. 03. 2009 | 14:45

Lena napsal(a):

Hořejší:

s tím, co jste napsal Pepovi Řepovi v 01.03.2009 13:33:13 bych souhlasila. Myslím, že se celkem shodujeme, jen s tím rozdílem, že já bych byla na vypouštění vlků mezi beránky o hodně opatrnější než Vy. Protože je tady to riziko, jak píšete, a to je podle mého značné.

Štval jste mě jen tím, že jste mi překroutil smysl slov úplně jinam. Ale možná jsem to jen špatně napsala. Myslím si, že i Vy máte neudržitelná stanoviska, pokud je dovedeme až do detailů. On totiž každý takovýhle problém má i dost výjimek a na těch se dá rozcupovat každé přesvědčení.
01. 03. 2009 | 14:50

PatientO.T. napsal(a):

2 vaclavhorejsi:
Mám sice modrou knížku, ale s vojenskými záležitostmi jsem do jisté míry seznámen /absolvent VK :-)/. Je mi tedy jasné, to, co i vy víte. Voják ve válce má pramalou možnost neuposlechnout rozkaz...
A teď ke způsobu vašeho psaní (který, jak už jsem zmiňoval, vůbec nechápu):
VH, tvrzení č.1:
"Podle této logiky byli piloti RAF bombardující Drážďany váleční zločinci?"
Rika se mi to tezce, ale dalsi generace, pro kterou uz to bude pouze historie, jako treba Napoleon, jiste rekne "ano".

VH, tvrzení č.2:
Podle meho nazoru se tedy valecneho zlocinu dopousteji ti velitele, nikoli letci.

Promiňte, VH, nerozumím vám...
01. 03. 2009 | 14:52

Vico napsal(a):

Tak tady je tedy živo! Přitom obě strany sporu zastávají zcela legitimní stanoviska. Pan profesor se postavil na moralistní východiska a snáze se mu argumentuje. Asi má pravdu v tom, že ve chvíli, kdy trvale odvrhneme principy, na kterých stojí naše civilizace, vlastně jsme už prohráli. Dostaneme se přesně tam, proti čemu jsme bojovali. Silné omezování svobod v zájmu boje za svobodu ??
Jenže faktem je, že už osm let si fousáči v USA neškrtli, možná i díky nevybíravým vyšetřovacím metodám. Jinak by už možná hořela nějaká další dvojčata.
Potrestat smrtí teroristu, který povraždil desítky rukojmích není podle nás - ochránců práv salon-faehig. I když dopředu víme, že do roka přijde akce, kdy se zajmou další stovky rukojmích, aby výměnou za ně byl terorista puštěn na svobodu. Za postřílené rukojmí pláčeme a zapalujeme svíčky. Pak otočíme klíčem vězeňské brány a vypustíme na boží slunce někoho snad napraveného. Nějak mne to frustruje...
01. 03. 2009 | 14:54

Lena napsal(a):

Hořejší P.S.

akorát tedy s tím Usámovým kuchařem bych nesouhlasila. Už jsem se za život vzdala lecčehos, co se mi jinak líbilo, protože bych u toho musela spolupracovat nebo se jen koukal na lidi, jejichž postoje mi neseděly. Usámův kuchař by jistě byl dobře prověřený a také by s ním nejspíš musel souhlasit, jinak by to dělat nemohl - buď by na to neměl žaludek nebo by ho k tomu nepustili. Celkem bych se nedivila, kdyby si mezi vařením krátil čas řezáním hlav zajatců. Jsem velmi na pochybách, jestli se kolem této organizace vůbec mohli vyskytnout nemilitantní jedinci.

Každopádně, když si počkáme, určitě se dozvíme, kolik tam těch nevinných opravdu bylo. Třeba máte pravdu Vy, že hodně, ale dost o tom pochybuji.
01. 03. 2009 | 14:58

vaclavhorejsi napsal(a):

Vico:

"Potrestat smrtí teroristu, který povraždil desítky rukojmích není podle nás - ochránců práv salon-faehig. "

NIKOLI, s popravou nekoho takoveho nemam zadny problem.
Nevadi mi trestani "sprostych vrahu", ale "sprostych podezrelych".

..
01. 03. 2009 | 15:00

Lena napsal(a):

Pepo Řepo,

Vy ještě nemáte pojištění? I Vy nezodpovědný! Do Guantanáma byste kecal, ale pojistku uzavřít neumíte. No, tedy?!
:-)
01. 03. 2009 | 15:03

vaclavhorejsi napsal(a):

Lena:

"Since October 7, 2001, 775 detainees have been brought to Guantánamo. Of these, approximately 420 have been released without charge. As of May 2008, approximately 270 detainees remain.
More than a fifth are cleared for release but must nevertheless remain indefinitely because countries are reluctant to accept them.

Of those still incarcerated, U.S. officials said they intend to eventually put 60 to 80 on trial and free the rest."

To asi jasne ukazuje, kolik z tech dlouhodobe veznenych byli opravdovi potencialni vazni zlocinci (a jeste uvidime, kolik z tech 10%, kteri se mozna dostanou pred soud, bude regulerne odsouzeno, bez pouziti "dukazu" ziskanych mucenim).

..
01. 03. 2009 | 15:09

bigjirka napsal(a):

Nakolik je válečné právo právem proti útočníkovi, který jej neuznává? Tolik k odvetným útokům na Německo. Kdo seje vítr, sklízí bouři a nekorektně válčící agresivní Německo se dočkalo i msty gaunerů v Sudetech. Proč? Protože vyvrátilo právní řád ČSR. Bez jejich agresivní války by Němcům v Sudetech nikdo nezkřivil vlásku. Dnes je docela hodně moderní přičítat vinu oběti. A pokud si oběť dokonce dovolí nějak ublížit útočníkovi, no to je vůbec drzost! Košile JE bližší než kabát. Prdelí do xichtu pseudohumanistům, bránícím práva agresorů!
01. 03. 2009 | 15:11

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, důkazy, na jaké jsme zvyklí u soudu, nelze předložit ani proti jednomu z těch šmejdů. Náš soud není schopen odsoudit ani pět v českých s kompletní audiovideodokumentací.
01. 03. 2009 | 15:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat ad lena, že i ti co tak vášnivě v osmdesátých letech dišputovali na harvardu byli určitě dobře to, jak vy říkáte prověřeni. Určitě se tam nedostali jen proto, že měli samé jedničky.Bylo by zajímvé si pročíst jejich "materiály" a nejen v češtině, ale i v američtině a taky v sovětštině pochopitelně...
01. 03. 2009 | 15:15

Iveta napsal(a):

Tak díky, to jste mi to vysvětlili. Jeden pošle tohle-http://www.patriotsquestion...
druhý mě pošle do blázince.
Není tu někdo ze zednářů, iluminátorů a pod.,že by poučil?

Jan Vaculík:dobrý,ale oni netvrdí, že Bush a Bin Laden jsou kámoši, ale že ropní magnáti, CIA, mají zájem o nadvládu nad státy s ropou, Bush byl poslušná figurka.Věříte, že Ladena by už dávno někdo nenašel?
01. 03. 2009 | 15:21

vaclavhorejsi napsal(a):

wbgarden:

"Budu neustále opakovat ad lena, že i ti co tak vášnivě v osmdesátých letech dišputovali na harvardu byli určitě dobře to, jak vy říkáte prověřeni. Určitě se tam nedostali jen proto, že měli samé jedničky. Bylo by zajímvé si pročíst jejich "materiály" a nejen v češtině, ale i v američtině a taky v sovětštině pochopitelně..."

Pokud vas tyto veci o mne zajimaji, psal jsem o tom (v cestine) zde:

http://blog.aktualne.centru...

To, ze mladi vedci jezdili i za komunistu v 80. letech na studijni pobyty a konference na Zapad, nebylo nic tak neobvykleho (prave tak, jako dost lidi jezdilo na zajezdy do Jugoslavie i do "opravdove kapitalistickych" zemi); z mych znamych tam takto byl skoro kazdy (mnozi z nich tam zustali).
Komunisti, a ti, co podepsali spolupraci s StB to meli snazsi nez my ostatni, ale velmi zalezelo napr. na rediteli ustavu, jestli vas tam pustil.

Samozrejme si nadale muzete myslet, ze jsem ve skutecnosti byl agentem KGB a ze v analech CIA i KGB zaujimaji me spisy cestne misto.

Zajiste si muzete vyhledat, jestli me jmeno najdete v jakychkoli seznamech - nenajdete...
Ale muzete jiste rici, ze prave takove Velke Ryby byly vcas uklizeny, ze? Inu, kdo umi, umi...

Jsou i taci, kteri si mysli, ze kazdy, koho komunisti byt jednou pustili na Zapad, by mel byt ne-li povesen, tedy alespon zbaven obcanskych prav.
Inu, demokracii a svobodu je potreba pred jejimi moznymi neprateli nemilosrdne branit...

..
01. 03. 2009 | 15:34

Lena napsal(a):

Hořejšímu-agentovi KGB nebo čeho všeho:-):

za mě to napsal v posledním příspěvku lépe Bigjirka. Myslím si pořád své ohledně obezřetnosti vůči těm propuštěným. Pokud jim křivdím, jedině dobře. Jsem ale přesvědčená, že s mnohými z nich se ještě setkáme při nějakých pěkných akcičkách extrémistů. Pokud jsou ovšem tak čistí, jak Vy se nás tu snažíte přesvědčit, pročpak je jejich země zpátky nechtějí?

Musím už končit. Mějte se hezky.
01. 03. 2009 | 16:17

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Podle meho nazoru se tedy valecneho zlocinu dopousteji ti velitele, nikoli letci.
---------------------
No to je tedy síla!

Nevím, jestli byl vrchním velitelem britských sil za WWII Winston Churchill nebo Monty, ale ať to byl kdokoliv od vrchního velitele až po velitele pertutě RAF, tak všichni musejí v hrobě válet sudy. Poslali letadla nad nacistické Německo, zločinci.

Co s tím? Revidovat Norimberk? Odsoudit britské velitele, možná i IKA?
Chudák Winston. Ještě, že se toho nedožil.

To Iveta.
Nic ve zlým, i v Bohnicích je hezky,
Vy snad znáte nějakou vládu, či uskupení, které by NEMĚLO zájem stát u ropného nebo plynového kohoutku?

A dvojčata? To snad už nestojí za debatu.
01. 03. 2009 | 16:21

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

Jiste, pryc s prohnilou pseudohumanistickou burzoazni justici - je treba s neprateli zatocit pekne nemilosrdne, po bolsevicku! Jakepak nimrani s dokazovanim, jeste obhajce by snad chteli - jsou to smejdi, a tim je vse dano!

..
01. 03. 2009 | 16:23

Pepa Řepa napsal(a):

To wbgarden
tady musím potvrdit, co p. Hořejší píše. Nemusel jste být ani vědec, vyjel i obyčejný pěšák, stačila odbornost a hlavně jazyky.

Tímto způsobem nalili třeba absíky, kteří překládali, protože pan Major od letectva z Košic, prostě uměl jen slovensky a s arabem by se nedomluvil.
Kolega Mr. Bigjirka jich pár v Syrii nebo Libyi asi také zažil.

Mimochodem: Ve všech arabských státech byla komunistická strana mimo zákon. I komunista vyplńoval, že komunistou není a že je katolík.

Jak to bylo na Harvardu nevím.
01. 03. 2009 | 16:33

Pepa Řepa napsal(a):

To Lena
koukám, že se budu muset pojistit hlavně proti tomu, až sem nějaký naivní chlapík nevinné rolníky natáhne.

Pokud ovšem najdu tak naivní pojišťovnu, která pojistku uzavře.

Taky máte pocit, že to panu Obamovi dlužíme?
01. 03. 2009 | 16:39

Pepa Řepa napsal(a):

To wbgarden
Ještě mne napadlo,že to mohla být jistá forma multi-kulti výměny.
Něco jako dneska Erasmus.
Angela Davies sem, pan Hořejší tam.
Kdo ví? Záleží na tom?
01. 03. 2009 | 16:43

skeptický napsal(a):

S pojišťováky bych si nezačínal.
Jednou mi nabízeli nějaký plán,jak šitý pro mne,který mi měl navíc dávat desetiprocentní úrok.
Když jsem se ptal,jestli je to zaručené,tak se nechal slyšet,že mi zaručí,že se budou v opačném případě velmi divit.
01. 03. 2009 | 16:49

skeptický napsal(a):

P.S.

K výměně bych mohl doporučit jednoho známého Angličana,který studoval v Oxfordu.Obecnou.Má blbou vlastnost,že by si na potkání půjčoval peníze.Jinak velmi roztomilý člověk.
01. 03. 2009 | 16:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:
"Chudák Winston. Ještě, že se toho nedožil."

Viz napr.:

http://en.wikipedia.org/wik...

According to Dr. Gregory H. Stanton, international lawyer and president of Genocide Watch:

“ The Nazi Holocaust was among the most evil genocides in history. But the Allies’ firebombing of Dresden and nuclear destruction of Hiroshima and Nagasaki were also war crimes... We are all capable of evil and must be restrained by law from committing it. ”

Historian Donald Bloxham states, "The bombing of Dresden on 13-14 February 1945 was a war crime." He further argues there was a strong prima facie case for trying Winston Churchill among others and a theoretical case Churchill could have been found guilty. "This should be a sobering thought. If, however it is also a startling one, this is probably less the result of widespread understanding of the nuance of international law and more because in the popular mind 'war criminal', like 'paedophile' or 'terrorist', has developed into a moral rather than a legal categorisation."

Günter Grass is one of a number of intellectuals and commentators who have also called the bombing a war crime.
*************************************
Churchill subsequently distanced himself from the bombing. On 28 March, in a memo sent by telegram to General Ismay for the British Chiefs of Staff and the Chief of the Air Staff, he wrote:

"It seems to me that the moment has come when the question of bombing of German cities simply for the sake of increasing the terror, though under other pretexts, should be reviewed. ....... The destruction of Dresden remains a serious query against the conduct of Allied bombing......"
****************************************
Jeste mineni Vatikanu:

"From the beginning of World War II, however, with the bombing of Warsaw, Pope Pius XII had repeatedly condemned the bombing of civilian centers. In this he was joined by George Bell, the Anglican bishop of Chichester, who would join him again in condemning weapons of indiscriminate destruction during the oncoming nuclear era.

Their opposition to the use of indiscriminate weaponry was, and still is, significant. During the cold war, it undercut the argument of some moralists that since the Soviet Union was a totalitarian society all of its citizens were, in effect, combatants. A similar argument is being used today by terrorists fighting in Iraq, Israel and Lebanon in an attempt to justify morally the killing of civilians to achieve war aims. The church's teaching on indiscriminate bombing and its just war principles continue to offer moral guidance in these conflicts as they did in World War II."
******************************

A dalsi priklady, ze nejsem ve svem nazoru osamocen:

http://blogs.telegraph.co.u...

http://hansard.millbanksyst...

...
01. 03. 2009 | 16:57

bigjirka napsal(a):

Jasně, v Libyi bylo vojáků jak nas... No a páč tam byla fůra vymatlanců (i.e. Major Traktor), potřebovali tam i lidi na práci, řídicí skupina uměla jen řídit (pámbuví co, poštu za klukama pořádně poslat nedokázali)...

Co se týče šmejdů, pane profesore, máte pravdu, šmejd je šmejd :-). Soudní řízení klasického typu je pro civil (a je potřeba na to mít nervy - viz příp. Doležel, který nakonec ještě dostane odškodné). Vojenská mašinérie je určena k ničení nepřítele. Včetně justice, která má omezovat zbabělost, defaitismus a nadměrné neomluvitelné masakrování nepřátelských civilistů.

Pepo, to už by byl skoro Erotismus s tou Angelou??? No, fakt bejvala víc sexy než profesor.

Pane profesore, pořiďte si alespoň plechovej nákrčník, ať si xindlové alespoň ztupí břitvu, až budou naivnímu ďaurovi fidlat palici.
01. 03. 2009 | 16:59

Vico napsal(a):

wbgarden nebo snad VBgarden? Prověřujte, kádrujte, příteli. Jak se říká - důvěřuj, ale prověřuj. To si neustále opakujte, když tak dokola neustále něco opakujete.
01. 03. 2009 | 17:00

bigjirka napsal(a):

Hnízdo Kejdy v torabora mělo se vypálit atomovkou. Xindlové by viděli soudný den v malém a Guantánamo mohlo bejt reservací. Řešení by bylo přehledné, srozumitelné a úsporné.
01. 03. 2009 | 17:03

Pepa Řepa napsal(a):

To že nejste sám, Vám, pane Hořejší, věřím. Ani biskup Williamson není sám. Ani Grebeníček, ani ten Vandas, ani Ayman al-Zawahíri nebo Chalíl Mišál.
Lidi se musejí spolčovat, aby jim nebylo smutno, neb by dopadli jak Milouš Jakešů.

Hmm, Gunter Grass, říkáte?
Kurt Waldheim si asi taky myslel, že byl Churchill válečný zločinec.No není divu.
Napadají mne i další jména, ale jako disciplinovaný katolík toho raději nechám.
01. 03. 2009 | 17:12

skeptický napsal(a):

Usama má větší cenu živý,než mrtvý.I kdyby už nežil,nějak by se to muselo zařídit,aby posílal zprávy ze záhrobí.To už se možná i děje.

Po masakru Iráčanů v Kuvajtu měl Bush starší otevřenou cestu na Bagdad.

Zvolili raději Irák dusit,měli strašáka v podobě Husajna,a drželi iráckou naftu v zemi,a ceny nahoře.

Jen v atmosféře strachu a hysterie se dají měnit zákony dle potřeby,k cílům ,které s tím nijak nesouvisejí.
01. 03. 2009 | 17:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

OK, takze papez a Grebenicek jsou podle vas ve stejnem spolku?

..
01. 03. 2009 | 17:29

Pepa Řepa napsal(a):

Typické pro vaši argumentaci, Řeknu-li že se lidé spolčují s lidmi podobných názorů, znamená to-podle Vás-, že se spolčuje papež s Grebeníčkem.

Pozoruhodná logika.
01. 03. 2009 | 17:44

Iveta napsal(a):

Díky, řepo a skeptický, to jste mě potěšili.Už těm přiblblým filmům na videu vůbec nevěřím.A hlasuju pro Libanonskou smlouvu, oni to s námi budou myslet dobře.
01. 03. 2009 | 17:46

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vy jste teda popojeli, ad vaclavhorejsi, já jsem prosím o žádném agenství nemluvil, já se jenom drobně zmínil o jedničkách, které jsem ostatně kdysi míval taly, ale když jsme chtěli s plícněchorým synkem tenkrát koncem října do jugošky tak si nás všelicí vumlomarxoleno profíci dost podali. A teď prý že to byla sranda. No byla...
A jinak ke všelikémi bombardování atd. Když si to naši němečtí přátelé sami neuměli vyřídit s tím nehodným schickelgruberovic synkem, tak co se rozčilují, že potom zákonitě přišly drážďany i sudety. A ten kdo se diví ještě teď, tak buď za ty hajzlíky furt kope nebo se měl léčit. Howgh, mí rudí mi rozumějí....
01. 03. 2009 | 17:48

bigjirka napsal(a):

Tož děcka, jedu se starat o mámu. Zejtra dovi. Teď si klábosnice chvilku orazí.
01. 03. 2009 | 17:54

Lena napsal(a):

Ne, pane profesore,

Grebeníček byl u komunistů a papež u hitlerjugend.

Jinak má Pepa Řepa s tím spolčováním pravdu. Proč myslíte, že se tu s ním a bigjirkou tak pěkně spolčujeme proti Vám? Až dojde na duchovní záležitosti, to se zase budeme pěkně tesat a bude po paktu.

Jdu zase makat.
01. 03. 2009 | 17:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

No ja jen ze jsem jako zastance podobneho nazoru jako ja uvadel papeze a nekolik jinych ctihodnych lidi.
A vy jste se hned vytasil s Williamsonem, Grebeníčkem, Vandasem, Zawahírim, Chalíl Mišálem a Jakesem.
Take divna logika, ne?

..
01. 03. 2009 | 17:56

Pepa Řepa napsal(a):

Ach, pane Hořejší.

Jak to říkal Vlasta Burian? Račte pochopit, při Vašem špičkovém vzdělání, že mně je úplně jedno, jestli tvrdíte, že byl Winston Churchill válečný zločinec Vy sám, nebo jestli to o Winstonovi tvrdí i Gunter Grass, dokonce si dovoluju rouhat a prohlásit, že mně je úplně jedno jestli si to myslí i Benedikt XVI, neb oba museli projít hitlerjugend, jinak to u Němců nešlo.

U současného papeže si nedovedu představit, že by něco takového prohlásil, ale možná máte lepší informace.
Když bude před Vámi bílá stěna a vy prohlásíte, že je žlutá a podepřete to sdělením, že pan XY to říká také, tak mne neoslníte.

Vy a možná i Gunter Grass či Benedikt XVI si myslíte, že Winston Churchill byl válečný zločinec, já si zase myslím, že bez lidí jako byl Churchill bychom tady ani Vy, ani já, nebyli.

To skutečně nikam nevede. Vyhlásit Churchila za válečného zločince je na můj žaludek příliš výživná potrava.
Mějte se.
01. 03. 2009 | 18:50

standa napsal(a):

Pane Hořejší. Celkem je mě jasné že Vám s Vaší politickou orientací imponuje prezident Obama. Dobře se pamatuji jak byl oblíbený Clinton, ale nějak se zapomíná že právě díky jeho politice a "diplomacii" bylo možné 11. září. Z CIA udělal diskuzní kroužek intelektuálů z Harvardu. A Bin Ládin si v klidu připravoval útoky. A ohledně vašich řečí o rasismu. Není to náhodou tak že Obama byl zvolen díky černému a hispánskému rasismu. Běloši hlasovali asi podle programu obou kandidátů (43% Obama a 57% Mc Cain) Ale pochybuji že ho 95% černochů (pardon Afroameričanů) a 80% Hispánců volilo podle programu, ale proto že je černoch. Tak bych tak odhadoval že bílí Američané jsou menší rasisté. A ještě poznámka, tito věrozvěstové změny vždy dojeli na své nereálné sliby. A
01. 03. 2009 | 19:05

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

OK, takze nemecke a japonske akce proti civilnim cilum (Coventry, Londyn, Lidice, Guernica, Sanghaj, Nanking) tedy take nebyly valecnyni zlociny, protoze byly vedeny legitimni snahou podlomit valecne usili protivnika?

..
01. 03. 2009 | 19:13

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
To záleží na tom, kterou taktiku ti pánové v turbanech vyhodnotí jako nebezpečnější, jestli Bushovu nebo Obamovu. Pokud dospějí k závěru, že nebezpečnější je ta Obamova, tak ano.
Požadavek radikálního islámu je jasný: USA mají odejít ze všech islámských zemí. Mohl by jste říct OK, ale všechna neevropská etnika pryč z Evropy. A bin Ládin by se jen usmál a řekl, že to bere ...

A tak jsme u podstaty věci a ve světle této skutečnosti si můžete snadno spočítat, proč jsou všechny nářky nad budoucností Evropy ... poněkud tragikomické.
01. 03. 2009 | 19:45

Jan Vaculík napsal(a):

Ad bigjirka:

Jirko, jsem rád, že tě tu vidím; řekls tady hodně věcí za mě, a lépe!

Ale taky wbgarden tu vyslovil něco, co cítím podobně, ač to demokraté z obou stran politického spektra nemají rádi:

"Jinak kdyby se tenkrát nezastavila jugoška, tak dneska už se válčí pod hodonínem. Howgh, mí rudí mi rozumějí..Veselé krizování..."

Maně si vzpomínám, jak ve všemožných dětských kolektivech člověk mohl mít pravdu a spravedlnost na své straně a dokonce i kousíček autority si dovedl získat, ale přece jen ještě bylo dobré mít silnějšího kamaráda, který se s věcma nexral...
01. 03. 2009 | 19:58

Jan Vaculík napsal(a):

PS Ještě dodávám:
Ale přitom věděl, že síla není to hlavní...!
01. 03. 2009 | 20:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vaclavhorejsi:
"nemecke a japonske akce proti civilnim cilum (Coventry, Londyn, Lidice, Guernica, Sanghaj, Nanking) tedy take nebyly valecnyni zlociny,"
Unfair. Neberete v úvahu příčinu a následek. Srovnáním do latě tak znevýhodňujete obránce.
01. 03. 2009 | 20:47

Karel Mueller napsal(a):

Jan Vaculík:

Ten výrok bych trochu opravil:
Kdyby se tenkrát nezastavila Jugoška, tak by nevznikl islámský a mafiánský stát, jehož mafie otrávily desetitisíce evropských dětí, vzniklo by etnicky čisté Kosovo patřící Srbsku.

S velkou pravděpodobností by USA silně ovlivňovaly ruskou politiku, pokud by ji přímo neřídily. Protože v důsledku Jugošky byly nastartovány hlubinné změny v myšlení Rusů a vytvořily se předpoklady pro porážku proamerické frakce v ozbrojených silách Ruska.
A samozřejmě bych před Srby nemusel rudnout studem a nevzalo za své mezinárodní právo ...

Takto je to správně ...
01. 03. 2009 | 20:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Karel Mueller:
Napsal jste to lépe, než bych to svedl já. Ovšem takoví jako Jan Vaculík před Srby rudnout studem nebudou. Řekl bych, že před nikým.
01. 03. 2009 | 21:06

Karel Mueller napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Děkuji. Víte, k výročí konce 2. WW šla řada vzpomínkových pořadů, mimo jiné i k bitvě u Stalingradu. Co jsem se z radia o té bitvě dozvěděl? Vzpomínky německého veterána, který popisoval to peklo obklíčení a pak jak málo se jich vrátilo ze zajetí. To bylo vše.

V "tomto státě a národě" je vskutku nezanedbatelný počet osob, pro něž stud není jejich obor.
01. 03. 2009 | 21:27

Pavel napsal(a):

Dobrý večer, vážený pane profesore i všichni diskutující,
myslím, že tuto dlouhou a velmi mnoho aspektů obsahující diskuzi už snad nebude vůbec nikdo schopen rozumně shrnout, kromě snad samého prezidenta Obamy. A to tak, že by po měsíci ve funkci vysvětlil, jak to vlastně nyní opravdu myslí s těmi některými podstatnými sliby a tezemi své předvolební kampaně (na kterých, pane profesore, zakládáte Váš článek). Neboť se dá očekávat, že po nástupu do funkce, kdy teprve měl možnost seznámit se dopodrobna se skutečnostmi (mnohdy utajovanými) doby těsně minulé i současné, dojde u něho k určité korekci názorů.
A ejhle, netrvalo to ani tak dlouho. Stačí si projít např. jeho, myslím, předvčerejší projev k americkým vojákům v Camp Lejeune. Dosavadní kritika předchozího prezidenta Bushe se tu zcela vytrácí a naopak jsou opět vyzdvihovány hodnoty, za které USA na celém světě dlouho bojují: „And so I want to be very clear: We sent our troops to Iraq to do away with Saddam Hussein’s regime – and you got the job done. We kept our troops in Iraq to help establish a sovereign government – and you got the job done. And we will leave the Iraqi people with a hard-earned opportunity to live a better life – that is your achievement; that is the prospect that you have made possible.”
Všeobecný pohled na problematiku oněch “preventivních úderů” pak poskytuje jeden ze závěrečných odstavců jeho řeči: “Each American who has served in Iraq has their own story. Each of you has your own story. And that story is now a part of the history of the United States of America – a nation that exists only because free men and women have bled for it from the beaches of Normandy to the deserts of Anbar; from the mountains of Korea to the streets of Kandahar. You teach us that the price of freedom is great. Your sacrifice should challenge all of us . . . “
Ono zdůrazňování důležitosti svobody a demokracie není zde ovšem jen pro potěšení. Mnoho bolestivých příkladů z historie nás totiž učí, že každá diktatura, ať fašistická, komunistická, či náboženská, má tendenci se dříve nebo později stát agresivní vůči jiným státům, okolním nebo i vzdálenějším. Určitě všichni lidé v demokratických zemích by se proto měli zamyslet nad tím, zda by nebylo trochu pozdě pokoušet se o obranu v době, kdy by už např. u nás probíhalo zavádění práva šarija (zvláště máme-li dcery), nebo kdy by už na nás dopadaly rakety s nukleárními náložemi.
01. 03. 2009 | 21:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, teď jsem skončil s roubováním a hned vám musím říct, že tatík začal stavět domek v štyrapadesátém, hned po měně, takže jedna ku padesáti socani, a pomáhal mu kluk z hlučína, který se právě vrátil ze zajetí od stalingradu. Tatík si btw odkroutil skoro štyry roky v německých odtučňovacích táborech osvětim a buchenwald - sokol, no a když maminka udělala dvěstovky švestkových knedlíků, tak si oba společně libovali, že konečně nemají hlad. Bylo mi dost abych si pamatoval, že ten úplně šedovlasý kluk od stalingradu vyprávěl o těch rusech, co furt na ně šli i když neměli žádné kvéry. Štyrycet roků potom jsem teprve viděl film - nepřítel před branami. No oboustranní socialisti, kazatelé, proroci a zvěrstevzvěsti, kdo ty kluky furt a neustále nutí jít proti sobě.!!!
01. 03. 2009 | 21:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel:
"Mnoho bolestivých příkladů z historie nás totiž učí, že každá diktatura, ať fašistická, komunistická, či náboženská, má tendenci se dříve nebo později stát agresivní vůči jiným státům, okolním nebo i vzdálenějším." Podle Vás je třeba tomu rozumět tak, že napadení Iráku Spojenými státy anebo bombardování Srbska či dřívější válka ve Vietnamu byly včasnou obranou proti diktaturám?
01. 03. 2009 | 22:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, až vám někdo roztříská barák a vy si to nenecháte líbit, tak vy jste ten kdo je vinnen ??? Možná, že byste měl taky učit a na českém vysokoškolství....
01. 03. 2009 | 22:54

Pavel napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
No vidíte, jste chápavý, přesně tak je třeba tomu rozumět. Prostudujte si historii těch oblastí. Dejme tomu v případě onoho Srbska se Vám zdá, že bylo do té doby zřízeno málo hromadných hrobů, že snad nebylo třeba učinit přítrž zřizování dalších, v tomto případě pro albánské etnikum Kosova? A v Iráku nebylo snad odkryto dost hromadných hrobů po Saddámovi? A kdyby nebyl zabrzděno rozpínání komunismu ve Vietnamu, nebyla by dnes třeba Malajsie a Indonesie komunistická?
Ale děkuji, připomněl jste mi, že jsem měl ještě zdůraznit, že diktatury jsou samozřejmě nejprve agresivní vůči svému domácímu obyvatelstvu. To snad víte.
01. 03. 2009 | 22:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že sem z toho úplně vedle jak se tady v českých lhotách zodpovědně diskutuje o tom, co se událo v srbsku vietnamu iraku kosovu indonesii a malajsii. Určitě jste u toho zodpovědně byli vygůglovanci. Neníliž pravda..., veselé krizování...
01. 03. 2009 | 23:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel:
Máte pravdu, jsem chápavý a informovaný a proto vím, že Vaše tvrzení neodpovídá pravdě. Vpřípadě Srbsko vs. kosovo bylo hromadných hrobů natolik málo, že např. v Račaku museli Albánci vytvořit jeden falešný. Ostatně chudáci Albánci v Kosovu trpěli pod srbskou nadvládou tak hrozně, že se jejich populace početně několikanásobně zvětšila.
V Iráku po invazi zahynulo okolo dvěstě tisíc civilistů, nevím, zda je pochovávali do hromadných hrobů.
Ve Vietnamu, pokud mne paměť neklame, v důsledku porážky komunistickým Vietcongem musela US Army urychleně zemi opustit, a přesto Malajsie se komunistickou nestala. V Indonézii vládl po určitý čas komunista Sukarno, kterého pučem odstavil Suharto, jenž později kvůli neúspěšnému hospodářství a korupci byl odstaven a vládu převzala Sukarnova dcera Megawatti Sukarnoputriová.
Takže události se děly podstatně odlišně od toho, co se nám tady snažíte namluvit ideologickými frázemi. Prostudujte si historii těch oblastí.
01. 03. 2009 | 23:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

wbgarden:
Jeden nemusí být všude, aby leccos věděl. Stačí sledovat a vyhodnocovat informace.
01. 03. 2009 | 23:37

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, samozřejmě informace z rudého práva či jiného práva jsou pochopitelně ty nejvyhodnocovatější...
01. 03. 2009 | 23:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

A ještě doplním, že i díky vítězství mohl Vietnam posléze osvobodit Kambodžu od Pol Potových Rudých Khmérů a tak ukončit čtyřletou krvavou vražednou diktaturu.
01. 03. 2009 | 23:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

wbgarden:
Opakujte si, co chcete, ale mohl byste k tomu přibrat, že nezáleží na zdroji informací, ale na jejich kvalitě.
Básnění Vám jde líp, doporučuji, albyste se držel svého kopyta.
01. 03. 2009 | 23:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel:
A poslední doplněk: po vítězství nad USA Vietnam odrazil i čínský pokus o invazi. Takže, milý Pavle, učit se, učit se,
učit se.
01. 03. 2009 | 23:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad zedmatyáš, děkuji za uznání, ale musím s prominutím opět opakovat, že vám politologie nějak skoro vůbec nejde, zkuste se podržet něčeho jiného. Děkuji. Veselé krizování....
02. 03. 2009 | 00:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

wbgarden:
Vy rozhodně nejste ten, který by mohl posoudit schopnosti někoho ovládat politologii, tím spíše, že tato obskurní disciplína není k ničemu dobrá, je jenom korytem parazitů na politice. Informace o událostech, které jsem tady uvedl, jsou všeobecně známé historické fakty. Pokud je nemínite akceptovat, má škoda to nebude.
02. 03. 2009 | 00:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat že si nesmírně vážím vaší hlubosklonné úvahy o historických faktech. Já pochopitelně na rozdíl od vás bydlím ve lhotě, takže u rozmanitých dávných skutečností, opět na rozdíl od vás, jsem nemohl asistovat. Takže reálně opravdu nevím. Navíc gůglování mě nebaví. Zatím mám svých jiných přijemnějších starostí dost. A je mi docela líto i vašich škod....
02. 03. 2009 | 00:19

Pavel napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
No já jsem neřekl, že USA nad vietnamskými komunisty zvítězily, ale podařilo se jim jejich rozpínavost zbrzdit do té doby, kdy už Indonesie a Malajský Svaz byly natolik stabilní, že je nemohli ohrozit. A Rudé Khméry Vietnamci zlikvidovali vlastně stejně jenom proto, že mezi nimi vznikl spor o nějaké ostrovy. Jinak by je nechali v pokoji dále "vládnout". Mimochodem vzpomínám si, že naše noviny tehdy o Kambodži Rudých Khmérů psaly vytrvale jako o "demokratické Kambodži".
Ale možná lapidárnějším příkladem pro Vás by byla Korea. Tam se vojákům USA a OSN podařilo jižní Koreu ubránit. I když tam bylo mnoho obětí z řad civilního obyvatelstva, myslíte, že dnešní jižní Korejci se na USA moc zlobí?
A mimochodem ty civilní oběti v Iráku způsobili Američané? Nebyla to náhodou trochu Al-kajda? Neslyšel jste o tom?
02. 03. 2009 | 00:22

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel:
Dobře, budeme se tedy dohadovat, kdo co neřekl. Já např. jsem se vůbec nezmínil o příčinách vietnamského zásahu proti Rudým Khmérům, nicméně žádné spory o nějaké ostrovy to nebyly, nýbrž reakce na neustálé ozbrojené provokace RK. Ten spor vyhrotila s Vietnamem Čína, která ihned po zhroucení jihovietnamské armády obsadila Paracelské ostrovy, je tam ropa.
O komunistické vládě v Indonésii už jsem psal.
Nepsal jsem však, že civilní oběti v Iráku způsobili přímo Američané, i když semtam několik civilistů se jim také podařilo nedopatřením zabít. Ovšemže to byla Al-Kajdá. Neslyšel jste tom, že za Saddáma Husajna v Iráku nepůsobila?
02. 03. 2009 | 00:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

wbgarden:
Je Vám vůbec jasné, proč jste se do našeho sporu vmísil? Přiznávám, že mně není. Neznáte fakta, nic to tom nevíte.... Tak proč?
02. 03. 2009 | 00:46

Anba napsal(a):

Pane Hořejší,
co jste to zase udělal? Tady se už tolik frustrátů a flusstrátů těšilo, že začnou lítat rachejtle (na muslimy), že tady bude radar a vojenská americká posádka (ty případné kšefty), že na Rusa zadupe český Honza a oni půjdou do kolen a teď Vy s Obamou takovouhle mírovou štvavou propagandu.
Chápete je? Já tedy ne, ale jsem jen naivní stará ženská, která vlivem života v socialistickém koncentráku a z nedostatku banánů má zřejmě popletené životní hodnoty.
Já vám pořád považuji mír za lepší než válku, mezinárodní smlouvy za projev civilizace, snížení počtu zbraní za výhodnější pro lidi než jejich výrobu a užívání, napadení cizí země za agresi, odvlečení cizích státních příslušníků za únos, mučení za mučení.
Pořád si říkám, kdo začal, ať zaplatí účty, ať je souzen válečný zločinec, který zabíjel civilisty .
Je to tak jasné, jak ten olej, který vždy vyplave na vodu.
Možná se Obamovi nepovede ani polovina toho, co si předsevzal, ale normálním lidem dal naději a to je v téhle truchlivé době hodně.
Že jej nesnáší bohatci, jestřábi, rasisté, to se dalo čekat, ale proč český intelektuální výkvět (jak se píše ta značka pro smích?) na těchto stránkách?
Záhada, pane profesore.
Jinak, ač jsem příznivec ČSSD, zásadně nesouhlasím s tím, aby k nám resp. do Evropy přišli vězni z Q., ať si to Obama přeje, nebo ne. Můj názor na řešení jsem napsala pod p. Hybáškovou. Ať si polívku vyjí ten, kdo ji navařil.
02. 03. 2009 | 00:52

Pavel napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
No vidíte, nakonec se i částečně shodneme. Snad i na tom, že Čína je vlastně diktaturou, takže to také souhlasí.
No a ta Al-Kajda - samozřejmě se snaží podkopávat jakoukoliv demokracii vždy a všude, když cítí, že by mohla uspět, demokracii stabilní u vznikající.
Ale mohli bychom prosím pokračovat zítra, jestli budete mít zájem? Dobrou noc.
02. 03. 2009 | 01:15

Jan Vaculík napsal(a):

Karle Muellere (20:52),
obávám se, že Vaše myšlení se nedovede pohybovat jinak, než v naučených vzorcích, a tím dokáže pominout něco, co je jednoduché jak facka.

Dovolím si vrátit se tu k vašemu argumentu z jiného blogu:
"U prvního příkladu jste to řešení dokonale zkomplikoval, zavádíte pojem střední rychlosti a ta je definována jako (S1 - S2)/T, kde T je doba pádu mezi vzdálenostmi S1 a S2, S1 a S2 vypočtete pro daný čas podle vzorečku uvedeného výše. Dosaďte za něho, dostanete kvadrát rychlostí. V tomto případě ovšem lze použít toho, že výsledek vyjádřený časem vydělíte t2-t1 a zůstane aritmetický průměr. Chtějte však po klučinovi ze zš, aby Vám to vysvětlil ..."

Přitom Vám ušlo, že řeč je už od začátku o pohybu rovnoměrně zrychleném (jiný si v této fázi poznáváni problému dítě ani nedovede představit), takže střední rychlost je prostě ta, která leží na polovině intervalu mezi hodnotou počáteční a konečnou. Ta úvaha je jednoduchá a každý ji pochopí bez jakékoliv matematiky či fyziky. Například: Nastoupil jsem někam za plat 2000,- Kč, průbežně jsem dostal několikrát drobně přidáno, takže jsem po roce skončil na platu 2400. Každý Vám řekne jakýchkoliv vzorců, že jsem ten rok bral průměrně cca 2200, a nepotřebuje k tomu dělat ani odmocninu, ani integrál.

Takže ve svěžest Vašeho myšlení nevěřím ani ve věci jugošky. Mmch, to etnicky čisté Kosovo byste získal tak, že byste nechal Albánce vyletět komínem?
02. 03. 2009 | 01:30

Iveta napsal(a):

Podle Spojených států má Írán dostatek nukleárního materiálu na výrobu jaderné bomby. Prohlášení šéfa sboru náčelníků amerických ozbrojených sil Mikea Mullena citovala agentura Reuters.
Tak ti nevím, Pepo Řepo, že by měl Endgame-Bilderberg přece jen v něčem pravdu?
02. 03. 2009 | 01:52

Jan Vaculík napsal(a):

PS
Před Srby se nečervenám, tak jako se nečervenám před Němci, protože oni se taky vůbec nečervenají přede mnou.

Červenám se nanejvýš trochu před Vámi, protože jste zřejmě o něco starší než já a tak bych měl k Vám zachovávat úctu, což se mi moc nedaří, pokud jsem naštvaný. Ještě že jsem nakonec apoň včas smazal větu, že odmítáte rozumět jiným argumentům, než těm svým; ta by mě teď opravdu mrzela.

Takže přeju klidnou dobrou noc!
02. 03. 2009 | 01:55

Kamil napsal(a):

Pane Hořejší
a co na zvolení Obamy říká daňový poplatník? Jedna malá ukázka:
Vnučka píše dědečkovi:
Už jsi určitě slyšel, že 68% mladých voličů volilo Obamu. Také patřím mezi ně.
Dědeček odpovídá vnučce:
Milá,
se zvolením Obamy se Tvé babičce, mně, Tvojí matce a dalším lidem, kteří pracují a platí daně, tyto daně zvednou. Tedy sníží se jim příjem a nižší příjem znamená, že budeme muset snížit naše výdaje. Takže propustíme naši hispánskou uklizečku, která k nám dvakrát týdně docházela. Prostě přijde o práci, protože si ji nebudeme moci dovolit.
A jak se dotýká Obamovo zvolení Tebe osobně? Za dlouhá léta jsme Ti dali s babičkou tisíce dolarů ve formě jídla, ubytování, oblečení, dárků a kapesného. Tvojí volbou sis ovšem vybrala jinou rodinu. Takže příště, až budeš chtít přispět na nájem, na benzin, na nové pneumatiky nebo na posezení s přáteli, volej 202 - 456 - 1111. To je číslo Úřadu Prezidenta Spojených Států. Jsem si jist, že Ti Obama s radostí pošle šek ze svého osobního konta a nebo zaklepe na Tvoje dveře a v ruce bude mít obálku s hotovostí.
To je totiž tak: ti, kteří zvolili tohoto prezidenta, zvažovali, jaký vliv bude mít jeho zvolení na stát jako celek a pranic se nezamyslili nad tím, jaký dopad to bude mít na ně osobně. Obamovi voliči si totiž zřetelně neuvědomují, že veškeré peníze, kterými vláda disponuje, jsou peníze z daní občanů a že zvednout jim daně znamená ponechat jim méně peněz pro jejich rodiny.
Blahopřeji Ti k Tvé volbě. Pro budoucí porovnání se ovšem pokus spočítat, kolik jsi za všechna ta léta dostala od nás, od maminky, od Mikových rodičů a ostatních a porovnej to s tím, co Ti dá pan Obama.
Nezapomeň též poblahopřát panu Obamovi a ujisti se, že jsi na seznamu těch, jimž přispěje.
Adresa je: Bílý dům, 1600 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20500.
Máme Tě stále rádi, ale příště už volej na výše uvedené číslo,
Tvůj dědeček.

Hezký den.
02. 03. 2009 | 09:46

skeptický napsal(a):

Hezké.
Dodal bych obligátní:
Nikdo Ti nemůže dát více,než Ti politik dokáže slíbit.
P.S.
Chtěl jsem Ti přiložit 100 dollarů,ale už jsem zalepil obálku.
02. 03. 2009 | 10:13

PetrF napsal(a):

Pepa Řepa napsal:

Vy si opravdu myslite, ze kazdy, kdo byl chycen jako prislusnik porazene (talibanske) strany je čistý jakop slovo Boží?
Ach jo, Pepo
Co to mate porad s tim "chytanim třista kousku na poli"?
Lena napsala
Pročpak je jejich země zpátky nechtějí?
01.03.2009 16:17:47

Tato debata (či slovní rvačka) je krátká na fakta a dlouhá na nadávky. Problém je v tom, že některé země, speciálně Čína, je chtějí zpátky.
ZDE
http://cdim.cerium.ca/China...
Beijing contends that international law requires the men be returned to China, although there is no accepted consensus. Uyghurs are members of a Muslim minority from northwestern China.
All 17 Uyghurs still held at Guantanamo have been cleared of wrongdoing by the United States...

česky, volně: Uyghurové jsou Turkmeni žijicí v Číně, jsou národnostní a nabozenska menšina (muslimové)
a jejich 'osvobozencké hnutí' bylo Čínou vyhlášeno za teroristické hnutí. Čína je chce zpět k potrestání,
a USA zákony (ktere zas začínají platit i pro ně) to nedovolí, neb nespáchali žádný zločin. Budou asi presídleni do Kanady, kde v Torontu je ohromná čínska komunita.

Když US zásah proti Afghanistanu začal, nebrali nahodně 300 rolníků, jako to Pepa ironisuje.
Byl to lov na Araby, a je pravda ze arabové v afghanistánu, Bin Laden a jeho kumpáni, byli Al Kajda HLAVNĚ.
Ti Turkmeni se k tomu dostali jistou neschopností Bushova režimu a hot byli ve spatnem místě ve spatném momentu.

Jak je lovili, je posáno třeba zde: Rozhazovali letáky z helikopter...
http://www.thediplomatictim...

Ne vsichni byli koupeni, a to zde jde: Civilisovaní lidé se naučili létat,
hubit krysy v kanálech, a taky mít řádné soudy s porotou a obhajobou
PRO KAŽDÉHO JEDNOTLIVÉHO PODEZŘELEHO. Výroky jako 'je to vousáč arab muslim ..'
tak zaslouží kulku do zatylku, jsu necivilisované.

Trochu jinak: Kdyz dělal Hitler hon na židy, tak jsem tu ješté nebyl, ale všichni
známe "Když prisli pro komunity, židy ... tak jsem mlčel .."
http://en.wikipedia.org/wik...

Dneska je honička na Araby a muslimy. Nejsem ani arab, ani tak nevypaďám, a opravdu se nebojím že by mě CIA v special rendition odvlekla z naší vesnice na Moravě....

Ale chci žít v civilisovné zemi, kde VĚTŠINA chápe že nejen kažďý žid, ale i každý arab, má pravi na řádný soud.
A To je oč tu běží. Ríct že nějaký žid spachal zlocin(y) a zaslouží provaz není
rasismus, stejně jako nejaký arab. Psát, že nejaka nabozenska ci etnicka skupina
si zaslouzi vyhubit, je necivilisované. Je to myslím taky proti českým zakonům,
ale ctu to v dikusich velmi často.

A prosím, přestante sem tahat Jugoslavii. To zní jako kdyz komunisti říkali o
Americe "zas tam lynchujou černochy". Ona to i byla kdysi pravda, ale tak se opravdu
neda denatovat, ze ne?
02. 03. 2009 | 10:24

Vysedlina pathologická napsal(a):

Nadějí světa je pochopení Boha a tolerance jeden k druhému na této cestě za poznáním. Přiblížení Bohu přináší ty nejlepší světské inspirace a intuitivní řešení, a to i za situace, kdy o Něm nepadne ani slovo, a lidé se sami cítí být tvořící a objevnou jednotkou.
Ach jo, to zase naštvu lidí! Kvok.
02. 03. 2009 | 10:30

Jan Vaculík napsal(a):

Přece jen se ještě vrátím k té jugošce:

Výše tu několikrát zaznělo, že zásah USA proti Srbsku byl "bezprecedentním porušením mezinárodního práva." To je možné, ale ani to mi nezabrání s ním případně souhlasit. Vždyť zásah Vietnamu v Kambodži proti Pol-Potovi byl svého času taky vměšováním do vnitřních záležitostí...
02. 03. 2009 | 10:47

buldatra napsal(a):

to Vysedlina pathologická:

Ano, to je ono. Inspirace.

Pan autor je inspirován prezidentem Obamou, o čemž svědčí název jeho článku.
Je to tzv. dálková inspirace.
Takovou inspiraci umí zejména bůh a někteří prezidenti (odtud zbožňování některých prezidentů).
Ale Amerika je pro nás daleko.
Což však zas až tak nevadí. My totiž máme svého prezidenta. Ať se to někomu líbí, nebo nelíbí.

A náš prezident také někoho inspiruje a to tak, že i dálkově, když ne přímo doma, o čemž svědčí například:

http://www.novinky.cz/zahra...

A možná, časem, Japonci na oplátku, budou inspirovat zas někoho z nás. Říká se tomu dělba inspirace.
Sledujme teploměr.
Cesty Páně jsou nevyzpytatelné…
02. 03. 2009 | 10:57

skeptický napsal(a):

Dost by mne zajímal teoretický scénář,kde se na Floridě namnoží Kubánci,začnou střílet policisty a Američany,a žádají sebeurčení.

Obama je muž,který se objevil odnikud,zatím nic nedokázal.Doposud se proslavil jen volební kampaní prošpikovanou subliminálními hesly,a slíbil každému všechno.

Pokud by byl Mesiášem,jak ho značná část vidí,špatně skončí.Pokud je to falešný mesiáš,špatně skončí Amerika.
Kdo si počká...
02. 03. 2009 | 11:07

skeptický napsal(a):

P.S.
Pokud se doma nedaří,začne se další válka,aby se odvedla pozornost od domácích problémů.
02. 03. 2009 | 11:10

skeptický napsal(a):

to Buldatra

Jako kulak znalý těchto věcí,mohl byste nám udělat přednášku o kompostování.Jestli tomu dobře rozumím,budeme vyrábět bioplyn na dvorku,a skladovat v pytlících ze supermárketu,za které budeme platit.Výnos pochopitelně půjde neznámo kam,jako všechno.

Bavím se,jak zelený program dokáže jen vymýšlet další a další daně,ale postrádá jakoukoliv plodnou myšlenku k nápravě údajných problémů.

Vždy se za pár měsíců ukáže,že to byla kokotina,která prostředí škodí ještě více.
02. 03. 2009 | 11:28

Vysedlina pathologická napsal(a):

To buldatra
- ano, sledujme tedy teploměr.
02. 03. 2009 | 11:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat že od rána zase roubuju, takže nevím jak jste přešli od barvy páně obamy k barvě zelené..., no nicméně brčálníci jsou jsou mé prastaré hobby, takže se s radostí přidám a budu neustále opakovat,
že veškeré zelené vnímám jako stranu, která cílevědomě rozbíjí dopravní, energetickou, potravinovou a obrannou situaci tohoto státu - zakázat auta, topit hnojem a okamžitě vyhlásit válku Americe - úžasný program. Destabilizovat, destabilizovat, destabilizovat a kdo to platí ten jejich internacionalismus. Družit se prostě musí nadnárodně, protože v jednotlivých zemích jsou už profláknutí a k smíchu. Salonní mičurinci. Navíc brčálníci zneužívají zelenou, a většina z nich nerozezná jedli od smrku, a že o tom něco vím:http://wbgarden.com/nove/ei2.htm Jab by to taky mohlo dopadnout, kdybychom ekopošukům dali opravdu zelenou:http://zpravy.idnes.cz/za-dva-brouky-v-krabicce-od-filmu-putoval-do-invalidniho-duchodu-pwy-/domaci.asp?c=A080924_124252_domaci_lpo No a další zeljonyj odborník: http://sinagl.bigbloger.lid...
A nakonec samozřejmě to nejlepší o sluníčku jsem psal dávno před japonci i klausem zde: http://wbgarden.com/nove/sl...
Celou jistě plodnou diskusi si pročtu podrobněji až večer...
02. 03. 2009 | 13:06

Supman napsal(a):

To prof. Hořejší:

Vážený pane profesore, marně se snažím ve Vašem článku najít náznaky ironie..., ale obámám se, že je nenacházím. To opravdu vážně?

Víte, zatímco marketingoví vazalové vytetovali Obamovi na čelo velký nápis "ZMĚNA!!!", jeho kampaň a inaugurační mejdan byly nejdražší v dějinách. A to prosím pěkně v době, kdy má být poslem dobrých zpráv pro propuštěné, předlužené a bankami okradené občany. A jeho osobní napojení na rasistického kazatele také moc šarmu nepřidá. Je to maňásek. Stejně jako jím byli Clinton a jeho humanitární bomby a likvidace jakékoliv regulace investičního bankéřství i GWB a jeho "preclíkové" aféry.
Ale jednu zásluhu mu již nikdo neupře – bratr Wonder dostal zasloužené vyznamenání :-). Doufám, že jeho pevná vláda vydobude ještě purpurové srdce pro Michaela Jordana, Tigera Woodse a možná nějakou tu plaketu pro rapera Snoopyho... :-))))))))

Hezký den.
02. 03. 2009 | 13:40

Pepa Řepa napsal(a):

To PetrF
taky si myslíte, že je Winston Churchill válečný zločinec? Ano nebo Ne?

Myslíte si, že by měla ČR přijmout -podle Vás nevinné- chlapíky z Guantánama? Ano nebo Ne?

Myslíte že by se ČR měla podílet na rozstrkání ghet ze zemí, kde už se stala situace neúnosnou? Ano nebo Ne?
------------
a jejich 'osvobozencké hnutí' bylo Čínou vyhlášeno za teroristické hnutí. Čína je chce zpět k potrestání...
------------
Pokud se rozhodne nějaké uskupení třeba ve Španělsku bojovat násilnými prostředky proti státu, také to bude národně osvobozenecký boj jako u Ujgurů?

To samé hispánec, který vyhodí do vzduchu budovu v Houstonu a bude bojovat za odtržení Texasu a opětném připojení k Mexiku? Také vede národně osvobozovací boj?

Ale Ujgur v Číně ho vede??????
Jak jste k tomu poznání došel?

Kde podle Vás končí terorisnus a začíná národně osvobozenecký boj?

Pokud se k podobnému kroku rozhodmou Maďaři u Komárna, bude to také národně osvobozenecký boj?

A nejsou-podle Vás-předvojem nrodně osvobozeneckého boje i chlapíci, co vyhodili londýnské metro a španělské vlaky?

A co s nimi uděláte, když je-hypoteticky-nachytáte ve výcvikovém táboře se samopalem, jak se cvičí, aby vyhodili do vzduchu další objekty?

Proč by se sem neměl tahat Balkán? Je to otevřená rána. Vede Albánec v jižním Srbsku národně osvobozenecký boj za připojení ke Kosovu a později k Albánii?
-----
Dneska je honička na Araby a muslimy
--------
Jak jste na tohle přišel? Co se to snažíte podsunout?
Proč dokoncepodsouváte představu, že by si CIA měla dojít pro někoho na Moravě?

Hon je na teroristy nebo by alespoň měl být.Že se v dnešní době rekrutují z muslimského prostředí je až druhořadé,ale je to prostě nezpochybnitelný fakt. Terorismus Irů nebo Basků je mrtvá větev.

Budu vděčen, za konkrétní odpovědi a ne povýšené poučování o tom, co je a co není civilisované.
02. 03. 2009 | 14:40

bigjirka napsal(a):

Jejda, kluci, Vy jste to rozjeli! Co dodat - nefandím islámské narkomafii a myslím, že ponížení Srbů jako starého hraničního národa, bránícího Evropu proti islámu, nás ještě bude mrzet. Čisté ruce v té "Jugošce" neměl nikdo. A bližší je košile než kabát, nynější Kosovo je granát v řiti Evropy. Kdo nevěří, ať se zajde podívat na narkokosáky v herně na Černém mostě i jinde. Hromadné hroby jsou tam srbské i kosácké, stačí si vybrat.
02. 03. 2009 | 15:44

bigjirka napsal(a):

Souhlasím se skeptickým, že zelené programy jsou vesměs kokotiny, ssavky zastrčené do našich kapes. Dal bych daňové úlevy na izolace a sluneční kolektory.

O teroristech už jsme toho napovídali spoustu. Rozdíl mezi národním osvobozením a terorismem je efemérní a jen opravdu zřídka použitelný ke zdůvodnění "národního osvobození". Koho chtějí "osvobozovat" proti komu dnešní ETA a IRA?
02. 03. 2009 | 15:52

Mara napsal(a):

Re honicka na araby a muslimy - dnes jiz za prislib zelene karty a posleze obcanstvi, vstoupi-li do americke armady - neni to super reseni?

Jeste jsem se chtela zeptat Pavla ohledne te sarji, zda mysli pouze trestni pravo nebo sarju celou?
02. 03. 2009 | 15:54

bigjirka napsal(a):

Co se týče Guantanama, v teroristických výcvikových táborech se neměli brát zajatci.
02. 03. 2009 | 15:55

bigjirka napsal(a):

Maro, nechci kritisovat náboženství. Ať si každý věří v co chce. Osobně odmítám islamistickou nábožensko-sociální totalitu. Nevím, co všechno z toho je konkrétní šarija a co už ne. Mám na mysli pevnou totalitu víry, školství, sociálních opatření a koneckonců i solidarity, která velí ukrýt bratra teroristu před nevěřícím psem. Prostě středověkou implementaci (myslím, že i středověké křesťanství v tom roce 1430 bylo podobné).
02. 03. 2009 | 16:00

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Ovsem chvalyhodnou vyjimkou je narodne osvobozenecky boj Cecencu a Tibetanu, ze?

..
02. 03. 2009 | 16:05

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Ovsem chvalyhodnou vyjimkou je narodne osvobozenecky boj Cecencu a Tibetanu, ze?
---------------
Už jste viděl tibeťana, který by zmasakroval nemocnici, školu a divadlo?

Přistihnul jste mne někdy, že bych se těchto věcí zastával?
Dejte vědět, kdyby tomu tak bylo.
02. 03. 2009 | 16:12

Mara napsal(a):

Vaclav Horejsi

dobry den, clovek si da tyden volno a nestaci se divit, cemu jste tu, pane profesore dal opet propuknout!

Potesil me inteligentni postreh pana Lisky. Jen tak na okraj: Ahmadinedzad jako takovy je mi celkem ukradeny, ale pro upresneni tu vetu o vymazani jednoho statu z mapy sveta (kterou se vsude neustale sermuje)nikdy vlastne nepronesl. Vyjadril se ve smyslu tom, ze Izrael je umely organ, ktery organismus, do nehoz byl implantovan odmita, a proto je jeho existence neudrzitelna. Na sentimentu ci vztazich to asi nic nemeni, ale to jen pro poradek a pro zajimavost.
02. 03. 2009 | 16:20

Mara napsal(a):

Pepa Repa

Tibetana ne, kdo to k certu naposledy byl?
02. 03. 2009 | 16:22

skeptický napsal(a):

Proč to komplikovat.Každý občan suverénního státu má právo se ve své zemi chopit zbraně proti armádě,která provedla do jeho země invazi.

Že jim nedali včas uniformu by mělo být podružné.

Nahrává to bohužel agresorům,kteří je prohlásí za bandity a střílejí.

Dělali to Briti am. kolonistům,dělá se to dodnes.

Je pozoruhodné,jak se ten všeobjímající pojem terorista tak rychle vžil.

Ovšem člověk,který se dejme tomu v Britanii narodil,a dává bomby na nádraží teroristou nesporně je.

V poslední době se zjednodušuje ze starého kdo není s námi je proti nám na ještě jednodušší kdo s námi nesouhlasí je terorista.
02. 03. 2009 | 16:26

Pepa Řepa napsal(a):

To Mara
jestli se nepletu, Vy jste se také hned naježila, při představě, že by přišel chlapík z Guantánama do Berkshire.Nebo se pletu?

A o tom to je. Bezpečnostní riziko je vysoké.

Také nebudete hýkat nadšením, když se objeví soused, kterého pustili-pro nedostatek důkazů- když ho zašili při vyšetřování, jak s kamarády vyhodili loni v Londýně autobus.
Jestli vám to bude jedno, jste obdivuhodná žena.

Jo a zkuste nějakému anglánovi sdělit, že byl Churchill válečný zločinec a dejte vědět, jak reagoval.

Vyberte si ovšem nějakého strejdu v letech, neptejte se rowdies až potáhnou z fotbalu.
Ti si budou myslet, že churchill je nějaká nová vodka.
02. 03. 2009 | 16:29

Jan Vaculík napsal(a):

Jirko,
ve věci Srbů, tak jak to říkáš, máš možná pravdu. Ale jen možná. To ukáže praxe, ale zase jen do jisté míry.

Tvůj argument je pádný, a to víc, než mezinárodní právo. (Tak jako se vpádem Vietnamců do Kambodži nelze nesouhlasit.) Jenomže mně připadá, že tady Srbové jaksi zaspali dobu, a když chce někdo být hegemonem (byť na Balkáně), musí to dělat přece jen na jiné úrovni.
02. 03. 2009 | 16:30

Mara napsal(a):

bigjirka

Je, Vy jste taky Pavel?
(No, ja jen, ze za soucasne ekonomicke situace treba hypoteku, nebo taky predmanzelske smlouvy a rozvody bych si klidne strihla podle te sarji, celkem bych na tom jako zenska vydelala - samozrejme do toho nepletu rodova zvykova prava a nesmysly jim podobne. Mam totiz obavu, ze kazdemu Cechovi se pri vyrceni slova sarja vybavi akorat ta useknuta ruka nebo nejake kamenovani :-).
02. 03. 2009 | 16:33

Pepa Řepa napsal(a):

Mara napsal(a):
Pepa Repa
Tibetana ne, kdo to k certu naposledy byl?
----------------
Kdo byl co? Kdo vymlátil školu v Beslanu nebo kdo byl poslední tibeťan?
Si ze mě děláte srandu nebo půjdu tu lobotomii reklamovat.
Nejdřív hodí p.Hořejší naprosto nelogicky do jednoho pytle Basajeva s Dalajlámou a teď zase Vy.

Buď jste so domluvili nebo mně fouká pod tašky, ale já v tom logiku nenacházím.
02. 03. 2009 | 16:36

Karel Mueller napsal(a):

Milý Jane Vaclíku,
tak teď jste tomu dal korunu. Pokud to budete klukovi ze zš vykládat, tak musíte: Vysvětlit rovnoměrně zrychlený pohyb, odvození rovnice v=g.t (tím je asi nejlépe začít), vysvětlit pojem střední rychlost a jak se počítá a především vysvětlit, proč je v tomto případě střední rychlost rovna aritmetickému průměru počáteční a konečné rychosti a nadto vysvětlit otázku, proč je rovna právě rychlosti v "poločase". To můžete pomocí obrázku s tím, že " o co je v první půlce v některém okamžiku v porovnání se střední rychlostí pomalejší, o to je v odpovídajícím okamžiku v druhé půlce rychlejší" - aby jste se vyhnul infinitezimálnímu počtu. Pak už jen vynásobíte t2-t1 a dostanete vztah pro rozdíl dráh volného pádu, kterému se tak vyhýbáte. Ovšem najděte mi kluka, pro kterého to bude samozřejmé bez matematiky a fyziky. Ten průměrný plat můžete mít 2050 i 2350, záleží na tom, kolik a kdy Vám přidali. Napsal jsem Vám, že fyzika není vlastivěda.
Pokud jde o ty Srby: Pro Albánce bylo Kosovo zemí zaslíbenou, prchali tam od Hodži. A Srbové je brali a dali jim autonomii - tu skutečnou. Dopadli svojí velkorysostí jak dopadli, byla otevřena Pandořina skříňka, byl dán návod na destrukci jakéhokoliv státu - stačí se namnožit. A před těmi Srby bychom se alespoň červenat a to nejen kvůli letům 38 a 68, kdy se projevili jako skuteční přátelé. V roce 41 svrhli vládu a postavili se Hitlerovi, ne Balkáně kromě Řeků jako jediní. Tím se plán Barbarossa zpozdil o 5 týdnů a do bojů o Moskvu zasáhl geneeál Bláto a o něco později generál Mráz. Bez toho by jste tu možná nebyl, pokud nemáte ten echt arijský čumák, který by Vám umožnil v Říši zametat.

Myslet si o mě můžete cokoliv. Vězte, že si cosi o Vás myslím též.
02. 03. 2009 | 16:37

Mara napsal(a):

Pepa Repa

Nenajezila jsem se, jen mi prislo absurdni, proc si USA nesni co si navarily? Ale jak jsem poznamenala, oni uz to resi rekrutovanim do armady - kterou pak vyslou do Afghanistanu. To nema chybu.

Jinak Brita z Guautanama jsme vyzadovali (ani neni obcan, jen rezident), byly to tahanice, USA se cukaly - slo o mozne zverejneni neprijemnych informaci ohledne toho muceni.

Pepo, prijedte a promluvte si s Anglanama sam. Mohlo by Vas to v mnoha ohledech prekvapit.

Jinak nepopiram, ze fanaticti vymyvaci mozku a skutecni teroriste existuji a do vezeni samozrejme patri.

Slysel jste jak pani Clintonova dnes v Egypte krasne hovorila o Palestincich? Vzpominala jsem na Vas.

Take Vam dluzim reakci ohledne me pomyslne urazlivosti za jine. Delala bych rozdil mezi precitlivelosti a citlivymi tematy - to je k Vasi poznamce o karikaturach - uz nevim kde, ale bylo mi to nekde adresovano. No, vite, jsme snad civilizovani lide a nikdo z nas by se nesmal karikaturam na tema holokaust. Nejen ze by neco takoveho bylo klasifikovano jako trestny cin, ale byl by to v mych ocich vrchol nevkusu. Shodneme se na tom? Jen proto, ze nam neni snad uz nic svate :-), nemusime prece urazet jine.
02. 03. 2009 | 16:54

Mara napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):

Už jste viděl tibeťana, který by zmasakroval nemocnici, školu a divadlo?

Na divadlo se asi v Gaze nezmohli, sorry :-)
02. 03. 2009 | 16:57

buldatra napsal(a):

to Skeptický:

Výnosy z pytlíků budou možná deponovány do Bruselu k spravedlivému přerozdělení. Tím se dostanou do jiné dimenze, do které vidí jen osoby k tomuto účelu povolané, či vyvolené. Tyto osoby nás zbytečných starostí ohledně pytlíkové daně zbaví a my budeme mít více klidu k přemýšlení o krizi a o práci.
Konec konců, proto Brusel a pytlíky máme.

Mohli bychom to ale obejít hezky česky, půjčovnami pytlíků a sáčků a možná, že v tomto směru vznikne i nový pytlíkový černý trh, vzniknou pytlíkoveksláci.
Pytlík jako korupční prostředek. Ekokorupce.

Těším se až zelení zavedou daň z kompostu
To bude teprve fičák.

Od vynálezu ekologie uplynula již jistá doba a tak můžeme konstatovat, že i ekologie se vyvíjí. Například, nakládání s odpadem. Naučili jsme se třídit odpad a lifrovat ho do Číny, jiný národ se naučil k nám odpad dovážet, ordnung je ordnung.

Protože se Čímani zasekli a tříděný odpad již není kam vyvážet, měla by být zavedena třídní daň. Žádná sranda přece není zadarmo.
Zelené daně-naše budoucnost.
02. 03. 2009 | 16:58

skeptický napsal(a):

to Buldatra

Ano,existují paralelní dimenze,vesmíry,vlády,černé díry.

Navrhoval bych návrat k C.K.systému lepení papírových pytlíků v oplocených ústavech.Lesy bych šetřil potiskem na týchže,hlásajícím ,že dzdvojování pytlíků netřeba.

Je to lež.Když se vám pytlík roztrhne cestou domů,stě v riti.
Ovšem to by se asi neujalo.
02. 03. 2009 | 17:12

Mara napsal(a):

Karel Mueller

Jestli do toho priste zamotate Schrodingerovu kocku tak uz vazne nebudu stihat :-).

Nemela bych se Vam do toho plest, nebo mi date pres prsty, ale jelikoz posloucham dnesni projevy v Sarm al Seikh

(kde se vsichni sesli za ucelem rekonstrukce Gazy, vcetne Clintonove, ktera se vyjadrila v duchu slibu pres. Obamy a zjevne vidi situaci kolem Svate Zeme jako prioritu)

ale zminil jste se o "namnozeni". Da se to i takhle: treba predvcerejsi oznameni arabum ve vychodnim Jeruzaleme, ze se jejich 88 domu bude likvidovat, jelikoz se nachazeji na archeologicky vyznamnem uzemi, pripadne proto, ze pry byly postaveny ilegalne. Vlastnici maji papiry od svych domovu uz z dvacatych let, ale budou jim k nicemu. Pro upresneni, jako arab v Izraeli povoleni na pristavbu nedostanete, takze asi pristavovali ilegalne, v tech 88 domech zije asi 200 rodin. Co bude s 1500 bezdomovci v Jeruzaleme?

Stejne tak se zacina budovat 75000 novych domu ve West Bank, pocet osadniku se tam zvysuje tak zavratnym krokem, ze demograficka situace celeho uzemi se neodvratne meni - coz byla uspesna politika od dob, kdy Netanyahu poprve prohlasil "give me negotiations, I can negotiate forever..."

Taky drzim Obamovi a Mitchellovi palce.
02. 03. 2009 | 17:17

Pepa Řepa napsal(a):

Pozor, nešlo o karikaturu na holocaust(!!!), ale můžu Vás ubezpečit, že kdyby byla vyvedená, a ukázal bych jí Lustigovi, tak se oba zasmějem.

Šlo o karikatury jiného druhu,myslím, že dánské (rasúl), některé uznávám, že primitivní ale jindy byla přecitlivělá reakce i na to, co demonstranti a spalovači vlajek vůbec neviděli.
Žijeme v Evropě, ne v SA.

Co řekla Clintonová nevím, ale vím, že Abbás somruje po Evropě, aby vybral na nové Kásamy a měl z čeho žít.

Nápad s armádou? Zajímavé,na počátku asi stála myšlenka ať si to kucí vyřídí mezi sebou.
Myslím, že Ayman hbitě zareaguje a podstrčí do výcvikových táborů US Army pár desítek kámošů.

Víte, že třeba US měla v Barmě početnou jednotku amerických Japonců, kteří bojovali proti krajasnům? Deja Vu.

Taky se mně líbí, jak vyzobáváte rozinky z šariátu, ale mně už to téma nebaví.
Ať si užijí jiní.Mějte se.
02. 03. 2009 | 17:17

Mara napsal(a):

Pepa Repa
Samozrejme pod tasky muze foukat tak akorat me, vy mate ten eternit!
02. 03. 2009 | 17:25

Mara napsal(a):

Pepa Repa

Vy jste me asi cetl ve spechu. Samozrejme ze v Dansku nepublikovali karikatury na holokaust! O to prave jde.

Na ty rozinky jsou specialiste prave Ti, kteri vetsinou o tematu jinak nic moc nevedi.

Tak zase na poctenou az budeme vsichni cerstvi, nejak se nam to tu zacina motat.
02. 03. 2009 | 17:33

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Muellere,
ve věci Kosova Vás nepřesvědčím - nemám už žádné další argumenty a vím, že pojmy "pravda-spravedlnost-správné řešení" se zdaleka nemusí krýt. Takže třeba historické právo na určité území je jedna věc a schopnost spravovat ho k míru a prosperitě je věc druhá.

Co se týče stravitelnosti fyziky pro děcka: Nový jev nejsnadněj pochopí tak, že dám příklad jasný jak facka, který lze vyřešit úsudkem. V dalším kroku provedeme zobecnění - tedy např. zformulujeme vzorec. V dalším kroku pak formulujeme výchozí předpoklady a omezující podmínky - to jsou otázky, jako "Co by se stalo, kdyby..." a "Zdalipak to bude platit, jestliže..." atd.

Budu tisíckrát opakovat, že zájem děcek o studium techniky je u nás tak malý především právě proto, že se zakomplexovaní pseudoodborníci snaží už v útlém věku udělat z nich jakési vědečky. A inženýr Cyrus Smith, vida to, hořce by zaplakal.
02. 03. 2009 | 17:53

Karel Mueller napsal(a):

Mara:
Schroedingerova kočka by nešla, stav napůl mrtvá a napůl živá by nedovolili ochránci příprody :-).

Jsem teď naladěn trochu nostalgicky a tak nebudu pokračovat. Nedávno zahráli na country radiu (poslochám téměř výhradně) The carnival is over. To letělo ve dvanácti na houpačce, když mi bylo 12. Tak si ji našel na Tube a poprvé viděl Judith Durhamovou ... jako když se dívám na bývalou ženu, když jsem ji poznal. Našel jsem si i Stěnku Rasina v podání Alexandrovců s basovým solistou ... něco tak velkolepého umí opravdu jen Rusové.
02. 03. 2009 | 18:07

skeptický napsal(a):

Vážení vědátoři,

Díky tajným formulím Vámi zveřejněným jsem se dopočítal,že v gravitačním poli země se mohu v necelých 354 dnech zrychlit na rychlost světla,a zahájit interstellární cestování.
02. 03. 2009 | 18:14

LEVAK napsal(a):

Ad Jan Vaculík:
Za minulého režimu nás učili, že k věcem je třeba zaujímat vždy třídní přístup.
Jeho podstata spočívala v tom, že cokoliv jsme udělali my a hlavně naši spojenci, bylo správné. Cokoliv udělali ti druzí či jejich spojenci, bylo od základu špatné.
Jak si nevzpomenout na tuto zásadu při hodnocení toho, co se děje v Kosovu a Gruzii. Člověk, který nemá ani ponětí o třídním přístupu, by se mohl mylně domnívat, že ty dvě kauzy jsou si až nápadně podobné.
V obou případech došlo k tomu, že vláda suverénní země násilně postupovala proti etnické menšině, která požadovala samostatnost. V obou případech existuje silné podezření, že etnikum toužící po svobodě je prolezlé mafií. V obou případech zasáhly velmoci a uštědřily oné suverénní zemi, která chtěla bránit svoji územní celistvost, tvrdou lekci. Poté začaly prosazovat samostatnost zmíněného etnika, aniž by přitom braly ohledy na mínění odpůrců takového postupu.
Je třeba zvolit důsledně třídní přístup, abychom byli schopni blahovolně pardonovat první případ a o to ostřeji odsoudit případ druhý.
Můžeme třeba tvrdit, že osamostatnění Kosova neohrožuje bezpečnost Evropy, zatímco rozbití Gruzie ano. Stačí jednoduše přehlédnout, že právě osamostatnění Kosova bylo vítaným precedentem pro dění v Gruzii a příště může inspirovat i další snahy měnit hranice, což může Evropu přivést do pekla.
Anebo můžeme říkat, že Američané skončili s bombardováním okamžitě po kapitulaci Srbů, zatímco Rusové pokračovali v ničení infrastruktury Gruzie i po podepsání příměří. To je jistě špinavost.
Nemělo by se ale zamlčet, že mnohatýdenní bombardování Srbska letadly NATO jaksi už v zemi neponechalo žádné strategické objekty (mosty, továrny, elektrárny, televizní studia, ropné rafinérie), které by ještě stály za shození bomby. Ekonomika Srbska se tím podle tehdejších odhadů vrátila o deset až dvacet let nazpět.
Proč se však přít o takové prkotiny. Shodněme se, že vše, co vykonají naši milí spojenci, bylo učiněno v zájmu pravdy a lásky. Naopak vše, čeho se dopustí zlotřilá protistrana, je projevem obyčejné zvůle a arogance.
Třídní přístup zde byl přece vždycky od toho, aby se nemusela řešit nepříjemná mravní dilemata.
02. 03. 2009 | 18:15

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Skeptický,
doporučuji ověřit Váš výpočet pokusem, to na děcka docela zabírá. Přitom by se pravděpodobně ukázalo, že při tak velkolepé záležitosti se začínají významně uplatňovat i jiné jevy, než je gravitační zákon.
Například ten, že Petřínská rozhledna není na tak odvážný rozlet dost vysoká, a na Eiffelovce jsou dveře vedoucí na střechu zamčené.
02. 03. 2009 | 18:21

Jan Vaculík napsal(a):

LEVAK
Dění v Gruzii bylo víceméně předvídatelné dávno před Kosovem, tedy už během 90. let. Tehdy v Abcházii a Jižní Osetii začaly operovat ruské tajné služby a důsledkem bylo vyhánění Gruzínů a eskalace separatismu.
02. 03. 2009 | 18:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
´zásah USA proti Srbsku byl "bezprecedentním porušením mezinárodního práva." To je možné, ale ani to mi nezabrání s ním případně souhlasit. Vždyť zásah Vietnamu v Kambodži proti Pol-Potovi byl svého času taky vměšováním do vnitřních záležitostí´ Jistěže, zařadil sám jste se zařadil mezi ty, kteří nerespektují mezinárodní právo. Co se týče Pol Potovy Kambodži, napaden byl Vietnam a jeho mise v Kambodži byla pokračováním obrany. Máte v tom zmatek a plácáte páté přes deváté.
02. 03. 2009 | 18:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
"v Abcházii a Jižní Osetii začaly operovat ruské tajné služby" Snad nechcete tvrdit, že jenom ruské. :)
02. 03. 2009 | 18:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
"historické právo na určité území je jedna věc a schopnost spravovat ho k míru a prosperitě je věc druhá."
Chcete snad tvrdit, že Kosovo je nyní spravováno lépe než v dobách Jugoslávie?
02. 03. 2009 | 18:52

Jan Vaculík napsal(a):

Zbyněk Matyáš
To nevím, kolik jiných tajných služeb tam ještě bylo, ale o těch ruských víme, že měly úspěch: podařilo se jim rozbít Gruzii.
02. 03. 2009 | 18:58

Jan Vaculík napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Dokladem toho, že Srbové ztratili schopnost území Jugoslávie spravovat, je to, že dopustili, aby se něho stalo stalo jedno velké válčiště.
02. 03. 2009 | 19:05

Jan Vaculík napsal(a):

Ještě Zbyněk Matyáš
Ale nejsem odborníkem na Jugoslávii a rád se nechám přesvědčit, že se mýlím.

Já jsem si tu o kus výš dovolil citovat slova wbgardena, že mají taky něco do sebe:

"Jinak kdyby se tenkrát nezastavila jugoška, tak dneska už se válčí pod hodonínem. Howgh, mí rudí mi rozumějí..Veselé krizování..."

Tolik k tomu, jestli Clinton byl úplnej vůl nebo ne. Já myslím, že třeba zas až tak docela ne. I když Lewinská není můj vkus.

Jinak to dobře řekl Bigjirka (15:44), ale já to opravdu nedovedu vidět až tak jednoznačně - viz můj názor 16:30.
02. 03. 2009 | 19:24

PetrF napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
To PetrF

Tak k vašemu dotazniku:

taky si myslíte, že je Winston Churchill válečný zločinec? Ano nebo Ne?
Ne. Tu válku začal Hitler.

Myslíte že by se ČR měla podílet na rozstrkání ghet ze zemí, kde už se stala situace neúnosnou? Ano nebo Ne?

Této otázce nerozumím. Myslím, že Turecko by nemělo být pozváno to EU, a že ČR by nemělo pokytovat asyl
lidem z Quantamo (jako emigrant/imigrant/returnik) si myslím že CR je 'tězká zem' pro imigranty.
Taky bych omezil přiliv Vietnamců. Za 20 let to bude problém. Meli bychom se obejít bez tech uplatků.

Těch dalších 5 otazek taky nechápu, ale tato obcná je asi pokryje:

Kde podle Vás končí terorisnus a začíná národně osvobozenecký boj?
Když 'bojovník za 'cokoli' poruší zákon, a je řádně odsouzen,
stane se zločincem.
Kde je Váš problém?? Opravdu se snazím nebýt povýšený, ale Vaše
otázky jsou 'primitivní a argumentativni'::

"chlapíci, co vyhodili londýnské metro a španělské vlaky? "
zajisté porušili zákony a je správné je popravit. A co Vás vede k tomu
že bych s tím argumentoval??Dneska je honička na Araby a muslimy
--------
Jak jste na tohle přišel? Co se to snažíte podsunout?
Proč dokoncepodsouváte představu, že by si CIA měla dojít pro někoho na Moravě?

Bushova admnitrativa se osobila právo na 'renditions of suspects' i v EU.
Dělala to se spolupráci (a protože nezakonné) tedy v konspiraci, s tajnými
službami některých evropských zemI. To považuji za nepřipustné.

Nic nepodsunuji. Zde jsou fakta, které be jste mwl znát:
http://www.eubusiness.com/n...

...Fourteen European countries colluded in or tolerated the secret transfer of terrorist suspects by the US and two of them -- Poland and Romania -- may have harboured CIA detention centres, according to a 2006 report from the Council of Europe...

http://www.pana.ie/idn/2004...
At the time of writing, it is a matter of particular urgency that hundreds of undocumented prisoners are in danger of suffering summary execution in order to conceal crimes of torture committed under the United States' programme of extraordinary renditions. It is most likely that some have already been murdered...

http://en.wikipedia.org/wik...
Pepa napsal:
Dneska je honička na Araby a muslimy
--------
Jak jste na tohle přišel?

Za známky takové primitivní 'honicky' povazuji výroky jako:

Čochtan napsal(a):
Pane Hořejší,
ti talibánští parchanti nejsou váleční zajatci, to je pouze svinstvo, které má nárok akorát na kulku do zátylku.
28.02.2009 23:49:52

Je mi líto, ale opravdu považuji principy, které dávají všem lidem právo na řádný soud, za vyšši, než co nám
to čochtan předvedl. Ale nepovysuji se. I Vy se můžete k nim přihlásit.

A tak pro Vas mam jen ejdnu otazku:

Komu by jste chtél toto pravo (Habeas corpus) upřít? Pokud někomu.
02. 03. 2009 | 19:24

Pepa Řepa napsal(a):

To PetrF
Některými odpověďmi jste mne překvapil.Tipoval jsem Vás na naivního pacifistu.Spletl jsem se.

Podnětem k dalším otázkám byla Vaše zmínka o Ujgurech vedoucích národně-osvobozenecký boj proti Číně.Termínem národně-osvobozenecký boj, byste mohl označit kteroukoliv iredentu. To, že zřejmě nám oběma není Čína vzorem, není dostatečným odůvodněním použití termínu nár.-osv. boj.Pochybuji, že byste byl tak nechápavý a smysl otázek nepochopil.

To jak s tímto termínem žonglujete a jak podsouváte jakýsi Hon na Araby, vycházející z jednoho výroku v diskusi je naprosto evidentní.

Spolupráce evropských tajných služeb mne -na rozdíl od Vás-naprosto neirituje.Tam, kde jde o boj proti teroristům, je to i v mém zájmu a považuji ji za samozřejmost.

Pokud považujete moje otázky za 'primitivní a argumentativni', nemám sebemenší důvod v debatě pokračovat.
Mějte se pěkně.
02. 03. 2009 | 19:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
"V roce 1990 abchazská vláda vyhlásila Abchazskou SSR a tím se v rámci SSSR odtrhla od Gruzie. Další impulz byl dán Abcházii rozpadem SSSR v roce 1991. Tentýž rok vznikla samostatná Gruzínská republika. Abcházie odmítla stát se pouhým regionem v rámci Gruzie, a tak se připravila na vyhlášení nezávislosti. Stalo se tak 23. července 1992."
http://cs.wikipedia.org/wik...
Jižní Osetie byla autonomní oblastí, žádala autonomní republiku, posléze vyhlásila nezávislost. Je zvláštní, že zastánci samostanosti Kosova totéž odmítají Abcházii a J. Osetii. Mluvit o rozbití Gruzie je nesmysl.
Tvrzení, že "Dokladem toho, že Srbové ztratili schopnost území Jugoslávie spravovat, je to, že dopustili, aby se něho stalo stalo jedno velké válčiště" má stejnou hodnotu jako Chamberlainův výrok o Československu v 1938.
Pokud saháte pro "argumenty" wbgardena, nemá žádná rozumná diskuze šanci. Clinton opravdu nebyl vůl, v Kosovu je USA základna. K bigjirkovi opakovaně dodávám, že Albánci museli své hromadné hroby v kosovu fabulovat.
02. 03. 2009 | 20:29

čtenář napsal(a):

Pan ředitel zapomněl v dalším bodě ocenit bravurní politické piruety p. Obamy, protože se nelze ubránit obdivu nad jeho politickým talentem zděděným nepochybně po tatínkovi, který prý ale on v Kenii nedokázal uplatnit a dopadl špatně. Na syna z jednoho ze svých četných manželství by byl starý p. Obama zajisté velmi hrdý, kdyby se dožil. Politika je v Kenii halt riskantní povolání. Pokud měl Obama skutečně lví podíl na hypoteční krizi, jak píší někteří naši emigranti z USA, a ještě si za to nechal jako senátor slušně zaplatit, tak ji zhodnotil navíc ještě mnohem víc tím, že propukla už za jeho nenáviděného republikánského předchůdce a odrovnala v prezidentské kampani protikandidáta, který se ji naopak snažil včas odvrátit. Tomu říkám prvotřídní politická rafinovanost, o kteréžto jsme dosud měli důvod se domnívat, že se s ní člověk může setkat leda jen v Česku. Ale proč by voliči měli být jinde jiní, že ano?
02. 03. 2009 | 21:53

Jan Vaculík napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
co se týče Kosova, mám chuť Vám udělat radost a říci: ano, přesvědčil jste mě.

To, co říkáte o Abcházii, se vůbec nevylučuje s tím, co vím já. Tedy že se jedná především o činnost ruských (či sovětských) tajných služeb.

Ale stejně si myslím, že pravdu má wbgarden, neb nepotřebuje gůglovat argumenty.
:-)
02. 03. 2009 | 22:38

LEVAK napsal(a):

Ad Jan Vaculík:na Slovensku před rokem 1993 operovaly také ruské tajné služby nebo to byl CIA,nevím,mám v tom voľajaký zmätok,mohl by jste mi to upřesnit?
02. 03. 2009 | 22:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Nepotřebuje gůglovat, neví a vědět nechce.
Jak snadné pak napsat "pod hodonínem". :)
02. 03. 2009 | 22:47

bigjirka napsal(a):

Dle mého názoru probíhá několik zápasů, které jsou relativně nezávislé. Jedním ze zápasů je zápas mezi Západem (křesťanství a judaismus) a Jihovýchodem (islamismus). Dalšími bázemi si nejsem zcela jist.. Západ kontra ruský byzantinismus... Západ kontra komunismus... Kdo? vůči všem totalitám?

A přátelé, nezapomeňme, že nejsme nezávislí pozorovatelé, pozorující mravenečky. Nezapomeňme, že je bližší košile než kabát. A nikdy tomu nebude jinak. A jestli si pan profesor myslí, že když bude hodný na šejka, šejk mu neufikne hlavu... mýlí se velmi.
02. 03. 2009 | 22:57

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, velevážení gůglisté i jiní rozmanití neustále soupeřící encyklopedisté, co takhle nějaký nápad, byť blbý jako ty moje třeba, ale vlastní,vlastní, alespoň trošičku vlastní, že. Protože předvádět se opisováním již dávno tisíckrát opsaného je velmi nechutné. Vždyť vy ani nevíte, jak se do těch zemí, o kterých jste vždy ochodni psát, jede, natož abyste věděli co se tam doopravdy děje. To jsou mi opravdu milejší ty inteligentní prdelky na všelikých světových televizních postýlkách...

ZMISS

Už zas spěchají masy
Na přehlídku
krásy

Jako první Zdoběna
Musí být
oceněna

Na výstavě intelektu
Vyhrála už láhev
sektu

Teď porazit chce
Verunu
chce nosit zlatou
korunu

Chce být miska česká
Protože je
hezká....

Veselé krizování, ó bama mia...
02. 03. 2009 | 23:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

wbgarden:
Teda Vy tady perlíte! Jak víte, kde jsem byl či nebyl?
Vlastní hlavou můžete vymýšlet tak básničky, ale už ne nabývat vědomosti, to prostě bez litaratury v jakékoliv formě nelze. S vyhraněnými názory lidí, kteří se "učí ze života a ne z knížek", jsou špatné zkušenosti. Ostatně Vy to tady potvrzujete.
03. 03. 2009 | 00:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Správná informace získaná četbou lepší než vlastní blbý nápad.
03. 03. 2009 | 00:04

Jan Vaculík napsal(a):

Zajímavé je,
že někoho ani sebelepší informace neochrání před tím, aby docházel k úplně blbým závěrům...
03. 03. 2009 | 00:09

Pocestny napsal(a):

No tě pic!

Tak váženej badateli, hluboce vás musim lidsky politovat !

Vy jste tu vypustil takové hezké lidské přání a jak tak koukám, mele se to tu jako na Kosově poli!

No, nebudu komentovat to šíření bludů, ale jen poznamenám, že jsem se na to prostě odpoledne zetpal u kafe jednoho srbského novináře, který žije v Praze a bylo mi řečeno něco o dost jiného, než tu tiskájí pánové Matyáš a Mueller.

Je škoda, že si sami nejprve neposlechnou ty, kteří to bojiště zažili na vlastní kůži, že tu "tvoří" tu klasickou českou natrávenou kaši desinterpretace jevů a vztahů, která mění význam věcí.

Když už se to tu zvrtlo tímhle směrem, vyhnu se osočení do osmého kolena a generace a nechám to bez komentáře, ale možná bych mohl toho pána poprosit o článek pro stejskala, aby tu konečně zazněl názor člověka od zdroje.

Pak nemůže dojít k tomu, že tu někdo bude tvrdit něco o "nesmyslnosti nezávislosti" Kosova, které by jako součást Srbska zůstalo Gazou, Ulsterem čili zdrojem násilí a jistě i plošného terorismu po celé zemi.

Pak mne napadlo, že poprosím jednoho místního Arména, aby vám popsal, jak nedůležití jsou Osetinci vedle tunelu, u jehož portálu se tísní, proč Abcházie je od doby, kdy Gamsachurdia porazil moskevského bolševika Ševarnadzeho, který byl jako gruzínský prezident jen cizáckou troskou bývalého prvního bolševického světového diplomata, tou tak mocně Ruskem podporovanou "hanáckou vzpourou proti Velké Moravě" zatímco Mestie, Svanetie a ostatní neprůchodná údolí Gruzie jsou naprosto mimo zájem ruských "ochránců menšin".

Vysvětlíme si rozdíl mezi vnímáním Kavkazu z Prahy a tím, jaký doopravdy je.

Koneckonců, proč Stejskal nemá bloggera, který by poskytl názor z místa činu?
03. 03. 2009 | 00:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

To riziko samozřejmě tu je, ovšem v případě vlastních blbých nápadů je jistota.
03. 03. 2009 | 00:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
"zetpal u kafe jednoho srbského novináře, který žije v Praze a bylo mi řečeno něco o dost jiného, než tu tiskájí pánové Matyáš a Mueller." Samozřejmě, také znám různé fakty jinak, než jak tu tiská pan Pocestny. Přesto pochybuji, že by existovalo významnější množství srbských Quislingů, kteří by schvalovali ´humanitání bombardování´.
03. 03. 2009 | 00:27

Jan Vaculík napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
ten závěr (20:29) je minimum, na kterém se lze shodnout ... takže přeju dobrou noc!
:-)
(a zavazuju se, že zítra tu ode mne máte pokoj, protože se musím konečně soustředit na práci)
03. 03. 2009 | 01:02

Pepa Řepa napsal(a):

LEVAK napsal(a):
nevím,mám v tom voľajaký zmätok,mohl by jste mi to upřesnit?
-----------------
Leváku, agenti CIA a Mossadu jsou všude, kam se podíváte.
Proč si myslíte, že Vám jdeme se zubařem po krku?
Nasadili nás na Leváci.Myslíte, že zadarmo?
03. 03. 2009 | 06:33

Pepa Řepa napsal(a):

Škoda, že už není na živu Emanuel Moravec. Byl by horkým adeptem na blog.Třeba o odsunu, o válečných zločincích typu Curchilla a tak.
Fidel by taky bodnul. Co Chávez? Ten by to nevzal? A Chalíl Mishal, dopisovatel z Gazy, ať se srdíčko zatetelí blahem.
03. 03. 2009 | 08:34

PetrF napsal(a):

To Pepa Řepa

Pepa Napsal:
"Pokud považujete moje otázky za 'primitivní a argumentativni', nemám sebemenší důvod v debatě pokračovat.
Mějte se pěkně."
02.03.2009 19:57:39

Možná, ale ještě to jednou zkusím: Zkuste se na to podívat očima třetí osoby::

Napsal jsem něco jako : Americký prokurátor se podíval na spis néjakého Ujgura, a nenašel žádné porušení
zákonú. (to proto že ten spis v jednom tom přípaďě obsahoval jen nepodepsanou větu 'je členem hnutí .."
Zato ji obsahoval 3krát, podle NYT. Podle amerických zákonů, ho musel propustit. To je Habes Corpus... v akci.

To, pane Pepa je 'objektivní výrok', ne můj názor. Uvedl jsem to proto, že Lena se ptala proč je nechtí zpátky. Chtí, někdy.

Vase reakce byla něco jako: "A vy taky schvalujte výbuchy v Londýnském metru??" To považuji za otázku argumentativní, neb jistě víte že ne. Ani atentát na Arcivévodu neschvaluji, (i kdyz i za to taky můžou Srbové :-) ..

Nyní k věci:
"Pepa Řepa napsal: Spolupráce evropských tajných služeb mne -na rozdíl od Vás-naprosto neirituje.Tam, kde jde o boj proti teroristům, je to i v mém zájmu a považuji ji za samozřejmost..."

Spolupráce o níž mluvíme byla mezi tajnými službami některých (východo-) evropských zemích a mezi CIA.
Jelikož EU a US jsou spojenci, je spolupráce pochopitelná a žádoucí, POKUD NEPORUSUJE ZAKON. Evropské
země ale maji jasné zákony a pravidla o tom kdo a jak může někoho zatknout, uvěznit, transportovat či vydat.
Tak zvané 'extraordinary renditions' byli jasným porusenim techto zákonů. I těch amerických - ale s tím se vyrovná
nová US administativa. S občany EU, kteři porušili EU zákony (což zahrnuje zakony členských zemí) bychom
se ale měli vypořádat ZDE, v EU. Minimum by bylo je propustit z jakekoli státní či policejní služby. Já ale bych byl pro řádný soud a to aby si vyměřený trest odeseděli. ZDE se zřejmě lišíme a ZDE se
liší Východní a Západní Evropa.

Ve Východní Evropě jsou stále lidé, kteři neví co se míní slovy 'rule of law' -- tedy česky, co to je právní stát.
To označení Východní místo Střední zde užívám úmyslně. Až Česko místo aby kašpárkovalo o tom zda chce být v EU
a nebo být "suveréní" si dá do pořádku svúj právni systém a privede jej aspoň k Evropskému standartu, pak bude jedna
Evropa. Pak to rozlišení bude jen zeměpisné. To té doby by bylo vhodne aby se lidé o tom, co a proč, poučili. Protože nechcete abych já Vás poučoval, dám Vám, na závěr pár odkazů z search "Habeas Corpus, historie", ZDE
http://www.google.cz/search...

napr:
Evropská komise - Evropská soudní síť - Organizace soudnictví - Kypr
... které se označují jako „prerogativní“ z historických důvodů. Soudní příkaz habeas corpus má kontrolovat zákonnost zadržení osoby. ...
ec.europa.eu/civiljustice/org_justice/org_justice_cyp_cs.htm
Časopis Respekt – Na pozvání – Návrat Spojených států k civilizaci
(1950) je profesorem na Bostonské univerzitě, kde přednáší historii a mezinárodní vztahy. ... Smyslem habeas corpus je zabránit věznění nevinných osob. ...
http://www.respekt.cz/na-po... - 31k
http://aktualne.centrum.cz/...[]=3386660,1

atd
03. 03. 2009 | 08:48

PetrF napsal(a):

Oprava k předchozímu

Ten link je
http://aktualne.centrum.cz/...

Je to odkaz na pokus o vysvětlení od 'naší"
paní Clair, kterou zdravím, a který říká

Pane Gazdik nevite vubec v cem spociva Habeas Corpus Act

(Clair IP:[71.147.58.*], 22.01.2009 20:23)

...
03. 03. 2009 | 08:53

Ben napsal(a):

Pocestný, Jan Vaculík:
nedivte se...,jó, když je někdo tak sečtelý...,a když si myslí, že proto jen a jen on může mít na všechno ten správný pohled ..., pak každý, byť sebemenší, jiný názor, je hned považován za blbost.
03. 03. 2009 | 09:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy