Radar jde k čertu. Šťastnou cestu...

19. 09. 2009 | 21:42
Přečteno 19042 krát
Titulek asi dostatečně vystihuje můj názor, který jsem ostatně vyjádřil již dříve (zde, zde, zde, zde, zde, zde, zde, zde).
Zúčastnil jsem se i protiradarové řetězové hladovky organizované hnutím „Nenásilí“.

Vše, co bych chtěl říci, zde řekl mnohem lépe Jiří Pehe.

Snad bych jen připomněl několik momentů:

1) Zastánci vybudování brdského radaru zpočátku tvrdili, že není (ale ani trochu!), namířen proti Rusku, ale má nás a naše spojence pouze chránit proti raketám z Íránu či Severní Koreje. Posléze ale někteří začali otevřeně říkat, že přítomnost americké vojenské základny nás zabezpečí proti expanzivnímu Rusku. Není divu, že hloupé zastírání pravých motivů a uvádění naprosto nevěrohodných důvodů vyvolávalo nedůvěru.

2) Vláda, která za realizaci radarového projektu bojovala jak o život (zvláště někteří její členové, jako pánové Topolánek, Vondra, Schwarzenberg, a paní Parkanová), soustavně ignorovala fakt, že proti projektu jsou dvě třetiny českých občanů.

3) Je až neuvěřitelné, že se českým proradarovým politikům podařilo ve světě vyvolat dojem, že „Češi jsou Obamovým rozhodnutím zklamáni a cítí se zrazeni“.

4) Neustále se nám nepravdivě tvrdilo, že projekt plně podporuje NATO. Ve skutečnosti se NATO ani EU vůbec nelíbilo, že by dva členské státy měly mimo evropské struktury budovat jakési zvláštní vztahy s USA (pokud si vzpomínám, roce 2002 zahraničně-političtí experti ODS mluvili dokonce o jakémsi přidružení ČR k USA - čiré šílenství...).
Vedení NATO evidentně s radostí uvítalo „odpískání“ tohoto neblahého pozůstatku Bushovy éry.

5) Když se stal prezidentem B.Obama, všichni „zasvěcení“ příznivci radaru blahosklonně a s naprostou jistotou tvrdili odpůrcům, že samozřejmě i Obamova vláda bude v projektu pokračovat (i mně se zdálo, že mají asi pravdu). Zdá se, že zase tak moc zasvěcení nebyli... Musím říci, že jim tohle ztrapnění opravdu škodolibě přeji.

6) Topolánkova vláda i další podporovatelé Bushova programu (včetně Václava Havla) přispěli k opravdu trapné marginalizaci Česka v Evropě; vrcholem trapnosti byl „zvací dopis“ podepsaný m.j. V.Havlem, K.Schwarzenbergem, A.Vondrou a L.Dobrovským. Bohužel nelze než souhlasit s vyjádřením J.Paroubka, že tito lidé by si zřejmě přáli vztyčení nové železné opony, tentokrát ovšem až na hranicích Ruska.
Slabou útěchou Čechům snad může být to, že nás už v Evropě stejně nikdo nebere vážně...

7) Titulky a komentáře v některých českých novinách (Lidové noviny, Mladá Fronta Dnes) byly skutečně neuvěřitelné. Svědčí o jakési hysterické reakci na porážku proradarové politicko-novinářské lobby. Snad jediný příznivec radaru, jehož reakce byla rozumná, ba řekl bych moudrá, byl Jiří Hanák v Právu.

8) Brdským obcím bylo slibováno, že dostanou jakousi speciální rozvojovou podporu bez ohledu na to, jestli se radar stavět bude či nebude. Samozřejmě, že teď nedostanou nic, samozřejmě, že to měl být jen úplatek za získání jejich souhlasu...

9) Trochu mě znepokojují zprávy, že jako „odškodnění“ za radar dostaneme jakési americké rakety. Ano, pokud to bude něco v rámci akce zcela jednoznačně podporované všemi našimi atlantickými (a zvláště evropskými) spojenci, nic proti tomu. A ještě lepší bude, když to bude součástí nějakého širšího bezpečnostního projektu zahrnujícího i Rusko.
Zaplať pánbůh, že tato případná jednání už nepovedou čeští politici, kterým se stýská po G.W.Bushovi.

**************************************************************
Malý dodatek (20.9.):

Po přečtení některých reakcí na můj článek (včetně jednoho zdejšího kolegy bloggera) bych chtěl ještě dodat:

Je velmi zábavné pozorovat, jak je mi nadáváno (např. "užitečný idiot") za to, že zcela bezvýhradně podporuji nynější politiku NATO, USA a EU.
Lze tedy mé kritiky označit za "antiamerikanisty"?
Inu, jak by řekl klasik - to jsou ale paradoxy...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

im napsal(a):

@autor

Prosím pěkně, co to je "historicky dohledná doba"?

Premiér Fischer reagoval v TV zprávách na dotaz reportéra po doplacení dotací pro Podbrdsko výrokem, že se tím vláda v historicky dohledné době bude zabývat.....
19. 09. 2009 | 22:12

Petr Havelka napsal(a):

@im

To je jednoduché.

Včil žijeme v hystericky dohledné době.

Až nastane historicky dohledná doba nebude se pobrdských nikdo ptát zda-li kouli.

No a když na to půjdeme prehistoricky zjistíme, že jsme dopadli jako vždycky.

Pechvogli
19. 09. 2009 | 22:19

stále rebel napsal(a):

Dnes už se tomu můžeme smát.

Radar v Brdech bude - strach ze smrti není argumentem
Topolánek: VŠUDE UMÍRAJÍ LIDÉ. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak.
http://www.blisty.cz/art/34...

Ještě poznámka.
Dlouhou dobu nám stoupenci radaru nadávali do ruských agentů, od 17. záři by nám mohli začít nadávat taky do amerických agentů, protože jsme vlastně hájili americký zájem. Samozřejmě jsme především hájili náš zájem a zájem všech rozumných lidí a je jedno jestli žijí v Americe nebo v Rusku. Radar byl prostě nesmysl a nevidět to mohl jen člověk opravdu hodně zaslepený.
Proti radaru byla taky většina evropské společnosti.

Pro ty zaslepence, kteří se tu bojí žít bez americké účasti jen připomenu. USA zde mají státní instituci Svobodnou Evropu, ale i spoustu komerčních zájmů, které si jistě jen tak nedají vzít.
19. 09. 2009 | 22:21

psanec napsal(a):

Profesore, profesore... vy jste taky pehofil?..chjo
19. 09. 2009 | 22:23

Zacheus napsal(a):

Je ale zajímavé, že Američané mají nyní prezidenta Baracka Husseina Obamu jestě v menší oblibě, než měli ve srovnatelném prezidentském období G. W. Bushe.

Ale je pravda, že to asi není z důvodu nesouhlasu se zahraniční politikou nového prezidenta - jeho rozhodnutí o radaru je -slovy ruského premiéra Vladimíra Putina - jistě odvážné. A politická odvaha je ctnost, kterou velmi obdivoval také někdejší prezident USA John F. Kennedy ( jak o tom píše v předmluvě k jeho knize Profily odvahy jeho bratr Robert F. Kennedy).

Zásluhou zdrženlivého postoje J. F. Kennedyho a tehdejšího sovětského premiéra N. S. Chruščova můžeme dnes diskutovat na internetu, neboť, slovy Roberta Kennedyho by svět, který dnes známe, mohl být zničen. Určitým našlápnutím k tomuto vývoji byl nepochybně projekt radaru na našem území s reálnými odvetnými kroky Ruska.

Lze jen doufat, že ani další vojenské projekty USA ( a také Ruska a Číny) nenaruší křehkou mezinárodní situaci a že zdrženlivost a jistá pokora bude jedním z pilířů diplomacie i v budoucnu.
19. 09. 2009 | 22:24

stále rebel napsal(a):

K brdským obcím. To byla od vlády sprosťárna, protože obcím naslibovali desítky nebo stovky milionů, obce musely zpracovat projekty za miliony, které zaplatily ze svého a budou to zřejmě vyhozené peníze. Pro ty malé obce to není žádná sranda.
19. 09. 2009 | 22:27

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
pár věcí Vám stále uniká, a mám dojem, že je v tom spíš úmysl, než nedopatření.

Copak se Rusové toho radaru báli? A proto se teď radují, že se už nemusí bát? Nebuďte směšný; jde o to, že se vracíme do sféry jejich vlivu. A to nám nikdy nic dobrého nepřineslo.

Že jsou proti radaru dvě třetiny českých občanů - to je skutečně chabý argument. Budete snad dělat referendum o očkování proti TBC ?

Už to, že Rusům stojí za to nechat tady v tomto směru působit pár stovek agentů - už to značí, že tady něco není v pořádku.
19. 09. 2009 | 22:28

milo napsal(a):

1) V diplomacii existuje nesmírně riskantní tah, kdy odkryjete svá křídla a signalizujete silně dobrou vůli. Používají ho dosti vizionáři a sází na to, že protivníka získají. To udělal Obama. Je předčasné tvrdit, že se mu to povedlo. Média signalizují pozitivní start - to jsou však média.

2) Rusko je dnes pro USA kartou nr. 1, a to pro unikátní pákovou pozici, kterou může poskytnout vůči Iránu ( vliv, zbraně, jaderné technologie). Přátelit se a koordinovat s Ruskem je levnější a snazší než vést v Iránu válku na níž ostatně nezbývá sil.

3) Zdá se, že tomuto strategickému tahu se
přizpůsobí NATO.

4) Rusku to nejspíše uvolňuje ruce vůči blízkému zahraničí a znamená to asi konec amerického pronikání do blízkého zahraničí.

5) Česká reakce je v médiích dětinská, pokud jde o tu vládní, neprojevila se . Jisté je, že si to vyžádá jinou strategii vůči Rusku. Napadne-li to někoho z pánů na příslušných místech. Jistá specializace by byla na místě.

6) Pane Hořejší, nevěnujte se tolik médiím. Víte, ony jsou pro ty důvěřivé.

Je mi líto, že Česko nemůže být blíže a úžeji svázáno se zájmy USA. Bylo by dobře věnovat pozornost otázce - proč jsme vždy trochu mimo, proč jsme vždy takový ten volný kloub, který usnadňuje nějakou funkcionalitu, ale není pro ni nezbytný.
19. 09. 2009 | 22:33

OSN napsal(a):

autor

Udivuje mě, že argumentace renomovaného vědce může obsahovat takové logické nedůslednosti.

1: "přítomnost americké vojenské základny nás zabezpečí proti expanzivnímu Rusku." Přece nikoliv tím, že by proti němu byla namířena (co by také zmohlo 12 nebo kolik mělo být v Polsku raket proti stovkám ruských), ale tím, že je obtížné útočit na zemi, kde má USA základnu.

2: Úkolem vlády je dobře vládnout, ne se ohlížet na věřejné mínění.

8: Jak to víte?
19. 09. 2009 | 22:35

Petr Havelka napsal(a):

@stále rebel

Dlouhou dobu nám stoupenci radaru nadávali do ruských agentů, od 17. záři by nám mohli začít nadávat taky do amerických agentů, protože jsme vlastně hájili americký zájem. Samozřejmě jsme především hájili náš zájem a zájem všech rozumných lidí a je jedno jestli žijí v Americe nebo v Rusku. Radar byl prostě nesmysl a nevidět to mohl jen člověk opravdu hodně zaslepený.
Proti radaru byla taky většina evropské společnosti.
a dále

Pro ty zaslepence, kteří se tu bojí žít bez americké účasti jen připomenu. USA zde mají státní instituci Svobodnou Evropu, ale i spoustu komerčních zájmů, které si jistě jen tak nedají vzít.
Jistě souhlasíte, že vstupem do NATO jsme na sebe, jako stát, vzali i určité závazky.

Nebo chcete za málo peněz hodně muziky?

Jdete na to moc vychcaně. Šak oni zde mají Svobodnou evropu a byznys, to si nevezmou do hrobu. To je úsměvné.

Malicherná koule kdesi u Brd. To je jen zlomek toho, co bychom, jako stát, mohli udělat pro své spojence, které máme pro případ nouze. Ona nouze není,že? A co když najednou jo? Co když půjde z tlustého tenkého, a nedejbože dost hustě?

Rozumný člověk se pojistí. Pokud je to pro Vás druh slepoty prosím.

Komu není R-ady tomu není ani V-zájemné H-ospodářské P-omoci.
19. 09. 2009 | 22:36

kormoran napsal(a):

...Pozde , ale prece.Soudruh Horejsi je, noooo takovy clovicek stale zijici na sibiri a kazde rano pri navsteve sovetskokomunisticke prirodni toalety v jedne ruce (dva klacky- jeden na podpirani a druhy na odhaneni divoke zvere)a v druhe , rucne vrtanou rucnici od komsomolce Kulockina a vyhlizi nepratelske letadlo ze zapadu......))

Ac jsem pro umisteni radaru, jako stvrzeni pratelstvi a tim podani pomocne ruky , proti jakymkoli silencum, tak jsem take rad , ze USA od tohoto kroku upustila a to z prosteho duvodu. Totiz Amerika vzala z ceske bolsevicke rude "mordy" predvolebni munici))))))
Zurici levice je toho dukazem)))
...Zbyva jen cekat s jakou starou a preskakujici 'deskou"
soudruzi opet vyrukuji?
..Hadam bude to : " Strelba do cernochu a indianu? Nebo absence zdravotniho pojisteni v USA?
Uvidime, kazdopadne to bude psina!!!
Soudruzi! CEST!!!)))
19. 09. 2009 | 22:43

PatientO.T. napsal(a):

Ten Hanákův článek je v mnohém zajímavý. Mimo jiné i následujícími slovy:

"A pokud přední český politik byl schopen Kremlu před časem říci, že z radaru učiní předvolební téma, neměli bychom se divit apetitu Moskvy na vliv v jeho někdejším satelitu."

/Zase ten nabubřelý pupkáč, pane Hořejší/
19. 09. 2009 | 22:46

kormoran napsal(a):

...Take si myslim , ze "gorila horska" posila pesaky recnit a pritom si s Putinem vymenuje eroticke SMSky))))
19. 09. 2009 | 22:56

stále rebel napsal(a):

Pro Petr Havelka.
Pozor, já na to nejdu vůbec vychcaně. Jen jsem to připomínal těm, kteří tady Amíky potřebují, já tady nepotřebuji ani tu Svobodnou Evropu. (Americké firmy vítám). Můj názor na naši obranu je takový, že ji musíme budovat s našimi sousedy v EU a NATO, ne s Amíky.
19. 09. 2009 | 22:57

Čochtan napsal(a):

Jsem jen zvědav, kdy Obamu někdo odpráskne. Jen doufám, že toho chlapa chytí a že to bude někdo z jeho zklamaných "pokrokových" voličů.
Začíná být načase.
19. 09. 2009 | 23:00

JC napsal(a):

Sbohem Bushův radare,
Obamovy mírové antirakety vítejte, :-))
19. 09. 2009 | 23:09

kormoran napsal(a):

Vykriky "horske gorily"- (totiz na vysvetlenou , videl jsem Paroubka z profilu, po cerstvem letnim sestrihu), ze Obama je 'socialisticky' , je jen zoufale povoleni ritniho sverace , to uvidete casem)))))
19. 09. 2009 | 23:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
"jde o to, že se vracíme do sféry jejich vlivu" Bububu!
19. 09. 2009 | 23:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Jaký vztah k islámu má podle Vás prezident Obama?
19. 09. 2009 | 23:30

sasa napsal(a):

Jan Vaculik: proc nejste sebevedomy, hrdy Cech? Proc se musite schovavat za americka zada? Proc se bojite Rusu?
19. 09. 2009 | 23:31

Carlos V. napsal(a):

Zit autor v roce 38, partne by velebil pany Chmberlaina a Daladiera za proziravy a vstricny pristup.

Ted velebi Obamu.

V roce 38 by asi brzo prozrel. Jak dlouho to bude trvat ? Snad mame vic casu nez mesic ...
19. 09. 2009 | 23:33

jj napsal(a):

k podbrdským obcím:
sliboval jim to Topolánek. Kdyby byl u moci, bylo by možné to reklamovat. Takhle asi dost těžko.
jinak celkově:
je to ruské vítězství. komu se to líbí, nechť se raduje.
19. 09. 2009 | 23:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Radar byl od počátku nesmyslný z více druhů důvodů a i expresívní reakce většiny jeho obhájců bez významných faktů to dokazuje.
19. 09. 2009 | 23:35

stále rebel napsal(a):

Připomenu tento, více než rok starý článek.

Jeffrey Sachs: Radar v Česku nebude, je provokací
http://www.tyden.cz/rubriky...

A tento stojí taky za přečtení.

Independent: Obama má šanci skoncovat s fantazií tzv. "Hvězdných válek"
Spojené státy vydaly 160 miliard dolarů - na zvýšení hrozby vůči sobě i nám všem
http://www.blisty.cz/2008/1...
http://www.independent.co.u...
19. 09. 2009 | 23:38

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

odkazujete se na velice přesný a výstižný článek pana Peheho.

Tohoto pána lze podezírat ze všeho možného, jen ne ze sympatií k Rusům či dokonce komunismu. Celý jeho život a nespočet postojů to dokazuje a lze předpokládat, že tento článek s řadou Američanů konzultoval.

Pokud by nás venku nikdo nebral vážně, tak by to nebylo nejhorší. Pokud nás soudí podle reakcí MfD a podobných, tak venku musí dojít k mylnému závěru, že tady už není normální nikdo.

Radar byl jen kartou v americké politice. Kartou proti Rusku. Asi dost silnou, jinak by Rusové tak razantně nevystupovali.

V USA budou chtít, aby Obama ukázal, co za tu kartu získal. To je jasné. Buďto tedy hodně získal - to se ukáže - nebo jsou Rusové daleko silnější a jejich možnosti větší, než se přiznává.
19. 09. 2009 | 23:46

kormoran napsal(a):

Navic soudruhu Horejsi , selskym rozumem nepochopim, ze se zabyvate takovym politickym brakem , jako je radar.
.... Co si od toho soudruhu slibujete?
Teple mistecko, ze do svych zaku budete hustit "stare" poznatky?
Prosim pekne , kolik k obhajeni vaseho titulu jste pouzil zabitych "pasiku"?
Nebo se citite az tak, co by vedec, ze jste dosahl mety?
...Siju do vas jen z toho duvodu, ze zrejme , jako odbornik ve sve profesi -NICMOC-
Panacek rude nomenklatury....
20. 09. 2009 | 00:01

veverka napsal(a):

Zoufalý nenávistný kvikot zdejších kormoránů,Vaculíků a Čochtanů lahodí mému sluchu.Dnes je nádherný den!
20. 09. 2009 | 00:21

Jan Vaculík napsal(a):

Sašo, (23:31)
kdy jste byl celou tu dobu před r.1989 ?
Tehdy nám tak moc bylo zapotřebí někoho, jako jste Vy, kdo by nám svou hrdostí a sebevědomím pomohl!
20. 09. 2009 | 00:25

karel matousek napsal(a):

Neprilis zrucna zpoved uzitecneho idiota, ktera ignoruje zcela zakladni fakta. Zminme zde pro strucnost jen dva: 1) tento plan nevzesel z Bushovy administrativy, byl iniciovan jiz Clintonem 2) predstava, ze radar v CR a rakety v Polsku byly mineny jako provokace ci obrana proti utoku z Ruska je absurdni nesmysl; s ruskym jadernym arsenalem tento argument snad nikdo nemuze brat vazne, pokud se nenecha oblbnout a opit rohlikem, nebo z chronicke predposranosti nechce verit cynicke ruske propagande, nebo je jeji patou kolonou jako klauni z Ne zakladnam, s jejich normalizacni retorikou a retezovymi hladovkami. Projekt je kaput, berme to skutecnost, z niz budeme muset vychazet, ale duvod k oslavam to neni. Zase jsme o neco bliz sfere vlivu stareho znameho vychodniho souseda.
20. 09. 2009 | 00:25

karel matousek napsal(a):

tj. 'jen dve fakta', ne dva, samozrejme.
20. 09. 2009 | 00:26

kormoran napsal(a):

...chapu Veverko spontanni radost, kuna sezrala tvoje potomky)))))Ty jsi navlasek unikl....)))
20. 09. 2009 | 00:28

Jan Vaculík napsal(a):

Karle Muellere,
vaše slova lze ovšem i obrátit, a budou myslím přesnější:
"Ne-radar je jen kartou v Ruské politice, kartou proti Česku..."
20. 09. 2009 | 00:28

Jan Vaculík napsal(a):

Veverko,
vystupuju tu sám s tímto jménem, plurál je tedy nepatřičný.
Nebo jste snad onemocněl kojzarovštinou?
20. 09. 2009 | 00:31

jenicek napsal(a):

Považuju za signifikantní když Hořejší v bodu 2 používá oslovení "pánové" a míní jej jako urážku (o pánové a následně Parkanová nemluvě). Kterej poblitik to jen v Česku zavedl...
20. 09. 2009 | 00:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

karel matousek:
"predstava, ze radar v CR a rakety v Polsku byly mineny jako provokace ci obrana proti utoku z Ruska je absurdni nesmysl" Opravdu?
20. 09. 2009 | 00:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
"Ne-radar je jen kartou v Ruské politice, kartou proti Česku..." To už to musíte mít v hlavě hodně popletené. Anebo jinde plné?
20. 09. 2009 | 00:43

ali napsal(a):

kormoran
díky, že jsi...nějak nemám sílu :o)
20. 09. 2009 | 00:47

Karel Mueller napsal(a):

Jan Vaculik:

Pro Rusy jsme naprosto bezvýznamní, pro ně je partner SRN.

Řeči o návratu do ruské sféry jsou vrcholně k smíchu. O "sférách" dnes rozhoduje transfer kapitálu. Už si to konečně uvědomte. Pokud Rusům v něm chcete bránit, tak Vás musím upozornit, že suroviny mají oni a to nejen plyn a naftu. Takže mohou dát vale všem západním firmám, které na jejich surovinovém bohatství participují a bohatnou z toho. A také ty suroviny potřebují a ještě daleko víc je budou potřeboat v budoucnu. Asie je bohatá dost.

Dávat radaru jiný význam, než jsem uvedl, je znakem naší nesoudnosti v hodnocení významu Česka. Záměrně používám eufemismus.
20. 09. 2009 | 00:56

kormoran napsal(a):

Ali , sem taky rad , ze jsem)))
Priste mi vystridate! Parazitu na ovlivnovani skutecne poctivych lidi je v cr stale hodne . Nejhorsi je , ze si z demokracie udelali prodejnou devku k uziti svych komancskych cilu !! NEVER EVER!
Hezke dny!
20. 09. 2009 | 01:01

Jan Vaculík napsal(a):

Zbyňu Matyáši,
nevyjadřujte se k mojí hlavě, opravdu vám to totiž nesluší, a já se nebudu vyjadřovat k té vaší.

Mě radar začal zajímat až tehdy, když jsem viděl, jak moc Rusům nejde pod fousy. Mě by totiž nikdy ani nenapadlo, že bychom snad měli protestovat proti tomu, jaký obranný systém si oni na svém území hodlají instalovat.
20. 09. 2009 | 01:02

Gerd napsal(a):

Jane Vaculíku,
je zajímavé, jak horujete pro radar. Trochu měn to připomíná jiné události, kdy skupina komunistických zloduchů pozvala bratrská vojska na pomoc obrany socialismu a dočasně zde zůstala dalších přes 20 let.
I tren zvací dopis party z PRO radaru měl podobný stylistický koncept jako ten zvací dopis v r. 1968. Jak v roce 1968, i o 40 let později, vždy se jde proti vůli většiny národa. T onešlo zkjistit názor českého národa v referendu? Asi bylo jasné, jak by to dopadlo. A protože pár osvícených hlav vědělo lépe, než celý národ, co je pro něj dobré, osvícení politici horovali pro radar seč mohli. I tohle tu už jednou bylo, a to v únoru 1948. Jenže tehdy komunisté měli větší podporu u části národa.
Bezpečnostní záruky proti Rusům typu postavený radar? Nebuďte směšný, tohle přeci bylo v návrhu smlouvy jasně vysvětleno! Záruky jen jako ostatní členské země NATO. Bez ohledu, zda mají nebo nemají základnu americké armády.
A kdo sem chtěl znovu pozvat Rusy, aby slídili na radarové základně? Nebyl to Topolánek, Saša Vondra, Schwarzenberg a Parkanová spolu s proradarovými aktivisty?
20. 09. 2009 | 01:04

Jan Vaculík napsal(a):

Karel Mueller
Vaše argumenty v této diskusi nelze brát na lehkou váhu. To co říkáte, jsou velmi podstatné věci.

Stejně si ale myslím, že rozhodnutí umístit radar u nás mělo velký význam - a to sice mnohem větší, než ten čistě vojenský. Mělo jít o smazání rozdělení Evropy daného Jaltskou konferencí, tedy o jasný a materiálním skutkem potvrzený fakt. Myslím, že to je to, co Rusy na tom tak štvalo, a mě tedy mrzí, že se to nestalo. Vždyť z vojenského hlediska je asi dost jedno, jestli radar bude tady nebo o pár set km vedle.

A pak je tu ještě něco: jedna věc jsou ekonomické zájmy, ale druhou věcí je národní velikášství. Rusko není zemí, která by se v historii chovala moc racionálně.
20. 09. 2009 | 01:17

Jan Vaculík napsal(a):

Gerde,
ano, za jistých okolností by šlo chodit po stropě a tvářit se, že je to úplně normální.

Opravdu si myslíte, by nám hrozilo, že uliční výbor "Klubu přátel USA" by pod záštitou direktiv z Bílého domu rozhodl, že Vaše děti nesmějí být přijaty na žádnou střední školu v republice, a Vy byste pak hledal záchranu emigrací do Ruska?
20. 09. 2009 | 01:23

kormoran napsal(a):

..Aha? A uz jsme u surovin , tak zasadni vec pro zivot!!!!
Vazalstvi je treba spravne naservirovat ze?
.. Vite soudruzi , nerostne bohatstvi jednou dojde a navic v otazce odberu a prijmu jsou potrebne obe strany.
.. Vzhledem k potencialu nerostneho bohatstvi ruska a jejich zivotni urovne je saaakra neco spatne.
Vedecke kapacity v cr, (tedy nevim , jestli do onoho pocitat i Horejsiho )by se meli orientovat prave na alternativni zdroje energie . Koneckoncu pujde -li do tuheho , lze se obejit i bez milosrdnych dodavek z ruska. Zase delate jen bububu)))
20. 09. 2009 | 01:38

kormoran napsal(a):

Jinak soudruzi rozdejte zase karty na prsi, at je opet sranda.....
Jdu louskat autobiografii od Soubigou TGM , tak cest zabomysim valkam!!!))))
20. 09. 2009 | 01:48

Karel Mueller napsal(a):

kormoran:
Jak si dominanci Rusů zde předstaujete? Co by ji podle Vás mělo zabránit a jak?
20. 09. 2009 | 01:57

Jan Vaculík napsal(a):

Karle Muellere,
souhlasím s Kormoránem, že té surovinové závislosti je třeba se vzepřít. (Ostatně, ze Sibiře to k nám není o nic blíž než třeba z Turecka či z Alžírska.)

Chtělo by se mi říci: však já bych Rusům svůj barák neprodal! - Jenže nikdy neříkej nikdy.

Takže si spíš dávám otázku, zda ti Rusové, kteří u nás skupujou baráky, nemocnice či středně velké firmy, jsou spíše rusky mluvícími Evropany, nebo jsou exponenty politického Ruska. - To by bylo téma pro důkladnou studii: ekonomicko - politicko - bezpečnostní.
20. 09. 2009 | 02:20

Jozef napsal(a):

Hospodarsky vykon Ruska je na urovni Spanielska alebo Mexika.
Taka krajina nemoze mat imperialne ambicie porovnatelne s USA /vojenske zakladne v 130 statoch/.
Rusko je vedla EU alebo USA len minitrpaslikom.

Raketoradarove zariadenia su pokusom technologicky tromfnut hospodarskeho minitrpaslika a prilozit mu noz na krk.Rezignaciou na tento mimoriadne agresivny zamer Moskva podmienovala dohody o redukcii zbrani hromadneho nicenia a dohody tykajuce sa americkych zaujmov.
Stalo sa.V tejto oblasti Washington z utoku na Moskvu musel ustupit.
20. 09. 2009 | 02:52

Karel Mueller napsal(a):

Jan Vaclík:

Ale přeci máme globální vesnici :-/.

Těšíte se na Eurabii? Dočkáte se.

Jaký je podíl Rusů a ostatních národností? Proč si myslíte, že nař. Vietnamci nejsou dokonale organisováni a řízeni čínskou mafií, pokud si myslíte, že Rusové zde jsou řízeni státem? A ostatní národnosti?

Pokud dosáhneme stavu, že Čechům, či lidem českého původu zde postupně nebude patřit skoro nic, tak hledejte odpověď někde jinde, nikoliv v politice vůči Rusku. Když zde Rusové v roce 89 skončili, tak zde cizincům nepatřilo vůbec nic.
20. 09. 2009 | 02:56

tomas.p napsal(a):

Že jsem tak smělý, zaznamel někdo, že hlavním důvodem, je prostě a dobře nefunkčnost celého systému?
20. 09. 2009 | 03:04

T. Vlnka napsal(a):

Já pořád nechápu, o co Vám jde. O pravdu? Já bych do té proradarové party počítal taky ty, kteří ta jednání zahájili, tedy tehdejšího ministra obrany Tvrdíka a tehdejší vládu. Samozřejmě, že se změnou vlády a po výsledcích průzkumů veřejného mínění bylo vše jinak. Co se nehodí do krámu, tak na to kašleme, že.
20. 09. 2009 | 03:10

T. Vlnka napsal(a):

A když už jsme u toho ... proč musíme žít v době, kdy Václav Havel musí v odpověd komusi psát toto:
"Pane Paroubku, v pátečním čísle Práva jste napsal, že Václav Havel touží po světě železných opon. Lžete. Padesát let jsem naopak - v rámci svých skromných možností - přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od vás."
To se ten Vámi tolik opěvovaný pan intelektuální a mravní žumpa neštítí už vůbec ničeho? Natož v kontextu proběhlého Fóra 2000? Ovšem průzkum veřejného mínění mluví o ambivalentním postoji české veřejnosti k Václavu Havlovi jasně, že. Mňam.
20. 09. 2009 | 03:20

pumprlidentlich napsal(a):

Proč se Hořejší dodnes nepochlubil, jak v době, kdy mohl cestovat a studovat, bojoval proti zlým cizím vojskům? Zřejmě socialistické tajemství. Ale stal se vědcem a má dobrou trafiku. Skvělé. Nechybí Mueller, samovědec v socialismu a na internetu. Ještě přibude pár hlubokých myšlenek zkopírovaných z blicích listů. Kdo je větší hrdina? Pehe, Hořejší, zapařený zadek. Těžká volba.

Radar je jenom legrace. Proti čemu bude přehlídka lidské ubohosti bojovat teď? Klima už moc neletí, že by opět od začátku, cizí kultury, imperialisti, vzdělání atd.
20. 09. 2009 | 03:26

Pepa Řepa napsal(a):

Ach, zase jeden vítěz bitvy o zaražené brdy, bojovník od Pukavce.

Stejně, jako definitivně vyhrála pravda a láska, nad lží a nenávistí, tak vyhrála tatamášská řetězová hladovka nad řetězovou jadernou reakcí.

Teď se všichni chytneme za ruce a bude klid a mír a náš vnouček bude zase pionýr, tak jako v roce šedesátém šestém.
Normálně, jak zpívala jakási soc-pop diva.
Hezkej článek, tradiční.

Co přijít s iniciativou, že i daně budeme platit řetězově v Řetězové ulici?
20. 09. 2009 | 07:03

grőssling napsal(a):

Napsal jsem také pod článek pana Pehe.

Z našich revolucionářů roku 1989 se za dvacet let stali Dinosauři české politiky, kterým téměř nikdo nenaslouchá a které prokazatelně žere, že není po jejich. Nejde ani tak o to zda radar ano či ne, ale o jejich neschopnost rozlišit převažující tendence současné doby.
Barack Obama říká, že lidé minulosti dělají na co šáhnou stupidly. Od ekologie, zdravotnictví, přes přetrvávající rasismus až po ekonomiku a zahraniční politiku .
Přesně stejné myšlení mají naši Dinosauři od Havla, Vondry, Schwarzenberga až po prázdného učně Topolánka a kardinála Vlka.

Místo silné Evropy, nadstandardní vztahy s USA, místo konsenzu s Ruskem a Čínou permanentní konflikt, místo dohody o společné bezpečnosti, stálá snaha o technologickou převahu a doběhnutí protivníka. Svět se ale za 20 let tak změnil, že téměř jakékoliv dinosauří paradigma, ještě před deseti lety jakž-takž obhajitelné je ideově v troskách.

K dobré partě spojenců za oceánem se po dvaceti letech pravdoláskovci dopracovali. Jejich kamarády jsou vyžraní, privilegovaní sobečtí běloši bránící se hystericky jakékoliv změně.

Pokud by šlo jen o partičky příručích, kteří za nic neručí, tak ať si hrají. Problém začíná, když se tlačí k lizu a začnou dělat ve jménu Česka rotyku. Vondra a komisař EU ? Ochraňujtež nás andělé strážní.
20. 09. 2009 | 07:06

schlimbach napsal(a):

pumprlidentlich
vážený pane nebo paní, domnívám se osobně, že váš útok na pana Hořejšího i Muelera by měl jistě jinou váhu, pokud byste ve svém příspěvku uvedené argumenty na úrovni i.d.i.o.t.a. napsal pod vlastním jménem, možná by neškodilo, pokud byste, pokud vás to zajímá u jiných, uvedl jak jste bojoval proti socialistické tyranii vy osobně...
20. 09. 2009 | 07:10

Pepa Řepa napsal(a):

To outlaw
Poustevničení tříbí ducha. S Vaším dovolením zařazuji odborný termín "PEHOFIL" do arzenálu, dříve než dorazí ohaři.

Je horší pedofilní pehofil nebo pehofilní pedofil?
20. 09. 2009 | 07:19

otokar napsal(a):

Pane Řepo, jsem Vaším fanouškem co se týče zacházení s českým jazykem.Je mi líto, že Vám ten radar nevyšel,neberte si to tak,věřím, že se s tím vyrovnáte, máte na to. Podobně wbzahradníček se již těšil na nohu mariňákovu,snad to vyjde příště(možná by mu mohla zašlápnout některého čarověníka).
20. 09. 2009 | 07:22

schlimbach napsal(a):

Kormoran

váš velkorysý přístup k vzepření se vazalství z titulu dodávek surovin a energie mne velice zaujal. Můžete prosím vaši myšlenku konkretizovat a uvést nějaké příklady, jak to udělat? Můžete navrhnout jak přimět vládu USA, aby odtajnila patenty Nicoly Tesly a dalších, kteří vyvinuli over unit zdroje elektrické energie, zajímavý bude i váš návrh jak energetickou lobby úřimět, aby skoupené patenty podobnýc zařízení využila ku prospěchu lidstva. Děkuji za odpověď.
20. 09. 2009 | 07:27

Pepa Řepa napsal(a):

Otokare
dovedu žít s koulí v Brdech i bez koule. Celé mně to přijde jako směšná historie, obzvláště půvabné jsou nastavené hrudě udatných bojovníků, přímo vybízející k udělení vyznamenání za řetězovou hladovku.

I když možná pravdu máte. Život bez koulí je smutnější.Možná se pletu.

Pane Hořejší, že jsem tak smělý: Radar jde k čertu
---------
Kampa to je? Tam, kde se vyrábí?
20. 09. 2009 | 07:37

schlimbach napsal(a):

T.Vlnka
Havla jako morální autoritu vůbec neberu a to od té doby, co vymyslel ono známé humanitární bombardování, kdy se postavil na stranu otevřené agrese proti nezávislým státům a udržoval svoji podporou v běhu vylhané války USA ve světě. Jeho pohled na Rusko jako na SSSR mi též neimponuje a za jeho podpis pod dopisem B. Obamovi se hluboce stydím a jsem celkem rozhořčen, že se pasoval do role, kdy jakoby mluví i mým jménem -((
20. 09. 2009 | 07:37

Stařeček napsal(a):

Pochopil sem dobře prohlášení ministerstva zahraničí USA, že nás ochrání třeba i proti naší vůli?
20. 09. 2009 | 07:48

Petr Havelka napsal(a):

@grőssling
Píšete:

"Místo silné Evropy, nadstandardní vztahy s USA, místo konsenzu s Ruskem a Čínou permanentní konflikt, místo dohody o společné bezpečnosti, stálá snaha o technologickou převahu a doběhnutí protivníka. Svět se ale za 20 let tak změnil, že téměř jakékoliv dinosauří paradigma, ještě před deseti lety jakž-takž obhajitelné je ideově v troskách."

Jak se ten svět za dvacet let změnil?

Pokud vím, před dvaceti lety bylo Rusko na kolenou hospodářsky i politicky. Máme dvacet let pryč, Rusko se ekonomicky zvedá, zvedá se i politicky? Víte u nás jsou jistě dinosauři, ale na "kusy". V Rusku je "Jurský park", aby to bylo ještě horší, tšch parků je tam víc.

"Dinosauří paradigma ideově v troskách" no to je ale békovina.

Víte idea v politice jsou DOHODY.

Paradigma v politice je předpokladaná nejhorší varianta.

A hlavně musíte umět vyjednávat, klidně můžete být i ideově v troskách :)
20. 09. 2009 | 07:53

naivka napsal(a):

pro: pan karel mueller, pan hořejší

pane muellere, děkuji vám za vaše komentáře, jsou velmi inteligentní (mohu-li se tak vyjádřit) a otevírají pohledy na problematiku zajímavým směrem. rovněž tak vaše odpovědi na komentáře jiných pánů jsou vynikající. ještě jednou vám děkuji.

pane hořejší, nečetla jsem vaše odkazy, které uvádíte ve vašem blogu. na téma radaru byly publikovány již stovky a stovky různých prohlášení a názorů i následných diskuzí pod nimy. nejsem kompetentní odborně se k nim vyjadřovat. o vojenství nic nevím než to, že provází lidstvo od počátku jeho dějin. nakolik je potřebné, takovou studii jsem zatím nikde neobjevila. nakolik vojenství a války přispěly k vývoji civilizací a paradoxně až ke globalizaci tím, že nutí vesnice (rozumějte v dnešní době státy) k uzavírání spojenectví (ať již válečných paktů či obranných uskupení), s takovou studií jsem se také nikde nesetkala.
je snad jasné, že nikdo z nás normálních lidí nechce válku. a vášemu názoru na neumístění amerického radaru na našem území jsem velmi ráda, pane hořejší. podle mého osobního názoru, byť laického, spíše než radar, který snad nemá útočnou funkci, mě vadilo, že jeho obsluha a provoz by patřily plně do kompetencí cizích vojáků, ne našich.

a na závěr mně dovolte, pane hořejší, zeptat se vás trochu odlehčeně, co si mohu představit pod pojmem, který je v záhlaví vašeho článku, "štastnou cestu do pekel..." ? :-)

hezký den.
20. 09. 2009 | 07:53

standa napsal(a):

No už jsem si říkal kdy se objeví moudra soudruha profesora. Tak už je tak tady. Nic nového pod sluncem stejné pacifistické a mnichovanské bláboly jako vždy.
20. 09. 2009 | 08:00

vaclavhorejsi napsal(a):

karel matousek:

Vazeny kolego bloggere,
dekuji, ze jste me poctil titulem "uzitecny idiot" - alespon ten privlastek je hezky...

..
20. 09. 2009 | 08:04

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, diky za Vase clanky, ktere se radaru tykaly, v situaci kdy jestrabi ceske politiky (rekrutujici se hlavne ze strany modreho operence, s vyjimkou Schwarzenberga) meli k dispozici snad neozmezeny medialni prostor (navic podpora ze stran novinaru hranicila se servilnosti p. Parkanove smerem k prezidentu Bushovi) byl kazdy clanek proti radaru dulezity.

A ted jen par poznamek k Vasim bodum:

1. zde bych jen doplnil ze i pote co byl radar odpiskan nekteri jeho zastanci zminuji v prve rade Rusko a jeho vliv, nez nebezpeci tretich statu. Jako by tajemne paprsky radaru dokazaly s vlivem neco udelat :).

2. konstantni odpor proti radaru melo 60%-70% obyvatel CR. Zde uz se objevuji nazory ktere toto cislo zpochybnuji s tim, ze jde jen o pruzkumy ver. mineni - v tom maji pravdu, ale jde o stejne pruzkumy jako napr. pruzkumy predvolebni, ktere jsou sice odlisne od skutecnych vysledku voleb, ale zas ne radove, aby je nekdo zpochybnoval. Mimochodem, byli to prave odpurci radaru, kteri volali po referendu, to bylo odmitano hlavne (priklad vlka na Aktualne a Outsource media ukazuje, ze ne vsak vzdy) zastanci radaru (vedeli proc).

3. na Britskych listech ( http://www.blisty.cz/ , prip. jeho archiv na prave strane ci tematicke okruhy uplne dole) probiha diskuze na tema, jestli lide z Ne zakladnam selhali (hlavne smerem k propagaci nazoru vetsiny ceskych obyvatel proti radaru v zahranici). Mozna mit prostredky ze statni kasy ve stejne vysi jako mel p. Klvana, tak by i ta propagace v zahranici vypadala jinak. Ted byli zahranicni novinari zavisli na oficialni ceske propagande (at z vladnich mist, ci stran vetsiny mainstreamovych medii).

4,5,6 - souhlas

7. Diky za odkaz na Hanaka.

8. lhali vcera, lzou dnes, budou lhat i zitra? Bush v Bilem dome uz neni, ceskych politiku prosazujici radar zustalo vsak dost.

9. naprosty souhlas, pokud o raketovou obranu projevi zajem cela Evropa a Nato, pokud zjisti a zduvodni ze nejlepsi misto je v CR, pokud zakladna nebude jen v drzeni jednoho (USA) ci dvou statu (USA, CR), pokud se dopreje stejneho slyseni jak priznivcum tak i odpurcum zakladny a pokud ceske politicke strany daji najevo jednoznacny postoj (snad s vyjimkou ODS a KSCM, tam je predem dan :)) ci pripadne se zavazi k referendu (v obou pripadech tak bude moci rozhodnout obcan), tak bych asi svuj nazor na nove vojenske zarizeni zmenil. Kdyby bylo do celeho systemu zapojeno Rusko a snad i Cina, byl by to pekny bonus. Ted to vypada ze cesti obcane budou muset byt stale velmi obezretni.

Jeste jednou diky a preji pekny den.
20. 09. 2009 | 08:14

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"Pane Hořejší, že jsem tak smělý: Radar jde k čertu
---------
Kampa to je?"

Nikoli, Kampa to neni - tam jsou Sovovy mlyny.

..
20. 09. 2009 | 08:16

Rumcajs napsal(a):

Profouši !

Viděl jste film Moucha ? Nedělal jste podobné pokusy s oslem ?

1. Tady jste to tedy pomotal dokonale. O radaru se říkalo, že nebyl namířen proti Rusku.To je a byla pravda. Jiná věc ale je, že kdyby jsme byly součásti protirak. obrany, tak by USA měla větší zájem nás "držet dál" od ruských kremelských mafiánů.

2. Vždy budou minimálně 2/3 občanů proti jakémukoliv zbrojení. Je naprostý nesmysl se na toto odvolávat. To je, jako by jste tvrdil, že 2/3 občanů je proti daním, tak je zrušíme.

3. To nevím, ale mě je to čtyři.

4-5 - neustále se tady lehce retardovaní občani snaží tvrdit, že, Obama něco odpískal, že NATO nesouhlasí ....
Já myslím, že jedeme dál. Dokonce možná ostřeji.

6 a zbytek : Projev Paroubka byl opravdu to nejodpornější, co v poslední době z tý jeho prolhaný huby vypadlo. Kdybych byl Havel, tak bych mu tu jeho pokřinenou tla.. narovnal .
Přijdete mi až patologicky závislý na ČSSD, když si dovolíte tvrdit něco o trapnosti proradarovců a nejenom poslední akce Paroubka a tý jeho šaškovský družiny ,necháváte bez povšimnutí.
20. 09. 2009 | 08:33

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

"To je, jako by jste tvrdil, že 2/3 občanů je proti daním, tak je zrušíme."

Ano, znam z doslechu par lidi, kteri rikaji, ze dane jsou "loupez" a zlo.
Techto lidi ale rozhodne nejsou 2/3, rekl bych, ze jich je <1%.

Jinak dekuji za hezke neformalni osloveni.

..
20. 09. 2009 | 08:41

frauenmilch napsal(a):

Pokud je česká věda analyticky a argumentačně na takové výši jakou zde předvádí autor, pak se nedivím, že museli do ulic aby obhájili svou existenci, protože ve svých "ústavech" to evidentně nedokáží. Pan profesor tuší, že by mohla přijít vláda čssd a proto jim jaksi nahrává a bude mít zásluhy. Pan profesor netuší, že se ruský tlak proti radaru, kterému celou dobu aktivně pomáhal nezaměřuje na vytlačení radaru, ale vytlačení středoevropských zemí z geopolitiky a vrácení poměrů tam, kde musí Evropa českat na dohody USA a Ruska přes naší dohody, protože jestli se pak rozmístí SS20 do Brd nebo Pershing do Bavor již je jen lokální politicka ve své sféře vlivu a o to šlo a o to jde dosud. Ano americké zařízení na našem území, namířené na sledování Iránu, činí tento region bezpečnější proti ruským snahám o ovlivňování místní politiky, bezpečnosti a hospodářských apolitických poměrů. Protože Hořejšího znám, vím že toto všechno ví, ale jaksi hraje cynickou hru na to, že se to snad nestane, ale Hořejší je bloger, není odpovědný, ani za politiku, ani za bezpečnost této země, jen prostě cynicky škodí a lže na margo výsledků polsedních 20 let, na jejichž počátku se kdysi choval alespoň inteligentně. Hořejší je věrným obrazem morálky, výkonnosti a protekcionismu české vědecké komunity, trapné.
20. 09. 2009 | 08:43

Tupelo napsal(a):

Zachaee, napsal jste:

"Je ale zajímavé, že Američané mají nyní prezidenta Baracka Husseina Obamu jestě v menší oblibě, než měli ve srovnatelném prezidentském období G. W. Bushe."

vec je trosku slozitejsi, donedavna mel silnejsi podporu Obama. To se zmenilo z jednoducheho duvodu - 911, za takovych okolnosti by vylezla podpora kazdemu. Takze to neni proto ze by Obamovi spadla popularita (to se navic netyka libaralnejsich evropskych zemi)
20. 09. 2009 | 08:45

vaclavhorejsi napsal(a):

frauenmilch:

Pod clanek jsem ted pridal nasledujici doplnek; jiste neni nic divneho, ze me nesmirne prekonavate co do strategicko-politicke moudrosti, ale prece jen zatim nemohu zcela uverit, ze stejni hlupaci jako ja jsou americka vlada, vedeni NATO a EU. Ale - je to mozne!
*********************
Dodatek pod clankem:

Po přečtení některých reakcí na můj článek (včetně jednoho zdejšího kolegy bloggera) bych chtěl ještě dodat:

Je velmi zábavné pozorovat, jak je mi nadáváno (např. "užitečný idiot") za to, že zcela bezvýhradně podporuji nynější politiku NATO, USA a EU.
Lze tedy mé kritiky označit za "antiamerikanisty"?
Inu, jak by řekl klasik - to jsou ale paradoxy...

..
20. 09. 2009 | 08:53

jarpor napsal(a):

Dovolím si napodobit autora.
Dal odkaz na blog od pana Pehe.

Zkopírují část, co jsem napsal tam :

"Zdejší hysterií "za radarem" netrpím,
usmívám se radosti těch, jimž se vyplní, že zde nebude radar těšíce se na ty kyselé obličeje, až zde patrně budou rakety,..."

I na Váš... pane Hořejší.

V otázkách bezpečnosti a zahraničí, mnozí politici neumí opustit ideologii. A ideologicky blábolí... (konečně jako i jinde...)

Evidentně se hodláte přiblížit k výše uvedeným politikům.

Pozdrav do Řáholce... a souhlas.

Hezkou neděli
20. 09. 2009 | 08:56

Rumcajs napsal(a):

Prof. Hořejší:

Kam chodíte do hospody, profesore ? Možná si plete zdanění bohatých s daněma. Ale skuste se zeptat kohokoliv, jestli by byl proti snížení či zrušení daní.

Každý Vám řekne, že ano. Kde jste přišel k těm 18 %, to tedy věru nevím.

Pokud mohu vzít své okolí za reprezent. vzorek společnosti, pak po daních volají akorát ti, co žádné neplatí. A když by měli něco odvést za své slepičky či produktů zahrádky, přijde jim to jako neuvěřitelná blbost.

Pozdrav do jarporova.
20. 09. 2009 | 09:07

badatel napsal(a):

to autor,
napsal jste to prima, není co dodat.
Z těch truchlících radaristů mne nejvíce tentokrát pobavil J.Vaculík s těmi stovkami ruských agentů.
Připomněl mi, že i Švejk byl považován za ruského agenta, jen tak mohl k tomu číslu dojít.
No a ty CK rakouské a naše současné služby jsou si zřejmě velmi podobné. Slouží vždy mocným.
20. 09. 2009 | 09:15

Frante napsal(a):

Argumenty pro a proti radaru jsou mi jasné. Co jsem absolutně nepochopil byl nápad, že bychom místo radaru mohli mít alespoň kosmonauta! :-O
20. 09. 2009 | 09:20

bača napsal(a):

Editoři, neplníte svou funkci. To co napsal Čochtan /odprásknout Obamu, je na čase, jeho matka byla pokroková ku..a/ jste neměli nejen zveřejňovat, ale na přispěvatele podat trestní oznámení.
20. 09. 2009 | 09:21

Béda napsal(a):

Pro různé kormorány, Matoušky, Havelky, Čochtany, blue jayie a spol.,

s pádem radaru jsme se neposunuli ani o píď do žádné sféry vlivu. Byli jsme a zůstáváme členy NATO a EU. Zůstali bychom jimi i s radarem. Smlouva o radaru nám neposkytovala absolutně žádný bezpečnostní nadstandard. Argumentace, že vojenská base = automaticky bezpečnostní záruka je nesmysl. Stejnou garancí je masivní kapitálová účast a potřeba ochrany investice.

Padnul radar a tím padla i strategická reakce Rusů - rakety v Kaliningradu. Víra v to, že při napadení radaru (kýmpak asi, když praktickým jediným preventivním útočníkem dneška jsou USA investující do vojenství tolik co zbytek světa dohromady?) by Američané automaticky zmáčkli červené tlačítko je z říše snů.

Navíc dnes se k nám snaží amíci propašovat opět BILATERÁLNĚ na základě existující a nezrušené SOFA své rakety, údajně zaměřené proti raketám krátkého (dolet do 1000 km) a středního doletu (dolet do 2500 km). Vzdálenost Praha - Teherán jest cca 3400 km. Takže bránit se máme proti něčemu, co k nám ani teoreticky nedolétne.

O tom, že Írán nemá jedernou zbraň, že jeho historie není historií válečných expanzí (jako u některých), že íránský útok na pupeční šňůru (Evropu) potažmo na válečnou supervelmoc (USA)se skázonosnými a sebezničujícími důsledky je virtuální nesmysl bajkařů, ani nemá cenu se bavit.

Takže zývěrem: politicky a vojensky jsme se neposunuli odnikud nikam. Ekonomicky zvrátit vliv Rusů ve volnětržním prostředí je možné pouze jinou kapitálovou expanzí - především do strategické páteře české ekonomiky. To činí především Němci, náš hlavní obchodní odběratel, snaží se o to Rusové. Proč nejsou Američané Number 1 na českém trhu, jest otázkou.
20. 09. 2009 | 09:22

vaclavhorejsi napsal(a):

sv:

"Hořejší chce být za blbc, toť necht jím je."

Každej nemůže bejt chytrej, pane obrlajtnant, ti hloupí musejí dělat výjimku, poněvadž kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej.

..
20. 09. 2009 | 09:29

Sarah napsal(a):

Diskusní příspěvek z Idnes. Podle mě velice výstižný:

"JSME ČLENY NATO A PODLE TOHO SE CHOVEJME!
nechme to na NATO.......chovejme se jako spolehlivý člen NATO.......a nejednejme s USA za zády NATO...to slušní lidé nedělají.....
20.09.2009 09:35"
20. 09. 2009 | 09:47

Šmid napsal(a):

Milý pane,
pár Vašich blogů jsem kdysi četl. Zjistil jsem, že nejsme "krevně zpříznění". Nyní je nečtu a mám pokoj. Hezký den.
20. 09. 2009 | 09:52

Ládik napsal(a):

Těším se na mobilní raketový systém. Proti tomu je radar v Brdech prd.
20. 09. 2009 | 10:02

textilák napsal(a):

Zděšení možná až histerie našich politiků po pádu radaru oživuje otázku " kdo vlastně chtěl radar víc? " . Mír a obrana evropských zájmů musí zahrnovat Ruskou federaci. Havel a spol už by to konečně měli pochopit.
20. 09. 2009 | 10:03

veverka napsal(a):

Čochtan
Jen kvič.
20. 09. 2009 | 10:13

veverka napsal(a):

Bača
"Editoři, neplníte svou funkci. To co napsal Čochtan /odprásknout Obamu, je na čase, jeho matka byla pokroková ku..a/ jste neměli nejen zveřejňovat, ale na přispěvatele podat trestní oznámení."

Editoři na modrém aktuálně mažou selektivně dle politické orientace,to už by tě nemělo překvapit.Jako za komančů.Pravičáci,příznivci radaru a Stejskalovi kámoši zde můžou vybízet k zabití černého Obami,či nadávat lidem do "čůrákovičů" zcela dle své libosti.jsou tu přeci doma.
20. 09. 2009 | 10:19

Honza napsal(a):

Hned jak Obama odpískal radar, těšil jsem se jako malej kluk, co napíše tenhle starej levičák, a musím říci, že ani tentokrát nezklamal. Já fakt nechápu, proč i řada jinak celkově jistě chytrých lidí má v hlavě ideologickou knížku, ať už takovou nebo makovou. (Já taky nejsem z radaru nijak odvázanej, jsem celkem rád, že to Obama ukončil, ale tohleto bych teda nevypotil.)
20. 09. 2009 | 10:21

Englishman napsal(a):

Z nadšení, s jakým se Češi po 20 letech relativní svobody cpou zpátky do ruského nevolnictví, mi je opravdu na zvracení. A nad logikou "20 let jsme byli okupováni Ruskem a proto nechceme pojistku před opětovným ovládnutím Ruskem" nelze nevzpomenout Bismarckova "hloupost je také Boží dar".

Jediná šance Česka je v tom, že Rusko je chudá a upadající země závislá výhradně na exportu surovin, tedy na tom, že její obchodní partneří jsou výrazně bohatší. Okouzlení rusofilů z toho, že z Ruska tečou peníze proudem, je naštěstí jen nepochopení toho, odkud ty peníze tečou a kde chybí. Takže pokud se Rusku podaří za nadšeného tleskání obdivovatelů Vůdce Paroubka Česko znovu ovládnout, nebude to trvat víc než těch obligátních 20 let. Za 20 let je Rusko i se svým impériem v háji.
20. 09. 2009 | 10:23

Béda napsal(a):

veverka,

nebyl bych tak příkrý. Třeba mají editoři dnes volno, možná ještě spí anebo jim tato "drobnost" unikla. Je taky možné, že to nepovažují za porušení kodexu diskutéra.
20. 09. 2009 | 10:24

schlimbach napsal(a):

Béďa
... Proč nejsou Američané Number 1 na českém trhu, jest otázkou.... jedna z možných odpovědí je ta, že USA neinvestují na území, které je určeno v případě konfliktu jako první ke zničení -)
20. 09. 2009 | 10:25

Sarah napsal(a):

Englishman: My jsme dvacet let v Ruském nevolnictví (když tu nemáme US radar)? Ale nepovídejte... Totiž, povídejte? :-)
20. 09. 2009 | 10:28

Englishman napsal(a):

Sarah:

"JSME ČLENY NATO A PODLE TOHO SE CHOVEJME!
nechme to na NATO.......chovejme se jako spolehlivý člen NATO.......a nejednejme s USA za zády NATO...to slušní lidé nedělají...." - vy opravdu nechápete, co to je za blbost? Není snad Česko, Polsko i USA členy NATO? Jak by mohli USA, ČR a Polsko jednat za zády NATO? Vadí vám, že se nejedná uvnitř struktur NATO? Ale kdo by za NATO asi tak jednal, když jeho veškerou obranu zajišťují USA?
20. 09. 2009 | 10:29

Englishman napsal(a):

Sarah: Neumíte číst?
20. 09. 2009 | 10:30

stále rebel napsal(a):

Pro pana profesora a Rumcajse – daně.
Podle výzkumů, daně pro lidi s průměrnými příjmy jsou pro
% veřejnosti
5–10 % příliš vysoké
30-40 % vysoké
40-50 % přiměřené
Chápu ty, kteří je hodnotí jako vysoké, protože podle mne by se měla část daňové zátěže přesunout z této skupiny na lidi s vysokými příjmy.
http://www.cvvm.cas.cz/inde...
20. 09. 2009 | 10:32

Béda napsal(a):

Englishman,

mohl byste popsat detailněji princip, jak nějaký radar anebo rakety můžou omezit ekonomickou expanzi (ekonomický vliv), Ruska, Číny, Indie, Německa atd.? Jak funguje taková pojistka?

Není dostatečnou zárukou proti ruskému vojsku, resp. ruské kapitalistické "demokracie" (t.j. vojenskému a politickému vlivu)již naše členství v NATO a v EU? Co by na tom změnila nějaká americká základna?

Hrozí nám snad, že bez radaru, resp. amerických raket budeme muset vystoupit z NATO a EU a vstoupit do ruské federace? Hrozí nám, že bez nich jako pojistky ovládne všechny české firmy ruský kapitál? Hrozí nám snad, že bez americké základny anektuje okamžitě české území ruská armáda?
20. 09. 2009 | 10:34

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Tak proč se o daních neudělá referendum ?
20. 09. 2009 | 10:34

sv napsal(a):

vaclavhorejsi: je smutné, že v předvečer kulatého výročí nedokážete jako intelektuál dostat hormony pod kontrolu. Když se chová takhle fotbalista Toga v zápase s Arsenalem, lze to omluvit mentalitou zrození. Za těch asi 100 článků na svém blogu jste se dokonale charakterově "vybarvil". Již zapomínáte na začátek devadesátých let minulého století. Kdyby tenkrát vítězové změny byli k poraženým přísnější, nevím jestli by jste dnes byl takto posměšný? V demokracii to chodí tak, že můžete mít sebeideálnější záměr a v konečném výsledku dostanete většinou nakopáno. V letošním roce slavíte šedesát let. Zkuste společnosti (žil jste jen z financí státu, proto neznáte kapitalismus) vrátit co by si přála. Mlčení trouby Hořejšího!
20. 09. 2009 | 10:35

Rumcajs napsal(a):

Čochtan:

Na škole nám běhali veverky až na kolej. Nechali se krmitz ruky a byly hrozně milý, ale jinak úplně, ale úplně pitomý.
20. 09. 2009 | 10:37

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajse.
V zemích jako je například USA nebo Švýcarsko se dělají referenda o daních. Nepovažuji to za šťastné z toho důvodu, že se ten systém musí vyladit jako celek.
20. 09. 2009 | 10:44

vaclavhorejsi napsal(a):

sv:

Jeste jednou:

Je velmi zábavné pozorovat, jak je mi nadáváno (např. "užitečný idiot") za to, že zcela bezvýhradně podporuji nynější politiku NATO, USA a EU.
Lze tedy mé kritiky označit za "antiamerikanisty"?
Inu, jak by řekl klasik - to jsou ale paradoxy...

Jak myslite, ze jsem se "vybarvil"?
Moje nazory jsou v podstate stejne jako vetsinove evropske - standardni demokracie, svoboda, socialne-trzni system s dosti silnym durazem na to "socialni", prednost diplomacie pred valkami.
Shledavate na tom neco spatneho?

..
20. 09. 2009 | 10:46

Sarah napsal(a):

"Vadí vám, že se nejedná uvnitř struktur NATO?"

Samozřejmě, že mi to vadí. Je úplně jedno, kdo v tom svazku hraje prim. Sólo akce jej spolehlivě rozbíjejí.

Právě TOTO omezuje vliv NATO a posiluje pozici Ruska.

A znovu: Jsme tedy dvacet let nevolníci Ruska, když tu nemáme US radar?
20. 09. 2009 | 10:46

Jiří napsal(a):

Pan Hořejší je nadšen odstoupením od radaru ,jako každý levičák.Samozřejmě,že radar měl i funkci signálu vůči Rusku,že zde již rozhodně není jeho sféra vlivu. Zástupce Ruska u NATO Rogozin také okamžitě prohlásil,že NATO musí přiznat Rusku sféru odpovědnosti,Rusové tedy vše správně pochopili jako Obamovu slabost a pobídku k dalšímu tlaku.Pokud jde o negativní postoj české veřejnosti k protiraketové obraně,to není nic nového,v osmdesátých letech v NSR byl velký odpor proti rozmístění amerických raket s plochou dráhou letu,tehdejší prezident Carter a německá sociálnědemokratická vláda tomuto tlaku neustoupili a za několik let byl komunistům konec.Pokud jde o NATO,je dobré si uvědomit,že bez USA je NATO téměř bezzubé a se spojenectvím s některými jeho evropskými členy máme historicky hrozné zkušenosti.
20. 09. 2009 | 10:46

Sarah napsal(a):

Jiří: Proč myslíte, že odstoupením od radaru jsou nadšeni jen stoupenci levice? Znám spoustu pravičáků, kteří se radují úplně stejně.
20. 09. 2009 | 10:50

Agent napsal(a):

Tak misto radaru tady budeme mit rakety a trochu mensi nez puvodne ty polske, a ne primo z ameriky, ale z nato. (viz Kouhout u Clinton). Tak jako tak bude zarizeni obsluhovat parta z US Army se stafazi ceskeho vojaka.
Tento koncept musi ale napr. Horejsi podporovat (o Paroubkovi nemluve)... protoze to vymyslel velky (ten nejvetsi) socialni demokrat Barack Obama. (Zaoralek si pujde slehnout ...) :-D
20. 09. 2009 | 10:50

Béda napsal(a):

Jiří,

Myslíte, že pro Rusko nebylo dostatečným signálem k vymezení sfér vlivu to, že jejich armáda musela opustit území ČR (a všech sovětských satelitů), že tyto státy téměř všechny vstoupily do NATO, že kolem ruských hranic jsou dnes jednotky NATO a v některých jmenovitě USA?

Myslíte, že Rusku ležícímu hned vedle záleží na bezpečnosti, stabilitě a bezkonfliktnosti sousedů méně nežli USA ležícím tisíce km daleko a snažícím se za jakoukoliv cenu (i násilím a vojensky) v měnících se mezinárodních a ekonomických podmínkách zachovat svou sféru vlivu?
20. 09. 2009 | 10:54

stále rebel napsal(a):

Pro Jiří.
Ano radar byl signálem a to nejen k Rusku a ukázal, že zde žije hodně připosraných hlupáků, kteří jsou ochotni udělat cokoliv, jen aby mohli stát po boku někoho silného. U evropské veřejnosti jsme podobně populární jako byl Bush.
20. 09. 2009 | 10:59

Jan Vaculík napsal(a):

Neberu diskutujícím jejich názory,
ale mnozí by asi mluvili trochu jinak, kdyby měli moji nedávnou zkušenost z Ruska.

Mezi bloky domů na sídlišti, kde jsem bydlel, stály dva tanky; úplně moderní. Jako dětské prolézačky. Doufám, že aspoň kanóny nebyly funkční. Taky jsem v parku viděl dětský vláček, jehož vagónky byly kapotovány jako tanky.

To o mírumilovné výchově nesvědčí. K tomu si ovšem připočtěme propagandu proti USA, která trvá v úplně stejném duchu, jako za dob studené války.

Tolik k otázce, která strana si pěstuje pokračování studené války. V USA jsem nebyl, ale o žádných podobných příznacích jsem neslyšel.
20. 09. 2009 | 11:00

arlon napsal(a):

autor
Vy budete stejný výkvět jako je Pehe. Jedno jablko shnilé, druhé červavé, neroste váš strom v Hybernské?
20. 09. 2009 | 11:03

pepa napsal(a):

Americký radar a základna byla a je jedna z možností, jak si mohou pánové Havel, Ježek, Vondra, Topolánek, Kalousek, Schwarzenberg, Bursík, Gross, a spol. udržet bez zbytečného vysvětlování své nakradené majetky, získané po sametové revoluci, prootže většina z nich byla získána v rozporu s oficiálně platnou morálkou. Ti lidi se prostě musí bát toho, že by někdo zpochybnil takovéto divoké pojetí podnikání a zeptal se, jak k danému majetku přišli a zdali jej vůbec zdanili. S americkou základnou by se tihle noví miliardáři cítili mnohem bezpečněji a jakýkoliv pokus o revizi "sametové" Bílé hory by hystericky vvydávali za ústup Rusku.
20. 09. 2009 | 11:06

Rumcajs napsal(a):

Stále Rebel:

Kde jste četl takovou pitomost ?

Myslíte, že Obama bude dělat na svou zdravotní reformu referendum ?
20. 09. 2009 | 11:07

pepa napsal(a):

S panem Hořejším naprosto souhlasím a mrzí mne, že se s ním v českých médiích nesetkáváme častěji.
20. 09. 2009 | 11:09

Rumcajs napsal(a):

Kdo trochu zná ruskou náturu, nemůže mít z posilování Ruska žádnou radost.

Těm lidem bylo 100 let vtloukáno do hlavy, že jsou nadlidé a že nejlepší povolání je voják. Je to militantně vychovaný národ a bude trvat ještě desítky let, než to pomine.
20. 09. 2009 | 11:12

jenicek napsal(a):

Hořejší zase září
'Ano, znam z doslechu par lidi, kteri rikaji, ze dane jsou "loupez" a zlo.
Techto lidi ale rozhodne nejsou 2/3, rekl bych, ze jich je <1%.'

Méně než 1%? To bude tím, že celej život žijete v prostředí z těch daní živeném. Těžko očekávat, že vy a vaši kámoši kolem vás budete kousat do ruky co vás dobře krmí.

Btw: Jednou jste tady slintal, že platíte malé daně a rád byste platil víc, velkoryse pominu, že vaše bilance zaplacené daně - příjmy z daní je záporná, tak se ptám kolik už jste finančnímu úřadu daroval? Nebo jako správnej zloděj chcete, aby ty daně platili jiní?
20. 09. 2009 | 11:15

karel matousek napsal(a):

vaclav horejsi

Na rozdil od omluvy pi. Brozove, se tentokrat omlouvat nebudu. Termin 'uzitecny idiot' jest terminus technicus, vymysleny udajne samotnym velkym Leninem. Idiot urcite nejste, nepochybuji o tom, ze vase IQ je mnohem vyssi nez moje. Proc je bernou minci, ze radar je miren (provokaci) proti Rusku? Neni. Iran, Pakistan, teroriste s nuklearnim arsenalem, dalsi 'rogue state', ktery se muze kdykoliv vynorit, tyto scenare nikomu nic nerikaji? Jestli jste to dosud nezaregistroval, americka zahranicni politika se po 2001 zasadne zmenila. Zapomente na Bushe. I ja jsem zaprisahly obamista a neodepisuju ho jako MFD, Weiss, Kaiser v LN atd, i kdyz radost z tohoto vyvoje nemam. Ale reakce lidi z Ne zakladnam jsou zajimave, ne? Budou bojovat dal, ted proti raketam, budou dale ostraziti a jezdit s Nezakladnem a brojit proti americkym imperialistum. Takze jseme zpatky u uzitecnych idiotu nebo Putinovy pate kolony (v Rusku zabijeji novinare, vsiml jste si?). Navrhuju jim dalsi, preventivni hladovku, tentokrat prosim dotahnout az do uspesneho konce.Co rikate Paroubkovym vyrokum o Havlovi? :)
20. 09. 2009 | 11:16

Jan Vaculík napsal(a):

Mockrát je tu slyšet názor "K čemu nám je spojenectví s USA, když jsme přece v NATO!"

Opravdu nevím, co by v případě většího konfliktu v Evropě NATO znamenalo bez vojenské síly USA. Jak by se asi projevily partikulární zájmy Německa a Francie? Od počátku 2.SV nemáme s těmito dvěma státy dobré zkušenosti (byť každá je jiného druhu). Takže tendence k vojenskému spojenectví s USA je pochopitelná a má svoji historickou příčinu.

Divím se, že ubohost řady rozumbradů tady jde tak daleko, že ani k těmto banálním úvahám ještě nedošli.
20. 09. 2009 | 11:18

Béda napsal(a):

Rumcajs,

dovolte mi nad vašim příspěvkem pousmání.

"Nadlidé". Kdože to o sobě vždy a všude neopomene zdůraznit, že je Nb 1? Kdo že je to nad mezinárodní právo, nad Ženevské konvence? Kdo velice často jednostranně vetuje usnesení RB a paralyzuje tím kolektivní rozhodnutí OSN? Nikoho nejmenuji. Jenom na základě vašich slov nabádám: zkuste si v tomto kontextu dosadit různé velmoci, zamyslete se na chvíli a pak nám opět pohovořte o nadlidech.
20. 09. 2009 | 11:19

Holoubek napsal(a):

Vystavbou radaru v Čechách by došlo k zásadnímu průlomu USA do ruských zájmů ve střední Evropě. Vojenské hledisko je v tomto případě opravdu druhořadé (viděno očima ruských jestřábů). Proto ten humbuk Ruska s raketami v Královci, proto ta nesmírně podrážděna a do mnohých politických stran exportovaná antiradarová kampaň, kterou samozřejmě uchopili i naivní intelektualové a pacifisti, nepoučitelní a nenapravitelni ač poválečná historie česka musela všem co dovedou číst a psát odpovědět velmi jasně. Tím, že k jeho výstavbě nedojde, se nezvětšila bezpečnost Ruska ani o milimetr, z vojenského hlediska o Rusko totiž vůbec nešlo. Jenom česká republika přišla o mimořádnou šanci se cítit trochu víc bezpečněji...a o to tu šlo, pánové Kecálisti.
20. 09. 2009 | 11:20

Ing.Vopěnka napsal(a):

Nechápu zastánce radaru,CR je v Nato a EU,což úplne stačí.hrozby z Íránu jsou úsměvné,mimochodem,kdyby zacali létat rakety,stejně nás radar nezachrání,důležitější je diploma cie.a rusky vliv v ČR?jsme v NATO a eu a us radar stejně nezabrání tomu,aby tu kupovaly ruske firmy.jak tomu chcete zabránit? Udělat ostnaty plot?
20. 09. 2009 | 11:21

vaclavhorejsi napsal(a):

karel matousek:

Jasne jsem rekl, ze pokud bude nejaky system radne dohodnut v ramci NATO a EU (ne za jejich zady nebo dokonce proti jejich vuli), ani me nenapadne protestovat.

Jsem "uzitecny idiot", kdyz schvaluji, co ted ucinil Obama a pochvalilo NATO a dulezite evropske zeme?

"Co rikate Paroubkovym vyrokum o Havlovi? :)"

Jak rikam v clanku - bohuzel s nimi musim souhlasit. Havel a spol. se totalne ztrapnili...

..
20. 09. 2009 | 11:22

Selen napsal(a):

Opravdu mě mrzí, že inteligentní člověk (autor) klidně napíše:"A ještě lepší bude, když to bude součástí nějakého širšího bezpečnostního projektu zahrnujícího i Rusko". Z toho mi jde mráz po zádech aneb někdo se nikdy nepoučí...
20. 09. 2009 | 11:24

Béda napsal(a):

Jan Vaculík,

znamenají snad vaše slova, že bez americké základny se na nás NATO (která s bilaterálními dohodami USA prakticky nic nemá), potažmo USA zcela vykašlou? Pakliže je tomu tak, měli bychom okamžitě ukončit angažmá v amerických válkách a nechat si z ciziny vnucovat představy o budování české armády jako servisní organizace vojska USA (výsadkové jednotky, transportní letectvo...).
20. 09. 2009 | 11:26

sv napsal(a):

to vaclavhorejsi:
Byl bych velmi rád, kdyby se našel někdo, kdo by psychiatrickou analýzou zpracoval vaše články (přes 100). Nejde o to jestli jste se změnil nebo nezměnil. Mě se prosím zdá, že jste každým článkem jakoby zdivočelejší levičák. Komunisté jsou také dnes parlamentní stranou, ale běda, kdyby se stali vládnoucí stranou. I dnešní článek neatakuje jádro věci. Určitě vaši oponenti musí před monitorem zdvihnou prostředníček. Máte to zapotřebí.
20. 09. 2009 | 11:34

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajse.
„Daňová referenda
Navzdory všemu strašení, že občané nejsou schopni rozhodovat o daňové a vůbec fiskální problematice bez toho, aby se rozpočet zhroutil a rozpadl, občané v USA takto již dlouhá léta bez vážných problémů činí. Pojďme se na tyto daňové iniciativy a referenda podívat blíže. Použiji k tomu studii Billa Pipera A Brief Analysis of Voter Behavior Regarding Tax Initiatives.“
http://www.blisty.cz/2007/6...

Netvrdil jsem, že Obama chce uspořádat referendum o zdravotním pojištění, napsal jsem, že referenda o daních se v USA pořádají.
20. 09. 2009 | 11:34

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Když opouštěli Rusáci naše kasárna, nechali tam nápis "My se vrátíme !".

Rozhovor na téma co kdo vetoval, nikam nepovede. Pouze můžu k Vašemu pousmání připomenout, že zatímco Albánce uznal celý kulturní svět, tak Osetii pouze státy co poporují terorismus.

Tady se jednalo o jednoznačné napadení suverénního státu bez podpory jakéhokoliv uskupení, jehož jsme členy.

Kdo souhlasí s Ruskem, nemůže druhým dechem mluvit o NATO, EU OSN atd. Kdo souhlasí s Ruskem, nechce být členem těchto struktur.
20. 09. 2009 | 11:35

Holoubek napsal(a):

Pane Hořejší, neměl jsem v úmyslu vás přímo oslovovat ale na poslední vaši poznámku musím reagovat. Pokuď zde, na těchto stránkách produkujete soustavně vaše ideologicky zaměřené výplody a dokonce se souhlasite s Paroubkovými vypady proti Havlovi, navrhuji jestli by jste nebyl schopen utvořit bolševickou frakci v rámci ČSSD a stát se jejich hlasatelem, neboť váš postoj by si něco takového zasloužil...
20. 09. 2009 | 11:35

karel matousek napsal(a):

vaclav horejsi
Mate pokazde zajimavou strategii; napsat clanky jak vysite z Putinovy agitpropky a pak reagovat ve stylu, 'co ja? milovnik NATO, Ameriky, volneho trhu, jak muzete..?' Souhlasite, kdyz RaJsky funkcionar, jenz psal oslavne clanky o Viteznem unoru, prohlasi, ze Havel chce zit ve svete s zeleznymi oponami? OK, registruju, neprekvapujete.
20. 09. 2009 | 11:37

karel matousek napsal(a):

holoubek
Asi tak, jak pisete, o to zde slo predevsim.
20. 09. 2009 | 11:42

Krištov napsal(a):

Obdivuji ismus, komunismus, kapitalismus, Sovětský svaz potlačení nepokojů a okupace Maďarsko, Polsko, východní Německo, Československo, Afganistán a další. Velký bratr na západě Korea, Vietman, Guatemela, Panama, Irák, Afganistán a další jsou to kvalitní bratři. Pokud přiletí na návštěvu, měli by vystupovat z letadel pozadu, aby čecháčkové měli okamžitě kam vlést.
20. 09. 2009 | 11:46

psanec napsal(a):

Evropa evropyjská je defaitistická bažina, neochotná se bránit. Proto potřebujeme USA. USA v minulém století třikrát vytáhly Evropu z řiti.

Pane profesore, Vaše politickolidské názory jsou podivuhodné. Jste si jist, že vrháte stín?

Pepo, doživotní licence bezplatná se uděluje. Ale dědici už budou platit!
20. 09. 2009 | 11:50

Béda napsal(a):

Rumcajs,

Jak by se mohli Rusáci vrátit? Ty otázky jsem položil v souvislosti se základnou výše Englishmanovi - ještě mi neodpověděl.

Operovat Albánci je komické. Nebudu tady přemílat tisíckrát otřepané téma mnichovanství - řekli jsme si k tomu každý své již dříve. Pokud jde o analogii - Osetie proběhla jako analogie (podle stejného mustru - precedentu) jako Kosovo. Ani jeden z těchto "států" neuznala OSN, takže oba prakticky oficiálně neexistují.
O Iráku, Afghánistánu se taky nebudu šířeji rozepisovat, bylo by to na nekonečnou diskusi.

K vašemu závěru: doporučuji sundat ideologické brýle G.W.Bushe jr.. Prezident Obama je již sundat stihnul. Jsem zvědav, jestli do stejného stadia dospějete někdy i vy.
20. 09. 2009 | 11:51

psanec napsal(a):

Krištove, dám si patentovat speciální zvětšené ořezávátko na tužky na výrobu kuželových hlav :-)))
20. 09. 2009 | 11:53

jarpor napsal(a):

karel matoušek

Naprosto dokonalé popsání "strategie psaní názorů autora" a jeho reakcí. A to vše ve třech řádcích.

Hezký den
20. 09. 2009 | 11:56

Béda napsal(a):

psanec,

role se pamalu obracejí. Dnes jsou USA s Evropou i Ruskem na stejné lodi. USA bez spojenců v poměrně krátké době půjdou ke dnu. A podobně tomu bude u Evropanů i u Rusů. Éra hegemonie USA je u konce. Uvědomily si to již i americké tajné služby ve svých výhledech.

Klidně si žijte ve svých iluzích. Vojenství USA dnes prakticky financuje Čína - včetně válek. Americké virtuální peníze a monopol na tisk světového oběživa USA se pomalu chýlí ke konci.

Co bude následovat dál?
20. 09. 2009 | 11:56

ali napsal(a):

Radar jde k čertu. Od pánbíčka dostaneme rachejte..! To bude mazec
Ostatně jaký rozdíl je mezi radarem a raketami je nepodstatné. Důležité je to, že Paroubek hlásá něco o "vítězství našeho lidu", čímž si vzal do h..y i mě, což odmítám, neboď nepatřím mezi jeho lid, a navíc i jeho lid mu je úplně u zadku, hlavně, že porazil opozici, byť to byl původně jejich nápad, co se Tvrdík nabojoval, chudák, aby byl ohledně radaru slyšen a jak hrdě vystupoval v TV, až mu knírek práskal. Kálí nám na hlavu a že vůbec nejde o radar, ale o jejich dementní ambice a hraní si na politickém hnojišti. Netěšte se soudruzi. Radar sice nebude(možná), ale rachejtle jo. A ptal se vás na to vůbec někdo? Neptal. Prostě když budou chtít radárek, bude radárek, když rachejtle tak rachejtle. Tím, že zrušil Obama výstavbu radaru, neznamená, že zrušil celou smlouvu. Pane Hořejší, Obamova vláda bude v projektu pokračovat. Jsou to prostě politicko-vojenský bábovičky. Pro mě a většinu lidí na světě by bylo krásné žít bez válečných konfliktů. Jenže na to je člověk moc primitivní tvor.
A dokud u nás bude hledat třeba soudruh J.Havel pořád nějakého nepřítele třeba v pitomých cizojazyčných nápisech a dokud budou lidi tento druh špeku žrát, dokud Paroubek bude preferovat své primitivnosti (už taky neví, co by z tý pusy vypustil), dokud Rath si bude dělat a brát co chce, Zaorálek - slovy M.Zemana - to bahno...
Topolánek zkoušet žaludky svých voličů svými průsery, doku se ti dva budou handrkovat o jedno hnojiště,
nebude klid..

Prostě radárek ne, rachejtličky ano..no řekněte, má to chybu?
20. 09. 2009 | 11:59

ROSSIAN napsal(a):

Pane Hořejší k vašemu poslednímu bodu: Současná koncepce nejen Obamovi administrativy ale stále více zemí EU prosazuje tezi maximálního zapojení Ruska do západní bezpečnostní i mocenské architektury (a administrativa prezidenta Medvěděva této iniciativě jde vstříc). Rozumně si totiž uvědomují že v budoucím multipolárním světa mít za spojence Rusko bude obrovská výhoda, která západu poskytne značnou převahu před nově se rozvíjejícími civilizačními centry (Čína, Indie). Bez Ruska by se totiž EU i USA mezi nimi ztratily, a pokud by navíc studenoválečnickou politikou od sebe odehnali Rusko směrem k alianci s Čínou, Indii, ke které by se připojila i latinská amerika, tak je to pro západ sebevražda.

Budoucí podoba širšího "severního společenství" USA, EU, Rusko bude mít méně ideologickou a naopak více pragmatickou podobu. Rusko se vrátí do Evropské mocenské architektury (nikoli ve smyslu bipolárního soupeření, ale ve své tradiční roli konstruktivního prvku evropské mocenské politiky jakou bylo Rusko již od Petra velikého. Dojde k obnovení systému "koncertu mocností" v Evropě).

V mocenské a bezpečnostní architektuře dojde k předefinování NATO, opuštění jistých dogmat: tzn. konec neformální dominantní pozice USA v NATO a ideologie "euroatlantismu" jako šíření jistého ideolgického konceptu do okolního světa. Naopak nejen v NATO ale i širším rámci bude prosazována tzv. multipolární koncepce: tzn. hledání shody při zachování civilizační i mocenské suverenity. Tzn. Rusko už nebude zbytečně a účelově kritizováno a naopak budou uznány jeho legitimní mocenské zájmy v blízkém zahraničí. Takže pokud někdy Ukrajina či Gruzie se stane součástí západní mocenské architektury, tak pouze jako legitimní součást ruské zájmové sféry, nikoli proti Rusku. Ruské geopolitické zájmy at se to komu líbí či ne se od nynějška pro většinu západních zemí vč. USA stávají prioritou nad prioritami partikulárních zájmů zemí SNS a středovýchodní Evropy.

Pokud budoucí české mocenské elity nepochopí novou mocenskou konfiguraci a nadále se budou upínat na anachronickou ideu unipolárního světa střiženou ještě anachroničtějším vstudenoválečnickým viděním, tak ČR dostanou do totální geopolitické izolace, protože sebevětší manifestace loajality vůči USA budou ve Washingtonu narážet na hluchou zed a budou naopak působit ještě víc kontraproduktivně. Pro ČR v rámci nové geopolitické reality bude mnohem výhodnější multivektorová politika a soustředění se na nejbližší aktéry - důležité země EU a Rusko (včetně uplného přehodnocení postoje k současnému Rusku).

USA hledá nyní nové cesty jak zachovat ve změněné situaci vznikajícího multipolárního světa svůj mocenský status, a ukázalo se že z globálního hlediska v tom USA více pomůže spolupráce s Ruskem než studenoválečnickými pohrobky Bushe a Reagana ve střední Evropě.
20. 09. 2009 | 12:01

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

O referendech ohledně daní jsem nikdy neslyšel. To neznamená že nejsou. Pokud ale BL operuje Amerikou a určitou " racionalitou" voliče, pak je tento příklad více než komický.

Kdyby byl americký volič racionální, netopila by se Amerika v dluzích.

P.S. Nechce se mi v tom moc hrabat, zas tak mi to v patě neleží, ale spíše si myslím , že se jednalo spíše o nějaké srandovní případy a BL to zase překroutily, jak je pro ultralivicový tisk běžné.
20. 09. 2009 | 12:01

Holoubek napsal(a):

no a máme tu kompletní Rudou gardu - viz Rossian a jeho naprosté nesmysly...
20. 09. 2009 | 12:04

ali napsal(a):

proč vám smrdí Bushův radar a voní Obamovy rakety?
20. 09. 2009 | 12:06

jl napsal(a):

proc se chce cloveku ze vsech "verejne cinnych" levicaku blit?
procpak si jen vsichni do jednoho musi libovat v tech nechutnych ublizeneckych pozach?
maji snad nekvalitni sex?

proc ja jen otevrel prehled clanku na tomtu blogu chvili pred obedem...
20. 09. 2009 | 12:07

ali napsal(a):

Nechápu sice Obamův krok. Sakra, proč jen to nevyhrál McCain? Obamu nám byl čert dlužen, na tuhle dobu..
20. 09. 2009 | 12:09

ali napsal(a):

ji
protože jste naivní a věříte, že dneska přišli k rozumu...taky tím trpím :o)
nenechte si zkazit chuť
20. 09. 2009 | 12:11

SuP napsal(a):

sv -
S tím prostředníčkem jste mě odhadl docela přesně.
Pan profesor si nedokáže připustit, že kdo vytrvale moc kecá, obvykle nepřesvědčí o tom, co by rád, aby si o něm okolí myslelo. Vykecá naopak postupně všechno, co chtěl utajit. Už vidím profesorovu námitku- co jsem chtěl utajit..... -prostředníček....
To (co mě k tomu vede) se nedá popsat, to se musí zažít.
Čtením extrémního množství "pohledu obyčejného vzdělance" jsem si o něm vytvořil obrázek, že rok 89 přišel příliš brzo. Už měl hezky nakročeno, už to vypadalo, že členství v "partaji" bude společenským "požadavkem doby" a najednou ....zase nic. Takže aspoň ČSSD(b). Nemíním o tom diskutovat, je to MŮJ pohled. A každý svého štěstí pyrotechnikem. Nakonec i já.
20. 09. 2009 | 12:14

hutor napsal(a):

Jsem naprosty zastance radaru. Musim rici, ze vetsina ne-li vsechny argumenty pana Horejsiho jsou pravdive. Je to podobne jako se vstupem do EU. Byl a jsem jednoznacne pro, prislo mi ale silene, ze je kampan PRO financovana ze statniho rozpoctu.
K radaru: ja ani tak nejsem pro radar, jako proste pro to, aby si nasi spojenci USA tady mohli postavit, co potrebuji. V historii nam nekolikrat pomohli, v ramci NATO prijali zavazky za nasi bezpecnost. A ze to je proti Rusku? Vsechno co je delano v zajmu svobody a demokracie, je proti zajmum Ruska. To uz plati nekolik staleti a je smutne, ze zrovna u nas, s nasi zkusenosti o tom nekdo vubec pochybuje. Podivejte se na zaznam vysilani ruske televize, na zabery Putin judista, Putin lovec medvedu, Putin milovnik tygratka, Putin na dne Bajkalu, Putin zachrance fabrik, ktery prinuti majitele dale vyrabet ..." Na me z toho jde hruza. Uz nikdy nechci byt pod Rusakama. Netreba rikat, ze s zadnym jednotlivym Rusem, ktereho znam, nemam zadny problem (znam jich osobne tak 10). Ale Ruska rise, to je strach.
20. 09. 2009 | 12:17

Emissary napsal(a):

Da Vinciho kód profesora Hořejšího.

Když se dohodnou dva suverénní státy na vojenské spolupráci obranného charakteru, nikoho to nemusí zajímat, nemusí držet hladovku. Něco jiného je, kdyby se jednalo o útočné zbraňové systémy nebo zbraně hromadného ničení.

Záležitosti vojenského charakteru ještě nikdo nikdy na světě neřešil lidovým hlasováním.

Když se jedna nebo obě strany vojenské spolupráce z nějakých důvodu rozhodnou ve spolupráci nepokračovat, opět to nikoho nemusí zajímat, nemusí chodit demonstrovat.

Když nás někdo napadne, musíme se bránit, i když s válkou třeba nebudou souhlasit dvě třetiny obyvatelstva. Ještě nikdo nikdy na to nevypsal referendum.

Svoje názory na problematiku jsem vyjádřil zde, zde, zde, zde, zde…. Nikde. Hledal bych to celý den, kartotéku nevedu.

Pane profesore, projevil jste se jako správný úderník, jako myslitel těch nejradikálnějších levicových názorů, totožných s komunistickým myšlením. Teď můžete klidně nasadit pokerface. Měl jsem o Vás jaké také mínění, ale to se ztrácí čím dál tím víc.
20. 09. 2009 | 12:20

SuP napsal(a):

Krištov -
Když už, tak do prdele se leZe, ne leSe.
20. 09. 2009 | 12:22

Čochtan napsal(a):

Čochtan nevyzývá k zastřelení Obamy,
Čochtan jen očekává, že se to stane.
To je velký rozdíl !

Čochtan také doufá, že až se to stane, že to bude jeden z jeho zklamaných voličů. Jeden z těch, kteří se po jeho zvolení zmítali v orgastických křečích: "Černoch v Bílém Domě ! Sláva! Jak pokrokové ! Konec bílých rasýstů ! Radujme se !"
Tyhle blby zklamal nejvíc. Ti mají důvod proč ho oddělat. My rasýsti můžeme s potěšením sledovat, jak je nasírá čím dál tím víc. A oni blbečkové, mohou jen skřípat zuby. Případně pucovat laufy.
:-))))
20. 09. 2009 | 12:27

Čochtan napsal(a):

Rumcajsi:
"ale jinak úplně, ale úplně pitomý." vypadá to, že jedné to zůstalo. :-)))
20. 09. 2009 | 12:31

vaclavhorejsi napsal(a):

karel matousek:

Ja mam v poslednich x letech nazory docela stabilni a take stabilne pisu. Souhrnne jsem sve politicke nazory popsal zde:
http://blog.aktualne.centru...

Opravdu nechapu, jak ctete moje texty - jak dochazite k zaveru, ze je to "Putinova agitpropka"???

Pro me je zase tezke uverit, ze jste "zaprisahly obamista" - pisete jako zaprisahly bushovec.

To, ze Havlovi, Vondrovi, Schwarzenbergovi, Topolankovi etc. zcela jasne vice vyhovoval Bush, je zcela evidentni, nemyslite? Jejich aktivity evidentne miri k nejake izolaci a alienaci Ruska (= obrazne "zelezna opona"). Obama, NATO, EU s tim nesouhlasi - a ja jen souhlasim s nimi, ne?

To, jestli Paroubek pracoval v RaJ, je zcela irelevantni; klidne muze mit v konkretnim pripade pravdu spise nez nez (dnesni) Havel.
Mozna byste si mel vzpomenout, co tesne po prevratu (a pred nim) rikal Havel o SSSR, kapitalismu, NATO. I na nej byste si velmi snadno mohl najit hul...

..
20. 09. 2009 | 12:34

Englishman napsal(a):

Béda:
Radar Ruskou ekonomickou expanzi nezastaví. Ruských investic, přestože jsou motivovány politicky, se ale nebojím, bojím se toho, co přijde potom.

Rusko nám nepřikáže vystoupit z EU. Pokud ovládne naši ekonomiku a politickou reprezentaci, tak naším prostřednictvím může EU ovlivňovat a naše členství v EU je tedy pro Rusko výhodné. A NATO? NATO není zárukou ničeho. Zárukou je jen ochota členů NATO bránit ostatní členy. Jediný, kdo k tomu má prostředky, je USA, ostatní státy jsou prakticky bezzubé. Takže jde o ochotu USA. Bude ochota USA dostát svým závazkům (ochota evropských členů by byla prakticky nulová) záviset na tom, zda bude mít v dané zemi důležitou vojenskou základnu? Samozřejmě že ano.
20. 09. 2009 | 12:48

tomas napsal(a):

to englishman, muzete mi, prosim, blize vysvetlit ono ovladnuti Ruskem.. ono se s tim casto operuje, jak by podle vas k tomuto ovladnuti melo dojit - stejnym zpusobem jako v roce 1968, tzn. tanky? jak by toto ovladnuti vypadalo - navrat prvnich maju...? kladete rovnitko mezi ovladnuti a okupaci? zkuste to prosim rozvest?
20. 09. 2009 | 12:50

vaclavhorejsi napsal(a):

karel matousek:

"Termin 'uzitecny idiot' jest terminus technicus, vymysleny udajne samotnym velkym Leninem."

Pozoruhodne, ze Lenina povazujete za takovou autoritu, ze pouzivani jeho nadavky berete jako dobre ospravedlneni, jak urazet jine...

..
20. 09. 2009 | 12:54

Martina K napsal(a):

Jen pro zajimavost clanek v NYT od R Gates, ktery prosazoval jak radar tak nynejsi zmenu systemu:http://www.nytimes.com/2009/09/20/opinion/20gates.html?_r=1&hp
20. 09. 2009 | 12:54

Englishman napsal(a):

tomas - to nejlepší, co se Česku ovládnutému Ruskem může stát, je to, co se po válce stalo Finsku - SSSR určoval jeho zahraniční politiku a členy vlády. A pak je ještě řada mnohem horších možností. To nejhorší jsme asi viděli v Čečensku. Takže něco mezi Finskem a Čečenskem, byť čečenský model kvůli české zbabělosti snad nehrozí.
20. 09. 2009 | 13:01

Čochtan napsal(a):

To, jestli Paroubek pracoval v RaJ, je zcela irelevantni, to maj pane profesore recht, ale je už nejvyšší čas aby se tam zase vrátil. Třeba do hospody Na Růžku, tam by mohl roznášet pivo.
20. 09. 2009 | 13:11

Emissary napsal(a):

vaclav horejsi

Pomoc pro: karel matouska

Jak víte pane profesore,

že třeba EU či NATO nesouhlasili? Co třeba neprojevili jednoznačný souhlas. To je pro Vás samozřejmě nesouhlas.

Povězte pane, byla smlouva o výstavbě radaru v rozporu s nějakou smlouvou s EU, NATO nebo dokonce v rozporu s nějakou mezinárodní smlouvou s Ruskem?
20. 09. 2009 | 13:17

tomas napsal(a):

englishman, dekuji, ale neuspokojil jste mne, mozna, ze ten zakopany pes je hned na zacatku .. to, co se po valce stalo finsku, ano, to je jedna z moznych situaci, ze dojde k nejakemu valecnemu konfliktu, po kterem budou nejakym zpusobem znovurozdany karty, neprehlizejte ale nekolik skutecnosti, cr je clenem eu a nato s prislusnymi smlouvami a zavazky, s ruskem nemame spolecnou hranici, na rozdil od finska a cecenska, deli nas jeste ukrajina a slovensko, vykonavat nejakou spravu pres hlavy techto statu by asi neslo ... dalsi odlisnosti z minulosti, zahranicni investice, co by se s nimi delo, doslo by k novemu znarodneni, vyklidil by volkswagen sve pozice bez boje, japonci, korejci ...?neni to ruske riziko, tak jak je podavano, snahou vybojovat minulou valku?
20. 09. 2009 | 13:23

ali napsal(a):

Čochtan
od Paroubka bych si pivo nevzala, i kdyby to byl poslední půllitr na světě. Cítila bych v tom pomyje..
20. 09. 2009 | 13:28

JC napsal(a):

Emissary,
K poslenímu odstavci autorova blogu.
Pan profesor samozřejmě tajně doufá, že případné rozmístění antiraket na našem území nebude jednomyslně odsouhlaseno všemi členy EU a NATO/černá ovce se vždy najde/ a těmito zadními vrátky nebude muset v budoucnu sohlasit s jejich instalací.
20. 09. 2009 | 13:30

Emissary napsal(a):

Pro: JC

On pan autor má nejspíš víc tajných a zbožných přání. :)
20. 09. 2009 | 13:39

BigDebils napsal(a):

Pane Václave Hořejší, sice vím, že většinou autoři siskuzi pod svými výplody nečtou, ale co kdyby náhodou. Mohl by jste čtenářstvu vysvětlit, proč těch antiamerikanistů je mezi obyčejnými a normálními občany všech zemí většina. Nebo naopak. Ve kterém státě, demokratickém a vyspělém, je většina občanů nadšena, že má na svém území americké vojáky či masově vítá a je nadšená z amíků. U vlád to je naopak. Zájmy lidé je nezajímají. skoro v celé evropě mají vlády jiný názor než občanstvo.
20. 09. 2009 | 13:40

RA napsal(a):

pan Hořejší, profesor Karlovy Univerzity....to je na tom to nejstrašnější. Komunista stalinského typu "vyučuje" na univerzitě další generace.
20. 09. 2009 | 13:44

RA napsal(a):

BigDebils......můžu vás ubezpečit, že když amíci ty státy osvobozovali, vítala je většina jejich obyvatel s květinami v ruce. Až je budou znovu osvobozovat, bude to stejné.
20. 09. 2009 | 13:48

ali napsal(a):

Rusko je rozpínavá země a dělá si nároky na naší zemi tak jako tak. S odmítnutím radaru získává Rusko zas pocit větší síly a inspirativně bude klást větší požadavky na cokoliv, jen aby se sem mohl zpět natáhnout. Ostatně K.Vary dnes už jsou ruské a je mi z toho na nic. Ale zrovna tak to funguje na Kypru, kde jedno město je vesměs ruské, na Krétě, o Egyptě a skoro do půl Afriky nemluvě. Co se stane, když nebude radar ani rakety? Co se stane, když jo? Všechno je politická hra. Všechno je neuspořádaným světovým řádem. Přesycení trhu a zároveň hladomory v komunistických státech, nedostatečnost zdravotní a hygienické potřeby v zemích zcela chudých, přemnožení lidstva, kdy se zeměkoule stává pro náš druh malou a sobecky si uzurpujeme právo na cokoliv, bez ohledu na jiné živočišné druhy...etc
A jak to zas souvisí s radarem?
Rusko je rozpínavá země a dělá si nároky na naší zemi tak jako tak...
To je zas můj pohled..
20. 09. 2009 | 13:58

stále rebel napsal(a):

Pokud měl ten projekt nějakou racionalitu, tak ležela asi někde tady.
http://www.nenasili.cz/file...
20. 09. 2009 | 14:03

ali napsal(a):

BigDebils
RA Vám to docela jasně vysvětlil..
ne rusáci, ne arabové, ne evropané, anóbrž zas amíci...
20. 09. 2009 | 14:03

tomas napsal(a):

to ali, ptal jsem se jiz vyse, muzete muzete mi, prosim, blize vysvetlit ono ovladnuti Ruskem.. ono se s tim casto operuje, jak by podle vas k tomuto ovladnuti melo dojit - stejnym zpusobem jako v roce 1968, tzn. tanky? jak by toto ovladnuti vypadalo - navrat prvnich maju...? kladete rovnitko mezi ovladnuti a okupaci? zkuste to prosim rozvest?
jinak, pulka afriky jiz patri Cine , nikoliv Rusku
20. 09. 2009 | 14:04

Lukáš Bušina napsal(a):

Výborný blog pane profesore.

Na ty zvratky Rumcajzů, RA, Matouška a dalších nehleďte - vzali jim hračku s kterou byli zvyklí si několik let hrát tak jsou frustrovaní a agresivní na okolí.

Je třeba je politovat a snažit se jim pomoci. Pohladit po vláscích (pokud je ovšem ještě mají) a dopřát jim teplého slova útěchy a povzbuzení.

PS: Co naplat. Radar se nelíbil jak NATU tak EU, ale říkat to tady je házení perel sviním :-)
20. 09. 2009 | 14:04

Lukáš Bušina napsal(a):

Schválně kolik jeníčků se mi ozve na to, že se nepíše NATU ale NATO místo aby skutečně argumentovali :-)

PS: Asi nikdo, když jsem to teď napsal.
20. 09. 2009 | 14:08

karel matousek napsal(a):

vaclav horejsi
Podcenujete nasi inteligenci. 'Radar jde k certu. Stastnou cestu!' mne opravdu nejde dohromady s podminenou podporou, pokud by jej podporilo NATO. Toto delate soustavne. Ja proti Jirimu Paroubkovi nic nemam a jeho karieru za bolsevika mu nevycitam. Vy vite moc dobre, co chci rict, jen prekrucujete. Kdyz nekdo jako on obvinuje Havla, ktery byl leta ve vezeni, ze si preje svet se zeleznymi oponami, je to sproste a nedustojne. Timto tuto vymenu koncim, protoze stejne nikam nevede a nebavi me. Krasny den.
20. 09. 2009 | 14:12

Rumcajs napsal(a):

Snaha začlenit Rusko mezi demokratické struktury, to je jako chtít zařadit malého Bušinu který trhá mouchám křídla a dloube se v nose ,mezi dospělé.

Přeci jenom odsamsať pocamsať !
20. 09. 2009 | 14:13

Marty napsal(a):

Vite pana profesore, nejlepe to skutecne vystihl Vaclav Havel. On se v ramci svych skromnych moznosti snazil o pad zelezne opony. Na rozdil o Vas.
20. 09. 2009 | 14:24

Lukáš Bušina napsal(a):

Dozvraceno Cajzíku? :-)
20. 09. 2009 | 14:28

Rumcajs napsal(a):

L.B.

Hochu Ty to vidíš moc jednoduše. Nejdřív sem hodíš takový projímadlo a pak se ptáš, jestli je dozvraceno.

To bude chvilku trvat, než to strávím.
20. 09. 2009 | 14:36

Lukáš Bušina napsal(a):

ali: s hlupáky se rozumně bavit nedá - je třeba na jejich hloupost upozornit zesměšněním - to je nejlepší lék.

BTW dneska bude teda hodně nablito v alejích.
20. 09. 2009 | 14:36

sv napsal(a):

vaclavhorejsi:
Jestliže radar v Brdech a rakety v Polsku by byly funkční nejdříve v roce 2015, nový systém začne ve své první fázi s raketami umístěnými na lodích pracovat už v roce 2011, o čtyři roky později by měly být funkční i rakety rozmístěné na zemi, a to také ve střední Evropě.
Váš blogový článek je již "názor překonaný". Radar nahradí účinější systém. Určitě byste se asi nejraději viděl hluboko v lese. Víte co přichází po posvícení? Nyní je národ jednotný. Ne radaru, áve raketám !!! S USA na věčné časy a nikdy jinak. To jsou paradoxy, co?
20. 09. 2009 | 14:38

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajzík: Naopak - jednoduchý pohled na svět máte Vy. Navíc se neumíte chovat.

Že Vám to dávám sežrat a přitom se ještě umím i královsky bavit je vzhledem k Vašemu stylu psaní normální norma. Kdybyste se choval jinak budu k Vám přistupovat jinak. K oslovi přistupuju oslovsky... ;-)
20. 09. 2009 | 14:41

Nuba napsal(a):

NATO je anachronismus. Po zániku Varšavské smlouvy měly být jeho struktury změněny a strategie předefinována tak, aby odpovídala nové geopolitické situaci. USA sehrály ve své době nezastupitelnou roli, ale to je pryč. Bez ohledu na sentiment se svět vyvíjí dál. Jsme součástí EU, máme mít definovány své priority v oblasti vojenské i zahraniční a spolupracovat jak s USA tak s Ruskem. Obě tyto velmoci musí mít a budou mít svůj podíl na postupném budování celosvětových bezpečnostních struktur.

A pokud v těchto strukturách nebude Rusko zapojeno, potom alláh s námi. Myslím si, že z tohoto pohledu vidí Obama dál,než jeho předchůdce, který sledoval jen své zájmy, které skrýval za nedobře zahranou rolí celosvětového četníka.Obama je politik mnohem většího formátu a doufám, že toho budeme ještě svědky. Ačkoli jak to tak čtu, tak naší pravici se nezavděčí ničím, ti mu již namalovali červenou ceduličku a připosraně, aby to náhodou neviděl, mu ji trapně přilepili na záda.
20. 09. 2009 | 14:44

Rumcajs napsal(a):

L.B.

Bušino, to seš vedle jak ta jedle. Mě to taky baví. Na seriózní diskuzi jsi ještě moc malej, tak aspoň takhle se můžu na starý kolena vyřádit.

Taková prdel jak s Tebou, to nemáme ani s naším obecním vejpitkou Lojzou Šmejkalovým a to si představ, že už ho nechtěj ani v blázinci.
20. 09. 2009 | 14:47

OSN napsal(a):

Je opravdu zvláštní, že u nás stále platí, že levice (Hořejší či ČSSD o KSČMM nemluvě) stále zálibně hledí na východ. Že se mezi nimi nenajde ani jeden skutečný sociální demokrat, který by inspiraci hledal jinde, třeba ve skandinávských zemích. I v řadě západních zemích mají různé komunistické strany, ale žádná z nic nehledí tak zálibně k Rusku.

Rusové tu za těch 40 let založili opravdu silnou pátou kolonu a budete to ještě hodně práce se s tím nějak vyrovnat.
20. 09. 2009 | 14:48

Rumcajs napsal(a):

Nuba:

Evropa sama v otázkách raketové obrany nemůže vůbec nic.
Kdyby jste byla chytrej chlap, věděla byste to !
20. 09. 2009 | 14:50

ali napsal(a):

Bušina není to synáček Bušiny od Barkový, co ho zažalovala, že jí okradl poté, co mu byla "naivně" po vůli? To by odpovídalo. Tam to socani dotáhli do dokonalosti rozkrádání, včetně milovaného princátka Grossovic.. Bušina má nasbírané slovní i morální splašky ze socanského ansáblu..to bude určitě on
20. 09. 2009 | 14:56

Nuba napsal(a):

Rumcajsi,

já bych všechny ty "chytrý chlapy", kteří si myslí, že se uzbrojíme k míru, nakopala mezi půlky. Víte přece, že hackeři mají vždycky navrch, jsou to zbytečně vyhozené peníze, cesta vede jinudy, to si fakt myslím.

S tím, že se mnou nebudete souhlasit, jsem již dopředu smířená.
20. 09. 2009 | 15:07

tomas napsal(a):

to ali, nebyval v karlovych varech primator z ODS? jaK TO TAHL EPRAVICOVA STRANA mohla pripustit? Rusove se mohou rozpinat jenom tolik, stejen jako kdokoliv jiny, kolik jim dovolime. u nam jim to pujde snadno, protoze vyznamna cast politiku by klidne prodala i svoji matku. Dulezitejsi nez nejake domy ve Varech, bude energie. jeste jsem porad neslysel, ajk to podmaneneni Rusy bude vypadat/
20. 09. 2009 | 15:08

Rumcajs napsal(a):

Nuba:

Škoda! Mohli jsme si chvilku nadávat.
20. 09. 2009 | 15:10

BigDebils napsal(a):

RA já nehovořím o době osvobození, ale o době současné. Lid také s jásotem vítal RA (Rudou armádu) když je osvobozovala.
20. 09. 2009 | 15:12

Rumcajs napsal(a):

ali:

To těžko.
Tam ten Bušina měl údajně vysokou školu a maturitu.
20. 09. 2009 | 15:13

ali napsal(a):

Rumcajs
nikde není psáno, že vysokoškolák musí mít geniání dítě..
20. 09. 2009 | 15:53

Gru napsal(a):

Rumcajs a spol.:

Všímám si nového leitmotivu "vlastně se nic nezměnilo..." - proč tedy vůdčí radaristé, jako Topolánek, Vidím, apod., Rumcajse a spol. nevyjímaje, tak usilovně lkají a hořekují?
Že pro první chvíli zamávali českým večně včerejším před nosem šidítkem "možná.,.. snad jednou... nějakých raket" - to neberte moc vážně.

Česká reakce je infantilní (náhradou za radar alespoň astronauta...), ale infantilita - která byla úhelným kamenem nejen Bushovy, ale i Clintonovy zahraniční politiky, už nejspíš definitivně odchází ze scény.

Co je dle mého rozhodující, je rys, na který upozorňovali prozíravější odpůrci radaru už dávno - totiž vratkost postojů USA, vlastnost, která je pro ně typická (mnoho příkladů v historii 20. století...). Podívejte, jak málo času, několik měsíců, stačilo, aby se v očích Washingtonu změnila hodnota ČR z prominentního partnera v komparsní stát s váhou jakési rekvizity. Taková rekvizita, nebude hegemonovi (přechodnému) stát za transatlantické vojenské angažmá. Buďme Obamovi vděční, že to řekl ještě zavčas!

Rossian:

pravdu máte v tom, že USA budou vitálně potřebovat Rusko. Ale chybujte, když nevidíte, že oba dva budou v prostředé dominovaném Asií hrát druhé housle. Bez Ruska by USA neměly ani ty druhé houslke, zústala by jim jen pikola.
20. 09. 2009 | 15:56

Karel Mueller napsal(a):

naivka:

Děkuji za ocenění :-).
20. 09. 2009 | 15:56

Gru napsal(a):

prof. Hořejší

Že jste se stal jakýmsi terčem nevole frustrovaných bojovníků za lepší elektromagnetické zítřky, to byste dle mého názoru měl nazírat v kontextu právě oné frustrace a nesnažit se to blíže komentovat - je to pouhý příznak, nemá to podstatu. Napíchněte si ten jev do vitrinky na špendlíček, ale něžvýkejte a neochutnávejte jej...
20. 09. 2009 | 16:06

ali napsal(a):

pane tomasi
vzniklá koalice způsobila boj dvou kohoutů na jednom hnojišti. Takže i když byl primátorem třeba člen ods, nebo čssd, nebo zelený, neznamená, že to byla pouze jeho práce. Pronikání mafiózních a úplatkářských způsobů do politiky je dnes věcí veřejnou a známou a nevyjde z ní čistá ani jedna strana. Takže svalovat vinu na jednoho je opravdu dost chabý argument. Pokud chcete po někom mrskat kamenem, musel byste mrskat všemi směry, i nahoru a dolu. Že jsme dopustili poruštění našich světoznámých lázní, že jsme je vlastně už prodali, je smutné a každý na tom máme i svůj podíl. To my jsme to dopustili. To my, naší leností, pohodlností, narvanými košíky z penáčů a lídlů, to my s naší ignorací a lhostejností, alibismem a blbostí. My všichni, neboť nám bylo svaté jen naše "krakonošovo", ostatní už nám bylo fuč.
A jestli chcete nějakou vizi, jak by mělo vypadat podmanění Rusem, stačí tam pobýt týden. Začnete mluvit rusky, budete číst rusky(za předpokladu, že jste ruštinu měl jako povinný předmět a tímto se Vám osvěží paměť), jíst boršče a šašliky, pít vodku, zpívat častušky, v lázních Vám děžurnajky za rublík daj ručník, zaspívají Kaťušu a budete jako "doma". Ne naše kroje, ale ruské kroje, pokud nějaké nosí, ruské vlajky na VŘSR, Leninovy busty, Stalinovy slzy a závěrem ruskou ruletu..bez tanků, po revoluci, po odchodu okupačních vojsk z naší vlasti si Rus dál podmaňuje Evropu a severní Afriku..možná jedině tak ale zadusí jinou hrozbu, v podobě burky, Alláha a habibis..ví Bůh..
20. 09. 2009 | 16:15

Karel Mueller napsal(a):

Englishman:

Milý Angličane,
to je tak strašný skřek, co jste vydal, že to nemá obdoby. Když vezmu další výkřiky v podobném duchu, tak se ptám, jak je možné, že je u nás tolik hlupáků.

Všechny logické argumenty, které by byly v letech mého mládí jasné i dětem, tady vykládáme hluchým. Co ještě chcete slyšet, než že jsme v EU a NATO? A celá páteř ekonomie i finance jsou v zahraničních rukách, nikoliv ruských? Že pro nás je životně důležité, aby Rusko nepadlo, protože ho pak pohltí Čína? Což by pro západ byl okamžitý konec? Že je věcí toho či onoho státu, jak stanoví pravidla hry a co zahraničnímu kapitálu dovolí? Že se Evropa mění v Eurabii a máme tedy úplně jiné probémy? Že jsme na čele peletonu v rychlosti vymírání a zániku? Že máme víc než dost problémy s demoralizací, rozkladem hodnot, narkomanií a podobně? Že třetí svět letí nahoru stejně rychle, jako západ upadá? Že zahaniční firmy v Rusku platí líp než v Česku a ten, komu se chce v Rusku makat a umí makat se už tam má líp než tady? Což za bolševika bylo něco nepředstavitelného? Protože o nás tenkrát Američané mluvili jako o Švýcarsku východu a teď už jen s povzdechem říkají, že to dávno neplatí?

To je něco nepředstavitelného a strašného.
20. 09. 2009 | 16:16

ali napsal(a):

oprava - zazpívají :o)
to jen pro detailisty co se hovínka chytaj
20. 09. 2009 | 16:19

ali napsal(a):

arlon
nazdar jak je?
Bušina je v poho. Ten nemá ani kalibr..
20. 09. 2009 | 16:21

Béda napsal(a):

Englishman,

1) nenaznačil jste jak americká základna zabrání, aby Rusko ovládlo českou ekonomiku (navíc českou ekonomiku již ovládlo Německo - páteřní automobilka, distribuce plynu, část distribuce energetiky,část bankovnictví, telekomunikací, část celoplošných médií, část průmyslu...- a jiné státy).
2) neuvedl jste jak má americká základna zabránit tomu, co má podle vás přijít potom = ovládnutí české politické scény Ruskem. Mohl byste to nějak objasnit včetně mechanismu jak Rusko ovládne českou politickou scénu? Bude snad nějak americká armáda ovlivňovat vnitřní politiku ČR, volby, politické instituce? Anebo jak to bylo míněno?
3) když to berete z tohoto pohledu, pak žádná skutečná záruka neexistuje. Bilaterální smlouva se pouze odkazovala na článek 5 NATO. Tento článek zmiňuje, že alianční země v případě napadení člena zváží a poté se rozhodne podle svých možností jestli a jakou pomoc poskytne. Bilaterální smlouva s USA v tomto ohledu žádný nadstandard ani závazek USA neodkladně vstoupit do otevřeného válečného stavu s kýmkoliv, kdo by napadnul partnerský stát nedává. Dále viz můj první příspěvek v diskusi.
20. 09. 2009 | 16:23

Vojcek napsal(a):

1. radar je namířen proti Iránu či Koreji, jejich rakety má sestřelovat. Proti Rusku nás chrání pouze tím, že tu je. Žádné ruské rakety sestřelovat nebude. Co na tom nechápete?
2. Vsadím se, že 2/3 lidí budou i proti vysokým daním. Znamená to snad něco?
4. Nebyli bysme ZDALEKA jediný stát, který má na svém území americkou základnu. Tak jaképak zvláštní vztahy? Navíc měl být zařazen do struktury NATO
8. Ty dotace slíbila Topolánkova vláda, která už jaksi není u moci. Navíc v současné krizi by se asi ani peníze nenašly.
Na emociálně zabarvený zbytek se dá těžko reagovat racionálně. Jen se divím, že někdo s takovými názory je profesor. Touha objímat se s Ruskem z článku čouhá jako sláma z bot.
20. 09. 2009 | 16:23

Midori napsal(a):

Děkuji panu Hořejšímu za tento blog.
*
Pro pana Lexe:
Pane Lexi, prosím pokud čtete příspěvky pod tímto blogem a došel jste až do tohoto místa, měl bych prosbu o Vaše stanovisko k metodě, jakou bývalá vláda podepsala smlouvy s bývalou Bushovou administrativou. IMO bych řekl, když si tak listuji Ústavou, že šlo miminálně o zneužití veřejného činitele. Rozhodně to cítím jako podvod na lidu této země. Zajímalo by mne Vaše odborné stanovisko. Děkuji. J.Midori
20. 09. 2009 | 16:28

Gru napsal(a):

Iluze o "zvláěštním statutu", který nabude ČRF postoupením části svého území pro potřeby US základy, vyplývá ze scestné Rumsfeldovy koncepce "Nové Evropy". Pomineme-li, že tentýž název měla i Hitlerova Nová Evropa, zbývá je poukáízat na toi, žtetato koncepce byla dětinskou reakcí Bushovy vláídy na nedostatek nadšení, které propjevovaly klíčocé ebvropské státy nad jeho expanzivní politikou. Jen značně nevyspělé politické garnitury mohly přehlédnout jepičí životnost tohoto Rumsfeldova výkřiku. Topolánkovsko-hlavovské ulpívání na těchto představách jsou posledním reliktem onoho období. Předčít to může pouze Kaczynského Polsko, frustrované z přílišné blízkosti Ruska a přílišného nezájmu Washingtonu.
20. 09. 2009 | 16:37

arlon napsal(a):

ali
jde to velmi dobře.
Jen ten Paroubek mne trápí, chudák popletl si Havla J. a Havla V. A teď z toho bude mít polízanici, chudák. Vidíte, takový to byl pečlivý účetní, skoro jako Fantozzi. A vidíte, přeci se seknul a všechna sláva polní tráva.
20. 09. 2009 | 16:37

JC napsal(a):

Gru,
Ano lkaní a hořekování, některých "vrcholných" pravicových "radaristů" je stejně debilní jako oslavné ohňostroje všech, levicových pomatenců,kteří tvrdí že radaru zbránili připoutáním se ke stromu kdesi v Brdech.
20. 09. 2009 | 16:40

Emissary napsal(a):

Pro: Karel Muller

Pánaboha Muellere,

co to tady vykřikujete?:) Vždyť názor Englishmana nebyl až tak hloupý. Co to bylo? Skotská nebo Stoličnaja?
20. 09. 2009 | 16:53

Emissary napsal(a):

Pro: karel Mueller

Sorry Karle Muellere :)
20. 09. 2009 | 16:55

Englishman napsal(a):

Karel Mueller: Vaše úvahy o Rusku a Eurábii se velmi podobají úvahám ze sedmdesátých let, zda je lepší být mrtvý nebo rudý. ANI MRTVÝ, ANI RUDÝ!. Ubránit se je třeba jak islamizaci, tak i ruskému vlivu. A Co se Číny týče, jsem v klidu. Pokud Rusko padne, bude Čína 200 let asimilovat ruský Dálný východ a Sibiř. Pokud Rusko nepadne, bude Čína použije jiné prostředky (už je používá) a bude to trvat 250 let.

Béda: Řekl bch, že to je prosté. Vojenská základna je něco jako patník, značící teritorium. Jen a jen proto Rusko tak strašně proti radaru protestovalo. Chce si vzít levně to, co někteří čeští politici asi dokonce zadarmo nabízí. Nechce o to draze soupeřit s USA. Otázku, zda by USA do toho soupeření šlo, ponechávám stranou. Už jenom ta možnost je odstrašující.
20. 09. 2009 | 16:57

Gru napsal(a):

Englishman
Ale kdeže 200 či dokonce 25 let. Zbožné přání.

Už dnes USA následují Rusko v rezignaci na postavení hegemona. Jednoduše na to nemají, Finančně ani morálně. Nepotrvá ani 30 let a Asie bude zaujímat nezpochybniotelné vůdčí místo ve světě.
20. 09. 2009 | 17:03

vaclavhorejsi napsal(a):

JC:

Nikoli, podle mych duvernych informaci byly pro Obamovo rozhodnuti nejdulezitejsi me blogove clanky ;-).

..
20. 09. 2009 | 17:07

jozka napsal(a):

Hele, Vojcek, Iran a KLDR rikas? A globus uz jsi videl? To je takovy to kulaty flekaty a meli to ve skole v zemepisnym kabinetu.

A nas radar chranit nemel ani omylem. Vysvetlovalo se to mockrat a vzdycky to nejakej vojcek vytahne...

O tom, ze by mel byt zarazen do struktury NATO si muzes nechat zdat. Uz jednou se o tom jednalo a skoncilo to tak, ze se tim (mozna) bude zabyvat summit nasledujici. Je to taky celkem znama historie, ale zase se vzdy najde nejaky Vojcek, kterej si mele svou.
20. 09. 2009 | 17:07

Gru napsal(a):

Englishman

Ano, to by byl signál, který by měl účionek, jak popisujete. A právě PROTO ten signál něëchce Bílý dům dát. Bylo by to příliš draze zaplacené laciné gesto.

Hodnota ČR se pro USA zřejmě ani neblíží hodnotě, jakou mělo pro Hitlerovu Evropu takové Bulharsko. Je třeba poděkovatg Obamovi, že to řekl tak jasně ještě zavčas. Je top od něho fair. Smutné je, že to musel být právě Bílý dům, kdo přinutil naše zaslepence vystřízlivět.
20. 09. 2009 | 17:09

tomas napsal(a):

to englishman, ptal jsem se jiz drive, jak se ten rusky vliv projevi, ali rika, ze se budeme ucit znovu rusky ... myslite si to take. dnesni rusko prece neni breznevovsky sovetsky svaz, ta situace je zcela jina, napr. diky internetu uz neni tak snadne kontrolovat sireni informaci ... pokud bychom se dostali pod ruska kridla, tak by se to asi muselo odehrat jinak nez v 1968 ... abychom si rozumeli, proste jen rikam, ze vytahovanim strasaka z minulosti mozna nevidime ty skutecne realne hrozby budoucnosti, v dnesnich lidovkach sasa vondra rika, ze musime rychlet podepsat lisabonskou smlouvu, abychom v parafrazi na jednoho ceskeho politika neprosrali radar i evropu .. zkuste mi sem dat ten vas rusky scenar, pls
20. 09. 2009 | 17:10

jojo napsal(a):

Horejsi je lhar a bolsevik. Lhar proto, ze si ve vsem clanku vymysli a bolsevik proto, ze
se spolecne s bolseviky raduje.
On sic ebude rikat ze ne, ze je zastancem socialne trzniho hospodarstvi a demokracie, ale posunute brejlicky ho usvedcuji.
20. 09. 2009 | 17:14

arlon napsal(a):

Englishman
vaše teorie o zabrání Sibiře nemá chybu, jen s tím časovým horizontem to myslím bude mnohem rychlejší....
Koneckonců můžete si na tom modelovat jak dlouho zde budeme mít český prostor vůči Eurábii, obecně to vyjde nastejno.
20. 09. 2009 | 17:16

arlon napsal(a):

jojo
dobrý postřeh, a to včetně šediváckého saka a vkusné tmavé košile bez kravaty ale s rozhalenkou jako Chruščov. Typický vědec šediváckého socialismu s lidskou tváří, ministr Kopecký hadr.
20. 09. 2009 | 17:26

ali napsal(a):

arol
Paroubek už mele ze zoufalství..
že se mu vlastní hlava musí divit, co mu vlastní huba povídá..
řečeno slovy klasika Wericha :o)

tomas
ano dnešní situace je jiná, přesto nelze jednotně předpovědět přesný stav Vašich, či druhých, obav. Třeba narazí do Země velikej asteroid a Rusáci budou mít po hehe. A my takyyyy, Paroubeeeek, Arabové, Eskymáci....a kde bude světská sláva všech politiků? Stejně jednou všichni umřem, statky si s sebou do hrobu nevezmem, bude nám to fuk...
20. 09. 2009 | 17:26

stoppa napsal(a):

Dávno předtím, než padla Topolánkova vláda (on sám by od toho data nejspíš chtěl počítat nový letopočet), se ČR dokonale znemožnila otřesně humpoláckou zahraniční politikou, naprosto trapnou, která jakoukoliv US vládu, s výjimkou právě na duchu postiženého Bushe, musela sama o sobě znechucovat. Symbolickou korunou byla patolízalská častuška v podání ministryně obrany... Ještě než začalo české "předsednictví" (kterému se na Západě smáli už předem), vyznamenal se Topolánek neseriózním obcházením EU a neumělým vyjednáváním problematiky US víz, čímž zkomplikoval pozici EK vůči USA. Topolánek tak sobě, ale bohužel i ČR, zajistil roli nikoliv užitečného, ale zcela neužitečného idiota, obtížného balastu.
Dejte imbecilovi lízátko (astronauta), ať si cucá...
20. 09. 2009 | 17:32

ali napsal(a):

tedy musím říct, že dneska je nějaká dobrá konstelace hvězd, neboť chlapi perlí..na blogu J.Tuttera - Radar zastaven rozumem zaperlil pumprlidentlich a Sup a teď jojo s arlonem.. :o)
A to jsem ještě nestačila dojít ku soudruhovi Dolejšímu - Experti, politici a rozpočtová kázeň
20. 09. 2009 | 17:32

ali napsal(a):

arlon sorry, nějak mi uteklo písmenko ve jménu a druhý skočilo na konec..
to dělá ta Captcha - co ta po mně chce, to je chvílemi děs :o)
20. 09. 2009 | 17:36

stoppa napsal(a):

ali
No fakt, to je teda perlení... jen co je pravda!

(A kde??)
20. 09. 2009 | 17:36

Karel Mueller napsal(a):

Englishman:

Vidím, že máte smysl pro humor. Pokud dojde k zeslabení centrální vlády v Moskvě, tak přejde moc do regionů. Pokud nedojde k zastavení ruského vylidňování Sibiře a čínské invaze, tak je jasné, kdo regiony zcela demokraticky ovládne. A vykopne firmy, teré bude chtít vykopnout a natáhne firmy, které bude chtít natáhnout. Nikdo a nic mu v tom nezabrání, bude mít za sebou supervelmoc. Samozřejmě těžařské, ostatní jsou nepodstatné. Celý proces může trvat dobu 20-30 let. Tedy asi stejnou dobu, kterou zabere vznik Eurabie. A stejnou dobu, ze kterou se USA změní v Horní Brazílii.

Píšete dále o patníku označujícícm teritorium. Milý Englishmane, arabské národy z těch amerických patníků na jejich území mají obrovskou radost ... a nejen ony. Ale především je zde otázka, jestli tady platí koncepce globální vesnice, kterou západ slavnostně v 90. letech vyhlásil?

Nebo jen známé pořekadlo "Co je Tvoje je i moje, co je moje, do toho Ti nic není ..." !?
20. 09. 2009 | 17:38

Emissary napsal(a):

Pro: Karel Mualler, Englishman

Jednou přijde doba, snad.

Národy by se měly sjednotit a ne praktikovat parciální politiku s vojenskýma hrozbami. Radar byl jenom malá epizoda. Rusko by mělo být přizváno, ale především ono by mělo změnit postoje. Konfrontace přece nikam nevede.

Ano, socialistická EU je infiltrována, má plno neřestí a je plná bohémského života. Ale i to se dá změnit, ještě není pozdě. Je třeba přizvat Čínu, protože se již stalo. Přesvědčit arabské národy, že na fosilních palivech nelze stavět budoucnost. A nakonec přesvědčit a pomoct Africe.

Takto pane Muellere a jistě to má pokračování.
20. 09. 2009 | 17:49

ali napsal(a):

gibert
hledej šmudlo :o)

ale zatím jsi to trumfnul imbecilem a lízátkem..ty sis asi vzal Paroubkovský lízátko, že jsi tak chytr. Šikovnej kluk. Jdi dělat socanům poradce, tam zapadneš jak zadek na nočník
20. 09. 2009 | 17:50

Julie Attarová napsal(a):

Nehodlám se zapojovat do diskuse, jen touto cestou děkuji panu Hořejšímu, myslím si totéž. Když nic jiného, aspoň jsem se podepsala proti radaru plným jménem i se svou rodinou. Jenom smutním, z podezření, že radar se mění jakýmsi zázrakem v rakety...co dodat, svět se zbláznil, sice už je tomu dávno, ale teď přidává na obrátkách
20. 09. 2009 | 17:50

J.R. napsal(a):

Co chcete po tomto lejnotepci. Horejsi za komunistu drzel hubu, aby ho nechali delat to, co chtel. Ted podliza CSSD, obcas az nechutne. Tento pan s nekonecne ohebnou pateri, ktery chrli jednu levicovou agitku na argumentacni urovni retardovaneho svazaku za druhou, tezko muze byt bran vazne. Berme ho tedy za toho uzitecneho idiota, v CSSD ho jiste poplacaji po ramenu.
20. 09. 2009 | 17:57

Admirál napsal(a):

Jsem jenom zvědavej, jak se se změnou kursu zahraniční politiky Bílého domu vůči Rusku (pokud to je myšleno vážně) vyrovnají naše milá masmédia obvzláště LN a MFD.

Jinak být přínivcem některé ze stran minulé vládní koalice, zamyslel bych se nad jejich kompetencí. Kromě snad Lišky nikdo nebyl schopen odhadnout další vývoj po nástupu BO. Vydávali svá zbožná přání za realitu a připravili tak pro svoje politická uskupení politické Waterlo. Politici, kteří takto prokázali neschopnost zkonstruovat dostatečně životaschopnou strategickou vizi, naši bezpečnost rozhodně nezlepší. Takoví nám mouho připravit pouze nové Mnichovy a 68.roky.
20. 09. 2009 | 17:58

Ferda napsal(a):

Pane Hořejší, problém je, že zkušenost je nepřenosná. Lidi, co zažili válku, by se dneska určitě chovali jinak vůči "ekonomické krizi", vůči neonacistům aj. Ale voliči KSČSSD snadno přijmou teorii, že válka existuje jen v literatuře a ve filmech, když ji nezažili povětšinou oni ani jejich rodiče, nebo že se dluhů zbavíme utrácením, když zažili jen periodu prudkého růstu. Zrovna tak když jsme zažili jen období příjemného klimatu, těžko si představujeme, že to nemusí trvat věčně. Jsme prostě limitovaní časem i prostorem a cizí zkušenosti nepřijímáme, zvláště pokud jsou negativní a zavazovaly by nás k něčemu nepříjemnému. Mrzí mě, že vy svoje limitace takto exponujete.

To, že se otevřeně nemluví o strategii v případě obrany byste snad pochopit mohl. Zvláště když Putin drží pracku na kohoutu s plynem a ropou a právě pracuje na našem odříznutí od západu vybudováním alternativních větví South a Nord Stream.

Je smutné, že s nimi spolupracují Klaus s Paroubkem a tajně se s nimi scházejí (to vám nevadí?). Je ještě smutnější, když se k nim přidávají levicoví intelektuálové, jako vy.

A argument, že většina lidí radar nechce?? Kdo o tom něco kloudného ví? Chcete hlasovat o výdajích na obranu? Určitě najdete dvě třetiny, které ty peníze radši projí. To je pro vás argument? Co kdybyste se zeptal, jestli zvýšit daně, nebo dát peníze na vědu? Dvě třetiny vás určitě hodí přes palubu.
20. 09. 2009 | 17:59

Béda napsal(a):

Englishmann,

"patník vyznačující teritorium".
Není snad těch patníků již dost kolem hranic Ruska i po celém světě?

Nestačí už jenom to, že Rusko je partnerem EU a NATO, čili vůči nim cizincem? Nechtěl byste ještě, aby byl prezidentem a premiérem ČR americký brigádní generál a jeho rozkaz politickým programem české vlády?
20. 09. 2009 | 18:02

SuP napsal(a):

stoppa -
Není nad zdravé sebevědomí.
20. 09. 2009 | 18:04

Michal napsal(a):

RADAR JE PRYČ HURÁ.jen doufám, že se USA a NATO k myšlence protiraketové obraně hned tak nevrátí. zkuste se podívat na diskuzi o radaru také na http://www.facebook.com/pag...
20. 09. 2009 | 18:04

stoppa napsal(a):

Ferda

"A argument, že většina lidí radar nechce?? Kdo o tom něco kloudného ví?"

Jak vidno, nioc klouidného op tom neví ani ti, co podepisovali příšlušnou smlovu na straně ČR. V takovém púřípadě je pak hlas lidu hlasem božím.

Pokud jde o to, kdo drží ruku na kohoutku s plynem, souvisí to zřejmě s tím, komu ten kohoutek patří. V případě nelibosti možno přece zvolit jiný kohoutek. Nebo ne?
20. 09. 2009 | 18:05

Admirál napsal(a):

Oprava: V mé poznámce má být "zamyslel bych se nad kompetencí jejich vůdců."
20. 09. 2009 | 18:06

vaclavhorejsi napsal(a):

Ferda:

"Je smutné, že s nimi spolupracují Klaus s Paroubkem"

Jiste - spravne by bylo, abychom je bojkotovali a zadnou ropu a plyn od nich nebrali. To by panecku koukali!
"A argument, že většina lidí radar nechce?? Kdo o tom něco kloudného ví?"

Ano, ani odbornici z NATO a Pentagonu o tom nic nevi, na rozdil od vas...

..
20. 09. 2009 | 18:08

Kritik napsal(a):

Člověka potěší, že podlézavost, tolik přisuzovaná Čechům, již dospěla ke své hranici. Alespoň v to můžeme doufat. Bylo již na čase vzchopit se ze servility a začít používat svůj vlastní rozum. A nezapomenout, že podle historiků nebyli Češi vždy tak přizpůspbiví a dokázali za pravdu i bojovat.
20. 09. 2009 | 18:11

Béda napsal(a):

Ferda,

1) historická paměť: ano ekonomická krize vznikla na Wall Street - asi by si vzpomněli pamětníci, kteří již dneska většinou nežijí. Asi by si taky vzpomněli kdo osvobodil Československo od nacismu a nesl hlavní tíhu války s nacisty a zachránil tím Čechy, Moravany a Slováky od konečného řešení.

2) mohl byste nastínit jak pomůže americká základna tomu, aby Putin stáhnul pracku z plynového a ropného kohoutu?

3) nezdá se vám, že čím více distribučních možností, tím větší možnost obejít vyděračské tranzitéry?

4) pokud jde o výdaje na "obranu" v jejich nynějším pojetí, tedy vlastně na útok, pak bych se přikláněl k hlasování. Za sebe mohu říct, že bych hlasoval pro výdaje na obranu, nikioliv na "obranu" tedy na útok.
20. 09. 2009 | 18:12

JC napsal(a):

vaclavhorejsi,
Povím Vám profesore malé tajemství, ale neposílejte to dál.
Obama nepřináší zklidnění situace, protože je mírotvorce, ani amíci neobjevili žádný efektivnější systém, to jen prostě b Pentagonu došly zlaťáky.....
20. 09. 2009 | 18:31

fudoshin napsal(a):

nechápu, jak může někdo věřit blábolům,že je tu někdo zklamán.samozřejmě zastánci ano.ale většina, která byla proti asi těžko. je to klasické prosazení silou ve spřízněném periodiku, případně za protislužbu. stejně jako předtím dopis apd. určití lidé si ohřívají polívčičku a lidi na stejné lodi je tahají jako trumfy.trapné, tohle jim snad nežerem ne? stejně jako kdyby se topolánek odvolával na vondru. jejich názory nejsou naprosto nezúčastněné. jenom někteří pořád podléhají pocitu vyvolenosti a mají tu drzost mluvit za ostatní. kdyby radši přiznali, že jsou v tom sami jako v plotě kůl...a motorem je jejich umanutost.hnus!
20. 09. 2009 | 18:35

Gru napsal(a):

JC

To přece není žádné tajemství, každému musí být jasné, že Bushova administrativa si nadefinovala takové množství nepřátel, že akce proti nim jsou jednoduše nefinancovatelné a jeho dědicové musí vypracovat pořadníl, podle kterého se s těmi nepřáteli bude účtovat. Přitom na Rusko vyšel termíén na svatého Dindy.
20. 09. 2009 | 18:37

Vico napsal(a):

Autor : Díky za odkaz na článek J. Hanáka. Ten příměr k české házené je perfektní.

Tady v diskuzi jen několik hráčů hraje světovou házenou, např.chladně přírodovědecký K. Mueller, který tu s globálním přesahem visí nad českým házenkářským hřištem jak telekomunikační satelit. Většina se tu však v obstarožních trenkách popelí v černé škváře a hraje Hanákovu českou házenou.

Kdysi byla dokonce číslem na Sportce. Ty herní "grify", co tu čtu, jsou vystřiženy někde ze začátku šedesátých let, kdy se tento náš národní sport s podivně vysokými brankami ještě celostátně hrál.

Celý příběh je o tom, jak Češi zase ovlivnili běh tohoto světa. Kdyby nepadla Topolánkova vláda, šinula by se historie Severní Ameriky a potažmo celého světa ouplně jiným směrem. Naši vlast vovinuly černý mraky. Anebo - zvítězili jsme jako tehdá Žižka u Sudoměře.

Česká házená.
20. 09. 2009 | 18:40

bambi napsal(a):

Mám radost s panem Hořejším. Celý radar ale není otázka USA - ČR, ale součást daleko důležitější otázky USA - zbytek světa.USA dnes pro svět představují mnohem větší nebezpečí, než celý Irán. Možná, že to tak cítí i Obamova vláda, ale sotva o tom přesvědčí svůj přiblblý národ. Našim ctitelům americké svobody a demokracie: "Šakalové vyjí, karavana jde dál..."
20. 09. 2009 | 18:41

JC napsal(a):

Gru,
Když je to tedy všem jasné, proč se tady několik blogerů předhání, kdo z té nouze udělá větší ctnost ?
20. 09. 2009 | 18:46

colombo napsal(a):

Pravdu díte pane profesore,naprosto souhlasím s každým slovem.Je jen škoda, že radar tady nebude proto že by někdo dostal rozum ale jen kvůli nedostatku prašulí,bohužel.
20. 09. 2009 | 18:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
Jestliže tady hlásáte popletené a zmatené názory o obranném systému, sféře ruského vlivu a podobné kameňáky, k vyjádření se ke zdroji těchto blábolu byl jsem okolnostmi přímo donucen.
20. 09. 2009 | 18:50

Gru napsal(a):

JC

To, že je to každému jasné, ještě neznamená, že to všichni taky přiznají. Například Topolánci a spol. to ze setrvačnosti ještě i ex post popírají.
A asi je taky pravda, že pokud by vývoj na českém pódiu věc nepozdržel, tak by ani Obama už probíhající výstavbu zřejmě nezastavil. Ale teď už může sněžit jak chce, ty sáňky už pod stromečkem nebudou...
20. 09. 2009 | 18:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Rumcajs:
" O radaru se říkalo, že nebyl namířen proti Rusku.To je a byla pravda." Na Vás, loupežníku, je poznat, že v Řáholci není ani základka. :))))))
20. 09. 2009 | 18:57

Karel Mueller napsal(a):

Emissary:

Aby se národy mohly sjednotit, musí mít pocit, že jsou pány ve svém domě. Kterýžto pocit mnohé národy silně nemají a s pokračující multi kulti globalální vesnicí ho budou mít čím dál méně.

Samozřejmě, že politika vojenských hrozeb je k ničemu. Ale to by bylo na dlouhou diskuzi a v různých debatách jsme z různých úhlů probírali, co by kdyby, samozřejmě akademické debaty.

Takže se vrátíme do realismu: Pokud by se měla realizovat globální multi kulti vesnice, tak je zde otázka, kdo má vládnout a ekonomicky ji vlastnit. Pak ale počítejte s nelítostným a mimořádně krutým bojem mezi dnešním hegemonem a rostoucími soupeři, kteří budou chtít alespoň vládu a vlastnictví nad svým a "přilehlým" teritoriem, v případě Číny i světovládu. Takže ať to posoudíte z jakéhokoliv úhlu vypadne Vám, že jedině multipolární svět má budoucnost.
20. 09. 2009 | 18:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

sv:
"Mlčení trouby Hořejšího" je moudré na rozdíl od žvanění anonymního nevychovance sv.
Jste docela vypečený darebák.
20. 09. 2009 | 19:05

Emissary napsal(a):

Pro: Karel Mueller

Víte, i mě to udivilo, ale S. Hawking prohrál sázku a nakonec přiznal, že informace může proniknout z černé díry a matematicky to popsal. Já vím, je to šílené a ještě to navazuje na něco. Jenomže já jeho výpočty mohu těžko zpochybňovat. On má IQ 192 a já neznáme. :)

A takto. Já jsem nic neříkal o globálních multi kulti vesnicích. Ten problém je na delší dobu. Je to o dohodě.
20. 09. 2009 | 19:11

Frank napsal(a):

Pane Horejsi, proc u vsech certu jste se jeste neprestehoval do Moskvy?? Mel byste to do te ruske zadnice bliz! Proc marnite cas?
20. 09. 2009 | 19:25

Fantom napsal(a):

Pane Hořejší, díky za článek. Proameričtí konfidenti se nikdy nesmíří se ztrátou amerických přátel.Zato Rusko je naše budoucnost a záchrana, Žádní anglosasové nás neochrání před nebezpečím. Byli to Rusové, které zachránili svět před fašismem a bušismem. Čert vem Vondry,Havly, Švancerberky,a podobné proamerické kolaboranty.
20. 09. 2009 | 19:52

Karel Mueller napsal(a):

Emissary:

No, to by jste položil kosmickou cenzuru, která apriory zamítá existenci nahých singularit, které z modelů krásně vypadnou.
Pak je ovšem možné cokoliv :-)). Ale IQ 192 nemáme ani vzdáleně a tak o tom nebudeme polemizovat :-).

Nicméně nevím, jakou to má s tématem souvislost :-)).
20. 09. 2009 | 19:58

Emissary napsal(a):

Pro: Karel Mueller

No to budeme, pane Karle Muellere.

Tedy jestli máte zájem. A s nahou singularitou to nemá vůbec nic společné. Ale s tématem ano.
20. 09. 2009 | 20:06

ms napsal(a):

Pane Hořejší, díky za článek a zvláště za dovětek. Také mne šokuje, kolik lidí v Česku patří mezi odpudivé postkomunistické typy co nenávidí Ameriku a nesouhlasí s jejím rozhodnutím, ba dovolují si ho kritizovat. Je nutné omlátit některým jejich předchozí "argumenty" o hlavu.
20. 09. 2009 | 20:06

ali napsal(a):

Tomáš
1* :o))
20. 09. 2009 | 20:12

JC napsal(a):

Hořejší, od fantoma máte pochvalu....
To máte pěkné kamarády, že se nstydíte :-)),

Fantom ty komunistická číčo...zalez pod pařez.
20. 09. 2009 | 20:26

Béda napsal(a):

ali,cenzoři

máte pravdu. Po Čochtanovi, spolu s Frankem další kandidát na červenou kartu za diskusní podpásovku (tentokrát vůči autorovi článku).
20. 09. 2009 | 20:29

Pepa Švejků napsal(a):

Američtí přátelé, bylo by ve vašich silách postavit Topolánkovi, Vondrovi, knížeti a Havlovi malé radárky na hraní? Mohou být malé jako dětské hračky.
20. 09. 2009 | 20:31

Skogen napsal(a):

Radar se každopádně stal lakmusovým papírkem vztahu domácích politiků k občanům. Přinejmenším jedné jeho odrůdy, té modré.

Nejprve s velkou slávou vyhlásili, že Češi už se opět mohou před někým složit do kolen, trefněji řečeno připo... se.

Češi kupodivu nezabrali. Čím to, že by uvěřili těm nesmyslům o suverenitě bez cizích vojsk?

A tak se v pokusu o zvrat veřejného mínění nebývale ztrapnila ministryně zahraničí, jistý Pan Radar a v neposlední řadě místopředseda pro evropské záležitosti. Každý na vlastní pěst.

Parkanová servilně pěla jako pěnice, ne že by zpívat neuměla, takže snad národu chtěla dokázat, že umí, ale za jakou cenu!?

Vondra zase skoro zavedl povinnou vojenskou službu. A to Rusko, to mu nedalo spát. Proti Rusku radar rozhodně ne, ale třeba od 13:30 do 23:00 učitě ano! A to i když měl radar formální parametry dosahu někam na Ukrajinu. Čímž se dostáváme k tomu, že se vlastně ztrapnila i celá vláda.

Ta si nechala vypracovat odbornou studii o radaru, které se odborníci vysmáli. Respektive řekli, že pokud by jim tohle přinesli jejich studenti, tak by nad nimi zaplakali.

A Topolánek, ten obcím v Brdech, slíbil takovou materiální podporu, že teď asi neví jak z toho ven. Kdyby kvůli radaru, byl by z obliga. Radar nebude, penízky nebudou. Ale on se rozhodl jen tak, zřejmě po příjemném sběru borůvek. A tak asi nyní musel složit poslanecký mandát a jít si na splnění toho slibu vydělat do soukromé sféry...
20. 09. 2009 | 20:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Rumcajs:
"Albánce uznal celý kulturní svět" :))))))))))
20. 09. 2009 | 20:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

karel matousek:
"Havel chce zit ve svete s zeleznymi oponami" A nechce? Vylučováním Ruska ze světové politiky V. Havel chce jenom posunout železnou oponu od nás na východ. O nic jiného mu nikdy nešlo.
20. 09. 2009 | 20:49

ok napsal(a):

Zdá se, že panu Hořejšímu, nebo jak se ten myslitel jmenuje, jsou milejší rakety, než radar. Paroubek už to všechno schválil, když řekl, že co dělá socialista Obama (jak se předseda vyjádřil), dělá dobře a on s tím bezvýhradně souhlasí. Do jisté míry má pravdu, protože rakety, na rozdíl od radaru nemohou nijak narušit TV v Trokavci, ani vyvolat alergii v okolí. Krom toho jsou rakety v době konfliktu bezpečné. Všichni protiradaroví experti totiž tvrdili, že v krizi bude radar na parvím místě, co se nepřátelského úderu týče. Takže nyní je vše k všeobecné spokojenosti a včetně pana Hořejšího můžeme jít v klidu do postele. Dobrou noc.
20. 09. 2009 | 20:53

otokar napsal(a):

Nuda v Brně.
Radar v řiti.
Slabě poštěkávající smečka parodlaků.
možná přijde i Vyčítal.
20. 09. 2009 | 20:54

stoppa napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Ovšemže chce. Jeho letošní dopis do dokládá černé na bílém. Havel na existenci železné opony založil svou prosperitu - šlo jen o to, na které straně opony sedět. Proti oponě jako takové nic nemá a neměl.
20. 09. 2009 | 20:55

RA napsal(a):

Zbyněk Matyáš.......oponu od nás na východ, ANO, do doby, kdy se Rusko stane demokratickým státem, nebude vyvražďovat své obyvatelstvo, nebude napadat sousední státy, nebudou se v této zemi vraždit novináři, jejich vraždy budou vyšetřovány. Ďo doby, kdy Rusko nebude obnovovat sféry svého vlivu. Do té doby ať Rusko zůstane za železnou oponou.
20. 09. 2009 | 21:00

stoppa napsal(a):

RA

Jsem pro, stejně tak je nutno přistoupit k USA, kde rovněž se dávno o demokracii nedá vážně hovořit a které napadají i vzdálenější státy, než jen ty sousední. Novináře ztam samozřejmě taky občas nějakého odbouchnou.

Pokud jde o ruské novináře, tam opravdu je bezpečnější moc nejít na ruku západnímu mainstreamu, protože jinak se člověk stane pro ten mainstream cennější mrtvý než živý a tím pádem to má zpečetěné.
20. 09. 2009 | 21:07

Hurá napsal(a):

Pane Hořejší !
Každé slovo Vašeho shrnutí radarománie v Česku bych podepsal. I s tak smutným konstatováním, že v zahraničí (Evropě) už Česko beztak nikdo vážně nebere.
20. 09. 2009 | 21:11

JC napsal(a):

stoppa,
A to se podívejme, USA, kde zvolili prvního černošského presidenta není pod jeho vedením demokratická země ????
20. 09. 2009 | 21:12

Gru napsal(a):

Pokud jde op sféru vlivu, tak už ve 30. letech svět rozpoznal, že pro Západ ležíme na to, abychom byli v jejich sféře vlivu, moc východně, a pustil nás k vodě.
Zcela přirozeně patříme do sféry vlivu na pomezí mezi Německem a Ruskem. Pokusy transferovat nás do jiných sfér vlivu, dokonce transoceánsky, jdou proti přirozenosti věcí.
20. 09. 2009 | 21:12

JC napsal(a):

Stoppa,
P.S.
Fakt je, že vás bolševiky je nejlepší sledovat, když vám dojdou argumenty:-))
20. 09. 2009 | 21:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

RA:
No jo, Rusko bombardovalo Srby, vytvořilo stát pro narkomafii, pod smyšlenou záminkou napadlo Irák, tak by opravdu mělo zůstat za železnou oponou.


Pardon, spletl jsem si velmoci.
20. 09. 2009 | 21:15

stoppa napsal(a):

JC

A co má být? V Rusku taky zvolili prezidenta. I v Pakistánu, například.
Co z toho plyne?

Zajímavé, že Rusko bylo považováno za "demokratické", dokud v něm byl prezidentem Jelcin, který poslal na legálně (demokraticky( zvolený parlament tanky. V USA taky posílá prezident na své občany tanky a vrtulníky (Waco) a zmocňuje se nelegálně úřadu (Bush 2000).

Skkutečně fajnové demokracie - o jiných věcech ani nemluvě...
20. 09. 2009 | 21:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
Prezident Obama je zrovna tak černoch jako běloch.
20. 09. 2009 | 21:18

JC napsal(a):

Gru,
Ale to je samozřejmě jen vaše doměnka že ?
Zajímavé, že se západ nerozhodl stejně v případe Polska, které je na tom z geografického hlediska podobně.
20. 09. 2009 | 21:18

JC napsal(a):

stoppa,
V Rusku zvolili presidenta :-))))
Tak to je vtip měsíce:-))))
20. 09. 2009 | 21:20

stoppa napsal(a):

JC

Ovšemže zvolení ruského prezidenta je podstatnou měrou méně pochybné, než tentýž akt v případě Bushe r. 2000.
20. 09. 2009 | 21:23

Gru napsal(a):

JC

Má domněnka? Pokud píšu ve 30.- letech, pak jsem hodně benevolnëntní, neboť k tomu v zásadě došlo ve velké evropské politice už v r. 1919, formulováním koncepce "sanitárního kordonu" - samozřejmě, včetně Polska.
20. 09. 2009 | 21:25

Ivo Peterka napsal(a):

karel matousek 20.09.2009 00:25:02: Provokace je od toho, aby provokovala, ne aby byla funkční. To jste špatně pochopil. Toho "užitečného idiota" beztak nemáte z vlastní hlavy.
20. 09. 2009 | 21:31

Ivo Peterka napsal(a):

Tomáši, zato vy asi budete génius. :o)
20. 09. 2009 | 21:33

Ivo Peterka napsal(a):

Fantome, buďto je to ironie, nebo jste se zbláznil.
20. 09. 2009 | 21:35

Bambi napsal(a):

Pro: Tomáš
"Top ten vede pan Bambi se svým intelektuálním skvostem "USA dnes pro svět představují mnohem větší nebezpečí, než celý Irán". Bolševici všech zemí vyližte si prdel..."
Dávat ke kritice globální politky USA rovnítko s bolševismem může jen opravdový intelektuál. Alespoň že jste viděl jeden český film...
20. 09. 2009 | 21:47

JC napsal(a):

Zbyněk Matyáš,
Abych se přiznal od diskutéra vašeho formátu bych očekával "výživnější" reakce.
20. 09. 2009 | 21:48

stále rebel napsal(a):

Pro Julie Attarová.
Nemusíte smutnit, z těch raket u nás nic nebude. Tento projekt, který se teď opouští, byl o ochraně před iránskými mezikontinentálními raketami, o systému, který nefungoval a měl nás chránit před hrozbou, která neexistovala.

Irán vlastní rakety, které jsou schopny zasáhnout jih Evropy a Obama nabízí Evropě ochranu před těmito raketami. Tyto iránské rakety jsou alespoň teoretickou hrozbou a americký systém je schopen ji eliminovat. Zádrhel ovšem bude v tom, že USA to nebudou chtít dělat zadarmo a tím to podle mne skončí. Až si Bulhar spočítá, jaké je riziko, že jej Irán napadne, jaká je pravděpodobnost, že jej systém ochrání a co jej to bude stát, tak pošle Amíky domů.

A rakety u nás? Víte kolik by stálo přesvědčit lidi, že rakety na našem území jsou schopny chránit jih Evropy před raketami z Iránu?
20. 09. 2009 | 21:53

JC napsal(a):

Gru,
Ono dle mého názoru je úplně šuma fuk jaké koncepce se "pekli" v roce 1919. Důležité bylo co se z té "evropské trouby" vynalo v roce 34-38.Frantíci si také v 19-tém nemysleli, že za dvacet let se bude u Eifelovky heilovat o 106...že ?
20. 09. 2009 | 21:54

Gru napsal(a):

Pro Washington má ruská spolupráce. především na problematice Afganistánu, neboť tam boys pozvolna prohrávají, nerosvnatelně větší důležitost než celá česká rekvizita. Očekávám, že napříště nic ve zdejším prostůrku nepůjde proti srsti Moskvy. Tak zřejmě ani nebude připuštěno, aby nejhalasnější rusobijci (Topolánek, Schwarzenberg)zastávali posty, kde by mohli nadále rušit pohodu mezi Moskvou a Washingtonem. Stanou se nepohodlynými, jako kdysi Noriega nebo Suharto.
20. 09. 2009 | 21:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JC:
Děkuji za poklonu. Pouhá upřesňující faktická poznámka.
20. 09. 2009 | 22:10

bigbadjirka napsal(a):

napadají mne jen výroky, ze kterých by se censor nejspíš posral. ...brou
20. 09. 2009 | 22:10

Rumcajs napsal(a):

Matyáš, neděláš ty v práci ozvěnu ?
20. 09. 2009 | 22:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Rumcajs:
Váš kvalitní argument nabitý množstvím pádných faktů mne natolik o(c)hromil, že nejsem schopen vypracovat odpověď. :)))
20. 09. 2009 | 22:17

Jan Vaculík napsal(a):

Gru (21:57),
tady máte asi pravdu; smutnou pravdu.
Obama je pragmatik, a když ústupek Rusům ve věci radaru dovedu ad absurdum, tak si dovedu představit, že nás by nás mohl obětovat Rusům výměnou za pomoc v Afganistánu. Ve škaredém snu si dovedu představit, že podobně by nás dokázali vyhandlovat Němci a Francouzi taky (za ropu, plyn, za volný obchod a bůhvízaco dalšího).

Takové myšlenky se vtírají, ale útěchou může být to, že všechny podobné úvahy jsou přípravou na "minulou válku"; že totiž polarita eventuálního příštího konfliktu bude jiná. - Ano, s největší pravděpodobností se skutečně toto dá říct.

Jenže totéž platí i o Rusech: oni se tak moc připravují na tu "minulou válku", že by ji snad byli schopni i rozpoutat!
20. 09. 2009 | 22:21

Jan Vaculík napsal(a):

Jirko,
moc rád tě tu vidím!!!
Konečně je tu zase trošku veselo!!!
:--)
20. 09. 2009 | 22:22

schlimbach napsal(a):

RA

jaké státy napadá Rusko ? Kde vyvražďuje své obyvatele ?
20. 09. 2009 | 22:25

Gru napsal(a):

Jan Vaculík
Myslím, že ne. Putinovo vedení je myšlením velice vpředu a Obamův tým pouze ideově dotahuje, co bylo za Bushe (a rovněžý za Clintona) zmeškáno.
Budoucí konflikt je skutečně severojižní, nikoliv zaápadovýáchodní. Což Rusové vědí uýž dávno a dovedou toho využít.- Jak patrno, s pragmatickým úspěchem.
20. 09. 2009 | 22:27

Rumcajs napsal(a):

Tak se Matys trochu snaž !
20. 09. 2009 | 22:28

Gru napsal(a):

To zda se USA s Ruskem dokážou shodnout na prioritách, v poaxi ukáže teprve přístup k Pobaltí. Rad v Čechách je jen reklamní tah, pakliže by ale obě strany dokázaly docílit neutralizaci Pobaltí, tedy pacifikaci etrémních postojů, pak teprve je možní říct, že spolupráci myslí vážně.

Pobaltí je neuralgický bod a kolonizace NATO je totéž, jako by Rusko vtělilo do své vojenské sféry vlivu Mexiko nebo Haiti.
20. 09. 2009 | 22:32

Jan Vaculík napsal(a):

Gru
Kdyby to o Putinovi a Rusku obecně měla být pravda, tak by jim přece ten americký radar u nás měl být šuma fuk!

Já zklamání z radaru cítím dvojí: jednak právě to, jak (1) strašně Rusům ležel v žaludku (vždyť právě v logice severo-jižního konfliktu by je měl spíš chránit!), na a pak to, že (2) naše spojenectví může být ze strany USA tak lehko prohandlováno.

Zatímco to druhé se dalo čekat (byl v tom opravdu velký idealismus ze strany našich politiků a taky i ze strany minulých amerických prezidentů, leč Obama je pragmatik...), tak to první je rána opravdu mrazivá: oni se sem opravdu ještě chtějí vrátit?
20. 09. 2009 | 22:42

Gru napsal(a):

Jan Vaculík

Ale z řečeného přece nikterak nevyplývá záměr Rusů se "vrátit" - tzn. fyzicky vrátit, do našeho prostůrečku. Dysproporce mezi Putinovým Ruskem a USA plynula z Bushovy zaostalosti - on byl tím, kdo nechápal, že západovýchodní spor už není aktuální. A proto si chtěl vytvořit předmostí na ruském dvorečku: ať se nám to sebevíc nelíbí, dvorečkem jsme ruským, nikoliv americkým - k tomu nemáme žádné předpoklady.
K "idealismu" - tím může být básník. Politik, zvláště v malé zemičce, jím být nesmí.
20. 09. 2009 | 22:48

Jan Vaculík napsal(a):

Mmch je opravdu paradoxní že

(1) jako vojensko-technický objekt ten radar měl být věcí s dost mizivým účinkem: obranný vehement, s jehož pomocí může být zničeno snad 10 jakýchsi raket, jichž velmoci mají na tisíce; velkolepá na něm měla být hlavně jeho cena, přičemž ovšem měl být součástí systému tak složitého, že o jeho jeho funkčnosti by šlo pochybovat už jenom na základě Parkinsonových zákonů

(2) jako politický objekt ovšem funguje nádherně; lze o něm vést sáhodlouhé diskuse a přímo slovní bitky, a zřejmě taky nejen slovní. Lidé jsou za něj i proti němu ochotni umřít. Ne nadarmo tvarem připomíná fotbalový míč, i když šišatý by byl výstižnější - jako míč v rugby; věci, o které se bojuje, i když jsou vycpané vzduchem nebo kusem slámy.
20. 09. 2009 | 23:01

Gru napsal(a):

Velmi zhruba řečeno, závisí nadějke na přežití v případě přímého konfliktu USA-Rusko na průměrné huistotě obyvatelstva - čím větší, tím je doityčná země zranitelnější. USA mají více než trojnásobně vyšší hsiutotu populace, opdtud jejich vyšší zranitelnost, Mají tudíž z tohoto zjednodušeného technického hlediska zájem přesunout konflikt do vzdálenějších oblasti svého impéria - tedy do východní Evropy. K tomu ještě přistupuje kratší dráha balistických raket z Ruska (z ramp v nejvýchodnějším cípu Ruska) na velká města Západního pobřeží USA, než je dráha US raket na velká ruská centra.
20. 09. 2009 | 23:02

Jan Vaculík napsal(a):

Gru,
nepřátelství vůči USA se v Rusku opravdu hodně pěstuje; ta propaganda vtloukaná dětem už v mateřské školce se od dob SSSR nezměnila. (O vlastních zkušenostech z této země jsem tu psal v poledne.)
To o USA říci nejde, pokud vím. A na tom nic nemění fakt, že rétorika Bushova a Obamova jsou velmi rozdílné.

Taky si snad nebudeme předstírat, že jsme tupci, a nebudeme tvrdit, že být "zájmovou sférou" USA nebo Ruska vyjde jaksi nastejno. Srovnejme si realitu Holandska a ČSSR z období po 2.SV až do devadesátých let. Tady opravdu o žádné symstrii nejde hovořit.
20. 09. 2009 | 23:12

attiz@centrum.cz napsal(a):

pro: stálerebel
...A rakety u nás? Víte kolik by stálo přesvědčit lidi, že rakety na našem území jsou schopny chránit jih Evropy před raketami z Iránu?

rebele, a které lidi? 2/3 lidí nechtěly radar, ale vládnoucí ELITU nic z toho nezajímalo. Myslíte že u raket tomu bude jinak? Nenene, naši vládu zajímají jen koryta. A řeší kraviny jako jsou státní maturity např. lejí do nich milióny, pak je odloží,a tak dále furt dokola - a státní rozpočet furt do mínusu víc a víc. Hanba plut.
20. 09. 2009 | 23:12

Jan Vaculík napsal(a):

Gru (23:02)
to je opravdu zajímavé shrnutí. Nikdy mě nenapadlo, že USA mají pro případ konfliktu z Ruskem tolik nevýhod na své straně. A protože o mírumilovnosti Ruska si opravdu nečiním iluzí, tak právě i tyto argumenty nasvědčují tomu, že v rámci zachování rovnováhy je třeba působit na to, aby se pozice USA posílila.
Ale to už zase se bavíme o té "minulé válce"...
20. 09. 2009 | 23:20

Gru napsal(a):

J. Vaculík
Ale ovšem to o USA lze říct, a to s úspěchem. Tamní výchova je tradičnmě velmi šovinistická, a posledních 50 let, v podstatě i déle, cílená proti Rusku.
Všichzni padouši v nesčetných filmech (hlsvní zdroj postojů US populace) jsou Rusové nebo přinejmenším Slované - v posledních několika letech ale střídáno islamisty, nebo jednoduše "Araby".
Holandsko není a nikdy nebylo součástí ruské sféry, díky geografii.
20. 09. 2009 | 23:22

Gru napsal(a):

J. Vaculík
A právě díky těmto "výhodám" Rusko nepotřebuje posouvat těžiště případné nukleární kolize na území jiných států (nejblíže to mají ze svého východního cípu, pěkně proti rotací zeměkoule). Proto také "posilování pozic" USA se děje zásadně na cizí účet. Což je rys hrubě nesympatický.
20. 09. 2009 | 23:26

Jan Vaculík napsal(a):

Ad Holandsko a sféry vlivu: však právě!
Myslím si, že nejen Holadsku, ale celé západní Evropě se americká sféra vlivu docela dobře osvědčila.
20. 09. 2009 | 23:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy